Nazaj   Siol.net forumi > Storitve Telekoma Slovenije > SiOL TV

SiOL TV Pripombe, predlogi in vprašanja o SiOL TV, BOX, programskih shemah, kanalih, interaktivnih aplikacijah, videotekah.

Odgovori

Orodja za teme
Staro 11.07.2007, 22:18
fogy Uporabnik fogy ni prijavljen
Pripravnik
Član od: May 2006
Sporočila: 197
Privzeto SiOL TV na računalniku za telebane

Pozdravljeni!

Ker sem opazil da je imelo (in ima) veliko ljudi težavo z uspešno vzpostavitvijo internetne televizije preko računalnika (vključno z mano), sem se odločil spisati vodič s slikovjem za telebane Naj opozorim, da si lastim Visto x64, posedujem SiOLov modem Sinope568+ in sem naročen na SiOLov Trio paket. Za ostalo opremo mora biti postopek toliko podoben, da se boste znašli. Če imate T-2 je tudi vse enako, razen pri Aditeyi se nastavi profil za T-2.

Pa začnimo. Najprej si poglejmo kaj vse potrebujemo:

Strojna oprema:
  • Mrežna kartica - Se da sicer z eno mrežno, ampak nima smisla preklapljat med siol tv in internetom, ker mislim da bi vsi radi oboje naenkrat, zato če nimate 2 mrežna izhoda na matični, hitro v računalniško trgovino po mrežno kartico. Predlagam nekaj najcenejšega. Namestite jo po navodilih proizvajalca in se lotite naslednjega koraka.
  • CROSSOVER (Patch) UTP kabel - opcijsko (glej Dodatek pri Koraku 3!)

Programska oprema:
Z neta posnamite naslednje stvari (če že nimate):
Korak 1: Ko imamo vse pripravljeno, se lotimo namestitve. Najprej povežemo modem z računalnikom, kot kaže slika:

Korak 2a (POSODOBLJENO 3.8.2008): Pred kratkim izdana posodobitev Sagem komunikatorja, je poleg uporabnih novosti prinesla tudi vpogled v podatke komunikatorja. S tem se nam zelo poenostavi usposobitev SiOL TV na računalniku. Torej, potrebujemo IP komunikatorja, zato lahko sedaj preprosto sedemo pred TV, vklopimo SiOL-TV dokler se ne začne predvajati poljuben program in pritisnemo zaporedje tipk na daljincu: MENU + RUMENA TIPKA + MODRA TIPKA. Prikaže se menu, vi pa poiščite vrstico, kjer je naveden IP komunikatorja. Zapišite si ga in nadaljujte s korakom 4.

Korak 2b: Če iz kakršnegakoli razloga IP-ja komunikatorja ne morete pridobiti po koraku 2a, naredite takole:
Nastavimo začasen IP mrežni kartici št. 2 (ki bo služila za gledanje siol tv preko aditeye). To moramo storiti zato, ker bomo programu PacketMon morali podati naslov, kjer bomo »prisluškovali« prometu. Recimo da bo nov IP te mrežne kartice 192.168.1.10 (zadnjo številko poljubno povečajte če je že dodeljena kakemu drugemu mrežnemu adapterju). Torej, kako zamenjamo IP? Odprimo »Network Connections«.
Najlažja pot pri Windows XP in Vista je da zaženemo C:\Windows\System32\ncpa.cpl, kar storimo tako, da v:
Windows XP:
Kliknemo Start in izberemo opcijo »Run... (Zaženi...)«, ter v okence vpišemo pot C:\Windows\System32\ncpa.cpl in potrdimo z »Enter«. Kjer je »C:« črka pogona, kjer imamo nameščen Windows XP.

Windows Vista:
Kliknemo »Start« ter začnemo tipkati ncpa.cpl in ko se izpiše na vrhu menuja, potrdimo s tipko »Enter«.

V obeh primerih se nam odpre »Network Connections«. Zdaj poiščemo pravo omrežno kartico (v nadaljevanju mrežna kartica št. 2), torej tisto, ki nam bo služila za gledanje TV-ja preko računalnika. Desni klik na njo in izberimo »Properties (Lastnosti)«.

Windows XP:
Izberemo »Internet Protocol (TCP/IP)« in kliknemo »Properties (Lastnosti)«.

Windows Vista:
Izberemo »Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)« in kliknemo Properties (Lastnosti).

Tukaj pa zdaj vpišemo ta začasni IP 192.168.1.10 (enako za XP in Vista):

Izpolnimo točno tako kot je na sliki, vključno s »Subnet mask«. Potrdimo z »OK« in in še enkrat »OK«, da zapremo lastnosti mrežne kartice.

Korak 3: Zdaj ko smo določili mrežni kartici začasen IP, se lahko lotimo »prisluškovanja« prometa med mrežno kartico in TV komunikatorjem. To storimo tako, da najprej (če že nismo) namestimo program PacketMon. Preden ga zaženemo, moramo še prevezati kable, kar storimo na naslednji način:

Torej, najprej izklopimo TV komunikator (ne iz elektrike, postavimo ga samo v stanje pripravljenosti). Potem iz modema iztaktnemo kabel, ki je bil povezan s TV komunikatorjem in ga vklopimo v mrežno kartico št. 2, ki bo služila za gledanje TV prek Aditeye in ki smo ji malo prej nastavili IP 192.168.1.10. Ko se prepričamo, da smo storili vse kot na sliki, zaženemo PacketMon. Iz menuja »File« izberemo »Config«:

Tukaj nastavimo »Network Interface« na našo mrežno kartico št. 2 z IP-jem 192.168.1.10 in potrdimo z »OK«. Zdaj bo PacketMon vedel, kje beležiti promet med TV komunikatorjem in računalnikom.

Citat:
Dodatek: V primeru, da v »Network Interface« ne najdete IP-ja svoje mrežne kartice, potem boste morali povezati TV Komunikator in mrežno kartico št. 2 s CROSSOVER UTP kablom (znan tudi kot »Patch kabel«). Sam tega nisem potreboval, ga je pa forumaš Wampek, ki mu brez njega ni delovalo. Hvala Wampek za opozorilo.
Spet smo v glavnem oknu programa PacketMon. Zdaj kliknemo gumbek »Start«, za pričetek prisluškovanja prometu:

Začnejo se nizat vrstice s podatki, večina njih je ista in se ponavlja. Medtem ko PacketMon pridno beleži promet, vklopimo TV komunikator, kot da bi želeli gledat TV. Počakamo približno 10 sekund in TV komunikator ponovno ugasnemo (še enkrat: ne iz elektrike). Vrnimo se nazaj za računalnik in ustavimo beleženje prometa v PacketMon s pritiskom na gumb »Stop«. Zdaj pa najpomembnejši del. Prebrskajmo po seznamu prometa. Vidimo, da se je v času ko smo vklopili TV komunikator, le ta hotel povezati na siolov strežnik. In ker ta IP med drugimi izstopa (če ne drugače, pa po prvi številki 10.x.x.x), pomeni da smo našli kar smo iskali. To je številka, ki jo potrebujemo. Zapišite si jo na varno za drugič. Pri meni je bil rezultat takšen:

»Source IP« nam pove IP številko TV Komunikatorja. »Dest IP« pa IP strežnika, s katerim se hoče TV Komunikator povezati. Nas zanima samo »Source IP«. Torej vidimo, da je (pri meni) IP številka TV Komunikatorja 10.122.188.239. Zdaj lahko naši mrežni kartici št. 2 dodelimo njen pravi IP naslov, ki je potreben za uspešno spremljanje tv-ja preko Aditeye.
Ker pa na modem ne moreta biti priklopljeni 2 napravi z enakim IP naslovom, bomo naši mrežni kartici zadnjo številko povečali za ena. Torej bo pravi naslov mrežne kartice št. 2: 10.122.188.240 (vi se seveda ravnajte po tistem IP-ju, ki ga je pri vas našel PacketMon!!!).

Korak 4: Zdaj najprej prevežemo kable tako, kot je bilo to na začetku in sicer takole:

TV Komunikator povežemo spet nazaj na modemov »Port 3«, mrežno kartico št. 2 pa povežemo z modemovim »Port 4«.

Korak 5: Zdaj ko vemo IP naslov TV Komunikatorja in s tem nov naslov za mrežno kartico št. 2, le to samo še popravimo in nov IP nadomestimo z začasnim, ki smo ga izbrali na začetku. Torej, ponovimo »Korak 2b«, le da na koncu namesto 192.168.1.10, vpišemo naslov TV Komunikatorja povečan za 1. V mojem primeru takole:

»Subnet mask« pustimo isti. Potrdimo »OK« in še enkrat »OK« in zapremo »Network Connections«.

Korak 6 (samo Windows XP): Če še nismo namestili (oz nimamo nameščen z Windows Update) Microsoft .NET Framework 2.0, potem to storimo zdaj, ker je nujno potreben za delovanje VLC-ja in s tem Aditeye. Ko nas računalnik pozove po ponovnem zagonu, mu seveda ustrežimo.

Korak 7: Namestimo VLC (če ga še nismo) in ne pozabimo med namestitvijo obkljukati opcije ActiveX Plugin (če slučajno ni obkljukana).

Če imate starejšo verzijo kot 0.8.6c že nameščeno, vam priporočam, da jo nadomestite z novo.

Korak 8: Ko je VLC nameščen, mu najprej postrežemo z nekaj nastavitvami. Odprimo program in v menuju »Settings (Nastavitve)« izberimo »Preferences... (Lastnosti...)«. Kliknimo plusek pri »Stream output (Prikaz pretoka)« in nato kliknimo na podopcijo »Access output (Dostopni odvod)«. V desnem spodnjem kotu okna obvezno dodajmo kljukico pri »Advanced options (Podrobni pogled)«. Zdaj se pokažejo dodatne nastavitve. Nas zanima polje »IPv4 multicast output interface address (Naslov IPv4 vmesnika odvoda skupinskega pošiljanja)«, kamor vpišemo naš nov IP mrežne kartice št. 2, »10.122.188.240«. S tem smo povedali VLC-ju in Aditeyi, preko katere mrežne kartice bo potekal pretok siol TV-ja.

Zdaj samo še nastavimo pravi UDP port in sicer kliknemo na »Input/Codecs (Dovod/Kodek)« in na desni strani (ob vklopljenem »Advanced options (Podrobni pogled)«) poiščemo opcijo »UDP port (vrata UDP)«, ki ga spremenimo na »5002«.

Nazadnje uredil fogy : 03.08.2008 ob 21:07.
Odgovorite s citatom
Staro 11.07.2007, 22:20
Pripravnik
Privzeto Re: SiOL TV na računalniku za telebane

Vse skupaj še shranimo s »Save« in zapremo VLC.

Korak 9: Zdaj samo še namestimo AditeyaTV. Ko je nameščena jo zaženemo. V področju zraven ure imamo ikono programa (mali LCD ekran).

Z desnim klikom kliknemo nanjo in odpre se menu iz katerega izberemo »Nastavitve...«. Tukaj si izberemo našega ponudnika IP televizije (v mojem primeru je to SIOL). Ostale nastavitve spreminjamo po želji.

»Kanalov na stran« pomeni koliko kanalov se izpiše v menuju, ko pritisnemo smerno tipko gor ali dol. »OSD čas prikaza« je čas kako dolgo bo napis o informaciji kanala ostal na ekranu. »Kanalnik čas prikaza« je čas kako dolgo bo ostal prikazan seznam kanalov, ko pritisnemo smerni tipki gor ali dol, ne da bi kaj izbrali. »Mapa za posnetke« je mapa za shranjevanje posnetkov, ki smo jih naredili s snemanjem video vsebine (za uporabo snemalnika, morate program registrirati). »Metoda snemanja« pa je kodek v katerem bo video zapisan.
Ko imamo željene nastavitve, potrdimo vse s »shrani«. Če je šlo vse po sreči, nam v Aditeyi že veselo kriči televizija. Velikost okna lahko poljubno spreminjamo z miško. Za celozaslonski način uporabimo tipko »F« in ne dvoklik. Sicer dvoklik naredi enako, ampak ostale bližnjice ne delujejo enako. S smernimi tipkami gor, dol, levo in desno, se lahko sprehajamo po seznamu kanalov, s tipko »TAB (tabulator)« lahko menjamo kategorije kanalov, s + in – gremo za en kanal naprej ali en nazaj, PageUp in PageDown pa služita za nivo glasnosti. Vse ostale funkcije imate v menuju »Pomoč...« (desni klik na ikono programa), ali pa pritisnite F1, ko je aktivno glavno okno Aditeye. Za ogled vsebine za odrasle, je potrebno vnesti kodo. AditeyaTV ima že prednastavljeno kodo 9731, ki pa jo lahko spremenite v vam ljubšo, prav tako v menuju »Sprememba kode...« (desni klik na ikono programa). Opozorilo za uporabnike Viste: sam sem ugotovil, da moram takoj ko se pojavi zahteva za vnos kode, začeti tipkati kodo, drugače Aditeya vzame to kot vnos kanala in me prestavi nanj. Tako da čimprej začnite tipkati kodo.

Ne pozabite, ko gledate televizijo preko računalnika, mora biti TV Komunikator izklopljen (v standby načinu). Razen če imate vklopljena 2 kanala za TV. Če tega nimate in ste pri SiOLu, lahko drugi kanal brezplačno naročite in sicer na http://moj.siol.net/narocilo . Ampak ne pozabite tam označiti, da ne potrebujete dodatnega TV Komunikatorja, drugače vam ga bodo zaračunali po polni ceni.

DODATEK ZA UPORABNIKE VISTE:
Če se zgodi da ob zagonu Aditeye slika miruje, zvok pa deluje v ozadju, potem bo potrebno spremeniti še nekaj zadev. Ugasnite Aditeyo (desni klik na njeno ikono in izberite »Ugasni«). Ponovno zaženite VLC. Pojdite ponovno v »Settings (Nastavitve)« in tam izberite »Preferences... (Lastnosti...)«. Kliknite na plusek pred »Video (Slike)« in tam izberite »Output modules (Odvodne enote)«. V desnem spodnjem kotu dodajte kljukico pri »Advanced options (Podrobni pogled)« in nastavite »Video output module (Enota odvajanja slike)« na »OpenGL video output (OpenGL prikaz valov)«. Shranite s »Save (Shrani)« in zaprite VLC.

Zdaj ponovno zaženite AditeyaTV in juhej, slika deluje, ampak opaziti je črtanje. Da se rešimo tega, bomo uporabili Aditeyin »deinterlace mode« filter. In sicer v Aditeyinem oknu, kjer poteka program, pritiskamo funkcijsko tipko »F6« tako dolgo, da se nam na zgornjem delu okna izpiše »deinterlace mode linear«:

Slika je zdaj lepa. Potrepljajte se po hrbtu za dobro opravljeno delo in si oglejte vaš prvi film na PC-ju.

Upam da vam je bil vodič v pomoč. Če pa imate še kakšno vprašanje, pa vam ni pomoči

LP,
grega

Nazadnje uredil fogy : 03.08.2008 ob 16:35.
Odgovorite s citatom
Staro 12.07.2007, 19:33
brivec Uporabnik brivec ni prijavljen
Pripravnik
Prikazne slike uporabnika/ce brivec
Član od: Nov 2006
Sporočila: 172

Vse pohvale.Lepo si opisal.Men je to vse na xp -ju že enkrat delalo.Nisem imel večjih problemov.Sedaj imam pa Visto X64 in nisem več probaval ,ker takrat na xp-ju nisem mogel prenesti video vsebine na testni kanal na aminu.baje se da potem video vsebine iz pc-ja da gledati prek amina na tv-ju.Ampak mi ni delovalo in sem potem vso to zadevo opustil.
A zna kdo ta postopek opisat???Jaz očitno nisem našel pravega ip za on testni kanal...
Odgovorite s citatom
Staro 13.07.2007, 11:27
Pripravnik

brivec tukaj imaš kako se to nardi: http://www.mojmikro.si/phpBB2/viewtopic.php?t=495

jaz sem sicer naredil vse kot je napisano, a mi preko tv komunikatorja ne uspe dobit slike. če pa poskusim preko aditeye pa mi testni kanal predvaja kar streamam z vlc-jem. seveda sem moral najprej odpreti list_siol.atvlist in dodati vrstico "CHANNEL=127;NAME=Testni kanal;LOCKED=0;GROUP=ostali;AUDIO=slovenski+239.25 5.0.199:5002". možno je pa da testni kanal na teh novih siolovih komunikatorjih (sagem) nima več istega ip-ja in zato ne dela. kdo bi vedel... jaz ziher ne
Odgovorite s citatom
Staro 15.07.2007, 08:39
Wampek Uporabnik Wampek ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Sep 2006
Sporočila: 170

Odlično spisan vodič! Celo tako dober, da me je prepričal, da tudi sam poizkusim. Po 20 minutah reševanje ene same težavice, mi je končno uspelo.

Edini problem je bil pri priklopu komunikatorja (v mojem primeru Sagema) z novo mrežno kartico. K sreči imam trenutno kabel iz modema (na drugem koncu stanovanja), vezanega preko kanalov do mojega PC-ja, potem pa tu štukan s I-Členom na novi mrežni kabel, ki gre do komunikatorja. Kot, da bi imel ob postavitvi v planu, da bom lahko tudi na PC-ju gledal zadevo. Skratka... Kabel iz komunikatorja, ki gre do druge mrežne kartice (za prvi korak, ko moramo izvedet njegov IP) mora obvezno biti CROSSOVER. Drugače mrežna ne zazna, da je sploh kaj povezano nanjo in tudi Packetmon, ne prikaže drugega IP-ja.

fogy: Dodaj še to prosim v tvoj vodič, če bo še kdo prišel do te težave in ne bo vedel kako naprej.

Drugače pa... DELUJE!

Hvala.
Odgovorite s citatom
Staro 15.07.2007, 09:26
Pripravnik

Wampek hm, to je pa čudno. jaz sem delal brez crossoverja pa mi je normalno zaznalo. pa imam tudi sagemov komunikator. drugače pa hvala za opozorilo, bom dodal dodatek, v primeru da bi še mel kdo enake težave

lp,
grega

Nazadnje uredil fogy : 15.07.2007 ob 09:46.
Odgovorite s citatom
Staro 15.07.2007, 09:54
Wampek Uporabnik Wampek ni prijavljen
Pripravnik
Član od: Sep 2006
Sporočila: 170

Citat:
Objavil-a fogy Prikaži sporočila
Wampek hm, to je pa čudno. jaz sem delal brez crossoverja pa mi je normalno zaznalo. pa imam tudi sagemov komunikator. drugače pa hvala za opozorilo, bom dodal dodatek, v primeru da bi še mel kdo enake težave

lp,
grega
Morda je odvisno od mrežne kartice? Moja je 3COM 905b XL 10/100. Stara kar nekaj let ampak še vedno odlično deluje. Vseeno hvala ker si dodal še to. Še na nekaj bi rad opozoril. Ko enkrat zvežeš mrežno in komunikator ali pa komunikator na splošno je vsaj pri modelu Sagem narejeno tako, da zadaj pri mrežnem stikalu NE SVETIJO LUČKE. Sam sem za to seveda krivil SiOL in pa okvarjen komunikator ampak po klicu na 0801000 so rekli, da je to normalo. Verjetno so se ljudje pritoževali, ko jim je ponoči delal lightshow .

Skratka. Nedelovanje ledic zadaj na Sagem komunikatorju je normalo, čeprav povezava deluje...
Odgovorite s citatom
Staro 25.07.2007, 12:19
samomas Uporabnik samomas ni prijavljen
Novinec
Član od: Oct 2006
Sporočila: 30

Pohvale vredno.

Samo ena opomba. Za pridobitev IP-ja TV komunikatorja ni potrebno povezati TV komunikator s PC-jem. Lahko je povezano kot na sliki Korak4. Potrebno je oz. dobro je, da ko imamo vse povezano, da TV komunikator z daljincem izklopimo in vklopimo, seveda v PacketMonu prej pritisnemo START. In kabli so lahko vsi normalne vezave (ne nujno križne).
Ta opomba samo iz enega razloga, ker najbrž nimajo vsi možnosti povezati TV komuniktor na PC.
Odgovorite s citatom
Staro 25.07.2007, 15:04
Pripravnik

samomas, ja res je. jaz sem tu tako opisal iz razloga, ker se v packetmonu pokaže manj smeti in točno veš kje in kaj iskat. pač za tiste nevešče se mi zdi tako bolj enostavno.

pa hvala za pohvalo
Odgovorite s citatom
Staro 04.08.2007, 17:08
McSk8r Uporabnik McSk8r ni prijavljen
Novinec
Član od: Aug 2007
Sporočila: 2

Imam eno vprašanje... ali je stremanje preko VLCja možno tudi na aminotu? Probal sem že pa mi nikakor ne uspe, dočimer mi TV na PCju deluje. Poskusil sem tudi s switcherjem pa tudi ne dela. in tudi ostale ip-je ne samo testni kanal... možno da sem spregledal kje kakšno malenkost?
Odgovorite s citatom
Odgovori

Značke
kako, nedelovanje, preko, prevelikega, programovsioltv, računalnika, računalniku, siol, spremljat, telebana, telebane, večine

Orodja za teme

Dovoljenja
Novih tem ne moreš odpirati
Odgovorov ne moreš objavljati
Priponk ne moreš dodajati
Svjoih objav ne moreš urejati

BB koda je Vključeno
Smeški - Vključeno
[IMG] koda je Vključeno
HTML koda je Izključeno
Hitra izbira

Podobne teme
Tema Avtor teme Forum Odgovori Zadnje sporočilo
Siol TV na računalniku bluemax SiOL TV 75 05.02.2008 20:18
SIOL TV povezava TV in VCR deepsplash SiOL TV 0 26.11.2006 00:22
SiOL tv na računalniku nehala delovat rocco199 SiOL TV 2 22.09.2006 10:14

Časovni pas: GMT +1. Trenutno je ura: 09:55.