Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Domača čokolada

Mesečnica
31.01.2006, 13:51
Zadnjič sem v Delovi četrtkovi prilogi Delo in dom slučajno opazila recept za domačo čokolado, pa me je malo zagrabila nostalgija :rolling:

Da vam razložim: tam nekje na začetku 80-ih let je bilo v naši tedanji skupni domovini pomanjkanje mnogih dobrin, med njimi tudi čokolade. Moje stari starši so nekje staknili recept in za nas vnuke čokolado naredili kar doma. :2thumbs: Imela je prav poseben okus, čisto drugačen kot "industrijske" čokolade. Meni je bila vedno zelo všeč :big:

No, včeraj sem se zadeve lotila še sama - noro! Vas zanima?

Sestavine:
500 g mleka v prahu (takrat smo ga dobili v lekarni :nonono: )
1 kg (ali manj) sladkorja
100 do 150 g kakava v prahu
250 g masla ali margarine

Priprava:
V večji posodi zmešamo mleko v prahu in kakav. Na ne premočnem ognju prevremo vodo in sladkor, vreta naj 5 minut. Odstavimo z ognja, dodamo maslo in premešamo, da se raztopi. Dobljeno zmes dodamo mleku in kakavu in hitro premešamo, da dobimo gladko zmes. Obložimo pekač s folijo in maso enakomerno porazdelimo po njem, postavimo na hladno, da se strdi. Če hočemo čokolado izboljšati, lahko dodamo orehe, lešnike, rozine, cimet, po okusu pač.

[Zahvala za recept gre gospe Mileni iz Krmelja. :angel: ]

Moje modifikacije: :cool:
- uporabila sem cca 80 dag rjavega sladkorja
- v čokolado sem dodala v pečici popečene lešnike (da se jim je dalo odstraniti kožico, pa še boljši okus imajo, če so pečeni).

V receptu ni zapisano, koliko vode potrebujete. Jaz sem jo dodala po občutku - toliko, da se je sladkor v njej lahko brez problema razstopil.

korenje
31.01.2006, 14:45
500 g mleka v prahu (takrat smo ga dobili v lekarni )

kaj to delas? cokolado z samo 12% kakava?
dobra cokolada mora met vsaj 50% kakava.

GiGi
31.01.2006, 16:39
kolko pa vode?

:dontknow:

Mesečnica
01.02.2006, 11:02
500 g mleka v prahu (takrat smo ga dobili v lekarni )

kaj to delas? cokolado z samo 12% kakava?
dobra cokolada mora met vsaj 50% kakava.

Jaz ne maram temne čokolade :dead: Ta recept je za mlečno čokolado - za temno čokolado boš recept moral poiskati kje drugje :wink:

Mesečnica
01.02.2006, 11:09
kolko pa vode?

:dontknow:

Hja, kot sem napisala, v receptu količina vode ni bila zapisana. Morda je gospa pozabila :dontknow:

Jaz sem improvizirala: sladkor sem stresla v kozico in dolila toliko vode, da se ga je dalo lepo premešati. Konec koncev se je lepo izšlo :big:

Predlagam ti, da po potrebi doliješ še malo vode takrat, ko boš mešala vse sestavine skupaj, če bo zadeva zeloooo gosta in se je ne bo dalo več lepo mešati.

Aja, pa še to: ta čokolada je seveda tudi po strukturi drugačna kot industrijske čokolade - mene malce spominja na angleški "fudge" - je precej drobljiva, zato je bolje, če ni preveč tanka; moja je debela cca 1,5 - 2 cm.

Se priporočam za povratne informacije od vseh, ki boste recept preizkusili. Morda skupaj najdemo kakšne izboljšave :2thumbs:

Smarty
01.02.2006, 11:16
sej ne da bi me skrbel, ampak kok časa pa to zdrži :D

Teo
01.02.2006, 13:11
:shy:

nč ne vem o tem :D:eek:

take zadeve se zamolči požeruhom.

Mora pa zadeva bit v hladilniku, pride cca 2cm debela in seeeeeeeeeeekaaaaaaaaaaa

GiGi
01.02.2006, 15:01
Predlagam ti, da po potrebi doliješ še malo vode takrat, ko boš MEŠAL vse sestavine skupaj, če bo zadeva zeloooo gosta in se je ne bo dalo več lepo mešati.

Aja, pa še to: ta čokolada je seveda tudi po strukturi drugačna kot industrijske čokolade - mene malce spominja na angleški "fudge" - je precej drobljiva, zato je bolje, če ni preveč tanka; moja je debela cca 1,5 - 2 cm.

Mislim da bi se dalo tole drobljivost preprečit z dodatkom kakavovega masla ali pa arašidovega masla. Oba sicer dodajajo tudi "industrijski čokoladi".

Je pa treba vedet tudi pri kakšni temperaturi bi se jo moralo hladit. Mislim da je idealna okoli 27 stopinj saj takrat nastajajo tisti kristali ki se topijo pri telesni temperaturi. ČE se doda več margarine bi se moralo topit prej, več kakavovega masla pa kasneje. Ampak to je samo teorija :rolling:

Mesečnica
01.02.2006, 15:40
Ups, GiGi, se opravičujem, da sem ti "določila" napačen spol :blush: Je verjetno krivo to, da me je tvoj vzdevek spomnil na en star francoski film (spet malo nostalgije).

Jaz sem čokolado ohlajala kar pri sobni temperaturi, tj. bilo nekje okoli 20°C, morda malo manj (nisem ljubiteljica preveč ogrevanih prostorov :wink: ). Če boš poskusil pri višji temperaturi, prosim, sporoči, kakšni so učinki.

Hja, ne vem. če bi dodajala kakšno kakavovo maslo, se mi zdi, da je že tako dovolj maščobe - bom raje ostala kar pri drobljivi čokoladi :shy: Sem pa se odločila, da jo naslednjič naredim z manj sladkorja (zdaj sem uporabila cca 80 dag, naslednjič bom pa to zmanjšala na kakšnih 70 dag rjavega sladkorja).

Mesečnica
01.02.2006, 15:45
sej ne da bi me skrbel, ampak kok časa pa to zdrži :D

Ja, če jo ponujaš obiskovalcem, ne prav dolgo :rolling:

Drugače pa ne vem, me je že malo zapustil spomin na zgonja 80. leta (sem bila takrat še na začetku OŠ), ko smo nazadnje imeli doma večjo količino te zadeve, se mi pa zdi, da kar dolgo. Babica jo je hranila v hladilniku, v večjih kosih, zavito v alu folijo, potem jo je pa sproti, po potrebi, rezala na manjše koščke. Je pa res, da takrat pri naši hiši ni bil nihče prav zagrizen potrošnik čokolade ... mene je to zagrabilo šele tam nekje sredi 90. let :nonono: