Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : izbira študija

lia_bibi
15.02.2006, 16:44
no tko,nism še ravno v fazi da bi se mogla odločt za ker faks(sm še 3.letnik:2thumbs: ),sam me vseen ful matra že zdej ali naj grem na medicino ali na veterino.tako da bi zelo lepo prosila če ma kdo kakršnekoli iskušnje s tema dvema študijema ali pa ima kak nasvet če mi lahko napiše:wink: :wink: :wink: :cool2: :cool2:tnx:cool:

Soleil
15.02.2006, 16:55
Medicino ... zdravnikov baje primanjkuje, veterinarjev pa niti ne. Ne, ne ... to je bila bolj šala, čeprav drži.

Predlagam ti, da greš na informativni dan na oba faksa. Včasih je tako, da se enkrat, ko vidiš šolo, tudi premisliš. Predstavili ti bodo potek študija, študijski program, kako zgleda poklic ... Pri veterini je potem v službi tako, da niso samo mucki in kužki, temveč večinoma konkretna živina, kar pa marsikoga odvrne.

Kolegica je doštudirala veterino in vem, koliko se je preučila "na pamet". Dost je faktografskega znanja. Imajo pa tudi počitniško prakso (lahko tudi na kliniki za živali).

Kate
16.02.2006, 17:29
sam praksa je šele v višjih letnikih ... prvi dve leti pa ne vidiš žive živali (mrtvih pa kokr hočeš :clown:) ... razen kakšne miške ali kunca, pa še tiste sam za razne poskuse

gia
16.02.2006, 20:39
no, se strinjam da so informativci obvezni. in je res, da zdravnikov primanjkuje in da je malo verjetno, da si kot zdravnik brez službe. je pa tut res, da medicina mnogo dlje traja (6 let), da morš potem opravljat še sekundariat in specializacijo, da maš vsaj v prvem letniku mal časa, ker se dost učiš (dobro, če pšač hočeš redno delat), da so pa višji letniki bolj praksa. skratka medicino pejt študirat, če te res veseli.

rrr
16.02.2006, 20:59
tisto, kar ti je bolj všeč. je pa mal tricky, ker pravzaprav do praktičnih vaj v višjih letnikih nisi siguren, če ti je zadeva všeč; in šele v službi zgruntaš če je to res to.
mogoč en namig: če maš že sam zarad malo daljšega in malo težjega študija resne pomisleke glede medicine, potem najbrž nisi za to. tatežko pride šele pol :wink:

lia_bibi
17.02.2006, 16:13
predvsem me zanima kako je z zaposlitvijo-ker sem slišala,oz brala da tudi kot veterinar skoraj 100%dobiš zaposlitev(ker za zdravnika mi je popolnoma jasno da so velik primankljaj in da je služba stoprocentna:big: :wink: ).ker me veterina veliko bolj zanima in me veseli že od kar vem zase,vendar se mi ne zdi smiselno matrat se za nek poklic,ko potem ne dobiš službe:nonono: tako če mate še kakšne komentarje so dobrodošli.:cool2: :wink:

ponga
17.02.2006, 16:31
če te veterina veliko bolj zanima kot medicina, potem sploh ne razmišljaj, ampak pojdi študirat veterino!
Kako bo z zaposlivtijo čez 5, 6 let, ko boš končala študij, ti ne zna zdele povedat nihče - ne za medicino, ne za veterino. Zato na prvo mesto pri odločitvi postavi svoj interes!

ponga
17.02.2006, 16:36
še to - če je tvoj cilj znotraj veterine le klinika za male živali - torej kužki, muce, ptički, hrčki... potem še enkrat dobro premisli, saj je možno, da te - vsaj na začetku - čaka služba v kaki klavnici, valilnici...
Odločitev za študij veterine je primerna, če te poleg kužkov in muck zanimajo tudi krave, prašiči, konji, piščanci...

TuNina
17.02.2006, 17:03
heh ja.. tud jaz sem hotla nekoč bit zdravnica za kužije in muce, pa so mi pol razložili, da ni vse tako rožnato.. :D

Soleil
17.02.2006, 17:13
predvsem me zanima kako je z zaposlitvijo-ker sem slišala,oz brala da tudi kot veterinar skoraj 100%dobiš zaposlitev(ker za zdravnika mi je popolnoma jasno da so velik primankljaj in da je služba stoprocentna:big: :wink: ).ker me veterina veliko bolj zanima in me veseli že od kar vem zase,vendar se mi ne zdi smiselno matrat se za nek poklic,ko potem ne dobiš službe:nonono: tako če mate še kakšne komentarje so dobrodošli.:cool2: :wink:

Službo dobiš. Sicer ne nujno v svojem kraju, ampak ni hudega se peljati v službo 30 km stran, če te delo veseli. Sicer imaš pa tukaj podatke o registrirani brezposelnosti za veterinarje: http://www.mszs.si/eurydice/posvet/brezposelni.htm
Ni veliko doktorjev veterine brez dela (16), kajne (v primerjavi z ekonomisti - 429). Še doktorjev medicine je več brezposelnih (22).

Če veš, da je veterina TO!, pojdi na veterino. :2thumbs:

lia_bibi
18.02.2006, 09:07
še to - če je tvoj cilj znotraj veterine le klinika za male živali - torej kužki, muce, ptički, hrčki... potem še enkrat dobro premisli, saj je možno, da te - vsaj na začetku - čaka služba v kaki klavnici, valilnici...
Odločitev za študij veterine je primerna, če te poleg kužkov in muck zanimajo tudi krave, prašiči, konji, piščanci...
ja tudi to je eden vzrokov da premišljujem oz.izbiram med dvema študijema,ker drugače sem bila brez kakršnih koli dvomov odločena za veterino,pa sem potem slišala da v času študija delaš z vsemi mogočimi živalimi,in najhuje(vsaj meni)v klavnici-pa sm začela mal dvomit,sam vseen si nekak zamišljam da pač doštudirala bom ob majhnih "mukah":big: (tko glede samega dela z živalimi),samo vse življenje se bom pa potem lahko ukvarjala z malimi živalmi-saj se lahko usmeriš samo v to smer.samo imam občutek da bo vseeno tole "učenje" s kravami v hlevu pa zaklanimi živalmi preveč za moje pojme,zato tudi take dileme glede veterine in medicine.:nonono: :nonono: :dontknow:

ponga
18.02.2006, 10:26
ja tudi to je eden vzrokov da premišljujem oz.izbiram med dvema študijema,ker drugače sem bila brez kakršnih koli dvomov odločena za veterino,pa sem potem slišala da v času študija delaš z vsemi mogočimi živalimi,in najhuje(vsaj meni)v klavnici-pa sm začela mal dvomit,sam vseen si nekak zamišljam da pač doštudirala bom ob majhnih "mukah":big: (tko glede samega dela z živalimi),samo vse življenje se bom pa potem lahko ukvarjala z malimi živalmi-saj se lahko usmeriš samo v to smer.samo imam občutek da bo vseeno tole "učenje" s kravami v hlevu pa zaklanimi živalmi preveč za moje pojme,zato tudi take dileme glede veterine in medicine.:nonono: :nonono: :dontknow:

Sej se boš tud na medicini pri študiju najbrž srečala s področji medicine, ki te ne zanimajo.

G3nius
18.02.2006, 18:27
Lepo je imeti sočen zrezek na krožniku ane..
v klavnici je seveda vse drugače..

dkivi
18.02.2006, 18:38
a kot študentka medicine pa boš na kroženju na patologiji pripravljena umivati trupla ?
jst bi se raj odloču za veterino
lp dkivi

rrr
18.02.2006, 22:52
a kot študentka medicine pa boš na kroženju na patologiji pripravljena umivati trupla ?
jst bi se raj odloču za veterino

mal si zamešu, to delajo obdukcijski pomočniki :wink:

dkivi
19.02.2006, 00:37
mal si zamešu, to delajo obdukcijski pomočniki :wink:
kot prvo reče se obducentski kot drugo navedeno spada med običajne inavguracijske prakse pr medicincih
neki podobnega se grejo vetsi z molžnjo bikov:veryevil:
lp dkivi