Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Kako skrbimo za zdravo prehrano...če sploh ;)

freya
10.03.2006, 11:50
Prebirala sem tale članek o zdravi prehrani (http://med.over.net/literatura/knjiga_prehrana_vir_zdravja/stran_224_297.htm)

..in koliko skrbite za zdravo prehrano vi?
Uživate veliko mesa ali ste vegetarijanci....ste zadovoljni z zelenjavo vzgojeno v rastlinjakih ali prisegate na "bio" zelenjavo...pazite,da kuhate v posodi z debelim dnom in uporabite čimmamj maščobe ali vam je nemastna in malo slana hrana neokusna? Sladkarije in slani prigrizki vsak dan? Katera vrsta mesa se vam zdi "najbolj zdrava".
Se kdaj postite? Jeste "tradicionsalno" slovensko hrano..kislo zelje, repo, šaro?
I wonder
:)

dvojčica
10.03.2006, 11:56
Jem zdravo, v mejah normale. Od mesa samo belo meso(perutnina), ribe obvezno enkrat na teden, zelenjava pridelana na maminem vrtu, precej sadja, dosti tekočine. Se pa rada kdaj tud posladkam, grešim s kakimi dobrimi piškotki, ampak ne vsakodnevno. Če pa cuker ful pade, pa da ni nič drugega pri roki, pa tud nutella z žlico paše:cool:
Aja, pa dosti žitaric, pa ne preveč kruha.
Pa vekliko migam:cool:
Pa fajn se počutim v svoji koži:cool:

sadie_007
10.03.2006, 12:05
... zmerno ... nekje bolj paziva, pa drugje spet vse notr prineseva :big:

pojeva veliko zelenjave (rdeč radič, solate, brokoli in paprike) in sezonskega sadja - vse iz ljubljanske tržnice in najbrž ne glih bio :big:

enkrat na teden obvezno ribe, enkrat do dvakrat brezmesno (špageti s tuno, rižota z gobami), po drugi strani pa oba obožujeva rdeče meso (krvave biftke, konjsko meso) ... pijeva veliko mleka in vode, rada imava jogurte in (še posebej jst) plesnive sire :cool:, kruh jeva črn (ampak mende gre itak samo za pobarvano moko) :clown:

na sladko tripa šefe, jst pa rada skrenem ob kakšni fajn panceti, lepo popečenih ocvirkih in slanih filetih :approve: ... za to bi umrla :blush:

tko nekako, na hitro

Luka2k
10.03.2006, 12:11
zjutraj obvezno kavo na prazen želodec, termina 'zajtrk' ne uporabljam in ne poznam. Za kosilo kak McDonalds, še raje kak kebab. Zvečer obvezno pivo do dva in pred televizijo vreča čipsa, za lahko noč pa kakšna čokolada.

tko nekako, na hitro.

čudežni
10.03.2006, 12:12
zjutraj obvezno kavo na prazen želodec, termina 'zajtrk' ne uporabljam in ne poznam. Za kosilo kak McDonalds, še raje kak kebab. Zvečer obvezno pivo do dva in pred televizijo vreča čipsa, za lahko noč pa kakšna čokolada.

tko nekako, na hitro.

jaz podobno kot Luka, le, da je namesto piva, zraven čipsa Coca - cola.

Goody
10.03.2006, 12:32
ne jem glih zdravo, mi noče noben skuhat ... ampak sem zelo zdrava :D

freya
10.03.2006, 12:36
Z ribami je pri meni bolj slabo, bolj gre Rio mare.
Kupujete filete v ribarnicah? Pri ribah so problem drobne koščice, ki jih otroci ne smejo niti videt.
Poleti pa večkrat vržemo na žar postrvi ali škarpeno.

dvojčica
10.03.2006, 12:38
Z ribami je pri meni bolj slabo, bolj gre Rio mare.
Kupujete filete v ribarnicah? Pri ribah so problem drobne koščice, ki jih otroci ne smejo niti videt.
Poleti pa večkrat vržemo na žar postrvi ali škarpeno.

Jest v ribarnici, največkrat orada, ali pa file lista in ostriža.

Za koščice so pa bolj zoprne postrvi, ko majo tko male koščice...pri oradi pa ni problema. So dost velke, da se da fajn pregledat:wink:

freya
10.03.2006, 12:38

tko nekako, na hitro.

nič kaj obetavno, razen za holestrerol
:nonono: :wink:

Luka2k
10.03.2006, 12:43
Hecam se frejč :kisses:

Gledam na to, da navkljub natrpanemu urniku, dnevno zaužijem zajtrk, en topel obrok (tule moram rečt, da me na šihtu kar lepo futrajo), večernemu smokiju ali čipsu pa se odrečem trikrat do štirikrat na teden (pa še to ne pojem cele vrečke, ampak samo parkrat piknem, tko da mam vrečo čipsa tudi za tri dni).
Definitivno pa ne morem brez enega horsburgerja na teden. Pijem definitivno premalo (zadnje čase se stanje izboljšuje, ker kupujem Za-life), pa zato ob petkih ali sobotah zvečer to nadomestim.

freya
10.03.2006, 12:49
vem luka
vidim, še en čips lover...povej mi
v čem je čar čipsa, ker moja kolegica tudi ne more brez njega....okus, ali samo navada nekaj prigriznit pred TV-jem?

btw...pri svojih nekaj kilcah je imela precej povišan holesterol, zato je čips "omejila"

Sharkica
10.03.2006, 12:49
velik solate, velik vode, zlo zlo velik športanja.

Tud kar velik pregreh tipa sladkarije in sendviči, ampak se nekak zgliha z zgoraj naštetim.

Tko da v povprečju žvim nekak kr zdravo ...

freya
10.03.2006, 12:50
ne jem glih zdravo, mi noče noben skuhat ... ampak sem zelo zdrava :D

v bližini tvoje službe je zlo dobra restavracija
:2thumbs:

Luka2k
10.03.2006, 12:54
v čem je čar čipsa, ker moja kolegica tudi ne more brez njega....okus, ali samo navada nekaj prigriznit pred TV-jem?

btw...pri svojih nekaj kilcah je imela precej povišan holesterol, zato je čips "omejila"
Glede na to, da pridem domov relativno zmozgan, rad pa si pred spanjem pogledam kak film, je čips sredstvo za ohranjanje budnosti. Čim neham jest čips, me zmanjka v treh minutah.

Mene tud zanima koliko mam kej holesterola v organizmu... Mi to lahko ugotovijo pri splošnem zdravniku?

freya
10.03.2006, 12:56
Glede na to, da pridem domov relativno zmozgan, rad pa si pred spanjem pogledam kak film, je čips sredstvo za ohranjanje budnosti. Čim neham jest čips, me zmanjka v treh minutah.

Mene tud zanima koliko mam kej holesterola v organizmu... Mi to lahko ugotovijo pri splošnem zdravniku?

seveda...samo glede na to, da si še zelo mlad in če ni težav, boš moral mogoče preiskavo v lab. opravit samoplačniško.

Luka2k
10.03.2006, 12:58
seveda...samo glede na to, da si še zelo mlad in če ni težav, boš moral mogoče preiskavo v lab. opravit samoplačniško.
kolk mam jest tebe rat... :blush:

castor
10.03.2006, 13:32
aha, torej če pri 21ih začnem z prehrano kot je opisano na linku ni prepozno?

xx-rays
12.03.2006, 18:30
Ko ravno omenjamo junk food, poglejte si dokumentarc z naslovom "Super size me". Model se je odloču da se en mesec prehranjuje izključno s crapom ala McDonalds, pred tem je opravil temljite zdravniške preiskave (ki so pokazale da je popolnoma zdrav in v odlični kondiciji) med in po končanem prehranjevanju pa tudi. Zelo zanimiv film, sploh ko vidiš kaj "rečejo" telesna teža, teta jetra in stric krvni tlak in to samo po enem mesecu.

Drugače pa je definicija zdrave prehrane kar precej kompleksna, absolutno zdravo se verjetno ne prehranjuje nihče. Sam gledam v prvi fazi na dve stvari - nasičene maščobe in cuker OFF z vsakodnevnega jedilnika. Uživam pa veliko kompleksnih OH (žitarice z veliko vlakninami, riž, testenine, krompir), vsa zelena zelenjava, pusto meso, ribe, nekaj sadja, nenasičene maščobne kisline (nerafinirana olja - ribje, olivno, sončnično, lanena semena, lešniki, orehi, nepraženi arašidi...), antioksidante (koencim Q 10, alpha lipoična kislina, zelene čaje...) razne dodatke v obliki ginsenga, ginko bilobae... in močnejšo vitaminsko mineralno formulo. Ko sešteješ vse skupaj, mesečni proračun obremeni kar precej, ampak naložba v lastno telo se človeku obrestuje celo življenje.

pikec85
04.06.2006, 18:07
sam nimam časa za to, da bi jedel dostikrat na dan po malo, pa tud prov zdravo ne jem
zato pa pijem (sej veste kaj) in s tistim dobim vase vse vitamine, ki jih potrebujem - poleg tega pride taka ''hrana'' direkt v celice in imaš občutek sitosti (kaj poješ, če npr delaš kaj fizičnega in telo potrebuje energijo)
sicer pa morm reč, da sm kar zdrav, ja :)

nattka
05.06.2006, 07:24
gledam da se zdravo prehranjujemo, čeprav nisem fanatična ...

vsi v družini smo mesojedci, kar pa ne pomeni, da vase zmečemo čisto vse, kar nam pride pod roko ...

kruh izključno polnozrnat ( hvalabogu za strojček za peko:approve: ), mleka zelo malo, sojino mleko, sir, zelenjava, ribe, meso puran ali piščanec največkrat, kave malo;

se pa tudi najde kaka čokolada, napolitanka, tortica ali pa plastenka cole občasno ...
ja pa domači ocvirki in pomfri, a ne več kot dvakrat na leto ...

sčasoma smo se navadili na zdravo prehrano, če otroc kdaj zavijejo v Mcdonalds ne delam đumbusa, sama se pa hitre hrane izogibam ...

če nimam časa za obrok pa si privoščim sadje ... v neomejenih količinah ... ali pa vrečko oreščkov ...

Njuška Trap
16.06.2006, 19:10
Prebirala sem tale članek o zdravi prehrani (http://med.over.net/literatura/knjiga_prehrana_vir_zdravja/stran_224_297.htm)

..in koliko skrbite za zdravo prehrano vi?
Uživate veliko mesa ali ste vegetarijanci....ste zadovoljni z zelenjavo vzgojeno v rastlinjakih ali prisegate na "bio" zelenjavo...pazite,da kuhate v posodi z debelim dnom in uporabite čimmamj maščobe ali vam je nemastna in malo slana hrana neokusna? Sladkarije in slani prigrizki vsak dan? Katera vrsta mesa se vam zdi "najbolj zdrava".
Se kdaj postite? Jeste "tradicionsalno" slovensko hrano..kislo zelje, repo, šaro?
I wonder
:)
Pojem zelo malo mesa (z izjemo rib), zelenjavo kupujem na tržnici pri "preverjenih" branjevkah, ali pa mi mami podari na vrtu vzgojeno (ne uporablja nobenih preveč umetnih gnojil, samo hlevski gnoj) - zdaj se pričenja mljask sezona... :) Kar se rib tiče, ne kupujem nobenih že paniranih filejev, najraje grem v ribarnico, pojem ogromno skuš, sardel, za ostale ribe je večji strokovnjak moj fant, ki mi poleg rib pripravlja tudi hobotnico s krompirjem, črno rižoto, kak brodet ipd. Zraven skoraj obvezno kak kozarec vina...
Posode ne izbiram, je pa res, da ima celoten komplet tiste, v kateri najpogosteje kuham, dušim, pečem ... precej debelo dno...
Ko hrano pripravljam, uporabljam sorazmerno malo olja (le včasih v že skuhano hrano, največkrat zelenjavo, dam kako žlico olivnega olja (domačega dalmatinskega :P ), če se hrana kar cedi od olja, mi že izgleda ne ravno okusno... Še mami sva s sestr odvadili, da hrana plava v olju... :approve:
Na sladkarije in prigrizke nisem več tako nora, kot sem bila kot najstnica, še vedno pa kdaj pa kdaj kupim kak čips (navaden, ker ne vsebuje ojačevalcev okusa), kdaj kako čokolado, sladoled, kak pehtranov zavitek ipd., se pa ne morem upreti pistacijam... :P
Postim se ne (disciplina pač ni moja vrlina, lačna pa tudi nisem preveč srečna)...
Če vstanem zgodaj zjutraj, zajtrka ne jem, se zgodi, da je prva stvar pač jutranja kava, ob njej obvezno cigaret... :blush:
Ne uporabljam umetnih sladil, nobenih že vnaprej pripravljenih omak ali polivk, prav take nobene Vegete, začinke, raje imam šop različnih začimb... Na tržnici pogosto kupim nehomogenizirano mleko, kruh najraje ržen ali polnozrnat (tudi tisti črni, kisli, polcentimetrske rezine)...
Načeloma jem tisto, kar mi paše, ne kompliciram preveč, tudi jedi na žlico imam rada, repo sicer raje kot zelje, ričet moje mame, ajmoht... :P
Še dobro, da sem malo prej jedla, tole je zelo stimulativno... :P

Hariman
17.09.2006, 13:25
Vidim da se velika večina prisotnih kar spoznate in držite načel zdrave prehrane. Upam da ni neumesno če vas vprašam kaj si mislite o jedilni konoplji. Do sedaj sem jo zasledil samo v tujini pred kratkim pa tudi pri nas. Veliko dobrega pišejo o njej pa me zanima ali ima kdo od vas kaj izkušenj ali znanja o tem. Jaz sem prebiral na http://www.harmonija-narave.com in na sorodnih povezavah

Katrin
17.09.2006, 19:35
Andreea, pa zraven ne pozabi povedat, pa prelaufaš ene 50 do 60 km na teden, kar ni nepomemben podatek... :)

mobi-tel
17.09.2006, 20:14
Njuška, boljše da ne ješ slovenskih rib ker plavajo in živijo v odplakah. Naše severno jadransko morje je toliko onesnaženo, da ti priporočam samo ribe iz čistega morja. Tudi naše rekese ne morejo pohvalit s čistočo razen par izjem.

Njuška Trap
18.09.2006, 23:00
Njuška, boljše da ne ješ slovenskih rib ker plavajo in živijo v odplakah. Naše severno jadransko morje je toliko onesnaženo, da ti priporočam samo ribe iz čistega morja. Tudi naše rekese ne morejo pohvalit s čistočo razen par izjem.
Rib iz slovenskega dela Jadrana sploh še nisem zasledila, pa še moj dragi se vsakič znova prepriča o tem, od kod in kdaj so bile pripeljane... :approve: Glede tega mu popolnoma zaupam. :ja: Nad sladkovodnimi ribami pa nisem preveč navdušena...

Andreea
18.09.2006, 23:36
Andreea, pa zraven ne pozabi povedat, pa prelaufaš ene 50 do 60 km na teden, kar ni nepomemben podatek... :)

:D:D:D
Aja...saj res :rolling:
Samo, ce ne bi prelaufala, vseeno (vsebinsko) ne bi pazila. Samo manj bi jedla. :dontknow:
Moski imajo razl. teorije, kdaj zna bit zenska tecna...
Js sem vecinoma tecna samo takrat, ko sem lacna.. Ali pa ce mi je kaj prepovedano (sladko,...) :D

Katrin
19.09.2006, 21:40
Tudi jaz sem tečna, če sem lačna... vedno pravim, da je zelo pomembno, da se me nahrani, karkoli že počnem in kjerkoli že sem.

mobi-tel
17.11.2006, 14:10
Mogoče kdo ve kje bi se dalo dobiti ribe, ki so bile ulovljene v južnem ali vsaj severnem jadranu?
Kje ulovijo ribe, ki se ponujajo v ribarnici na ljubljanski tržnici? Se da kakšno dobniti, ki je plavala južno od kvarnerja.

ozayrus
17.11.2006, 17:37
Jem res vse, s tem potešim svoj okus po raznolikosti. Zjutraj zajtrk (ki je pirlagoje prejšnemu in sledečemu dnevu; Če sem ali bom fizično aktiven več beljakovin, če samo intelektulno več železa,...) ponavadi malica, nekaj polnozrnatega, kosilo spet prilagojeno dnevu, popoldanka malica - če mi čas dopušča, večerje ponavadi ni :). Pijem vodo (pozimi čaj) vsake toliko časa kako Cocto (samo to res redko). Ker sem fizično res aktiven zadnje čase skušam povečat vnos beljakovin in določenih OH, za obnovo in rast mišic.
Od čokolade se počasi odvajam.

Ker zadnje čase nimam več toliko časa, da bi imel več obrokov na dan in da bi skrbel za nabavo meni priemnih živil sem razmišljal, da bi si kupil kake shake. Pa me zanima, kaj priporočate za nekoga, ki ima najman 3x na teden zelo intenizivno kardio vadbo, ter ostale dni, pa bolj umirejno (lažje oblike fitnesa, pilates,...)