Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Krščanska vzgoja kot izbirni predmet v osnovni šoli

Matematik
22.03.2006, 13:49
Ali ste ZA ali PROTI?

Sacha
22.03.2006, 13:51
Proti!

fancy
22.03.2006, 13:53
Proti.............krščanska vzgoja v javnih šolah nima kaj iskati.

Sacha
22.03.2006, 13:54
Proti.............krščanska vzgoja v javnih šolah nima kaj iskati.

Temu so namenjena župnijšča, kjer imajo verouke ip zadevšne:D

mrjerry
22.03.2006, 13:54
Ja. Ustava locuje drzavo in cerkev.

castor
22.03.2006, 14:16
Proti!!!!!!

MyWay_SI
22.03.2006, 14:33
pa ne samo krščanska. vse z religijami povezane vzgoje bi morale biti zastopane.

Krščanska vzgoja je namreč precej problematična. Je edina, ki uči, da se za greh lahko spokoriš in greš brezmadežen naprej. :nonono:

BMX
22.03.2006, 14:39
Pri uvedbi krščanske vzgoje (ali kakorkoli bi se predmet imenoval) ne gre za to, da bi župnik prihajal v šolo in tam poučeval. To je preteklost. Gre za to, ali bi se lahko predmet upošteval kot izbirni predmet, tako kot npr. glasbena šola ipd. In da bi bilo to zapisano na spričevalu.

Mighty
22.03.2006, 14:48
sem proti

MyWay_SI
22.03.2006, 14:49
Pri uvedbi krščanske vzgoje (ali kakorkoli bi se predmet imenoval) ne gre za to, da bi župnik prihajal v šolo in tam poučeval. To je preteklost. Gre za to, ali bi se lahko predmet upošteval kot izbirni predmet, tako kot npr. glasbena šola ipd. In da bi bilo to zapisano na spričevalu.
gre pa za to, da bi se otroci na stroške davkoplačevalcev učili, da npr. ubijanje je sicer greh, ki pa ti ga lahko bog s pomočjo župnika odpusti :censored:

BMX
22.03.2006, 14:56
gre pa za to, da bi se otroci na stroške davkoplačevalcev učili, da npr. ubijanje je sicer greh, ki pa ti ga lahko bog s pomočjo župnika odpusti :censored:
Tisti, ki se že doslej...........

castor
22.03.2006, 15:06

na referendumu obkrožimo <proti>

CaptainBlackAdder
23.03.2006, 14:59
pa ne samo krščanska. vse z religijami povezane vzgoje bi morale biti zastopane.

Krščanska vzgoja je namreč precej problematična. Je edina, ki uči, da se za greh lahko spokoriš in greš brezmadežen naprej. :nonono:

se pravi, ga serješ do visoke starosti, ko itak ne moreš nič več, se spokoriš in to je to? :O

Kaj nisi povedal, se grem takoj krstit :veryevil: :hammer:

caramia
23.03.2006, 16:20
Ne mi primerjat glasbene vzgoje s krščansko vzgojo. Ne moreta biti izbirna predmeta iste ravni. :nonono: Glasbena izobrazba je široko in nevtralno področje, krščanska vzgoja pa je pouk ene izmed religij. Je že res, da je krščanstvo pri nas najbolj razširjeno, vendar to po moje spada v intimno sfero, ne v šolo. V šoli bi dopustila predmet, ki bi predstavil svetovna verstva s kritično distanco.

ponga
23.03.2006, 16:35
Krščanska vzgoja - ne, lahko pa izbirni predmet verstva, ki da širši vpogled - kogar pač to zanima.

Njuška Trap
23.03.2006, 17:14
Ne mi primerjat glasbene vzgoje s krščansko vzgojo. Ne moreta biti izbirna predmeta iste ravni. :nonono: Glasbena izobrazba je široko in nevtralno področje, krščanska vzgoja pa je pouk ene izmed religij. Je že res, da je krščanstvo pri nas najbolj razširjeno, vendar to po moje spada v intimno sfero, ne v šolo. V šoli bi dopustila predmet, ki bi predstavil svetovna verstva s kritično distanco.
:approve: :approve: :approve:

Davor
23.03.2006, 17:29

Prvo kot prvo bi pa glasbeno vzgojo iz OŠ zabrisal in z njo vse geyevske profesorje (muško in žensko).

Gnus...od tega predmeta me pa res nočne more tlačijo....

Njuška Trap
23.03.2006, 17:35
Razni Vlahoti v najlonkah so pa ja seksi... :nonono:

caramia
23.03.2006, 17:35
Davor, to pa najbrž zato, ker je učni načrt za glasbeno vzgojo (po mojem mnjenju) še vedno napačno zastavljen, tako kot pri nekaterih drugih predmetih, ki se ne približajo otroku. Glasba je raznovrstna in prilagojena različnemu okusu, kar šola pozablja. Sem za klasiko in sem za druge žanre. To mora vzeti v obzir tudi šolstvo.

Mcfresh001
23.03.2006, 17:36
caramia :2thumbs: :nonono:

sJavorshek
23.03.2006, 17:40
glasba je bla bedna, dokler nas ni mel v srednji model, k je stvar obvladu.
Bla je snov, bla je muska, pa to ne katera koli muska, ampak taka, k je sedla na dušo. Zarad nega sem se precej bolj začel zanimat za klasiko in tut začel drgač gledat na musko. :music:

Verouk v šoli, ali kot obšolska dejavnost ni ravno ne vem kaj, ampak če gledam današnjo mladino, kako z noži grozijo prfoksom že v OŠ, pa mislm, da bi mogl uvest neki tazga, kar bi učil mal morale in manir. :dontknow:

Davor
23.03.2006, 18:00
Razni Vlahoti v najlonkah so pa ja seksi... :nonono:

Ravno dotični in hudetkoti so mi zagnusli vse kar se je pri glasbi dalo zagnusit.....

Davor
23.03.2006, 18:01
Davor, to pa najbrž zato, ker je učni načrt za glasbeno vzgojo (po mojem mnjenju) še vedno napačno zastavljen, tako kot pri nekaterih drugih predmetih, ki se ne približajo otroku. Glasba je raznovrstna in prilagojena različnemu okusu, kar šola pozablja. Sem za klasiko in sem za druge žanre. To mora vzeti v obzir tudi šolstvo.

Sploh ni bila fora v programu, ampak v prfoxih in samo v prfoxih....

ponga
23.03.2006, 18:05
Sploh ni bila fora v programu, ampak v prfoxih in samo v prfoxih....

res je. po malem so vsi mal mahnjeni.
pr moji tamali jim glasbarca vsako uro dišeče palčke za sprostitev prižiga v razredu. :nonono:

caramia
23.03.2006, 18:11
Verouk v šoli, ali kot obšolska dejavnost ni ravno ne vem kaj, ampak če gledam današnjo mladino, kako z noži grozijo prfoksom že v OŠ, pa mislm, da bi mogl uvest neki tazga, kar bi učil mal morale in manir. :dontknow:

Morala in manire se učijo od rojstva naprej, šola ne dela čudežev! Vprašat se je treba, kaj se dogaja s primarno socializacijo v družini. Kar se pa tiče predmeta, ki bi lahko učil solidarnosti in humanizma, je pa potem že bolje, da je širše zastavljen (podobno kot sicer zastarela etika in družba), kot pa da je omejen na versko vgojo, pa še izbirni povrhu. Učinkovitost na nuli. Pa še nekaj: človeškost bi lahko posredno razvijal vsak predmet, tudi biologija ali pa geografija, samo kaj, ko pa gre danes povsod samo za podajanje učne snovi. Skratka: vsi bi se morali potruditi.

sJavorshek
23.03.2006, 18:22
Morala in manire se učijo od rojstva naprej, šola ne dela čudežev! Vprašat se je treba, kaj se dogaja s primarno socializacijo v družini. Kar se pa tiče predmeta, ki bi lahko učil solidarnosti in humanizma, je pa potem že bolje, da je širše zastavljen (podobno kot sicer zastarela etika in družba), kot pa da je omejen na versko vgojo, pa še izbirni povrhu. Učinkovitost na nuli. Pa še nekaj: človeškost bi lahko posredno razvijal vsak predmet, tudi biologija ali pa geografija, samo kaj, ko pa gre danes povsod samo za podajanje učne snovi. Skratka: vsi bi se morali potruditi.

Etika in družba? To se pojav šele nekje v 8 razredu - povečin je bla mularija pr nas, al pjana, al že zadeta al pa smo spal. :nonono:

Je pa res, da je napaka že pr primarni socializaciji, ampak kej bi s elahko popravl tut v šoli. :dontknow:

castor
24.03.2006, 08:49
če bi bil v šoli predmet o vseh religijah in bi dvigal splošno razgledanost sem za. če pa gre za vprašanje samo o krščanski vzgoji sem pa močno proti in svojih otrok zagotovo ne mislim dati sovragu na učenje.

CaptainBlackAdder
24.03.2006, 09:10
če bi bil v šoli predmet o vseh religijah in bi dvigal splošno razgledanost sem za. če pa gre za vprašanje samo o krščanski vzgoji sem pa močno proti in svojih otrok zagotovo ne mislim dati sovragu na učenje.

Trčiš na določen problem - kdo bi učil tak predmet. verjetno katoliški duhovniki in eto pristranost :censored:

castor
24.03.2006, 09:15
zakaj le oni? pa sej se izobražuje dovolj kulturologov :dontknow:

BMX
24.03.2006, 09:16
Trčiš na določen problem - kdo bi učil tak predmet. verjetno katoliški duhovniki in eto pristranost
Ne boš verjel, ampak so tudi predstavniki drugih ver (pravoslavne, evangeličanske, muslimanske..) zelo zainteresirani za predmet o verstvih.......

CaptainBlackAdder
24.03.2006, 09:20
Ne boš verjel, ampak so tudi predstavniki drugih ver (pravoslavne, evangeličanske, muslimanske..) zelo zainteresirani za predmet o verstvih.......

Vsak bi forsiral svoje

mrjerry
24.03.2006, 09:28
Ja, pri tem pa vsi pozabljajo, da bi morala o predmetniku in vsebini predmetov odlocati pedagoska stroka, ne pa strokovnjaki posameznih podrocij. Pedagoska stroka mora neodvisno zasnovati program in potem POVABITI strokovnjake, da predavajo po programu.

BMX
24.03.2006, 09:30
Vsak bi forsiral svoje
Po moje bi morali biti moderatorji predmeta učitelji, ki pa bi občasno povabili kakega "gostujočega" predavatelja (beri: predstavnike različnih verstev).

BMX
24.03.2006, 09:30
Ja, pri tem pa vsi pozabljajo, da bi morala o predmetniku in vsebini predmetov odlocati pedagoska stroka, ne pa strokovnjaki posameznih podrocij. Pedagoska stroka mora neodvisno zasnovati program in potem POVABITI strokovnjake, da predavajo po programu.
Si me mal prehitel.:2thumbs:

CaptainBlackAdder
24.03.2006, 09:36
Po moje bi morali biti moderatorji predmeta učitelji, ki pa bi občasno povabili kakega "gostujočega" predavatelja (beri: predstavnike različnih verstev).

Strinjam se, da bi to bilo idealno in tudi sam verjamem, da je poznavanje in razmevanje različnih ver koristno saj bogati človeka, mu daje širino ter pripomore k svetovnemu miru (jeebemti, sem kot kaka misica :blush: ), ampak ne vidim šanse, da bi ta načrt uspel v praksi. saj v tem trenutku ne. Obe glavni svetovniveri (islam in krščanstvo) za zaili k večjemu ektremizmu kot v preteklih desetletjih. ):

mrjerry
24.03.2006, 09:39
Kar je normalno. Vsakic, ko se zacne prebivalstvo prekomerno povecevati ali ko se povecujejo razlike med revnimi in bogatimi, moc vere naraste.

Ena smesna zadeva... Najvecjo moc je imelo krscanstvo v Evropi pred izbruhom velike kuge. Po kugi, ki je zdesetkala prebivalstvo, je vpliv cerkve mocno padel (renesanse, reformacije...). Kljub temu je cerkev trdila, da je kuga bozja kazen.

Bozja kazen za koga? :D

BMX
24.03.2006, 09:40
Strinjam se, da bi to bilo idealno in tudi sam verjamem, da je poznavanje in razmevanje različnih ver koristno saj bogati človeka, mu daje širino ter pripomore k svetovnemu miru (jeebemti, sem kot kaka misica :blush: ), ampak ne vidim šanse, da bi ta načrt uspel v praksi. saj v tem trenutku ne. Obe glavni svetovniveri (islam in krščanstvo) za zaili k večjemu ektremizmu kot v preteklih desetletjih.
Za lažje medsebojno/medkulturno razumevanje bi bil res zelo primeren. Mogoče še bolj kot trenutno v Sloveniji, npr. na Danskem ali v Franciji. Glede dopolnjevanja različnih ver: če si si kdaj ogledal kako omizje na to temo (npr. o karikaturah, ali pa o kaki drugi temi povezani z različnimi verami), si lahko opazil, da razlike med predstavniki glavnih ver v Sloveniji niso velike. In da obstaja kar spoštljiv odnos med njimi.

mrjerry
24.03.2006, 10:14
Kar me ne preseneca. Vera temelji na zaupanju in s kaksnimi bolj agresivnimi pristopi bi sigurno odgnali vec ljudi, kot pa privabili.

CaptainBlackAdder
24.03.2006, 10:22
Kar me ne preseneca. Vera temelji na zaupanju in s kaksnimi bolj agresivnimi pristopi bi sigurno odgnali vec ljudi, kot pa privabili.

Zaradi česar je RKC v Slo pod vodstvom Šuštarja pridobivala na številu vernikov in jih izgubljala, ko je bil načelu Rode.

castor
24.03.2006, 10:24
Zaradi česar je RKC v Slo pod vodstvom Šuštarja pridobivala na številu vernikov in jih izgubljala, ko je bil načelu Rode.

Točno.

No sam sem se veri odpovedal zaradi župnika. :mad: res pa je, da sem imel vedno pomisleke glede vsemogočnega.

mrjerry
24.03.2006, 10:50
Sam je niti nikdar nisem zares sprejel... Storije o bogu in jezusu so se mi vedno zdele malo cudne... V domaci cerkvi so vedno sluzbovali ze upokojeni duhovniki, ki so potrebovali pet minut, da so prehodili tri metre iz zakristije do oltarja (majhna cerkev, a vseeno...). Ob nedeljah zjutraj so me pac bolj zanimali Smrkci, kot pa litanije.

Njuška Trap
24.03.2006, 10:56
Sam je niti nikdar nisem zares sprejel... Storije o bogu in jezusu so se mi vedno zdele malo cudne... V domaci cerkvi so vedno sluzbovali ze upokojeni duhovniki, ki so potrebovali pet minut, da so prehodili tri metre iz zakristije do oltarja (majhna cerkev, a vseeno...). Ob nedeljah zjutraj so me pac bolj zanimali Smrkci, kot pa litanije.

O raznih štorijah si več lahko prebereš v knjigi Ne in amen od Ute Ranke Heinemann. Gre ravno za demistifikacijo zgodbic iz Nove zaveze...

castor
24.03.2006, 10:58

enako pri meni. a starši so imeli druge poglede, na žalost ne zaradi verovanja ampak zaradi tipičnega: "kaj bodo pa sosedi rekli, če naš ne bo v cerkev hodil..."

in tako je moral naš v cerkev hoditi in na posebne terapije ker sem vsako zgodbo zavračal in iskal druge odgovore. ter na koncu komaj pristal pri birmi...

a danes se na vse to požvižgam.

šnela
24.03.2006, 11:15
Naj uvedejo raje kakšno uro več etike in družbe, bo to čisto v redu.
Vse preveč je znanja, ki pa mladim ljudem ne pomaga ravno pri navezovanju stikov, razumevanju sveta etc.
Da bi pa posebej krščansko vzgojo uvajalii k pouku, je pa čisti idiotizem.

Njuška Trap
24.03.2006, 11:20
enako pri meni. a starši so imeli druge poglede, na žalost ne zaradi verovanja ampak zaradi tipičnega: "kaj bodo pa sosedi rekli, če naš ne bo v cerkev hodil..."

in tako je moral naš v cerkev hoditi in na posebne terapije ker sem vsako zgodbo zavračal in iskal druge odgovore. ter na koncu komaj pristal pri birmi...

a danes se na vse to požvižgam.

Jaz nisem bila niti krščena (za razliko od moje starejše sestre), ker se je moji mami zdelo brez smisla - glede na to, da je bil fotr takrat v partiji, mami pa že dolgo ni več v cerkev hodila... Bila je mnenja, da zakramente (po potrebi) lahko opravim tudi kasneje... Pa zaenkrat niti slučajno še nisem pomislila na to... :approve:

castor
24.03.2006, 11:22
in tak bom jst do svojih otrok. odločili se bodo sami :approve:

Njuška Trap
24.03.2006, 11:24
:approve:

CaptainBlackAdder
24.03.2006, 11:34
Jaz poznam enega takega. Starši še krščeni niso, ta je pa čisti freak! :O Res mi ni jasn, kje je našel tako močno vero,

Njuška Trap
24.03.2006, 11:39
Ja, moj sosed je bil najprej totalno hud bobnar, vedno za fore, nato je šel za rezervnega policista, ko mu je umrl oče, ga nekaj časa sploh ni bilo na spregled, zdaj pa tip študira teologijo, vsak dan v cerkvi, včasih ga vidim, ko s sklenjenimi rokami hodi gor in dol po cesti nad našim blokom...

Mighty
24.03.2006, 11:42
same here :2thumbs:

unicorn
24.03.2006, 17:48
Zakaj pa je potem lahko Samoupravljanje s temelji Marksizma, pa še kot obvezni?:evil: :dontknow:

Ti s'pa mal obtičal v prejšnjem stoletju,a? :D

ponga
24.03.2006, 17:54
Dej zbriš svoj post - imam enga zelo dobrega za "potalat" tovarišu Fancyu.;) :)

a fancy je tud obtičal, al kaj?! :veryevil:

fancy
24.03.2006, 17:59
Zakaj pa je potem lahko Samoupravljanje s temelji Marksizma, pa še kot obvezni?:evil: :dontknow:

Edina petica na maturi :approve:

fancy
24.03.2006, 18:00
Dej zbriš svoj post - imam enga zelo dobrega za "potalat" tovarišu Fancyu.;) :)

:dontknow: :dontknow: :dontknow:

fancy
24.03.2006, 18:03
Kar se Fancy nauči, to Fancy zna :D - in še danes šimfa Krščane. :veryevil:

:rolling: :rolling: :rolling:

Sem pogledal.................tudi francoščina je bila 5 :P

fancy
24.03.2006, 18:09
Saj vem da sem angelček.....................pardon............Fa ncy :angel:

Knez
24.03.2006, 18:37
Mularija se v šolah obnaša, kot v štali (zadnji primer iz Domžal), vam pa je najhujši problem, ali bo krščanska vzgoja izbirni predmet ali ne.

Genijalni ste.:rolling:

pk
24.03.2006, 18:47
nič ne mislim glasovat:clown: se mi zdi preveč trapasto, da sploh mora prit do takšnega glasovanja:)

Snowblind
24.03.2006, 20:49
proti

Lilly the Bear
25.03.2006, 10:39

Ja, to zato, ker ne vejo, da imajo "naši" že prištimanih 450 "laičnih" teologov. 450 je vseh osnovnih šol s podružnicami vred.

Lilly the Bear
25.03.2006, 10:50
Ja pa ja de. Blazno fino je šolo obtoževat da je vsega kriva. My ass. Pri starših se vsa zgodba začne in vsa zgodba konča.

Glavnina vzgoje in tega, kar majo mulci v glavi, je tak al tak zaključena do 6. leta starosti, preden mulci šolo prov povohajo. In za štale v glavi mulcev so krivi samo in izključno starši in NIHČE drug. V šoli se samo manifestira, kar majo mulci v glavi. In učitelji so lahko tu kvečjemu moderatorji za 95% otrok, celo kakih 5% se pa od učiteljev dejansko kaj nauči tud po človeški plati (a la morala in etika in manire itd.).

Je pa striktnost pravil in doslednost učiteljev in vsega kolektiva pomemben faktor pri ohranjanju reda na šoli. Če striktnosti in doslednosti ni, tudi reda ni.

Učitelji morajo razgrajače znat imobilizirat, za to pa laho uporabljajo potem policijske pa vojaške sisteme, če so tok nesposobni, da ne znajo drugač. Ampak to je odvisno od karakterja posameznega učitelja, ne pa od šole na splošno.

In verski pouk nima KAJ delat v šolah, razen pod pogojem, da se obravnava zgodovina VSEH verstev, z budizmom, hinduizmom in kitajskimi in japonskimi filozofijami vred. In to z enakim poudarkom in enako podrobno.

A je to mogoče, mislite? Heh... :clown:

fancy
25.03.2006, 10:50
Ja, to zato, ker ne vejo, da imajo "naši" že prištimanih 450 "laičnih" teologov. 450 je vseh osnovnih šol s podružnicami vred.

Lilly pove point teme v dveh stavkih...................pa še prav ima :2thumbs:

DarkBloom
25.03.2006, 10:53
Sm Za ampak ne v smislu, da bi bil predmet samo o krščanstvu ampak o vseh verstvih

BMX
25.03.2006, 11:23
In verski pouk nima KAJ delat v šolah, razen pod pogojem, da se obravnava zgodovina VSEH verstev, z budizmom, hinduizmom in kitajskimi in japonskimi filozofijami vred. In to z enakim poudarkom in enako podrobno.
Ideja, da bi se verski pouk (beri: "katoliški" verouk) poučeval v šoli je že zdavnaj pokopana. Tega ne trdi niti noben vidnejši predstavnik RKC. S tem so se že zdavnaj sprijaznili.

Lilly the Bear
25.03.2006, 12:35
Ideja, da bi se verski pouk (beri: "katoliški" verouk) poučeval v šoli je že zdavnaj pokopana. Tega ne trdi niti noben vidnejši predstavnik RKC. S tem so se že zdavnaj sprijaznili.

A si ti mal lahkoveren? :) :kisses:

BMX
25.03.2006, 12:44
A si ti mal lahkoveren? :) :kisses:
Sploh ne. ;) ;) Samo nekateri (ne ciljam na nikogar konkretno) so mal preveč obsedeni z njimi in vsake toliko časa lansirajo "novice" o morebitni uvedbi verouka (ali kakorkoli bi se pač predmet imenoval) V šolo. Če pa podrobneje spremljaš dogajanje..........:zoga: :zoga:

Lilly the Bear
25.03.2006, 13:46
Sploh ne. ;) ;) Samo nekateri (ne ciljam na nikogar konkretno) so mal preveč obsedeni z njimi in vsake toliko časa lansirajo "novice" o morebitni uvedbi verouka (ali kakorkoli bi se pač predmet imenoval) V šolo. Če pa podrobneje spremljaš dogajanje..........:zoga: :zoga:

Ciljaš na "priznati verouk kot izbirni predmet v šoli"?

Proti, kakorkoli obrneš. Če naredijo to, potem naj priznajo tudi razne glasbene šole, karateje, učenje tujih jezikov, astronomske krožke, itd. - torej vse, kar otroci počnejo v svojem "prostem" času oz. s čemer se ukvarjajo za hobi.

BMX
25.03.2006, 13:55
Proti, kakorkoli obrneš. Če naredijo to, potem naj priznajo tudi razne glasbene šole, karateje, učenje tujih jezikov, astronomske krožke, itd. - torej vse, kar otroci počnejo v svojem "prostem" času oz. s čemer se ukvarjajo za hobi.
Citat mojega posta iz te teme #8: "Pri uvedbi krščanske vzgoje (ali kakorkoli bi se predmet imenoval) ne gre za to, da bi župnik prihajal v šolo in tam poučeval. To je preteklost. Gre za to, ali bi se lahko predmet upošteval kot izbirni predmet, tako kot npr. glasbena šola ipd. In da bi bilo to zapisano na spričevalu."

Lilly the Bear
25.03.2006, 14:38
Citat mojega posta iz te teme #8: "Pri uvedbi krščanske vzgoje (ali kakorkoli bi se predmet imenoval) ne gre za to, da bi župnik prihajal v šolo in tam poučeval. To je preteklost. Gre za to, ali bi se lahko predmet upošteval kot izbirni predmet, tako kot npr. glasbena šola ipd. In da bi bilo to zapisano na spričevalu."

A pa je kje omenjeno, da se glasbena šola prizna kot izbirni predmet? Kolikor vem, ne.

BMX
25.03.2006, 14:52
A pa je kje omenjeno, da se glasbena šola prizna kot izbirni predmet? Kolikor vem, ne.
A veš da ne poznam izbirnih predmetov, ki so na voljo v OŠ........

matt
25.03.2006, 15:03
Absolutno ZA.

- Know your enemy;
- familiarity breeds contempt

ponga
25.03.2006, 15:14

zaenkrat ne. samo govorilo se je o tem.
potem je bila pa težava, kako dobiti realne ocene oz.kako ocene pridobljene izven šole upoštevati kot šolski uspeh.

gia
25.03.2006, 15:51
kot izbirni predmet - zakaj pa ne. čeprov se mi zdi boljše poučit o vseh verstvih, ne sam o enem.

gia
25.03.2006, 15:54
ni čist tko. če ti ni pošteno žal in zadeve ne ponoviš, pol tut odpuščanje ne velja in ne greš ven "brezmadežen". pa kljub spovedi in kesanju to še ne pomeni, da si tak človek ne zasluži primerne (zaporne) kazni.

ponga
25.03.2006, 19:16
kot izbirni predmet - zakaj pa ne. čeprov se mi zdi boljše poučit o vseh verstvih, ne sam o enem.

izbirni predmet verstva mora pod nujno ponudit vsaka šola, tako kot npr.enega od tujih jezikov.
če pa med otroci ni interesa za ta predmet, se pač ne izvaja.

Cvetlični deček
26.03.2006, 19:43
krščanska je krneki. podpiram pa "moralo in etiko" seveda ne (izključno) s strani rkc

kapara
26.03.2006, 19:47
Ja. Ustava locuje drzavo in cerkev.
Kaj ti pomaga, če ustava ločuje državo od cerkve, saj zato jo pa Janša z svojimi prriskledniki pridno vabi k sebi.

ervin34
26.03.2006, 19:49
Proti krščanski vzgoji.

Knez
27.03.2006, 14:55
Kaj ti pomaga, če ustava ločuje državo od cerkve, saj zato jo pa Janša z svojimi prriskledniki pridno vabi k sebi.

Kdo je sklenil vatikanski sporazum?

MyWay_SI
27.03.2006, 14:58
Sej država je sicer res ločena od cerkve, samo kaj, ko se cerkev noče ločiti od njenih jasli in dojk :censored:

kapara
27.03.2006, 20:35
Kdo je sklenil vatikanski sporazum?
Kako so pa sploh lahko sklenili vatikanski sporazum. Se pravi, da so kršili ustavo?

kapara
27.03.2006, 20:37
Sej država je sicer res ločena od cerkve, samo kaj, ko se cerkev noče ločiti od njenih jasli in dojk :censored:
Saj cerkev je bila v vsej svoji zgodovini posilični element.
Če ne gre z lepa pa z grda

matt
27.03.2006, 20:38
Kako so pa sploh lahko sklenili vatikanski sporazum. Se pravi, da so kršili ustavo?

Pa verjetno se kaj drugega .. Knez bi moral znat povedat, kaj.

nofear2009
27.03.2006, 22:04
Hell, No!:veryevil:
ne sam res ne, ker tisti, ki si zelijo verske vzgoje se lahko tako ali tako udelezijo verouk....pa nisem ravno veren, ker se ne strinjam z kr veliko vecino zapovedi Cerkve.:P

slončica
28.03.2006, 11:05
Sem za to, da bi bil veruk v šolah kot izbirni predmet. Sigurno pa ne kot obvezni, ker bi potem šlo že za pokristjanjevanje. :nonono:

Je pa uredu, da lahko otrok hodi v šoli k verouku in da ni potrebno hoditi k nauku popoldne ipd.

BMX
28.03.2006, 11:08
Je pa uredu, da lahko otrok hodi v šoli k verouku in da ni potrebno hoditi k nauku popoldne ipd.
Samo, če bo kdaj prišlo do tega, ga sigurno ne bodo izvajali v šoli, ampak v župnjiščih.

mrjerry
28.03.2006, 11:26
Se strinjam. Sola naj bo podrejena druzboslovnim in naravoslovnim vedam ter kulturi. Precej o religiji se pravzaprav lahko izve preko kulture. V gimnaziji smo prepotovali pol evrope in si ogledovali arhitekturne znamenitosti. Precejsnji del casa je bil namenjen ogledom razlicnih cerkva in umetnin v njih. Brez osnovnega poznavanja krscanstva je nemogoce razumeti te umetnine. Tako da smo preko tega vsi spoznali krscanstvo, vendar z nevtralnega vidika. Torej, kritjani verjamejo v to in to, na tejle sliki pa je to simbolizirano s tem in tem. Po drugi strani se pri verouku (popoldan, v zupnjiscu) nismo ucili prav nic o tem, zakaj so Jezusi iz gotike na pogled bistveno drugacni iz Jezusov z renesanse in podobno. Jasno, gre za drugo stvar. Znanje, ki sem ga odnesel od umetnostne vzgoje, mi danes pomaga, da na procelju Sagrade Familie prepoznam simboliko krizevega pota, brez da bi za to placal 8 evrov za vodic. Znanje, ki sem ga pridobil pri verouku, pa mi pomaga razumeti pomembnost krizeveda pota v krscanstvu. Ker pa sam nisem kristjan, se me slednje prav nic ne tice. Kogar pa se, naj si sam poisce vire za izobrazbo.

Zagovarjam stalisce, da se verouka v sole ne sme uvesti zato, ker to krsi ustavo na vec clenih. Prvi je locitev drzave od cerkve, druga pa krsenje pravic enakosti drugim organizacijam, ki bi prav tako lahko v okviru sole izvajale izobrazevalno dejavnost. To so glasbene sole, sole razlicnih sportov, racunalniske sole... Ce se odprejo vrata cerkvi in se ucenje in ucni program da v roke duhovnikom (ne pa v roke za to usposobljenim pedagogom, kot je to pri ostalih predmetih), se po nacelu enakosti morajo odpreti vrata tudi drugim. Kar pa ne more voditi v nic drugega kot v totalen propad sistema.

matt
28.03.2006, 16:42
...Zagovarjam stalisce, da se verouka v sole ne sme uvesti zato, ker to krsi ustavo na vec clenih. Prvi je locitev drzave od cerkve, druga pa krsenje pravic enakosti drugim organizacijam, ki bi prav tako lahko v okviru sole izvajale izobrazevalno dejavnost. To so glasbene sole, sole razlicnih sportov, racunalniske sole... Ce se odprejo vrata cerkvi in se ucenje in ucni program da v roke duhovnikom (ne pa v roke za to usposobljenim pedagogom, kot je to pri ostalih predmetih), se po nacelu enakosti morajo odpreti vrata tudi drugim. Kar pa ne more voditi v nic drugega kot v totalen propad sistema.:2thumbs: Ma to je to. Treba je najprej poslihtat dogovore (i.e. ustavo). Ce to pride skoz, se da potlej pogovarjat dalje. Kakrsen koli drugacen pristop ie pa partizanstvo.

kapara
28.03.2006, 18:45
Sem za to, da bi bil veruk v šolah kot izbirni predmet. Sigurno pa ne kot obvezni, ker bi potem šlo že za pokristjanjevanje. :nonono:

Je že bolje, da otrok hodi popoldan k verouko kat pa da postopa naokoli in misli na lumparije

mrjerry
29.03.2006, 07:23
Je že bolje, da otrok hodi popoldan k verouko kat pa da postopa naokoli in misli na lumparije

Kaj si hotel s tem povedati? Da je treba k verouku nagnati samo potencialne postopace, ali pa kar vse otroke, saj so vsi potencialni postopaci?

roxa
30.03.2006, 13:28
brezveze...me prav zanima kolk bi jih hodil....:nonono: