Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Zakaj verujete?

miss K.Ritika
30.03.2006, 15:32
Zanima me, zakaj sploh ljudje verujejo? Je to samo zaradi lastne nesamozavesti, da smo sposobni sami nekaj storiti in si zato zmislimo neko bitje(boga), ki bi nam naj pomagal?

Cvetlični deček
30.03.2006, 15:47
ej jst nimam dokazov, da ga ni, vse tole je pa ful preveč najs de bi kr samo pršlo...

miss K.Ritika
30.03.2006, 16:05
Pač napišite kaj kdo pričakuje od tistega v kar veruje.....

namgyal
30.03.2006, 16:47
Joj, pri budizmu je to tako težko razložit. V koga ali kaj sploh verujem, za začetek? V Budo? Ja, temu, da je živel Gautama Siddharta Buddha, bi skoraj težko oporekal. Da je Buda bog, ki mi bo pomagal? Ne. Ker tega budizem ne trdi. Da je Buddha v svojem življenju dosegel razsvetljenje? Verjamem - čeprav je to manj pomemben aspekt. Da je Buda, medtem ko je dosegel razsvetljenje, "dojel" in nato predal naprej metodologijo, ki omogoča razsvetljenje tudi vsem ostalim čutečim bitjem? Jah, ne vem, če bi temu rekel verjetje, ker na nižjih ravneh ta metodologija preverjeno prinaša rezultate.

Ampak, če bi se že moral odločati - verjamem, da je budistična pot tista pot, ki mi lahko omogoči preseči materialno-označevalno danost mojega življenja, s tem, ko zapopadem dokončno Praznino (to je odvisen, neinherentni obstoj vseh stvari). Ampak pot je samo metoda: ali jo bom izkoristil, je odvisno izključno od mene samega. Khm. Trenutno mi ne gre najbolje. Sem len.

mungo
30.03.2006, 18:21
Religija je masovna nevroza človeštva. ;) Po Freudu ljudje verjamejo v božanstva zaradi njihovega odnosa do očeta v otroštvu, ki ga nadomestijo z navideznim. :dontknow: Zato recimo krščanarji kličejo svojega boga "Oče v nebesih". :clown:

Za podrobnejše informacije ti pošljem knjigo: "Civilization and its discontents". :veryevil:

Zanima me, zakaj sploh ljudje verujejo? Je to samo zaradi lastne nesamozavesti, da smo sposobni sami nekaj storiti in si zato zmislimo neko bitje(boga), ki bi nam naj pomagal?

mungo
30.03.2006, 19:23
"Spam" je seveda tvoja objava, jaz nisem po nobenemu udrihal :evil: Poleg tega nisem nikjer zasledil da bi bil Sigmund komunist. :dontknow: :clown:

Razen Mungota, seveda!:D Odgovora nikjer, on udriha po drugače mislečih.
Torej gre za svojevrstno obliko mentalnega spama.:dontknow: Komunizem mu tudi pravimo.:evil:

miss K.Ritika
30.03.2006, 20:15
Osebno sem ateist. Včasih sem kot kristjan verovala v Kristusa, pač da mi nebi bilo težko v slabih trenutkih. Potem pa sem se zamislila sama nad sabo, zakaj to sploh delam, ker pomoči ni bilo od nikoder. Zato sem nehala verovati v vse drugo razen sama vase.

mungo
30.03.2006, 20:23
Stavek "Religija je masovna nevroza človeštva." je citat iz Freudove knjige "Die Zukunft einer Illusion" (Prihodnost neke iluzije)". V orginalu je napisal takole: "Religion ist eine Massenneurosis der Menscheit." :dontknow:

Vidim da imajo nekateri probleme s tem če citiram velikane znanosti. :clown:

BTW. Zadnjič sem si natančno gledal ono oddajo o Himalaji - tako da imam zdaj za vas budiste posnetek ko Michael Palin pri Dalaj Lami obišče astrološki center kjer mu prodajo "buče" o njegovi zanimivi prihodnosti: :veryevil: :rolling:

Če rečeš, da je religija masovna nevroza človeštva, potem udrihaš po vseh, ki so religiozni, torej po večini folka.:evil:
Pa nisem udrihal po Freudu, udrihal sem po komunistih, ki ne znajo drugega, kot udrihat po večini folka.:mad:

sJavorshek
30.03.2006, 20:47
In spet še ena tema, v kateri Nimda kara vse ostale, ker na bi bli paradajzarji. :nonono: :nonono: :nonono:
Pejt z vsemi v gozd, na Kraljev hrib k nam, paintball pištolce in evo, kdor zmaga, ta je boljši. :dontknow:

Sam ne verujem v boga, kot ga prkazujejo masovne religije. Sam vrjamem, da je človeški um tisti, ki ima edino lahko koncept boga. Ko ga bomo začeli uporabljati na vseh 100 %, ne bomo potrebovali več bogov.

Če pa bi se mogu identificirat z religijo, kot tako, pa so mi antične najbliži. :approve: :angel:

Medved Pu
30.03.2006, 21:00
Joj, pri budizmu je to tako težko razložit. V koga ali kaj sploh verujem, za začetek? V Budo? Ja, temu, da je živel Gautama Siddharta Buddha, bi skoraj težko oporekal. Da je Buda bog, ki mi bo pomagal? Ne. Ker tega budizem ne trdi. Da je Buddha v svojem življenju dosegel razsvetljenje? Verjamem - čeprav je to manj pomemben aspekt. Da je Buda, medtem ko je dosegel razsvetljenje, "dojel" in nato predal naprej metodologijo, ki omogoča razsvetljenje tudi vsem ostalim čutečim bitjem? Jah, ne vem, če bi temu rekel verjetje, ker na nižjih ravneh ta metodologija preverjeno prinaša rezultate.

Ampak, če bi se že moral odločati - verjamem, da je budistična pot tista pot, ki mi lahko omogoči preseči materialno-označevalno danost mojega življenja, s tem, ko zapopadem dokončno Praznino (to je odvisen, neinherentni obstoj vseh stvari). Ampak pot je samo metoda: ali jo bom izkoristil, je odvisno izključno od mene samega. Khm. Trenutno mi ne gre najbolje. Sem len.Se dogaja. Človek ni stroj. Kreativen proces ima poskočno amplitudo. :2thumbs:

gia
30.03.2006, 21:17
ampak ma nimda prov: mungo je v bistvi udrihal po drugače mislečih. ker za citiranje moreš takoj in zraven navest avtorja in ne v naslednjem postu :D:approve:

drugač pa se strinjam s cvetličnim.

mungo
30.03.2006, 21:19
To sem storil ravno zato da me ne bi kdo obtožil da sem komunist. ;) :rolling:

Sej bi lahko tudi jaz kaj citiral. Poudarek v temi je bil, da kej svojega poveš. Ne pa da si apriori izbereš "role model junake" in potem ponavljaš za njimi kot papagaj na cirkuški turneji.:clown: :evil:

To velja tudi zate gia. :D Zapomnite si - za vsako mungotovo besedo stoji velikan. :cool:

ampak ma nimda prov: mungo je v bistvi udrihal po drugače mislečih. ker za citiranje moreš takoj in zraven navest avtorja in ne v naslednjem postu :D:approve:

drugač pa se strinjam s cvetličnim.

miss K.Ritika
30.03.2006, 21:20
ej jst nimam dokazov, da ga ni, vse tole je pa ful preveč najs de bi kr samo pršlo...
A imaš mogoče dokaze, da je?Btw. kaj pa je tako nice?

SPAM
30.03.2006, 21:23
hmm.. sam lih ne verujem v nič.. edino vrjamem v naključja,usodo ipd. ker se teh stvari vsaj zame ne da logično razložit... verovati v nekaj recimo v boga se mi zdi nesmisel, sploh starodavni bogovi, menim da so bili to pač navadni ljudje ki so imeli nadpovprečno inteligenco, so ustvarili nek nov izum in ljudje so jih povzdignili v bogove ker si sami niso drugače znali razložit samega izuma.. prav tako so imeli za bogove, pošasti ipd. naravne katastrofe ki so se zgodile na vsake toliko časa v določenem kraju

mungo
30.03.2006, 21:26
Tale stavek ki si ga izrekel največkrat uporabljajo tisti ki zagovarjajo kreacionizem. :clown:

SPAM
30.03.2006, 21:27
krščanski bog in njegova vsemogočnost... mati mi je nekega dne solila pamet kako je Bog dober vsemogočen in tralala.. dokler mi pač ni poču živc in sm ji postavil slednje vprašanje: če je bog res tolko vsemogočen kot ga omenjate, častite in verujete da dela čudeže.. zakaj moramo delat da preživimo, zakaj se dogajajo katastrofe? če je bog res vsemogočen, zakaj kuhaš ampak preprosto ne prosiš boga naj postavi na mizo ogromno pojedino vsakič ko si to zaželiš? odgovora pač ni vedla jst sm se pa znajdu za 1 tedn na ulici..:rolling:

spaceruner
30.03.2006, 21:29
verujem le v tistega boga, ki v banki svoj oltar ima...:veryevil:

mungo
30.03.2006, 21:33
Mungo ne rabi ničesar iskat, ker je te knjige prebiral v izvirniku in zato ve določene citate na pamet. :approve: :cool:

mungo
30.03.2006, 21:58
Ne zastopim tega. :dontknow:

sJavorshek
30.03.2006, 22:02
Javoršku poklanjam laskavo priznanje "Paradajz leta".:evil:

Hvala. Tole si bom zapomnu in te bom na prvem sestanku predlagu kot novga duhovnega voditelja svetovne komunistične partije. :drop: :drop: :drop: :veryevil:

ervin34
30.03.2006, 22:13
Jst verujem edino če vidim na lastne oči. :2thumbs:

namgyal
30.03.2006, 23:46
Stavek "Religija je masovna nevroza človeštva." je citat iz Freudove knjige "Die Zukunft einer Illusion" (Prihodnost neke iluzije)". V orginalu je napisal takole: "Religion ist eine Massenneurosis der Menscheit." :dontknow:

Vidim da imajo nekateri probleme s tem če citiram velikane znanosti. :clown:

BTW. Zadnjič sem si natančno gledal ono oddajo o Himalaji - tako da imam zdaj za vas budiste posnetek ko Michael Palin pri Dalaj Lami obišče astrološki center kjer mu prodajo "buče" o njegovi zanimivi prihodnosti: :veryevil: :rolling:

In kaj bi nam s tem rad povedal, dragi mungo?

Povedal bom zelo preprosto: spoštovanje drugega / drugačnega naredita človeka, ne religiozna ali kakršna koli druga pripadnost.

Lahko bi ti pa citiral nekoliko sodobnejšo "znanstveno" avtoriteto - Mihaila Bahtina: dialog pomeni drugega (horizont drugega, kot bi rekel Gadamer) ogledovati v njegovi istosti (s tabo) in hkrati v njegovi drugačnosti, ne da ga stopiš - pripojiš v svoj lastni horizont.

Razmisli, zakaj ti govorim o tem... Morda ti je tudi jasno, da kakšnemu mataju o tem (več) ne bi govoril.

Snif
30.03.2006, 23:58
Zmeraj manj verujem sploh v človeka, ki je zadnje čase vedno bolj pokvarjen, maščevalen, uničevalen, podel ... skratka najbolj pokvarjena žival od vseh.

Cvetlični deček
31.03.2006, 01:16
Nah, nimam dokazov.. doh :clown:

tko vse je lepo pošlihtan... ta Sonce, pa Zemlja pa druge zvezde... Mislm sej lahko rečeš, da je to vse zato, ker nas brez tega ne bi bilo... ampak lahko pa tudi rečeš, da je vse to zato, da bi mi bili... Ne mislim zarad inconclusive evidence zavračati možnosti za Boga.. mogoče se mu pač zdej samo j3be za nas pa zato ne intervenira... Saj nas bo požgal z žveplom, če bomo preveč poredni ;)

galeb
31.03.2006, 07:24
Ce nic drugega, miss ritika. In ljudje si potem na smrtni postelji recejo, ce ne zaradi drugega, je bilo zaradi tega vredno ziveti.

mrjerry
31.03.2006, 08:12
Verjamem v konsistenco prostora in casa. Verjamem, da je vesolje sestavljeno iz preprostih elementarnih delcev, ki so med seboj povezani. Zaradi gromozanskega stevila teh delcev in se bolj gromozanskega stevila povezav med njimi se nam zdi kompleksno. Od kje je vse to prislo in kam vse to gre me je pa nehalo zanimati, ker mislim, da ni pomembno. Vazno je, da je, da bo tukaj se nekaj casa in da je v svojem bistvu narava do vseh enako `fer'.

mataj
31.03.2006, 08:41
Zanima me, zakaj sploh ljudje verujejo? Je to samo zaradi lastne nesamozavesti, da smo sposobni sami nekaj storiti in si zato zmislimo neko bitje(boga), ki bi nam naj pomagal?Verujem v boga Kthulhuja, ki je glavni svečenik Velikih starih bogov in leži v Svojih grobnici v Njegovem svetem mestu R'lyeh na dnu Tihega oceana, in sanja mrtve sanje. Nekoč, ko bodo zvezde prave, se Bo prebudil in vse požrl. Nas, ki Ga častimo, bo požrl med zadnjimi.

Verujem zato, da nekako zaposlim svoje verovalne sinapse, da ne počnejo prehudih neumnosti.

:angel:

galeb
31.03.2006, 10:39
Verjamem v konsistenco prostora in casa. Verjamem, da je vesolje sestavljeno iz preprostih elementarnih delcev, ki so med seboj povezani. Zaradi gromozanskega stevila teh delcev in se bolj gromozanskega stevila povezav med njimi se nam zdi kompleksno. Od kje je vse to prislo in kam vse to gre me je pa nehalo zanimati, ker mislim, da ni pomembno. Vazno je, da je, da bo tukaj se nekaj casa in da je v svojem bistvu narava do vseh enako `fer'.
Ce so delci povezani, potem njihova 'delcnost' ni zelo izrazita. In kako si razlagas da iz vsega tega nastane zavest.

mrjerry
31.03.2006, 10:51
Zavest se po mojem skriva v povezavah. Kako, si pa ne znam razlagati.

miss K.Ritika
31.03.2006, 11:03
Verujem v boga Kthulhuja, ki je glavni svečenik Velikih starih bogov in leži v Svojih grobnici v Njegovem svetem mestu R'lyeh na dnu Tihega oceana, in sanja mrtve sanje. Nekoč, ko bodo zvezde prave, se Bo prebudil in vse požrl. Nas, ki Ga častimo, bo požrl med zadnjimi.

Verujem zato, da nekako zaposlim svoje verovalne sinapse, da ne počnejo prehudih neumnosti.

:angel:
Mast, ti si se pa moral fejst potrudit, da si našel tega svojega boga....sama sem komaj prebrala njegovo ime,ki si ga napisal:rolling: :D :D :D :D

Medved Pu
31.03.2006, 11:13
Mast, ti si se pa moral fejst potrudit, da si našel tega svojega boga....sama sem komaj prebrala njegovo ime,ki si ga napisal:rolling: :D :D :D :DPredvsem se mora znat dobr potapljat kadar gre k maši...lp.borgokmet.:rolling: :rolling:

mr cina
31.03.2006, 11:19
Sam verjamem, da smo mi v splošnem (v oziru na svet, vesolje) k.... od ovce, če karikirano povem. Pa tudi da je vsak v prvi vrsti odvisen sam od sebe, šele potem pridejo drugi dejavniki (nekateti te dejavnike imenujejo usoda, naključja, bog,....), v katere pa ne verjamem.

Nah, nimam dokazov.. doh :clown:

tko vse je lepo pošlihtan... ta Sonce, pa Zemlja pa druge zvezde... Mislm sej lahko rečeš, da je to vse zato, ker nas brez tega ne bi bilo... ampak lahko pa tudi rečeš, da je vse to zato, da bi mi bili... Ne mislim zarad inconclusive evidence zavračati možnosti za Boga.. mogoče se mu pač zdej samo j3be za nas pa zato ne intervenira... Saj nas bo požgal z žveplom, če bomo preveč poredni ;)
Dobrota in pa žganje z žveplom meni nekako ne gre skupaj (grem iz tega da bi naj bil Bog poosebljena ljubezen oziroma dobrota ali kako že razlagajo).

miss K.Ritika
31.03.2006, 11:20
Predvsem se mora znat dobr potapljat kadar gre k maši...lp.borgokmet.:rolling: :rolling::D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

mataj
31.03.2006, 11:52
Mast, ti si se pa moral fejst potrudit, da si našel tega svojega boga....Prav pretirano pa se za to res ni treba truditi. Kthulhu ima na Googlu ... da vidimo... uuufa! Že skoraj 10 milijonov zadetkov.

http://www.google.com/search?hl=en&q=cthulhu&btnG=Google+Search

Pred letom ali dvema jih je bilo komaj kaka 2 milijona. Vsaj po Googlu sodeč, je Kthulhijanstvo ena od najhitreje rastočih svetovnih ver. Ravnokar je za las prehitela Jehove priče (http://www.google.com/search?hl=en&lr=&safe=off&c2coff=1&q=jehovah+&btnG=Search), in počasi lahko Kthulhijanci začenjamo upati, da bomo nekoč ujeli tudi Alaha (http://www.google.com/search?hl=en&q=allah&btnG=Google+Search). No, do Jezusa (http://www.google.com/search?hl=en&q=jesus&btnG=Google+Search) nam še precej manjka, ampak ni problem. Ko se bo Kthulhu zbudil, bo razne Jehove, Alahe, Jezuse, Krišne in podobne tako ali tako požrl za zajtrk.

http://forums.smirkinchicken.com/images/smilies/cthulhu.gif

gia
31.03.2006, 11:52
To velja tudi zate gia. :D Zapomnite si - za vsako mungotovo besedo stoji velikan. :cool:
a to pomen, da sam pa ne znaš nič povedat? :D

gia
31.03.2006, 11:53
Podkurila ti je kot mačku!:rolling: Gia, pohvale!:2thumbs:

Mungo po mojem zdele surfa po Marx-o-Pediji, pa išče citate kot utrgan.:veryevil:
hehe :blush:
pa so me z vsem citiranjem na faksu le neki koristnega naučil :angel:

mungo
31.03.2006, 12:45
Mislim da ne kapiraš ti tlele neki, gia. :hammer:

Jst zanalašč nisem napisal avtorja omenjenega stavka, ker sem se že vnaprej pripravil za primer da bom označen za komunista, saj je itak jasno da tlele še nobeden ni slišal za Freuda ;)

Zato te prosim, Heidi Klum, da citiranje raje učiš one v tvoji lokalni cerkvi - so namreč zelo slabi pri tem. :veryevil:

Sicer pa itak ne moreš zastopit ker vidim da spadaš v ono kategorijo ljudi ki govorijo da je svet prekompleksen da bi se razvil z evolucijo. :rolling:

hehe :blush:
pa so me z vsem citiranjem na faksu le neki koristnega naučil :angel:

miss K.Ritika
31.03.2006, 13:11
Pa smo spet pri politiki...

mungo
31.03.2006, 13:20
Tistemu se reče "Socialni Darwinizem", utemeljitelj pa je Spencer, samooklicani "anarho-konzervativec". ;) Socialni Darwinizem je samo fašizem v preobleki.:dontknow: Kapital je njihov edini bog. :clown:

BTW. Pozdravi šefico in Ms. K.Ritiko od mene. :kmet: :rolling:

Osebno sem pristaš Darwinizma, torej razvojne dinamike v naravi sami. Le-ta princip gledanja na svet mirne duše lahko apliciram tudi na ekonomsko, socialno in druge sfere, kjer živi Človek. Komunisti pa seveda ne priznavajo inteligentnega načrta, na osnovi katerega je kao bil zgrajen svet. Priznavajo pa "inteligenten načrt", kako bi se vpletali v delovanje sveta (primer: "socialna država" :clown:). Po kmečko povedano - oni ne priznavajo Boga, ker bi ga radi sami špilali.:O

mataj
31.03.2006, 13:25
Danes so nekateri nestrpni do tistih, ki MISLIJO drugače. Sistemu se reče komunizem. Zločinski je ravno zaradi svoje subtilnosti.A, a. Temu sistemu se reče dušebrišništvo take ali drugačne ideološke barve.

unicorn
31.03.2006, 13:26
Včasih so bili nestrpni do tistih, ki so imeli drugačno barvo kože, imeli drugo vero, bili Slovani ali Židje. Takemu sistemu se reče nacizem.

Danes so nekateri nestrpni do tistih, ki MISLIJO drugače. Sistemu se reče komunizem. Zločinski je ravno zaradi svoje subtilnosti.

Osebno sem pristaš Darwinizma, torej razvojne dinamike v naravi sami. Le-ta princip gledanja na svet mirne duše lahko apliciram tudi na ekonomsko, socialno in druge sfere, kjer živi Človek. Komunisti pa seveda ne priznavajo inteligentnega načrta, na osnovi katerega je kao bil zgrajen svet. Priznavajo pa "inteligenten načrt", kako bi se vpletali v delovanje sveta (primer: "socialna država" :clown:). Po kmečko povedano - oni ne priznavajo Boga, ker bi ga radi sami špilali.:O

Fak, kwa sem jih razkrinku.:veryevil:

Tebi je pa res hudo na tem svetu, anede. :clown:

Fuj, skandinavske države, največji komunistični nateg v zgodovini. :clown: :hammer: :clown: :hammer: :clown:

d_streets
31.03.2006, 13:29
Pa smo spet pri politiki...

:blush:
To pa je avatar

unicorn
31.03.2006, 13:31
Pa še nekaj, vsako temo, celo tisto, ki govori o intimnem verovanju posameznikov, umazati s svojimi političnimi umotvori, je pa res perverzno. :nonono:

mungo
31.03.2006, 13:48
Jaz tega nisem nameraval, vendar sem bil po strokovnem odgovoru označen za komunista. :dontknow: :(

Jody
31.03.2006, 13:52
Prav pretirano pa se za to res ni treba truditi. Kthulhu ima na Googlu ... da vidimo... uuufa! Že skoraj 10 milijonov zadetkov.
Pozabil si še na tele, ki se tudi dobro držijo:
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=buddha
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=zeus
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=satan :evil:

Jehovci se ne dajo kar tako, spet so te zabili dol! :rolling:

Pa tudi Aslan lepo napreduje, mu je že za petami! :happy:

gia
31.03.2006, 13:57
Mislim da ne kapiraš ti tlele neki, gia. :hammer:

Jst zanalašč nisem napisal avtorja omenjenega stavka, ker sem se že vnaprej pripravil za primer da bom označen za komunista, saj je itak jasno da tlele še nobeden ni slišal za Freuda ;)

Zato te prosim, Heidi Klum, da citiranje raje učiš one v tvoji lokalni cerkvi - so namreč zelo slabi pri tem. :veryevil:

Sicer pa itak ne moreš zastopit ker vidim da spadaš v ono kategorijo ljudi ki govorijo da je svet prekompleksen da bi se razvil z evolucijo. :rolling:
na pa kok si ti stra? tlinajst? matr, jst se hecam, ti pa takoj žališ. patetično. :sleepy:

prvo kot prvo te nisem označla za komunista, ampak sem zgolj napisala, da ne znaš citirat. in ja, res nikoli še nič nisem slišala o freudu (a ti morm napisat, da je tole zdle sarkazem al boš dojel?)
drugo kot drugone ločiš vere (posametnika) od cerkve.
tretjič sklepaš na podlagi ničesar - to te bo daleč prpelal, ja...(da ti konkretno napišem, ker maš zgleda probleme: nikjer nisem nič trdila proti evoluciji)

mataj
31.03.2006, 14:06
Pozabil si še na tele, ki se tudi dobro držijo:
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=buddha
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=zeus
http://www.google.com/search?hl=en&lr=&q=satan :evil:

Jehovci se ne dajo kar tako, spet so te zabili dol! :rolling:

Pa tudi Aslan lepo napreduje, mu je že za petami! :happy:Satan ne šteje, on je iz istega filma kot Jezus. Pa še frenda sta povrhu.

No, vsekakor pa moraš priznati, da 10 milijonov v nobenem primeru ni slabo za nemisionarsko vero. Tega, da bi ti kak Kthulhijanec težil na vratih ne boš doživel, še manj pa to, da bi se Kthulhijanska vera mešala v politiko in obešala na proračun.

mungo
31.03.2006, 14:12
Moram ti povedati da imaš slab smisel za humor, saj še zdaj ne razumem tega tvojega "heca", pa nisem ravno ****** :clown:

A ti ločiš? :shy: Jaz pa stalno slišim da so "cerkev" pravzaprav njeni verniki. :blush:

Podrprla si "cvetličnega", torej si podprla skrajni kreacionistični argument. :dontknow:

na pa kok si ti stra? tlinajst? matr, jst se hecam, ti pa takoj žališ. patetično. :sleepy:

prvo kot prvo te nisem označla za komunista, ampak sem zgolj napisala, da ne znaš citirat. in ja, res nikoli še nič nisem slišala o freudu (a ti morm napisat, da je tole zdle sarkazem al boš dojel?)
drugo kot drugone ločiš vere (posametnika) od cerkve.
tretjič sklepaš na podlagi ničesar - to te bo daleč prpelal, ja...(da ti konkretno napišem, ker maš zgleda probleme: nikjer nisem nič trdila proti evoluciji)

unicorn
31.03.2006, 14:18
Jaz tega nisem nameraval, vendar sem bil po strokovnem odgovoru označen za komunista. :dontknow: :(

Sem videla, da nisi začel, ampak izrazil svoje mnenje in pogled na vero. Do katerega imaš pravico, lahko bi bil mogoče malce obzirnejši pri formulaciji, saj je očitno, da so te nekateri razumeli v smislu agresije na njihovo verovanje. ;)

Še enkrat pa ponavljam, da vsaka tema pač ni politično stranišče, kamor je treba zmetati svoje frustracije. Za komunazarjenje in črnuharjenje je dovolj prostora na Sloveniji, za ostale teme pa naj velja vsaj to, da se držimo osnovne fil rouge, anede?

mungo
31.03.2006, 14:56
Takoj za ZDA, kjer Bush zapravlja davkoplačevalski denar bolj kot vsak socialist, razlika je seveda v tem da ga ne zapravlja za socialo :clown:

Takoj za Francijo.:approve: :angel: :veryevil:

gia
31.03.2006, 15:02
Moram ti povedati da imaš slab smisel za humor, saj še zdaj ne razumem tega tvojega "heca", pa nisem ravno ****** :clown:

A ti ločiš? :shy: Jaz pa stalno slišim da so "cerkev" pravzaprav njeni verniki. :blush:

Podrprla si "cvetličnega", torej si podprla skrajni kreacionistični argument. :dontknow:
če ne razumeš, ti pač ne morem pomagat. preber večkrat. vsekakor pa izvoli napisat, da ne razumeš, da se ne boš s tem ubadal al pa celo ni treba odpisat, to sploh ni panike. sam agresiven pristop pršpari, ker pol boš tazga tut nazaj dobil (pa ne tole zamert zdej)

so ja (lih to je v bistvu "problem": ker je človeška, dela napake). torej ti je lahko jasno, da to ni isto kot vera.

ja, samo ne v smislu, da ne verjamem v evolucijo. samo da nekak ne verjamem, da je vse skup samo seb v namen.

pa sej nima veze, tole je dovolj offtopica, tak da over and out for me :approve: ;)

butcher1
31.03.2006, 15:23
Osebno sem ateist. Včasih sem kot kristjan verovala v Kristusa, pač da mi nebi bilo težko v slabih trenutkih. Potem pa sem se zamislila sama nad sabo, zakaj to sploh delam, ker pomoči ni bilo od nikoder. Zato sem nehala verovati v vse drugo razen sama vase.

Ateistov NI.Če ne verjameš v Boga katerekoli vere,moraš pač verjeti v Naravo!Če ne verjameš v Naravo,si eno prepotentno bitje,ki se boš močno priklonila,ko te udari NARAVA!Po tvoji vehementnosti sodeč,te bo kmalu,pa bi takrat rad,da nam poveš,kako te je zabolelo!

mungo
31.03.2006, 15:30
:rolling: Besede pravega kristjana. :clown:

butcher1
31.03.2006, 15:33
:rolling: Besede pravega kristjana. :clown:

zidni vložek mungo,tebe Narava ne more udariti,si že toliko zabit,da te Narava še doseže ne!!!!!

mungo
31.03.2006, 15:43
:approve: Tudi punce mi pravjo da sem nadNaravno bitje. :dontknow:

Tebi pa svetujem da začneš upoštevati pravila stičnosti slovenskega pravopisa. :clown:

butcher1
31.03.2006, 15:54
:approve: Tudi punce mi pravjo da sem nadNaravno bitje. :dontknow:

Tebi pa svetujem da začneš upoštevati pravila stičnosti slovenskega pravopisa. :clown:

Razloži v nekaj stavkih,kar se ti je zapisalo!Če misliš,da znaš!

miss K.Ritika
31.03.2006, 16:54
Ateistov NI.Če ne verjameš v Boga katerekoli vere,moraš pač verjeti v Naravo!Če ne verjameš v Naravo,si eno prepotentno bitje,ki se boš močno priklonila,ko te udari NARAVA!Po tvoji vehementnosti sodeč,te bo kmalu,pa bi takrat rad,da nam poveš,kako te je zabolelo!
Marsikatero bolečino sem že dala skozi, ampak to ne pomeni, da moram v nekaj verjet. Če me kaj zaboli, lahko prosim prav vse na tem svetu, da naj neha, pa ne neha.Misliš, da če bi prosila Naravo, bi pomagalo?:clown:
Po svojih izkušnjah lahko pomagam samo sama sebi, kolikor je pač v moji moči.

Aja, imaš pa izjemno primeren nick tvojemu vedenju...

unicorn
31.03.2006, 17:07
Takoj za Francijo.:approve: :angel: :veryevil:

Seveda. :dead:

butcher1
31.03.2006, 17:07
Marsikatero bolečino sem že dala skozi, ampak to ne pomeni, da moram v nekaj verjet. Če me kaj zaboli, lahko prosim prav vse na tem svetu, da naj neha, pa ne neha.Misliš, da če bi prosila Naravo, bi pomagalo?:clown:
Po svojih izkušnjah lahko pomagam samo sama sebi, kolikor je pač v moji moči.

Aja, imaš pa izjemno primeren nick tvojemu vedenju...

Bolečina je včasih dobra tudi zato,da se zaveš,kako majhen si!

miss K.Ritika
31.03.2006, 17:16
Bolečina je včasih dobra tudi zato,da se zaveš,kako majhen si!
Se mi zdi, da je v tebi precej mazohizma.

butcher1
31.03.2006, 17:18
Se mi zdi, da je v tebi precej mazohizma.

Po tvojem avatarju sodeč,je to tvoja prioriteta

miss K.Ritika
31.03.2006, 17:30
Po tvojem avatarju sodeč,je to tvoja prioriteta
Sicer ne sodi pod to temo,ampak daj povej,po čem to sklepaš?:clown:

butcher1
31.03.2006, 17:35
Sicer ne sodi pod to temo,ampak daj povej,po čem to sklepaš?:clown:

:blush: :clown: :blush:

caramia
31.03.2006, 17:52
Me ful veseli, da se je odprla ta tema, čeprav na videz spominja na druge. Ampak vprašalnica ZAKAJ jo razlikuje od prejšnjih tem o religiji. Pred kratkim sem že hotela načet podobni fenomen "nevidne religije" (Luckmannov termin). Namreč:

Nekaj sem že pisala o tej dvojnosti v našem mišljenju (v temi o indoktrinaciji): po eni strani se soočamo z (na videz) spoznavnimi stvarmi, po drugi strani pa z nespoznavnimi. In glede tega smo vsi v istem šmornu - vedno bo obstajal del sveta, o katerem ne bomo imeli pojma. Vsaj jaz si to tako predstavljam, kar poglejte razsežnosti vesolja ipd. Osebno sem še najbližje agnostiku, ker priznavam, da marsičesa ne vem, ob tem pa si ne rišem višje sile, ki bi to razčistila namesto mene, ne morem si je predstavljati ali jo poimenovati. Ampak obstaja del mene, ki stremi k pojasnjevanju nepojasnjenega. O tem govori Luckmann, ko pravi, da je človek pravzaprav duhovno bitje, vendar se je pač prilagodil različnim zgodovinskim obdobjem. Trenutno smo v obdobju močne sekularizacije, velika verstva izgubljajo moč in izgleda, da se religioznost nekako izgublja. V bistvu pa se je samo "potuhnila", mi pa mislimo, da smo objektivizirali pogled na svet. Kaj naj bi se zgodilo?

Vzorčni primer: imaš človeka, ki na primer trdi, da ni (več) katoličan/protestant ..., ampak da verjame recimo samo v en del dogme, si prisvaja recimo devico Marijo. Vse drugo se mu zdi "brezveze". Poleg tega mu je všeč del budizma, potem je mal panteista. V prostem času hodi k vedeževalki in si izdeluje natalne karte. Včasih nosi tudi kristale. Potem je še odvisen od nakupovanja in verjame, da ga to izpolnjuje. Pa regresijo se gre in hipnozo itd. itd. itd. Kaj je naredil? Svojo religijo. Ker ne more mimo svojega hrepenenja.

Nočem trditi, da smo vsi religiozni. Samo je velika verjetnost, da se temu podzavestno približujemo. Luckmann govori o novem načinu religije, ki si ga bomo počasi oblikovali zaradi duhovne podhranjenosti. Ta nova, nevidna religija, bo zelo individualna in na prvi pogled neprepoznavna, vključevala pa bo precej nenavadne prakse, podobne zgoraj naštetim. V bistvu bomo začeli spet malikovati, kar se zaenkat še vedno zdi bogokletno. Pomislite, kar vse nas danes izpolnjuje, da je že kar malo podobno religiji? Od navadne poljudne psihologije do medijev in čudnih seans, navsezadnje, na primer, tudi odvisnost od gledanja v zveze in laboratorijskih vaj, v upanju, da bomo razbili atom ...

mungo
31.03.2006, 18:11
Se strinjam z našim rojakom Luckmannom, vendar je to tezo že veliko let pred njim formuliral Albert Einstein: "Two things are infinite, the universe and human's stupidity, and I'm not sure of the former." ;) :veryevil:

ain
31.03.2006, 19:07
sama ne verujem, ampak mam občutek da drugi verujejo sam zaradi občutka, da če bo šlo slučjano neki narobe bodo tako meli nekega za sabo k jih bo rešu. k on že vidi krivico, trpljenje, dobroto... gre za občutek če me usi zapustijo in če se vse obrne proti meni, mam nekoga tam odzgori k mi bo vedno stal ob strani ne glede na vse. sploh v današnji družbi k ni več nobene garancije, pač nekdo danes je jutri pa je že možno da ga ne bo več.

Jody
31.03.2006, 21:56
Satan ne šteje, on je iz istega filma kot Jezus. Pa še frenda sta povrhu.Aja, zato ga je njegov oče meni nič tebi nič nagnal, ker je menda pasel lenobo, zato je Jezus zavrnil vse njegove ponudbe :D In zato se je baje eden od njiju jokal, ko je drugi visel na lesu, zato ker mu je bilo žal za njim.:D Če ti tako praviš, bo že držalo...:D :D :rolling:

No, vsekakor pa moraš priznati, da 10 milijonov v nobenem primeru ni slabo za nemisionarsko vero. Vem za vsaj enega nemisionarskega boga, za katerega velja podobno.

Tega, da bi ti kak Kthulhijanec težil na vratih ne boš doživel, Kdaj so ti nazadnje na vratih težili katoličani, muslimani, budisti, ateisti?? :dontknow:

Medved Pu
31.03.2006, 23:36
Ateistov NI.Če ne verjameš v Boga katerekoli vere,moraš pač verjeti v Naravo!Če ne verjameš v Naravo,si eno prepotentno bitje,ki se boš močno priklonila,ko te udari NARAVA!Po tvoji vehementnosti sodeč,te bo kmalu,pa bi takrat rad,da nam poveš,kako te je zabolelo!Nippon Banzai? Temper, temper.
Jaz verjamem v morske prašičke-Kuije, samo da ti ustrežem. Za priklanjat se pri molitvi so malce prenizki, pa tudi težko jih lovim med molitvijo, zato jim pred mašo pojem uspavanke, pa jo nekako zvozimo v splošno zadovoljstvo.
So cenovno ugodna božanstva, malo solate, zdej bo pa trava, bo še ceneje.
Zadnjič sem se spotaknil čez vejo v gozdu, me že tepe narava?
Grem hitr enga Kuija zmolt.:D :D :D :D :D :D :D :D :D :2thumbs:

Medved Pu
01.04.2006, 00:04
Me ful veseli, da se je odprla ta tema, čeprav na videz spominja na druge. Ampak vprašalnica ZAKAJ jo razlikuje od prejšnjih tem o religiji. Pred kratkim sem že hotela načet podobni fenomen "nevidne religije" (Luckmannov termin). Namreč:

Nekaj sem že pisala o tej dvojnosti v našem mišljenju (v temi o indoktrinaciji): po eni strani se soočamo z (na videz) spoznavnimi stvarmi, po drugi strani pa z nespoznavnimi. In glede tega smo vsi v istem šmornu - vedno bo obstajal del sveta, o katerem ne bomo imeli pojma. Vsaj jaz si to tako predstavljam, kar poglejte razsežnosti vesolja ipd. Osebno sem še najbližje agnostiku, ker priznavam, da marsičesa ne vem, ob tem pa si ne rišem višje sile, ki bi to razčistila namesto mene, ne morem si je predstavljati ali jo poimenovati. Ampak obstaja del mene, ki stremi k pojasnjevanju nepojasnjenega. O tem govori Luckmann, ko pravi, da je človek pravzaprav duhovno bitje, vendar se je pač prilagodil različnim zgodovinskim obdobjem. Trenutno smo v obdobju močne sekularizacije, velika verstva izgubljajo moč in izgleda, da se religioznost nekako izgublja. V bistvu pa se je samo "potuhnila", mi pa mislimo, da smo objektivizirali pogled na svet. Kaj naj bi se zgodilo?

Vzorčni primer: imaš človeka, ki na primer trdi, da ni (več) katoličan/protestant ..., ampak da verjame recimo samo v en del dogme, si prisvaja recimo devico Marijo. Vse drugo se mu zdi "brezveze". Poleg tega mu je všeč del budizma, potem je mal panteista. V prostem času hodi k vedeževalki in si izdeluje natalne karte. Včasih nosi tudi kristale. Potem je še odvisen od nakupovanja in verjame, da ga to izpolnjuje. Pa regresijo se gre in hipnozo itd. itd. itd. Kaj je naredil? Svojo religijo. Ker ne more mimo svojega hrepenenja.

Nočem trditi, da smo vsi religiozni. Samo je velika verjetnost, da se temu podzavestno približujemo. Luckmann govori o novem načinu religije, ki si ga bomo počasi oblikovali zaradi duhovne podhranjenosti. Ta nova, nevidna religija, bo zelo individualna in na prvi pogled neprepoznavna, vključevala pa bo precej nenavadne prakse, podobne zgoraj naštetim. V bistvu bomo začeli spet malikovati, kar se zaenkat še vedno zdi bogokletno. Pomislite, kar vse nas danes izpolnjuje, da je že kar malo podobno religiji? Od navadne poljudne psihologije do medijev in čudnih seans, navsezadnje, na primer, tudi odvisnost od gledanja v zveze in laboratorijskih vaj, v upanju, da bomo razbili atom ...Podobno razmišljajo danes vzhodnjaki. Tudi oni so se potopili v storilnostno naravnano družbo zahoda, saj je materialni standard pravi magnet. Sekularni tip zahodne družbe pa je z veseljem posvojil "mehkejše" vzhodne versko-filozofske prakse, da je zapolnil praznino, ki je nastala, ko je ločil krščansko vero od države.
Oboji doživljamo mešanje, s tem pa tudi kulturne šoke, zaradi izmenjave kulturnih vrednot.
Indijec, lastnik Toyote, računalničar v Mumbayu ima bolj podoben način življenja in dojemanja lastniku Toyote, računalničarju iz Ljubljane, kot hindujskemu kmetu z indijskega podeželja.
Ljubljančan je podobnejši temu Indijcu, kot pa gorečemu katoličanu, ki se vozi s kolesom.
Odkar je planet v 70 ih prepreden s sateliti, se kulture bliskovito mešajo.

korenje
01.04.2006, 00:12

ti si pa se mlada a ne...
ljudje verujejo zato ker jih druzba v to prisili. noben noce bit crna ovca v vasi a ne. zato je pa tut najvec nevernikov v vecjih mestih.

Medved Pu
01.04.2006, 00:24
Po tvojem avatarju sodeč,je to tvoja prioritetaTi pa zelo rad ponavljaš za drugimi in jim obračaš kar so izrekli. Neiventivno in primitivno.
Se mi zdi, da se od nekje poznava, ali pa vas klonirajo, kar ne more biti težko glede na preprosto matrico.:rolling: :rolling: :rolling: :rolling: :rolling: :rolling: :rolling: :rolling:

prot
01.04.2006, 06:47
ti si pa se mlada a ne...
ljudje verujejo zato ker jih druzba v to prisili. noben noce bit crna ovca v vasi a ne. zato je pa tut najvec nevernikov v vecjih mestih.

Potem so pa ljudje (verni) črne ovce v mestih.

prot
01.04.2006, 06:51

Vprašanje, če si sploh bila kristjan-ka. Nekaj verjeti še ni nekaj verovati.

prot
01.04.2006, 06:57
Religija je masovna nevroza človeštva. ;) Po Freudu ljudje verjamejo v božanstva zaradi njihovega odnosa do očeta v otroštvu, ki ga nadomestijo z navideznim. :dontknow: Zato recimo krščanarji kličejo svojega boga "Oče v nebesih". :clown:
Za podrobnejše informacije ti pošljem knjigo: "Civilization and its discontents". :veryevil:

Samo eden od redukcionističnih pristopov.

miss K.Ritika
01.04.2006, 10:09
Nippon Banzai? Temper, temper.
Jaz verjamem v morske prašičke-Kuije, samo da ti ustrežem. Za priklanjat se pri molitvi so malce prenizki, pa tudi težko jih lovim med molitvijo, zato jim pred mašo pojem uspavanke, pa jo nekako zvozimo v splošno zadovoljstvo.
So cenovno ugodna božanstva, malo solate, zdej bo pa trava, bo še ceneje.
Zadnjič sem se spotaknil čez vejo v gozdu, me že tepe narava?
Grem hitr enga Kuija zmolt.:D :D :D :D :D :D :D :D :D :2thumbs:
:rolling: :rolling: :rolling: :rolling: you are my man

Medved Pu
01.04.2006, 18:17
:rolling: :rolling: :rolling: :rolling: you are my man
:blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :music: :happy: :tenx:

Medved Pu
01.04.2006, 18:26
Vprašanje, če si sploh bila kristjan-ka. Nekaj verjeti še ni nekaj verovati.Tole sem tudi jaz razmišljal danes. Moji stari starši so, ko so izstopili iz RKC, šli skozi identične dileme, zato smo v družinskih debatah dostikrat govorili o tem. Mislim, da ima Prot kar prav(Saj je en pameten in srčen Prot!). Nekako je dozorela odločitev v tebi že prej, preden si se odločila za končni korak. Človek ma dostikrat poln kufer, pa še kar nosi in gleda kje bi odložil..:ups: :sun:

kapara
01.04.2006, 19:59
Zmeraj manj verujem sploh v človeka, ki je zadnje čase vedno bolj pokvarjen, maščevalen, uničevalen, podel ... skratka najbolj pokvarjena žival od vseh.
Žival ni nikdar pokvarjena, pokvarjeno jo lahko naredi samo človek

bonbonchek
01.04.2006, 20:04
V stoletjih teoloških razprav ni človeštvo prišlo niti korak bliže odgovorom na vprašanja o naravi nadnaravnega . Tisoče različnih mnenj je povzročilo le stotine milijonov pobitih v verskih spopadih, etničnih čiščenjih, inkvizicijah in pogromih, kar dokazuje najmanj, da je nadnaravnim silam (celo če predpostavimo, da obstajajo) POPOLNOMA VSEENO , kaj v njegovem imenu počnemo tu na Zemlji.

Edini oprijemljivi izvor nadnaravnega je v naših glavah, religije nastajajo v naši psihi in družbi. Religija je družbeni pojav.

Vendar ostaja dejstvo, da približno 70 % človeštva še danes na tak ali drugačen način veruje v nadnaravne sile, v takšne ali drugačne bogove, kljub nespornemu dejstvu, da NE OBSTAJA niti trohica preverljivega , racionalnega dokaza o obstoju božanstev, duhov ali demonov.

Sodobna psihologija ugotavlja, da so religije skupinske oblike samoprevare.

Kadar ustrezno opravljajo svojo družbeno vlogo , lahko človeku POMAGAJO, da se laže sooči z bolj neprijetnimi vidiki realnosti.
Posamezniku dajejo oporo, da mentalno ne "pregori", kadar se okolje in družba odzivata v nasprotju z njegovimi načrti in željami.
Da lahko kljub lastnim sebičnim instiktom preživi v družbi nasprotujočih si interesov.
Da se lahko življenskih problemov loteva v prepričanju, da svoje okolje obvladuje bolj, kot ga v resnici, oziroma da je v njem bolj VAREN.

Življenska , družbeno koristna religija lahko mnogim posameznikom rabi kot MOTIVACIJSKA TERAPIJA in povezovalna ideologija družbe.

Mimogrede : Ko se recimo na Brezjah zbere množica ljudi pri maši se morate zavedati, da to ni samo maša - je nekaj več. Takrat poteka namreč tudi SKUPINSKA PSIHOTERAPIJA - z duhovniki, pardon psihoterapevti.

Znanost razlaga religijo objektivno, medtem ko religija sama sebe razlaga subjektivno.

Znanost je tudi mrtvo hladna - ne daje tolažbe za osebne stiske, kakor to počne religija.

Zakaj torej človek veruje ? Zakaj se vrti okoli imaginarnega sonca ? Zakaj si projicira človeka v nebo ?

Vera igra pač funkcijo NARKOTIKA : lajša, harmonizira, integrira, teši, pomirja, daje upanje. Nekakšna bergla torej za lajši korak skozi neprijazno življenje.

V krščanstvu je tako recimo TRPLJENJE najvišji ideal in vrednota !!! Idealno za trpeče ljudi torej, da dobijo vsaj nek racionalen smisel svojemu trpljenju, stiskam in težavam, ki vsakega od nas kdaj pa kdaj prizadanejo.

Seveda se veren človek ne zaveda, da se v molitvi pravzaprav pogovarja sam s sabo in ne z nekim nadnaravnim bitjem, ki ne dela nič drugega, kakor da izpolnjuje njegove želje.

Zagovornike religije je v bistvu potolažil Sigmund Freud, ko pravi : če je religija to, kar psihoanaliza o njej ugotavlja - pojav z globokimi psihološkimi osnovami, potem se ni bati, da bi jo odpravila na površini zavesti gibajoča se znanstvena ali logična filozofska kritika.

bonbonchek
01.04.2006, 20:12
V stoletjih teoloških razprav ni človeštvo prišlo niti korak bliže odgovorom na vprašanja o naravi nadnaravnega . Tisoče različnih mnenj je povzročilo le stotine milijonov pobitih v verskih spopadih, etničnih čiščenjih, inkvizicijah in pogromih, kar dokazuje najmanj, da je nadnaravnim silam (celo če predpostavimo, da obstajajo) POPOLNOMA VSEENO , kaj v njegovem imenu počnemo tu na Zemlji.

Edini oprijemljivi izvor nadnaravnega je v naših glavah, religije nastajajo v naši psihi in družbi. Religija je namreč v sociologiji obravnavana kot družbeni pojav.

Vendar ostaja dejstvo, da približno 70 % človeštva še danes na tak ali drugačen način veruje v nadnaravne sile, v takšne ali drugačne bogove, kljub nespornemu dejstvu, da NE OBSTAJA niti trohica preverljivega , racionalnega dokaza o obstoju božanstev, duhov ali demonov.

Kadar ustrezno opravljajo svojo družbeno vlogo , lahko človeku POMAGAJO, da se laže sooči z bolj neprijetnimi vidiki realnosti.
Posamezniku dajejo oporo, da mentalno ne "pregori", kadar se okolje in družba odzivata v nasprotju z njegovimi načrti in željami.
Da lahko kljub lastnim sebičnim instiktom preživi v družbi nasprotujočih si interesov.
Da se lahko življenskih problemov loteva v prepričanju, da svoje okolje obvladuje bolj, kot ga v resnici, oziroma da je v njem bolj VAREN.

Življenska, družbeno koristna religija lahko mnogim posameznikom rabi kot MOTIVACIJSKA TERAPIJA in seveda kot povezovalna ideologija družbe.

Mimogrede : Ko se recimo na Brezjah zbere množica ljudi pri sveti maši se morate zavedati, da to ni samo maša - je nekaj več. Takrat poteka namreč tudi SKUPINSKA PSIHOTERAPIJA - z duhovniki, pardon psihoterapevti.

Znanost razlaga religijo objektivno, medtem ko religija sama sebe razlaga subjektivno.

Znanost je tudi mrtvo hladna - ne daje tolažbe za osebne stiske, kakor to počne religija.

Zakaj torej človek veruje ? Zakaj se vrti okoli imaginarnega sonca ? Zakaj si projicira človeka v nebo ?

Vera igra pač funkcijo NARKOTIKA : lajša, harmonizira, integrira, teši, pomirja, daje upanje. Nekakšna bergla torej za lajši korak skozi neprijazno življenje.

V krščanstvu je tako recimo TRPLJENJE najvišji ideal in vrednota !!! Idealno za trpeče ljudi torej, da dobijo vsaj nek racionalen smisel svojemu trpljenju, stiskam in težavam, ki vsakega od nas kdaj pa kdaj prizadanejo.

Seveda se veren človek ne zaveda, da se v molitvi pravzaprav pogovarja sam s sabo in ne z nekim nadnaravnim bitjem, ki ne dela nič drugega, kakor da izpolnjuje njegove želje.

Zagovornike religije je v bistvu potolažil Sigmund Freud, ko pravi : če je religija to, kar psihoanaliza o njej ugotavlja - pojav z globokimi psihološkimi osnovami, potem se ni bati, da bi jo odpravila na površini zavesti gibajoča se znanstvena ali logična filozofska kritika.

mataj
01.04.2006, 21:20
Aja, zato ga je njegov oče meni nič tebi nič nagnal, ker je menda pasel lenobo, zato je Jezus zavrnil vse njegove ponudbe :D In zato se je baje eden od njiju jokal, ko je drugi visel na lesu, zato ker mu je bilo žal za njim.:D Če ti tako praviš, bo že držalo...:D :D :rolling: Kar preberi si knjigo o Jobu. Satan se tam šetka po nebesih kakor mu paše, skupaj z bogom za***avata skreirance in se gresta koliko za***ancije bo kateri skreiranec zdržal.

Satan in bog sta v podobnem odnosu kot Hitler in Reinhard Heydrich (šef Gestapa), Stalin in Lavrencij Berija (šef NKVD), ali pa srednjeveški kralj in njegovi baroni, biriči in valpti. Satan je najzvestejši služabnik božji, božji organ pregona in kaznovanja, takorekoč.

Kdaj so ti nazadnje na vratih težili katoličani, muslimani, budisti, ateisti?? :dontknow:Katoličani raje težijo po proračunu in političnem zakulisju, muslimani po cesti, budisti pa so na srečo daleč, tako da njihovega področja teženja ne poznam. Ateizem ni vera.

Medved Pu
02.04.2006, 00:15
Kar preberi si knjigo o Jobu. Satan se tam šetka po nebesih kakor mu paše, skupaj z bogom za***avata skreirance in se gresta koliko za***ancije bo kateri skreiranec zdržal.

Satan in bog sta v podobnem odnosu kot Hitler in Reinhard Heydrich (šef Gestapa), Stalin in Lavrencij Berija (šef NKVD), ali pa srednjeveški kralj in njegovi baroni, biriči in valpti. Satan je najzvestejši služabnik božji, božji organ pregona in kaznovanja, takorekoč.

Katoličani raje težijo po proračunu in političnem zakulisju, muslimani po cesti, budisti pa so na srečo daleč, tako da njihovega področja teženja ne poznam. Ateizem ni vera. Budisti mamo tako dobro robo, da nam ni treba težit od vrat do vrat.:P :approve: :2thumbs:

miss K.Ritika
02.04.2006, 12:37

Edini oprijemljivi izvor nadnaravnega je v naših glavah, religije nastajajo v naši psihi in družbi. Religija je družbeni pojav.

Življenska , družbeno koristna religija lahko mnogim posameznikom rabi kot MOTIVACIJSKA TERAPIJA in povezovalna ideologija družbe.

Mimogrede : Ko se recimo na Brezjah zbere množica ljudi pri maši se morate zavedati, da to ni samo maša - je nekaj več. Takrat poteka namreč tudi SKUPINSKA PSIHOTERAPIJA - z duhovniki, pardon psihoterapevti.

Zelo lepo povedano in razloženo!:2thumbs:

galeb
02.04.2006, 18:14
Samo do neke mere smiselen a na drugi strani precej omejen pogled. Religije so vecinoma polne slabosti, kar poglejmo denimo to krscansko maskarado okoli papezev, kardinalov in podobno, kar pa ne pomeni, da to lahko razvrednoti duhovnost nasploh - religiozno ali nereligiozno.
Freud je pac v tem pogledu zgresil. Precej izjemnih ljudi je imelo taksen odnos, vendar kljub vsemu najbrz le manjsina. A naj ti izdam skrivnost - kljub svojim striktnim staliscem so bili vecinoma precej globoko posveceni v duhovno stvarnost.

Jody
02.04.2006, 18:26
Kar preberi si knjigo o Jobu. Satan se tam šetka po nebesih kakor mu paše, skupaj z bogom za***avata skreirance in se gresta koliko za***ancije bo kateri skreiranec zdržal.Očitno sta res imela neke stike, ampak nikjer ne piše, da je bilo to v nebesih. Podobno pogajanjem na bojiščih... Preberi si tudi še druge knjige, tam piše drugače kot ti navajaš. Pa pri Jobu verjetno tudi (še) nisi prišel do konca, drugače bi vedel, kako se je vse skupaj končalo in za koga od obeh rivalov se je izkazalo, da je imel prav.

Satan je najzvestejši služabnik božji, božji organ pregona in kaznovanja, takorekoč.
Včasih je bilo res tako, ampak je potem Satana iz znanih razlogov že davno odstavil. Danes ima za te naloge druge kadre...:approve:

mataj
02.04.2006, 21:25
Budisti mamo tako dobro robo, da nam ni treba težit od vrat do vrat.:P :approve: :2thumbs:Misliš tiste čakre pa bioenergije pa to? Pah!
http://clicksmilies.com/s0105/wuerg/vomit-smiley-014.gif
Očitno sta res imela neke stike, ampak nikjer ne piše, da je bilo to v nebesih. Podobno pogajanjem na bojiščih... Preberi si tudi še druge knjige, tam piše drugače kot ti navajaš. Pa pri Jobu verjetno tudi (še) nisi prišel do konca, drugače bi vedel, kako se je vse skupaj končalo in za koga od obeh rivalov se je izkazalo, da je imel prav.Kot da je to kaj važno. Tisti štos z Jobom je približno nekaj takega, kot če bi bog in satan polila psa z bencinom, ga zažgala in šla stavit koliko časa bo letal okoli preden bo crknil. Koga briga, kdo od njiju je dobil stavo.

Včasih je bilo res tako, ampak je potem Satana iz znanih razlogov že davno odstavil. Danes ima za te naloge druge kadre...:approve:. . . ki niso popolnoma nič drugačni od satana. Tak položaj pač zahteva določen karakter, nič ne pomaga.

mungo
02.04.2006, 21:53
Bravo mataj! :2thumbs: Tole je pa prvovrstna analogija. :clapping:

Kot da je to kaj važno. Tisti štos z Jobom je približno nekaj takega, kot če bi bog in satan polila psa z bencinom, ga zažgala in šla stavit koliko časa bo letal okoli preden bo crknil. Koga briga, kdo od njiju je dobil stavo.

Medved Pu
02.04.2006, 22:50
Misliš tiste čakre pa bioenergije pa to? Pah!
http://clicksmilies.com/s0105/wuerg/vomit-smiley-014.gif
Kot da je to kaj važno. Tisti štos z Jobom je približno nekaj takega, kot če bi bog in satan polila psa z bencinom, ga zažgala in šla stavit koliko časa bo letal okoli preden bo crknil. Koga briga, kdo od njiju je dobil stavo.

. . . ki niso popolnoma nič drugačni od satana. Tak položaj pač zahteva določen karakter, nič ne pomaga.Uporabno psihologijo in psihoanalizo pa še Zen za reševanje rebusov, križank pa nimamo.:veryevil:

mrjerry
03.04.2006, 07:43
sama ne verujem, ampak mam občutek da drugi verujejo sam zaradi občutka, da če bo šlo slučjano neki narobe bodo tako meli nekega za sabo k jih bo rešu. k on že vidi krivico, trpljenje, dobroto... gre za občutek če me usi zapustijo in če se vse obrne proti meni, mam nekoga tam odzgori k mi bo vedno stal ob strani ne glede na vse. sploh v današnji družbi k ni več nobene garancije, pač nekdo danes je jutri pa je že možno da ga ne bo več.

Gre za filozofijo `skoditi ne more'

roxa
03.04.2006, 10:40

jaz verujem edino vase:approve:

ŽeŽo
03.04.2006, 16:47
Ko sem bil majhen sem recimo bil veren, hodil v cerkev pa to, saj veste starši so bil ivernii in valda name tud hoteli to prenest. Ampak po vseh molitvah, ki sem jih odmolu in po vseh prošnjah, da bi se mi določeni problemi nehali dogajat, je potem bilo sam še večje :censored: . Tisti, ki veruje, za moje pojme nima samozavesti in vase ne verjame niti toliko da bi se zavedal da lahko problem edino sam reši, ne da prosi neko namišljeno bitje. Se opravičujem, če sem koga užalil z zadnjim stavkom ampak tak je pač moj mišlenje.

Medved Pu
03.04.2006, 23:17
Ko sem bil majhen sem recimo bil veren, hodil v cerkev pa to, saj veste starši so bil ivernii in valda name tud hoteli to prenest. Ampak po vseh molitvah, ki sem jih odmolu in po vseh prošnjah, da bi se mi določeni problemi nehali dogajat, je potem bilo sam še večje :censored: . Tisti, ki veruje, za moje pojme nima samozavesti in vase ne verjame niti toliko da bi se zavedal da lahko problem edino sam reši, ne da prosi neko namišljeno bitje. Se opravičujem, če sem koga užalil z zadnjim stavkom ampak tak je pač moj mišlenje.Da ne duljimo. Pomagaj si sam in bog ti bo pomagal. Če sediš za volanom, avto sam ne bo speljal. Če pristaneš z avtom v grabnu, ker nisi zamenjal zlizanih gum, ni kriv avto ali pa vulkanizer.
Življenje je šola, ki jo rabiš. kakšni so odgovori in rešitve moraš sam ugotovit.
Še nekaj. Šit happens.:)

Jody
04.04.2006, 08:28
Ko sem bil majhen sem recimo bil veren, hodil v cerkev pa to, saj veste starši so bil ivernii in valda name tud hoteli to prenest. Ampak po vseh molitvah, ki sem jih odmolu in po vseh prošnjah, da bi se mi določeni problemi nehali dogajat, je potem bilo sam še večje :censored: . Tisti, ki veruje, za moje pojme nima samozavesti in vase ne verjame niti toliko da bi se zavedal da lahko problem edino sam reši, ne da prosi neko namišljeno bitje. Se opravičujem, če sem koga užalil z zadnjim stavkom ampak tak je pač moj mišlenje.To je podobna zgodba tisti o Gorenjcu, ko je stalno molil, da bi zadel glavni dobitek na loteriji. Nekega dne pa se mu je Bog oglasil: prav, bomo uredili da boš kaj zadel, samo srečko boš pa vseeno moral kupiti.

ŽeŽo
04.04.2006, 16:43
To je podobna zgodba tisti o Gorenjcu, ko je stalno molil, da bi zadel glavni dobitek na loteriji. Nekega dne pa se mu je Bog oglasil: prav, bomo uredili da boš kaj zadel, samo srečko boš pa vseeno moral kupiti.

hahahahaahahahahaha nisem Gorenjc priznam pa da sem len... hecam se:D

pk
04.04.2006, 19:13
Da ne duljimo. Pomagaj si sam in bog ti bo pomagal. .... Šit happens.:)

:rolling:
Uzdaj se use i u svoje kljuse:D
Mogoče bo bog pomagal tudi njemu:angel:
Še nekaj: kdo od navedenih je pravzaprav šit?:dontknow:

Medved Pu
04.04.2006, 23:37
:rolling:
Uzdaj se use i u svoje kljuse:D
Mogoče bo bog pomagal tudi njemu:angel:
Še nekaj: kdo od navedenih je pravzaprav šit?:dontknow:Bi moral kdo bit šit?:)Ttakega še nisem srečal, čeprav se nekateri trudijo.
Poznam dosti ljudi, ki pravijo, da jim je bog pomagal in dosti takih, ki pravijo, da jim ni. Če se že odločiš pohajat z nekim Bogom, ne boš pričakoval, da je ekspresso avtomat, kjer za dolčen drobiž pade ven kofe. Če razmišljaš tako, so lahko tudi navodila za mikser vrhunska duhovna hrana, ki ima celo enoletno garancijo.
Daj dam je domena človeškega obzorja, pa še tu ne deluje, kot bi si želeli. Širša obzorja rabijo drugačno optiko od daj dama.
Kaj je to, si mora odgovorit vsak sam, čeprav je veliko takih, ki to prodajajo v paket aranžmajih.:P :veryevil: .

Medved Pu
04.04.2006, 23:53

Kot budist slučajno zapažam, da je osnovna vrednosta Krščanstva Sočutje. Sočutja Rimljani niso poznali, tako znanstveniki. Tega čustva preprosto ni bilo. Sočutje tudi danes obstaja, a bolj na deklarativni ravni kot pa opravilni. Živimo v v storilnostno naravnani družbi kjer vere uspevajo v obliki religij in si konkurirajo kot korporacije z določeno ponudbo. Za iskanje resnice imamo vsi ravno take pogoje, kot jih je imel Buda ali Kristus, če ne boljše. V tem tiči osnova svobode poti posameznika.
Kakor komu paše...:2thumbs:

Medved Pu
05.04.2006, 00:03
Ko sem bil majhen sem recimo bil veren, hodil v cerkev pa to, saj veste starši so bil ivernii in valda name tud hoteli to prenest. Ampak po vseh molitvah, ki sem jih odmolu in po vseh prošnjah, da bi se mi določeni problemi nehali dogajat, je potem bilo sam še večje :censored: . Tisti, ki veruje, za moje pojme nima samozavesti in vase ne verjame niti toliko da bi se zavedal da lahko problem edino sam reši, ne da prosi neko namišljeno bitje. Se opravičujem, če sem koga užalil z zadnjim stavkom ampak tak je pač moj mišlenje.Vprašanje je Kaj je Bog? Ne, Koliko boš opravil z njegovo pomočjo?
Kaj, osvobaja. Koliko ali kdaj, te veže. Zvezan pa ne prideš nikamor.:)

Jody
05.04.2006, 07:38
hahahahaahahahahaha nisem Gorenjc priznam pa da sem len... hecam se:DSpet je nekdo zgrešil poanto, ni bila poanta v Gorenjcu. Ampak na to sem že navajen. :dontknow:

šnela
05.04.2006, 22:13
Danes sta me ustavili dve mormonki. Spraševala sem se, zakaj verujeta. Bilo me je sram, da bi še njima zastavila to vprašanje.
Sem pa molila z njima sredi mesta. V dežju.

V glavnem, zdi se mi, da verovanje je samo uteha, ki jo človek na vsak svoj način išče skozi življenje, da bi mu bilo lažje.

roxa
06.04.2006, 06:23
V glavnem, zdi se mi, da verovanje je samo uteha, ki jo človek na vsak svoj način išče skozi življenje, da bi mu bilo lažje.

isto kot Minattijeva pesem NEKOGA MORAŠ IMET RAD:D

galeb
07.04.2006, 04:37
Vera oziroma neko notranje vedenje je temelj vsega, ne samo religij. Kako vemo, da je tisto kar nam izdajajo cutila resnicno, da ima sploh kaksen pomen. To preprosto verjamemo. In celo neupraviceno, kajti to kar nam cutila povedo je iluzorno. Zivimo oviti v kopreno telesnega zviljenja ne da bi vedeli da je vse to iluzija, ni trajno in tudi ne resnicno. Je igra senc, the Matrix.

S tega vidika je vera celo bolj resnicna kot "nevera". Ima sicer svoje iluzije, denimo naivne predstave o nacinih kako se duhovna stvarnost manifestira. Notranji obcutek neskoncnosti, vecnosti oblaci v preproste materialne podobe in s tem seveda zgresi. Zgresi pa seveda tudi obicajni racionalni um, ki ne zna videti onkraj samega sebe.

mrjerry
07.04.2006, 08:30
Zanimivo se mi zdi to, da imajo, vsaj kar se vsakdanjega zivljenja tice, zadnjo besedo vedno cutila. Ljudje spuscamo v svoja zivljenja kupe lazi, da je le nasim cutom zagotovljeno.

Po drugi strani si pa vsak zeli priti blizje neki ultimativni resnici.

roxa
07.04.2006, 08:38
Zanimivo se mi zdi to, da imajo, vsaj kar se vsakdanjega zivljenja tice, zadnjo besedo vedno cutila. Ljudje spuscamo v svoja zivljenja kupe lazi, da je le nasim cutom zagotovljeno.

Po drugi strani si pa vsak zeli priti blizje neki ultimativni resnici.

to je problem ega...:approve:
ko ga utišaš in zagospodariš nad njim nimaš več teh problemov:)
ego rabi samopotrjevanje in laganje samemu sebi

mrjerry
07.04.2006, 08:46
Mozno.... Ali pa mu prisluhnes in mu sledis. Kar ni vedno lahko, ker si ego rad postavlja zelo visoke cilje.

roxa
07.04.2006, 09:03
.... Ali pa mu prisluhnes in mu sledis.

no probaj pa povej rezultat....;)

mislim, da laganje samemu sebi na ravno tisto, čemur bi moral slediti, je pa dobro temu prisluhniti in nekaj izluščiti iz tega:shy:

mrjerry
07.04.2006, 10:05
Rezultat je, da kdor ima najvec ko umre, zmaga.

Medved Pu
07.04.2006, 18:02
V tej dirki se je včasih dobro ustaviti, stopiti na stran in narediti rezime. Če ne imaš venomer mačka.:D

JstSama
17.04.2006, 05:48
Verjamem, da je življenje povsod, tudi v neživi naravi. Če pogledaš atom, pol razumeš, kaj vse skupi drži. :)

Medved Pu
18.04.2006, 23:56
Verjamem, da je življenje povsod, tudi v neživi naravi. Če pogledaš atom, pol razumeš, kaj vse skupi drži. :)
Jaz verjamem, da je človek bio računalnik, ki si sam piše programe. Nekateri verjamejo v Velikega programerja, ki zna te stvari baje bolje.
Ti nekateri hodijo v cerkev na čiščenje diska in downloadanje upgradejev. S temi dodatki je tako kot z Windowsi. Popravljajo napake starih dodatkov.
Ko molijo, si v bistvu poskušajo urejati register. Egzorcizem je lovljenje virusov in trojancev. Kdor preveč greši, se mu zruši OS in je obsojen tudi na izgubo interneta, kar pomeni pekel.
Ti nekateri najbolj črtijo nekrščene, ker vedo da imajo naložen Linux in se požvižgajo na večino navlake, ki jo imajo Windowsi in Bill Gates v ozadju.
Tisti z Maci so nekakšni protestanti, zato jih verniki WindoWsov tolerirajo, saj so tudi oni kupili svoj Mac OS.
Iz Cerkve Svetega Kurta Vonneguta..Kapadokijski Ujb- Pu...:drop: :drop: :drop: :drop: :drop: :disco:

Škrlatka
23.04.2006, 17:20
moja razlaga je taksna
verujemo zato da lahko živim-PREŽIVIM, ker vsakdo kI živi v nekaj veruje, se nekaj oklepa, tako ti je lažje, ker ko človek izgubo svojo vero, izgubi sebe in to se nikoli ne konca dober.

galeb
23.04.2006, 19:34
Ja v redu, a kako resnicno ali neresnicno je tisto cesar se oklepa. In zakaj mislis, da clovek, ki izgubi svojo vero, izgubi sebe? Posredno si ze povedala - clovek v resnici verjame vase. On sam je predmet svoje vere, molitve, meditacije...

roxa
24.04.2006, 06:39
Ja v redu, a kako resnicno ali neresnicno je tisto cesar se oklepa. In zakaj mislis, da clovek, ki izgubi svojo vero, izgubi sebe? Posredno si ze povedala - clovek v resnici verjame vase. On sam je predmet svoje vere, molitve, meditacije...

s telim postom bi se kar strinjala...jaz verujem sam vase in v svoje zmožnosti-edino naravo imam (lahko bi rekla), za boga...ker sem edino nad njo nemočna:dontknow: V bistvu pojmujem naravo za boga.

galeb
25.04.2006, 21:48
Ja, vendar to, kar sem napisal vsebuje morda se nekaj, cesar nisi opazila. Ce moramo verjeti vase, to pomeni, da obstaja del nas, ki ga se nismo spoznali, uresnicili. Ce bi se poznali v celoti, vera ne bi bila potrebna. Verjamemo namrec v tisto, cesar ne poznamo, kar vemo, je vedenje in ne vera.

Ko pravis, da verjames v naravo kot Boga, pravis nekaj drugega, verjames v nemocnost cloveka glede na naravo. Torej vera vase in vera v naravo si stojita nasproti, v cem je torej razresitev nasprotja? Morda bi bil tvoj odgovor, da je vera vase sicer mogoca in smiselna in da clovek lahko z njo raste, vendar ne v nedogled, kajti omejitve so postavljene, postavlja jih narava. Omejtive so najrazlicnejse, ob smrti pa najbolj razvidne. Se torej vera vase s smrtjo konca?

lupus is back
28.04.2006, 07:56
Hja vsak se mora enkrat odloćiti: ali bo verjel v sebe: svoje intelektualne sposobnosti, intuicijo, iznajdljivost, delavnost, v svoje družinsko in širše družbeno okolje oziroma si bo izbral vero v boga, kar je seveda veliko bolj udobnoin manj utrujajoče.

Vera v boga je torej nezaupnica veri v sebe=človeka, je pljunek človeštvu. Tak človek je za vedno izgubljen za človeštvo. Zapisal se je druščini, ki zajeda človeštvo.

lupus is back
28.04.2006, 10:48
Živiš zato, ker si ustvarila določeno RAZLIKO ( v znanju, izkušnjah.. v nečem pač, kar lahko prodajaš, navsezadnje tudi v morali in filozofiji ). Sebe izgubiš, ko si nakako izgubila razliko, ki te poganja. Takrat te začne okolje izkoriščati in nastane ohromelost duše, ki če se ne zaveda, kako je do stanja prišlo, kaj hitro napačno reagira in še poglobi depresijo, kar je za okolje dodatna možnost za podreditev. In vera? Če zaupaš v lastne moči, se ponavadi z vstrajnotjo in pridnostjo izvlečeš, če zaupaš v boga pa.........

amaze646
30.04.2006, 12:16
Sploh ne vem, ce verujem a vseeno vem in cudim, da v neki verujem in mam neko spostovanje do necesa.

miss K.Ritika
02.05.2006, 08:14
Sploh ne vem, ce verujem a vseeno vem in cudim, da v neki verujem in mam neko spostovanje do necesa.
a je to mogoče Zlatorog pivo Mejzi?:D :D :D :D

roxa
03.05.2006, 07:17
Ja, vendar to, kar sem napisal vsebuje morda se nekaj, cesar nisi opazila. Ce moramo verjeti vase, to pomeni, da obstaja del nas, ki ga se nismo spoznali, uresnicili. Ce bi se poznali v celoti, vera ne bi bila potrebna. Verjamemo namrec v tisto, cesar ne poznamo, kar vemo, je vedenje in ne vera.

Ko pravis, da verjames v naravo kot Boga, pravis nekaj drugega, verjames v nemocnost cloveka glede na naravo. Torej vera vase in vera v naravo si stojita nasproti, v cem je torej razresitev nasprotja? Morda bi bil tvoj odgovor, da je vera vase sicer mogoca in smiselna in da clovek lahko z njo raste, vendar ne v nedogled, kajti omejitve so postavljene, postavlja jih narava. Omejtive so najrazlicnejse, ob smrti pa najbolj razvidne. Se torej vera vase s smrtjo konca?

sebe najbolje in do obisti poznam...itak sem vedno delala izključno sama ne sebi:approve:

z drugim delom bi se pa strinjala:2thumbs: razen zadnjega stavka za katerega ti ne morem dati odgovora-po moje ga pa itak ne more nihče...lahko predvidevamo:)

shem_me_zion
20.05.2006, 07:53
Zanima me, zakaj sploh ljudje verujejo?

* Ker vidijo vzorce tam, kjer jih ni (iskanje vzorcev je glavna mozganska funkcija). Ker vzorec vsebuje red (ceprav navidezni), mozgani zakljucijo, da ureditev ne more biti nakljucna. Ce ne najdejo boljsega razloga, ustvarijo misticnega.

* Ker, na nekoliko visjem levelu, ljudje najdejo nadnaravne zakljucke dejanskih urejenih vzorcev - recimo sistematika zivalskih vrst je pravi vzorec, ceprav je naklucje del mehanizma za njegov nastanek. Podobno je s peskom na plazi, ali s sloji zemlje...

* Ker je red bistvo zivljenja. Vera (vsaka) je temelji na redu. Verske zapovedi in prepovedi ustanavljajo red obnasanje.

* Vera je temelj klasicne ljudske kohezije. Clovesko socialno vedenje in kohezijsko vedenje skupin je zahteva neko vrsto vere.

* Ker cutijo, da morajo pripadati skupini.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Ker B-g je in je Eden. Sabat Salom

galeb
20.05.2006, 10:43
sebe najbolje in do obisti poznam...itak sem vedno delala izključno sama ne sebi

z drugim delom bi se pa strinjala razen zadnjega stavka za katerega ti ne morem dati odgovora-po moje ga pa itak ne more nihče...lahko predvidevamo
Zdaj pa pravis, da se do obisti poznas ;). Cemu (ti) je potem potrebno verjeti vase, saj nam v tisto, kar poznamo ni potrebno verjeti. In ce bi se lahko do obisti poznali ali ne bi ze vedeli kaksne so nase omejtive, v zivljenju in tudi po smrti. In ali bi v tem primeru za nas sploh obstajale kaksne omejitve.

Pikado
20.05.2006, 11:16
* Ker vidijo vzorce tam, kjer jih ni (iskanje vzorcev je glavna mozganska funkcija). Ker vzorec vsebuje red (ceprav navidezni), mozgani zakljucijo, da ureditev ne more biti nakljucna. Ce ne najdejo boljsega razloga, ustvarijo misticnega.

* Ker, na nekoliko visjem levelu, ljudje najdejo nadnaravne zakljucke dejanskih urejenih vzorcev - recimo sistematika zivalskih vrst je pravi vzorec, ceprav je naklucje del mehanizma za njegov nastanek. Podobno je s peskom na plazi, ali s sloji zemlje...

* Ker je red bistvo zivljenja. Vera (vsaka) je temelji na redu. Verske zapovedi in prepovedi ustanavljajo red obnasanje.

* Vera je temelj klasicne ljudske kohezije. Clovesko socialno vedenje in kohezijsko vedenje skupin je zahteva neko vrsto vere.

* Ker cutijo, da morajo pripadati skupini.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Ker B-g je in je Eden. Sabat Salom

Naštetemu bi se lahko reklo tudi posledice vere....
Ali je vera samoumevna za večino človeštva, je isto vprašanje kot ali je vojna samoumevna za večino človeštva...ali pa je vse samo posledica kontrole...

galeb
20.05.2006, 13:45
a je to mogoče Zlatorog pivo Mejzi?
Ja in ritiko, v miss pa samo ce je miss ritika.

Škrlatka
30.05.2006, 13:02
a je pomembno sploh zares kolk je resnicno, pomembno je da verjames. ko človek izgubi svoji vero,izgubo sebe, izgubi voljo do zivljenja, nima vec pravega razloga za zivljenje, ker na nek način je vera vsak sam;)men se verovanje ne zdi nic grdega al nesramnega, ce ni to vpleteno kakrsnokoli izkoriscanje v zlenamene

mrjerry
30.05.2006, 14:56
Ce verjames v sebe, svoje sposobnosti, si zaupas se znas kdaj tudi presenetiti, ne mores izgubiti volje do zivljenja ;)

Škrlatka
01.06.2006, 13:03
ja poudarek je ce verjames;)

galeb
02.06.2006, 17:20
a je pomembno sploh zares kolk je resnicno, pomembno je da verjames. ko človek izgubi svoji vero,izgubo sebe, izgubi voljo do zivljenja, nima vec pravega razloga za zivljenje, ker na nek način je vera vsak sammen se verovanje ne zdi nic grdega al nesramnega, ce ni to vpleteno kakrsnokoli izkoriscanje v zlenamene
Ne vem, ce si opazila, kaj sem hotel povedati. Sicer pa prav gotovo je pomembno koliko je resnicno. Vzemimo denimo nekoga, ki 'verjame' v pop zvezde. Njegova vera mu obicajno ne prinese nic dobrega. Lahko da je taksno obozevanje primerno za kaksnega otroka, ne pa za vecino odraslih. Kajti tak clovek verjame v nekaj, kar v resnici ne more biti dober zgled zanj, namesto da bi se zgledovai po kaksni globlji modrosti in skusal delovati bolj iz sebe. Kaksna vera je primerna za nekoga je odvisno od razvojen stopnje posameznika. Tudi danasnje religije so obicajno primerne samo za najsirse mnozice ali pa so celo zanje prevec utesnjujoce. Po drugi strani vidimo, da je velik del clovestva zajela vera v materialne dobrine in potrosnistvo. In nic ne bo delovalo bolj blagodejno od preseganja taksne "veroizpovedi".

mrjerry
05.06.2006, 07:23
ja poudarek je ce verjames;)

Ne vidim nobenega pametnega razloga, zakaj ne bi verjel vase. Si namrec vse, kar resnicno imas.

Škrlatka
07.06.2006, 12:09
Ne vem, ce si opazila, kaj sem hotel povedati. Sicer pa prav gotovo je pomembno koliko je resnicno. Vzemimo denimo nekoga, ki 'verjame' v pop zvezde. Njegova vera mu obicajno ne prinese nic dobrega. Lahko da je taksno obozevanje primerno za kaksnega otroka, ne pa za vecino odraslih. Kajti tak clovek verjame v nekaj, kar v resnici ne more biti dober zgled zanj, namesto da bi se zgledovai po kaksni globlji modrosti in skusal delovati bolj iz sebe. Kaksna vera je primerna za nekoga je odvisno od razvojen stopnje posameznika. Tudi danasnje religije so obicajno primerne samo za najsirse mnozice ali pa so celo zanje prevec utesnjujoce. Po drugi strani vidimo, da je velik del clovestva zajela vera v materialne dobrine in potrosnistvo. In nic ne bo delovalo bolj blagodejno od preseganja taksne "veroizpovedi".

tud ce kdo verjame pop zvezde, ti ne mores rect pejt pa idi verovati v nekaj drugega, ce njega to uresnicuje,pa naj bo tako, ker ni hujsega na svetu, ce ti nekdo vazme ali odsrani verovanje, oziroma kdo pa si ti da bos pravil kaj je za nekoga najbolj resnicno verovanje;)clovek more sam dorast in spoznat v kaj se resnicno da verovati

roxa
07.06.2006, 12:26
namesto da bi se zgledovai po kaksni globlji modrosti in skusal delovati bolj iz sebe.
for what?