Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Prijava začasnega bivališča

Gabrijelca
12.04.2006, 07:35
Priznam, naredila sem veliko neumnost :sad:
Ni bilo namerno :blush:

Stvar je taka: Pred enim letom in pol sem se začasno preselila v najemniško stanovanje. Z lastnico sva sklenili legalno najemno pogodbo in lastnica me je tudi prijavila. Takrat sem mislila, da to zadostuje. Zdaj pa sem izvedela, da bi menda tudi sama morala prijaviti začasno prebivališče. Je to res? Sploh mi ni prišlo na kraj pameti, da bi bilo kaj drugače. Sem se pač prvič selila, nihče od mojih prijateljev nima te izkušnje in tako me nihče ni opozoril, kaj moram še storiti. Sama pa sem v evforiji ob selitvi očitno malo izgubila razsodnost, sa običajno vse stvari zelo premislim in preverim :( In v nevednosti sem živela do prejšnjega tedna.

V tem času smo najemno pogodbo enkrat že podaljšali, tako da še vedno živim v tem stanovanju. Upravna enota je ista kot pri mojem stalnem bivališču. Kaj naj zdaj storim? :dontknow: Naj grem prijavit začasno bivališče in se pred uradnikom posujem s pepelom? Menda je kazen za tak prekršek od 10 do 50 jurjev :nonono:

Sacha
12.04.2006, 07:44
Zakaj pa tako nujno potrebuješ potrdilo o začasnem prebivališču?

Gabrijelca
12.04.2006, 08:20
Rada bi, da bi bilo vse legalno :angel:

Pa še fant se bo preselil k meni, pa ne bi rada, da bi se sosedi začeli v kaj vtikati. Poleg tega tudi ne vem, kdaj se bova selila kam drugam, zna biti še nekaj let do takrat, pa nikoli ne veš, kaj se lahko zaplete ... recimo, kaj če nam vlomijo v stanovanje ali kaj podobnega? Takrat bodo verjetno na to "napako" s prijavo začasnega bivališča gledali veliko bolj strogo - vsaj tako si predstavljam.

Ima kdo kaj izkušenj s temi zadevami?

Sacha
12.04.2006, 08:26
Nič ni narobe, če se prijaviš sedaj brez posipanja s pepelom pred uradnikom, ker njega sploh ne zanima kdaj si se preselila na novo lokacijo in veljavnost začasnega prebivališča bo veljala od dne ko boš to na občini prijavila.
Vedi pa, da bo prijava trajala le eno leto, nato ga moraš spet obnoviti.

In ne obremenjuj se, ker te ne bodo preverili koliko časa si tam, ne da bi to prijavila, važno pa je le, da je tebe prijavil stanodajalec.

Važno je, da vedo kje je tvoje stalno prebivališče, če pa je začasno v isti občini je pa stvar toliko manj pomembna. Njim se gre le zato, da kontrolirajo premik prebivalstva po Sloveniji.

sadie_007
12.04.2006, 09:14
a majo tisti z začasnim pribežališčem še zelene tablce na avtu :shy:

Goody
12.04.2006, 09:22
E-uprava (http://e-uprava.gov.si/e-uprava/) - tukaj mal prebrskaj, sigurno piše kako prijaviti prebivališča ;)

ponga
12.04.2006, 10:33
kot pravi saša - res ne vem, zakaj bi morala komu razlagat, da tu živiš že leto in pol. :dontknow:
če hočeš stvar urediti, pač pojdi na občino in prijavi začasno bivališče od tistega dne, meseca - kakorkoli že.
Pa ne obremenjuj se s stvarmi za nazaj.

Edina težava zna bit v pogodbi oz. z datumi v njej... Ampak najbrž bi se dalo z lastniki to tudi kako urediti...

Sacha
13.04.2006, 10:27
kot pravi saša - res ne vem, zakaj bi morala komu razlagat, da tu živiš že leto in pol. :dontknow:
če hočeš stvar urediti, pač pojdi na občino in prijavi začasno bivališče od tistega dne, meseca - kakorkoli že.
Pa ne obremenjuj se s stvarmi za nazaj.

Edina težava zna bit v pogodbi oz. z datumi v njej... Ampak najbrž bi se dalo z lastniki to tudi kako urediti...

Tudi tu ni problema kar se datuma tiče, jaz vsako leto prinesem pogodbo izpred nekaj let nazaj pa ne komplicirajo, ne mislim pa vsako leto s stanodajalcem obnavljati datum pogodbe zaradi občine:nonono: .

Gabrijelca
13.04.2006, 13:03
Uh, hvala za vse te odgovore, sem si kar malo oddahnila. :)

Če prav razumem, je torej dovolj, da grem s pogodbo o najemu stanovanja na občino, pa to lahko uredim?

Sacha
13.04.2006, 13:27
Uh, hvala za vse te odgovore, sem si kar malo oddahnila. :)

Če prav razumem, je torej dovolj, da grem s pogodbo o najemu stanovanja na občino, pa to lahko uredim?

Popolnoma dovolj :approve:

Zdej ti tega še zaračunali ne bojo, prej si moral dati simboličnih 20 SIT :D

Iluzija-
14.04.2006, 12:24
Priznam, naredila sem veliko neumnost :sad:
Ni bilo namerno :blush:

Stvar je taka: Pred enim letom in pol sem se začasno preselila v najemniško stanovanje. Z lastnico sva sklenili legalno najemno pogodbo in lastnica me je tudi prijavila. Takrat sem mislila, da to zadostuje. Zdaj pa sem izvedela, da bi menda tudi sama morala prijaviti začasno prebivališče. Je to res? Sploh mi ni prišlo na kraj pameti, da bi bilo kaj drugače. Sem se pač prvič selila, nihče od mojih prijateljev nima te izkušnje in tako me nihče ni opozoril, kaj moram še storiti. Sama pa sem v evforiji ob selitvi očitno malo izgubila razsodnost, sa običajno vse stvari zelo premislim in preverim :( In v nevednosti sem živela do prejšnjega tedna.

V tem času smo najemno pogodbo enkrat že podaljšali, tako da še vedno živim v tem stanovanju. Upravna enota je ista kot pri mojem stalnem bivališču. Kaj naj zdaj storim? :dontknow: Naj grem prijavit začasno bivališče in se pred uradnikom posujem s pepelom? Menda je kazen za tak prekršek od 10 do 50 jurjev :nonono:

Ne bi vedela, kakšne so kazni - ampak mene je na to opozoril agent, preko katerega sem prišla do stanovanje. Vse mi je razložil, kako je s prijavami.

Sporoči kako se je izteklo :2thumbs:

Sacha
14.04.2006, 12:27
Z A K O N
O PRIJAVI PREBIVALIŠČA (ZPPreb)
VI. KAZENSKE DOLOČBE

25. člen

Z denarno kaznijo od 10.000 do 50.000 tolarjev se kaznuje za prekršek fizična oseba, ki:

1. ne prijavi stalnega prebivališča in spremembe naslova stanovanja ali ne odjavi stalnega prebivališča (prvi in tretji odstavek 6. člena);

2. ne prijavi oziroma odjavi posameznika, mlajšega od 18 let, ter posameznika, ki ni poslovno sposoben (drugi odstavek 6. člena);

3. ne prijavi oziroma odjavi otroka v primeru izvrševanja roditeljske pravice (četrti odstavek 6. člena);

4. v predpisanem roku ne prijavi stalnega prebivališča ali spremembe naslova stanovanja ali ne odjavi stalnega prebivališča (peti odstavek 6. člena);

5. se ne prijavi oziroma odjavi ali se v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi pristojni policijski postaji (tretji odstavek 10. člena);

6. ne prijavi oziroma odjavi ali v predpisanem roku ne prijavi oziroma odjavi začasnega prebivališča (prvi odstavek 12. člena);

7. ne prijavi ali v predpisanem roku ne prijavi začasnega odhoda z območja Republike Slovenije oziroma vrnitve v Republiko Slovenijo za več kot 60 dni ali z namenom, da bo tukaj stalno prebival (prvi in drugi odstavek 13. člena).

Vsemogočni
16.04.2006, 09:03
Nič ni narobe, če se prijaviš sedaj brez posipanja s pepelom pred uradnikom, ker njega sploh ne zanima kdaj si se preselila na novo lokacijo in veljavnost začasnega prebivališča bo veljala od dne ko boš to na občini prijavila.
Vedi pa, da bo prijava trajala le eno leto, nato ga moraš spet obnoviti.

In ne obremenjuj se, ker te ne bodo preverili koliko časa si tam, ne da bi to prijavila, važno pa je le, da je tebe prijavil stanodajalec.

Važno je, da vedo kje je tvoje stalno prebivališče, če pa je začasno v isti občini je pa stvar toliko manj pomembna. Njim se gre le zato, da kontrolirajo premik prebivalstva po Sloveniji.

Razen če ne bo na UE ugotovila, da sploh ni bila prijavljena! :O Ker imam občutek, če bi bila prijavljena, bi jo že kdo poklical ali poslal kako odločbo o prekršku!

frikec
16.04.2006, 09:56
mah ne. Sklenitev pogodbe (najemne) je ena zadeva, preseliti se je pa druga zadeva.
Ti lahko skleneš najemno pogodbo za stanovanje in sploh ne stanuješ notri, je lahko prazno, ali karkoli.
Če bi tako tolmačili zakonodaja ne bi daleč prišli... kaj bi se pa zgodilo, če bi npr. najel stanovanje v LJ in tudi v MB (recimo, da je razlog študij)... kaj potem bi se UE teple za mene?

Ti se kr đajiča nared in prijavi od sedaj, če pa te vprašajo za datume pogodbe, pa povej, da si se šele sedaj odločila in preselila.

Kahla
16.04.2006, 10:09
Ma tle sploh ni panike, po mojem. Sej lohk rečeš npr. da si pogodbo sklenila že prej, dejansko pa si se preselila komaj sedaj, ko prijavljaš prebivališče. Drgač pa - ti lahk skleneš najemno recimo za 10 let. Prebivališče moraš itak podaljševat vsako leto. In zato boš vsako leto prinesla s sabo isto pogodbo. Dej, dej, na UE to delajo kot po tekočem traku in verjemi, da se nobenmu referentu ne da kaj preveč ukvarjat s tem in onim - kvečjemu morda za kake "hude" sumljive tujce. Predlagam pač tisto 1. varianto: pogodba že prej, preselila si se pa dejansko zdej.

Sacha
18.04.2006, 09:51
Razen če ne bo na UE ugotovila, da sploh ni bila prijavljena! :O Ker imam občutek, če bi bila prijavljena, bi jo že kdo poklical ali poslal kako odločbo o prekršku!

Boli UE če je ona prjavljena al ne, sumljivo bi bilo le, če nikjer v Slo ne bi bla prijavljena, ma pa punca v isti upravni enoti prijavljeno stalno prebivališče!

Gabrijelca
05.06.2006, 14:34
No, da vam povem, kako sem opravila: šla sem na UE in so mi brez vprašanj izdali potrdilo o začasnem prebivališču :2thumbs: :D

Res sem si oddahnila!

Teo
05.06.2006, 14:49
hmnja, jaz sem že peto leto v lj. bil sem že na par različnih lokacijah, pa še nikdat nisem prijavil začasnega prebivališča in ga tidi ne bom. Do zdaj še nisem imel nič problmov.

Morena
06.06.2006, 22:03
hmnja, jaz sem že peto leto v lj. bil sem že na par različnih lokacijah, pa še nikdat nisem prijavil začasnega prebivališča in ga tidi ne bom. Do zdaj še nisem imel nič problmov.
Enako. Tudi, ko sem imela nekaj resnejšega opravka z policijo.

Mesečnica
03.07.2006, 07:42
Hmm, mene pa zanima nekaj drugega glede prijave začasnega prebivališča. Ali upravna enota o tem koga obvešča oz. ali so podatki na voljo v kakšnih javno dostopnih bazah? Jaz sem namreč pred kratkim prijavila začasno prebivališče, pa zdaj dobivam pošto (tudi reklamno) kar na ta novi naslov in ne več na domačega :dontknow: Kako lahko v Svetu knjige vedo, ne da bi jim jaz to povedala, da imam zdaj poleg stalnega še začasno prebivališče? Prejšnji katalog sem namreč dobila na domači (stalni) naslov, kjer imam na pošti narejeno preusmeritev, zadnji katalog pa je prišel kar direktno na novi (začasni) naslov! :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Na novi naslov sem dobila tudi nekaj reklamne pošte, ki je naslovljena direktno name :nonono: :nonono: :nonono:

pk
16.07.2006, 06:59
[COLOR="Blue"][B]Hmm, mene pa zanima nekaj drugega glede prijave začasnega prebivališča. Ali upravna enota o tem koga obvešča oz. ali so podatki na voljo v kakšnih javno dostopnih bazah?

mene tudi zanima! pa še, kaj se zgodi, če si odjavljen s stalnega prebivališča in nikjer začasno prijavljen?

Smarty
25.08.2006, 07:56
Ja, podatki se menjajo v CRP. Zato ni treba vakemu posebej javljat sprememb.

lila5
25.08.2006, 11:52
Ja, podatki se menjajo v CRP. Zato ni treba vakemu posebej javljat sprememb.

Zanimivo......ker, če je pa nekdo, ki je prej začasno živel na naslovu A in bil s tem tam tudi zavezan za plačilo komunalnega prispevka spremenil prebivališče, je pa potrebno posebej javiti spremembe, da ne bi tisti, ki je ostal na naslovu A zanj še vedno plačeval prispevka......

Smarty
25.08.2006, 12:52
Hvala, ker si napisala. :D
Komunala je res izjema. ;)

nishu
26.08.2006, 01:02
Hm, če bi jaz tole prebrala pred par leti, bi me tudi ne udarilo po žepu hehe...Naučila sem se pa samo to, da se pred uradnikom na upravni enoti ne sme nič priznat :-I

Španjelka
13.08.2014, 13:41
Pozdravljeni,

sem lastnica stanovanja v katerem smo do sedaj živeli in imeli stalno prebivališče. Od septembra naprej pa smo za stalno prijavljeni drugje v drugi občini, saj smo se preselili v hišo. Stanovanje v katerem smo prej živeli bo sedaj prazno in ker pride iz drugega kraja moja sestrična živet v ta kraj smo se dogovarjali, da bi se ona preselila vanj. Me pa zanima kako je kaj s tem, da bi se ona prijavila na začasno prebivališče ne bi pa radi da bi midva z možem zaradi tega imela kak strošek, ko bo ona noter. Vem da ponavadi je tako, da se gre na občino prijavi začasno prebivališče priloži pogodba in se na podlagi zneska najemnine obračuna nek davek, mi pač ne bi radi imeli nobene pogodbe, ker ona bo noter zastonj, le stroške bo krila a je to sploh možno?? Ali mora bi kdo od naju z možem na tem naslovu prijavljen stalno ali ne? Pač radi, bi da bi se ona prijavila na začasno in da bi bilo uradno, ker ne bi radi imeli kakšnih težav s sosedi, ki bi jim kaj šlo v nos in bi nas pol kakšna inšpekcija obiskala.

Kako pa je kaj glede štipendije in socialne, ko bo želela zaprosit za njo, ko bo konec s študijem a bo sploh lahko pol kaj dobila, glede na to da živi v zastonj stanovanju, isto kot bi npr živela pri starših, kjer se ponavadi sklepa da nima stroškov in zato se v takih primerih nič ne dobi.

Pač prosila bi za par odgovorov, ker sem glede tega čist zgubljena.

Hvala za odgovor že v naprej.