Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : postavitev male hidroelektrarne

primoz82
13.04.2006, 15:52
pozdravjeni.
zanima me če ima kdo izkušnje pri postavljanju majhne HE. Elektrarno nameravam postaviti v opuščenem mlinu.Vodotok že ima zajtje. Zanima me kakšni so okvirni stroški izgraditve in kako je z razimi dovoljenji.

lp
primoz

anarchy
13.04.2006, 19:45
Kako mocno hidroelektrarno hoces imeti?

primoz82
18.04.2006, 09:16
po mojih predvidevanjih nekje v rangu od 20 do 50 kW.

anarchy
18.04.2006, 15:25
po mojih predvidevanjih nekje v rangu od 20 do 50 kW.

Za lastno uporabo je to kar mocna zadeva, razen, ce mislis kaj prodajati tok. Drugace bi mogu pogledati, kje prodajajo kaksne generatorje ali diname z taksnimi mocmi in koliko stane, da vidis priblizno ceno, saj potem predelava in namestitev, ne bi smela biti toliko draga. Vprasanje, samo kako tocno regulirati napetost.

Za manjse moci je verjetno lazje in ceneje izdelava ali predelava. Lahko probas kar namontirati par alternatorjev iz avtov, ter povezes na baterije in nabavis kaksen poceni pretvornik iz 12v na 220 in stvar bi mogla delovati in to zelo poceni.

primoz82
18.04.2006, 16:48
v mislih sem imel sinhronski ali asinhronski generator. Glede same elektrarne sem imel v mislih da bi proizvedeno elektriko prodajal, vendar se zavedm da to povleče za sabo dosti dokumentacije in ustreznih dovoljenj.
Zelo bi bil hvaležen vsakemu, ki bi mi posredoval kakršno koli gradivo ki zadeva sam generator , njegovo postavitev, sinhronizacijo na omrežje, ustrezno krmiljenje vzbujanja, ter ustrezno izbiro tipa in moči za določen pretok vode, ki seveda v različnih letnih časih niha....
Zavedam se da je načrt kar visoko leteč,vendar kdor ne reskira ne profitira...:)

lp

pk
18.04.2006, 19:16
a ni imel kekez kakega pol leta nazaj podobne ideje?;)

korenje
18.04.2006, 19:23
ene 10 mio sit te bo stal.

Snif
18.04.2006, 20:45
Jst bi dal namesto generatorja elektromotor. :)

Snif
18.04.2006, 21:02
http://www.glider-one.si/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=43

evo tuki maš še link od enega s podobno idejo mogoče bi ti pa lahko pomagal.

primoz82
19.04.2006, 14:38
cenovno sem prepričan da je ena najdražjih stvari izradnja vodnega zajetja, ki je v mojem primeru že postavljeno.:2thumbs:
predvidevam da za sam generator ni primeren navaden asinhronski motor, zdi se mi da mora imeti tudi priključke do rotorskega navitja kar jih navaden nima. ??:think:

mertseger
30.04.2006, 11:12
Po moje najbolje da pokličeš na turboinštitut v ljubljani kjer se dosti ukvarjajo s tem ali pa dobi številko od koga ki ima halo HE.Na ministrstvu imajo sigurno seznam vseh ki jih imajo.Je pa tudi dobro pri malih HE ker je država dolžna odkupiti vso električno energijo, vsaj zdaj še tako velja.

Snowblind
30.04.2006, 17:22
jz sm pa vedn mislu da so take vragolije ilegalne
ponavad vidš take stvari na mythbusters
ampak mene pa zanima kako je z to prodajo
a morš plačat kkšn davk?

amaze646
30.04.2006, 18:15
stroski so zelo veliki verjemi mi. za postavitev se ti splaca, da bos elektriko potem tudi prodajal.

anarchy
01.05.2006, 22:01
ene 10 mio sit te bo stal.

Torej, 20kw na uro na 24 ur krat 365 dni v letu, krat cena toka, drzava, ti ga bo verjetno kupila po nizji ceni, kot ga prodaja, recimo 10 SIT.

20kw*24h*365(dni)*10SIT/kwh=1.752.000SIT na leto priblizno, to zelo varjira, pac glede na to, koliko bos zares prozivedu kilovatov in po kaksni ceni, ti drzava kupuje tok.

Ma verjetno se ti to tekom nekaj let izplaca nazaj in potem zacnes mastno sluziti na ta racun. Cudi me samo to, da zakaj drzava sama ne investira kaj vec v take stvari, saj dolgorocno dobi povrnjeno vse nazaj.

mertseger
04.05.2006, 15:25
Hja sem bral danes v glasilu elektrogospodarstva da stane cena za 1 KW inštalirane moči od 1000-1500 eurov, če že imaš jez pa te to pride še manj.Drugače pa obstaja zvezadruštev malih HE slovenije.Pa tam se pozanimaj ti bodo vse povedali.

http://www.ekowatt.si/dejavnosti_zveza_drustev.htm

anarchy
04.05.2006, 20:11
Kaj pa soncna energija, ali ve kdo, ce se je kaj bolje razvila in koliksne naj bi bile cene za recimo 1 Kw soncne energije in ali se odvecna energija shrani v baterije ali kako?

mertseger
07.05.2006, 21:25
Zaenkrat so izkoristki še preslabi, vse skupaj predrago pa tudi shranjevanje je zaenkrat težko.Verjetno bo kakšna druga tehnologija cenejša kot pa sončna energija.Ko bodo cene dovolj narasle pa bo tudi ta postala rentabilna

Medved Pu
07.05.2006, 21:38
Zdi se mi, da za malo HE dobiš subvencijo(e). splača se pozanimat...

anarchy
07.05.2006, 22:11
Kaj pa termalna energija, mislim kao vrelci vode? Nekje sem slisal, da ti lahko kao zvrtajo luknjo zelo globoko v tla in potem ce das not vodo, se voda na uni globini segreje in pride na povrsje, samo ne vem, ali to res tako deluje in koliko naj bi bila cena.

mertseger
09.05.2006, 15:55
Ja geotermalna energija se tudi uporablaj, vem da imajo v prekmurju nekaj teh reči.Sama investicija pa kr neki stane.

primoz82
18.05.2006, 18:54
Kolkr jst vem je trenutno postavitev hidroelektrarne cenejša kot izkoriščanje geotermalne energije....

kekez
18.05.2006, 23:06
predvidevam da za sam generator ni primeren navaden asinhronski motor, zdi se mi da mora imeti tudi priključke do rotorskega navitja kar jih navaden nima. ??:think:
Kolikor vem iz teorije (energetike sem imel na faksu samo en predmet), navaden asinhron motor lahko proizvaja elektriko. Gnati ga moraš z negativnim slipom (hitreje od sinhronske hitrosti). Sinhronizira z omrežjem se kar sam. Nimaš pa avtonomije. Pomeni, če ni omrežja, ne deluje.

Glih za čase redukcij ne bo ;) .

kekez
18.05.2006, 23:09
a ni imel kekez kakega pol leta nazaj podobne ideje?;)
Jaz imam poleg hiše en zelo "nežen" potoček. Mogoče za dinamo od kolesa. No, saj najhnih ljubiteljskih mlinčkov je na njem kar precej in na nekaj so celo res dali dinamo (daleč naokoli je znan po tem, da ljudje delajo milnčke tukaj).

Tako da sem jaz imel v mislih malo termoelektrarno (ali mogoče malo nuklearko :D).

econo
20.05.2006, 13:39
Mene predvsem zanima če obstaja stran,kjer bi lahko konkretne podatke dobili o turbinah,dokumentaciji proizvajalcih opreme itd.doma imamo tudi en mlinček-15kW,bolj zaradi veselja.Primož,kolikor jaz poznam je najbolj enostavno vgraditi navaden asinhronc,ki, ko ga prevrtiš deluje kot generator.Veliko dražja stvar pa je turbina-turboinštitut ali Litostroj lahko pozabte,ker sta za tako majhno moč predraga.Najprej pa se je treba odločiti kakšen pretok vode in padec bo instaliran,na podlagi tega pa tip in velikost turbine,cevi,el.opreme.]

primoz82
21.05.2006, 21:52
Vem da bi bilo najlažje generator ustvariti z navadnim asinhronskim motorjem, vendar me skrbi da je potrebno za pridobitev licence proizvajanja električne energije pridobiti tudi vso potrebno tehnično dukumentacijo in razna druga dovoljenja, kar pa z varjanto naredi si sam verjetno nebi šlo...:(
Drugače pa je veliko uporabnih informaciji na strani društva Mhe slovenije, katere naslov je bil naveden nekaj odgovorov nazaj...
kjub temu tudi sam nisem prišel do kakšne uporabne informacije o proizvajalcih te opreme in o cenah, ki so verjetno kar visoke....