Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Ateisti vseh dežel

MyWay_SI
16.05.2006, 21:45
združimo se.
sedaj nas je že več kot teistov posamezne vere :2thumbs:

LeonVeliki
16.05.2006, 22:48
Sej je prav! tudi ateisti verjamejo v to, da v nič ne verjamejo. A ni potem tudi to v tem sklopu?

Maxus
16.05.2006, 23:16
Zanimivo, da ste se v sklopu tem "Religija" najdli tole zganjat!:rolling: :veryevil:
:O od kdaj si pa ti veren...

lupus is back
17.05.2006, 06:28
Glede na to, da ima RKC udarne bataljone ala OPUS DEI, ki jih nič na ustavi, saj imajo že v naprej odvezo za vsako svinjarijo, ne vem kaj ateistom sploh ostane, razen pokorni odhod v plinske celice.....

galeb
17.05.2006, 10:31
združimo se.
sedaj nas je že več kot teistov posamezne vere

Zdruzevanje nima kaksnega vecjega pomena in tudi ne prakticne vrednosti, ce ne temelji na kaksni pomembni in privlacni skupni ideji. Ideja o neobstoju boga ne more biti tista mocna privlacna sila, ki bi tako mislece privlekla skupaj, saj so mocne lahko samo tiste ideje, ki nekaj obetajo in ne tiste, ki ne obetajo nicesar. Ateisti si lahko od takega zdruzevanja obetajo kvecjemu "razvetljevanje" vernikov in vecji vpliv na druzbena dogajanja. A se to bi bilo mogoce le, ko bi imeli usklajen pogled na svet.

lupus is back
17.05.2006, 12:08
Če so ljudje obupani, ne rabjo velik...

nattka
17.05.2006, 12:20
združimo se.

neuvrščeni ...:rolling: :rolling:

mungo
17.05.2006, 13:06
http://users.volja.net/cerkev_sp/ :cool:

:clown:

združimo se.

mungo
17.05.2006, 13:07
Tisto so "agnostiki:clown:".

neuvrščeni ...:rolling: :rolling:

kekez
17.05.2006, 13:11
http://users.volja.net/cerkev_sp/ :cool:

:clown:
A je zdaj CSP-jevcem že uspelo?
Pred časom jih namreč niso hoteli registrirati kot versko skupnost, ker so za članstvo zahtevali vsaj visokošolsko (ali univerzitetno?) izobrazbo. Ustavno sodišče je menda presodilo, da je to protiustavno, ker diskriminira ljudi.

(samo, da se ne bo naslednjič Mujo zmislil, dati na ustavno sodišče, ko ga bodo zavrnili za mesto kirurga, ker zahtevajo medicinsko fakulteto :D )

mungo
17.05.2006, 13:20
Ne moreš tega primerjati kekez. :D Ustavno sodišče je popolnoma prav presodilo. :2thumbs:

Kolikor sem uspel prebrati na njihovi strani čakajo na to da Vrhovno sodišče ugodi oziroma ne ugodi pritožbi Urada za verske skupnosti. :dontknow: Sodišča pri nas pač bolj počasi delajo.

Marduk1
17.05.2006, 13:46
Ateisti lahko verujemo v kamen. Ker kamen pač obstaja.:veryevil: :veryevil: :D :D :rolling: :rolling:
Sam hecam se.:angel: :angel:

buba
17.05.2006, 14:20
združimo se.
sedaj nas je že več kot teistov posamezne vere :2thumbs:1. kdo pa pravi, da ateisti niste verni in 2. cim zaprete odprto mnozico(zdruzimo se ), postanete organizirano verni, jaz bi rekel recimo ateisticna cerkev....:approve:

buba
17.05.2006, 14:22
Ateisti lahko verujemo v kamen. Ker kamen pač obstaja.:veryevil: :veryevil: :D :D :rolling: :rolling:
Sam hecam se.:angel: :angel:hm - zakaj pa ne -- celo Kristus je verjel v "SKALO" - ( Petra ) -- pa zakaj potem ne bi ti v kamen --- samo ce ze --- potem se nikar ne obiraj...:approve:

MyWay_SI
17.05.2006, 15:44
1. kdo pa pravi, da ateisti niste verni in 2. cim zaprete odprto mnozico(zdruzimo se ), postanete organizirano verni, jaz bi rekel recimo ateisticna cerkev....:approve:
žal mi izraz ateisti ni po godu (pa smo bili pred teisti - verujočimi), le da so teisti toliko bolj tišasti in so nam naprtili oznako ateisti :veryevil:

Marduk1
17.05.2006, 15:45
hm - zakaj pa ne -- celo Kristus je verjel v "SKALO" - ( Petra ) -- pa zakaj potem ne bi ti v kamen --- samo ce ze --- potem se nikar ne obiraj...:approve:

Hvala za spodbudo:2thumbs: :2thumbs: :D :D

buba
17.05.2006, 15:47
žal mi izraz ateisti ni po godu (pa smo bili pred teisti - verujočimi), le da so teisti toliko bolj tišasti in so nam naprtili oznako ateisti :veryevil:trditi, da obstoja absolutno ( Bog ) brez trdnih dokazov je vera -- apriorij to zanikati pa je tudi vera -- le kam je sel dobri stari agnosticizem...:nonono:

castor
17.05.2006, 16:12
kje bo ustanovitev?

mungo
17.05.2006, 16:30
Če si agnostik, lahko recimo jaz rečem tudi da verjamem v to da obstajajo samorogi, zmaji, da ena majhna skodelica kave leti v orbiti okoli planeta Pluton. :clown: :rolling:

Prosim da predložiš dokaze o nasprotnem. :veryevil:

trditi, da obstoja absolutno ( Bog ) brez trdnih dokazov je vera -- apriorij to zanikati pa je tudi vera -- le kam je sel dobri stari agnosticizem...:nonono:

buba
17.05.2006, 16:32
Če si agnostik, lahko recimo jaz rečem tudi da verjamem v to da obstajajo samorogi, zmaji, da ena majhna skodelica kave leti v orbiti okoli planeta Pluton. :clown: :rolling:

Prosim da predložiš dokaze o nasprotnem. :veryevil::rolling: pa naj bo odgovor povsem agnosticen --- "ne vem"...:approve:

mungo
17.05.2006, 16:32
V stanovanju Josipa Vidmarja? :dontknow: :veryevil:

kje bo ustanovitev?

mungo
17.05.2006, 16:34
Upam, da sem ti demonstriral, da je agnostična pozicija neumnost. Res je, da v nobeno stvar ne moremo biti sigurni, obstaja pa VELIKA verjetnost. :approve:

:rolling: pa naj bo odgovor povsem agnosticen --- "ne vem"...:approve:

buba
17.05.2006, 16:45
Upam, da sem ti demonstriral, da je agnostična pozicija neumnost. Res je, da v nobeno stvar ne moremo biti sigurni, obstaja pa VELIKA verjetnost. :approve:THX - za neumnost -- ce bi rekel plitvoumnost, bi bil morda celo uzaljen --- crkica "a" v besedici a-teist, namrec ne pusca nobenega dvoma, pa kljub temu, bi se ti prijemal za slamice, ki se jim rece verjetnost -- ti kar --;)p.s. -- ce vernika ogroza njegov dvom o veri, potem nevernika ogroza njegov dvom o ne-veri -- tako, da VELIKA verjetnost, da od verjeti hitro preides v verovati -- verjetno, pa je verjetnost, da verjeti se ni verovato zelo VELIKA verjetnost...

castor
17.05.2006, 16:54
V stanovanju Josipa Vidmarja? :dontknow: :veryevil:

:sleepy:

mungo
17.05.2006, 17:21
Ne nakladaj buba. :rolling:

Še enkrat, če ne bo šlo, lahko celo večkrat prebereš. :O Problem z agnostično pozicijo je to da obstaja neskončno verovanj, ki jih seveda ni mogoče zavrniti. :clown:

Po tej logiki bi lahko rekli da je verovanje v zobne vile in Božička povsem legitimna vera. Vsekakor jo ne more nobeden zanikati. ;) Vendar pa "normalen" odrasli človek ne razmišlja tako. :clown:

Še odgovor na "dvom o ateistovi neveri":
Temu filozofskemu problemu pa se strokovne reče Pascalova stava, po znanem znanstveniku. ;) Po agnostični "teoriji" je torej možno da obstaja neskončno število bogov, v primerjevi z ateisti, ki pravijo da ni bogov.;)
Teist ima torej neskončno majhno možnost da bo izbral pravega, ateist pa ima "začuda" lahko tudi (neničelno) možnost, saj je možno da obstaja tudi tak bog, ki hoče da si ateist in ga ne častiš. Možnost da boš z verovanjem v njega kaj pridobil je torej neskončno majhna. :clown: :veryevil:

Po mojem osebnem mišljenju je glavni problem agnostikov njihovo kronično pomanjkanje jajc. :veryevil:

THX - za neumnost -- ce bi rekel plitvoumnost, bi bil morda celo uzaljen --- crkica "a" v besedici a-teist, namrec ne pusca nobenega dvoma, pa kljub temu, bi se ti prijemal za slamice, ki se jim rece verjetnost -- ti kar --;)p.s. -- ce vernika ogroza njegov dvom o veri, potem nevernika ogroza njegov dvom o ne-veri -- tako, da VELIKA verjetnost, da od verjeti hitro preides v verovati -- verjetno, pa je verjetnost, da verjeti se ni verovato zelo VELIKA verjetnost...

buba
17.05.2006, 17:33
Ne nakladaj buba. :rolling:

Še enkrat, če ne bo šlo, lahko celo večkrat prebereš. :O Problem z agnostično pozicijo je to da obstaja neskončno verovanj, ki jih seveda ni mogoče zavrniti. :clown:

Po tej logiki bi lahko rekli da je verovanje v zobne vile in Božička povsem legitimna vera. Vsekakor jo ne more nobeden zanikati. ;) Vendar pa "normalen" odrasli človek ne razmišlja tako. :clown:

Še odgovor na "dvom o ateistovi neveri":
Temu filozofskemu problemu pa se strokovne reče Pascalova stava, po znanem znanstveniku. ;) Po agnostični "teoriji" je torej možno da obstaja neskončno število bogov, v primerjevi z ateisti, ki pravijo da ni bogov.;)
Teist ima torej neskončno majhno možnost da bo izbral pravega, ateist pa ima "začuda" lahko tudi (neničelno) možnost, saj je možno da obstaja tudi tak bog, ki hoče da si ateist in ga ne častiš. Možnost da boš z verovanjem v njega kaj pridobil je torej skoraj nična. :clown: :veryevil:

Po mojem osebnem mišljenju je glavni problem agnostikov njihovo kronično pomanjkanje jajc. :veryevil:hja - zelo mi je vsec, da se vsaj nekoliko trudis vnesti razumsko ( filozofsko ) podstat nerazumskemu...;) --- ko ze omenjas Paskalovo stavo --:rolling: --" Truditi se moramo, da prepricamo sami sebe, ne tako, da povecujemo, dokaze za obstoj boga.....priznavam, pa " da NE VEMO ali On sploh obstoja " --- Absolutnih resnic, ki jih lahko dozenemo je malo in so v glavnem popolnoma neuporabne..." --- in sedaj dragi moj mungo -- trikrat lahko ugibas, kateremu filozofu lahko pripisemo to povsem agnosticno stalisce...:veryevil:

mungo
17.05.2006, 18:03
Ne vem katerega filozofa imaš v mislih, ker ta foh poznam bolj amatersko. :clown::rolling:

Ni pomembno da najdemo "absolutno resnico" oziroma da jo dojamemo, važno je da jo iščemo. ;) Agnostiki ste pa na poziciji nevedneža - "Ne mene vprašat, ker jst itak ne vem" - torej vam je vseeeno če obstaja ali ne. To pa je povsem nekonstruktivno stališče :clown:

Summa summarum: Jaz torej verjamem v Boga ravno toliko kot verjamem v Božička. ;)

buba
17.05.2006, 18:16
Ne vem katerega filozofa imaš v mislih, ker ta foh poznam bolj amatersko. :clown::rolling:

Ni pomembno da najdemo "absolutno resnico" oziroma da jo dojamemo, važno je da jo iščemo. ;) Agnostiki ste pa na poziciji nevedneža - "Ne mene vprašat, ker jst itak ne vem" - torej vam je vseeeno če obstaja ali ne. To pa je povsem nekonstruktivno stališče :clown:

Summa summarum: Jaz torej verjamem v Boga ravno toliko kot verjamem v Božička. ;)naj ti prisepnem -- Pascal --- p.s. -- absolutna resnica je onkraj koncnega sveta -- in prisotna je v neskoncni preseznosti onkraj "rajskega zidu " ( Kuzanski ) --- iskanje le te resnice, je v bistvu praskanje po podplatu cevlja, ce te srbi noga -- iskanje je namrec, lastnolazno stalisce abtropocentricnega bebcka, ki misli da lahko najde VSE -- eh dragi moj mungo, naj ti povem --- NE MORE ---- ce pa mirno sedis in nic ne pocnes, pa te morda absolutno poisce kar samo...:rolling: ----p.s. --- pa, da ne bos mislil, tudi za mirno nicnepocetje, so potrebna " jajca"....:approve:

mungo
17.05.2006, 18:24
Vidim da me nisi dobro razumel, buba. :clown: Tisti moj traktat zgoraj je zavrnitev "Pascalove stave". Pascal je namreč trdil da je pozicija teista boljša izbira kot pozicija ateista, saj lahko tisti ki verjame v Boga pride v nebesa, torej ima po njegovem vsaj 50% možnost. Jaz torej NE zagovarjam Pascala, tudi kot programskega jezika NE. :veryevil: :rolling:

naj ti prisepnem -- Pascal --- p.s. -- absolutna resnica je onkraj koncnega sveta -- in prisotna je v neskoncni preseznosti onkraj "rajskega zidu " ( Kuzanski ) --- iskanje le te resnice, je v bistvu praskanje po podplatu cevlja, ce te srbi noga -- iskanje je namrec, lastnolazno stalisce abtropocentricnega bebcka, ki misli da lahko najde VSE -- eh dragi moj mungo, naj ti povem --- NE MORE ---- ce pa mirno sedis in nic ne pocnes, pa te morda absolutno poisce kar samo...:rolling: ----p.s. --- pa, da ne bos mislil, tudi za mirno nicnepocetje, so potrebna " jajca"....:approve:

buba
17.05.2006, 18:34
Vidim da me nisi dobro razumel, buba. :clown: Tisti moj traktat zgoraj je zavrnitev "Pascalove stave". Pascal je namreč trdil da je pozicija teista boljša izbira kot pozicija ateista, saj lahko tisti ki verjame v Boga pride v nebesa, torej ima po njegovem vsaj 50% možnost. Jaz torej NE zagovarjam Pascala, tudi kot programskega jezika NE. :veryevil: :rolling:jok, dragi moj mungo -- ne bodi slampast -- Pascalova stava sicer res govori to kar pravis ti ( je enostavno matematicno ispeljana ) , vendar pa ce izvedes protistavo z enakimi argumenti dobi win situacijo tudi za neverujocega --- v svojem bistvu, so jo postmoderni filozofi ze davno proglasili, za neeticno in po svoje z vidika vere ali nevere bebasto....bistveno vprasanje, ki se postavlja v dilemi teizem vs ateizem , je v dejstvu, da je vera vsakomur dosegljiva igracka, medtem ko je VEDENJE vsem nedosegljiva koncnost --- nekateri resni filozofi v svoji nevednosti :rolling: , pac utemeljujejo ateizem z ignoriranjem boga --- vendar pa tako stalisce ne vzdrzi osnovne permise --- namrec, ce nekaj ignoriras, se ne pomeni, da tega tudi ni --- seveda pa to se ne pomeni, da tudi je....:rolling:

mungo
17.05.2006, 19:16
:2thumbs: Kot rečeno, s filozofijo se ne ukvarjam profesionalno. :clown: :rolling:

Mi je pa vseeno kakšno etiketo mi daš, samo agnostične ne. :veryevil: . Zate sem lahko tudi teist v ateizem, važno je da se nekdo postavi po robu nemoralnim dejanjem ki sledijo iz slepega zapuanja "edini resnici", da bi s tem ugodili svojemu Bogu. David Hume je nekoč zapisal da je edini način kako pokazati spoštovanje svojemu Bogu tako da deluješ po svoji morali ter hkrati zanikaš Njegov obstoj. :approve:

buba
17.05.2006, 19:18
:2thumbs: Kot rečeno, s filozofijo se ne ukvarjam profesionalno. :clown: :rolling:

Mi je pa vseeno kakšno etiketo mi daš, samo agnostične ne. :veryevil: . Zate sem lahko tudi teist v ateizem, važno je da se nekdo postavi po robu nemoralnim dejanjem ki sledijo iz slepega zapuanja "edini resnici", da bi s tem ugodili svojemu Bogu. David Hume je nekoč zapisal da je edini način kako pokazati spoštovanje svojemu Bogu tako da deluješ po svoji morali ter hkrati zanikaš Njegov obstoj. :approve::2thumbs: -drzi mungo - drzi --- ker ce povlecem v vso tole kolobocijo se Junga -- potem z obozenjem ( individuacijo ) vsak lahko postane sam svoj Bog...:rolling: ---samo, kot sem ze rekel -- ne se obirat...:approve:

mungo
17.05.2006, 19:27
Jaz sem pa trdno na Freudovem stališču da je religija masovna nevroza človeštva, ki se pojavi kot nadomestek otroške interakcije s starši, predvsem očetom. :approve: :veryevil:

buba
17.05.2006, 19:40
Jaz sem pa trdno na Freudovem stališču da je religija masovna nevroza človeštva, ki se pojavi kot nadomestek otroške interakcije s starši, predvsem očetom. :approve: :veryevil:aja -- religija --- o njej se pa lahko pogovarjamo samo pri politiki...:veryevil: -- ker z vero ali "nevero" nima blage veze --- kar pa se tice vecnega iskalca analno-oralnih odnosov -- pa samo tole --- sex, lies and letters -- Jung vs Freud -- pa lahko hitro vidis s kaksnimi ljudmi imas opravka --- razen seveda, ce te tako, kot pri RKC, ju ne moti, da te morale uci amoralen subjekt...;)

unicorn
17.05.2006, 19:53

Prosim da predložiš dokaze o nasprotnem. :veryevil:

Itak, da obstajajo. :approve: Je kdo dvomil? :O :rolling: :2thumbs:

buba
17.05.2006, 19:54
Itak, da obstajajo. :approve: Je kdo dvomil? :O :rolling: :2thumbs::rolling: -le kako nisem mogel vedeti...:approve:

galeb
18.05.2006, 02:12
Preden se lotevamo vprasanja ali je bog ali ne in kdo vanj verjame in kdo ne bi bilo dobro, da bi se bolj osredotocili na vprasanje, kaj ta beseda za koga pomeni. Saj je menda ocitno da ne za vse eno in isto.

Ko sem se hodil v vrtec se spomnim, da me je nekdo vprasal "Je tako, da obstaja stevilo nesteto?" Niti nisem dobro vedel kaj to pomeni, tako da je bil moj odgovor oklevajoc in sem dejal da je to odvisno od tega kaj to pomeni nesteto. Mislim, da z odgovorom niso bili zadovoljni in so sli po drugega razsodnika stave..

mungo
18.05.2006, 09:31
Buba, zmagal si. :blush: Unicorn je samo z enim stavkom ovrgla mojo teorijo. :( :rolling: No ne še čisto, ker mora dokazat še uno skodelico kave. :veryevil: Za zmaje se pa že vnaprej vdam, ker vem da obstaja obširna dokumentacija že iz srednjega veka. :angel:

To me spominja na Neitzcheja:

Mungo: Unicorn je mrtva. :( :dontknow:
Mungo je mrtev. :evil: - Unicorn

Itak, da obstajajo. :approve: Je kdo dvomil? :O :rolling: :2thumbs:

unicorn
18.05.2006, 10:45
Mungo, o najini skodelici kave nekje na prostem (v orbiti?) se pogovarjava (dogovarjava) že tako dolgo, da sva razvila neverjetno število teoremov na to temo. :rolling: ;)

Sem pa za pogovor (dogovor). :angel: :kisses:

Pikado
18.05.2006, 11:21
Če ateist začuti potrebo po združevanju na osnovi ateizma, tisti trenutek preneha biti ateist....

lupus is back
18.05.2006, 12:06
Že ampak a nimamo zadost teh kmetavzarjev, ki nam delajo štalo v mestu ??
Jest mam poun kufer kmetov in njihovih farških pajdašev??

buba
18.05.2006, 13:33
Že ampak a nimamo zadost teh kmetavzarjev, ki nam delajo štalo v mestu ??
Jest mam poun kufer kmetov in njihovih farških pajdašev??hja - kot bi rekel Tadej Slabe -- "Talk is cheap"...:approve:

buba
18.05.2006, 13:37
Buba, zmagal si. :blush: Unicorn je samo z enim stavkom ovrgla mojo teorijo. :( :rolling: No ne še čisto, ker mora dokazat še uno skodelico kave. :veryevil: Za zmaje se pa že vnaprej vdam, ker vem da obstaja obširna dokumentacija že iz srednjega veka. :angel:

To me spominja na Neitzcheja:

Mungo: Unicorn je mrtva. :( :dontknow:
Mungo je mrtev. :evil: - Unicornah ja -- veliki sifilitik -- on je že vedel kaj govori --- škoda, da ga skoraj nihče ne razume...:(

unicorn
18.05.2006, 21:50
Mungo ga. Jaz tudi. :veryevil: :rolling: :rolling: :rolling: :rolling:

unicorn
18.05.2006, 21:52
Če ateist začuti potrebo po združevanju na osnovi ateizma, tisti trenutek preneha biti ateist....

A tako se po novem imenuje razlog za združevanje? :O :2thumbs: :rolling:

Uporabno!!!:2thumbs: :rolling:

lupus is back
19.05.2006, 06:31
hja - kot bi rekel Tadej Slabe -- "Talk is cheap"...:approve:

hja premal je, če veš proti čemu si..., atesisti združeni, za kaj že?

galeb
19.05.2006, 07:54
za ustvarjanje novih malih ateistkov menda ;)

lupus is back
19.05.2006, 13:29
he, he, roža odpri se že..brez občuka krivde in blagoslova farja, samo iz lastne radosti in zadovoljstva...
Ne bo tko enostavno-vsako rožo je treba nategnt, tudi ateistično. Dej kakšen boljš predlog?!

buba
19.05.2006, 14:20
Mungo ga. Jaz tudi. :veryevil: :rolling: :rolling: :rolling: :rolling:hma - nisem prepričan -- pred kakšnim letom, ko je bil buba še mgolob, ni imel veliko uspeha z "sifilitičnim" prepričevanjem, tebe lily idr.. --- seveda, pa je moj spomin že bolj opešan in se lahko tudi motim...:approve: :D

unicorn
19.05.2006, 14:42
hma - nisem prepričan -- pred kakšnim letom, ko je bil buba še mgolob, ni imel veliko uspeha z "sifilitičnim" prepričevanjem, tebe lily idr.. --- seveda, pa je moj spomin že bolj opešan in se lahko tudi motim...:approve: :D

Motiš se. Popolnoma se motiš. :nonono: :nonono: :nonono: :nonono: :nonono:

Zdaj sem pa res negativno presenečena! :(

buba
19.05.2006, 14:45
Motiš se. Popolnoma se motiš. :nonono: :nonono: :nonono: :nonono: :nonono:

Zdaj sem pa res negativno presenečena! :(a res...:rolling: - zakaj le...:dontknow:

unicorn
19.05.2006, 14:47
Ker ti peša srednjeročni spomin, in, kot drugo, eh..............:nonono:

buba
19.05.2006, 14:51
Ker ti peša srednjeročni spomin, in, kot drugo, eh..............:nonono:pol pa ....eh..:approve:

paradox
22.05.2006, 19:22
Zanimivo, da ste se v sklopu tem "Religija" najdli tole zganjat!:rolling: :veryevil::rolling:...

pk
22.05.2006, 20:13
he, he, roža odpri se že..brez občuka krivde in blagoslova farja, samo iz lastne radosti in zadovoljstva...
Ne bo tko enostavno-vsako rožo je treba nategnt, tudi ateistično. Dej kakšen boljš predlog?!

:D :D :D
ti pa botanika:rolling:
če boš rožo nategnil ateistično ali teistično - isti šmorn:clown:
v vsakem primeru bo pri tej priči vzela žalosten konec;)

namgyal
22.05.2006, 22:04
@ pk. Ma ja, odvisno katero rožo. Kakšno je treba tudi odžagat... Če ne ti vzameš žalosten konec. Kako staro vrtnico, na primer.

pk
23.05.2006, 19:08
:O pri stari vrtnici ne vzameš žalostnega konca, pač pa dobro mero bolečine:)
Non c´e rosa senza spine;)