Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : štipendije

sou
20.05.2006, 07:07
Kaj mi lahko kdo ki je že dobil zaisovo pove kolko priznanj je imel in kolko točk je dosegu pr unge testa?:dontknow:

pinky
20.05.2006, 08:40
najprej se nauč, kako se pravilno reče štipendiji ... pa spole in sklanjanje - ker s tako slovnico, kot je v tvojem postu, pri testu že ne boš mel dost točk

JohnnyEnglish
20.05.2006, 10:05
http://www.ess.gov.si/slo/dejavnost/KnjigeInZlozenke/Zlozenke/ZoisoveStipendije.htm

http://www.ess.gov.si/slo/Dejavnost/VprasanjaOdgovori/skup4.htm

http://66.249.93.104/search?q=cache:jnfpni_4wfUJ:forumi.siol.net/topic.asp%3FTOPIC_ID%3D56400+zoisova+%C5%A1tipendi ja&hl=en&ct=clnk&cd=10&client=firefox-a

http://66.249.93.104/search?q=cache:wszq-PUWj0QJ:forumi.siol.net/topic.asp%3FTOPIC_ID%3D56400%26whichpage%3D2+zoiso va+%C5%A1tipendija&hl=en&ct=clnk&cd=11&client=firefox-a

sou
24.05.2006, 12:34
js na unih straneh sm že use prebrau.js bi rad da mi pove kdo ki jo je že dobil

ponga
25.05.2006, 06:22
js sm pisal une teste in baje da mi je šlo še kr dobro

in ti si dobu štipendijo?

če si bil pri testiranju v zgornjih 10% imaš šanse, sicer pozabi na štipendijo.

sou
25.05.2006, 08:07
ma meni so rekli da sm
samo priznanj imam bolj malo:srebrno kemija,srebrno zgodovinain zlato biologija,ki baje da se nič ne šteje

ponga
25.05.2006, 08:21
ma meni so rekli da sm
samo priznanj imam bolj malo:srebrno kemija,srebrno zgodovinain zlato biologija,ki baje da se nič ne šteje

letos bo biologija štela - ampak samo zlato.
in če imaš še srebrno zgodovino in kemijo in si v 10%, pol si res že zelo blizu štipendije. :)

lady_lucifer
25.05.2006, 11:35
ponga, ti zgleda ful ves :shy: a ves tud to, ce prek zavoda lahk dobis republisko stipendijo za podiplomca?

pujsika
25.05.2006, 13:29
js sem mela, po koncu oš 3 srebrna priznanja, nagrajeno raziskovalno nalogo in pa bla sem sem 10% pri tistih testih "sposobnosti". u bistvu pa so pri nas šteli še tisti testi ko baje da nič ne štejejo...kjer vpisuješ kaj te najbolj zanima: slovenščina, matematika....
...sploh pa gledajo za te zoisove po šolah...če si med boljšimi na šoli, potem jo boš definitivno dobil.

mrjerry
25.05.2006, 14:07
Za zoisovo te mora sola predlagat. Razlicne sole imajo razlicne politike predlaganj. Ene sole predlagajo samo najboljsega ucenca tistega leta, druge najboljsega v vsakem razredu, tretje najboljsih nekaj po rezultatih, ki si jih napisala, cetrte kar vsepovprek...

pujsika
25.05.2006, 19:22
to že, ampak gledajo vseeno po šolah. če ima naprimer nekdo 2 zlati priznanji na eni šoli še ni nujno da bo dobil zoisovo, ker so pač dobra generacija...na drugi šoli, kjer pa ni toliko dobrih učencev pa jo lahko dobiš brez problema....vsaj pri nas se je dogajalo tako :dontknow:

namgyal
25.05.2006, 20:45
tukaj bi popravil mrjerryja. Za Zoisovo (lahko) predlaga tudi psiholog na Zavodu za zaposlovanje, ki ima vse skupaj čez - in sicer v primeru, da na testih spadaš med tiste slavne 3% generacije. Potem ne rabiš imeti nekih priznanj in tako naprej. Takšna je bila situacija že v moji osnovni šoli (ohoho nazaj!).

In ker se celotna procedura izvaja na ravni republiškega Zavoda v Ljubljani (kjer "domujeta" tudi obe komisiji, ki sta pristojni za končno dodelitev), šola in dobra ali slabša genracija na njej pri tem ne igrata pomena, ker tako ali tako prideš v skupno skledo. Celotna procedura poteka na republiški ravni!, kjer naredijo končno selekcijo.

POanta: če spadaš med top top, jo dobiš neodvisno od šole in njenih aktivnosti; če ne spadaš, je velika verjetnost, da jo po republiški selekciji ne boš dobil, pa če šola še tako "navija" zate.

unicorn
26.05.2006, 07:12
Ne vem sicer, kako to poteka danes, včasih (že kar precej nazaj :blush: ) pa je morala kandidate predlagati šola, nato pa so na ZZZRS potekali testi, kjer so šli po sistemu izpadanja, dokler niso podelili kakih dveh, treh štipendij.

Procedura je bila vsaj tedaj kar precej dolga.

namgyal
26.05.2006, 08:46
uni, jaz sem dobil Zoisovo leta 1989 (1990?), se ne spomnim več natančno. Bojda me je predlagala šola, vsaj tako sem bil prepričan do pred treh let. Takrat sem se po naključju tudi osebno bolje spoznal s svojo svetovalko, ki mi je razložila, da v mojem primeru šola ne bi igrala nobene vloge, zato ker sem spadal med unih 3%. Kdaj smo pa delali test, se tako rekoč ne spomnim. Vsekakor so edini testi, ki se jih spomnim, tisti, ki smo jih delali v šoli znotraj "poklicnega usmerjanja". In delali smo jih vsi. Zanimivo je, da moja soproga, ki je Zoisova pridobila leto prej, prav tako trdi, da so teste delali na ZZZRS, ne spominja se pa, ali so delali že "izbrani" ali vsi.

Glede tega, kako gre danes, lahko garantiram samo tisti del, da ko enkrat šola (ali psihologinja na ZZZRS ) dokonča vlogo, vloga roma na Parmovo v Ljubljani in je tam opravljen dokončni izbor, v skupnem "piskru" vse Slovenije. Svetovalka, kot se je tudi sama pritoževala, je samo še prinašalec slabih (ali dobrih) novic.

Tudi za kasneje velja - vsaka stvar, ki je količkaj izven standardov, roma na komisijo na Parmovo (lastna izkušnja izpred nekaj let).

ponga
26.05.2006, 10:42
Že kar nekaj let lahko za zoisovo štipendijo kandidata predlaga psiholog zavoda. Prav zato, da se ne dogajajo krivice, ki bi izhajale iz zamer na šolah - če šola ne bi hotela nekoga predlagati, pa čeprav bi ta imel možnost za štipendijo dobit.

Sicer pa je tako, da vedno dobijo štipendijo vsi, ki izpolnjujejo pogoje za dobit jo. Pa čeprav jih je to z ene šole 30, z druge pa noben.

Koga bo svetovalna delavka na šoli predlagala za štipendijo, pa naj bi se pogovarja s psihologi na zavodu... Da se ne predlaga takih, za katere je jasno, da nimajo šans dobit štipendijo.

ponga
26.05.2006, 10:44
ponga, ti zgleda ful ves :shy: a ves tud to, ce prek zavoda lahk dobis republisko stipendijo za podiplomca?

seveda lahko.
seveda če ne presegaš cenzusa in starostne omejitve (ne smeš biti starejši od 26 let pri vpisu v 1.letnik fakultete).

unicorn
26.05.2006, 20:27
uni, jaz sem dobil Zoisovo leta 1989 (1990?), se ne spomnim več natančno. Bojda me je predlagala šola, vsaj tako sem bil prepričan do pred treh let. Takrat sem se po naključju tudi osebno bolje spoznal s svojo svetovalko, ki mi je razložila, da v mojem primeru šola ne bi igrala nobene vloge, zato ker sem spadal med unih 3%. Kdaj smo pa delali test, se tako rekoč ne spomnim. Vsekakor so edini testi, ki se jih spomnim, tisti, ki smo jih delali v šoli znotraj "poklicnega usmerjanja". In delali smo jih vsi. Zanimivo je, da moja soproga, ki je Zoisova pridobila leto prej, prav tako trdi, da so teste delali na ZZZRS, ne spominja se pa, ali so delali že "izbrani" ali vsi.

Glede tega, kako gre danes, lahko garantiram samo tisti del, da ko enkrat šola (ali psihologinja na ZZZRS ) dokonča vlogo, vloga roma na Parmovo v Ljubljani in je tam opravljen dokončni izbor, v skupnem "piskru" vse Slovenije. Svetovalka, kot se je tudi sama pritoževala, je samo še prinašalec slabih (ali dobrih) novic.

Tudi za kasneje velja - vsaka stvar, ki je količkaj izven standardov, roma na komisijo na Parmovo (lastna izkušnja izpred nekaj let).

Pri nas smo vsi pisali teste znotraj poklicnega usmerjanja, nato pa so izbrane klicali na ZZZRS, kjer je potekal nov krog testov na izpadanje. To sem ziher, kam je pa potem romalo, in kdo je dokončno odločil, pa res ne vem.

sou
27.05.2006, 19:08
ma js ne vem kje bi lahko dobu rezultate od unih testov,ki meni so rekli da sem pisal dobro niso pa poveli kolko dobro
%????????:dontknow: :dontknow:

ponga
27.05.2006, 20:49
ma js ne vem kje bi lahko dobu rezultate od unih testov,ki meni so rekli da sem pisal dobro niso pa poveli kolko dobro
%????????:dontknow: :dontknow:

podatke o testih imajo psihologi na zavodu za zaposlovanje.
če mate na šoli psihologinjo, ima rezultate tud ona.

sou
28.05.2006, 08:16
ma js sm jo uprašal in je rekla da je dobro.in tle se je končalo

ponga
28.05.2006, 21:28
ma js sm jo uprašal in je rekla da je dobro.in tle se je končalo

pol pa počaki do jeseni, pa boš vidu... ;)

kiara
29.05.2006, 10:44
tak je, kot so nekateri že povedal - js nisem mela nobenih priznanj, ampak sm bla med tistimi 3%, pa sem jo dobila, jih pa poznam kar nekaj, ki so mel kr neki teh priznanj, pa ni šlo skos.....mi še dans ni jasno, po kakšen ključu točno gre tole za tiste, ki niso med 3%.
Pusti se presenetit;)

ponga
29.05.2006, 12:14
tak je, kot so nekateri že povedal - js nisem mela nobenih priznanj, ampak sm bla med tistimi 3%, pa sem jo dobila, jih pa poznam kar nekaj, ki so mel kr neki teh priznanj, pa ni šlo skos.....mi še dans ni jasno, po kakšen ključu točno gre tole za tiste, ki niso med 3%.
Pusti se presenetit;)

če si v 3% skor sigurno dobiš štipendijo, če se še s čim ukvarjaš (šport, krožki ali kaj podobnega).
če si v 10% rabiš zadost tekmovanj, da jo dobiš.
če nisi v zgornjih 10% ti pa tud vsa možna priznanja ne pomagajo...

Goody
12.07.2006, 12:25
Štipendije in posojila (http://www.ess.gov.si/slo/Dejavnost/Stipendije/stipendije.htm)

La-di-da
14.08.2006, 22:20
Tile testi za Zoisov štipendijo so men bli kr neki. Se spomnim, da nam takrat sploh niso povedali za kaj se tisti testi pišejo in zato marsikateri tistih testov ni jemal resno. Tistga dneva se ful spmnim. Ful je deževalo in vsi smo bli blazno lenobni, nobenmu se nič ni dalo...Pa te štipendijo sam živce uničujejo. V sredni sem mela enih par zoisovih štipendistov in to so bli najbolj živčni dijaki v razredu. Bogi reveži so se učil sam za dnar, drgač se jim pa itak ni dal. Kak more bit to bedn občutek, da ti denar edina motivacija, da iz sebe neki nardiš.

legionar
15.08.2006, 08:47
za zoisovo so važni sam tisti testi sposobnosti... nč druzga.. en model je meu 4 zlata priznanja iz 8. pa še 3 iz 7. pa je mogu it šeenkat pisat teste sposobnosti....

ponga
15.08.2006, 19:40
Tile testi za Zoisov štipendijo so men bli kr neki. Se spomnim, da nam takrat sploh niso povedali za kaj se tisti testi pišejo in zato marsikateri tistih testov ni jemal resno.

Pred testiranjem si domov prinesla listek, kjer je bilo vse točno razloženo, čemu testi služijo in starši so morali ta listek podpisati, da se strinjajo s testiranjem.
Zato tisto, da otroc ne vejo, zakaj so testirani sploh ne drži oz. je njihov problem, če listka niso prebrali... :dontknow: :D

ponga
15.08.2006, 19:40
za zoisovo so važni sam tisti testi sposobnosti... nč druzga.. en model je meu 4 zlata priznanja iz 8. pa še 3 iz 7. pa je mogu it šeenkat pisat teste sposobnosti....

Sevede, osnovno merilo so testi. Če ne prideš v 10% ti tud 10 zlatih priznanj ne pomaga...

La-di-da
17.08.2006, 23:08
Kak listek Ponga? Jst sm bla vedno vestna pr teh listkih, zmeri vse prebrala, zmeri sma se z mami vse pogovorile. Sam tega listka, ki ga ti omenjaš pa res nisem dobila v roke, niti moja mami...

bobby22
18.08.2006, 00:11
Sevede, osnovno merilo so testi. Če ne prideš v 10% ti tud 10 zlatih priznanj ne pomaga...

a ni 3 %?
vsaj nekoč je blo

ponga
18.08.2006, 07:40
Kak listek Ponga? Jst sm bla vedno vestna pr teh listkih, zmeri vse prebrala, zmeri sma se z mami vse pogovorile. Sam tega listka, ki ga ti omenjaš pa res nisem dobila v roke, niti moja mami...

Pravilo je tako, da šole dobijo ta listek (A4 velikost, v barvah), na njem vse piše, čemu je testiranje namenjeno, spodaj pa je soglasje staršev, da se strinjajo s testiranjem. Brez tega soglasja te šola sploh ne bi smela testirat.
Sevede pa ne trdim, da vse šole vse delajo po predpisih...
Ampak če bi delala kot svetovalna delavka na šoli, se ne bi upala nič naredit brez soglasja staršev, zlasti zato, ker to testiranje ni stvar šole, ampak poteka pod okriljem zavoda za zaposlovanje.

ponga
18.08.2006, 07:42
a ni 3 %?
vsaj nekoč je blo

Tisti v zgornjih 3% so "čisti Zoisi", možnosti za štipendijo imajo pa tudi tisti, ki so v zgornjih 10%, če imajo dovolj dosežkov (zlatih, srebrnih) na tekmovanjih.

sou
25.08.2006, 19:26
js sm danes dobil poziv da bom šou pisat dodatne teste.kaj to so isti kot prejšnji?je tudi ustno?kakšne možnostti imam?

elvis
27.08.2006, 11:52
Lep pozdrav,

Mogoče kdo ve, kakšne so opcije za štipendijo ali finančno pomoč za doktorat na ISH-ju?

Zakon v Sloveniji namreč omogoča sofinanciranje magistrskega študija, ne pa tudi doktorskega (razen če greš iz 2. direktno v 3. letnik).

Ali obstajajo realne možnosti za kar koli? Nekaj sem gledam na internetu na strani AD Future...

Vsaka informacija je dobrodošla....

ponga
28.08.2006, 15:29
js sm danes dobil poziv da bom šou pisat dodatne teste.kaj to so isti kot prejšnji?je tudi ustno?kakšne možnostti imam?

Večinoma se testira s tistimi testi, ki jih že poznaš od lani.
Lahko pa de doleti še kak drug test... :veryevil:

sou
30.08.2006, 09:39
js sm šou pisat in sm pisal une teste ko lani 4/8 in neke dodatne teste,logika
in zdej moremo čakat en mesec za dobit rezultate

sou
16.09.2006, 10:12
i lahko kdo pove če se lahko pritožiš na odločitev da nisi dobil zoisove štipendije in če je kakšna možnosat da jo potem dobiš,ker meni so zdej poslali da je nisem dobil.(kaj mko som šli pisat une dodatne teste sm biu z enim sošolcem in pisali smo une teste skoraj isto ,priznanj sm pa imel js več)

ponga
16.09.2006, 13:55
i lahko kdo pove če se lahko pritožiš na odločitev da nisi dobil zoisove štipendije in če je kakšna možnosat da jo potem dobiš,ker meni so zdej poslali da je nisem dobil.(kaj mko som šli pisat une dodatne teste sm biu z enim sošolcem in pisali smo une teste skoraj isto ,priznanj sm pa imel js več)

počakat morš, da dobiš negativno odločbo, nanjo se lahko pritožiš.
a odkrito rečeno imaš zelo male (oz.nikakršne!) možnosti da s pritožbo kaj dosežeš.
očitno na dodatnem testiranju nisi dosegel zadost pik in tega se najbrž ne da spremeniti.

s kakšnim argumentom bi se sploh pritožil? :dontknow:

sou
16.09.2006, 14:54
sej zdej grem u pondeljek pogledat k svetovalki in bomo vidli.ma vse skupaj se mi zdi malo čudno ki ena ki jo jst poznam je rekla da jo bo sigurno dobila že pred 1 mesecem.je imela manj priznanj in tudi une teste ni pisala bolše ku jst.in zdej mi pove .in na koncu jo je res dobila.kako je lahko ona že pred 1 mesecem vedla da jo bo sigurno dobila????????????

pinky
16.09.2006, 15:45
kako pa lahko ti veš, da testov ni pisala bolje od tebe?

sou
16.09.2006, 15:54
ker smo si po končanem pisanju povedali kolko smo jih nardili.in une ki sm naredu sm naredu use prau

ponga
16.09.2006, 19:37
ker smo si po končanem pisanju povedali kolko smo jih nardili.in une ki sm naredu sm naredu use prau

in kako veš, da si vse kar si rešil rešil prav??? :veryevil:

ni kaj, moral boš pač sam sebi priznati, da si kljub vsemu zmotljiv in da ne dosegaš kriterijev za zoisovo štipendijo. pa čeprav imaš trikrat več priznanj od tistih, ki so štipendijo dobili. Ker ne pozabi - osnovni kriterij je intelektualno merilo in če pri tem ne prideš dovolj visoko, ti tudi vsa možna priznanja ne pomagajo!
Tako pač je...! :evil:

JohnnyEnglish
16.09.2006, 21:59
Dragi pisar sou,

pritožba na dejstvo, da ne ustrezaš merilom za Zoisovo štipendijo, zelo verjetno ne bo sprejeta kaj šele uslišana, saj so merila vsako leto na novo postavljena - zgradi pa jih generacija, v kateri si. Osnovno merilo je izrazita intelektualna ali umetniška nadarjenost. Vse in še več o tem si lahko temeljito in do potankosti prebereš na: http://www.ess.gov.si/slo/dejavnost/stipendije/stipendije.htm .
V primeru, da se bo tema razvila v prepir, bodo, po presoji moderatorja oziroma administratorja brisani odgovori v katerih bo očitno šlo za žaljenje ali neuargumentirano pisarjenje z namenom izražanja osebnih frustracij.

Hvala za razumevanje in veliko užitkov pri pisanju vam še naprej želi vaš moderator.

ponga
17.09.2006, 17:14
Dragi pisar sou,

pritožba na dejstvo, da ne ustrezaš merilom za Zoisovo štipendijo, zelo verjetno ne bo sprejeta kaj šele uslišana, saj so merila vsako leto na novo postavljena - zgradi pa jih generacija, v kateri si. Osnovno merilo je izrazita intelektualna ali umetniška nadarjenost. Vse in še več o tem si lahko temeljito in do potankosti prebereš na: http://www.ess.gov.si/slo/dejavnost/stipendije/stipendije.htm .
V primeru, da se bo tema razvila v prepir, bodo, po presoji moderatorja oziroma administratorja brisani odgovori v katerih bo očitno šlo za žaljenje ali neuargumentirano pisarjenje z namenom izražanja osebnih frustracij.

Hvala za razumevanje in veliko užitkov pri pisanju vam še naprej želi vaš moderator.

Johnny, sej ga nihče ne žali.
Sam pobič se mora sprijaznit, da pač ne izpolnjuje pogojev, ki jih zavod za zaposlovanje postavlja za pridobitev Zoisove štipendije.
In dejstvo je, da so pripombe v stilu, da je "vse kar je rešil, rešil prav", za lase privlečene, ker se ob koncu testiranja ne pove pravilnih odgovorov, poleg tega je na dodatnem testiranju reševal test sestavljen iz 4 podtestov, pri vsakem je 25-50 nalog (torej skupaj krepko čez 100 nalog) in skor nemogoče je, da se pri vseh teh nalogah ne bi vsaj kdaj zmotil... :nonono: Če pa je delal tako počasi, da je res vse rešil pravilno, je pač rešil premalo nalog in zato nima štipendije. :shy:

JohnnyEnglish
17.09.2006, 20:00
Johnny, sej ga nihče ne žali.
Sam pobič se mora sprijaznit, da pač ne izpolnjuje pogojev, ki jih zavod za zaposlovanje postavlja za pridobitev Zoisove štipendije.
In dejstvo je, da so pripombe v stilu, da je "vse kar je rešil, rešil prav", za lase privlečene, ker se ob koncu testiranja ne pove pravilnih odgovorov, poleg tega je na dodatnem testiranju reševal test sestavljen iz 4 podtestov, pri vsakem je 25-50 nalog (torej skupaj krepko čez 100 nalog) in skor nemogoče je, da se pri vseh teh nalogah ne bi vsaj kdaj zmotil... :nonono: Če pa je delal tako počasi, da je res vse rešil pravilno, je pač rešil premalo nalog in zato nima štipendije. :shy:

Seveda ga nihče ne žali - to sem napisal samo v opozorilo morebitnim pikrim pripombam. ;)

genetik
12.10.2006, 09:26
se kdo kaj spomne, kdaj približno pride odločba za (ne)podaljšanje Zoisa???

ponga
12.10.2006, 12:57
se kdo kaj spomne, kdaj približno pride odločba za (ne)podaljšanje Zoisa???

dijak al študent?

genetik
13.10.2006, 16:00
eh, pozabu...študent

ponga
13.10.2006, 18:15
eh, pozabu...študent

pol pa pred novembrom ne bo nič

_tinchek_
26.03.2007, 16:42
hay!!! mene pa zanimi ali mi lahko pove kdo več o teh testi npr. kakšne so kaj naloge ??? kako zgledajo ali je test dolg ?? em...je podoben tistim testom za nadarjenost ko te nekaj preizkušajo da nwm najprej pišeš nekaj z logiko povezane naloge(dokončaš risbo npr. kako se nadaljujejo riske, domine) potem pa bol takšne naloge povezane z domišljijo ali kako bi naj približno zgledala ti testi če ima kdo kakšno izkušno????:P :Laptop: :spim: :yey: help me ;) :rac: :tenx:

ponga
26.03.2007, 16:44
Tinček, o kakšnih testih ti govoriš?
Si v 8.razredu in te zanima to testiranje, ki vas čaka v kratkem?

_tinchek_
26.03.2007, 16:45
ja to ja

ponga
26.03.2007, 16:50
Počaki še mal pa boš videl. :)
Sam mejčkn ti lahko zaupam:
testiranje traja prb. 2 šolski uri, test je sestavljen iz 8 časovno omejenih testov, vsak meri svojo vrsto sposobnosti.

_tinchek_
26.03.2007, 16:58
aa kul :D
em...sam to še če mi izdaš:rolling:
a so to bolj logični testi ali pa so to testi v katerih nwm moreš pisat kdo je nwm zelo znan angleški pesnik kot pri testih z malih sivih celic????:veryevil: :veryevil: :P :P :P

ponga
26.03.2007, 19:08
Tinček, gre za test SPOSOBNOSTI, ne ZNANJA.
To pomeni, da test meri tisto, kar je v tebi, in to neodvisno od tvojega šolskega znanja.
Recimo logiko, percepcijo... in podobno.

Več ti pa že ne smem povedat. ;)

_tinchek_
27.03.2007, 13:36
sai;) :veryevil: za vsak primer vprašam sicer pa ti že ime vse pove:rolling:
tnx

ponga
29.03.2007, 18:05
Danes je bil sprejet nov zakon o štipendijah, ki bo dosedanje Zoisove štipendije u nulo spremenil. Če so bile to sedaj štipendije za nadarjene, bodo to od drugega leta dalje štipendije za pridne. :nonono:
Lahko jo bo dobil vsak po končani OŠ, ki bo imel v spričevalu 9. razreda povprečje vsaj 4,5 (torej vsak odličen - to pomeni 2/3 učenecev!!!), v SŠ pa povprečje 4,1.
Ali pa bo dobro pisal eksterce, bo zlati maturant, bo imela kako zlato priznanje...
Zgleda bodo redki tisti, ki štipendije ne bodo dobili. :shy:

Vse zgoraj omenjeno velja od šol.leta 08/09 naprej!

sou
29.03.2007, 19:35
ma kako je to mogoče?
se pravi da tisti, ki bo zdelal letnik z pravdobrim uspehom bo dobil štipendijo(brez priznanj, dodatnih testov)
niso govorili, da jih bodo ukinli?

ponga
29.03.2007, 20:34
Ja, govorili so o ukinitvi in o tem, da bodo namesto Zoisovih štipendij nastale štipendije za izjemne dosežke.
Zdaj pa ime ostane isto, vsi pogoji se pa spremenijo. :nonono: Butasto! Zlasti ob dejstvu, da se bo tudi štipenditor zamenjal - ne bo jih več podeljeval zavod. :dontknow:

The Devil
21.05.2007, 12:42
Mene pa zanima kaksni so kaj pogoji za obcinske stipendije.
Slisal sem da se steje uspeh, priznanja nekaj pa tudi obsolske
dejavnosti- je res al je to nateg.

ponga
21.05.2007, 17:50
Res je nekako tako. Podrobnosti pa boš moral najti pri tistih, ki štipendije podeljujejo. Recimo MOL.

_tinchek_
08.06.2007, 13:16
oi! zanima me če mam kaj šans pri zoisovi štipendiji testa še nisem pisala mam pa eno srebrno z zgodovine eno srebrno z kemije pa eno srebrno z fizike no pa drugo leto bom mogoče dobla kako zlato vsaj upam.
zanima me če lahko vse to zaserem če slabo pišem test??? ki baje dosti pomeni!! test po novem pišemo v devetem tak da upam da kaj bo :)

ponga
08.06.2007, 14:11
Testiran boš septembra ali oktobra.
Pogoj je, da prideš v zgornje 10 %, vkolikor bi seveda tudi zate veljali zdajšnji pogoji štipendiranja.
Kot kaže pa se bodo pogoji za pridobitev Zoisove štipendije za tvojo generacijo že spremenili - kot kaže zdaj, testi ne bodo več upoštevani pri dodelitvi štipendije.

The Devil
08.06.2007, 17:05
Huh!
Zvedel sem, da je za obcinske stipendije dobro imeti tudi priporocila
kaksnega profesorja-je to res? Kako morajo pa izgledat, ker sem za enega ze
zmenjen, samo mi je prof rekel naj sam napisem, kar hocem noter on bo pa
pregledu in podpisu.

sou
16.08.2007, 16:42
Bliža se čas ko bom še pisat(že tretjič:nonono: ) inteligenčne teste.Kaj imate kakšen nasvet za mi dat oz. če bi lahko kje dobil kakšne vaje za vadit tiste teste, ker ne vem:dontknow: :dontknow: več kaj naj nardim.

ponga
16.08.2007, 17:50
Bliža se čas ko bom še pisat(že tretjič:nonono: ) inteligenčne teste.Kaj imate kakšen nasvet za mi dat oz. če bi lahko kje dobil kakšne vaje za vadit tiste teste, ker ne vem:dontknow: :dontknow: več kaj naj nardim.

o, sou, a spet?! ;)

Kaj si spet predlagan? Pa imaš javno priznan dosežek, da si tako prepričan, da boš spet testiran?
In ne pozabi, da testni rezultati pri Z.štip.veljajo 2 leti in če lani nisi pisal dovolj dobro... :dontknow:

sou
16.08.2007, 18:14
Ja spet sem predlagan, imam pa zlato priznanje iz biologije.To, da so pa tej rezultati vredni za 2 leti pa nisem vedel.

ponga
17.08.2007, 14:32
Sej mogoče ti bojo dal pa zdej kak drug test za reševat. Tistega kot lani praviloma ne bi smel še enkrat reševat!

s_m
27.09.2007, 20:15
Pozdravljeni!

Sem študentka drugega letnika in letos bom spet oddala vlogo za uveljevitev rep. štipendije vendar imam en problem. Zdaj že 2 leti živim pri fantu in tukaj imam samo začasno prebivališče drugače pa še imam vedno stalni naslov doma. Letos pa imam neke pomisleke če bi šlo uveljavljati moj začasni naslov in vse podatke od začasnega preb. in ne več od staršev ( doma). Fant sicer ima pisano svoje gospodinjstvo. Na internetu sicer iščem ali se to da uveljavljati in zanima me tudi ali bi imela kaj večjo štipendijo kot sem jo imela do sedaj ko sem živela doma. Moram v vlogi vseeno pisati vse podatke o članiih družine? Ker na vlogi sicer imaš naslov stalnega prebivališča ter naslov začasnega preb. Tukaj naj napišem oba naslova?

Prosim Vas, kateri ste kaj več seznanjen in zobraženi s temi stvarmi da mi pomagate rešiti moj problem. Pomoč rabim čimprej saj je zadnji rok za oddajo vlog 3 . oktober 2007.

Za odgovore se vam že vnaprej lepo zahvaljujem!

LP!

ponga
27.09.2007, 20:42
Pokliči 01/24 24 130 - to je številka oddelka republ.štipendij v Ljubljani. Najbolj točno ti bojo odgovorili tam.

Ali se dohodki staršev v primeru selitve še štejejo? Po moje ja. Ker v primeru, da se šolaš, so te straši po zakonu dolžni vzdrževati do 26 leta. Torej s tega vidika naj se višina štipendije ne bi spremenila.

Rožca*
30.09.2007, 12:24
Mene pa zanima kdaj dobiš odločbo, če imaš republiško štipendijo za srednjo šolo? Imela sem jo lansko leto in slišala, da naj bi se povišala če imaš končni uspeh odličen ali prav dober? :)

ponga
30.09.2007, 18:07
Mene pa zanima kdaj dobiš odločbo, če imaš republiško štipendijo za srednjo šolo? Imela sem jo lansko leto in slišala, da naj bi se povišala če imaš končni uspeh odličen ali prav dober? :)

Odločbe naj bi bile oktobra.
Štipendija se ti v višjih letnikih SŠ poviša, če si odlična - prb.30€, ali prav dobra - prb.15€.

Onejash
07.05.2008, 17:21
Zanima me, če kdo ve, če sta ti dve zadevi združljivi. Prejemanje Zoisove štipendije (še po tistem starem sistemu, ko se ne boriš zanjo vsako leto) ter delo preko avtorske pogodbe. Kolikor vem, se avtorska pogodba ne šteje pod delovno razmerje, tako da načeloma problema ne bi smelo biti, vendar pa bi rad bil prepričan (z državo se nočem za***avat :P).

(ja, bom tudi poklical na zavod za zaposlovanje, vendar me zanima, če je mogoče že kdo kdaj našel odgovor na to vprašanje)

Lp

Terminator70
21.11.2008, 11:32
Zanima me, v čem je smisel Zoisove štipendije, če ti jo zavrnejo, ker imaš državno štipendijo ?
Poleg tega je še nižja, kot državna.Po moje bi morala biti kot bonus oz.nagrada k državni štipendiji, ne pa kot alternativa.To bi bila potem motivacija za nadaljnje izobraževanje.
Zakaj temu ni tako?

ponga
22.11.2008, 09:48
Zanima me, v čem je smisel Zoisove štipendije, če ti jo zavrnejo, ker imaš državno štipendijo ?
Poleg tega je še nižja, kot državna.Po moje bi morala biti kot bonus oz.nagrada k državni štipendiji, ne pa kot alternativa.To bi bila potem motivacija za nadaljnje izobraževanje.
Zakaj temu ni tako?

Obe štipendiji gresta iz istega žaklja in zato pač obeh ne moreš imeti.
Osnovni pogoj za Z.Š. je, da ne prejemaš druge štipendije. Mislim, da tudi ne bi bilo fer, da nekdo dobi dve štipendiji, nekdo drug pa nobene.

Arc
23.11.2008, 20:36
Mene pa zanima kaj menite o načinu podeljevanja Zoisovih štipendij. No, morda je pri državnih isto, ne vem, meni je to padlo v oči pri Zoisovih.

Zakon o štipendiranju določa glavne pogoje za pridobitev Zoisove štipendije. Na primer v srednji šoli najmanj povprečno oceno 4,1 in da si identificiran kot nadarjen dijak.
Pravilnik o dodeljevanju Zoisovih štipendij najprej to ponovi: povprečje 4,1 in nadarjen dijak, potem pa še določi podrobnejša merila za rangiranje kandidatov, v glavnem po višini povprečja oziroma po večjem ali manjšem izkazovanju nadarjenosti (rangiranje priznanj, odličij...). Ok, to je vse razdelava vsebinskih meril iz zakona.

Ampak hkrati Pravilnik določi še metodologijo za deleže, po katerih se bo "razrezalo" podejevanje Zoisovih štipendij: toliko %osnovnošolcem, toliko dijakom, znotraj tega toliko % dijakom vmesnih letnikov in toliko % zlatim maturantom... In potem pride še razpis in v njem je najpomembnejši kriterij: letna kvota sredstev za štipendije. In štipendij podelijo samo toliko kolikor je predvidenih sredstev. Letos so jih naprimer dobili samo tisti srednješolci, ki so imeli povprečno oceno 4,92...

Tu se mi poraja vprašanje: kako lahko razpis limitira pridobitev štipendije z vsakokratnim letnim obsegom sredstev, če pa zakon eksplicitno določa pogoje, pod katerimi jo pridobiš?
Poleg tega: obseg sredstev je vsako leto različen, število prosilcev tudi, in to pomeni da jo enkrat dobiš če imaš povprečje npr. 4,92, drugič pa 4,99 ali pa 4,32... A ni to diskriminatorno?

Ne predstavljam si da bi lahko npr. penzije dodeljevali tako da bi v zakonu pisalo kakšna je glede na tvojo delovno dobo in plačane prispevke, ampak potem bi bilo pa odvisno od tega koliko je sredstev to leto v pokojninski blagajni koliko boš dobil...
Ali pa plače iz proračuna: da bi zakon določal da imaš tako-in-tako plačo, ampak ker je letos v proračunu manj denarja za plače uslužbencev dobiš pol manj...

ponga
28.11.2008, 21:02
Tu se mi poraja vprašanje: kako lahko razpis limitira pridobitev štipendije z vsakokratnim letnim obsegom sredstev, če pa zakon eksplicitno določa pogoje, pod katerimi jo pridobiš?

Je treba prav prebrati zakon.
Zakon pravi, da štipendijo LAHKO pridobi tisti, ki ima povprečje vsaj 4,5 ali 4,1 ali 8,5. In ne, da jo bodo dobili vsi, ki imajo tako povprečje.

Vsi kandidati se rangirajo in glede na sredstva, ki so na razpolago, se nekje postavi meja.
Zakaj je to diskriminatorno? Vedno bo nekdo, ki bo za 0,01 zgrešil tisto mejo in s tem štipendijo.

Arc
30.11.2008, 11:12
Eno leto lahko dobi štipendijo npr. samo tisti s povprečjem nad 4.6, drugo leto še manj, npr. samo nad 4.99, tretje leto pa kar npr vsi nad 4.1 - ob vedno enakih zakonskih kriterijih. Če to pomeni enake možnosti oziroma če to ni diskriminacija, potem si ne znam predstavljat kaj še je...

Tistega LAHKO pa nisem prezrl. Samo jaz tega "lahko" ne razumem v smislu "ako ima para onda može, ako ne ne može". Ta "lahko" jaz razumem v tem smislu da imaš pravico, od tebe je pa odvisno ali jo boš uveljavljal (se prijavil) ali ne. Ker če bi pisalo "dobi" potem bi to pomenilo da štipendija avtomatično pripada vsakemu nad določenim kriterijem, in država bi morala vodit uradne evidence o nadarjenosti učencev, dijakov in študentov in ko bi kdo izpolnil pogoje bi morala po uradni dolžnosti uvesti postopek dodelitve. Kar bi seveda bilo nesmiselno.

Tudi v penzijo LAHKO greš ko izpolniš določene pogoje (lahko pa še naprej delaš). Ampak če greš se glede na predpisane pogoje točno ve koliko bo tvoja penzija, ne glede na to ali je v pokojninski blagajni nekaj deset tisoč € več ali manj... :dontknow:

pinky
30.11.2008, 12:40
tudi za vpis v določeno srednjo šolo in fakulteto lahko izpolnjuješ vse pogoje, pa sprejmejo samo toliko najboljših
na razpisu za službo imaš vse pogoje, ki jih zahtevajo - pa bo sprejet nekdo, ki je boljši
in ko si sprejet, boš lahko imel nižjo plačo kot kolega v neki drugi firmi ... ker je druga boljša in ima več denarja
na javnih razpisih je isto ... najboljši dobi posel (če pozabimo na podkupnine)
....

počasi se nauči, da ni vedno dovolj, da zadostiš pogojem - včasih je pač treba biti najboljši

nejce
30.11.2008, 15:20
Ma s tem kdo dobi štipendijo in kdo ne je en velk nategovanje. Če si resnično zelo dober jo dobiš, drugače pa veliko pomenijo tudi če maš kkšne veze! ***iga tko je!

Arc
30.11.2008, 18:57
Pinky:
- kriteriji za vpis v srednje šole niso eksplicitno določeni v zakonu - glej npr. zakon o gimnazijah
- razpis že v osnovi ni namenjen zaposlitvi vseh ki izpolnjujejo pogoje, ampak samo enemu, in je to v razpisu tudi izrecno povedano
- višina plače v različnih firmah sploh nima nič zveze s tem o čemer razmišljam - kvečjemu je primerjava s sistemom plač argument da s podeljevanjem štipendij nekaj ni v redu - kot rečeno se ne zgodi da bi imeli javni uslužbenci manj plače če je v proračunu manj sredstev
- in tudi javni razpisi niso namenjeni nabavi vsega blaga ki izpolnjuje pogoje, ampak samo enega, kar je v razpisu tudi jasno navedeno.

Saj sem čisto pripravljen sprejet logiko da je s sistemom dodeljevanja vse v redu, ampak tvoje primerjave pač niso to (vsaj po mojem).

ponga
04.12.2008, 16:37
Ma s tem kdo dobi štipendijo in kdo ne je en velk nategovanje. Če si resnično zelo dober jo dobiš, drugače pa veliko pomenijo tudi če maš kkšne veze! ***iga tko je!

Aja? Poznaš koga, ki ne izpolnjuje pogojev in je preko vez dobil štipendijo?

mao
10.12.2008, 22:03
kaj naj bi bil pogoj za zoisovo štipendijo?? ker niso ocene, sem mislil da je pogoj ad 8 povprečje pa očitno ni.

In do kdaj je rok odgovora za kadrovske štipendije??? in kako je potem s tem po šolanju? moraš takoj ko diplomiraš se zaposliti v tisti firmi itd..? lahko čez 10let npr?...če greš podiplomski študij ti še naprej štipendirajo, al se takrat konča? je vsako leto drugače itd..?

hvala

:)

ponga
11.12.2008, 16:30
kaj naj bi bil pogoj za zoisovo štipendijo?? ker niso ocene, sem mislil da je pogoj ad 8 povprečje pa očitno ni.

In do kdaj je rok odgovora za kadrovske štipendije??? in kako je potem s tem po šolanju? moraš takoj ko diplomiraš se zaposliti v tisti firmi itd..? lahko čez 10let npr?...če greš podiplomski študij ti še naprej štipendirajo, al se takrat konča? je vsako leto drugače itd..?

hvala

:)

Glede kadrovskih - odvisno od pogodbe, ki jo imaš.

Glede Zoisov: kandidiraš lahko s povprečno oceno, izjemnim dosežkom, zlato maturo, študentje tudi s top 5%.
Je pa treba ločiti pogoje, pod katerimi lahko kandidiraš (ti so zapisani v javnem pozivu) in pa dejanske meje - šele po rangiranju se pokaže, kakšno povprečje ali koliko izjmenih dosežkov... je bilo potrebnih za pridobitev štipendije.
Recimo v SŠ: pogoj 4,1, dejanska meja 4,92.

sončeeeek
25.08.2009, 13:03
Stara sem 16 let in 1. septembra bom šla v 2. letnik gimnazije. Letos sem prejemala državno štipendijo, ker je bil dohodek staršev dokaj nizek in ker za Zoisovo nisem imela potrdila o nadarjenosti, ki je bilo potrebno za pridobitev le-te v 1. letniku, ker nisem pisala testa nadarjenosti. Letos sem z ocenami dosegla povprečje 4,69, kar pomeni, da tokrat lahko zaprosim za Zoisovo štipendijo, ker je za zaprositev dovolj najmanj 4,1, vendar je realna meja veliko višja. Morda kdo ve kolikšna? Zanima me, če je dovoljeno zaprositi tako za državno kot za Zoisovo in potem, če dobiš odobreni obe, eno takoj prekineš. To sprašujem zato, ker obstaja možnost, da če ne dobim Zoisove štipendije, ostanem brez katerekoli- rok za oddajo prošenj za Zoisove je 9.september, za podaljšanje državne pa tudi 1x takrat (če zaprosiš na novo, lahko zaprosiš kadarkoli). Če zaprosim za Zoisovo in podaljšanje državne pustim in potem Zoisove ne dobim, lahko vseeno zaprosim za državno kasneje? Ali bi bila takrat smatrana kot nova štipendistka ali pa štipendije preprosto ne bi dobila?
Lepo Vas prosim za odgovore, ker jih nujno potrebujem.
Lep pozdrav

mao
26.08.2009, 16:06
mi lahko nekdo pove če dobiš kadrovsko štipendijo od "javne uprave" itd. ali jo dobivaš tudi v poletnem času ali le v času faxa?? julij avgust??
in ko diplomiraš se moraš pri njih zaposliti za toliko časa kot si dobival štipendijo ali dvakrat toliko??

in kakšna je plača, baje je že vnaprej določena?? npr. 7 stopnja?

hvala za odgovore

Erikfrik
07.09.2009, 13:44
Zdravo!

Bi imel kdo kakšen primer prošnje za kadrovsko štipendijo in jo bil pripravljen deliti(ZS).

Hvala in LP

E

ponga
04.10.2009, 07:54
Stara sem 16 let in 1. septembra bom šla v 2. letnik gimnazije. Letos sem prejemala državno štipendijo, ker je bil dohodek staršev dokaj nizek in ker za Zoisovo nisem imela potrdila o nadarjenosti, ki je bilo potrebno za pridobitev le-te v 1. letniku, ker nisem pisala testa nadarjenosti. Letos sem z ocenami dosegla povprečje 4,69, kar pomeni, da tokrat lahko zaprosim za Zoisovo štipendijo, ker je za zaprositev dovolj najmanj 4,1, vendar je realna meja veliko višja. Morda kdo ve kolikšna? Zanima me, če je dovoljeno zaprositi tako za državno kot za Zoisovo in potem, če dobiš odobreni obe, eno takoj prekineš. To sprašujem zato, ker obstaja možnost, da če ne dobim Zoisove štipendije, ostanem brez katerekoli- rok za oddajo prošenj za Zoisove je 9.september, za podaljšanje državne pa tudi 1x takrat (če zaprosiš na novo, lahko zaprosiš kadarkoli). Če zaprosim za Zoisovo in podaljšanje državne pustim in potem Zoisove ne dobim, lahko vseeno zaprosim za državno kasneje? Ali bi bila takrat smatrana kot nova štipendistka ali pa štipendije preprosto ne bi dobila?
Lepo Vas prosim za odgovore, ker jih nujno potrebujem.
Lep pozdrav

Sicer malo pozen odgovor, ampak...
Če si vložila obe vlogi, ti bo dodeljena štipendija, o kateri bo prej odločeno - to bo verjetno državna, saj o njih lahko odločajo sproti, pri Zoisovih pa šele, ko so vse vloge popolne.
Če si zamudila rok za državno štipendijo, potem letos te pravice ne moreš uveljavljati in boš, v kolikor ti tudi Zoisova ne bo dodeljena, žal ostala brez štipendije.