Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : polnoletnost=samostojnost?

anarchy
21.05.2006, 11:25
Kaj mislite vi, kaj pomeni biti samostojen? Da lahko delas, kar hoces, da sam odgovarjas za svoje odlocitve, da lahko gres bvoliti, da si financno neodvisen, da znas, kuhati, prati in likati?

Jaz pravim, da sem bil samostojen ze pri 10 letih, saj sem lahko pocel, kar sem hotu, ker so mi starsi dovolili skoraj vse, drugace sem si pravice sam izmislu, ceprav sem vedu sam, kaj lahko in kaj ne smem poceti. Bil sem dosti bolj zrel od ostalih, vsaj jaz tako mislim, mogoce pa je to bila le moja domisljija, ceprav z leti se nisem nic spremenil, jaz se pocutim zmeraj isti, saj nisem nobena druga oseba, ce se pra drugi ljudje spremenijo , dobijo drugacno osebnost, ne vem, kaj jim reci. Mogoce sem jaz ostal otrok, ali pa sploh nisem odrasu, ker sem od zmeraj bil odrasu. Zrelost in samostojnost je zame predvsem v tem, da znas lociti, kaj je prev in kaj ne, da si psihicno zrel, fizicno niti ni nujno, financno ne rabi biti neodvisen, prav tako ti ne rabi znati pomivati, kuhati, itd...., ker, ce ti ni potrebno, le zakaj bi?

Smesno, mi je, ko nekateri pravijo, da so samostojni, ki hodijo v sluzbo in si lahko placujejo kruh in zivijo stran od starsev. Ce si bogat in imas miljone ali miljarde tolarjev, ti ni potrebno delati, pa si prav tako samostojen, ceprav te kopajo drugi od otrostva, do starosti, ter ti drugi pomivajo, kuhajo, likajo, cistijo, itd....

Si samostojen, saj moras znati jim ukazat, kaj morajo delati, ter jim moras dajati redno placilo, navadni smrtniki tega ne morajo.

buba
21.05.2006, 13:15
napacen naslov dragi moj Kropotkin -- polnoletnost nima blage veze s samostojnostjo....:approve:

anarchy
22.05.2006, 22:09
napacen naslov dragi moj Kropotkin -- polnoletnost nima blage veze s samostojnostjo....:approve:
Sej zato sem dal nakoncu vprasaj na naslovu, ter seveda napisal, kaj si vi zares mislite, kaj pomeni biti samostojen, ker teoreticno, si nekako po zakonu pri polnoletnosti nekako lahko ze samostojen, prej kao ne moras biti. Torej pri 18 letih, te lahko vrzejo iz hise, ker niso vec dolzni te imeti doma in si lahko samostojno priskrbis za preziveti.

unicorn
22.05.2006, 23:04

Ne žali Kropotkina. :approve:

Matjaz26
23.05.2006, 10:27
Mislim da smo moski bolj malo samostojni, meni vedno opere punca perilo, nekoc pa mi ga je mama... sicer to nima veze s polnoletnostjo. Po mojem ima vec veze z oggovornostjo, tukaj bi si upal trdit da smo moski mal svoh...

anarchy
23.05.2006, 15:42
Mislim da smo moski bolj malo samostojni, meni vedno opere punca perilo, nekoc pa mi ga je mama... sicer to nima veze s polnoletnostjo. Po mojem ima vec veze z oggovornostjo, tukaj bi si upal trdit da smo moski mal svoh...
V bistvu je tudi ena resnica, da smo moski zelooooo leni. In uboge zenske delajo, se posebej v danasnjem stoletju. Zenske so se prevec enakovredne moskemu. Morajo roditi, skrbeti za otroke, delati v sluzbi in se doma. No, saj ni tako receno, je stvar dogovora, samo dosti zensk res dela vec kot moski, ceprav ne fizicno mogoce, samo casovno se mi zdi, kot, da vec casa delajo, ceprav neke statistike pravijo, da ni res.

ain
23.05.2006, 17:29
samostojnost je tudi znat pomivat, kuhat, poskrbet sam zase, bit neodvisen, seveda tud znat presodit kaj je ok in kaj je narobe in nesprejemljivo. zame je tudi to samostojnost. obstaja 1000 izjem (vsako pravilo jih ima). torej je tud tisto o milijardah zame izijema.
kar se pa tiče polnoletnosti.. kdo si je sploh zmislu da tista 18 v vozniškem pomeni mejnik? zakj ni to 20? osemnajstica je dobra sam za zakone... v real lajfu pa številke ne obstajajo...

buba
23.05.2006, 19:08
Ne žali Kropotkina. :approve:o grofu vse dobro...;)

buba
23.05.2006, 19:15
Sej zato sem dal nakoncu vprasaj na naslovu, ter seveda napisal, kaj si vi zares mislite, kaj pomeni biti samostojen, ker teoreticno, si nekako po zakonu pri polnoletnosti nekako lahko ze samostojen, prej kao ne moras biti. Torej pri 18 letih, te lahko vrzejo iz hise, ker niso vec dolzni te imeti doma in si lahko samostojno priskrbis za preziveti.širše. širše -- samostojnost, kot avtarktičnost, samostojnost, kot neodvisnost in samostojnost, kot samozadostnost -- mnogo lažje si je kuhat, pomivat, prat ali pa samo za sabo vodo potegnt ....da o spuščanju pokrova školjke niti ne govorim...;)

Matjaz26
24.05.2006, 09:46
Ne se sekirat, prej ali slej odgovornost pride sama, pa se to neves ne kdaj ne zakaj... malo po malo in ugotovis da si odrastu. Zato cim vec zuraj in iskoristi svoja leta, dokler je odgovornost opsional (pac ce se spomnis in naredis kaksno neumnost, ti ne bodo ocital vec kot tok), sam pamet v glavo pa bo vse ok.

spartan
24.05.2006, 09:58
Kaj mislite vi, kaj pomeni biti samostojen? Da lahko delas, kar hoces, da sam odgovarjas za svoje odlocitve, da lahko gres bvoliti, da si financno neodvisen, da znas, kuhati, prati in likati?

Jaz pravim, da sem bil samostojen ze pri 10 letih, saj sem lahko pocel, kar sem hotu, ker so mi starsi dovolili skoraj vse, drugace sem si pravice sam izmislu, ceprav sem vedu sam, kaj lahko in kaj ne smem poceti. Bil sem dosti bolj zrel od ostalih, vsaj jaz tako mislim, mogoce pa je to bila le moja domisljija, ceprav z leti se nisem nic spremenil, jaz se pocutim zmeraj isti, saj nisem nobena druga oseba, ce se pra drugi ljudje spremenijo , dobijo drugacno osebnost, ne vem, kaj jim reci. Mogoce sem jaz ostal otrok, ali pa sploh nisem odrasu, ker sem od zmeraj bil odrasu. Zrelost in samostojnost je zame predvsem v tem, da znas lociti, kaj je prev in kaj ne, da si psihicno zrel, fizicno niti ni nujno, financno ne rabi biti neodvisen, prav tako ti ne rabi znati pomivati, kuhati, itd...., ker, ce ti ni potrebno, le zakaj bi?

Smesno, mi je, ko nekateri pravijo, da so samostojni, ki hodijo v sluzbo in si lahko placujejo kruh in zivijo stran od starsev. Ce si bogat in imas miljone ali miljarde tolarjev, ti ni potrebno delati, pa si prav tako samostojen, ceprav te kopajo drugi od otrostva, do starosti, ter ti drugi pomivajo, kuhajo, likajo, cistijo, itd....

Si samostojen, saj moras znati jim ukazat, kaj morajo delati, ter jim moras dajati redno placilo, navadni smrtniki tega ne morajo.

Kolk vem smo ljudje socialna bitja in imamo radi družbo sebi podobnih bitij.....ko pridem v stik z ostalimi, postanemo soodvisni in del nečesa večjega....torej povsem sami in ločeni od drugih....nismo sposobni preživeti; ne umsko ne fizično.

Seveda se najde kak tak pacient kot Defoe s svojim Crusojem....vendar to je pač bil takrat "trend", ampak tudi junak je rabil upanje oz. "misel na boljši jutri in srečanje s svojimi", da je lahko kolikor tolikor normalno funkcioniral;)

anarchy
24.05.2006, 20:38
Kolk vem smo ljudje socialna bitja in imamo radi družbo sebi podobnih bitij.....ko pridem v stik z ostalimi, postanemo soodvisni in del nečesa večjega....torej povsem sami in ločeni od drugih....nismo sposobni preživeti; ne umsko ne fizično.

Seveda se najde kak tak pacient kot Defoe s svojim Crusojem....vendar to je pač bil takrat "trend", ampak tudi junak je rabil upanje oz. "misel na boljši jutri in srečanje s svojimi", da je lahko kolikor tolikor normalno funkcioniral;)

Ma ke lepo povedano, mislim, da je res tako ja.:2thumbs:

kekez
24.05.2006, 20:45
Lani sem se počutil izredno nesamostojno. Sredi morja mi je na najeti barki zmanjkalo goriva, čeprav je kazalo še dovolj. Kar nevarna situacija :O. Ni bilo druge kot poklicati na pomoč :blackeye:. Polnoletnost ni čisto nič pomagala.

anarchy
27.05.2006, 10:52
Lani sem se počutil izredno nesamostojno. Sredi morja mi je na najeti barki zmanjkalo goriva, čeprav je kazalo še dovolj. Kar nevarna situacija :O. Ni bilo druge kot poklicati na pomoč :blackeye:. Polnoletnost ni čisto nič pomagala.

Res je ina najhujse pa je v primeru, ko morda utones ali kaj drugega, ko te mora nekdo drugi drzati pri zivljenju ali morda oziveti. Takrat je tvoje zivljenje cisto prepusceno v rokah drugege osebe, kateri si lahko na koncu zelo hvalezen, ce ti je pomagala preziveti.

Shagart
28.05.2006, 06:53
ka ma to sploh veze s polnoletnostjo pa samostojnostjo?
Če bi iz tega kota stvari gledal pol ne bi blo samostojnega človeka na svetu...po moje je samostojnost v tem, da znaš preživet v normalni situaciji. Da znaš pripravt hrano, da preživiš en mesec z eno plačo (brez zadolževanja), da si urediš bivalno okolje ipd.

Oživljanje pa te fore pa ne pomenjo, da nisi şamostojen, ker je to ekstremna situacija, v kateri žrtev ne more glih velik nardit.

anarchy
28.05.2006, 09:13
ka ma to sploh veze s polnoletnostjo pa samostojnostjo?
Če bi iz tega kota stvari gledal pol ne bi blo samostojnega človeka na svetu...po moje je samostojnost v tem, da znaš preživet v normalni situaciji. Da znaš pripravt hrano, da preživiš en mesec z eno plačo (brez zadolževanja), da si urediš bivalno okolje ipd.

Oživljanje pa te fore pa ne pomenjo, da nisi şamostojen, ker je to ekstremna situacija, v kateri žrtev ne more glih velik nardit.

Saj imas tudi ti prav po eni strani, samo kaj, ce pogledamo enega bogatasa, ki ima toliko denarja, da sploh ne rabi delati? Njemu ne rabi delati nic, saj drugi delajo za njega, kaj tak clovek je samostojen? Saj zna preziveti vsak mesec in denarja mu ne zmanjka nikoli, ce drugi skrbijo za njega, to ne pomeni, da ne zna sam zase, ampak zato, ker nima casa z tem se ukvarjati in raje placa druge, da delajo namesto njega.

Zakaj bi delal, ce mu ni potrebno, bi bilo neumno, da bi delal in si sam kuhal, samo zato, da bi drugim dokazal, da je kao samostojen, da zna tudi on to delati.

Na drugi strani pa so otroci iz drugih revnih druzin po svetu, ki postanejo samostojni zelo zgodaj, ki ze delajo od otrostva, ter nekateri celo se prezivljajo z prostitucijo. zalostno.:(

Shagart
28.05.2006, 15:15
z bogatim je tko...
Če ne bankrotira je samostojen, se pravi, da zna razpolagati s svojimi sredstvi ne da bi ostal brez vsega, pa vseeno ta sredstva izkoristi najbolje kar se da. (torej samostojen)
:)

anarchy
29.05.2006, 15:56
z bogatim je tko...
Če ne bankrotira je samostojen, se pravi, da zna razpolagati s svojimi sredstvi ne da bi ostal brez vsega, pa vseeno ta sredstva izkoristi najbolje kar se da. (torej samostojen)
:)

Ce zna dobro razpolagati z sredstvi lahko postane se bolj bogat, drugace ce porablja denar, tako, kot vecina ljudi, mu ga ne bi zmanjkalo niti v 1000letih. Vecina ljudi, ki so pa revni, nimajo kaj dosti za razpolagati z denarjem, dosti jih je tako in tako ze bankrotiranih, ker so zapufani z krediti, itd...

Shagart
29.05.2006, 18:03
bankrotiraš lahk tud s par milijardami, če si majmun...pa tud en z minimalno plačo zna razpolagat z denarjem, če preživi, sam luksuza si ne privošči ne vem kolk ...te zadeve so zelo relativne.

Škrlatka
30.05.2006, 12:54
ne bi rekla da ima polnoletnos kaj z samostojnostjo, eni so nesamostojni se pri 40 letih in zivijo na racun starsev, ter ne znajo narediti nicesar zase;)mogoc je to odvisn od same vzgoje, da so jih prevec razvajali, eni pa se preprosto bojijo,
zdaj s bo to res zdelo prevec splosno gledano, sam je moskih vec ki so nesamostojni,zenske so mogoce tu mal v ospredju, saj more znat dolocena opravila ze v otrostvu in najstnistvu, ceprav se mi zdi da je bil na tem poudarek v preteklosti.
tako bom rekla, popolnomane odrastamo nikoli, na to nas vedno priprava neka preizkusnja.....paš enkrat mors odrast

anarchy
30.05.2006, 16:41
bankrotiraš lahk tud s par milijardami, če si majmun...pa tud en z minimalno plačo zna razpolagat z denarjem, če preživi, sam luksuza si ne privošči ne vem kolk ...te zadeve so zelo relativne.

Samo moras biti res majmun, da zapravis par miljard, drugace revez pa itak ne mora zagoniti toliko denarja, ker ga nima. Reven clovek lahko obraca denar samo toliko, da prezivi, ter mogoce malo zasluzi, bogat, pa lahko z danim denarjem lazje razpolaga.

Saj, ze ce da samo na banke in delnice, itd... lahko kar zelo varno dobiva nekaj procentov na leto, to so pa veliki miljoni na leto, tako, da mu res ni treba skrbeti, ker lahko samo z obrestmi tako lepo zivi.

Bogati ljudje itak izkoriscajo revne, saj zato so bogati, drugace ni mozno.

legenda
04.07.2007, 20:59
Anarchy, pritegnil me je tvoja tema.
Samostojen postaneš ( no ja) ko se zavedaš odgovornosti. Ko drugi ti lahko zaupajo, menim da
je še veliko tega kar bi se dalo napisati. Eni niso samostalni niti pri 70tih...
Ko veš da nisi "odšel" nekje kjer ni bilo treba, je pa povezano z "odraščanjem"

Lencka
04.07.2007, 21:15
Samostojnosti po mojem mnenju ne moremo enačiti z odgovornostjo in odraslostjo. Vidim jo namreč bolj kot opis tega, da zmores sam preziveti - denarno, materialno, custveno, socialno... Kar pa ni nujno res, četudi si odgovoren in odrasel - res pa je, da si nekateri predstavljajo, da so samostojni, pa niso niti malo odgovorni, odraslost je pa tako ali tako tema, pri kateri ima vsak svoja merila (s tem ne mislim polnoletnosti).

nofear2009
05.07.2007, 00:32

Po mojem biti samostojen ne pomeni, samo da znas ukazovati drugim ljudem in da ves kaj je prav in kaj ni. S tem na nek nacin poenostavljas kaj res pomeni biti samostojen. Vsak najstnik, ki je pri svoji zdravi pameti, lahko loci, kaj je prav in kaj je narobe in vsak je zmozen ukazovati/ voditi ljudi, reven ali bogat (seveda odvisno od karakterja). Biti samostojen je to cemur ti nasprotujes; namrec pomeni, da lahko prezivis brez pomoci drugih (financne, druzinske, custvene, itd.) in bolj pomembno, da lahko "delujes" sam zunaj v tem nasem krutem svetu. To pomeni biti samostojen.
Seveda, v bolj obicajnem smislu, samostojnost dobis, ko si 18. let star in takrat dobis pravico voljenja, sam odgovorjas za svoja dejanja, sam podpises dokumente, itd. To je samostojnost v bolj politicnem smislu.
Res je da ni vazn koliko si star, nekateri so samostojni ze pri zelo zgodnjih letih, nekateri pa se pri 50 ne vedo kaj to je, ceprav si mislijo da vejo.;)

Irina
05.07.2007, 01:32
Da še jaz pristavim svoj lonček.
Polnoletnost je zgolj z zakonom določena starost, ki ti daje neke pravice in določa obveznosti.
Samostojen si takrat, ko si sposoben za lastne odločitve, sprejeti odgovornost in posledice.

anarchy
05.07.2007, 15:06
Ja to glede 18 je itak BS, po zakonu si kao polnoleten in odrastel, v resnici pa nisi, lahko si ze prej ali sploh nikoli. Pravica do volitev me res ne zanima, ker je neumnost, ker mi ni mar do te pravice, glede tega lociti, kaj je prav in kaj ne, eni locijo bolje eni manj, ce pa znas lociti to dvoje se ne pomeni, da bos delal to kar je prav in zame clovek, ki ne dela to, kar je prav ni resen clovek ni, pa ali je odrasel ali ne, ni vreden spostovanja in konec.

Drugace pa smo itak skoraj vsi odvisni od nekoga, tako, da skoraj nihce ni zares samostojen, sam zares tezko prezivis po svojem, torej je par ze nuja, itd...

Vsemogočni
06.07.2007, 21:03

Pri 10-letih samostojen. Ta je več kot bosa in čudno razmišlanje :veryevil:
človek je samostojen, ko je sposoben preživljati samega sebe in toliko pameten, da lahko sprejema odločitve, ki vplivajo na njegovo nadaljnje življenje, brez da bi dobival še kako oporo ali potuho od kogarkoli. Pri 10-ih letih nikakor nisi samostojen, saj še veš ne zakaj se sploh gre v svetu. Seveda imaš hrano, stanovanje preskrbljeno od staršev prav tako pa si še v fazi vzgajanja in usmerjanja kaj je prav in kaj ni prav v življenju, kar pomeni, da si še krepko odvisen od staršev ali drugih, ki skrbijo za desetletnika. Če pa lahko delaš kar si želiš in takih je vedno več, pa pomeni edino, da SI ZAPUŠČEN in PREPUŠČEN SAMEMU SEBI, KER JE STARŠEM FIGO MAR ZA SVOJE POTOMCE.

Sam sem prepričan, da je samostojen človek tisti trenutek, ko je sposoben skrbeti v celoti sam za sebe in odločati o vseh zadevah, ki se ga tičejo. Tako o življenju, preživetju, kot o ostalih zadevah.

Njuška Trap
07.07.2007, 12:10
Eni niso samostalni niti pri 70tih...
Eeee, takrat večina njih ni (več) samostojna... :angel:

anarchy
09.07.2007, 19:51
Pri 10-letih samostojen. Ta je več kot bosa in čudno razmišlanje :veryevil:
človek je samostojen, ko je sposoben preživljati samega sebe in toliko pameten, da lahko sprejema odločitve, ki vplivajo na njegovo nadaljnje življenje, brez da bi dobival še kako oporo ali potuho od kogarkoli. Pri 10-ih letih nikakor nisi samostojen, saj še veš ne zakaj se sploh gre v svetu. Seveda imaš hrano, stanovanje preskrbljeno od staršev prav tako pa si še v fazi vzgajanja in usmerjanja kaj je prav in kaj ni prav v življenju, kar pomeni, da si še krepko odvisen od staršev ali drugih, ki skrbijo za desetletnika. Če pa lahko delaš kar si želiš in takih je vedno več, pa pomeni edino, da SI ZAPUŠČEN in PREPUŠČEN SAMEMU SEBI, KER JE STARŠEM FIGO MAR ZA SVOJE POTOMCE.

Sam sem prepričan, da je samostojen človek tisti trenutek, ko je sposoben skrbeti v celoti sam za sebe in odločati o vseh zadevah, ki se ga tičejo. Tako o življenju, preživetju, kot o ostalih zadevah.

Marsikdo je pri 10 letih ze ubil cloveka, pa seksal, se drogiral, itd.... samo da je prezivel, ne zivijo vsi tako lepo, kot mi.

Lencka
09.07.2007, 19:54
Marsikdo je pri 10 letih ze ubil cloveka, pa seksal, se drogiral, itd.... samo da je prezivel, ne zivijo vsi tako lepo, kot mi.

Ah... in to je dokaz samostojnosti??? Na primer tvoje?

Knez
10.07.2007, 09:37
Samostojen si, ko živiš od svoje plače.

Dokler si odvisen od staršev, nisi samostojen, ne glede na to, koliko si star.

anarchy
16.07.2007, 21:58
Samostojen si, ko živiš od svoje plače.

Dokler si odvisen od staršev, nisi samostojen, ne glede na to, koliko si star.

No prvi stavek je zanimiv, ker res me zanima, koliko ljudi je zares samostojnih, da lahko zivijo od svoje place, malokdo, dandanes je ze skoraj nuja, da zivita vsaj 2 pod isto streho in seveda, da prejemata placo, to pa ni samostojnost je isto ali zivis z starsi ali z punco, nisi samostojen in pika.

Samo najboljse je ziveti pri starsih vsaj dokler ne zasluzis denarja za si kupiti stanovanje, ker na kredite in v najemu nima smisla biti, ker to je samo metanje denarja stran.

ŠTRITOF - RETIRED
17.07.2007, 08:28
Po maturi na maturantskem izletu:

Razredničarka maturantom odpredava o njihovi zrelosti (zrelostni izpit).

Na koncu pravi: "No zdaj pa se primite za roke po dva in gremo

na ogled mesta!"

To je bilo res!!!!

mrjerry
17.07.2007, 09:03
Maturantski izlet je obicajno pred maturo, poleg tega pa je treba maturo NAREDITI, ne zgolj ODPISATI.
:clown:

ŠTRITOF - RETIRED
17.07.2007, 10:25
Jaz in moji vrstniki smo imeli izlet po maturi.

Vsemogočni
07.08.2007, 00:26
Jaz in moji vrstniki smo imeli izlet po maturi.

In samostojni žurirali :2thumbs:

Luccka
07.08.2007, 16:57
samostojen postaneš takrat, ko se odseliš iz " hotela mama".....