Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : banka ter internet

modelko
21.05.2006, 21:55
prek katere banke mi priporocate da si omislim poslovanje preko interneta? je mogoce kje kaksna akcija da dobis brezplacno zadevo (up. ime pa geslo) al je trenutno vse za placat?

SloCop
21.05.2006, 21:59
Če je brezplačno nevem, priporočam pa ti SKB.NET.

Zakaj?
1. Ne potrebuješ certifikata
2. Cena provizije na položnico je 50sit
3. Dobiš generator ''gesla'' s katerim se lahko brez certifikata povežeš na svoj račun recimo iz službe... od prjatelja... itd.
4. V štirih letih uporabe ni bil nikoli nedostopen. Vsaj ko sem ga jaz potreboval ne :)
5. Če pri konkurenci po pomoti zbrišeš certifikat moraš plačati novega, tu certifikata ni :)

Slabe strani:
Mesečna ''naročnina'' je 100sit

SKB.NET :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

kekez
21.05.2006, 22:42
Če je brezplačno nevem, priporočam pa ti SKB.NET.

Zakaj?
1. Ne potrebuješ certifikata
2. Cena provizije na položnico je 50sit
3. Dobiš generator ''gesla'' s katerim se lahko brez certifikata povežeš na svoj račun recimo iz službe... od prjatelja... itd.
4. V štirih letih uporabe ni bil nikoli nedostopen. Vsaj ko sem ga jaz potreboval ne :)
5. Če pri konkurenci po pomoti zbrišeš certifikat moraš plačati novega, tu certifikata ni :)

Slabe strani:
Mesečna ''naročnina'' je 100sit

SKB.NET :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:
Uporabljam nekaj bank. Vse so približno isti šmorn, le finese so druge.
SKB.net: Kar je za nekoga prednost, je za drugega slabost.
Vedno moraš nositi kalkulatorček s sabo, drugače ni z uporabo nič. Pri certifikatih si ga pač potegnem z enega od svojih računalnikov preko neta na drugega in lahko delam kjerkoli.
Vse banke si vzamejo čas za vzdrževanje, tudi SKB.net

Nekatere banke (redke, npr. Gorenjska) imajo višji nivo zaščite, saj podpisuješ vsako transakcijo in ne samo seje. To onemogoča trojance, da bi ti kradli denar (v stilu znanega slovenskega hekerja in NLB).

SKB.net je dokaj neažuren in s slabim delovnim časom. Če npr. dvigneš denar na bankomatu, bo to razvidno na netu šele po njihovi batch obdelavi. Nakazil preko vikenda ne sprovajajo (niti ob sobotah dopoldne).

starei
22.05.2006, 07:03
Gorenjska banka običjano meseca oktobra, ko je mesec varčevanja (ali nekaj podobnega), nudi brezplačen pristop k internet banki. Sicer je prijava okoli 5 KSit.

Uporabljam jo več kot 1 leto in sem zadovoljen nad odzivnostjo, tehnično in podporo uporabnikom. :2thumbs:

Štrudl
22.05.2006, 08:39
gorenjska banaka ima zelo počasno e-poslovanje, v primerjavi z A banko, imam obe, vendar ej A veliko hitrejša in ažurnejša, pa tudi bolj razvidna in vse ostalo....pa še cenejša :D

lady_lucifer
22.05.2006, 10:15
jst mam skb.net in je vse okej, samo moti me, da se vse odvija ful pocasi....tko kot je nekdo pred mano reku, neazurni so...

modelko
22.05.2006, 16:57
mogoče kdo uporablja BankaNet od Nove KBM d.d. (Nova Kreditna Banka Maribor)?

ludimilojko
31.05.2006, 19:41
Sam uporabljam i-Net banko Banke Koper. Stroški so 100 SIT na mesec (niti za eno kavo), sicer ne vem koliko ti računajo ob otvoritvi. Imaš generator gesel (Maestral), če pa te to moti, imaš na Maestru, ki jo dobiš ob otvoritvi računa certifikat in lahko uporabljaš Burjo, samo vklopit jo morajo (pa še kak svoj certifikat lahko naložiš gor, tako da ni nevanosti izbrisa iz računalnika, pa še zaščita je ta prava). Odločitev je tvoja, dodatnih stroškov ni. Drugače zadeva dela, zadovoljivo hitro nudi pa vse kar so zgoraj našteli, digitalno podpisovanje, 24 na 24, pregled prometa po kartici (Maestro, Eurocard, Activa....), stanja na BA so ažurna....

BMX
01.06.2006, 06:48
Klik ali od BA CA. Sploh slednji je zelo varen.

kekez
01.06.2006, 07:38
Pred enim tednom sem oddal naročilo za večje dvige na bankomatu preko SKBnet-a.
Pa je zadeva še kar "V OBDELAVI" :hammer:

Toliko o ažurnosti elektronskega bančništva.
Saj načeloma se mi ne mudi, zato ne bom še nič težil. Me prav zanima, koliko časa jim bo potrebno ... :clown:

jaka-25
06.06.2006, 20:55
Tud jst sm zadovoln z SKB net-om!!!

lady_lucifer
06.06.2006, 20:56
men pa tale kalkulatorcek od skb-ja crkuje, kr je treba baterijo zamenat:D

gambler
06.06.2006, 21:22
Ti kar kalkulatorček zamenjaj, za solarnega, pa bo.:clown:

gambler
06.06.2006, 21:25
Sicer pa sam uporabljam NLB-jev KLIK in sem z njim zadovoljen, tko, da ti ga priporočam.

lady_lucifer
07.06.2006, 06:15
Sicer pa sam uporabljam NLB-jev KLIK in sem z njim zadovoljen, tko, da ti ga priporočam.

no thank you very much :dead:

ARMEDhodzic
07.06.2006, 08:04
SKB je debest.

:evil:

mertseger
07.06.2006, 21:05
jest mam klik pa ni nobenih problemov

kekez
11.06.2006, 14:00
Pred enim tednom sem oddal naročilo za večje dvige na bankomatu preko SKBnet-a.
Pa je zadeva še kar "V OBDELAVI" :hammer:

Toliko o ažurnosti elektronskega bančništva.
Saj načeloma se mi ne mudi, zato ne bom še nič težil. Me prav zanima, koliko časa jim bo potrebno ... :clown:
Zdaj je že več kot 2 tedna mimo in še kar nič.
Elektronsko bančništvo SKB-net sux(cks) :mad:

kekez
23.06.2006, 12:31
Koliko je že zdaj, kar sem dal sporočilo na SKB-net? Že skoraj en mesec :O .
Še vedno ga niso obravnavali. :hammer:
Očitno so v SKB banki odpustili človeka zadolženega za SKB-net? :dontknow:

kekez
26.06.2006, 14:02
Eh, niso tako neažurni, samo površni so.
Zdaj po 1 mesecu sem jih direktno malo pobaral, kdaj bo naročilo z skb-neta obdelano.
Ugotovili so, da je že, samo niso potrdili na netu. Pozabili :clown:

Saj, nekoč se mi je zgodilo, da sem na bankomatu plačal 2 položnici, oni pa so plačali samo eno (drugo so spregledali) :hammer:

d3vil_b4b3
26.06.2006, 19:05
Sam pazi da te ne bojo oropal še vmes :D

kekez
26.06.2006, 19:20
Sam pazi da te ne bojo oropal še vmes :D
Nimam sefa :veryevil:
Nimam česa dati noter :evil:

freya
27.06.2006, 08:36
Uporabljam Klik in sem generalno zadovoljna, ne morem pa razumet, da za obdelavo zahteve za trajnik potrebujejo 2 meseca in ko je zadeva urejena, ne javijo.

joe
12.07.2006, 12:21
Uporabljam Klik in sem generalno zadovoljna, ne morem pa razumet, da za obdelavo zahteve za trajnik potrebujejo 2 meseca in ko je zadeva urejena, ne javijo.

mene tukaj zanima ena stvar, Ali oni to uporabljajo računalnike ali o na drugi strani en človek ročno vnša podatke, tk ko je na eni reklami. Ko pride tip do bankomata, pol pa v banki hiter trije skočijo za računalnik, pa obdelajo njegovo zahtevo???

Pa transakcije v nedeljo ne grejo, A to ima računalnik fraj vikend al kaj??? Je na dopustu???

Sej kr ne morem verjet, v dobi računalništva, pa takšneli problemi z ažurnostjo????

Kaj pa, če se na 5 bankomatih hkrati prijavijo osebe???? Pol je ja sistem preobremenjen.

Vse skupaj me spominja na tisti vic, o albanskem letalu, ki strmoglavi, vzrok, kurjača je infarkt.

solsikke
12.07.2006, 12:26
No, jst sem prišla včeraj domov in me je čakalo pismo z banke.
Maja sem namreč vzela en kredit in začeti bi ga morali trgati 29. junija, kot smo se dogovorili za trajnik, česar pa niso storili in sem torej včeraj dobila opozorilo, da moram plačati obrok, drugače bodo poslali opomin. WTF!
Zdej pa moram v banko in izvest en napad popisdeetisa.

joe
13.07.2006, 11:59
No, jst sem prišla včeraj domov in me je čakalo pismo z banke.
Maja sem namreč vzela en kredit in začeti bi ga morali trgati 29. junija, kot smo se dogovorili za trajnik, česar pa niso storili in sem torej včeraj dobila opozorilo, da moram plačati obrok, drugače bodo poslali opomin. WTF!
Zdej pa moram v banko in izvest en napad popisdeetisa.

Kaj mi bo kdo odgovoril in razložil, zakaj hodijo Bankomati oziroma bančni internet programi spat. Isto je z avtomati, ki potrjujejo zdravstvene kartice.

To me res zelo zanima, zakaj ti stroji niso sposobni delati 24 ur na dan. Zakaj potrebujejo počitek?

kekez
13.07.2006, 15:40
Jaz se profesionalno ukvarjam z 24x7 sistemi (sistemi, ki ves čas delujejo).
Večine bank ni najti med mojimi strankami. Zato se ne čudim zaradi spanja njihovih računalnikov. :evil:

Stvari seveda niso trivialne. Ne moreš postaviti računalnika in reči: "Delaj dokler ne crkneš, potem bomo pa že nekako!"
Vmes navadni resni računalniki rabijo čas za vzdrževanje (arhiviranje, indeksiranje, izračun statistik, prenos podatkov, batch obdelave ..., marsikaj se lahko še najde). 24x7 sistemi zahtevajo posebno izvedbo in posebne vzdrževalne pristope.

Arabella
13.07.2006, 18:14
Večine bank ni najti med mojimi strankami. Zato se ne čudim zaradi spanja njihovih računalnikov. :evil:

Stvari seveda niso trivialne. Ne moreš postaviti računalnika in reči: "Delaj dokler ne crkneš, potem bomo pa že nekako!"
Vmes navadni resni računalniki rabijo čas za vzdrževanje (arhiviranje, indeksiranje, izračun statistik, prenos podatkov, batch obdelave ..., marsikaj se lahko še najde). 24x7 sistemi zahtevajo posebno izvedbo in posebne vzdrževalne pristope.
Hm, vprašanje laika, a se ne bi dalo tako zrihtat, da bi vsak tak računalnik imel "namestnika", ki bi se vklopil, ko se bi ta šel obdelavo podatkov? Ko sem rekla vsak računalnik svojega namestnika, nisem mislila enega na enega, pač pa rezervo na več računalnikov in bi se ti izklapljali v različnih terminih...Bi bilo izvedljivo ali je to znanstven afantastika?:dontknow:

kekez
13.07.2006, 19:31
Hm, vprašanje laika, a se ne bi dalo tako zrihtat, da bi vsak tak računalnik imel "namestnika", ki bi se vklopil, ko se bi ta šel obdelavo podatkov? Ko sem rekla vsak računalnik svojega namestnika, nisem mislila enega na enega, pač pa rezervo na več računalnikov in bi se ti izklapljali v različnih terminih...Bi bilo izvedljivo ali je to znanstven afantastika?:dontknow:
Povsem laičen odgovor: zelo tako približno to tudi dejansko poteka ;) .

joe
13.07.2006, 21:43
Povsem laičen odgovor: zelo tako približno to tudi dejansko poteka ;) .

Še vedno ne vem, zakaj potem hodijo bančni in zdravstveni računalniki vsak večer spat.

Tudi moji serverji se arhivirajo, pa kakšno statistiko ven vržejo, pa še kaj, pa vseen hkrati delajo non-stop.

Sicer niso to neki bančni serverji, ampak vseeno, imajo kar dela.

kekez
13.07.2006, 21:59
Načeloma je tako.
- niti ena transakcija se nikoli ne sme izgubiti
- niti ena transakcija ne sme biti opravljena na pol (sicer potem itak ni transakcija)

To pomeni, da ne moreš arhivirati stanja kar tako, copy nekam. Stanje mora biti vedno konsistentno. Če delaš navadne kopije, lahko del diska (datoteke, podatkov) posnameš pred spremembo, del pa po spremembi in potem imaš nekonsistentno stanje.

Primer iz banke, nakazilo z računa na račun. Shranjeval si v trenutku, ko je bil znesek izvornega računa že zmanjšan, ciljni pa še ne povečan (ali obratno, ciljni že povečan, izvorni pa še ne zmanjšan). Tole je znanec celo doživel, pomeni, da nekatere banke niti osnovnih stvari nimajo transakcijsko urejenih.
Meni se je zgodilo, da je sredi dviga na bankomatu prišlo do prekinitve. Stanja na računu mi to sicer ni zmanjšalo (denarja nisem dobil), ampak bankomati so zabeležili dvig in mi tisti dan potem noben bankomat ni hotel izplačati denarja. (Tudi nekonsistentno stanje)

To so primeri čisto najosnovnejših problemov, ki so enostavno rešljivi.

Tisti, ki ne znajo (veliko uglednih podjetij je med njimi), pred shranjevanjem "ugasnejo" vse programe in poskrbijo, da so podatki v mirujočem stanju.

Vsemogočni
06.08.2006, 14:31
gorenjska banaka ima zelo počasno e-poslovanje, v primerjavi z A banko, imam obe, vendar ej A veliko hitrejša in ažurnejša, pa tudi bolj razvidna in vse ostalo....pa še cenejša :D

Res je treba malce čakati na nalaganje pa potem izvrševanje transakcije, vendar sam mislim, da ni tko kritično ali hudo, še najmanj pa, kot v banki, kjer stojiš v vrsti. Kako se počasi vrste premikajo pa rajši ne pišem več. V glavnem, če že moram v banko, moram vedno k ortopedu, da mi malce olajša bolečine v križu, sploh pa na splošno sovražim dolge vrste in vse kar temu sledi.

Položnice lahko plačujem podnevi, ponoči, vsekakor pa takrat, ko si sam vzamem čas in brez stanja v vrsti, in veliko manjšo provizijo, kar je najbolj pomembno. Čeprav imam občutek, če bi uporabljali vsi Link, bi bila provizija enaka kot za okencem.

Se pa nikakor ne strinjam s pojasnilom SloCop-a: če se ti izbriše certifikat, moraš plačati novega. To nikakor ne drži. Saj tudi pri obnovi računalnika (menjavi plate, procesorja itd. pri nalaganju na novo sistema ali winsew itd.), ni treba po nov certifikar (razen mogoče, ko se ti zadeva prvič podere in še nimaš izkušenj), ampak ga naložiš z diskete ali CD-ja in delaš normalno naprej. Je pa res, da si privezan na svoj računalnik, ali tistega v katerega naložiš certifikat in ne moreš dostopati od drugje. Ampak, denarja tko al tko ne moreš dvigatii, na dopust ne dobivaš računov, da bi jih plačeval, pr sosedu pa tud ne boš puščal bančnih sledi. Da vneseš plačila za en mesec naprej, pa tudi ni slabo in nikakor ne pomeni, da moraš vsak dan posebej vnašati račune.
Sam si sproti kopiram promet, tako, da imam vedno pri roki tudi ažurno evidenco. Če pa se že spravim na internetno bančno poslovanje pa tko vem, da bom zabil kot povsod kamor grem, določen čas in mi je htrost, da v trenutku dobim podatke ali po parih sekundah nepomembna.

Nekaj druzga me pa moti pri GB. Ko dobivam mesečne papirnate izpiske, ma ni izpiska na katerem kljub večmesečnem pozitivnem stanju ob koncu meseca ne dobim v samem vrhu izpiska postavko: Obresti prehodnega obdobja in vedno odbito vsoto tam okoli 0,03 SIT, včasih kak stotin več. Tega pa resnično ne zastopim. Ker če imam pozitivno stanje, bi še zastopil, da je to prihodek, nikakor pa ne odhodek. :dontknow:

dal
06.08.2006, 17:01
Kaj mi bo kdo odgovoril in razložil, zakaj hodijo Bankomati oziroma bančni internet programi spat. Isto je z avtomati, ki potrjujejo zdravstvene kartice.
To me res zelo zanima, zakaj ti stroji niso sposobni delati 24 ur na dan. Zakaj potrebujejo počitek?

Zato, ker jih je nekdo tako nastavil. ;)

doli
07.08.2006, 10:33

Čisto na kratko in točen odgovor. 24x7 deluje tudi v bankah povsod tam, kjer so stroški za to upravičeni. Mislim, da jih je malo, ki bi bili pripravljeni plačati cca 70% višje stroške za internetno poslovanje, da bi delali 24x7. Prepričan sem, da znanje tu ni problem, saj vzpostaviti 24x7 ni nič kaj kompliciranega.