Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Nestrpnost med mladimi

katia
01.06.2006, 12:25
Čao, zanimajo me vaše izkušnje glede nestrpnosti med mladimi pri nas. Prijatelja, ki je gej so namreč grdo pretepli in nato se je v klapi razpredla debata o nestrpnosti na splošno pri nas...homofobija, tujci, čefurji (se opravičujem za slabšalni izraz ), džamija-vera itd. Mogoče sem malce naivno trdila, da pri nas je pa tega zelo malo...ne vem, nisem imela veliko slabih izkušenj (razen z redarji v lokalih ). Pa me zanimajo vaše izkušnje...da si malce razširim obzorje in ustvarim (morda) bolj realno sliko situacije pri nas.
Lep dan še naprej

ozayrus
01.06.2006, 12:50
Čao, zanimajo me vaše izkušnje glede nestrpnosti med mladimi pri nas. Prijatelja, ki je gej so namreč grdo pretepli in nato se je v klapi razpredla debata o nestrpnosti na splošno pri nas...homofobija, tujci, čefurji (se opravičujem za slabšalni izraz ), džamija-vera itd. Mogoče sem malce naivno trdila, da pri nas je pa tega zelo malo...ne vem, nisem imela veliko slabih izkušenj (razen z redarji v lokalih ). Pa me zanimajo vaše izkušnje...da si malce razširim obzorje in ustvarim (morda) bolj realno sliko situacije pri nas.
Lep dan še naprej

Ne vem sicer, kako si lahko ustavrila sliko, da je pri nas malo nestrpnosti, ko pa cela evropska javnost nabija, kako mamo slabo urejene stavri. Ti pa vseeno zavidam, ker verjetno živiš v takem okolju, ki ni tako nestrpen do "drugačnih", da si šele sedaj pomislilsa, da je temu drugače.
Osebno mislim, da se čisto nič ne razlikujemo od ostalega prebivalstva na zemlji. V vsaki državi je nestpnost, ksenofobija (če kdo meni dugače, naj imneuje državo, ki tega nima). To je na žalost normalen proces, dejavnik pri človeškemu bitju.

mrjerry
01.06.2006, 14:13
Na splosno se mi mladi ne zdijo nic kaj bolj ali manj nestrpni, kot je nestrpno celotno prebivalstvo. Hocem rect, da mladi ne izstopajo. Marsikaj je najbrz posledica razmer v druzinah - ce vsak dan slisis fotra, kako rece kaksno mastno cez katerokoli populacijo ze, potem je cudez, da nisi nestrpen tudi sam. To, da pa mularija premlati nekoga, ki je drugacen, pa po moje niti ni odraz nestropnosti same po sebi, ampak odraz zdolgocasenosti. In ko si zdolgocasen, si poisces nekaj z `dobrim' razlogom, da to razbijes.

D' Andre
01.06.2006, 14:44
Odkrita nestrpnost je nadlegovanje in fizično obračunavanje, večina nestrpnosti pa je prikrita, deluje preko opazk in pripomb. Tako da me ne čudi, da tega še nisi bolj intenzivno doživela, sploh če si iz kake vasi ali majšega mesta. Po mojem mnenju smo Slovenci na splošno zelo nestrpen narod - agresija na cesti, vprašanje glede tujcev, priseljencev, vere, nacionalne pripadnosti itd. Nestrpnost je pogojena z strahom in predsodki, kar je lastnost socialno nemočnih in nerazvitih ljudi. Osebno sem videl napad na geja in na muslimanko. V lokalu sredi Ljubljane smo bili družba približno desetih ljudi, med drugim tudi moj mlajši brat in njegov fant, ki sta si namenila poljub ali dva, torej ni šlo za kako izzivanje ali razkazovanje. Izza sosednje mize, kjer je sta sedela dva težka samozvana je*ača plus njuna družba, je prišlo par opazk, ki smo jih ignorirali, dokler ni v brata priletela škatlica cigaret. Vržem čike nazaj češ, vračam jih, eden od modelov znori in se že začneva ravsati, vendar so naju spravili narazen. Kelnar jim je svetoval naj se poberejo, ker so očitno že nekaj spili, in so tudi šli. Vendar so zraven obljubljali še nevemkakšne batine, skratka težki primitivci. Zanimivo pa je, da mrha enega od obeh tipov glasno spodbujala povratne sankcije.
Druga scena je bila, ko so me ustavili kiflci, rutinska kontrola prometa. Kolegico iz Irana, ki tu živi že več let, je policaj nesramno prešlatal (mene se ni niti dotaknil, čeprav je bilo rečeno, da bo zaradi suma, da imam v avtu psihoaktivne substance, pregledal vse). Ker naj bi ženske pregledovale policajke in ker je bil policaj tudi verbalno agresiven, je kolegica znorela in ga odrinila, potem jo je aretiral, tko da smo imeli še cel žur na policiji. Je bilo tud v cajtengih. Model je potem izgubil službo. Podobnih štorij sem slišal že kar nekaj.

anarchy
01.06.2006, 14:45
Lep dan še naprej

Res je dosti nestrpnosti, samo sama nestrpnost se ne pomeni, da lahko pride do kaznivega dejanja, to, da so tvojega prijatelja pretepli pa ni le nestrpnost, temvec cisto kaznivo dejanje, katere se lahko prijavi ali tozi, policija bi mogla ukrepati, saj tle ni nobene veze kaj je on in ali to njih moti ali ne, nihce nima pravice nekoga pretepsti kr tako.

mrjerry
01.06.2006, 17:54
Odkrita nestrpnost je nadlegovanje in fizično obračunavanje, večina nestrpnosti pa je prikrita, deluje preko opazk in pripomb. Tako da me ne čudi, da tega še nisi bolj intenzivno doživela, sploh če si iz kake vasi ali majšega mesta. Po mojem mnenju smo Slovenci na splošno zelo nestrpen narod - agresija na cesti, vprašanje glede tujcev, priseljencev, vere, nacionalne pripadnosti itd. Nestrpnost je pogojena z strahom in predsodki, kar je lastnost socialno nemočnih in nerazvitih ljudi. Osebno sem videl napad na geja in na muslimanko. V lokalu sredi Ljubljane smo bili družba približno desetih ljudi, med drugim tudi moj mlajši brat in njegov fant, ki sta si namenila poljub ali dva, torej ni šlo za kako izzivanje ali razkazovanje. Izza sosednje mize, kjer je sta sedela dva težka samozvana je*ača plus njuna družba, je prišlo par opazk, ki smo jih ignorirali, dokler ni v brata priletela škatlica cigaret. Vržem čike nazaj češ, vračam jih, eden od modelov znori in se že začneva ravsati, vendar so naju spravili narazen. Kelnar jim je svetoval naj se poberejo, ker so očitno že nekaj spili, in so tudi šli. Vendar so zraven obljubljali še nevemkakšne batine, skratka težki primitivci. Zanimivo pa je, da mrha enega od obeh tipov glasno spodbujala povratne sankcije.
Druga scena je bila, ko so me ustavili kiflci, rutinska kontrola prometa. Kolegico iz Irana, ki tu živi že več let, je policaj nesramno prešlatal (mene se ni niti dotaknil, čeprav je bilo rečeno, da bo zaradi suma, da imam v avtu psihoaktivne substance, pregledal vse). Ker naj bi ženske pregledovale policajke in ker je bil policaj tudi verbalno agresiven, je kolegica znorela in ga odrinila, potem jo je aretiral, tko da smo imeli še cel žur na policiji. Je bilo tud v cajtengih. Model je potem izgubil službo. Podobnih štorij sem slišal že kar nekaj.

Glede drugega primera: cim se moski dotakne zenske, si je potrebno zapisati njegove podatke. Brez ravsanja in podobno. Nato pa lahko prosis policaja, naj nadaljuje s postopkom. Seveda ne podpises zapisnika.

Knez
01.06.2006, 18:46
Sem že povedal, pa bom ponovil:

Problem ni v mladih, problem je v starih.

Mularija kriči, kar stari šepetajo.

Velja za vse narode, ne le Slovence, seveda.

sJavorshek
01.06.2006, 20:08
Rasizma, nasilja in podobnga je dost, sam mal je treba okol pogledat.

Zakaj se dogaja? Iz čistga sovraštva, ker tko govorijo starši? Morbit, ampak glavni razlogi so pa ponavad prikriti. :dontknow:

ain
01.06.2006, 20:25
ja jaz tud nimam negativnih izkušenj... tam pa tam kakšna zmerljivka za bosanca, sam še to ne direktno nekomu, pač pa bolj u stilu opravljanja.

sJavorshek
01.06.2006, 20:33
Tole je blo že sicer obdela v drugi temi, ampak nalepke Tu je Slovenija se men ne zdijo ravno vzor strpnosti. :D
Če človk zna opazvat, se hitr opaz, kje in kako se vse nestrpnost pojavlja. :dontknow:

Knez
01.06.2006, 20:40
ja jaz tud nimam negativnih izkušenj... tam pa tam kakšna zmerljivka za bosanca, sam še to ne direktno nekomu, pač pa bolj u stilu opravljanja.

Ha ha, logično.:D

Dvomim, da kateri od zagretih nacionalistov upa zmerjati Bosanca direkt v obraz..

tayaoo
01.06.2006, 20:40
nimam slabih izkušenj glede tega, sicer pa tudi sama poskušam na ljudi s katerimi živim vplivati z razmišljanjem, da je treba spoštovati vse ljudi in ne jih poniževat če so iz drugega kraja ali imajo drugo barvo kože , če pridejo v naše okolje s svojo drugačnostjo jim pomagati da se "vklopijo"

seveda v to ne sodijo razne deviantne skupine ljudi , ki ogrožajo druge

po moje otroci nestrpnost prinesejo večinoma iz domače hiše..

ain
01.06.2006, 21:00
Ha ha, logično.:D

Dvomim, da kateri od zagretih nacionalistov upa zmerjati Bosanca direkt v obraz..
no ja sam enga tacga psihiča poznam...:D

buba
01.06.2006, 22:00
Sem že povedal, pa bom ponovil:

Problem ni v mladih, problem je v starih.

Mularija kriči, kar stari šepetajo.

Velja za vse narode, ne le Slovence, seveda.:2thumbs: - in bolja ali manj tudi za vse case....

katia
02.06.2006, 08:51
Ne vem sicer, kako si lahko ustavrila sliko, da je pri nas malo nestrpnosti, ko pa cela evropska javnost nabija, kako mamo slabo urejene stavri. Ti pa vseeno zavidam, ker verjetno živiš v takem okolju, ki ni tako nestrpen do "drugačnih", da si šele sedaj pomislilsa, da je temu drugače.
Osebno mislim, da se čisto nič ne razlikujemo od ostalega prebivalstva na zemlji. V vsaki državi je nestpnost, ksenofobija (če kdo meni dugače, naj imneuje državo, ki tega nima). To je na žalost normalen proces, dejavnik pri človeškemu bitju.

Na to kaj nabija evropska javnost se ne oziram preveč...vsak naj najprej pomete pred svojim pragom. Vem, da nestrpnost obstaja povsod po svetu vendar je ponekod bolj opazna drugod manj. Seveda ima vsak posameznik stereotipe v svoji glavi, mnogim (če ne vsem) se ti naprej razvijejo v predsodke, temu se ne da izognit. Kar lahko naredimo je pa, da se teh stereotipov in predsodkov zavemo in jih zavestno zanemarimo.
Nekateri ste mnenja, da to izvira iz družinskega okolja...kaj pa če ne? Mladostniki so precej ranljiva skupina ljudi in vsi vemo kako pomembni so sovrstniki v času pubertete, razvoja v svojo osebnost, ko staršev ne želijo poslušati. Se stereotipi, predsodki in nenazadnje izražena nestrpnost prenašajo med mladimi samimi?

Njuška Trap
02.06.2006, 13:45
Želela bi si, da bi bilo moje mnenje samo odraz moje lastne paranoičnosti; zdi se mi namreč, da na vseh področjih skoraj pokamo po šivih od nestrpnosti...
Že če poslušam besednjak premnogih, je na vsakem koraku moč slišati "čefur", "Šiptar", "muslič" itd. Stvar pride celo tako daleč, da punca (primer slišala na lastna ušesa) povsem suvereno vpraša fanta, ali je Šiptar... Fant normalno odgovori, da ni. Druga punca, ki razume, v čem je fora, ga vpraša, če je Albanec. Fant odgovori, da je. In prva punca presenečeno vpraša, če ni to isto... Večina od nas je verjetno slišala, kako že mulci tekmujejo, kdo bo najsočnejše užalil "ta spodnje"... In ravno ti "ta spodnji" so odlično sredstvo za nabiranje točk na volitvah, saj "nam samo kradejo življenjski prostor, kradejo zaposlitve, v našo oh in sploh super deželico "na sončni strani Alp" pa vnašajo kriminal in ji znižujejo standard"... In nihče niti z očesom ne trzne.
Pa proglašanje gayev in lezbijk za bolane, nenormalne, pokvarjene itd. In za katere si celo državni funkcionar dovoli reči, da ne spadajo pod Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, temveč pod Ministrstvo za zdravje... Da ne omenjam poslanca, ki povsem odkrito pove, da s homoseksualcem ne bi spil niti kave... In se nihče ne zgraža. Vsaj odkrito in naglas ne.
Samske ženske, ki bi eventuelno uporabile biomedicinsko pomoč pri zanositvi, so itak samo zafrustrirane ženske, ki sovražijo moške in jim je treba že zaradi tega prepovedati imeti otroka, njih pa poslati na psihiatrijo, saj s takimi nazori pač niso za med ljudi, med normalne že ne. Groza. Res.
Romom po hitrem postopku odvzamejo vrtec, saj je zgrajen na črno, nihče pa ne trzne, ko se pojavi podatek, koliko počitniških hišic v lasti "slovenskih elitnežev" je na črno zgrajenih na območju Triglavskega narodnega parka (ki jih Inšpektorat za okolje in prostor sicer obravnava, ampak niso v prednostnem planu). Šolski minister se odloči, da bo ločil razred - Rome posebej, klene Slovence pa posebej... Razen parih nevladnih organizacij pa spet nula od reakcije...
Nato se zgodi, da poslanec poslanko skoraj na ginekološki pregled pošlje in (surprise, surprise!) spet minimalen odziv v medijih, nobenega konkretnega odziva s strani "pristojnih", spet znak, da je pri nas to sprejeto, skoraj dovoljeno.

In mene pri vsem tem splošno vzdušje prav nič ne preseneča - v tem vzdušju se kalijo nove generacije, ki odražajo mišljenje, vedenje in delovanje tistih, ki bi lahko vplivali na drugačen, vsaj približno strpen odnos do skupin, ki so popolnoma po krivici označene za marginalne. Za bruhat.

mrjerry
02.06.2006, 13:53
Tud jaz upam, da je tole odraz tvoje paranoje. Menim pa, da se nestrpnosti ne da resevati sistemsko, ampak jo lahko resi samo vsak posameznik sam pri sebi. Nihce te ne more prisiliti, da si o nekomu ne mislis tistega, kar si pac hoces.

ozayrus
02.06.2006, 13:59
Na to kaj nabija evropska javnost se ne oziram preveč...vsak naj najprej pomete pred svojim pragom.

Odlično povedano- tudi sam se na evropsko javnsot ne oziram več (toliko)

Nekateri ste mnenja, da to izvira iz družinskega okolja...kaj pa če ne?

Družina lahko veliko pripomore, da ti "vgradi" elemente, orodja, zavest da lahko potem kot si rekla zavestno zanemarimo stereotipe in predsodke.

Se stereotipi, predsodki in nenazadnje izražena nestrpnost prenašajo med mladimi samimi?

Po mojem mnenju - brez dvoma, da se
:dontknow:

Njuška Trap
02.06.2006, 14:34
Tud jaz upam, da je tole odraz tvoje paranoje. Menim pa, da se nestrpnosti ne da resevati sistemsko, ampak jo lahko resi samo vsak posameznik sam pri sebi. Nihce te ne more prisiliti, da si o nekomu ne mislis tistega, kar si pac hoces.
Že, že, ampak eno si je o nekom nekaj misliti, drugo pa to reči na način, ki se smatra kot nestrpen, nespoštljiv ali celo sovražen.Tudi sama misliim, da se strpnosti ne da reševati sistematično, še vedno pa sem mnenja, da bi se nekdo, ki ima dostop do medijev, ki ima celo nekakšen vpliv na ljudi, moral zavedati, do kod seže meja spoštovanja "drugačnih" in kje je tista točka, kjer to mejo prestopi. In to tudi upoštevati.

mrjerry
02.06.2006, 14:42
Hja, kulture nasih funkcionarjev u bistvu sploh ne bi komentiral. Dokler je komunikacija na nivoju, na kakrsnem je, je z vidika drzavne integritete njihova nestrpnost zal med marginalnimi problemi. U glavnem, o tem niti ne zelim debatirat, ker je stvar u podnu.

Bolj zanimivo se bi bilo pogovort o drugem primeru, o tistih dveh puncah in siptarju oz. albancu. Za moje pojme punca, ki ga je sprasevala, a je siptar, ni nestrpna. Pac ne ve, da je izraz `siptar' ekvivalenten svabu, makaronarju, jodlarju... Ce pa punca se naprej uporablja enake izraze, po tem, ko ve, kako je s tem - ja, to je nestrpnost. Ocitno je torej treba identificirati tiste ljudi, ki so nestrpni namenoma. Ti namrec zastrupljajo tiste s sibkejsim znanjem (sploh recimo odrascajoce otroke), jih filajo z nepopolnimi in pristranskimi informacijami ter s tem sirijo svoje leglo.

In temeljno vprasanje: kako odkriti taksne ljudi? Sam nimam pojma.

Njuška Trap
02.06.2006, 14:54
Primera te punce nisem dala zato, da bi s prstom kazala nanjo, češ, da je ona nestrpna, se mi pa to zdi lep (hm...) primer "sprejete nestrpnosti"... Ko stvar pride tako daleč, da človek ne ve, da je to slabšalen izraz, ki lahko mimogrede prizadane tistega, ki mu je "opazka" namenjena.

mrjerry
02.06.2006, 14:56
Sej sem dojel ;). Ta sprejeta nestrpnost je pa posledica zdolgocasenja ljudi. Ce mene vprasas.

Njuška Trap
02.06.2006, 15:12
Zdolgočasenosti ali tega, da se ljudem ne da razmišljat, tega, da je precej bolj komfortno (:rolling:) ostati povprečen, siva miška, ovca...

Pismo, spet živali žalim...

mrjerry
02.06.2006, 15:19
Na glupavost ljudi zal ne mors vplivat, lahko pa jim vsaj das delo.

Njuška Trap
02.06.2006, 15:23
Na glupavost ljudi zal ne mors vplivat, lahko pa jim vsaj das delo.
če seveda niso "ta spodnji, šiptarji, pedri in lezbe" itd. ;)

mrjerry
02.06.2006, 15:29
Mah lej... Nestrpnost je u bistvu odraz precej hujsih problemov v druzbi. Vecina aktivno nestrpnih ljudi dejansko izhaja iz dobro situiranih druzin, nestrpnost pa je posledica njihovega dolgcasa. Gre za ljudi, ki jim starsi pokrivajo vecino potreb. Razen potrebo po perspektivi. Ljudje, ki visijo na ulicah, se zbirajo po lokalih in iscejo konflikte, so ljudje, ki pred seboj ne vidijo nic, za kar bi se bilo vredno potruditi, se pregristi skozi nek proces in nato to imeti. Vsi ostali, pasivni nestrpnezi, nasi funkcionarji, mediji, pa so programabilne ovce, ki capljajo za temi tipi.

Nestrpnosti direktno ne mores resevati. Ce cloveka prosis, naj bo strpen, mu das s neposredno izbiro da te uboga, ali naj te ne uboga. S tako neposrednim vprasanjem ga postavis v odlocitev, ali je plus, ali pa minus. In ni sans, da bi vsi izbrali plus.

Njuška Trap
02.06.2006, 15:37
Ja, ja, to vse razumem, že če v tem kontekstu dolgočasje samo omeniš. In ne ponavljaj mojih napak s tem, da še ti zmerjaš ovce. :D ;)
Sori, danes sem že cel dan dekoncentrirana, pa mi grejo same traparije po glavi. :angel:

mrjerry
02.06.2006, 16:19
:kisses:
http://novice.siol.net/default.aspx?site_id=1&page_id=6&article_id=1606060213542939&cid=108&pgn=1

Njuška Trap
05.06.2006, 20:56
:kisses:
http://novice.siol.net/default.aspx?site_id=1&page_id=6&article_id=1606060213542939&cid=108&pgn=1
Ja, svašta... :nonono: :nonono: :nonono: Kakšen cepec... :rolling:

Njuška Trap
05.06.2006, 20:57
Ja, svašta... :nonono: :nonono: :nonono: Kakšen cepec... :rolling:
Tale Prpić, ne ti (seveda)...

Jake
12.06.2006, 20:30
Jaz si mislim, da ta 'nestrpnost' izhaja globje iz človeka. Dvomim, da je to le dolgočasje - mogoče tudi, bom pa povedal, kako jaz vidim zadevo

Mislim si, da je povezano z samo-ohranitvenim nagonom (če bi lahko temu sploh tako rekel). Nekdo se mora počutit ogroženega zaradi nekoga - od tod strah - morda sledi celo napad. Nekateri morajo v tem videt neposredno grožnjo in zato napadejo (da se branijo drugačnega, ki bi lahko prevzel njihovo 'pozicijo')

Zgornji odstavek bi lahko bil primer posameznikove patologije, vendar je agresija v vseh ljudeh - le da jo nekateri znajo sproščati konstruktivno, drugi manj

Drugi pogled, pa bi lahko bil ta, ki ga omenjate. V vsaki družbi, so najbolj obrekovani (v smislu družabnega pikanja z besedami) ekstremi. Biti drugačen in izstopati v množici pomeni ekstrem. Biti drugačen pomeni 'plavati proti toku' ne glede na 'liberalnost' današnje družbe. Družba pa rabi kosti

mertseger
12.06.2006, 20:49
Ker debil...........

d3vil_b4b3
12.06.2006, 21:37
Ker debil........... Zaka pa debil?? Sej ma človek svobodo govora :2thumbs: ....sicr pa poglej v SSKJ kdo je debil :approve:

ozayrus
13.06.2006, 08:23
Jaz si mislim, da ta 'nestrpnost' izhaja globje iz človeka. Dvomim, da je to le dolgočasje - mogoče tudi, bom pa povedal, kako jaz vidim zadevo

Mislim si, da je povezano z samo-ohranitvenim nagonom (če bi lahko temu sploh tako rekel). Nekdo se mora počutit ogroženega zaradi nekoga - od tod strah - morda sledi celo napad. Nekateri morajo v tem videt neposredno grožnjo in zato napadejo (da se branijo drugačnega, ki bi lahko prevzel njihovo 'pozicijo')

Zgornji odstavek bi lahko bil primer posameznikove patologije, vendar je agresija v vseh ljudeh - le da jo nekateri znajo sproščati konstruktivno, drugi manj

Drugi pogled, pa bi lahko bil ta, ki ga omenjate. V vsaki družbi, so najbolj obrekovani (v smislu družabnega pikanja z besedami) ekstremi. Biti drugačen in izstopati v množici pomeni ekstrem. Biti drugačen pomeni 'plavati proti toku' ne glede na 'liberalnost' današnje družbe. Družba pa rabi kosti

To da je agresivnost vrojena in namenjena ohranitvi sebe oz "obrambi" --old news. Prav tako o sporščanje agresivnosti... Problem pa je tukaj da gre za povezavo med agresivnostjo in nestrpnostjo. Vmešavanje ekstremov kot si jih ti se mi zdi nesmiselno, saj musliman, južnak, črnc ni ekstremen - ker ekstremen si zaradi produkta lastnih dejanj in ne zaradi rasne ali verske determiniranosti oz ker si se pač tak rodil. Zakaj družba ne mara drugačnih... Lahko spet govoriš o strahu pred nepoznanim, željami dominacije, potrebe po več vrednosti,...

Matjaz26
13.06.2006, 09:55
Ko se bomo nehal ukvarjat s temi malenkostmi, ne bo vec tega t.i. problema. Jaz ga ne cutim posebno, mogoce ker nimam ful nekih predsodkov... nekaj jih vedno ostane.

lady_lucifer
13.06.2006, 10:39
jst pa vcas recem "siptar" ampak izkljucno v povezavi s sladoledom in slascicami, kar ma vse prej kot negativni pomen :D

nattka
13.06.2006, 10:55
dovolj je da se zarolaš malo po tem forumu in ti je čisto jasno, da je danes več kot preveč nestrpnosti ...

ta stari mislijo, da bodo z poniževanjem in zmerjanjem dosegli tisto, kar načeloma lepa beseda, mladina pa itak nima več meja ...
nikjer ... zato tudi ne v govoru, medsebojnih odnosih in drugje ...

ne kupujem zgodbic o priroreni agresivnosti, boju za obstanek in podobno ... ker če bi bilo to res, potem bi bilo že od nekdaj tako, pa ni ...
res je da so obstajali ljudje, ki so netili vojne, ampak ni v tem point ...
stvar je v tem, da ljudje ne znajo več potrpeti, da so nevzgojeni, da jim je veliko dovoljeno ... permisivna vzgoja, ko otroka ne smeš v nič siliti, je prinesla skrajnosti, ki jim starši niso več kos ...

tako so otroci neješči --- mislim, otrok ima prirojen čut za obstanek ... nekaj ur star se dere in dere dokler ga ne nahraniš, starši pa znajo to umetniško uničiti v prvem letu starosti ...
potem so nesocialni --- kakšen strokovni izraz za nevzgojenega otroka, ki nima postavljenih meja ...
zdolgočaseni --- jasno, saj se jim ni treba za nič več potruditi ...
izpostavljeni nasilnim igricam, reklamam in podobno ...

da ne govorim o filizofiji, da je vedno nekdo kriv ...
najbolj beden stavek mi je ... "če me ne sprejmeš takega kot sem, imaš ti težavo"...

a seveda ... eni bodo zoprni in agresivni, drugi jih bodo pa sprejemali ... nobene logike ...
eni lahko pol ure stojijo v merkatorju v vrsti, drugim se pa tooookkkk mudi ...
eni loh na mačkovi eno uro čakamo ... drugi bodo pa kričali na vse in vsakogar " ker noben nikjer nič ne dela "...

odraz gnilobe v družbi in nesposobnosti, da bi staršem in šoli vrnili to, kar jim pripada ... vzgajati otroke po načelu, da imamo pravice takrat, ko opravimo dolžnosti ...

Jake
13.06.2006, 12:13
Kar se nevzgojenosti tiče, se popolnoma strinjam. Brez mej, brez občutka, brez volje za trud - ker jim je vse prinešeno na pladnju.

Glede ekstremov sem pa mislil na npr. rave-like-maskote ki hodijo po mestu in "kričijo za pozornostjo". Poizkušam navezat problematiko napadnaja drugačnih - te žurerji so drugačni z vso pravico, ampak so prej tarče ljudi, ki radi sproščajo svojo energijo drugje kot bi jo morali in težijo okrog ljudem zarad svojih komplekosv manjvrednosti. V tem pogledu njihova rasa, vera in še kakšna druga opredeljenost nimajo pomena za potencialnega 'slabovoljneža' ki se ga bo lotil... dovolj je da izstopa iz črede

lady_lucifer
13.06.2006, 12:17
kaj pa recimo stara baba, k ji odstopis zic na troli, pa ti se hvala ne zna rect? ja, to je pa z mejami, z občutkom in z voljo in nic jim ni bilo prinesenega na pladnju :sleepy:

Jake
13.06.2006, 12:19
To glede vrivanja in nestrpnosti ljudi pri vsakodnevnih opravilih, je pa prisotna tut med starimi. Sem doživel že pravi šok, ko se je stara mama vrinla pred mene - pa samo obrnil sem se stran, za novim artiklom - medtem ko je voziček ostal v vrsti. Nisem mogel verjet. Nekateri mislijo da z starostjo pridobivajo tudi nekešne 'starostne pravice' (zame je to čista aroganca in nič drugega)

No, ne rečem da so vredni spoštovanja, da ne bo pomote ampak predrznosti si pa ne dovolim tudi s strani starčkov ne. To sem dal gospej tudi jasno vedet, kar jo je popolnoma frapiralo - kar je čisto njen problem, kaj se pa vriva

Če bi me kdorkoli prosil, če lahko stopi pred mano iz tega ali onega razloga, bi to najverjetneje brez razmisleka dovolil vsakomur, kar se pa podtuhnjenega vrivanja tiče sem pa popoln nasprotnik :censored:

ozayrus
13.06.2006, 13:14
Kar se nevzgojenosti tiče, se popolnoma strinjam. Brez mej, brez občutka, brez volje za trud - ker jim je vse prinešeno na pladnju.

Glede ekstremov sem pa mislil na npr. rave-like-maskote ki hodijo po mestu in "kričijo za pozornostjo". Poizkušam navezat problematiko napadnaja drugačnih

Če tko pogledaš je pa logično:2thumbs:

Sam a je to kričanje za pozornost:dontknow:

nattka
13.06.2006, 15:10
To glede vrivanja in nestrpnosti ljudi pri vsakodnevnih opravilih, je pa prisotna tut med starimi. Sem doživel že pravi šok, ko se je stara mama vrinla pred mene - pa samo obrnil sem se stran, za novim artiklom - medtem ko je voziček ostal v vrsti. Nisem mogel verjet. Nekateri mislijo da z starostjo pridobivajo tudi nekešne 'starostne pravice' (zame je to čista aroganca in nič drugega)

No, ne rečem da so vredni spoštovanja, da ne bo pomote ampak predrznosti si pa ne dovolim tudi s strani starčkov ne. To sem dal gospej tudi jasno vedet, kar jo je popolnoma frapiralo - kar je čisto njen problem, kaj se pa vriva

Če bi me kdorkoli prosil, če lahko stopi pred mano iz tega ali onega razloga, bi to najverjetneje brez razmisleka dovolil vsakomur, kar se pa podtuhnjenega vrivanja tiče sem pa popoln nasprotnik :censored:

jaz opozorim vsakega ki se vrine pred mene ... ne glede na starost ... samo način na katerega povemo je tisti, ki nas uvrsti med strpne ali ne ...

d3vil_b4b3
13.06.2006, 15:46
Nestrpni niso samo mladi ampak nedvomno tudi veliko starejših, čeprav starejši ne pozvročajo pretepov in podobnih zadev. Lep primer nestrpnosti so nekateri arogantni profesorji v šoli, ki se brez trohice slabe vesti spravijo na kakšnega dijaka ki ima slabše ocene ali jim ni simpatičen in ga obtožujejo za stvari ki so popolnoma neresnične in jih 100% naredil (to sem videla na lastne oči) nato pa se še pretvarjajo da so žrtve neke zarote dijakov, ki je v bistvu ni nikoli bilo. :dontknow:
Menim da je bistvena razlika v tem, da nekateri mladi zaradi nestrpnosti prehitro "popenijo" in se začnejo izživljati nad popolnoma nedolžnimi.To niso samo romi al pripadniki drugih ras/ver ampak na žalost tudi (prepogosto) otroci iz socialno ogroženih družin, katerih revščina je vidna na zunaj. :nonono:

Jake
13.06.2006, 23:32
Ker debil...........
ja, se tut jst sprašujem od kod pacjenti, k nimajo svojga mnenja razen bednih opazk, ki dokazujejo le to, da znajo brat... hmmm :think:

Knez
14.06.2006, 08:30
V bistvu, če govorimo o "južnjakih"..

A ste opazili, da so oni najbolj vidni in najbolj izstopajo ravno v Ljubljani in na Gorenjskem?

Ste že razmišljali zakaj?

A je to mogoče zato, ker so tamkajšnji Slovenci najbolj zadrti in nezaupljivi do vsega drugačnega in nikogar ne sprejemajo?

Ljubljančani (veliko njih) še drugih Slovencev ne marajo, torej sploh ni čudno, da imajo težave s priseljenci iz juga.

roxa
14.06.2006, 08:46
največji problem južnjakov je neprilagodljivost...

nattka
14.06.2006, 08:50
nimam nobenih težav s priseljenci z juga ... dokler to ne postane izgovor za to, da vsako neumnost, ki se zgodi v bloku opravičujejo s tem ...

roxa
14.06.2006, 08:58
nimam nobenih težav s priseljenci z juga ... dokler to ne postane izgovor za to, da vsako neumnost, ki se zgodi v bloku opravičujejo s tem ...
jaz tudi ne...
drugo ker si pa napisala je pa del, zame, nerazvitih možganov, ki jih nekateri uporabljajo...pač folk je zaostal...tudi to je treba sprejeti...in spreminjati na način, ki ga je MDG že nekje omenil...

Njuška Trap
14.06.2006, 09:52
največji problem južnjakov je neprilagodljivost...
:eek:

Ojoj.

Njuška Trap
14.06.2006, 09:53
V bistvu, če govorimo o "južnjakih"..

A ste opazili, da so oni najbolj vidni in najbolj izstopajo ravno v Ljubljani in na Gorenjskem?

Ste že razmišljali zakaj?

A je to mogoče zato, ker so tamkajšnji Slovenci najbolj zadrti in nezaupljivi do vsega drugačnega in nikogar ne sprejemajo?

Ljubljančani (veliko njih) še drugih Slovencev ne marajo, torej sploh ni čudno, da imajo težave s priseljenci iz juga.
V to smer sem tudi že jaz razmišljala - da gre pravzaprav za obrambni mehanizem, ne pa za "neprilagodljivost"...

ozayrus
14.06.2006, 09:58
Res pa je, da mora tut bit ena podlaga, da se stereoptip razvije

roxa
14.06.2006, 10:00
Res pa je, da mora tut bit ena podlaga, da se stereoptip razvije
ja...vsi črnci imajo velike..k.urce...:clown:

roxa
14.06.2006, 10:01
:eek:

Ojoj.
"silijo" nas, da mi sprejmemo njihove navade-oni pa tukajšnjih nočejo...:dontknow:
kaj je to drugega kot neprilagodljivost...

ozayrus
14.06.2006, 10:09
ja...vsi črnci imajo velike..k.urce...:clown:

Lastne izkušnje?:veryevil:

roxa
14.06.2006, 10:13
Lastne izkušnje?:veryevil:
ne stereotip...:D

(s črncem paše nisem...:blush: )

ozayrus
14.06.2006, 10:14
"silijo" nas, da mi sprejmemo njihove navade-oni pa tukajšnjih nočejo...:dontknow:

Se strinjam do neke mere:2thumbs:

roxa
14.06.2006, 10:17
lej, če se jaz preselim na hrvaško bom sprejela njihov način...jezik in življenja...

Njuška Trap
14.06.2006, 10:17
Iz Kranja sem se preselila v Ljubljano, ne tu ne tam nisem imela tovrstne izkušnje - da bi me kdo silil, naj sprejemam njihove navade. Bom povprašala prijatelje in poznane, kakšne izkušnje imajo oni z njimi. Zaenkrat se ni še nihče pritoževal. :dontknow:

Njuška Trap
14.06.2006, 10:18
lej, če se jaz preselim na hrvaško bom sprejela njihov način...jezik in življenja...
Jaz tudi, če le ne bo provokacij in neskončnih predsodkov z njihove strani. Takrat lahko mirno pozabim na vse kar sem se doslej naučila hrvaško.

Jake
14.06.2006, 10:19
jaz opozorim vsakega ki se vrine pred mene ... ne glede na starost ... samo način na katerega povemo je tisti, ki nas uvrsti med strpne ali ne ...

Tkole nekako: "Joj gospa, sej če že tko slabo vidite, kar je za vaša leta že povsem razumljivo, vam povem da je konec vrste za mano..." :rolling:

ozayrus
14.06.2006, 10:21

Ja to si ti :), nemoreš zdaj po sebi sodit celotnega naroda.

Sploh pa južnih, ki so (pre)ponosni da so Srbi / Hrvati / Bosanci - gre za mentaliteto.

ozayrus
14.06.2006, 10:22
Tkole nekako: "Joj gospa, sej če že tko slabo vidite, kar je za vaša leta že povsem razumljivo, vam povem da je konec vrste za mano..." :rolling:
:rolling: :rolling:

roxa
14.06.2006, 10:24

Sploh pa južnih, ki so (pre)ponosni da so Srbi / Hrvati / Bosanci - gre za mentaliteto.
ga sploh ne sodim...treba je mal tuhtat nič drucga...

in če bom prišla v "arabijo" bom dala ruto gor...zakaj pa ne...:dontknow:
spoštujem navade in običaje...

Njuška Trap
14.06.2006, 10:28

Matr, se je luštno s stereotipi futrat. No, če že ne luštno, pa vsaj udobno. Vsaj razmišljat ni treba preveč. Pa vedno imaš dežurnega krivca.
:dead:

ozayrus
14.06.2006, 10:30
Matr, se je luštno s stereotipi futrat. No, če že ne luštno, pa vsaj udobno. Vsaj razmišljat ni treba preveč. Pa vedno imaš dežurnega krivca.

In to naj bi pomenilo?:dontknow:

roxa
14.06.2006, 10:31
SPLOH NI MISLIL TKO....mentaliteta tega naroda je močna...tu pa ni dvoma...

Njuška Trap
14.06.2006, 10:41
In to naj bi pomenilo?:dontknow:
Stereotip je, da so Srbi in Hrvati nacionalisti, ali pa vsaj nacionalno precej zavedni - no, nekateri temu rečejo močna mentaliteta... Pa niso vsi Srbi ali Hrvati taki. In ne povsod. So predeli Srbije, kjer je nekakšno nacionalistično leglo (recimo Vojvodina)...
In zanimivo, kot da sta oba spregledala namig o tem, da je obnašanje "južnjakov" pri nas odraz obrambnega mehanizma pred klenimi slovenskimi idioti, ki bi se radi vsaj enkrat počutili velike ... in jih motijo srbizmi in hrvatizmi, noben pa se ne obregne čez Italijane - še en narod z "močno mentaliteto"...

Njuška Trap
14.06.2006, 10:43
SPLOH NI MISLIL TKO....mentaliteta tega naroda je močna...tu pa ni dvoma...
:rolling: :rolling: :rolling:

roxa
14.06.2006, 10:45
:rolling: :rolling: :rolling:
sej to je vse kar znaš...:dontknow:

ozayrus
14.06.2006, 10:54
Stereotip je, da so Srbi in Hrvati nacionalisti, ali pa vsaj nacionalno precej zavedni - no, nekateri temu rečejo močna mentaliteta... Pa niso vsi Srbi ali Hrvati taki. In ne povsod. So predeli Srbije, kjer je nekakšno nacionalistično leglo (recimo Vojvodina)...
In zanimivo, kot da sta oba spregledala namig o tem, da je obnašanje "južnjakov" pri nas odraz obrambnega mehanizma pred klenimi slovenskimi idioti, ki bi se radi vsaj enkrat počutili velike ... in jih motijo srbizmi in hrvatizmi, noben pa se ne obregne čez Italijane - še en narod z "močno mentaliteto"...

Potem so to dokazani sterotipi. Ob italijane se noben ni dregnu, ker oni ne povzročajo stvari, za katere bi jih potem negativno označili. Medtem ko kar veliko večina z juga pa. Tut nobenega italiana nism vidu, da bi po zidu risal in pisal svoje nacionalne parole al pa vsakič ko se slikal pokzal tri prste. Medtem, ko se za 5 min spehodiš po Lj pa vidš namanj 3 četri S znake. Oni (enako velja za nas slovence) so prepronosni, enako je z Francozi in Američani (samo mi tega ne občutimo za njih). In ne rečem, da je kaj narobe s tem ponosom, samo včasih ga pa le ni treba izkaozovat in si tut država v kateri živi zasluži nekaj spoštovanja. Priznam, da me včasih moti njihov ponos, samo pa zato se nebom pobril po glavi, vtetoviral svastiko in šel med skine pol pa raus čefurji.

Tut slovenci smo preponosni na svojo zemljo, to se prav v tem da nemaramo nekaterih "priseljencev" vidi. In ja to je obrambni mehanizem.

Knez
14.06.2006, 11:00
V to smer sem tudi že jaz razmišljala - da gre pravzaprav za obrambni mehanizem, ne pa za "neprilagodljivost"...

Gre seveda za to, da če mora Bosanček že od malega poslušati, da je on itak čefur in kot tak dober samo za vunbacitelja, kriminalca, ali fuzbalerja...potem se nimamo kaj pritoževati, če v čefurja v pravem pomenu besede tudi zraste.

MI Slovenci smo tisti, ki te ljudi nekam potiskamo, v nek položaj, ne toliko oni sami.

Njuška Trap
14.06.2006, 11:01
sej to je vse kar znaš...:dontknow:
Če se nemudoma postaviš v bran nekomu, ki je načeloma dovolj star in sposoben, da stvari argumentira, potem ni več fora v tem, da je to edino, kar znam, ampak edino, s čimer lahko odreagiram.

Njuška Trap
14.06.2006, 11:03
Potem so to dokazani sterotipi. Ob italijane se noben ni dregnu, ker oni ne povzročajo stvari, za katere bi jih potem negativno označili. Medtem ko kar veliko večina z juga pa. Tut nobenega italiana nism vidu, da bi po zidu risal in pisal svoje nacionalne parole al pa vsakič ko se slikal pokzal tri prste. Medtem, ko se za 5 min spehodiš po Lj pa vidš namanj 3 četri S znake. Oni (enako velja za nas slovence) so prepronosni, enako je z Francozi in Američani (samo mi tega ne občutimo za njih). In ne rečem, da je kaj narobe s tem ponosom, samo včasih ga pa le ni treba izkaozovat in si tut država v kateri živi zasluži nekaj spoštovanja. Priznam, da me včasih moti njihov ponos, samo pa zato se nebom pobril po glavi, vtetoviral svastiko in šel med skine pol pa raus čefurji.

Tut slovenci smo preponosni na svojo zemljo, to se prav v tem da nemaramo nekaterih "priseljencev" vidi. In ja to je obrambni mehanizem.
Odlično. Se mi je zdelo, da te ne provociram zaman. :2thumbs:

ozayrus
14.06.2006, 11:06
Gre seveda za to, da če mora Bosanček že od malega poslušati, da je on itak čefur in kot tak dober samo za vunbacitelja, kriminalca, ali fuzbalerja...potem se nimamo kaj pritoževati, če v čefurja v pravem pomenu besede tudi zraste.

MI Slovenci smo tisti, ki te ljudi nekam potiskamo, v nek položaj, ne toliko oni sami.

Temu se reče degredacijski obred - in osebno menim, da mu pripisuješ prevelik pomen. Ima določen učinek, samo ne v toliki meri, ker gre za vzajemno odnos. Naprej mora bit vzrok, zakaj smo nekoga etiketirali tako, potem nastane posledica etikete na sami etiketirani osebi, in potem posledica v širši družbi.

Njuška Trap
14.06.2006, 11:08

Se strinjam.

Knez
14.06.2006, 11:08

Morda bi bili ONI manj "ponosni" in ne bi risali teh svojih C, če bi jih mi sprejemali kot sebi enake, kot Slovence.

Se recimo tip piše Jovanović. Pa je rojen v Sloveniji in bi rad bil Slovenec.E, ne može! Vedno s ebo našel kakšen zblojen slovenski malomeščan, ki mu bo dopovedoval, da je on nekaj drugega.

"Ne moreš biti Slovenec, pritepenec, če pa si na -ić".

Mi od teh ljudi pričakujemo, da se bodo vedli kot lepo vzgojeni obiski.Ej, oni so tu doma.Mlade geenracije so vse tu rojene.Imajo slovensko državljanstvo....Ampak za ns, klene Slovence, so še evdno tam neki priseljenci..

Zato pa dobivamo nazaj povratne reakcije, kakršne pač dobivamo.

Njuška Trap
14.06.2006, 11:12
Temu se reče degradacijski obred - in osebno menim, da mu pripisuješ prevelik pomen. Ima določen učinek, samo ne v toliki meri, ker gre za vzajemno odnos. Naprej mora bit vzrok, zakaj smo nekoga etiketirali tako, potem nastane posledica etikete na sami etiketirani osebi, in potem posledica v širši družbi.
Fak, kakšen pa je bil vzrok za prezir do črncev in Židov? Oz., etiketiranje... Nekje je moral biti... Po tvojem. :dontknow: :dontknow:

nattka
14.06.2006, 11:16

:rolling: :rolling:

tkole osladna pa nisem ...;)

ozayrus
14.06.2006, 11:26
Fak, kakšen pa je bil vzrok za prezir do črncev in Židov? Oz., etiketiranje... Nekje je moral biti... Po tvojem. :dontknow: :dontknow:

Židje, njihov pregon je imel nekako dvojno korist.
Prvi je bil to, da so bili nekakšna manjšina in so odstopal od povrečja (kar je že skoraj po sebi idealna tarča)
Drugi pa finance, Hitler je tut rabu denar za svoje ideje in z zaplenjevanje denarja židom si ga je pridobu. Poleg tega je celotna ideja 3 rajha vebovala veliko ideologije (celo mitologije) in pri vsaki ideologiji moraš imet "ideološkega" sovražnika, ki pomaga podpirat idejo. In če je tvoja ideologija temeljila na veri je tut za sovražnika dobr če je povezan z vero.

Problem črncev je bolj zapleten, ker moraš podat okolje v katerem se to dogaja. Toda če pogledam "po spološeno" je razlog to, da so jih smatral za delovno silo, za pogane,... Spet gre tukaj za vpliv denarja (ker prvi, ki so sužnje dobesedno lovili in prodajal so v njih vidli samo zaslužek), potem gre za vpliv vere (na začetku, ko so nekateri bili še pogansko usmerjeni) potem gre za vpliv genracije (če otroko od rojstva vidi, kako njegovi starši na plantaži gonijo črnce, je velika verjtnost da bo podobno počel tut on) potem je tukaj še strah (ko je bilo več črncev kot belcev recimo na jugu ZDA)- gre za kombinacijo faktorjev.

Pri židih je Hitler samo apeliral, spodbujal ta obrambni mehanizem, mu dajal možne tarče. Medtem, ko pa pri črncih je blo to že kar nagonsko.

Česar ne poznamo, se ponavadi bojimo.

roxa
14.06.2006, 11:38

vprašaj se še zakaj?

roxa
14.06.2006, 11:38
Morda bi bili ONI manj "ponosni" in ne bi risali teh svojih C, če bi jih mi sprejemali kot sebi enake, kot Slovence.

Se recimo tip piše Jovanović. Pa je rojen v Sloveniji in bi rad bil Slovenec.E, ne može! Vedno s ebo našel kakšen zblojen slovenski malomeščan, ki mu bo dopovedoval, da je on nekaj drugega.

"Ne moreš biti Slovenec, pritepenec, če pa si na -ić".

Mi od teh ljudi pričakujemo, da se bodo vedli kot lepo vzgojeni obiski.Ej, oni so tu doma.Mlade geenracije so vse tu rojene.Imajo slovensko državljanstvo....Ampak za ns, klene Slovence, so še evdno tam neki priseljenci..

Zato pa dobivamo nazaj povratne reakcije, kakršne pač dobivamo.
bravo:2thumbs:

Njuška Trap
14.06.2006, 11:42
Česar ne poznamo, se ponavadi bojimo.
In ker je napad najboljša obramba...

ozayrus
14.06.2006, 11:45
In ker je napad najboljša obramba...

Tudi to je res;)

Njuška Trap
14.06.2006, 11:49
Tudi to je res;)
Ja, kleni Slovenci raje iz ta prve napadejo... Ostali pa nazaj.. In veriga je sklenjena. Potem pa išči vzrok in posledico.

Pa vso srečo.

ozayrus
14.06.2006, 11:52
Ja, kleni Slovenci raje iz ta prve napadejo... Ostali pa nazaj.. In veriga je sklenjena. Potem pa išči vzrok in posledico.

Pa vso srečo.

Izkat vzroke in posledice ni težko, samo rezultati so odvisni od tega katero teorijo uporabiš pri preučevanju "družbenih odnosov". Vsaka, ki jo izbereš ima svoje dobre in slabe strani, na žalost enotne in celotno integrirane še ni.