Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Ozvočenje

slick
18.06.2006, 13:37
Rad bi si omislil kvalitetno ozvočenje v avtu in glede na to, da sem glede tega totalen antitalent in laik, bi prosil za par prijaznih nasvetov...

avto je clio letnik 2000, radio je sonijev CDX-GT500, rad pa bi imel:
-kvaliteten zvok in maksimalno izkoriščene sposobnosti radia-brez ojačevalcev in wooferjev čez pol prtljažnika
-6 zvočnikov (visokotonca v armaturki, dva zvočnika v vratih in dva v zadnji polici)

zanima pa me, kje naj zvočnike nabavim, koliko vatne, h komu naj peljem avto, da mi bo vse to zmontiral (tudi napeljavo do zadnjih zvočnikov in rezanje police), ne da bi vse skupaj 10x preplačal...

aja pa koliko me bo vse to koštalo, takole čez palec?

WRC555
18.06.2006, 16:13
Glede na to, da bos vse poganjal z radiem si daj spredaj locen sistem...tako kot si napisal...z manjso predelavo bi v vrata spravil 16,5 cm mid bas enote....samo plastiko okrog porezes. Sistem naj ima cim visjo obcutljivost in izkoristek...osebno ne bi odstel vec kot 25 tisoc za spredaj.

Za zadaj...osebni jih zadaj nimam, ker se ti podre zvocna slika...sicer pa odvisno od okusa. Vprasanje je, koliko si pripravljen odsteti ti...montaza ni zahtevna, tako da ne bos preplacal.

slick
18.06.2006, 18:06
povej mi kaj več, ker kar se tega tiče, sem totalen analfabet:clown: na tej strani http://www.mimovrste.com/avto-zvocniki/ gledam zvočnike... kaj naj dam spredaj in kaj zadaj? dvo-tro-štiri-sistemce?

Teo
18.06.2006, 18:33
Mal povprašaj, kje okoli tvojega kraja je kak monter. Kot je rekel wrc, 16ke v vrata+ tweeterje na stebričke(skupaj max 25k), pa kr ene ovalce odzadej na polico (cca 20k). To polico, ki jo imaš pa kar ohrani in za zvočnike naredi novo. MDF(mediapan) les (podobno kot iverka, le da je lepljen prah) debeline 18 ali pa 22mm in lepo oblečeš v blago, ki ga dobiš pri teh monterjih.
Zadevo lahko sam izpelješ z mal kreativnosti, tukaj ti bomo z veseljem pomagali. Če pa nisi tehnični tip, se obrni k že omenjenemu lokalnemu monterju, alpa mulcu v soseski,ki se spozna na to:)

Teo
18.06.2006, 18:36
aja, vedeti pa moraš, da se "kvalitetno" ozvočenje začne z ojačevalcem. Brez tega boš ostal samo pri povprečju.
In ni treba, da imaš sploh kaj v pritljažniku.. ojačevalec se lahko skrije tudi pod sovoznikov stol.

slick
18.06.2006, 19:13
tnx teo...

ok cca 25k za spredaj in 20k za zadaj... ampak še zdaj ne vem a dvo al tro al 4 sistemce? v čem je fora?
trosistemc ima verjetno nizke, srednje in visoke tone? al kako? kaj je pol 4-sistemc?

slick
18.06.2006, 19:15
Glede na to, da bos vse poganjal z radiem si daj spredaj locen sistem...tako kot si napisal...z manjso predelavo bi v vrata spravil 16,5 cm mid bas enote....samo plastiko okrog porezes. Sistem naj ima cim visjo obcutljivost in izkoristek...osebno ne bi odstel vec kot 25 tisoc za spredaj.

Za zadaj...osebni jih zadaj nimam, ker se ti podre zvocna slika...sicer pa odvisno od okusa. Vprasanje je, koliko si pripravljen odsteti ti...montaza ni zahtevna, tako da ne bos preplacal.

hm...jaz sem pa mislil, da bom z zvočniki zadaj pridobil na "poslušnosti" muske... se prav, da je bolš met sam spredi ornk kvaliteto pa zadaj nič?

Teo
18.06.2006, 19:37
tnx teo...

ok cca 25k za spredaj in 20k za zadaj... ampak še zdaj ne vem a dvo al tro al 4 sistemce? v čem je fora?
trosistemc ima verjetno nizke, srednje in visoke tone? al kako? kaj je pol 4-sistemc?

teorija pravi, da zvočnik najlepše igra, če igra samo ozek spekter frekvenc. Če imaš več zvočnikov, torej razdeliš ta spekter na več delov. Približno kot si opisal za 3 sistemce... pri 4 sistemcih je pa pač tako, da se spekter razdeli na 4 dele. So pa te kretnice, ki dodelijo vsakemu zvočniku svoj del, v večsistemskih zvočnikih slabe, tako da je vse skupaj več al manj samo marketingška fora.

Teo
18.06.2006, 19:42
hm...jaz sem pa mislil, da bom z zvočniki zadaj pridobil na "poslušnosti" muske... se prav, da je bolš met sam spredi ornk kvaliteto pa zadaj nič?
spet teorija: Ko ti poslušaš glasbo, na koncertu, v dnevni sobi... bilokje.. prihaja zvok od spredaj. Isto se doseže v avtu s samo prednjim sistemom. Ker pa manjka zvoku globina, se doda woofer, ta pa je lahko na poljubni lokaciji, saj se med poslušanjem težko določi izvor nizkih tonov. Iz praktičnih razlogov, je ta ponavadi v pritljažniku.
Torej, če hočeš imeti v avtu kvaliteten zvok, si boš naredil dober prednji sistem, ter woofer v pritljažniku.

Cenovno bolj ugodna varjanta, pa je pač z ovalci. Ti premaknejo zvočni center bolj nazaj, zaradi volumna pritljažnika, pa so recimo sposobni odigrati precej nizke tone... tako da imaš pokrit cel zvočni spekter. Za nezahtevnega poslušalca je to dovolj, sam pa moraš oceniti, kaj si ti:)

mrjerry
19.06.2006, 08:47
Zadaj obvezno ovalce, ker imajo mocnejsi bas od sprednjih zvocnikov. Potrudi se najti nekoga, ki zna v prednje vrata vgraditi zvocnike premera 16cm. Clioti imajo predviden prostor za 13-ke, kar je premalo. Zadaj pa nujno polica in ovalci.

Jaz v avtu, roko na srce, niti ne gledam tolk na cisto audiofilsko kvaliteto, ampak na to, da dobro zge :blush:

WRC555
19.06.2006, 09:58
Da imajo ovalci mocnejse base glih ne drzi...odvisno od montaze...vrata je potrebno za vecje base izolirat, za ovalce pa nardit skatle.

Ce te zanima prodajam tale sistem (http://www.nakupovanje.net/catalog/p1102971-Caliber-Cce-avtozvocniki-avto-zvocniki-.html), nerabljen, imam istega zmontiranega pri sebi in ga lahko slisis kako se obnese. Za ovalce se tud lahko pozanimam...je pa tako kot je Teo napisal, zvok naj bi prihajal od spredaj...da imas obcutek kot bi bil na koncertu...nekaterim pa pase da jim zvok prihaja tud od zadaj oz. imajo ovalce za potnike na zadnjih sedezih...odvisno kaj tebi najbl ugaja, navsezadnje si musko delas zase.

slick
19.06.2006, 14:47
ej ful hvala vsem za info... zdej se mi vsaj približno bliska, kaj naj iščem, našel pa sem tudi junaka, ki bi mi zvočnike zmontiral in kable napeljal za pivo...

wrc, zvočnike bom kupil, ko me bo šefica počastila z bonusom, to pa bo julija, avgusta ali celo septembra, tako da je brezveze, da se zdaj dogovarjava... ti pa pošljem OS, ko se bom zares spravil v šoping, če boš še zainteresiran oz. če jih boš še imel...

Teo
19.06.2006, 17:05
ti zvocniki, ki jih ponuja wrc so ok, ampak le, ce jih zene ojacevalec. 75W rms je prevec za avtoradio

jerry, zge kadar imas orng sprednji sistem in sub v prtljazniku, oboje gnano s sposobnim ojacevalcem . to z ovalci je pa vse bolj "priblizno"...

mrjerry
21.06.2006, 10:22
ovalce mam se od prej, ko ni bilo wooferja...

freya
21.06.2006, 10:46
ti zvocniki, ki jih ponuja wrc so ok, ampak le, ce jih zene ojacevalec. 75W rms je prevec za avtoradio

jerry, zge kadar imas orng sprednji sistem in sub v prtljazniku, oboje gnano s sposobnim ojacevalcem . to z ovalci je pa vse bolj "priblizno"...

no ja, mogoče nisem ekstra zahtevna (sem pa zahtevna pri zvoku), pa je bil zvok brez ojačevalca in z ovalci zelo dober ( če nsi lagal, je bil tudi tebi všeč)...pioneer rulz
;)

mrjerry
21.06.2006, 10:51
Ce nimas ojacevalnika, te ovalci nekako potegnejo ven, ker imajo boljsi bas od okroglih zvocnikov. Ce pa radio nastavis tako, da gre zvok samo na ovalce, ti je hitro jasno, da to nekako ni to.

Sam opomba WRCju: res nimajo mocnejsih basov, je pa celoten spekter pomaknjen proti nizkim tonom. Kako se pa ti basi dejansko slisijo, je pa res odvisno od resonancnih sposobnosti okolice.

Ce kupujes vse iz nule, jih ne rabis, sploh v manjsem avtu. Jaz pa sem kupoval postopoma, zdej jih pa res nimam namena metat ven :approve:

WRC555
21.06.2006, 11:35
no ja, mogoče nisem ekstra zahtevna (sem pa zahtevna pri zvoku), pa je bil zvok brez ojačevalca in z ovalci zelo dober ( če nsi lagal, je bil tudi tebi všeč)...pioneer rulz
;)

Dober je, dokler jih ne slisis z ojacevalcom :approve:

Teo
21.06.2006, 11:37
jp freyč ok je bil, sam čak ti da vidiš, kaj spravijo vn zvočniki, če so zadostno nahranjeni:D

ej wrc, a tekmuješ?

WRC555
21.06.2006, 11:39
Nop...vse za lasten uzitek...nimam se namena dokazovat pred drugimi.

freya
21.06.2006, 13:56
Ce nimas ojacevalnika, te ovalci nekako potegnejo ven, ker imajo boljsi bas od okroglih zvocnikov. Ce pa radio nastavis tako, da gre zvok samo na ovalce, ti je hitro jasno, da to nekako ni to.

S:
kako to misliš, zvok samo na ovalce...kak smisel bi potem imelo imeti 6 zvočnikov ;) :rolling:
ne bom preveč pametovala, je pa res, ko so mi montirali zvočnike v avo, sem se zgrozila
trdim, da je bistveno, kako in kdo ti nastavi zvok, ker po moje nima vsak ušesa za to. ovalci dajo lepo globino, mogoče pa trpi jakost zvoka.
anyway, ker ob pogledu na golfa ali cliota ne padem v nezavest od občudovanja, ko mu od vibracij poskakuje zadnja polica in me mravljinči na sedežu, ko sedim pred semaforjem v sosednjem vozilu, verjetno ojačevalca ne bi rabila?
drgač pa....lepo prosim, teo, me boš enkrat zapelu dva kroga, da vidim kaj zamujam?
:kisses:

mrjerry
21.06.2006, 14:45
ne za zmeraj, samo tolk, da probas... Pa v avtu nimas 6 zvocnikov, ampak imas 4 zvocnike. Ker visokotonci v armaturi so samo del prednjega sistema. Ce zvocnike stejes na ta nacin, mors prestet tudi vse enote v ovalcih, ki so ponavadi 2, vcasih celo 3. Tko da imas po tem stetju na primer 8 zvocnikov ;)

Jap, montaza je tud mene dala malo na kolena. Nism vedu, da je v avtu (ze od prej) tok kablov. Bogve kako je, ce odprejo kakega mal bolj modernega z vec elektronike, kot jih ima moj trusty old renault.

In ja, je bistveno, kdo ti nastavi. Men so nastavljali ko zmesani, ko sem dodal sub. Rekli so, naj ojacevalca ne tikam (in ga tud ne). Edino, kar popravljam, je na jakosti wooferja, pa se to cisto za malenkost. To zato, ker niso vsi CDji posneti na enak nacin, nekje je vec basov ze na zapisu, drugje jih je pa treba mal poudarit.

Namen ojacevalca pa ni, da je bolj glasno (ne bos verjela, tud ojacevalec das lahko bolj na potihem ;) ), ampak, da je zvok kvalitetnejsi. Elektronika v ojacevalcih je bistveno kvalitetnejsa od elektronike v avtoradiu, kjer je treba iskati kompromise v prostoru, pregrevanju, napajanju in ceni. Poleg tega so jakosti avtoradiev podane pri precej visjem (se mi zdi da 10%) popacenju. To pomeni, da ti avtoradio pri 45W izhodne moci povzroci 10% popacenje, kar se ze zelo dobro slisi (hrescanje). Ojacevalci pa naj bi pri isti moci imeli precej nizje (1%, 2%, 0,5% - odvisno od cene) popacenje. Glede tega se moras pozanimati v specifikacijah.

Ojacevalci imajo tudi vec in boljse filtre za ostranjevanje suma, prirejanje frekvencne karakteristike zvoka nasemu zaznavanju, ponavadi tudi bolj zanesljivo (beri: konstantno) napajanje, kvalitetnejse konektorje..........

U glavnem, bistvo ojacevalca slisis predvsem takrat, ko poslusas na sobni jakosti, ker ti zna tudi pri manjsem hrupu spraviti v zrak vec detajlov. To je posledica sirsega dinamicnega odziva (anglesko: dynamic range), kar tudi ni tako zelo preprosto doseci.

freya
21.06.2006, 20:14
no no jerryka, tak antitalent za tehniko pa tut nisem...vsaj kar se tiče akustike imam že precej ur inštrukcij in asistenc za sabo... pa vseeno hvala za obširne razlage
;)
normalno, da tehnologija prinaša razne izboljšave, potrebne in tiste, za katere nas prepričajo, da so potrebne.
dejansko sem hotla povedat to, da razni kvazi monterji avtoakustike ne znajo sestaviti kompatibilnih komponent in potegniti iz njih največ, akr je možno, ampak raje namečejo kup dodatne opreme, kar precej podraži zadevo, efekt pa ni nujno boljši. Kolega, kateremu sem jaz zaupala avtoakustiko, je to potrdil z luštno primerjavo, da lahko nekomu daš v roke najnovejšo klaviaturo z najboljšimi tehničnimi podatki in funkcijami, pa ne bo izvabil iz nje niti polovico tistega, kar mojster zna iz precej starejše. Seveda je zelo pomembna tudi kvaliteta posnetih CD-jev, kar vpliva na distorzijo.
Kolikor časa presedim v avtu, mi dosedanji sistem zadostuje, druga pesem je mašinerija doma.......bi pa res rada slišala sound ovalci + ojačevalec z wooferjem v malem cliotu....za krog ali dva.
;)

Teo
21.06.2006, 21:03
če maš sub, vržeš ovalce v smeti, ker če ne sam kvarijo zvok. Sploh če maš zelo močan sub, ti zaradi podtlaka ki ga dela, popači zvok ovalcev (govorim o močni zadevi)

WRC555
21.06.2006, 22:33
Uh matr, cele romane pisete :D

Ovalce zabija, kadar je na subu mocan ojacevalec in ne obratno...to preprecis edino tako, da jim nardis spodaj pod polico skatle, ker vsak zvocnik potrebuje svoj volumen v katerem se bo najbolje obnasal...varianta je tud da jih spodaj porezes in npr. igrajo od 80-100hz naprej.

Je pa tako...svoj sistem se ti zdi dober, dokler ne slisis boljsega...zacaran krog :approve:

PS: ne obstaja kvalitetne reprodukcije zvoka brez suba.

mrjerry
22.06.2006, 09:13
Vceraj sem probal prenest priblizno pol jakosti z ovalcev na sprednje in je blo res precej bols. Hvala za namig :)

mrjerry
22.06.2006, 09:14
Kolikor časa presedim v avtu, mi dosedanji sistem zadostuje, druga pesem je mašinerija doma.......bi pa res rada slišala sound ovalci + ojačevalec z wooferjem v malem cliotu....za krog ali dva.
;)

:shy: