Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Avtorska pogodba

grantica
23.06.2006, 12:38
Se opravičujem, če je tema že načeta vendar je nisem najdla... morda mi lahko kdo tukaj objasni par nejasnosti:

kolegica je zaposlena na jezikovni šoli in ima avtorsko pogodbo....jst delam za transportno podjetje in imam navadno pogodbo o delu.... kakšna je razlika? kakšne so slabosti oziroma prednosti enega ali druge oblike pogodb... je morda za delodajalce manj obvezujoča avtorska... ali je vse odvisno dejansko od pogodbe do pogodbe? drugi znanki so v razgovoru za delavno mesto ponudili delo v turistični agenciji, kjer bi imela avtorsko pogodbo... kakšni so keči, da nekateri delodajalci ponujajo tako oblike pogodb.

hvala za vse odgovore :2thumbs:

SloCop
23.06.2006, 21:30
Se opravičujem ker ne bom odgovoril ampak samo napisal mnenje, mislim da je avtorska pogodba namenjena tistim ki naredijo kaj avtorskega, recimo napišejo članek, knjigo, program, posnamejo film, vlogo....

Kaj točno ima učenje z avtorkso pogodbo mi ni bilo nikoli jasno, prav tako ne delo na turistični agenciji....... pomoje vseskupaj ugodno za delodajalce in potem to izkoriščajo, me prav zanima kaj bo rekel kdo drug.
Študentsko delo in avtorski honorarji za kr ene službe ---- to je navadna ciganija k bi jo mogl odpravit.

l.p.

bico
23.06.2006, 23:49
Se opravičujem, če je tema že načeta vendar je nisem najdla... morda mi lahko kdo tukaj objasni par nejasnosti:

kolegica je zaposlena na jezikovni šoli in ima avtorsko pogodbo....jst delam za transportno podjetje in imam navadno pogodbo o delu.... kakšna je razlika? kakšne so slabosti oziroma prednosti enega ali druge oblike pogodb... je morda za delodajalce manj obvezujoča avtorska... ali je vse odvisno dejansko od pogodbe do pogodbe? drugi znanki so v razgovoru za delavno mesto ponudili delo v turistični agenciji, kjer bi imela avtorsko pogodbo... kakšni so keči, da nekateri delodajalci ponujajo tako oblike pogodb.

hvala za vse odgovore :2thumbs:
Vsak vodič si naredi svoj plan vodenja turistov, in ta plan naj bi bil avtorski. Kar se pa tarifnega razreda tiče v takšni pogodbi, pa ne vem. Avtorska pogodba ima bolj ko ne dobre lastnosti.
1.- Avtorsko delo je zaščiteno, torej ga lahko uporablja le tisti ki ga je ustvaril, oz pooblaščene osebe. Kar se tukaj iztrži avtorski dohodek, oz. avtorske pravice( seveda mora vsako avtorsko delo biti zaščiteno).
2.- Ob zlorabi avtorskega dela, (nezakonito kopiranje dela, oz. javna predstavitev brez licence...) lahko oškodovanec oziroma avtor dela, iztrži odškodnino. Tu je pa spet vprašanje pogodbe same. Če lahko dobiš kakšen izvod, ga pošlji po os, pa ti bom mogoče takrat lahko povedal kaj več. To je le osnovna okvirna varianta glede avtorskih pogodb. Kar se pa zavezanosti delodajalca tiče, se mi pa zdi, da je avtorska manj zavezujoča za delodajalca.

grantica
24.06.2006, 00:24
Vsak vodič si naredi svoj plan vodenja turistov, in ta plan naj bi bil avtorski. Kar se pa tarifnega razreda tiče v takšni pogodbi, pa ne vem. Avtorska pogodba ima bolj ko ne dobre lastnosti.
1.- Avtorsko delo je zaščiteno, torej ga lahko uporablja le tisti ki ga je ustvaril, oz pooblaščene osebe. Kar se tukaj iztrži avtorski dohodek, oz. avtorske pravice( seveda mora vsako avtorsko delo biti zaščiteno).
2.- Ob zlorabi avtorskega dela, (nezakonito kopiranje dela, oz. javna predstavitev brez licence...) lahko oškodovanec oziroma avtor dela, iztrži odškodnino. Tu je pa spet vprašanje pogodbe same. Če lahko dobiš kakšen izvod, ga pošlji po os, pa ti bom mogoče takrat lahko povedal kaj več. To je le osnovna okvirna varianta glede avtorskih pogodb. Kar se pa zavezanosti delodajalca tiče, se mi pa zdi, da je avtorska manj zavezujoča za delodajalca.

najlepša hvala za odgovor,
na žalost nimam izvoda... sem mislila, da obstajajo neki splošni zakoni ki urejajo in veljajo za posamezne oblike pogodb... sicer pa ne bi šlo za vodičko ampak za zelo rutinsko delo v tur. agenciji - prodaja paketov in ostalih storitev.... mogoče ima pa zato več logike avtorska pogodba pri kolegici učiteljici, ki jasno sama sestavlja učni plan za posamezne dneve.
predvsem me pa zanimajo obdavčitve in v kolikšni meri so zavezujoče, če ima morda kdo izkušnjo s tem :dontknow:

cornholio
26.06.2006, 10:35
...tale avtorska je resnično za spucat. pripadat bi mogla samo umetnikom (pisateljem, slikarjem, glasbenikom) in arhitektom (vključno s krajinskimi), pa še to pod pogojem da niso zgolj risarji mpak ustvarjalci. pa da ta zadeva obstaja še clo v državni upravi !!!??? podn od podna in razvrednotenje imena pogodbe...
...pod kao "ustvarjanje" po zdejšnji logiki spada poj tud razporeditev izdelkov po policah ?! (če ni to povprej definirano z avtorskim projektom in ustreznimi raziskavami trga...)

dzuko
26.06.2006, 10:50
Emm...zakaj bi že bila avtorska pogodba za "spucat"?

mrjerry
26.06.2006, 11:02
A ves dzuko, zato, ker se kao s tem lahko opere kes, kar gre nekaterim ful v nos, se posebej tistim, ki niso ne na eni in ne na drugi strani podogbe in ki se iz prostega casa borijo za bolj posten in lepsi jutri. Urbani betmeni, ce zelis ;)

pinky
26.06.2006, 11:08
po starem zakonu o dohodnini so bili po avtorski pogodbi res višji normirani stroški, po novem pa mislim da ni razlike

posebna dodatna olajšava je le za tiste, ki so vpisani v razvid novinarjev al pa samozaposlenih v kulturi

cornholio
26.06.2006, 12:41
A ves dzuko, zato, ker se kao s tem lahko opere kes, kar gre nekaterim ful v nos, se posebej tistim, ki niso ne na eni in ne na drugi strani podogbe in ki se iz prostega casa borijo za bolj posten in lepsi jutri. Urbani betmeni, ce zelis ;)

...pa tistim ki jih majo na parih naslovih že dve leti pa nič od tega ;)
mam pa eno rekorderko že 5 let deponirano v enem biroju. super ;)

U462
26.06.2006, 13:12
Jaz oz. s sodružbenikoma imamo preko avtorske pogodbe zaposlene "zunanje sodelavce" in to zato, ker bruto zanj stane manj...če si prov predstavljam, si morajo potem sami plačevati prispevke, zavarovanja, dohodnino, itd...
ja to je bistvena razlika do pogodbe o zaposlitvi :2thumbs:

le tega ne vem, ali brezposelni lahko dobivajo dohodke tudi po avtorski pogodbi - če dobivajo podporo od zavoda mislim, da ne, če pa so samo prijavljeni kot občani na občini, davčni in socialni pa mislim, da gre tudi tako

grantica
26.06.2006, 14:09
Jaz oz. s sodružbenikoma imamo preko avtorske pogodbe zaposlene "zunanje sodelavce" in to zato, ker bruto zanj stane manj...če si prov predstavljam, si morajo potem sami plačevati prispevke, zavarovanja, dohodnino, itd...

to se pravi, da je dejansko plača, ki jo prejme nekdo z avtorsko pogodbo, NETO plača in si mora, vse kar sicer plačuje po pogodbi o zaposlitvi delodajalec, zaposleni v tem primeru plačat sam (prispevki, zdravstveno zavarovanje)... nekako kot v zda, kjer vsak sam poskrbi za plačilo davkov vsak mesec brez da bi za to bil "vpleten" delodajalec.... a sem prav razumela?: :lala:

Neuromancer
26.06.2006, 14:34
to se pravi, da je dejansko plača, ki jo prejme nekdo z avtorsko pogodbo, NETO plača in si mora, vse kar sicer plačuje po pogodbi o zaposlitvi delodajalec, zaposleni v tem primeru plačat sam (prispevki, zdravstveno zavarovanje)... nekako kot v zda, kjer vsak sam poskrbi za plačilo davkov vsak mesec brez da bi za to bil "vpleten" delodajalec.... a sem prav razumela?: :lala:

Hočeš rečt BRUTO :D

Še en catch je tle. Delodajalec po zakonu ne more imeti več delavca na avtorski pogodbi, če mu je edini ali pretežni delodajalec.

grantica
26.06.2006, 14:59
dohodnino pač doplačaš če je treba...

treba jo je plačevat....dohodnino moramo vsi plačevat, če kaj dobivamo in nismo študentje (oziroma ne prekoračimo letnega "limita") ali penzijonisti, al se motim? mislim, da je razlika samo v tem al jo plačaš ti al jo plača delodajalec, ne?

grantica
26.06.2006, 15:04
Hočeš rečt BRUTO :D

Še en catch je tle. Delodajalec po zakonu ne more imeti več delavca na avtorski pogodbi, če mu je edini ali pretežni delodajalec.

sem kar mislila neto, ker v očeh tistih ki smo redno zaposleni, je naloga delodajalca plačat vse "ekstras", ki se polj skalkulirajo v bruto.... maš pa jasno ti prav, ker bruto plača je tista iz katere še niso bli trgani vsi "ekstrasi" ;)

Neuromancer
26.06.2006, 15:17
Pri avtorski pogodbi mora delodajalec (oz. bolje naročnik) plačati akontacijo dohodnine po stopnji 25% od bruto minus 10% normiranih stroškov, efektivno torej 22,5% (obstaja tudi kategorija avtorjev, ki jim davkarija prizna 25% normiranih stroškov). Akontacijo mora naročnik plačati državi ob izplačilu neto honorarja in prijaviti dohodek davkariji. Če naročnik to ve al ne ve, davkarije po moje niti ne zanima. Pač sledijo sankcije.

Izvajalec mora v svoji davčni napovedi med drugim navesti vse dohodke iz avtorskih (ne vem zdej, v katero kategorijo pašejo) in plačane akontacije. Potem je pa pač odvisno od skupne davčne osnove in posledično stopnje obdavčitve, ali bo kaj akontacije dobil nazaj ali ne (ali bo moral celo doplačati).

Je pa res, da niti naročnikom niti izvajalcem pogosto niso jasne te zadeve in potem zabluzijo z neto/bruto (pri čemer praviloma zaradi neznanja popuši izvajalec). Za delodajalca je važen samo bruto honorar, torej strošek, ki ga bo imel z izvajalcem. Izvajalca pa zanima, kaj mu bo kapnilo v žep (torej neto). Problem je, ko naročnik govori (ali misli) o bruto, izvajalec pa o neto zneskih.