Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Dvojčki

sadie_007
23.08.2006, 12:30
jst mam pa eno vprašanje ... od česa je odvisno to, če maš dvojčke?

a se to izključno deduje? a se da zračunat verjetnost? a se kakšna generacija preskoči?

k jst mam brata dvojčka, pa teto in strica, pa po šefetovi strani fotr ma brata in sestro dvojčka

zdej pa mal razmišljam ... kok nas zna bit ... :shy:

mrjerry
23.08.2006, 12:39
Brez skrbi, ni dedno. Stavim, da bos morala vsakega posebej narest :approve:

dvojčica
23.08.2006, 12:42
Ko boš v tretje noseča, pol bojo ziher dvojčki:D ;)

sadie_007
23.08.2006, 12:49
Brez skrbi, ni dedno. Stavim, da bos morala vsakega posebej narest :approve:

:mad:

jst bi kr vse na hitr :approve: če le obstaja kakšen recept :shy:

sadie_007
23.08.2006, 12:50
Ko boš v tretje noseča, pol bojo ziher dvojčki:D ;)

aham ... moja mami se je kr zjokala, k je hotla še eno sestrco zame ... pol sta bla pa dva ... brata :D

dvojčica
23.08.2006, 12:52
Sej se tud brate da za kej ponucat, ane:D ;)

ain
23.08.2006, 12:57
se ne spoznam na to al je stvar res dedna al ne. sam u enih familjah je res dost dvojčkov. tko da js neb rekla da gre za čisto naključje...
drugač mam pa tud jaz sestro dvojčico:angel:

Soleil
23.08.2006, 12:59
Mislim, da je nekaj tudi v dednosti, ampak se šteje le po ženskini strani. Tako, da če je tvoja mami rodila dvojčka, imaš tudi ti šanse. Vsaj malo več kot če dvojčkov ne bi imeli v družini. :shy:

mrjerry
23.08.2006, 13:07
Ce so dvojcki dvojajcni, bi morda lahko bilo dedno... ker gre u bistvu za (neskodljivo) napako v delovanju jajcnikov, ker pac spuscajo po vec jajcec hkrati namesto samo enega... pri enojajcnih pa po mojem ni korelacije, ker so slednji posledica razpada skupka ze oplojenih celic na 2 dela.

Soleil
23.08.2006, 13:09
Ce so dvojcki dvojajcni, bi morda lahko bilo dedno... ker gre u bistvu za (neskodljivo) napako v delovanju jajcnikov, ker pac spuscajo po vec jajcec hkrati namesto samo enega... pri enojajcnih pa po mojem ni korelacije, ker so slednji posledica razpada skupka ze oplojenih celic na 2 dela.

Pa tudi pri enojajčnih ne vemo zakaj točno se oplojena celica deli, zato ne vemo ali je dedno ali ne. Ali pač vemo (in le jaz ne)?

mrjerry
23.08.2006, 13:13
Kolikor je meni znano, se pri delitvah celic (se preden se zgodi specializacija... torej t.i. stem cells) pogosto zgodi, da katera izmed celic odpade. Da pa se zgodita enojajcna dvojcka, mora do taksne delitve priti precej zgodaj (da sta razpadla dela priblizno enako velika), poleg tega pa se mora odpadli del ugnezditi v maternico. V vseh drugih primerih odpadle celice odmrejo oziroma odtecejo iz maternice. Torej imas opravka z zaporedjem malo verjetnih dogodkov, kar verjetnost se precej zmanjsa.

Morda je mozno, da se zarodki nekaterih zensk bolj drobijo od drugih (se opravicujem za izraz)... vprasanje pa je, ali je to signifikantno dedno...

Soleil
23.08.2006, 13:15
Glede dvojčkov sem brala, da če se celica deli v prvem tednu po oploditvi, sta dvojčka enaka. Če se v drugem tednu, sta si zrcalna. Kasneje pa sta siamska.

mrjerry
23.08.2006, 13:25
hm.. tok globoko ne vem...

Ampak zdej ko mal bolj natancno razmisljam, se mi zdi, da bi mogoce lahko bilo tudi dedno... Ampak se vedno se mora poleg tega zgoditi sosledje precej malo verjetnih dogodkov. Sploh glede na to, da ze 20 let ni blo nobenga cernobila :clown:

gia
23.08.2006, 13:34
a ni splošno znano, da je večja verjetnost, da boš mel dvojčke, če so jih mel v tvoji družini? :shy:

Soleil
23.08.2006, 13:38
OK ... malo sem v Wikipediji pobrskala in tam tudi piše o zrcalnih dvojčkih in. In baje celo niso dedno pogojeni ... link: http://en.wikipedia.org/wiki/Twins

Trillian
23.08.2006, 18:09
em...sejdi a ti že kej prčakuješ?:shy:

soncnica
23.08.2006, 18:11
a ni splošno znano, da je večja verjetnost, da boš mel dvojčke, če so jih mel v tvoji družini? :shy:

js tut tko mislm...vsaj tko se je vedno "govoril".

freya
23.08.2006, 19:39

jaz to ne bi smatrala za napako, pač pa za posebnost
običajno dozorevajo jajčeca izmenjaje v levem in desnem jajčniku, lahko se pa zgodi, da dozoreva hkrati v obeh.
ja, in ta posebnost se prenaša iz roda v rod, zato je v nekih rodbinah precej dvojajčnih dvojčkov, drugje jih ne najdeš.

Dvojno delo- dvojno veselje.

Nodika
24.08.2006, 11:58

a se to izključno deduje? a se da zračunat verjetnost? a se kakšna generacija preskoči?

k jst mam brata dvojčka, pa teto in strica, pa po šefetovi strani fotr ma brata in sestro dvojčka

Hja pa res nekaj pripravljata. :) :2thumbs:

Jaz sem slišala, da edino hormonske tablete povečajo možnost za večplodno nosečnost.

Ampak tega zdravniki ne prakticirajo na zdravih ženskah. Kolikor vem. :dontknow:

ain
24.08.2006, 13:04
Hja pa res nekaj pripravljata. :) :2thumbs:

Jaz sem slišala, da edino hormonske tablete povečajo možnost za večplodno nosečnost.

Ampak tega zdravniki ne prakticirajo na zdravih ženskah. Kolikor vem. :dontknow:
pa s starostjo se baje možnost tud povečuje...

Teo
24.08.2006, 13:31
wau, še dve majhne sejdike... zdej mi je pa žal, da se nisem enkrat letos alpa drugo leto rodil:D

J.J.
29.08.2006, 23:00

tafrišn je tut dvojček.. in po horoskopu in tko..ma sestro dvojčico..pa sem si tut jest zamislila, da bi pa kr dva naenkrat, pa rešena stvar..sam pravijo, da ni lahko dva naenkrat vzgajat..

J.J.
29.08.2006, 23:06
majo pa moji tastari prjatle, dva para, k dolgo niso mogli met otročk.. in so šli na umetno oploditev.. in v obeh primerih so dvojčki, obakrat fantek in punčka...

freya
30.08.2006, 06:58
tafrišn je tut dvojček.. in po horoskopu in tko..ma sestro dvojčico..pa sem si tut jest zamislila, da bi pa kr dva naenkrat, pa rešena stvar..sam pravijo, da ni lahko dva naenkrat vzgajat..
po eni strani lažje, po drugi težje
dvojčke je super imet, ko malo zrastejo

Nodika
30.08.2006, 07:00
majo pa moji tastari prjatle, dva para, k dolgo niso mogli met otročk.. in so šli na umetno oploditev.. in v obeh primerih so dvojčki, obakrat fantek in punčka...

Takih primerov je dost. Pa tut velik dvojčkov je kadar se zdravi hormonsko.

Nodika
30.08.2006, 07:01

Uf, ne vem no, sam zdržat do takrat. :nonono:

sadie_007
30.08.2006, 07:50

velika razlika je tud: dvojajčni in enojajčni dvojčki

moja brata sta enojajčna in sta si blazno podobna (za mene, k smo skos skupi, niti ne tolk po videzu), iste stvari ju zanimajo (končana ista SŠ, isti faks), ista muska, isti športi, razmišljata isto in še zdej, k živita vsak na svojem, prideta zjutrej v službo do pikce isto oblečena, ne da bi se prej vidla ... jst se jima sam smejem, res sta modela :approve: ... al pa gresta vsak po svoje v šoping in si kupita isti pulover (in barvo in znamko :D)

dvojajčni dvojčki so si pa različni po videzu in tud po karakterjih ful

Nodika
30.08.2006, 07:58

moja brata sta enojajčna in sta si blazno podobna (za mene, k smo skos skupi, niti ne tolk po videzu), iste stvari ju zanimajo (končana ista SŠ, isti faks), ista muska, isti športi, razmišljata isto in še zdej, k živita vsak na svojem, prideta zjutrej v službo do pikce isto oblečena, ne da bi se prej vidla ... jst se jima sam smejem, res sta modela :approve: ... al pa gresta vsak po svoje v šoping in si kupita isti pulover (in barvo in znamko :D)

U šit. :D

Kaj bi si jaz vse na njunem mestu privoščila. :approve:

Ja, pravijo da so dvojajčni dvojčki dva čist različna človeka, sam da sta iz istga bušija. :dontknow:

J.J.
30.08.2006, 09:03

ja res je..freš in nnjegova sister,sta totalno različna, že tok različna, (po karakterju) da neb nikol reku, da sta si sploh kej v sorodu:rolling: :rolling: :rolling: podobna si tut nista nevem kako...

freya
30.08.2006, 09:35
Takih primerov je dost. Pa tut velik dvojčkov je kadar se zdravi hormonsko.

saj to je nekak isto
Pri težavah z zanositvijo poskušajo najprej stimulirat delovanje ovarijev s hormonskimi zdravili ( Klomifen?) in lahko pride do sočasne dozoritve večih jajčnih celic, torej tudi do večplodne oploditve.
Če pa obstajajo poleg šibkih ovulacij še druge težave, pride v poštev umetna oploditev. Ta poteka tako, da z močnimi hormonskimi zdravili stimulirajo dozoritev večih jajčnih celic hkrati, jih "poberejo", pod mikroskopom oplodijo in vrnejo v maternico največ 3 oplojene celice. zato lahko pride do trojčkov, dvojčkov, enega samcatega ali pa je oploditev popolnoma neuspešna. To so dvojajčni dvojčki, bratje in sestre torej. Teoretično pa bi se lahko zgodilo tudi to, da bi se oplojena celica še enkrat delila in nastala bi še enojajčna dvojčka....uff, štirje naenkrat torej.

Nodika
30.08.2006, 09:42
saj to je nekak isto
Pri težavah z zanositvijo poskušajo najprej stimulirat delovanje ovarijev s hormonskimi zdravili ( Klomifen?) in lahko pride do sočasne dozoritve večih jajčnih celic, torej tudi do večplodne oploditve.
Če pa obstajajo poleg šibkih ovulacij še druge težave, pride v poštev umetna oploditev. Ta poteka tako, da z močnimi hormonskimi zdravili stimulirajo dozoritev večih jajčnih celic hkrati, jih "poberejo", pod mikroskopom oplodijo in vrnejo v maternico največ 3 oplojene celice. zato lahko pride do trojčkov, dvojčkov, enega samcatega ali pa je oploditev popolnoma neuspešna. To so dvojajčni dvojčki, bratje in sestre torej. Teoretično pa bi se lahko zgodilo tudi to, da bi se oplojena celica še enkrat delila in nastala bi še enojajčna dvojčka....uff, štirje naenkrat torej.

Res?:O
Tis pa zihr s foha?:2thumbs: Si mi tko lepo razložila, nisem vedla vsega tega, tnx. :approve:

freya
30.08.2006, 09:42

seveda se dvojajčni razlikujejo, saj so bratje in sestre praktično ..in ti so saj sama več, lahko kot noč in dan ;)

mislila sem predvsem, da ko zrasteta, se naučita igrati med sabo, hodita v isti razred, si pomagata,, običajno sta zelo navezana..sigurno pa je težko, ko sta majhna, dva naenkrat v plenicah, dva pri dojenju ali steklenički, dva naenkrat učiti hoditi, govoriti...:)

sadie_007
30.08.2006, 09:47
seveda se dvojajčni razlikujejo, saj so bratje in sestre praktično ..in ti so saj sama več, lahko kot noč in dan ;)

mislila sem predvsem, da ko zrasteta, se naučita igrati med sabo, hodita v isti razred, si pomagata,, običajno sta zelo navezana..sigurno pa je težko, ko sta majhna, dva naenkrat v plenicah, dva pri dojenju ali steklenički, dva naenkrat učiti hoditi, govoriti...:)

:approve:

in moje prve besede so ble tist dan, k je pršla mami domov z dvema dojenčkoma... sem rekla 'še enga' :approve:

J.J.
30.08.2006, 09:52
men je mami od freša razlagala, kako je njej blo.. recimo, zanimivo pa tut ne enostavno je blo, da si istočasno mogu vsakega po svoje vzgajat, enga pač kot fantka, drugega kot punčko ;)
recimo en primer je bil, ko sta začela blebetat, sta mela neko svojo govorico, in sta se onadva popolnoma razumela, in so se bali, da se ne bosta tko hitro naučila govort, glede na to, da sta med sabo odlično komunicirala, freš je blebetal una se je pa režala in krohotala in na hrbet metala :) in so se pol intenzivno s tem ukvarjali, da so se z vaskim ločeno velik pogovarjali...

sadie_007
30.08.2006, 10:07
ja, dvojčki velikokrat razvijejo 'svoj jezik' in se čist po svoje sporazumevajo in so sami seb čist zadost :clown:

moja mami se je tud bala, da nauta nikol normalno govorila :D ... k med sabo sta si imela pa tolk za povedat, nonstop sta neki čebljala :D ... mi smo pa sam debelo gledali ... no, pa jst sem ju že od malga skos za lulčka vlekla :nonono: ... sam da sta vidla, da grem v njuno smer, pa sta se me že bala :cool:

ain
30.08.2006, 10:26
zakaj pa ko malo zrastejo?
k so vsi okol navdušeni glej dvojčke... sploh če se jih isto oblači...
priznam še js sm navdušena pa čeprav so mi te stvari znane...;)

ain
30.08.2006, 10:30

to ni povsem res, gensko sestavo majo res kt brati pa sestre, gre za vzgojo. moreš računat na to da so vzgajani v istem času, isti starši torej na enak način ali pa vsaj zelo podoben. pri bratih pa sestrah je drugače, so npr pet let razlike in v tem času se starši spremenijo, navade, tudi drugače se obnašajo do drugega otroka.. zato so si po mojem dvojčki velik bolj podobni kt brati pa sestre.

dvojčica
30.08.2006, 11:04
ja, dvojčki velikokrat razvijejo 'svoj jezik' in se čist po svoje sporazumevajo in so sami seb čist zadost :clown:

moja mami se je tud bala, da nauta nikol normalno govorila :D ... k med sabo sta si imela pa tolk za povedat, nonstop sta neki čebljala :D ... mi smo pa sam debelo gledali ... no, pa jst sem ju že od malga skos za lulčka vlekla :nonono: ... sam da sta vidla, da grem v njuno smer, pa sta se me že bala :cool:

To pa tud pri nas mala počne. Tamal se še oblečt ne more, ko pride iz kopalnice. Pravi da ma ona tok lada lulcke:D

castor
30.08.2006, 11:13

:dontknow:

Sam poznam veliko primerov.

popka
30.08.2006, 11:49
To pa tud pri nas mala počne. Tamal se še oblečt ne more, ko pride iz kopalnice. Pravi da ma ona tok lada lulcke:D

:rolling:

evo, sejdi jih ma še zdej, pomoje tvoja tamala nau kej dost drgačna:angel:

dvojčica
30.08.2006, 11:50

evo, sejdi jih ma še zdej, pomoje tvoja tamala nau kej dost drgačna:angel:

Tud mami je tam tam:D Moja je ziher:angel:

freya
30.08.2006, 13:01

a mata punci tut podobni??

freya
30.08.2006, 13:05
Res?:O
Tis pa zihr s foha?:2thumbs: Si mi tko lepo razložila, nisem vedla vsega tega, tnx. :approve:

nisem..
sicer pa smo imeli pred časom dobro temo o neplodnosti žensk, če se ti ljubi brat za nazaj

Z750
18.09.2006, 19:57
:mad:

jst bi kr vse na hitr :approve: če le obstaja kakšen recept :shy:

hm ... sej ne da bi se ponujou:D .... ja :approve:

dkivi
18.09.2006, 20:05
hm ... sej ne da bi se ponujou:D .... ja :approve::rolling::rolling::rolling::2thumbs: