Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Izbirčnost otrok

Češpov njok
23.08.2006, 15:46
Kako vzgajaš otroka, da ni izbirčen pri hrani?

Soleil
23.08.2006, 16:32
Pred njim se pretvarjaš kako je tista hrana dobra in mu je nočeš dati za probat ... mogoče jo bo naslednjič sam hotel jesti, če tega ne je zaradi trme. (podobno kot je Tom Sawyer barval ograjo ...) :D

mturk10
23.08.2006, 18:05

Sašo://lp
---
http://andrazevitrenutki.blogspot.com/
Težko,a mami navadno uspe, če nimajo babic in tet;)

Sharkica
24.08.2006, 06:30

---

Zlo simpl.

Če je lačen, bo jedel. Preverjeno.

Seveda odvisno od starosti, da ne bo pomote .... ta praksa deluje po, recimo, 3. letu starosti. Otroku, ki se komaj neha dojiti, seveda ne moreš vsiljevati sklede radiča z balzamičnim kisom.

Milejša oblika se imenuje "pogojevanje": Če poješ tole sklečko solate, boš lahko pojedel tisti čokoladni puding."

Pri nas doma prakticiramo oboje. Pogosteje prvo kot drugo, ker, kot sem ugotovila, če je tamala lačna, poje tudi stvari, ob katerih se sicer zmrduje.

pinky
24.08.2006, 06:32
Zlo simpl.

ne vsak :nonono::nonono:

Sharkica
24.08.2006, 06:38
ne vsak :nonono::nonono:

Po 3. ali 4. letu je že dovolj pameten, da ve, da lačen ne bo preživel :D Vsaj pri nas je bilo tako.

pinky
24.08.2006, 06:42
vztrajala sem od kosila do naslednjega dne zvečer - pa ni hotel pojest

in ker je bil zelo preveč suh, je prej mene zaskrbelo za njegovo zdravje

Sharkica
24.08.2006, 06:58
vztrajala sem od kosila do naslednjega dne zvečer - pa ni hotel pojest

in ker je bil zelo preveč suh, je prej mene zaskrbelo za njegovo zdravje

No to je ekstremno, v tem primeru bi seveda tudi jaz popustila.

3nity
24.08.2006, 07:02
ko sm bila jst majhna, tudi določene hrane nisem jedla. to z lakoto pri meni ni uspelo, ker sem preveč trmasta in so starši prej popustili, tako da tiste hrane še zdej ne jem.

dvojčica
24.08.2006, 08:03
Zlo simpl.

Seveda odvisno od starosti, da ne bo pomote .... ta praksa deluje po, recimo, 3. letu starosti. Otroku, ki se komaj neha dojiti, seveda ne moreš vsiljevati sklede radiča z balzamičnim kisom.

Milejša oblika se imenuje "pogojevanje": Če poješ tole sklečko solate, boš lahko pojedel tisti čokoladni puding."

Pri nas doma prakticiramo oboje. Pogosteje prvo kot drugo, ker, kot sem ugotovila, če je tamala lačna, poje tudi stvari, ob katerih se sicer zmrduje.

Se strinjam, če je otrok lačen, bo že jedel. Je pa res, da čisto vsega pač ne jejo, tako kot tud odrsali ne. Če nekaj ne mara, se mi zdi trapasto, da bi ga s tem posiljeval. Drugače pa ko je kosilo, je za vse, dam na mizo in drugega ni. Je počasi začel jesti tudi stvari, ki mu prej niso najbolj dišale.
Pri mlajših je bolj problem. Tamala tud ust ne odpre, če je kaj novega. V takem primeru jo poskušam malo zamotit in ji oddat vsaj žličko, da okusi. Marsikdaj ji je potem tako všeč, da nehat noče:)

So pa otroci različni. Od kolegice punčka je stara že 5 let in je že od malega zelo neješč otrok. Včasih kar ne moreš verjet, da normalno funkcionira ob tako malo hrane. Je pa zelo drobna:)

nina_nana
24.08.2006, 08:10
Zlo simpl.

tole ne drži lih povsod...mam enga doma k je str 7 let...pa sploh ne je skor nič, ker si sploh noče vzet časa za jest (nor je na fuzbal in skos nabija samo žogo)...in da mu pol daš za jest še neki kar ne mara...pač ne bo jedu...pa je lahko ful lačn...ko je lačn, sploh ne ve da je lačn, samo pol ga začne ful trebuh bolet...ampak ne bo pojedu neki kar ne mara...ga raj trebuh boli...:dontknow:
če pa gremo tko kot si napisla...bo dubu neki boljšega potem, če pač to poje...pol pa sploh ne poje...je suh ko trlca...
pa zakaj bi otroka mučli z nečim k ne mara???...bo pač ko bo starejši jedel ostalo...

ain
24.08.2006, 09:23
se ne strinjam ravn s tem zakaj bi mogu vse jest, če bi to po moj pri otroku dopustili pol bi jedu sam sladkarije, nobene zelenjave in sam dunajski zrezek. neb tko nikamor prišli

Matjaz26
24.08.2006, 10:02
Ne spomnim tocno kako nas je mama prisiljevala pojest vse kar je na krozniku, najbrz ni blo doma nic drugega kot tist kar je skuhala, potem pa si itak pojedu kar je blo. Dobra stvar tega je res da nismo bli nikol razvajeni in smo jedel res vse.

nattka
24.08.2006, 11:11
moram zapisati ...

določanje tega, kaj je za kosilo in kdaj bo obrok je domena staršev in ne otrok ...
tudi moje in sosedove otroke ogromno stvari zanima, a red mora biti ...

če bi se starši zavedali, koliko bolezni in neprimerne teže se privzgoji otroku zaradi neprimerne hrane in nerednih obrokov, bi sistem prehranjevanja zastavili drugače ...
to ne pomeni, da bi moral vsak dan nekdo kuhariti ure in ure samo "biološko" pridelano hrano ... pomeni pa da tam, kjer imajo kolikor toliko reda, otroci jedo svoje obroke ... eni več drugi manj, eni nekaj drugi vse ...

pa ne govorim na pamet ... večina otrok začne v vrtcu sčasoma jesti vse ... tudi zato, ker se tam točno ve kdaj je kosilo, ker se ve da to ni čas igre, ker vsi takrat jedo, ker ni čokoladic in junk fooda med obroki in ker pač drugega ni - to kar je skuhano ...

vsak otrok, tudi tisti ki pri sedmih letih ne je, se je rodil s prirojenim nagonom po preživetju in je jokal vsako uro ker je bil lačen ...
nekaterim staršem uspe ta nagon uspešno zatreti ...

odličen način je napisal matjaž ... ko je kosilo, gremo VSI jest in jemo kar je skuhano ...
znotraj tega, pa otroku dovolimo da si določa količino ... in da kake stvari ne je ...
če smo dosledni bo sčasoma res začel jesti več stvari ...

mrjerry
24.08.2006, 11:33
Zlo simpl.

Pri meni to ni funkcioniralo. Noben stars ne more otroka tok casa stradat, kolikor so eni sposobni necesa ne jest. Ce postavis pred mene rdeco peso, je ne bom pojedel na normalen nacin, ker se mi gabi. Dobesedno. Isto s spinaco. Ce kdo zraven mene je spinaco s pire krompirjem, se mi ze sam pogled na njegov kroznik tako gabi, da zgubim apetit.

Se danes recimo, jem malo zelenjave. Vcasih je nisem jedel prakticno nic, potem pa sem ugotovil, da obstajajo doloceni nacini priprave, ki mi ustrezajo. Takrat si to pripravim in tudi z uzitkom pojem. Se vedno pa ne maram (in tudi nikoli ne bom) klasicne solate slovenskih kosil, kjer je vse zivo (se posebej fizol), prelito z navadnim oljem in nekim poceni jabolcnim kisom. Pri meni mora biti olje olivno ali bucno, kis pa balzamicen in v kapljicah. Drgac ni teorije, da bi jedel.

Veliko stvari pa sem zacel jesti sele, ko sem zacel sam kuhati in sam raziskovati, kako lahko pripravim sebi vsecno zadevo.

3nity
24.08.2006, 11:37
Pri meni to ni funkcioniralo. Noben stars ne more otroka tok casa stradat, kolikor so eni sposobni necesa ne jest. Ce postavis pred mene rdeco peso, je ne bom pojedel na normalen nacin, ker se mi gabi. Dobesedno. Isto s spinaco. Ce kdo zraven mene je spinaco s pire krompirjem, se mi ze sam pogled na njegov kroznik tako gabi, da zgubim apetit.

Se danes recimo, jem malo zelenjave. Vcasih je nisem jedel prakticno nic, potem pa sem ugotovil, da obstajajo doloceni nacini priprave, ki mi ustrezajo. Takrat si to pripravim in tudi z uzitkom pojem. Se vedno pa ne maram (in tudi nikoli ne bom) klasicne solate slovenskih kosil, kjer je vse zivo (se posebej fizol), prelito z navadnim oljem in nekim poceni jabolcnim kisom. Pri meni mora biti olje olivno ali bucno, kis pa balzamicen in v kapljicah. Drgac ni teorije, da bi jedel.

Veliko stvari pa sem zacel jesti sele, ko sem zacel sam kuhati in sam raziskovati, kako lahko pripravim sebi vsecno zadevo.

se čisto strinjam :2thumbs:

mrjerry
24.08.2006, 11:39
če bi se starši zavedali, koliko bolezni in neprimerne teže se privzgoji otroku zaradi neprimerne hrane in nerednih obrokov, bi sistem prehranjevanja zastavili drugače ...

Touche!
Totalno u nulo zadeto!

Sam to bi dodal... Ce otroku kaksna hrana ni vsec, se ga lahko vkljuci v proces kuhanja. Naj zanj spinaca ne bo samo neka smrdljiva brozga, ki jo dobi na kroznik. Naj se zacne z listi in naj poskusi surov list. Potem ga skuhajte, naj poskusi kuhanega. Solite. Dodajte maslo. Smetano. Cesen... Naj ugotovi, od katerega koraka naprej spinace ne mara vec. Nekateri ne marajo mesa zato, ker njihove mame niso znale speci drugega kot vedno iste kot hudic trde goveje zrezke. The list is countless...

Pa otroka naucite kuhati. Ce si otrok na koncu osnovne sole ne zna speci jajca na oko, skuhati testenin vsaj priblizno al dente in podobno, je prikrajsan za zelo bogato izkusnjo.

sJavorshek
24.08.2006, 11:53
Sam sem izbirčen :blush:
In smo se doma tut šli, ne bo druge hrane, dokler se ne poje tole, in ni blo druge hrane, dokler niso ugotovil, da tut ta hrana ne bo šla. :veryevil:

Se pa močno strinjam z jerryem, naučte otroke kuhat. Sam sem znal delat jajca na uč pred petim klasom, da testenin ne omenjam, konc osnovne šole so ble omakce s testeninam narjene iz nč doma. :approve:
Kuhite z mularijo skp, pa naj bo zažgan, prsmojen, velik raj bo pojedu tut to, če bo vedu, da je sam naredu. ;) :D

Kako pa otroka prsilt, da bo jedu vse? Težko. :dontknow: Vprašte se, če sami vse jeste in boste dobil odgovor, kaj lahko otroka prpravte, da bo jedu. :D
Pa še tale nasvet, kamuflirite hrano, sam fižola ne morem videt in ga tut v usta ne morem dat, ker se mi gabi, ampak stlačen fižol pa jem. Zakaj? ker je mami fižol stlačla in ga dala v hrano, brez da bi vedu, da je fižol, blo je dobr in zdej tut ni prepirov več, a se bo fižol pojedu, al ne, če je stlačen, ni problema. :blush: :dontknow:

nattka
24.08.2006, 12:45
Če povzamem nasvete:

disciplina pri času obrokov
poskrbeti, da bo pred obrokom otrok res lačen
otrok naj ne sestavlja jedilnika, izbira pa lahko med jedmi, ki so na mizi
otrok naj sodeluje pri kuhanju

Sem še kaj pomembnega izpustil?

Upam, da se izbirčnost ne bo začela že pri materinem mleku.

---

ne boj se :rolling:
to mleko je pa v tako lepi embalaži, da skoz jokajo za še ...:approve:

ain
24.08.2006, 13:02
v zadnjih postih se mi zdi da je prevladalo mnenje da če ti neki ni všeč potem ni nujno da to ješ...:dontknow:
veste kaj pravijo za kaviar? da na začetku nobenmu ni všeč, nanj se je potrebno enostavno navadit. pa taka specialiteta.
po moj je podobno z zelenjavo. razumem da ti tri vrste niso všeč, da pa ne ješ nobene zelenjave je za moje pojme, oprostite, razvajenost...

Kaja
24.08.2006, 13:18
Potem sem pa jaz razvajena skoraj do nezavesti (pismo, le kako sem preživela do sedaj)????????????????

Drugače bi pa vprašala tukaj prisotne starše, če oni jedo čisto vse? Jaz namreč ne morem mojima dvema reči, da naj jesta vampe, če jih jaz živa ne morem videti:) Nasprotno pa obožujem pražena jetra (v omaki ne), pa špinačo in pire krompir (ja jeri, in to vse pomešano skupaj :) ), moja dva tega ne bi dala v usta, pa če ju streljam.

VR3
24.08.2006, 13:20
ma razvajeni so povsod, ne samo pri hrani. enim (ne vsem!!!!!) staršem pa se ne da prepričevat (oz. nimajo energije) otroka da mora pojest še kaj drugega kot kar otroku paše, potem mu pač naredijo pomfri in pohan zrezek in je mir. na koncu so vsi siti in zadovoljni, sicer enolično hranjeni, ampak to ja ni najbolj pomembno... ;-)

VR3
24.08.2006, 13:22
jaz jem vse. maram pa ne 3eh stvari - ampak če je treba jih lahko pojem brez problema.

nattka
24.08.2006, 13:32
malo off topic ...

saj ni stvar samo v preživetju ...

ampak je ( najmanj) zanimivo, kako določeni ljudje potem funkcionirajo ...
v grško restavracijo z njimi ne moreš ker ne jejo feta sira in kumar ...
v turško ne grejo ker bučke in melancani pa še jogurt je blajk ...
v mehiški ne bi juhe, ker je z zeljem ...

na koncu jedo, ali vedno in povsod pico ali pa hodijo v kitajsko, kjer so se navadili na piščanca v sladko kisli omaki ...
in potem imajo zavihan nos, ko se 10 kom zmeni za potep po mediteranski afriki in jih ne povabimo zraven ...
sori, ma če eno leto čakam in šparam da si bom privoščila en mesec počitnic ne maram sabo nekoga, ki bo pri vsakem krožniku hrane prosil še specifikacijo zelenjave in vsak dan znova razlagal zakaj jagnjetine ne je ...

VR3
24.08.2006, 13:51
ja, in potem cel dopust jejo pofri in dunajske zrezke, a okol tolk nove hrane za sprobat da ne moreš verjet...

Kaja
24.08.2006, 14:01
saj te čisto razumem, samo jaz se pač s takimi ljudmi ne bi obremenjevala.............pač za različne restavracije uporabiš različne ljudi :veryevil: (sicer pa, pri družini s povprečnimi dohodki si težko predstavljam, da bi prav veliko letali po restavracijah)

Ampak, nazaj na topic, tako luštno vas je brat, kako otrokom izbiti izbirčnost iz glave. Ko sem bila jaz še rosno mlada in se je moja sestra zmišljevala sto na uro, sem prisegla, da pri meni, ko in če bom imela otroke, tega ne bo............

sem se trudila in vztrajala, rezultat je pa tak:

hčerka, ki kot malo dete ni jedla nič drugega kot polento, malo zelenjavne juhe in mleko (malo karikiram, ampak tu nekje smo bili), kakšno meso, kakšna zelenjava!!!!!! danes je skoraj vse, zelo rada degustira, preizkuša nove okuse; sin, ki je kot mali jedel čisto vse, tudi povsem nore stvari (bolj je peklo, raje je imel), danes je: pico, palačinke, šmorn, piščanca - naravno ali pohano, čufte, pire krompir, kruh, nutelo, fižol v zrnju, paradižnik in skoraj smo na koncu jedilnika. Pa sem se pri obeh trudila, da bi res vsaj poizkusila vse (no, razen tistega, kar sem že omenila) :dontknow: :dontknow: :dontknow:

sJavorshek
24.08.2006, 14:02
Ravno tu se pa s tabo ne strinjam nattka, no, vsaj jest nisem tak primer. :dontknow:
Zanimiv primer zame je Mc'Donalds. V tiste burgerje zmečejo vse sorte, precej tut tega, kar ne jem in k dobim tist hlebček v roke, ga ne bom nikol odpiru in gledu, kaj je not in kaj not ne jem. :D
Ga vedno pojem. In tut pr mehiški, ter turški, nimam problemov z razno zelenjavo, čeprav nisem fen le-te.

Zato tut pravm, kamuflaža hrane pr otrocih :dontknow:

Sharkica
24.08.2006, 14:06
Ravno tu se pa s tabo ne strinjam nattka, no, vsaj jest nisem tak primer. :dontknow:
Zanimiv primer zame je Mc'Donalds. V tiste burgerje zmečejo vse sorte, precej tut tega, kar ne jem in k dobim tist hlebček v roke, ga ne bom nikol odpiru in gledu, kaj je not in kaj not ne jem. :D
Ga vedno pojem. In tut pr mehiški, ter turški, nimam problemov z razno zelenjavo, čeprav nisem fen le-te.

Zato tut pravm, kamuflaža hrane pr otrocih :dontknow:

Kamuflaža je fajn. Moja hčera na ta način poje ogromno peteršilja, brokolija idr. zelene zelenjave, ki je drugače ne bi biti povohala. In na koncu, ko pohvali kosilo, se lahko samo zadovoljno muzam...

sJavorshek
24.08.2006, 14:11
Kamuflaža je fajn. Moja hčera na ta način poje ogromno peteršilja, brokolija idr. zelene zelenjave, ki je drugače ne bi biti povohala. In na koncu, ko pohvali kosilo, se lahko samo zadovoljno muzam...

Res je, precej je odvisno od načina priprave hrane in tko se velik laži prprav otroka, da poje.
Pol je pa odvisno, al se mu pove, al ne. Men so povedal in me tut mot ne zdej, da je stvar notr, recimo ravno fižol. Celga ne morem ovoj se mi gabi, stlačen pa ni roblem.
Sej važn je, da se v telo dobijo snovi, k se potrebujejo, način je pa odvisn od osebe same. :dontknow:

Hel
24.08.2006, 14:26
Če povzamem nasvete:

disciplina pri času obrokov
poskrbeti, da bo pred obrokom otrok res lačen
otrok naj ne sestavlja jedilnika, izbira pa lahko med jedmi, ki so na mizi
otrok naj sodeluje pri kuhanju

Sem še kaj pomembnega izpustil?

Upam, da se izbirčnost ne bo začela že pri materinem mleku.

---
Čim bolj zgodaj začni seznanjati otroka z različnimi okusi (po tvojem blogu sodeč ti to ne bo težko;) :2thumbs: ). Dete, zraslo ob čokolinu in industrijskih kašicah, ne more kar na lepem planiti po raznih gurmanskih okusih. Čim pokaže otrok zanimanje za to, kaj se dogaja v kuhinji, naj mu bo omogočeno sodelovanje. Naj sedi v stolčku v primerni oddaljenosti od štedilnika in se seznanja (bi napisala 'igra', pa se bojim, da me kdo ne nadere, da se s hrano ne sme igrat:shy:) s sestavinami, ki jih pripravljaš in režeš. To sicer s sabo potegne neštete dodatne ure čiščenja in pospravljanja, a se splača. In četudi se ti zdi, da bi bila zadeva, ki jo hoče poskusiti, za njegov želodček neprimerna, naj jo vsaj malo oblizne. Razne hudo pekoče zadeve seveda ne. Naša princeska je pri dobrem letu starosti veselo s prstkom jedla kaviar, si sama sestavljala mini sendvičke z narezanimi koščki kruha in koščki slanine in sira (ja, tudi tiste smrdljivo plesnive sirčke), cvilila od nestrpnosti, če nisem dovolj hitro lupila škampovih repkov in jih skupaj s koščkom kruha, pomočenega v buzaro, dostavila na njen krožnik… Še danes je vse in izredno rada poskusi karkoli novega in neznanega.

Se mi je pa celoten sistem podrl pri gospodiču prestolonasledniku. Pri slabih treh letih se je skoraj čez noč odločil, da on določene hrane pač ne je. Pika. Ne je in konec. Ker je zelene (rdeče, oranžne,…) barve, ker je narezano na koščke, ker ni narezano na koščke, ker je polito z omako, ker ni omake… Taktika 'božejedelkobolačen' se ni obnesla sploh. Lačen je že bil, pa še kako. A je postal samo nemogoče siten in razdražljiv in jokav in še bolj trmast. Tako je pač nekaj let živel samo od tistih zadev, za katere se je odločil, da jih je. Kuhala sem normalne obroke za vso družino, on je pa pač jedel samo krompir, če mu meso ni bilo všeč, ali pa samo omako s kosom kruha, ko je imel fazo 'testeninesofujfujfuj'. Pa je vseeno normalno rasel. Čez nekaj let ga je počasi začelo minevati. Sploh, ko je na vprašanje 'A je to sploh dobro' dobil zafrkantski odgovor sestrice 'Neeee, čisto zanič je, kar pusti, se bom jaz žrtvovala namesto tebe'. Zdaj je skoraj vse. Kakšna zrna fižola še zbrska ven iz ričeta in pusti na robu krožnika, svežo zelenjavo tudi bolj s težavo žveči, nad novimi zadevami ni tako navdušen kot princeska.

Zanesljivega recepta za pravilno vzgojo na žalost ni. Pa saj se boste znašli, ne boj se. Otroci ne grizejo. Vsaj prvih nekaj mesecev ne. :veryevil:

Sharkica
24.08.2006, 14:31
Čim bolj zgodaj začni seznanjati otroka z različnimi okusi (po tvojem blogu sodeč ti to ne bo težko;) :2thumbs: ). Dete, zraslo ob čokolinu in industrijskih kašicah, ne more kar na lepem planiti po raznih gurmanskih okusih. Čim pokaže otrok zanimanje za to, kaj se dogaja v kuhinji, naj mu bo omogočeno sodelovanje. Naj sedi v stolčku v primerni oddaljenosti od štedilnika in se seznanja (bi napisala 'igra', pa se bojim, da me kdo ne nadere, da se s hrano ne sme igrat:shy:) s sestavinami, ki jih pripravljaš in režeš. To sicer s sabo potegne neštete dodatne ure čiščenja in pospravljanja, a se splača. In četudi se ti zdi, da bi bila zadeva, ki jo hoče poskusiti, za njegov želodček neprimerna, naj jo vsaj malo oblizne. Razne hudo pekoče zadeve seveda ne. Naša princeska je pri dobrem letu starosti veselo s prstkom jedla kaviar, si sama sestavljala mini sendvičke z narezanimi koščki kruha in koščki slanine in sira (ja, tudi tiste smrdljivo plesnive sirčke), cvilila od nestrpnosti, če nisem dovolj hitro lupila škampovih repkov in jih skupaj s koščkom kruha, pomočenega v buzaro, dostavila na njen krožnik… Še danes je vse in izredno rada poskusi karkoli novega in neznanega.

Se mi je pa celoten sistem podrl pri gospodiču prestolonasledniku. Pri slabih treh letih se je skoraj čez noč odločil, da on določene hrane pač ne je. Pika. Ne je in konec. Ker je zelene (rdeče, oranžne,…) barve, ker je narezano na koščke, ker ni narezano na koščke, ker je polito z omako, ker ni omake… Taktika 'božejedelkobolačen' se ni obnesla sploh. Lačen je že bil, pa še kako. A je postal samo nemogoče siten in razdražljiv in jokav in še bolj trmast. Tako je pač nekaj let živel samo od tistih zadev, za katere se je odločil, da jih je. Kuhala sem normalne obroke za vso družino, on je pa pač jedel samo krompir, če mu meso ni bilo všeč, ali pa samo omako s kosom kruha, ko je imel fazo 'testeninesofujfujfuj'. Pa je vseeno normalno rasel. Čez nekaj let ga je počasi začelo minevati. Sploh, ko je na vprašanje 'A je to sploh dobro' dobil zafrkantski odgovor sestrice 'Neeee, čisto zanič je, kar pusti, se bom jaz žrtvovala namesto tebe'. Zdaj je skoraj vse. Kakšna zrna fižola še zbrska ven iz ričeta in pusti na robu krožnika, svežo zelenjavo tudi bolj s težavo žveči, nad novimi zadevami ni tako navdušen kot princeska.

Zanesljivega recepta za pravilno vzgojo na žalost ni. Pa saj se boste znašli, ne boj se. Otroci ne grizejo. Vsaj prvih nekaj mesecev ne. :veryevil:

Hel.... :2thumbs: ampak ti zmeri tok dobr napišeš, no! :rolling:

Jelengar
24.08.2006, 14:44
Po 3. ali 4. letu je že dovolj pameten, da ve, da lačen ne bo preživel :D Vsaj pri nas je bilo tako. :approve: In se nihce ni umrl od lakote ob polni mizi. ;)

Sharkica
24.08.2006, 14:46
:approve: In se nihce ni umrl od lakote ob polni mizi. ;)

Točn to.

Sicer so bili tudi dnevi, ko se ni dotaknila kosila in sem potem popustila s kakim jogurtom, skuto ali drugo njej ljubo hrano. Ampak to so redke, redke izjeme.

Jelengar
24.08.2006, 14:54
veste kaj pravijo za kaviar? da na začetku nobenmu ni všeč, nanj se je potrebno enostavno navadit. pa taka specialiteta.
Matr, jaz se ga ne morem. :dontknow: Ravno vceraj sem ga spet poskusil, da ugotovim, ce se je kaj spremenilo in ugotovil sem, da se ni. Ni, da ga ne bi mogel jesti, ampak se mi zdi popolnoma brezveze. :dontknow:

Vsemogočni
27.08.2006, 15:00
Sam sem tazga mišlenja. Otroku moraš ponuditi hrano kadar je lačen. Kle ni debate okol tega. Če ima hrano, pa jo neče jesti, ker je pač izbirčen, ni noben problem. Če pač ne je, se mu poskuša dopovedati, da je hrana dobra, saj jo jemo vsi ostali člani družine in pač pojemo tisto kar imamo vsi na krožniku. Tukaj je potreba posebej biti pozoren predvsem na:

- ko se hrana pripravlja, ne šimfaj, a že spet ta ......,
- ko jemo, se ne pačimo in ne dajemo pripomb glede hrane, ki je "danes malce slabša" kot ponavadi, itd..............
- večkrat tudi otroka vpašaj kaj bi rad jedel in če so možnosti se naredi tako hrano, ki si jo želi (ne sladkarije),

Otrok presneto dobro sliši, kaj govorimo o hrani in se temu tudi primerno nato obnaša.

Če pa kljub vsemu vseeno ne je, se pa nč sekirat. Ko bo lačen bo rad pojedel kar mu bomo pripravili. Važno, da ima kaj za jesti ko je lačen.

Pa še nekaj. Velikokrat sem videl, ko so se otroci basali uro ali pol ure (lahko malo več časa) pred kosilom z raznimi bomboni in čokoladami. Tak otrok ne bo jedel hrane, pa če je še boljša in še bolj okusna. Ker je sit sladkarij ga nobena hrana ne zanima več, ko bo lačen, ne bo nobena hrana dobra razen čokolade in bombonov. Zato biti pri sladkarijah kar najbolj previden.

Pr nas otrok do 3 leta ni dobil ne čokolade ne bombona. In ne boste verjeli, danes mu lahko nastavimo še boljše čokolade ali bombone na mizo. Vzel bo le kak košček za ostalo se ne bo zmenil. Če smo hotli, da se pojejo čokolade prinešene od tet in stricev, sem se mu moral pridružiti, da sva jih jedla oba. Drugače se je nabiral le kup v hlailniku, kljub prošnjam žlahti, da naj ne nosijo sladkarij in da ne hodijo zato, da mi morali vedno kaj prinesti otroku.

Je pa skoraj vse, čeprav je težava pri pokušanju nove hrane. Te lep čas ne poizkusi, ko pa ga enkrat pripravimo, da poje saj žličko, potem ni več problema. Dobiva pa zelo različno hrano od zelenjave do mesa, manjkrat konzerve, čepav ima določene ribe zelo rad. V glavnem pa gledamo, da imamo vedno svežo hrano in da se ne valja dneve in dneve v hladilniku. Rajši malo manj po količini in vedno sveže. :2thumbs: :2thumbs:

strelovodja
05.06.2007, 06:25
Po mojem mnenju velja otroka čimprej navaditi na užitke, ki nam jih nudi prehranjevanje. To po eni strani pomeni, da nima smisla vztrajati na siljenju z nekim živilom, ki otroku očitno ni všeč in se do določene mere prilagajati tudi njegovemu okusu. Vendar naj to potem velja za vse. Doma naj bi vsi jedli enako. Cela družina.

Druga pot pa je, da se otroka pritegne k načrtovanju obrokov in njihovi pripravi. Na ta način ne bo mogel dobiti občutka, da mu je nekaj vsiljeno, pa še informacijo o določeni hrani in kako je pripravljena bo imel.

Seveda pa tudi pri prehrani otrok velja, da naj bi bila hrana raznolika, barvita, dišeča, okusna kar se da, itd.

Pa dober tek, velikim in malim.

Lp,
strelovodja

Snif
05.06.2007, 13:30
Problem je tudi v tem, če otrok nečesa ne je, gre lahko kaj drugega iskat v hladilnik (ki je mimogrede poln, da komaj še zmore hladit). Pri družinah, kjer ni tako poln in v njem ni stvari, ki so mu všeč se mora sprijazniti tudi s tistim kar ni ni po njegovem okusu. Btw. z raznimi dodatki v določenih vrstah hrane proizvajalci dosegajo večji konzum, zato se tudi poje več te hrane (seveda to ne velja za vse prežvekovalce). Primer Američanov, ki z razpadlimi jetri cvilijo za hamburgerjem...

Jelengar
05.06.2007, 14:50
Hladilnik - bolj je poln - lažje ga je hladiti. ;)

Kaja
05.06.2007, 15:02
Po 3. ali 4. letu je že dovolj pameten, da ve, da lačen ne bo preživel :D Vsaj pri nas je bilo tako.

aha, dokler ni star toliko, da si lahko sam namaže kos kruha z nutelo........potem bo jedel cel dan samo to (razen, če mu jo boš skrila)......preverjeno

Snif
05.06.2007, 15:33
aha, dokler ni star toliko, da si lahko sam namaže kos kruha z nutelo........potem bo jedel cel dan samo to (razen, če mu jo boš skrila)......preverjeno

Ali pa, če je ne bo kupila. Otrok skače okrog staršev in želi, da mu nekaj kupita. Starša odločno rečeta ne. Otrog se meče po tleh ... Starša nakupita in plačata, otrok še vedno na tleh v joku (tokrat pred blagajno). Starša rečeta gremo, ali bi rad ostal tukaj? Otrok odšmrka v avto... (pa ne mi s psihologijo, ker to starši počnejo in s tem tudi uspevajo, ok ni treba zmeraj zavrnit, niti ni treba zmeraj dovolit...)

mrjerry
05.06.2007, 17:01
Matr, jaz se ga ne morem. :dontknow: Ravno vceraj sem ga spet poskusil, da ugotovim, ce se je kaj spremenilo in ugotovil sem, da se ni. Ni, da ga ne bi mogel jesti, ampak se mi zdi popolnoma brezveze. :dontknow:

Kaviar ti poudari aromo po ribah. Simple as that ;)

Vsemogočni
05.06.2007, 19:27
Ali pa, če je ne bo kupila. Otrok skače okrog staršev in želi, da mu nekaj kupita. Starša odločno rečeta ne. Otrog se meče po tleh ... Starša nakupita in plačata, otrok še vedno na tleh v joku (tokrat pred blagajno). Starša rečeta gremo, ali bi rad ostal tukaj? Otrok odšmrka v avto... (pa ne mi s psihologijo, ker to starši počnejo in s tem tudi uspevajo, ok ni treba zmeraj zavrnit, niti ni treba zmeraj dovolit...)

Pr men bi to naredil samo enkrat, pa ziher nikol več. K sreči tega problema nisem doživel, ker si je dal lepo dopovedat, da pač za vsako stvar ni denarja. Nikol nisva rekla, za tebe pa tega ne bomo kupil. Tud s polic ni nikol pobiral in dajal v košarico, pa tudi, če bi, ne bi s svojo trmo nikol dosegel takega nakupa. Ker je to pač otroško izsiljevanje in vsak še manjši otrok točno ve koliko daleč gre lahko, da mu uspe. Starši pa, ...................:dontknow:

Snif
05.06.2007, 22:08
Jaz sem opisal bolj ekstremen primer izsiljevanja. Ponavadi, otroci razumejo - so pa tudi taki, kot sem jih zgoraj opisal. ;)

Soleil
07.06.2007, 17:33
Ampak jaz pa ne morem razumet, kako lahko pri nekaterih pride tako daleč, da se jim otrok v trgovini po tleh meče, ker ne sme dati enih vodnih pištolic v košaro. Grozaaa!! To se kar neki cmera pa tuli .... ves .... paničen .... ne ni pravi izraz ... histeričen. Da. Otrok je ves histeričen, ker ne more dobiti ene bedaste igračke.

Se spomnim ene punčke, stare kakšno leto in pol. Z mamico sta bili že pri blagajni in tamala je zagledala lizike. Hotela jo je. Matka pa, da ne, da jo pa že ne bo razvajala (očitno ji je bilo že kar malo nerodno pred folkom, pa se je hotla narest mal fino, češ da doma je pa tamala angelček itd.). Tamala je začela vreščat, se zvijat v sedežku .... mislim ... totalna panika. Tastara je komaj zmogla dovolj koncentracije, da je zložila vsebino vozička na tekoči trak. Potem pa ji je bilo dovolj, pograbi liziko, jo da blagajničarki, da odčita bar kodo, potem pa direkt tamali v roke. In veste kaj? Tamali se je prikradel tak pln zadoščenja nasmešek na obraz, ker je spet dosegla svoje, seveda. Mala manipulatorka. No sej tastara se ji pa pusti. He he .... kaj bo šele, čez 15 let?

Jelengar
08.06.2007, 11:19
Kaviar ti poudari aromo po ribah. Simple as that ;) Če si zaželim aromo po ribah, potem .... oops, sem že v temi foruma Ljubezen in spolnost. ;)

freya
08.06.2007, 11:53
Ampak jaz pa ne morem razumet, kako lahko pri nekaterih pride tako daleč, da se jim otrok v trgovini po tleh meče, ker ne sme dati enih vodnih pištolic v košaro. Grozaaa!! To se kar neki cmera pa tuli .... ves .... paničen .... ne ni pravi izraz ... histeričen. Da. Otrok je ves histeričen, ker ne more dobiti ene bedaste igračke.

Se spomnim ene punčke, stare kakšno leto in pol. Z mamico sta bili že pri blagajni in tamala je zagledala lizike. Hotela jo je. Matka pa, da ne, da jo pa že ne bo razvajala (očitno ji je bilo že kar malo nerodno pred folkom, pa se je hotla narest mal fino, češ da doma je pa tamala angelček itd.). Tamala je začela vreščat, se zvijat v sedežku .... mislim ... totalna panika. Tastara je komaj zmogla dovolj koncentracije, da je zložila vsebino vozička na tekoči trak. Potem pa ji je bilo dovolj, pograbi liziko, jo da blagajničarki, da odčita bar kodo, potem pa direkt tamali v roke. In veste kaj? Tamali se je prikradel tak pln zadoščenja nasmešek na obraz, ker je spet dosegla svoje, seveda. Mala manipulatorka. No sej tastara se ji pa pusti. He he .... kaj bo šele, čez 15 let?
...jo bo pa klofnila

redfax
10.06.2007, 09:27
enkrat je na nekem forumu ena mamica sprasevala, kaj naj pripravi za pogostitev na rojstnodnevni zabavi svojega otroka... da baje eni nocejo jesti tega, drugi onega - skratka vsak nekaj po svoje, da sendvici niso dovolj dobri itd... ce ima torej kdo kaksen predlog... pa je nekdo odgovoril, da naj jim pokaze film o lacnih afriskih otrocih, da bodo morda potem manj izbircni...:sleepy:

atajozef
27.06.2007, 21:13
Recepta za to, kako vzgojiti neizbirčnega otroka ni! Pri nas smo na naših dveh otrokih preizkusili vse mogoče - doma namreč zelo cenimi raznovrstno hrano iz vseh kuhinj sveta. Pristopi so bili od vzpodbujanja do 'stradanja' z vsemi vmesnimi variantami in podvarinatami. Rezultati so zanimivi.
Prvi je že od nekdaj sam od sebe jedel vse. Danes se pri 17-ih razvija v vrhunskega ljubiteljskega kuharja in sladokusca...
Drugi že od nekdaj ni maral ničesar razen sladkarij, mlečnih izdelkov in nekaj izbranih dodatkov. Enako je pri 15-ih še danes. Še danes ne mara poizkusiti skoraj ničesar novega, vztraja pri nekaj izbranih jedeh....
Pa nikar ne obupajte. Naša otroka sta kljub tako velikim razlikam v načinu prehranjevanja oba zdrava in zelo uspešna. Vso srečo tudi vam.

vejca
30.06.2007, 19:43
Če otrok dolečene stvari ne je, pač ne je, saj tudi mi kakšne stvari ne jemo. Jaz svojih otrok nikoli nisem silila in danes ko sta že skoraj odrasli ne marata samo ričeta, vse ostalo pa jesta.