Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Ekumenizem

Twin_Peaks
25.08.2006, 18:16
Mene pa zanima kako kristjani : rimokatoličani, pravoslavci, evangeličani, itd., gledate na ekumenizem, ki je v zadnjih desetletjih postal nekako aktualen. Aha, še razlaga: ekumenizem se zavzema za enotno krščansko cerkev po celem svetu, se pravi, da ne bi bilo več rimokatolikov, protestantov, itd. ampak samo kristjani, enotna Kristusova cerkev, ki bi nastala z združitvijo vseh. Jaz osebno nimam izoblikovanega nekega trdnega mnenja o tem, morda zato, ker nisem veren, oz. versko opredeljen, zato me zanima, kako gledate na to tisti, ki obiskujete cerkev, ste verni, oz. ste aktivni člani krščanskih cerkva?

bladzo
25.08.2006, 20:08
v zadnjih desetletjih se je ogromno naredilo za dialog med kristjani in odnosi med njimi se še izboljšujejo. za to se lahko zahvalimo pokojnima Pavlu VI in JPII, ki sta ogromno naredila na tem področju, predvsem v odnosih s carigrajskim patriarhatom. treba je omenit, da so razmere med katoliško Cerkvijo in carigrajskim patriarhatom zelo dobre; medtem ko že nekaj časa škripljejo odnosi z Moskvo.
z novim papežem, ki je nemec, lahko pričakujemo predvsem izboljšanje odnosov z luteranci.

bi pa rekel, da popolne edinosti med vsemi krščanskimi Cerkvami ne bo možno nikoli doseči. prišlo je do ogromnih tudi teoloških shajanj, ki jih ne bodo morali ublažiti. mislim pa da je že nekaj, če bodo odnosi v prihodnosti dobri. seveda je največji znak le-teh skupno obhajanje maše, kar se že dogaja in mislim, ad lahko še pričakujemo izboljšave v tej smeri.

mislim, da neka povezanost med carigradom in rimom ni nikoli izginila. predvsem je bila vedno neka duhovna povezanost, ki ni izginila v vseh teh stoletjih.

tko, da želim veliko strpnosti, zdrave pameti in modrosti tistim verskim voditeljem, ki bodo v prihodnosti obravnavali takšna vprašanja; vsem nam vernikom pa predvsem, da bi znali tudi z drugačemislečimi in drugačeverujočimi vzdrževati lepe stike.

lp

pk
26.08.2006, 08:04
.

tko, da želim veliko strpnosti, zdrave pameti in modrosti tistim verskim voditeljem, ki bodo v prihodnosti obravnavali takšna vprašanja; vsem nam vernikom pa predvsem, da bi znali tudi z drugačemislečimi in drugačeverujočimi vzdrževati lepe stike.

lp

a ni to zapisano že med 10 zapovedmi? "Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe"?
Torej je vsakršna nestrpnost smrtni greh? In vendar je med najbolj deklariranimi verniki
najpogostejša? Se ti sploh spovedujejo greha nestrpnosti?

bladzo
26.08.2006, 08:08
a ni to zapisano že med 10 zapovedmi? "Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe"?
Torej je vsakršna nestrpnost smrtni greh? In vendar je med najbolj deklariranimi verniki
najpogostejša? Se ti sploh spovedujejo greha nestrpnosti?

kiks: to ni zapisano med 10 božjimi zapovedmi, pač pa je ena izmed dveh zapovedi, ki jih poda jezus in naj bi bile najbolj pomembne za vernike. druga zapoved pa je: "Ljubi svojega Boga z vsem srcem, vso dušo in vsem mišljenjem!".
ampak ok to ni glih pomembno zdej. mal kompliciram:)
ne zanima me če se kdo spoveduje greha nestrpnosti. ni moja stvar. namreč vsak bo sojen po SVOJIH delih....

lp

anarchy
26.08.2006, 22:10
Globalizacija se razvija ocitno tudi v veri, ter nastaja monopol.

prot
27.08.2006, 18:46
Ni panike. Ti tega ne boš dočakal. Niti vnuk pravnukovega prapravnukovega prapraprapravnuka... :)

Kahla
28.08.2006, 09:56
A obstaja folk, k misli, da bi to šlo, alkaj?

kopron
26.09.2006, 22:14
Šlo bo, vendar ne tako, kot si večina predstavlja, in to prav kmalu . Treba bo kaj več narest . Vendar , za zdaj pač čas za to še ni prišel ... But sooon, very soon ... they said ...

Medved Pu
26.09.2006, 22:23
Ni panike. Ti tega ne boš dočakal. Niti vnuk pravnukovega prapravnukovega prapraprapravnuka... :):2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

kopron
26.09.2006, 22:30
Meni Oče pravi drugače ... Pravi, da naj samo opazujemo, kako že raztura, . In kot opažam, se svetovni dogodki že pospešujejo, to pospeševanje pa se še stopnjuje . Je že v zraku , pred vrati ... grem spat zdej , dost mam za dons .

lila5
27.09.2006, 10:08
v zadnjih desetletjih se je ogromno naredilo za dialog med kristjani in odnosi med njimi se še izboljšujejo. za to se lahko zahvalimo pokojnima Pavlu VI in JPII, ki sta ogromno naredila na tem področju, predvsem v odnosih s carigrajskim patriarhatom. treba je omenit, da so razmere med katoliško Cerkvijo in carigrajskim patriarhatom zelo dobre; medtem ko že nekaj časa škripljejo odnosi z Moskvo.
z novim papežem, ki je nemec, lahko pričakujemo predvsem izboljšanje odnosov z luteranci.

bi pa rekel, da popolne edinosti med vsemi krščanskimi Cerkvami ne bo možno nikoli doseči. prišlo je do ogromnih tudi teoloških shajanj, ki jih ne bodo morali ublažiti. mislim pa da je že nekaj, če bodo odnosi v prihodnosti dobri. seveda je največji znak le-teh skupno obhajanje maše, kar se že dogaja in mislim, ad lahko še pričakujemo izboljšave v tej smeri.

mislim, da neka povezanost med carigradom in rimom ni nikoli izginila. predvsem je bila vedno neka duhovna povezanost, ki ni izginila v vseh teh stoletjih.

lp

Vse lepo in prav je v teoriji in ko to predstavljajo javnosti......ko pa se v praksi to sprovaja pa ni več tako čisto......nazadnje je recimo bil primer, ko je bila proslava ob obletnici priključitve Prekmurja Sloveniji in se katoliki in evangeličani nikakor niso mogli dogovoriti za ekumensko bogoslužje in je vsaka stran opravila svoje v svoji cerkvi.....ekumenske poroke so sicer možne, vendar se praktično skoraj ne izvajajo......ljudje se raje ne poročijo cerkveno, ker ena in druga stran v cerkvi preveč komplicira in prepričuje za ne ekumnesko poroko......

O obstoju duhovne povezanosti med kristjani pa ne dvomim......glede na to, da so v začetku vsi bili le "eni"....in da imajo le enega Boga......

kopron
28.09.2006, 08:12
Joooj, in torej, se še vedno tolk oklepajo starih ceremonij ? Pa saj to so čist prazne glave, brez smisla . Nemogoči so ... We need, some extra power Lord . Thank you .

mrjerry
28.09.2006, 08:30
Mene pa zanima kako kristjani : rimokatoličani, pravoslavci, evangeličani, itd., gledate na ekumenizem, ki je v zadnjih desetletjih postal nekako aktualen. Aha, še razlaga: ekumenizem se zavzema za enotno krščansko cerkev po celem svetu, se pravi, da ne bi bilo več rimokatolikov, protestantov, itd. ampak samo kristjani, enotna Kristusova cerkev, ki bi nastala z združitvijo vseh. Jaz osebno nimam izoblikovanega nekega trdnega mnenja o tem, morda zato, ker nisem veren, oz. versko opredeljen, zato me zanima, kako gledate na to tisti, ki obiskujete cerkev, ste verni, oz. ste aktivni člani krščanskih cerkva?

Najprej moras poznati vzroke, zakaj je cerkev razpadla in the first place. In ko jih poznas ti postane jasno, da po zdruzevanju ni nikakrsne potrebe. Preprosto ne potrebujejo drug drugega.

pk
30.09.2006, 13:24
Saj niso neumni:D Kdo pa bo pljuval v lastno skledo;)