Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : primerjava

nattka
25.08.2006, 19:57
Za Ljubljano znaša neto urni zaslužek 4,5 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 19,5 dolarja, v Ženevi je 18,2, v Oslu pa 17,4 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprecju na uro vec kot 4,3-krat
bolje placani kot Ljubljancani. Vendar to so Švicarji in Skandinavci, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugace.
Žal ni tako. Povprecni neto urni zaslužek zaposlenega v Berlinu znaša 12,9 dolarja, na Dunaju 12,8, v Madridu 10,1, Atenah 7,6 ter Lizboni 6,1 dolarja. Naša neto placa zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v
grškem glavnem mestu za debelih 68 odstotkov.
Da bi torej neto plača povprečnega Ljubljancana v desetih letih dosegla atensko, potrebujemo rast
plač, ki za več kot pet odstotnih točk na leto presega rast place v Atenah.

Mogoce je vzrok za nizke plače manj delovnih ur ter več dopusta, kot trdijo delodajalci v Sloveniji?
Žal ne. V Sloveniji naredimo 1.756 delovnih ur na leto, v Berlinu pa le 1.611, na Dunaju 1.649, v Lizboni
1.708 ter Madridu 1.724.

Da ne govorimo o periferiji, ki je še nekaj odstotkov za Ljubljano ...

saj bi nalepila tole pod temo o stanovanjskem davku, pa je brez veze ...
bolj ko mešaš, bolj smrdi ...

Arc
25.08.2006, 20:59
Nattka, kaj konkretno je tu "neto urni zaslužek" - povprečna neto plača / št. delovnih ur mesečno? Vse branže, vključno npr. z vso javno upravo? Od kje pa so ti podatki, če so grupirani po mestih?

korenje
25.08.2006, 21:05
nattka, sprjazn se... revni smo :D
zdej nas bo se hrvaska pocasi prehitela.

Problem je verjetno v tem, da so v tujini podjetja zelo velika

kapara
25.08.2006, 21:26
Riba zmeraj začne smrdet pri glavi.
Vlada naj troši manj davkoplačevalskega denarja in delničarji v raznih firmah naj malo manj dobička spravljajo v svoje nenasitne žepe, ki ga ustvarjajo delaveci.

kapara
25.08.2006, 21:27

Problem je verjetno v tem, da so v tujini podjetja zelo velika
Nismo revni :nonono:
Imamo prepožrešno vlado in prepožrešne gnile kapitaliste.

lunica
26.08.2006, 11:44

To je na žalost kruta resnica.

BMX
26.08.2006, 11:55
Genialno......... :nonono: :nonono: BDP na prebivalca Slovenije (2005): 21.600 USD. BDP na prebivalca Hrvaške (2005) 11.600 USD...........

BMX
26.08.2006, 11:57
To je na žalost kruta resnica.
Sami romantiki..........

mturk10
26.08.2006, 14:03
Kaj pa primerjava o potrošnji?Verjetno je v Ljubljani potršnja večja kot v Berlinu,seveda na prebivalca.

cactus
26.08.2006, 15:31
Mislm, tlele vidm jest en problem. Ni pametno delat primerjave v neto plači. Skorajda dvomim, da so urne postavke ostalih držav neto, kajti na zahodu se praktično nikoli ne uporablja neto.

Torej: so to neto ali bruto urne postavke?

korenje
26.08.2006, 15:33
gross pomen bruto.
kar je se slabse, namrec v sloveniji smo veliko bolj obdavceni kot na zahodu :D

cactus
26.08.2006, 15:41
Čaki mal, korenje.
Ti men povej, koliko si obdavčen SKUPAJ Z ZDRAVSTVOM IN OTROŠKIM VARSTVOM:

A hint: na zahodu velik zavarovanja plačuješ še dodatno.
Recimo mene v USA košta za približne enake benefite kot jih imate v v Sloveniji malo nad 50%. Pa nimam vštetega niti zobozdravstva niti okulista. Pa še bi lahko našteval......

Če delate primerjavo, jo potem delajte le z posameznimi državami, katere imajo podobne beneficije kot Slovenija. Ena od njih je Kanada.

Nočem reči, da se na zahodu ne zasluži več, pač pa je neto povsem drugače definiran.

korenje
26.08.2006, 15:44
Čaki mal, korenje.
Ti men povej, koliko si obdavčen SKUPAJ Z ZDRAVSTVOM IN OTROŠKIM VARSTVOM:

A hint: na zahodu velik zavarovanja plačuješ še dodatno.
Recimo mene v USA košta za približne enake benefite kot jih imate v v Sloveniji malo nad 50%. Pa nimam vštetega niti zobozdravstva niti okulista. Pa še bi lahko našteval......

Če delate primerjavo, jo potem delajte le z posameznimi državami, katere imajo podobne beneficije kot Slovenija. Ena od njih je Kanada.

Nočem reči, da se na zahodu ne zasluži več, pač pa je neto povsem drugače definiran.

narobe ti to. v ameriki ni obvezno zavarovanje, tko da nc ne placujes dodatno, ampak ti sploh ni treba placat.

cactus
26.08.2006, 15:47
Sam dejva zdej razčistit: a je pol treba plačat zavarovanje iz TVOJEGA bruto dohodka al dohodka tvojga soseda? A mislš, da bo tuki v USA sosed z veseljem plaču?

Ne zavedaš se, kolk je treba DODATNO plačat ko greš k dohtarju....

zverina
26.08.2006, 18:35
cactus, ktera je boljša varianta ?

Lilly the Bear
26.08.2006, 21:17
Sam dejva zdej razčistit: a je pol treba plačat zavarovanje iz TVOJEGA bruto dohodka al dohodka tvojga soseda? A mislš, da bo tuki v USA sosed z veseljem plaču?

Ne zavedaš se, kolk je treba DODATNO plačat ko greš k dohtarju....
Nisem sicer čist ziher ampak pri nas ti od bruto plače za socialo in osnovno zavarovanje vzamejo nekje 50% (malo več), s tem da si dodatno zdravstveno zavarovanje moraš sam plačevat, ker je v osnovnem zavarovanju RES samo osnova.

Sej se bo s 1.1.2007 vidlo, kaj in kako. Če je povprečna slovenska plača nekje med 750 in 800 EUR (neto), čisto klasična in normalna cena enega kvalitetnega para čevljev (slovenski ali tuji proizvajalec) pa 58 EUR (tuji uvoženi čevlji pa tudi do 125 EUR in več), potem ti postane marsikaj jasno. Predvsem to, zakaj raja kupuje obleko in čevlje samo ob razprodajah.

Če prišteješ še kredite za stanovanja (ali najemnine), bencin (liter je čez 1 EUR), kredite za avto, položnice za sprotne življenjske stroške (TV, kabelska, telefon, internet, elektrika, ogrevanje...) in če všteješ to, da so cene prehrane praktično identične tistim v Veliki Britaniji, Nemčiji in ostali Zahodni Evropi, pol se je mal za vprašat...

U končni fazi, nisi zastonj v ZDA, heh? ;)

cactus
26.08.2006, 21:34
"cactus, ktera je boljša varianta ?" zvedavo privzdigne obrvi naša zverina.

takole bom reku: kanadska.

cactus
26.08.2006, 21:39
"U končni fazi, nisi zastonj v ZDA, heh? " čist nalahno špikne Lilly the Bear.

Točno tako je. Nisem zastonj tukaj.....

Drugače pa, no hajd, je čist v redu ta varianta, d je narod mal prsiljen plačat.
Ti ne veš, kolk je sranja pol, če enkrat zavarovanja nimaš. Pri nas v USA skoraj polovica zaposlenih nima ZZ in se mal zamisl.

Drgač pa vse kar sem hotu je blo, da začnete pisat o dejanskih življenjskih stroških. Vse ostalo, razni bruto dohodki in ostala statistična navlaka je sam pesek v oči.

Ja pa boglonej za tak lep izčrpen post.

G3nius
26.08.2006, 21:56
Mimogrede, cactus kaj si se preselil v zda?

Lilly the Bear
26.08.2006, 22:20
"U končni fazi, nisi zastonj v ZDA, heh? " čist nalahno špikne Lilly the Bear.

Točno tako je. Nisem zastonj tukaj.....
? Špikne? Ne vem no... V ZDA sicer nimam želje živet in je to zadnja država (civiliziranega sveta, če se tako izrazim), v kateri bi živela. Imam pa sama okvirne plane zviznit v zahodno Evropo, ker se mi nekak bolj dopade kot tole životarjenje in yebanje v glavo.

Drugače pa, no hajd, je čist v redu ta varianta, d je narod mal prsiljen plačat.
Ti ne veš, kolk je sranja pol, če enkrat zavarovanja nimaš. Pri nas v USA skoraj polovica zaposlenih nima ZZ in se mal zamisl.

Drgač pa vse kar sem hotu je blo, da začnete pisat o dejanskih življenjskih stroških. Vse ostalo, razni bruto dohodki in ostala statistična navlaka je sam pesek v oči.

Ja pa boglonej za tak lep izčrpen post.
Ja, statistična navlaka je pesek v oči, ker statistiko ponavadi izrabljajo za predstavit tisto kar hočejo. Ostaja pa dejstvo, da če moraš za 60 kvadradnih metrov veliko stanovanje v LJ 20 let plačevat 120.000 SIT mesečno (500 EUR), imaš pa komaj 2x višjo plačo (240.000SIT / 1000 EUR), potem življenju ne ostane kaj dosti kvalitete (tudi če sta 2 plači doma). Še posebej če prišteješ vse življenjske stroške zraven (banalno: moška srajca: minimalno 5.000 SIT (20 EUR), žensko krilo: okoli 10.000 SIT (40 EUR) če imaš srečo in si dovolj suha in oblikovana po trenutnih modnih smernicah. RTV prispevek: 13 EUR (al nekaj takega), telefon: 15 EUR (samo naročnina) in takih malenkosti vključno s komunalo je še cel kup, da ne govorim o vseh ostalih zadevah kot so obnavljanje pohištva, otroci in vrtci itd. Meni sploh ni jasno, kako folk pride skoz mesec. Mi je pa jasno, zakaj je 1 otrok na familijo pri nas že cel luksuz.

Sicer mi še vedno ni jasno, od kod denar ljudem, ker ga očitno imajo dovolj, ampak večinoma (vsaj kolikor jaz vem) je tam zadaj mešetarjenje na veliko.

cactus
26.08.2006, 22:48
"Mimogrede, cactus kaj si se preselil v zda?" je zvedav fri džinijus.

Ja kaj bi treku? Šur de.

cactus
26.08.2006, 22:52
"...V ZDA sicer nimam želje živet in je to zadnja država (civiliziranega sveta, če se tako izrazim), v kateri bi živela," pribije zvesta spremljevalka foruma.

Jest bi pa reku:j a za kva pa ne? Jest ti povem, d nam ni nbene sile...

Ti, tale za stanovanje 500EUR mi je pa pošteno v oči ruknla.
Bemti, in jest plačujem 1K za trosobno, po slovensko 4-sobno stanvanje.

Lilly the Bear
26.08.2006, 23:04
"...V ZDA sicer nimam želje živet in je to zadnja država (civiliziranega sveta, če se tako izrazim), v kateri bi živela," pribije zvesta spremljevalka foruma.

Jest bi pa reku:j a za kva pa ne? Jest ti povem, d nam ni nbene sile...
Ja sori no :D Mi je stara dobra Evropa bolj pri srcu :) :blush:

Ti, tale za stanovanje 500EUR mi je pa pošteno v oči ruknla.
Bemti, in jest plačujem 1K za trosobno, po slovensko 4-sobno stanvanje.
Ja glih gledam cene stanovanj. Pri mojih letih (kmalu bom 25) bi človek kaj razmišljal o selitvi na svoje, pa bolj slabo kaže. Če hočeš živet v Ljubljani, se cene stanovanj (60 - 70 kvadratnih metrov) gibljejo od 35.000.000 (za starejša) pa potem od 40.000.000 SIT navzgor. V evrih je to 146.000 EUR do 167.000 EUR.

Če greš ven iz LJ, so cene sicer nekaj nižje. Okolica Ljubljane dohiteva cene v Ljubljani, če si pa totalno izven LJ, pa cene drastično padejo (dobiš hišo 100m2 + 2.800m2 zemljišča, 88m2 raznih drvarnic in kozolcev, 2.600m2 travnika, popolnoma obnovljeno s centralnim ogrevanjem vse skupaj za 16.000.000 SIT / 67.000 EUR). Sam u principu ti to nič ne pomaga, ker se v službo voziš potem 3,5 ure, ker težko dobiš službo drugje kot v LJ.

Aja, najemnina za okoli 80 kvadradov, opremljeno, Ljubljana - 800 EUR / mesec.

Rešitev za ljudi kot sem jaz?

No, jaz jo bom poiskala v drugi državi, najverjetneje...

U462
27.08.2006, 06:00
Eh, koliko tarnate :nonono:
Predvsem je v Slo ogromno sive ekonomije :veryevil: in je zato država za posameznika draga.
Niti ni bistvo koliko ur zaposleni naredi, pač pa je bistveno koliko v eni uri naredi :2thumbs:
V Slo je čisto preveč stanovanskih kapacitet v zasebni lasti in je zato trg najema stanovanj rigiden :nonono:
Pa zelo nesorazmerno je razporejena lastnina: ogromno ljudi ima velika stanovanja, kjer notri živi en sam ali največ dva :dontknow:

Torej, kaj je za mladino, ki želi na svoje rešitev: večja obdavčitev, ki bo pripeljala do bolše izkoriščenosti obstoječih kapacitet in s tem večje ponudbe najemnih stanovanj ;)

Arc
27.08.2006, 09:11
... Ja glih gledam cene stanovanj. Pri mojih letih (kmalu bom 25) bi človek kaj razmišljal o selitvi na svoje, pa bolj slabo kaže. Če hočeš živet v Ljubljani, se cene stanovanj (60 - 70 kvadratnih metrov) gibljejo od 35.000.000 (za starejša) pa potem od 40.000.000 SIT navzgor. V evrih je to 146.000 EUR do 167.000 EUR.

Če greš ven iz LJ, so cene sicer nekaj nižje. Okolica Ljubljane dohiteva cene v Ljubljani, če si pa totalno izven LJ, pa cene drastično padejo (dobiš hišo 100m2 + 2.800m2 zemljišča, 88m2 raznih drvarnic in kozolcev, 2.600m2 travnika, popolnoma obnovljeno s centralnim ogrevanjem vse skupaj za 16.000.000 SIT / 67.000 EUR). Sam u principu ti to nič ne pomaga, ker se v službo voziš potem 3,5 ure, ker težko dobiš službo drugje kot v LJ.

Aja, najemnina za okoli 80 kvadradov, opremljeno, Ljubljana - 800 EUR / mesec.

Rešitev za ljudi kot sem jaz?

No, jaz jo bom poiskala v drugi državi, najverjetneje...
Se mi zdi fajn da si v tem drugem postu napisala tudi po koliko so stanovanja izven Ljubljane. Ob vsesplošnem zgražanju koliko pri nas koštajo nepremičnine si namreč večina zamolči prav to, da stalno gledajo samo cene v Ljubljani.

To je tako kot da bi večina mislila da si ne more privoščit avtomobila, v mislih bi pa seveda imela stalno najmanj audija A6... Ampak auti niso samo audiji. So tudi golfi in clioti in...

Saj se strinjam da je audi boljši od cliota, in enako da je trenutno v Ljubljani veliko več službenih, kariernih, finančnih... priložnosti kot drugje po Sloveniji. Ampak iluzorno bi bilo pričakovat državo v kateri bomo vsi imeli najmanj audije ...

In se mi zdi da bo spoznanje v Indiji Koromandiji (Evropi) precej podbno.

Skratka: ni pesek v oči samo statistična navlaka, tudi dejstva imajo lahko več plati.

Škoda pa da Nattka ne napiše kaj več o tistih podatkih. Tudi mene zanima vsaj tisto na kar je opozoril že Cactus.

zverina
27.08.2006, 10:11
"cactus, ktera je boljša varianta ?" zvedavo privzdigne obrvi naša zverina.

takole bom reku: kanadska.

torej, če sem prav razumel kanadska je zlo podobna evropski in je boljša kot ona v USA.

Lilly the Bear
27.08.2006, 12:51
In se mi zdi da bo spoznanje v Indiji Koromandiji (Evropi) precej podbno.

Skratka: ni pesek v oči samo statistična navlaka, tudi dejstva imajo lahko več plati.

Ja, imajo več plati. Predvsem dve plati sta zame pomembni: prva je ta, da so cene stanovanj praktično identične kot v zahodni Evropi, druga pa ta, da imajo ljudje v mojem fohu 3x višje plače kot jaz trenutno, pa še jaz imam za svoja leta nadstandardno plačo.

Zračunaš 2 in 2, pa ugotoviš, da je štos v možnostih, ne v audijih.

nattka
27.08.2006, 14:00
Plače Ljubljančanov so še za Grke zanemarljive
Igor Zalar
Igor Zalar, magister mednarodne ekonomije
finance@finance-on.net
"Ne želimo biti nič manj kot ena najuspešnejših držav na svetu. Eden od svetilnikov 21. stoletja. Dosegamo že 80 odstotkov povprečne razvitosti Evropske unije, v desetih letih pa želimo preseči povprečno raven gospodarske razvitosti EU," je zapisano v publikaciji, ki jo je poleti vsem državljanom poslal Urad vlade RS za informiranje.

Pomen absolutnih številk

Mislim, da si vsak državljan želi dosego takih ciljev, vendar je mogoče včasih s številkami pokazati marsikaj. Najprej je treba razčistiti pojem doseganja 80-odstotne povprečne razvitosti Evropske unije, ki je posledica računanja bruto domačega proizvoda z upoštevanjem kupne moči. To nikakor ne pomeni, da imamo 80 odstotkov povprečne plače državljana EU, temveč da ob preračunu, koliko lahko s svojo plačo kupimo v Sloveniji, dosegamo približno 80 odstotkov tega, kar lahko povprečni državljan EU kupi v svoji državi.

Da bi bili nič manj kot ena najuspešnejših držav na svetu, pa je po mojem mnenju treba govoriti tudi o absolutnih številkah, kar pomeni, da morajo naše plače v evrih ali dolarjih doseči povprečno plačo najuspešnejših držav na svetu.

V vrhu je Zürich

V ta namen je najboljša publikacija švicarske banke UBS z naslovom "Prices and Earnings 2006", ki je pred kratkim spet objavila primerjavo dohodkov, cen in kupne moči med 71 svetovnimi mesti, v katero je Ljubljana vključena od leta 2003.
Za Ljubljano znaša neto urni zaslužek 4,5 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 19,5 dolarja, v Ženevi je 18,2, v Oslu pa 17,4 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprečju na uro več kot 4,3-krat bolje plačani kot Ljubljančani. Vendar to so Švicarji in Skandinavci, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugače.

Žal ni tako. Povprečni neto urni zaslužek zaposlenega v Berlinu znaša 12,9 dolarja, na Dunaju 12,8, v Madridu 10,1, Atenah 7,6 ter Lizboni 6,1 dolarja. Naša neto plača zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v grškem glavnem mestu za debelih 68 odstotkov. Da bi torej neto plača povprečnega Ljubljančana v desetih letih dosegla atensko, potrebujemo rast plač, ki za več kot pet odstotnih točk na leto presega rast plače v Atenah.

Mogoče je vzrok za nizke plače manj delovnih ur ter več dopusta, kot trdijo delodajalci v Sloveniji? Žal ne. V Sloveniji naredimo 1.756 delovnih ur na leto, v Berlinu pa le 1.611, na Dunaju 1.649, v Lizboni 1.708 ter Madridu 1.724.

Smo pa prvaki v davkih in prispevkih za socialo

Nekje pa smo le v vrhu: v davkih in socialnih prispevkih. Večji delež davkov in prispevkov v bruto plači imajo izmed 71 svetovnih prestolnic le v Bruslju in Köbenhavnu, v vseh drugih državah pa je nižji, v Berlinu za štiri odstotne točke, na Dunaju za 11 odstotnih točk, v Lizboni za 16 odstotnih točk ter Madridu za 19 odstotnih točk.

Če želimo biti nič manj kot ena najuspešnejših držav na svetu, se moramo začeti pogovarjati o absolutni blaginji, in ne le relativni, torej rasti plač v evrih, in ne v odstotkih, ki bo presegala rast plač v najrazvitejših državah EU. Za takšen korak pa potrebujemo še precej bolj zahtevne načrte, predvsem pa čim hitrejšo izvedbo, predvsem korenite davčne reforme. Ob tem se novica, objavljena pred kratkim, da člani ekonomsko-socialnega sveta razpravljajo o predlogu dviga minimalne plače čez dve leti za 2.500 tolarjev ali ob upoštevanju tečaja iz švicarske analize približno 0,07 dolarja na uro, sliši kot slaba šala.

Mag. Igor Zalar je svetovalec uprave Volksbank - Ljudske banke, d. d.

Opomba: Naslov za dostop do publikacije:

http://www.ubs.com/1/e/ubs_ch/wealth_

nattka
27.08.2006, 14:09
glede na to, da so podatki obdelani in objavljeni s strani tujih institucij, določeni vsaj tega ne bodo mogli očitati ... da je nekdo doma primerjal jabolka in hruške ...

Arc
27.08.2006, 15:02
glede na to, da so podatki obdelani in objavljeni s strani tujih institucij, določeni vsaj tega ne bodo mogli očitati ... da je nekdo doma primerjal jabolka in hruške ...
Ni toliko štos kje so podatki obdelani, ampak bolj kako jih interpretiraš...

In po mojem razumevanju podatkov in interpretacije gre tule res za primerjanje jabolk in hrušk:

Bruto / neto... A ni razumljivo da smo prvaki v socialnih prispevkih in imamo nižje neto plače, če pa zunaj ob tem ko dobiš višjo neto plačo, del te plače potem plačaš za različna socialna zavarovanja - se pravi za tista, za katera katera gre pri nas del tvojega bruta?
A ni ravo o tem govoril Cactus?

In drugo:
Najprej je treba razčistiti pojem doseganja 80-odstotne povprečne razvitosti Evropske unije, ki je posledica računanja bruto domačega proizvoda z upoštevanjem kupne moči. To nikakor ne pomeni, da imamo 80 odstotkov povprečne plače državljana EU, temveč da ob preračunu, koliko lahko s svojo plačo kupimo v Sloveniji, dosegamo približno 80 odstotkov tega, kar lahko povprečni državljan EU kupi v svoji državi...
...Če želimo biti nič manj kot ena najuspešnejših držav na svetu, se moramo začeti pogovarjati o absolutni blaginji, in ne le relativni,...
Se pravi: imeti evropske plače in slovenske cene? No, to bi bilo sigurno fino. Se takoj strinjam. Ali je rekel Pavle v Ko to tamo peva: I tata, bi, sine...
Ampak če govorimo o objektivnosti: meni nič ne pomaga če imam trikrat večjo plačo, če bi me me npr. življenski stroški stali štirikrat več...

Zame, ki sem v življenju postal že bolj realen, bo relativna primerjava še kar naprej v redu primejava.

nattka
27.08.2006, 15:06
ne bom se obregnila ob vsak tvoj stavek ...
lili ti je povedala ... pa njeno dvakrat preberi ...

če pa bi mene vprašali, bi pa raje imela svojo celo plačo in bi si že sama razporedila po zavarovanjih ...
pa ni treba razlagat zakaj ... upam vsaj ...

Arc
27.08.2006, 15:10
Sej sploh nimam namena odpirat kake globoke razprave o tem da nam ali nam je dobro ali slabo (še najmanj pa v povezavi z vlado ali reformami)... Ampak že ko sem prvič videl post od Nattke sem pomislil: ja hudiča, a nimam v spominu javnomnenjskih anket, po katerih ljudje menijo da se jim materialni standard in življenje na splošno izboljšujejo - a sem si narobe zapomnil?

Sem šel pobrskat po arhivu Dela in našel tole:
STA 9.9.2005, spomladanska izdaja nacionalnega poročila Eurobarometer 2005
Kljub nekolikšnemu upadu zadovoljstva s članstvom v EU pa so Slovenci na splošno zelo zadovoljni z osebnim življenjem: 40 odstotkov jih meni, da se jim je življenjski položaj v zadnjih petih letih izboljšal. S trenutnim življenjem je zadovoljnih 90 odstotkov Slovencev, s čimer se uvrščamo na 6. mesto med 29 državami. Raziskava tudi kaže na trend optimizma glede osebnega življenjskega položaja: da se bo ta v naslednjem letu izboljšal, meni 31 odstotkov vprašanih, da se bo izboljšal v petih letih, pa 60 odstotkov vprašanih.
STA 23.6.2006, Politbarometer,
Izražanje zadovoljstva z materialnimi razmerami v juniju ostaja znotraj preteklih odmer: delež zadovoljnih je visok (61 odstotkov), delež nezadovoljnih pa je rahlo upadel (z 38 na 33 odstotkov).

Kaj je zdaj z nami: statistično ene najnižjih plač v Evropi nas delajo ene najbolj zadovoljnih in optimističnih?

Lilly the Bear
27.08.2006, 15:13
Bruto / neto... A ni razumljivo da smo prvaki v socialnih prispevkih in imamo nižje neto plače, če pa zunaj ob tem ko dobiš višjo neto plačo, del te plače potem plačaš za različna socialna zavarovanja - se pravi za tista, za katera katera gre pri nas del tvojega bruta?
A ni ravo o tem govoril Cactus?

In drugo:

Se pravi: imeti evropske plače in slovenske cene? No, to bi bilo sigurno fino. Se takoj strinjam. Ali je rekel Pavle v Ko to tamo peva: I tata, bi, sine...
Ampak če govorimo o objektivnosti: meni nič ne pomaga če imam trikrat večjo plačo, če bi me me npr. življenski stroški stali štirikrat več...

Zame, ki sem v življenju postal že bolj realen, bo relativna primerjava še kar naprej v redu primejava.
Arc, sej glih v tem je finta. Mi dajemo pol svoje bruto plače za socialo in zdravstvo, ampak če pogledaš, kako zdravstvo ti je na voljo...? Če hočeš met kvalitetno storitev, moraš plačat. Jaz nisem več tolk nora, da bi svoje zobe nosila drugam kot samo in izključno k privat zobozdravniku. Ima boljše materiale in predvsem boljši odnos do mene, ker ga seveda plačam za to. Denar ni zmeraj tako slaba stvar, veš?

Da ne govorim o rentgenih in raznih preiskavah. Če nočeš ko ***** čakat po več mesecev ali pa več ur, greš v privat ambulanto. In za koji krasni klinac mi potem dajemo teh 50% plače?

Ne govorim, da je v Z Evropi veliko boljše. Govorim o tem, da imaš tam večjo izbiro, kako boš živel - ko klošar al kot višji srednji razred (če si taprav foh pa taprav karakter). Ni kaj bistveno boljše. Samo drugače je. Drugače v tem smislu, da lahko malo več izbiraš, ker je trg vsega malo drugačen in bolj dinamičen.

In nasploh - tudi glede višjih življenjskih stroškov v Z Evropi bi se bilo fino NEHAT SLEPIT! Naše cene NE zaostajajo za evropskimi! Nič več. Plače pa. Hudo ornk.

Lilly the Bear
27.08.2006, 15:14
Sej sploh nimam namena odpirat kake globoke razprave o tem da nam ali nam je dobro ali slabo (še najmanj pa v povezavi z vlado ali reformami)... Ampak že ko sem prvič videl post od Nattke sem pomislil: ja hudiča, a nimam v spominu javnomnenjskih anket, po katerih ljudje menijo da se jim materialni standard in življenje na splošno izboljšujejo - a sem si narobe zapomnil?

Sem šel pobrskat po arhivu Dela in našel tole:
STA 9.9.2005, spomladanska izdaja nacionalnega poročila Eurobarometer 2005
Kljub nekolikšnemu upadu zadovoljstva s članstvom v EU pa so Slovenci na splošno zelo zadovoljni z osebnim življenjem: 40 odstotkov jih meni, da se jim je življenjski položaj v zadnjih petih letih izboljšal. S trenutnim življenjem je zadovoljnih 90 odstotkov Slovencev, s čimer se uvrščamo na 6. mesto med 29 državami. Raziskava tudi kaže na trend optimizma glede osebnega življenjskega položaja: da se bo ta v naslednjem letu izboljšal, meni 31 odstotkov vprašanih, da se bo izboljšal v petih letih, pa 60 odstotkov vprašanih.
STA 23.6.2006, Politbarometer,
Izražanje zadovoljstva z materialnimi razmerami v juniju ostaja znotraj preteklih odmer: delež zadovoljnih je visok (61 odstotkov), delež nezadovoljnih pa je rahlo upadel (z 38 na 33 odstotkov).

Kaj je zdaj z nami: statistično ene najnižjih plač v Evropi nas delajo ene najbolj zadovoljnih in optimističnih?

"Skromnost je lepa čednost."

"Kdor z malim zadovoljen ni, velikega vreden ni."

:veryevil:

Lilly the Bear
27.08.2006, 15:18
Torej, kaj je za mladino, ki želi na svoje rešitev: večja obdavčitev, ki bo pripeljala do bolše izkoriščenosti obstoječih kapacitet in s tem večje ponudbe najemnih stanovanj ;)
No, pol mi daj pa še moč zakonodajalca al pa vsaj moč, da za zakonodajalca postavim tistega, ki bo malo manj gledal na svojo debelo prenažrto hemeroidno rit in bolj gledal na dobro naroda :veryevil:

cactus
27.08.2006, 15:21
"ne bom se obregnila ob vsak tvoj stavek ..." kar malce preveč gospodovalno zveni naša nattka.

Ljubica, življenje ni samo naivno operiranje mladosti. Saj poznaš tisto: mladost je norost, čez jarek skače kjer je most.....

Prvo: dokler ne objavite faktorjev kateri kreirajo neto.... ne biti ravno preveč znanstveno razpoložena.
Drugo: zelo majhen odstotek ljudi je sposobnih operirati in gospodarno razdeljevati denar. Zakaj ravno Evropa še naprej razvija stebre socialnbe države? Zato, ker je večina ljudi do komolcev v dreku. Predvsem mladih. Dejasnko je potrebno pogledati zadolženost ljudi, tako na kredit kartah, bankah, raznih limitih v Sloveniji, potem pa mi riši, koliko se bodo ljudje samo odločali za plačevanje nujno potrebnih zavarovanj.
Povsem isti šmorn, če ne še hujši, je v USA.
Tretje: primer iz USA: če je neto plača,(to je tisti del, na katerem ti ne sedi ne država, torej ne bog in ne hudič) dva jurja, se sliš k pravlica. Kenede. Vendar: od teh dveh jurjev boš za tričlansko družino odštel $400 za zdravstveno, v katerem pa ni vključeno očesno in zobno zavarovanje. To te bo koštalo še dodatnih 150 do 200. Torej je tvoj neto, po slovenskih merilih, že $1400.
Pa ne omenjam didaktebl in ko-pej, kar je obvezen del vsakega zavarovanja.

Torej nattka, ljubica, al maš tolk veliko plačo, da judont ker, al pa še ne razmišljaš o tistem....:"kaj pa če...." kar dejansko počne vsak realen človek.

Dets vuat aj em toking abaut! Nattka, osat ma te rad....

nattka
27.08.2006, 15:23
a veš... nekaj me je prešinilo ...

saj ni morda toliko pomembno kako se ta trenutek počuti skoraj cela slovenija, podatki kažejo da nas dolgoročno čaka revščina ...
se spomniš ( morda si premlad) bivše države ... niko nam nije bio ravan ... udri brigu na veselje ... denarja kolikor hočeš, krediti, splošno zadovoljstvo ...
ampak takrat so resni ekonomisti opozarjali na podlagi ( tudi takih podatkov) kaj nas čaka čez desetletje, dve ...

verjamem da razumeš point ...
sicer pa, če imamo stanovanje, službo in nov avto živimo dobro ane ... to je naša filozofija kvalitetnega življenja ...

če bi teh istih 90 % vprašali, kdaj so nazadnje bili v operi, drami, filharmoniji ali na večerji v restavraciji, bi se slika spremenila ...
če bi bilo vprašanje ali ste obiskali opero, dramo, koncert in večerjo v istem mesecu ... potem bi se kmalu pokazalo, da je avto na puf naš veliki domet s katerem je velika večina zelo zadovoljna ...

sicer pa ... živim v tej državi in vem kako je to ...
pa se mi ni standard nič bistveno poslabšal ... le v roza celofan se nisem ovila ...

nattka
27.08.2006, 15:24
"ne bom se obregnila ob vsak tvoj stavek ..." kar malce preveč gospodovalno zveni naša nattka.

Ljubica, življenje ni samo naivno operiranje mladosti. Saj poznaš tisto: mladost je norost, čez jarek skače kjer je most.....
Dets vuat aj em toking abaut! Nattka, osat ma te rad....

kaktus ljubček ... samo v vednost ... moji sinovi so že poročeni ...

cactus
27.08.2006, 15:29
"torej, če sem prav razumel kanadska je zlo podobna evropski in je boljša kot ona v USA," pravilno razume naš ljubitelj narave.

Takole: po mojem mnenju je Kanda v tem trenutku pred vsemi. Ima zadovoljivo socialo, kljub relativno nizki obdavčitvi. To je posledica dvanajstletne vladavine liberalov.
Pa ni bilo vedno tako. Konservativci so Kanado že nekajkrat zapufali, zmanjševali davke...liberali pa vedno popravljali za njimi.

Izrekel bom eno bogokletno, pa vendra skozi zgodovino dokazano resnico: vedno so gonilo napredka ljudje, kateri gledajo - bolj jkot ne v levo.
Desničarji so povsem pozabili pravilo, katero se je izkazalo skozi zgodovino kot izredno uspešno: DELI IN VLADAJ.

Je blo in bo.

cactus
27.08.2006, 15:33
"kaktus ljubček ... samo v vednost ... moji sinovi so že poročeni ..." mi pod nos navrže ljuba mi nattka.

osat pa bo reku takole: ha, pol bi skorej lahko biu tut tvoj lubček, kenede....
Tole, poročeni sinovi. Gud for ju. Mal mn stroškou, kenede. Sej dokler imamo mlade otroke, mejhne in jih je treba k dohtarju vozit, .... pol bomo podpiral socialno državo... after det pa.... kud koji mili moji.

To me je spomnilo na superohinsploh volilno temo in USA: SPLAV.

Pol pa vidš, da se proti splavu borijo starčki, predvsem tete, katere več otrok ne morjo met.....

Lilly the Bear
27.08.2006, 15:34
Prvo: dokler ne objavite faktorjev kateri kreirajo neto.... ne biti ravno preveč znanstveno razpoložena.
Drugo: zelo majhen odstotek ljudi je sposobnih operirati in gospodarno razdeljevati denar. Zakaj ravno Evropa še naprej razvija stebre socialnbe države? Zato, ker je večina ljudi do komolcev v dreku. Predvsem mladih. Dejasnko je potrebno pogledati zadolženost ljudi, tako na kredit kartah, bankah, raznih limitih v Sloveniji, potem pa mi riši, koliko se bodo ljudje samo odločali za plačevanje nujno potrebnih zavarovanj.
Povsem isti šmorn, če ne še hujši, je v USA.
Tretje: primer iz USA: če je neto plača,(to je tisti del, na katerem ti ne sedi ne država, torej ne bog in ne hudič) dva jurja, se sliš k pravlica. Kenede. Vendar: od teh dveh jurjev boš za tričlansko družino odštel $400 za zdravstveno, v katerem pa ni vključeno očesno in zobno zavarovanje. To te bo koštalo še dodatnih 150 do 200. Torej je tvoj neto, po slovenskih merilih, že $1400.
Pa ne omenjam didaktebl in ko-pej, kar je obvezen del vsakega zavarovanja.

Cactus, tudi ti se ne razburjaj, dokler se dobro ne pozanimaš, kako je stanje v SLO. Mi gremo kar lepo naivno za USA (kjer je hujši drek ko pri nas, če mene vprašaš - zato ne bi živela tam...ko smo glih meli neko debato na to temo... :) ).

Če malo potarnam - nisem iz bogate družine. Živimo solidno. Sem eden od dveh članov 4članske familije, ki si lahko privoščim abonma v gledališču in edini član družine (živim pač doma), ki si lahko privošči kako daljše potovanje (za kar moram pol leta šparat). Nimam ne bogatih staršev s preveč nepremičnin in ne bogatih dedkov in babic (kdo od njih bi še delil svoj prostor pod nagrobnim kamnom z mano, ampak meni je tam rahlo neudobno). Izračun kaže, da si v naslednjih 5-7ih letih NE MOREM kupit stanovanja. Simpl. In lahko zračunaš, kolk bom stara čez tolko časa, ko se bom ko norc zakreditirala za 25 let (če mi bojo banke pustile) in potem s strahom vsak dan garala ko budala in požrla marsikaj, da slučajno ne ostanem brez službe. Tu so kriteriji iskanja službe rahlo drugačni kot v USA ali Z Evropi, ne pozabi.

No, ampak ko kupiš stanovanje, ga je treba tud opremit, ne? S čem pa?

Ja kaka s slamo nabasana vreča za krompir bo služla za fotelj, nekaj obešalnikov bomo obesli na kako štango k jo bomo pršraufal od stene do stene...

Mal karikiram. Ampak v SLO ni več prostora za kvaliteto življenja. Ne s temi plačami. Edino s sivo al pa črno ekonomijo si lahko pomagaš, če si človek za to. (U462 bo kej več vedu o tem :evil: ;) :) )

nattka
27.08.2006, 15:39
"kaktus ljubček ... samo v vednost ... moji sinovi so že poročeni ..." mi pod nos navrže ljuba mi nattka.

osat pa bo reku takole: ha, pol bi skorej lahko biu tut tvoj lubček, kenede....
Tole, poročeni sinovi. Gud for ju. Mal mn stroškou, kenede. Sej dokler imamo mlade otroke, mejhne in jih je treba k dohtarju vozit, .... pol bomo podpiral socialno državo... after det pa.... kud koji mili moji.

To me je spomnilo na superohinsploh volilno temo in USA: SPLAV.

Pol pa vidš, da se proti splavu borijo starčki, predvsem tete, katere več otrok ne morjo met.....

mal si zabluzu ...
sploh pa nivo tipkanja kaže na pomanjkanje ali tipk ali nivoja ...

če si pozabil prvi post o nizkih plačah sem jaz nalepila ... veš zakaj ... ker si težko predstavljam, da imam še enkrat 25 let v naši domovini, kjer je lepo bilo biti mlad ... s tako perspektivo ...

pa nikar z slengovskim cinizmom gospod izseljeni ...
in ne očitaj mi stvari, ki jih nisem napisala ...ok?
ker jaz plačujem davke v tej državi, ti pa serješ z bruto / neto ...

cactus
27.08.2006, 15:45
Čaki mal lili. Jest ne solim pameti, kako je v Sloveniji najs end simpl za živet. Ne.
Mene je zbodlo le operiranje s čistimi številkami. Statistika.
To je tko k tisto: jest jem zelje, ti ješ meso, skupaj pa jeva segedin.....

Dejstvo je, da si pri tvojih letih tudi v USA ne moreš kupiti stanovanja. Morda ti uspe tam kupiti kaj v četrti, v kateri večina Slovencev niti živela ne bi. Tako je to.

Bodočnost v Sloveniji?
Taprva poteza je ta, da se končno ukine plačilo prevoza na delo.
Vsi tarnate, kako je delo treba iskat v Ljubljani, oziroma velikh centrih. Čaki mal, dokler se boste zastonj vozil, ne bo nihče rad šel delat za manj ven iz centra. Pa čeprav je stanovanje pol cenejš (karikirano. Kolk košta, recimo v Metliki, nimam niti pojma).
In ker ni ljudi tam, se tudi industrija ne razvija. In ker se ne razvija, ni delovnih mest. In ker ni delovnih mest, ni stanovanj. In ker ni stanovanj, se mladi izseljujejo....začaran krog.

Torej lili, če si pametna, pokej v Kanado, v tem trenutku Top Of The World. In še nekaj časa bo....

Lilly the Bear
27.08.2006, 15:48
Torej lili, če si pametna, pokej v Kanado, v tem trenutku Top Of The World. In še nekaj časa bo....
O začaranih krogih vem vse, vem pa nekaj tud o lastnostih večjih in manjših trgov itd. ...

Zaenkrat bom samo pokala. Kje bom končala, ne vem točno, vem pa kje bi rada preživljala penzijo (oz. preostanek manj aktivne delovne dobe, ker penzijo si itak lahk sam narišem :D) To je že neki, ne? :angel:

cactus
27.08.2006, 15:49
Natka draga, pr men je pomanjkanje pameti, tipk, razgledanosti, naštudiranosti, ... kar koli ti pade na misel.
Sploh ni problem v mojem slengu, načinu izražanja.
Dejstvo je, da operiraš s številkami, ob tem pa ne razložiš, kaj te številke vključujejo.

Izseljeni, še ne tako dolgo, preizkusil slovenski sistem, verjemi mi. Delno še vedno plačujem davke tudi v Sloveniji. Tole je čist mimgrede.

Ko boš razumela, kaj želim povedati, te tudi tipke ne bodo motile več. Niti sleng

Arc
27.08.2006, 15:56
ne bom se obregnila ob vsak tvoj stavek ...
lili ti je povedala ... pa njeno dvakrat preberi ...

če pa bi mene vprašali, bi pa raje imela svojo celo plačo in bi si že sama razporedila po zavarovanjih ...
pa ni treba razlagat zakaj ... upam vsaj ...
Kaj si zdaj užaljena?

Kar mi je Lili povedala jaz pač žal ne razumem. Pa nisem hotel gnjavit.
"Zračunaš 2 in 2, pa ugotoviš, da je štos v možnostih, ne v audijih"... Ker ne, ni štos v možnostih - šteje samo to ali jih uspeš izkoristiti... v Ljubljani, Evropi ali New Yorku...

Drugače pa: saj jaz bi tudi raje imel svojo celo plačo in jo sam razporejal po zavarovanjih! Ampak tema ki si jo odprla pač ni govorila o tem.

Lilly the Bear
27.08.2006, 16:01
Kar mi je Lili povedala jaz pač žal ne razumem. Pa nisem hotel gnjavit.
"Zračunaš 2 in 2, pa ugotoviš, da je štos v možnostih, ne v audijih"... Ker ne, ni štos v možnostih - šteje samo to ali jih uspeš izkoristiti... v Ljubljani, Evropi ali New Yorku...

Načeloma se strinjam, sam ni vedno tako :) Za moj foh odtipkam job vacancies za celo Slovenijo, pa če mam srečo in je pravo obdobje v letu, sta nekje 2 oglasa.

Drugje samo za eno regijo 41 oglasov.

Gre tudi za velikost trga. Predvsem gre pa za osebne preference. In moje osebne preference so zgint iz te države ASAP. Ne samo zaradi služb, ampak zaradi mojega kariernega razvoja, ambicij in tudi zato, ker ne prenašam nekaterih tipičnih lastnosti slovenceljske mentalitete. Nič osebnega, samo umaknit se hočem.

Ampak tudi ko to odštejem, mam še vedno nekaj +ov za tujino. Tako je pač.

Arc
27.08.2006, 16:11
Arc, sej glih v tem je finta. Mi dajemo pol svoje bruto plače za socialo in zdravstvo, ampak če pogledaš, kako zdravstvo ti je na voljo...? Če hočeš met kvalitetno storitev, moraš plačat. Jaz nisem več tolk nora, da bi svoje zobe nosila drugam kot samo in izključno k privat zobozdravniku. Ima boljše materiale in predvsem boljši odnos do mene, ker ga seveda plačam za to. Denar ni zmeraj tako slaba stvar, veš?

Da ne govorim o rentgenih in raznih preiskavah. Če nočeš ko ***** čakat po več mesecev ali pa več ur, greš v privat ambulanto. In za koji krasni klinac mi potem dajemo teh 50% plače?

Ne govorim, da je v Z Evropi veliko boljše. Govorim o tem, da imaš tam večjo izbiro, kako boš živel - ko klošar al kot višji srednji razred (če si taprav foh pa taprav karakter). Ni kaj bistveno boljše. Samo drugače je. Drugače v tem smislu, da lahko malo več izbiraš, ker je trg vsega malo drugačen in bolj dinamičen.

In nasploh - tudi glede višjih življenjskih stroškov v Z Evropi bi se bilo fino NEHAT SLEPIT! Naše cene NE zaostajajo za evropskimi! Nič več. Plače pa. Hudo ornk.
Pravzaprav se z velikim delom napisanega strinjam. Nimam sicer vseh izkušenj enakih, zaenkrat npr. še vedno uporabljam javno zdravstvo tolikokrat kolikor ga potrebujem (hvalabogu, zaenkrat ne ravno pretirano), in je dovolj kvalitetno. Tudi sicer mislim da marsikdo z "nujnostjo" privat dohtarjev pretirava, ampak pustimo... Vsekakor tudi jaz mislim da je zdravstveni sistem veliko predrag za tisto kar nudi državljanom.

Ponavljam samo:
- zdej pravzaprav govorimo že o nečem drugem kot o izhodišču od Nattke, ne?
- še enkrat: več možnosti samo po sebi še ne pomeni tudi večje garancije za uspeh - in posledično več izbire. Ker je ob vsakem ribniku z več ribami tudi več ribičev...

nattka
27.08.2006, 16:15
Kaj si zdaj užaljena?

Drugače pa: saj jaz bi tudi raje imel svojo celo plačo in jo sam razporejal po zavarovanjih! Ampak tema ki si jo odprla pač ni govorila o tem.

nisem užaljena ... zakaj ?
res tema ni govorila o zavarovanjih ... tudi o bruto neto ne ...

je pa dejstvo, preden zaključim debato, da je mladini ( govorim o tistih ki se zavedajo da lajf ni samo flaša piva v petek zvečer ali tistih, ki študirajo do onemoglosti) vseeno, ali so številke bruto ali neto ...
in jim je popolnoma vseeno, če sta vidva bolj pametna od večine življa na forumu ...

gre za to, da srečneži, ki imajo službo in plačo z njo ne morejo zaživeti na svoje ... če že grejo na svoje so doživljenjsko zapufani ... pa tudi če si zapufani, si želijo še kaj videti, doživeti, se obleči ...
pa otroke si tudi želijo imeti ...

in v tej situaciji je vseeno, če so številke bruto ali neto ...

to sem želela povedati ...

Lilly the Bear
27.08.2006, 16:26
- še enkrat: več možnosti samo po sebi še ne pomeni tudi večje garancije za uspeh - in posledično več izbire. Ker je ob vsakem ribniku z več ribami tudi več ribičev...

Igzekli. In z veseljem jih pomečem v vodo :veryevil:

Tle mi zakonodaja ne dovoljuje :veryevil:

Arc
27.08.2006, 16:27
a veš... nekaj me je prešinilo ...

saj ni morda toliko pomembno kako se ta trenutek počuti skoraj cela slovenija, podatki kažejo da nas dolgoročno čaka revščina ...
se spomniš ( morda si premlad) bivše države ... niko nam nije bio ravan ... udri brigu na veselje ... denarja kolikor hočeš, krediti, splošno zadovoljstvo ...
ampak takrat so resni ekonomisti opozarjali na podlagi ( tudi takih podatkov) kaj nas čaka čez desetletje, dve ...

verjamem da razumeš point ...
sicer pa, če imamo stanovanje, službo in nov avto živimo dobro ane ... to je naša filozofija kvalitetnega življenja ...

če bi teh istih 90 % vprašali, kdaj so nazadnje bili v operi, drami, filharmoniji ali na večerji v restavraciji, bi se slika spremenila ...
če bi bilo vprašanje ali ste obiskali opero, dramo, koncert in večerjo v istem mesecu ... potem bi se kmalu pokazalo, da je avto na puf naš veliki domet s katerem je velika večina zelo zadovoljna ...

sicer pa ... živim v tej državi in vem kako je to ...
pa se mi ni standard nič bistveno poslabšal ... le v roza celofan se nisem ovila ...
Če je to veljalo tistemu kar sem jaz prilepu:

Se mi zdi da sva si kar blizu po letih... In dobro vem kako so zgledala osemdeseta leta. V tistih časih sem diplomiral. Službe nikjer če se ubiješ. Na misel mi ni moglo prit da bi ostal v Ljubljani, pa če bi si še tako želel. Tudi v domačem mestu so štipendijo ki si ti jo dajali cel faks mimogrede odpisali samo da jim ni bilo treba te vzet na pripravnitvo. Sva si tedaj rihtala stanovanje na svoje, bila hvaležna staršem ker so imeli prostor za to, in veš kaj: ker o pohištvu nisva mogla niti sanjat, sva se ga lotila sama naredit...
To naj prebere še Lilika, ko je pisala kje dobit po stanovanju še denar za opremo...
Še danes ko se sprehajam po Bauhausu in Baumaxu se spominjava kako sva v Metalki, kjer edino se je dobilo raznorazne vijake in spone in... zbirala stvari za pohištvo, kot bi šlo za malodane zaklad - danes ti pa morje boljših polizdelkov in tudi poceni pohištvo mečejo za vsakim vogalom...

Vem da so časi in pričakovanja danes drugačni. Ampak da pri tem ne gre za veliko mero jamranja me pa vseeno ne boš prepričala.

Lilly the Bear
27.08.2006, 16:28
nisem užaljena ... zakaj ?
res tema ni govorila o zavarovanjih ... tudi o bruto neto ne ...

je pa dejstvo, preden zaključim debato, da je mladini ( govorim o tistih ki se zavedajo da lajf ni samo flaša piva v petek zvečer ali tistih, ki študirajo do onemoglosti) vseeno, ali so številke bruto ali neto ...
in jim je popolnoma vseeno, če sta vidva bolj pametna od večine življa na forumu ...

gre za to, da srečneži, ki imajo službo in plačo z njo ne morejo zaživeti na svoje ... če že grejo na svoje so doživljenjsko zapufani ... pa tudi če si zapufani, si želijo še kaj videti, doživeti, se obleči ...
pa otroke si tudi želijo imeti ...

in v tej situaciji je vseeno, če so številke bruto ali neto ...

to sem želela povedati ...
Mhm. Žal je res tako...

Še mal pa bo nam ženskam edino zadovoljstvo v življenju : :pil:

:D

Lilly the Bear
27.08.2006, 16:29
Se mi zdi da sva si kar blizu po letih... In dobro vem kako so zgledala osemdeseta leta. V tistih časih sem diplomiral. Službe nikjer če se ubiješ. Na misel mi ni moglo prit da bi ostal v Ljubljani, pa če bi si še tako želel. Tudi v domačem mestu so štipendijo ki si ti jo dajali cel faks mimogrede odpisali samo da jim ni bilo treba te vzet na pripravnitvo. Sva si tedaj rihtala stanovanje na svoje, bila hvaležna staršem ker so imeli prostor za to, in veš kaj: ker o pohištvu nisva mogla niti sanjat, sva se ga lotila sama naredit...
To naj prebere še Lilika, ko je pisala kje dobit po stanovanju še denar za opremo...

In potem se čudiš, zakaj je folk zadovoljen in poroča o tem, da se mu je standard dvignu. :D:rolling:

Sori, sam je res no... :shy:

Arc
27.08.2006, 16:31
Čaki mal lili. Jest ne solim pameti, kako je v Sloveniji najs end simpl za živet. Ne.
Mene je zbodlo le operiranje s čistimi številkami. Statistika.
To je tko k tisto: jest jem zelje, ti ješ meso, skupaj pa jeva segedin.....

Dejstvo je, da si pri tvojih letih tudi v USA ne moreš kupiti stanovanja. Morda ti uspe tam kupiti kaj v četrti, v kateri večina Slovencev niti živela ne bi. Tako je to.

Bodočnost v Sloveniji?
Taprva poteza je ta, da se končno ukine plačilo prevoza na delo.
Vsi tarnate, kako je delo treba iskat v Ljubljani, oziroma velikh centrih. Čaki mal, dokler se boste zastonj vozil, ne bo nihče rad šel delat za manj ven iz centra. Pa čeprav je stanovanje pol cenejš (karikirano. Kolk košta, recimo v Metliki, nimam niti pojma).
In ker ni ljudi tam, se tudi industrija ne razvija. In ker se ne razvija, ni delovnih mest. In ker ni delovnih mest, ni stanovanj. In ker ni stanovanj, se mladi izseljujejo....začaran krog.

Kaktus, enega od velikih žebljev si zadel točno na glavico...

Arc
27.08.2006, 16:38
Igzekli. In z veseljem jih pomečem v vodo :veryevil:

Tle mi zakonodaja ne dovoljuje :veryevil:
Ne dovoljuje česa?

Da rataš čez noč milijarder? Saj ti je najmanj Gantar pokazal da lahko.
Da rataš šrčni kirurg? Saj ti je najmanj Klokočovnik pokazal da lahko.

Da narediš doktorat? Še eni dve univerzi ustanovimo pa ti ga bojo potalali štirinajst dni po vpisu...
Da dobiš posel ker si boljša in ne zato ker poznaš sina od predsednika uprave? A res misliš da zunaj posle pridobijo samo najbolj dobri?

Ampak kakorkoli, jaz ti od srca želim vse dobro!

cactus
27.08.2006, 16:38
"Kaktus, enega od velikih žebljev si zadel točno na glavico..."

Ma ne. sam tipkarske težave...... za nattko.

Arc
27.08.2006, 16:46
In potem se čudiš, zakaj je folk zadovoljen in poroča o tem, da se mu je standard dvignu. :D:rolling:

Sori, sam je res no... :shy:

Mene niso anketirali, tako da moj primer ne šteje...:D

Drugače pa: da ne boš mislila da je bilo to jamranje. Hotel sem samo povedat da če hočeš v danih razmerah kar najbolje preživet moraš naredit tudi kaj takega kar mogoče ne zgleda najbolj mondiš, ampak da rezultate. Midva sva si npr. tako v kratkem času uredila materialne pogoje za življenje, in lahko sva prej štartala na ostale cilje - delo, preko rezultatov dela se je pokazala služba... Ni minilo dolgo ko so stvari postale bolj optimistične. Nekateri vrsniki so pa še leta jamrali in čakali od kje jim bo priletelo na glavo nekaj svežnjev denarja za to da si uredijo osnove...

Tudi to ni bilo nič drugega kot želja čimbolje izkoristiti -in kreirati- možnosti, o čemer ti govoriš v malo bolj prefinjenem jeziku...

Lilly the Bear
27.08.2006, 16:47
Ne dovoljuje česa?

Da rataš čez noč milijarder? Saj ti je najmanj Gantar pokazal da lahko.
Da rataš šrčni kirurg? Saj ti je najmanj Klokočovnik pokazal da lahko.

Da narediš doktorat? Še eni dve univerzi ustanovimo pa ti ga bojo potalali štirinajst dni po vpisu...
Da dobiš posel ker si boljša in ne zato ker poznaš sina od predsednika uprave? A res misliš da zunaj posle pridobijo samo najbolj dobri?

Ampak kakorkoli, jaz ti od srca želim vse dobro!

Ne, stvar je veliko bolj preprosta. Ne morejo nekoga odpustit čez noč samo zato, ker sem boljša od njega ;)

Lilly the Bear
27.08.2006, 16:51
Mene niso anketirali, tako da moj primer ne šteje...:D

Drugače pa: da ne boš mislila da je bilo to jamranje. Hotel sem samo povedat da če hočeš v danih razmerah kar najbolje preživet moraš naredit tudi kaj takega kar mogoče ne zgleda najbolj mondiš, ampak da rezultate. Midva sva si npr. tako v kratkem času uredila materialne pogoje za življenje, in lahko sva prej štartala na ostale cilje - delo, preko rezultatov dela se je pokazala služba... Ni minilo dolgo ko so stvari postale bolj optimistične. Nekateri vrsniki so pa še leta jamrali in čakali od kje jim bo priletelo na glavo nekaj svežnjev denarja za to da si uredijo osnove...

Tudi to ni bilo nič drugega kot želja čimbolje izkoristiti -in kreirati- možnosti, o čemer ti govoriš v malo bolj prefinjenem jeziku...
Čak sam malo. Ne mi podtikat jamranja. Sem zadnja, ki bi pristopila k jamralnemu krožku. Samo čekiram možnosti. In bolj ko čekiram možnosti v SLO, bolj se mi čelo temni. Jaz sem zahtevna stranka. In tu ne vidim prihodnosti zase. Še 5 let mogoče, potem bi se pa našla v luknji. Še posebej kako grejo stvari zdaj. Mam drugačen vrednostni sistem. Zato me ne uvrščaj v povprečje. Zato tud mogoče nisem taprava za tole debato, ampak enivej... k sm glih z dopusta pa nimam pametnijeg posla :angel:

Brootalen
27.08.2006, 18:27
Za Ljubljano znaša neto urni zaslužek 4,5 dolarja, najvišji pa je v Zürichu, kjer znaša 19,5 dolarja, v Ženevi je 18,2, v Oslu pa 17,4 dolarja, kar pomeni, da so prebivalci Züricha v povprecju na uro vec kot 4,3-krat
bolje placani kot Ljubljancani. Vendar to so Švicarji in Skandinavci, si rečemo, če bi se primerjali z drugimi Evropejci, pa bi bilo drugace.
Žal ni tako. Povprecni neto urni zaslužek zaposlenega v Berlinu znaša 12,9 dolarja, na Dunaju 12,8, v Madridu 10,1, Atenah 7,6 ter Lizboni 6,1 dolarja. Naša neto placa zaostaja torej tudi za plačo zaposlenega v
Da bi torej neto plača povprečnega Ljubljancana v desetih letih dosegla atensko, potrebujemo rast

Mogoce je vzrok za nizke plače manj delovnih ur ter več dopusta, kot trdijo delodajalci v Sloveniji?
Žal ne. V Sloveniji naredimo 1.756 delovnih ur na leto, v Berlinu pa le 1.611, na Dunaju 1.649, v Lizboni
1.708 ter Madridu 1.724.

Politiki radi nategujejo "pametne" slovence češ kako se bližamo EU standardu, nekje sem prebral češ da smo z italijansko furlanijo skoraj izenačeni..LOL ...in preLOL.

In mojih neposrednih izkušenj vem, da naprimer v Trstu en fizikalc in ponavljam FIZIKALC oziroma po domače TFR.. dobiva štartno plačo tam 1000-1200 eur, moj bivši sošolec, ki je ravnokar diplomiral v arhitekturi bo "fasal" prvo plačo v višini 2000-3000 eur. Verjetno se strinjate da kakršnekoli primerjave z našimi plačami so povsem neumesne. In to pazite govorimo o italiji, ki v absolutnih številkah ima med najnižjimi plačami med zahodnimi državami.

V opomin raznim indoktrinirancem, ki slepo verjamemo v "zgodbi o uspehu", ki jo je LDS furala celo tranzicijo in ki seveda so mnenja skupaj z salmonelići iz ZSSS, da reforme niso potrebne, oziroma je treba dodatno obdavčiti inženirje (in podobne viskoizobražene kadre) da se lahko fura "socialno" državo.

U462
27.08.2006, 20:53
Namesto da jamrate raje ali več ali pa bolje delajte, pa si boste lahko kupvali gradove :mad:

nattka
27.08.2006, 21:02
Namesto da jamrate raje ali več ali pa bolje delajte, pa si boste lahko kupvali gradove :mad:

tako kot si si ti ...

Lilly the Bear
27.08.2006, 21:14
Ne sračkaj ga. Nekateri si kvaliteto življenja predstavljamo tudi tako, da mamo kak vikend fraj in delamo manj kot 16 ur na dan. Že tko sem pogosto po 12 ur v službi.

U462
27.08.2006, 21:50
Ne sračkaj ga. Nekateri si kvaliteto življenja predstavljamo tudi tako, da mamo kak vikend fraj in delamo manj kot 16 ur na dan. Že tko sem pogosto po 12 ur v službi.
mladina ima dve opciji:
ali veliko in kvaliteno delati in si po svoje urediti življenje :2thumbs:
ali pa se dobro poročiti in se podrejati lastniku tistega, kar uporablja :rolling:

U462
27.08.2006, 21:51
ni važno koliko časa delaš :nonono:
važno je po koliko prodaš svojo uro ;)

U462
27.08.2006, 21:51
tako kot si si ti ...
raje ne razmišljaj o meni ;)

solsikke
27.08.2006, 22:46
Malce drugačna primerjava:
"DO YOU KNOW HOW NEW YORKERS LIVE?

The world lives in our city, and we like it that way. It is the greatest city on the planet, but that doesn't mean we like everything here in the capital of extreme capitalism.

The average, very small (700 sq feet) one bedroom New York apartment averages $3,000.00- $5000.00 a month in rent, and does not include parking ($1000.00 monthly + 24% tax) or eletricity or water.

If you prefer to purchase the average small apartment, think $1 million dollars or more.

The Europeans are purchasing apartments due to the exchange rate, and others positioning themselves hoping to ride the housing bubble due to the low interest rate solution to replace the dot.com bust.

The rent alone is more money than most people with Ph.D.'s or JD's make a year in the city. Rent is paid with after tax dollars, and New York State extracts not only a State tax, but a City Tax as well. Don't forget the sales tax of 8 1/4% on most transactions. There is yet no tax on food or medicine.

Worker's pay half of their social security, while the employer pays the rest, and medicare taxes tax all earned income.

It was shocking to find out you now have to pay $7.95 to talk to customer service in order to pay your bill, or call an 800 number to see if you can return something.
Here you can feel the Bush administration's meaning of "privatization" and outsourcing which is a code word for everything for the capitalist and nothing for anyone else.

Of course, if you don't need to earn income through working, then you are much better off, and need less after tax dollars.

Only half the population has a driver's license, as their is no need to own a car here. :Lots of people walk, take the bus, the subway or a taxi.

New York State also has the dubious honor of having the most overweight population in the USA.
It is also the capital of some of the sickest people on the planet. No where is there as many diabetics as there are in New York Nothing much to do in this city exce;pt eat junk food.

It is after all, the Specialty Food Capital of the World. There is something to eat every 50 yards. It is a city of consumption, where having more than you need is never enough."

Lilly the Bear
28.08.2006, 09:14
ni važno koliko časa delaš :nonono:
važno je po koliko prodaš svojo uro ;)

Ne seri, že tko se pritožujejo da smo predragi :D

U462
28.08.2006, 20:03
Ne seri, že tko se pritožujejo da smo predragi :D
ce ne morjo zvet naj pa pocrkajo :veryevil:
kt, da bo kdo porajtal :rolling:

namest da folk cajt zgubla po bifejih, forumih, tekmah in kaj vem kje se vse ... naj ali delajo, se ucijo ali pa crkavajo ... konec koncev smo svobodna, demokraticna druzba :rolling:

mturk10
31.08.2006, 18:39
Ja več zaslužiš več imaš,več imeš več porabiš,več porabiš manj imaš......

spartan
06.09.2006, 14:36

1.708 ter Madridu 1.724.

v Deutschland se plača za delo cca. 12 - 15 Eur netto/uro....ampak to je za enostavna dela.

winglet
10.09.2006, 22:20

1.708 ter Madridu 1.724.

Vzrok za nizke plače je stopnja razvoja na kateri se nahaja SLO. Edina pot za višje plače je hitrejša gospodarska rast. Enotna davčna stopnja bi lahko bila idealna rešitev a so naši "socialni" sindikalisti, ki se "borijo" za pravice malih ljudi to preprečili. Tako bomo dalje živeli v državi kjer je glavna vrednota enakost. Na koncu bodo pa zopet najbolj trpeli socialno najšibkejši. Ampak kot že prej omenjeno je to problem v miselnosti ljudi in zgodovine.

Kar se tiče podatka o opravljenih delovnih urah (a je podatek prišel s strani sindikalistov?) je to veliko zavajanje. Pomembna sta produktivnost in stroški dela. In tu je problem. En lep dokaz za to je zelo nizek obseg tujih investicij. Slovaška (trenutno daleč za Slovenijo a to se bo spremenilo) je po uvedbi enotne davčne stopnje povzročila val tujih investicij (beri več delovnih mest) in trenutno doživlja višjo gospodarsko rast kot Slovenija.

SPAM
11.09.2006, 12:09
tole s plačam bo vrjetn ob uvedi evra en velk dizasterstvari se bodo en mal podražile, plače bodo po vsej vrjetnosti ostale iste, direktorčki pa teli na visokih pozicijah podjetji si bodo pa še zmer žepe filal z našmu kešm pa si za božič kupoval nove mercedeze pa take zadeve

Knez
11.09.2006, 17:57
A zdaj pa ****ite, ker nismo tako bogati, kot Nemčija, Švedska, Avstrija, Irska...

Ja kaj naj rečem, oni so, ko smo mi v komunizmu afne guncali, trdo delali.Logično, da so pred nami.

Lahko nam je vsaj v tolažbo, da smo mi še vedno pred vsemi drugimi ex komunisti..

Knez
11.09.2006, 18:02

Aha, aha..ko se pa Mrkaić oglasi in te stvari pove na malo trd način, pa pljuvate po njem..

Lilly the Bear
11.09.2006, 20:31
Aha, aha..ko se pa Mrkaić oglasi in te stvari pove na malo trd način, pa pljuvate po njem..

Jaz teh gobcev sploh ne poslušam in se mi še sanja ne, kdo kaj govori. Jaz raj dvignem svojo rit pa grem pogledat, kako drgje zgleda. Je vredno več kokr vse tole politično prerekanje, pa če ma kdo prov al pa nima, me en drek briga. Pun qurac mam vsega tega sranja.

Knez
11.09.2006, 20:41
On v bistvu pravi v glavnem to, kar ti praviš.

Sicer pa se glede marsičesa strinjam s tabo, predvsem glede zobarjev.Državni mesarji mene ne vidijo več.Imam preveč rad svoje zobe, ne bodo mi jih več uničevali.

Mene pri zdravstvu predvsem moti, da ni nobene privatne zdravstvene zavarovalnice.Imaš obvezno, ki ga ima vsak in dodatno in to je to.Imaš možnost nadstandardnega zavaovanja, ki pa je čista izguba denarja, saj večina bolnišnic ni zmožna nuditi nadstandardnih uslug.Potem pa grem k privat zobarju in mu plačujem s kešem, kot na tržnici.Ma, bo že..:)

Lilly the Bear
11.09.2006, 20:48
Ma, bo že..:)

Vidš, jaz tega ne morem rečt. Mi ne da miru in mi ni tak problem v drugem jeziku cel lajf govorit, če bom zato si lahko z isto količino dela in truda ustvarla bolj kvalitetno življenje.

Knez
11.09.2006, 20:50
Vidš, jaz tega ne morem rečt. Mi ne da miru in mi ni tak problem v drugem jeziku cel lajf govorit, če bom zato si lahko z isto količino dela in truda ustvarla bolj kvalitetno življenje.

Jaz sem v takem fohu, da si z mano v tujini nimajo kaj početi.Razen v Bruslju mogoče, če bi se pošteno zagrebel.

Pa v bistvu mi je čist vredu, nimam sile na vsak način nekam it.

Duh
11.09.2006, 21:05
Ma imam to srečo, da med letom kar potujem okoli po ožji evropi in spoznavam življenje ljudi, podobnih moji izobrazbi in v podobnih službah...Ma ne da je pri nas vse idealno, pa vseeno sem v zadnjih letih ugotovil, da se zunaj ne cedita le med in mleko...

Res da so ponekod plače tudi do 3x večje, res pa je, da so nekateri stroški večji tudi za 4x in več...ajde, šoping v sami trgovini mogoče res ne...ostalo pa...od najemnin, cen v restavracijah, bog ne daj, da ti kaka cev v stanovanju poči in moraš klicat kakega inštalaterja ali pa plačat zavarovanje za avtomobil ali pa ga peljat na servis, ma še je stvari...

pač odvisno kaj komu paše. Vsak ko je še prišel k meni, pa naj bo to iz anglije, nemčije, finske ali kod drugod, je "padel po zobeh" od začudenja...saj plače niso velike...si pa lahko marsikaj privoščim, več kot pa oni sami...jaz lahko smučam vsak dan ali vikend, do morja in poletja pa imam tud le 1-2 uri vožnje...to je to kar mi paše in tega ne menjam kar tako..

edino kar me najbolj moti je cena stanovanj al pa mogoče bolje, neugodni krediti naših bank...je pa res tud to...živim v LJ, kjer so stanovanja pregrešno draga, krediti pa spet nemogoči, ampak lahko bi si kupil tudi 3x cenejše stanovanje v kaki beli krajini ali štajerski...do službe bi potreboval od 1 do max 1,5 ur vožnje...ampak se mi ne da...lenoba pač...ampak takih nas je tukaj večina...po mojih izkušnjah se večina ljudi v tujini vozi v službo vsaj 1ur v eno smer?...zakaj pa se še nebi mi - direkt iz svoje bajte npr. v B.krajini, katero bi si lahko privoščili?

potem pa prideš v tujino, rentaš neko kamro v nekem getu, se na šiht voziš vsaj eno uro na drugi konec mesta in si zadovoljen? Potem pa ugotoviš da tam kjer živiš ni prave zime in poletja v bližini? Ni smučanja čez vikend ali tauhanja v morju...je kar nekaj vmes, ne eno in ne drugo...šiht, vožnja in počivanje?

Al pa življenje povprečnega američana...trije otroci+žena...sicer bajta na kredo, dva avta, žena dela v sosednji restavraciji...mož pa šljaka dva šihta po 8 ur na dan (16 skupaj) in to zato, ker je treba dvema plačat protezo za zobe in ker jim je obljubil, da jih bo naslednje poletje peljal v skautski kamp...1000km daleč, kjer bodo na taborniškem ognju pekli svoje hrenovke in hamburgerje?...radi bi videli tudi sneg, kaj šele da bi smučali, ampak si ga ne morejo privoščit, ker je predaleč in vsak premik stane...dopusta pa tud ne more dobit ali si ga pač noče vzet?

Meni to ne sede
Sicer pa: vsako tele - ma svoje vesele...

Lilly the Bear
11.09.2006, 21:15
Duhec, vem da je blazno "in" zagovarjat kok je Slovenija lepa in krasna in oh in sploh, sam jaz ne pravim, da je drugje Indija Koromandija.

Drugje je samo drugače. In če gledaš povprečne ljudi, ki delajo v restavracijah kot kelnarji ipd., pol se ti ne splača nikamor v tujino it, ker je povsod isto sranje kot tu - če ne še slabše.

Ne govori pa mi, da je isto za visoko izobražen kader, ker vem da ni.
Diskutiramo tule o primerjavah in se dejmo pri tem tud držat enih kategorij služb ipd.

Pa ZDA ni glih stvar za primerjat. Je bolj zahodna Evropa tista, s katero bi se mi moral primerjat. Sej baje smo v EU, a nismo?

Knez
11.09.2006, 21:17
V Ljubljani cene stanovanj res letijo v nebo, sploh recimo v primerjavi z mariborskimi.Ok, v MB so nižje plače, ampak toliko nižje, kot je razlika v ceni stanovanj, pa spet ne.

Duh
11.09.2006, 21:32
Jaz ti ne pišem tega, ker je to kao "in" ampak ker to tak čutim. kapiši? pa nisem noben debilen "klen" zaveden slovenceljnček...kar ne pomeni da ne spoštuje svoje države...pa vseeno

ne vem na kakšno izobrazbo ciljaš sama...to kar sem ti pisal za evropo, sem ti pisal za ljudi s podobno stopnje izobrazbe in podobnimi službami (7)...res da imajo višje plače, samo spet ne toliko, da bi to lahko izkoristli...mogoče imam tak krog ljudi, ki ga radi serjemo po naravi...njim tistih par sto euričev na mesec več ne pomaga kaj dosti, ker al imajo predaleč do smučišča, če jih sploh imajo, al pa obratno z morjem in aktivnostmi na morju, kamoli kaka soča itd...pa tud če jim ostane dovolj denarja, spet nimajo dovolj časa, ker so zadeve predaleč in se ne da skakat na "place" čez vikend in za-to potrebujejo dopust...katerega pa je vedno manj na voljo ;)

iz družbe jih je kar nekaj, takoj po študiju odpeketalo okoli, polni sanj...amerika, 2xnemčija, anglija...vsi dobili službe, dva naredila še stopnjo višje...ustvarili familije...ampak 3je so že doma, tisti iz amerike pa se je rajši preselil v avstralijo...bomo vidli kaj bo še z njim...

razlog? tisto kar sem ti opisal zgoraj..."življene" se da tukaj bolj uživat, kot si nekateri sami predstavljate...tam ni toliko druženja, kot tukaj, ni kavic, pijačk, za***ancije...pot na šiht, šiht, pot iz šihta...potem pa ugtoviš, da so kolega tako daleč, da si preveč zmatran, da bi spet "potoval" kako uro in se šel družit...potem je pa tu vikend, pa je treba še nekaj po bajti narest, ker ni zime ne moreš smučat, morje je pa poleti predaleč, da bi kar skočil...in tako gre cajt naprej...

ne rečem, da vsi živijo tako...tako sem to sam razumel in "občutil" na koži kolegov...

jaz mojih užitkov ne menjam in jih imam tukaj na pretek...verjetno se najino "vrednotenje" užitkov ne sklada...če trpiš, pač pojdi...jaz ti želim, da najdeš svoje zadovoljstvo...

Lilly the Bear
11.09.2006, 21:49
iz družbe jih je kar nekaj, takoj po študiju odpeketalo okoli, polni sanj...amerika, 2xnemčija, anglija...vsi dobili službe, dva naredila še stopnjo višje...ustvarili familije...ampak 3je so že doma, tisti iz amerike pa se je rajši preselil v avstralijo...bomo vidli kaj bo še z njim...

razlog? tisto kar sem ti opisal zgoraj..."življene" se da tukaj bolj uživat, kot si nekateri sami predstavljate...tam ni toliko druženja, kot tukaj, ni kavic, pijačk, za***ancije...pot na šiht, šiht, pot iz šihta...potem pa ugtoviš, da so kolega tako daleč, da si preveč zmatran, da bi spet "potoval" kako uro in se šel družit...potem je pa tu vikend, pa je treba še nekaj po bajti narest, ker ni zime ne moreš smučat, morje je pa poleti predaleč, da bi kar skočil...in tako gre cajt naprej...

Če greš zasanjan v tujino, boš itak razočaran. Tko kot pr vsaki drugi stvari, kjer si zasanjan.

Drugač pa pustmo - vsak ma svoje osebne razloge da gre ali pa ne gre v tujino in je popolnoma irelevantno dokazovat, zakaj naj bi blo v Sloveniji boljše. To kar ti v bistvu počneš.
Za ljudi, ki jim je pomemben prosti čas in vikendi in skakanje po Soči ipd., je pač pomembno da jim je to blizu. Vem pa iz lastnih izkušenj, da je 2 uri vožnje ven iz kakega drugega velikega mesta ravno tako ogromno lepih kotičkov in možnih aktivnosti, kot jih najdeš pri nas - od smučanja do plavanja v raznih jezerih in podobno. Samo hotet je treba najt lepe stvari tudi izven Slovenije. Ni Slovenija tak grozen biser, kot mi dopovedujejo že več kot 20 let.

Vem pa da je bogokletno to, kar sem ravnokar napisala. Treba je spoštovat svojo državo ja...

Right.

zverina
11.09.2006, 22:15
ni bogokletno....je čist pameten objektiven post.

Paradoksalno, da se je včasu članstva Slovenije v EU, priselilo več ljudi iz starih članic EU v Slovenijo, kot Slovencev v njih.(govorim za države katere nimajo omejitev pretoka delovne sile)

Duh
11.09.2006, 22:16
Lilly,

Sploh ne...sem pisal pač svoje izkušnje in izkušnje svojih kolegov in ne za-to da bi bolano hvalil svojo dežel...lepi karji so tud drugod, definitivno, zato pa tud rad grem na okoli..domov se pa tud rad vračam...
nisem te mislil prepričevat da je zunaj slabo, tako kot ti verjetno ne nas, kako je vse tukaj v qurcu, a ne?

Upam da ti bo OK zunaj, pa pojdi čim prej, ker mi res deluješ že zagrenjeno in če te plac omejuje, ne vem sploh kaj še čakaš. vrneš se tak al tak lahko vedno...

ampak prvo pa probaj ugotovit al je vzrok te zagrenjenosti samo zaradi načina življenja tukaj al tud kje drugje...ker je če je vzrok v tebi sami in je plac samo izgovor, potem tud tam ne boš zadovoljna...tak to gre

Knez
12.09.2006, 08:08
ni bogokletno....je čist pameten objektiven post.

Paradoksalno, da se je včasu članstva Slovenije v EU, priselilo več ljudi iz starih članic EU v Slovenijo, kot Slovencev v njih.(govorim za države katere nimajo omejitev pretoka delovne sile)

Slovenci smo komot, pa preveč domačinski ljudje, da bi se kar naenkrat nekam selili.Poleg tega situacija v Sloveniji ni tako slaba, da bi morali kar naenkrat nekam it.

Ok, jaz poznam par ljudi, ki so se odselili v Avstralijo.vedno bo kdo šel, država mora biti odprta, v obe smeri..

zverina
12.09.2006, 12:08
saj to je point topica...da niti ne živimo slabo.

Arc
12.09.2006, 17:42
Lilly...
ampak prvo pa probaj ugotovit al je vzrok te zagrenjenosti samo zaradi načina življenja tukaj al tud kje drugje...ker je če je vzrok v tebi sami in je plac samo izgovor, potem tud tam ne boš zadovoljna...tak to gre
Jaz si kaj takega nisem upal napisat tako direktno, ker sem si mislil da me boš itak takoj napysdila. No zdej ko je to napisal Duh bi pa dodal, da si njegove besede. Lily, le vzemi v premislek...

Lilly the Bear
12.09.2006, 18:44
Jaz si kaj takega nisem upal napisat tako direktno, ker sem si mislil da me boš itak takoj napysdila. No zdej ko je to napisal Duh bi pa dodal, da si njegove besede. Lily, le vzemi v premislek...

Ja ja, sej vem da je lažje tiščat glavo v pesek pa drugače misleče mal po prstih, kadar kej rečejo proti splošno znanim resnicam.

To kako me starševsko in pokroviteljsko obdelujete je za pričakovat, si pa lahko tak "objektiven" odnos in "neobremenjeno debato" zataknete za klobuk.

winglet
12.09.2006, 18:59
Jaz ti ne pišem tega, ker je to kao "in" ampak ker to tak čutim. kapiši? pa nisem noben debilen "klen" zaveden slovenceljnček...kar ne pomeni da ne spoštuje svoje države...pa vseeno

ne vem na kakšno izobrazbo ciljaš sama...to kar sem ti pisal za evropo, sem ti pisal za ljudi s podobno stopnje izobrazbe in podobnimi službami (7)...res da imajo višje plače, samo spet ne toliko, da bi to lahko izkoristli...mogoče imam tak krog ljudi, ki ga radi serjemo po naravi...njim tistih par sto euričev na mesec več ne pomaga kaj dosti, ker al imajo predaleč do smučišča, če jih sploh imajo, al pa obratno z morjem in aktivnostmi na morju, kamoli kaka soča itd...pa tud če jim ostane dovolj denarja, spet nimajo dovolj časa, ker so zadeve predaleč in se ne da skakat na "place" čez vikend in za-to potrebujejo dopust...katerega pa je vedno manj na voljo ;)

ne rečem, da vsi živijo tako...tako sem to sam razumel in "občutil" na koži kolegov...

jaz mojih užitkov ne menjam in jih imam tukaj na pretek...verjetno se najino "vrednotenje" užitkov ne sklada...če trpiš, pač pojdi...jaz ti želim, da najdeš svoje zadovoljstvo...

Wow potem pa mamo srečo, da smo tu kjer smo. Očitno je Slovenija edin kraj na svetu kjer se ljudje lahko majo fajn...:D

Arc
12.09.2006, 19:39
Ja ja, sej vem da je lažje tiščat glavo v pesek pa drugače misleče mal po prstih, kadar kej rečejo proti splošno znanim resnicam.

To kako me starševsko in pokroviteljsko obdelujete je za pričakovat, si pa lahko tak "objektiven" odnos in "neobremenjeno debato" zataknete za klobuk.
No, sej sem rekel da me boš napysdila...

Ampak nikjer ni bilo ni bilo govora o "splošno znanih" resnicah. Kvečjemu so bile to resnice na čisto osebni, izkustveni... ravni...

Lilly the Bear
12.09.2006, 20:02
No, sej sem rekel da me boš napysdila...

Ampak nikjer ni bilo ni bilo govora o "splošno znanih" resnicah. Kvečjemu so bile to resnice na čisto osebni, izkustveni... ravni...
Bogi bogi, sam napyzdevam te... Res sem grozna.

No, pa da te ne bom samo napyzdevala, pa dejmo naredit še t.i. diferencialno diagnozo. Poglejmo razliko med resnico na izkustveni ravni in pranjem možganov:

1.
Resnica na izkustveni ravni:
"iz družbe jih je kar nekaj, takoj po študiju odpeketalo okoli, polni sanj...amerika, 2xnemčija, anglija...vsi dobili službe, dva naredila še stopnjo višje...ustvarili familije...ampak 3je so že doma, tisti iz amerike pa se je rajši preselil v avstralijo...bomo vidli kaj bo še z njim..."

2. Pranje možganov:

"Lilly...
ampak prvo pa probaj ugotovit al je vzrok te zagrenjenosti samo zaradi načina življenja tukaj al tud kje drugje...ker je če je vzrok v tebi sami in je plac samo izgovor, potem tud tam ne boš zadovoljna...tak to gre"

"Jaz si kaj takega nisem upal napisat tako direktno, ker sem si mislil da me boš itak takoj napysdila. No zdej ko je to napisal Duh bi pa dodal, da si njegove besede. Lily, le vzemi v premislek..."

Vprašanja:
- na osnovi česa Duh sklepa, da sem zagrenjena? Ali sem? Ali je možno, da Duh na forumu (ali tudi drugje) ne loči osebnega mnenja (na podlagi lastnih, ne tujih izkušenj) in zagrenjenosti?
- od kod vama občutek kompetentnosti, da mi lahko pokroviteljsko svetujeta, o čem naj razmišljam? A smo krave skup pasli?

Če že modrujete, pri svojem modrovanju vsaj skušajte ohranit nekaj profesionalne distance in nehajte pri svoji komunikaciji neprestano uporabljat Persil v kombinaciji z Lenorjem.

A bo šlo?

Duh
12.09.2006, 20:19

Upam, da bo to moj zadnji post, ker nimam namena mešat dreka v taki debati. Moj edini namen je bil razložit, zakaj jaz pač ne bi šel nekam v tujino, da se zunaj ne cedita med in mleko in da pri nas tudi ni vse tako v qurcu. kot sem že napisal, da ima vsako tele-svoje vesele, tako jaz kot kdo drug..meni osebno pač določene stvari pomenijo več kot drugim, drugim pa druge stvari pomenijo več kot meni! Imel sem možnost ostati zunaj, pa nisem. za ene bo to norost, sam pa vem da sem se odločil prav. Moja plača tukaj ni bajna...

lilly, nisem pisel tega, ker je to kao "in" in ker si kao tiščim glavo v pesek...pač sem napisal kar mislim in nič drugega. če se moja videnja ne skladajo s tvojimi tud prav. če nisi zadovoljna tukaj se pač preseli, te noben ne omejuje. Sam sem napisal samo svoje in izkušnje prijateljev...nič drugega...mogoče kot opozorio, ker zna bit premik drugam, kar velik dogodek za neko osebo...če nič dtrugega, da vsaj slišiš še drugo mnenje...

Tisto o zagrenjenosti, pa je tudi bilo mišljeno dobronamerno. Lahko da sem napačno ocenil, ampak po tonu tvojih hladnih odgovorov na moja razmišljanja, samo zato ker ne deliva istih mišljenj, ni bilo druge izbire...mislim pa še vedno enako...

če te sistem zares onemogoča in ni drugega vzroka, potem ne vem kaj sploh še čakaš? dovolj si stara, dovolj si brihtna, da se premakneš in probaš srečo drugje. Nimaš kaj izgubit, na koncu se lahko še vedno vrneš domov.

Jaz ti želim vse naj in ne čakaj!

wingled, nima pojma...sem ziher da je tud boljše...ampak sam se ne počutim tako slabo, da bi moral izkat srečo drugje?
Edit: dodal še odgovor wingletu

Lilly the Bear
12.09.2006, 20:35
Upam, da bo to moj zadnji post, ker nimam namena mešat dreka v taki debati.
Mislim, da si od naju dveh ti edini emocionalno evolviran v debato, zato se ti verjetno moji odgovori zdijo hladni.

Moj edini namen je bil razložit, zakaj jaz pač ne bi šel nekam v tujino, da se zunaj ne cedita med in mleko in da pri nas tudi ni vse tako v qurcu.

..pač sem napisal kar mislim in nič drugega. če se moja videnja ne skladajo s tvojimi tud prav.
Zakaj se je pol treba razburjat? In od kod ti potreba, da mi talaš nasvete? Taki nasveti po moje bolj izhajajo iz želje po dokazovanju, da imaš prav in najbolj srečen bi bil, če bi jaz rekla "Ja Duhec, prav imaš, v Sloveniji je res krasno."

Sori, sem pač realist glede na svoje lastne želje, ambicije in cilje. In tale folk na forumu (you included) je zadnji, ki bi mi lahko karkoli svetoval al pa kakorkoli komentiral moje odločitve. Ker - if u like it or not - o mojih vzgibih nimate pojma.

Torej: izmenjava mnenj - ja. Nasveti - niti pomotoma, dokler sama ne prosim zanje. Ko bom v dvomih, bom že povedala.

Vem da se je pametnim džekom to zelo težko navadit, ampak dejte kej narest na razumevanju tega, če ne boste skoz drek mešal - ampak bo ta drek čist vaš in niti približno ne moj.

če te sistem zares onemogoča in ni drugega vzroka, potem ne vem kaj sploh še čakaš? dovolj si stara, dovolj si brihtna, da se premakneš in probaš srečo drugje.
Nimaš kaj izgubit, na koncu se lahko še vedno vrneš domov.

Jaz ti želim vse naj in ne čakaj!

Če sem dovolj brihtna in stara, pol ne rabim nasvetov, ne?

Tak ton me moti. Zato te prosim, da ga v komunikaciji z mano v prihodnje ne uporabljaš več.

Duh
12.09.2006, 20:48
Lilly, a ti bereš sama sebe?

Ta tvoja paranoja o pokrovitaljstvu lahko prihaja od kod drugod in ne od mene ali kogar drugega na tem forumu. Valjda postaš tukaj zato, da boš slišala še tudi druga mnenja? Al bi rada slišala samo to, kar si želiš? Naslove tega threada je tud "primerjava", če se ne motim...

Osebno me ta debata ni čustveno premaknila niti za milimeter. Bi pa s tvojega gledišča, verjetno bilo bolje, da sploh ne pišem...al ***at ga...sem pač falil temo

Sicer se pa sploh ne poznava in ne vem zakaj bi se sekiral zaradi tebe :)

Še enkrat, če te sistem omejuje, ne vem kaj sploh še počneš tukaj...pojdi za srečo in to je edino kar ti želim...

Over and out ;)

Arc
12.09.2006, 21:10
Diferencialna diagnoza... Persil v kombinaciji z Lenorjem...pametni džeki... mešanje dreka...
Neverjetno koliko jeze, stresene na nič drugega kot na drugačno mnenje v neki zadevi. Od nekoga ki je tako prepričan vase in v svoj prav bi pričakoval drugačno reakcijo... Sploh na forumu ki se ga prostovoljno udeležujemo.

Ne bom ponavljal da sem ti tudi jaz v enem od prejšnjih postov zaželel samo veliko sreče pri tvojih načrtih...

Lilly the Bear
12.09.2006, 21:13
Ja ja no, sej se vama klanjam. Sam nehta.

čudežni
13.09.2006, 00:58
Iz mojih osebnih opazovanj, pogovorov lahko rečem ,da tisti, ki je res nekaj napdovprečnega in ne povprečnega na svojem področju, izgublja čas v tej naši deželi.
Res je, da nikjer ne piše ,da se drugje po svetu cedi med, hkrati pa je tudi res, da ti tujina lahko na področju ustvarjanje kariere nudi veliko veliko več, če se tudi ti maksimalno angažiraš in vidiš v temu svojo priložnost.
Samo vrednotenje dela, možnosti napredovanja, šolanja itd...so neprimerljive z našimi razmerami.
Lahko bi rekel ,da je to podobno kakor, če si npr. nogometaš v Sloveniji ali pa v kateri drugo državi ( recimor Švedska, Belgija, Nizozemska, Avstrija da o kakšni Italiji niti ne govorim ). Drugi svet.
Nihče ne trdi, da boš v tujini pričakoval 8 urni delovnik, skuhano kosilo, ležanje na kavču in gledanje TV. Daleč od tega. Moral se boš še enkrat, če ne dvakrat več dokazovati. Ampak boš pa za to kasneje vedel, zakaj si to dal skozi ( poznam pa tudi primer znanca, ki dela v Bruslju in je po njegovih izjavah opravljal podobno delo doma, je pa zato dobil 5 krat manjšo plačo. Tujino zanimajo roki, opravljeno delo, ne pa obvezno papir kakor pri nas)
Moje mnenje je takšno ,da so cene pri nas doma daleč previsoke - hrana, elektrika, stanovanja v primerjavi s plačo, ki jo tukaj prejmemo. Bolj kot se gre proti vzhodu, bolj žalostno je ( na misel mi gre še Hrvaška, kjer so ljudje še slabše plačani, zato so pa ponekod stroški - hrana, pijača.... DRAŽJI kakor pri nas. Mogoče je zato tam toliko dela na črno:dontknow:. Kako bo pa človek preživel ).
Trdim tudi, da mi imamo še vedno odlično poskrbljeno za obvezne zdravstvene storitve in zelo zelo poceni.
Glede svojega dela bi lahko dejal, da je cilj naše države oz. njenih vlqadajočih ta, da se na vsakem koncu pobere čim več od ljudi, naj se davki zvišajo, za to, da peščica " voluharjev" živi na njihov račun.
Svoje delo primerjam z delom nekoga na Finskem, Nizozemskem, Avstriji,Švici, Italiji... in lahko trdim, da smo mi navadni reveži. Ja, reveži, ki so najmanj 3 krat manj plačani kot drugje .Celo Estonija nas prehiti. Žalostno.:( :( :censored:
Na žalost je naš sistem narejen tako ,da ne funkcionira in je popolonoma nemotivacijsko usmerjen v nedelo, namesto v delo. Kadar zaposlen po določenem času spozna, da je najbolje da začne razmišljati, kako bi s čim manj truda ustvaril čimmanj, namesto čim več, potem je res hudo!
Moj zaključek : tisti, ki ima možnosti in želi res dati vse od sebe in mu za svojo kariero ni vseeno, ima pogum, je samostojen, zrel, tisti naj se čimprej spoka iz tega našega gnilega sistema kam drugam.Tukaj samo izgublja čas, živce in pamet. Ne trdim, da v tujini ni borbe, da ne bo hudih časov, ko se boš lahko zanesel samo nase, da je življene poceni in zastonj.Daleč od tega. Trdim pa, da imaš veliko večje možnosti ,da boš kaj naredil iz sebe .kot pri nas.
MMogoče se bo kdo spraševal, zakaj tudi sam nisem odšel v tujino. Odgovoril bom za to, ker je za omenjeno delo veliko veliko zanimanja( super plačano ) in tja na žalost zelo zelo težko prideš " noter".
Ne gre mi še tako slabo, da bi odšel v tujino. Mogoče je to prej slabost kakor prednost, ker, ko enkrat odideš, potem boš naredil vse, da boš tam tudi uspel. Se pap očasi sprašujem in razmišljam, kako bom živel npr. čez 10 let, če se bo trend " balkanizma" še naprej nadaljeval. Takrat bo mogoče za tujino res prepozno in to me skrbi.Da bi ali da bom zamudil priložnost.
No, škoda še, ker sem preveč len in svojih možnosti ne izkoristim maksimalno.Ampak to je pač od vsakega posameznika odvisno, kaj želi imeti od svojega življenja in tukaj sem si pač sam kriv.

Knez
13.09.2006, 10:54
Mislim, vklopimo malo logike;če bi bilo v vsaki državi, kjer so nižje plače, kot drugod, življenje za ustrezen količnik cenejše, bi to pomenilo, da imajo vse države v bistvu enak standard.

Normalno, da Avstrijci, Italijani, Švicarji..zaslužijo več od nas in bolje živijo.Kot sem napisal, oni so sistem, ki ga imajo gradili desetletja, medtem ko smo mi mutili in eksperimentirali v nekakšnem komunizmu.

Kaj ste res mislili, da bomo vse to nadoknadili v 15 letih, ali kaj..

Mowgli
13.09.2006, 10:58
In povrhu vsega Ljubljana ni odraz Slovenije...

Je kdo kdaj zasledil znesek, ki je največkrat izplačan kot osebni dohodek?
Ker povprečna plača pač ni relevanten podatek.

Knez
13.09.2006, 11:42
Mislim, da večina Slovencev prejema plačo nekje med 100 in 140 jurji.

čudežni
13.09.2006, 13:48
Mislim, vklopimo malo logike;če bi bilo v vsaki državi, kjer so nižje plače, kot drugod, življenje za ustrezen količnik cenejše, bi to pomenilo, da imajo vse države v bistvu enak standard.

Normalno, da Avstrijci, Italijani, Švicarji..zaslužijo več od nas in bolje živijo.Kot sem napisal, oni so sistem, ki ga imajo gradili desetletja, medtem ko smo mi mutili in eksperimentirali v nekakšnem komunizmu.

Kaj ste res mislili, da bomo vse to nadoknadili v 15 letih, ali kaj..

S temi našimi "konzervami", ki vodijo to državo, jih ne bomo nadoknadili niti v 150 letih.

Mowgli
13.09.2006, 14:26
Mislim, da večina Slovencev prejema plačo nekje med 100 in 140 jurji.

Verjetno res tam nekje. Ampak dokler le ugibamo in ne najdem verodostojno objavljenega podatka, lahko še vedno slavim uspehe velikih šefov skozi objave naraščajočih "povprečnih" plač... :veryevil: A nobene uslužbenke statističnega urada ni tu gor? :angel:

Knez
13.09.2006, 14:40
Verjetno res tam nekje. Ampak dokler le ugibamo in ne najdem verodostojno objavljenega podatka, lahko še vedno slavim uspehe velikih šefov skozi objave naraščajočih "povprečnih" plač... :veryevil: A nobene uslužbenke statističnega urada ni tu gor? :angel:

En dobi 700 jurjev, večina ostalih okoli 120, pol je pa povprečje okoli 180. Logično.

To je isto kot: jaz jem zelje, ti meso, skupaj pa jeva segedin.

Mowgli
13.09.2006, 19:10
En dobi 700 jurjev, večina ostalih okoli 120, pol je pa povprečje okoli 180. Logično.

To je isto kot: jaz jem zelje, ti meso, skupaj pa jeva segedin.

Podatki obstajajo, ampak se jih verjetno raje zadrži zase, da se narod ne razburi preveč. Saj veš, ni cekina za zdravstvo. :clown: Pa me jako zanima in se čudim, da nikogar drugega ne. Da tak podatek ni v javnem interesu... In da se končno nehamo skrivat v tej zgodbi o uspehu, ki vse preveč na Potemkinovo vas spominja.

Če se stalno opleta s tistimi 180 jurji, se ti ne zdi, da smo tako v...... Evropi? :veryevil:

hvala !
14.09.2006, 06:32
...kaj v evropi pa mislita, da takih razlik ni ?! sploh ker plače na gor niso omejene ;)

Knez
14.09.2006, 06:34
Evropske plače so itak floskula..

Kaj so "evropske plače", a so to grške, nemške, avstrijske, italijanske, portugalske, španske..?

Mowgli
14.09.2006, 08:39
Evropa je joke, je pa hudo uporabna zadeva, ko neukim ovcam svetlo prihodnost rišeš. Vedno je ravno prav daleč, čeprav je za vogalom, oz. smo že noter padli (kdo me bo pobral?). Isto je za nekatere Amerika. Ampak meni je vseeno najbolj pri srcu še vedno Indija Koromandija.