Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Preživnina

aleks1
08.09.2006, 18:00
Pozdravljeni!
Zanima me kaj lahko stori znanka, ki je dobila zahtevo za plačevanje preživnine moža, ki uradno še nista ločena. Naj malo opišem,stanje: mož se je večkrat zdravil za alkohol neuspešno, zaradi nevzdržnih razmer je dala znanka na sodišče ločitev brez delitvene bilance.Je mati dveh šoloobveznih otrok katera ta pripravljena oz. bodo tudi pri njej v bodoče zaradi neustreznih razmer. vseskozi je ta znanka plačevala po možu kredit, ki je bil na hipoteko in ga tudi namereva odplačati. Za zdaj ne razmišlja o delitveni bilanci, ker bi rada samo imela mir pred njim. Bilo je tudi nekaj fizičnega nasilja vendar ga ni evidentiranega ali podkrepljenega s pričami.Zanima me kaj lahko stori v tem primeru, ko jo mož toži za preživnino. Aja "partner"že več let nima rednega prihodka oz.službe. Hvala za kakršnekoli nasvete ali informacije.:)

lp aleks1

Vsemogočni
08.09.2006, 22:27
Madona, to bodo pa lahko kaj konkretnega svetovali le tisti, ki so šli skozi tako življenje. Tisti, ki teh problemov ni imel in jih ni izkusil, je težko kaj konkretnega svetovati, da bi bilo boljše. Nasvete je možno dati, kako naj bi bilo, vendar ževljensko nikakor niso uporabni.

Po vsej verjetnosti, če ima redno službo, bo po našem socialnem sistemu morala preživljati še bivšega soproga, ki je brez kakršnih koli dohodkov. Precj odvisno od njega, koliko je žleht.

Tvoji znanki želim, da se enkrat še ko je zdrava in pri močeh le osamosvoji in zaživi človeku spodobno življenje, brez, da bi jo kdorkoli pri tem oviral.

nishu
09.09.2006, 23:51
Ja, kolikor jaz vem (malo sem povohala soc. center od znotraj), bo morala res nekaj plačevati...kakor neumno se že sliši..problem je pa največkrat ravno v tem, da zadeve (nasilje) niso evidentirani s strani policije...namreč, če te tolče ali kako drugače maltretira, se je treba takoj obrnit na policaje ali socialno - potem imaš pa že podlago, da se zares (zakonsko) kaj uredi - v prid žrtvi...če pa ni nič zapisanega, ti pa na koncu vsi rečejo 'ja, kaj pa naj, če ni nobenih dokazov, da je bilo res tako, kot sedaj trdite vi...'
Summa sumarum, morala se bo zelo borit (po mojih drugoročnih izkušnjah). Ona ga je kot brezposelno osebo dolžna preživljat, dokler sta poročena. Tako da naj se le čimprej loči.

Medved Pu
10.09.2006, 11:11
Pozdravljeni!
Zanima me kaj lahko stori znanka, ki je dobila zahtevo za plačevanje preživnine moža, ki uradno še nista ločena. Naj malo opišem,stanje: mož se je večkrat zdravil za alkohol neuspešno, zaradi nevzdržnih razmer je dala znanka na sodišče ločitev brez delitvene bilance.Je mati dveh šoloobveznih otrok katera ta pripravljena oz. bodo tudi pri njej v bodoče zaradi neustreznih razmer. vseskozi je ta znanka plačevala po možu kredit, ki je bil na hipoteko in ga tudi namereva odplačati. Za zdaj ne razmišlja o delitveni bilanci, ker bi rada samo imela mir pred njim. Bilo je tudi nekaj fizičnega nasilja vendar ga ni evidentiranega ali podkrepljenega s pričami.Zanima me kaj lahko stori v tem primeru, ko jo mož toži za preživnino. Aja "partner"že več let nima rednega prihodka oz.službe. Hvala za kakršnekoli nasvete ali informacije.:)

lp aleks1
Naj vloži zahtevek za preživnino za otroke za nazaj(o tem ji bo več povedala socialna delavka na njenem centru, naj povpraša za kakšno dobro s. delavko, niso vse ravno delavne).
Socialna ji bo morda lahko povedala tudi kaj pravi zakonodaja o dokazovanju, da je bilo zakonsko razmerje mrtvo že leta nazaj.
Mož je dolžan plačevati za otroke, znesek preživnin, ki jih ni plačal gre potem v delitveno bilanco, če-ko pride do nje..!!!
Iin obresti seveda! Ona ga tu drži za jajca, ne on nje!
Je pa ravnala nespametno(čeprav razumem zakaj je tako ravnala), da ni vložila zahteve za razvezo že zdavnaj.
Izgubljenega ni nič, zakon je na njeni strani, le veliko dela bo treba vložit, da se vse to uredi, je malce v zaostanku, a nekoč se bo treba zadeve lotit..
Mož nima pravice zahtevat karkoli, že njegovo servisiranje je dovolj in preveč!
Naj poišče brezplačno pravno pomoč, če zmore plačat, pa odvetnika.:2thumbs:

Andreea
10.09.2006, 12:52
Ja, kolikor jaz vem (malo sem povohala soc. center od znotraj), bo morala res nekaj plačevati...kakor neumno se že sliši..problem je pa največkrat ravno v tem, da zadeve (nasilje) niso evidentirani s strani policije...namreč, če te tolče ali kako drugače maltretira, se je treba takoj obrnit na policaje ali socialno - potem imaš pa že podlago, da se zares (zakonsko) kaj uredi - v prid žrtvi...če pa ni nič zapisanega, ti pa na koncu vsi rečejo 'ja, kaj pa naj, če ni nobenih dokazov, da je bilo res tako, kot sedaj trdite vi...'
Summa sumarum, morala se bo zelo borit (po mojih drugoročnih izkušnjah). Ona ga je kot brezposelno osebo dolžna preživljat, dokler sta poročena. Tako da naj se le čimprej loči.

Kl---ev sistem :verymad:
Aleks, upam, da se bo zanjo vse dobro resilo. :2thumbs: Drzim pesti.

dkivi
10.09.2006, 13:09
kakor je že medved pu povedal,vloži naj zahtevek za preživnino otrok oz. naj da vlogo v jamstveni sklad in potem če drugega ne naj z njo plačuje preživnino ex-možu..reciprotiteta pač,imajo pa vsekakor otroci prednost pred očetom že po konvenciji,tako da z dobrim argumentom oz. odvetnikom se lahko zgodi da v končni fazi ne bo nič plačevala

sJavorshek
10.09.2006, 13:18
Čaki mal, ona njemu preživnino plačvat? :nonono: :nonono: :nonono: :mad:
Če je invalid, naj si pridobi invalidsko, če ni, naj gre delat. Če on pije, naj ga država v roke vzame. :dontknow:

Treba vklučt čim več organov, policijo, sodstvo, socialno itd, da pove, kaj in kako je ta tip. :)
Pa vsekakor naj se zgovarja na to, d aona skrbi za otroke in ne obratno, da more on plačvat njej, in ne ona njemu. :)

dkivi
10.09.2006, 13:44
Če je invalid, naj si pridobi invalidsko, če ni, naj gre delat. Če on pije, naj ga država v roke vzame. :dontknow:

Treba vklučt čim več organov, policijo, sodstvo, socialno itd, da pove, kaj in kako je ta tip. :)
Pa vsekakor naj se zgovarja na to, d aona skrbi za otroke in ne obratno, da more on plačvat njej, in ne ona njemu. :)yep javči,zakonodaja je danes taka, da mora bivši zakonec ki ostane po ločitvi v stanovanju plačevati drugemu preživnino,dokler se ne opravi delitve premoženja,nato pa mu recimo bodisi izplača vrednost nepremičnine ali pa plačuje najemnino v premosorazmerni vrednosti procenta lastništva nepremičnine

aja konkreten primer,prijatelj se je ločil in šel iz stanovanja v podnajemništvo,ex-žena z dvema otrokoma,ki je ostala v fletu,mu je na mesec morala plačevati 80k,dokler se stanovanje ni prodalo,nato je dobil 50%

aleks1
10.09.2006, 20:27
Če sem prav razumel, lahko uveljavlja dokazilo o mrtvem zakonu, ki pa že traja leto in pol.Zadeva je taka ,da je znanka dala ločitev in sedaj pač poteka ta postopek , s to razliko, da ne bo zaenkrat uveljavljala delitev premoženja, če ga bo sploh. " Bivši " mož pa je dal tožbo za preživnino, kako je to mogoče, saj še nista uradno ločena...!!!:dontknow: No znanka se bo odselila in otroka tudi z njo: kaj pa zdaj, kdo bo plačeval preživnino za otroke oz. si bo pridobila ali sploh lahko kot mati samohranilka. Hvala vam za nasvete!
Nekaj ste že pomagali, da bo treba iti v težak boj.

lp v imenu znanke

nattka
10.09.2006, 20:34
sicer pa dober odvetnik/odvetnica zmore čuda ... ne moreš verjeti, kaj vse dosežejo ljudje ...

U462
10.09.2006, 20:45
a zdej pa ni noben tolk pameten, da bi se spomnil, da si ob ohceti dva obljubita točn to: da ima drugi pravico do preživljenja, če nima svojih prihodkov :veryevil:

dejte to temo pod LJ&SP, ... blis kakšnih skokou čez plot :veryevil: :veryevil: :veryevil:

U462
10.09.2006, 20:47
sicer pa dober odvetnik/odvetnica zmore čuda ... ne moreš verjeti, kaj vse dosežejo ljudje ...
a namest, da bi za deca, kmu je oblubila, da ga bo preživlala zdej za advokate zapravla denar :nonono:
traparija ... najprej nej svoj gnezd uzdržuje pol pa tujga ;)

Medved Pu
10.09.2006, 23:30

Pa vsekakor naj se zgovarja na to, d aona skrbi za otroke in ne obratno, da more on plačvat njej, in ne ona njemu. :)Lahko naredi preprost stroškovnik vzdrževanja družine in svojega vloženega dela in časa.
DKivi je razložil še malo bolje od mene glede preživnine za otroke....

Medved Pu
10.09.2006, 23:34
a namest, da bi za deca, kmu je oblubila, da ga bo preživlala zdej za advokate zapravla denar :nonono:
traparija ... najprej nej svoj gnezd uzdržuje pol pa tujga ;)Kakšen tak reglc o vzdrževanju zapitega je zagotovo v zakonu, izpodbiješ ga že s tem, da dokažeš, da se ni trudil dobit dela, ga obdržat, da se ni šel odvajat alkohola, da skratka ni nardilbistvenega, da bi prevzel svoj delež vzdrževanja družine...
Vsak ve, da ženska s toliko bremeni težko najde voljo in energijo in denar, da se izvije iz takega začaranega kroga.. :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

Medved Pu
10.09.2006, 23:35
a zdej pa ni noben tolk pameten, da bi se spomnil, da si ob ohceti dva obljubita točn to: da ima drugi pravico do preživljenja, če nima svojih prihodkov :veryevil:

dejte to temo pod LJ&SP, ... blis kakšnih skokou čez plot :veryevil: :veryevil: :veryevil:
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: to ni hec. če ne moreš povedat kaj bistvenega, ne piši!

Medved Pu
10.09.2006, 23:38
Če sem prav razumel, lahko uveljavlja dokazilo o mrtvem zakonu, ki pa že traja leto in pol.Zadeva je taka ,da je znanka dala ločitev in sedaj pač poteka ta postopek , s to razliko, da ne bo zaenkrat uveljavljala delitev premoženja, če ga bo sploh. " Bivši " mož pa je dal tožbo za preživnino, kako je to mogoče, saj še nista uradno ločena...!!!:dontknow: No znanka se bo odselila in otroka tudi z njo: kaj pa zdaj, kdo bo plačeval preživnino za otroke oz. si bo pridobila ali sploh lahko kot mati samohranilka. Hvala vam za nasvete!
Nekaj ste že pomagali, da bo treba iti v težak boj.

lp v imenu znankeglej DKivijev odgovor, to je to. Mirno vprašaj, če bi rad razumel več podrobnosti.

aleks1
11.09.2006, 07:46
Ja zanima me še nekaj, glede na to, da ima samo znanka plačo in skrbi za otroka pa še za položnico poleg tega pa še plačuje "možev" kredit. Mislim, da blizu leto in pol nimata skupnega gospodinjstva se pravi, on si za sebe kuha on pa za sebe oz. za otroka. Otroka sta šoloobvezna.tudi prehrano in učbeniki je plačevala sam, skratka ne dobi tolarja od moža.Tudi verbalnih stikov nimata v izobilju Ne vem , če sploh vloži "mož" za preživljanje njega glede na to, da še nista uradno ločena. Saj potem bosta otroka tako ali tako ostala materi, glede na to, da je "mož" alkoholik in se že večkrat neuspešno zdravil proti alkoholu. Potem , ko bo uradno ločena in šla za sebe oz. na svoje ali ne bo dobila status mati samohranilke???
lp

dkivi
11.09.2006, 08:10
Ja zanima me še nekaj, glede na to, da ima samo znanka plačo in skrbi za otroka pa še za položnico poleg tega pa še plačuje "možev" kredit. Mislim, da blizu leto in pol nimata skupnega gospodinjstva se pravi, on si za sebe kuha on pa za sebe oz. za otroka. Otroka sta šoloobvezna.tudi prehrano in učbeniki je plačevala sam, skratka ne dobi tolarja od moža.Tudi verbalnih stikov nimata v izobilju Ne vem , če sploh vloži "mož" za preživljanje njega glede na to, da še nista uradno ločena. Saj potem bosta otroka tako ali tako ostala materi, glede na to, da je "mož" alkoholik in se že večkrat neuspešno zdravil proti alkoholu. Potem , ko bo uradno ločena in šla za sebe oz. na svoje ali ne bo dobila status mati samohranilke???
lp seveda ga bo dobila,takoj ko bo ločena in ni nujno da gre sploh na svoje,pa kakor je meni znano se da na CSD-ju uredit tudi tko da se podpiše neka formalna izjava o ločenem gospodinjstvu,tudi že pred samo uradno ločitvijo,je pa res da ji takrat še ne pripada preživnina,bo pa imela en argument več na svoji strani ...a tist kredit od moža je šla na banko in uredila prepis odplačevanja,da bi bil ta kredit na njeno ime,menda se to da urediti z malo dobre volje,naj se pozanima

nishu
12.09.2006, 23:11
Jaz sem hotela samo dodati tole...glede preživnine...ko bosta uradno ločena in bo sodišče otroka določilo njej, ji bo on za otroka sicer res dolžan plačevati preživnino - a ta se določi v skladu z otrokovimi potrebami (leto šolanja, starost,...) IN glede na dohodek bivšega - ki ga pa ta nima...in potem bo verjetno, če je tip res taka zguba, imela opraviti z izvršbami na neplačane preživnine (MORA jih vztrajno vlagat, sicer ne bo imela pravice do preživnine iz jamstvenega sklada!!!)...ko se bodo te nekaj časa ponavljale, pa lahko vloži prošnjo za omenjeno preživnino iz javnega sklada - ta je, če se prav spomnim, tam nekje okrog 20 tisoč (ne me vlečt za besedo, je moj spomin ze rahlo zarjavel) za šoloobveznega najstnika. Ampak, kot sem rekla, opozorilo velja: brez izvršb ni 'državnih' preživnin!