Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Gobe

VR3
11.09.2006, 14:13
ja, sezona gob je skoraj v polnem teku in zato me zanima a se je kdo že kdaj zastrupu z gobami...

kako to zgleda, kaj boli, a je driska, vročina, bruhanje, kolk boli, kaj je treba narest, a si sposobn se sam pelat na urgenco in take "malenkosti":D

mrjerry
11.09.2006, 14:17
V ekstremnem primeru si lahko blazno zadet. In zelo lahko se zgodi, da dejansko nisi sposoben prpelat do urgence.

Naj ti ne bo skoda investirati v solidno knjigo z dobrimi fotografijami in opisi gob. Vzemi tako, v kateri kaj pise tudi o opremi za gobarjenje in predvsem gobarski etiki, saj zraven sodi tudi spostovanje gozda in podobno. Ko prides domov, pa si prav tako mirno nalij pivce, nato pa s knjigo v roki pojdi skozi bero in identificiraj vsak gobo, preden jo das v lonec.

Kaksna debata z bolj izkusenim gobarjem ali celo skupen izlet je pa se bolj dobrodosel. Naj povem samo, da nas ata nabirajo gobe ze vrsto let in se ni se nikoli nihce zastrupil. Ga pa vsako leto fejst zagrabi in kaksen mesec prebira ene in iste knjige in si izpopolnjuje svojo bazo podatkov v mozganih.

VR3
11.09.2006, 14:23
no, jst ne mislim delat kake kariere iz gobarstva. vsake tolko dobimo kako gobo od kakega navdušenega gobarja, tako kot smo jo npr. včeraj, in me je samo zanimalo kaj se mi lahko eventuelno zgodi ob takih adrenalinskih podvigih:D

no, a je kje kak s tazaresnimi izkušnjami?

p.s. naš ata isto dela - za vsako stvar nad katero se navduši si nabavi knjig. gobarstvo ga še ni zamikalo...

mrjerry
11.09.2006, 15:27
Hehe. No, ko bo, si lahko v knjigi prebers kar precej tudi o simptomih. Ampak ti ze zdaj povem, da ni kul... Pogosto se ti locita telo in um, kar pomeni, da telo krcevito izmetava vse, kar je prejelo (izcrpanost zagotovljena), um gre pa svojo pot. Lahko pa jo odneses ze z nekaj malega driske in pokvarjenim popoldnevom. Odvisno konkretno od gob in kolicine.

Angie
11.09.2006, 15:32
JOOOj, sam ne nabirat gobe s knjigo v levi roki, to bo ziher katastrofa.

Sicer kar se znakov tiče, zeleno rumeno bruhanje, driska brez kontrole....par ur po zaužitju. In lulanje stop!!!
Skratka - veliko sranje. Se ni zs hecat:nonono: :nonono: :nonono: :nonono:

VR3
11.09.2006, 15:35
hmmm, bo treba kje drugje iskat adrenalinske izzive:D
količine so sicer vedno majhne, z gobami itak ni za pretiravat. v bistvu me najbolj moti, da gre um po svoje (morm met stvari pod kontrolo). Tako, da mi ne preostane drugega kot čakat na zanesljivega gobarja....

Angie
11.09.2006, 15:37
....ali GOBARKO, mhm:) :) :)

mrjerry
11.09.2006, 15:38
JOOOj, sam ne nabirat gobe s knjigo v levi roki, to bo ziher katastrofa.

Sicer kar se znakov tiče, zeleno rumeno bruhanje, driska brez kontrole....par ur po zaužitju. In lulanje stop!!!
Skratka - veliko sranje. Se ni zs hecat:nonono: :nonono: :nonono: :nonono:
Jasno da ne, ko pa prides domov, je pa ze primerno med knjigo zraven. Gobe mors itak se ocistit in takrat si lahko mirno ogledas in poisces zadetek. Taprvic mogoce porabis pol ure za eno gobo, ampak scasoma se navadis. Pravilo pa je, da nikoli ne vrzi v lonec gobe, ce ne ves, katera je.

nattka
11.09.2006, 15:41
mene so učili, da je pravilo ... nikoli ne utrgaj gobe če nisi prepričan da je užitna ...

Angie
11.09.2006, 15:44
:Pravilo pa je, da nikoli ne vrzi v lonec gobe, ce ne ves, katera je.:2thumbs: :2thumbs:

mrjerry
11.09.2006, 15:53
mene so učili, da je pravilo ... nikoli ne utrgaj gobe če nisi prepričan da je užitna ...

Jah, ampak v tem primeru pac reskiras, da se s knjigo v levi roki javno osmesis :D.
Sicer je pa tvoja pravilnejsa. Tudi musnic in drugih gob, za katere sicer vemo, da so strupene, ne smemo unicevati. Imajo namrec se druge, gozdu prijazne funkcije.

nattka
11.09.2006, 15:55
sem bolj mislila v smislu da pač ne nabereš 20 gob za katere doma ugotoviš da so daleč od užitnih ...

eno pa vendarle vzameš da jo doma dodobra seciraš ... pa opazuješ okolico ...
ali je pod bukvijo ali pod štorom ali na obronku gozda pa tko ...

mrjerry
11.09.2006, 15:57
Saj, bodimo malo realni... Ce nisi vsaj malo poznavalca je zelo malo verjetno, da iz prve iz gozda privleces pol kombija gob ;)

Mimogrede, gurmanski nasvet: lisicke so boljse za z jajci, ker v juhici lahko rahlo zagrenijo, sploh ce se juhica ne poje takoj.

Angie
11.09.2006, 15:58
Nerodno!! S tem smo si pršli malce v kontradikcijo s prejšnjo trditvijo!!!

Gobo, ki jo prnesemo domov, moramo že v hosti prepoznati v 95%, da je prava!!!

mrjerry
11.09.2006, 16:01
Ne reklamiram jaz frajarjenja po gozdu brez knjige ;)

nattka
11.09.2006, 16:04
Saj, bodimo malo realni... Ce nisi vsaj malo poznavalca je zelo malo verjetno, da iz prve iz gozda privleces pol kombija gob ;)

Mimogrede, gurmanski nasvet: lisicke so boljse za z jajci, ker v juhici lahko rahlo zagrenijo, sploh ce se juhica ne poje takoj.

meni je pa ravno ta grenkoba všeč ...
in ugotovila sem da zmrznjene lisičke bolj grenijo kot sveže ...

moja starša in sestra so zapriseženi gobarj ... člani gobarskega društva pa to ... in da ni za verjet kake
anekdotevčasih povejo ... narod cele košare strupenih gob vleče domov ... ker jih zamenjajo za podobne ...
ali pa veselo potrgajo vse zaščitene gobe ...

mrjerry
11.09.2006, 16:07
meni je pa ravno ta grenkoba všeč ...
in ugotovila sem da zmrznjene lisičke bolj grenijo kot sveže ...

Tocno tko. Informacijo so mi sicer zaupali v neki gostilnici (mi doma skor vedno vse sproti zmazemo).

moja starša in sestra so zapriseženi gobarj ... člani gobarskega društva pa to ... in da ni za verjet kake
anekdotevčasih povejo ... narod cele košare strupenih gob vleče domov ... ker jih zamenjajo za podobne ...
ali pa veselo potrgajo vse zaščitene gobe ...
Uhh... To morajo bit storije. Sploh ko kak izkusen gobar pove kaksno o tem, ko na `svojem' terenu sreca kaksnega totalno narobe oblecenega in opremljenega `gobarja', ki potem postavlja n00bovska vprasanja. :P :P :P

Najbrz podobna scena, kot na forumu, ko sem in tja dobis OS, zakaj so nekateri uporabniki na seznamu ene crne, drugi pa modre barve :clown:

nattka
11.09.2006, 16:11
sicer pa lisičke rastejo na trim stezi od mosteca na rožnik ...;)

ker sem iz zaprisežene gobarske familije sem mal genov potegnila ...:shy:

mrjerry
11.09.2006, 16:27
lol :D :D
pregovor pravi, da gobe rastejo po dezju, nic pa ne pove ali omejuje, kje

Em, a mogoce ves... Ena jurcku zelo podobna (celo sorodna) goba se imenuje dedek... Menda je edina razlika ta, da njegova povrsina potemni, ko ga odrezes (oz. narezes). A ves kaj o tem?

korenje4
11.09.2006, 16:29
ja, sezona gob je skoraj v polnem teku in zato me zanima a se je kdo že kdaj zastrupu z gobami...

kako to zgleda, kaj boli, a je driska, vročina, bruhanje, kolk boli, kaj je treba narest, a si sposobn se sam pelat na urgenco in take "malenkosti":D

jz... posledice: mocne bolecine v trebuhu, driska, vrocina...

fancy
11.09.2006, 16:33

Em, a mogoce ves... Ena jurcku zelo podobna (celo sorodna) goba se imenuje dedek... Menda je edina razlika ta, da njegova povrsina potemni, ko ga odrezes (oz. narezes). A ves kaj o tem?

Dedek, dedec in podobno :)
Dobra goba, žal samo mlada.
Res je, ko ga prerežeš ali pretrgaš potemni..................enako kot njegov prijatelj z rdečim klobokum turk (štajersko domače ime) :)

pinky
11.09.2006, 16:35

Em, a mogoce ves... Ena jurcku zelo podobna (celo sorodna) goba se imenuje dedek... Menda je edina razlika ta, da njegova povrsina potemni, ko ga odrezes (oz. narezes). A ves kaj o tem?tule jih imaš:

http://www.gobe.si/Mikologija/Leccinum

mrjerry
11.09.2006, 16:35
Aaa, tako... No, to sem enkrat vrgel v rizoto in je bila odlicna. Samo nisem cist tocno vedel, katera je :angel:

mejdun pinky, tole si pa deklasirala sceno :blush:

fancy
11.09.2006, 16:37
:nonono: v roku 24ur je vsaka goba užitna :veryevil:
Ne lomi ga jerry...................če nisi 101% je rajši sploh ne poberi v gozdu :)

mrjerry
11.09.2006, 16:59
Nisem jaz nabiral... Dobil sem samo takole razlago, kot sem napisal, s pripombo, da so 100% uzitni. No, res so bli. Ampak je slo za osebo, ki ji zaupam. Zdaj ko vem, da tud turki pasejo v to klaso, sem pa sploh cist pomirjen :)

fancy
11.09.2006, 17:02
Glede turkov si lahko brez skrbi :)
Med njimi ni strupenih, so samo neužitni :D
Neužitni so pa precej različni od pravih..................tanjši bet in drugačen klouk.
Glede barve klobuka je pa tako...................če je pod listjem je lahko tudi enake barve kot bet :)

fancy
11.09.2006, 17:04
Največji humor je, ko vidiš gobarja ki po knjigi ločuje gobe :clown:

mrjerry
11.09.2006, 17:09
Kako pa? Valda se eni rodijo s complete mushroom database zapeceno v malih mozganih, al kaj?

pinky
11.09.2006, 17:11
gobe spoznavaš tako da ti jih nekdo pokaže; in to večkrat različne primerke (je razlika a so v temi al na soncu, mlade ali stare) - slike v knjigah so premalo

Angie
11.09.2006, 17:13
Kaka database itd, učenje na primerih.
A ne delajo več gobarskih razstav na jesen po šolah?

fancy
11.09.2006, 17:13
gobe spoznavaš tako da ti jih nekdo pokaže; in to večkrat različne primerke (je razlika a so v temi al na soncu, mlade ali stare) - slike v knjigah so premalo

Lep odgovor pinky :)

Gobe redno nabiram od začetka osnovne šole naprej, pa še vedno ne morem reči da vse poznam :rolling:

Ravnam se po preprostem načelu.....................če nisem siguren, je ne vzamem :approve:

nattka
11.09.2006, 18:05
Ravnam se po preprostem načelu.....................če nisem siguren, je ne vzamem :approve:

:approve: :2thumbs:

fancy
17.09.2006, 07:04
Nabral sem lepo košarico gob :approve:
To bo kosilo :P :P :P

cornholio
17.09.2006, 07:13
Nabral sem lepo košarico gob :approve:
To bo kosilo :P :P :P

opppa :2thumbs:
nad al pod 600 metri nadmorske ?

fancy
17.09.2006, 07:30
:dontknow: pojma nimam, verjetno pod 600 m:dontknow:
Moram si vzet čas naslednji vikend in jih nabrat pri meni doma :P
Dane zjutraj sem jih nabral v 1/2 ure :)

zverina
18.09.2006, 12:11
daj fancy napiš kako pripravljaš gobe na žaru.

fancy
18.09.2006, 16:47
Po mojem okusu :P
Očistim, operem, posušim, posolim................na vroč žar..................pojem :approve: :P :P

zverina
18.09.2006, 21:55
kaj pa zraven? O.k razen Heinekena.

fancy
18.09.2006, 22:01
Pečen krompir na na žaru, zelenjava................v bistvu kar ti paše :)
To ni neki gurmanski recept, tako smo jedli doma kot mulčki:rolling: pa še sedaj mi je všeč :approve:

zverina
18.09.2006, 22:05
od gob pa jurčke, šampijone, lisičke..... skratka vse?

fancy
18.09.2006, 22:07
Ja, priporočam sivke in marele..........................seveda če jih poznaš :)

zverina
18.09.2006, 22:21
sivke ne, marele pa.

dkivi
18.09.2006, 22:33
jst pa karželjne ali pa lisičke z jajci:P:P:P

zverina
18.09.2006, 22:34
za karželjne sem že slišal, sam se ne spomnim kaki so.

fancy
19.09.2006, 16:40
sivke ne, marele pa.
:dontknow:

pinky
19.09.2006, 17:28
za karželjne sem že slišal, sam se ne spomnim kaki so.spada drugače med mušnice, je pa užiten

http://svetgob.aza-ms.si/zveza/razstave/20001010/amanita_caesarea.jpg
http://www.drustvo-bisernica.si/SLIKE%20GOB/Amanita%20caesarea2%2004.JPG

zverina
20.09.2006, 16:00
:dontknow:

fancy zakaj so sivke rdeče?:shy: A sem kaj neumnega napisal?:D

fancy
20.09.2006, 16:40

:dontknow

Niso vse sivke rdeče..............so tudi zelene in sive (rjave).

Pri sivkah bodi še posebno pozorn.........................panterjeva in zelena mušnica sta zelo podobni sivkam.
Rdečo sivko pa lahko zamešaš z rdečo mušnico...................ni panike, ni strupena ampak neužitna.
No ja, če jo pravilno pripraviš je čist užitna.
Pri panterjevi in zeleni mušnici pa :nonono: :

freya
21.09.2006, 06:33
jst pa karželjne ali pa lisičke z jajci:P:P:P

Karželj je zaščiten klik (http://www.drustvo-bisernica.si/amanitacaesarea.html)
:nonono:

freya
21.09.2006, 06:41

sivke so sive golobice, med rod golobic pa spadajo raznobarvne gobe, tudi rdečkaste, vijoličaste, zelenkaste...
pri teh gobah je potrebno biti še posebno pazljiv, ker so užitne, neužitne in strupene precej podobne med seboj
glej link, slike tu (http://www.gobe.si/Mikologija/Russula)

Gobe se lahko spoznavajo iz knjig, vendar jih nikar ne nabirajte in uživajte preden jih pregleda nekdo, ki jih res pozna, oz. vas nekajkrat pelje na eksurzijo v gozd. V naravi so gobe precej drugačne kot na slikah.

freya
21.09.2006, 06:54
:dontknow

Niso vse sivke rdeče..............so tudi zelene in sive (rjave).

Pri sivkah bodi še posebno pozorn.........................panterjeva in zelena mušnica sta zelo podobni sivkam.
Rdečo sivko pa lahko zamešaš z rdečo mušnico...................ni panike, ni strupena ampak neužitna.
No ja, če jo pravilno pripraviš je čist užitna.
Pri panterjevi in zeleni mušnici pa :nonono: :

golobice se razlikujejo od mušnic, ker nimajo venčka (kranceljna) na betu
veliko več zamenjav s panterjevo mušnico je med nabiralci bisernic (srnic), razlikovat te dve gobi dse ne moreš naučiti iz knjig.

PANTERJEVA MUŠNICA (AMANITA PANTHERINA) KLIK (http://www.drustvo-bisernica.si/amanitapantherina.html)

BISERNICA (AMANITA RUBESCENS) KLIK (http://www.gobe.si/Gobe/AmanitaRubescens) IN ŠE TU KLIK (http://www.drustvo-bisernica.si/amanitarubescens.htm)

lady_lucifer
21.09.2006, 08:05
no, en nasvet za vse, k hodte po gobe;) golobic je letos mamamia velik....so take in drugace, zelene, plave, rdece, vijolcne..

http://www.gobe.si/slike/thumb_Russula_virescens.jpg

ker jih je res ful in tud najbl izkuseni gobarji ne poznajo vseh, je kle en zelo preprost test, kako ves, ce je golobica okej. preprosto ugriznes en mali koncek golobice in zvecis....ce zacne pect, potem ni okej. ce ne pece, pol jo pa kr vzamte! seveda tist "zvecek" pol pljunes:D skratka, golobice so krasne, ce jih olupis (to barvasto kozco na klobuku, pa ni treba bit 100% natancen), narezes, in ornk preprazis na malo masla....cist simpl, sam fuuuul dobr!:P

freya
21.09.2006, 08:18
samo dušiš, nič ne prekuhaš?

lady_lucifer
21.09.2006, 08:19
ne dusis...prazis v teflonski ponvi...in pol dobris kukr tak gobji cips:P

freya
21.09.2006, 08:24
nikol probala.....pa še bom :)
(približno koliko časa pražiš?)
Sicer najraje golobičke dam v gobovo juho. Najboljša gobova juha je pa iz štorovk ;)

lady_lucifer
21.09.2006, 08:24
nimam pojma kolk casa...sej to se vidi, da se micken zapecejo...so take zlato-rjave barve:D

freya
21.09.2006, 08:30
pa zraven malo kisle smetane ali pa sirove omakce
:P

lady_lucifer
21.09.2006, 08:32
niti pod razno!! no vsaj jst neb :shy:
to mamo pr nas tko za eno prilogco polet...recimo k pecenmu krompirju:D

fancy
21.09.2006, 16:37
golobice se razlikujejo od mušnic, ker nimajo venčka (kranceljna) na betu
veliko več zamenjav s panterjevo mušnico je med nabiralci bisernic (srnic), razlikovat te dve gobi dse ne moreš naučiti iz knjig.

PANTERJEVA MUŠNICA (AMANITA PANTHERINA) KLIK (http://www.drustvo-bisernica.si/amanitapantherina.html)

BISERNICA (AMANITA RUBESCENS) KLIK (http://www.gobe.si/Gobe/AmanitaRubescens) IN ŠE TU KLIK (http://www.drustvo-bisernica.si/amanitarubescens.htm)

Poznam te razlike :)
Vedeti pa moramo, da je eno teorija (lepa slika in opis v knjigi), drugo pa praksa (slaba svetloba, pokritost z listjem, mlada goba, nepravilna rast.....). Pade pa se na praksi :nonono:

Freya, kdaj greva gobe nabirat :dontknow: :)

zverina
21.09.2006, 17:14
a bi znal mogoče kdo povedat kako bi hitro našel šampijončke ali dežnike...mislm kje najbolj rastejo, da mi ne bo trebo veliko hodit.:)

šnela
21.09.2006, 17:15
a ni tko, da se šampinjone goji? :blush:

dkivi
21.09.2006, 17:16
Karželj je zaščiten klik (http://www.drustvo-bisernica.si/amanitacaesarea.html)
:nonono:to sem enkrat že razlagal,vem za kotičke kjer redno rastejo v skupinah tudi do 10,vedno jih vzamem samo za en obrok torej 2-3,ostale zakamufliram:approve::veryevil:....
pa še nekaj;) v lj te lahko peljem v kar nekaj gostiln višjega ranga kjer ponujajo karželjne z jajci ali v rižoti:dontknow:
torej če lahko jara gospoda zakaj ne bi smela tut raja:censored::censored::censored:

lady_lucifer
21.09.2006, 17:16
sampinjoni so gojene gobe....naravni ekvivalent so travniski kukmaki. mi jih nabiramo na gozdnih jasah....torej na travniku, sam bliz gozda;)

za deznike pa ne vem, ce je kej specificnega....najbrz ma kake veze s tem, kaksna hosta je...bi znalo bit, da dobr raste u bukovih tleh, ker mi jih vedno najdemo prav tam...:dontknow:

dkivi
21.09.2006, 17:18
a bi znal mogoče kdo povedat kako bi hitro našel šampijončke ali dežnike...mislm kje najbolj rastejo, da mi ne bo trebo veliko hodit.:)šampinjončki oz. travniški kukmaki rastejo skoraj po vseh pašnikih,malo pobrskaj okrog kravjekov pa jih boš našel,drgač pa tržnica :)

zverina
21.09.2006, 17:25
kje pa naj najdem kravjeke?

dkivi
21.09.2006, 17:37
kje pa naj najdem kravjeke?:rolling::rolling::rolling::rolling: ja tam ko krave kakajo

fancy
21.09.2006, 17:42
a bi znal mogoče kdo povedat kako bi hitro našel šampijončke ali dežnike...mislm kje najbolj rastejo, da mi ne bo trebo veliko hodit.:)

Ob cesti iz Frama na Planico cca 1 km pred kmečkim turizmom. Parkiraš ob cesti in nabereš marele :cool:

zverina
21.09.2006, 17:45
a bliže Maribora ne veš za nobeno lovišče?

silence
21.09.2006, 17:50
a bliže Maribora ne veš za nobeno lovišče?Jest vem! :approve: :approve:

Tromeja, pol pa še en kup kuclov polnih jurčkov, če greš mal po brezpotju :P
Samo sej razumeš, a ti tuki gor koordinate najboljšega lovišča ne morem razkrit anede.:shy:

fancy
21.09.2006, 17:51
a bliže Maribora ne veš za nobeno lovišče?

Bliže Maribora :rolling: :rolling: bog te nima rad, a veš kje je Fram :dontknow:
Če ti je to predaleč pa okolica Pristave v Javorniškem rovtu :veryevil:

fancy
21.09.2006, 17:52
Jest vem! :approve: :approve:

Tromeja, pol pa še en kup kuclov polnih jurčkov, če greš mal po brezpotju :P
Samo sej razumeš, a ti tuki gor koordinate najboljšega lovišča ne morem razkrit anede.:shy:

:nonono: :nonono:
Od Zelencev proti Planici :approve: pa na Mojstrano ne pozabi :)

silence
21.09.2006, 17:53
Bliže Maribora :rolling: :rolling: bog te nima rad, a veš kje je Fram :dontknow:
Če ti je to predaleč pa okolica Pristave v Javorniškem rovtu :veryevil:Fancy!!!!:( :( :kisses:

Tud tam ja!!! :P :approve:

silence
21.09.2006, 17:54
:nonono: :nonono:
Od Zelencev proti Planici :approve: pa na Mojstrano ne pozabi :)Nikoli!!:approve:

Samo tam moreš bit tadomač, da najdeš tadobre place ali pa vsak dan tam pa se po gmajni jagat :angel: :approve:

fancy
21.09.2006, 17:56
Nikoli!!:approve:

Samo tam moreš bit tadomač, da najdeš tadobre place ali pa vsak dan tam pa se po gmajni jagat :angel: :approve:

Al pa imet domačinko za vodnika :P :P :P

silence
21.09.2006, 17:59
Al pa imet domačinko za vodnika :P :P :PTudi to je opcija ja.:blush:

fancy
21.09.2006, 18:00
Fancy!!!!:( :( :kisses:

Tud tam ja!!! :P :approve:

Poznaš:dontknow:

dkivi
21.09.2006, 18:02
suha krajina od žvirč do hinj,če je gobja sezona se da nabrati tudi do 50 kil prve klase jurčkov na dan:approve:

silence
21.09.2006, 18:05
Poznaš:dontknow:Hey! Do you know who you are talking to?:shy: Po tanovem sem tam spodi.:D

fancy
21.09.2006, 18:13
V soboto grem nabirat gobe na Gorenjsko, malo bom po Mežaklji pogledal :)
Tam vedno turke dobim. Butasti Gorenjci jih namreč smatrajo za strupene :rolling: :rolling: :rolling:

silence
21.09.2006, 18:17
V soboto grem nabirat gobe na Gorenjsko, malo bom po Mežaklji pogledal :)
Tam vedno turke dobim. Butasti Gorenjci jih namreč smatrajo za strupene :rolling: :rolling: :rolling::O :( :rolling: Zakuga se morem jest skoz jezit nate?:( :clown:
Upam, da se mi ne zgubiš, ker v soboto res ne bom mogla bit tvoja vodička.:dontknow:
Lohk se pa še zame nadihaš :angel:

fancy
21.09.2006, 18:21
zakaj bi se pa morala jeziti name :dontknow: .........................Aja, molji
Ne bom se zgubil, brez skrbi :) se znajdem na Gorenjskem :angel:
Če bo sreča, grem pa v nedeljo še na Pohorje po gobe.....................zverina v Fram in okolico :) tam bojo pa jurčki padli :approve:

silence
21.09.2006, 18:27
zakaj bi se pa morala jeziti name :dontknow: .........................Aja, molji
Ne bom se zgubil, brez skrbi :) se znajdem na Gorenjskem :angel:
Če bo sreča, grem pa v nedeljo še na Pohorje po gobe.....................zverinav Fram in okolico :) tam bojo pa jurčki padli :approve::( ;) :clown:

To, da si na grenskem doma, sem že opazla ja :P
A na gorenskem pa sam marele najdeš a kuko?:O

fancy
21.09.2006, 18:31
:( ;) :clown:

To, da si na grenskem doma, sem že opazla ja :P
A na gorenskem pa sam marele najdeš a kuko?:O

:nonono: :nonono: razen če smatraš štajersko do Vršiča in Postojnskih vrat :rolling: :rolling:
Čistokrven Štajerc, začasno v Domžalah :)
Ne sam marele, tudi zdajšnjo mrs. Fancy sem tam našel :veryevil:

silence
21.09.2006, 18:33
:nonono: :nonono: razen če smatraš štajersko do Vršiča in Postojnskih vrat :rolling: :rolling:
Čistokrven Štajerc, začasno v Domžalah :)
Ne sam marele, tudi zdajšnjo mrs. Fancy sem tam našel :veryevil:Aja:P Zato pa vse veš!:approve: Dober si si to postlal.:approve:

fancy
21.09.2006, 18:35
:approve: :2thumbs: :approve:

albundy
21.09.2006, 18:45
zjutraj grem na pokljuko . a ima kdo kak podatek če je kaj bere?

zverina
21.09.2006, 20:11
Če ti je to predaleč pa okolica Pristave v Javorniškem rovtu :veryevil:

ej sorry fancy:rolling: , matr zdele pa se res smejem:rolling: :rolling: , na hitrco sem prebral tisto Planico in automatisch povezal z Gorenjsko.:rolling:

ej v unem postu si napisal, da pobiraš turke. Kaj počneš z njimi? Men je to ful nagravžna goba.

freya
22.09.2006, 07:33
Poznam te razlike :)
Vedeti pa moramo, da je eno teorija (lepa slika in opis v knjigi), drugo pa praksa (slaba svetloba, pokritost z listjem, mlada goba, nepravilna rast.....). Pade pa se na praksi :nonono:

Freya, kdaj greva gobe nabirat :dontknow: :)

čakam na poročilo naših vohunov, da rastejo

Ja, slikce ne povedo vsega, izkušen gobar te nauči mnogo več osnovnih stvari v krajšem času kot knjiga, za detajle in razširjanje poznavanja gob pa seveda je knjiga nepogrešljiva ( ok, mogoče je pa za koga bolj praktično sprehajanje po gozdu z laptopom ;) )

mrjerry
22.09.2006, 07:57
Forrest WiFi :clown:

tisko
22.09.2006, 10:07
Ja ne vem, če so že ponovno jurčki pokukali na plan. Saj je tržnica (vsaj v Ljubljani) prazna. Tudi sama sem bila v nedeljo, ponedeljek, torek mal okrog, pa jurčkov ni bilo. So bile pač druge gobe, katere nabiram, jurčka pa tud starga nisem vidla.

fancy
22.09.2006, 15:28
ej sorry fancy:rolling: , matr zdele pa se res smejem:rolling: :rolling: , na hitrco sem prebral tisto Planico in automatisch povezal z Gorenjsko.:rolling:

ej v unem postu si napisal, da pobiraš turke. Kaj počneš z njimi? Men je to ful nagravžna goba.

:rolling: :rolling:
Počnem isto kot z vsemi ostalimi gobami..............pojem jih:P super so vloženi :approve:

fancy
22.09.2006, 15:30
čakam na poročilo naših vohunov, da rastejo

Ja, slikce ne povedo vsega, izkušen gobar te nauči mnogo več osnovnih stvari v krajšem času kot knjiga, za detajle in razširjanje poznavanja gob pa seveda je knjiga nepogrešljiva ( ok, mogoče je pa za koga bolj praktično sprehajanje po gozdu z laptopom ;) )

Ti bom jaz v ponedeljek povedal :cool:

Ne bi se rad kregal s tabo, vendar knjige z gobami še nisem odprl...............tako da :dontknow:
To z laptopom ni slaba ideja:) lahko nabiraš gobe in spemaš po forumu :)

albundy
22.09.2006, 15:55
danes na pokljuki je bila zguba časa. en čisto obgrizen, pa še en bolj švoh .

fancy
22.09.2006, 15:57
Smola :)
Je bil pa vsaj dober sprehod po gozdu :)

albundy
22.09.2006, 16:05
Smola :)
Je bil pa vsaj dober sprehod po gozdu :)
to pa ja, pa še malo sem skočil do bohinja na špancir.

fancy
22.09.2006, 16:06
..............okrog jezera :dontknow:

zverina
22.09.2006, 16:50
a iz dežnikov se nič ne da druzga nardit, razen da jih ocvreš?

albundy
22.09.2006, 16:51
..............okrog jezera :dontknow:
ne , se mi ni dalo. od ribčevega laza po poti proti zapuščeni ribogojnici in nazaj.

lady_lucifer
22.09.2006, 17:30
a iz dežnikov se nič ne da druzga nardit, razen da jih ocvreš?

bohnedej ocvrt:D
popeces jih...sploh mladi dezniki so ful dobri, stari majo pa bet ze ful lesen, tko da tega pac odrezes stran.....lahk si nardis tako gobjo omleto...popeces gobe in pol enkrat dodas jajc in se zacinis (sol, poper, nasi dajo se petersilj);)

zverina
22.09.2006, 20:27
a to se tud da delat:O ? Morm poskusit, samo v gozd se mi ne ljubi it.:(

lady_lucifer
22.09.2006, 20:29
pel se mrcine v hosto, pa bo zadovoljstvo dvojno:)

fancy
23.09.2006, 17:25
Nisem bil na Gorenjskem, košara gob je pa vseeno padla :) in to čist blizu končne postaje mestnega avtobusa :rolling: :rolling: :rolling:

lady_lucifer
23.09.2006, 18:04
evo, dans sm bla v hosti....lisick kokr ces!! pol smo nabral se mlade deznike, mlade prasnice, vitezovke, eno mokarico, pa fuuuul mrtvaskih trobent:P:P:P:P:P no, pa enga dedica:D

fancy
23.09.2006, 18:10
:clapping: :clapping: :clapping: bravo Lady, pa imaš kosilo za jutri :2thumbs:

lady_lucifer
23.09.2006, 18:11
jutr gremo ven jest, tko da pojutrinjem;)

fancy
23.09.2006, 18:13
Gobe se jedo sveže al pa posušene :)

lady_lucifer
23.09.2006, 18:13
dva dni ni noben problem;)

fancy
23.09.2006, 18:14
:dontknow: vsak je svoje nesreče kovač :dontknow:

lady_lucifer
23.09.2006, 18:18
aaam, pr nas se na gobe ful spoznamo, tko da se ni za bat :approve:

fancy
24.09.2006, 10:26
Nabral nekaj gobic................juhca bo :P :P :P

freya
25.09.2006, 08:11
vse živo je...samo jurčkov ne
:(

zverina
25.09.2006, 10:32
vse živo je...samo jurčkov ne
:(

dežnike si našla?

albundy
25.09.2006, 10:39
mene pa zanima koliko klopov naberete? odkar jih je toliko po gozdu me je popolnoma minilo gobarjenje v dolinah .
vleče me samo v višje predele, kjer jih zaenkrat še ni.
se pa vidi, da se klima spreminja na slabše. včasih na pokljuki ni bilo toliko mladih suhih smrek. tudi jurčki niso bili črvivi.

freya
25.09.2006, 12:03
dežnike si našla?

za marele imam poseben teren..ne, tja nisem šla

freya
25.09.2006, 12:08
mene pa zanima koliko klopov naberete? odkar jih je toliko po gozdu me je popolnoma minilo gobarjenje v dolinah .
se pa vidi, da se klima spreminja na slabše. včasih na pokljuki ni bilo toliko mladih suhih smrek. tudi jurčki niso bili črvivi.

klopi se najdejo
preden greš, se po obleki in koži nasprejaš z autanom, offom, ko se vrneš, se stuširaš, umiješ lase in se pregledaš ter obleko obesiš kam v klet ali takoj vržeš v pranje. Klop prvih 24 ur ni nevaren, zato se splača dobro pregledati oz. dati pod drobnogled ljubi osebi, kar ima spet svoje prednosti.
Sicer sem pa klopa dobila sredi Ljubljane, ker mi je padel z drevesa v centru Lj. za vrat.

lady_lucifer
26.09.2006, 07:31

v zadnjih treh letih nism mela niti enga klopa, pa smo precej u hosti:dontknow: zgleda, da grejo vsi na nasga psa...