Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Stanovanjski stroški: kaj plača lastnik, kaj najemnik?

Mesečnica
19.09.2006, 06:56
Vsi, ki živitev najemniških stanovanjih, ali pa tisti, ki oddajate stanovanje, mi lahko pomagate? Zanima me, kaj je pri stanovanjskih stroških obvezan plačati lastnik, kaj pa najemnik. Živim namreč v najemniškem stanovanju (legalno), upravnik vsak mesec izda položnico za stanovanjske stroške z obrazložitvijo, v kateri se nejdejo zelo različne postavke: voda, čiščenje stopnišča, ogrevanje, itd. Logično se mi zdi, da kot najemnica plačam vodo, čiščenje stopnišča, ogrevanje, elektriko na stopnišču, hišnika, drobna popravila (npr. zamenjava žarnice na stopnišču) ipd., problem pa se pojavi pri postavkah, kot so:

požarni red (vsa nadstropja so opremili z gasilskimi aparati in izobesili požarni red)
zavarovanje (brez posebne obrazložitve, za kakšno zavarovanje gre)
servis gasilske opreme
domofoni (spet brez dodatne obrazložitve)

Kdo naj bi plačal te stroške - lastnik ali najemnik? :dontknow: :dontknow: :dontknow:
Kot je meni znano, naj bi lastnik plačal stroške "posegov", ki večajo "vrednost" stanovanja ... :dontknow:

doli
19.09.2006, 07:52
Če imaš sklenjeno najemno pogodbo, potem je to vse napisano tam. Če v pogodbi ni ločenih investicijskih stroškov, potem to z lastnikom vsekakor uredita, drugače boš imela ob zamenjavi strehe ali peči ali kaj podobnega ogromne stroške. Med zgornjimi točkami bi bili lahko stvar dogovora le stroški zavarovanja (v mojem primeru plačujem zavarovanje jaz in ne najemnik, a sem zaradi povečanja premije zavarovanja tudi dvignil najemnino), ostalo plača lastnik. Vedno pa je v praksi tako, da ima lastnik pravico povečati najemnino, če se tako odloči, tako da boš najverjetneje na koncu vseeno ti plačala. Predlagam pa, da opozoriš upravnika, da nisi ti lastnik stanovanja in da naj pošilja dve položnici. Eno na lastnika, drugo pa tebi, kjer bodo samo tekoči stroški. Pri meni moj upravnik točno ve, kaj zaračunati komu in mi zaračunava tudi zamenjavo žarnic na hodniku. Nisem pa prepričan, da to ne zaračunava tudi najemniku.

Vsemogočni
19.09.2006, 19:28
Mogoče del odgovora dobiš na tej spletni strani:

http://www.sz-atrij.si/upravljanje/upravljanje_najem.php

lahko prebereš vse, se mi zdi da dikaj pomembna za tebe je pa 3. točka

U462
20.09.2006, 10:14
Vsi ... tisti, ki oddajate stanovanje...., problem pa se pojavi pri postavkah, kot so:

požarni red (vsa nadstropja so opremili z gasilskimi aparati in izobesili požarni red)
zavarovanje (brez posebne obrazložitve, za kakšno zavarovanje gre)
servis gasilske opreme
domofoni (spet brez dodatne obrazložitve)

Kdo naj bi plačal te stroške - lastnik ali najemnik? :dontknow: :dontknow: :dontknow:
Kot je meni znano, naj bi lastnik plačal stroške "posegov", ki večajo "vrednost" stanovanja ... :dontknow:
Načelno (vsaj jaz tako) te stroške krije lastnik (jih pa seveda vkalkulira v ceno najemnine ;) )
Načelno vse kar se tiče lastnine, vzrdževanja lastnine, izboljšave lastnine, zavarovanja lastnine ... skratka stvari in uslug, kjer je potreben podpis lastnika ali pa je lastnik v poziciji, da se pogaja z izvajalci stvari in storitev, ki časovno presegajo pričakovan čas bivanja najemnika plačuje najemnik.

Načelno pa vse, kar z normalno uporabo nastane kot strošek plača najemnik.

Se je pa dobro pomeniti z lastnikom ob sklepanju oz. podalševanju najemne pogodbe čimbolj podrobno kaj kdo plačuje, po možnosti pa tudi, kakšno kalkulacijo ima lastnik.

Mesečnica
21.09.2006, 11:07
V pogodbi imamo napisano:

"Najemodajalka bo stanovanje vzdrževala tako, da bo opravila vsa potrebna investicijsko vzdrževalna dela in s tem preprečila poslabšanje stanovanjskih razmer, najemnica pa bo prevzela obveznosti za tekoče vzdževanje stanovanja in opreme."

"Najemnica sama plačuje vse tekoče oz. obratovalne stroške kot so: elektrika, voda in kanalščina, ogrevanje, odvoz smeti, čiščenje in druge stroške v kolikor nastanejo."

Če jaz to prav razumem, potem je požarni red strošek lastnice (investicijsko vzdrževalno delo), servis gasilske opreme pa moj strošek (tekoči oz. obratovalni strošek)? :dontknow:

Kaj pravite?