Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Kako pa z zimskimi gumami?

mytilus
27.09.2006, 12:24
Kmalu, prekmalu bo prišel čas, ko bo treba spet menjati pnevmatike na jeklenih konjičkih. Zanimajo me vaše izkušnje z obutvijo vašega vozila.

Npr. Kaj montirati na C5. Kakšne dimenzije in marka gum.

lp:)

Medved Pu
27.09.2006, 13:32
Kmalu, prekmalu bo prišel čas, ko bo treba spet menjati pnevmatike na jeklenih konjičkih. Zanimajo me vaše izkušnje z obutvijo vašega vozila.

lp:)Z nokio sem bil zadovoljen na bivšem avtu.
Zdaj sem Bridgestone fan.
Najbolje, da poiščeš kak primerjalni test..

lump muc
27.09.2006, 16:23
pri meni bodo kar letne ostale tudi čez zimo, saj sem z njimi čisto zadovoljen tudi pozimi.

Bridgestone , KUMKHO

GiGi
27.09.2006, 17:26
Zelo sem zelo zelo zadovoljen z dunlop wintersport M3 so odlične v snegu kar sem lani dostikrat preizkušal...dosti pa jih je lani stavilo na Goodyear saj po po vseh testih bile v vrhu

fancy
27.09.2006, 18:26
Dunlop Wintersport mi odgovarja, tudi z Nokian sem bil zadovoljen :)

Matjaz26
28.09.2006, 10:12
Jaz uporabljam Bridgestone in si cist zadovoljen. Guma je super, mehka in lepo prime za asfalt, sicer so mal drazje ampak se splaca investirat v kvaliteto.
Sicer pa se mi zdi sezona zimskih gum kar dalec, tko da ne vidim smisla za predcasno sekiracijo.

tsuaF
28.09.2006, 10:21

lp:)
mlajša vozila (mislim da tista po letu 2000) imajo homologirano samo eno dimenzijo ;) ... torej, če nočeš imeti opravka z osebami v modrem, se drži dimenzije, ki je za tvoje vozilo homologirana ali pa pojdi najprej na LPP homologirat še dodatno dimenzijo. Kakšne dimenzije pa so za tvoje vozilo predpisane od proizvajalca si pa oglej v knjižici za tvoj avto.

Z znamkami_markami pa je takole:
V načelu velja razmerje med ceno in kvaliteto. Predvsem pa je dobro vedeti, koliko kilometrov na zimsko sezono prevoziš, da investiraš v zadostno kakovost. Velja namreč, da je dobro_zdravo gume menjati na 3 leta, neglede na obrabljenost

Na francoska vozila pa itak montiraš francoske gume :2thumbs: ... torej Mischelinke

Nikka06
28.09.2006, 11:58
Jaz mam Pegouta 206. Sem mela ene Michelinke pa so ful drsele, ker je bla guma baje za prihranit na bencinu. Se ne spoznam kaj prevec na te stvari pa bi prosila za nasvet, v bistvu me kar hitro prinesejo naokoli razni mehaniki z nekaksnimi nasveti -vglavnem bi vsi radi zasluzli ker se nic ne razumem v taksne stvari.

V bistvu rabim zimske in letne gume, tako da se priporocam za kak nasvet. Predvsem kam naj grem menjat in kupit gume, pa k kaksnemu postenemu mehaniku me napotite. :2thumbs:

Hvala.

mrjerry
28.09.2006, 12:34
zimske imam ze od nekdaj savine in sem zelo zadovoljen. Pri normalni voznji mi zdrzijo 3 sezone.

Letne imam pa nokian in prav tako nimam pripomb.

Katrin
28.09.2006, 12:39
Jaz sem se po tehtnem razmisleku :) odločila, da si bom kupila dobre letne gume, za pozim pa imela verige. Če bo snežil, bom šla tiste dva dni, ko bo sranje na cesti itak z javnim prevozom v službo.
Kaj misliš?

tsuaF
28.09.2006, 13:16
Jaz sem se po tehtnem razmisleku :) odločila, da si bom kupila dobre letne gume, za pozim pa imela verige. Če bo snežil, bom šla tiste dva dni, ko bo sranje na cesti itak z javnim prevozom v službo.
Kaj misliš?
Mislim, da je najbolje, da za večji del razdalj uporabljaš javni prevoz.
Minimalna debelina profila zimskih gum je 4 mm (če je manj, je kazen takšna kot komplet gum za avto ;) ).
Lahko pa zadevo primerjava z obutvijo: imaš pozimi na nogah letne čevlje, morda celo sandale ??
Kar se mene tiče imajo ljudje lahko avtomobile brez bencina, dodatnih sedežev, ampak za dobro avtomobila naj avto ima olje in hladilno tekočino, za varnost drugih udeležencev v prometu pa dobre zavore, vsa svetlobna telesa (luči in odbojnike) in dobre gume.

Maxus
28.09.2006, 13:25
Kaj misliš?

Če te policija v zimskem času ustavi,boš plačala kazen.Izjeme smo le mi na obali in se lahko celo leto vozimo z letnimi gumami.Lahko pa si nabaviš letno-zimske gume pa imaš mir.Tudi sam jih imam in to Goodyear Vector5.Pri nakupu novih gum pa preverite datum izdelave gum.Le ta je označen na obodu gum s štirimi številkami,naprimer gume,ki so bile izdelane osmega marca letos so označene z 0609.Prvi dve številki sta leto izdelave,drugi dve pa teden.

mrjerry
28.09.2006, 13:58
katrin, material, iz katerega so izdelane letne gume, ni enak materialu, iz katerega so izdelane zimske. Gumijasti materiali pri neki temperaturi postanejo krhki, kar je v primeru gum katastrofalno. Tej temperaturi se rece temperatura steklastega prehoda. Letne gume imajo visjo temperaturo steklastega prehoda od zimskih, zato niso primerne za nizje temperature. Poskusi pri -15 na suhi cesti zalozit kak ovinek z letnimi gumami, pa bos ugotovila, da te ne drzijo enako dobro, kot drzijo poleti. Zato je voznja z letnimi gumami pozimi manj varna. Ce se bos furala samo po mestu in pri majhnih brzinah, je vseeno, ker so hitrosti majhne. In to je misljeno CELO zimo, ne le tistih nekaj dni, ko so ceste zasnezene.

mrjerry
28.09.2006, 13:59
Če te policija v zimskem času ustavi,boš plačala kazen.Izjeme smo le mi na obali in se lahko celo leto vozimo z letnimi gumami.Lahko pa si nabaviš letno-zimske gume pa imaš mir.Tudi sam jih imam in to Goodyear Vector5.Pri nakupu novih gum pa preverite datum izdelave gum.Le ta je označen na obodu gum s štirimi številkami,naprimer gume,ki so bile izdelane osmega marca letos so označene z 0609.Prvi dve številki sta leto izdelave,drugi dve pa teden.

Policija, kolikor mi je znano, ne gleda, ali so gume letne ali zimske, pac pa samo, kaksen profil imas. Ce je profil manjsi od (se mi zdi) 4mm, moras pokazat verige, pa tud ce mas zimske gume iz Grenlandije.

Maxus
28.09.2006, 14:53
Policija, kolikor mi je znano, ne gleda, ali so gume letne ali zimske, pac pa samo, kaksen profil imas. Ce je profil manjsi od (se mi zdi) 4mm, moras pokazat verige, pa tud ce mas zimske gume iz Grenlandije.
8. člen

(1) Zimsko opremo dvoslednih motornih vozil z največjo dovoljeno maso, ki ne presega 3.500 kg, in njihovih priklopnikov sestavljajo:
– zimske pnevmatike na vseh kolesih ali
– poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za zadnjo os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os.
(2) Zimsko opremo dvoslednih motornih vozil z največjo dovoljeno maso, ki presega 3.500 kg, in njihovih priklopnikov sestavljajo:
– zimske pnevmatike najmanj na pogonskih kolesih ali
– poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredni pripomočki. Vozila s štirikolesnim pogonom morajo imeti v primeru stalnega pogona snežne verige vsaj za zadnjo os in v primeru priklopljivega pogona vsaj za stalno vklopljeno os. Poleg tega morajo imeti ta vozila v opremi še lopato.
(3) Kanali dezena pnevmatik, ki štejejo v zimsko opremo, morajo biti globoki najmanj 4 mm.
(4) Zimske pnevmatike so tiste pnevmatike, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako »M+S«.
(5) Ne glede na določilo prvega in drugega odstavka tega člena štejejo za zimsko opremo vozil, ki so v prometu v priobalnem področju Republike Slovenije, tudi poletne pnevmatike z globino kanalov dezena najmanj 2 mm. Priobalno področje je v skladu s tem pravilnikom del ozemlja Republike Slovenije, ki ga omejuje obala Jadranskega morja, meja z Republiko Italijo, meja z Republiko Hrvaško ter naslednje ceste (ki so vključene v to področje):
– G1-7 mejni prehod Krvavi potok – Kozina;
– G 1-10 Kozina – Kastelec in
– R3-623 Kastelec – Podgorje – meja z Republiko Hrvaško.
:2thumbs: prav si mel,Džeri;)
Mi pa ne gre v glavo peta točka,čeprav sem z obale:nonono:

lump muc
28.09.2006, 16:16
na svojem avtu imam stalno letne gume, z njimi sem zadovoljen tako pozimi kot poleti.policisti pa itak nič ne rečejo, samo profil jim je važen in verige. Če so pa slučajno kakšen dan res hude razmere ostane avto doma, kar je v snežnih razmerah najbolj varno.

GiGi
28.09.2006, 21:43
Na francoska vozila pa itak montiraš francoske gume :2thumbs: ... torej Mischelinke

Torej na zanič avte še bolj zanič gume! Right on!!

:evil:

Katrin
28.09.2006, 21:50
na svojem avtu imam stalno letne gume, z njimi sem zadovoljen tako pozimi kot poleti.policisti pa itak nič ne rečejo, samo profil jim je važen in verige. Če so pa slučajno kakšen dan res hude razmere ostane avto doma, kar je v snežnih razmerah najbolj varno.

Kaj pa polaganje ovinkov in steklasti prehod? :)

Sej vem, da bi bilo idealno imet super zimske gume in super poletne gume, ampak jaz imam avto zato, da imam krajšo razdalijo iz točke A do točke B in mi ni tak problem it malo bolj počasi, če pač ne gre 150 na uro zaradi vremenskih razmer.

Katrin
28.09.2006, 21:54
katrin, material, iz katerega so izdelane letne gume, ni enak materialu, iz katerega so izdelane zimske. Gumijasti materiali pri neki temperaturi postanejo krhki, kar je v primeru gum katastrofalno. Tej temperaturi se rece temperatura steklastega prehoda. Letne gume imajo visjo temperaturo steklastega prehoda od zimskih, zato niso primerne za nizje temperature. Poskusi pri -15 na suhi cesti zalozit kak ovinek z letnimi gumami, pa bos ugotovila, da te ne drzijo enako dobro, kot drzijo poleti. Zato je voznja z letnimi gumami pozimi manj varna. Ce se bos furala samo po mestu in pri majhnih brzinah, je vseeno, ker so hitrosti majhne. In to je misljeno CELO zimo, ne le tistih nekaj dni, ko so ceste zasnezene.

Zdej si me zasekiral s tem steklastim prehodom, pa tako sem bila že vesela, da sem najdla poceni, zmerno učinkovito in predvsem ne time consuming rešitev... Jaz itak polagam ovinke 2x na mesec ko se mi kam hudo mudi, drugače sem pa polaganje končala 10 let nazaj, ko sem imela prometno nesrečo in zdej vozim preudarno in mirno. ;) A res misliš, da ne bi šlo brez 150 jurjev in dvakratnega preobuvanja mojega najdražjega?

kekez
28.09.2006, 22:13
Jaz imam Sava eskimo S3.
Zadovoljen!

(Nikjer še nisem zasledil testa, ki bi kazal, da niso dobre :blush: :D )

lump muc
29.09.2006, 13:02
Kaj pa polaganje ovinkov in steklasti prehod? :)

Sej vem, da bi bilo idealno imet super zimske gume in super poletne gume, ampak jaz imam avto zato, da imam krajšo razdalijo iz točke A do točke B in mi ni tak problem it malo bolj počasi, če pač ne gre 150 na uro zaradi vremenskih razmer.

po snegu pri 40 km/h jih ne polagaš veliko;) .sem šel v Maribor po avtocesti v snežnem metežu z letnimi gumami brez problemov.Razen snežinke so delale preglavice na sprednji šipi, ker zamrznile gor.

bush
29.09.2006, 13:33
Mnogo ljudi še vedno zmotno misli, da so zimske gume sam za sneg. Pa ni res, fora je tud oziroma predvsem v sestavi kot je že nekdo napisal.
Katrin, kar veselo po zimske gume, ker je to najbolj pametna in racionalna rešitev.

V zakonu bi mogle bit pozimi predpisane zimske gume, pa konec, ne pa da so dovoljene letne z verigam. To je bedarija.

bush
29.09.2006, 13:35
po snegu pri 40 km/h jih ne polagaš veliko;) .sem šel v Maribor po avtocesti v snežnem metežu z letnimi gumami brez problemov.Razen snežinke so delale preglavice na sprednji šipi, ker zamrznile gor.

Brez problemov si šel, ker si mel srečo. Butelj. Ko bi pa na kakem klancu ostal pa naredil zastoj oziroma bohnedaj nesrečo bi bli pa cestarji krivi a ne. Ma takim bi jest avtomobile zaplenu!!!

kekez
29.09.2006, 13:56
Je velika razlika pri vožnji z zimskimi/letnimi.

Z zimskimi gumami npr. pozimi ob sneženju lahko kar lepo voziš po avtocesti npr. 80 km/h.
Potem pa seveda dohitiš kolono, kjer ima lahko samo prvi letne in zaradi tega vsi vozimo 30-40 km/h.
Zaradi enega naravnega pojava, ki se mu reče sneženje, ni treba, da se svet dobesedno ustavi :evil: .

Medved Pu
29.09.2006, 14:50
Jaz mam Pegouta 206. Sem mela ene Michelinke pa so ful drsele, ker je bla guma baje za prihranit na bencinu. Se ne spoznam kaj prevec na te stvari pa bi prosila za nasvet, v bistvu me kar hitro prinesejo naokoli razni mehaniki z nekaksnimi nasveti -vglavnem bi vsi radi zasluzli ker se nic ne razumem v taksne stvari.

V bistvu rabim zimske in letne gume, tako da se priporocam za kak nasvet. Predvsem kam naj grem menjat in kupit gume, pa k kaksnemu postenemu mehaniku me napotite. :2thumbs:

Hvala.
Tale prihranek je hecna reč... Meni so se držale bridgestone Potenza kot nalimane v vsakem vremenu in žrle pol litra več..
V svojem razredu so imele največji faktor kotalnega trenja...
Dober oprijem se očitno plača s porabo...;)

GiGi
29.09.2006, 17:35
A res misliš, da ne bi šlo brez 150 jurjev in dvakratnega preobuvanja mojega najdražjega?

Tudi jaz mislim da kup zimske ker če ne drugega bo za našo varnost :) Pa mimogrede. Kak avto pa imaš da stanejo gume 37k po komadu? Čisto solidne zimske v nekih normalnih dimenzijah so okoli 20-25k pa če odšteješ še razne popuste ki jih imajo preobuješ cel avto v nove zimske gume za 80k

Pri nas imamo 2 avtomobila in smo samo 1 leto na enem pustili letne gume gor. SAMO 1X in nikoli več.

a57
01.10.2006, 11:04
...SAVA,SAVA so zakon pa še pocen so...

Slowhand
01.10.2006, 11:31
...SAVA,SAVA so zakon pa še pocen so...

razen če hočeš biti Schumacher (al pa Alonso):rolling: :approve: :2thumbs: ,drgač so pa za naše rovte čist v redu....

lump muc
01.10.2006, 18:35
Brez problemov si šel, ker si mel srečo. Butelj. Ko bi pa na kakem klancu ostal pa naredil zastoj oziroma bohnedaj nesrečo bi bli pa cestarji krivi a ne. Ma takim bi jest avtomobile zaplenu!!!

ne bi naredu,ker bila cesta posuta in lepo čista cel čas,kar je zelo pohvalno s strani komunalcev:2thumbs: .Sicer pa pri nas zelo malo snega pozimi,pa še tistikrat ko pride ga takoj pobere . precej zavisi kje živič v slo.

WRC555
01.10.2006, 21:53
Torej na zanič avte še bolj zanič gume! Right on!!

:evil:

:D :D

Katrin
01.10.2006, 21:59
Tudi jaz mislim da kup zimske ker če ne drugega bo za našo varnost :) Pa mimogrede. Kak avto pa imaš da stanejo gume 37k po komadu? Čisto solidne zimske v nekih normalnih dimenzijah so okoli 20-25k pa če odšteješ še razne popuste ki jih imajo preobuješ cel avto v nove zimske gume za 80k

Pri nas imamo 2 avtomobila in smo samo 1 leto na enem pustili letne gume gor. SAMO 1X in nikoli več.

Problem je v tem, ker moram sedaj kupit zimske pa spomladi še poletne. Torej 8 gum, 150k sit. ;)

mrjerry
02.10.2006, 08:36
Zdej si me zasekiral s tem steklastim prehodom, pa tako sem bila že vesela, da sem najdla poceni, zmerno učinkovito in predvsem ne time consuming rešitev... Jaz itak polagam ovinke 2x na mesec ko se mi kam hudo mudi, drugače sem pa polaganje končala 10 let nazaj, ko sem imela prometno nesrečo in zdej vozim preudarno in mirno. ;) A res misliš, da ne bi šlo brez 150 jurjev in dvakratnega preobuvanja mojega najdražjega?

To se moras sama odlocit. Jaz osebno sem toliko zaskrbljen glede moje lastne varnosti, da pac furam dva para gum (letne in zimske) in da stroske nakupa pac vzamem v zakup in se na te stroske tekom obrabe gum tudi pripravljam. Zdelo se mi je samo prav, da ti povem, kaj se pac z gumami dogaja, potem se pa sama odloci, kako in kaj. ;)

spartan
02.10.2006, 14:28
...če je poledica taprava, nič ne pomaga...še tako dobre gume in voznik ne...

http://www.rescue911.si/police/49.html

ponga
07.10.2006, 15:51
mal pofirbcam:
menjate gume s platišči vred, al natikate gume na ista platišča?

brane
09.10.2006, 21:21
V vsakem primeru so za zimo priporočljive zimske pnevmatike.
Kar se pa tiče znamk: vsak hvali svojo, čeprav mislim, da z goodyear (Ultra grip 7). Dunlop Wintersport M3, ... ne moreš zgrešiti (za teste lahko pogledaš na http://www.adac.de, če ti seveda nemščina ne dela preglavic). Sam uporabljam Goodyear Eagle GW3 in sem zadovoljen z njimi.
Kar pa se tiče SAVA (Eskimo S3) gum: odkar so proizvodnjo preselili na Poljsko je kvaliteta precej padla, razen, če dobiš take, kjer na strani piše MADE IN SLOVENIA.

Mighty
16.10.2006, 20:52
letos ga bom obul v Goodyear Ultragrip7.
6 je sekala tko da pricakujem dobre gume.

ksimon
17.10.2006, 16:20
mal pofirbcam:
menjate gume s platišči vred, al natikate gume na ista platišča?

Jaz vedno natikam na iste felge, čeprav mi rečejo da je za zimo boljše met na jeklenih.

ponga
17.10.2006, 17:50
Jaz vedno natikam na iste felge, čeprav mi rečejo da je za zimo boljše met na jeklenih.

jst tud! ;)

*DeeDee*
17.10.2006, 18:03
:Dpozimi mam une "rat kape" takoimenovane:Dpoleti mam pa felgne...od platina:P

ponga
18.10.2006, 18:38
Kar pa se tiče SAVA (Eskimo S3) gum: odkar so proizvodnjo preselili na Poljsko je kvaliteta precej padla, razen, če dobiš take, kjer na strani piše MADE IN SLOVENIA.

Na mojih ravnokar kupljenih Eskimo S3 piše MADE IN GERMANY. :shy:

phil350
25.10.2006, 21:40
GOODYEAR ULTRA GRIP 7 so zakon! za gotovino z računom in garancijo ugodna cena!
pošlji mail