Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Lita platišča pozimi?

jurka
07.10.2006, 15:23
Prosim vas za en nasvet.

Moj mali avtek ima lita platišča in seveda zaenkrat še letne gume, vsekakor pa ga bo treba kmalu preobuti v zimske gume.
Pa me zanima, kakšno je vaše mnenje - mu natakniti nove zimske gume na ta platišča, ali kupiti nova platišča in zimske gume? Res ni dobro imeti litih platišč pozimi, češ da se hitreje uničijo?

Avto dopušča tudi gume 175/65/14, ki so nekoliko cenejše od trenutnega profila 185/55/15.
Katere zimskei svetujete (kateri profil), da mu nataknem?

Bom vesela vsakega vašega nasveta, mnenja...

Hvala! :kisses:

Jakec
08.10.2006, 13:04
ponavadi ima folk komplet letnih na litih, zimske pa na navadnih platiščih.

ta-mala
08.10.2006, 13:06
No js k sm končno našparala dnarčka za litke, so mi začel usi neki pametvat da pozim morm met pa une ta železne gor... Ja haloooo?!?! Js sm litke kupla zato da bojo na avtu, ne da bojo v garaži stale. Tko da lepo zimske gume na litke pa je stvar rešena.

nejc
08.10.2006, 13:32
Js sem pred leti bil v situaciji:
lita 16 colska platišča, za katere guma dimenzije 205/16/50 = 25k sit
jekleno 15 colsko platišče(10k sit) + guma dimenzije 195/15/55(15k sit) = 25k sit

Kupil sem jeklena platišča in origanlna pokrove, mam pa zard tega pozimi do 10k sit cenejše gume.

Govorim o goodyearu.

Drugače pa kolikor vem, sol škoduje litim platiščom, pravtako je več peska na cesti, čeprav na očetovem avtu sledov tega še ni opaziti, po eni zimski sezoni. Bomo vidli spomladi, ali bojo že kakšni rezultati. Je pa res, da je dodaten komplet litih platišč dobil za smešno nizko ceno in tako ima ena platišča za poleti, druga za pozimi. Enako tudi na partnerkinem avtu. In mu je vseeno, kaj se z njimi zgodi.

WRC555
08.10.2006, 22:28
Skoda alu platisc za cez zimo, ze tako ali tako se otolcejo poleti...kaj sele pozimi, ko jih se dodatno sol razjeda. Govorim o dodatno kupljenih alu platiscih, namrec moj je imel original jeklene. Ce se ti jih ne zdi skoda, potem samo gume menjaj...pa tud odvisno kake mas. sklepam da originalne.

kobek
09.10.2006, 15:53
Dobijo se tudi zimske lita platišča, ki niso draga (cenejše je kot jeklena pkatišča+ okrasni pokrovi).

jurka
09.10.2006, 17:07
Skoda alu platisc za cez zimo, ze tako ali tako se otolcejo poleti...kaj sele pozimi, ko jih se dodatno sol razjeda. Govorim o dodatno kupljenih alu platiscih, namrec moj je imel original jeklene. Ce se ti jih ne zdi skoda, potem samo gume menjaj...pa tud odvisno kake mas. sklepam da originalne.

Platišča mam originalna, ja...

Sprašujem vas za mnenje zato, ker se relativno malo vozim (8-10000 km/leto) in mi je v bistvu škoda dajat ne vem kakšen denar za nove gume + nova platišča. Sploh zato, ker se, ko zapade sneg, raje spravim na bus - iz enostavnega razloga, ker pred službo nimam zaradi snega kje parkirati.
Vem, da je sol na cesti celo zimo, ampak a se platišča res tolk uničijo zaradi nje?

Nincha II.
09.10.2006, 18:00
Platišča mam originalna, ja...

Sprašujem vas za mnenje zato, ker se relativno malo vozim (8-10000 km/leto) in mi je v bistvu škoda dajat ne vem kakšen denar za nove gume + nova platišča. Sploh zato, ker se, ko zapade sneg, raje spravim na bus - iz enostavnega razloga, ker pred službo nimam zaradi snega kje parkirati.
Vem, da je sol na cesti celo zimo, ampak a se platišča res tolk uničijo zaradi nje?

Moje izkusnje pravijo, da se unicijo, ja...

Moj oce je imel prejsnjo celo zimo platisca gor in ima zdej (domnevam, da zaradi soli) ze kar precej olupljena :dontknow: Zdej se je za to zimo posledicno odlocil kupit jeklene.

Midva s fantom pa tut celo zimo furava lita platisca, samo je pa res, da pri nas ne posipajo kej dosti, ce je pa snega vec kot 5cm, kar je zelo redko, se pa ne obdrzi dalj kot kako urco, tko da ni ravno nujno ...

rhino17mar
23.10.2006, 17:37
Če nisi s primorske,pol ne rabiš menjavat.če pa si od kje kjer je veliko oz. povprečno snega,pa ti zeloooooooooooo priporočam da si nabaviš železna platišča za zimo,ker ti bo čez dve leti žal,ko boš morala dat obnavljat platišča(kar niti ni poceni).Greš lepo na kak odpad pa daš ene "13 gor pa ene 175/70R13 gume gor(takšna dimenzija zato ker predvidevam da imaš mali avto),pa te ne bo prišlo več kot 30k sit.Za gume je pa tak..ne rabiš kupovat neke drage goodyearke al pa michellinke.jaz osebno mam na avtu lasso,katere lastnik je bridgstone in morm povedat da je to zelo kvalitetna guma.In zimske in letne.
V glavnem,če ti je kaj mar za lita platišča,jim menjaj pozimi z železnimi.Pa tudi če jih boš hotela prodat,jih boš bolj težko ker se kr hitro vidijo pikice in manjše poškodbe(pol ti bo pa po leti žal ko se ne bojo več tak svetle)
@ta-mala
no comment:nonono:

phil350
25.10.2006, 20:43
Škoda je platišč, če pa misliš varčevat je pač vseeno za lita platišča tudi obstajajo paste da se jih
polepša ko so že malo obrabljena, če se ne voziš veliko kot si napisala je finančno bolj ugodno
zamenjati gume ,cena v dimenziji pa znaša na gumo od 3 do 1 tisoč tolarjev. Za gotovinsko plačilo
pa še manj.

brumer
25.10.2006, 22:22
Če je avto nov bi bil moj nasvet- cenejše zimske na navadne plehnate feltne in z časom veliko prišparaš pri montaži in centriranju ,pa še lita platišča bodo ostala vedno lepa brez nevem kakšnega čiščenja in poliranja namreč sol pozimi je za lita platisča smrt ,namreč od soli aluminij oxidira in pri vsaki montaži feltno malo poškodujejo,malo pa še kamenčki po cestišču,tudi na kakšnih ledenih robnikih itd. in tam vedno začne oksidirati.

srf
05.11.2006, 16:33
Že leta imam na litih platiščih zimske gume. Do sedaj nikoli nisem imel slabih izkušenj da bi se mi lak luščil ali kaj podobnega zaradi soli. Jasno pozimi kdaj pa kdaj avto in platišča tudi očistim in vse je ok. Ko sem imel še plehnata platišča pa je bil vedno problem rjavenje, potem šmirgljanje, barvanje, novi okrasni pokrovi... Včasih je bil problem pri litih platiščih ker je bila slaba kvaliteta materiala, slabo lakiranje in podobno, kar pa pri današnji tehnologiji sedaj odpade. Tudi lita platišča se da dobiti po ugodni ceni, zato menim, če jih dobiš jih kar daj gor.

spartan
05.11.2006, 20:32
Prosim vas za en nasvet.

Moj mali avtek ima lita platišča in seveda zaenkrat še letne gume, vsekakor pa ga bo treba kmalu preobuti v zimske gume.
Pa me zanima, kakšno je vaše mnenje - mu natakniti nove zimske gume na ta platišča, ali kupiti nova platišča in zimske gume? Res ni dobro imeti litih platišč pozimi, češ da se hitreje uničijo?

Avto dopušča tudi gume 175/65/14, ki so nekoliko cenejše od trenutnega profila 185/55/15.
Katere zimskei svetujete (kateri profil), da mu nataknem?

Bom vesela vsakega vašega nasveta, mnenja...

Hvala! :kisses:
zimske gume 175/65/14 in ne 15"...lita platišča se res uničujejo pozimi (poškodbe zaradi peska in ostalih reči).

Sam si dam alu-platišča dol in dam gor klasična jeklena.

Ker pa je nakup nemala zadeva si kupi ene rabljene na www.avto.net (http://www.avto.net)

kvaka
06.11.2006, 08:38
Vse je odvisno, če imaš lita platišča nakit ali zato da so gume gori. Jaz imam na njih (valjda da so neke poceni, ker so bile serijsko gor na poceni avtu) zimske gume zdaj 6 sezon pa... kajtevem. Jim nič ne manjka (gledam pa jih itak ne, razen mimogrede ko je treba gume "napumpat").

CASIO
11.11.2006, 21:58
Za Zimo So Mi Vsi Priporocili Jeklena Platišča. Na Avtu Mam Lita 16' Platišč Za Zimo Pa Sem Raje Vzel 15'. Aja Pa Pnevmatike So Mal Ožje In Višje. Za Zimo Priporočam Jeklena Platišča Sej Se Ti Ni Treba Bat Kje Te Zanese Al Kje Boš Povozu Kak Robnik K Ga Ne Videš.