Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : dražji računalniki in spominski mediji (vladne cvetke)

praviVitez
16.10.2006, 11:49
http://www.dnevnik.si/novice/poslovni_dnevnik/206691/

praviVitez
16.10.2006, 12:00
Tudi računalniški diski bodo dražji
Med artikli, na katere bo uveden nov prispevek, se je znašel tudi računalniški trdi disk, čeprav v svoji osnovni funkciji z avtorsko glasbo ali filmi nima nikakršne povezave. Poznavalci opozarjajo, da je računalniški disk osnovna komponenta računalnika, brez katere osebni računalnik sploh ne more delovati. Poleg tega uredba predvideva osem tolarjev pristojbine za vsak gigabajt kapacitete, čeprav velik del trdega diska (pri današnjih operacijskih sistemih tudi do 10 gigabajtov, z novejšimi še več) zaseda operacijski sistem in uporabnik do njega nima dostopa. Povprečen osebni računalnik danes vsebuje trdi disk z vsaj 200 gigabajti prostora, ki stane manj kot 20.000 tolarjev. Z novo pristojbino se bo tako podražil za 1600 tolarjev ali skoraj 10 odstotkov.

:rolling: :rolling: :rolling: :rolling:

Jakec
16.10.2006, 23:38
ajd to še nekako, samo spominske kartice....mater jim pritegnjeno, kaj bom z digitalcem delal kopije?

Mikimuster5
20.10.2006, 14:05
ajd to še nekako, samo spominske kartice....mater jim pritegnjeno, kaj bom z digitalcem delal kopije?

To pomeni, da ko boš slikal svojo družino, prijatelje, naravo,..., boš z vsakim posnetkom plačal avtorske pravice drugim. Lepo ane? Najbolje da še zapišeš poleg drugim avtorstvo. Kaj imajo združenja javnih avtorjev pri zasebnih posnetkih? Banda priviligerancev, če mene vprašaš, še najmanj imajo od tega PRAVI avtorji. Sem pričakoval da bo menjava oblasti prinesla tudi kaj zdrave pameti, pa kot kaže sem se uštel. Ker se ne znajo boriti proti piratom, bodo pa kar vsepovprek udarili po žepu poštene državljane, ker smo pač potencialni pirati? Skregano z logiko pravne države, človeka kaznovati pa četudi ni storil nič narobe, še manj pa da bi mu bilo karkoli dokazano... :nonono:

Eni moramo krepko delati za svoj obstoj, drugi pa bojo samo nove takse uvajali... čisto navadni družbeni PARAZITI! :evil:

Se kot kaže z svetlobno hitrostjo bližamo birokratski diktaturi. Se še spomnite filma Brazil? :veryevil:

yamamoto
20.10.2006, 20:48
Ne vem kaj se razburjate. Tako poceni legaliziranih kopij nimajo nikjer v svetu. :angel:
Jaz bom mularijo takoj poslal po CD-je z novim davkom, da bodo lahko končno legalno pobirali z interneta muziko in vse, kar se jim bo zdelo. :veryevil:

Mikimuster5
21.10.2006, 11:24
Ne vem kaj se razburjate. Tako poceni legaliziranih kopij nimajo nikjer v svetu. :angel:
Jaz bom mularijo takoj poslal po CD-je z novim davkom, da bodo lahko končno legalno pobirali z interneta muziko in vse, kar se jim bo zdelo. :veryevil:

Me res zanima kako bodo tako utemeljitev razumeli organi pregona, če bodo vašega mulca zalotili pri piratiziranju.
Z novo zakonodajo ne gre za ureditev razmer, temveč za navadno dodatno neupravičeno pobiranje denarja!
;)

Jakec
21.10.2006, 12:05
z tem davkom ni to čisto nič bolj legalno (piratiziranje namreč);)

qurbe so se samo spomnile še en način kako nas obirat:mad:

cornholio
21.10.2006, 12:50
...jest nekaj časa ne bom pirat. sem ta teden že nabavil 75 dvd-jev, 50 cd-jev, in dvd pekač....

če bi jih pa v nadalje kupoval v tujini, pa po tej uredbi tudi ne morem bit pirat (so pa to vsi javni uslužbenci ki delajo z shranjevalnimi in prikazovalnimi mediji....)

človek
22.10.2006, 08:51
Še en dokaz več o poštenosti in primernosti sedanje vlade!

Jaz vem, da nikol,i tudi na lokalnih volitvah danes, jih več ne volim!!!!

buba
22.10.2006, 10:27
--ker kuhinjski nozi, sekire, motorne zage in podobno orodje, statisticno povzrocijo najvec tezkih kriminalnih dejanj, je nujno uvesti davcni dodatek na zlorabo --- ker so potencialni ilegalni koristniki, teh orodij zaenkrat se neznani, je nujno, da za vse prihodnje umore, uboje, iznakazenja in druge telesne poskodbe placamo vsi...:approve: :clown:

Mikimuster5
22.10.2006, 11:04
--ker kuhinjski nozi, sekire, motorne zage in podobno orodje, statisticno povzrocijo najvec tezkih kriminalnih dejanj, je nujno uvesti davcni dodatek na zlorabo --- ker so potencialni ilegalni koristniki, teh orodij zaenkrat se neznani, je nujno, da za vse prihodnje umore, uboje, iznakazenja in druge telesne poskodbe placamo vsi...:approve: :clown:

Daj ti to bolj potiho, da te ne sliši kak sekretar v vladi, bo prec padel kakšen predlog novih obdavčitev... ;)

Mikimuster5
23.10.2006, 12:36
No, vladna cvetka danes že velja. Sem malo pobrskal po internetu in za tortico 25 dvd-jev je danes treba odšteti med 3.200,00 in 3.800,00 Sit. Kolikor se spomnim, so bile cene prej tam okoli 2.000,00 Sit za isto stvar.
Kot kaže bo spet nekdo mastno obogatel.

P.S. Vladne cvetke so tudi že dobile svoj epilog na prvih javnih merodajnih pokazateljih na včerajšnjih volitvah. Jaz bi se na njihovem mestu zamislil...

P.P.S. Me res zanima kako bodo nove podražitve vplivale na gospodarsko rast pri nas, saj ob takih razlikah v ceni se bo res splačalo kupovati zunaj. ;)

nejc
23.10.2006, 19:03
Ta prispevek je idiotizem prve klase. Seveda se gre za to, da se eni lobiji nafilajo z dodatnim kešem. Nimam besed na to temo. Vsekakor bi se takšnemu zakonu smejal, če ga ne bi mi uvedli. Kdo dobi ta denar? Sazas? Oni majo pa tk fajn urejeno dokumentacijo pa tako marljivi plačniki avtorjem so.:nonono:

Mighty
24.10.2006, 16:48
s tem, da so se doloceni avtorji zaceli bunit in bi se povecali cene. hehehe ko, da so oni na zgubi. konc koncev kdo jih sploh poslusa?
sej bomo pa spet muzko cez mejo kupovali.

yamamoto
28.10.2006, 21:16
Zanimivo razmišljanje vladnih piscev zakonov o potencialnih lopovih. :D
Če meni ukradejo avto, katerega sem pozabil zakleniti, pa policaj hladnokrvno reče, da sem sam kriv in se odmaje dalje. :(
Ni šans, da postanemo pred zakonom vsi enaki potencialni lopovi. :veryevil:

dal
29.10.2006, 16:43
Policaj te sicer lahko kaznuje, če avta ne zakleneš (kazen je 10.000 SIT - 55. člen zakona o varnosti cestnega prometa).

yamamoto
30.10.2006, 20:14
Policaj te sicer lahko kaznuje, če avta ne zakleneš (kazen je 10.000 SIT - 55. člen zakona o varnosti cestnega prometa).

Kaj, če bi kaznovali še tiste, ki svojih umotvorov ne zaklenejo in nam prihranili take bedastoče kot je ta davek? :mad:

porota3
01.11.2006, 08:38
DDV je za računalnike 20%, pa zgleda da se vladi zdi prenizek in so dodali še 8 sit trošarine za vsak gigabajt. To je pri nekaterih medijih dodatno več kot 20% trošarine. V Avstriji pa poznajo še celo nižji DDV za računalnike kot ostali potrošni material.

S čim se je računalništvo tako zamerilo slovenski vladi, da mora biti obdavčeno po posebni stopnji.

bajs01
01.11.2006, 08:42
ja kaj?
vohajo možnost dodatnega polnjenja proračuna , da bodo lažje zapravljali! bljak!
le kje so časi mračnega fevdalizma z nemogoče oderuškimi desetinami?

BMX
01.11.2006, 08:45
Sicer zamujaš za enih 14 dni, ampak vseeno http://forumi.siol.net/showthread.php?t=20685

porota3
01.11.2006, 08:48
Sicer zamujaš za enih 14 dni, ampak vseeno http://forumi.siol.net/showthread.php?t=20685

Nisem bil pol leta skoraj nič gor in sem zamudil temo:D

ElQurc
01.11.2006, 09:02
DDV je za računalnike 20%, pa zgleda da se vladi zdi prenizek in so dodali še 8 sit trošarine za vsak gigabajt. To je pri nekaterih medijih dodatno več kot 20% trošarine. V Avstriji pa poznajo še celo nižji DDV za računalnike kot ostali potrošni material.

S čim se je računalništvo tako zamerilo slovenski vladi, da mora biti obdavčeno po posebni stopnji. napačno si usmeril svoj gnev :D
to so zakuhali avtorji (glasbeniki, pevci itd), katerih dela se lahko distribuira preko različnih nosilcev (diski, cd, dvd, usb ključi itd) :clown:

nosilci tega zakona so združenja teh ''umetnikov'', vlada, parlament so le popustili in sprejeli zakon :veryevil:
nekaj podobnega se je dogajalo tudi pod drnovškom in ropom, le zakon je bil sprejet pod to vlado :nonono:

mertseger
01.11.2006, 09:20
sej če gledaš po drugi strani s programi glasbo in filmi ki sem jih letos potegnil in neta sem prihranil nekaj milijonov tolarjev naj jim bo tistih 8 sit.

porota3
01.11.2006, 12:13
napačno si usmeril svoj gnev :D
to so zakuhali avtorji (glasbeniki, pevci itd), katerih dela se lahko distribuira preko različnih nosilcev (diski, cd, dvd, usb ključi itd) :clown:

nosilci tega zakona so združenja teh ''umetnikov'', vlada, parlament so le popustili in sprejeli zakon :veryevil:
nekaj podobnega se je dogajalo tudi pod drnovškom in ropom, le zakon je bil sprejet pod to vlado :nonono:

Če so zahtevali denar,nebi bilo potrebno vladi dodatno obdavčit ravno računalnikov, ki so že tako visoko obdavčeni. Lahko bi ga vzeli iz proračuna.

porota3
01.11.2006, 12:17
sej če gledaš po drugi strani s programi glasbo in filmi ki sem jih letos potegnil in neta sem prihranil nekaj milijonov tolarjev naj jim bo tistih 8 sit.

DVD ki stane 80 SIT, to pomeni še dodatno 40 SIT davka.

Trošarina je iz cigaret prišla tudi na računalnike.:(

Sa1nt
01.11.2006, 12:29
zal, taka je resnica. Sam ce smo do sedaj z dolocenimi torenti, kazza, ftp.ji in podobnimi DL programi prisparali ogromne kolicine dnarja, naj jim bo.

Drugace pa ... se bo kmalu na trgu nasla kaksna cenej zadeva ( ka cd.je in podoben potrosni material ), kot vedno in povsod ( cigareti primer ).

Lp

NaceM
01.11.2006, 13:50
Meni pa ni všeč, da moram za to, da lahko spravim moje fotografije iz morja na dvd plačati SAZASu davek. Saj na ta dvd spravljam SVOJE delo. Torej SVOJE avtorske pravice.
Prav tako mi ni všeč, da moram za arhivo LEGALNO KUPLJENIH PROGRAMOV, pa emailov, ki sem jih napisal, pa podatkovnih baz, ki sem jih jaz ustvaril in za katere so pravice jasno določene, pa moram vseeno SAZASu plačat. To pa mi diši malce proti protiustavnosti.

nejc
01.11.2006, 13:57
Se strinjam. Ta prispevek je ena večjih bedarij. Nimam nobene slabe vesti zarad downloadanja audio in video posnetkov.

Po moje tudi meji na neustavnost. Svoj primer si že navedel. Podobni primeri so v precej slovenskih firmah. Diske in ostale pomnilniške medije uporabljajo za shrambo svojih izdelkov, najsi bodo word dokumenti ali ne vem katere baze podatkov. Vendar morajo zdaj po novem za to plačat Sazasu, za katerega je pa znano, da nima povsem urejene dokumentacije, tako da tudi ves denar, ki se steče v njihov mošnjiček, ne teče naprej avtorjem. itd. itd.

Glasbena in filmska industrija bi se lahka mal zamislila. Vseeno bi raje dal recimo 1500 sit za originalen cd z ovitkom in vsem. Ampak ne. Oni nabijajo in nabijajo marže. Ko jih ***e. Če ne znajo it v korak s časom(nove tehnologije), je to njihov problem, ne moj.

NaceM
01.11.2006, 14:11
Saj je nekje bilo objavljeno, koliko od prodanega dvd-ja dobi avtor. Mislim, da nekje med 10 - 13% .

Pa še nekaj. Sam ne downloadam ne filmov, ne muzike ne ostalih stvari. Ker če hočem res dober film pogledat, grem v kino, pa tudi po tv-ju dobre filme napovedujejo po en teden že vnaprej, po radiu pa mi tako ali tako igra vedno druga glasba.

Torej. Me res zanima, kakšno zaslugo ima SAZAS pri shranjevanju mojih mailov.

nejc
01.11.2006, 14:18
Koliko dobi avtor, je stvar pogodbe. Eni več, drugi manj. Problem pri tej "rešitvi" je v tem, da niso ničesar rešili. Samo ena, že tako prepolna malha, se bo še bolj polnila.

Če pa je namen tega prispevka res dobronameren(osebno sem prepričan, da so določeni lobiji zlobirali ta prispevek za doatno filanje svojih žepov), so se pa problema lotili na napačnem koncu. "Zdravijo" posledice, vzroki pa ostajajo.

MP3CE
01.11.2006, 18:08
napačno si usmeril svoj gnev :D

Ja in, kaj je veliki bog Janša naredil. Nič. Leto in pol, po tistem, ko bi zlahka (še posebej glede na javno mnenje), zavrnil tak zakon, on NIČ. Očitno so bile provizije in "zagotovljena reklama" preveč mamljive. Tok o borcu proti korupciji.

MP3CE
01.11.2006, 18:10
Saj je nekje bilo objavljeno, koliko od prodanega dvd-ja dobi avtor. Mislim, da nekje med 10 - 13% .

Pa še nekaj. Sam ne downloadam ne filmov, ne muzike ne ostalih stvari. Ker če hočem res dober film pogledat, grem v kino, pa tudi po tv-ju dobre filme napovedujejo po en teden že vnaprej, po radiu pa mi tako ali tako igra vedno druga glasba.

Torej. Me res zanima, kakšno zaslugo ima SAZAS pri shranjevanju mojih mailov.
Nejc, še en kup suckerjev, ki duši Slovenijo. Poleg kmetavzarjev, ki so najbolj priviligiran sloj (poglejte višino kmetijskih subvencij, in vam bo vse jasno).

NaceM
01.11.2006, 18:13
Nejc, še en kup suckerjev, ki duši Slovenijo. Poleg kmetavzarjev, ki so najbolj priviligiran sloj (poglejte višino kmetijskih subvencij, in vam bo vse jasno).

Saj kmetje, če ne bo po njihovo bodo se pa šli še en kmečki punt. :) :D :D

ervin34
01.11.2006, 19:01
Država potrebuje denar.

NaceM
01.11.2006, 19:13
Država je pač draga.

yamamoto
01.11.2006, 21:53
Država je draga in zapravljiva. :(
Požrešnih prisklednikov, ki bi radi lepo živeli na tuj račun pa vse več. :mad:
Žalostno pa je to, da vlada ugodi njim, in ne državljanom, ki jo plačujejo, da bi z denarjem ravnala gospodarno, prisklednike pa naučila delati. :nonono:

stLARA
02.11.2006, 12:02
Morda se kmalu spet obetajo sremembe, kajti Evropska komisija meni, da je davek na nosilce podatkov v nasprotju z načeli notranjega trga povezave (http://www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=16&c_id=124386)

Mikimuster5
03.11.2006, 19:00
ja kaj?
vohajo možnost dodatnega polnjenja proračuna , da bodo lažje zapravljali! bljak!
le kje so časi mračnega fevdalizma z nemogoče oderuškimi desetinami?

Ja, nekoč davno (v črnih časih) je bil davek 1 desetina (10%). Danes imaš samo če prdneš (je ni stvari ki bi jo naredil, kupil ali prodal) takoj za plačat 2 desetini (20%), na koncu vsakega leta pa na vse prdce skupaj dodatne desetine, da raznih davkov ovitih v celofan prispevkov in zavarovnanj niti ne omenjam. Pa nas učijo, da so včasih bili ljudje hlapci. Kaj smo pa danes? Kot kaže butasti hlapci. :nonono: :(

Saj nebi nič rekel če se bi davkoplačevalski denar smoterno in gospodarno porabljal nam vsem v korist. Žal pa pri nas imajo predvsem posvečeni korist (sodobni aristokrati). Z drobtinami ki ostanejo se pa kregamo kaj je bolj potrebno da se naredi.
Pa ima narod kost za glodat (meso je pa itak že v ritih priviligirancev). :nonono:

Mikimuster5
03.11.2006, 19:10
Meni pa ni všeč, da moram za to, da lahko spravim moje fotografije iz morja na dvd plačati SAZASu davek. Saj na ta dvd spravljam SVOJE delo. Torej SVOJE avtorske pravice.
Prav tako mi ni všeč, da moram za arhivo LEGALNO KUPLJENIH PROGRAMOV, pa emailov, ki sem jih napisal, pa podatkovnih baz, ki sem jih jaz ustvaril in za katere so pravice jasno določene, pa moram vseeno SAZASu plačat. To pa mi diši malce proti protiustavnosti.

:2thumbs: :2thumbs:

Točno tako. Če bi ta davek pobirali kot navaden davek/trošarino, me nebi tako motilo, kot to da mi država vsiljuje vlogo pirata (ker biti kaznovan za nekaj, pomeni da si tudi storil to). Denar svojega avtorstva (fotografije, lastni programi in delo) bom pa moral plačevati drugim avtorjem. Bolano... :hammer: