Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Civilni krst

freya
19.10.2006, 10:41
Slišim, da poleg poročnih obredov izvajajo tudi civilni krst oz. svečano podelitev imena.
Zame je krst lahko samo verski običaj, ki ima pomen izbrisa vseh grehov prednikov, kot civilni krst pa se mi zdi prazen običaj, nepotreben, v bistvu le nova tržna niša.
Pa vi? Se vam zdi svečana podelitev imena potrebna?

mrjerry
19.10.2006, 10:56
Na kratko: ne.

Popolnoma bedne manifestacije ljudi, ki hocejo na vsak povedati, da zavracajo cerkvene obrede s tem, da ohranjajo vse obrede in iz nje nacrtno izkljucujejo cerkev. Morda bo cez 100 let cerkev propadla in bodo ostali samo ti obredi, cez 500 let pa si bo spet nekdo izmislil zupnika kot alternativo na dolgocasen in prezvecen civilni obred. Eppur si muove :clown:

Soleil
19.10.2006, 11:28
To se mi sicer ne zdi potrebno, vendar je pa lepa priložnost za srečanje družine in da se dojenčka vsem predstavi. Nisem čist šur, da bi sama to naredila, se mi pa zdi lušten običaj, če temu lahko rečemo običaj. :)

freya
19.10.2006, 14:04
Običaj je katoliški krst, v cerki, civilni krst v dvoranah, kjer potekajo tudi poročni obredi, pa razen nagovora matičarja ni nič posebnega (kako to poteka, povem drug teden). Zame je to nov običaj, svečana podelitev imena se imenuje. Očitno se dela na tem, da se prav tako kot poroka tudi krst izvede tako civilno kot cerkveno. Padel je celo predlog, da bi se v cerkvi izveden poročni obred smartal za uradno priznanega, kot je že praksa na Hrvaškem.
Običajno se na krst otroka povabi res najbljžje sorodnike, mogoče prijatelje, na družinsko srečanje. verjamem, da je družinskih srečanj vedno manj in je lepo, da se vsaka priložnost za druženje izkoristi, pa vendar mislim, da se lahko družina zbere tudi na pikniku na domačem vrtu. Naj se država ne vtika v cerkvene običaje in obratno.

mrjerry
19.10.2006, 14:22
Komaj cakam na nedeljsko civilno talanje hostije :clown:
Druzina se pa ze zbere, ce se hoce.

Mowgli
19.10.2006, 14:35
Miklavž, Božiček in Dedek Mraz so za! Več je obredov, bolj se cekini pretakajo in bolj smo vsi veseli ino demokratični.

Jaz bi uzakonil še obvezno kupovanje bicikla vsled civilne birme, ki zapade ob napolnjenem 14 letu starosti osebka in obredno spremstvo nabornika po 18. letu do železniške postaje. Tam bi lahko kukale in tožile za ta namen zaposlene težko zaposljive osebe. Kdo je rekel, da ni progresa?

O morebitnem obrednem civilnem obrezovanju dečkov bi se izrekli na referendumu... Sem pa osebno za, ker je mesnopredelovalna branža v stagnaciji...

Soleil
19.10.2006, 15:22
Če lahko Cerkev steguje kremplje v politiko in državne zadeve, lahko tudi država posega v Cerkev. Fer, a ne? ;)

Mowgli
19.10.2006, 17:16
Če lahko Cerkev steguje kremplje v politiko in državne zadeve, lahko tudi država posega v Cerkev. Fer, a ne? ;)

Fer! Vse forumaše v celibat! :angel:

timal
19.10.2006, 19:10
to ni nova zadeva:)
udeleženec tega obreda je danes bruc;)
niti malo mi ni žal, da sem izkoristila to možnost, moj otrok ima še vedno vse možnosti, da si izbere pot ali pripadnost po svoji volji in željah.

Jelengar
19.10.2006, 19:22
... pa vendar mislim, da se lahko družina zbere tudi na pikniku na domačem vrtu. Naj se država ne vtika v cerkvene običaje in obratno.
Se nikoli slisal za ta "novi" obicaj. :dontknow: Se posebej se strinjam z zadnjim citiranim stavkom.

Dalmatinec
20.10.2006, 23:35
Slišim, da poleg poročnih obredov izvajajo tudi civilni krst oz. svečano podelitev imena.
Zame je krst lahko samo verski običaj, ki ima pomen izbrisa vseh grehov prednikov, kot civilni krst pa se mi zdi prazen običaj, nepotreben, v bistvu le nova tržna niša.
Pa vi? Se vam zdi svečana podelitev imena potrebna?

meni osebno se zdi nepotreben že verski krst...:dontknow: :rolling: