Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Sol za pomivalni stroj

doli
04.11.2006, 11:40
Me prepričuje en kolega, da je čist isto če daš v pomivalni stroj navadno kuhinjsko grobo mleto sol in ker je ta dost cenejša me zanima ali kdo ve če je to res. V navodilih piše, da se to ne sme, ker "njena kemična sestava povzroči okvaro stroja." A je sploh kakšna druga razlika v soli kot ta, da je v kuhinjski dodan jod, ki pa kolikor je meni znano, naj ne bi škodoval stroju. Torej zakaj se ne sme uporabljati navadne soli? :dontknow:

Katrin
04.11.2006, 12:05
Jaz bi rekla, da je isti šmorn. Tko kot kuhinjska sol in sol za na solato.

fancy
04.11.2006, 13:54
Če se ne motim je kuhinjska sol Natrijeva (Na), za pomivalne stroje pa Kalcijeva (Ca) :)

fancy
04.11.2006, 14:24
In kakšen je pravilen odgovor :dontknow:

črtica
04.11.2006, 15:18
Calgonit sol se ne sme uporabljati pri pripravi hrane!

Kuhinjska sol se ne sme uporabljati v pomivalnih strojih, ker njena kemična sestava lahko poškoduje napravo
za mehčanje vode in povzroči okvaro pomivalnega stroja.

Tako piše v navodilih za uporabo Calgonit soli za pomivalne stroje.
Jaz se navodil držim!

ponga
04.11.2006, 16:52
Po moje to ni isto - mislim, da ima navadna kuhinjska sol večjo topnost od soli za pomivalni stroj.
Kar se kemijske sestave tiče, pa ne vem. :dontknow:
Ampak da bi bila kalcijeva sol, dvomim, ker mi Ca pa mehčanje vode nekako ne gresta skupaj.

doli
04.11.2006, 18:28
Calgonit sol se ne sme uporabljati pri pripravi hrane!

Kuhinjska sol se ne sme uporabljati v pomivalnih strojih, ker njena kemična sestava lahko poškoduje napravo
za mehčanje vode in povzroči okvaro pomivalnega stroja.
Ja to piše na soli, ki jo računajo po več kot 300 sit/kg, kuhinjska pa je 69 sit/kg. Mene pa zanima zakaj naj bi navadna sol povzročila okvaro stroja, v čem je razlika med obema solema.

Tako piše v navodilih za uporabo Calgonit soli za pomivalne stroje.
Jaz se navodil držim!
Tudi jaz se držim navodil (zaenkrat še), pa se mi zdi malce brezveze, ker mi nikakor ni jasno zakaj. Zgoraj omenjen kolega že 2 leti uporablja kuhinjsko, pa mu stroj še vedno dela.

črtica
04.11.2006, 22:01
Ja, calgonit sol je draga, se pa dobi v trgovinah sol za pomivalne stroje v obliki kroglic (briketov), ki je bistveno cenejša (70 SIT/kg).

Mogoče gre za to, da je kuhinjska sol predrobna in ima tudi dodan kalijev jodid.

Jelengar
05.11.2006, 00:13
Zakaj pa ne uporabljas tablet, ki ze vsebujejo sol za mehcanje vode. :dontknow: To so tako imenovane 3 in 1, oziroma 4 in 1 tablete.

doli
05.11.2006, 08:16
Zakaj pa ne uporabljas tablet, ki ze vsebujejo sol za mehcanje vode. :dontknow: To so tako imenovane 3 in 1, oziroma 4 in 1 tablete.
Ker je voda pretrda in tista sol v tableti ne zadostuje. Zato pa imaš pri strojih možnost reguliranja količine soli, ker voda ni povsod enaka. V tistih tabletah pa ta regulacija ni mogoča in če imaš trdo vodo, kar je v Sloveniji večinoma, si lahko s tisto soljo v tableti bolj malo pomagaš. Pač reklamni trik, nč drugega.

doli
05.11.2006, 08:25
Ja, calgonit sol je draga, se pa dobi v trgovinah sol za pomivalne stroje v obliki kroglic (briketov), ki je bistveno cenejša (70 SIT/kg).

Mogoče gre za to, da je kuhinjska sol predrobna in ima tudi dodan kalijev jodid.
Če sem prav obveščen, piše tudi na tisti tabletirani soli, da je uporabna samo v strojih, ki so prirejeni na to tabletirano sol, v normalnih pomivalnih strojih pa ni uporabna. Nisem več prepričan, ampak pred leti sem parkrat kupil v nekem diskontu tisto sol, pa se mi zdi da je to pisalo gor. Tista tabletirana sol naj bi se uporabljala le v "profi" strojih. Calgonit sol in grobo mleta kuhinjska sol sta približno enake debeline, jod pa naj ne bi vplival na delovanje stroja.

SonoLei
05.11.2006, 09:22
Pr nas tud to ni dost. Ko zmanjka soli v pomovalcu, je posoda po pomivanju čist motna. Vodni kamen al kaj? Ko dodam sol, je spet ok. S kuhinjsko še ne probavam, mogoče je res isto, sam se mal bojim riskirat.

freya
06.11.2006, 14:24
Naša voda je precej mehka, zato ne potrebujem soli......ko je pomotoma v naše cevi prišla trda voda, je bila posoda iz pomivalca ( ne dodajam soli!) grozna......motna, prevlečena s sivo prevleko, polna belih pik, hrapava na otip, skratka umazana. Ja, to je vodni kamen.

Jelengar
06.11.2006, 14:53
Ja, calgonit sol je draga, se pa dobi v trgovinah sol za pomivalne stroje v obliki kroglic (briketov), ki je bistveno cenejša (70 SIT/kg). .
Ja, 70 Sitnih pa res ni veliko za eno K soli. Koliko soli pa rabis za eno polnjenje in kako dolgo le-to traja? En teden? :dontknow:

fancy
06.11.2006, 16:15
Ma sem šel pogledat................3 kile soli stane nekaj čez 400 SIT, drži pa pol leta..............tako da o par tolarjih več ali manj :dontknow:

doli
06.11.2006, 16:23
Ma sem šel pogledat................3 kile soli stane nekaj čez 400 SIT, drži pa pol leta
:dontknow: kje, a v omari? Če je dost suha, sem prepričan, da se obdrži tudi par let. :nonono:
..............tako da o par tolarjih več ali manj :dontknow:
Na mesec gre kake 3 kile soli če pereš 1-2 krat na dan.

ponga
06.11.2006, 16:29
Na mesec gre kake 3 kile soli če pereš 1-2 krat na dan.

3 kg soli na mesec? :O
V moj stroj gre naenkrat 1 kg soli, posodo pomivam 1x na dan in stroj mi je lih prejšnji teden javil, da nima soli - pred tem sem mu jo nazadnje nasula par mesecev nazaj! :dontknow:

doli
06.11.2006, 16:32
3 kg soli na mesec? :O
V moj stroj gre naenkrat 1 kg soli, posodo pomivam 1x na dan in stroj mi je lih prejšnji teden javil, da nima soli - pred tem sem mu jo nazadnje nasula par mesecev nazaj! :dontknow:
Ja, 3 kg soli na mesec. Not gre dve kili pa ne zdrži 3 tedne.

pinky
06.11.2006, 16:32
tud jaz jo mam kilo za več mesecev

doli
06.11.2006, 16:35
:mad:

ponga
06.11.2006, 17:04
Ja, 3 kg soli na mesec. Not gre dve kili pa ne zdrži 3 tedne.

:dontknow:
tvoj stroj poganja sol, ne elektrika? :D

pinky
06.11.2006, 18:15
doli, s tvojim strojem je nekaj narobe - raje pokliči serviserja

nemehecat
09.11.2006, 14:01
tudi jaz se ne spomnim, kdaj sem nazadnje sploh polnila sol

Jelengar
09.11.2006, 14:09
tudi jaz se ne spomnim, kdaj sem nazadnje sploh polnila sol
potemtakem je morda sploh nimas. :evil:

Vsemogočni
09.11.2006, 19:40
1 kg soli za pomivalne stroje, nekako za dober mesec dni. Boshev ta ozek strojček.

pinky
11.11.2006, 11:19
Jaz imam indikator, kdaj je prazno. In noter gre manj kol kilo soli - pa zdrži kake 4-5 mesecev (ob trdi vodi in nastavitvi soli na maksimum). Edino ne pomivam čisto vsak dan, ampak kake 4-5 krat na teden.

ponga
11.11.2006, 12:38
v moj stroj gre kilo soli, natresem jo prb 2x na leto - ko stroj javi, da je nima več zadost.

dilight
29.05.2007, 18:24
tud mene zanima točno isto...
kaj pa če daš notri kar cel kristal himalajske soli?
pa ne verjamem da lahko kuhinjska sol škoduje stroju, halo saj jo jemo

kaj si nakoncu naredil s to soljo?

Vsemogočni
29.05.2007, 18:46
Če izhajamo iz: Namen uporabe mehčalca vode: učinkovita zaščita proti vodnemu kamnu in koroziji, potem je vseeno kero sol dodajamo. Kako naj pa posoda za mehčalec ve kakšna sol je notri?

Vendar, poseben trgovinski in proizvajalčev trik, kot nešteto drugih, je: čimveč zaslužiti z naivnostjo ljudi. Par stavkov in prodaja je zagarantirana, s tem pa tudi zaslužek :2thumbs:

kekez
29.05.2007, 18:53
Če izhajamo iz: Namen uporabe mehčalca vode: učinkovita zaščita proti vodnemu kamnu in koroziji, potem je vseeno kero sol dodajamo. Kako naj pa posoda za mehčalec ve kakšna sol je notri?
Aha, potem bom pa jaz dodal modro galico. Mislim, da mi jo je nekaj ostalo dol nekje v kleti. ;)
Mogoče bi poizkusil celo s kalijevim cianidom :veryevil: (saj je vseeno, katera sol je, mar ne :dontknow: )

Do zdaj smo v glavnem uporabljeli Tablesol = tabletirana sol za pomivalne stroje.
Na njej piše, da se uporablja PRI VSEH TIPIH pomivalnih strojev... in da eno doziranje ~2 kg zadostuje za ~50 pranj.

Je pa tudi res, da piše sestava 99,8% NaCl, kar je običajna kuhinjska jedilna sol, pa z menjavo ne bi bilo pretiranega prihranka, saj 1kg te soli stane okoli pol evra.;)

kekez
29.05.2007, 19:05
Ha, mogoče pa bom prihranil.
Z naslednjo zimo bom začel v stroju uporabljati tisto sol, ki je za ceste posipati. Tista je dosti cenejša, tudi precej grobe granulacije in enake kemijske sestave. Pa, najbrž je ne jodirajo (zakaj bi jo le?) :d

dilight
02.06.2007, 12:25
finat je v manipulaciji ne v denarju!! ter v ekologiji do narave ter možganov!

no jaz sem dala kar navadno sol . odločila sem se spomočjo vseh vas na forumu!

šele sedaj, ampak vsaj zdaj ugotavljam da je vse več produktov, (ki so kakor nujni) mašta proizvajalcev. manjša se mi količina čistilskih jajc, soli, mehčalcev, šamponov, kaj šele kozmetike,...olivni olje pomešano s kakšno kapljico eteričnega olja pa gre na vse, tudi v kopel...

in upam da se bodo milni mehurčki nujnosti kapitalističnih mašt razblinili še komu:angel: :angel:

pa by the way unmu ki je napisal, da kar sol za posipanje po cestah... misli da je tista še najbolj zdrava za jest in za v stroj ter uporabna, glede na to da je treba vse tristokrat obdelat, zapakirat, prepelat za sodobnemu človeku primerno obliko

Vsemogočni
03.06.2007, 15:00
Kekez men je vseeno kaj daš ti v mehčalec.

Zadeva je nekaj takega kot za Calgonit. Pošten serviser se bo dobro nasmejal nad naivnostjo ljudi. Malo bolj pregnan pa bo potegnil kak euro več, bo že vedel pri komu lahko :2thumbs:

nattka
03.06.2007, 15:14
Kekez men je vseeno kaj daš ti v mehčalec.

Zadeva je nekaj takega kot za Calgonit. Pošten serviser se bo dobro nasmejal nad naivnostjo ljudi. Malo bolj pregnan pa bo potegnil kak euro več, bo že vedel pri komu lahko :2thumbs:

a tale calgonit je nekaj tako čudežnega kot npr. vanish?
mislim, k vsakemu super duper triple da best prašku, dodaj merico vanisha in madeži bodo izginili ...

kekez
03.06.2007, 19:41
a tale calgonit je nekaj tako čudežnega kot npr. vanish?
mislim, k vsakemu super duper triple da best prašku, dodaj merico vanisha in madeži bodo izginili ...

Super, jaz bom dodal k pecilnemu prašku. :rolling:
(Če pride kdo na biskvit, bo od mene odšel brezmadežn! ;)
Najbrž celo res, ne vem sicer, koliko je zadeva strupena. :dontknow: )