Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Placila opominov

anarchy
10.11.2006, 23:22
Ali je mozno, da lahko en opomin stane 550SIT na poloznico? Odvisno od cene poloznice, toda ponavadi je opomin vec kot 10% cene povprecne poloznice, kar bi pomenilo okoli 100% letna obrestna mera in vec.

Ali je sploh zakonito dajati tako visoke stroske opomina, ali bi mi lahko placali samo poloznico, ceno tiska poloznice in zamudne obresti, ki so morda res 10%, toda na leto in ne na mesec.

Imas recim opoloznico za 1.000SIT in ce jo pozabis placat dobis se 500 SIT opomina, torej 50%, mislim, haloooo?

V teji drzavi je vse mozno, vprasanje samo, kako se temu upreti in ali se sploh lahko.

lady_lucifer
11.11.2006, 06:38
placaj takrat, ko treba, pa ne bos mel teh tezav.

aladin
11.11.2006, 07:19
Ali je mozno, da lahko en opomin stane 550SIT na poloznico? Odvisno od cene poloznice, toda ponavadi je opomin vec kot 10% cene povprecne poloznice, kar bi pomenilo okoli 100% letna obrestna mera in vec.

Ali je sploh zakonito dajati tako visoke stroske opomina, ali bi mi lahko placali samo poloznico, ceno tiska poloznice in zamudne obresti, ki so morda res 10%, toda na leto in ne na mesec.

Imas recim opoloznico za 1.000SIT in ce jo pozabis placat dobis se 500 SIT opomina, torej 50%, mislim, haloooo?

V teji drzavi je vse mozno, vprasanje samo, kako se temu upreti in ali se sploh lahko.

odpri trajnik. cena transakcije je 35 sit.

Mesečnica
11.11.2006, 07:40

Jaz sem se v tem primeru naredila neumno: ko sem dobila opomin za račun, ki sem ga pozabila plačati (založila :nonono:), sem šla poiskat ta staro položnico in jo plačala. Pa mi je uspelo, niso mi pošiljali dodatnih računov :approve:

Dalmatinec
11.11.2006, 08:25

Si mogoče vsaj pomislil, da so v tej državi ljudje, ki živijo na meji revščine?:dontknow: In ljudje, ki komaj skrpajo začetek in konec meseca ali pa sploh ne? In da je pač včasih treba kupit kruh ali oblačila recimo za otroke na račun neplačanih položnic?

vejca
11.11.2006, 10:37
Jaz sem se v tem primeru naredila neumno: ko sem dobila opomin za račun, ki sem ga pozabila plačati (založila :nonono:), sem šla poiskat ta staro položnico in jo plačala. Pa mi je uspelo, niso mi pošiljali dodatnih računov :approve:
Jaz to vedno naredim če se mi že zgodi, ker včasih pač se, včasih res pozabiš, včasih pa so druge stvari pać bolj pomembne.

Teo
11.11.2006, 11:25
jaz nikdar ne plačujem opominov. vedno uno original položnico:)

anarchy
11.11.2006, 17:27

To ni noben odgovor, ker vprasanje je bilo ali je sploh legalna in pravicno tako visok opomin. Pravicno vsekakor ni in po mojem se legalno ni, ceprav v teji pokvarjeni drzavi je marsikaj legalno, kar ne bi smelo biti, pa tudi, ce ni legalno ne moramo nic storiti.

gre se predvsem za princip.

Ce si ti njim dolzen, moras poravnati takoj cene so hude posledice, ce so pa oni tebi kaj dolzni ti ne bodo vrnili ali placali kar tako, mogoce ce gres v tozbo, pa se to vprasanje, bi se vleklo 10 let za 500SIT in na koncu bi ti se porabu ogromno denarja z anic.

cactus
11.11.2006, 18:22
gre se predvsem za princip.
.

A so principi tut legalni?

lady_lucifer
11.11.2006, 18:26
Si mogoče vsaj pomislil, da so v tej državi ljudje, ki živijo na meji revščine?:dontknow: In ljudje, ki komaj skrpajo začetek in konec meseca ali pa sploh ne? In da je pač včasih treba kupit kruh ali oblačila recimo za otroke na račun neplačanih položnic?

si ti kdaj pomislil, da je ful folka, k niti priblizno ni na robu revscine pa prav tako pravocasno ne placujejo racunov zgloj iz neke navade (oz. kaksen razlog majo, mi niti ni jasno)...ko je pa treba dat kak dofdaten tolar za opomin, je pa vse narobe, ane. pa btw, lady je nekak oznaka za zenski spol;)

cactus
11.11.2006, 18:41
si ti kdaj pomislil, da je ful folka, k niti priblizno ni na robu revscine pa prav tako pravocasno ne placujejo racunov zgloj iz neke navade (oz. kaksen razlog majo, mi niti ni jasno)...ko je pa treba dat kak dofdaten tolar za opomin, je pa vse narobe, ane. pa btw, lady je nekak oznaka za zenski spol;)

Uh. Šarp lejdi.

Vsemogočni
11.11.2006, 18:46
Hja, opomin niso samo stroški določenih procentov vrednosti neplačanega računa, ampak poleg še dodatna administracija, poraba časa za pisanje opomina, dodatno knjiženje računov in še kaj. Zato so stroški lahko tako veliki ali še večji. Pač odvisno od firme.

Sam se izognem temu s tem, da vsako prejeto položnico takoj ali pa še isti dan vnesem v link, vpišem datum kdaj naj bo plačana in nimam nobene skrbi, da bi pozabil. Pa še strošek plačila je bistveno cenejši kot na pošti ali v banki. Poleg tega ni vrst, položnico lahko napišeš ali dopoldan popoldan ali ponoči ob kateremkoli času. Res je, da poleg plačam še stroške linka, ki glede na razdelitev na položnice, ki jih plačam, ne prinašajo nobenega zaskrbljujočega stroška.

lady_lucifer
11.11.2006, 18:48
ne vem no, men se opomini ne zdijo nc kej tazga in za visino opomina bi blo cist okej, da se vsaka firma posebej odloc, pol se pa spilej, ce zelis. sej konc koncev bi jst tud hotla obresti za nekej, kar sm posodila...

NaceM
11.11.2006, 22:34
Sam sicer nimam teh problemov kaj dosti, ker imam svoj sistem plačevanja računov, tako da se zelo težko zgodi, da zapadem v opomin, pa vseeno...

Zadnjič sem slučajno bil na Simobilu, kjer med drugim lahko greš tudi plačat račun in plačaš brez provizije (jaz sem bil tam zaradi drugih stvari), pa sem slišal, da če slučajno zgubiš račun, pa vseeno hočeš plačat, ti samo to, da si izgubil račun zaračunajo 400 TOLARJEV! :) Dobra finta.. Ti hočeš plačat, pa ne moreš (če imaš npr. točno naštet denar), ker je cena avtomatsko narastla za 400 SIT. :) Saj ne bi rekel, da neka "kazen" mora biti, samo 400 SIT za to, da tip odtipka tvojo številko v računalnik (tako ali tako jo tudi, če imaš tisti papirnati račun - tako da neki manipulativni stroški o katerih je govora en ali dva posta zgoraj - odpadejo), je pa malce premočna. :(

Jelengar
12.11.2006, 00:42
Si mogoče vsaj pomislil, da so v tej državi ljudje, ki živijo na meji revščine?:dontknow: In ljudje, ki komaj skrpajo začetek in konec meseca ali pa sploh ne? In da je pač včasih treba kupit kruh ali oblačila recimo za otroke na račun neplačanih položnic? Matr si kratkoviden.:nonono: Tudi za neplacano poloznico so "ljudje, ki komaj skrpajo začetek in konec meseca ali pa sploh ne". :nonono:

Zdaj pa odgovor Anarhiju: Ja, 550 SITov so stroski, ki jih ima s teboj podjetje, ker te mora obvescat, da nisi placal poloznice. Zakaj bi sli ti stroski na njihov racun? Ni razloga! Redni placniki nimajo teh stroskov.

dal
12.11.2006, 14:14
Simobil ima vse to lepo napisano v ceniku:

- ponovna izdaja računa: 1.318 SIT
- strošek opomina: 348 SIT
- stroški obdelave pri plačilu storitev GSM brez položnice: 400 SIT

Opominjanju pa so namenili kar dve strani svojega cenika:
Simobil cenik november 2006 (http://cms.simobil.si/images/4331/cenik_novembe_06.pdf)

ElQurc
12.11.2006, 15:29

V teji drzavi je vse mozno, vprasanje samo, kako se temu upreti in ali se sploh lahko.morda ti naslednja članka iz financ - pravna svetovalnica kaj pomagata :2thumbs:

http://www.finance-on.net/?MOD=show&id=152223
http://www.finance-on.net/?MOD=show&id=156649

anarchy
12.11.2006, 16:37
ne vem no, men se opomini ne zdijo nc kej tazga in za visino opomina bi blo cist okej, da se vsaka firma posebej odloc, pol se pa spilej, ce zelis. sej konc koncev bi jst tud hotla obresti za nekej, kar sm posodila...

Strinjam se lahko samo glede tega, da bi oni zaracunali zakonite obresti, ker nisi pac placal, ne pa, da stane opomin kr nek fiksen strosek o 500SIT, kao administracija in ne vem saj bi moglo biti ze vse avtomatsko vodeno, racunalnik bi avtomatsko mogu na naslednji poloznici pac dati se znesek za prejsnji mesec + obresti, ne pa, da dobis kr eno poloznico brezveze, saj oni res ne bodo zgubili ne vem kaj, ce jim tisti mesec ne bos placal poloznice, mislim, da je moja opomba popolnoma upravicena in, da to, kar pocnejo je nezakoniti, vsekakor pa nepravicno, saj vemo, kaj vse se dogaja v nasi drzavi, koliko nepravicnega in nezakonitega je, da o korupciji ne govorimo.

anarchy
12.11.2006, 16:41
Sam sicer nimam teh problemov kaj dosti, ker imam svoj sistem plačevanja računov, tako da se zelo težko zgodi, da zapadem v opomin, pa vseeno...

Zadnjič sem slučajno bil na Simobilu, kjer med drugim lahko greš tudi plačat račun in plačaš brez provizije (jaz sem bil tam zaradi drugih stvari), pa sem slišal, da če slučajno zgubiš račun, pa vseeno hočeš plačat, ti samo to, da si izgubil račun zaračunajo 400 TOLARJEV! :) Dobra finta.. Ti hočeš plačat, pa ne moreš (če imaš npr. točno naštet denar), ker je cena avtomatsko narastla za 400 SIT. :) Saj ne bi rekel, da neka "kazen" mora biti, samo 400 SIT za to, da tip odtipka tvojo številko v računalnik (tako ali tako jo tudi, če imaš tisti papirnati račun - tako da neki manipulativni stroški o katerih je govora en ali dva posta zgoraj - odpadejo), je pa malce premočna. :(

REs je previsoka, saj jaz bi tudi rad odprl cene kr s.p., kjer bi mi ljudje placevali te opomine, jaz pa samo tipkal, sej ni problema, da zasluzim v 5 minutah in manj 500SIT, je lepo v eni uri bi tako zasluzu 6000SIT, v enem dnevu kar 54.000SIT. na koncu meseca pa okoli 1.000.000SIT place, ni slabo ne.

anarchy
12.11.2006, 16:46
Matr si kratkoviden.:nonono: Tudi za neplacano poloznico so "ljudje, ki komaj skrpajo začetek in konec meseca ali pa sploh ne". :nonono:

Zdaj pa odgovor Anarhiju: Ja, 550 SITov so stroski, ki jih ima s teboj podjetje, ker te mora obvescat, da nisi placal poloznice. Zakaj bi sli ti stroski na njihov racun? Ni razloga! Redni placniki nimajo teh stroskov.

Se dobro, da ne recejo, da imajo 5000SIT stroskov, ker potem bi jih mogoce se razumel, toda teh 500SIt vsekakor ni realnih, ker te stroske si sami delajo in jih potem se hocejo vreci nam, da jih poravnamo, v bistvu si delajo sami sebi delo, za katerega celo dodatno zasluzijo.

Po zakonu bi bilo prav, da bi ti mogli samo zaracunati obresti, saj ko si na banki v minusu, ti oni nic ne posiljajo opominov, temvec samo zaracunajo zakonito obrestno mero, kar je dokaj posteno, odvisno pac od obrestne mere, saj, ce bi banka vzela 100% obrestno mero, kot pocnejo ocitno teji, ko pisejo te opomine.

anarchy
12.11.2006, 16:56
morda ti naslednja članka iz financ - pravna svetovalnica kaj pomagata :2thumbs:

http://www.finance-on.net/?MOD=show&id=152223
http://www.finance-on.net/?MOD=show&id=156649

Hvala, zelo dobra clanka, ki me delno zelo zadovoljita, ker sta mi odgovorila tudi na zelo pomembna vprasanja, samo se bolj pomembno pa se mi zdi to vprasanje, koliko je lahko zakonsko dolocena visina opomina, ker ce sem prav razumel baje so stroski opomina in zakonske obrestne mere zaracunane posebej.

Torej ali je mozn onaprimer, da bi lahko oni mi zaracunali 500, 5000 ali 50.000SIt stroskov enkratnega opomina, kje je meja, ali je sploh zakonsko doloceno, koliko so lahko stroski opomina?

anarchy
12.11.2006, 16:57
A so principi tut legalni?

Doloceni principi so legalni, saj marsikaj pozremo, toda enkrat je treba reci, da je neki prevec.

B|ind
12.11.2006, 19:29
Ah tej opomini so čis hinavski ! Jaz če pozabim, pozabim plačat na račun za gsm! Nekako si mi nesimpatični ti računi od simobila in jih večkrat založim ali zgubim kje :D
Oni pa normalno, lepo opalijo za stroške opomina ! Mislim dao kol 200 sit.
Trajnik pa rox !

SloCop
12.11.2006, 19:42
Tudi jaz sproti vse položnice vpišem v SKB.net. Trajnikov ne maram kljub temu da so cenejši. Ker imam fikxne položnice, točno vem koliko jih mora bit in približno kdaj pridejo. Če kdaj kakšne ni, pokličem na podjetje in zadevo razčistimo. Recimo 1x letno pokličem tudi na večino podjetij ki mi pošiljajo položnice da preverim če sem jim kaj dolžen, se je ze zgodilo da sem se zatipkal pri znesku pa niso sporočili kljub temu da je bil v njihovo slabo.

Glede opominov.... res je da se podjetju ne pozna recimo 5.000sit če jih ti ne plačaš, samo kaj ko nisi edini, uporabnikov in neplačnikov je veliko. Opomini so pač neko vzgojno sredstvo, ki te opozori da nekaj ne delašđ prav. Če imajo ali nimajo stroškov stem je to njihov problem, cenik je cenik in takšne imajo cene. Plačuj sproti pa bo :)

Glede pomankanja denarja in plačila položnic pa bi lahko kje drugje odprli drugo temu ker se mi ne zdi da spada sem:)

Jelengar
13.11.2006, 00:43
Doloceni principi so legalni, saj marsikaj pozremo, toda enkrat je treba reci, da je neki prevec. :nonono: :nonono: Ti pa res potrebujes lobotomijo.

NaceM
13.11.2006, 10:07
Simobil ima vse to lepo napisano v ceniku:

- ponovna izdaja računa: 1.318 SIT
- strošek opomina: 348 SIT
- stroški obdelave pri plačilu storitev GSM brez položnice: 400 SIT

Opominjanju pa so namenili kar dve strani svojega cenika:
Simobil cenik november 2006 (http://cms.simobil.si/images/4331/cenik_novembe_06.pdf)

Točno tako.. Pri mobitelu pa greš na http://monitor.mobitel.si in si skopiraš dol sklic in ceno in plačaš za za to, da ti pokaže đabe. :)

anarchy
13.11.2006, 22:05
:nonono: :nonono: Ti pa res potrebujes lobotomijo.

Ne hvala, ker ce si jo ti potreboval, je to tvoj problem, jaz probleme skusam resti na drugacen nacin, da spremenim misljenje ostalih ne pa svoje, ki je pravo in potrebno, za dosego boljsega standarda zilvljenja, ceprav nimam nic proti, ce se ljudje zadovoljijo z 200EURI place na mesec in redno delajo lobotomijo, ti kr.