Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Razlika med Romi in Sinti

mobi-tel
19.11.2006, 13:31
Sinti niso Romi, ampak drug soroden narod. Sinti so se popolnoma
prilagodili sodobnemu načinu življenja. Sinta sta Fredi Miler, Oto Pestner.

v SLO so dve skupine Romov:
-Prekmurski, ki izvirajo iz Madžarske
-Dolenjski, ki izvirajo iz Balkana

Sinti
-Gorenjski oz. Sinti, ki izvirajo iz Nemčije, naselili so se pred Romi.
nekaj slik sintov v slo.
http://www.mladina.si/tednik/200445/clanek/nar--manjsine-ksenja_hahonina/

Romi izhahjajo izI Indije. V Evropo so se največ priselili na območje Romunije, od tam pa še naprej v druge države, večinoma balkan.

Zakaj so romi sploh postali nomadi? Po najverjetnejši teoriji so Romi potomci plemena iz severnoindijske pokrajine Punjab. To pleme je spadalo v nižjo hindujsko kasto, ki ga je neko drugo pleme ob svoji vojaški ekspanziji hotelo zasužnjiti. Zato je del tega plemena pobegnil iz Indije in se začel seliti na zahod. Na svojih postojankah nikjer niso dobili azila, če se izrazimo v sodobni terminologiji, zato so se selili naprej. Ob turških vpadih v Evropo so tudi sami bežali pred Turki. Zaradi tega so v krajih, kamor so pobegnili, postali znanilci turških prihodov. Bili so skrajno nezaželjeni, čeprav so tudi sami bežali pred nevarnostjo.

Lencka
20.11.2006, 10:04
Izrazi "Cigan", ki izvira iz sr. veka, je izvorno pomenil nekoga, ki je clan druzbe (in ni imel tona, ki ga ima sedaj). Niso bili nezazeleni - bili so nekaj posebnega, vendar so imeli v druzbi svojo vlogo in mesto. V premislek...

Bobby Long
08.12.2006, 13:47
Popravljali so dežnike in luknje na kuhinjskih loncih.

Hinko_Gnito
21.01.2007, 17:24
Tiste , ki vas zanima: dobra razlaga se nahaja v Enciklopediji Slovenije. Geslo - Romi.

Najbolj aktualna razlika je verjetno v tem, da so Sinti že skoraaj popolnoma asimilirani, medtem ko ostali Romi niso.

lila5
23.01.2007, 14:10
Tiste , ki vas zanima: dobra razlaga se nahaja v Enciklopediji Slovenije. Geslo - Romi.

Najbolj aktualna razlika je verjetno v tem, da so Sinti že skoraaj popolnoma asimilirani, medtem ko ostali Romi niso.

Kako? Če je pa vedno govora, da so se prekmurski Romi najbolj asimilirali......pa so Romi in ne Sinti.....:dontknow:

Hinko_Gnito
26.01.2007, 09:21
Kako? Če je pa vedno govora, da so se prekmurski Romi najbolj asimilirali......pa so Romi in ne Sinti.....:dontknow:
Seveda obstajajo razlike bolj vsebinske narave, glede na izvor Romov. Sinti naj bi prispeli s severa oz nemškega govornega območja, prekmurski Romi iz Ogrskega, dolenjski pa z Balkana.
Od tega so Sinti, katerih naselitveno območje je Gorenjska, ne samo kulturno asimilirani, pač pa tudi družbeno, kar pomeni, da se skorajda ne razlikujejo več od širšega, slovenskega družbenega okolja in da imajo hude težave z občutkom identitete, medtem ko za dolensjko in prekmursko skupino Romov tega ne moremo trditi.

doody
28.02.2007, 20:54
Cigani ali Romi,vse je to enako.Besedo Rom,so našli ne vem kje in zakaj,Cigan je kar v redu beseda,ki označuje določeno skupino ljudi.Tudi žaljiva se m i ne zdi.Zakaj neki?

Lencka
28.02.2007, 21:06
Cigani ali Romi,vse je to enako.Besedo Rom,so našli ne vem kje in zakaj,Cigan je kar v redu beseda,ki označuje določeno skupino ljudi.Tudi žaljiva se m i ne zdi.Zakaj neki?
"Rom" je romska beseda za človeka. Izvor poimenovanja "Cigan" mi ni znan, pomen sem navedla v #2.
O žaljivosti pa je tako - po mojem mnjenju nobena beseda ali poimenovanje samo po sebi ni žaljivo, tak prizvok doda izgovarjalec v vsaki sprotni situaciji. A če določena skupina neko poimenovanje zanje doživlja kot žaljivo, je potrebno upoštevati njihove občutke. (Podoben primer: če nekomu rečem, da je kmet, in to njega užali, je pomembno, kako on to občuti, in ne (le), če jaz nisem tako mislila, SPLOH, če upoštevamo, da večina ljudi poimenovanje uporablja žaljivo - in ne, kot v konkretnem primeru, za opisovanje dejavnosti, s katero se dotična oseba ukvarja).

Vendar se več ne držimo teme. Ta je razlika med Romi in Sinti. Ta ni v stopnji "inkulturacije" (mimogrede, o inkulturaciji in asimilaciji prosim previdno, posebno druga ima v družboslovju izrazito negativen prizvok), temveč v pripadnosti etnični skupini. Morda lahko natančneje o tem kdo kaj več (ker nisem prepričana v to, kar mislim)...

NaceM
28.02.2007, 22:57
"Rom" je romska beseda za človeka. Izvor poimenovanja "Cigan" mi ni znan, pomen sem navedla v #2.
O žaljivosti pa je tako - po mojem mnjenju nobena beseda ali poimenovanje samo po sebi ni žaljivo, tak prizvok doda izgovarjalec v vsaki sprotni situaciji. A če določena skupina neko poimenovanje zanje doživlja kot žaljivo, je potrebno upoštevati njihove občutke. (Podoben primer: če nekomu rečem, da je kmet, in to njega užali, je pomembno, kako on to občuti, in ne (le), če jaz nisem tako mislila, SPLOH, če upoštevamo, da večina ljudi poimenovanje uporablja žaljivo - in ne, kot v konkretnem primeru, za opisovanje dejavnosti, s katero se dotična oseba ukvarja).

Vendar se več ne držimo teme. Ta je razlika med Romi in Sinti. Ta ni v stopnji "inkulturacije" (mimogrede, o inkulturaciji in asimilaciji prosim previdno, posebno druga ima v družboslovju izrazito negativen prizvok), temveč v pripadnosti etnični skupini. Morda lahko natančneje o tem kdo kaj več (ker nisem prepričana v to, kar mislim)...

In zato so se cigani na vseciganskem kongresu odločili, da ne bodo cigani, ampak bodo romi.

Meni se pa zdi žaljivo, da sam sebi rečeš "človek", ker posledično drugi zate niso ljudje. In za mene bodo cigani še vedno cigani.

doody
01.03.2007, 07:25
Sprejmem tvojo razlago Lenčka,pa vendar Cigani sami pravijo,da niso Rmi ampak Cgani.Romi se poimenujejo samo v javnih občilih,drugače se pa še vedno držijo pogovrne oblike za njihovo skupnost 'Cigani'.