Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Je podeljevanje koncesij zdravnikom res boljše za bolnike?

čudežni
23.11.2006, 07:28
Predvidimo takšen scenarij: v prihodnjih desetih letih med zasebnike odide večina zdravnikov, ki so danes zaposleni v zdravstvenih domovih po državi. Kaj bo to pomenilo za naše zdravje? Bomo na boljšem ali na slabšem? Minister za zdravje dr. Andrej Bručan je prepričan, da bomo na boljšem, zato daje soglasje k vsem koncesijam, ki jih podelijo občine. Toda ali mu lahko verjamemo? Zasebniki so sicer res prijaznejši in imajo lepše ordinacije. Toda kdo nam zagotavlja, da je kakovost njihovih storitev enaka ali celo boljša kot v javnem zavodu? Smo res prepričani, da nas dovolj pogosto pošiljajo na laboratorijske preiskave in da pri uporabi materialov ne varčujejo zato, da bi si zagotovili večji dobiček? Bodo za nas poskrbeli tudi takrat, ko bodo šli na dopust, ali pa bodo na nadomeščanje pozabili? Preden si ogledamo, kakšna je realnost, moramo naprej razčistiti nekaj osnovnih pojmov.

več na : http://www.mladina.si/tednik/200646/clanek/slo-tema--ursa_marn/

ereinion777
23.11.2006, 08:23
Prepričan sem samo v eno stvar:

1. Pri zasebniku plačam in dobim.

2. V javnem zdravstvu plačujem, dobim nič; potem pa grem nazaj na točko 1.

Ukinimo ZZZS pa bo najbolje za vse.

strašljivka
23.11.2006, 09:37
Prepričan sem samo v eno stvar:

1. Pri zasebniku plačam in dobim.

2. V javnem zdravstvu plačujem, dobim nič; potem pa grem nazaj na točko 1.

Ukinimo ZZZS pa bo najbolje za vse.

...počakmo na tvojo prvo operacijo na odpretem srcu (zarad komplikacije ne malo-operativno s katetrom), in nujno večletno hospitalizacijo po recimo prometni nesreči vključujoč trajno poškodbo malih možgan...

pa si plačaj...

ereinion777
23.11.2006, 10:03
Moj oče operacije na srcu v javnem zdravstvu ni dočakal (čakal 2 leti), Stanovnika (partizana) pa v Švico peljejo na bypass - seveda na javne stroške.

Kje je tukaj logika ?

lila5
23.11.2006, 10:09
Moj oče operacije na srcu v javnem zdravstvu ni dočakal (čakal 2 leti), Stanovnika (partizana) pa v Švico peljejo na bypass - seveda na javne stroške.

Kje je tukaj logika ?

Moj sorodnik v ZDA tudi operacije na srcu ni dočakal, kljub "privatnemu" zdravstu......njegovo zavarovanje (on ga je vsaj imel, okoli 50 % američanov ga sploh nima) ni krilo take operacije, ZZZS pa tam nimajo.......sam si pa operacije ni mogel privoščiti.....pa kakšnega senatorja v ZDA tudi že zaradi malo močnejšega kašlja s helikopterjem kam peljejo na javne stroške......

Saj, dokler gremo k zdravniku na pregled zaradi prehlada in gripe lahko rečemo, da pri zasebniku plačam in dobim......šele ko resneje zbolimo, se zavemo kaj pomeni ZZZS......

strašljivka
23.11.2006, 10:11

Kje je tukaj logika ?

...žalostno. pa vendar zato ne zagovarjaš stanovnikovega primera kot rešitev ki bi se v tem primeru privatizacije izkazala za pravilo...

lila5
23.11.2006, 10:14
Stavim, da delaš v javnem zdravstvu.

Stavo si zgubil.......smo pa imeli v družini primer malo hujše bolezni kot je gripa zato vem, kaj pomeni zdravstveno zavarovanje, do takrat se tega tudi jaz sploh zavedala nisem.......

ereinion777
23.11.2006, 10:51
Stavo si zgubil.......smo pa imeli v družini primer malo hujše bolezni kot je gripa zato vem, kaj pomeni zdravstveno zavarovanje, do takrat se tega tudi jaz sploh zavedala nisem.......

Sem doživel dosti hudih bolezni. Največji rak Slovenije je pa javno zdravstvo.

Stavo sem pa izgubil. Si lahko privoščim.

Arc
23.11.2006, 11:37
Dejte se nekateri odločit o čem boste debatirali:
- o zdravstvenem zavarovanju in ZZVS - ja ali ne
- ali o o obliki izvajanja zdravstvene dejavnosti - javni zavod vs. koncesija...

Ker izvajanje zdravstvene dejavnosti v sistemu koncesije ne pomeni da zdravstvenega zavarovanja ni.

Vsemogočni
23.11.2006, 13:40
Predvidimo takšen scenarij: v prihodnjih desetih letih med zasebnike odide večina zdravnikov, ki so danes zaposleni v zdravstvenih domovih po državi. Kaj bo to pomenilo za naše zdravje? Bomo na boljšem ali na slabšem? Minister za zdravje dr. Andrej Bručan je prepričan, da bomo na boljšem, zato daje soglasje k vsem koncesijam, ki jih podelijo občine. Toda ali mu lahko verjamemo? Zasebniki so sicer res prijaznejši in imajo lepše ordinacije. Toda kdo nam zagotavlja, da je kakovost njihovih storitev enaka ali celo boljša kot v javnem zavodu? Smo res prepričani, da nas dovolj pogosto pošiljajo na laboratorijske preiskave in da pri uporabi materialov ne varčujejo zato, da bi si zagotovili večji dobiček? Bodo za nas poskrbeli tudi takrat, ko bodo šli na dopust, ali pa bodo na nadomeščanje pozabili? Preden si ogledamo, kakšna je realnost, moramo naprej razčistiti nekaj osnovnih pojmov.

Sigurno bomo na boljšem, pod pogojem, da bomo imeli dovolj denarja pod palcem :2thumbs:

lila5
23.11.2006, 13:52
Dejte se nekateri odločit o čem boste debatirali:
- o zdravstvenem zavarovanju in ZZVS - ja ali ne
- ali o o obliki izvajanja zdravstvene dejavnosti - javni zavod vs. koncesija...

Ker izvajanje zdravstvene dejavnosti v sistemu koncesije ne pomeni da zdravstvenega zavarovanja ni.

Izvajanje zdravstvene dejavnosti v sistemu koncesije pri zdravniku zasebniku pomeni tudi to, da ti zasebnik določene storitve tudi ne bo naredil ta mesec, ker je že presegel kvoto iz zdravstvenega zavarovanja.....ampak šele naslednji mesec.....ta mesec ti bo isto storitev opravil, če boš samoplačnik......v kakem zdravstvenem domu pa ti bo zdravnik isto storitev opravil na račun zdravstvenega zavarovanja takoj, mogoče boš kako uro dlje čakal kot pri zasebniku.......

Arc
23.11.2006, 16:31
Izvajanje zdravstvene dejavnosti v sistemu koncesije pri zdravniku zasebniku pomeni tudi to, da ti zasebnik določene storitve tudi ne bo naredil ta mesec, ker je že presegel kvoto iz zdravstvenega zavarovanja.....ampak šele naslednji mesec.....ta mesec ti bo isto storitev opravil, če boš samoplačnik......v kakem zdravstvenem domu pa ti bo zdravnik isto storitev opravil na račun zdravstvenega zavarovanja takoj, mogoče boš kako uro dlje čakal kot pri zasebniku.......
A ti to resno?

Zakaj pa potem sploh imamo čakalne vrste na nešteto področjih zdravljenja?

Če ne zato ker so tudi javni zdravstveni zavodi vezani na odobreno količino programa s strani ZZVS, in ker jim zavod pač potrebne količine programa ne plača, te naročijo v naslednjem letu - oziroma ko boš glede na odobren program pač "na vrsti"?

Ali imaš protekcijo pri tvojem zdravniku, ali pa ne živiva v isti državi....

lila5
23.11.2006, 19:19
A ti to resno?

Zakaj pa potem sploh imamo čakalne vrste na nešteto področjih zdravljenja?

Če ne zato ker so tudi javni zdravstveni zavodi vezani na odobreno količino programa s strani ZZVS, in ker jim zavod pač potrebne količine programa ne plača, te naročijo v naslednjem letu - oziroma ko boš glede na odobren program pač "na vrsti"?

Ali imaš protekcijo pri tvojem zdravniku, ali pa ne živiva v isti državi....

Mislila sem povedati, da se tudi pri privat zdravnikih koncesionarjih tudi dogajajo čakalne vrste iz naslova kritja zdravstvenega zavarovanja.....tako kot čakaš na rentgen pol leta, če ga sam plačaš, pa čakaš 10 minut.....isto je tudi pri koncesionarjih......

Recimo nobeden od privatnih koncesionarjev ginekologov ni mojim kolegicam, ko so bile noseče ponudil testa za AIDS, čeprav je vsaka nosečnica do tega upravičena iz naslova zdravstvenega zavarovanja.....mene so v zdravstvenem domu to takoj vprašali......

Arc
23.11.2006, 20:39
Mislila sem povedati, da se tudi pri privat zdravnikih koncesionarjih tudi dogajajo čakalne vrste iz naslova kritja zdravstvenega zavarovanja.....tako kot čakaš na rentgen pol leta, če ga sam plačaš, pa čakaš 10 minut.....isto je tudi pri koncesionarjih......
Hvala za korekten odgovor.

Jelengar
24.11.2006, 07:07

Natanko tako. Jaz imam izkusnjo s koncesionarskim zobozdravnikom. Dvakrat sem potreboval zobno krono in obakrat je bila cakalna doba 3 leta. Vzrok: Dolocena in premajna kvota od ZZZS. Obakrat sem potem s kislim obrazom segel v lasten zep in dobil krono isti trenutek. Kje je torej problem? Jaz bi rekel, da pri ZZZS. Vprasanje torej ni, koncesije DA ali NE, ampak zakaj ZZZS ne zadostuje vsem potrebam? :dontknow:

Recimo nobeden od privatnih koncesionarjev ginekologov ni mojim kolegicam, ko so bile noseče ponudil testa za AIDS, čeprav je vsaka nosečnica do tega upravičena iz naslova zdravstvenega zavarovanja.....mene so v zdravstvenem domu to takoj vprašali...... In kaj naj to dokazuje? :dontknow:

evajet
24.11.2006, 11:18
Moj sorodnik v ZDA tudi operacije na srcu ni dočakal, kljub "privatnemu" zdravstu......njegovo zavarovanje (on ga je vsaj imel, okoli 50 % američanov ga sploh nima) ni krilo take operacije, ZZZS pa tam nimajo.......sam si pa operacije ni mogel privoščiti.....pa kakšnega senatorja v ZDA tudi že zaradi malo močnejšega kašlja s helikopterjem kam peljejo na javne stroške......

Saj, dokler gremo k zdravniku na pregled zaradi prehlada in gripe lahko rečemo, da pri zasebniku plačam in dobim......šele ko resneje zbolimo, se zavemo kaj pomeni ZZZS......

Ja, ja spet eden ki ne misli s svojo glavo !

Moj sorodnik pa je redno plačeval zavarovanje v ZDA in ima na stara leta vrhunsko zdravstveno uslugo, privatno sobo,vrhunska oprema, operiral ga je nobelovec za medicino, strežejo ga dve medicinke......
Če plačuješ, če razmišljaš dolgoročno, v ZDA je vrhunska zdravstvena mreža, seveda za tiste ki živijo iz dneva v dan pa nastopijo problemi na stara leta. Seveda ves sistem temelji na prostovoljni osnovi ! Tudi zastonj zdravstvene storitve so; V NY je 20 zasebnih bolnišnic ki omogočajo brezplačne storitve seveda če dokažeš da nimaš denarja. V RS pa ZZZS nikomur ne plača če je dolžnik .

V ZDA NI JAVNIH stroškov za zdravstvo, vse je privat !:nonono:

evajet
24.11.2006, 11:30

Zopet ena komunajzerska manipulacija !

Zdravniki se sami odločajo in skladno z obstoječim zakonom postanejo zasebni zdravniki v javni zdravstveni mreži. Spremeni se samo status vse ostalo je nespremenjeno. Sklenejo pogodbo z ZZZS v kateri je določeno kako se plačujejo opravljene storitve in ostale obveznosti, ravno tako kot se pogodbe splepajo z Javnimi zdravstvenimi zavodi.

kaj muči komunajzerje da se tako zaletavajo zoper privatizacijo-koncesijonarstvom ?

Ruši se jim večna resnica da je edino javno zdravstvo edino najboljša rešitev za "samoupravljalce" in da so "privatniki" samo pohlepni in izkoriščevalni posamezniki.:2thumbs:

lila5
24.11.2006, 13:19
In kaj naj to dokazuje? :dontknow:

To, da ti nekateri privatni koncesionarji niti ne ponudijo vsega, kar bi ti morali.......

lila5
24.11.2006, 13:27
Ja, ja spet eden ki ne misli s svojo glavo !

Moj sorodnik pa je redno plačeval zavarovanje v ZDA in ima na stara leta vrhunsko zdravstveno uslugo, privatno sobo,vrhunska oprema, operiral ga je nobelovec za medicino, strežejo ga dve medicinke......
Če plačuješ, če razmišljaš dolgoročno, v ZDA je vrhunska zdravstvena mreža, seveda za tiste ki živijo iz dneva v dan pa nastopijo problemi na stara leta. Seveda ves sistem temelji na prostovoljni osnovi ! Tudi zastonj zdravstvene storitve so; V NY je 20 zasebnih bolnišnic ki omogočajo brezplačne storitve seveda če dokažeš da nimaš denarja. V RS pa ZZZS nikomur ne plača če je dolžnik .

V ZDA NI JAVNIH stroškov za zdravstvo, vse je privat !:nonono:

In vse je odvisno od tega kako si finančno zmožen plačevati zavarovnje......če ti tvoja finančna spososbnost dopušča, se zavaruješ tako, da ti res ni treba plačati nič, ko zboliš......če pa se zavaruješ za malo manjše zneske pa slučajno resno zboliš pa je problem......mi lahko poveš koliko srčnih operacij opravijo na brezplačni osnovi v bolnišnica in kolikšna je čakalna doba na te brezplačne operacije?......

evajet
24.11.2006, 13:42
In vse je odvisno od tega kako si finančno zmožen plačevati zavarovnje......če ti tvoja finančna spososbnost dopušča, se zavaruješ tako, da ti res ni treba plačati nič, ko zboliš......če pa se zavaruješ za malo manjše zneske pa slučajno resno zboliš pa je problem......mi lahko poveš koliko srčnih operacij opravijo na brezplačni osnovi v bolnišnica in kolikšna je čakalna doba na te brezplačne operacije?......

Provokativno me sprašuješ za podatek ki ga ne morem dobiti ! Vem pa da je pr Čolnikovi oddaji , pred časom,gostoval neki zdravnik-kirurg, Slovenec, ki je delal na Jehovski bolnišnici v NY, on je pripovedoval, da opravijo nekaj operacij tudi brezplačno(jehovcem) če dokazano nimajo dovolj denarja.

Nekaj pa zagotovo vem da ZZZS nikonur nebi odobril srčne ali katerekoli operacije, ali celo lažjegapesega če ni zdravstvena kartica potrjena !

strašljivka
24.11.2006, 13:49
... ZZZS nikonur nebi odobril srčne ali katerekoli operacije, ali celo lažjegapesega če ni zdravstvena kartica potrjena !

razen če se nepišeš Klokoćovnik ? brez heca, ampak obljubil je 100 "zastonj" operacij na srcu. če bi plačal najem prostorov in ostale stroške osebja in hospitalizacije...:dontknow:

čudežni
24.11.2006, 13:50
Zopet ena komunajzerska manipulacija !

Zdravniki se sami odločajo in skladno z obstoječim zakonom postanejo zasebni zdravniki v javni zdravstveni mreži. Spremeni se samo status vse ostalo je nespremenjeno. Sklenejo pogodbo z ZZZS v kateri je določeno kako se plačujejo opravljene storitve in ostale obveznosti, ravno tako kot se pogodbe splepajo z Javnimi zdravstvenimi zavodi.

kaj muči komunajzerje da se tako zaletavajo zoper privatizacijo-koncesijonarstvom ?

Ruši se jim večna resnica da je edino javno zdravstvo edino najboljša rešitev za "samoupravljalce" in da so "privatniki" samo pohlepni in izkoriščevalni posamezniki.:2thumbs:

Evajet, mogoče je to res manipulacija, ampak ne vem pa,če drži teza o temu, da " vse ostalo je pa nespremenjeno". Pojdi lepo k zasebnemu zobarju( ne koncesionarju !!!), pa mi povej, koliko boš tam plačal za samo eno plombo ali popravilo zob, koliko te bo pa to isto popravilo zob stalo pri jjavnem zobozdravniku !:nonono:
Ampak zate je to itak vseeno :2thumbs: .
Preden pa takšne pripombe blekneš, pozanimaj se, kolik ostane npr. SAMO pregled in obisk zobodzravnika v USA, kaj šele popravilo zoba.Potem mi pa povej še, koliko milijonov Američanov ( lahko za statistiko dodaš tudi % le teh ) nima niti obveznega zdr. zavarovanja.

evajet
24.11.2006, 13:53
razen če se nepišeš Klokoćovnik ? brez heca, ampak obljubil je 100 "zastonj" operacij na srcu. če bi plačal najem prostorov in ostale stroške osebja in hospitalizacije...:dontknow:

Joj , saj ni tako preprosto !

Kločokovnik bi storitve opravil brez plačila v podaljšanem delovnem času, Izolska bolnišnica pa bi vseeno prejela plačilo od ZZZS. Tako, pravijo bi pokrili izgubo !:nonono:

evajet
24.11.2006, 14:03
Evajet, mogoče je to res manipulacija, ampak ne vem pa,če drži teza o temu, da " vse ostalo je pa nespremenjeno". Pojdi lepo k zasebnemu zobarju( ne koncesionarju !!!), pa mi povej, koliko boš tam plačal za samo eno plombo ali popravilo zob, koliko te bo pa to isto popravilo zob stalo pri jjavnem zobozdravniku !:nonono:
Ampak zate je to itak vseeno :2thumbs: .
Preden pa takšne pripombe blekneš, pozanimaj se, kolik ostane npr. SAMO pregled in obisk zobodzravnika v USA, kaj šele popravilo zoba.Potem mi pa povej še, koliko milijonov Američanov ( lahko za statistiko dodaš tudi % le teh ) nima niti obveznega zdr. zavarovanja.

Nikjer nisem hvalil zdravstveno zavarovalniškeka sistema v ZDA! V primerjavi z EU je slab oz. out of time !

Ponavljam, sistem temelji na čistem prostovoljnem odločanju o zavarovalnih premijah. Zavarovalnice so seveda zasebne, država skrbi samo za urgenco, to je vsakomur nudijo osnovno zdravstveno oskrbo in ga napotijo naprej v nadaljnje zdravljenje v plačljiv zavarovalniški sistem !:2thumbs:

Medved Pu
24.11.2006, 14:56
Včeraj sem bral v Medicinskem vestniku, da ti v ZDA vzame sestra med pregledom vzorec semena oralno, če plačaš koncesionalcu, na socialno pa opravi storitev manualno in preklinja poleg.
A ni zanimivo, kako se strokovni pristopi razlikujejo v obeh sektorjih...?
O tem bi kazalo bolj poglobljeno razpravljati..:2thumbs:

nattka
24.11.2006, 15:54
če bi ves denar, s katerim so zgradili zdravstvene domove in bolnice v obliki samoprispevka ...
pa ves denar, ki mi ga odtegnejo pri plači za zdravstvo ...
pa če prištejem še denar za dodatno zdravstveno zavarovanje ...( ki ga pri nas reveži že zdavnaj nimajo več, zato podarjamo preostala zdravila na mislejevo 3 - kjer je ambulanta za ljudi brez zdravstvenega zavarovanja) ...
pa naj potem dodam še ... kaj vse sem morala plačati v vseh teh letih dodatno iz svojega žepa, če sem hotela še za časa življenja priti na vrsto ...

no če bi vse to seštela, pa naložila ta denar v najbolj zanikrn sklad da se obrača ( ker država je itak zanikrna z mojim denarjem) ... bi sedaj imela vsoto, ki bi štela v milijone (morda celo milijone v neki bolj trdni valuti)...
tudi če bi kupovala takratno odlično valuto imenovano DM, bi gotovo imela za kako operacijo ...

buba
24.11.2006, 15:57
če bi ves denar, s katerim so zgradili zdravstvene domove in bolnice v obliki samoprispevka ...
pa ves denar, ki mi ga odtegnejo pri plači za zdravstvo ...
pa če prištejem še denar za dodatno zdravstveno zavarovanje ...( ki ga pri nas reveži že zdavnaj nimajo več, zato podarjamo preostala zdravila na mislejevo 3 - kjer je ambulanta za ljudi brez zdravstvenega zavarovanja) ...
pa naj potem dodam še ... kaj vse sem morala plačati v vseh teh letih dodatno iz svojega žepa, če sem hotela še za časa življenja priti na vrsto ...

no če bi vse to seštela, pa naložila ta denar v najbolj zanikrn sklad da se obrača ( ker država je itak zanikrna z mojim denarjem) ... bi sedaj imela vsoto, ki bi štela v milijone (morda celo milijone v neki bolj trdni valuti)...
tudi če bi kupovala takratno odlično valuto imenovano DM, bi gotovo imela za kako operacijo ...:rolling: --ti si pa en mal anarhistka a ne ...;)

nattka
24.11.2006, 16:00
:rolling: --ti si pa en mal anarhistka a ne ...;)

zakaj?

lila5
24.11.2006, 16:28
Provokativno me sprašuješ za podatek ki ga ne morem dobiti ! Vem pa da je pr Čolnikovi oddaji , pred časom,gostoval neki zdravnik-kirurg, Slovenec, ki je delal na Jehovski bolnišnici v NY, on je pripovedoval, da opravijo nekaj operacij tudi brezplačno(jehovcem) če dokazano nimajo dovolj denarja.

Nekaj pa zagotovo vem da ZZZS nikonur nebi odobril srčne ali katerekoli operacije, ali celo lažjegapesega če ni zdravstvena kartica potrjena !

Nisem te spraševala provokativno.....sicer si pa ti začel z brezplačnimi storitvami v ZDA: "Tudi zastonj zdravstvene storitve so; V NY je 20 zasebnih bolnišnic ki omogočajo brezplačne storitve seveda če dokažeš da nimaš denarja".....jaz sem te samo vprašala, če veš koliko operacij srca opravijo brezplačno, ker je bilo govora o tem in ne o pregledu zaradi kašlja......

Ne ZZZS nikomur ne odobri operacije, če ni kartica potrjena......običajno pa osebje v bolnici v takih primerih, da kartica ni potrjena oz. da premija ni plačana, pošlje bolnika ali sorodnike za ZZZS, da si zavarovanje uredijo in povlečejo kartico malo kasneje skozi terminal.......

buba
24.11.2006, 16:38
zakaj?--bi kar mimo drzavnega aparata, poskrbela za lastno zdravje -- to pa ne gre -- pa kaj bi se pol, lastno varnost, pa lastno izobrazbo, pa bog ne daj bi se sama sebi davke placevala -- ne,ne :rolling: --to pa ne....:veryevil:

nattka
26.11.2006, 07:58
pravzaprav sem hotela samo povedati ... da me je brezplačno zdravstvo do sedaj že veliko stalo ...

evajet
26.11.2006, 08:25
pravzaprav sem hotela samo povedati ... da me je brezplačno zdravstvo do sedaj že veliko stalo ...

Pa še res je !
Pri nas "brezplačno zdravstvo" največ stane zdrave ljudi !:2thumbs:

evajet
26.11.2006, 08:43
Nisem te spraševala provokativno.....sicer si pa ti začel z brezplačnimi storitvami v ZDA: "Tudi zastonj zdravstvene storitve so; V NY je 20 zasebnih bolnišnic ki omogočajo brezplačne storitve seveda če dokažeš da nimaš denarja".....jaz sem te samo vprašala, če veš koliko operacij srca opravijo brezplačno, ker je bilo govora o tem in ne o pregledu zaradi kašlja......

Ne ZZZS nikomur ne odobri operacije, če ni kartica potrjena......običajno pa osebje v bolnici v takih primerih, da kartica ni potrjena oz. da premija ni plačana, pošlje bolnika ali sorodnike za ZZZS, da si zavarovanje uredijo in povlečejo kartico malo kasneje skozi terminal.......

Ja, ja seveda !

Da si vrediš zavarovanje, obvezno, moraš izpolnjevati določene zakonske pogoje, zaposlen, nezaposlen in prijavljen na Zavodu za delo, socialni problem ..... Če teh pogojev ne izpolnjuješ ni zdravstvenega zavarovanja, pripada ti samo urgentni poseg če o tem odloči dežurni zdravnik !
...Ker pa v Sloveniji ima skoraj vsak zdravstveni kartico, in če ni potrjena ni zdravstvenih storitev oz. tisti ki je zdravstveno storitev opravil izda račun. Ponavadi se pojavijo problemi z nerednim plačevanjem obrokov za zdravstveno zavarovanje in v tem primeru je pač treba vse zapadle obveznosti poravnati ! kaj pa če denarja ni ? Potem pa tudi zdravstvenega zavarovanja NI ! Kartica "gre skozi" ampaj zavarovanja NI !
In smo spet tam ,kot v gnili ZDA, če ne plačuješ ni zavarovanja !

nattka
26.11.2006, 12:13

tudi pri nas ... ali pa sem jaz kaj zamudila v zvezi s tem ...
če si namreč POLEG obveznega še DODATNO zavarovan, zadeva taka:

* biološka zdravila so (pre)draga ...
* klasična zdravila nam lahko vsak lekarnar zamenja za cenejša ...
* zobe si lahko popravljaš, če si pripravljen počakati nekaj mesecev na pregled ...
* mamografijo, ki je za določen odstotek žensk še posebej nujna, je potrebno plačati kljub napotnici ...
* za očala ( ki pri moji dioptriji) znesejo ( brez stroška okvirjev!!) okoli 60 000 sitov, mi iz obveznega zavarovanja ne pripada nič popusta, iz naslova dodatnega zavarovanja ( ki ga lahko plačam samo če sem predhodno obvezno zavarovana) pa mi vsaki 2 leti primaknejo 7 tisočakov ...
* za sina, ki je od rojstva intoleranten na mleko in jajca, nisem dobila v 22 letih niti grama posebne hrane na recept ...
* babica- diabetičarka- je zadnja leta morala sama plačevati lističe za dnevno merjenje inzulina v krvi ...
* znanec, praktično invalid, že nekaj let čaka na operacijo kolkov ... ker pa ima poleg tega še neko drugo zdravstveno težavo, pa ga ob pojavitvi omenjene bolezni v času operacijee, mirno prenaročijo še za nadaljni 2 leti ...
* drugo mnenje je potrebno ponavadi plačati ...

zdaj se je pojavila še usluga PZA, ki nam za doplačilo 5500 sit na mesec/osebo ponuja hitrejše in kvalitetnejše zdravstvene usluge ...

torej če pravilno razumem obvezno zdravstveno zavarovanje + dodatno + pza ..................... kje je tu kaj zastonj :dontknow:

pa ne govorim o ukinitvi česarkoli ali kogarkoli ... le ustvarjam si pravilno sliko ...
ker iz naslova ZZZS dobim samo možnost, da si DOPLAČAM še dodatna zavarovanja, ki mi prinesejo nekaj ugodnosti ...
saj moram še bolnico doplačati, če nimam nadstandarda ...

čudežni
02.12.2006, 12:56
En odlomek za razmislek.

Od septembra velja nov pravilnik, po njem bo zobozdravnik po 17 morfoloških in 5 funkcionalnih merilih odločal, katerega otroka bo sploh napotil k ortodontu. Doslej so imeli to možnost vsi otroci, to pa naj bi bilo po mnenju države krivo za dolge čakalne vrste, tudi do 21 mesecev. In kako bo to v praksi? Otrok, ki bo imel na primer »le« postrani zob, ne bo imel pravice do ortodontskih storitev na račun javne zdravstvene blagajne. Takšnih je okrog 15 odstotkov! Za lahko nepravilnost se šteje tudi nošenje »nesnemnega« zobnega aparata, tako imenovanih zvezdic. To bodo starši morali plačati, cena je visoka. 400 tisočakov! Če bo otrok izgubil zobni aparat, ga bodo starši po novem morali plačati, cena je najmanj 50 tisočakov. Če otrok po mnenju zdravnika ne skrbi dovolj za ustno higieno, prav tako izgubi pravico do zdravljenja na račun javnih sredstev. »Zastonj« bo le še zdravljenje težjih okvar, kot je razcep neba, žrela, enostranski križni ugriz … Kaj dodati? Le to, da bo otroški nasmeh vse bolj grenak!

Toliko o Bručanu in njegovi politiki. :mad: :mad: