Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : ali kdo kaj naredi glede tega?

mihaf
28.11.2006, 11:33
Zgrožen sem, ker sem v zadnjih dneh izvedel, kako grozna rastilna se širi po Sloveniji. Nikoli je nisem zasledil v medijih, nič nisem vedel o njej. Vedno pa se mi je zdela grda in neavtohtona.
Pred dnevi sem komaj izvedel za njeno ime - JAPONSKI DRESNIK (japanese knotweed v ang.). In ko sem srfal po internetu, sem odkril zastrašujoče podatke - rastilna je praktično neuničljiva, v Angliji se z njo zelo ukvarjajo, pri nas pa ni videt, da bi se kaj migalo.
Sicer nisem iz naravoslovne stroke in mogoče ne vem za kakšen projekt naše vlade (ministrstva) ali kakšne fakultete, ampak imam občutek, da se ne počne nič. Zakaj ni nič o tej invazivni rastlini v medijih?! Bila je izbrana za rastlino leta 2006, a jaz tega sploh nisem nikjer zasledil (TV).
Grozno je tudi to, da lahko ljudje s svojim neznanjem pomagajo rastlini pri širjenju. In ko se enkrat zaredi nekje, je tam!
Ali veste, če se kaj dela v smeri osveščanja in iztrebljanja te rastline?

.

strašljivka
28.11.2006, 11:51
...zanimivo... dodam nekaj linkov preden prestavijo...
http://www.cabi-bioscience.org/html/japanese_knotweed_alliance.htm
http://www.devon.gov.uk/environment/natural_environment/biodiversity/japanese_knotweed.htm
http://www.netregs.gov.uk/netregs/processes/367836/?lang=_e
http://www.nps.gov/plants/alien/fact/pocu1.htm

mihaf
28.11.2006, 11:53
temo sem dal sem, ker se mi zdi aktualna (čeprav se o tem molči). Rastlina se mi zdi namreč velika grožnja za Slovenijo, pa noben (razen stroke) o tem nič ne ve!

Konfucij
28.11.2006, 12:06
Žou nimam cajta vsega brat. A lohk sam na kratko poveš kaka je nevarnost?

mihaf
28.11.2006, 12:16
Lahko kaj napišem. sicer nisem naravoslovec, a tole sem našel po internetu

- rastlina je zelo agresivna, neuničljiva, nima naravnih sovražnikov pri nas
- ko se nekje zaredi, tam ne raste nič drugega (torej ne bo več prostora gojit krompir, solato)...

- raste praktično povsod (mislim da ne samo na višjih nadmorskih višinah)
-pri nas se razmnožuje nespolno, velikokrat ji pri tem pomaga človek

-že majhen del rastline je dovolj, da se razvije nova, tako da se je ne da znebit (v zemlji ima do 3m globoko korenine), zelo zelo hitro zraste nova rastlina

- v LJ sem jo videval ob Savi in sem mislil, da je kakšna "vodna džungla", a zdaj jo vidim tudi na njivah
- zraste tudi skozi razpoke asfalta, betona

- PROBLEM: Ko se nekje naseli, tam ne raste nič drugega. Ne da se je znebit. Mogoče bojo "uvozili" kaj iz Japonske, a s tem se ukvarjajo v Angliji. Pri nas pa nič!

mihaf
28.11.2006, 12:18
Še to: lahko jo porežeš, požgeš, pa bo spet zrastla.
NIKAKOR pa ne smeš odrezane rastline nekam drugam dat, ker se bo tam zaredila! Mislim, da je v Angliji to celo kaznivo.

mihaf
28.11.2006, 12:32
Vem, da mogoče izgleda, da sem nekdo, ki spet napoveduje konec sveta (tokrat nas bo uničila rastlina...).

A v zadnjih dneh sem veliko prebral o tem na netu in res sem zgrožen, da se o tem nič ne ve

Sam to "džunglo" opažam že več let, pa se mi ni zdela problematična, sem mislil, ah neka vodna reč al nekaj.

Zdaj pa izvem, da je to resen problem, da dajo v Angliji miljone in miljone za odstranjevanje (pesticidi, zakopavanje "okužene" zemlje več kot 10m pod površino) te rastline. Sem zasledil, da parcela v Londonu ni vredna nič, če je tam ta rastlina.

Verjetno ste jo videli tudi vi. Ko bo prišla na vašo njivo...? Kaj potem?

San-Sen
28.11.2006, 15:04
V Angliji je to rastlino prepovedano razširjati že od leta 1981 (Wildlife and Countryside Act).
V Avstriji so rastlino našli "lepo" uspevati tudi na višini 1500 m.

Nekateri viri navajajo tudi nekatere pozitivne lastnosti :D

- čebele iz cvetov te rastline baje pridelajo dober med, v ZDA imenovan "bamboo honey";
- mlada stebelca se lahko v kuhinji uporabljajo podobno kot šparglji;
- vsebuje resveratrol, ki deluje kot fungicid pa tudi kot antioksidant, deluje pa tudi proti raku na dojkah;
- izvlečki iz te rastline se pogosto uporabljajo v vzhodni tradicionalni medicini kot antirevmatiki ter proti artritisu;
- v koreninah rastline se nahaja snov emodin - izvleček iz korenin (max. doza 20 do 50 mg na dan) zato v tradicionalni kitajski in japonski medicini uporabljajo kot blago odvajalo.

mihaf
28.11.2006, 15:10
Se opravičujem za tisto o nadmorski višini. Sam sem pač zasledil podatek, da raste do 800m.

Vem, da imajo čebelarji radi to raastlino, a vsekakor menim, da je škoda večja od koristi.

Konfucij
28.11.2006, 17:16
Kako pa ravnajo s tem v Aziji? Tud zatirajo al pustijo rasti?

mihaf
28.11.2006, 19:13
Na Japonskem ima naravne sovražnike, pri nas pa ne.

Jakec
16.12.2006, 18:15
in zakaj jih ne angleži iztrebijo z temi naravnimi sovražniki, razen če se ne da....

Konfucij
16.12.2006, 18:40
Hm, sm tud jst pršu na to misel.....

mihaf
18.12.2006, 11:07
in zakaj jih ne angleži iztrebijo z temi naravnimi sovražniki, razen če se ne da....

Stvar ni tako preprosta. Če se nekje naseli invazivna tujerodna rastlina, ne moreš potem avtomatično naselit še tujerodnega naravnega sovražnika te rastline! Ker lahko ta "naravni sovražnik" povzroči še več škode, kot sama rastlina! Lahko npr. napade druge rastline (npr. poljščine - samo primer) in tako povzroči več škode kot koristi. Tujerodnih vrst ne moremo kar tako "uvažati"!

Sicer v Angjiji delajo poskuse s temi "škodljivci" za japonski dresnik, mislim, da celo imajo enega dobrega kandidata (žuželka, mislim da). Če se bo stvar obnesla, potem se bodo lotili dresnika na "naraven" način.

Odkar sem seznanjen s problematiko japonskega dresnika, sem zelo pozoren nanj. Opažam ga povsod! Groza. Ljudje pa o tem nič ne vedo in stvar se lepo širi!

mihaf
18.12.2006, 11:11
Še to. Na tej strani najdete podatke o poskusih:

http://www.cabi-bioscience.org/html/japanese_knotweed_alliance.htm

Je pa še vedno hudo, da ti sovražniki japonskega dresnika ne uničijo popolnoma oz. ga ne "izkoreninijo".

summer
18.12.2006, 11:22
V Angliji je to rastlino prepovedano razširjati že od leta 1981 (Wildlife and Countryside Act).
V Avstriji so rastlino našli "lepo" uspevati tudi na višini 1500 m.

Nekateri viri navajajo tudi nekatere pozitivne lastnosti :D

- čebele iz cvetov te rastline baje pridelajo dober med, v ZDA imenovan "bamboo honey";
- mlada stebelca se lahko v kuhinji uporabljajo podobno kot šparglji;
- vsebuje resveratrol, ki deluje kot fungicid pa tudi kot antioksidant, deluje pa tudi proti raku na dojkah;
- izvlečki iz te rastline se pogosto uporabljajo v vzhodni tradicionalni medicini kot antirevmatiki ter proti artritisu;
- v koreninah rastline se nahaja snov emodin - izvleček iz korenin (max. doza 20 do 50 mg na dan) zato v tradicionalni kitajski in japonski medicini uporabljajo kot blago odvajalo.

že že...sam kaj pa krompir in solata.........:angel:

mihaf
22.12.2006, 12:48
že že...sam kaj pa krompir in solata.........:angel:

Mene tudi to skrbi. Ker bo tale dresnik posod. Kje si bom potem pridelal hrano? :dontknow: l

mihaf
29.03.2007, 15:06
Že poganja. Male rdečkaste reči. Ful jih je... In povsod so:mad:

Irina
29.03.2007, 17:02
Ni samo Japonski dresnik tujerodna rastlina, ki ogroža nas in našo domačo floro. Mednje spada tudi Ambrosia. Prinesli so jo iz Južne Amerike. Naša klima ji zelo ustreza in ker nima naravnega "sovražnika" zelo lepo uspeva. Ravno tako je skoraj ni moč iztrebiti, je zelo skromna glede rastišča in potreb. Največ jo vidimo ob železniških tirih.
V sosednji Hrvaški so lani sprejeli odredbo, ki nalaga vsem lastnikom in uporabnikom zamljišč, kjer se je pojavila, da jo uničijo. Za nespoštovanje odredbe je predpisana tudi kazen. Tako strogo odredbo so sprejeli, ker je za Ambrosio medicinsko dokazano, da je zelo alergena. V samem Zagrebu se je tako razbohotila, da imajo ljudje zaradi nje resne zdravstvene probleme-alergije. Izvajali so tudi akcije preko javnih del za njeno iztrebitev. Tudi pri nas lepo "napreduje", predvsem na opuščenih kmetijskih zemljiščih, pa nisem zasledila, da jo kdo resno "preganja".

Kot zanimivost: Z Ambrosij so se po grški mitologiji hranili grški bogovi na Olimpu. Zagotovila naj bi jim večno mladost in nesmrtnost.

http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=1459

http://www.furs.si/svn/zvr/Ambrosia_artemisifolia.pdf

http://www.furs.si/svn/zvr/ambrosia.asp

mihaf
29.03.2007, 18:37
Vse tujerodne vrste so problem. In res ne razumem, zakaj se o tem več ne govori. Sam sem se moral precej potrudit, da sem sploh zvedel za ime grde grde rastline (jap. dresnik). O teh stvareh bi morali ljudje več vedet, da ne bi pripomogli k širjenju.

In da ne ostanemo samo pri rastlinah.

Tu pri nas na Fužinah v Ljubljani se prav lepo razmnožujejo nutrije. In ljudje jih še hranijo!!!

Irina
29.03.2007, 20:35
Moje skromno mnenje:
Ne smeš reči, da je Japonski dresnik, grda grda rastlina. Rastlinica je samo izkoristila našo brezbrižnost, tam kjer je doma se mora za svoj obstoj boriti. Saj ni sama "prikorakala" do nas.

Tudi mufloni niso naša avtohtona živalska vrsta, ampak so jih umetno naselili v Triglavskem narodnem parku, okoli leta 1950.

Še en primer človeške nespametnosti. Res, mnoga leta nazaj, so se prebivalci na enem od hrvaških otokov spomnili, da bi se lahko kač, ki so na tem otoku živele že od nekdaj in so postale nenadoma v "napoto" elegantno znebili. Na otok so prinesli živalico - mungota, ki jim gredo kače v posebno slast. Mungoti so opravili svoje "poslanstvo", in pospravili vse kače. Med tem so se mungoti veselo množili, množili in še množili, ker niso imeli naravnega sovražnika, ki bi zadevo uravnaval. Pospravili so vse kače in ker je zmanjkalo hrane so se lotili domače perutnine. Glej ga šmenta, nenadoma so mungoti postali resen problem, ki se ga pa ni dalo tako elegantno rešiti, kakor zadeve s kačami. Gledala sem oddajo, kjer so prebivalci predstavili svoj problem in razmišljali koga bi naselili na otok, da bi se znebili mungotov. kako se je zgodba končala, če se je, ne vem.

Whitezero
29.03.2007, 22:32
Jah, neumnosti ljudi pač - in tudi te tujerodne vrste so uničile cele otoške habitate (R.I.P Dodo in še ena sestrčina tega ptiča) pobila jih je kombinacjia podgan in pobeglih prasotov.

No, to je pač načelo močnejšega, in tudi mi to prispevamo, s tem, da celotni Zemeljski ekosistem spreminjamo v eno biosfero(tujerodne vrste) v nedomačih področjih ipd.

iveco
30.06.2007, 16:19
Poznam to rastlino in res je trdovratna, jo mam na gredi pa sem cele gomolje ven pulo pa brez uspeha. Pa skozi beton pa asvalt pride prez problema, raste zelo hitro.

Če bi rad kdo stvar poskuso, bi se tudi dalo zmenit, ugodno.:veryevil:

:2thumbs: