Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Težave z Ščitnico

Njuška Trap
10.07.2006, 20:24
Zanima me, kako na telo deluje povečana in kako pomanjšana ščitnica.
Najlepša hvala.

popka
10.07.2006, 21:44
http://pugs.ultraevil.com/clanki/zdravje/hipotiroza.php

sicer je za pse opisan sam ni nc drgac k pr cloveku....saj kukr sm uspela na hitr preletet:D

se tole....tapredzadna zadeva...tm tut neki pise: http://www.google.ru/search?q=hipertiroza+hipotiroza&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official

sJavorshek
11.07.2006, 07:27
http://pugs.ultraevil.com/clanki/zdravje/hipotiroza.php

sicer je za pse opisan sam ni nc drgac k pr cloveku....saj kukr sm uspela na hitr preletet:D

se tole....tapredzadna zadeva...tm tut neki pise: http://www.google.ru/search?q=hipertiroza+hipotiroza&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official

Zakaj uporablaš ruski gugl? :rolling:

Tukile (http://www.metuljcica.si/scitnica.htm) sem jest neki najdu.

Pa še ena (http://www.pomurske-lekarne.si/si/index.cfm?id=1814) na to temo.

sadie_007
11.07.2006, 12:29
Najlepša hvala.

vem, da eni bolniki imajo ful izbuljene oči (bazedovka) ... predvidevam, da tisti, k jim preveč dela :shy:

popka
11.07.2006, 20:17
@čudežni...nism nč najdla o slonu:(
@javoršek...zato je to ful kul met:approve:

@sadie....to sm mela jest, sam hvalabogu mi niso okice vn skočile:shy: :angel:

spartan
14.07.2006, 09:31
Najlepša hvala.

to zna bit cel šit s tem; pri povečanju ščitnice se pojavi t.i. golšavost. Običajno pa se poveča le ena, medtem ko druga prevzame funkcijo "poškodovane" in proizvaja hormone.

Gre vglavnem bolj kot ne za estetski problem (če je prizadeta samo ena stran) in če človeka moti, si da povečano stran mile volje odstraniti. Na mestu ostane majhna brazgotinica; primeri so (zanimivo) bolj pogosti pri ženskah.

Osebno poznam eno, ki je imela ta problem.....pojavil pa se je zaradi nejodiranja vode v njenem času otroštva. Namreč, včasih niso dodajali jod pitni vodi.

schkrga
14.07.2006, 13:27
to zna bit cel šit s tem; pri povečanju ščitnice se pojavi t.i. golšavost. Običajno pa se poveča le ena, medtem ko druga prevzame funkcijo "poškodovane" in proizvaja hormone.

Gre vglavnem bolj kot ne za estetski problem (če je prizadeta samo ena stran) in če človeka moti, si da povečano stran mile volje odstraniti. Na mestu ostane majhna brazgotinica; primeri so (zanimivo) bolj pogosti pri ženskah.

Osebno poznam eno, ki je imela ta problem.....pojavil pa se je zaradi nejodiranja vode v njenem času otroštva. Namreč, včasih niso dodajali jod pitni vodi.to sploh ni res, zakaj potem vsem novorojenčkom, starim do 3 dni pregledajo kri na ščitnične hormone? nepravilno delovanje ščitnice lahko vpliva na uravnavanje presnove, vrednosti holesterola in s tem na bolezni srca in ožilja, pojavi se nervoza in nespečnost, izpadanje las in dlak, utrujenost ali hiperaktivnost, motnje koncentracije in spomina, pojav depresij, duševna zaostalost pri otrocih in še kaj.
vode pa v sloveniji ne jodirajo, ampak jod dodajajo soli, predvsem kameni, medtem ko t.i. himalajska sol baje joda sploh ne vsebuje.

spartan
14.07.2006, 13:47
pozanimaj se malo......vodi tudi;)
zato so otroci, ki so odraščali v 70-ih in v 80-ih sedaj pod udarom.

beri si dalje...gre za estetski problem, če je samo ena stran prizadeta....
Potem lahko mimogrede preostanek brez problema fura naprej;)

schkrga
16.07.2006, 10:48
pozanimaj se malo......vodi tudi;)
zato so otroci, ki so odraščali v 70-ih in v 80-ih sedaj pod udarom.

beri si dalje...gre za estetski problem, če je samo ena stran prizadeta....
Potem lahko mimogrede preostanek brez problema fura naprej;)bom vprašala, kar endokrinologinjo, ker se očitno podatki v medijih razlikujejo :angel:

silence
23.07.2006, 07:28
Najlepša hvala.Ful hiujšaš...oz. se ne moreš zredit. ...če je povečana se mi zdi.:shy:

3nity
23.07.2006, 07:55
Ful hiujšaš...oz. se ne moreš zredit. ...če je povečana se mi zdi.:shy:

al pa ne moreš shujšat in si bolj debel

silence
23.07.2006, 07:56
al pa ne moreš shujšat in si bolj debelA to tud pri povečani?:shy::shy:

3nity
23.07.2006, 08:04
A to tud pri povečani?:shy::shy:

aja, to pa ne vem.:dontknow:

v glavenm je smotano, če imaš karkoli narobe s ščitnico

silence
23.07.2006, 08:12
:D Pyzdarija je, ker ti hormoni ''podivjajo/umirijo'' če se lohk tko mal bolj milo izrazim. :shy:

Njuška če misliš, da ti ščitnica prav ne dela, moreš samo kri it dat, pa boš zvedla.:)

Lynna
23.07.2006, 08:32
Men so govoril, da se s scitnco ni za igrat...sej se vse tocn najde na netu al pa pove zdravnik.
Ena kolegica je trdila, da ne mors met otrok, ce ti neki scitnca ne deluje prov in na sploh za sabo potegne tok enih stvari, da se ni za zafrkavat s tem..

Ce misls, da mas probleme z njo, pejt do zdravnice in se zmen, da ti da napotnico in pejt do endokrinologa..pa je.

Njuška Trap
23.07.2006, 10:20
Saj ne, da bi imela kak resen problem, me je pa zanimalo (pa ne da se mi glumit, da sprašujem za prijateljico :D ). Nisem ne presuha ne predebela, v skladu s prehrano (vrsto in količino hrane) in aktivnostjo mi niha tudi telesna teža, tako da zaenkrat ne sumim, da bi imela težave s ščitnico.

Ima (nepravilno) delovanje ščitnice (razen razdražljivosti) še kakšen vpliv na psihično počutje?

freya
23.07.2006, 14:10
mnogo, mnogo vplivov
na počutje, delovanje srca, metabolizma, vid...
nekaj opisov težav deklet, ki imajo težave s ščitnico

Pred 5 leti so zdravniki ugotovili, da mi ščitnica premalo dela in dali so me na tablete Jodid. Približno eno leto je bilo vse ok, potem pa so se mi pojavili grozni glavoboli in najbolj me je bolelo desno oko. Hodila sem k raznim "strokovnjakom" in z mojimi očmi naj bi bilo vse ok. Proglasili so me za hipohondra in me odslovili. Po enem mesecu se mi je desno oko začelo vedno bolj pomikati proti nosu, dokler nisem bila že popolnoma škilasta. Sprejeli so me na nevrološki oddelek na KC in me iz vseh strani poslikali. Našli niso ničesar in po treh tednih so me odpustili, v tem času pa se mi je tudi že oko spravilo nazaj v normalni položaj in nehala me je boleti glava.
Tri leta nisem imela več nobenega problema, dokler se nisem pred enim letom zopet začela počutiti grozno slabo. Šla sem k zdravniku, da mi pogleda kri, ker sem močno sumila da s sčitnico nekaj ni v redu. TSH, T4 in T3 so bili v mejah normale. Dala mi je antidepresive, vendar jih moje telo totalni ni preneslo, zato sem jih nehala jemati. Pred tremi meseci pa nisem več zdržala in zopet sem se odpravila k zdravniku in tokrat je že bilo videti , da izvidi niso ok. TSH 0,069, T4 21,6 in T3 7,16. Dobila sem Athyrazol in Propranolol za srce. Po enem mesecu ko sem imela kontrolo je bil TSH 2,704, T4 14,1 in T3 4,42. Izvidi so bili torej ok in morala sem nehati jemati Athyrazol. Po enem tednu mi je srce popolnoma podivjalo in šla sem na urgenco. Naslednji dan zopet k zdravniku. TSH je bil 4,58, T4 12,27 in T3 4,03. Dr. Pirnatje rekel, da so vrednosti lahko malo povečana zaradi napada srca in da naj še kar jem Propranolol drugih zdravil pa mi ni predpisal. To je bilo dva tedna nazaj. Od takrat naprej je moje počutje vedno slabše, kar pa me najbolj skrbi, je moje oko. Zopet me je grozno začela boleti glava in za desnim očesom imam grozen pritisk. Malo se tudi že vidi, da se desno oko razlikuje od levega.

z športnice, kakršna sem bila pred leti, sem postala čisto nasprotje temu. Zato, ker sem neprestano utrujena in brez volje.

Mislim, da se večina deklet iz naše sredine kdaj pa kdaj počuti tako. Ščitnica je ščitnica in moja mami (tudi sama "ščitničarka"), pravi, da je obolenje ščitnice, bolezen 1000 obrazov. Pri vsaki se kaže drugače.
Sicer pa si preberi Burjino zgodbo in morda ti bo lažje.

Sama sem neskončno vrtoglava, imam vse sorte ricnij proti vrtoglavici Rolling Eyes , vid mi peša - mogoče zaradi računalnika Question (sicer pa tudi sama včasih malo poškilim Wink in imam levo oko pod majhnim kotom). Glavobole poznam tudi sama, sploh pa me najbolj muči stalna utrujenost Crying or Very sad , ki se še posebej pojavlja v stresnih situacija

lady_lucifer
23.07.2006, 16:57
joj, kako znajo bit ti dohtarji nesposobni, groza! :cenosred: ce to ni vredu, bo pa mogoce tole, pa dejmo se te tablete...ah ne, tele majo prevec stranskih ucinkov, dejmo rajs tele...

čudežni
23.07.2006, 19:09
A to tud pri povečani?:shy::shy:

Pri povečani si ponavadi bolj suh, saj imaš občutek ,da imaš ogromnooo energije.Ta varianta se mi zdi boljša kot pri zmanjšanem delovanju, saj se pri slednjem lahko v kratkem času zrediš.
Povečana je ponavadi nevarna zaradii srca.

primozicki
23.07.2006, 21:18
to se opazi po očeh. točno ne vem ampak če imaš bolj odprte ali manj

silence
23.07.2006, 21:25
Pri povečani si ponavadi bolj suh, saj imaš občutek ,da imaš ogromnooo energije.Ta varianta se mi zdi boljša kot pri zmanjšanem delovanju, saj se pri slednjem lahko v kratkem času zrediš.
Povečana je ponavadi nevarna zaradii srca.Nepravilno delovanje ščitnice je ful problematično fizično in psihično! Ali ti dela preveč ali premalo! :( Tko da s tem se ni za zayebavat!!! :shy:

čudežni
23.07.2006, 22:23
Nepravilno delovanje ščitnice je ful problematično fizično in psihično! Ali ti dela preveč ali premalo! :( Tko da s tem se ni za zayebavat!!! :shy:

Se strinjam. Baje, da je tega vedno več.

marjann
09.12.2006, 21:46
Ima kdo težavo z ščitnico, da mu nebi delala, imunsko kronično vnetje ?
Kako odpravljate težave, lajšate, se vam kdaj vrti ali podobno, ste dostkrat utrujeni ......itd.
L.p.
Hvala !

manca
17.12.2006, 19:10
Moja diagnoza AVTOIMUNI TIERODITIS:nonono: Prvi simptomi: hujšanje, razbijanje srca, potenje, nerazumljiva utrujenost, menjavanje razpoloženja,...... Tako da že 8let jem tablete-ELTROXIN,2 zjutraj.:nonono: Kako si pomagam: kupila sem si jodirano sol in pijem mineralno vodo JOŽEFOF VRELEC(dobiš jo samo v Mercatorju). Pa takrat ko imam slabe trenutke me morajo domači pustiti pri miru!!!

A imaš kakšna zdravila?

spartan
17.12.2006, 19:37
Poznam konkreten primer v motnji delovanja.......mislim pa da bo dKivi znal najbolje odgovoriti.

marjann
18.12.2006, 19:41
Pozdrave obema in hvala !
Ja, imam zdravila Euthyrox 50ug, imam diagnozo - imunsko kronično vnetje ščitnice in dr.medi. mi je dejal, da je to neozdravljivo in da z zdravili nadomeščam hormone, ker jih ščitnica ne zmore dodelat.
Ampak, kot sem že napisal zgoraj, jaz sem skoraj vedno utrujen, imam omotice, sem brez volje in napet ko....!!
L.P.