Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : mrtev piksel

ozayrus
11.12.2006, 14:26
A se da na LCD zaslonih kako poprav mrtev piksel (kak monitro rebot) al je kar je in pikca ostane.

ksimon
11.12.2006, 15:04
ne da se popraviti, pikca ostane.

Kupil nov monitor, imel mrtev pixel in ga takoj menjal, čeprav je toleranca 5 mrtvih pixlov.

Slielay
11.12.2006, 15:23
Vsaka firma ima določeno število mrtvih pikslov, ki jih mora biti, da ti zamenjajo monitor pod garancijo.

V vsakem primeru probaj nest nazaj pod garancijo in se nekako zmeni, da pač rabiš vse piksle :)

el_juero
11.12.2006, 15:44
To ni res. Philips ima ničelno toleranco. Vsaj pri mojem modelu. Torej niti ena mrtva pika ni dovoljena. 3 leta garancija!

Llord
11.12.2006, 16:01
Pa je sploh mrtev pixel? Kakšne barve pa je tale piksel? Kakšen monitor, katere znamke, model?

mckeky
11.12.2006, 16:07
Js sem na mimovrste.com kupil LG LCD, ki ima 3 leta garancije... Malo me je sicer skrbelo glede mrtvih pik ampak na sreco do sedaj (imam ga nekaj mesecew) se nisem zasledil niti ene mrtve pike.... Sicer pa ni pisalo koliko mrtvih pik tolerirajo le da ima 3 leta garancije... Mogoce kdo we kaksne kriterije imajo na mimovrste ali pa je to odvisno od proizvajalca???

Paganini
11.12.2006, 17:45
maximalno število defektnih pixlov določa standard ISO 13406-2
jasno je, da lahko proizvajalec te cifre zniža :2thumbs:

na naslovu http://www.gdargaud.net/Hack/DeadPixels.html najdete nekal enostavnih testov, ki pokaže mrtve pike :rolling:
brez instalacije, le klik po linkih v okvirju in v novem oknu dobite vaš panel z ali brez mrtvih pik :P

uživajte, upam da brez kadavrov :D

ksimon
11.12.2006, 18:47
Vsaka firma ima določeno število mrtvih pikslov, ki jih mora biti, da ti zamenjajo monitor pod garancijo.

No, pri Belinei je to nad 5, za ostale proizvajalce ne vem

mckeky
11.12.2006, 21:26
maximalno število defektnih pixlov določa standard ISO 13406-2
jasno je, da lahko proizvajalec te cifre zniža :2thumbs:

na naslovu http://www.gdargaud.net/Hack/DeadPixels.html najdete nekal enostavnih testov, ki pokaže mrtve pike :rolling:
brez instalacije, le klik po linkih v okvirju in v novem oknu dobite vaš panel z ali brez mrtvih pik :P

uživajte, upam da brez kadavrov :D

fiuu..pa res nimam se kake za enkrat :) ... Zanima me pa nekaj... ali je kaksna zadewa, ki pa bi lahko povzrocila mrtve pike in da bi pac na to morali biti pozorni (oz. bolj preprosto: "Kaj lahko povzroči mrtve pike?" ) ali pa mrtve pike res pridejo same od sebe in na to ne moremo vplivati... Ker npr. zadnič je prijatel pozabil da mam LCDja (sam ga nima) in je kr orng z silo s prstom nekaj pokazal gor (takrat bi mu kr najrajs prst odseko :mad: :) )

...p.s.: pa sam opažam da se kr hitro lahko kakšna pikica zameša za mrtvo pikico nato pa widim da zadewa gre dol :)

Slielay
12.12.2006, 09:23
Js sem na mimovrste.com kupil LG LCD, ki ima 3 leta garancije... Malo me je sicer skrbelo glede mrtvih pik ampak na sreco do sedaj (imam ga nekaj mesecew) se nisem zasledil niti ene mrtve pike.... Sicer pa ni pisalo koliko mrtvih pik tolerirajo le da ima 3 leta garancije... Mogoce kdo we kaksne kriterije imajo na mimovrste ali pa je to odvisno od proizvajalca???

Odvisno je od proizvajalca, seveda več od maksimuma ki ga določa standard ISO 13406-2 ne sme bit.
LG ima pri svojih LCD-jih 3 mrtve piksle pogoj, da dobiš novega, čeprav sem ga na srečo jaz dobil z enim mrtvim.

bozickus
12.12.2006, 10:25
Hja, fantje, Asus ti da NO-WHITE DOT garancijo na 3 leta.

krneki66
12.12.2006, 19:35
Oj!

Imas dve varianti:

1. Kupis monitor, ki je ponavadi drazji in dobis zraven garnacijo za piksel free. Noben piksel ne sme biti pokvarjen.
2. Kupis ne piksel free garancijo, ki je razlicna od proizvajalca do proizvajlaca drugacna. Nekje 5, 6 itd. Pomembno je tudi kako narazen so te napake. Takrat je lahko tudi vec napak.

Najboljs je da ob nakupu odpres skatlo in pogledas ce je kje kaksen piksel pokvarjen.

doli
12.12.2006, 19:55
Oj!

Imas dve varianti:

1. Kupis monitor, ki je ponavadi drazji in dobis zraven garnacijo za piksel free. Noben piksel ne sme biti pokvarjen.
2. Kupis ne piksel free garancijo, ki je razlicna od proizvajalca do proizvajlaca drugacna. Nekje 5, 6 itd. Pomembno je tudi kako narazen so te napake. Takrat je lahko tudi vec napak.

Najboljs je da ob nakupu odpres skatlo in pogledas ce je kje kaksen piksel pokvarjen.
Imaš pa tud tretjo varianto, da ga kupiš po internetu. Po zakonu je takole:

Klasi~na prodajna pogodba Pri izdelkih, kupljenih v trgovini, ima potro{nik pravico zahtevati od prodajalca ra~ilo denarja ali zamenjavo izdelka za drug izdelek samo v primeru napake. Za napako je mogo~e {teti, ~e izdelek nima lastnosti, ki so potrebne za njegovo normalno rabo, ali celo lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, ki pa je prodajalcu znana. Prav tako gre za napako, ~e izdelek nima lastnosti, ki so izrecno ali mol~e dogovorjene oziroma celo predpisane ali pa ~e vam prodajalec izro~i izdelek, ki se razlikuje od vzorca oziroma modela, na podlagi katerega ste se odlo~ili za nakup. V vseh drugih primerih, ko si kupec premisli lede nakupa oziroma mu kupljeni izdelek ni v{e~, pa `al nima pravice zahtevati zamenjave oziroma vra~ila enarja. Kljub temu pa lahko tudi v takem primeru pri~akuje, da mu bo trgovec omogo~il vsaj zamenjavo izdelka za drug izdelek. Dobri poslovni obi~aji namre~ nalagajo prodajalcu, da ugodi potro{nikovi `elji po zamenjavi izdelka, ~e lahko to stori brez {kode zase ali za drugega potro{nika. Tudi pri klasi~nem nakupu pa je prodajalec dol`an zamenjati izdelek ali vrniti denar, ~e potro{nik z njim ni zadovoljen, ~e je ogla{eval mo`nost vra~ila ali zamenjave izdelka. ^e si potro{nik po opravljenem nakupu premisli, prodajalec pa mu ne rne denarja ali zamenja izdelka, gre za zavajajo~e ogla{evanje in potro{nik lahko kr{itelja prijavi Tr`nemu
in{pektoratu RS. Posebne oblike prodajnih pogodb Gre za pogodbe, ko potro{nik opravi nakup blaga na svojem domu ali domu drugega potro{nika ali na sejmu oziroma naro~i izdelek po po{ti ali internetu na podlagi ponudbe v katalogu. V takih primerih ima `e po zakonu pravico, da odstopi od pogodbe in dobi vrnjen denar. Potro{nik ima torej mo`nost, da izdelek preizkusi in ~e z njim ni zadovoljen, ga vrne v zakonsko predpisanem roku. Pri tem pa je treba upo{tevati nekatera pravila. Potro{nik mora najkasneje v 15 dneh po dobavi izdelka prodajalcu pisno sporo~iti, da odstopa od pogodbe. Ta rok pa se podalj{a, ~e prodajalec ne obvesti potro{nika o pravici do odstopa od pogodbe. V naslednjih 15 dneh po poslanem sporo~ilu o odstopu, mora
potro{nik izdelek vrniti, prodajalec pa mora v tem roku potro{niku vrniti celoten vpla~ani znesek. ^e prodajalec
zamuja pri vrnitvi denarja, mora potro{niku za vsakih dopolnjenih 30 dni zamude pla~ati {e desetino prejetega denarja. Potro{nik mora pri tovrstnem odstopu od pogodbe poravnati samo stro{ke vra~ila izdelka.

el_juero
12.12.2006, 21:53
No to vemo, kaj pa če ti pike crknejo po 15 dneh?? Garancije ni, stvarna napaka ni....Jaz sem dal rajši malo več za 3 letno komplet garancijo, kot pa da bi se jajcal s temi piksli. Ker sem pa picajzlast verjamem, da bi me vsaka mrtva pika motila, če bi jo sploh videl seveda :)

ozayrus
12.12.2006, 22:36
Super, ste dost pametnih stvari sm zvedu.

Sej v tem je fora, ker ne vem čist če je mrtu pixel, ker je dejansko svetlo modre barve. Sam ne vem kaj bi to blo.

Kaj pa pr prenosnikih, je isto...

anarchy
12.12.2006, 22:55
To ni res. Philips ima ničelno toleranco. Vsaj pri mojem modelu. Torej niti ena mrtva pika ni dovoljena. 3 leta garancija!

Ja zato pa se je dobro pozanimati o garanciji, ter videti tocno, da pise to na garanciji, cene se ne splaca kupit mnitorja.

ozayrus
14.12.2006, 09:43
A mrtu piksl je samo črne barve?

Paganini
14.12.2006, 09:55
A mrtu piksl je samo črne barve? ne :2thumbs:
vsaka barva je ''sestavljena'' iz treh osnovnih barvic RGB (red-green-blue ali rdeča-zelena-modra). izhaja, da je vsak pixel ''sestavljen'' iz treh pod-pixlov oz. treh barv.
če crkne npr. rdeči pod-pixel, potem preostala dva lahko ''delata'' vso mavrico, ki ne vsebuje crknjenje rdeče barve
vsaka barva ima 255 odtenkov, kar za vse vse tri delujoče pomeni 16.777.216 različni barvnih kombinacij, ki jih ''na oko'' sploh ne moreš ločiti :angel:

ozayrus
14.12.2006, 10:00
Ok, moja pikca je zelo svetlo modre barve, skoz. Ne vidi se je recimo če je prikazana slika na tistem območju bela ali izredno svetlo modra - torej je to mrtu piksl :(

Paganini
14.12.2006, 10:16
Ok, moja pikca je zelo svetlo modre barve, skoz. Ne vidi se je recimo če je prikazana slika na tistem območju bela ali izredno svetlo modra - torej je to mrtu piksl :( zelo preprost in enostaven test na ''kadavre'' lahko narediš tudi takole (win xp pro):

desni klik v prazno namizje, izbereš ''properties'', list ''desktop'', v oknu ''background'' možnost ''none'' nato pa spodaj desno klik po gumbu ''color'', odpre se barvna paleta 20 barv, izbereš npr. črno, apply, ok, ok. sedaj imaš ozadje namizja črno, pokvarjen pixel se morda pokaže (treba bo malce premakniti kkšno ikono). :P

celo zadevo ponoviš še za rdečo barvo ali zeleno ali modro - ob natančnem gledanju moraš videti pokvarjen pixel :2thumbs:

ozayrus
15.12.2006, 10:04
Sej pravim, da je moj skoz, res skoz zelo svetlo modre barve, druge barve sploh ne generira:(

hvala za pomoč;)

Jelengar
29.12.2006, 20:47
Imaš pa tud tretjo varianto, da ga kupiš po internetu. Po zakonu je takole:

Klasi~na prodajna pogodba Pri izdelkih, kupljenih v trgovini, ima potro{nik pravico zahtevati od prodajalca ra~ilo denarja ali zamenjavo izdelka za drug izdelek samo v primeru napake. Za napako je mogo~e {teti, ~e izdelek nima lastnosti, ki so potrebne za njegovo normalno rabo, ali celo lastnosti, ki so potrebne za posebno rabo, ki pa je prodajalcu znana. Prav tako gre za napako, ~e izdelek nima lastnosti, ki so izrecno ali mol~e dogovorjene oziroma celo predpisane ali pa ~e vam prodajalec izro~i izdelek, ki se razlikuje od vzorca oziroma modela, na podlagi katerega ste se odlo~ili za nakup. V vseh drugih primerih, ko si kupec premisli lede nakupa oziroma mu kupljeni izdelek ni v{e~, pa `al nima pravice zahtevati zamenjave oziroma vra~ila enarja. Kljub temu pa lahko tudi v takem primeru pri~akuje, da mu bo trgovec omogo~il vsaj zamenjavo izdelka za drug izdelek. Dobri poslovni obi~aji namre~ nalagajo prodajalcu, da ugodi potro{nikovi `elji po zamenjavi izdelka, ~e lahko to stori brez {kode zase ali za drugega potro{nika. Tudi pri klasi~nem nakupu pa je prodajalec dol`an zamenjati izdelek ali vrniti denar, ~e potro{nik z njim ni zadovoljen, ~e je ogla{eval mo`nost vra~ila ali zamenjave izdelka. ^e si potro{nik po opravljenem nakupu premisli, prodajalec pa mu ne rne denarja ali zamenja izdelka, gre za zavajajo~e ogla{evanje in potro{nik lahko kr{itelja prijavi Tr`nemu
in{pektoratu RS. Posebne oblike prodajnih pogodb Gre za pogodbe, ko potro{nik opravi nakup blaga na svojem domu ali domu drugega potro{nika ali na sejmu oziroma naro~i izdelek po po{ti ali internetu na podlagi ponudbe v katalogu. V takih primerih ima `e po zakonu pravico, da odstopi od pogodbe in dobi vrnjen denar. Potro{nik ima torej mo`nost, da izdelek preizkusi in ~e z njim ni zadovoljen, ga vrne v zakonsko predpisanem roku. Pri tem pa je treba upo{tevati nekatera pravila. Potro{nik mora najkasneje v 15 dneh po dobavi izdelka prodajalcu pisno sporo~iti, da odstopa od pogodbe. Ta rok pa se podalj{a, ~e prodajalec ne obvesti potro{nika o pravici do odstopa od pogodbe. V naslednjih 15 dneh po poslanem sporo~ilu o odstopu, mora
potro{nik izdelek vrniti, prodajalec pa mora v tem roku potro{niku vrniti celoten vpla~ani znesek. ^e prodajalec
zamuja pri vrnitvi denarja, mora potro{niku za vsakih dopolnjenih 30 dni zamude pla~ati {e desetino prejetega denarja. Potro{nik mora pri tovrstnem odstopu od pogodbe poravnati samo stro{ke vra~ila izdelka.
Doli, tvoj prispevek bi bilo zanimivo brati, če bi imel normalne sičnike in šumnike. :dontknow:

Vsemogočni
01.01.2007, 00:03
Pa je sploh mrtev pixel? Kakšne barve pa je tale piksel? Kakšen monitor, katere znamke, model?

Točno to. Ko sem kupil pred leti NECa, sem šele doma ugotovil, da pri zagonu računalnika, monitor pokaže v zagonskem delu (črna podlaga) en "mrtev" piksel. Ko se računalnik postavi v win okolje, ni ne na temni ne na svetli podlagi opaziti tega piksla. V specifikaciji za reklamiranje imajo lepo napisano koliko pikslov je lahko in pri kakšnem kvalitetnem razredu mrtvih pikslov. Poleg monitorja dobiš certifikat, ki ti pove katerega razreda monitor imaš. Seveda je najbolje priklopit monitor na računalnik, tega vklopiti in počakati, da se postavi v delovno okolje. Tako vidiš slučajne mrtve piksle in se odpoveš nakupu, ali ti trgovec ponudi drug monitor, tega pa proda drugemu manj zahtevnemu kupcu. Men so NECov monitor takrat pokazali, ko je že bil v win okolju. Tko, da so me po moji krivdi na suho nategnili. Sicer tega piksla nisem nikoli opazil v winsih, ampak občutek nepoštenja pa ostane.

Sedaj sem kupil nov monitor in je trenutno 100% OK.

raufnk
02.01.2007, 00:16
Sej pravim, da je moj skoz, res skoz zelo svetlo modre barve, druge barve sploh ne generira:(

hvala za pomoč;)
kot je že paganini povedal je pixel sestavljen iz treh sub-pixlov (vsak za eno od treh barv) ... pri tebi je pokvarjen moder sub-pixel (ki je vedno prižgan)
garancije ponavadi tudi razlikujejo med dead pixli in dead sub-pixli (slednjih je lahko ponavadi več)
sicer pa mi je prodajalec v bigbangu na mojo željo pokazal monitor pred nakupom in sem ga imel možnost testirati na beli in črni podlagi ... tako da ti gredo velikokrat prodajalci na roko ob takih stvareh - seveda pa ne vsi (ali pa sem imel samo jaz srečo, da sem naletel na prijaznega prodajalca :2thumbs: )

Gostoljub
05.02.2008, 18:56

Hja, tudi jaz sem vedno to trdil, pa očitno so pri 22" monitorjih tudi to pozabili... Pred kratkem sem namreč kupil Philipsa, pa je že takoj imel en mrtev podpiksel. :nonono:

Slowhand
05.02.2008, 23:48
poženi udpixel...včasih pomaga....http://udpix.free.fr/index.php?p=about

helga
06.02.2008, 17:25
Lahko poskusiš z programom UdPixel. Ni 100% .
Najdeš ga na naslovu
http://udpix.free.fr/
Ko program instaliraš moraš okence ki se ti pojavi na namizju postaviti nad mrtvo točko in ga tam pustiš nekaj ur in upaš, da mu bo uspelo.

mckeky
06.02.2008, 18:30
Zadeva bi mogoce pomagala pri stuck pixlu pri "crknjenem" pa ne vrjamem da zna ozivljat. Stuck pixel se lahko zamesa za death, saj je razlika skoraj neopazna (v barvah),... Stuck pixel se lahko odpravi tako, da zaslon ugasnete in RAHLO z bombazno krpico podrsate po njem. In prizges zaslon nazaj.

Vsemogočni
07.02.2008, 22:19

No, pri nakupu sem dobil sledeči list z zapisom:

tralala. o monitorjih in pikslih (ravno vsega se mi ne da pisati), važno je sledeče:

RAZRED 1: ni okvarjenih pikslov in sub-pikslov
RAZRED 2: dopušča eno ali tudi vse od naslednjih pomanjkljivosti:
- 2 svetla ali temna piksla,
- 5 enojnih ali dvojnih temnih/svetlih sub-pikslov,
- 2 sub-piksla znotraj razdalje petih pikslov (cca 2 mm za 15" in 17" monitorje).
RAZRED 3: dopušča eno ali vse izmed naslednjih pomanjkljivosti:
- 5 svetlih pikslov,
- 15 temnih pikslov,
- 50 enojnih ali dvojnih temnih/svetlih sub-pikslov,
- 5 sub-pikslov znotraj razdalje petih pikslov (približno 2 mm).

Proizvajalec Samsung Elektronics jamči, da bo izdelek ustrezal kriterijem Razreda 2, določenega v standardu ISO 13406.

Po mojih izkušnjah, v tej trgovini še nisem dobil monitorja z okvarjenimi piksli.

el_juero
08.02.2008, 09:02
Hja, tudi jaz sem vedno to trdil, pa očitno so pri 22" monitorjih tudi to pozabili... Pred kratkem sem namreč kupil Philipsa, pa je že takoj imel en mrtev podpiksel. :nonono:

Jih je izučilo, da se ne splača, če nima konkurenca :) No pri mojem LCD je glede pixlov še vse ok (mogoče pa niti ne vidim). Garancija je še nekje dobro leto. Glede na Murphya pa bo po izteku sigurno šlo vse narobe.