Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Koliko (če sploh kaj) dajete za razne človekoljubne organizacije?

NaceM
25.12.2006, 16:26
No, zadnjič sem slučajno opazil tiste velike flaše za nabiranje drobiža (eno sem v Hervisu), pa sem dal noter tisti drobiž, ki sem ga imel po žepih in v denarnici za društvo Sonček.
Je pa res in to javno priznam, da za RK (razen tistega, kar mi odtrgajo pri plači) ne dam NIČ, prav tako ne za Karitas, Unicef in podobne stvari. Kar pa ne pomeni, da nisem mehkega srca, ampak se mi pa malce zameri, kako te organizacije (žal tu ni izjeme) delajo z denarjem in so naravnost leglo korupcije.
Primer:
V Mariboru je bil koncert za Unicef. Vse lepo in prav. Prišla je neka ženska iz tujine (iz vodstva Unicefa), pa je za to morala dobiti najboljšo sobo v najboljšem hotelu v mestu, limuzino s svojim voznikom, plačane masaže itd.. Tej dragi gospe so plačali ves ta luxus lačni otroci po vsem svetu. Isti drek je s kakšnim Greenpeacem in podobnimi zadevami.
No, tu je razlog, zakaj jaz ne dajem (če že.. raje pomagam direktno), pa vi?

lady_lucifer
25.12.2006, 18:45
za RK dam samo posredno (tisti teden v oktobru al novembru zraven znamk, karte za na vlak...), za unicef nism dala nikol, odkar sm vidla Mileno v debelem in razkosnem pelcmantlu (ce bi ga prodala, bi najbrz nahranila par lacnih otrok v afriki). ce ze, dam kakim, ki majo cez zavetisca za zivali.

Aleksander Vidmar
26.12.2006, 07:26
Edinokrat ko sem prispeval kaj je bilo povsem isto kot pri Nace-ju.

Drugače, pa ne vidim rešitve v dobrodelnosti. Erm = kot gre en pregovor: "Če daš človeku ribo, mu pomagaš za en dan, če ga naučiš ribarit, si ga preskrbel za vse življenje".

kow
26.12.2006, 08:06
Z dobrodelnostjo si samo operemo vest. Lažje je podariti nekaj drobiža, kot se vprašati kaj je narobe s sistemom, ki državam v "tretjem" svetu ne omogoča razvoj. Veliko bi storili že z odprtjem trga za njihove kmetijske izdelke, ne pa da finančno podpiramo bogate kmete v Evropi.

buba
27.12.2006, 06:15
ze dolgo ne dam nic vec -- tudi klosarjem ne -- skratka -- nikomur nic ....:approve:

freya
27.12.2006, 06:18
No, zadnjič sem slučajno opazil tiste velike flaše za nabiranje drobiža (eno sem v Hervisu), pa sem dal noter tisti drobiž, ki sem ga imel po žepih in v denarnici za društvo Sonček.
Je pa res in to javno priznam, da za RK (razen tistega, kar mi odtrgajo pri plači) ne dam NIČ, prav tako ne za Karitas, Unicef in podobne stvari. Kar pa ne pomeni, da nisem mehkega srca, ampak se mi pa malce zameri, kako te organizacije (žal tu ni izjeme) delajo z denarjem in so naravnost leglo korupcije.
Primer:
V Mariboru je bil koncert za Unicef. Vse lepo in prav. Prišla je neka ženska iz tujine (iz vodstva Unicefa), pa je za to morala dobiti najboljšo sobo v najboljšem hotelu v mestu, limuzino s svojim voznikom, plačane masaže itd.. Tej dragi gospe so plačali ves ta luxus lačni otroci po vsem svetu. Isti drek je s kakšnim Greenpeacem in podobnimi zadevami.
No, tu je razlog, zakaj jaz ne dajem (če že.. raje pomagam direktno), pa vi?

tudi prostore so si na RK in Unicefu uredili.....prav nič skromno
tako da.....dam samo tistemu, za katerega vem, da potrebuje in da bo sredstva dobil direkt v roke
ja, je pa res, da je zadnje čase vedno več ljudi na cesti, ki prosijo....tako da klošarji so že v manjšini

Knez
27.12.2006, 12:50
Res je po cestah vedno več prosjakov, teh tujih.Maribor je zadnje čase ponl beračev, ki ne razumejo slovensko, baje so iz Romunije..

Aldebaran
27.12.2006, 13:04
odvisno od situacije... naprimer zadnjič me je v Kranju pred hervisom ustavil možakar in povprašal, če je mogoče kej drobiža, pa sem mu odstopil dvesto tolarjev... spet drugič sem se znašel pred merkurjevim centrom in je bil tam en tipček, ki je prav tako žical za drobiž... pa sem mu dal kovanec za 50sit, ker nisem imel drugega... no model pa meni nazaj: češ kaj pa mu bo 50sit sej si ne more čisto nič pomagat, pa da meni sram in te scence...
.. no lepo sem mu povedal, da kdor z malim ni zadovoljen, pač velikega vreden ni... pa sem šel...
drugače pa raje povprašam na Karitasu, če vejo za kakšno družino, ki je potrebna pomoči in se osebno oglasim ter prispevam kakšen malo večji znesek...

NaceM
27.12.2006, 13:47
no model pa meni nazaj: češ kaj pa mu bo 50sit sej si ne more čisto nič pomagat, pa da meni sram in te scence...
.

Nekaj podobnega se je tudi meni enkrat zgodilo. Zato od mene na tak način noben ne dobi nič. Naj pa gre kakšne čevlje poščetkat, pa dobi 150 sit za to.

freya
27.12.2006, 14:12
meni, ki sem bolj majhna in kolikortoliko drobna, pa se to zgodi večkrat ...najslabše izkušnje imam z džankiji, ki jih je okrog metelkove, poliklinike in žel. postaje kar precej. Tudi zmerjanja sem že bila deležna.
Žal mi je, denarja mladim džankijem ne dajem, tudi cigaret ne kupujem nikomur, sem pša že v trgovini kupila par sendvičev za tiste, ki so bili res lačni.

Konfucij
27.12.2006, 14:20
Tud jst sm že doživu da me je tip zabodno gledu, če že ne skor užaljeno ko sm mu dau 100 sit.
Najbolša izkušnja pa je k sm dau emu klošarju drobiž pa me je vprašu če mam punco, sm mu reku da ne, pa mi je reku da mi želi da bi dobu eno res dobro. Pa sm jo res....:D

Knez
27.12.2006, 15:15
Jaz, če dam, dam 100 ali 200.

Sej ne serjem dnarja, da bi nekemu tipu, ki fehta, dal jurja..

ponga
27.12.2006, 17:22
Mene je enkrat na parkirišču pred Mercator centrom ustavil en možakar, pa sem bila pri volji in sem že vlekla vn denarnico, še preden je povedal kaj hoče. Ko pa je izjavil, če mam "kakšnega jurčka al pa dva", sem pa denarnico samo še spravila in mu povedala, da žal tut jst denarja na cesti ne pobiram...

Včasih sem dajala klošarjem, zdej je tega prosjačenja vedno več in redko kdaj še komu kaj dam.

Pošljem kdaj SMS na tisto 1919 številko, če se zbira za kaj konkretnega.

Pa vedno v Tukano trgovini vržem kake 200 tolarjev v nabiralnik za zavetišče Gmajnice.

Zdej, ko so povsod raznorazni nabiralnički za drobiž, pa tudi vržem vanje kovance, da se jih znebim.

Katrin
27.12.2006, 21:49
Dam kar precej in pogosto. In kot je nekdo že napisal, si tem si perem vest, ker živim bolje kot 70% sveta.

anarchy
28.12.2006, 02:17
Te clovekoljubne organizacije so itak ves shit. Denar ne pomaga dosti tem ljudem, ker je itak nepotreben, bolj bi bili zazeljeni drugacni prispevki. Hrana, oblacila, pohistvo, itd....

Se spominjam, ko je eni zenski zgorela hisa in potem so ljudje iskali donacije in dali vsa po 1000SIT in potem se neki pocutili ali delali frajerje, da ki so neki donirali in pomagali, da kako so dobri, ter, ce kdo ni dal, je izpadel, kot skrtica. Mislim, halooo? Ce ostane zenska brez vsega pohistva, zrihtajte ji raje pohistvo, sej ne rabi, da je novo, ali boste dali 100 ljudi po 1000SIT, da si bo lahk okupila eno posteljo?

Denar je po mojem res najslabsa stvar, kar se lahko donira, ker to je isto, kot, ce bi dal klosarju denar "ali vino" namesto hrano in potem jamra, da ki je lacen, lacen alkohola?

Andreea
28.12.2006, 04:50
Naj odnos... marsikdo bi se lahko zgledoval. Ampak mislim, da nihce od "dobrodelnezev", ne bi zrtvoval mesec dni (svojega) dopusta...

KLIK (http://trendi.siol.net/default.aspx?site_id=155&page_id=411&article_id=15541106122713153585&cid=411)

zlato
28.12.2006, 07:54
DAJEM VELIKO A VSE NEPOSREDNO TISTIM,KI RES RABIJO. NE ZAUPAM RAZNIM HUMANITARNIM ORGANIZACIJAM KER IMAM OBČUTEK DA DENAR PONIKNE IN NE PRIDE DO TISTEGA KI TO POTREBUJE. Ko pa dam stvar ali predmet ali denar nekomu, ki vidim da res potrebuje imam občutek da sem storil dobro delo. Čeprav sem trenutno brezposelen prav tako darujem še najraje otrokom in pa predvsem starejšim in brezdomcem.

Konfucij
28.12.2006, 09:18
Humanitarne organizacije velik dnarja porabjo za administracijo.

Katrin
28.12.2006, 20:08
Te clovekoljubne organizacije so itak ves shit. Denar ne pomaga dosti tem ljudem, ker je itak nepotreben, bolj bi bili zazeljeni drugacni prispevki. Hrana, oblacila, pohistvo, itd....

Se spominjam, ko je eni zenski zgorela hisa in potem so ljudje iskali donacije in dali vsa po 1000SIT in potem se neki pocutili ali delali frajerje, da ki so neki donirali in pomagali, da kako so dobri, ter, ce kdo ni dal, je izpadel, kot skrtica. Mislim, halooo? Ce ostane zenska brez vsega pohistva, zrihtajte ji raje pohistvo, sej ne rabi, da je novo, ali boste dali 100 ljudi po 1000SIT, da si bo lahk okupila eno posteljo?

Denar je po mojem res najslabsa stvar, kar se lahko donira, ker to je isto, kot, ce bi dal klosarju denar "ali vino" namesto hrano in potem jamra, da ki je lacen, lacen alkohola?

Ni res, ker posplošuješ. Dotična ženska, o kateri govoriš, si bo lahko kupila omaro iz zbranih sredstev. Za vsakega posameznega darovalca je nakup cele omare mogoče preveč. Če bi se zbirala materialna sredstva, bi tako gospa dobila 5 malih mizic za dnevno sobo, ker so si te ljudje lahko privoščili, z zbranimi sredstvi pa si bo lahko kupila eno orenk omaro za oblačila.
Obstajajo primeri, ko je material najboljša rešitev in primeri, ko je ustreznejši denar.

Katrin
28.12.2006, 20:11
Humanitarne organizacije velik dnarja porabjo za administracijo.

A je rešitev v tem, da humanitarnih organizacij sploh ni? Kako boš spravil vrečo fižola in 5 kil moke do Etiopije (karikiram)? Dobrodelne organizacije, ne glede na to, kako grozno potratne so, vsaj nekaj potrebne pomoči spravijo do cilja. V nasprotnem primeru te pomoči ne bi bilo.

Katrin
28.12.2006, 20:17
Naj odnos... marsikdo bi se lahko zgledoval. Ampak mislim, da nihce od "dobrodelnezev", ne bi zrtvoval mesec dni (svojega) dopusta...

Mnogi dobrodelneži mesec dni dopusta niti ne bi dobili, ker morajo zaslužit denar, da ga lahko dajejo v dobrodelne namene.

Konfucij
29.12.2006, 12:42
A je rešitev v tem, da humanitarnih organizacij sploh ni? Kako boš spravil vrečo fižola in 5 kil moke do Etiopije (karikiram)? Dobrodelne organizacije, ne glede na to, kako grozno potratne so, vsaj nekaj potrebne pomoči spravijo do cilja. V nasprotnem primeru te pomoči ne bi bilo.
Sploh nism za ukinitev, samo za racionalizacijo.

anarchy
03.01.2007, 05:04
Ni res, ker posplošuješ. Dotična ženska, o kateri govoriš, si bo lahko kupila omaro iz zbranih sredstev. Za vsakega posameznega darovalca je nakup cele omare mogoče preveč. Če bi se zbirala materialna sredstva, bi tako gospa dobila 5 malih mizic za dnevno sobo, ker so si te ljudje lahko privoščili, z zbranimi sredstvi pa si bo lahko kupila eno orenk omaro za oblačila.
Obstajajo primeri, ko je material najboljša rešitev in primeri, ko je ustreznejši denar.

Ce mamo doma kaksno omaro odvec, ki je v bistvu nova vredna okoli 100.000, samo jo nameravamo vreci proc, je sigurno vec vredna, kot, ce damo donacijo 1000SIT. Ce se spravi 100 ljudi skupaj bodo komaj zbrali za eno omaro, ce pa bi vsak dal kaksno omaro, stedilnik, hladilnik, itd.., pa bi bilo dovolj morda 20 ljudi, da bi popolnoma opremili celo stanovanje, kar je vsekakor zelo zazeljeno, kler spati ne moras v omari, prav tako ne moras kuhati in pomivati posode v njej.

anarchy
03.01.2007, 05:06
Glede prostovoljnih prispevkov, se posebej, ko se daja na javnih mestih v obliki drobiza, tak se nikoli ne ve, kam gre ta denar, ker tam ni nikjer potrdila, da ste kaj dali in koliko, torej lahko clovek mirne duse vzame to v zep, samo vest ga bo pekla, ja seveda, se bo zelo sekiral.

Katrin
03.01.2007, 10:07
Ce mamo doma kaksno omaro odvec, ki je v bistvu nova vredna okoli 100.000, samo jo nameravamo vreci proc, je sigurno vec vredna, kot, ce damo donacijo 1000SIT. Ce se spravi 100 ljudi skupaj bodo komaj zbrali za eno omaro, ce pa bi vsak dal kaksno omaro, stedilnik, hladilnik, itd.., pa bi bilo dovolj morda 20 ljudi, da bi popolnoma opremili celo stanovanje, kar je vsekakor zelo zazeljeno, kler spati ne moras v omari, prav tako ne moras kuhati in pomivati posode v njej.

Ampak večinoma ljudje nimajo omare, ki bi jim neuporabljena stala nekje ali celo štedilnika in hladilnika. Ali, bolje rečeno, jaz ga nimam (da ne bom sodila drugih po svojem materialnem stanju). Zato lahko 100 takih kot sem jaz, naredi več koristi s 1000 tolarji.

Katrin
03.01.2007, 10:12
Glede prostovoljnih prispevkov, se posebej, ko se daja na javnih mestih v obliki drobiza, tak se nikoli ne ve, kam gre ta denar, ker tam ni nikjer potrdila, da ste kaj dali in koliko, torej lahko clovek mirne duse vzame to v zep, samo vest ga bo pekla, ja seveda, se bo zelo sekiral.

:nonono: če se komu da hodit okoli z 10 kilami drobiža, naj mu bo požegnan z moje strani... da se je treba pa ukvarjat z vsakimi 100 tolarji, ki si jih pustil nekje, je pa tud mal histerično pretiravanje no.

bladzo
03.01.2007, 19:55
Sam osebno večkrat dam kakšnemu klošarju v ljubljani kak drobiž, plačam tudi kakšno položnico za karitas, dam za misijone, pomagam pri različnih župnijskih dobrodelnih akcijah za otroke v revnih deželah. Seveda pa tu šteje tudi tisto, kar naredimo potrebnim ljudem okoli sebe: prinesemo iz trgovine starim ljudem, ali iz lekarne, plačamo račune....
Res je, da dobrodelne organizacije veliko denarja porabijo za administracijo, pošiljanje materiala itd. To je neizogibno, razen če bi proistojni (s tem mislim državne oblasti, davčne urade, prevoznike...) te dejavnosti opravljali brezplačno. Do takšnega stanja pa še veliko manjka, na žalost.
Sam najbolj zaupam Karitasu in Misijonskemu središču Slovenije. To pa zato, ker vidim rezultate. sem že govoril z marsikaterimi ljudmi, ki delajo v misijonih in jim zaupam in vem, da ta denar pride do portebnega pomoči
lp

Njuška Trap
04.01.2007, 18:15
Organizacijam niti ne dajem, poznam pa par ljudi, ki so v hudi stiski, in zanje zbiram oblačila in čevlje, jim kdaj operem posteljnino in brisače (pač nimajo pralnega stroja), eni ženski, ki ima dva psa, na vsake toliko dam kakšno konzervo ali vrečo briketov, pa niti ne toliko iz slabe vesti, kot pa zato, ker sta mi njena dva psa pri srcu, ona pa tudi (gre v 10. leto abstinence, bravo!), kdaj komu na cesti dam nekaj drobiža, povabim na sendvič in čaj...

anarchy
04.01.2007, 20:17
Ampak večinoma ljudje nimajo omare, ki bi jim neuporabljena stala nekje ali celo štedilnika in hladilnika. Ali, bolje rečeno, jaz ga nimam (da ne bom sodila drugih po svojem materialnem stanju). Zato lahko 100 takih kot sem jaz, naredi več koristi s 1000 tolarji. Trenutno morda nimas, toda pride obdobje, ko prenovis stanovanje in ponavadi marsikdo vrze se dobre omare in delujoce tehnicne izdelke kar v smeti, medtem, ko bi se jih lahko podarilo kaksni organizaciji, ki bi pote naprej to razdelila.

anarchy
04.01.2007, 20:20
Jaz mislim, da vecina ljudi daja v dobrodelne organizacije zato, ker se sami ne pocutijo posteni, mislijo, da jim bodo bili grehi odpusceni, no ne velja za vse, samo za nekatere, predvsem ultramiljarderje, kateri bi res morali kaj prispevati, no jaz imam zelo cisto vest, zato ne dajam nic denarja, skrbim samo zase. Vecina ljudi je samih kriva za svojo stisko, oziroma njihovi starsi, ki so jih spravili na svet, zato, naj se kar zahvalijo starsem!!!!!!!

Katrin
04.01.2007, 22:23
Trenutno morda nimas, toda pride obdobje, ko prenovis stanovanje in ponavadi marsikdo vrze se dobre omare in delujoce tehnicne izdelke kar v smeti, medtem, ko bi se jih lahko podarilo kaksni organizaciji, ki bi pote naprej to razdelila.

Kdor vrže delujoče tehnične izdelke v smeti, tudi po 1000 sit ne zbira v dobrodelne namene.

Katrin
04.01.2007, 22:25
Jaz mislim, da vecina ljudi daja v dobrodelne organizacije zato, ker se sami ne pocutijo posteni, mislijo, da jim bodo bili grehi odpusceni, no ne velja za vse, samo za nekatere, predvsem ultramiljarderje, kateri bi res morali kaj prispevati, no jaz imam zelo cisto vest, zato ne dajam nic denarja, skrbim samo zase. Vecina ljudi je samih kriva za svojo stisko, oziroma njihovi starsi, ki so jih spravili na svet, zato, naj se kar zahvalijo starsem!!!!!!!

Kakšna sebična kozlarija... Prosim te, skrbi še malo zame in ne piši več takih.

ponga
05.01.2007, 06:21

sej ti je povedal, da skrbi samo zase... ;)

nattka
05.01.2007, 09:33
preko položnic že dolgo več ne plačujem nikomur ...

dam pa občasen prispevek tja, kjer vem da se bo denar porabil za tisto, kar sem dala ...( ponavadi dam 5000 SIT)
recimo, ko smo po bloku zbirali za invaliski voziček, ali ko umre nekdo od staršev zbiramo za otroke za kolonijo, ali ko me pobara kak znanec, ki dela z ogroženo družino ...
ali ko smo na svoje stroške stanovalci delali klančine za invalida ... pri teh stvareh sem vedno zraven ...

rk, karitas in podobni pa me ne prepričajo več ...

mrjerry
05.01.2007, 09:44
Jaz, če dam, dam 100 ali 200.

Sej ne serjem dnarja, da bi nekemu tipu, ki fehta, dal jurja..

Potem serjes le stotake in dvestotake? :shy:

Katrin
05.01.2007, 18:05
:D Serje majhne bobke in ne klobase...

anarchy
06.01.2007, 21:03

Sebicni so vsi tisti starsi, ki imajo otroka, katerega si ne morajo privosciti, res, da se otroka naredi zastonj, toda njgovo vzdrzevanje je drago. Ce ti otrok umre lahko itak naredis drugega ane? Jaz sem drugace zelo nesebicen clovek, v primerjavi z ostalimi pa sploh.

Katrin
06.01.2007, 21:04
Sebicni so vsi tisti starsi, ki imajo otroka, katerega si ne morajo privosciti, res, da se otroka naredi zastonj, toda njgovo vzdrzevanje je drago. Ce ti otrok umre lahko itak naredis drugega ane? .

Pa lepo sem te prosila, da ne govori kozlarij...

anarchy
06.01.2007, 21:07
sej ti je povedal, da skrbi samo zase... ;)

Lahko bi imel tudi otroka in skrbel zanjega, samo, ce se zase ne moram skrbeti dovolj, kaj sele zanjega. Jaz skrbim zase na tak nacin, da ne skodim drugim, drugi pa skodijo drugim, zato, da imajo sami korist, ter potem dajo 100SIT oskodovanim in jih uni castijo, kot bogove. To pa je posteno res in nesebicno.

Ce bi amerika skrbela samo zase in se ne vtikala v druge probleme, ter kradla nafto drugim drzavam bi bilo lepo, tako, pa so sebicni, pokradejo nafto in potem tu pa tam dajo malo hrane in vode, da lahko pokradejo se vec nafte.

Jaz ne dajam denarja drugim, toda jim ga niti ne vzamem, kar pa verjetno ne velja tudi za ostale tle!!!:nonono:

anarchy
06.01.2007, 21:09
preko položnic že dolgo več ne plačujem nikomur ...

dam pa občasen prispevek tja, kjer vem da se bo denar porabil za tisto, kar sem dala ...( ponavadi dam 5000 SIT)
recimo, ko smo po bloku zbirali za invaliski voziček, ali ko umre nekdo od staršev zbiramo za otroke za kolonijo, ali ko me pobara kak znanec, ki dela z ogroženo družino ...
ali ko smo na svoje stroške stanovalci delali klančine za invalida ... pri teh stvareh sem vedno zraven ...

rk, karitas in podobni pa me ne prepričajo več ...

Ko umre kdo od starsev zbirate denar za otroke za kolonijo? Vglavnem, ko clovek umre, bi se ga moglo sezgati in vrzti kr nekam, ne pa delati se bizniz iz tega, pogrebi so predragi.

ponga
06.01.2007, 21:15
anarchy, ustrezen avatar imaš. ti nisi za ta svet...