Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : LCD monitorji

Jelengar
28.12.2006, 19:18
Na kaj je treba bit pozoren pri nakupu LCD monitorja? Ima kdo kake (dobre ali slabe) izkušnje z Belinea monitorji? Jaz imam v paci tegale (http://www.belinea.com/Products/TFT_20/product_moni_tft.jsp?node=121&artnr=112202). Kaj menite o formatu ekranov? 16:10 format proti 4:3 ? :dontknow:

Octapus
28.12.2006, 19:20
Ta je dober. Če igraš igrice moraš paziti da ima monitor dober odzivni čas, drugače jaz mam Samsunga

Jelengar
28.12.2006, 19:28
Ne rabim ga za igrice, ker jih ne igram. :blush:

mckeky
28.12.2006, 20:59
Ta je dober. Če igraš igrice moraš paziti da ima monitor dober odzivni čas, drugače jaz mam Samsunga

Tako ali tako današnji LCD monitorji imajo vrjetno že usi minimum 8ms kar pa je čisto dovolj za hitre igre in kvalitetno gledanje filmow. Če pa je še manj pa je še bolš :)

Pri nakupu LCDja pa je pametno se prej pozanimat na koligo mrtvih pikic dajo garancijo itd,...

Jelengar
28.12.2006, 21:18
Pri nakupu LCDja pa je pametno se prej pozanimat na koligo mrtvih pikic dajo garancijo itd,... Kaj to pomeni? Kakšna garancija je to? :dontknow:

Vsemogočni
28.12.2006, 22:39
Sem kupil Samsunga 20 col. Sam monitor je v redu, nima nobenga slabga pixla, izkazalo pa se je da ima prste vmes spet trgovski trik. 20 col dobijo takole (monitor je ko televizor 16:9).

Višina monitorja je popolnoma ista kot 17 colski, je pa toliko širši da izmera diagonale pride kot pri 20 colskem. Človek si ne zna predstavljat prej, kot vidi, kak trik se prodaja. Zadeva je zdej taka. Ker je največja ločljivost 1680 x 1050, monitor je pa podolgovat, sem s hitrim instaliranjem s cd-ja,dobil winsev desktop z dvema slikama. Desna slika je kot del dodatnega ekrana. Tko, da bom mogu prejšnje gonilnike dol zabrisat, pa instalirat le od Samsunga. Medtem, ko programe pa odpre v vsej velikosti ekrana. Če dam resolucijo 1280x1024, je pa slika potegnjena tko, kot če daš na 16:9 TV sliko, ki jo kaže drgač s 4:3. Vse je preširoko, od ikon, do črk... Tko, da se bo treba še mal poigrat z nastavitvami monitorja.

Slowhand
28.12.2006, 22:44
Oj ti nesrečnik...V kaj si pa gledal,ko si kupoval zadevo..V prodajalko ?....Sicer pa zadevo lahko vrneš (če še ni potekel rok za vračilo),pa vzameš običajen monitor in ne widescreen,ki je bolj primeren za gledanje filmov...

.:WoLf:.
28.12.2006, 23:10
Sem kupil Samsunga 20 col. Sam monitor je v redu, nima nobenga slabga pixla, izkazalo pa se je da ima prste vmes spet trgovski trik. 20 col dobijo takole (monitor je ko televizor 16:9).

Višina monitorja je popolnoma ista kot 17 colski, je pa toliko širši da izmera diagonale pride kot pri 20 colskem. Človek si ne zna predstavljat prej, kot vidi, kak trik se prodaja. Zadeva je zdej taka. Ker je največja ločljivost 1680 x 1050, monitor je pa podolgovat, sem s hitrim instaliranjem s cd-ja,dobil winsev desktop z dvema slikama. Desna slika je kot del dodatnega ekrana. Tko, da bom mogu prejšnje gonilnike dol zabrisat, pa instalirat le od Samsunga. Medtem, ko programe pa odpre v vsej velikosti ekrana. Če dam resolucijo 1280x1024, je pa slika potegnjena tko, kot če daš na 16:9 TV sliko, ki jo kaže drgač s 4:3. Vse je preširoko, od ikon, do črk... Tko, da se bo treba še mal poigrat z nastavitvami monitorja.

To si prek neta kupu, Kje?

Jelengar
28.12.2006, 23:17

Ja kakšen trgovski trik???? :dontknow:

mckeky
29.12.2006, 17:58
Kaj to pomeni? Kakšna garancija je to? :dontknow:

http://forumi.siol.net/showthread.php?t=22228&highlight=monitor

Vsemogočni
29.12.2006, 20:41
To si prek neta kupu, Kje?

Ja kupoval sem preko neta. Seveda ne kritiziram trgovca, napaka je bila čisto moja. Nasedu reklami, naročil prišel iskat, nč pogledu v škatlo, odnesu in doma razpakirov. Zdej kje sem ku ne bom razlagal, ker sem pač sam zaj...ebal. Razen, če bi trgovec povedal pošteno: ekran je iste višine kot 17 colski monitor in precej širši. To se mi zdi pa zelo pošteno, saj bi bilo.

Ampak, če je za reklamo 20" monitor, doma imaš pa že 17", pol sigurno nikakor ne pomisliš niti ne moreš verjet, da je to mišljeno, ista višina kot 17", kerga že imaš in le precej širši. Ampak verjameš, da je kot 20" saj malenkost višji kot 17" in nekaj širši.

No ja, mi je sine poštimal sliko, ker sam nisem imel časa, sin pa rade volje poštima take zadeve, mi je zdej koncu koncev kr nekako všeč. Precej bolj, kot sem bil sprva razočaran, glede na primerjavo višine monitorja in navedene cole. Slika je čista, kvalitetna, poleg sem dobil tudi DVI kabel, tko, da po dveh dneh niti ne gledam na nakup tko grozno. Desktop je prikazan OK, programi se raztegnejo čez ves zaslon in je veliko več uporabne površine, le malce me "skrbi" s spletno stranjo, da jo nastavim tako, da bo videti ok tudi v navadnem 17 colskem monitorju, ne samo v mojem širšem. Tale forumček, mi pa kaže na 2/3 ekrana, 1/3 je pa prazna (belina). Ampak še malo dela, se bom navadu, pa bo vse skupej OK.

Ampak prvo razočaranje je blo pa kr hudo v glavnem zarad delovne višine monitorja, tko, da so še domač opazil, da nekaj ne štima pr men z novim monitorjem.

Jelengar
15.01.2007, 08:28
Zanima me tudi, kaj si mislite glede formata ekranov. V katero smer bo šel razvoj monitorjev? 16:10 ali bo ostal na 4:3 ? kaj si mislite o znamkah monitorjev kot so IIyama, LG, Belinea, Samsung? :dontknow:

ksimon
15.01.2007, 09:01
Hja po moje bo kar tako ostalo, saj nekateri imajo radi 4:3, filmofili pa vizualizanti pa prisegajo na wide. Znamke? Hja kaj ti naj rečem. Nobenga Samsunga še nisem videl z dobro, vsepovsod ostro sliko, se pravi robovi, center, ...še malo pa bo dal na trg 0 ms, pa kontrast 10000:1 (kar je fizikalno nemogoče). Kar pa se tiče ostalih pa je isti šmorn (vse štancajo kitajci pa korejci), samo NEC se mi zdi da od vseh naštetih izstopa. Temu primerna je pa tudi cena.

Kupi Sun al pa Miro, če ti finance dopuščajo, ampak kar pa se tiče Belinee pa bom tako rekel. Kupil sem ga, sprva jezen ker je mel mrtve pixle, zamenjal in še mi danes lepo dela.

raufnk
15.01.2007, 09:08
Vsemogočni: je trgovec imel kjerkoli v reklami napisano da je monitor wide screen?

Jelengar
15.01.2007, 09:22
Hvala Simon :), hja, za internet tudi meni bolj odgovarja format 4:3, ale še celo bolj 5:4. Fotke pa rad gledam na 16:9. Zadnje čase tudi največ fotk slikam v tem formatu. :dontknow: Tako da,... sem v dilemi. :dontknow:

Kaj je Sun, Mira ? :dontknow: (nikoli slišal za to)

Kako izgledajo ti mrtvi pixli? A je to kaj hudo tragičnega? :dontknow: Ker še nikoli nisem videl nobenega si tudi ne znam predstavljat.

In še nekaj, nekateri monitorji imajo VGA in DVI priklop. Kako je kaj s tem? :dontknow:

nejc
15.01.2007, 09:52
VGA je analogen, DVI je digitalen. VGA imaš na vsaki integrirani grafiki na matični plošči, medtem ko DVI imajo poleg VGA predvsem grafične kartice, tudi tiste iz cenejših cenovnih razredov.

Js bi reku, da pri LCDju moraš predvsem pazit, da bo garancija 36 mesecev. V kolikor gre kdaj kej narobe. Čeprav sam tudi nisem poznal pred leti e-yame, sem jo kupil, še vedno služi namenu, nobenih mrtvih pikslov.

Mrtev piksel je tisti piksel, ki ne deluje. V kolikor je en samcat, ni tragično, še posebej, če je lociran kje na obrobju. Različne firme imajo različne standarde glede tega Ponekod so dovolj 3 mrtvi piksli za zamenjavo, drugo nekaj več.

Jelengar
15.01.2007, 10:01
Ali je kaj bistvena razlika v kvaliteti slike med analognim in digitalnim? :dontknow: Imam kartico 6600 GT, ki podpira tudi digitalni monitor.

ksimon
15.01.2007, 10:08
Tako je. VGA vhod so imeli prvi LCD-ji, danes je večina monitorjev z obema (VGA in DVI).

Sun pa Miro so monitorji bolj specifičnega pomena, tam kjer se kritiki spuščajo v detajle kar se tiče odvzivnosti pa ostale krame, skratka zasoljena roba, ampak večna.

No pri meni je bil sprva mrtev pixel na spodnji desni strani monitorja, ki ga prvotno sploh nisem videl, ko pa sem gledal film (temna podlaga), pa je bila hudo moteča rdeča pika z ogromno svetilnostjo. Mene je motilo, pa sem ga šel menjat. Pri svetlobi pa te pike sploh ni blo moč videti.

ksimon
15.01.2007, 10:12
Ej Jelengar, en nasvet pri nakupu LCD monitorja kar se tiče mrtvih pixlov. Naj ti ga priklopjo na računalnik, pojdite na ohranjevalnik zaslona in naj ti dajo predogled na blank. Tako boš najbolje videl, če je kater pixel mrtev.

el_juero
15.01.2007, 15:46
Ali je kaj bistvena razlika v kvaliteti slike med analognim in digitalnim? :dontknow: Imam kartico 6600 GT, ki podpira tudi digitalni monitor.

Ma jaz imam isto grafo in sem si kupil zraven monitor od philipsa. Niti ni bil poceni. Ker me je dvi priklop mantral, na forumih pa nisem zvedel nekega pametnega nasveta, sem si dvi kabel kupil. Res pa da ne nekega pozlačenega. Skratka slika je pri meni ista. Nič nisem zaznal, da bi šlo še na boljše. Itak pa je slika kot se šika. Zdaj imam pač dvi priklop, da ne vržem kabla proč:)

Vsemogočni
15.01.2007, 17:56
Vsemogočni: je trgovec imel kjerkoli v reklami napisano da je monitor wide screen?

"Velik 20 palčni LCD monitor Samsung 205BW HAS privlačnega izgleda ponuja odlično kakovost slike z ločljivostjo kar 1680 x 1050 točk, kontrastom 600:1, digitalnim priključkom in odzivnim časom le 6 ms".

Ha, monitor mi je že zlo všeč, zarad velike površine in kvalitete. Tko, da sem za ta denar kr dobr nabavu - 74KSIT. Pa še velikost točke je manjša kot pri običajnih LCD-jih: 0,258 mm . Res mi ni več žal, da sem ga kupil, samo prvadit se je blo pa treba.:2thumbs:

Erikfrik
31.01.2007, 16:16
Kupujem monitor velikosti najmanj 20"...

Zanima me katerga kej predlagate za nakup?
Imeti mora čim boljšo ločljivost in ceno nekje do max 500€.
Aja pa še to a more met PC kej bolšo grafično zato, mism sej zdej nimam najslabše (radeon 9200 128MB) ampak vseen me zanima da bo pol vse tko k more bit...

nejc
31.01.2007, 20:25
Bistvena prednost 20 ali več colskega monitorja je v tem,d a omogoča resolucijo 1600*1200. To pomeni več pik = več prostora na namizju.

Glede grafike pa preveri na strani proizvajalca ali kje drugje na netu ali celo v navodilih, če podpira to resolucijo.

Vsemogočni
01.02.2007, 01:06
En nasvet, seveda, če lahko. Aha, noben ne protestira.

Imaš dva razlčna tipa monitorja z 20"

1. monitor 20" z vsemi stranicami enakih dimezij (4:3),

2. monitor 20" s 16:10. Kaj to pomeni? Višina (delovno polje) enako monitorju 17" = 27cm, precej širši = 43,5 cm, diagonala je točno 51 cm. Resolucija 1680 x 1050 pik. Velika delovna površina. Aja, ta tip je okol 325 EUR, kar ti še vedno ostane dovolj za srednje dobro grafo.

Odločit se moraš kak tip boš nabavu glede na svoje potrebe.

lojze8
01.02.2007, 11:32
ali to pomeni da imaš npr. orodja pri monitorju 16:10 v photoshopu ali autocadu ob strani in tako večjo delovno površino napram monitorju 4:3?

Vsemogočni
01.02.2007, 18:11
JA, delovna površina po dolžini monitorja je večja.

Samo v prikaz. Ko odprem Excel, vidim (pri povečavi 100%) vse stolpce od A, vključno s stolpcem R in še polovico stolpca S.

albundy
01.02.2007, 19:01
V službi imam Samsunga 214T (21"). Uporabljam ga že kako leto in sem zelo zadovoljen.
Tako, da ga priporočam. Res pa je, da je malo dražji od tvojih želja in da nimam kakšnih izkušenj s katerimi drugimi monitorji.
Ima pa šef enega 16:9 pa mi ni všeč. Nekako vse je razpotegnjeno.

Vsemogočni
02.02.2007, 14:50
16:9 monitor prikazuje točno tako, kot 4:3. Nič ni razpotegnjeno, razen, če ne zna nastavit monitorja.
Tud sam sem koj imel napačno nastavljeno, nato sem nastavil pravilno in prikazuje točno tako kot monitor more.

Je pa res recimo, zdajle, ko pišem v forumu, ali gledam spletne strani imam več kot 1/3 desne strani prazne - belino. Tko da, če je monitor pravilno nastavljen ni niti ene strani ne programa ne spletne strani popačene ali razpotegnjene. Vse je iste kvalitete, kot bi gledal 4:3, tako, da naj tvoj šef, če sam ne zna nastaviti monitorja, nekomu, ki je za to odgovoren. naroči, da nastavi tko kot je potrebno.

Za vzorec:
http://jure.streznik.org/server/marko/Monitor16_9.jpg

http://jure.streznik.org/server/marko/Monitor16_9A.jpg

http://jure.streznik.org/server/marko/Monitor16_9B.jpg

albundy
02.02.2007, 17:02
16:9 monitor prikazuje točno tako, kot 4:3. Nič ni razpotegnjeno, razen, če ne zna nastavit monitorja.
Tud sam sem koj imel napačno nastavljeno, nato sem nastavil pravilno in prikazuje točno tako kot monitor more.

Je pa res recimo, zdajle, ko pišem v forumu, ali gledam spletne strani imam več kot 1/3 desne strani prazne - belino. Tko da, če je monitor pravilno nastavljen ni niti ene strani ne programa ne spletne strani popačene ali razpotegnjene. Vse je iste kvalitete, kot bi gledal 4:3, tako, da naj tvoj šef, če sam ne zna nastaviti monitorja, nekomu, ki je za to odgovoren. naroči, da nastavi tko kot je potrebno.

Za vzorec:
http://jure.streznik.org/server/marko/Monitor16_9.jpg

http://jure.streznik.org/server/marko/Monitor16_9A.jpg

http://jure.streznik.org/server/marko/Monitor16_9B.jpg
bom pogledal malo nastavitve . ker ga uporablja bolj malo se mu ni zdelo nastavljat.

kopron
15.02.2007, 15:36
kaj pa priporočate glede osvetlitve monitorja, ( brightness ) , v % , od 0 - 100 ?:dontknow:
A obstajajo kake extra reference , če morda kdo kaj ve ?:dontknow:
Hvala .

toben
04.06.2007, 10:56
Lp
kupujem LCD monitor in trenutno imam ogledanega Samsung 204B

http://www.mimovrste.com/katalog/product.php?keywords=Samsung+204B&category_id=20&product_id=1070034924

Ima že kdo enakega oziroma rad bi vaše mnenje o njem!!

Vsemogočni
04.06.2007, 23:07
hm, lahko ti ponudim le tale opis:

http://www.mimovrste.com/katalog/product.php?keywords=Samsung+204B&category_id=20&product_id=1070034924&show=reviews&mode=show_all

preberi mnenja uporabnikov!

nofear2009
05.06.2007, 00:21
Jz, ko sem kupoval svoj LCD Widescreen zaslon, sem gledal samo na velikost, ki sem jo iskal, torej 19'' in izgled. Ce je LCD (widescreen), potem je grafika tako ali tako HD (High-Definition), ker ima tako dobro resolucijo in ogromno stevilo pixlov.
In tisti Samsung 204B zgleda zelo dobro. Ko sem kupoval mojega, sem tud tega videl in so se mi vsi zdeli enaki po kvaliteti slike ;)

nommi
09.10.2007, 05:28
Ker sem dobil v službi hude glavobole, preživim pa pred računalnikom povprečno 8 in več ur na dan, sem se končno odločil, da zamenjam CRT z LCD monitorjem.
Mi lahko kdo svetuje, na kakšne karakteristike je potrebno paziti pri nakupu LCD monitorja.
Monitor naj bi bil vsaj 19' ali 21' (mislim, da je to velikost v inčih).

Hvala za odgovore
TV

Vsemogočni
12.10.2007, 18:03
Lahko, da se motim, ampak danes so LCD monitorji že tako izpopolnjeni, da lahko samo še v glavnem gledaš, na velikost in čim manjšo piko in čim krajši odzivni čas. Lahko dodaš še izbiro sliko v sliki, pa če imaš kake res posebne želje.
V glavnem glede na to za kaj ga potrebuješ, pa izberi saj 20 do 22 col. Delovna površina se ti zelo poveča, delo pa je bolj pregledno in lažje. Zelo dobri so 16:9 formati.
Na spletu je veliko monitorjev, tako, da si lahko ogledaš res pestro izbiro in ceno.

zeriX
12.10.2007, 19:16
Še bolje je če uporabljaš dva monitorja hkrati in imaš še več delovne površine.
Ne rabiš 2x 22' ampak recimo enega 22' enega pa 15-17 in ga uporabljaš kot "odložišče" odprtih programov ki jih trenutno ne rabiš ali pa rabiš dva in ne moreš nonstop preklaplat.

Vsemogočni
12.10.2007, 23:49
Tud odlična rešitev :2thumbs:

Trian
13.10.2007, 09:21
Jaz sem se dolgo odločal za 24", ki pa je trenutno še malo predrag. Tako sem na koncu vzel en 20" za dobrih 100 evrov in obdržal staro 17ko. Nikoli več samo en monitor, there is no turning back :) Sem pa razmišljal tudi že o treh monitorjih, pa nažalost večina grafičnih kartic ne podpira treh monitorjev.

mangol
22.10.2007, 08:53
Ker sem že kar nekaj časa brkljal po netu in mi tudi stric google ni nič pametnega našel, sem obračam na vas, da mi malo pomagate.

Iščem sicer v naslovu omenjeni monitor, ki bi ga rad kupil, vendar ne vem kakšnega oz. od katerega proizvajalca. Ker gre tukaj za cca. 1000€ investicije (+/- 300€), ne bi rad kupil prvo stvar, ki bi mi jo prodajalec ponudil.
Nikjer nisem našel kakšnih dobrih strani, kjer je lepo pregledno ocenjevanje in testiranje LCD monitorjev.

Rabim ga za grafično obdelavo, igrice in kak film.

Nekako se odločam za "LCD 24" Dell UltraSharp 2407WFP" (pa vendar mi ni jasno kako je lahko cenejši od svojega predhodnika). Seveda pride v poštev tudi Samsung, za druge pa ne vem več toliko.

Aja, pa tudi iskalnik v tem forumu se ni preveč obnesel.

Please help!

lp

Vsemogočni
22.10.2007, 23:55
Jaz sem se dolgo odločal za 24", ki pa je trenutno še malo predrag. Tako sem na koncu vzel en 20" za dobrih 100 evrov in obdržal staro 17ko. Nikoli več samo en monitor, there is no turning back :) Sem pa razmišljal tudi že o treh monitorjih, pa nažalost večina grafičnih kartic ne podpira treh monitorjev.

Kupi si tole pa ne bo problema: TripleHead2GO, kako izgleda:

http://www.matrox.com/graphics/en/gxm/products/th2go/

Trian
23.10.2007, 10:29
O, hvala za tale namig. Trije monitorji se slišijo že zelo sci-fi :) Je pa tako, da ko enkrat vklopiš več kot en zaslon hkrati, ni več poti nazaj. Človek se kar hitro razvadi. Tole bom res prečekiral, na enem monitorju outlook, drugem m:komunikator in sms-i, na tretjem pa pač karkoli že :d

rock
23.10.2007, 11:33
S temle se pa strinjam, da se bolj ne morem. Poti na en monitor nazaj ni.
CRT ji so crknili preden je bil kupljen naslednji. Ko pa je prišel LCD je CRT ostal zraven. Lani ga je zamenjal TV. Za doma pomoje najboljša kombinacija 19+ LCD monitor + LCD TV. čeprav razmišlam, da bi če čas zamenjal monitor z kvalitetnim 1080p TV-jem. Ko se navadiš površine in brati od daleč je vse majhno majhno...
Da bi pa imel na vsakem monitorju svojo aplikacijo mi pa ne bo nikoli ratalo. Jih je preveč odprtih sploh pa nisem navajen, da bi na enem mestu puščal.