Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Oporoka

Mesečnica
29.12.2006, 07:18
Saj vem, tale tema je malo depresivna v tem :xmas: času, ampak vendarle ... včeraj me je spreletelo, ko sva se z mojim dragim vračala iz KR v LJ (same kamikaze na cesti), da nikoli ne veš, kdaj te lahko Matilda potrka na ramo :( Vedno sem si rekla, da jaz bom pa poskrbela za to, da bodo moje zadeve potem, ko bom že kaj ustvarila (tj. skupaj spravila) čim bolj urejene, zdaj pa sem na tej točki, da je skrajni čas, da to res naredim ...

Glede na to, da sva poročena, verjetno ni problema, če se nekaj slabega (Matilda) zgodi le enemu od naju - sklepam, da potem drugi avtomatično podeduje vse. Če se motim, me prosim popravite :shy:

Kaj pa, če se v krtovi deželi znajdeva oba? :dontknow: Res ne bi rada, da bi se najini starši začeli prepirati, kje, kako, kdo ipd. Saj me razumete, a ne?

Zato sva z dragim sva sklenila, da napiševa oporoko, pa ne veva, kako se tega lotiti :blush:

Torej:
1. Kakšen je postopek? (Napiševa svoje želje, greva k notarju ...?)
2. Lahko napiševa skupno oporoko, ali morava imeti vsak svojo?
3. Kaj pa potem, ko pride otrok? Potrebujeva novo oporoko, ali lahko napiševa nek aneks k že obstoječi?
4. Še kakšna ideja? :dontknow:

bob marley
29.12.2006, 07:45
"Torej:
1. Kakšen je postopek? (Napiševa svoje želje, greva k notarju ...?)
2. Lahko napiševa skupno oporoko, ali morava imeti vsak svojo?
3. Kaj pa potem, ko pride otrok? Potrebujeva novo oporoko, ali lahko napiševa nek aneks k že obstoječi?
4. Še kakšna ideja? "

Torej, oporok je več vrst, najbolj razširjena med njmi je tako lastoročna oporoka, ki jo napišeš sam (z roko ali pa jo natipkaš pred pričami. Drugače pa ti lahko oporoko napišejo na sodišču, notar, odvetnik, u bistvu kdorkoli, ki približno ve kako to gre. Imenuješ dediča, potem imenuješ volilojemnike, in to je to.
Skupna oporoka v bistvu je nekako neroden izraz. Vidva lahko to zapišeta na enem listu, mora pa po mojem mnenju vsak zelo določno razpolagati samo s svojim delom premoženja. Namreč, v primerih skupne smrti se oprecej podrobno ugoavlja, kdo je umrl prej, ravno zaradi dedovanja.
Ko pride otrok, napišeš novo oporoko in v njej napišeš, da razveljavljaš staro oporoko.Aneks k oporoki je bolj primeren, če dodaš še kakšno volilo ai kaj podobnega.

Ideja - iz prakse lahko povem, da ne gtlede na oporoko, zakonita dedovanja ipd. v primiru ko nekdo umre, je vedno kreg, pa še tako dobro "kao" poskrbiš za to. V bistvu je tko, da bolj poskrbiš, slabše je. ljudje pač preveč gledajo filme in v oporoki pišejo stvari, ki jih naš pravni red ne dopušča.

Upam, da ti je v pomoč.

Mesečnica
29.12.2006, 08:07
Bob marley, hvala za tako hiter in izčrpen odgovor :)

Aha, torej stvar ni tako zelo komplicirana ... Midva nimava nekih "hudih" želja, samo svoje "zahteve" glede povsem normalnih stvari, ki se lahko zapletejo, npr. to, da želiva biti pokopana v istem grobu (tu vidiva možnost, da bi prišlo do kakšnega prepira med obema družinama), pa naj bo to v LJ ali kje drugje; pa jaz bi npr. svoj avto in prenosni računalnik zapustila bratu, kakšne strokovne knjige prijateljici ipd.

Mi to lahko bolj podrobno razložiš: "Namreč, v primerih skupne smrti se oprecej podrobno ugoavlja, kdo je umrl prej, ravno zaradi dedovanja." Kaj to konkretno pomeni - če npr. umreva v prometni nesreči, recimo da jaz takoj, mož pa nekaj ur kasneje v bolnici, ali potem moja oporoka ne velja (brat ne bo dobil tega, kar sem mu želela zapustiti itd.), ker je mož že avtomatično vse podedoval in se potem to vključi v njegovo zapuščino? Kaj se lahko naredi, da se prepreči tak primer?

Ali po naših zakonih pri lastnoročno napisani oporoki tudi potrebuješ podpis kakšne priče? Razmišljam namreč, da bi za začetek oporoki napisala lastnoročno, po rojstvu otroka (še 5 mesecev :approve:) pa bi šla k notarju.

Aja, pa še to: ali pri nas v oporoki lahko določiš, koga želiš za skrbnika svojega mladoletnega otroka (ali vsaj to, koga resnično ne želiš), ali o tem odloča država?

Katrin
29.12.2006, 21:11
Ker nisem strokovnjak, bom navedla samo svoje izkušnje.
Lastnoročno napisana oporoka ne potrebuje prič, ti pa polagam na srce, da jo pregleda kak odvetnik in ti svetuje, kje so kakšne nedoslednosti v njej, ker (kot je omenil že marley) je v vsakem primeru potem kreg...

Vsemogočni
01.01.2007, 16:21
Se popolnoma strinjam s teboj. Čeprav oporoka pride v veljavo šele post festum našega življenja, je lepo od lastnikov, da poskrbijo, da je tako kot treba in ne da uživajo v tem, kako se bodo potem vsi skregali med seboj.

Sicer ti želim, da doooooolgo ne bi prišla v upoštev, je pa lepo, da že zdaj razmišljaš pozitivno in v dobro tistih, katere imaš rada. :2thumbs:

freya
02.01.2007, 18:10
Ko bo prišel otrok, bo stanje povsem drugačno, zato nima smisla pisat oporoke pred tem ( po moje).
Če pa želita, da sta pokopana v skupnem grobu (uff, kake misli), mislim, da je dovolj, da svojcem to željo povesta - take želje se spoštujejo tudi brez pismene zapuščine.

bob marley
03.01.2007, 19:05
Bob marley, hvala za tako hiter in izčrpen odgovor :)

Aha, torej stvar ni tako zelo komplicirana ... Midva nimava nekih "hudih" želja, samo svoje "zahteve" glede povsem normalnih stvari, ki se lahko zapletejo, npr. to, da želiva biti pokopana v istem grobu (tu vidiva možnost, da bi prišlo do kakšnega prepira med obema družinama), pa naj bo to v LJ ali kje drugje; pa jaz bi npr. svoj avto in prenosni računalnik zapustila bratu, kakšne strokovne knjige prijateljici ipd.

Mi to lahko bolj podrobno razložiš: "Namreč, v primerih skupne smrti se oprecej podrobno ugoavlja, kdo je umrl prej, ravno zaradi dedovanja." Kaj to konkretno pomeni - če npr. umreva v prometni nesreči, recimo da jaz takoj, mož pa nekaj ur kasneje v bolnici, ali potem moja oporoka ne velja (brat ne bo dobil tega, kar sem mu želela zapustiti itd.), ker je mož že avtomatično vse podedoval in se potem to vključi v njegovo zapuščino? Kaj se lahko naredi, da se prepreči tak primer?

Ali po naših zakonih pri lastnoročno napisani oporoki tudi potrebuješ podpis kakšne priče? Razmišljam namreč, da bi za začetek oporoki napisala lastnoročno, po rojstvu otroka (še 5 mesecev :approve:) pa bi šla k notarju.

Aja, pa še to: ali pri nas v oporoki lahko določiš, koga želiš za skrbnika svojega mladoletnega otroka (ali vsaj to, koga resnično ne želiš), ali o tem odloča država?

Tisto zgoraj pomeni prav to kar si napisala. Temu se ne da izognit, razen, če možu dodeliš samo nujni delež, dedič pa je nekdo tretji. Oporočno dedovanje namreč izključuje dedovanje na podlagi zakona. Pri lastnoročni oporoki ni potrebno prič, ko greš k notarju pa vse uredi on.

Koga želiš oz. koga ne, lahko napišeš, o tem odloča CSD, ki mora gledati na interese otroka. Če dobro obrazložiš, zakaj k nekomu in nekomu ne, bi to skoraj sigruno upoštevali (prepričana pa ne moreš biti, CSD ma svoje fore, a o tem drugič).

pa četitam ob otročku, upam, da bo leto 007 za njega zdravo in ljubezni polno.

lp

Aldebaran
04.01.2007, 12:18
nekaj strani z informacijami kar se tiče oporoke: 1. (http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=813&sid=449), 2. (http://www.donos.net/client/index.php?table=articles&ID=435)...
mogoče bo pa v pomoč:)