Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Dobrodošli Romunija in Bolgarija..

Knez
01.01.2007, 22:27
Čestitke novim članicam naše druščine.;)

Nincha II.
02.01.2007, 14:49
Zakaj sta Bolgarija in Romunija pravzaprav v EU?

Sese12
02.01.2007, 15:47
Zakaj sta Bolgarija in Romunija pravzaprav v EU?

Ker sta se znale prilagoditi pravnemu redu in standardom EU.

Nekateri v sosedstvu se žal ne znajo in mimajo volje za to.

:2thumbs:

sug@r b@by
06.01.2007, 12:32
Misliš naše južne sosede ne? Ja, prav zavidajo nam ->sploh zdaj ko smo začeli uporabljat evro.Sej prav :veryevil:

Duh
06.01.2007, 13:48
Ker sta se znale prilagoditi pravnemu redu in standardom EU.

Nekateri v sosedstvu se žal ne znajo in mimajo volje za to.

:2thumbs:

khm...khm...sicer nimam nič proti širitvi, ampak tudi mene čudi kako jima je uspelo...sploh Romuniji...in nisem ravno prepričan, da je Romunija "uspešnejša" kot hrvaška...mogoče na papirju...drugače pa v primerjavi je predvsem Romunija (in tudi Bulgarija) tam nekje daleč, daleč zadaj v primerjavi z Hrvaško...govorim o načinu in kvaliteti življenja in tudi po "kulturi obnašanja". in s tem nisem mislil ocenjevati, da je ena "kultura" boljša od druge, ampak kateri sta si bližje...

Za vstop v EU očitno obstajajo različni kriteriji za različne države (poljska) in zdaj romunija in bolgarija...ima pa tudi ČRNO morje v tem primeru kake "prste vmes" ;)

onri
06.01.2007, 13:58
Men se zdi to, da je Bolgarija v EU kr neki. Sm bil zadnje poletje na potovanju po Bolgariji in lahko rečem, da so oni še vsaj 10 let za nami (sama ciganija in siromaštvo). Sm vedno mislu, da so v EU malo bolj razvite države, ampak sem se pošteno zmotu. Saj tudi Slovenija ni mogla takoj not in smo bli dolgo časa samo pridružena članica in mislim, da smo se v tem času pošteno razvili in si s tem tudi zaslužili priti not. Torej mi ti standardi EU-ja niso popolnoma jasni.
Predvidevam pa, da tudi v Romunija ni dosti boljše, če ne še slabše. Po takih standardih bo kmal cela Evropa pod eno in ni važno kako so države v njej urejene.

kekez
06.01.2007, 16:42
OK, saj razvitost ni ne vem kaj. Meni predvsem ni jasno, kako lahko sprejmejo države, ki proizvajajo begunce (emigrante).
Še ne tako davno so tudi pri nas zavračali romunske ilegalne prebežnike.
Menda so morali v Italiji zdaj izpustiti iz begunskih centrov ogromno romunskih ilegalnih prebežnikov, saj so kar čez noč postali legalni.
Če bo šlo v tej smeri, se zna zgoditi, da bodo Američani kmalu uvedli vize za EU državljane.

LeonVeliki
08.01.2007, 13:14
Jasno žene jih zaslužek. POceni delovna sila. Posledično boljša konkurenčnost. Čez čas bo v Sloveniji 4mio. državljanov in 200k Slovencev. V Nemčiji bo 90mio. državljanov in od tega 60% Trukov, 30 % ostali in 10 % Nemcev. Nekaj časa se bodo ljudje pregovarjali o homofobičnosti, nestrpnosti in podobnim bedarijam, potem pa bo zopet prišel en "Hitler" in bo nardu red. Js ne vem, od kje misel o mešanju narodnosti in ras? Že v Jugi, kjer smo bili praktično "en narod" smo se potem poklali med sabo. Ne vem, no! To mešanje narodov ne vodi nikamor, še posebej pa ne k miru.

Že Slovenija je ravno na meji sprejemljivosti. Romunija pa res ne vem, kaj počne v EU. Mogoče pa je to le začetek konca.

nejc
08.01.2007, 13:36
En razlog je poceni delovna sila, drugi razlog so novi trgi, tretji razlog pa je politični.

Morm rečt, da nisem za takšno širitev, ker bi se morale že dosedanje članice najprej malo bolj uskladiti glede stopnje razvoja. Preveliki prepadi se delajo. Slovenijo in ostalimi novimi članicami iz leta 2004 je nastala EU dveh hitrosti, zdj mamo EU treh hitrosti. Če bi zdj še po hitem postopku sprejeli Turčijo in ostale balkanske države, bo kmalu 1/3 EU državljanov imelo BDP manjši od 50% povprečnega za stare članice(Romunija in Bolgarija dosegata komaj 30%, medtem ko Slovenija dosega 75-80%).

Nincha II.
08.01.2007, 20:38
Jasno žene jih zaslužek. POceni delovna sila. Posledično boljša konkurenčnost. Čez čas bo v Sloveniji 4mio. državljanov in 200k Slovencev. V Nemčiji bo 90mio. državljanov in od tega 60% Trukov, 30 % ostali in 10 % Nemcev. Nekaj časa se bodo ljudje pregovarjali o homofobičnosti, nestrpnosti in podobnim bedarijam, potem pa bo zopet prišel en "Hitler" in bo nardu red. Js ne vem, od kje misel o mešanju narodnosti in ras? Že v Jugi, kjer smo bili praktično "en narod" smo se potem poklali med sabo. Ne vem, no! To mešanje narodov ne vodi nikamor, še posebej pa ne k miru.

Že Slovenija je ravno na meji sprejemljivosti. Romunija pa res ne vem, kaj počne v EU. Mogoče pa je to le začetek konca.

Smeh, eni imate pa res jasnovidne sposobnosti :rolling:

Uradni podatki recimo o Nemciji so taki ( https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/gm.html) ...

Ethnic groups:
Definition Field Listing
German 91.5%, Turkish 2.4%, other 6.1% (made up largely of Greek, Italian, Polish, Russian, Serbo-Croatian, Spanish).
No, dej racunaj, kolk casa bo potrebno, da se bo to zgodilo, kar si ti rekel? (na isti strani imas tudi naravni prirastek in migracije)

Ne vem no, sej mogoce imas s tem o mesanjem narodov prav na dolgi rok, ampak recimo v mojem osebnem primeru kar dobro deluje :D

Nincha II.
08.01.2007, 20:41
En razlog je poceni delovna sila, drugi razlog so novi trgi, tretji razlog pa je politični.

Morm rečt, da nisem za takšno širitev, ker bi se morale že dosedanje članice najprej malo bolj uskladiti glede stopnje razvoja. Preveliki prepadi se delajo. Slovenijo in ostalimi novimi članicami iz leta 2004 je nastala EU dveh hitrosti, zdj mamo EU treh hitrosti. Če bi zdj še po hitem postopku sprejeli Turčijo in ostale balkanske države, bo kmalu 1/3 EU državljanov imelo BDP manjši od 50% povprečnega za stare članice(Romunija in Bolgarija dosegata komaj 30%, medtem ko Slovenija dosega 75-80%).

Se strinjam z napisanim, ne gre mi pa v glavo, zakaj so jih tako na hitro in ravno sedaj sprejeli?
A ne bi blo boljse pocakat se par let, da bi videli, v katero smer se bosta drzavi razvijali?

Ne vem no, meni se je zdelo ze l.2004, ko se je Slovenija pridruzila EU, vec kot pol kandidatk neprimernih za EU ... :dontknow:

Verbal
08.01.2007, 22:29
Slovenija, Malta, Ciper, Češka in Madžarska?

Duh
08.01.2007, 22:56
jaz še vedno mislim in kar tak na pamet trdim, da je velik, če ne celo večji faktor kot poceni delovna sila...dostop do črnega morja...kaj pa je tam al pa bolje, kaj je za črnim morjem pa vsi vemo...

Nincha II.
09.01.2007, 17:37
Slovenija, Malta, Ciper, Češka in Madžarska?

Mislim, da so bile edine drzave, ki so bile 2004 zrele za vstop v EU Slovenija, Malta, Ciper in Ceska. Madzarska mogoce se tudi pogojno, nikakor pa ne Poljska, Litva, Latvija, Slovaska... OK, Estonija je po vstopu v EU dozivela in se dozivlja razcvet.

Sem za to, da se EU siri, ampak ne na vsak nacin in z znizevanjem meril za pristop.
Ne vem, ce bo to prineslo ravno kaj dobrega. Sem skeptik.

kow
20.01.2007, 10:01
Razvcet ne doživlja samo Estonija, ampak tudi Litva, Latvija ter Slovaška.
Slovaška koruna je proti evru letos pridobila 10 %, proti dolarju 20 %
Imajo tudi več kot 7 % rast BDP-ja. Nezaposlenost je padla iz 15,7% na 12, 3%
Pravzaprav sta edina problema Poljska ter Ciper (turško grški spor).
Slabše gre trenutno sicer Madžarski, vendar dolgoročno jim ne kaže slabo.

Romunija in Bolgarija imata nezaposlenost verjetno nekje na ravni Poljske.

Nincha II.
21.01.2007, 10:43
hehe, hrvatarji še doug ne bodo pršliv EU, tko da..:veryevil:

Ne vidim povezave te teme s Hrvasko ... :sleepy:

Kow,

Ciper je morda se vedno kar se tice tursko-grskega spora problem, z gospodarskega vidika pa jim gre kar dobro in so bili ena izmed bolj pripravljenih novih 2004 clanic.

kow
21.01.2007, 14:49
Za Ciper nisem govoril z ekonomskega stališča. Ciper je seveda problematičen zaradi grško-turškega spora. Tudi Malta je nerazvita, je pa tako majhna, da ni omembe vredna.

Se pa tudi jaz strinjam, da sta bili Romunija in Bolgarija "miže" sprejeti s strani evropske politike.
Kar lahko podkrepim s podatki:

employment rate(15- 64) leta 2005:
Bolgarija: 55.8
Romunija: 57.6 ( 65.4 leta 1997)

Poljska : 52.8
Slovenija :66.0
Turčija: 46.0 !!!!

pa države, ki jih imamo za vzgled:
Avstrija: 68.6
Danska: 75.9
Švedska: 72.5

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page?_pageid=1996,39140985&_dad=portal&_schema=PORTAL&screen=detailref&language=en&product=Yearlies_new_population&root=Yearlies_new_population/C/C4/C41/em011

joe
21.01.2007, 21:23
Tukaj se gre za trg in dostop do črnega morja.

Kar se pa tiče hrvatov, je za njih najbolj pomembno da si pošlihtajo turizem, za plačilno sredstvo uvedejo Euro, v evropsko unijo pa, če so pametni ne bodo šli niti ne rabijo iti, samo pošlihtati rabijo turizem in kmetijstvo v Slavoniji, lahko nafutrajo 3/4 evrope.