Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Finančni minister in prvi evri ( kam gre pa tole ? )

freya
03.01.2007, 08:58
Ste opazili kakšno podražitev, kršitev, ki se je potihem prikradla na današnji dan?
Ja, lokalni prevoz je dražji za 20%. Na RGL se nekdo pritožuje, da so mu za menjavo kovancev zaračunali proviziji, čeprav povsod eksplicitno piše, da se začne zaračunavat šele po 1.3.2007. Še včeraj so mi vračali tolarje ( sem pač imela srečo, da natakar ni smatral, da je višek drobiža napitnina).
Torej, kljub opozarjanju, so kršitve na vseh področjih. In kje je nadzor?

lady_lucifer
03.01.2007, 09:00
Kam to prijavis, ce naletis na krsitev?

d28
03.01.2007, 09:00
Kolikor jaz vem na tržno inšpekcijo, ki jo moram pohvaliti še od Romana Kladoška naprej.

Knez
03.01.2007, 09:03
V oštarijah vračajo tolarje še kar na veliko, ker se jim zdi za malo, da so za 14 dni postali menjalnice.Tip pride z 10 jurji na eno kavo in seveda pričakuje, da ga bo kelnarca z evri založila..

Ljudje bi se tudi lahko malo racionalno obnašali.

freya
03.01.2007, 09:04
nadebudni gospe Andrejki Grlič....tržna inšpekcija
vsa opozarjanja zveze potrošnikov so bila zaman

Marpa
03.01.2007, 09:36
Nabavite si EURe in ne težite. O tržnem inšpektoratu pa pojma nimate, delajo se da delajo in napenjajo mišice tam, kje tega dejansko ne potrebujemo. V primerih, ko bi dejansko lahko kaj ukrenili pa počepnejo in jih ni.

Oglejte si raje izdelke multinacionalk v naših trgovinah, pralne praške, sladkarije MARS in podobno, ter povejte, kje še prodajajo blago v embalaži, popisani v sedmih+ jezikih ?

lp

Sranjemir
03.01.2007, 09:45
Pri nas v firmi, kjer imamo kafic, se je podrazila kava z mlekom iz 220 sit na 1,20 euro (290 sit). Vprasam kelnarco, zakaj to, pa je rekla, da je dobavitelj povecal ceno. WTF?! Pa naj gre kupit kavo v stacuno, tam se se ni podrazil. Banda. Zal bo tudi razlog, da bom lepo presaltal na avtomat.

Marpa
03.01.2007, 09:49
Pri nas v firmi, kjer imamo kafic, se je podrazila kava z mlekom iz 220 sit na 1,20 euro (290 sit). Vprasam kelnarco, zakaj to, pa je rekla, da je dobavitelj povecal ceno. WTF?! Pa naj gre kupit kavo v stacuno, tam se se ni podrazil. Banda. Zal bo tudi razlog, da bom lepo presaltal na avtomat.

V "mojem" kaficu se je kava pocenila; prej je bila 240 SIT, zdaj je 1 EUR .

lp

Katrin
03.01.2007, 09:51
Jaz sem včeraj v fintesu opazila napis, da ne sprejemajo bankovcev od 100 eur naprej, kar naj bi bilo v nasprotju z zakonom. Ampak zaenkrat se strinjam s Knezom, ljudje bi se lahko malo bolj racionalno obnašal.

Drugače se je pa moj fitnes podražil že septembra na 50 eurov :)

ozayrus
03.01.2007, 10:01
Vse kar sem danes kupu, je blo dražje. Čeprav nism dost kupoval oz gre za par vsakodnevnih artiklov sam vseen se mi ne zdi preveč fajn.

nejc
03.01.2007, 10:03
V petek, 29.12.2006, sem bil v Izoli in sem parkiral na glavnem trgu ob morju. Nisem mogel plačati parkirnine, ker so parkomati že bili naštimani za samo EURO!!!:mad:

nejc
03.01.2007, 10:05
Dražje pa itak da bo večina. Sem sodeloval pri precej strankah, ko smo preračunavali v EURO. Četudi vzameš pravilno zaokroževanje ter zaorkožuješ na 10 centov, pride pri določenih artiklih takoj do 10% razlike v ceni. Vsaj naše stranke si niso upale že prej povišat SIT cen, tako da so pri določenih artiklih bile v plusu, pri drugih v minusu zaradi zaokroževanja. Js osebno se strinjam z zaokroževanjem na 10 centov, saj precej poenostavi plačevanje.

lila5
03.01.2007, 10:39
Tudi jaz se strinjam z zaokroževanjem na recimo 10 centov, precej manj pa se strinjam z "zaokroževanji" na 30 ali celo 50 centov, kot sem opazila v kafičih pri kavah......

freya
03.01.2007, 11:21

pri nas je še vedno 220 sit...problem je bil samo, ker natakarica ni imela evrokalkulatorja in ni znala izračunati, koliko evrov mora vrnit, ko naj bi bilo plačano s tolarji...
V večjih prodajalnih res ni problem izračunat, ker je ves izračun izpisan na računu, manjši kafiči pa so bolj prepuščeni lastni iznajdljivosti...lasten evrokalkulator in lasten evrodrobiž v denarnico, pa gremo. zato še marsikje vračajo v tolarjih.

d28
03.01.2007, 11:47
Marpa, preden kritiziraš vsepovprek bi pričakoval vsaj kakšen konkreten argument.
Ker jaz namreč sem imel (žal) večkrat opravka s tržno inšpekcijo kot prijavitelj in so vedno zelo profesionalno in korektno opravili svoje delo.

Res pa je, da je bilo to v času Kladoška. O drugih inšpekcijah, predvsem delovni pa lahko rečem le, da bi se morali zgledovati po tržni, ker ne delajo dobro.

Rusy
03.01.2007, 11:47
V "mojem" kaficu se je kava pocenila; prej je bila 240 SIT, zdaj je 1 EUR .

lp

Dej se ti vpraši kok je en 1 € = 239,64 sit tko da se ni dosti pocenilo samo so zaokrožili navzdol in se je pocenilo za 0,36 sit.....:rolling: :veryfunny:

bush
03.01.2007, 11:58
Ma ja, če grem na kofe, pa plačam v tolarjih, pa mi kelnarca pojamra, če mi lahko vrne v tolarjih, valda, da ne bom kompliciral, saj smo vsi ljudje. Če mi pa v tavelkem merkatorju al pa na petrolu ne vrnejo eurov bi bil pa halo, sam ne pri prodajalki, ampak pri poslovodji.

Sem pa pošizil na banki, ko sem šel zmenjat za okol 100 jurjev gotovine, pa mi lepo hladnokrvno vrne razliko v tolarjih. Mislim halo, kaj se pa grejo. Če jim je zmanjkalo kovancev jih pa nebi prodajali že en mesec prej. Za povrh mi pa še lepo presortiranih in preštetih tolarskih kovancev ni hotela sprejeti. Sem prav na hitro potegnil ven položnico in jo seveda plačal s prav tistimi kovanci.

V torek stojiva z mojo drago v nenormalni vrsti v Merkatorju v Grosupljem. Valda, da je bila vrsta, če so se pa uboge prodajalke lovile z euri. Vsak kovanec je mogla obrnit, da je pravilno vrnila, pa se zadaj najde ena koka, ki je na ves glas klela, kaj gre tako počasi. Pri nekaterih stvareh moramo biti človeški in prilagodljivi, spet drugje pa brez milosti.

Marpa
03.01.2007, 12:06
Marpa, preden kritiziraš vsepovprek bi pričakoval vsaj kakšen konkreten argument.
Ker jaz namreč sem imel (žal) večkrat opravka s tržno inšpekcijo kot prijavitelj in so vedno zelo profesionalno in korektno opravili svoje delo.

Res pa je, da je bilo to v času Kladoška. O drugih inšpekcijah, predvsem delovni pa lahko rečem le, da bi se morali zgledovati po tržni, ker ne delajo dobro.

Samo na kratko, ker:

1. nimam časa

2. mi zavre ob obujanju spominov

Ob resničnih težavah z avtomobilom in uveljavljanjem garancije ( Renault ) sem se obrnil tudi na TI. Rezultat,
obisk inšpekcije na servisu in ugotovitev, da sem napako prvič reklamiral 2 meseca kasneje, kot sem prijavil in, kot so kazali originalni dokumenti taistega servisa.

Ob težavah s SIOLOm in uveljavljanjem popusta so ugotovili, da je med prekinitvijo pogodbe in sklenitvijo nove preteklo 2-3 dni, čeprav se je zadeva zgodila isti dan, kar je lepo razvidno iz originalnih dokumentov.

Če te zanimajo detajli lahko prideš, mape imam polne. Ukrepajo predvsem tam, kje je "nasprotnik" šibak.

lp

Jelengar
03.01.2007, 12:17
Oglejte si raje izdelke multinacionalk v naših trgovinah, pralne praške, sladkarije MARS in podobno, ter povejte, kje še prodajajo blago v embalaži, popisani v sedmih+ jezikih ?

V Nemčiji, Belgiji, Nizozemski, Španiji, Grčiji, Franciji, Portugalski ..... itd. ... Torej, kaj želiš s tem povedat? :dontknow:

Konfucij
03.01.2007, 14:15
Dej se ti vpraši kok je en 1 € = 239,64 sit tko da se ni dosti pocenilo samo so zaokrožili navzdol in se je pocenilo za 0,36 sit.....:rolling: :veryfunny:
Ja sej to se mi zdi da je hotu povedat. :D Mal ironično se je izrazu....

d28
03.01.2007, 14:17
Marpa, ne poznam tvojega primera in dovoljujem možnost, da se naredijo napake pri posamezniku.
Čeprav pa obstaja tudi možnost, da inšpekcija v tvojem primeru pač vidi, da nimaš prav. Ker vem kako je to, ko je nekdo nefer do tebe, tudi vem kako človeku včasih to zamegli objektivno presojo.
Žal ne smemo enačiti prava in pravičnosti. To je meni najbolj boleče spoznanje.

Ker pravim, jaz sem večkrat imel opravka s tržno inšpekcijo in so bili vedno 1A. In, če smatraš eno navadno fizično osebo kot sem jaz proti ogromni firmi kot je LipBled za "šibko osebo" kot si sam napisal, potem imava drugačne kriterije.

Sam sem s pomočjo tržne inšpekcije dosegel, da mi LipBled ekspresno povrne vse stroške nazaj.

freya
03.01.2007, 14:24
Samo na kratko, ker:

1. nimam časa

2. mi zavre ob obujanju spominov

Ob resničnih težavah z avtomobilom in uveljavljanjem garancije ( Renault ) sem se obrnil tudi na TI. Rezultat,
obisk inšpekcije na servisu in ugotovitev, da sem napako prvič reklamiral 2 meseca kasneje, kot sem prijavil in, kot so kazali originalni dokumenti taistega servisa.

Ob težavah s SIOLOm in uveljavljanjem popusta so ugotovili, da je med prekinitvijo pogodbe in sklenitvijo nove preteklo 2-3 dni, čeprav se je zadeva zgodila isti dan, kar je lepo razvidno iz originalnih dokumentov.

Če te zanimajo detajli lahko prideš, mape imam polne. Ukrepajo predvsem tam, kje je "nasprotnik" šibak.

lp

pri teh kršitvah nimajo ukrepat kaj drugega, kot denarno kaznovat kršitelje...itak sta obe valuti v obtoku do 15.1., tako da oškodovan ne bo nihče

mertseger
03.01.2007, 14:35
dons sem jedel kosilo v gostilni (ni važn kateri) so se pa spomnili pa zaokrožili vse na pol €....navzgor seveda

Marpa
03.01.2007, 15:44
V Nemčiji, Belgiji, Nizozemski, Španiji, Grčiji, Franciji, Portugalski ..... itd. ... Torej, kaj želiš s tem povedat? :dontknow:

Nazadnje, ko sem opazoval ta "fenomen" v Nemčiji in Italiji ni bilo tako. Drug teden grem v Italijo in bom pogledal, če je kaj novega. Kaj želim povedati ? Na embalaži je ponavadi precej informacij o sestavi, poreklu, načinu uporabe izdelka. Zaradi univerzalne embalaže, ki je popisana v nekaj jezikih so pisave veliko manjše in manj pregledne, kot bi bilo potrebno za udobno branje informacij, med katerimi so mnoge zakonsko predpisane. Danes je lupa zelo dobrodošel pripomoček pri nakupih tudi za ljudi z normalnim vidom, kar se mi zdi nepotrebno in za lase privlečeno, predpisi o označevanju/deklariranju proizvodov pa navadno sprenevedanje.

Tržna inšpekcija bi lahko temu namenila veliko več pozornosti.

lp

Dalmatinec
03.01.2007, 19:41
V oštarijah vračajo tolarje še kar na veliko, ker se jim zdi za malo, da so za 14 dni postali menjalnice.Tip pride z 10 jurji na eno kavo in seveda pričakuje, da ga bo kelnarca z evri založila..

Ljudje bi se tudi lahko malo racionalno obnašali.

Podpišem!:2thumbs:

nejc
03.01.2007, 19:50
Vračanje eurov je zakonsko predpisano(kazni za kršitev ne poznam), poleg tega so se banke zavezale, da bodo trgovce, gostince itd. založile s potrebnim kupom euro kovancev. Za njih ne veljajo iste vrste kot za navadne komitente,

"Biti menjalnica" ni izgovor. Glede na to, da nismo prvi, ki smo sprejeli euro, verjetno črpamo iz izkušenj Evrope.

Sam še nikjer nisem dobil vrnjeno v tolarjih. Sicer pa tega problema tudi ne bom imel, saj sem danes zamenjal vse tolarske kovance in bankovce.

Poleg tega sem zadnjič poslušal(mislim da) Gasparija, ki je povedal, da smo doslej imeli v obtoku tolarjev v protivrednosti 1 milijarde dolarjev. Sedaj so spravili v obtok eurov v protivrednosti 2 milijard dolarjev.

Rusy
03.01.2007, 19:53
za tiste ki ne vračajo strankam Evrov jih lahko doleti kazen od 2,000 € do 25,000 € tko zdej če jih ulovijo seveda...to pa je spet druga pesem..:rolling:

Marpa
03.01.2007, 20:05
Manj znano je, da bodo podjetja in s.p.ji morali plačevati provizijo za zamenjavo bankovcev v kovance in obratno. O temu se ne govori, za ljudstvo je zamenjava brezplačna. Poglejte cenik NLB, recimo.

lp

čudežni
04.01.2007, 04:00
Da se nekomu ob množici zacingajo kolena od treme, razumem.
Da nekdo ne zna zamenjati žarnice, zna pa zgraditi npr. jedrsko elektrarno, tudi razumem.
Ne razumem pa tega, da je "nekdo" FINANČNI MINISTER, VE, KAJ GA ČAKA, PA SE KLJUB TEMu NE NAUČI DVIGOVATI DENARJA Z BANKOMATA, čeprav slednjega ne zna opraviti!
v glavnem ena velikanska sramotaaaaaaaaaaaaa in odsev države v kateri živimo in kateri vodje nam vladajo.:clown: :nonono: :dead: :hammer: :hammer: :sorry: :tomato:

Še video, če ga niste videli: http://www.vest.si/2007/01/01/financni-minister-in-prvi-evri/

Jelengar
04.01.2007, 04:18
Ma, ne vem, no. :dontknow: Tudi sam sem se že kdaj znašel pred kakim bankomatom, ki je bil drugačen od tistih, ki sem jih vajen. Pravzaprav pri vsakem dvigu denarja moram prekleto pozorno gledati kako pravilno obrniti bančno kartico. Se mi je tudi že zgodilo, da sem se znašel pred bankomatom karkršnega nisem še nikoli prej videl. Jaz mislim, da je v tem primeru trema opravila svoje, zato v tem primeru ne vidim nobenega spodrsljaja El Bajuka, kaj šele kake sramote. :dontknow: Sramota je to kar nam dela predsednik države - stari vrač. :(

Kajtimar
04.01.2007, 06:04
Zdaj pa že malo pretiravaš Čudežni. Ko sem prebral tvoj topic, sem najprej pomislil, da ima El Bayuco res težave z opravilno sposobnostjo, vendar mi je po ogledu videa takoj postalo jasno, da je šlo zgolj za tremo pred tistim tropom mrhovinarjev s kamerami in fotoaparati za hrbtom.

Lep dan vsem skupaj... :)

nejc
04.01.2007, 08:25
@Marpa:Bi te prosu, če lahko objaviš te cenike kot dokaz. Nisem zdle na hiter najdu željenega. Iskat se mi pa res ne da preveč.

Kokr je men znano, morajo pravne osebe vedno plačati provizijo za polog na transkacijski račun. Tega fizičnim osebam ni potrebno.

Js kot fizična oseba sem tolarje zamenjal tako, da sem vse položil na račun brez provizije. Če pa bi šel v menjalnico in menjal denar(četudi na banki), pa plačaš provizijo.

Gostinc kot pravna oseba bi za polog tolarjev(ali katerekoli druge valute) na račun plačal provizijo. Je bilo doslej tako in bo še naprej.

Da nisi malo pobrkljal/a.:dontknow: Ker je tudi nelogično, da bi jim te pravne osebe igrale menjalncie do 14.1.2007, potem bi jim pa zato še zaračunali provizijo.

Lipovnik
04.01.2007, 09:05
Če bi vedel, da bom na televiziji počel nekaj kar zeloo redko počnem, bi vsaj malo potreniral.
Če se niti pin kode ne spomnim dobro najbrž res nisem pogost uporabnik bankomata.

zakon5
04.01.2007, 09:42
Da se nekomu ob množici zacingajo kolena od treme, razumem.
Da nekdo ne zna zamenjati žarnice, zna pa zgraditi npr. jedrsko elektrarno, tudi razumem.
Ne razumem pa tega, da je "nekdo" FINANČNI MINISTER, VE, KAJ GA ČAKA, PA SE KLJUB TEMu NE NAUČI DVIGOVATI DENARJA Z BANKOMATA, čeprav slednjega ne zna opraviti!
v glavnem ena velikanska sramotaaaaaaaaaaaaa in odsev države v kateri živimo in kateri vodje nam vladajo.:clown: :nonono: :dead: :hammer: :hammer: :sorry: :tomato:

Še video, če ga niste videli: http://www.vest.si/2007/01/01/financni-minister-in-prvi-evri/

Zdej vsaj vemo ,zakaj skos ženo s sabo vlač:rolling: :rolling:
brez nje bi bil čist zgublen:nonono:

Konfucij
04.01.2007, 09:46
Ja, dobr bi blo da bi mal prej potreniru. Drgač pa dons zlo velik ljudi plačuje sam še s karticami, ne s kešem. Se prav, da jim ni treba dvigovat denarja. Bajuk je zgleda eden izmed njih. Če mu je sploh kej treba kupovat, če ne tega vsega oprav njegova žena, al pa še bolj možno, služabnok/služabnica.

zakon5
04.01.2007, 09:52
kokr smo vidl ,je njegova kartica lepo spravljena pri ženi ,tako da on ne posluje niti s karticami niti s kešom

zakon5
04.01.2007, 09:58
Zdaj pa že malo pretiravaš Čudežni. Ko sem prebral tvoj topic, sem najprej pomislil, da ima El Bayuco res težave z opravilno sposobnostjo, vendar mi je po ogledu videa takoj postalo jasno, da je šlo zgolj za tremo pred tistim tropom mrhovinarjev s kamerami in fotoaparati za hrbtom.

Lep dan vsem skupaj... :)

ma on mi vedno deluje rahlo zmeden po tv-ju

Jelengar
04.01.2007, 10:11
kokr smo vidl ,je njegova kartica lepo spravljena pri ženi ,tako da on ne posluje niti s karticami niti s kešom
Tako je. :approve: Denar je itak samo za reveže. :D

Lipovnik
04.01.2007, 10:18
Tako je. :approve: Denar je itak samo za reveže. :D
Gotovina misliš.

Jelengar
04.01.2007, 10:20
Ne. Denar mislim. :approve:

yamamoto
04.01.2007, 16:30
Gotovina misliš.

Eni so z gotovino, mimo kartic, kar lepo obogateli. :angel:

Marpa
04.01.2007, 17:20
@Marpa:Bi te prosu, če lahko objaviš te cenike kot dokaz. Nisem zdle na hiter najdu željenega. Iskat se mi pa res ne da preveč.

Kokr je men znano, morajo pravne osebe vedno plačati provizijo za polog na transkacijski račun. Tega fizičnim osebam ni potrebno.

Js kot fizična oseba sem tolarje zamenjal tako, da sem vse položil na račun brez provizije. Če pa bi šel v menjalnico in menjal denar(četudi na banki), pa plačaš provizijo.

Gostinc kot pravna oseba bi za polog tolarjev(ali katerekoli druge valute) na račun plačal provizijo. Je bilo doslej tako in bo še naprej.

Da nisi malo pobrkljal/a.:dontknow: Ker je tudi nelogično, da bi jim te pravne osebe igrale menjalncie do 14.1.2007, potem bi jim pa zato še zaračunali provizijo.

Sem hote že ob prejšnjem postu zraven dopisati če jih najdeš :)

Vidiš, tudi sam sem s težko muko na spletni strani NLB našel cenik...že to nekaj pove , aneda ?

Kar potrudi se..

lp

onri
04.01.2007, 19:27
Glede na to, da redno videvam na raznih straneh, da so odkrili že kar nekaj preveč navzgor zaokroženih cen (danes je pisalo, da že okoli 600), me zanima, kaj bo z njimi? A je to vse, da jih objavijo na njihovi strani, ali bojo pošteno kaznovani? Mogoče kdo ve, kolikšna je kazen?

freya
04.01.2007, 19:40
Sem hote že ob prejšnjem postu zraven dopisati če jih najdeš :)

Vidiš, tudi sam sem s težko muko na spletni strani NLB našel cenik...že to nekaj pove , aneda ?

Kar potrudi se..

lp

cenik Banke Zasavje - klik (http://www.banka-zasavje.si/html/Izvle%C4%8Dek%20iz%20tarife%20PO_old1.htm) glej gotovinsko poslovanje

anarchy
04.01.2007, 19:57
Kino vstopnica sla za 20-30% gor in potem jocejo, ker ljudje ne grejo vec v kino? Masrikaj je slo gor in se bo slo, ceprav niso upraviceni dvigi cene.

anarchy
04.01.2007, 20:01
Folk placujte samo z gotovino, bankovci, naj vam kr vrnejo kovance, ni problema, boste nesli pa na banko menjat enkrat na mesec ali leto uno tono kovancev v bankovec. Ko vam vrnejo kovance, naj vam kr vrnejo tocno, do centa, cene sploh ne placat in pustite blago tam.

pk
04.01.2007, 21:21
Imate še kakšno vprašanje? Sami ste si krivi, za kazen glejte ponovitev Trenj:rolling:

clea
04.01.2007, 22:17
Kino vstopnica sla za 20-30% gor in potem jocejo, ker ljudje ne grejo vec v kino? Masrikaj je slo gor in se bo slo, ceprav niso upraviceni dvigi cene.
Kok pa je zdej kino vstopnica? Recmo v koloseju?

Marpa
04.01.2007, 22:20
cenik Banke Zasavje - klik (http://www.banka-zasavje.si/html/Izvle%C4%8Dek%20iz%20tarife%20PO_old1.htm) glej gotovinsko poslovanje

· menjava bankovcev v kovance in kovancev v bankovce
4 % zneska,

najmanj 41,73 EUR /10.000,18 SIT za vsako menjavo v kovancih, ki presega 41,73 EUR / 10.000,18 SIT

lp

freya
05.01.2007, 05:56
hvala se reče
ta provizija ni na novo

Marpa
05.01.2007, 06:47
hvala se reče
ta provizija ni na novo

Ne vem zakaj naj bi se zahvaljeval, saj jaz vem kje so ceniki, ...niso nove provizije, so pa potrebe po menjavah večje, kot prej. O pologih v DNT, da ne govorimo.

lp

freya
05.01.2007, 07:02
običajno se že vsaj zahvalimo, če ti nekdo podpre lenobo ali celo pomaga poiskati kak podatek...je pa to seveda stvar bontona, ki ni predmet forumskega obnašanja, ane
Gotovinsko poslovanje poteka že zelo dolgo, tudi slovenski tolar je imel drobiž, kdor pa je navajen poslovati s karticami, bo tako posloval še naprej.
Najkasneje po 15.1. pa bo v blagajne začel pritekati tudi evro drobiž, tako da kakih drastičnih sprememb po moje ne bo.

Marpa
05.01.2007, 07:22
običajno se že vsaj zahvalimo, če ti nekdo podpre lenobo ali celo pomaga poiskati kak podatek...je pa to seveda stvar bontona, ki ni predmet forumskega obnašanja, ane
Gotovinsko poslovanje poteka že zelo dolgo, tudi slovenski tolar je imel drobiž, kdor pa je navajen poslovati s karticami, bo tako posloval še naprej. Najkasneje po 15.1. pa bo v blagajne začel pritekati tudi evro drobiž, tako da kakih drastičnih sprememb po moje ne bo.

A ti ne razumeš, ali se delaš ? Naj se ti zahvaljuje tisti, katerega lenobo si podpiral.

Kaj ima pri tem "vajenost poslovanja s karticami" tudi ne razumem.

lp

freya
05.01.2007, 09:21
..podpirala
običajno svoje trditve sami podkrepimo z dokazom ali obrazložimo, o čem govorimo ( beri tvoj post: Manj znano je, da bodo podjetja in s.p.ji morali plačevati provizijo za zamenjavo bankovcev v kovance in obratno. O temu se ne govori, za ljudstvo je zamenjava brezplačna. Poglejte cenik NLB, recimo.)

kartično poslovanje ima pri tem to, da večina ljudi ne posluje več z gotovino, in zaradi njih si ni treba delati stroškov s polaganjem depozitov, dvigovanjem drobiža itd. , so pa seveda drugi stroški.
dovolj nazorno? :)

nejc
05.01.2007, 10:07
:2thumbs: freya

Sem razmišljal, da bi mu kot forumašu začetniku napisal, da če trdiš nekaj, kar ni splošno znano, da je potrebno predložit dokaz in da drugi nismo dolžni dokazovati pravilnosti ali nepravilnosti trditve.:approve:

@Marpa: Tukile si žal mal pobrkljal. Nobene spremembe ni s temi provizijami. Tudi kot fizična oseba, ki je prinesla na banko kovance in jih menjala za bankovce, sem v preteklosti plačeval provizijo za to menjavo. Sem pred leti(srednja šola) vse kovance dajal na stran in vem iz prve roke, da so mi vedno nekaj vzeli.

onri
05.01.2007, 10:55
Moja izkušnja pa je takšna, da sem prinesel kup kovancev na banko, jih stresel v neki avtomat, ki mi je vrnil listek (račun) in z njim sem šel na okence, kjer so mi nakazali VES denar na kartico in v nobeni proviziji ni bilo govora. Razen seveda, če mi je to naredil že avtomat in me s tem nategnu, sam močno dvomim.

lady_lucifer
05.01.2007, 14:16
a je kdo placal s tolarji in evri hkrati? ker mam se 587sit, pa mi jih tam, kjer bi kupila kej za visji znesek in razliko placala v evrih, nikjer nocejo vzet, kao "da v racunalniku nimajo takega programa". in vse kar rabjo je kalkulator..

lady_lucifer
05.01.2007, 18:24
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6234847.stm

freya
05.01.2007, 18:58
a je kdo placal s tolarji in evri hkrati? ker mam se 587sit, pa mi jih tam, kjer bi kupila kej za visji znesek in razliko placala v evrih, nikjer nocejo vzet, kao "da v racunalniku nimajo takega programa". in vse kar rabjo je kalkulator..
eno ( enga) povabi na kavico, pa bo

lady_lucifer
05.01.2007, 18:59
eno ( enga) povabi na kavico, pa bo

zdej je konc...zdej mam sam se 78sit:D

freya
05.01.2007, 18:59
Moja izkušnja pa je takšna, da sem prinesel kup kovancev na banko, jih stresel v neki avtomat, ki mi je vrnil listek (račun) in z njim sem šel na okence, kjer so mi nakazali VES denar na kartico in v nobeni proviziji ni bilo govora. Razen seveda, če mi je to naredil že avtomat in me s tem nategnu, sam močno dvomim.
ne, za menjavo drobiža ni provizije

freya
05.01.2007, 19:00
zdej je konc...zdej mam sam se 78sit:D
na, pa so splavali moji upi po savi
;)
kak tolar prihrani za naslednji rod

lady_lucifer
05.01.2007, 19:08
na, pa so splavali moji upi po savi
;)
kak tolar prihrani za naslednji rod

sej se da na kavo tud z evri:D:D
ne bom tega sparala, ze tko al tko sm komej cakala evre:approve:

freya
05.01.2007, 19:16
jaz sem pa malo sentimentalna...imam vse bankovce in kovance iz Slovenije, Jugoslovanske in kar nekjaj še starejših
:blush:

lady_lucifer
05.01.2007, 19:20
no sej, tri generacije naprej jih bodo tvoji potomci lahk prodal :D

Marpa
05.01.2007, 23:22
:2thumbs: freya

Sem razmišljal, da bi mu kot forumašu začetniku napisal, da če trdiš nekaj, kar ni splošno znano, da je potrebno predložit dokaz in da drugi nismo dolžni dokazovati pravilnosti ali nepravilnosti trditve.:approve:

@Marpa: Tukile si žal mal pobrkljal. Nobene spremembe ni s temi provizijami. Tudi kot fizična oseba, ki je prinesla na banko kovance in jih menjala za bankovce, sem v preteklosti plačeval provizijo za to menjavo. Sem pred leti(srednja šola) vse kovance dajal na stran in vem iz prve roke, da so mi vedno nekaj vzeli.

Včasih bi bilo dobro, če bi najprej prečital in potem ponudil svoj odgovor.

lp

Marpa
06.01.2007, 22:56
Nazadnje, ko sem opazoval ta "fenomen" v Nemčiji in Italiji ni bilo tako. Drug teden grem v Italijo in bom pogledal, če je kaj novega. Kaj želim povedati ? Na embalaži je ponavadi precej informacij o sestavi, poreklu, načinu uporabe izdelka. Zaradi univerzalne embalaže, ki je popisana v nekaj jezikih so pisave veliko manjše in manj pregledne, kot bi bilo potrebno za udobno branje informacij, med katerimi so mnoge zakonsko predpisane. Danes je lupa zelo dobrodošel pripomoček pri nakupih tudi za ljudi z normalnim vidom, kar se mi zdi nepotrebno in za lase privlečeno, predpisi o označevanju/deklariranju proizvodov pa navadno sprenevedanje.

Tržna inšpekcija bi lahko temu namenila veliko več pozornosti.

lp

Bil danes v Italiji..v zadnjem trenutku, skoraj že na blagajni sem se spomnil tega pogovora in sem na hitro opravil "inšpekcijski pregled" v Famili ...

1. pralni praški in ostala kemija za domačo rabo, vse kar mi je prišlo pod roko lepo lokalizirana emablaža, skoraj vse samo v italijanščini, eno stvar sem imel v roki, ki je imela še angleško in nemško besedilo zraven.
Zelo berljivo brez kakršnikoli proipomočkov.

2. večina hrane, ki ni italijanskega izvora ima čez deklaracije v italijanskem jeziku in lepo berljive, za sladkarije mi je zmanjkalo časa le 3-4 sem vzel v roke, med njimi je bila Ritter čokoladna paleta, ki je enako zapacana, kot pri nas...neberljivo, tudi z lupo ne bi šlo brez težav :)

lp

nejc
07.01.2007, 09:49
Včasih bi bilo dobro, če bi najprej prečital in potem ponudil svoj odgovor.

lp
Vedno bi bilo dobro, če (kot že napisano) trdiš nekaj, kar ni splošno znano, da se potrudiš in to tudi podkrepiš.

Delam v poslu, ki je v celoti vezan na gostince in nihče od njih še ni omenil česa takšnega.

Če se motim, bom zmoto priznal kot vedno in bom vesel, da imam nove podatke.

Sicer sma pa zdj na istem. Ti trdiš nekaj, jaz nekaj drugega. Obema se lahko verjame le na besedo.

Torej, še zadnjič, če imaš drugačne podatke, jih objavi. :approve:

freya
07.01.2007, 11:14
Upam, da ste se zdaj zmenila...dost bo nejc

Marpa
25.01.2007, 18:48
Ob branju članka na linku sem se spomnil Nejca in tele niti

http://www.finance-on.net/173526

lp

yamamoto
25.01.2007, 21:01
No, dokler meni ne zaračunajo davka na uporabo denarja, bo še za silo šlo. :nonono:

strašljivka
26.01.2007, 07:22
če se podjetja znajdejo, jim ga bomo kupci zamenjal...