Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Aids

kr.ena
05.01.2007, 15:37
Kaj menite, ali smo dovolj ozaveščeni o tej bolezni (AIDS-u)?
Ste se kdaj zapletli ali pa se še kdaj zapletete v nezaščitene spolne odnose (tukaj ne mislim stalnih partnerjev, ampak tiste enonočne ali pa kratkotrajne avanture)..? In če se zapletate v nezaščitene spolne odnose z neznanimi partnerji/oartnerkami - ali se zavedate možnih posledic svojih dejanj?
Kaj po vašem mnenju v Sloveniji predstavlja večjo nevarnost za okužbo z virusom HIV - nezaščiteni spolni odnosi, prostitucija in narkomani?

Verbal
05.01.2007, 15:46
Še preveč, samo preveč na izi jemljemo vso zadevo.
Mi ne pade na kraj pameti.
Jasno da se zavedam - luster mi lahko pade na glavo, kasneje pa na rit.
Najprej narkomani, potem prostitucija, nato nezaščitenost, na koncu pa mešalci za beton.

D' Andre
05.01.2007, 16:21
Govori se dost o tem, kar pa avtomatično še ne prinese ozaveščenosti. Spomin se izjave nekega butastega najstnika izpred enga meseca (anketa z tv na dan boja proti aidsu), ki je rekel, da bi se šel testirat če bi ga po prekrokani noči s seksom tam spodaj 'kaj srbelo'. Jao, bože... Ostali niso bli nč boljši. In taka je današnja mularija, pojma nima. Še to, kam ga vtaknit, je pomoje problem... Največjo nevarnost (za širjenje okužb) pomojem predstavljajo 'heteroseksualci', ki imajo spolne odnose z geji, in pa tisti, ki seksajo z pripadniki iz rizičnih skupin, narkiči in prostitutkami torej.
Kar se mene tiče, sem imel svoje divje obdobje, ko se mi je po domač povedan yebalo al je kondom gor al ne, nekajkrat sem seksal povsem opit (zjutraj neznana bejba in glavobol, kondoma pa nikjer videt). Sem tud nekaj fasal na tamaumu pa je blo treba ene 6 mescev tablete žret. Sej ne da me je to izučilo k sm parkrat ponovil vajo. Dokler nism slišal od kolegice, da ma ena njena kolegica, ki je znana po tem da hitro da in s katero sem po naključju spal, baje aids. Ta baje je bil dovolj, da sem se spokal na infekcijsko na test, saj je od tistega seksa minilo že več mescev. No, po tistem sem priden... Šola je bla dobra. Ne bom tvegal še tretjega opozorila. :clown:

Njuška Trap
05.01.2007, 21:59
Dokler se bo dogajalo, da bodo sosedje zahtevali, da se človek, obolel za AIDS-om, po zdravljenju ne sme vrniti domov, ker bojda ogroža zdravje otrok, bom, kar se ozaveščenosti tiče, še naprej pesimistična.

ozayrus
06.01.2007, 09:11
Dokler se bo dogajalo, da bodo sosedje zahtevali, da se človek, obolel za AIDS-om, po zdravljenju ne sme vrniti domov, ker bojda ogroža zdravje otrok, bom, kar se ozaveščenosti tiče, še naprej pesimistična.

:2thumbs: :2thumbs:

meni se način ozaveščenosti zdi čist zgrešen, vsi samo kolk je nevaren, kako kondom reši vse. Premal je jasn. Mogli bi lepo po 'kmečko' povedat zakaj se gre in kako se zaščitit.

madmitch
06.01.2007, 09:24
meni se način ozaveščenosti zdi čist zgrešen, vsi samo kolk je nevaren, kako kondom reši vse. Premal je jasn. Mogli bi lepo po 'kmečko' povedat zakaj se gre in kako se zaščitit.
Kaj je premalo jasno? In kaj je treba razložit tako po kmečko?

ozayrus
06.01.2007, 09:29
Kot njuška trap povedala, folk misli, da je to neka nevrjetna epidemija če je nekdo ki je obolel za to bolezen v njihovi bližini. kar očitno pomeni, da način s katerim so se 'osvestili' o aidsu napačen al pa prekompliciran za njih.

madmitch
06.01.2007, 11:32
Kot njuška trap povedala, folk misli, da je to neka nevrjetna epidemija če je nekdo ki je obolel za to bolezen v njihovi bližini. kar očitno pomeni, da način s katerim so se 'osvestili' o aidsu napačen al pa prekompliciran za njih.
Verjemi, nič ne bi pomagalo. Tudi če bi jim narisali, kot debilom. Nekateri so do tega indeferentni, ker "se to njih ne tiče". Lahko jim pripraviš akademske razprave, lahko jim kot bebcu v glavo vbijaš, lahko počneš kar hočeš, na koncu bo rezultat isti. Če jih boš čez dva dni vprašal, bo reakcija ista kot prej. Informiranja je bile več kot dovolj, samo enih se to ne prime.

Njuška Trap
06.01.2007, 16:06
Verjemi, nič ne bi pomagalo. Tudi če bi jim narisali, kot debilom. Nekateri so do tega indeferentni, ker "se to njih ne tiče". Lahko jim pripraviš akademske razprave, lahko jim kot bebcu v glavo vbijaš, lahko počneš kar hočeš, na koncu bo rezultat isti. Če jih boš čez dva dni vprašal, bo reakcija ista kot prej. Informiranja je bile več kot dovolj, samo enih se to ne prime.
Mah, namesto, da se non-stop samo o kondomih in o rizičnih skupinah lapa, bi lahko ljudem (magari parkrat na teden, da se jim vtisne v spominske celice) povedali tudi, kako se in kako se ne prenaša...
Tako vsi vejo, da so drogeraši, pedri in ****e (nemenoma uporabljam te izraze) tisti, katerim se je bolje izogniti že na daleč, ni jim pa jasno, da virus HIV na sobni temeperaturi ne preživi, in tako ni možno, da bi se okužil, če primeš za isto kljuko ali piješ iz istega kozarca kot okuženi.
Kaj potem okuženim z virusom HIV in obolelim za AIDS-om pomaga, če cela Slovenija na 1. december skače okoli z rdečimi pentljami, če do njih zaradi neosveščenosti ne bodo nikoli razvili normalnega odnosa?

snežko
06.01.2007, 16:14
:) nikoli se ne ve kdaj bo virus mutiral in se začel prenašati po zraku je rekel in šel v puščavo...

šnela
06.01.2007, 16:14
Jst pa mislim, da je ta bolezen še vedno tabu tema, ker je pač tudi povezana s spolnostjo in 'take bolezni dobivajo samo čudni ljudje, ki ne verjamejo v boga in seksajo pred poroko'. In zarad tega pomoje ljudje radi preslišijo take debate. In ne, ozaveščenosti ni nikoli dovolj.

Imejmo se radi ;)

Lencka
06.01.2007, 16:36
Jst pa mislim, da je ta bolezen še vedno tabu tema, ker je pač tudi povezana s spolnostjo in 'take bolezni dobivajo samo čudni ljudje, ki ne verjamejo v boga in seksajo pred poroko'. In zarad tega pomoje ljudje radi preslišijo take debate. In ne, ozaveščenosti ni nikoli dovolj.

Imejmo se radi ;)

Oprosti, ampak... kaj res mislis, da je to vzrok? Da je to bolezen tistih, ki seksajo pred poroko? (Koliko pa je tistih, ki ne???) Saj nam gre marsikje slabo, ampak tako hudo pa mislim, da le ne. Mogoce tako misli 1% najkonzervativnejskih in najstarejsih (se druga vzgoja), sicer pa ne

šnela
06.01.2007, 16:42
saj sem dala v narekovaj tisto o seksu pred poroko ;) tega ne mislim jaz, ampak pomojem mnenju kar velika večina ljudi, ki jim ni mar za to bolezen.

Njuška Trap
06.01.2007, 17:16
Oprosti, ampak... kaj res mislis, da je to vzrok? Da je to bolezen tistih, ki seksajo pred poroko? (Koliko pa je tistih, ki ne???) Saj nam gre marsikje slabo, ampak tako hudo pa mislim, da le ne. Mogoce tako misli 1% najkonzervativnejskih in najstarejsih (se druga vzgoja), sicer pa ne
Ta mentaliteta je vzrok, da je AIDS in večina stvari z njim povezanih še vedno tabu... Če nekateri še vedno verjamejo v to, da če izpuliš en siv las, na istem mestu zrasteta dva (prisežem, poznam mlade punce, načeloma precej izobražene, ki verjamejo v te vraže), sem prepričana, da še vedno obstajajo ljudje, ki so pripravljeni verjeti, da zna marsikatera stvar biti pokora za seks pred poroko. Pa ne glede na to, kako absurdno se zdi meni, tebi...

nattka
06.01.2007, 19:06
če vemo da aids je, če vemo kako se prenaša, se je treba temu primerno obnašati ...
in poskrbeti, da se s partnerjem ne okuživa po katerikoli poti ...
narod se hvali s seksom z neznanci, one stand seksom in podobnim ... ampak ignoriranje opozoril je ravno tako neumno in življenjsko nevarno, kot hoditi čez avtoceto ...

hja, narod pa pač ne reagira vedno tako, kot bi si želeli ...
bojijo se neznanega, ne želijo se izpostavljati, reagirajo s strahom in gnusom ...

nisem za linč obolelih, nasprotno ...
a me po drugi strani jezijo brezbrižni, ki niti kondoma ne nosijo seboj, pa vedo kakšne so njihove spolne navade ...

povprečni slovenec pa itak odganja iz svoje bližine vse, kar ni slovenskega, kar ni belega, kar ne misli enako kot on in kar ni popolnega zdravja ...
če ni zdrave pameti, še tako ozaveščanje ne pomaga ...

a ponavljam, odgovornost je na vseh ... na zdravih, obolelih in njihovih sosedih ...

pravzaprav lahko proti širjenju aidsa sami največ naredimo s tem, da pazimo nase, da ga ne staknemo ...

Kira
07.01.2007, 01:04
ni jim pa jasno, da virus HIV na sobni temeperaturi ne preživi, in tako ni možno, da bi se okužil, če primeš za isto kljuko ali piješ iz istega kozarca kot okuženi.

Sorry, ampak to ne drzi...
Virus prezivi pri sobni temperaturi vec dni ce ne celo tednev.
Ni odvisno temperature, da se nemores na kljuki okuzit. Odvisno je, a dobis virus v kri ali ne.
To je pa samo preko sluznice ali pa kaksne rane mogoce. Kontakt preko koze ni nevaren... toliko casa kot se kri ne pomesa... preko poljubvanja se ni znano, da se je kdo okuzil... ampak v bistvu je mogoce...

Zivim v svici, tukaj si folk bolj zaveda, kaksna nevarnost je. Me marsi kdaj sokira ko sm v Sloveniji in poslusam prijatelje kako mi govorijo, da si samo "zdrave" punce za nezasciten sex izberejo... mislijo, da se vidi ali ima punca HIV ali ne... :nonono:

Ni vazno, kdo spada pod rizicno skupino in kdo ne... vsak se lahko okuzi, ki se ne sciti... to je dejstvo... razen ce imas stalnega partnerja in mu lahko zaupas... pa tudi to je vedno vprasanje, ali mu lahko... imam izkusnje... moj partner me je tudi enkrat varal in se ni zascitil... potem sva imela pa oba paniko, ali sva mogoce okuzena... na sreco ni bilo nic.. sva zdrava :)

Njuška Trap
07.01.2007, 14:32
Ni odvisno temperature, da se nemores na kljuki okuzit. Odvisno je, a dobis virus v kri ali ne.
To je pa samo preko sluznice ali pa kaksne rane mogoce. Kontakt preko koze ni nevaren... toliko casa kot se kri ne pomesa... preko poljubvanja se ni znano, da se je kdo okuzil... ampak v bistvu je mogoce...

Zivim v svici, tukaj si folk bolj zaveda, kaksna nevarnost je. Me marsi kdaj sokira ko sm v Sloveniji in poslusam prijatelje kako mi govorijo, da si samo "zdrave" punce za nezasciten sex izberejo... mislijo, da se vidi ali ima punca HIV ali ne... :nonono:

Ni vazno, kdo spada pod rizicno skupino in kdo ne... vsak se lahko okuzi, ki se ne sciti... to je dejstvo... razen ce imas stalnega partnerja in mu lahko zaupas... pa tudi to je vedno vprasanje, ali mu lahko... imam izkusnje... moj partner me je tudi enkrat varal in se ni zascitil... potem sva imela pa oba paniko, ali sva mogoce okuzena... na sreco ni bilo nic.. sva zdrava :)
Zanimivo, ko sem delala seminarsko na to temo, sem v več virih zasledila, da je virus HIV aktiven samo pri telesni temperaturi, kar naj bi bil glavni razlog, da ni nevarnosti okužbe, če te piči isti komar, ki je prej pičil okuženega... :dontknow:

Pikado
07.01.2007, 15:14
......
Pri sobni temperaturi preživi približno pol ure...pri temperaturi 4C preživi do deset dni in tudi več...( pri temp 4C shranjujejo kri za transfuzijo...)
Pri zelo nizkih temperaturah pa preživi zelo dolgo...tudi več kot leto dni..

Andreea
07.01.2007, 15:26
Jp, na sobni temperaturi bi virus prezivel od pol ure do max. dveh ur.
In tisti, ko so prepricani, da se virus HIV ne prenasa s poljubljanjem - slina razgradi 90% ali več krvnih mononuklearnih levkocitov in drugih kultiviranih celic, zato je v ustih okuzenih izredno majhno stevilo (koncentracija) virusov, najveckrat premajhna, da bi dosegla stopnjo, potrebno za okuzbo. Kjlub temu nisem navdusena nad tem, da bi se izpostavila tistim 10%...se posebej ker HIV se zdalec ni edino "darilo", ki ga lahko dobis...

Mogwai
07.01.2007, 15:33
AIDS povzročata HIV 1 in HIV 2. Okužba se prenaša na tri načine:

* med nezaščitenim spolnim odnosom z okuženim partnerjem
* z okuženo krvjo ali krvnimi produkti
* z okužene matere na njenega otroka pred rojstvom, med njim in kmalu po rojstvu

Toliko o tem - drugače pa, menda je življenska doba virusa na zraku 15 sekund!!!

Njuška Trap
07.01.2007, 15:37
AIDS povzročata HIV 1 in HIV 2. Okužba se prenaša na tri načine:

* med nezaščitenim spolnim odnosom z okuženim partnerjem
* z okuženo krvjo ali krvnimi produkti
* z okužene matere na njenega otroka pred rojstvom, med njim in kmalu po rojstvu

Toliko o tem - drugače pa, menda je življenska doba virusa na zraku 15 sekund!!!
Ta podatek sem zasledila večkrat, ja.

Andreea
07.01.2007, 15:42
Ja seveda, 15 sekund... :nonono: Ce bi popolnoma izoliral virus
Poleg tega vec kot 80% virusov ni samih, temvec so ze V CELICAH, torej tega primera ne mores aplicirat v realno okolje.
Spustil si cel kup stvari, recimo, se ti zdi da je pri dojenju otroka eno leto po rojstvu (ko je mati okuzena z virusom) to okuzba "kmalu po rojstvu"? Ker se virus prenasa tudi z mlekom...(samo banalen primer, ce predpostavis, da doji sosedovega otroka :s) in tega je se cel kup.

Njuška Trap
07.01.2007, 16:06
V glavnem, po testiranju malo bolj pazim, s kom in kako. In prepričujem eno punco, (:hammer:), naj gre na test***, ker je bila na morju z nekim tipom (bojda res hudim črncem) - pravi, da se nista dol dala, je imel pa penis na vhodu v nožnico...

***Pa ne zato, ker je temnopolt, ampak ker je "res hud". In ker ji je jasno povedal, da ni za resno zvezo. In ker ga je naslednje dni videvala z različnimi puncami. In ker noče uporabljati kondoma (zato se tudi nista dala dol).
:nonono:

Mogwai
07.01.2007, 19:39
Poleg tega vec kot 80% virusov ni samih, temvec so ze V CELICAH, torej tega primera ne mores aplicirat v realno okolje.
Spustil si cel kup stvari, recimo, se ti zdi da je pri dojenju otroka eno leto po rojstvu (ko je mati okuzena z virusom) to okuzba "kmalu po rojstvu"? Ker se virus prenasa tudi z mlekom...(samo banalen primer, ce predpostavis, da doji sosedovega otroka :s) in tega je se cel kup.

Daj, še enkrat DOBRO preberi kaj sem napisal!

Ti pa malce razloži stavek "dojenje eno leto po rojstvu" - če je bila mati okužena že pri rojstvu je vsako "klobasanje" deplasirano, če se je okužila kasneje pa ne! Piši jasneje! Vendar o tem jaz nisem pisal!!! Sprenevadavo pisarjenje o namišljenih situacijiah namreč ne vodi nikamor - še najmanj h kakšni rešitvi. Sicer je pa to tako ali tako značilnost vseh forumov, kjer se izživljajo frustrirani kvazipametnjakoviči, ki so najverjetneje v normalnem življenju navadni "moroni"...

Tanatie
07.01.2007, 23:53
mimogrede, a veste da se pri testiranju za AIDS dejansko ne isce nekega virusa HIV ampak se testira za najrazlicnejse bolezni od gripe naprej in ce si pozitiven, ti proglasijo da si okuzen. in da je zelo mozno, da je test napacen iz prav tega vzroka? kar si pac bolan...mam prjatla, ki mi je govoril, da se je sel testirat med tem, ko je mel gripo in da je bil pozitiven, pol je pa prebral, kako ti testi potekajo in se je sel testirat se enkrat je blo pa v redu...o samem virusu je znanga presenetljivo malo, zato mate tut tok razlicne podatke o temu kok casa prezivi na sobni temperaturi (na googlu pod iskanje HIV virus room temperature prva stran pravi da ne prezivi sploh, takoj naslednja stran pa pravi da dva tedna)...iz tega sicer pol sledi se neko newageovsko gibanje, ki trdi da AIDS sploh ne obstaja al pa da se ga da zdraviti tako da si spuscas majhne elektricne sunke v zile ipd...cist tko za info:)

Andreea
08.01.2007, 13:12
@mowgai: Tocno tako! Zato pa tudi jaz ne uporabljam takih zapletenih tujih izrazov, kot jih ti poznas! :veryevil:

@Tanatie: Moji podatki so bli iz raziskave z univerze v Galvestonu z oddelka za imunologijo in infekcije, ne pa z kajvemkaksnih wikipedij in ostalih nerelavantnih virov. :dontknow: Mi jih je prijatu dal osebno v branje :shy:
mogoce se pa malo narobe spomnem - od tega je namrec minilo kar nekaj mesecev. :clown: :clown: :clown:

Kolikor vem, se vedno opravi 2 testa, uporabljajo se razlicne metode, najbolj pogoste so odkrivanje protiteles za HIV in odkrivanje prisotnosti dolocenih beljakovin (ne pa za gripo :nonono:). Je pa res, da je mozna prisotnost beljakovin, idr. tudi ce nisi okuzen in je zato test lahko napacen. Zato se testiranje ob prvem pozitivnem vzorcu opravi se drugic. Poleg tega pa - tudi ce je test negativen - protitelesa za HIV se po 6-ih mesecih pojavijo pri 99% ljudi, torej ta test NI 100%, in je priporocljivo, da se gres testirat dva- do trikrat, ce si bil v visokorizicnem kontaktu.

madmitch
08.01.2007, 13:45
Poleg tega pa - tudi ce je test negativen - protitelesa za HIV se po 6-ih mesecih pojavijo pri 99% ljudi, torej ta test NI 100%

Verjetno si mislila, da se pri večini (99%) protitelesa pojavijo šele po 6. mesecih (inkubacijska doba), drugače bi bilo 100% ljudi okuženih do sedaj.

Andreea
08.01.2007, 13:48
Ne, ne,... :blush: sori, malo nejasno je blo :blush:
Pri okuzenih se po sestih mesecih pojavjijo protitelesa pri 99% okuzenih z virusom HIV. Pri 1% se po sestih mesecih protitelesa ne pojavijo.

david1234
23.05.2008, 17:21
Pozdravljeni!

Imam eno vprašanje.
Ali se AIDSA lahko nalezeš preko fafanja?

pinky
23.05.2008, 17:40
ja, lahko ... preko vsake najmanjše ranice v ustih ... in skoraj gotovo imaš katero, pa čeprav ne veš zanjo

axlrose
24.05.2008, 11:35

meni se zdi da virus izven telesa sploh ne živi
vsaj tako so nas v šoli učili :D

Andreea
24.05.2008, 14:13
a dej no, res?
potem bi pa res rada vedela, kako se ljudje lahko okužijo s transfuzijo. glede na to, da kri več tednov (baje) hranijo na 4°C... :nonono:

in glede na to, da se s HIV okužiš pri "poljubljanju preko ranice v ustih", sama ne bi prostovljno uporabljala istega pribora/kozarca kot okuženi. ker res ne vidim razlike med tem, da te nekdo zažvali in tem, da se ti slini v tvoj kozarec... :dontknow: se mi zdi pa trapasto, da se s takim človekom recimo ne bi rokovala ali objela.

in - hebat ga - tudi starše v vrtcih/šolah po eni strani razumem. če se spomnem kako smo mi ustvarjali krvne bratovščine :blush: z olfa noži čez kožo
:veryevil: