Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Posojanje denarja

mojcajanez
17.01.2007, 11:32
Zanima me, kako se lahko zavarujem, če nekomu posodim večjo količino denarja. Ali overitev pri notarju kaj pomaga. Ali si z listom, ki ga obadva podpiševa (brez notarja) pozneje lahko pomagam pri morebitni tožbi?

Jelengar
17.01.2007, 11:44
Ne verjamem, da se lahko. S tistimi pildki si lahko samo sedalo obrišeš. Jaz imam slabo izkušnjo. Posodil sem denar - in izgubil prijateljstvo. Brez veze - nikoli več.

Štrudl
17.01.2007, 13:05
ne pomaga niti noratska overitev podpisa, izguba denarja

sestavita pogodbo, najbolje v obliki notarskega zapisa :approve: :D

kekez
17.01.2007, 13:16
Na tole me je opozoril nekoč prijatelj - pravnik.
Pri notarju lahko skleneš pogodbo Z IZVRŠBO. Nimam pa s tem osebnih izkušenj.

Notarski zapis pogodbe ali poravnave je lahko neposredno izvršljiv, če se stranke tako dogovorijo. V takem primeru ni potrebno pravdanje in je v slučaju neizpolnitve možna proti zavezancu takojšnja sodna izvršba.

d28
17.01.2007, 13:23
Brez premoženja tistega, ki mu posojaš denar je vse zelo tvegano. Pa še to premoženje moraš zavarovati. Npr. pri nepremičnini s hipoteko na svoje ime.

Se pa strinjam z jelengarjem, prijateljem in sorodnikom se ne posoja, ker lahko uničiš odnose. Če jim že hočeš pomagati jim denar raje podari.

gostMR
17.01.2007, 14:54
Kekez je napisal kar je najboljse.
Pa vendarle tudi to ni 100%.
Vedno obstaja moznost, da izgubis. Pa je to lahko revez, ki ne more zbrati denarja, da ti povrne, ali pa bogatas-poslovnez, ki te izigra.
Zastava nepremicnine, je najboljsa stvar, da se takoj vpises, pa se to ima lahko probleme.

g.Gospod
23.01.2007, 13:41
fantje, denarja se ne posoja...

za denar posojati so banke: one ocenijo, kdo je sposoben vračati dolg!!

za denar posojati so tudi oderuhi: oni posodijo tistemu, ki mu banke ne. odruhi si uredijo zavarovanja po svoje, tako da tega raje ne probat...

torej, denar se ne posoja: zagotovo izgubiš prijatelja.... tudi jaz sem ga, posodil sem mu posranih takratnih 500 dem, vrnil mi jih je čez 2 leti, niti hvala mi ni rekel... od takrat se nisva več slišala..

lp, g.

Jelengar
23.01.2007, 14:16
Podobna izkušnja. Posodil sem prijatelju 1.700 € za dobo enega meseca. Po enem mesecu se me je pričel izogibat. Po dvomesečnem opozarjanju po telefonu, češ naj mi vrne denar, mi ga je končno vrnil (preko nakazila na tekoči račun). Niti mi ni rekel hvala, niti se mi ni opravičil. Nič. Od takrat (ko sem mu posodil denar) se nisva več srečala. :nonono:

nattka
23.01.2007, 15:15
velika večina nas, ki smo kdaj posodili denar ima slabo izkušnjo ...

jaz sem dobila vrnjen le manjši del dolga, frend pa se že 4 leta vleče po sodišču ... par, ki smo mu posodili se je v tem času že ločil, on je poročen z drugo in noče za skupni dolg prvega zakona več nič slišati ... skratka štala ...

besede hvala tak folk ne pozna ... ogibajo se nas že nekaj let ... odvetniško pogodbo, ki smo jo takrat podpisali pa si lahko nabijemo na zid ... v opozorilo vsem prihodnjim rodovom ...

če je nekdo revež mu raje podarim 500 € in naredim dobro delo ... posodim pa več ne niti centa ...

kekez
23.01.2007, 17:09
Saj ni tako hudo. Pred leti, ko sem jaz kupoval avto, se mi je zdelo neumno plačevati obresti banki, pa že raje plačam prijatelju.
Tako sem si raje sposodil denar za avto od prijatelja. Jaz sem mu plačeval enako obrestno mero kot bi jo drugače banki, on pa mi ni zaračunal zavarovanja in stroškov odobritve. Sva oba profitirala.
Kredit sem vrnil v dogovorjenem roku in sva še naprej dobra prijatelja. :)

Pogodbo sva sklenila, kakšnega overjanja pa se nisva šla.

g.Gospod
25.01.2007, 09:19
ja, kekec, očitno si ti far dečko, tvoj prijatelj pa tudi...

me veseli, da ima še kdo prave prijatelje in ne gleda vse skozi denar in koristi...

čestitam obema..

kapara
27.01.2007, 08:31
Zanima me, kako se lahko zavarujem, če nekomu posodim večjo količino denarja. Ali overitev pri notarju kaj pomaga. Ali si z listom, ki ga obadva podpiševa (brez notarja) pozneje lahko pomagam pri morebitni tožbi?

Če hočeš izgubiti prijatelja ali dobrega sorodnika, mu moraš posodit denar:2thumbs:

kekez
28.01.2007, 20:06
Če hočeš izgubiti prijatelja ali dobrega sorodnika, mu moraš posodit denar:2thumbs:
Obstaja bolj optimalna varianta. Ti si od njih izposodiš in pozabiš vrniti. :veryevil:

evertonka
09.02.2007, 10:31
:approve: Podpisala sem kredit kolegici za nakup stanovanja . Kako se lahko zavarujem , če se ji slučajno kaj zgodi ?

Aldebaran
09.02.2007, 12:13
se pravi takoimenovano ''poroštvo''...
Poroštvo - o njem govorimo, ko nekdo jamči za nekoga drugega. V bančništvu imamo največkrat opraviti s poroštvi na področju kreditiranja, ko porok jamči, da bo dolžnik vrnil glavnico in pripadajoče obresti upniku. Porok pa lahko ugovarja na poroštvo takrat, ko posel iz osnovne pogodbe ni bil sklenjen. V ozadju poroštva je namreč vedno neka pogodba.

kar se pa zavarovanja tiče: jah odvisno kako sta napisali v pogodbi... Mogoče pa najdete tukajle kakšne dodatne informacije:
notarji in odvetniki (http://http://www.slonep.net/subareas.html?lev0=1&lev1=2&lev2=23)

srečno.

kapara
17.02.2007, 22:43
:approve: Podpisala sem kredit kolegici za nakup stanovanja . Kako se lahko zavarujem , če se ji slučajno kaj zgodi ?
To bi se morala vprešat prej, ko si kaj podpisala.
Po toči zvonit je prepozno.

Kot vidim premalo gledaš TVin bereš časopise, kjer bi ugotovila, kaj te lahko (upam da ne) čaka, če kaj takšnega podpišeš.
V naši vasi sta tako zgubili lastno hišo dve družini.
Sedaj samo moli boga, da bo ta tvoja kolegica toliko poštenain redno odplačevala kredit. Drugače, ah raje ne pomislim kakšne bodo posledice za te.
Tudi jaz bi vzel kredit, bi mi šla za poroka- please.

protein
10.03.2007, 10:55
to je štala....posojanje denarja ni glih mačji kašelj....hitr pridemo iz oralnega na analno in nas po domače povedano nate**ejo. ja,lahk podpišeš pri notarju,samo kaj pa če je nepremičnina napisana na sposojevalca,v realnosti pa na njihove starše....pa je vse en lari fari?tud to se je zgodil....dedku in babici....in sta pokadila malo večjo vsoto denarja...ne sposodm in ne posojam več k 100€...moje mnenje

mturk10
10.03.2007, 17:46
Saj ni tako hudo. Pred leti, ko sem jaz kupoval avto, se mi je zdelo neumno plačevati obresti banki, pa že raje plačam prijatelju.
Tako sem si raje sposodil denar za avto od prijatelja. Jaz sem mu plačeval enako obrestno mero kot bi jo drugače banki, on pa mi ni zaračunal zavarovanja in stroškov odobritve. Sva oba profitirala.
Kredit sem vrnil v dogovorjenem roku in sva še naprej dobra prijatelja. :)

Pogodbo sva sklenila, kakšnega overjanja pa se nisva šla.

Takih prijateljev je vse manj;)

Kaco
07.05.2007, 10:48
Prijatelju posodil 40 jurjev. Vračal jih je 1 leto in pol. Nikoli več. Posojam samo še najožjim družinskim članom.

Žak.L
09.05.2007, 12:31
Res je, sam križ okoli povezave denar-prijateljstvo. Nikoli si še nisem sposodil več kot 10€, vrnil sem naslednji dan pa nevem če sem to naredil 2krat. Je že res da mam za pir ali cigarete dejansko vedno ampak tudi ko sem kupoval avto, sem za posojilo prosil banko.
Vsekakor se izogibam posojanju ali sposojanju denarja od znancev. Težko ampak se da. Če pa že ne, je pa to verjetno dolgoleten prijatelj, ki ti je vedno bil pripravljen stati ob strani..
Za večjo vsoto je lahko reči nimam, meni je bolj križ ko te kolegi prosjo za manjše vsote, zunaj ko se žura. 10,20,40€.. pol pa čakaš mesce, če sploh dočakaš.. Pa neveš al je vredn tako mali denar prjatlstva ali ni?

gripson
14.05.2007, 19:00
Ja, tudi jaz sem sicer ne posodil ampak prodal les našemu lokalnemu mizarju na odloženo plačilo...pač v 10 dneh bi plačal 280,00 € ker ni bil likviden .....od takrat je minilo štiri tedne, kadarkoli pa se slučajno vidiva (predvsem on mene) jo popiha kot burja, da mu še omeniti ne morem za plačilo....ja pa kaj čem, saj bo spet rabil les, pa bo takrat le prišel blizu... Mi je pa žal da sem sploh začel poslovati z njim, ker se je najin odnos sedaj po 15 letih totalno pokvaril...

meadow sun
15.05.2007, 16:13
Ni šans,da komu posodim keš,vsaj večjih količin NE,kakšn drobižek že za kofi,drugač pa ni šans!Poznam primer k si je tip sposodu keš,ga ni vrnu,pol čez en cajt si je pa isti tip od iste osebe kot prvič spet sposodu keš,zdej pa to zgleda tko k da ni nobenmu nč dolžn!! :nonono:

Tko da-no way!!!

Kal-El
15.05.2007, 21:58
been there, done that...
Če me dandanes kdo povpraša, če mu posodim jurja(aka 5ojrov) mu rečem, da nima denarja...Enostavno zaradi tega, ker so me nekateri v preteklosti peljali scat (po domače povedano)... In ja se strinjam s tistimi, ki ste rekli, da če se hočeš znebiti prijateljev, je vse kar narediš, to, da jim posodiš keš.

kabala
13.06.2007, 08:14
trenutno "čakam" na 5 evrov, ki si jih je sposodila kolegica in mi rekla, da jih bo naslednji dan nakazala na moj račun. zaradi te vsote ne bom revna, ostane pa nek čuden občutek.

lana
13.06.2007, 08:27
tud jaz sm že posodla kolegici, ki mi je jokala, da ma stara mama rojstn dan, in da ji ne more kupit darila... in sm ji enih trikrat nakazala po ene 50 €... in pol je nehala jokat in je pršla okol z novim mobitelom... za kozlat... ni dnarja, ni kolegice... ne dam nobenmu nč več, kdaj kakmu klošarju kakšn €, to je pa tud vse.

Snif
13.06.2007, 14:42
ne posojam več nikomur (slabe izkušnje). Pustim pa komu kak €, če lepo prosi. :)

nofear2009
14.06.2007, 02:38
Js sem enmu posodo 50 € in se njegovi prijateljici 50 €, na koncu sem pa dobil nazaj samo 40 od prijateljice, ker kao ni vedla, da mi dolguje 50 in "prijatu" pa mi je vrnil samo 25, ker ostalo naj bi bil "discount". Res ne vem kako sem bil lahko tak bedak?! Posojam pa ne vec velikih vsot po novem ;). Moja banka ne bo vec dajala kreditov brez obresti :D!

fazan
14.06.2007, 20:49
Če želiš izgubiti prijatelja in dobiti iz njega sovražnika mu moraš posoditi denar star slovenski rek.Za gotovino so razni krediti če je človek sposoben plačevat kredite v kolikor ni tudi drugemu ne bo mogel vrniti tako kot se bo dogovoril ne glede na cifro za katero prosi.

gostMR
15.06.2007, 10:40
ne posojam več nikomur (slabe izkušnje). Pustim pa komu kak €, če lepo prosi. :)

Malo je odvisno tudi od cloveka.
Meni so pred leti pomagali, pa sem vse vrnil, pa se majhne obresto dodal, ceprav niso zeleli. Pa tudi sedaj ko komu malo pomagam," trenutno" se ni bilo nic narobe.
UPAM, DA TAKO TUDI OSTANE
:)

king16
15.06.2007, 19:29
Si imel res srečo, da si naletel na poštene ljudi, pa še poznate se dobro.
Ampak, kolikor slišim tudi v svojem okolju, je vedno več takih, ki radi pozabijo, da si kdaj kaj sposodijo.
Danes je posojanje denarja velik riziko Se strinjam z navedbo nekoga, da če človek misli vrnit, obstojajo hitri krediti, bančni avtomatiki za dvig gotovine itd.

bico
11.08.2007, 09:54
Jaz sem pa žal imel slabe izkušnje s tem. NE POSOJAJTE DENARJA, KER NE BOTE MOGLI SPAT.

blustar
17.08.2007, 08:30
Nikar mešat casha v prijateljstvo. Pri ožji žlahti še gre - starši, otroci, več pa ne. Saj ne gre nujno za to, da potem nekdo ne bi hotel vrnit, ampak se lahko kaj zgodi, da ne more.

Brez veze izgubit prijatla zarad tega, ali pa imet slabe odnose z žlahto. Nimam osebnih izkušenj, poznam pa kar nekaj ljudi, ki so posojali tako, pa ne bi več.

gusti85
05.09.2007, 21:55
Heh. Js sm enkrat enmu posodo jurja. Pa ga ni hoto vrnit. Enkrat sem mu zato zapleno telefon. Ker še vedno ni hoto dat jurja sem prodal njegov telefon za 3 jurje. Jurja sm dav v žep, ostala 2 jurja sem pa dal enmu kolegu, ko sem vedel da mu je isti tip dolžen (precej več kot meni). A ni žalostno da se je blo treba za jurja nategovat nevem koliko časa.