Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Prioritete (varianta B)

Mowgli
12.02.2007, 17:31
Tema s tem naslovom sicer že obstaja v Ljubezni in spolnosti, zato varianta B. :D

Mene zanimajo bolj praktične zadeve. Kaj je prioriteta slovenskih družin? Priti do lastnega stanovanja? Imeti dober avto, kvalitetne obleke, videti Kubo?

Zanimivo mi je namreč srečevati Dolce & Gabana reklame na dveh nogah, ki se v Hoferju s penzionerji drenjajo za za akcijskimi artikli ali lastnike Ferrarijev, ki živijo še pri starših. Pa take, ki izgledajo, da so na socialni podpori, ampak pred delikateso v Leclercu so pa povsem domači in natančno poznajo razliko med temi in onimi prepeličjimi jajčki. Gre večji del naših plač za hrano, zabavo, kredite...? Obstaja kak vzorec, ki bi ga lahko imeli za trenuten splošen trend? Kaj nam pomeni več? Tisto, kar delimo z družino ali tisto, kar nas definira pred sosedi? :dontknow:

Lencka
12.02.2007, 19:07
Bom povedala, ko bom tako bogata, da bom lahko počela kaj od tega, o čemer pišeš... če me bo takrat kaj takega mikalo, trenutno me ne.

temp64
12.02.2007, 19:12
Mene zanimajo bolj praktične zadeve. Kaj je prioriteta slovenskih družin? Priti do lastnega stanovanja? Imeti dober avto, kvalitetne obleke, videti Kubo?

....predvsem, da je familija normalno oblečena, da so plačane položnice, da si lahko kupimo tiste stvari, ki jih (niti ne) potrebujemo....da gre otrok lahko v tunizijo na maturanca in ob tem ne gledaš, koliko denarja manj boš zapravil v trgovini.....

a ja....Kuba sucks

Lencka
12.02.2007, 19:16
Resna nisem, to je res, o bistrosti pa... izvoli, misli, kar želiš :rolling:

Če pa ne razumeš - ti lahko razložim, čeravno... mah, raje misli, da sem glupa :rolling:

Ma ne, ne morem, da ne bi - a mi lahko vsaj poskusis razložit, zakaj misliš, kar misliš? Me res zanima. Če se ti da, seveda.

TuNina
12.02.2007, 19:44
zaenkrat bom rekla tako.. noče, da moje življenje postane nenehno čakanje na naslednjo plačo.

Teo
12.02.2007, 19:53
predvsem hočem ferrarita.

Lencka
12.02.2007, 19:59
zaenkrat bom rekla tako.. noče, da moje življenje postane nenehno čakanje na naslednjo plačo.
Ampak če/dokler je tako, si pa težko zmišljuješ, kaj bi raje, ne? :dontknow:

anarchy
12.02.2007, 22:09
Vsak ima drugacne prijoritete, meni je vazno, kar jaz cutim, ne, kar drugi mislijo o meni. Pa se neki, ce ti en kupi za rojstni dan ferarija, kaj bos ti njemu, da ne izpades skrt? Prodas ferarija in mu kupis Cliota? Denar je sveta vladar na zalost.

spartan
13.02.2007, 06:30
Tema s tem naslovom sicer že obstaja v Ljubezni in spolnosti, zato varianta B. :D

Zanimivo mi je namreč srečevati Dolce & Gabana reklame na dveh nogah, ki se v Hoferju s penzionerji drenjajo za za akcijskimi artikli ali lastnike Ferrarijev, ki živijo še pri starših. Pa take, ki izgledajo, da so na socialni podpori, ampak pred delikateso v Leclercu so pa povsem domači in natančno poznajo razliko med temi in onimi prepeličjimi jajčki. Gre večji del naših plač za hrano, zabavo, kredite...? Obstaja kak vzorec, ki bi ga lahko imeli za trenuten splošen trend? Kaj nam pomeni več? Tisto, kar delimo z družino ali tisto, kar nas definira pred sosedi? :dontknow:

Men se zdi, da je slovenska prioriteta imeti dober avto na hofu (za katerega se odplačuje 10-letn kredit) in biti nevoščljiv sosedu, ki ima boljšega.

Za Slovenijo bi rekel, da je značilno zapečkarstvo in malomeščantvo....razpetost med želeti imeti in slabo vestjo, če kaj imaš (al pa skrivanje pred drugimi, če kaj imaš). Ponekod prevelika njih "visokost gospodov in njihovih gospa", ki se imajo za svetovljane ali pa prevelika zaostalost in življenje "na aufbix" brez prave mere.

Zabavno...ne:clown:

madmitch
13.02.2007, 07:37
Glavno, da v trgovini ne gledam na ceno. Ko sem to dosegel, sem bil kar zadovoljen. Sedaj so ostale želje, ki imajo različne prioritete in se s časom spreminjajo.

Nodika
13.02.2007, 07:56

Večini Slovencev pomeni največ tisto kar te definira pred sosedi, prijatelji, sorodniki..
Folk je iz dneva v dan bolj bolan. Zgubljajo svoje bistvo v materialu. Utapljajo se v svojih željah po še več, več tega, več onega, večje stanovanje, večji avto, večje mišice, še lepša frizura, še lepša sedežna, še lepši čoln,..vse skupaj je zgubilo taprav smisel. Premalo je poglabljanja vase, iskanja miru v sebi, dihanja s samim seboj, iskanja bistva v malem.Sam poglej okoli sebe koliko zamorjencev tlači to našo zemljo, noben se ne zna več iz srca nasmejat, se odklopit...uživat v malih stvareh, ki so res pomembne, se sprostit, bit to tak kot res si. Vsi sam neki pozirajo, so to kar od njih pričakuje družba, okolje. Sreče pa od nikoder. Sami ne vedo kaj bi si še zmislili, da bi si popestrili svoja, v srčkih prazna, življenja. Jaz temu pravim bežanje pred samim seboj. Mogoče strah pred tem in izogibanje temu, da se srečaš s svojim bistvom.. ne vem, sam vse skupaj, ko opazujem tak folk, me naravnost zabava, spravlja v smeh,...kako patetično in pomilovanja vredno.:D

mrjerry
13.02.2007, 07:58

Koliko lastnikov Ferrarijev pa poznas? Besides, Ferrari stane priblizno toliko, kot dvosobno stanovanje v centru Ljubljane. Torej je tak clovek ze uspel spraviti skupaj (ali pa vsaj prepricati nekoga, da BO uspel spraviti skupaj) za stanovanje, medtem ko jih osebno poznam cel kup, ki nimajo ne enega ne drugega.

Prioriteta druzbe na sploh pa je imeti in trositi cim vec lastnine. O tem kar precej prise filozof Frohm.

Teo
13.02.2007, 08:34
Frohm Where?

mrjerry
13.02.2007, 08:37
mea culpa... ne Frohm pac pa Fromm :approve:

sadie_007
13.02.2007, 08:39
moja prioriteta, poleg zdravja, je bla zmeri štalca :)

Verbal
13.02.2007, 08:41
Ercih Fromm, avtor knjige Umetnost ljubljenja?

mrjerry
13.02.2007, 08:42
Tocno ta. Umetnosti ljubljenja (se) nisem prebral.

Mowgli
13.02.2007, 08:59
Koliko lastnikov Ferrarijev pa poznas?

Prioriteta druzbe na sploh pa je imeti in trositi cim vec lastnine. O tem kar precej prise filozof Frohm.

Dva... :approve: Pa ne gre za omenjeno firmo, ker lahko manj vpadljiv pleh košta več cekina.

Sicer se mi pa zdi, da Slovenci manj Frohma & Fromma berejo in bolj zadnjo stran Sparovih računov. :dontknow:

mrjerry
13.02.2007, 09:05
Dva... :approve: Pa ne gre za omenjeno firmo, ker lahko manj vpadljiv pleh košta več cekina.

Sicer se mi pa zdi, da Slovenci manj Frohma & Fromma berejo in bolj zadnjo stran Sparovih računov. :dontknow:

Glede drugega se sigurno strinjam. Glede prvega... Ce jih poznas, potem bi najbrz vedel tudi razloge za to, zakaj zivijo pri mami. Konec koncev ni s tem nic narobe, se posebej ne za zunanjega opazovalca. Sploh ako je druzina srecna. Res ne vem, zakaj bi si nekdo MORAL kupiti hiso, preden si ima moralno pravico kupiti avto, kakrsnega si zeli. Jaz pac ne vem, poznam le enega lastniku ferrarija in se ta zivi v svoji hisi.

Besides... Odvisno, o katerem kosu pleha in katerem F govorimo. Ampak to so ipak detajli, ker smo v vsakem primeru nad 150000 EUR.

Mowgli
13.02.2007, 13:47
Glede drugega se sigurno strinjam. Glede prvega... Ce jih poznas, potem bi najbrz vedel tudi razloge za to, zakaj zivijo pri mami. Konec koncev ni s tem nic narobe, se posebej ne za zunanjega opazovalca. Sploh ako je druzina srecna. Res ne vem, zakaj bi si nekdo MORAL kupiti hiso, preden si ima moralno pravico kupiti avto, kakrsnega si zeli. Jaz pac ne vem, poznam le enega lastniku ferrarija in se ta zivi v svoji hisi.

Besides... Odvisno, o katerem kosu pleha in katerem F govorimo. Ampak to so ipak detajli, ker smo v vsakem primeru nad 150000 EUR.

Jerry, majkemi, res nimam nič proti tvoji mami in njenem žehtanju tvojega Paul & Sharka. :clown: :angel:

mrjerry
13.02.2007, 15:04
Ne zivim pri mami, imam natanko eno majico Paul & Sharka (darilo drage za RD), moj avto pa je nevpadljiv in ne pretirano drag, ce te je ze to zanimalo :clown:

nattka
14.02.2007, 08:45
že od nekdaj so pripadniki našega ljubega naroda ... zapufani do smrti in preko nje ... kupovali stvari samo zato, da se z njimi postavljajo in ne zato, ker bi si jih lahko privoščili ...

res ne razumem, kako si lahko nekdo mirne duše privošči avto, obenem pa potem v trgovino ne upa ...

primer moje mladosti ...
očetov sodelovec si je njega dni kupil barvno televizijo ( ostali smo bli srečneži ob ČB) ... ampak ko smo prišli čudo tehnike pogledat in pohvalit, smo sedeli na gajbicah okoli ...
kadarkoli vidim na parkingu kak fulll fensi avto, se spomnim tega ... saj mogoče s tem komu delam krivico, a asociacija je premočna ...:D :shy:

Mowgli
14.02.2007, 09:12
Ja, tudi meni se zdi, da je na teh prostorih bolj pomembno, kaj daš nase, ne kaj vase (pa naj gre za znanje ali futr). Nikoli mi namreč ne bo jasno, zakaj npr. narod požre vse (ne govorim le o hrani), kar mu cenenega servirajo. In vedno znova se spomnim tiste reklame: "Ker se cenim!". Ma kaki cenim... Ker je ceneje, velja pri nas. Pa mislim, da izgovor ni vedno le v finančni situaciji.

Je pa prioriteta komu lahko tudi uveljavljanje lastne pozicije moči. Npr. brisanje le nekaterih neškodljivih postov, ki te v danem trenutku nervirajo, je razumljena kot doprinos kvaliteti bivanja.
Res, lastne prioritete so potrjeno subjektiven odnos do življenja.

mrjerry
14.02.2007, 10:31
Malo se zamisli nad nasim nacinom izrazanja (ne nasim na forumu, ampak v nasi druzbi).

Ker SE cenim. - jaz sem svoja lastnina in to ne katerakoli, ampak taksna, ki ima vrednost
Gospod doktor, IMAM problem. - problem je nekaj, kar nam je tuje in je slucajno postala nasa last. potrebno se ga je znebiti, kot odvrzes porabljen robcek

Vcasih se je reklo SEM bolan. Bolezen je postala nasa lastnost, torej del nas. Poudarjala je tudi nas ego, ker je izjava vsebovala glagol biti. Danes ga zamenjujemo z glagolo imeti. Imam problem, imam srecen zakon, imam izpit iz angleskega jezika (ne pa: znam anglesko, to ni vec dovolj).

Torej ni cudno, da je osnovna prioriteta danes lastnina. Zal pa je lastnina se dosti vec, kot si sami mislimo, da je.

To je nekako povzetek dela ene knjige Ericha Fromma.

Mowgli
14.02.2007, 10:54
Malo se zamisli nad nasim nacinom izrazanja (ne nasim na forumu, ampak v nasi druzbi).

Ker SE cenim. - jaz sem svoja lastnina in to ne katerakoli, ampak taksna, ki ima vrednost
Gospod doktor, IMAM problem. - problem je nekaj, kar nam je tuje in je slucajno postala nasa last. potrebno se ga je znebiti, kot odvrzes porabljen robcek

Vcasih se je reklo SEM bolan. Bolezen je postala nasa lastnost, torej del nas. Poudarjala je tudi nas ego, ker je izjava vsebovala glagol biti. Danes ga zamenjujemo z glagolo imeti. Imam problem, imam srecen zakon, imam izpit iz angleskega jezika (ne pa: znam anglesko, to ni vec dovolj).

Torej ni cudno, da je osnovna prioriteta danes lastnina. Zal pa je lastnina se dosti vec, kot si sami mislimo, da je.

To je nekako povzetek dela ene knjige Ericha Fromma.

Prioriteta nad prioritetami je torej predvsem lasten EGO in pomanjkanje samokritičnosti.
Pa saj imata z Erichom verjetno prav...

mrjerry
14.02.2007, 11:02
Prav ima kvecjemu Erich, jaz samo ponavljam.

Moj skromen komentar je ta, da se mi zdi, da bi se morali bolj natancno izrazati, ko govorimo o egu. Danes je clovek definitivno vsota stvari, ki jih je imel, znanja, ki ga je osvojil in dogodkov, ki jih je dozivel. V zivljenju MORAS imeti to, MORAS znati to in MORAS biti tam. Pred dvajsetimi leti je bilo cisto vseeno, ali si bil na Maldivih ali ne. Danes prakticno moras iti. Vsaj enkrat. Potreba po akumulaciji vsega tega po mojem ni vec potreba po dokazovanje sebe pred sosedi, ampak po dokazovanju sebe samemu sebi. Ce je sel Marjan lahko na dopust, bom pa menda sel se jaz. Ce ima Joze potrdilo, da zna to ali ono, bom pa menda ja se sam spravil skupaj kaj podobnega.

V bistvu se nasa identiteta razdvaja. Ker je nase telo in nase obcutje postala nasa last, smo zaceli s tem ravnati gospodarno. Telo je tvoje zato si sam kriv, ce ga zanemarjas. Celo sam si kriv, ce si grd, ker si lahko konec koncev placas plasticno operacijo. To pa nasemu egu (ki je zdaj nekaj resnicno abstraktnega in se skriva nekje v mozganih) povzroca grozne frustracije, saj si naenkrat postavljen pred velikanski zid potreb, ki jih moras zadovoljiti, da se bos sploh upal pogledati v ogledalo.

popka
14.02.2007, 12:14
men je važn, da mi ni treba gledat lih na vsak klinčev tolar (pardon, euro cent), da mam streho nad glavo pa fajn toplo, ker sm bl zmrzljive sorte. prvoščm si tolk kukr si loh pa tiste stvari, ki mi neki pomenjo oz. mi olajšajo kako zadevo.

drugač pa tut sama opažam, da se ogromn "hudih" avtomobilov vozi po naših cestah (s slovensko registracijo seveda), močno pa dvomim, da je tolk ljudi tut tok premožnih kukr to hoče pokazat s svojo makino.

Mowgli
14.02.2007, 12:51
Jerry je spet malo odlutal. :D Recimo, da ga zastopim na način, da naj bi najprej "pošlihtali" sami s seboj, pa potem vse ostalo. OK, sprejmem.

prvoščm si tolk kukr si loh pa tiste stvari, ki mi neki pomenjo oz. mi olajšajo kako zadevo.

Seveda, "kukr si loh", ker je to itak edina opcija. Lajf na kredo ne traja dolgo. Lajša pa ti življenje lahko tako lasten flat ali štirikolesnik z vso opremo, kot wellnes ali pošiljanje tipa na pir s frendi. :clown: :D

popka
14.02.2007, 13:46
Seveda, "kukr si loh", ker je to itak edina opcija. Lajf na kredo ne traja dolgo. Lajša pa ti življenje lahko tako lasten flat ali štirikolesnik z vso opremo, kot wellnes ali pošiljanje tipa na pir s frendi. :clown: :D

vse je relativno:angel:

drugač pa ja, je edina opcija, samo nekateri tale "kukr si loh" mal drugač jemljejo kot jaz....jest nikol ne bom bla prpravlena dva mesca jest sam kruh pa mlek zato, da si bom pa lahko potem kupila escadino obleko za pol milijona ampak gledam na to mal bl racionalno, ane:D ...najprej futr, položnice pa tanujne zadeve, pol pa stvari k so namenjene preseravanju....oz. poskušam tko razporedit, da nism pol cel mesec brez denarja, če si kdaj kako zadevo prvoščm.

mrjerry
14.02.2007, 15:11
men je važn, da mi ni treba gledat lih na vsak klinčev tolar (pardon, euro cent), da mam streho nad glavo pa fajn toplo, ker sm bl zmrzljive sorte. prvoščm si tolk kukr si loh pa tiste stvari, ki mi neki pomenjo oz. mi olajšajo kako zadevo.

drugač pa tut sama opažam, da se ogromn "hudih" avtomobilov vozi po naših cestah (s slovensko registracijo seveda), močno pa dvomim, da je tolk ljudi tut tok premožnih kukr to hoče pokazat s svojo makino.

Danes sem na kratkem izletu po Ljubljani uvidel 3 jaugarje, od tega en neznan, en X Type (ampak tapoceni 2.5 litrski), en S Type, dva Phaetona, Mercedesa S 500, BMWja M3 (unga cist tasportnega) in Ferrarija 360 (the wrong one).

hnjeeee :clown:

Mowgli
14.02.2007, 16:21
Sam teli krediti men to ne gre v glavo. Folk si vzeme kredit, da gre lahko smučat za par dni. Men osebno je to tolk bedno. Če nekaj nisem finančno sposobna, potem se tud "pufala" ne bom, rajši ne grem. Rajši našparam, če lahko. Edina stvar zarad katere bi vzela kredit je nepremičnina.

Ja kakšna ženska pa si, da ne uporabljaš Mali...? Mislim... khm... kreditov. :D Pa to ja postaja način življenja. Banke širokogrudno "pomagajo", da živimo preko svojih zmožnosti. Sploh nisi IN :clown:

vse je relativno:angel:

drugač pa ja, je edina opcija, samo nekateri tale "kukr si loh" mal drugač jemljejo kot jaz....jest nikol ne bom bla prpravlena dva mesca jest sam kruh pa mlek zato, da si bom pa lahko potem kupila escadino obleko za pol milijona ampak gledam na to mal bl racionalno, ane:D ...najprej futr, položnice pa tanujne zadeve, pol pa stvari k so namenjene preseravanju....oz. poskušam tko razporedit, da nism pol cel mesec brez denarja, če si kdaj kako zadevo prvoščm.

0,5 mil vs. 2 mesca - (61 x 0,5kg kruha + 61 x 2 dcl mleka) = cca... cca... 4, pa podpišem 1, pa... uf, pa ti nimaš slabe plače. A maš kej cajta? :angel:

Danes sem na kratkem izletu po Ljubljani uvidel 3 jaugarje, od tega en neznan, en X Type (ampak tapoceni 2.5 litrski), en S Type, dva Phaetona, Mercedesa S 500, BMWja M3 (unga cist tasportnega) in Ferrarija 360 (the wrong one).

hnjeeee :clown:

Hm, čuden predel Ljubljane si obredel :D . Jaz ponavadi Q7 preštevam. Sploh se ne spomnijo več na Logane, Lade, pa dobre stare Zaporožce... Očitno folku manjka domišljija...

popka
14.02.2007, 18:38
0,5 mil vs. 2 mesca - (61 x 0,5kg kruha + 61 x 2 dcl mleka) = cca... cca... 4, pa podpišem 1, pa... uf, pa ti nimaš slabe plače. A maš kej cajta? :angel:

ne, sm zlo bizi, zato pa mam tok gnara, doooh:approve: :clown:

no, mal sm karikirala, sej se razumemo, ane:shy:

nattka
14.02.2007, 21:41
torej čedalje bolj velja tisto: velika večina ljudi zapravi večino denarja, ki ga nima ... za stvari, ki jih ne potrebuje ... da bi naredila vtis na ljudi, ki jih ne mara ...

Mowgli
15.02.2007, 07:53
torej čedalje bolj velja tisto: velika večina ljudi zapravi večino denarja, ki ga nima ... za stvari, ki jih ne potrebuje ... da bi naredila vtis na ljudi, ki jih ne mara ...

Zgodba o uspehu...

freya
16.02.2007, 09:07
glede na to, da večina nimamo takih plač, da bi si lahko privoščili vse, pač neke prioritete postaviš v drugi plan.
Jaz ne vidim nič slabega v tem, da gre neka družina smučat, če resnično vsi uživajo v smučanju, čeprav jim tisto leto nekoliko zastriže s financami.

mrjerry
16.02.2007, 09:53
Celo nasprotno.

Zalostno postane, ko zacnes nekaj poceti zato, ker mislis, da moras, ceprav te to spravlja v neprijeten financni polozaj. Pri zenskah bi lahko taksen primer bil moda, pri moskih so to avtomobili, pri obojih prezivljanje dopusta... Uzitek, ki ga dobijo s taksnimi stvarmi ne odtehta dusevne stiske, ki jo povzroci.

vejca
16.02.2007, 12:25

Meni osebno je prioriteta da pridemo skozi mesec(sama sem brez službe in brez dohodka, dela samo mož.) da ni preveč neplačanih položnic. Žal pa hčeri maturantskega izleta ne bosta videle. Ker njuna štipendija zadostuje samo za avtobusno karto in malico, kaka malenkost ki ostane si kupita kako poceni oblačilo. Hrano kupujemo tisto ki je najcenejša, ne gledamo na kvaliteto ker to je potem že dražje. Na srečo pa obstajajo trgovine s poceni oblačili- pa niti ni slaba kvaliteta- pa tudi moderna so.

freya
16.02.2007, 16:04
Celo nasprotno.

Zalostno postane, ko zacnes nekaj poceti zato, ker mislis, da moras, ceprav te to spravlja v neprijeten financni polozaj. Pri zenskah bi lahko taksen primer bil moda, pri moskih so to avtomobili, pri obojih prezivljanje dopusta... Uzitek, ki ga dobijo s taksnimi stvarmi ne odtehta dusevne stiske, ki jo povzroci.

Dopust bi zasluži vsakdo...kolikopa je kdo pripravljen odšteti za dopust je pa druga stvar. Načelno me pa ne moti, če je nekomu življenjska želja potovanje v Avstralijo, pa da si to privošči na kredit, ki je pač samo razporeditev stroška na daljše obdobje. Krediti so vedno bolj poceni. Je pa to definitivno druga stvar kot potovati zato, da pokažeš drugim, da ti si pa lahko privoščiš.

freya
16.02.2007, 16:06
Meni osebno je prioriteta da pridemo skozi mesec(sama sem brez službe in brez dohodka, dela samo mož.) da ni preveč neplačanih položnic. Žal pa hčeri maturantskega izleta ne bosta videle. Ker njuna štipendija zadostuje samo za avtobusno karto in malico, kaka malenkost ki ostane si kupita kako poceni oblačilo. Hrano kupujemo tisto ki je najcenejša, ne gledamo na kvaliteto ker to je potem že dražje. Na srečo pa obstajajo trgovine s poceni oblačili- pa niti ni slaba kvaliteta- pa tudi moderna so.

Upam, da se tudi vam odprejo boljši časi. :)

madmitch
16.02.2007, 18:34
pa smo tam...
tole je glavni problem slovenskega naroda...
ta zaostali način mišljenja..."če lahko drugi lahko tudi jaz"

ne vprašajo se pa:,,Zakaj ne bi delal, ker mi paše?"

O ne, to pa ne. Kaj bodo pa sosedje rekli, če bom počel kar hočem.

Če lahko drugi, lahko tudi jaz. Ampak več pa ne bom, me bodo postrani gledali. Jap, najraje smo v zlati sredini, zliti z množico in tav vsake toliko malo pošimfamo i zatulimo, a ne preveč. Na nagrobnik pa nam napišejo, da smo bili tako dobri, smo celo življenje trpeli.

Sicer pa, kot je rekel Vuk "Među ljudima je toplo al' smrdi".

In zdaj te vsa ljubljanska smetana na forumu ne bo razumela
Bo skupaj z mariborskimi hohštaplerji probala ugotoviti, kaj je hotela povedati. :P

vejca
17.02.2007, 11:50

Če lahko drugi, lahko tudi jaz. Ampak več pa ne bom, me bodo postrani gledali. Jap, najraje smo v zlati sredini, zliti z množico in tav vsake toliko malo pošimfamo i zatulimo, a ne preveč. Na nagrobnik pa nam napišejo, da smo bili tako dobri, smo celo življenje trpeli.

Bo skupaj z mariborskimi hohštaplerji probala ugotoviti, kaj je hotela povedati. :P

Hohštaplerji? Ne vem kaj ta beseda pomeni.
Sama pa vem kaj sem hotela povedati, pa čeprav si moja družina ni nikoli mogla privoščit potovanja, smučanja, niti ne morja. Pa tudi dragih oblačil nimamo, niti ne dragega avtomobila, pa se glede tega sploh ne belimo glave, niti nas ne zanima kaj si mislijo sosedje. Vsak si pač privošči kar si lahko.

Cavallo
17.02.2007, 12:05
Sama pa vem kaj sem hotela povedati, pa čeprav si moja družina ni nikoli mogla privoščit potovanja, smučanja, niti ne morja. Pa tudi dragih oblačil nimamo, niti ne dragega avtomobila, pa se glede tega sploh ne belimo glave, niti nas ne zanima kaj si mislijo sosedje. Vsak si pač privošči kar si lahko.

Bravo! Ko bi le bilo takih ljudi več v preljubi Sloveniji! Ko bi se vsi mal bolj zase brigal potem bi bil zelo zadovoljen. Prej bo vse druge obdelal in pošinfal namesto da bi prvo pred svojim pragom pomedel in se zase brigal.... Žal je tako in veliko je tega :(

madmitch
17.02.2007, 13:02

Ne razburjaj se, ker sem odgovarjal Roxi in se strinjal z njo. Ravno tako se strinjam s tem, da se ne oziraj na sosede, naj si mislijo kar hočejo. Če bi se jaz oziral na njih, bi se lahko že davno obesil. Je tudi res, da si vsak privošči, kar si lahko. Problem je, ko nekateri ne prenesejo, da si lahko nekdo drug privošči več ali manj in ga zato dajejo v nič, če mu celo ne mečejo polen pod noge. To je to, kar sva midva z roxo napadala. Bog ne daj, da bi imel kdo kaj več ali manj, take je treba odrezati, ker kvarijo toplo in sigurno sredino.

SSKJ:
hohštapler -ja m (o-a) pog.
domišljav človek, gizdalin: bil je
hohštapler velikega formata

vejca
17.02.2007, 13:11
Ne razburjaj se, ker sem odgovarjal Roxi in se strinjal z njo. Ravno tako se strinjam s tem, da se ne oziraj na sosede, naj si mislijo kar hočejo. Če bi se jaz oziral na njih, bi se lahko že davno obesil. Je tudi res, da si vsak privošči, kar si lahko. Problem je, ko nekateri ne prenesejo, da si lahko nekdo drug privošči več ali manj in ga zato dajejo v nič, če mu celo ne mečejo polen pod noge. To je to, kar sva midva z roxo napadala. Bog ne daj, da bi imel kdo kaj več ali manj, take je treba odrezati, ker kvarijo toplo in sigurno sredino.

SSKJ:
hohštapler -ja m (o-a) pog.
domišljav človek, gizdalin: bil je
hohštapler velikega formata

Oprosti, sem mislila da je bilo namenjeno meni. Saj veš, ponavadi je tudi tako da več imaš več si vreden in obratno;)

roxa
18.02.2007, 21:00

:2thumbs:

mrjerry
19.02.2007, 09:28
Dopust bi zasluži vsakdo...kolikopa je kdo pripravljen odšteti za dopust je pa druga stvar. Načelno me pa ne moti, če je nekomu življenjska želja potovanje v Avstralijo, pa da si to privošči na kredit, ki je pač samo razporeditev stroška na daljše obdobje. Krediti so vedno bolj poceni. Je pa to definitivno druga stvar kot potovati zato, da pokažeš drugim, da ti si pa lahko privoščiš.

Res je. Je se en vidik - zakaj nam gre tako v nos, da eni to pocnejo. Konec koncev - denar (oz. dolgovi) so njihovi, nase zivljenje pa ni nic slabse, ce oni v to rinejo ali ne. Edino, ce nas na koncu podzavestno zacne grizljati obcutek, da oni so bili nekje (ajde, v Avstraliji), ti pa ne. Dobis obcutek, da svet ni pravicen, ker ti si pridna, delovna, sparas denar, pa ne spravis skupaj za en tak trip, tam nekdo pa mirno odkoraka v banko, rukne 3000 eurov pufa in hajd po svetu. Nek vpliv sigurno mora obstajati.

freya
19.02.2007, 10:46
Bolj mi gre na živce, da nekateri najprej poravnajo svoje stroške, nato z ostankom razporejajo, drugi pa najprej poskrbijo za obleke, avto, potovanja....stroške pa obesijo staršem.
btw..klasično šparanje se ne splača

mrjerry
19.02.2007, 11:13
Ce nisi konkretno ti ta stars, potem je v bistvu vse skupaj na akademskem nivoju. Dejansko se te pa stvar ne tice. Pa ne v smislu, da se te ne tice in o tem ne smes razpravljat, ampak v smislu, da pac ne vpliva na tvoje zivljenje.

anarchy
19.02.2007, 13:20
Vecina stroskov itak na starse, saj sami nismo sposobni preziveti, poleg tega, o otrocih nima smisla govoriti, ker se zase nimamo.

Mowgli
19.02.2007, 13:44
Ampak je pa zanimivo nekaj... Vsi že imamo internet, večina plačuje še kabelsko TV poleg naročnine na TV SLO, peš le še redkokdo hodi... So te dobrine luksuz ali potreba?.

Zdravstvo, vrtci, šole, banke, stanovanja, itd. vse se le draži, pravice se manjšajo in nadomestila večajo. Pravzaprav opažam, da se največje ali pa prve podražitve dogajajo prav tam, kjer je vmešana država ali pa občine, čeprav se ponavadi po TV žuga gostincem, ker so podražili kavo...
Ampak ljudje očitno "državne" podražitve nekako spregledajo, požrejo... varčujejo pa pri hrani in oblačilih... In danes aktivna populacija še vedno pridno plačuje prispevke za državno pokojnino, čeprav je vsem jasno, da je to stran vržen denar. (No, imamo pa osemkolesnike, hudo morsko floto in nenazadnje prevoze državnih metel z okolju prijaznimi vozili...) Res mi ni jasno...

freya
19.02.2007, 14:05
Ce nisi konkretno ti ta stars, potem je v bistvu vse skupaj na akademskem nivoju. Dejansko se te pa stvar ne tice. Pa ne v smislu, da se te ne tice in o tem ne smes razpravljat, ampak v smislu, da pac ne vpliva na tvoje zivljenje.
Seveda nisem ta starš, stvar se me finančno ne tiče, imam pa lahko odnos do ljudi, ki izkoriščajo svoje starše. To pa vpliva na moje življenje, ker ti starši pridejo "pojamrat" k meni.
Takole bom zaključila....kdor za svoj denar, ki ga zasluži, ne izpuli od drugih, si privošči kar si pač privošči, mij e prav vseemo ali je to na kredit ali iz štumfa. :) In naj si privoščijo kar želijo, le da je v prvi vrsti poskrbljeno za otroke...tukaj se pa včasih vtaknme, čeprav se me ne tiče.

p.s. šla sem izračunat kredit 2000€ na 12 mesecev. Glavnica + stroški pride 2103 € pri NLB, ki ni poceni, kar je ob podatku da upoštevaš popust ob govotinskem plačilu zelo ugodno

TuNina
19.02.2007, 14:26
Vecina stroskov itak na starse, saj sami nismo sposobni preziveti, poleg tega, o otrocih nima smisla govoriti, ker se zase nimamo.

aja?
sori, ampak moraš biti res nesposoben, da ne moreš sam preživeti niti sebe.

temp64
19.02.2007, 14:31
ja....:D:D:D:D

TuNina
19.02.2007, 14:37
ok, saj mi je jasno, da je to anarchy. ki mu verjetno še vedno mati rit brišejo.

Mowgli
19.02.2007, 15:06
Baje znese nekakšna "povprečna" slovenska plača okrog 720 €. (tako strici po radiu) Frend, ki nima te sreče, da bi se rodil v mestu kjer je dobil službo, zato vrže za najemnino. 350 €. In če bi bil gravž brez bejbe? Po koliko so konzerve tunine?

Brez skrbi, da mnogim bolj ali manj mladim mamice in očki še kako pomagajo...

mrjerry
19.02.2007, 15:27
Seveda nisem ta starš, stvar se me finančno ne tiče, imam pa lahko odnos do ljudi, ki izkoriščajo svoje starše. To pa vpliva na moje življenje, ker ti starši pridejo "pojamrat" k meni.
Takole bom zaključila....kdor za svoj denar, ki ga zasluži, ne izpuli od drugih, si privošči kar si pač privošči, mij e prav vseemo ali je to na kredit ali iz štumfa. :) In naj si privoščijo kar želijo, le da je v prvi vrsti poskrbljeno za otroke...tukaj se pa včasih vtaknme, čeprav se me ne tiče.

p.s. šla sem izračunat kredit 2000€ na 12 mesecev. Glavnica + stroški pride 2103 € pri NLB, ki ni poceni, kar je ob podatku da upoštevaš popust ob govotinskem plačilu zelo ugodno

No v redu, to potem je tak problem. Mogoce mam jaz nekoliko manj izkusenj ker moji prijatelji se niso v fazi, ko bi se sploh lahko pogovarjali o kaksnih jakih kreditih (vecina proti koncu faksa, pa tudi, roko na srce, niso take sorte, vsaj zaenkrat), sem pa do zdaj se vsakemu rekel, da si v bistvu ne zelim, da mi na ta nacin jamra. Eventuelno, ce je v jamranju tudi kaj kesanja, da bi ga pa vsako leto najprej avgusta poslusal, kako hipernoro je bilo v Maleziji na dopustu (cel mesec, itak), potem novembra pa, kako je grozn ker ne ve, od kje naj vzame za novoletna darila, to bi se pa hitro koncalo.

Ce si kredit racunala kot kredit za dopust... Meni je bolj pri srce ideja, da morda prvo leto ne gres nikamor, potem pa "kredit" odplacujes samemu sebi, magari v obliki vezanih vlog z mesecnih podaljsevanjem in povecevanjem glavnice na banki. Mislim, da se v enem letu nabere ravno za eno solidno vecerjo obresti. Tudi nacin zivljenja je isti, le da pac eno leto ne gres nikamor.

TuNina
19.02.2007, 15:33
Baje znese nekakšna "povprečna" slovenska plača okrog 720 €. (tako strici po radiu) Frend, ki nima te sreče, da bi se rodil v mestu kjer je dobil službo, zato vrže za najemnino. 350 €. In če bi bil gravž brez bejbe? Po koliko so konzerve tunine?

Brez skrbi, da mnogim bolj ali manj mladim mamice in očki še kako pomagajo...

verjamem, da jim pomagajo. zakaj pa ne bi viseli na mamini sisi, če lahko. meni se to zdi otročje in sem ponosna sama nase, da ne rabim svojih fehtarit za denar. tud jaz nimam te sreče, da bi se rodila v mestu, kjer študiram in delam, pa se vseeno sama preživljam. in ne gre mi na tesno.

seveda je pa dost bolj lagodno živet na račun koga drugega.

nattka
19.02.2007, 18:00
Ce si kredit racunala kot kredit za dopust... Meni je bolj pri srce ideja, da morda prvo leto ne gres nikamor, potem pa "kredit" odplacujes samemu sebi, magari v obliki vezanih vlog z mesecnih podaljsevanjem in povecevanjem glavnice na banki. Mislim, da se v enem letu nabere ravno za eno solidno vecerjo obresti. Tudi nacin zivljenja je isti, le da pac eno leto ne gres nikamor.

:approve: :approve:

krediti dajejo občutek, da se nam ni treba za nič potruditi ... in da si lahko mirno privoščimo tisto, česar si sicer ne bi mogli ...
tudi sama sem pristaš šparanja ...:approve:

anarchy
20.02.2007, 16:49
ok, saj mi je jasno, da je to anarchy. ki mu verjetno še vedno mati rit brišejo.

Nisem vec dojencek ves, ampak imam pa stanovanje in placane vse stroske hvala bogu, ker ne mislim iti ziveti na svoje, da bo nekdo zivel na moj racun, ker, cim gres na svoje zvieti, moras dati takoj okoli 250€ za stanovanje na mesec in se okoli 200€ za fiksne stroske, ostalo ti potem ostane za hrano, itd....

Tako, da ne moramo govoriti o sposbnosti ali nesposobnosti, dej mi 1.000.000€, pa bom bil sposoben in sel ziveti na havaje ali ne vem kaj, no verjetno bi rabu kaj vec denarja za iti tam.

Folk je nesposoben, ki misli, da je sposoben in gre ziveti na svoje pri 18, pa ma otroka in vse in potem joka okoli, da ni denarja. Ne, samo, da ni sposoben preziveti sam, ampak tudi ni zadosti odrasel, medtem, ko jaz sem samostoen lepo preziveti tako pri mami in sem tudi zelo odrasel in odgovoren!

V bistvu kaksen pa je sploh point bil tle, biti sposoben iti sam na svoje ali z kaksno drugo osebo, ker sam res zeloooo tezko prezivis, ce pa si delis stroske, tko, da si doma pri starsih, kjer imas dom in vse placano pa se d nekako.

anarchy
20.02.2007, 16:51
verjamem, da jim pomagajo. zakaj pa ne bi viseli na mamini sisi, če lahko. meni se to zdi otročje in sem ponosna sama nase, da ne rabim svojih fehtarit za denar. tud jaz nimam te sreče, da bi se rodila v mestu, kjer študiram in delam, pa se vseeno sama preživljam. in ne gre mi na tesno.

seveda je pa dost bolj lagodno živet na račun koga drugega.

Tudi jaz sem ponosen, da ne fehtarim starsev, pac zivim pri njih in z mano nimajo stroskov, saj stanovanje je njihovo in stroski so fiksni, ne glede na to, ali jaz sem ali nisem, komunala, telefon, tv, elektrika, voda, stavbenik, ogrevanje, itd.... Ce mam vse doma, zakaj bi sel pravzaprav na svoje, to je res izguba denarja.

vejca
20.02.2007, 17:52
Tudi jaz sem ponosen, da ne fehtarim starsev, pac zivim pri njih in z mano nimajo stroskov, saj stanovanje je njihovo in stroski so fiksni, ne glede na to, ali jaz sem ali nisem, komunala, telefon, tv, elektrika, voda, stavbenik, ogrevanje, itd.... Ce mam vse doma, zakaj bi sel pravzaprav na svoje, to je res izguba denarja.

No pa verjetno si tolko uvideven do staršev da jim daš na mesec kaj za elektriko, vodo, ogrevanje. Ker to tudi ni poceni in več je oseb večja je poraba.
Razen če tvoji starši niso bogataši in brez tvoje pomoči zlahka shajajo.

madmitch
20.02.2007, 21:20
Tako, da ne moramo govoriti o sposbnosti ali nesposobnosti, dej mi 1.000.000€, pa bom bil sposoben in sel ziveti na havaje ali ne vem kaj, no verjetno bi rabu kaj vec denarja za iti tam.

Daj mi??? Naredi jih, pa bo. Ni tako težko kot izgleda, samo dokler si doma in ti ni treba na nič misliti, itak mama pospravi, ata poskrbi, da je toplo, do takrat boš zadovoljen z vedno manj, ker je zdaj kar OK. Tvoje prioritete so iz dneva v dan nižje in tako bo ostalo, ker si prekomot.

anarchy
21.02.2007, 01:39
No pa verjetno si tolko uvideven do staršev da jim daš na mesec kaj za elektriko, vodo, ogrevanje. Ker to tudi ni poceni in več je oseb večja je poraba.
Razen če tvoji starši niso bogataši in brez tvoje pomoči zlahka shajajo.
To pa ne in porabe ni toliko vec, poleg tega, pa jih nisem jaz prosu, da me dajo na svet, tko, da ce so lahko prej bili samostojni brez mene in se odlocli me imeti, so zdaj kr odgovorni, da mi nudijo dom, ne morajo me kr vrzti ven. Zal mi je pa unim, ki majo taksne starse, naj se kr zahvalijo starsem, ker so bli taki, ceprav take starse bi mogli kaznovati.

anarchy
21.02.2007, 01:50
Daj mi??? Naredi jih, pa bo. Ni tako težko kot izgleda, samo dokler si doma in ti ni treba na nič misliti, itak mama pospravi, ata poskrbi, da je toplo, do takrat boš zadovoljen z vedno manj, ker je zdaj kar OK. Tvoje prioritete so iz dneva v dan nižje in tako bo ostalo, ker si prekomot.

Povprecen clovek v svojem zivljenju ne dobi niti polovico tega zneska in delati 40 let za unih bogih 500.000€, ki jih ne bos vidu nikoli, realno gledano mogoce presparas 100.000€ in to govorim v brtuo zneskih, da ne bo kdo mislu neto. in se to je prevec, ker malokdo ima povprecno placo, torej so te stevilke se manjse, na koncu realno gledano neto zasluzi clovek v 40 letih dela okoli 200.000€, koliko porabi za stanovanje samo, pohistvo, obleko, hrano, avto, bencin, itd.... No, kar je vezano z prevozom na delo porabi v 40 letih v povprecju okoli 50.000€, samo to res minimum, ker realno gledano 80.000€ in vec.

Torej, kr prestudiraj, kaj izvleces ven iz teh stevilk in, ce mi ne verjames, ti lahko dokazem, oziroma, te vabim, da mi dokazes, da se motim.

freya
21.02.2007, 06:08
To pa ne in porabe ni toliko vec, poleg tega, pa jih nisem jaz prosu, da me dajo na svet, tko, da ce so lahko prej bili samostojni brez mene in se odlocli me imeti, so zdaj kr odgovorni, da mi nudijo dom, ne morajo me kr vrzti ven. Zal mi je pa unim, ki majo taksne starse, naj se kr zahvalijo starsem, ker so bli taki, ceprav take starse bi mogli kaznovati.

lahko
:D
upam, da moji otroci ne bodo razmišljali takole...vsaj učim jih ne tako

roxa
21.02.2007, 09:28
jaz sem mnenja, da se je potrebno čimprej osamosvojit:shy:

nattka
21.02.2007, 09:38

tudi jaz ... :approve:

kdor hoče in zna, najde način ... eni so pač radi samostojni, tudi če jim gre malce na tesno za začetku in pridejo zato večkrat domov na večerjo ala mama ...
drugi pa kar ne znajo postaviti meje, kdaj imajo zadosti veliko plačo za samostojen lajf ...

roxa
21.02.2007, 09:45

kdor hoče in zna, najde način ... eni so pač radi samostojni, tudi če jim gre malce na tesno za začetku in pridejo zato večkrat domov na večerjo ala mama ...
drugi pa kar ne znajo postaviti meje, kdaj imajo zadosti veliko plačo za samostojen lajf ...
jaz ne pridem, ampak me kliče(-z doma sem že 2 leti in pol) za vsako stvar k jo skuha:D :clown:
peciva ne znam pečt, grem ponj k mami-zadnjič sem za valentinovo še 10eu dobila....:D

drugače imam pa rada da si vse sama zaslužim, delovne navade imam pa že itak od 15 leta
:shy:

freya
21.02.2007, 09:56

:approve:

vejca
21.02.2007, 13:40

Več je ljudi v gospodinjstvu, večja je poraba vode, elektrike, smeti, hrane. Boš releč da ne? Nisem rekla da te morjo vržt ven ampak da je lepo če imaš svoj dohodek da nekaj prispevaš za hrano oz, stroške.
Poznam dosti mladine in več ali manj vsi ki so pri svojem denarju dajo za hrano, med njimi so tzdi taki ki so doma iz kmetije pa dajo.
Ali ko nisi imel svojega denarja je bil pa denar od tastarih dober?

madmitch
21.02.2007, 14:47

Ne, vedno čakajo, da bo plača še malo višja, a ni nikoli dovolj visoka. in tako iz leta v leto. Pa kako boš potem lahko zaživel na svoje ali s svojo (svojim)? Ne bo šlo, vsako leto bo težje prilagajat se drugemu, ki ti ne bo pral, kuhal in na sploh špilal sluškinje, kot to rade mame počno.

spartan
21.02.2007, 22:14

prioritete...mogoče materialni in duhovni razvoj bi lahko bil eden od odgovorov.

mrjerry
22.02.2007, 08:09
Vzporedno furat materialni IN duhovni razvoj je zelo zelo tezko.

spartan
23.02.2007, 07:25
...čist mogoče....ampak eno brez drugega zagotovo ne more obstajati in je medsebojno povezano.

Tako kot je človek telo & duša, sonce & luna, dan & noč, dobro & zlo, moško & žensko, rojstvo & smrt.

Še nekaj.....razvoj ni nujno, da ima pozitiven predznak. Razvoj je lahko tudi negativen.

Da najprej nekaj dobiš, moraš najprej nekje vzeti.....karma.

mrjerry
23.02.2007, 10:46
Ne da eno brez drugega ne more obstajati - eno obicajno prevlada nad drugim. Trenutno je teznja krepko na strani materialnega razvoja.

Ostalo si pa malo nalozil ;)

Mowgli
26.02.2007, 14:53
Vzporedno furat materialni IN duhovni razvoj je zelo zelo tezko.

Zakaj ima potem Hare Krishnovec izza mojega vogala najnovejše Najkice? :dontknow: :clown:

nattka
26.02.2007, 15:00
Zakaj ima potem Hare Krishnovec izza mojega vogala najnovejše Najkice? :dontknow: :clown:

najbolj znani krišnovec je Karan, ki se že leta fura v ekstra dragem ferrariju ... ko smo že pri težavah duhovnega in materialnega ...;)

Mowgli
26.02.2007, 15:12
Pragmatiki pač...

anarchy
27.02.2007, 12:37

Tam pri 30-40 letu se morajo osamosvojiti ja, prej ne rabi.:2thumbs:

anarchy
27.02.2007, 12:42

Vi sploh ne veste, kaj pomeni samostojnost. Kaj mislite, da je pomembna placa? Ce je, potem vsekakor ne rmoate biti samostojni, ce mate nizko placo, cepra vprasanje, kaj je za nekoga nizka, nekomu je 2000€ na mesec malo recimo.

Ma vi res nimate pojma, kaj pomeni biti samostojen, to je samozadovoljevanje, samozavest, da mislite, da ste samostojni, ma niste prav nic. To mate vi samo v psihi in glavi, da ste zadovoljni, v resnici pa ste suznji.

Bolj pomembna je svoboda, kot samostojnost, kot mislite vi. Ce bi mel miljon dolarjev, bi tudi jaz sel ziveti po svoje in placevat stroske, it...., oziroma bi placeval nekomu drugemu, da dela zame, bi placeval cistilke, itd...

In vi mislite, da ste samostojni, ma lepo vas prosim, morate se odrasti in razumeti, kaj pomeni samostojnost. To sploh ni nek big deal.:nonono:

anarchy
27.02.2007, 12:45
Več je ljudi v gospodinjstvu, večja je poraba vode, elektrike, smeti, hrane. Boš releč da ne? Nisem rekla da te morjo vržt ven ampak da je lepo če imaš svoj dohodek da nekaj prispevaš za hrano oz, stroške.
Poznam dosti mladine in več ali manj vsi ki so pri svojem denarju dajo za hrano, med njimi so tzdi taki ki so doma iz kmetije pa dajo.
Ali ko nisi imel svojega denarja je bil pa denar od tastarih dober?

Jaz bi kr lepo zivel na racun starsev, denar bom sparal zase in porabil, kot hocem in, ce ko ga bom nabral toliko, da lahko kupim svojo hiso, ter placujem stroske, bom mogoce mel tudi otroka, katerega bom prav tako oskrboval in nudil dom, dokler bo hotel, saj to je moja dolznost, ce se odlocim za otroka, saj nismo zivali, da jih mamo in potem naj se sami znajdejo.

Potemtakem je samostojen tudi uni, ki zna krasti in dilati drogo, saj se znajde.

temp64
27.02.2007, 12:45
............spet je nizek tlak

freya
27.02.2007, 13:06
Jaz bi kr lepo zivel na racun starsev, denar bom sparal zase in porabil, kot hocem in, ce ko ga bom nabral toliko, da lahko kupim svojo hiso, ter placujem stroske, bom mogoce mel tudi otroka, katerega bom prav tako oskrboval in nudil dom, dokler bo hotel, saj to je moja dolznost, ce se odlocim za otroka, saj nismo zivali, da jih mamo in potem naj se sami znajdejo.

Potemtakem je samostojen tudi uni, ki zna krasti in dilati drogo, saj se znajde.

se moram mal nasmejat, sori :D
Dolžnost staršev je, da skrbijo za otroka do polnoletnosti, to je pri nas do 18-leta. Moralna obveza je, da skrbiš za otroka dokler študira, za otroka, ki ne študira in ne išče službe starši niso dolžni skrbeti, niti poravnavati dolgov. Nudenje potuhe s tem, da se veliko dete redi na grbi staršev do 30 in čez, se strašem daljnoročno ne splača, bolj škodi kot koristi........ker so velika deca že naučena, da za njihove potrebe skrbi nekdo drug. Mogoče pa dobi takega partnerja, ki mu bo nadomeščal starše, kdo ve, ampak to bi bila terna na loteriji ( ampak ne obojestranska terna).
Anarchy, kakor si se lotil zadeve, boš še dolgo dihal zrak pod mamino streho in časa vsekakor pa volje za lastne otroke ti bo zmanjkalo.

spartan
28.02.2007, 06:18
Ne da eno brez drugega ne more obstajati - eno obicajno prevlada nad drugim. Trenutno je teznja krepko na strani materialnega razvoja.

Ostalo si pa malo nalozil ;)

emšo me že mal tepe, pa postajam moder:clown::D

maajde
28.02.2007, 22:36
Dolžnost staršev je, da skrbijo za otroka do polnoletnosti, to je pri nas do 18-leta. Moralna obveza je, da skrbiš za otroka dokler študira, za otroka, ki ne študira in ne išče službe starši niso dolžni skrbeti, niti poravnavati dolgov. Nudenje potuhe s tem, da se veliko dete redi na grbi staršev do 30 in čez, se strašem daljnoročno ne splača, bolj škodi kot koristi........ker so velika deca že naučena, da za njihove potrebe skrbi nekdo drug. Mogoče pa dobi takega partnerja, ki mu bo nadomeščal starše, kdo ve, ampak to bi bila terna na loteriji ( ampak ne obojestranska terna).
Anarchy, kakor si se lotil zadeve, boš še dolgo dihal zrak pod mamino streho in časa vsekakor pa volje za lastne otroke ti bo zmanjkalo.

Zakaj praviš, da je dolžnost staršev da skrbijo do polnoletnosti? A tako piše v ustavi?

Moralna obveza je, da skrbiš za otroka dokler študira, za otroka, ki ne študira in ne išče službe starši niso dolžni skrbeti, niti poravnavati dolgov. Halo??
Po mojem mnenju so potem starši otroka, ki ne išče dela in ki ima dolgove popolnoma zgrešili v vzgoji. Vsak zrel odrasel človek ima čut, da se poskuša osamosvojiti. Če tega čuta nima je po mojem še nezrel in ni sposoben za samostojno življenje. Vendar pa ni sam kriv za tako situacijo. Veliko breme tega problema nosijo starši.

Človekova osebnost se ustvari že pri 12 letu, se tja do 20 poskuša še dopolniti in se pri 30 utrdi. Če se to ne zgodi, so starši padli na vzgoji.
iv

Aldebaran
01.03.2007, 13:00
V tem primeru zagovarjam ameriški način : Otrok je doma dokler ne gre na faks... To je nekako pri 19ih najkasneje 20ih... Potem spokajo od doma in grejo študirat nekam daleč... in tudi tisti, ki so nekako samo 1 uro stran od faksa in bi z lahkoto živeli doma ter se vozili v šolo ( kot je to navada pri nas), se odselijo od doma...
S tem se naučijo marsika,j predvsem pa samostojnosti..

anarchy
01.03.2007, 17:33

Ja ena je dolznost, ki jo imas po zakonu, ki je seveda bullsit, druga pa je dolznost, ki jo moras cutiti v sebi, temu se rece etika, postenost, itd.... No jaz mam pac svojo vero in moja vera je nad zakonom.

Drugace glede na trenutno stanje v nasi drzavi bom seveda zivel pod streho starsev in to dokler bom lahko, oziroma, dokler ne bom zasluzu za svoje stanovanje, torej ce bom delal 20 let in vso placo presparal bom verjetno zasluzil dovolj, da bom lahko sel na svoje, do takrat pa treba spravljati denar na kup. Se zmeraj pa bi raje dal 80.000SIT starscem za stanovanje, itd...., kot, da bi sel na svoje in mogu dati ta denar nekomu drugemu.

anarchy
01.03.2007, 17:35
Zakaj praviš, da je dolžnost staršev da skrbijo do polnoletnosti? A tako piše v ustavi?
Po mojem mnenju so potem starši otroka, ki ne išče dela in ki ima dolgove popolnoma zgrešili v vzgoji. Vsak zrel odrasel človek ima čut, da se poskuša osamosvojiti. Če tega čuta nima je po mojem še nezrel in ni sposoben za samostojno življenje. Vendar pa ni sam kriv za tako situacijo. Veliko breme tega problema nosijo starši.

Človekova osebnost se ustvari že pri 12 letu, se tja do 20 poskuša še dopolniti in se pri 30 utrdi. Če se to ne zgodi, so starši padli na vzgoji.
iv

No, to je pa zelo lepo povedano in se strinjam z to izjavo.

Mowgli
02.03.2007, 13:31
In tudi zato je dobrodošlo, da je abortus še vedno legalen v naši deželi... :veryevil:

freya
02.03.2007, 15:05

Moralna obveza je, da skrbiš za otroka dokler študira, za otroka, ki ne študira in ne išče službe starši niso dolžni skrbeti, niti poravnavati dolgov. Halo??

iv
Ja halo. Po zakonu je tako. kasneje je naprten državnim inštitucijam, v kolikor zadostijo zahtevam.
Žal po napisanem lahko sam ugotoviš, da želja po osamosvajanju zamira. Res je, v veliki meri so za tako situacijo krivi starši, ki od otrok ne zahtevajo, da se postavijo na lastne noge in dozorijo, v kolikor že sama vzgoja ni prinesla takega rezultata.

anarchy
03.03.2007, 23:39
Ja halo. Po zakonu je tako. kasneje je naprten državnim inštitucijam, v kolikor zadostijo zahtevam.
Žal po napisanem lahko sam ugotoviš, da želja po osamosvajanju zamira. Res je, v veliki meri so za tako situacijo krivi starši, ki od otrok ne zahtevajo, da se postavijo na lastne noge in dozorijo, v kolikor že sama vzgoja ni prinesla takega rezultata.

Ko si star 18 let v soli se zmeri zahtevajo opravicilo starsev, ker ti nisi odrasla in samostojna oseba, itd....
Zakon je itak neumen, par urc pred polnoletnostjo ne smes poceti marsikaj, ko si polnoleten, pa ti padejo vse odgovornosti na glavo, si sam odvisen zase. Delovna in zivljenska doba se daljsajo, mogla bi se tudi doba osamosvajanja. No za svoja dejanja, bi mogu biti odgovoren vsak otrok ze doti pred 18 letom starosti, saj ne morajo biti starsi krivi za njegove neumnosti, naj se sam nauci prevzeti odgovornost, so pa starsi odgovorni, da mu nudijo zavetisce, itd... Zavetisce je minimum, kar bi mu mogli biti dolzni nuditi in to dozivljensko, ostale stroske, do 25 leta nekje, saj v bistvu, ce lahko sami sebe prezivljajo, jim ena oseba vec ne pomeni dosti, za hrano naj si nabavi sam, pa tudi to jim ni tak strosek, drugo pa je, ce je samo en stars v bistvu odvisno samo od dohodka starsev. Ce so starsi bogati, otroku ne rabi delati in lahko gre ziveti na svoje takoj pri 18 brez problema. Delajo samo suznji, bogatim ni treba delati toliko.

freya
05.03.2007, 10:30
Eno je dobra volja staršev, drugo njihova dožnost.
Očitno nekaterim ti pojmi niso jasni. Koliko si ti star anarchy?

nattka
05.03.2007, 15:53
Ko si star 18 let v soli se zmeri zahtevajo opravicilo starsev, ker ti nisi odrasla in samostojna oseba, itd....
Zakon je itak neumen, par urc pred polnoletnostjo ne smes poceti marsikaj, ko si polnoleten, pa ti padejo vse odgovornosti na glavo, si sam odvisen zase. Delovna in zivljenska doba se daljsajo, mogla bi se tudi doba osamosvajanja. No za svoja dejanja, bi mogu biti odgovoren vsak otrok ze doti pred 18 letom starosti, saj ne morajo biti starsi krivi za njegove neumnosti, naj se sam nauci prevzeti odgovornost, so pa starsi odgovorni, da mu nudijo zavetisce, itd... Zavetisce je minimum, kar bi mu mogli biti dolzni nuditi in to dozivljensko, ostale stroske, do 25 leta nekje, saj v bistvu, ce lahko sami sebe prezivljajo, jim ena oseba vec ne pomeni dosti, za hrano naj si nabavi sam, pa tudi to jim ni tak strosek, drugo pa je, ce je samo en stars v bistvu odvisno samo od dohodka starsev. Ce so starsi bogati, otroku ne rabi delati in lahko gre ziveti na svoje takoj pri 18 brez problema. Delajo samo suznji, bogatim ni treba delati toliko.

ma ne vem, če čist razumem ...

anarchy
05.03.2007, 22:13
ma ne vem, če čist razumem ...

Ce mas denar si lahko samostojen ze v osnovni soli, saj bi delali vsi zate, pri 18, pa bos bil tudi uradno samostojen. Delajo samo revni ljudje, ki morajo preziveti, ter, da se pocutijo, da delajo neki koristnega ali, ker nimajo nic boljsega za delat. Mislijo, da so neki vec, ker delajo in si sami placujejo stanovanje, v resnici pa so manjvredni, ker nimajo niti svoje ville, jahte, par hudih avtov in vec nepremicnin. Oni delajo za druge, namesto, da bi drugi delali za njih, so podrejeni-manjvredni. In lih teji manjvredni ljudje, ki se borijo za prezivetje in nimajo smisla v zivljenju se najveckrat odlocijo imeti otroka, tako, da ne bi trpeli sami do konca zivljenja in, da bi pocutili, da so neki naredili v zivljenju, ker so naredili zivo bitje, cudez narave.

Mislim, to je zame cista zloraba narave in moglo bi biti kaznovano.

anarchy
05.03.2007, 22:18
Eno je dobra volja staršev, drugo njihova dožnost.
Očitno nekaterim ti pojmi niso jasni. Koliko si ti star anarchy?

Starsi imajo tudi druge dolznosti, ne samo une, ki so po zakonu, saj obstajajo tudi drugi zakoni in mogoce se bo nekoc sodilo za te zlocine. Hoces reci, da je bila tudi dobra volja starsev, da so nas spravili na svet in, da jim moramo biti zato hvalezni?

Tudi otroci morajo potem imeti dobro voljo, da sploh kdaj vidijo take starse, ko jih vrzejo iz stanovanja, saj niso dolzni imeti potem vec stikov z njimi ko so enkrat na svojem. Bodo starsi bili stari in bodo potrebovali doma oskrbo, pa ne bodo meli denarja, za preziveti, jih bodo pustili otroci, da zgnijejo doma, ker ni njihova dolznost skrbeti za njih.

Mowgli
06.03.2007, 08:00
Človek je vlogo parazita dodelal do dovršenosti. :2thumbs:

Balansiranje z izgovori in odklanjanje vsakršne odgovornosti mu je sicer povsem nepotrebno, je pa za bralstvo to jako poučno in zato hvala Mu za skrb. Ampak to so povsem druge sfere bivanja, današnja družba še ni povsem zrela za takšno razsvetljenje. :angel:

freya
06.03.2007, 10:28
Starsi imajo tudi druge dolznosti, ne samo une, ki so po zakonu, saj obstajajo tudi drugi zakoni in mogoce se bo nekoc sodilo za te zlocine. Hoces reci, da je bila tudi dobra volja starsev, da so nas spravili na svet in, da jim moramo biti zato hvalezni?

Tudi otroci morajo potem imeti dobro voljo, da sploh kdaj vidijo take starse, ko jih vrzejo iz stanovanja, saj niso dolzni imeti potem vec stikov z njimi ko so enkrat na svojem. Bodo starsi bili stari in bodo potrebovali doma oskrbo, pa ne bodo meli denarja, za preziveti, jih bodo pustili otroci, da zgnijejo doma, ker ni njihova dolznost skrbeti za njih.

Verjetno se je otrok do 18-ega preživljal sam?

Res dovršena teorija parazitizma, v poduk. Očitno se za dvig natalitete ni bati.

anarchy
06.03.2007, 14:16
Ce so otroci za vas paraziti, zakaj jih sploh imate?

Kaksno besedo pa naj bi imeli starsi, ki imajo otroka samo iz lastnega egoizma, komforta, nespamet "ne znajo uporabiti zascite", za sluziti na racun otroka, iz dolgocasja, iz eksperimentiranja ali radovednosti, zato, da bi se lahko pocutili nadmocni nad sibkejsim bitjem, zato , ker mislijo, da je to smisel zivljenja, da dvigujejo nataliteto slovenije, zato, da bodo imeli dedice, zato, da gre njihov DNK naprej, zato, da se bodo lahko vazili, da imajo druzino, zato, da bodo njihovi starsi postali nonoti, itd..............

maajde
11.03.2007, 22:22
Problem je v cenah nepremičnin oziroma v nizki plači večine. Sem prepričan, če bi bilo npr. cena stanovanja v Ljubljani-dvosobnega nekje 20.000 evrov, bi bilo veliko današnjih "parazitov" na svojem.

Se pa strinajm z anarchyem glede parazitov. Če menite, da vam je otrok v breme, strošek oz. da je grdo rečeno parazit, potem niste zreli zanj (otroka). Lasten otrok nikoli ne more biti parazit.

nattka
12.03.2007, 07:21
Se pa strinajm z anarchyem glede parazitov. Če menite, da vam je otrok v breme, strošek oz. da je grdo rečeno parazit, potem niste zreli zanj (otroka). Lasten otrok nikoli ne more biti parazit.

tukaj ne govorimo o majhnem otroku, ki je potreben mamine nege in očkovega naročja ...
ampak o odraslih ljudeh, ki imajo dovolj denarja in energije, da obredejo ob vikendih kup lokalov ... ki so dovolj veliki, da znajo vse o seksu na pamet ... in dovolj pametni, da imajo odgovor na vsako vprašanje, ki jim dregne komfotno cono ...

tudi lasten otrok je lahko parazit ... sploh če pri zrelih letih išče izgovore, zakaj ne more v lastno življenje, čeprav večina njegovih vrstnikov ( ki živijo v isti državi z enakimi problemi!!) ... že uživa v samostojnosti, nekateri celo z lastno družino ...

Mowgli
12.03.2007, 08:31
Žal... :approve:

popka
12.03.2007, 17:11
tukaj ne govorimo o majhnem otroku, ki je potreben mamine nege in očkovega naročja ...
ampak o odraslih ljudeh, ki imajo dovolj denarja in energije, da obredejo ob vikendih kup lokalov ... ki so dovolj veliki, da znajo vse o seksu na pamet ... in dovolj pametni, da imajo odgovor na vsako vprašanje, ki jim dregne komfotno cono ...

tudi lasten otrok je lahko parazit ... sploh če pri zrelih letih išče izgovore, zakaj ne more v lastno življenje, čeprav večina njegovih vrstnikov ( ki živijo v isti državi z enakimi problemi!!) ... že uživa v samostojnosti, nekateri celo z lastno družino ...

:approve:

freya
13.03.2007, 11:05

kk znaš lepo povedat
v končni fazi se niti ne obremenjuje več z iskanjem izgovorov....se pač navadi na tako stanje in je prepričan, da so se navadili tudi drugi in so s tem neskončno zadovoljni. zato sem že nekje napisala, da želja po samostojnosti pri mladini izginja. veliko se jih ravna po principu....povsod je lepo, a doma je najceneje.

mrjerry
13.03.2007, 11:17
Jaz bi dodal se, da so v mnogih primerih krivi tudi starsi. Imas starse, ki svoje otroke drzijo v vati. Zanje ni nic dovolj dobro. Zakaj bi se sine moral preseliti v cenejse stanovanje, ki se mu na dalec vidi, da je bilo kupljeno z omejenim budgetom. Kot prvo starsi v tem vidijo lasten neuspeh, ker sinu niso uspeli zagotoviti lepega stanovanja, poleg tega pa bi ubogo dete moralo poprijeti po copicu, kladivu in laku. Obenem ne sprejmejo dejstva, da bi si njihov sine marsikaj lahko postoril tudi sam oz. samoiniciativno. Krivda, da ga nocejo obravnavati kot osebka, ki lahko tudi crkne v lastnem dreku, ce si ga ne bo spodkidal, je na njihovi strani. V tem kontekstu je seveda normalno, da taksni rajsi ostanejo doma, kot pa da bi sli na svoje, si povecali neudobje in obseg vsakodnevnih nujnih opravil.

Mowgli
13.03.2007, 13:15
Pijavke se izžiga, ne? :veryevil:

anarchy
13.03.2007, 20:54
kk znaš lepo povedat
v končni fazi se niti ne obremenjuje več z iskanjem izgovorov....se pač navadi na tako stanje in je prepričan, da so se navadili tudi drugi in so s tem neskončno zadovoljni. zato sem že nekje napisala, da želja po samostojnosti pri mladini izginja. veliko se jih ravna po principu....povsod je lepo, a doma je najceneje.

Tako je prav, saj mladina postaja zmeraj bolj izobrazena in pametnejsa, poleg tega, pa vidi, da ne mora iti na svoje, ker je nesmiselno, saj na njihov racun zivijo vsi ostali razen njih. Nimajo ne stanovanja ne zagotovljene penzije, torej zakaj bi delali celo zivljenje, da bodo pred smrtjo si kupili stanovanje, ostali brez penzije, umrli brez otrok, ter prepustili stanovanje drzavi?

Otrok se vsekakor ne splaca imeti v teji drzavi, hocem reci, da je greh imeti otroka v taksnih razmerah, naj bomo mi ta zadnje generacije slovencev, pa naj potem pridejo sem juznjaki ali kitajci, ce zelijo, saj vladi je vseeno, samo, da nekdo dela namesto njih kot suzenj.

Skoda samo, ker nekateri ne vejo,koliko jih drzava in ostali ljudje izkoriscajo.

anarchy
13.03.2007, 21:03

No lepo, ce ti uzivas v svoji samostojnosti z lastno druzino, ocitno imas kr mastno placo. Sicer, pa kaj, ce bi se ostali ljudje metali iz mosta ali bi se zato tudi ti sel metat? Ocitno ti imas dovolj denarja in energije.

Jaz imam energijo, nimam pa toliko denarja in niti ne hodim po lokalih, ker ni denarja. Sej pravim, ce bi imeli miljon evrov, potem bi sel na svoje zivet, samo kaj ko ne bom zasluzu v celem zivljenju niti pol miljona evrov, medtem, ko nekateri imajo pri teh letih ze nekaj miljonov evrov. Najbogatejsi slovenec 240 miljonov evrov, torej lahko si privosci 100 otrok komot in vsakemu da 2 miljona evrov.

Ostali revezi, pa bi mogli imeti enega otroka na 4 prebivalce nekje, torej pol otroka na par in se to bi bilo prevec.

Mowgli
14.03.2007, 09:50
Tako je prav, saj mladina postaja zmeraj bolj izobrazena in pametnejsa, poleg tega, pa vidi, da ne mora iti na svoje, ker je nesmiselno, saj na njihov racun zivijo vsi ostali razen njih. Nimajo ne stanovanja ne zagotovljene penzije, torej zakaj bi delali celo zivljenje, da bodo pred smrtjo si kupili stanovanje, ostali brez penzije, umrli brez otrok, ter prepustili stanovanje drzavi?

Otrok se vsekakor ne splaca imeti v teji drzavi, hocem reci, da je greh imeti otroka v taksnih razmerah, naj bomo mi ta zadnje generacije slovencev, pa naj potem pridejo sem juznjaki ali kitajci, ce zelijo, saj vladi je vseeno, samo, da nekdo dela namesto njih kot suzenj.

Skoda samo, ker nekateri ne vejo,koliko jih drzava in ostali ljudje izkoriscajo.

Začel si se izvijati in manipulirati. Govora je bilo predvsem o navezi starši/ otrok in vpletanje države v iskanju nekakšnih argumentov je odraz čiste nemoči.

Se morda opravičuješ skozi tezo, da ti je država izpila možgane in te naučila tega, kar si ali postajaš? Potem te lahko jemljem le kot lupino brez vsebine in se je res škoda ukvarjati s teboj. Ampak se mi zdi, da malo mešaš realnost s fikcijo; zaenkrat še ne živimo ne 1984, ne Krasni novi svet...

anarchy
18.03.2007, 23:17
Začel si se izvijati in manipulirati. Govora je bilo predvsem o navezi starši/ otrok in vpletanje države v iskanju nekakšnih argumentov je odraz čiste nemoči.

Se morda opravičuješ skozi tezo, da ti je država izpila možgane in te naučila tega, kar si ali postajaš? Potem te lahko jemljem le kot lupino brez vsebine in se je res škoda ukvarjati s teboj. Ampak se mi zdi, da malo mešaš realnost s fikcijo; zaenkrat še ne živimo ne 1984, ne Krasni novi svet...

Mesati drzavo je se kako pomembno, saj je predvsem ona kriva, zakaj naj se ne bi smelo imeti otrok. Za vso zlo je kriva drzava, ki je na vrhu. Imeti otroka v tem casu v tem kraju je res greh, mislim res skoda, da bi se otrok rodil v taksnih okoliscinah v taksni druzini.

Naj imajo otroke tisti, ki si ga lahko privoscijo, mislim, da imajo hiso in na banki vsaj 20 miljonov tolarjev, lih nek minimum, toda kaj, ko nekateri nimajo ne enega ne drugega.

Ce se odlocite imeti otroka in nimate vsaj zgoraj nastetega, potem ga ze obsodite, da ga bo nekoc nekdo izkoriscal.

Soleil
19.03.2007, 07:37
@ anarchy:

Ni ti treba imeti milijon evrov, da lahko greš živeti na svoje. Jaz imam povprečno slovensko plačo, pa sem zmogla. ;)

Soleil
19.03.2007, 07:39
No lepo, ce ti uzivas v svoji samostojnosti z lastno druzino, ocitno imas kr mastno placo. Sicer, pa kaj, ce bi se ostali ljudje metali iz mosta ali bi se zato tudi ti sel metat? Ocitno ti imas dovolj denarja in energije.

Jaz imam energijo, nimam pa toliko denarja in niti ne hodim po lokalih, ker ni denarja. Sej pravim, ce bi imeli miljon evrov, potem bi sel na svoje zivet, samo kaj ko ne bom zasluzu v celem zivljenju niti pol miljona evrov, medtem, ko nekateri imajo pri teh letih ze nekaj miljonov evrov. Najbogatejsi slovenec 240 miljonov evrov, torej lahko si privosci 100 otrok komot in vsakemu da 2 miljona evrov.

Ostali revezi, pa bi mogli imeti enega otroka na 4 prebivalce nekje, torej pol otroka na par in se to bi bilo prevec.

On nima 240 milijonov evrov v denarnici. Če bi vsi milijonarji hoteli imeti vse svoje imetje v gotovoni, ne bi mogli, ker preprosto ni toliko gotovine v obtoku.

mrjerry
19.03.2007, 09:37
On nima 240 milijonov evrov v denarnici. Če bi vsi milijonarji hoteli imeti vse svoje imetje v gotovoni, ne bi mogli, ker preprosto ni toliko gotovine v obtoku.

Poba je najbrz bral mikimisko in zasledil strica skopusnika...

freya
19.03.2007, 11:20
Mesati drzavo je se kako pomembno, saj je predvsem ona kriva, zakaj naj se ne bi smelo imeti otrok. Za vso zlo je kriva drzava, ki je na vrhu. Imeti otroka v tem casu v tem kraju je res greh, mislim res skoda, da bi se otrok rodil v taksnih okoliscinah v taksni druzini.

Naj imajo otroke tisti, ki si ga lahko privoscijo, mislim, da imajo hiso in na banki vsaj 20 miljonov tolarjev, lih nek minimum, toda kaj, ko nekateri nimajo ne enega ne drugega.

Ce se odlocite imeti otroka in nimate vsaj zgoraj nastetega, potem ga ze obsodite, da ga bo nekoc nekdo izkoriscal.
ajaj
hvala anarchy...posredno si mi dal vedet, da sem čudežna

mrjerry
21.03.2007, 14:55
Mirko Tus ima 240 miljonov € premozenja in je kao najbogatejsi slovenec, v resnici ima seveda se vec denarja, to je lih tako neki grobi minimum, ki je javno dostopen vsem.

No evo :approve:

maajde
22.03.2007, 23:44
@ anarchy:

Ni ti treba imeti milijon evrov, da lahko greš živeti na svoje. Jaz imam povprečno slovensko plačo, pa sem zmogla. ;)

Po trenutni vrednosti stanovanj vsaj 100.000,00 evrov za začetek. Plača povprečna 650 evrov. Če mi razložiš kako greš danes na svoje pri teh cenah? Meni ni jasno.

mrjerry
23.03.2007, 07:18
Kdo pa pravi, da MORAS imeti stanovanje za 100.000 EUR? Kdo pravi, da moras stanovanje skesirat? Kje pise, da moras zivet v novem stanovanju v centru mesta? Tudi izven mesta lahko zivis, stanovanja v Mengsu so precej cenejsa od Ljubljane, denimo. Ko se vam pa rodijo otroci, pa zacnite cim prej razmisljati, kako jim boste pomagali pri osamosvajanju. Ker jim bo treba.

freya
23.03.2007, 07:49
ja ne, vse mora biti takoj, komfortno in pred nosom...sicer odpade
btw...30 km iz Ljubljane se dobi spodobno stanovanje za začetek za polovico manj.

mrjerry
23.03.2007, 07:55
Na zadnjem razpisu stanovanjskega sklada je bila cena stanovanj izven ljubljane (enaka kvadratura) priblizno tretjino nizja od stanovanj v Ljubljani. Par bi s svojima placama (pa cetudi je povprecna) lahko odplacal kredit v roku 20 let. Za nekoga, ki v trenutku T=0 nima nicesar, je to v bistvu se precej normalna doba :approve:

Pa prijav za stanovanje izven ljubljane je bilo BISTVENO manj, kot za Ljubljano. Tako da argument, kako folk na splosno nima denarja in stiska iz vseh zepov zadnje ficnike tukajle ne zdrzi najbolje.

Mowgli
23.03.2007, 10:42
Pa prijav za stanovanje izven ljubljane je bilo BISTVENO manj, kot za Ljubljano. Tako da argument, kako folk na splosno nima denarja in stiska iz vseh zepov zadnje ficnike tukajle ne zdrzi najbolje.

No, tudi npr. za Cerklje je bila kar lepa vrsta pred vsakim flatom. Še vedno si rabil precej sreče, če se nisi razmnoževal po Strojanovem priročniku .:clown: Očitno se je še vedno preveliki večini izšla računica, da bodo v zameno za nižjo ceno kvadrature več časa preživeli v plehu in na črpalkah.

Sam, na srečo, problema s stanovanjem nimam (površine ni pa itak nikoli zadosti, ne?), sem pa spremljal par zgodb, ki so s srečnim žrebom pri JSS v bistvu precej profitirale. Dobljeno stanovanje je bila le štartna osnova in so ga kmalu prodali s konkretnim profitom. In cene so takšne kakršne so tudi zato, ker država ne zna urediti regulative na tem področju (zadeva se sicer počasi spreminja). In če so stanovanja draga, je tudi najemnina visoka, ker si lahko lastniki to privoščijo. Slovenci smo trenutno pač obsedeni z lastništvom, ampak najemnina zaenkrat ni nič kaj boljši izhod.

mrjerry
23.03.2007, 12:42
No, tudi npr. za Cerklje je bila kar lepa vrsta pred vsakim flatom. Še vedno si rabil precej sreče, če se nisi razmnoževal po Strojanovem priročniku .:clown: Očitno se je še vedno preveliki večini izšla računica, da bodo v zameno za nižjo ceno kvadrature več časa preživeli v plehu in na črpalkah.

Sam, na srečo, problema s stanovanjem nimam (površine ni pa itak nikoli zadosti, ne?), sem pa spremljal par zgodb, ki so s srečnim žrebom pri JSS v bistvu precej profitirale. Dobljeno stanovanje je bila le štartna osnova in so ga kmalu prodali s konkretnim profitom. In cene so takšne kakršne so tudi zato, ker država ne zna urediti regulative na tem področju (zadeva se sicer počasi spreminja). In če so stanovanja draga, je tudi najemnina visoka, ker si lahko lastniki to privoščijo. Slovenci smo trenutno pač obsedeni z lastništvom, ampak najemnina zaenkrat ni nič kaj boljši izhod.

Normalno da je bila lepa vrsta. Pa pak, pred Ljubljano je bila mnogo vecja (gledam v perspektivi).
Pogodbe za SS sem si dokaj pozorno prebral in tam pise, da 5 let ne smes prodajati, ce pa, ima sklad predkupno pravico. Na to temo sem imel tudi bolj strokovno debato s pravno stroko in so rekli, da je pogodba dobro napisana. Kaksni posli, o katerih govoris, so lahko samo mutnjavi. Morda prijava na policijo ali kazenska tozba, mogoce?

Mowgli
23.03.2007, 14:25
Normalno da je bila lepa vrsta. Pa pak, pred Ljubljano je bila mnogo vecja (gledam v perspektivi).
Pogodbe za SS sem si dokaj pozorno prebral in tam pise, da 5 let ne smes prodajati, ce pa, ima sklad predkupno pravico. Na to temo sem imel tudi bolj strokovno debato s pravno stroko in so rekli, da je pogodba dobro napisana. Kaksni posli, o katerih govoris, so lahko samo mutnjavi. Morda prijava na policijo ali kazenska tozba, mogoce?

Pred tokratnim razpisom so bile pogodbe drugačne in veliko stanovanj se je, že po kratkem času, znašlo po tržni ceni na prostem trgu... JSS se uči na napakah!

mrjerry
23.03.2007, 15:14
Pa ravno dokumentacijo tokratnega razpisa sem se posebej dobro prestudiral. Bilo je nekaj clenov, ki so pisali o tem, da stanovanje lahko prosto predas na trg sele po petih letih. Celo za dajanje v najem si moral pridobiti soglasje sklada...

Saj govoriva o razpisu, ki se je iztekel januarja letos?

anarchy
24.03.2007, 00:18

No, da se vrnemo nazaj k izvoru teme.

Kaksna je prioriteta slovenskih druzin? Naj naredijo eno anketo, pa bo. Jaz sem povedal svoje mnenje na zalost se vecina ne strinja z mano in imajo cisto druge prijoritete. No, zame je otrok cisto na zadnji listi, ker vse ostalo pride prej, tko, da dolker ostalega ne izpolnim ne bom imel otrok.

Soleil
24.03.2007, 19:40
Po trenutni vrednosti stanovanj vsaj 100.000,00 evrov za začetek. Plača povprečna 650 evrov. Če mi razložiš kako greš danes na svoje pri teh cenah? Meni ni jasno.

Povprečna slovenska plača ni 650€ . Je okrog 770€ - po podatkih SURS-a. :approve:

Kako greš danes na svoje pri teh cenah? Greš v najem in si na svojem. Pomembo je, da greš na svoje, ne v svoje. Ni zdravo, da si pri 25-ih še doma pri starših. Odnosi med otroci in starši so boljši, če živijo vsak na svojem. ;)

Sicer pa zakaj bi vsi rinili v svoja lastniška stanovanja? Če imaš keš in lahko stanovanje skeširaš, vredu. Če pa vzameš kredit za 20 let (tako so obroki ravno še znosni), ga preplačaš za polovico. Če razliko od najemnine in obroka kredita nalagaš 20 let, se ti nabere dovolj keša za neko NOVO stanovanje. S kreditom pa imaš čez 20 let preplačano 20 let staro stanovanje. Vsak pa zase najbolje ve, kaj se mu splača in kaj hoče. Po želji ... :dontknow:

Ne vem pa, če se zavedate, da vsi ti ljudje, ki silijo v lastno stanovanje, ne bodo imeli denarja za vzdrževanje teh nepremičnin, ki bodo začele razpadati.

V Evropi je veliko večji delež stanovanj najemniški, kot pa lastniški. Le Slovenci silomo v lastna stanovanja. Pač, miselnost iz preteklosti. :angel:

nattka
25.03.2007, 18:50
Ne vem pa, če se zavedate, da vsi ti ljudje, ki silijo v lastno stanovanje, ne bodo imeli denarja za vzdrževanje teh nepremičnin, ki bodo začele razpadati.

:dontknow:

če stanovanje primerno vzdržuješ, gotovo ne začne razpadati ...

anarchy
26.03.2007, 00:21
Povprečna slovenska plača ni 650€ . Je okrog 770€ - po podatkih SURS-a. :approve:

Kako greš danes na svoje pri teh cenah? Greš v najem in si na svojem. Pomembo je, da greš na svoje, ne v svoje. Ni zdravo, da si pri 25-ih še doma pri starših. Odnosi med otroci in starši so boljši, če živijo vsak na svojem. ;)

Sicer pa zakaj bi vsi rinili v svoja lastniška stanovanja? Če imaš keš in lahko stanovanje skeširaš, vredu. Če pa vzameš kredit za 20 let (tako so obroki ravno še znosni), ga preplačaš za polovico. Če razliko od najemnine in obroka kredita nalagaš 20 let, se ti nabere dovolj keša za neko NOVO stanovanje. S kreditom pa imaš čez 20 let preplačano 20 let staro stanovanje. Vsak pa zase najbolje ve, kaj se mu splača in kaj hoče. Po želji ... :dontknow:

V Evropi je veliko večji delež stanovanj najemniški, kot pa lastniški. Le Slovenci silomo v lastna stanovanja. Pač, miselnost iz preteklosti. :angel:

Povprecen slovenec ne bo vidu te povprecne place in se z njo si bo tezko kupu stanovanje. Neprenicnine so itak eden izmed najvecjih biznisov na svetu poleg nafte, ce si v najemu je pa res najslabse, ker porabis v celem zivljenju toliko denarja, da bi si lahko kupu ze stanovanje, z tem, da nekdo lahko lepo na tvoj racun zivi samo od par najemnin.

mrjerry
26.03.2007, 08:01
Povprecen slovenec nima povprecne place?

Soleil
26.03.2007, 08:09
:dontknow:

če stanovanje primerno vzdržuješ, gotovo ne začne razpadati ...

Primerno pa ga lahko vzdržuješ le, če imaš sredstva za to.

Soleil
26.03.2007, 08:15
Povprecen slovenec ne bo vidu te povprecne place in se z njo si bo tezko kupu stanovanje. Neprenicnine so itak eden izmed najvecjih biznisov na svetu poleg nafte, ce si v najemu je pa res najslabse, ker porabis v celem zivljenju toliko denarja, da bi si lahko kupu ze stanovanje, z tem, da nekdo lahko lepo na tvoj racun zivi samo od par najemnin.

Miselnost tipične Slovenske ovce: moram kupiti si svoje stanovanje, sicer bom keš metal stran.

Preračunaj si koliko je najemnina za 20 let in koliko je kredit z obrestmi na 20 let. K stroškom nakupa nepremičnine prištej še vse stroške vzdrževanja nepremičnine. Na drugi strani pa tisto razliko, ki ti ostane, če živiš v najemu, seštej in prištej še 5% letni donos in dobiš lepo vsotico denarja. Po 20 letih imaš v primeru nakupa nepremičnine staro stanovanje in nič gotovine, v primeru najema pa imaš gotovino za novo stanovanovanje. Nisi na izgubi. Stanovanje pa se splača kupiti le, če imaš gotovino oz. vsaj s kreditom na 5 let.

nattka
26.03.2007, 08:18
Primerno pa ga lahko vzdržuješ le, če imaš sredstva za to.

po tvoje torej ljudje kupijo stanovanje, se vselijo, si nabavijo lepo in drago opremo, 20 let plačujejo kredit ... potem pa prepustijo vse skupaj zobu časa?

ne razumem ravno tvoje trditve ...

Soleil
26.03.2007, 08:25
po tvoje torej ljudje kupijo stanovanje, se vselijo, si nabavijo lepo in drago opremo, 20 let plačujejo kredit ... potem pa prepustijo vse skupaj zobu časa?

ne razumem ravno tvoje trditve ...

Tudi to se zgodi.

freya
26.03.2007, 08:26
tudi staro stanovanje lahko prebeliš, prodaš in dobiš gotovino.
Sicer nisem naredila nobenih natančnih izračunov glede donosa, priznam, tudi donos bo po napovedih začel padati, si pa tudi ti pozabila upoštevati, da cena nepremičnin še vedno raste. Še nekaj moti...po moje so v Ljubljani najemnine višje kot pa bi bil mesečni obrok kredita. Ljubljančani?

nattka
26.03.2007, 08:31
Tudi to se zgodi.

vendar sem tvoj post razumela kot neko splošno pravilo, ki velja za vse lastnike nepremičnin ... ker si zapisala citiram: Ne vem pa, če se zavedate, da vsi ti ljudje, ki silijo v lastno stanovanje, ne bodo imeli denarja za vzdrževanje teh nepremičnin, ki bodo začele razpadati. ...

s tem se pa ne morem strinjati ... pa še marsikateri lastnik nepremičnine ne ... nasprotno, marsikdo se za nekaj let odreče dopustu ali pa še čemu drugemu, da ima lahlo nepremičnino ( sploh hišo) urejeno in dodelano ...

nattka
26.03.2007, 08:37
Sicer nisem naredila nobenih natančnih izračunov glede donosa, priznam, tudi donos bo po napovedih začel padati, si pa tudi ti pozabila upoštevati, da cena nepremičnin še vedno raste. Še nekaj moti...po moje so v Ljubljani najemnine višje kot pa bi bil mesečni obrok kredita. Ljubljančani?

yap ...:approve:

pa tudi če upoštevaš, da so drugje najemnine nižje, so posledično v istem kraju nižje tudi cene nepremičnin ...
torej primerjalno je povsod enako ...

pa tudi plače so pri nas realne vedno nižje in si bo tudi kredit čedalje težje privoščiti ... torej je iz več vidikov v naši deželici ta trenutek bolje iti v nakup ...

se strinjam da je zunaj bistveno več najemniških stanovanj, a je tudi bistveno drugače na trgu nepremičnin ... torej je treba vedno primerjati VSE parametre, ki vladajo v določeni situaciji ...

mrjerry
26.03.2007, 08:40

Je nekje tam - tam. S placevanjem najemnine stanovanje `odplacas' nekje med 15 in 20 let (odvisno od visine najmenine in stanovanja) - za podobno obdobje se jemljejo tudi krediti. Prednost najema je, da se lahko redno selis (si recimo vsakih 5 let v novem stanovanju, ce ti ga seveda uspe najti), prednost kredita pa seveda to, da imas nekoc lastno stanovanje, v katerem lahko zivis, ga dajes v najem ali eventuelno prodas.

Na zadnjem razpisu stanovanjskega sklada sem napravil racunico za stanovanja kvadrature okrog 40m2. Njihova cena v ljubljani je bila okrog 20 mio SIT. Ce bi vzel kredit (sem se pozanimal na banki, tako da imam konkretne cifre), bi ga odplacal na okroglo po 20 letih, skozi okno pa bi slo skoraj 30mio starih. Po pogovoru z nekaterimi, ki bolje poznajo slovenski nepremicninski trg sem prisel do zakljucka, da taksna investicija ni najboljsa, saj je donos na tako veliko obdobje majhen. Za bistveno vec kot 150.000 EUR realne vrednosti (cez 20 let bi bila stevilka seveda visja, toda predvsem zaradi inflacije) stanovanja najverjetneje ne bi prodal. Dvajsetlet trajajoca investicija bi tako navrgla kvecjemu kak procent na leto, to pa je ze primerljivo z bancnimi obrestmi.

Racunica je sicer nekoliko bolj zakomplicirana, kot sem zapisal zgoraj. De facto pa se izkaze, da razen, ce imas gotovino na kupu, nakup stanovanja ni zelo dobra oblika investicije z namenom obracati kapital.

Mowgli
26.03.2007, 08:43

Če bi enkrat objavili znesek, ki je dejansko največkrat izplačan kot plača v Sloveniji, namesto nekakega "povprečnega" zneska, ki je statistična farsa...

Mowgli
26.03.2007, 08:47
Povprecen slovenec nima povprecne place?

Pretežni del Slovencev najbrž nima povprečne plače (glede na termin, kot ga uporablja SURS).

mrjerry
26.03.2007, 08:49
Najveckrat izplacan znesek je se nekoliko nizjji, ker proazdelitev plac ni simetricna (statistika, statistika...). Podatek o povprecni placi pa NI namenjen podajanju Janezovega zasluzka, ampak za izdelovanje drugih ekonomskih studij. In v tem primeru tak podatek lepo pije vodo, saj se v povprecju Janezi prevec zadolzujemo. Izkaze se namrec, da Janezu od povprecne place ostane premalo, da bi dovolj na gosto hodil se na dopust, menjal avtomobile in garderobo ter v preobleki bozicka osreceval druzino. Posledicno se povecuje tudi zadolzenost. Ergo, podatek pije vodo in je tudi primerljiv s tujimi ekvivalenti.

Najveckrat izplacane place pa ne morejo objaviti, saj je podatek o placi z izjemo javnih usluzbencev oseben ;)

freya
26.03.2007, 08:51
jaz na stanovanje nekak ne gledam kot na investicijo pač pa reševanje osnovnega ekstencialnega problema ....zase in kot nakup hiše tudi začasno za svoje zanamce.
Čisto osnovni izračun daje misliti, da celotno nepremičnino ne more kupiti vsak na kredit. Kaj pa varianta, da namensko varčuješ nekaj let, nato za manjko kupnine vzameš kredit?

ps.tukaj je čisto osnovni izračun kredita z obrokom 400€ na 20 let, sigurno obstajajo ugodnejši.
Mesečna obveznost: 400,00 EUR (95.856,00 SIT)
Število obrokov: 240
Odobreni znesek 53.990,52 EUR (12.938.288,21 SIT)
Začetna mesečna obveznost: 400,00 EUR (95.856,00 SIT)

nattka
26.03.2007, 09:04
nekako tudi denar, ki ga plačuješ za najemnino ni goli "brezobrestni" znesek ...

prvič ga daješ v žep nekomu drugemu, ti pridobiš samo pravico do bivanja, vse ostalo je še vedno na tvojih ramenih ... se pravi stroški in nenujna popravila ...

drugič, tega denarja ne moreš porabiti v druge namene, torej ga enastovno nimaš in po 20 letih nimaš ne denarja ne stanovanja ...

poleg tega, tudi kupiš avto na kredit, ga krepko preplačaš, pa vseeno narod masovno kupuje pleh ...

torej je treba res na nakup stanovanja gledati drugače kot le na goli kredit ...

tudi mobilnost mislim da ne bi smela biti težava ... namreč svojo nepremičnino lahko daš v najem in iz tega naslova sebi plačuješ najemnino kje drugje, če je že taka situacija ...

pa v vsakem primeru - nakup ali najem, moraš imeti plačo, ki ti to omogoča ...

mrjerry
26.03.2007, 09:23
jaz na stanovanje nekak ne gledam kot na investicijo pač pa reševanje osnovnega ekstencialnega problema ....zase in kot nakup hiše tudi začasno za svoje zanamce.
Čisto osnovni izračun daje misliti, da celotno nepremičnino ne more kupiti vsak na kredit. Kaj pa varianta, da namensko varčuješ nekaj let, nato za manjko kupnine vzameš kredit?

ps.tukaj je čisto osnovni izračun kredita z obrokom 400€ na 20 let, sigurno obstajajo ugodnejši.
Mesečna obveznost: 400,00 EUR (95.856,00 SIT)
Število obrokov: 240
Odobreni znesek 53.990,52 EUR (12.938.288,21 SIT)
Začetna mesečna obveznost: 400,00 EUR (95.856,00 SIT)

400 * 240 pa znese 96000 EUR
Jaz sem sicer racunal na nekoliko visje zneske, ampak se v obeh primerih ne izzide.

mrjerry
26.03.2007, 09:29
nekako tudi denar, ki ga plačuješ za najemnino ni goli "brezobrestni" znesek ...

prvič ga daješ v žep nekomu drugemu, ti pridobiš samo pravico do bivanja, vse ostalo je še vedno na tvojih ramenih ... se pravi stroški in nenujna popravila ...

drugič, tega denarja ne moreš porabiti v druge namene, torej ga enastovno nimaš in po 20 letih nimaš ne denarja ne stanovanja ...

poleg tega, tudi kupiš avto na kredit, ga krepko preplačaš, pa vseeno narod masovno kupuje pleh ...

torej je treba res na nakup stanovanja gledati drugače kot le na goli kredit ...

tudi mobilnost mislim da ne bi smela biti težava ... namreč svojo nepremičnino lahko daš v najem in iz tega naslova sebi plačuješ najemnino kje drugje, če je že taka situacija ...

pa v vsakem primeru - nakup ali najem, moraš imeti plačo, ki ti to omogoča ...

Tocno takole racunico sem imel v glavi se kaksno leto nazaj. Ampak sem dejansko zanemaril eno stvar... Glede na to, da sem mlad in na zacetku delovne kariere, se cutim sam do sebe odgovornega po povecevanju lastnega osebnega dohodka.

V tem primeru je najemnina, ki jo lahko placujes danes, taksna, da ti ne omogoca pretiranega varcevanja. Vendar se ti z leti visa osebni dohodek. Ce povisico (ali vsaj njen cim vecji del) namenjas v varcevanje in ce ti stvari vsaj priblizno gredo po planu, imas v 20 letih vec, kot bi imel, ce bi odplaceval kredit. In to v gotovini. Poleg tega je meni (kot mlademu cloveku brez druzine) 40 kvadratov cez glavo dovolj. Cez 20 let pa mi bo to premalo, zgolj s prodajo stanovanja pa ne bom zasluzil toliko, da bi sel v vecjega. V vsakem primeru bom torej cez 20 let poleg denarja za stanovanje (ali pa stanovanje samo) moral imeti se bonus v denarju. Ce si torej v TAKSNI situaciji, se mi osebno najem zdi boljsi od kredita. Predvsem zato, ker je tvoja socialna varnost dejansko visja, saj nimas visokih financih obveznosti.

Od vsega pa ti stanovanjsko situacijo najbolj olajsa dejstvo, da imas partnerja, ki ima prav tako perspektivno redno sluzbo in ki se mu/ji zdi samo po sebi umevno prispevati svojo polovico pogace. Pa naj bo to najemnina, skupno varcevanje ali odplacevanje kredita. Ce se dva dogovorita, zorganizirata in se tega tudi drzita, situacija se zdalec ni tako zakomplicirana.

Mowgli
26.03.2007, 09:32
Prepričevanje množic, da je nakup stanovanja prioriteta vsake slovenske družine je donosen posel za marsikoga. Sicer je pa res tudi to, da se je v zadnji dekadi cena stanovanja v LJ skoraj potrojila in da ob upoštevanju tovrstnih trendov (kar je v naprej verjetno zavajajoče, oz. pretirano) obresti postanejo sprejemljivejše. Osebno se mi zdi, da bi bilo državljanom bolje, če bi država nadzorovala cene nepremičnin z gradnjo stanovanj za oddajo, kot prodajo.

Nekako naivno še vedno računam na to, da so "oni zgoraj" tu zaradi mene in ne jaz zaradi njih. ...in da naj bi bil njihov položaj kdaj posledica sposobnosti, ne le nepotizma in prave barve. Ko se bo moj optimizem povsem sesul, namreč ne bom imel nobenega razloga več vztrajati v tej državi. Ali se bom odselil ali pa odcepil :approve: :veryevil:

mrjerry
26.03.2007, 09:37
Prepričevanje množic, da je nakup stanovanja prioriteta vsake slovenske družine je donosen posel za marsikoga. Sicer je pa res tudi to, da se je v zadnji dekadi cena stanovanja v LJ skoraj potrojila in da ob upoštevanju tovrstnih trendov (kar je v naprej verjetno zavajajoče, oz. pretirano) obresti postanejo sprejemljivejše. Osebno se mi zdi, da bi bilo državljanom bolje, če bi država nadzorovala cene nepremičnin z gradnjo stanovanj za oddajo, kot prodajo.

Dober predlog, ja.
Cene stanovanj pa pocasi dosegajo maksimum. Ze daljsi cas se nepremicninarjem kar dobro tresejo hlace in cakajo, kdaj bo vse skupaj pocilo. Morda se splaca imetih jih kaksni 100 kil pod palcem v primeru, ko bo kaksna psiholosko pogojena razprodaja :clown:

nattka
26.03.2007, 09:38
no naj te potolažim ...

sama sem nekaj let nazaj dala za stanovanje 22 mio ... pred kratkim so sosedje enako stanovanje kot moje prodali za 35 mio ...

tako da se ne bojim izgube ... obresti imam že v žepu ... pa je minilo le nekaj let ( 5 jih bo) ...

nattka
26.03.2007, 09:40
:

cene novogradenj 4000 € po kvadratu so navadna kraja ...:approve:

freya
26.03.2007, 09:56
400 * 240 pa znese 96000 EUR
Jaz sem sicer racunal na nekoliko visje zneske, ampak se v obeh primerih ne izzide.

tak je bančni izračun stanovanjskega kredita NLB, sigurno pa so ugodnješi. Znesek obroka 400€ je sestavljen iz glavnice + obresti, odobreni znesek pa je znesek izplačila kredita.

mrjerry
26.03.2007, 09:56
no naj te potolažim ...

sama sem nekaj let nazaj dala za stanovanje 22 mio ... pred kratkim so sosedje enako stanovanje kot moje prodali za 35 mio ...

tako da se ne bojim izgube ... obresti imam že v žepu ... pa je minilo le nekaj let ( 5 jih bo) ...

Nocem namigovati, da gre za izgubo. Pac pa vem za iinvesticije, pri katerih so pricakovani donosi visji. Pa vedno se splaca upostevati se vpliv inflacije, ker tako ugotovis, koliko se je tvojemu premozenju DEJANSKO povecala vrednost.

freya
26.03.2007, 09:59
no naj te potolažim ...

računajo, da naslednjih 5 let še ne bi prišlo do trenda padanja cen stanovanj, od 5-10 pa sigurno

nattka
26.03.2007, 10:00
Nocem namigovati, da gre za izgubo. Pac pa vem za iinvesticije, pri katerih so pricakovani donosi visji. Pa vedno se splaca upostevati se vpliv inflacije, ker tako ugotovis, koliko se je tvojemu premozenju DEJANSKO povecala vrednost.

ne ne nisva se razumela ...
investiram drugam ... stanovanje imam zato, da bom pri 50 tih, ko me bodo začele zapuščati moči vsaj s streho nad glavo preskrbljena ...
zato sem zgoraj omenila, da na nakup stanovanja ne gledam kot na investicijo ...

recimo, meni se ne zdi ravno pametno vlagati v nepremičnine v smislu investiranja, za to obstajajo pametnejši in donosnejši viri ... govorim le o "štalci", kamor se vračam po službi ...

Mowgli
26.03.2007, 10:01
cene novogradenj 4000 € po kvadratu so navadna kraja ...:approve:

Pravzaprav... zakaj? Če je narod zadosti blesav, da se stegne... vedno se najde ovca, ki da še malo več, pa ne glede na vse.

Za ta denar bi lahko že vsak sam gradil. Res da ne v centru mesta, ampak se mi zdi, da ni prioriteta mladih družin ravno top lokacija in visoki skupni stroški v blokih. Bi se s samogradnjo še ene slovenske bistre pogruntavščine znebili - upravnikov.

Natttka, ko boš v letih, ti bo mularija iz bloka vsiljevala hologram in ostale, tebi nepotrebne, tehnične dosežke. Kot zdaj med štiri stene zaprtim penzionerjem "težimo" s kabli, optiko....
Tak trend rasti cen, kot ga poznamo do sedaj pa najbrž tudi ni več pričakovati. Tako kot pri vzajemcih je začeten pojav. Le da pri nas "začetki" trajajo 15 ali 20 let. :veryevil:

nattka
26.03.2007, 10:02
računajo, da naslednjih 5 let še ne bi prišlo do trenda padanja cen stanovanj, od 5-10 pa sigurno

mislim da je skrajni čas, da cene nepremičninam padejo ... :approve:

nattka
26.03.2007, 10:15
Pravzaprav... zakaj? Če je narod zadosti blesav, da se stegne... vedno se najde ovca, ki da še malo več, pa ne glede na vse.

Za ta denar bi lahko že vsak sam gradil. Res da ne v centru mesta, ampak se mi zdi, da ni prioriteta mladih družin ravno top lokacija in visoki skupni stroški v blokih. Bi se s samogradnjo še ene slovenske bistre pogruntavščine znebili - upravnikov.

Natttka, ko boš v letih, ti bo mularija iz bloka vsiljevala hologram in ostale, tebi nepotrebne, tehnične dosežke. Kot zdaj med štiri stene zaprtim penzionerjem "težimo" s kabli, optiko....
Tak trend rasti cen, kot ga poznamo do sedaj pa najbrž tudi ni več pričakovati. Tako kot pri vzajemcih je začeten pojav. Le da pri nas "začetki" trajajo 15 ali 20 let. :veryevil:

sam ne mene med tečne penzioniste metat ...:D :D

sicer se pa še vedno lahko odselim ane ...;)

mrjerry
26.03.2007, 10:25
investiram drugam ... stanovanje imam zato, da bom pri 50 tih, ko me bodo začele zapuščati moči vsaj s streho nad glavo preskrbljena ...
zato sem zgoraj omenila, da na nakup stanovanja ne gledam kot na investicijo ...

recimo, meni se ne zdi ravno pametno vlagati v nepremičnine v smislu investiranja, za to obstajajo pametnejši in donosnejši viri ... govorim le o "štalci", kamor se vračam po službi ...

V tem primeru je nihanje vrednosti res ena zadnjih stvari, ki te zanima. Morda tvoje otroke kdaj, ko zacnejo `odstevati dneve' :clown: :veryevil:

mrjerry
26.03.2007, 10:26

marsikoga lahko `zvije' ze stagniranje cen

Soleil
26.03.2007, 10:29
Kolikšna je cena za stanovanje na trgu? 84.000,00€

KREDIT

Kolikšen je mesečni obrok? 597,79€/mesec (kar je tudi za slovenske plače v dvoje veliko in težko zraven še varčuješ)

Kolikšen je poplačan kredit z obrestmi vred? 597,79€ × 240 mesecev = 143.469,60€ (toliko daš v 20 letih za stanovanje)

Koliko stanovanje preplačam? 143.469,60€ - 84.000,00€ = 59.469,60€

NAJEM

Koliko znaša najemnina: 400,00€/mesec (pa saj ti ni treba najeti stanovanja za 800€/mesec)

Koliko najemnine plačam v 20 letih: 597,79€ × 240 mesecev = 96.000,00€ (toliko daš v 20 letih za stanovanje)

ANALIZA

Kolikšna je mesečna razlika med stroški najema in nakupa? 597,79€/mesec - 400,00€/mesec = 197,79€ (toliko lahko v najemu

privarčuješ)

Naložba privarčevanega kapitala prinese: 20 let po 197,79€ s 5% letnim donosom = cca. 80.000,00€ (toliko kapitala imaš po 20 letih)

Kolikšna je vrednost kupljenega stanovanja po 20 letih: cca. 70.000,00€ (tudi, če je tvoje stanovanje obnovljeno, leti izgradnje, ostala stanovanja in skupni prostori dajo ceni svoj pečat)

Kolikšna je izguba kapitala pri nakupu: 143.469,60€ - 70.000,00€ = 73.469,60€ (toliko denarja dejansko vržeš v zrak z nakupom, ker so obresti tako visoke)

Če stanovanje kupiš z gotovino, se splača. Ni pa to neka taka naložba, da bi kupoval stanovanja, jih oddajal v najem in od tega kaj konkretnega zaslužil. Več dobiš z obrestmi na banki. Cene (novih) stanovanj bodo še rasle, toda nekje je psihološka meja in itak, da rast ne bo linearna in se bodo cene približale limitni vrednosti.

nattka
26.03.2007, 10:31
V tem primeru je nihanje vrednosti res ena zadnjih stvari, ki te zanima. Morda tvoje otroke kdaj, ko zacnejo `odstevati dneve' :clown: :veryevil:

eden ima pri pri 21 svoje stanovanje ( je pač priden, kaj čem :blush: in to na 30 letni kredit) ... drugi varčuje v skladih v ta namen ...

smo pač utrgana familija, kaj češ ... tale mati tukaj ne prizna praznih izgovorov ...
živimo v času, ko si pač moramo streho nad glavo in penzije sami priskrbeti ... država je v globokem finančnem breznu ...

imajo pa tuje banke bistveno ugodnejše kredite ...;)

nattka
26.03.2007, 10:41
Naložba privarčevanega kapitala prinese: 20 let po 197,79€ s 5% letnim donosom = cca. 80.000,00€ (toliko kapitala imaš po 20 letih)

Kolikšna je vrednost kupljenega stanovanja po 20 letih: cca. 70.000,00€ (tudi, če je tvoje stanovanje obnovljeno, leti izgradnje, ostala stanovanja in skupni prostori dajo ceni svoj pečat)

in pri 50 tih začneš končno živeti v takem stanovanju, ki ti je všeč ... s tako opremo, ki jo imaš rad ... v tistem kraju, kjer si si že od nekdaj želel ...

z 80 000 privarčevanimi si dosti ne boš mogla pomagati, ker si boš lahko pri enakih cenah, kot so danes ( 4000€ na kv) kupila bore malo ...

70 000 € vredna nepremičnina pa ne predstavlja samo golih starih sten, ampak naš dom ...

sicer pa je stvar premisleka ... enim paše nakup enim najem ... odvisno pač tudi ciljev, ki jih imamo ...

eni menijo, da bodo čez 20 let lažje kupili, če se bodo sploh odločili za nakup ... drugi smo mnenja, da človek največ ustvari dokler je mlad ...

in zato je ta tema tako zanimiva ... prioritete imamo pač različne in zanimiva so ta različna razmišljanja ...

bilo bi nesmiselno tu upoštevati še dejstvo, da marsikdo, ki ti postreže s takim izračunom, razliko v 20 letih zmeče v pleh ... ne vsi, veliko pa jih ...

Mowgli
26.03.2007, 10:43
Tuje banke imajo ugodnejše kredite, tuje države pametnejšo stanovanjsko politiko, domače firme (podobnost z Gorenjem ali Unionom je zgolj naključna :veryevil:) pa se v tujih državah prodajajo po bistveno nižjih cenah. Če vsi forumaši nenkrat prodamo nepremičnine in spokamo, se bo nepremičninski trg resno zatresel inu ablast bu mrbit malu zasrbejlu... :angel:

nattka
26.03.2007, 10:45
Tuje banke imajo ugodnejše kredite, tuje države pametnejšo stanovanjsko politiko, domače firme (podobnost z Gorenjem ali unionom je zgolj naključna :veryevil:) pa se v tujih državah prodajajo po bistveno nižjih cenah. Če vsi forumaši nenkrat prodamo nepremičnine in spokamo, se bo nepremičninski trg resno zatresel inu ablast bu mrbit malu zasrbejlu... :angel:

a me vabiš na karibe ...:blush:

Mowgli
26.03.2007, 10:46
a me vabiš na karibe ...:blush:
Itak! Ampak brez mulcev in pivopije :clown:

nattka
26.03.2007, 10:47
Itak! Ampak brez mulcev in pivopije :clown:

sam dnar od nepremičnine vzamem sabo ...:rolling:

dvojčica
26.03.2007, 10:49

Nattka no...:D ;)

nattka
26.03.2007, 10:50
Nattka no...:D ;)

slikovit jezik bi rekla ...:D

Mowgli
26.03.2007, 10:54
sam dnar od nepremičnine vzamem sabo ...:rolling:

Yes, please.... :angel: Čez pol ure v v Coffe Pointu... :clown:

freya
26.03.2007, 10:56
Normalno, tudi na področju stanovanj se bodo stvari začele spreminjati. Kdor je pred 10 ali 5 leti kupil nepremičnino, tudi na kredit, se mu je že izplačala in preplačala, to je dejstvo in nepremičnino posedovati ali imeti v najemu je neprecenljiva razlika. Za naslednje desetletje se lahko situacija spremeni.
Trapasto je razmišljanje, da je treba kupljeno stanovanje vzdrževati, najemniško pa ne. Mislim, pri vzdrževanju stanovanja res ni kakih ogromnih stroškov razen če se gleda celovito za vzdrževanje celotnega bloka. Pri najemniškem stanovanje je pravtako del najemnine vplačilo v rezervni sklad, ki vam ga pač zaračuna lastnik.
Drugi vidik je varnost. Kupljena nepremičnina daje varnost v primeru izgube službe, bolezni v poznejših letih. razmišljanje tistih, ki so v času jazbinškovega zakona in še desetletje kasneje razmišljali v prid najemniškim stanovanjem, danes plačujejo ekonomsko najemnin stanovanj, pred leti bi jih dobili skorajda zastonj, v kolikor so jo sposobni plačevati.
Tretji vidik je starost....po moje si vsak vsaj v srednjih letih želi mirno življenje na svojem. konec koncev, prihaja do zloma borz, inflacij..in ob ogromnih zneskih v bankah, ki lahko čez noč postanejo veliko manj vredni, ti lahko na stara leta izpuhti denar v zrak, z njim pa tudi stanovanje. O penzijah pa vemo, kakšne lahko pričakujemo...za najemnino še bo, kaj več pa že ne.

nattka
26.03.2007, 10:58
Normalno, tudi na področju stanovanj se bodo stvari začele spreminjati. Kdor je pred 10 ali 5 leti kupil nepremičnino, tudi na kredit, se mu je že izplačala in preplačala, to je dejstvo in nepremičnino posedovati ali imeti v najemu je neprecenljiva razlika. Za naslednje desetletje se lahko situacija spremeni.
Trapasto je razmišljanje, da je treba kupljeno stanovanje vzdrževati, najemniško pa ne. Mislim, pri vzdrževanju stanovanja res ni kakih ogromnih stroškov razen če se gleda celovito za vzdrževanje celotnega bloka. Pri najemniškem stanovanje je pravtako del najemnine vplačilo v rezervni sklad, ki vam ga pač zaračuna lastnik.
Drugi vidik je varnost. Kupljena nepremičnina daje varnost v primeru izgube službe, bolezni v poznejših letih. razmišljanje tistih, ki so v času jazbinškovega zakona in še desetletje kasneje razmišljali v prid najemniškim stanovanjem, danes plačujejo ekonomsko najemnin stanovanj, pred leti bi jih dobili skorajda zastonj, v kolikor so jo sposobni plačevati.
Tretji vidik je starost....po moje si vsak vsaj v srednjih letih želi mirno življenje na svojem. konec koncev, prihaja do zloma borz, inflacij..in ob ogromnih zneskih v bankah, ki lahko čez noč postanejo veliko manj vredni, ti lahko na stara leta izpuhti denar v zrak, z njim pa tudi stanovanje. O penzijah pa vemo, kakšne lahko pričakujemo...za najemnino še bo, kaj več pa že ne.

vedno znova me navdušuješ ...:2thumbs:
v enem postu si povedala več pametnega, kot bi jaz v celem dnevu ...

freya
26.03.2007, 11:03
Kolikšna je cena za stanovanje na trgu? 84.000,00€

KREDIT

Kolikšen je mesečni obrok? 597,79€/mesec (kar je tudi za slovenske plače v dvoje veliko in težko zraven še varčuješ)

Kolikšen je poplačan kredit z obrestmi vred? 597,79€ × 240 mesecev = 143.469,60€ (toliko daš v 20 letih za stanovanje)

Koliko stanovanje preplačam? 143.469,60€ - 84.000,00€ = 59.469,60€

NAJEM

Koliko znaša najemnina: 400,00€/mesec (pa saj ti ni treba najeti stanovanja za 800€/mesec)

Koliko najemnine plačam v 20 letih: 597,79€ × 240 mesecev = 96.000,00€ (toliko daš v 20 letih za stanovanje)

ANALIZA

Kolikšna je mesečna razlika med stroški najema in nakupa? 597,79€/mesec - 400,00€/mesec = 197,79€ (toliko lahko v najemu

privarčuješ)

Kolikšna je izguba kapitala pri nakupu: 143.469,60€ - 70.000,00€ = 73.469,60€ (toliko denarja dejansko vržeš v zrak z nakupom, ker so obresti tako visoke)

Če stanovanje kupiš z gotovino, se splača. Ni pa to neka taka naložba, da bi kupoval stanovanja, jih oddajal v najem in od tega kaj konkretnega zaslužil. Več dobiš z obrestmi na banki. Cene (novih) stanovanj bodo še rasle, toda nekje je psihološka meja in itak, da rast ne bo linearna in se bodo cene približale limitni vrednosti.

za stanovanje vredno 84.000€ bo plačala več najemnine kot pa 400€

se strinjam...nakup stanovanja v celoti na kredit se ne splača, čeprav so nekateri le prisiljeni v to. Splača pa se namensko varčevanje + najem kredita za doplačilo, kar ti zmanjka do celotne kupnine.
ps. pri večini, ki sami navarčujejo in poskrbijo za lastno stanovanje, zraven primaknejo tudi starši. V celoti stanovanja pa otrokom ne mislim kupovat.

Soleil
26.03.2007, 11:34
za stanovanje vredno 84.000€ bo plačala več najemnine kot pa 400€

se strinjam...nakup stanovanja v celoti na kredit se ne splača, čeprav so nekateri le prisiljeni v to. Splača pa se namensko varčevanje + najem kredita za doplačilo, kar ti zmanjka do celotne kupnine.
ps. pri večini, ki sami navarčujejo in poskrbijo za lastno stanovanje, zraven primaknejo tudi starši. V celoti stanovanja pa otrokom ne mislim kupovat.

No ... saj ni treba najeti ravno nekega oh in sploh stanovanja, ki je vredno 84.000,00€. V mislih sem imela povprečno stanovanjce za 400€ ali manj mesečno za v najem in novo za nakup.

Sama sicer živim v najemniškem stanovanju za 400€ na mesec, ki je prav lepo in obnovljeno - je pa v Kranju in ne v LJ. Se moraš kar fajn potruditi, ko ga iščeš in niskati več mesecev, če je trba. Za enko najemnino bi lahko živela tudi v luknji iz leta 1966 brez centralne itd. Trenutno mi je pomembno, da sem na svojem. Na kakšen kredit lahko še za nekaj časa pozabim, starši ne bodo primaknili, tako da se mi nek nakup na silo na splača.

Sama sem mnenja, da je to oglaševanje kreditov in vsiljevanje miselnosti, da moraš stanovanje kupiti in ne najeti, le voda na mlin gradbene "mafije".

freya
26.03.2007, 13:59
Si samostojna, nisi pa na svojem ( kakor pišeš).
Čeprav pri taki najemnini verjetno ne ostane veliko, ne bi bilo slabo namensko varčevati.

edit:;) :)
dodajam smeškota, da ne pride do napetosti

mrjerry
26.03.2007, 14:12
U, dober point. Nisem pomislil, da biti na svojem in biti samostojen ni isto.

Mowgli
26.03.2007, 14:16
:D Kako hitro raznolikost razmišljanja preide v napetost....

Aleksander Vidmar
26.03.2007, 19:06
Hmmm:

1. Veliko denarja.

2. Dober ugled

3. Trdno zdravje

4. Seks.. veliko.

5. Stanovanja na vec krajih po svetu..

6. Zmeraj veliko prostega časa..

Mowgli
27.03.2007, 09:46
7. Zmerni optimizem!? :clown:

Aleksander Vidmar
27.03.2007, 13:34
7. Zmerni optimizem!? :clown:

Človek mora imet ambicije ;)

anarchy
28.03.2007, 21:54
No ... saj ni treba najeti ravno nekega oh in sploh stanovanja, ki je vredno 84.000,00€. V mislih sem imela povprečno stanovanjce za 400€ ali manj mesečno za v najem in novo za nakup.

Sama sicer živim v najemniškem stanovanju za 400€ na mesec, ki je prav lepo in obnovljeno - je pa v Kranju in ne v LJ. Se moraš kar fajn potruditi, ko ga iščeš in niskati več mesecev, če je trba. Za enko najemnino bi lahko živela tudi v luknji iz leta 1966 brez centralne itd. Trenutno mi je pomembno, da sem na svojem. Na kakšen kredit lahko še za nekaj časa pozabim, starši ne bodo primaknili, tako da se mi nek nakup na silo na splača.

Sama sem mnenja, da je to oglaševanje kreditov in vsiljevanje miselnosti, da moraš stanovanje kupiti in ne najeti, le voda na mlin gradbene "mafije".

Ce ga dobis res po ugodni ceni se splaca kupiti, v najem se vsekakor ne splaca iti, drugace pa najboljse biti pri starsih doma, dolker lahko, oziroma, dokler ne padejo cene stanovanj na neko normalno mejo, ker to ni normalno, eno 40m2 stanovanje bi moglo stati okoli 20.000€ , saj zemlja je v bistvu zastonj, od drzave ali ne vem koga, ker nekdo mastno sluzi na ta racun, kam gre ta denar pa vprasanje, materjal je poceni, delovna sila prav tako. Najvec zasluzijo uni, ki sploh nic ne delajo, geodeti, elektro, voda, zemlja in razna dovoljenja, itd.....

anarchy
28.03.2007, 21:56
U, dober point. Nisem pomislil, da biti na svojem in biti samostojen ni isto.
Ja ni isto, jaz sem tudi samostojen kao samo nisem na svojem, lahko bi bil na svojem, kar pa ne pomeni, da si samostojen, no, sej ni tolk pomembno, saj to je samo psihologija in samozavest, da si samostojen.

Raje sem svoboden, kot samostojen.

anarchy
28.03.2007, 21:57
Prepričevanje množic, da je nakup stanovanja prioriteta vsake slovenske družine je donosen posel za marsikoga. l:

Prepricevanje mnozic, da je imeti otroka prijoriteta ali smisel zivljenja, pa je se bolj donosen posel.

anarchy
28.03.2007, 22:02
Miselnost tipične Slovenske ovce: moram kupiti si svoje stanovanje, sicer bom keš metal stran.

Preračunaj si koliko je najemnina za 20 let in koliko je kredit z obrestmi na 20 let. K stroškom nakupa nepremičnine prištej še vse stroške vzdrževanja nepremičnine. Na drugi strani pa tisto razliko, ki ti ostane, če živiš v najemu, seštej in prištej še 5% letni donos in dobiš lepo vsotico denarja. Po 20 letih imaš v primeru nakupa nepremičnine staro stanovanje in nič gotovine, v primeru najema pa imaš gotovino za novo stanovanovanje. Nisi na izgubi. Stanovanje pa se splača kupiti le, če imaš gotovino oz. vsaj s kreditom na 5 let.

Jaz bom pa vseeno sparal, dokler ne kupim stanovanja, pa magari 20 let, to mi je prijoriteta, o druzini bom pa razmisljal sele takrat. Jaz bom vztrajal pri moji prijoriteti in, ce komu ni prav, naj znizajo cene stanovanj.

Dokler ti izberes denar v teh 20 letih, torej, da zivis se pri starsih, imas ogromno denarja, vsak mesec vec in ce vezes ta denar dobivas se obresti, tko, da res ful zasluzis, ko pa kupis stanovanje, bos lahko kupu novo, saj se bos vselil na novo.

maajde
28.03.2007, 22:42
Če ne misliš imeti otroke je najem najboljši. Če imaš otroke je vsaj eno gnezdo dobrodošlo. Za 84.000 evrov v Ljubljani ne dobiš nič. V Kranju dobiš za toliko denarja nekje 40 kv. metrov. Kakšno je življenje družine z dvema frocoma v takšni kvadraturi? Po mojem slabo. Kaj pa prevoz na delo stroški, čas???

Kar se tiče kreditov za stanovanje je to nekaj najbolj neumnega. Kredit za avto, opremo, počitnice lahko vzameš, za stanovanje oz. hišo v kateri živiš nikoli, saj v primeru krize ostaneš brez strehe nad glavo.
Kredit na 10, 15 in še več let, pa to je neumnost. Kaj če pride do krize? Kam boš šel z otroci? V šotor pred upravno enoto, parlament.

Pravite da bo nepremičninski balon počil in da bodo cene padle? Pravlijce za lahko noč, vsaj kar se tiče Ljubljane. Če balon poči bodo cene ostale na tem nivoju, in po mojem mnenju ne bodo šle dol.

Kaj pa če bo vlada ukinila prevoz na delo in povišala cene goriv za recimo 25 %, plača pa ostane na tem nivoju? Šele takrat bodo cene nepremičnin znorele do neba. Pa tudi najemnin. Zdi se mi da vlada dela v tej smeri.

Povprečna plača 770 evrov???? Zelo bi je bil vesel.

Soleil
29.03.2007, 07:46
Ce ga dobis res po ugodni ceni se splaca kupiti, v najem se vsekakor ne splaca iti, drugace pa najboljse biti pri starsih doma, dolker lahko, oziroma, dokler ne padejo cene stanovanj na neko normalno mejo, ker to ni normalno, eno 40m2 stanovanje bi moglo stati okoli 20.000€ , saj zemlja je v bistvu zastonj, od drzave ali ne vem koga, ker nekdo mastno sluzi na ta racun, kam gre ta denar pa vprasanje, materjal je poceni, delovna sila prav tako. Najvec zasluzijo uni, ki sploh nic ne delajo, geodeti, elektro, voda, zemlja in razna dovoljenja, itd.....

Če te ne moti živeti s starši (zamisli si, da je to v stanovanju v bloku in ne v hiši) do 45 leta, gledat TV vsak večer z njimi ter s svojo ženo/možem in otroki zraven, potem si lahko doma. ;) Ni pa to "normalno" in odnosi so manj kvalitetni kot če živi vsak v svojem stanovanju.

Cene stanovanj ne bodo padle. Zemlja ni zastonj, skupaj z dokumentacijo predstavlja večji del investicije. Sem projektant in ne govori, da nič ne delamo. :mad:

mrjerry
29.03.2007, 07:49
Ja ni isto, jaz sem tudi samostojen kao samo nisem na svojem, lahko bi bil na svojem, kar pa ne pomeni, da si samostojen, no, sej ni tolk pomembno, saj to je samo psihologija in samozavest, da si samostojen.

Raje sem svoboden, kot samostojen.

Ce nisi samostojen si od nekoga odvisen. Ker si od njega odvisen, se moras vsaj do neke mere podrejati njegovi volji. Sledi, da ne mores biti svoboden, ce nisi samostojen.

Jaz nisem govoril o svobodi in samostojnosti, ampak o razliki med BITI NA SVOJEM (ziveti nekje, kjer je tvoje) in BITI SAMOSTOJEN.

anarchy
31.03.2007, 18:53
Če te ne moti živeti s starši (zamisli si, da je to v stanovanju v bloku in ne v hiši) do 45 leta, gledat TV vsak večer z njimi ter s svojo ženo/možem in otroki zraven, potem si lahko doma. ;) Ni pa to "normalno" in odnosi so manj kvalitetni kot če živi vsak v svojem stanovanju.

Ja od 30 do 45 leta nekje biti z starsi ali se kaj vec, druzine valda se ne mislim imeti, ker nima smisla, dokler ne bom se samostojen, tacas pa presparam vsaj okoli 90.000SIT na mesec, ker, ce bi bil na svojem, bi mogu placevati najemnino ali kredit in se stroske, itd..., sam vsekakor ne bi mogu, mislim, folk govori o samostojnosti, samo, kaksna je razlika, ce sem z starsi ali z punco? Mislim, ce si zares samostojen, bi sel ziveti sam, samo ocitno je to res cisto mission imposible, saj zivimo v 21 stoletju, ni kot pred 500 leti, ko je moski zasluzu za celo druzino, zdaj morata biti vsaj 2 za preziveti, tko, da to ni lih neka samostojnost.

No, v 20 letih, bom tko lahko presparal vsaj okoli 20.000.000SIT, ter bom lahk osel ziveti nekako na svoje, drugi pa bodo bili se zmeri v najemu, ali zapufani v kreditih.

Jaz nocem imeti otroka, ker to je zame greh, mogoce bom kaksnega posvojil nekoc, saj ze tko nas je prevec, samo nekatere ljudi bi mogli res kastrirati.

anarchy
31.03.2007, 18:54
Ce nisi samostojen si od nekoga odvisen. Ker si od njega odvisen, se moras vsaj do neke mere podrejati njegovi volji. Sledi, da ne mores biti svoboden, ce nisi samostojen.

Jaz nisem govoril o svobodi in samostojnosti, ampak o razliki med BITI NA SVOJEM (ziveti nekje, kjer je tvoje) in BITI SAMOSTOJEN.

Tudi ti, ko gres z zeno ne bos bil samostojen, ker bos bil odvisen od nje in se bosta mogla nekako podrejati drug drugemu, ko gresta na razen, pa je sploh problem, saj sam tezko prezivis, toliko o svobodi in samostojnosti.

Mowgli
05.04.2007, 10:17
A? Bo bil kaj? Men se zdi, da bo bil kvečjemu poročen... :angel:

mrjerry
05.04.2007, 10:21
Ce bom bil bom ze locen :clown:

Studija Stoparskega vodnika je vsekakor hvalevredna, zal pa zaradi neobstoja casovnega stroja se ni utemljene potrebe po uporabi obrnjenih casov.

Mowgli
05.04.2007, 10:30
Nadprihodnjik, bi rekel oni iz sela Topirište Donje :D