Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Nove šolske ukane ministrstva in odnosi v šoli

biz
14.02.2007, 07:31
Ministrstvo za šolstvo želi v devetletkah ukiniti ocenjevanje. Kot oče šolarja, ki hodi v devetletko moram opisati izkušnje z devetletko, ki sem jo pridobil do sedaj, je enostavno porazna predvsem zaradi opisnih ocen v prvi triadi. Otroci ne znajo logično razmišljati, ne znajo se niti pravilno učiti in popolnoma je izginil duh tekmovalnosti, ki nas žene k še boljšim rezultatom. Uspeh si popravljajo z predmeti kot so glasba, telovadba, likovna vzgoja, gospodinjska vzgoja medtem ko pri predmetih kot so slovenščina, tuji jezik in matematika dosegajo povprečne rezultate. Disciplina je vedno bolj problematična, saj kazenskih ukrepov ni več še težje pa je problematične otroke odstraniti iz šole, pa čeprav motijo celotno delovanje šolskega pouka.
Izbirni predmeti so v veliki večini tako brezvezni in nepotrebni da je to prav smešno. Interesnih dejavnosti na šolah več ni, saj ni časa in želje šol po njih, pa tudi otroci imajo prepoln urnik.
Učitelji se vedno bolj pritožujejo da otroci ne znajo razmišljati ampak se učijo samo še na pamet in za kontrolke, ki morajo biti napovedane. Prav tako je napovedano ustno ocenjevanje, tako se otroci učijo samo tedaj ko bodo vprašani ali pisali in še to samo na pamet. Starši so nemočni, saj morata oba starša biti zaposlena da vzdržujeta družino in jih vzgoja otrok obremenjuje in tudi časovno povozi.
Kakšne so vaše izkušnje z devetletko in kakšni so vaši predlogi za spremembo

nattka
14.02.2007, 08:32
dokler je veljalo red, rad i disciplina ... pa tudi mnogim staršem ni bilo ok ...

bogim otrokom smo najprej ukinili oceno iz oblike ( se spomnite, da smo za vse spise, obnove in pisne izdelke dobili dve oceni: delo in oblika ...) ... nato je bilo treba ukiniti oceno iz vedenja, saj se to s sodobno vzgojo ne sklada ... vsi vzgojni ukrepi se na koncu leta brišejo in se več ne "seštevajo" kot nekoč, ko je nevzgojeni Janez lahko v 7 razredu letel iz šole, ker se ni znal obnašati in ker ni noben ukrep zalegel ...

no, da pa ne bi zafrustrirani učitelji se preveč znašali nad našo bogo deco, smo ob vikendih ukinili domačo nalogo, branja je le še za vzorec... otroci so namesto prepisovanja dobili kup ( pretežkih in predragih) delovnih zvezkov, kjer pod slikico vpišejo nekaj črk ... na koncu pa bomo ukinili še ocenjevanje ...

in kaj se je pokazalo... da otroci potebujejo pravo spodbudo, dosledno vzgojo in delovne navade ...
to pa smo iz naših šol že zdavnaj uspešno izkoreninili ...

namesto, da bi šola in starši sodelovali, so se s porastom pravic in pomanjkanjem dolžnosti pojavile vrzeli, ki so najbolj lopnile po hrbtu ravno otroke ...
tako imamo zdaj nemočne učitelje, obremenjene straše in zmedene otroke ...
in ministra, ki še sam ne ve, kaj bi sploh rad s svojimi ukrepi ...

biz
14.02.2007, 08:48
dokler je veljalo red, rad i disciplina ... pa tudi mnogim staršem ni bilo ok ...

bogim otrokom smo najprej ukinili oceno iz oblike ( se spomnite, da smo za vse spise, obnove in pisne izdelke dobili dve oceni: delo in oblika ...) ... nato je bilo treba ukiniti oceno iz vedenja, saj se to s sodobno vzgojo ne sklada ... vsi vzgojni ukrepi se na koncu leta brišejo in se več ne "seštevajo" kot nekoč, ko je nevzgojeni Janez lahko v 7 razredu letel iz šole, ker se ni znal obnašati in ker ni noben ukrep zalegel ...

no, da pa ne bi zafrustrirani učitelji se preveč znašali nad našo bogo deco, smo ob vikendih ukinili domačo nalogo, branja je le še za vzorec... otroci so namesto prepisovanja dobili kup ( pretežkih in predragih) delovnih zvezkov, kjer pod slikico vpišejo nekaj črk ... na koncu pa bomo ukinili še ocenjevanje ...

in kaj se je pokazalo... da otroci potebujejo pravo spodbudo, dosledno vzgojo in delovne navade ...
to pa smo iz naših šol že zdavnaj uspešno izkoreninili ...

namesto, da bi šola in starši sodelovali, so se s porastom pravic in pomanjkanjem dolžnosti pojavile vrzeli, ki so najbolj lopnile po hrbtu ravno otroke ...

ODLIČNO :2thumbs:

bob marley
14.02.2007, 10:24
tole glede ministra pa ne velja samo za zadnjega, domnevam, vsaj še za velikega reformatorja Brezo,

domine
14.02.2007, 17:25
AM..ja kazni bi morale biti, višje, sam morte se pa zavedat, da je to OŠ in s tem zakon da mora oz. naj bi imel vsak držovljan RS narejeno OŠ oz. imel pogoje da to opravi. Pa itak je ta 9 letka čist brez veze, tko da, sej enako je v srednji šoli, sam tam bi moral bit pa še ukrepi strožji, kajti noben te ne sili v sr. šola kot sam ali pa v nekaterih primerih. Če pa je moten pouk pa ni možnosti, da se kaj naučiš, tako da...VZGOJNI UKREPI bi moral veliko bolj poustriti. Razumljivo je , da 11x narediš neumnost, vendar več kot 2 upomina pa nima pomena:censored: Če se otork ne namerava učit naj pa berači po cesti oz. naj se nauči pravila obnašanja!!!(če ga to niso že naučili starši) + tut velik inštitucij je za to..tako da...to nebi smelo biti ovira

Mcaffee
14.02.2007, 21:29
Ministrstvo za šolstvo želi v devetletkah ukiniti ocenjevanje. Kot oče šolarja, ki hodi v devetletko moram opisati izkušnje z devetletko, ki sem jo pridobil do sedaj, je enostavno porazna predvsem zaradi opisnih ocen v prvi triadi. Otroci ne znajo logično razmišljati, ne znajo se niti pravilno učiti in popolnoma je izginil duh tekmovalnosti, ki nas žene k še boljšim rezultatom. Uspeh si popravljajo z predmeti kot so glasba, telovadba, likovna vzgoja, gospodinjska vzgoja medtem ko pri predmetih kot so slovenščina, tuji jezik in matematika dosegajo povprečne rezultate. Disciplina je vedno bolj problematična, saj kazenskih ukrepov ni več še težje pa je problematične otroke odstraniti iz šole, pa čeprav motijo celotno delovanje šolskega pouka.
Izbirni predmeti so v veliki večini tako brezvezni in nepotrebni da je to prav smešno. Interesnih dejavnosti na šolah več ni, saj ni časa in želje šol po njih, pa tudi otroci imajo prepoln urnik.
Učitelji se vedno bolj pritožujejo da otroci ne znajo razmišljati ampak se učijo samo še na pamet in za kontrolke, ki morajo biti napovedane. Prav tako je napovedano ustno ocenjevanje, tako se otroci učijo samo tedaj ko bodo vprašani ali pisali in še to samo na pamet. Starši so nemočni, saj morata oba starša biti zaposlena da vzdržujeta družino in jih vzgoja otrok obremenjuje in tudi časovno povozi.
Kakšne so vaše izkušnje z devetletko in kakšni so vaši predlogi za spremembo

Logična posledica 10 letne Gabrove politike, ki je sledila samo načelom čimvečje storilnosti in suhoparnosti podatkov. Šola ne sme samo učit, ampak mora tudi vzgajat.

Vsemogočni
15.02.2007, 00:36
A pa se po 10 letih stanje kaj izboljšuje :dontknow:

Še vedno sem prepričan, da so največji krivci za otrokov neuspeh in njihovo vedno večjo agresivnost starši sami. Ne vzpodbujajo otrok, se ne ukvarjajo z njimi, ker jim jemljejo preveč časa, enostavno nimajo časa, volje.... Otroci (nikakor ne vsi), so prepuščeni sami sebi, delajo kar jim že pade na pamet, nimajo nobenega dobrega vzgleda in zalutajo že v rani mladosti. Problematični pridejo že v šolo in potem naj bi bili učitelji tisti, ki bi jih vzgojili. Bedarija na kubik. Učitelj je čisto na istem kot policaj. Če se samo zadere na otroka, ki ga pošteno biksa, se bo otrok pritožil in potem bo cel hudič kakšen teror se zganja v šoli nad otroki. Nekateri - večina staršev ne gre v šolo (od 35 učencev v razredu je na sestanke običajno prišlo 10 do 12 staršev, ostali nikoli), ker jih za lastne otroke sploh ne zanima kaj delajo, ali se učijo ali delajo pindarije, al se pretepajo, kadijo travco itd... To jim je nepotrebna briga in skrajno nepotrebna skrb.

Vidim v našem bloku. Problematični so otroci, katerih starši se pretepajo, so ločeni, so cele dneve rajši v gostilni kot doma. Ko so otroci stari že 15 let, se jih starši bojijo ko hudič križa in vse kar naredijo za njih (saj videti je tako), jih nafutrajo in kolikor toliko oblečejo. Potem pa najrajši vidjo, da jih vidjo čim manj.

V dandanašnji demokraciji (brez dolžnosti....) nimajo učitelji kaj dost narest, kot jih le učiti. Kok bedarij so pri učnih programih naredil in delajo še večje, bi se dalo na dolgo in široko razpredat, da bi pa še vzgajal otroke, pa ni niti za pomislit. Saj v današnjem času ne, v bodočem pa še manj, ker kaže na vedno slabšo situacijo. Če pamž komaj začne hodit v šolo, že grozi učitelju, ta pa nima kaj narest, ker ne sme, pol smo res že daleč, daleč v dreku. Minister zaverovan v svojo hčerko, pa nima občutka, da ostali otroci pa potrebujejo kakšno bolj resno šolo v kateri bodo maksimalno potegnili nekaj za svojo bodočnost. Njegova hči je lepa, pametna, izobražena, torej - šole so super sobre, kaj bi radi še spreminjali :dontknow: :dontknow:

anarchy
15.02.2007, 00:44
Ma sole so glupe, ce ucijo samo piflarijo, kaj pa ces razmislja, katerega leta se je rodil Preseren, uaaaaaa. 6-7 ur biti v soli samo zato, da ucitelji pisejo po tabli in potem se vsi mi v zvezek, kaj se naucimo pravzaprav, pisati?

Najboljsa mi je bla se telovadba, se posebej, ce se je kaj igralo ali telovadlo, da se malo razgibas in, da ne rabis neki misliti, da se pac sprostis, vse ostalo je pa sama piflarija in prepisovanje iz table.

anarchy
15.02.2007, 00:48
Sej ne bi smeli biti prisiljeni iti hodit na sestanke, saj itak ne zvejo nic novega, poleg tega, pa kako ce clovek imeti cas za otroka, ce se zase nima cas, delati cel dan, z zeno se skori ne vidi, z otroci prav tako ne, kaj sploh imajo otroke pravzaprav, ali ponesreci, ali zato, da se lahko hvalijo, da imajo otroka, ali zato, da dobijo vecjo socjalno podporo in starsevski dopust, ter ostale bonitete, pac se pustijo prodati drzavi, otroci so itak skori zastonj za narediti, se ce ti da drzava neki malega za otroka, sej otrok ni tak strosek, lih mu kupis neki za jest in za oblect in naj se znajde.

Irina
15.02.2007, 01:32
Pozdravljeni,
hvala Bogu, da smo osnovno šolo zaključili v bolj prijaznih časih in medčloveških odnosih. Otroci so odraz naše današnje družbe in stanja v njej. Delati ni častno, delo je psovka. Frajer je tisti, ki ima veliko materijalnih dobrin pa nič ne dela. V poplavi vseh prevar, laži, poneverb, kraj.....ipd. se izgubijo tisti, ki resnično delajo in namesto, da bi bili ponosni, da si pošteno prigarajo svoj vsakdanji kruh izpadejo neumni. Ali sem mogoče spregledala, kakega goljufa, ki je bil kaznovan s tem, da je vrnil prigoljufano premoženje in v zaporu odsedel zasluženo kazen? Po kom naj se zgledujejo naši otroki? Kaj so vrednote današnjega časa. Če pogledam družine v nakupovalnih središčih so otroki kot potrebščine. Sedijo v nakupovalnih vozičkim med vsemi potrebnimi in nepotrebnnimi artikli, ali pa jih starši, saj večino, vlečejo od police do police, ko nabirajo stvari. Naveličanemu otroku, ki začne sitnariti hitro porinejo kako stvar v roke, da utihne in imajo zopet mir. Ali naši otroki res sodijo med toaletni papir in ceneno pivo? Ja, vem tema je bila devetletka, ki pa se začne v domačem okolju in ne z vstopom v prvi razred.

zlato
15.02.2007, 03:50
Pozdravljeni,
hvala Bogu, da smo osnovno šolo zaključili v bolj prijaznih časih in medčloveških odnosih. Otroci so odraz naše današnje družbe in stanja v njej. Delati ni častno, delo je psovka. Frajer je tisti, ki ima veliko materijalnih dobrin pa nič ne dela. V poplavi vseh prevar, laži, poneverb, kraj.....ipd. se izgubijo tisti, ki resnično delajo in namesto, da bi bili ponosni, da si pošteno prigarajo svoj vsakdanji kruh izpadejo neumni. Ali sem mogoče spregledala, kakega goljufa, ki je bil kaznovan s tem, da je vrnil prigoljufano premoženje in v zaporu odsedel zasluženo kazen? Po kom naj se zgledujejo naši otroki? Kaj so vrednote današnjega časa. Če pogledam družine v nakupovalnih središčih so otroki kot potrebščine. Sedijo v nakupovalnih vozičkim med vsemi potrebnimi in nepotrebnnimi artikli, ali pa jih starši, saj večino, vlečejo od police do police, ko nabirajo stvari. Naveličanemu otroku, ki začne sitnariti hitro porinejo kako stvar v roke, da utihne in imajo zopet mir. Ali naši otroki res sodijo med toaletni papir in ceneno pivo? Ja, vem tema je bila devetletka, ki pa se začne v domačem okolju in ne z vstopom v prvi razred.

Bravo irina, res je tako vse bolj in bolj se pozablja na moralo, na poštenost in vse druge stvati,ki jih ne bi našteval. Današnjemu času ni pomembno če si človek, pomembno je samo kaj imaš pod palcem in kaj si lahko privoščiš. No pa da ne bo kdo rekel, da se ne držimo teme. Samo primer iz neke osnovne šoe v centru Ljubljane, kjer so otroci bolj premožnih staršev. Oče nekega učenca uleti sredi pouka k profesorici in jo v pričo vseh otrok nadere, da to pa ni mogoče, da je to storin njegov otrok to pa že ne bo držalo in da se bo pritožil na višjo distanco. In sprašujem vas kakšno avtoriteto naj ima taka profesorica.
Drugi primer otroka na obrobju Ljublane. Starši so delavci brez kakršnih šol, da bi otroku lahko pomagali k boljšemu uspehu, denarja nimajo, da bi mu plačaki inštruktorja, otrok je upravičeno jezen, ker nima enakih možnosti kot drugi ,ne more si privoščiti dragih obšolskih dejavnosti, ker doma nimajo niti za stroške in pa za kruh. Ortoku je zato dolgčas in počne, kar ne bi smel, povzroča škodo iz jeze, ukrade superge, ki mu jih doma ne morejo kupiti in še in še bi lahko našteval.:mad: :mad: :mad:

kapara
18.02.2007, 17:57

Misliš rečt, da imamo v vsej zgodovini prvega ministra v šolstvu, ki se briga za vse drugo kot pa za šolstvo.

strašljivka
18.02.2007, 19:37
Misliš rečt, da imamo v vsej zgodovini prvega ministra v šolstvu, ki se briga za vse drugo kot pa za šolstvo.

jp. dosegel je da so mu ižžvižgal šefa...kaj dela zdaj ? a mar kaj dela ? zgleda da bgre po poti hvalice...

skipper
18.02.2007, 20:33
a ni hecno, da samo pogledaš kdo je avtor, pa lahko že veš, kdo bo koga šimfal.

NaceM
18.02.2007, 21:01
Bravo irina, res je tako vse bolj in bolj se pozablja na moralo, na poštenost in vse druge stvati,ki jih ne bi našteval. Današnjemu času ni pomembno če si človek, pomembno je samo kaj imaš pod palcem in kaj si lahko privoščiš. No pa da ne bo kdo rekel, da se ne držimo teme. Samo primer iz neke osnovne šoe v centru Ljubljane, kjer so otroci bolj premožnih staršev. Oče nekega učenca uleti sredi pouka k profesorici in jo v pričo vseh otrok nadere, da to pa ni mogoče, da je to storin njegov otrok to pa že ne bo držalo in da se bo pritožil na višjo distanco. In sprašujem vas kakšno avtoriteto naj ima taka profesorica.
Drugi primer otroka na obrobju Ljublane. Starši so delavci brez kakršnih šol, da bi otroku lahko pomagali k boljšemu uspehu, denarja nimajo, da bi mu plačaki inštruktorja, otrok je upravičeno jezen, ker nima enakih možnosti kot drugi ,ne more si privoščiti dragih obšolskih dejavnosti, ker doma nimajo niti za stroške in pa za kruh. Ortoku je zato dolgčas in počne, kar ne bi smel, povzroča škodo iz jeze, ukrade superge, ki mu jih doma ne morejo kupiti in še in še bi lahko našteval.:mad: :mad: :mad:

Veš kaj. Tudi jaz nisem imel za superge, ker doma nikoli ni bilo denarja. Bil sem zelo jezen, pa vseeno jih nikoli nobenemu nisem ukradel.

kapara
18.02.2007, 21:27
jp. dosegel je da so mu ižžvižgal šefa...kaj dela zdaj ? a mar kaj dela ? zgleda da bgre po poti hvalice...

Navadno je tako:
Kateri p.. veliko laja, malo grize.
Ali pa:
Kdor dela več različnih stvari naenkrat, ta ni sposoben niti enega natančno dokončat.
On, po mojem mnenju in že večkratnem dokazovanju ni zmožen ničesar dokončat ampak samo še bolj zasrat.

Irina
18.02.2007, 21:56
Slučajno sem ravno bil na enih hospitacijah te dni... Rečem.. KATASTROFA OD KATASTROFE!

Pridem do razreda, čakam pred njim, notri pa takšna galama, da sem mislil že odpret vrata pa it noter, ker učitelja v razredu ni. Ampak, sem skapiral, da je notri bil en učitelj, ki se ga je bolj malo slišalo, zadnjih 5 min pa sploh nič.
Ko sem stopil noter, sem videl, da je tip celo uro bral iz prosojnic s grafoskopa itd... Tip je na oko zgledal mlajši od mene, oblečen je pa bil v stilu family Strojan z Ambrusa. Groza od groze. In zakaj? Ker na šolo pridejo učitelji samo tisti, ki imajo vezice in poznanstva.

Pozdravljeni,
že dolgo ni skrivnost, da se učitelji vsaj na večini osnovnih šol, nekoliko manj v srednjih ukvarjajo s "krotenjem" otrok in toliko manj s poučevanjem. Otrok je odraz družine in družbe. Tako kakor komunicirajo doma tako komunicira tudi on. Ste si kdaj vzeli čas in poslušali komunikacijo med otrokom in starši. ste se kdaj zamislili nad besednjakom, ki ga uporabljate v komunikaciji s svojim partnerjem. Kako komentiramo dogodke v službi, v politiki ali med prijatelji. Vse to otrok gleda posluša in povzema. Če je vzorec nasilen in nasilnnež (verbalno nasilje je hujše od fizičnega) doseže, kar je hotel, ga otrok prevzame saj vsi želimo, da smo slišani in uslišani. Redko kdaj boste slišali. "No, Tinček daj pospravi svoje stvari, ker so tukaj v napoto." Ne, največkrat bo ukazano: Piz...., če ne boš takoj pospravil tega svojega dreka ti bom odbou glavo". S kakšno lahkoto starši svoje otroke obkladajo z najrazličnejšimi žaljivkami in grožnjami., da me kar stiska. Sprehodite se kdaj mimo vrtca, zjutraj, ko jih pripeljejo ali popoldne, ko jih pridejo iskat. Namensko prisluhnite kdaj pa kdaj svojim besedam, verjeno ne boste vedno navdušeni.
Zakaj sem citirala, zato, ker imenovani učitelj verjetno misli, da je bolj "In", če je tak kot je. Žal, otrokom sporoča, da je šola, kar tako malo mimo. V nekatere ustanove, med nje uvrščam tudi šole, vstopamo primerno (prosim, ne debate kaj je primerno) oblečeni in tudi s tem izkazujemo svoje spoštovanje in odnos do ustanove. Na forumu je odprta tema Vrednoste Slovencev. Razprava pove veliko, če ne vse.

NaceM ali si res prepričan, da na šolah poučujejo samo tisti, ki pridejo tja po vezah in poznanstvih? Ne vem zakaj, ampak si mislim, da biti učitelj v današnjem času ni ravno terna. Ali pa premalo vem.

NaceM
18.02.2007, 22:16
NaceM ali si res prepričan, da na šolah poučujejo samo tisti, ki pridejo tja po vezah in poznanstvih? Ne vem zakaj, ampak si mislim, da biti učitelj v današnjem času ni ravno terna. Ali pa premalo vem.

Po izobrazbi sem profesor, delam pa res v čisto drugi branži (kako sem se znašel na šoli o tem drugič). Zakaj ne delam kot profesor? Ker znam še kaj drugega, nekaj časa sem si tudi iskal službo, pa nekako me ne mika, da bi delal 10 mesecev, 2 meseca pa bil na borzi, kar to šole rade delajo, da odpustijo učitelje čez počitnice, da jim ni treba dati plačo (stalna praksa pri mlajših učiteljih). (Sem pisal že o tem, kaj se je zgodilo mojemu kolegu.) No moj kolega je prof. (sošolec s faxa in tudi gimnazije), je čakal 4 leta na službo (po diplomi) (vmes je delal v proizvodnji v eni tovarni, obiral jabolka, hmelj itd itd itd..) in jo je končno dobil 70 km stran od svojega kraja (bil je zelo vesel) in je isto bil čez počitnice odpuščen itd itd itd.. Njegova žena, tudi profesorica po izobrazbi, pa dela malo kot čistilka na eni firmi, malo ure krpa v podaljšanjem bivanju (varstvu). Ja ni terna ta poklic, pa vseeno moraš imeti veze, da ga dobiš (v podaljšanem bivanju na moji šoli, kjer sem delal osnovno šolo, je pa dobil službo študent, ki še ni diplomiral, vendar je bil blazno nadarjen - tako so rekli - v resnici pa je bil sin od ravnatelja).

kapara
18.02.2007, 23:02
Slučajno sem ravno bil na enih hospitacijah te dni... Rečem.. KATASTROFA OD KATASTROFE!

Groza od groze. In zakaj? Ker na šolo pridejo učitelji samo tisti, ki imajo vezice in poznanstva.

Še eden, ki mu v celoti dam prav.
Ampak riba zmeraj začne smrdeti pri glavi

Irina
18.02.2007, 23:10
Ja NaceM, vidim, da bom morala malo popustiti, ne samo tebi, tudi enemu od mojih otrok, ki pravi, da živim v milnem mehurčku. Niti ne pomišljaj, da mi gre tako dobro, da nič ne vidim in ne občutim na svoji koži. Ravno sedaj sem v tako slabi koži, da je kaj. Očitno sem za svoja leta še vedno preveč naivna-poštena. Ostanki vzgoje. Pa mi ni žal. Tudi mi bomo preživeli, nekoliko težje, ampak bomo.

kapara
18.02.2007, 23:30

Na tole vprašanje pač moram odgovorit

Draga deklica imaš pač veliko srečo, če slučajno nisi dobila službe po vezah, kar pa močno dvomim.
Poznam veliko profesorjev in profesoric, ki so brez službe. Nekateri dobijo samo nadomeščanje za nekaj mesecev, ko pa jim poteče to nadomeščanje pa ravnatelji, ki se delajo bogove, seveda z popolnim podrškom ministra Zvera, Ministrstva za šolstvo in inšpekcijskih služb nadalje zaposlijo nekoga z vezami. Velikokrat se zgodi, da ta isti ravnatelji sprejmejo preko vez tudi ljudi samo z končano srednješolsko izobrazbo. Ja prav si prebrala, smo z srednješolsko izobrazbo.

Dam pa ti čisto prav, da v današnjih časih delovno mesto učitelja resnično ni terma. Kaj vse morajo učitelji požret pred ravnatelji, razvajenimi starši in nazadnje tudi pred otroki, je prava svinjarija, ki v šolstvu v prejšnjem stoletju niti slučajno ni bilo zazant.

Irina
19.02.2007, 02:07
Draga deklica imaš pač veliko srečo.[/QUOTE]

Ja dragi Kapara, kako lepo da si me imenoval deklica, to v mojih letih? gode. Še dobro, da ni video foruma, ker potem bi nagovor bil gotovo drugačen: "O, ti stara grdoba, kako si pa ti sploh prišla do službe?"

Šalo na stran. Kar se tiče moje službe pa je tako: Najprej sem delala v nekem večjem podjetju, ko je sodelavka odšla na svoje, me je povabila k sebi (žal ni izpadlo najbolje) in to je to. Sedaj sem tu kjer sem.

Dam pa ti čisto prav, da v današnjih časih delovno mesto učitelja resnično ni terma. Kaj vse morajo učitelji požret pred ravnatelji, razvajenimi starši in nazadnje tudi pred otroki, je prava svinjarija, ki v šolstvu v prejšnjem stoletju niti slučajno ni bilo zazant.[/QUOTE]

Učitelji so bili nekoč spoštovani, pa ne samo oni, tudi ljudje smo med seboj veliko bolj kulturno komunicirali. Ja, včasih še pomislil nisi, da bi učitelju jezikal nazaj, kaj šele, da bi v razredu razbil pol inventarja (Domžale, pa verjetno še kje), ker ti nekaj ni bilo všeč, danes lahko v časopisu prebereš, da tudi šolo poizkusijo kar zažgati (Moste), ker se jim je zamerila. Kako "prijetno" je danes opravljati poklic učitelja ali vzgojiteljice, pa vem, ker imam dve sorodnici, ki opravljata to delo. Ne veš kdo je hujši otroki ali starši.

freya
19.02.2007, 06:39
Na tole vprašanje pač moram odgovorit

Draga deklica imaš pač veliko srečo, če slučajno nisi dobila službe po vezah, kar pa močno dvomim.
Poznam veliko profesorjev in profesoric, ki so brez službe. Nekateri dobijo samo nadomeščanje za nekaj mesecev, ko pa jim poteče to nadomeščanje pa ravnatelji, ki se delajo bogove, seveda z popolnim podrškom ministra Zvera, Ministrstva za šolstvo in inšpekcijskih služb nadalje zaposlijo nekoga z vezami. Velikokrat se zgodi, da ta isti ravnatelji sprejmejo preko vez tudi ljudi samo z končano srednješolsko izobrazbo. Ja prav si prebrala, smo z srednješolsko izobrazbo.

Dam pa ti čisto prav, da v današnjih časih delovno mesto učitelja resnično ni terma. Kaj vse morajo učitelji požret pred ravnatelji, razvajenimi starši in nazadnje tudi pred otroki, je prava svinjarija, ki v šolstvu v prejšnjem stoletju niti slučajno ni bilo zazant.

O šolstvu bi lahko pisala romančke, pa ne bom. Nimam več energije.
Spoznala sem oba sistema, osemletko in devetletko.Če ju primerjam, v devetletki ne vidim veliko prednosti - predvsem zaradi neocenjevanja prvih treh razredov. Če bo neocenjena cela devetletka, bogpomagaj učiteljem in staršem, ker otroci brez ocenjevanja sploh niso motivirani. Sicer se stanja počasi popravlja....učiteljice imajo vsaj redovalnice, kjer staršem lahko pokažejo, kje so cilji doseženi in kje ne, prej pa še tega ni bilo.
Mi gre pa tole javkanje o mučeništvu učiteljev že rahlo na živce. Tematika mi ni čisto nepoznana, zato še vedno trdim, da učiteljem ne gre slabo sploh, ker le redkim se še v službah cedi med in mleko. Taki časi so.
Če trdiš Kapara, da se nekoga s srednješolsko iz. zaposli na mesto z zahtevano visokošolsko izobrazbo , pa da se celo inšpekcija strinja s tem, ti ne bom verjela. Vsak, ki je bil na razpisu zavrnjen, lahko preveri reference izbranega in se pritoži na inšpekcijo, ki je dolžna stvar preveriti.

NaceM
19.02.2007, 08:09
O šolstvu bi lahko pisala romančke, pa ne bom. Nimam več energije.
Spoznala sem oba sistema, osemletko in devetletko.Če ju primerjam, v devetletki ne vidim veliko prednosti - predvsem zaradi neocenjevanja prvih treh razredov. Če bo neocenjena cela devetletka, bogpomagaj učiteljem in staršem, ker otroci brez ocenjevanja sploh niso motivirani. Sicer se stanja počasi popravlja....učiteljice imajo vsaj redovalnice, kjer staršem lahko pokažejo, kje so cilji doseženi in kje ne, prej pa še tega ni bilo.
Mi gre pa tole javkanje o mučeništvu učiteljev že rahlo na živce. Tematika mi ni čisto nepoznana, zato še vedno trdim, da učiteljem ne gre slabo sploh, ker le redkim se še v službah cedi med in mleko. Taki časi so.
Če trdiš Kapara, da se nekoga s srednješolsko iz. zaposli na mesto z zahtevano visokošolsko izobrazbo , pa da se celo inšpekcija strinja s tem, ti ne bom verjela. Vsak, ki je bil na razpisu zavrnjen, lahko preveri reference izbranega in se pritoži na inšpekcijo, ki je dolžna stvar preveriti.

Ker sta oba moja starša profesorja (ok mati je sicer že 7 let v penzjonu, foter pa še vedno uči) + še sam sem (hja.. žal le po izobrazbi) profesor, so mi te zadeve zelo znane.

1. Devetletka je tipičen poskus ohranjanja učiteljskih mest. Se spominjam, ko so hodili giganti v Mariboru tipa TAM, Metalna in Hidromontaža v stečaj in je na desettisoče ljudi ostalo na cesti, ko sta starša rekla: "Hvalabogu, še imava službo." Ampak to pomeni za seboj še druge zadeve in število otrok se je manjšalo (se manjša) iz leta v leto. Torej raztegniti osnovno šolo za en razred je samo poskus ohranjanja delovnih mest učiteljev.

2. Imam prijatelja, ki uči matematiko na srednji lesarski šoli. Je rekel, da se včasih počuti kot krotilec divjih zveri, poleg tega, da mora spretno krmariti med minami, ki mu jih nastavljajo sodelavci. Na koncu je priznal, da uči (in se pripravlja na to učenje) morda samo 1/3 vsega dela, ki ga opravlja na šoli. Vse ostalo je dodatno delo, ki dostikrat nima ne repa ne glave.

3. Tudi učitelji s srednjo šolo so se našli (se najdejo) na šolah. Tega je res veliko manj, ampak se še najdejo (samo prave zveze je potrebno imeti). Oče mi je povedal, da so razpisali na njegovi srednji šoli mesto slavista, pa se je prijavilo nanj 58 kandidatov, ki izpolnjujejo vse pogoje. Poleg tega je povedal, da je pri njih takšna napetost v zbornici, ker se tako cufajo za ure, da še v zbornico noče iti. Vsi novi sodelavci so namreč sprejeti za določen čas. Da pa lahko podaljšujejo ta določen čas, pa odpuščajo čez počitnice. S tem ubijejo dve muhi na en mah. Ni potrebno dati plače (nekaj malega prišparajo) in seveda spet lahko dvakrat podaljšajo zaposlitev za določen čas. (Tipičen "obid zakona", ki se dogaja vsem na očeh.)

4. Nikjer se ne cedi med in mleko, vendar nepotizem pri zaposlovanju v šolstvu je zeloooooooo razširjen. Poznam primere pa tudi, ko so npr. odklanjali vse moške kandidate (ponekod pač podobno ženske - kar je še bolj pereče), ker je ravnatelj hotel imeti zaposlene same babnice. Edina moška na šoli sta on in hišnik. Kdo umešča ravnatelje pa je znano ane?

5. To z neocenjevanjem pa je takšen strel v prazno, da je joj. Otroci, ne samo, da niso motivirani, ampak zakaj bi se trudil, če ni treba! In znanje bo vse nižje, potem pa bodo šoki v srednjih šolah, pometat pa vseh ne bodo mogli.. In smo spet v začaranem krogu.

kapara
19.02.2007, 08:20
O

Ha, ha, ha je videt, da si še za današnje čase zelo naivna.
Po mojem še v svojem življenju nisi imela nobenih takšnih grenkih izkušenj. No ja želim ti še naprej vso srečo.
Imam vse pismene dokaze, ki v vsakem momentu izpodijajo tvoje trditve. Kamorkoli se obrneš naletiš na ovire (mislim na šolstvo) ker so v večini primerov ravnatelji skorumpirani, podrško pa jim nudijo sam minister ter Ministrstvo za šolstvo kakor tudi inšpekcijske službe.
Bodi prepričana, da je vse to, kar sem navedel čista resnica, vendar podrobnosi o teh primerih ne bom javno razpravljal. Zakaj ne, ker so tem bili že vsi pismeno obveščeni v lanskem letu.
Predsednik države-ni odgovoril
Minister Zver-ni odgovoril
Ministrstvo za šolstvo-ni odgovorilo
Sindikat vzgoje in izobraževanja-ni odgovorilo
Evropski poslanec Borut Pahor-ni odgovoril

Kot vidiš je tem zgoraj navedemim bore malo za delovnega človeka še man pa za njegove pravice.

biz
19.02.2007, 09:00
O ravnateljih ne bi rad govoril, ker so bolj zaščiteni kot rjavi medvedi in odstreli niso dovoljeni. Zanimame kako je lahko nekdo ravnatelj, ki pride v šolo že zjutraj pijan ko klada in ko prideš k njemu v pisarno si tudi sam takoj pijan samo od njegovega zadaha, pa še kadi kot turk da ga niti ne vidiš v pisarni pa čeprav sediš od njega samo 1 meter. Če ta isti človek po pouku (sevdea lahko dela kaj hoče) v kraju kjer je ravnatelj v bifeju ob trgovini, kjer se zbirajo ljudje iz cele občine, veselo popiva z podravnateljem in še dvema učiteljema tudi 3-4 ure po pouku, je to "moralno" zelo vzpodbudno za vse otroke. Prijave inšpekcijskim službam ne obrodijo sadov, kvečjemu tvoj otrok je lahko na tapeti vsak dan samo zaradi tega, ker si se upal mu postaviti po robu.
In sedaj kako razložiti otroku doma - takšen je pač svet - nemogoče.
Devetletka - katastrofa v taki obliki kot se izvaja, brez ocen - nemogoče stanje
Da pa bi človek dobil kakšen mail ali pa odgovor nazaj od inšpekcijskih služb ali ministrstva - nemogoče.
Kako pa naj sedaj otrok dobi posredovano uporabno znanje - mission imposible
In starši, prepademo v melanholijo ali se predamo upanju saj že bo nekak, saj nas že boli glava od zaletavanja v zid, če pa ugotoviš da z resnico škodiš otroku pa je še huje.

rimljan
19.02.2007, 09:04
Logična posledica 10 letne Gabrove politike, ki je sledila samo načelom čimvečje storilnosti in suhoparnosti podatkov. Šola ne sme samo učit, ampak mora tudi vzgajat.

Kot kaže bo sedaj Zver nadaljeval z še večjimi neumnostmi na deset let podlage:rolling:

človek
19.02.2007, 10:12

Ja tudi vzgajati.....!

Samo šola ne more vzgajati, če za seboj nimajo staršev!!!! Starši ponavadi doma uničijo vse, kar v šoli s trudom naredijo!!!

Pa še tole niso za vse probleme krivi učitelji in šolstvo!! Velikokrat krivda pade tudi na starše zaradi nezanimanja in podtuhe svijim otrokom!!!

freya
19.02.2007, 10:31
Ker sta oba moja starša profesorja (ok mati je sicer že 7 let v penzjonu, foter pa še vedno uči) + še sam sem (hja.. žal le po izobrazbi) profesor, so mi te zadeve zelo znane.

1. Devetletka je tipičen poskus ohranjanja učiteljskih mest. Se spominjam, ko so hodili giganti v Mariboru tipa TAM, Metalna in Hidromontaža v stečaj in je na desettisoče ljudi ostalo na cesti, ko sta starša rekla: "Hvalabogu, še imava službo." Ampak to pomeni za seboj še druge zadeve in število otrok se je manjšalo (se manjša) iz leta v leto. Torej raztegniti osnovno šolo za en razred je samo poskus ohranjanja delovnih mest učiteljev.

2. Imam prijatelja, ki uči matematiko na srednji lesarski šoli. Je rekel, da se včasih počuti kot krotilec divjih zveri, poleg tega, da mora spretno krmariti med minami, ki mu jih nastavljajo sodelavci. Na koncu je priznal, da uči (in se pripravlja na to učenje) morda samo 1/3 vsega dela, ki ga opravlja na šoli. Vse ostalo je dodatno delo, ki dostikrat nima ne repa ne glave.

3. Tudi učitelji s srednjo šolo so se našli (se najdejo) na šolah. Tega je res veliko manj, ampak se še najdejo (samo prave zveze je potrebno imeti). Oče mi je povedal, da so razpisali na njegovi srednji šoli mesto slavista, pa se je prijavilo nanj 58 kandidatov, ki izpolnjujejo vse pogoje. Poleg tega je povedal, da je pri njih takšna napetost v zbornici, ker se tako cufajo za ure, da še v zbornico noče iti. Vsi novi sodelavci so namreč sprejeti za določen čas. Da pa lahko podaljšujejo ta določen čas, pa odpuščajo čez počitnice. S tem ubijejo dve muhi na en mah. Ni potrebno dati plače (nekaj malega prišparajo) in seveda spet lahko dvakrat podaljšajo zaposlitev za določen čas. (Tipičen "obid zakona", ki se dogaja vsem na očeh.)

4. Nikjer se ne cedi med in mleko, vendar nepotizem pri zaposlovanju v šolstvu je zeloooooooo razširjen. Poznam primere pa tudi, ko so npr. odklanjali vse moške kandidate (ponekod pač podobno ženske - kar je še bolj pereče), ker je ravnatelj hotel imeti zaposlene same babnice. Edina moška na šoli sta on in hišnik. Kdo umešča ravnatelje pa je znano ane?

5. To z neocenjevanjem pa je takšen strel v prazno, da je joj. Otroci, ne samo, da niso motivirani, ampak zakaj bi se trudil, če ni treba! In znanje bo vse nižje, potem pa bodo šoki v srednjih šolah, pometat pa vseh ne bodo mogli.. In smo spet v začaranem krogu.

add1...se zelo strinjam. Še posebej je to molzenje državnega denarja očitno v prvem razredu, kjer na en razred prvošolčkov odpade ( za polni delovni čas seveda) 1učiteljica + 1 učiteljica za podaljšano bivanje +1/2 vzgojiteljice + učiteljica ( kot dodatne ure) za jutranje varstvo

add2 verjamem, srednje šole strokovnih smeri so od nekdaj problematične kar se tiče discipline...na OŠ in gimnazijah je stanje nekoliko drugačno ;)

add3 Se strinjam, da je velik naval pri prijavah..in da pri tem ima VIP vlogo. Zaposlovanje za določen čas je prisotno povsod, pri šolnikih je velikokrat razlog nadomeščanje, nedokončana izobrazba -za čas do diplome, ali za čas do izpraznitve delovnega mesta -pokoj. Menim, da se bo reformiral ta sistem zaposlovanja 2 učiteljiv za en sam oddelek, zato verjetno še manj zaposlujejo za nedoločen čas,da se bodo ognili odpuščanj. Koliko je zakonito odpuščanje za čas počitnic ne vem, verjetno pa je le zakonska luknja. Pravi naslov za ta problem bi bila inšpekcija za delo.

add4 :) to mora biti za zelo turoben kolektiv :same učiteljice+hišnik+ravnatelj

freya
19.02.2007, 10:38
Ha, ha, ha je videt, da si še za današnje čase zelo naivna.
Po mojem še v svojem življenju nisi imela nobenih takšnih grenkih izkušenj. No ja želim ti še naprej vso srečo.
Imam vse pismene dokaze, ki v vsakem momentu izpodijajo tvoje trditve. Kamorkoli se obrneš naletiš na ovire (mislim na šolstvo) ker so v večini primerov ravnatelji skorumpirani, podrško pa jim nudijo sam minister ter Ministrstvo za šolstvo kakor tudi inšpekcijske službe.
Bodi prepričana, da je vse to, kar sem navedel čista resnica, vendar podrobnosi o teh primerih ne bom javno razpravljal. Zakaj ne, ker so tem bili že vsi pismeno obveščeni v lanskem letu.
Predsednik države-ni odgovoril
Minister Zver-ni odgovoril
Ministrstvo za šolstvo-ni odgovorilo
Sindikat vzgoje in izobraževanja-ni odgovorilo
Evropski poslanec Borut Pahor-ni odgovoril

Kot vidiš je tem zgoraj navedemim bore malo za delovnega človeka še man pa za njegove pravice.
pa...nisem toliko naivna kot si ti zagrenjen
;)
Glej, na naši šoli je bilo že nekaj inšpekcij vsled prijav staršev oz. zaradi nepravilnosti pri razpisu...tako da ne vem...ali si ti naletel na tako trd oreh ali se ti nisi pravilno obrnil na omenjene institucije. Ostane ti še pritožba varuhu za človekove pravice .

biz
19.02.2007, 10:47
Ja tudi vzgajati.....!

Samo šola ne more vzgajati, če za seboj nimajo staršev!!!! Starši ponavadi doma uničijo vse, kar v šoli s trudom naredijo!!!

Pa še tole niso za vse probleme krivi učitelji in šolstvo!! Velikokrat krivda pade tudi na starše zaradi nezanimanja in podtuhe svijim otrokom!!!

Ravno obratno je moj dragi, da večinoma šole uničijo vzgojo ki so jo otroci dobili doma, sicer niso vedno krivi učitelji. Če ti doma otroka učiš, da ima laž kratke noge in da je resnica vedno najboljša on pa vidi da z lažjo sošolec zaobide spraševanje ali pa kakšno drugo nalogo, potem tudi on gre po isti poti. To je samo malenkost je pa še veliko več primerov.
Nezanimanje staršev? Če starš dela cel dan in potem zvečer domov pride ali pa starši delajo izmensko, kdaj in kako lahko pokažejo dovolj zanimanja za otroka?
Podtuho pa omajo v prvi vrsti otroci naše nove elite, oni so nedotakljivi v vseh pogledih - krivi so spet učitelji in ne starši, ki se pustijo od posameznikov ucenjevati, drugi pa sledijo vzorom.

kapara
19.02.2007, 11:07
pa...nisem toliko naivna kot si ti zagrenjen
;)
Glej, na naši šoli je bilo že nekaj inšpekcij vsled prijav staršev oz. zaradi nepravilnosti pri razpisu...tako da ne vem...ali si ti naletel na tako trd oreh ali se ti nisi pravilno obrnil na omenjene institucije. Ostane ti še pritožba varuhu za človekove pravice .

Tudi tam obravnavajo omenjeni primer.
To je samo posredovalna inštitucija, ki ne odloča o ničem, žal

1313
19.02.2007, 11:35
Devetletka je popolna katastrofa! To je vsem jasno. Vsi, ki imamo izkušnje z njo to dobro vemo. Strinjam se da je naloga šole učiti in vzgajati. To slednje je sicer predvsem v domeni staršev, vendar tudi šola bi tu morala pridodati svoje. Vendar kako? Kaj naj učitelji naredijo. Ta poklic je postal tako zelo degradiran. Učitelji so bili nekoč spoštovani, danes se nanje lahko vsak izdira in stresa svoje komplekse. Nimajo nobenih pooblastil ukrepati proti problematikom, bojijo se, ker lahko že vsaka malce narobe izrežena beseda pomeni tožarjenje. Biti danes učitelj gotovo ni lahko. No pustimo ob strani finančno situacijo, tu mislim,dakar dobro stojijo.
Neocenjevanje? Večje neumnosti še ni bilo!

Pa še nekaj na temo o tem kako se zaposluje na šolah. Moja žena je tudi profesorica, tudi je nekaj časa bila zaposlena na osnovni šoli v bližini. Slučajno je bilo tako,da je s pretekom pogodbe prišla tudi nsečnost in je šla kar na porodniško. No, ko se je ta bližala koncu, jo je njena kolegica,ki ševedno dela na tej šoli opozorila na to, da bodo potrebovali novega profesorja, da pa misli ravnateljica to opraviti kar brez razpisa, pod mizo. Dala je prošnjo, izpolnjevala je vse pogoje, rabili so profesorja iz matematike in ona je profesorica matematike. Čez nekaj dni, jo pokliče ravnateljica osebno, da naj raje odstopi od prošnje, ker da je itak ne bo vzela, da je že ima drugo bolj primerno kandidatko, na koncu je že skoraj prišla na grožnje,da pač bo že poskrbela,da ne bo v prihodnje nikoli dobila službe na tej šoli in podobno. Moja žena se ni kar tako dala, pa se je ravnateljica malo omehčala in ji ponujala druge službe, za podaljšani, za ne vem kaj še vse. No, na to ni pristala in jasno, prošnja je bila zavrnjena. Sprejeta pa kandidatka berz zaključene šole, brez vseh pogojev. In kaj seda? Ženi sem prigovarjal naj se pritoži na pristojnje službe, pa je na koncu v strahu, da ji bo ravnateljica v prihodnje res znala še zagosti od tega odstopila.
Pa še nekaj cvetk o tej ravnateljici. V začetku tega leta so v šoli glasovali o tem ali naj bo še ravnateljica,ker ji je pač potekel dosedanji mandat. Tamje še dobila večino podpore, logično, ker ima v šoli sebi lojalne ljudi, ki jih je tja pripeljala po zgoraj opisanem principu. No na občini se je zanjo zapletlo. Svet je ni potrdil. Ženska pa je očitno zelo navezana na svoj položaj. V manjših krajih se pač vse izve in tako je tudi ona to, kdo vse je glasoval proti njej in po preverjenem postopku je po telefonu pričela z nadlegovanjem družin "grešnikov". Štos je tudi, da se vse to ve, pa ji dosedaj še nobena od inšpekcij, ki so na to šolo že bile klicane ni stopila na prste. In tako gre vse po starem naprej.

Lipovnik
19.02.2007, 11:52
Devetletna osnovna šola je podobno kot komunizem zelo dobra v teoriji, v praksi so jo pa prehitro in površno uvedli. Cel kup ljudi pa jo izkorišča za svoje cilje.

Če bi bila uvedena postopoma, začevši z izobraževanjem mladega kadra že na fakultetah, s pripravo ustreznih učnih načrtov, pripomočkov, vseh vzvodov s katerimi lahko otroka pripraviš do napredka in po večletnih pripravah, bi stvar zelo dobro funkcionirala.

Tako so pa dali en na pol premišljen predlog in rekli šolam: "Na tu imate, znajdite se"
Normalno da je tako kot je.

To o ministrovi izjavi o ukinitvi ocenjevanja, pa se mi zdi, da je mislil ukinitev končnega uspeha, torej Odličen, prav dober ipd.
Kar bi bilo smiselno. Še bolj smiselno bi bilo tak način zamenjat s povprečno končno oceno. Torej namesto odličen, bi imel v spričevalu vpisano povprečna ocena: 4,7.

biz
19.02.2007, 12:29
Devetletna osnovna šola je podobno kot komunizem zelo dobra v teoriji, v praksi so jo pa prehitro in površno uvedli. Cel kup ljudi pa jo izkorišča za svoje cilje.

Če bi bila uvedena postopoma, začevši z izobraževanjem mladega kadra že na fakultetah, s pripravo ustreznih učnih načrtov, pripomočkov, vseh vzvodov s katerimi lahko otroka pripraviš do napredka in po večletnih pripravah, bi stvar zelo dobro funkcionirala.

Tako so pa dali en na pol premišljen predlog in rekli šolam: "Na tu imate, znajdite se"

To o ministrovi izjavi o ukinitvi ocenjevanja, pa se mi zdi, da je mislil ukinitev končnega uspeha, torej Odličen, prav dober ipd.
Kar bi bilo smiselno. Še bolj smiselno bi bilo tak način zamenjat s povprečno končno oceno. Torej namesto odličen, bi imel v spričevalu vpisano povprečna ocena: 4,7.

Žal ni tako mišljeno ampak ukinitev ocenjevanja in samo opisno ocenjevanje - kar bi pomenilo katastrofo.
Drugače pa se popolnoma strinjam s teboj.

Lipovnik
19.02.2007, 16:29
Žal ni tako mišljeno ampak ukinitev ocenjevanja in samo opisno ocenjevanje - kar bi pomenilo katastrofo.
Haha, že zdaj je včasih problem dobiti ustrezno število ocen. Kaj bi bilo šele potem.

Opisno ocenjevanje je možno le v nižjih razredih le zato, ker učitelj dobro pozna učence in lahko opiše njihovo znanje.
Le kako naj bi učitelj pri predmetu z eno uro na teden, ki učence vidi zelo poredko in za marsikaterega niti ne ve kako mu je ime, opisno oceni njegovo znanje.

Tale minister, bi moral za eno leto nekam malo v razred učit in to na disciplinsko problematično šolo.

BTW, kdaj je to rekel?
Očitno sem nekaj spregledal. Ima kdo kakšen link?

NaceM
19.02.2007, 19:19
add3 Se strinjam, da je velik naval pri prijavah..in da pri tem ima VIP vlogo. Zaposlovanje za določen čas je prisotno povsod, pri šolnikih je velikokrat razlog nadomeščanje, nedokončana izobrazba -za čas do diplome, ali za čas do izpraznitve delovnega mesta -pokoj. Menim, da se bo reformiral ta sistem zaposlovanja 2 učiteljiv za en sam oddelek, zato verjetno še manj zaposlujejo za nedoločen čas,da se bodo ognili odpuščanj. Koliko je zakonito odpuščanje za čas počitnic ne vem, verjetno pa je le zakonska luknja. Pravi naslov za ta problem bi bila inšpekcija za delo.

Zanimivo je to, da je to stalna praksa v šolstvu že več let. Kolega mi je povedal, da je celo ravnateljica za kaj takšnega (odpuščanje čez počitnice) dobila direktivo z ministrstva. Glede na to, da vrana vrani oči ne izkljuje, kaj misliš, zakaj inšpekcije nič ne naredijo?

chicken
19.02.2007, 20:50
em..verjetno bo ta prispevek malo nepomemben,ampak vseeno.trenutno sem dijankinja ekonomske gimnazije in s profesorji imam isto izkušnjo kot iz oš.vedno sem jih spoštovala in oni so spoštovali mene.ampak problem je sledeč: ko 'moteči' sošolec prispeva bedarije med poukom sredi ure,ga profesor nekajkrat opozori,potem se pa spomne da več kot to ne more narediti(ker bi s tem kao kršil dijakove pravice) in mu reče: 'prosim bodi ali tiho ali pa zapusti razred.' sošolec odvrne:'če ne bom vpisan za neopravičeno uro pol grem vn drgač pa ne.' in ker je odgovor seveda da to bo neopravičeno,sošolec odvrne 'ja pol bom pa kr tuki ostal' in moti pouk naprej.profesor pa ga še naprej opominja.s tem imamo vsi ostali manj kvaliteten pouk in slabšo koncentracijo.
vem da je oš obvezna in seveda so tu neopravičene,ampak na gimnaziji?to je izbira posameznika če bi se rad še nadaljno izobraževal in če ne bi bilo neopravičenih in opravičenih bi tisti 'moteči' otroci skos zalivali,ostali pa bi imeli bolj kvaliteten pouk.
perspektiva iz tega kota;)
po mojem mnenju je napaka že na ministrstvu in profesorji se samo trudijo najbolje izpeljati uro kot vedo in znajo...:nonono:

kapara
19.02.2007, 21:51
em..
ampak na gimnaziji?to je izbira posameznika če bi se rad še nadaljno izobraževal in če ne bi bilo neopravičenih in opravičenih bi tisti 'moteči' otroci skos zalivali,ostali pa bi imeli bolj kvaliteten pouk.
po mojem mnenju je napaka že na ministrstvu in profesorji se samo trudijo najbolje izpeljati uro kot vedo in znajo...:nonono:

Ja madona, kaj pa otrokove pravice?
Te je treba dosledno spoštovat, ker v nasprotnem primeru mu jih le te kratiš, da ne more ob živce spravljat profesorje, uničevat družbeno imovino, nadlegovat ostale sošolce, ki bi radi od predavanja kaj koristnega odnesli , itd.

Lipovnik
19.02.2007, 21:53
Bom še enkrat bolj konkretno vprašal:

Kdaj in kje je minister omenil, da bi ukinil številče ocene?
Link?

kapara
19.02.2007, 22:39
Bom še enkrat bolj konkretno vprašal:

Kdaj in kje je minister omenil, da bi ukinil številče ocene?
Link?

Sprememba naj bi bila samo sledeča:

Na ministrstvu za šolstvo so predstavili tudi spremembe zakona o osnovni šoli, ki med drugim ukinja splošni učni uspeh. Ta predlog je nastal na pobudo osnovnošolskih ravnateljev. Ti menijo, da je učni uspeh le ostanek starega šolskega sistema in so ga ob koncu šolskega leta podeljevali kot nekakšno nagrado. Učenec tako ob koncu leta ne bo več odličen, pravdober, dober, zadosten ali nezadosten. Pokazatelj njegovega znanja bodo le ocene pri posameznih predmetih.

Lipovnik
19.02.2007, 22:52

To o ukinitvi zaključnega uspeha poznam in se mi zdi smiselno.
Omenjali so pa še druge stvari in sem želel konkreten vir, ki ga očitno ni.

NaceM
19.02.2007, 23:40
To o ukinitvi zaključnega uspeha poznam in se mi zdi smiselno.
Omenjali so pa še druge stvari in sem želel konkreten vir, ki ga očitno ni.

Kaj pa samo opisno ocenjevanje v prvih treh razredih? Super zadevca. Za to tudi rabiš vir? :D Ali sam prebereš kdaj kak časopis, pogledaš dnevnik...?

Irina
20.02.2007, 01:24
em..verjetno bo ta prispevek malo nepomemben,ampak vseeno.trenutno sem dijankinja ekonomske gimnazije in s profesorji imam isto izkušnjo kot iz oš.vedno sem jih spoštovala in oni so spoštovali mene.ampak problem je sledeč: ko 'moteči' sošolec prispeva bedarije med poukom sredi ure,ga profesor nekajkrat opozori,potem se pa spomne da več kot to ne more narediti(ker bi s tem kao kršil dijakove pravice) in mu reče: 'prosim bodi ali tiho ali pa zapusti razred.' sošolec odvrne:'če ne bom vpisan za neopravičeno uro pol grem vn drgač pa ne.' in ker je odgovor seveda da to bo neopravičeno,sošolec odvrne 'ja pol bom pa kr tuki ostal' in moti pouk naprej.profesor pa ga še naprej opominja.s tem imamo vsi ostali manj kvaliteten pouk in slabšo koncentracijo.

Pozdravljena,
tvoj prispevek ni čisto nič mimo, je pomemben. Kapara me je že z odgovorom prehitel, ker jaz "delam" v nočni smeni. Zakaj pa se dijakinje in dijaki, tisti, ki želite imeti mir in kvaliteten pouk, kar je vaša zakonska pravica, ne dogovorite in naslovite javno peticijo "vašemu šolskemu" ministru. Saj je zvit in bo tak tudi njegov odgovor, ampak vstrajajte, v neskončnost vas ne bo mogel ingnorirati. Tudi časopisi so željni informacij, ki vznemirjajo vladajočo srenjo. Saj se ni treba poimensko izpostavite. Imenujte šolo, kjer se to dogaja.

Cavallo
20.02.2007, 07:14
vem da je oš obvezna in seveda so tu neopravičene,ampak na gimnaziji?to je izbira posameznika če bi se rad še nadaljno izobraževal in če ne bi bilo neopravičenih in opravičenih bi tisti 'moteči' otroci skos zalivali,ostali pa bi imeli bolj kvaliteten pouk.

Nič novega. Dokaj stara zgodba ki se dogaja v več ali manj skorajda vseh razredih :/ Žal.
Sigurno bi bilo pa super da bi se kaj naredilo na tem. Ravno ko tuhtam kaj bi naredil takemu učencu mi zmanjka idej oz. edino ena. Naj gre ven iz razreda brez neopravičene in bo mir. Na koncu bo pa pač pogrnu. :dontknow:

kapara
20.02.2007, 07:46
Nič novega. Dokaj stara zgodba ki se dogaja v več ali manj skorajda vseh razredih :/ Žal.
Sigurno bi bilo pa super da bi se kaj naredilo na tem. Ravno ko tuhtam kaj bi naredil takemu učencu mi zmanjka idej oz. edino ena. Naj gre ven iz razreda brez neopravičene in bo mir. Na koncu bo pa pač pogrnu. :dontknow:

Tvoja zamisel je kar v redu, vendar po zakonu ne bi smela bit izvedljiva, ker mu s tem kratiš otrokove pravice.
Pa smo spet tam kjer se zatakne pri zakonu o njihovih pravicah (o njihovih dolžnosih tako nihče na rad govori)
Dandanes od učencev zelo težko kateri pogrne. Če ima ocene 1, 1, 2 mu mora učitelj na koncu zaključit 2, kar je po mojem največja norija in traparija. In če si že kateri od učiteljev dovoli, da mu pri takšnih ocenah zaključi 1 potem mora še samo boga molit, da se ne bodo pritožili starši. Najbolj se je bat takšnih staršev, ki z svojim visokim položajem izsilijo pri učitelju in ravnatelju pozitivno oceno za njihovega barabinskega nič vrednega otroka. Pri tem takšni starši grede tudi tako daleč s svojo maščevalno podlostjo, da pri ravnatelju izsilijo, da takšnega učitelja odpustijo.
Ja, nekaj zelo podlega je v deželi Sloveniji tej.

Dodajam še eno dobro misel za premislek ministra Zvera in Ministrstvo za šolstvo za problematične otroke

Opozarjamo, da je stanje vzgoje v tej državi čedalje slabše, vzgoja je bila v prejšnjem sistemu dosti boljša, sedaj je na totalnem podnu. To je značilnost večine modernih držav, ki so nesposobne vzgajati otroke. Problem je v nesankcioniranju otrok. Po našem mnenju bi bilo najboljše, če je deček, omenjen v zgornjem primeru, problematičen, da se ga odstrani iz šole in se ga premesti v posebno šolo za problematične otroke, ki jih je potrebno tudi ustanoviti. Sedaj imamo namreč situacijo, ko lahko objestni otroci počnejo, kar se jim zahoče in za to ne odgovarjajo, učitelji so pa popolnoma nemočni, kar zadeva te otroke, če pa že kaj storijo, pa so takoj deležni ranih tožb in pravosodnega pritiska (pravosodje pa v teh primerih za razliko od drugih, reagira zelo hitro). V Zahodnih državah, ki so na področju vzgoje otrok sramotno neučinkovite, beležijo padec zanimanja za vzgojne in izobraževalne poklice, predvsem na nižjih ravneh šolanja. Problem niso le plače, ampak zelo neugodne razmere na delovnem mestu. Problem za to so nevzgojeni otroci, objestni otroci, zli otroci. Praktično se vedno najdejo nekateri otroci, ki zavirajo delo preostalih otrok in povzročajo težave. Mnogi, ki se bojda borijo za pravice otrok, so glavni problem, zakaj tako nevzgojeni otroci vztrajajo v šolah. Problem je tudi v tem, da je dosti nevzgojenih otrok iz vplivnih družin. Ker otroci vidijo in vedo, da se jim ne bo zgodilo nič, ne glede na to, kaj naredijo, se osilijo in zganjajo čedalje hujša dejanja. Počasi se slabega vedenja naučijo tudi drugi otroci in na ta način se nasilje poglablja. Najbolj učinkovito zdravilo bi bila odstranitev slabih otrok iz vzgojnih ustanov, ne glede na posledične kritike dejansko stupidnih "borcev za otrokove pravice" (berite, borcev za ščitenje otroške nesnage, saj se le ti ponavadi najbolj zavzemajo za problematične otroke in zavirajo vzgojno komponento otroškega izobraževanja.). Če bi otroci videli, da lahko njihova slaba dejanja povzročijo njim škodo, bi se zamislili nad seboj, ker sankcij (nikakor ne mislimo telesnih, ampak mislimo na premestitev otrok v posebne, stroge šole) ni, otroci dobijo krila in se stanje zato poslabšuje. Nekaj najbolj problematičnih odstranjenih otrok bi bil zelo dober demonstracijski učinek, da se nasilje ne izplača, seveda pa bi potem morali problematične otroke pritisniti, kar zadevo njihovo vzgojo. Mislimo na stroge šole za prevzgojo, kot oblika represije nad njimi, ampak pozitivne, da ne bo pomote (ti otroci bi morali biti deležni velike pomoči za to, da se prevzgoji njihova agresivnost in problematičnost). Da bi se to lahko naredilo, morajo sodelovati vsi družbeni subjekti, pri čemer še posebej poudarjamo, da je potrebno najprej izobraziti pravosodne delavce, ki so kar zadeva to problematiko s sedanjim znanjem totalno neuporabni in najbolj škodujejo vzgojnem procesu, saj ovirajo vsakršno sankcioniranje otrok, ker se vpletejo v vsak primer vzgojnih ukrepov, večinoma v prid problematičnih otrok, kar je zelo sporno, ampak nič čudnega, saj je slovensko pravosodje tako in tako v ruševinah, kar zadeva zagotavljanje pravne države.

Otroci se morajo zavedati tudi dolžnosti in ne le pravic. Tisti, ki nočejo sprejeti odgovornosti za dolžnosti, predvsem kar zadeva lepo vedenje, morajo za to odgovarjati in pri tem bi se moralo samim šolam dati več avtonomije, da odločajo o tem, kateri otroci so problematični in katere otroke je potrebno vreči ven, ker ovirajo druge otroke in učitelje. Pri tem se mora zelo paziti, da se odstranijo tudi problematični otroci iz vplivnih lokalnih družin, kar bi se lahko uredilo s komisijami, ki bi odločale o usodi problematičnih otrok in ki ne bi izhajale iz kraja, kjer je problematični otrok, tako da ugledni starši ne bi mogli izvajati pritiskov na odločevalce. Za problematične otroke pa bi morala poskrbeti država in jih premestiti v strožje izobraževalno-vzgojne zavode, ki jih je potrebno še ustanoviti. Ti zavodi bi pomenili eno vrsto pozitivne represije, ki pa bi bila zelo skrbno premišljena in bi koristila in ne škodovala otrokom. Sami smo zelo pesimistični, kar zadeva to problematiko, saj menimo, da trenutna šolska oblast ni sposobna urediti stanje v šolstvu, predvsem kar zadeva vzgojo.

biz
20.02.2007, 08:37
Tvoja zamisel je kar v redu, vendar po zakonu ne bi smela bit izvedljiva, ker mu s tem kratiš otrokove pravice.
Pa smo spet tam kjer se zatakne pri zakonu o njihovih pravicah (o njihovih dolžnosih tako nihče na rad govori)
Dandanes od učencev zelo težko kateri pogrne. Če ima ocene 1, 1, 2 mu mora učitelj na koncu zaključit 2, kar je po mojem največja norija in traparija. In če si že kateri od učiteljev dovoli, da mu pri takšnih ocenah zaključi 1 potem mora še samo boga molit, da se ne bodo pritožili starši. Najbolj se je bat takšnih staršev, ki z svojim visokim položajem izsilijo pri učitelju in ravnatelju pozitivno oceno za njihovega barabinskega nič vrednega otroka. Pri tem takšni starši grede tudi tako daleč s svojo maščevalno podlostjo, da pri ravnatelju izsilijo, da takšnega učitelja odpustijo.
Ja, nekaj zelo podlega je v deželi Sloveniji tej.

Dodajam še eno dobro misel za ministra Zvera in Ministrstvo za šolstvo za problematične otroke

Stvar je poplnoma neuporabna saj delno gre v zasebne pravice vsakega posameznika, ki je lahko v nekatrih primerih plodno, v drugih pa lahko ponovno dobi kontra efekt.
Vplivne družine bodo uspele vplivati tudi na organe, če ti ne bodo iz okolice saj njihov vpliv v tako majhni državi kot je slovenija sega do samih vrhov v državi.
Delo je potrebno olajšati učiteljem z tem se poplnoma strinjam vendar bi bilo potrebno najti en bolj pameten način in zares učinkovite ukrepe.

Cavallo
20.02.2007, 08:54
Stvar je poplnoma neuporabna saj delno gre v zasebne pravice vsakega posameznika, ki je lahko v nekatrih primerih plodno, v drugih pa lahko ponovno dobi kontra efekt.
Vplivne družine bodo uspele vplivati tudi na organe, če ti ne bodo iz okolice saj njihov vpliv v tako majhni državi kot je slovenija sega do samih vrhov v državi.
Delo je potrebno olajšati učiteljem z tem se poplnoma strinjam vendar bi bilo potrebno najti en bolj pameten način in zares učinkovite ukrepe.

V zasebne pravice ? Zakaj ? Ker moti ostali del razreda da se nemorajo normalno ucit ?

Se pa totalno strinja z mislijo od ministra Zvera.

kapara
20.02.2007, 09:30

Oh spet o pravicah, da mi že gre kar na bruhanje.
Ja pri hudiču, zakaj nihče iz katerega koli kontekta ne prevleče na plan dolžnosti? A to pa ne, ker dožnosti nikomur ne prijajo.

biz
20.02.2007, 09:37
V zasebne pravice ? Zakaj ? Ker moti ostali del razreda da se nemorajo normalno ucit ?

Se pa totalno strinja z mislijo od ministra Zvera.

Problem bi bil da bi se potem šole na "hitro" reševale problemov brez iskanja vzroka problema. Vsi otroci niso nevzgojeni ampak imajo kašen problem, ki jih ovira pri njihovem razvoju. Šole so kar se tega tiče strokovno popolnoma neusposobljene.
Lep primer je bila moja hčer, v drugem razredu so jo želeli dati v pomožno šolo ker ne zna čitati in s tem povezano je imela probleme pri vseh predmetih. Kot starš sem pričel potem intenzivno delati z otrokom saj bi to bil njeno degradiranje v tretjerazredno osebnost in sem ure in ure preživel z njo da bi jo naučil brati kljub temu na začetku ni bilo nič, opazil pa sem da si je zelo hitro zapomnila stvari, ki sem ji prečital in da redno zamenjuje črke. Takrat sem delal v tujini in sem pri obisku pri zdravniku omenil problem, ki ga imam z hčerjo nakar me on nagovori če smo jo dali pregledati na disleksijo. Ko sem šel na šolo in povprašal po tem so me debelo gledali in pri njeni zdravnici sem dobil samo obvestilo da sicer to pozna vendar so samo v LJ specialisti, ki bi mi lahko pomagali.
Sam sem se potem odpravil na internet in poiskal vse kar zadeva disleksija in legastenija in zanimivost. V državah zahodne evrope ocenjujejo da je približno 10% otrok, ki trpi v šoli zaradi disleksije in da je samo v 3% primerov bolezen diagnosticirana in za otroke potem pravilno poskrbljeno. Kupil sem si nekaj knjig in po predlogih teh knjig pričel z učenjem hčere. Sedaj je v 9. razredu in je prav dobra in bi rada postala socialna delavka. Možnost ima, če pa se ne bi zavzel in bi jo prepustil milosti in nemilosti stroki, bi bila v pomožni šoli in bi bila njena prihodnost zapečatena.
Drugi primer je hiperaktivnost in vedno več otrok trpi zaradi tega, trpijo pa tudi starši in učitelji predvsem zaradi tega ker ni programov ki bi bili prirejeni na to, zato učitelji "raje" svetujejo staršem da otroci jemljejo pomirjevala - to se je zgodilo moji sestri za njenega sina.
Torej imamo velike probleme tudi pri kadru, ki ni prilagojen novim razmeram in probleme imamo pri ravnateljih, ki se ne zavzemajo zato da bi otroci dobili najboljšo možno izobrazbo in raje takšne otroke potem poimenujejo "problematični otroci" in jih zmečejo v isti koš kot pa dejanske probleme "razvajenčke" bogatih staršev ki niso samo objestni ampak v mnogih primerih tudi prav hudobni.

Irina
20.02.2007, 10:01
Pozdravljeni,
mali med klic, če mi je dovoljeno. Otroki so taki in taki, kaj vse smo naštevali, tudi posebne šole bi ustanovili za take otroke. Ja, ampak otrok je od nekje "prišel". Ali se za spremembo ne bi malo lotili tudi staršev. Kaj se dogaja doma, da otrok to manifestira v vrtcu ali šoli. Se ne bi morebiti s kakšnimi zakonskimi sankcijami za spremembo lotili staršev.

biz
20.02.2007, 10:25
Pozdravljeni,
mali med klic, če mi je dovoljeno. Otroki so taki in taki, kaj vse smo naštevali, tudi posebne šole bi ustanovili za take otroke. Ja, ampak otrok je od nekje "prišel". Ali se za spremembo ne bi malo lotili tudi staršev. Kaj se dogaja doma, da otrok to manifestira v vrtcu ali šoli. Se ne bi morebiti s kakšnimi zakonskimi sankcijami za spremembo lotili staršev.

Problem Irina je da so najbolj problematični otroci premožnih in vplivnih staršev in poen je v tem da so postali leti nedotakljivi, tako da zakon ki bi takšne starše omejeval ali kaznoval ni. In tem staršem je tako vseeno za javno mnenje kot vsem nam za predlanski sneg.
Seveda bi podprl tvoj predlog ampak je popolnoma neuresničljiv

1313
20.02.2007, 10:34
Drugi primer je hiperaktivnost in vedno več otrok trpi zaradi tega, trpijo pa tudi starši in učitelji predvsem zaradi tega ker ni programov ki bi bili prirejeni na to, zato učitelji "raje" svetujejo staršem da otroci jemljejo pomirjevala - to se je zgodilo moji sestri za njenega sina.
Torej imamo velike probleme tudi pri kadru, ki ni prilagojen novim razmeram in probleme imamo pri ravnateljih, ki se ne zavzemajo zato da bi otroci dobili najboljšo možno izobrazbo in raje takšne otroke potem poimenujejo "problematični otroci" in jih zmečejo v isti koš kot pa dejanske probleme "razvajenčke" bogatih staršev ki niso samo objestni ampak v mnogih primerih tudi prav hudobni.

E ta hiperaktivnost je tudi poglavje zase. Danes je kar že skoraj vsak malo bolj živahen in razposajen otrok hiperaktiven. Zanimivo. Najlažje je otroka označiti za hiperaktivnega in potem od njega dvigniti roke. To gre seveda predvsem na starše, ker kaj je lažjega, kot svojo lastno nesposobnost zvaliti na hiperaktivnega otroka.

biz
20.02.2007, 10:43
E ta hiperaktivnost je tudi poglavje zase. Danes je kar že skoraj vsak malo bolj živahen in razposajen otrok hiperaktiven. Zanimivo. Najlažje je otroka označiti za hiperaktivnega in potem od njega dvigniti roke. To gre seveda predvsem na starše, ker kaj je lažjega, kot svojo lastno nesposobnost zvaliti na hiperaktivnega otroka.

Če še nisi bil z hiperaktivnim otrokom skupaj niti ne moreš slutiti kakšen napor je to za starše. Res je da niso vsi, katerim rečejo da so hiperaktivni to tudi so ampak v primeru moje sestre pa lahko sam doživljam kaj je to. Problem je predvsem pri teh otrocih da je nevarnost poškodb zelo velika, saj dejansko ne poznajo strahu in poskusijo vse kar se le da in potem sledi problem pri učenju, saj jih je težko pripraviti do tega da sedijo vsaj 5 minut kaj šele 30 ali 60 minut. Koordinirati moraš njihova dejanja in njihov prosti čas tako da so vedno zaposleni, zato ga vozi redno na treninge in porablja zato ogromno časa, zraven še služba pa še dva dodatna otroka in tu se ne gre za nesposobnost, saj kar se tega tiče jo kar občudujem.

1313
20.02.2007, 10:55
Če še nisi bil z hiperaktivnim otrokom skupaj niti ne moreš slutiti kakšen napor je to za starše. Res je da niso vsi, katerim rečejo da so hiperaktivni to tudi so ampak v primeru moje sestre pa lahko sam doživljam kaj je to. Problem je predvsem pri teh otrocih da je nevarnost poškodb zelo velika, saj dejansko ne poznajo strahu in poskusijo vse kar se le da in potem sledi problem pri učenju, saj jih je težko pripraviti do tega da sedijo vsaj 5 minut kaj šele 30 ali 60 minut. Koordinirati moraš njihova dejanja in njihov prosti čas tako da so vedno zaposleni, zato ga vozi redno na treninge in porablja zato ogromno časa, zraven še služba pa še dva dodatna otroka in tu se ne gre za nesposobnost, saj kar se tega tiče jo kar občudujem.

V tem kar si napisal prepoznam tudi sebe (in verjamem da kar večina nas) ko sem bil mulc, pa me niso diagnosticirali z hiperaktivnostjo. Ne rečem da tega ni (seveda niti da nimaš takega primera v družini), vendar je vsa stvar prenapihnjena. Tudi ena moja dobrakolegica ima hčer, ki je bila označena za hiperaktivno, v bistvu pa je le razvajeno, vsega polno dete, ki ne ve s čim vse bi doseglo svoje.

biz
20.02.2007, 11:27
V tem kar si napisal prepoznam tudi sebe (in verjamem da kar večina nas) ko sem bil mulc, pa me niso diagnosticirali z hiperaktivnostjo. Ne rečem da tega ni (seveda niti da nimaš takega primera v družini), vendar je vsa stvar prenapihnjena. Tudi ena moja dobrakolegica ima hčer, ki je bila označena za hiperaktivno, v bistvu pa je le razvajeno, vsega polno dete, ki ne ve s čim vse bi doseglo svoje.

Jaz sem tudi kot mulc bil na vsakem drevesu ob vsakem potoku in še bi lahko našteval, lahko pa sem potem si tudi ogledal celo nogometno tekmo - moj nečak tega ne zmore niti ne zmore sedeti pri miru da bi se najedel, pa ni razvajen mulc, ki bi imel vsega dovolj. Je specifičen primer ko lahko zares trdim - ta pa je hiperaktiven saj ima redno tudi povišano količino adrenalina v krvi. Drugače pa je zelo prijazen in prikupen fant z lepimi vedenjskim navadami. Osebe ki se imajo za hiperaktivne pa to niso ponavadi imajo zelo slabe vedenjske navade. Vendar se hiperaktivnost lahko manifestira tudi na različne načine obstaja pa še vrsto bolezni, o katerih zelo pogosto nismo slišali, vendar bi učiteljice morale biti na takšne stvari mnogo bolj pozorne kot so.
Naslednja točka ki pa je so sociologinje ki so na šolah, nekatere so super in se aktivno vključujejo tudi v obrobna dogajanja in se zavzemajo za otroka, nekatere pa so tam da dobijo plače.

Lipovnik
20.02.2007, 13:15
Kaj pa samo opisno ocenjevanje v prvih treh razredih? Super zadevca. Za to tudi rabiš vir? :D Ali sam prebereš kdaj kak časopis, pogledaš dnevnik...?
Ne vem na katero mojo izjavo se sklicuješ, ampak nisem omenjal opisnega ocenjevanja v prvi trijadi.
Drugače pa kot profesor po izobrazbi, kdaj tudi preberem časopis, ja. A ga ti ne?

Vir sem zahteval zato, ker se je sprožila cela debata na osnovi dezinformacije, da želi minister ukiniti številčno ocenjevanje v OŠ.
Ministrstvo za šolstvo želi v devetletkah ukiniti ocenjevanje.

Je dobro preverit stvari, preden nekaj trdiš, kajne.

kapara
21.02.2007, 12:08
Kot vsako jutro sem tudi danes prelistal časopis Večer.
Na četrti strani "Prijeli smo" je naslov "Ravnatelj naš vsakdanji (2).

Ko sem prečital vsebino me je najbolj šokiralo mnenje tiskovnega predstavnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, ker je ogorčen nad tem kar je izjavil ravnatelj očetu nekega dekleta.
Po mojem mišljenju je bila ta izjava čisto pravilna in mu izrekam vso podporo. O bog, da bi bilo čim več takšnih ravnateljev.
Sindikat se naj raje briga za učitelje, katerim se velikokrat godi krivica , pri nezakonitem sprejemanju, odpuščanjem in šikaniranju le teh, da ne govorim, kaj vse morajo učitelji požret od učencev. Tu pa se sindikatu niti slučajno ne zdi potrebno, da bi se zavzel za svoje ljudi.

http://img204.imageshack.us/img204/8744/ravnateljrs4.png

biz
21.02.2007, 12:30
Pa ti to res ne misliš resno - ali?

Kate
21.02.2007, 12:36
čist resno :D ....ampak sej je škoda cajta :sleepy:

Kate
21.02.2007, 13:03
Čisto resno :2thumbs:
To temo sem zato odpru, ker sem bil prepričan, da vas je še mnogo taknih, ki s tem ne boste strinjali.
Saj pol ni čudno, da so otroci takšni kot so.

tvoje prepričanje je verjetno dost pravilno .... konc koncev le ni velik ljudi s tok omejenim pogledom na svet :sleepy:

biz
21.02.2007, 13:17
Čisto resno :2thumbs:
To temo sem zato odpru, ker sem bil prepričan, da vas je še mnogo taknih, ki s tem ne boste strinjali.
Saj pol ni čudno, da so otroci takšni kot so.
Edino, kaj bi jaz naredil drugače od ravnatelja je to, da bi pošteno brcnil tega očeta. Mogoče bi le pomagalo in bi oče pošiljaj svojega otroka v šolo ne pa da mu daje potuho.

Nasilje rodi nasilje in ne vedno vso krivdo pripisat ne eni ne drugi in ne tretji ampak upoštevati vpliv okolice na otroka, ki je nato posebej dovzeten. Nisem pristaš "božanja otrok" vse pa mora imeti svoje meje in tudi dostojen način, ta ravnatelj pa z takšnimi izrazi ni dostojen da bi bil ravnatelj.
En način je lahko:
- če otrok ne hodi v šolo, je potrebno ugotoviti zakaj, učitelj kontaktira starše po potrebi gre tudi na dom
- če starši nočejo sodelovati z učiteljem in izobraževalno ustanovo, se otrok izpiše iz šole hkrati pa se naloži staršem da otroka nemudoma vpišejo na drugo šolo
- ustanovitev ustanov za težko vzgojlive in problematične otroke
- zaščitne ustanove, ki redno nadzorujejo delo na šolah

Vsemogočni
21.02.2007, 13:25
Kapara, tud sam dam dam ravnatelju popolnoma prav. Pravilno je povedal očetu, ta pa tepec ne kapira, da s sojim vedenjem bolj škoduje svojemu otroku kot koristi. Dandanašnja maldina je scrkljana, da si sploh predstavljat ne moremo. Ampak tega niso krivi otroci, ni kriva mladina, temveč blesavi starši, ki potem od šole pričakujejo, da jih bodo pa učitelji vzgajali. Kolikor je pomanjkljivosti v vzgoji staršev, toliko je po drugi strani tudi maltretiranja otrok zaradi starševskih idelov, ki jim jih ni uspelo doseči v svojem življenju, ali pa kar tako, ker so starši prepričani, da tako pač mora biti.

Ravnatelj, če je rekel, naj svojo frkljo brcne v rit, je povedal veliko. Starši se ne brigajo za svojo hčer in jo imajo za nekaj najboljšega, vsekakor za naj naj. Kaj pa hči v resnici dela jih pa ne zanima. Potem, ko bo začela srat klamfe, bodo pa tko v šoli krivi, ker jo niso znali vzgojit. Hopla, starši morajo do šole že SAMI VZGOJITI svoje ortoke. Vsak mulc pa, če mu kako pripelješ okol ušes, kadar je treba, točno ve zakaj jo je dobil in se dobro zaveda zakaj jih je dobil. S tem ne posplošujem, da bi kar vsevprek pretepali otroke. Nikakor, ampak kadar je treba je pa treba tud kero naložit na rit. Da se otoke tepe po glavi, sam močno protestiram in nikomuro ne dam prav, pa čeprav jih je mulc še bolj potreben. Čez rit mu pa kadar je treba nikakor ne škodje.
Seveda vsa vzgoja otrok izvira izključno in samo na račun staršev. Prav tako pa vsi neuspehi in otroški kriminal. Zakaj, se niti ni potrebno kaj posebej spraševat.

NaceM
21.02.2007, 13:52
Kapara, tud sam dam dam ravnatelju popolnoma prav. Pravilno je povedal očetu, ta pa tepec ne kapira, da s sojim vedenjem bolj škoduje svojemu otroku kot koristi. Dandanašnja maldina je scrkljana, da si sploh predstavljat ne moremo. Ampak tega niso krivi otroci, ni kriva mladina, temveč blesavi starši, ki potem od šole pričakujejo, da jih bodo pa učitelji vzgajali. Kolikor je pomanjkljivosti v vzgoji staršev, toliko je po drugi strani tudi maltretiranja otrok zaradi starševskih idelov, ki jim jih ni uspelo doseči v svojem življenju, ali pa kar tako, ker so starši prepričani, da tako pač mora biti.

Ravnatelj, če je rekel, naj svojo frkljo brcne v rit, je povedal veliko. Starši se ne brigajo za svojo hčer in jo imajo za nekaj najboljšega, vsekakor za naj naj. Kaj pa hči v resnici dela jih pa ne zanima. Potem, ko bo začela srat klamfe, bodo pa tko v šoli krivi, ker jo niso znali vzgojit. Hopla, starši morajo do šole že SAMI VZGOJITI svoje ortoke. Vsak mulc pa, če mu kako pripelješ okol ušes, kadar je treba, točno ve zakaj jo je dobil in se dobro zaveda zakaj jih je dobil. S tem ne posplošujem, da bi kar vsevprek pretepali otroke. Nikakor, ampak kadar je treba je pa treba tud kero naložit na rit. Da se otoke tepe po glavi, sam močno protestiram in nikomuro ne dam prav, pa čeprav jih je mulc še bolj potreben. Čez rit mu pa kadar je treba nikakor ne škodje.
Seveda vsa vzgoja otrok izvira izključno in samo na račun staršev. Prav tako pa vsi neuspehi in otroški kriminal. Zakaj, se niti ni potrebno kaj posebej spraševat.
:2thumbs:
Ker sta mati in foter bila ločena, sem gor rasel s starimi starši. Pa dedek je bil še tiste stare šole in je šiba pogosto pela.. Je pa tudi res nekaj... Da VEDNO, ko sem jih dobil sem si tudi zaslužil in dobro sem vedel ZAKAJ SEM JIH DOBIL.

biz
21.02.2007, 14:09
Ča bi vas kak ombudsman slišal - :nonono: :nonono:
Starši ki pretepajo otroka z tem kažejo samo svojo nezmožnost da se znajo pogovoriti z otrokom in ukrepati, ko je treba. In če pogledamo kateri otroci so najbolj problematični, je vedno enako, otroci tistih staršev ki nimajo urejenih družinskih razmer. To ne pomeni da so starši revni ali bogati ampak starši med seboj niso enotni in se v družini borita za prevlado. Otroci tistih staršev so problematični, ki izjavljajo da so Strojanovi samo cigani brez pravic, saj jih starši ne naučijo medsebojnega spoštovanja.
Imam tri otroke 15,13 in 5 let so stari in dosedaj nisem še nobenega udaril in še nisem za nobenim slišal da je nevzgojen ampak ravno obratno. Z otroci se moraš pogovarjati v družin mora vladati harmonija in sloga do soljudi moraš biti strpen in nenasilen moraš imeti svoje mišljenje in biti pripravljen otroku prisluhniti, pa četudi to ni vedno ravno pravi trenutek.
Reševanje problemov z nasiljem ne pripelje nikamor in moramo znati skočiti preko svoje sence in ne ponavljati napak drugih - naših staršev. Tudi moji starši so bili iz stare šole, ko so mislili da se vse rešuje z klofutami, kuhlami in še bi lahko našteval, pa nisem nikoli bil divji ali nevzgojen, ravno obratno vendar sem znal skočiti preko svoje sence in ne ponavljati napak mojih staršev. Verjamem pa tudi, da bodo po isti poti šli moji otroci.

popka
21.02.2007, 19:15

Se popolnoma strinjam s tabo v delu, da je treba doma začet z vzgojo, ne pa v šolah in vrtcih- tam so zato, da se socializirajo in česa novega naučijo. Že če primerjam današnje otroke in otroke npr. moje generacije (pa niti nisem še v srednjih letih), je razlika tako očitna, da me je kar strah kaj še sledi (o.k., mal pretiravam pa vseeno- you've got my point). Včasih so nam bili vzgojitelji in tudi učitelji v osnovnih šolah strah in trepet in smo jih spoštovali, zdaj se pa otroci tako grdo obnašajo, da verjamem, da kakega učitelja kdaj prime komu zaušnico primazat- pa ne me narobe razumet, se ne strinjam in ne odobravam "fizične" vzgoje, pravim pa, da je tudi mene marsikdaj prijelo, da bi se poslužila česa takega, ko sem vidla te otroke.

Me pa zanima kje mislite, da se je vseskupaj začelo. Od kje taka razlika med danes in včasih?:dontknow:

biz
21.02.2007, 20:14
Se popolnoma strinjam s tabo v delu, da je treba doma začet z vzgojo, ne pa v šolah in vrtcih- tam so zato, da se socializirajo in česa novega naučijo. Že če primerjam današnje otroke in otroke npr. moje generacije (pa niti nisem še v srednjih letih), je razlika tako očitna, da me je kar strah kaj še sledi (o.k., mal pretiravam pa vseeno- you've got my point). Včasih so nam bili vzgojitelji in tudi učitelji v osnovnih šolah strah in trepet in smo jih spoštovali, zdaj se pa otroci tako grdo obnašajo, da verjamem, da kakega učitelja kdaj prime komu zaušnico primazat- pa ne me narobe razumet, se ne strinjam in ne odobravam "fizične" vzgoje, pravim pa, da je tudi mene marsikdaj prijelo, da bi se poslužila česa takega, ko sem vidla te otroke.

Me pa zanima kje mislite, da se je vseskupaj začelo. Od kje taka razlika med danes in včasih?:dontknow:

Začelo se je takrat ko smo se osamosvojili in smo dobili nove bogatune, ki so se hoteli maščevati šolam, za njihove slabe ocene (ker so za svojo neznanje krivili učitelje in ne same sebe). In ko so otroci videli da eni lahko so potem tudi drugi počeli isto. Nekaj pride tudi z TV z PS in pa z računalniškimi igricami, svoje p so dodali tudi nekateri učitelji in ravnatelji. Potem pridejo še eksperimenti v OŠ in pa kapitalistično hlastanje za denarjem. Pa smo dobili mešanico, kjer trpijo samo otroci.

kapara
21.02.2007, 20:16

Več, ko daš nekomu pravic in zaščite večja se dela razlika med dobrim in zlom

Pikado
21.02.2007, 20:23
Le kaj naj se otroci naučijo v šoli, če ima že ravnatelj tak besednjak...

kapara
21.02.2007, 21:04
Le kaj naj se otroci naučijo v šoli, če ima že ravnatelj tak besednjak...

Nič ne jamraj, ker ni tako kot ti misliš.
Profesorji so z svojim znanjem strokovno podkovani in svoje učence učijo kot je treba.
Problemi se začnejo, ko med učenci začne izstopat par lenuhovin razgrajačev, da bi nase pritegnili svojo pozornost. Ti po navadi naredijo v razredu pravi kaos in s tem onemogočijo normalni potek ure. Naša veleumna oblast na čelu ministra Zvera jiim takšna dejanja omogoča z tako trapastimi zakoni, ki so v prid le tem razgrajačem.
Ravno danes sem se pogovarjal z priletnim doktorjem, ki poučuje v eni izmed fakultet. Med pogovorom je beseda nanesla tudi o izobraževanju na šolah in problematičnosi nekaterih otrok. Povedal mi je, da takšnega sranja, kot je pod ministrom Zverom v vsej njegovi karieri ni bilo.

Najbolje je, da v vse učilnice montirajo kamere in tako dokažejo naši veleumi vladi, ministru Zveru, predvsem pa staršem takšnih razgrajačev, kaj v resnici se dogaja med šolsko uro.
Če že imamo skoraj vsepovsod kamere, zakaj jih ne bi imeli tudi v učilnicah.

luti
21.02.2007, 21:19
Jaz tud mislim da vsi sam gledajo kdaj bo učitelj kako greško naredil, ki jo potem učenci ali starši dajo v medije. Jaz imam tudi malo (zelo malo) izkušenj z učiteljevnjem in dejstvo je, da učenci sploh nimajo več spoštovanja do učiteljev. Starši bi pa sam takrat prišli v šolo k je treba popravt oceno. Ampak lahko si pa skozi leto pridobiš njihovo spoštovanje, kar pa zahteva veliko truda. Sam je pa potem večji užitek delati z njimi. :approve: Mogoče učitelji nimajo več moči ali pa upanja... Sploh glede na to, da so skoz neki bombandirani.

Razlika med otroci pred parimi leti in zdaj je pa mogoče v tem, da smo se včasih več skupaj zunaj igral. Kar je seveda pomenilo veliko kompromisov in prilagajanja. Zdej so pa otroci doma pred računalnikom in starši jim strežejo od spred in od zad ter imajo zmeraj vse prav, sam da je mir pri bajti. Pa včasih tud niso bile tako zelo pomembne ocene. Zdaj bi bili pa vsi radi odličnjaki. To so pa itak že ugotovili da ja zadnje čase več odličnjakov.

Mene pa nekej druzga zanima. Jaz še nimam otrok in bi rada slišala mnenje staršev ali mislite da lahko s pogovorri dobro vzgojite otroke? K men se zdi da ima večji vpliv družba. Kaj mislite :dontknow:

Seveda pa zgoraj omenjene trditve nikakor ne veljajo za vse!!! :)

kapara
21.02.2007, 21:33
Jaz tud mislim da vsi sam gledajo kdaj bo učitelj kako greško naredil, ki jo potem učenci ali starši dajo v medije. Jaz imam tudi malo (zelo malo) izkušenj z učiteljevnjem in dejstvo je, da učenci sploh nimajo več spoštovanja do učiteljev. Starši bi pa sam takrat prišli v šolo k je treba popravt oceno. Ampak lahko si pa skozi leto pridobiš njihovo spoštovanje, kar pa zahteva veliko truda. Sam je pa potem večji užitek delati z njimi. :approve: Mogoče učitelji nimajo več moči ali pa upanja... Sploh glede na to, da so skoz neki bombandirani.

Razlika med otroci pred parimi leti in zdaj je pa mogoče v tem, da smo se včasih več skupaj zunaj igral. Kar je seveda pomenilo veliko kompromisov in prilagajanja. Zdej so pa otroci doma pred računalnikom in starši jim strežejo od spred in od zad ter imajo zmeraj vse prav, sam da je mir pri bajti. Pa včasih tud niso bile tako zelo pomembne ocene. Zdaj bi bili pa vsi radi odličnjaki. To so pa itak že ugotovili da ja zadnje čase več odličnjakov.

Mene pa nekej druzga zanima. Jaz še nimam otrok in bi rada slišala mnenje staršev ali mislite da lahko s pogovorri dobro vzgojite otroke? K men se zdi da ima večji vpliv družba. Kaj mislite :dontknow:

Vsekakor pripomore, da se starši čimveč pogovarjajo z svojimi otroki o probleih na sploh in o problemih v šoli, vendar nikdar ne smejo dovolit, da jim otroci solijo pamet. Če jim to dovolijo potem takšna vzgoja ni vredna niti počenega groša.

Pikado
21.02.2007, 22:59
Profesorji so z svojim znanjem strokovno podkovani in svoje učence učijo kot je treba.
Problemi se začnejo, ko med učenci začne izstopat par lenuhovin razgrajačev, da bi nase pritegnili svojo pozornost. Ti po navadi naredijo v razredu pravi kaos in s tem onemogočijo normalni potek ure. Naša veleumna oblast na čelu ministra Zvera jiim takšna dejanja omogoča z tako trapastimi zakoni, ki so v prid le tem razgrajačem.
Ravno danes sem se pogovarjal z priletnim doktorjem, ki poučuje v eni izmed fakultet. Med pogovorom je beseda nanesla tudi o izobraževanju na šolah in problematičnosi nekaterih otrok. Povedal mi je, da takšnega sranja, kot je pod ministrom Zverom v vsej njegovi karieri ni bilo.

Najbolje je, da v vse učilnice montirajo kamere in tako dokažejo naši veleumi vladi, ministru Zveru, predvsem pa staršem takšnih razgrajačev, kaj v resnici se dogaja med šolsko uro.
Ja seveda...učitelji so ravno tako sposobni, kot tudi nesposobni, s vsemi svojimi človeškimi slabostmi...način učenja pa je ponavadi suhoparno recitiranje učne snovi, to bi lahko počel tudi robot...sploh je zgrešen že sam sistem izobraževanja...obvezna prisotnost tistih, ki so se "včlanili" v neko šolo...to je zastarel vojaški sistem...ta sistem lahko deluje samo na principu totalnega razreda in to v dobi informatike...treba bo počasi ukinit učenje na relaciji razred-učitelj...država naj poskrbi za čimširši dostop do znanja vsakomur in tudi vsak naj ima možnost dokazat znanje...učitelji že zdavnaj niso več potrebni kot edini posredovalci znanja in tudi obvezno sedenje v razredu ni več ali manj drugega kot vrtec...in posledice so takšne kot so...
Ravnatelj pa je pokazal isto raven kot razgrajači, le da bi oni v velikem loku brcnili učitelja...

biz
22.02.2007, 07:35

Ne samo pogovarjanje moraš biti tudi pripravljen določene stvari dokazati jih do podrobnosti razložiti, saj tako jim dokažeš da obstaja drugačen način. Spustiti se moraš na raven njihovega prijatelja kljub temu pa ne prenizko saj mora ostati še spoštovanje do starša. Vsak otrok je drugačen in do vsakega moraš imeti vedno drugačen pristop in otroku moraš vedno znova dokazovati da ga imaš rad mu dajati vzpodbudo in se veseliti njegovih uspehov in ga tolažiti ob neuspehu.
Potem moraš držati vedno reden kontakt z učitelji in ob nesporazumih se z učiteljem pogovoriti na samem in poskusiti biti nevtralen. Če ima otrok prav mu daj prav ne se držati starih načinov kot je lvokla ve vedno več kot pišče, ni potrebno saj imajo otroci dandanes popolnoma drugačne možnosti priti do informacij kot smo jih imeli mi v njihovem času. Hitro jih učiti reda in vztrajati pri odločitvah. Otroka ne redno kontrolirati pustiti mu moraš tudi svoje življenje da lastno ustvarja in pri problemih ne najprej iskati krivca ampak problem prvo rešiti potem pa iskati pot da se to več ne zgodi. otrok mora enostavno ves čas čutiti da je dobrodošel in da nekdo stoji za njim.
Doma pa ne sme biti kreganja med starši pred otroci, če so problemi med vama to poskusita rešiti na samem, če pa gre za družinske probleme pa pustiti da otroci prisostvujejo, vendar morata potem biti pripravljena na kompromise.
Sedaj pa nekaj še za moške:
Če imate družino to pomeni manj obiskov v gostilnah, pskusite se omejiti na 1xtedensko, ko pridete domov pomagajte ženi pri hišnih opravilih, še posebej če sta oba zaposlena. Zato ne boste nič manj moški ampak boste šli pred vašimi otroci naprej z dobrim vzgledom. Ne si privoščiti da bi vas otroci kdaj videli pijanih in nikoli otroku ne recite - pusti me nimam časa.
Ostalo pa boš morala še sama ugotoviti, ker kot sem ti že rekel vsak otrok je nekaj posebnega in kot takega ga moraš tudi obravnavati.

biz
22.02.2007, 07:38

Preveč še je vedno učiteljev in profesorjev, ki so strokovno podkovani kar se tiče predmeta ki ga učijo ne pa dovolj strokovno podkovani kako prenesti znanje na učence, dijake da bodo le ti imeli veselje do tega znanja.

kapara
22.02.2007, 08:14
Preveč še je vedno učiteljev in profesorjev, ki so strokovno podkovani kar se tiče predmeta ki ga učijo ne pa dovolj strokovno podkovani kako prenesti znanje na učence, dijake da bodo le ti imeli veselje do tega znanja.

To ti pa dam čisto prav.
Danes ravnatelji v večini primerov pri sprejemu v službo učiteljev ne gledajo na njihovo znanje in kakovost poučevanja učencev, ampak se odločajo predvsem na osnovi zvez in poznanstva ali pa hočejo zaposlit svoje ljubice, če tudi imajo končano samo srednjo šolo.

NaceM
22.02.2007, 08:20
To ti pa dam čisto prav.
Danes ravnatelji v večini primerov pri sprejemu v službo učiteljev ne gledajo na njihovo znanje in kakovost poučevanja učencev, ampak se odločajo predvsem na osnovi zvez in poznanstva ali pa hočejo zaposlit svoje ljubice, če tudi imajo končano samo srednjo šolo.

Oprostite mojemu besednjaku, ampak ko bi se oblasti zavedale, KAKŠNO GOVNO UČI NA NEKATERIH ŠOLAH, bi naredili nekaj na to temo, tako pa se išče vzroke vse kje drugje.
Ko sem jaz učil, seveda sem prišel sredi šolskega leta in nisem vedel, kateri učenec je kateri, ampak na koncu prvega tedna sem bil prav začuden, ko so mi povedali, kako je en problematičen, saj sem ga imel za enega boljših učencev, bil je priden, pri pouku je sodeloval in občutek sem imel, da je vedel celo več od ostalih. Tako da... Dostikrat je problem tudi v učiteljih, ki so strokovno šibki in sprejeti v službo na podlagi tega, kar je napisano zgoraj. (VIP)

kapara
22.02.2007, 08:38
Oprostite mojemu besednjaku, ampak ko bi se oblasti zavedale, KAKŠNO GOVNO UČI NA NEKATERIH ŠOLAH, bi naredili nekaj na to temo, tako pa se išče vzroke vse kje drugje.
Ko sem jaz učil, seveda sem prišel sredi šolskega leta in nisem vedel, kateri učenec je kateri, ampak na koncu prvega tedna sem bil prav začuden, ko so mi povedali, kako je en problematičen, saj sem ga imel za enega boljših učencev, bil je priden, pri pouku je sodeloval in občutek sem imel, da je vedel celo več od ostalih. Tako da... Dostikrat je problem tudi v učiteljih, ki so strokovno šibki in sprejeti v službo na podlagi tega, kar je napisano zgoraj. (VIP)

Imaš prav.
V večstrankarskem in kapitalističnem sistemu je pač prišlo tako daleč, da se je dalo ravnateljem preveč pooblastil in proste roke. Tako lahko z svojimi podrejenimi (učitelji) delajo kot svinja z kurrbussi , čeravno na škodo učencev. V večini primerov pri njih ni merilo kakovost poučevanja učencev, ampak spraviti v svoj koletiv učitelje preko poznanstev. Takšni učitelji so po navadi prilizjenci ravnatelja in tako lahko z njimi manipulira po svoji volji.

biz
22.02.2007, 08:45
Imaš prav.
V večstrankarskem in kapitalističnem sistemu je pač prišlo tako daleč, da se je dalo ravnateljem preveč pooblastil in proste roke. Tako lahko z svojimi podrejenimi (učitelji) delajo kot svinja z kurrbussi , čeravno na škodo učencev. V večini primerov pri njih ni merilo kakovost poučevanja učencev, ampak spraviti v svoj koletiv učitelje preko poznanstev. Takšni učitelji so po navadi prilizjenci ravnatelja in tako lahko z njimi manipulira po svoji volji.

In na koncu se v šolah naredita dva pola eden pro in eden kontra ravnatelju, učitelji med sabo ne komunicirajo in se potem sploh več ne trudijo da bi prenesli znanje na učence ampak tudi dostikrat zaradi mobinga zanemarijo popolnoma svoje poslanstvo.

nattka
22.02.2007, 09:06
In na koncu se v šolah naredita dva pola eden pro in eden kontra ravnatelju, učitelji med sabo ne komunicirajo in se potem sploh več ne trudijo da bi prenesli znanje na učence ampak tudi dostikrat zaradi mobinga zanemarijo popolnoma svoje poslanstvo.

tudi starši imajo "poslanstvo" - vzgojo svojih srčkov ... pa se izgovarjajo na službo, prezaposlenost, utrujenost ...
to sicer ne leti nate, je pa dejstvo, da našega dela ne bo opravil nihče ... torej kot mama in oče imava odgovornost in dolžnot vzgajati ... in ker domača vzgoja velikokrat zataji, imajo potem učitelji zavezane roke ...

so tudi taki učitelji, ki ne sodijo v razred ... a to ne spremeni dejstva, da starši svojih mladičev več ne vzgajajo oz menijo da otrokom več ni treba spoštovati avtoritete ... otrok pa ima zelo dober občutek za tisto kar je prav in kaj ne in se mu ni težko težko podrejati avtoriteti, če jo starši pravilno ( ne tiransko!) izvajajo ...
in otroci ki poznajo zdravo avtoriteto, se zavedajo medsebojnih relacij in praviloma niso problematični ...

človek
22.02.2007, 09:17
tudi starši imajo "poslanstvo" - vzgojo svojih srčkov ... pa se izgovarjajo na službo, prezaposlenost, utrujenost ...
to sicer ne leti nate, je pa dejstvo, da našega dela ne bo opravil nihče ... torej kot mama in oče imava odgovornost in dolžnot vzgajati ... in ker domača vzgoja velikokrat zataji, imajo potem učitelji zavezane roke ...

so tudi taki učitelji, ki ne sodijo v razred ... a to ne spremeni dejstva, da starši svojih mladičev več ne vzgajajo oz menijo da otrokom več ni treba spoštovati avtoritete ... otrok pa ima zelo dober občutek za tisto kar je prav in kaj ne in se mu ni težko težko podrejati avtoriteti, če jo starši pravilno ( ne tiransko!) izvajajo ...
in otroci ki poznajo zdravo avtoriteto, se zavedajo medsebojnih relacij in praviloma niso problematični ...

Pravilno!

Bi bilo pa tudi zanimivo razmisliti o varianti intervalnega preverjanja učiteljevih sposobnosti in znanj!!
Velik problem vidim tudi v avtomatizaciji učnega procesa. Po nekaj letih dela, vsak učitelj dobi grif in se umsko uspava! Seveda to drži v večini osnovnih šol.

Ko je brat nekoč na svetu staršev predlagal ravnateljici, da bi uvedli preverjanje učiteljeve ustreznosti, je le ta gledala kakor ujeta riba... Ahilova tetiva?

Je pa tudi dejstvo, da je vzgoja lahko uspešna le s sodelovanjem šola-starši in njihovo maksimalno pozitivno angažiranje.

biz
22.02.2007, 09:32

Pravilno!

Bi bilo pa tudi zanimivo razmisliti o varianti intervalnega preverjanja učiteljevih sposobnosti in znanj!!
Velik problem vidim tudi v avtomatizaciji učnega procesa. Po nekaj letih dela, vsak učitelj dobi grif in se umsko uspava! Seveda to drži v večini osnovnih šol.

Ko je brat nekoč na svetu staršev predlagal ravnateljici, da bi uvedli preverjanje učiteljeve ustreznosti, je le ta gledala kakor ujeta riba... Ahilova tetiva?

Je pa tudi dejstvo, da je vzgoja lahko uspešna le s sodelovanjem šola-starši in njihovo maksimalno pozitivno angažiranje.

nattka seveda imaš prav da nekateri starši "pozabijo" na otroke

Človek , preverjanje znanja učiteljev pa je zelo vroča tema, tudi jaz sem imel jajca vprašati ravnatelja kako kaj zgledi z ustrezno usposobljenostjo kadra, pa še me dandanes po 4 letih gleda postrani, problemi na šoli pa se večajo.

Problem ni vedno samo v vzgoji otrok ampak tudi kako vzgajati otroke. Ker sem sam bil ogromno z otroki kot trener in vodja ekipe, sem jih imel priliko dolgo časa opazovati in moje ugotovitve so bile, da so bili najbolj "problematični" otroci prav tisti, ki so jih doma avtoritativno vzgajali, torej z klofutami, tiranijo in z distanco. Ti so na treningih in tekmah na igrišču izpuščali svoje agresije na soigralce, nasprotnike in sodnike (sem tudi nogometni sodnik).
Seveda bi lahko pisal zgodbice precej dolge o tem kaj se vse dogaja ob in na igriščih .

nattka
22.02.2007, 09:37
očitno je težava v tem, da ljudje pod avtoriteta razumejo nasilje ...

skipper
22.02.2007, 09:47
Glavno krivdo ali pa zaslugo za stanje v šolstvu nosijo učitelji. Noben minister ali pa ravnatelj ne more strokovno dobro podkovanemu učitelju preprečiti dobrega pouka.
Enako je pri delu z učenci. Strokovno dobro podkovan pedagog ve kako ravnati s problematičnimi učenci.

Učitelji, ki poučujejo danes, se svojega dela niso priučili pod ministrovanjem Zvera (še posebej tisti, z dolgoletnimi izkušnjami).

biz
22.02.2007, 09:57
Glavno krivdo ali pa zaslugo za stanje v šolstvu nosijo učitelji. Noben minister ali pa ravnatelj ne more strokovno dobro podkovanemu učitelju preprečiti dobrega pouka.
Enako je pri delu z učenci. Strokovno dobro podkovan pedagog ve kako ravnati s problematičnimi učenci.

Učitelji, ki poučujejo danes, se svojega dela niso priučili pod ministrovanjem Zvera (še posebej tisti, z dolgoletnimi izkušnjami).

Z nerazumnimi potezami lahko ministrstvo še tako dobro podkovanemu učitelju prepreči kakovosten pouk. Se pa strinjam da so učitelji tudi krivi, saj so tiho in se jasno in glasno ne zoperstavijo "novitetam" šolskega ministrstva.
Minister Zver pa je v toliko odgovoren zato, ker čeprav ima vse vzvode v rokah da to spremeni na bolje , tega ne stori ampak prepušča učitelje milosti in nemilosti kakor tudi otroke.

Lipovnik
22.02.2007, 09:58

Pravilno!

Kaj pa misliš, da počnejo z nacionalnimi preverjanji znanj.
Učenčevo znanje je odraz učiteljevega znanja in sposobnosti posredovati ga.

skipper
22.02.2007, 10:09
Z nerazumnimi potezami lahko ministrstvo še tako dobro podkovanemu učitelju prepreči kakovosten pouk. Se pa strinjam da so učitelji tudi krivi, saj so tiho in se jasno in glasno ne zoperstavijo "novitetam" šolskega ministrstva.
Minister Zver pa je v toliko odgovoren zato, ker čeprav ima vse vzvode v rokah da to spremeni na bolje , tega ne stori ampak prepušča učitelje milosti in nemilosti kakor tudi otroke.

Na millost in nemilost koga? Samega sebe?

biz
22.02.2007, 10:53
Na millost in nemilost koga? Samega sebe?

Na milost in nemilost staršem otrok, otrokom, ravnateljem, okolici

kapara
22.02.2007, 11:01

V celoti ti nikakor ne morem dat prav.
Seveda, da nobeden ne more strokovno dobro podkovanemu učitelju preprečiti dobrega pouka v razredu.
Delno preprečijo (ovirajo) mu lahko samo idiotski razgrajači, ki jim je edini cilj pritegniti pozornost nase.
Nadalje mu lahko prepreči tudi sam ravnatelj (to se tudi dogaja), da ga naslednjo šolsko leto odpusti in na njegovo delovno mesto sprejme po vezah cisto svežega učitelja brez prakse in tudi tekšne, ki imajo končno samo srednjo šolo.
In ne solit pameti, da se kaj takšnega ne dogaja, ker v skrajnem primeru lahko dokažem z konkretnimi imeni in priimki in šolami, kjer se to dogaja.
Glede krivde, ki jo vališ na učitelje pa sledeče.
Tudi dobro strokovno podkovani učitelji nemorejo nič proti sedanji anarhiji, ki se je razcvetela v šolstvu.
Zakon, ki je pisan na kožo ravnateljem jim dovoljuje sprejemanje kadra za določen čas. Te obdržijo v svojem kolektivo samo do dve leti nato pa jih odpustiji in na novo zaposlijo druge. S tem si ravnatelji ustvarjajo svojo avtoriteto in poslušnost. Saj s takšnimi, ki jih zaposlijo samo z določen čas lahko manipulirajo po svoji želji in nimajo nobenih skrbi, ker vedo, da bodo naredili vse kar jim bodo naročili, v nasprotnem primero adijo služba.
Slednji v upanju, da bodo obdržali službo pa slepo vejamejo ravnateljem in se ne upajo pritoževati, ker se bojijo za svojo službo.

skipper
22.02.2007, 11:42
Vidim, da se v celoti strinjaš.

Kar mi pa odgovarjaš, pa nima nobene veze z mojo trditvijo!

Ko govorim za krivdo ali zasluge v šolstvu, mislim na kvaliteto pouka. Moja napaka, sem bil nejasen.

Učitelj s srednjo šolo pa ni strokovno podkovan, še učitelj ni! In takega po zakonu ne more zaposliti (predvidevam). Imamo inšpekcije in druge službe... imamo pa tudi riti, ki so tiho....

"Zakon, ki je pisan na kožo ravnateljem jim dovoljuje sprejemanje kadra za določen čas. Te obdržijo v svojem kolektivo samo do dve leti nato pa jih odpustiji in na novo zaposlijo druge."

Ta je pa slana. Torej trdiš, da v šolah menjajo učitelje na največ 2 leti.
Seveda so tudi taki primeri, prepričan pa sem da to ni sistemsko.

Vsi ti problemi niso novi. Če trdiš, da se to dogaja samo sedaj, potem vem, kam pes taco moli....

kapara
22.02.2007, 12:00
Vidim, da se v celoti strinjaš.

Kar mi pa odgovarjaš, pa nima nobene veze z mojo trditvijo!

Ko govorim za krivdo ali zasluge v šolstvu, mislim na kvaliteto pouka. Moja napaka, sem bil nejasen.

Učitelj s srednjo šolo pa ni strokovno podkovan, še učitelj ni! In takega po zakonu ne more zaposliti (predvidevam). Imamo inšpekcije in druge službe... imamo pa tudi riti, ki so tiho....

"Zakon, ki je pisan na kožo ravnateljem jim dovoljuje sprejemanje kadra za določen čas. Te obdržijo v svojem kolektivo samo do dve leti nato pa jih odpustiji in na novo zaposlijo druge."

Seveda so tudi taki primeri, prepričan pa sem da to ni sistemsko.

Vsi ti problemi niso novi. Če trdiš, da se to dogaja samo sedaj, potem vem, kam pes taco moli....

Ne zamerim ti, ker pač nisi v službi v prosveti in sploh se ti ne sanja, kaj vse se dogaja.

Da točno tako je. V večini primerov je sedaj tako, da učitelje menjavajo vsako leto ali na na dve leti, ker po tem roku bi jih morali po zakoni redno zaposlit za nedoločen čas. So pa tudi izjame, ko nekateri ravnatelji tega ne prakticirajo. Vendar so to izjeme ali pa dobro poznanstvo. Lahko bi temu rekli kar korupcija.

freya
22.02.2007, 12:25
In spet smo pri učiteljih mučenikih. Tistim, ki izponjujejo vse pogoje,zasedejo celotno delovno mesto ne za nekaj ur in se zaradi zmanjšanja generacij ne predvideva, da bo čez dve leti višek...verjetno dobi prej za nedoločen čas, ja?

p.s. dobrega učitelja nihče ne izpusti iz rok.

kapara
22.02.2007, 12:30
In spet smo pri učiteljih mučenikih. Tistim, ki izponjujejo vse pogoje,zasedejo celotno delovno mesto ne za nekaj ur in se zaradi zmanjšanja generacij ne predvideva, da bo čez dve leti višek...verjetno dobi prej za nedoločen čas, ja?

Ha ha ha, opažam, da na svetu živi še kar precej optimistov, ki verjame v poštenost v zaposlovanju.
Ala jim vera.
Večina učiteljev se je že davno postavila na realna tla.

biz
22.02.2007, 12:34

Ne morem ti dati prav, politični revanšizem in kulturni boj je v sloveniji prisoten povsod prav tako pa skrita korupcija, ko si ravnatelji v šolah podrejajo delavce v prvi vrsti za ohranitev lastnega delovnega mesta kakor tudi da poskrbijo da bodo tudi preko otrok političnim nasprotnikom vrnili, da dosedaj niso mogli na vlado. Delno pa se mi zdi da vse skupaj spada v načrt dolgoročnega zagotavljanja oblasti. Tako je na nekaterih šolah, drugod pa so nekateri učitelji tako zasidrani v šoli da se nasploh več ne skrbijo zato če dobro učijo ali ne, ker jim je popolnoma vseeno. Obstajajo pa tudi šole kjer je vse po večini dobro in skoraj ni problemov.
Na izvolitev ravnateljev bi vsekakor morali imeti večji vpliv starši saj bi le tako lahko preprečili prikrito korupcijo na šolah in povečali učinek. Potreben pa bo tudi drugačen način izobraževanja za učitelje in pa drugačen sistem komunikacije med učitelji in starši

sirius
22.02.2007, 12:42

Glavne krivde zagotovo ne nosijo učitelji, ker nimajo NOBENEGA vplava, ampak tisti, ki ta vpliv imajo in ga izrabljajo zato, da si pridobijo lepo oblazinjene stolčke z raznimi poskusi in nepremišljenimi spremembami. Devetletka je še najbolj škodila učiteljem in učencem, marsikomu je koristila. Kar poglejte koliko je doktoratov, magisterijev, novih strokovnih sodelavcev, novih učbenikov (avtorjev in založb), novih svetovalcev, ki so uradno pooblaščeni za dajanje raznoraznih strokovnih nasvetov, osnovnošolskega učenca pa še od blizu niso videli.
Tudi pri zaposlovanju je bolj koristila vzgojiteljicam iz bivše male šole, ko je bila še pod okriljem vrtcev. Pri nivojskem pouku je res pridobljenih nekaj ur, ampak po drugi strani so oklestili število dopolnilnega in dodatnega pouka.

Drug problem je demokracija, ki jo nekateri (predvsem starši) razumejo tako, da se lahko vtaknejo v vsako stvar, ki jim ni všeč. In slabše ocene njihovih otrok staršem zagotovo niso všeč. In danes je tako veliko možnosti za blatenje učiteljev, da se temu marsikdo ne more upreti. Saj je učitelj tako ali tako vedno kriv, kajne!
Na tisti rek "Čevlje sodi naj kopitar." so pa že vsi pozabili.

Še nekaj o izobrazbi učiteljev. Marsikateri profesor bi se lahko veliko naučil od učitelja s samo srednjo izbrazbo (nekdanje učiteljišče). Mahanje z diplomo na kateri piše prof. še ne pomeni avtomatično boljše strokovne podkovanosti. Dovolj je vedeti, kdo se je na pedagoško fakulteto (akademijo) vpisoval npr. pred 20 leti in kdo se danes.

Me pa čudi nekaj: nihče ni omenil novega predloga ministra Zvera (v izjavi na TV) in sicer o financiranju zasebnih OSNOVNIH šol: s sedanjih 85% na 100%, seveda davkoplačevalskega denarja.
To bo šele krasno za nekatere izbrance in "krasno" za ostale neizbrance.

biz
22.02.2007, 12:48
Glavne krivde zagotovo ne nosijo učitelji, ker nimajo NOBENEGA vplava, ampak tisti, ki ta vpliv imajo in ga izrabljajo zato, da si pridobijo lepo oblazinjene stolčke z raznimi poskusi in nepremišljenimi spremembami. Devetletka je še najbolj škodila učiteljem in učencem, marsikomu je koristila. Kar poglejte koliko je doktoratov, magisterijev, novih strokovnih sodelavcev, novih učbenikov (avtorjev in založb), novih svetovalcev, ki so uradno pooblaščeni za dajanje raznoraznih strokovnih nasvetov, osnovnošolskega učenca pa še od blizu niso videli.
Tudi pri zaposlovanju je bolj koristila vzgojiteljicam iz bivše male šole, ko je bila še pod okriljem vrtcev. Pri nivojskem pouku je res pridobljenih nekaj ur, ampak po drugi strani so oklestili število dopolnilnega in dodatnega pouka.

Drug problem je demokracija, ki jo nekateri (predvsem starši) razumejo tako, da se lahko vtaknejo v vsako stvar, ki jim ni všeč. In slabše ocene njihovih otrok staršem zagotovo niso všeč. In danes je tako veliko možnosti za blatenje učiteljev, da se temu marsikdo ne more upreti. Saj je učitelj tako ali tako vedno kriv, kajne!
Na tisti rek "Čevlje sodi naj kopitar." so pa že vsi pozabili.

Še nekaj o izobrazbi učiteljev. Marsikateri profesor bi se lahko veliko naučil od učitelja s samo srednjo izbrazbo (nekdanje učiteljišče). Mahanje z diplomo na kateri piše prof. še ne pomeni avtomatično boljše strokovne podkovanosti. Dovolj je vedeti, kdo se je na pedagoško fakulteto (akademijo) vpisoval npr. pred 20 leti in kdo se danes.

Me pa čudi nekaj: nihče ni omenil novega predloga ministra Zvera (v izjavi na TV) in sicer o financiranju zasebnih OSNOVNIH šol: s sedanjih 85% na 100%, seveda davkoplačevalskega denarja.
To bo šele krasno za nekatere izbrance in "krasno" za ostale neizbrance.

Končno eden ki je načel še to temo - kdo misli ustanoviti največ zasebnih šol? In zakaj?

freya
22.02.2007, 12:52
Ha ha ha, opažam, da na svetu živi še kar precej optimistov, ki verjame v poštenost v zaposlovanju.
Ala jim vera.
Večina učiteljev se je že davno postavila na realna tla.

na realnih tleh pa smo tudi vsi ostali, ki niso dobili službe za nedoločen čas tudi več kot dve leti, pa ne delajo v prosveti. Daj si dopovedat, kapara, da stanje v prosveti ni niti malo slabše kot v drugih branžah.
Le da prosvetarji zaključijo pouk ob 12 ( nižja stopnja) , višja malo kasneje in da imajo vsalo leto več počitnic.
O urah, izgubljenih za priprave pa ne bi, ker točno vem, koliko je dela z njimi v sodobni dobi računalnikov.
In koliko ur priprav je določenih na št.ur pouka? Pol-Pol?

lila5
22.02.2007, 13:11

Vprašanje......če dobi mlad učitelj, ki uči recimo slovenski in angleški jezik zaposlitev na šoli, ki potrebuje učitelja le za slovenski jezik za angleškega pa ne.....bo imel ta učitelj premalo ur oz. bo delal le za polovični delovni čas......pa je lahko zelo dober v podajanju angleškega jezika, vendar ker ima šola že zaposlenega učitelja ali več učiteljev za ta predmet, seveda za nedoločen čas, nima nobene možnosti, da bi lahko poučeval tudi ta predmet......in ko se pojavi možnost, da ima podaljšano bivanje v šoli, bo ta učitelj to vzel, da bo lahko delal za poln delovni čas......pa je lahko zelo dober učitelj, vendar ker ima šola že zaposlen kader za nedoločen čas (roko na srce, če si v javni upravi za nedoločen čas zaposlen, te skoraj nihče ne spravi od tam)......nima možnosti "redne" zaposlitve.........

kapara
22.02.2007, 14:17
na realnih tleh pa smo tudi vsi ostali, ki niso dobili službe za nedoločen čas tudi več kot dve leti, pa ne delajo v prosveti. Daj si dopovedat, kapara, da stanje v prosveti ni niti malo slabše kot v drugih branžah.
Le da prosvetarji zaključijo pouk ob 12 ( nižja stopnja) , višja malo kasneje in da imajo vsalo leto več počitnic.
O urah, izgubljenih za priprave pa ne bi, ker točno vem, koliko je dela z njimi v sodobni dobi računalnikov.

Ne govorim, da je drugje kaj boljše so pa razlike.
Privatniku je cilj, da dobi sposobnega in samojstojnega delavca, ki bo izpolnil njegove zahteve na tem delovnem mestu. In če se ta oseba izkaže dobra jo bo po vsej verjetnosti tudi obdržal. Njemu ni cilj menjavanje uspešnih delavcev, ker bi v takšnih primerih le izgubil ne pa profitiral.
V prosveti je pa čisto drugače.
Marsikateremu ravnatelju je vse eno, kakšnega učitelja ima v svojem kolektivu, saj je plačan od nas davkoplačevalcev. Pri njemu ne velja sposobnost, ker od tega praktično nima ničesar, izgubijo lahko le učenci, ki si v razredu želijo sposobnega in strokovnega predavanja.
Recimo moja žena ima magisterij in nikjer v prosvetini ni dobila službe. No ja tu pa tam za kakšno leto, potem pa so jo zamenjale novopečene, ki so prišle v službo po vezah preko ravnateljev.
Masikateri bivši učenci, ki jo sedaj srečujejo na mestnih ulicah ji povedo, da jim je bilo zelo žal, da jih ni več učila. Med njimi so tudi takšni, ki so bili največji razgrajači.
Sedaj dela pri privatniku in je zelo zadovoljna. Enako lahko rečem tudi za njega, saj jo je po nekaj mesecih postavil na vodilno delovno mesto.
To vam lahko marsikaj pove.

sirius
22.02.2007, 14:19

Pogodbo za nedoločen čas dobiš samo v primeru, da se s tem strinja ministrstvo, ravnatelj nima odločilne besede. Poznam ljudi, ki v šolstvu delajo za določen čas več kot 10 let, pa si ne morejo nič pomagati. Pogodba za določen čas pomeni čas od 1. septembra do 23. ali 24. junija + dopust, kar pomeni, da si avgusta na cesti in nato spet prekinitev do 1. septembra. Vse lepo v skladu zakonodajo. Pogodba za nedoločen čas pomeni zaposlitev od 1.septembra do 31. avgusta, ampak, če v novem šolskem letu zmanjka ur, si prav tako na cesti, le en mesec kasneje. Zaposlovanje za manj kot polni delovni čas je pa posebne vrste cvetka, je bil mogoče kdo med vami kdaj zaposlen za 72,3% ?

Lahko me vidiš, da grem domov opoldne, ko popravljam naloge ali pripravljam material do polnoči (ali ob sobotah in nedeljah) doma, me ne vidiš. Prav tako me ne vidiš na raznih sestankih, študijskih skupinah, govorilnih urah in podobnem, ki so vse v popoldanskem času, pogosto v drugem kraju.

Brez računalnika sploh ne morem več, dela zato nimam nič manj. Dela (predvsem nepotrebnega) je vsako leto več. Kaj je priprava ? Samo list z opisom dela pri določeni šolski uri, ali so tudi preizkusi, preverjanja, vaje, popravljanja, analize, fotokopiranja,..... Pripravo napišeš hitro, ostale stvari pa.... Če pri preizkusu ocenjuješ postopke, lahko popravljaš en sam razred tudi 6 ali več ur. Za pripravo na eno šolsko uro ti priznajo pol ure, nič več.

Počitnice imajo učenci, jaz ne, meni pišejo dopust ali pa sem v šoli (od 7 do 14.30).
Malice nimam, med odmori grem lahko na sc...je, če dela učiteljski WC (v otroškega ne, ker me lahko obtožijo pedofilije), na sr...je grem lahko samo, če imam prosto (neplačano) uro.

Odmorov med urami nimam, ker pripravljam material za drugo uro ali pazim naše »ljubčke«, da se na hodnikih ne pobijejo med seboj.
Če mi odpade ura pouka na začetku ali na koncu pouka, se mi ura iz fonda odbije in jo moram nadomestiti. Dopusta ima toliko, ko to določa kolektivna pogodba.

Med letom ne dobim dopusta, ko je pouk, razen izrednega (vemo kaj to pomeni), poleti izkoristim še preostali dopust in nato sem spet na šoli od 7 do 14.30 in to avgusta.

Tako je pri nas, so pa precejšnje razlike med šolami, pa tudi med obremenitvami učiteljev.

nattka
22.02.2007, 14:23
in ko eden od kolegov postane ravnatelj/ica zaposlijo drugega, ki potem leta in leta poučuje njegov predmet za določen čas ... za primer, če voljeni vodja ne bi bil ponovno izvoljen za ravnateljevanje ...:mad:

sirius
22.02.2007, 14:25
in ko eden od kolegov postane ravnatelj/ica zaposlijo drugega, ki potem leta in leta poučuje njegov predmet za določen čas ... za primer, če voljeni vodja ne bi bil ponovno izvoljen za ravnateljevanje ...:mad:

Točno tako in še podlago imajo v obstoječi zakonodaji.

biz
22.02.2007, 14:41
Točno tako in še podlago imajo v obstoječi zakonodaji.

Tu se zdaj zjokujete učitelji kako je pri vas hudo, zakaj se ne povežete skupaj in greste na barikade, ker drugače ne boste te debele riti v LJ nikamor premaknili.
Verjamem učiteljem da jim ni lahko saj se morajo vsako leto na novo prilagajati novim učencem in to pomeni 20 - 30 različnih novih problemov.
Jaz vam svetujem da se resnično vzamete skupaj in četudi samo ena šola poveste jasno in glasno - TAKO NE GRE NAPREJ - ekspirementiranje z otroci na hrbtu učiteljev in staršev pa je potem še dodatna zgodba

sirius
22.02.2007, 15:35
Tu se zdaj zjokujete učitelji kako je pri vas hudo, zakaj se ne povežete skupaj in greste na barikade, ker drugače ne boste te debele riti v LJ nikamor premaknili.
Verjamem učiteljem da jim ni lahko saj se morajo vsako leto na novo prilagajati novim učencem in to pomeni 20 - 30 različnih novih problemov.
Jaz vam svetujem da se resnično vzamete skupaj in četudi samo ena šola poveste jasno in glasno - TAKO NE GRE NAPREJ - ekspirementiranje z otroci na hrbtu učiteljev in staršev pa je potem še dodatna zgodba

Ne gre za jokanje in tarnanje, ampak je to odgovor na splošno veljavno mnenje kako krasno nam gre.
Kar se tiče ugovarjanj in protestov: ali veš kako izgleda učiteljska stavka ? To pomeni, da sicer ne učiš, še vedno pa paziš na otroke (v šoli), ker revčki ne smejo biti brez nadzora, ob koncu šolskega leta pa revčki morajo dobiti spričevalo, ti moraš pa nadoknaditi vse zamujeno.
Tako je izgledala stavka v devetdesetih letih. Končno se da marsikaj dogovoriti in urediti brez barikad, če rečemo bobu bob in se pogovarjamo brez fig v žepu in z argumenti pred seboj.
Za kaj več je potreben drznejši sindikat (in zaščita pred odpuščanjem in šikaniranjem – VSI imajo raje ubogljivejšega učitelja, ne glede na njegovo kvaliteto) in tisto kar je najpomembnejše: zdravniki držijo skupaj (vsi), pravniki držijo skupaj (vsi), pa še kdo..., pri nas pa se bo v vsakem kolektivu našel vsaj eden, ki ne bo stopil zraven z izgovorom, da bi to škodovalo učencem. Pri nas dobro delujeta sistem »divide et impera« in sistem vzbujanja slabe vesti: ves čas poslušamo, da bi lahko naredili več in bolje, rezulatati niso nikoli dovolj dobri,... torej ravno v nasprotju s pedagoškim načelom, ki velja za učence, kjer naj bi bila glavna motivacija pohvala. Posledica je apatija pri marsikaterem posamezniku.

kapara
22.02.2007, 21:54
Upam, da se pogovarjamo o sistemu, ne pa o posameznih eksesih?!

Razlika med sosializmom in demokracijo. Sem pred časom slišal odlično primerjavo.
ZAJČEK.
V socializmu je zaprt v kletko, vsi ga negiujejejo in mu dajejo hrano ....itd. S polno ritjo živi mirno do konca svojih dni. V kletki!
Demokracija: zajec živi v naravi, lahko tudi mnogo manj časa, bori se za preživetje... itd.... vendar je na svobodi.
Zajca lahko zamenjaš s katerokoli živaljo (recimo sokololm) ali celo človekom

Seveda obstajajo zajci vseh vrst. Nekateri raje živijo v kletki. Na račun drugega. Kar jim ne zamerim. Samo, ne mi pravit, kako so ti zajci sposobni, in sploh ah in oh.

Daj lepo te prosim ne tupi neumnosti.
V ujetništvu so živeli samo tisti, ki so bili barabe, lopovi, kriminalci in tisti, ki so hoteli postati gnili kapitalisti, da bi lahko delavce izkoriščali in njihov krvavo zaslužen denar spravljali v svoj nenasiten žep.
Kdo je živel v ujetništvu in kdo sedaj na svobodi?
Sem dal skozi socializem in nisem nikdar občutil, da bi bil v ujetništvu. Nasprotno tedaj sem bil brez skrbi glede službe, glede moje osebne varnosti, saj sem lahko šel kamorkoli in me ni nihče napadel, oropal ali mi kako drugače povzročil škodo, materialno sem bil kar priskrbljen, saj sem osebni dohodek dobival v mejah normale glede mojega položaja v službi int.
Kaj pa sedaj v gnilem kapitalizmu?
Moraš imeti srečo, da sploh dobiš službo, moja osebna varnost je zelo ogrožena kjerkoli se pojavim, ker nikdar ne vem, kdaj me bo kakšna baraba napadla, osebni dohodek je mizeren glede na moj položaj kajti ostanek dohodka si gnili kapitalist spravi v svoj žep, da lahko živi na veliki nogi itd.
Če samo pogledaš, koliko je narastlo število brezdomcev (ne mi govorit, da po njihovi krivdi). Prej jih je bilo recimo v nekem mestu toliko, da si jih lahko preštel na prste ene roke, kaj pa danes?.
Da sploh ne omenjam koliko je danes več kriminala, ubojstev, samoumurov, ropov, prilaščanja tuje imovine in še bi lahko našteval.
V šolah je bil red in disciplina in starši nevzgojenih otrok se niso toliko pritoževali, ker so vedeli, da od strani šole ali od drugih distanc ne bodo dobili potuhe. V javnih prevoznih sredstvih, kjer so bili prenapolnjeni se je vedno dalo prostor starejšim ljudem in nosečnicam. Kaj pa danes? Danes pa ta šmrklot želi, da bi bilo najbolje, če bi jim starejši odstopili sedež kajšele, da bi bilo obratno.
V socializmu je RK sameval, ker se je le redko kdo napotil k njim po pomoč. Danes smo priča po TV-ju, kako velika gruča ljudi navali na številke in nato na pakete.
Sramota za našo državo in oblast. Na drugi strani pa smo priča, kako se Erjavec in vojska igrata z našim davkoplačevalskim denarjem.
Da ne omenjam naše vlade, ki je iz dneva v dan bolj nenasitna in potroniško zapravljiva.

freya
23.02.2007, 08:50
Vprašanje......če dobi mlad učitelj, ki uči recimo slovenski in angleški jezik zaposlitev na šoli, ki potrebuje učitelja le za slovenski jezik za angleškega pa ne.....bo imel ta učitelj premalo ur oz. bo delal le za polovični delovni čas......pa je lahko zelo dober v podajanju angleškega jezika, vendar ker ima šola že zaposlenega učitelja ali več učiteljev za ta predmet, seveda za nedoločen čas, nima nobene možnosti, da bi lahko poučeval tudi ta predmet......in ko se pojavi možnost, da ima podaljšano bivanje v šoli, bo ta učitelj to vzel, da bo lahko delal za poln delovni čas......pa je lahko zelo dober učitelj, vendar ker ima šola že zaposlen kader za nedoločen čas (roko na srce, če si v javni upravi za nedoločen čas zaposlen, te skoraj nihče ne spravi od tam)......nima možnosti "redne" zaposlitve.........

na žalost se tudi to dagaja, res je.
Ampak le redko komu je mehko postlano, ko pridobiva izkušnje prva leta službovanja. Če se predvideva, da bo v doglednem času prosto mesto zaradi upokojitve - trajno...se ne splača leto ali dve uživati plačanega vegetiranja v podaljšanem bivanju?

lila5
23.02.2007, 09:36
na žalost se tudi to dagaja, res je.
Ampak le redko komu je mehko postlano, ko pridobiva izkušnje prva leta službovanja. Če se predvideva, da bo v doglednem času prosto mesto zaradi upokojitve - trajno...se ne splača leto ali dve uživati plačanega vegetiranja v podaljšanem bivanju?

Saj nihče ne trdi, da pa je drugim profilom in poklicem mehko postlano.......samo tako zelo mehko postlano s predstavo o nekaj mesečnih počitnicah oz. dopustu in s 4 urnim delavnikom pa v šolstvu spet ni......to, kaj pa je dogledni čas je pa zelo relativno in vsak učitelj zaposlen za nedoločen čas pa tudi nima le 2 ali 3 let do penzije.......

freya
23.02.2007, 10:15
Učiš Lila?
kar dobro poznam razmere...od kolegic učiteljic in z naše šole. Ne rečem, ni vse najlepše, pa vendar...nobena ne bi menjala za kaj drugega. Ena njih, prof. slovenščine, se je poskusila na odlično plačanem delovnem mestu lektorice, pa po njenih besedah ni za zdržat...od sedmih do treh ali pa še dlje. In se je vrnila za začetek v podaljšano bivanje, na počitnice, da si malo opomore do nastopa porodniške druge prof.
Se mi zdi, da prosvetarji ne znate ceniti, kar imate, dokler vam to ne bo vzeto. In ni čudno, da ne razumete, kako večina staršev ne more na roditeljski sestanek ob štirih popoldne , ko si učiteljska srenja že odpočije po kosilu..ostali pa še delajo ali prihajajo iz mnogo slabše plačanih služb ( btw z isto izobrazbo).
;)

freya
23.02.2007, 10:18
Recimo moja žena ima magisterij in nikjer v prosvetini ni dobila službe. No ja tu pa tam za kakšno leto, potem pa so jo zamenjale novopečene, ki so prišle v službo po vezah preko ravnateljev.
Masikateri bivši učenci, ki jo sedaj srečujejo na mestnih ulicah ji povedo, da jim je bilo zelo žal, da jih ni več učila. Med njimi so tudi takšni, ki so bili največji razgrajači.
Sedaj dela pri privatniku in je zelo zadovoljna. Enako lahko rečem tudi za njega, saj jo je po nekaj mesecih postavil na vodilno delovno mesto.
To vam lahko marsikaj pove.

Če se prav spominjam, kranjski čbelici ni bilo prav všeč poučevanje...kaj ni komaj čakala, da mine ura?
;)

biz
23.02.2007, 10:24
Saj nihče ne trdi, da pa je drugim profilom in poklicem mehko postlano.......samo tako zelo mehko postlano s predstavo o nekaj mesečnih počitnicah oz. dopustu in s 4 urnim delavnikom pa v šolstvu spet ni......to, kaj pa je dogledni čas je pa zelo relativno in vsak učitelj zaposlen za nedoločen čas pa tudi nima le 2 ali 3 let do penzije.......

Kaj pa je narobe z podaljšanim bivanjem, zakaj učitelji to vidijo kot kazen, učitelj ima tudi v podaljšanem bivanju določene naloge, ki jih bi moral izvesti - zakaj jih ne. Podaljšano bivanje bi morali mladi učitelji videti kot izziv in možnost prenosa svojega znanja na učence in ne kot dolgočasenje in čakanje na nekaj boljšega. Torej če nisi sposoben v podaljšanem bivanju prenesti učencem znanja potem si tudi kot učitelj zato nesposoben in mlad učitelj ima možnost v podaljpanem bivanju spoznati otroke in ti njo. Če pa se učiteljica vsede v podaljšano bivanje in samo čaka da bodo čimprej odpeljali še zadnjega učenca, se ji potem ni potrebno čuditi da otroci nimajo do nje nobenega respekta, saj ga ona tudi do učencev ni pokazala. Na koncu pa so krivi starši, zato da učitelji ne opravljajo svojega poslanstva tako kot je treba. Zavedati se morate da z svojim odnosom do dela in do učencev dajate vzgled in da prav tako pomembno vplivate na vzgojo in razvoj otroka z svojim delom in z svojim pristopom do dela in to se začne že v podaljšanem bivanju.

lila5
23.02.2007, 10:55
Učiš Lila?
kar dobro poznam razmere...od kolegic učiteljic in z naše šole. Ne rečem, ni vse najlepše, pa vendar...nobena ne bi menjala za kaj drugega. Ena njih, prof. slovenščine, se je poskusila na odlično plačanem delovnem mestu lektorice, pa po njenih besedah ni za zdržat...od sedmih do treh ali pa še dlje. In se je vrnila za začetek v podaljšano bivanje, na počitnice, da si malo opomore do nastopa porodniške druge prof.
Se mi zdi, da prosvetarji ne znate ceniti, kar imate, dokler vam to ne bo vzeto. In ni čudno, da ne razumete, kako večina staršev ne more na roditeljski sestanek ob štirih popoldne , ko si učiteljska srenja že odpočije po kosilu..ostali pa še delajo ali prihajajo iz mnogo slabše plačanih služb ( btw z isto izobrazbo).
;)

Ne, ne učim........delam v gospodarstvu, da lahko vas plačujem........;) In tudi moj šef ima plačo večjo od moje (btw oba imava isto izobrazbo), pa moram tudi jaz marsikdaj delati več kot 8 ur na dan on pa gre domov ali pa ga sploh ni tu in nimamo pojma kje je (mogoče je službeno zadržan, mogoče privatno).......

Ponavadi pa je z ljudmi tako, da dokler ti nekaj ni vzeto, tako dolgo ne znaš ceniti tega kar imaš......in če nekdo, pa magari učitelj, malo potoži, da pa bi bilo lahko boljše (mimogrede, velika večina tistih, ki kje delamo se kdaj pa kdaj potožimo in smo mnenja, da drugje pa delajo pol manj kot mi in so boljše plačani......)

v gospodarstvu pa itak prevladuje splošno mnenje, da tisti, ki delate kjerkoli v javni upravi ne delate pol toliko kot mi, ki vas plačujemo (tako kot spet nekateri menite, da učitelji ne delajo pol toliko kot nekateri drugi v javni upravi)......;)

lila5
23.02.2007, 11:22
Kaj pa je narobe z podaljšanim bivanjem, zakaj učitelji to vidijo kot kazen, učitelj ima tudi v podaljšanem bivanju določene naloge, ki jih bi moral izvesti - zakaj jih ne. Podaljšano bivanje bi morali mladi učitelji videti kot izziv in možnost prenosa svojega znanja na učence in ne kot dolgočasenje in čakanje na nekaj boljšega. Torej če nisi sposoben v podaljšanem bivanju prenesti učencem znanja potem si tudi kot učitelj zato nesposoben in mlad učitelj ima možnost v podaljpanem bivanju spoznati otroke in ti njo. Če pa se učiteljica vsede v podaljšano bivanje in samo čaka da bodo čimprej odpeljali še zadnjega učenca, se ji potem ni potrebno čuditi da otroci nimajo do nje nobenega respekta, saj ga ona tudi do učencev ni pokazala. Na koncu pa so krivi starši, zato da učitelji ne opravljajo svojega poslanstva tako kot je treba. Zavedati se morate da z svojim odnosom do dela in do učencev dajate vzgled in da prav tako pomembno vplivate na vzgojo in razvoj otroka z svojim delom in z svojim pristopom do dela in to se začne že v podaljšanem bivanju.

Če kar ne skočim v tistega učitelja, ki se malo potoži, ker se itak nima kaj pritoževati, ker po moje premalo dela, ker jaz sigurno več delam od njega, še ne pomeni, da sem sama učitelj........:)

S podaljšanim bivanjem ni nič narobe (mimogrede jaz sem ga dala samo kot primer, ker se pri nas na šolah to pogosto dodaja)........samo učitelj, ki se je izobraževal, da bo poučeval slovenski in angleški jezik je verjetno v tem bolj strokovno podkovan kot pa v tem, da ima podaljšano bivanje.......tako kot bo gradbenik verjetno boljše in kakovostnejše opravljal gradbena dela kot pa kuharska dela.......:dontknow:

Res je, da učitelj daje vzgled otrokom, tako kot ga daje starš.......in tako med učitelji kot med starši obstajajo t.i. dobri in t.i. slabi......in marsikateri se kdaj pa kdaj nad drugim potoži in je prepričan zgolj v svoj prav.......;)

biz
23.02.2007, 11:54
Če kar ne skočim v tistega učitelja, ki se malo potoži, ker se itak nima kaj pritoževati, ker po moje premalo dela, ker jaz sigurno več delam od njega, še ne pomeni, da sem sama učitelj........:)

S podaljšanim bivanjem ni nič narobe (mimogrede jaz sem ga dala samo kot primer, ker se pri nas na šolah to pogosto dodaja)........samo učitelj, ki se je izobraževal, da bo poučeval slovenski in angleški jezik je verjetno v tem bolj strokovno podkovan kot pa v tem, da ima podaljšano bivanje.......tako kot bo gradbenik verjetno boljše in kakovostnejše opravljal gradbena dela kot pa kuharska dela.......:dontknow:

Res je, da učitelj daje vzgled otrokom, tako kot ga daje starš.......in tako med učitelji kot med starši obstajajo t.i. dobri in t.i. slabi......in marsikateri se kdaj pa kdaj nad drugim potoži in je prepričan zgolj v svoj prav.......;)

Primerjava z gradbenikom kot gradbinec in kuhar ne more biti primerjava za učitelja za predmetni pouk in pa podaljšano bivanje in kot vidim tebi tudi ni jasno da je podaljšano bivanje del šole in z tem tudi vzgoje in izobraževanja. Pri podaljšanem bivanju ne rabijo učenci čistilke (kaj senaj bi tuid že zgodilo) ampak pedagoga, ki jim bo znal pomagati pri domačih nalogah in pri pripravah na naslednji dan. Prepogosto pa se zgodi da učiteljica za podaljšano bivanje sploh ne zna kje je učenec, ta pa iz samega dolgega časa nekje v šoli razbija inventar (naj bi seže večkrat zgodilo). Pa kaj če je učiteljica za slovenski in angleški jezik, svoje znanje ima prav tako možno posredovati učencem in jim z tem pomagati.

lila5
23.02.2007, 12:27
Primerjava z gradbenikom kot gradbinec in kuhar ne more biti primerjava za učitelja za predmetni pouk in pa podaljšano bivanje in kot vidim tebi tudi ni jasno da je podaljšano bivanje del šole in z tem tudi vzgoje in izobraževanja. Pri podaljšanem bivanju ne rabijo učenci čistilke (kaj senaj bi tuid že zgodilo) ampak pedagoga, ki jim bo znal pomagati pri domačih nalogah in pri pripravah na naslednji dan. Prepogosto pa se zgodi da učiteljica za podaljšano bivanje sploh ne zna kje je učenec, ta pa iz samega dolgega časa nekje v šoli razbija inventar (naj bi seže večkrat zgodilo). Pa kaj če je učiteljica za slovenski in angleški jezik, svoje znanje ima prav tako možno posredovati učencem in jim z tem pomagati.

Podaljšano bivanje imajo običajno učenci v nižjih razredih osnove šole, učenci 7., 8. in 9. razreda ga redko koristijo......torej je pedagog, ki je usposobljen za učenje določenih predmetov na višji stopnji vsaj po moje manj usposobljen za to delo kot učitelj razrednega pouka ali pa vzgojitelj.......ker pa se na šolah "krpajo" in iščejo manjkajoče ure tako kot se, ni važno kakšna je strokovna podlaga učitelja, važno je le, da se ure zapolnijo potem pa se pojavijo problemi kot si jih navedel.......

freya
23.02.2007, 12:58
Ne, ne učim........delam v gospodarstvu, da lahko vas plačujem........;) In tudi moj šef ima plačo večjo od moje (btw oba imava isto izobrazbo), pa moram tudi jaz marsikdaj delati več kot 8 ur na dan on pa gre domov ali pa ga sploh ni tu in nimamo pojma kje je (mogoče je službeno zadržan, mogoče privatno).......

Ponavadi pa je z ljudmi tako, da dokler ti nekaj ni vzeto, tako dolgo ne znaš ceniti tega kar imaš......in če nekdo, pa magari učitelj, malo potoži, da pa bi bilo lahko boljše (mimogrede, velika večina tistih, ki kje delamo se kdaj pa kdaj potožimo in smo mnenja, da drugje pa delajo pol manj kot mi in so boljše plačani......)

v gospodarstvu pa itak prevladuje splošno mnenje, da tisti, ki delate kjerkoli v javni upravi ne delate pol toliko kot mi, ki vas plačujemo (tako kot spet nekateri menite, da učitelji ne delajo pol toliko kot nekateri drugi v javni upravi)......;)

No ja, po napisanem potem res v detajle poznaš delo učiteljev in učiteljic :shy:
In očitno rada brcaš v temo z ugibanji, kje kdo dela...no, pri meni nisi uganila.
;)
Juhuhu, počitnice so tu.

kapara
23.02.2007, 13:55
Če se prav spominjam, kranjski čbelici ni bilo prav všeč poučevanje...kaj ni komaj čakala, da mine ura?
;)

Tukaj si pa brcnila čisto mimo.
Moja žena je bil z srcem in dušo v pedagoškem poklicu, vendar je čisto zgubila voljo zaradi prepotentnih ravnateljev, ki so v večini bili po profiji telovadci.
Glede priljubljenosti moje žene kot prof. slovenskega jezika in tudi sociologije pa le toliko, da so na dveh šolah hoteli učenci bojkotirat pouk, ko so izvedeli iz kakšnih razlogov zapušča dotični šoli, vendar jih je pregovorila, da to ni pametno, ker kar je gnilo se nikoli več ne popravi v prvotno normalno stanje.

NaceM
23.02.2007, 14:31
Podaljšano bivanje imajo običajno učenci v nižjih razredih osnove šole, učenci 7., 8. in 9. razreda ga redko koristijo......torej je pedagog, ki je usposobljen za učenje določenih predmetov na višji stopnji vsaj po moje manj usposobljen za to delo kot učitelj razrednega pouka ali pa vzgojitelj.......ker pa se na šolah "krpajo" in iščejo manjkajoče ure tako kot se, ni važno kakšna je strokovna podlaga učitelja, važno je le, da se ure zapolnijo potem pa se pojavijo problemi kot si jih navedel.......

Tukaj se pa popolnoma ne bi strinjal. VSAK učitelj ima izpite iz Pedagogike, Didaktike, Pedagoške psihologije, izobraževalne tehnologije (po domače rečeno Multimedije) in VSAJ še iz dveh predmetnih didaktik (če je predmetni učitelj). Še vedno misliš je neusposobljen biti v podaljšanem bivanju? Ne bi rekel.

sirius
23.02.2007, 14:37
Pri podaljšanem bivanju imajo prednost učitelji razrednega pouka.
Obveza je sicer višja (po številu ur), plača pa večja zaradi dodatkov (kombinacije).
Število oddelkov je odvisno od števila prijav, zato so v PB pogosto učitelji z določen čas.

nattka
23.02.2007, 14:44
;)

vedno mi je šlo na živce, ko smo MORALI imeti roditeljski ob 14,30 !!!! ali 15.00 ...

kak smisel ima sklicati starše, če samo štirje lahko pridejo ... in to vsi razredi in oddelki ob isti uri, tako da starši niso mogli na roditeljske sestanke vseh otrok, ampak samo na enega ...
pa ni nihče znal (ali hotel) nikoli povedati, zakaj ne morem ( ne smem) sklicati sestanka recimo ob 18 uri, za tiste ki utegnejo pa govorilne ure pred sestankom, da je po njem manjša gužva ...

freya te kot mama popolnoma razumem, a malo je takih, ki so pripravljeni imeti roditeljski sestanek pozno popoldne ...

sirius
23.02.2007, 15:02
Zdaj pa res ne vem, kje obstajajo šole o katerih pišete.

V naši okolici se noben roditeljski sestanek (niti govorilna ura) ne začne pred 16. uro, običajno je kasneje.

kapara
23.02.2007, 16:56

V naši okolici se noben roditeljski sestanek (niti govorilna ura) ne začne pred 16. uro, običajno je kasneje.
Da, tako je :2thumbs:

kapara
23.02.2007, 16:58
Pri podaljšanem bivanju imajo prednost učitelji razrednega pouka.
Obveza je sicer višja (po številu ur), plača pa večja zaradi dodatkov (kombinacije).
Število oddelkov je odvisno od števila prijav, zato so v PB pogosto učitelji z določen čas.

Ampak to ni nikjer uzakonjeno

sirius
23.02.2007, 18:18
Ampak to ni nikjer uzakonjeno

Mislim, da je - z moduli.

lila5
23.02.2007, 19:37
No ja, po napisanem potem res v detajle poznaš delo učiteljev in učiteljic :shy:
In očitno rada brcaš v temo z ugibanji, kje kdo dela...no, pri meni nisi uganila.
;)
Juhuhu, počitnice so tu.

Tako kot si ti brcnila v temo, ko si menila, da sem učiteljica.........;)

Pri nas so se pa počitnice končale.......

lila5
23.02.2007, 19:39

Tudi pri nas se začnejo tam nekje okrog 16.30 ali 17.00.....:dontknow:

kapara
23.02.2007, 20:03

Če je to res, potem je to največja neumnost.
No saj od Zvera tako ne more prit kaj pametnega

sirius
23.02.2007, 20:31
To je še Gabrova dediščina, Zver bi lahko marsikaj popravil, vendar ni.
Sicer pa je problem PB v tem, da strokovno nazaduješ, izgubiš stik s svojim predmetom. Seveda, nikoli ne veš, ali bo naslednje leto še obstajalo delovno mesto.

kapara
23.02.2007, 20:40
To je še Gabrova dediščina, Zver bi lahko marsikaj popravil, vendar ni.
Sicer pa je problem PB v tem, da strokovno nazaduješ, izgubiš stik s svojim predmetom. Seveda, nikoli ne veš, ali bo naslednje leto še obstajalo delovno mesto.

To je pa res:2thumbs:

freya
24.02.2007, 14:47
Tukaj si pa brcnila čisto mimo.
Moja žena je bil z srcem in dušo v pedagoškem poklicu, vendar je čisto zgubila voljo zaradi prepotentnih ravnateljev, ki so v večini bili po profiji telovadci.
Glede priljubljenosti moje žene kot prof. slovenskega jezika in tudi sociologije pa le toliko, da so na dveh šolah hoteli učenci bojkotirat pouk, ko so izvedeli iz kakšnih razlogov zapušča dotični šoli, vendar jih je pregovorila, da to ni pametno, ker kar je gnilo se nikoli več ne popravi v prvotno normalno stanje.
ne vem, zakaj vsi kopirate moje besede...kje vam je besedni zaklad?
Vem kapara, dobro se spomnim njenih postov in verjamem, da je rada učila, da je dobro učila, spomnm pa se tudi, da je imela hude probleme z disciplino v razredu..pa tukaj to ni bistveno. Ne zdi pa se mi prav, da na osnovi enega primera vodiš gonjo proti celotnemu voditeljskemu kadru na šolah in prav grdo označuješ učence kot hordo potencialnih kriminalcev. ...vsaj vsaka tretja tvoje tema je v tem stilu.
Vse ni črno belo, kot povsod so tudi med ravnatelji politično nastavljeni nesposobneži ( po zadnji menjavi vlade kar precej9 in pedagogov, ki opravljajo delo z dušo in vsemi močmi, vpeti med zahteve staršev, ministrstva in želje kolektiva in učencev. kot tudi med učitelji najdemo cukrčke, ki dihajo z otroki in take, ki so izbrali ta poklic, ker jim nudi mnogo prednosti, ena glavnih je delovni čas.

freya
24.02.2007, 14:51
vedno mi je šlo na živce, ko smo MORALI imeti roditeljski ob 14,30 !!!! ali 15.00 ...

kak smisel ima sklicati starše, če samo štirje lahko pridejo ... in to vsi razredi in oddelki ob isti uri, tako da starši niso mogli na roditeljske sestanke vseh otrok, ampak samo na enega ...
pa ni nihče znal (ali hotel) nikoli povedati, zakaj ne morem ( ne smem) sklicati sestanka recimo ob 18 uri, za tiste ki utegnejo pa govorilne ure pred sestankom, da je po njem manjša gužva ...

freya te kot mama popolnoma razumem, a malo je takih, ki so pripravljeni imeti roditeljski sestanek pozno popoldne ...

Z veliko truda v svetu staršev smo premaknili vse dogodke na 17-o uro, še vedno pa nam ni uspelo ločiti ure za višjo in nižjo stopnjo ( zato si starši menjamo zapiske med seboj, če ne moreta v šolo oba starša)....mogoče nam z novo ravnateljico uspe tudi to....motivirani smo dovolj.

freya
24.02.2007, 14:55

Bo držalo.
In hvala za iskrene poste. Sicer se dobro počutiš med učenci?

freya
24.02.2007, 14:56
Tako kot si ti brcnila v temo, ko si menila, da sem učiteljica.........;)

Pri nas so se pa počitnice končale.......
Ne ne, jaz sem te vprašala, ti pa si me apriori določila...razlika je bisvena.
:approve:

sirius
24.02.2007, 15:20
Bo držalo.
In hvala za iskrene poste. Sicer se dobro počutiš med učenci?

Da, vsemu navkljub.

Če greš iz prosvete ven in se nato vrneš, je to zagotovo zato, ker ti je nekaj manjkalo. Ta poklic te na nek način "zastrupi", kljub vsemu ti marsikaj da.

Kar se pa tvojega mnenja tiče, imaš pravico, da si misliš karkoli želiš, te pravico, ti nihče odreka, ampak na forumu ne širi neresnic, bolje povedano,ne posplošuj. Ni povsod tako, kot se zdi tebi .

Tako zelo opevani delovni čas pomeni predvsem sledeče: ti prideš domov in ti je (lahko) popolnoma vseeno (če si samo delojemalka in ne lastnica podjetja ali kaj podobnega), tudi če se firma podre, mene pa še čaka delo, ki ga med letom ni malo, poleg vsega je vsaj polovica pisarije, ki jo moram opraviti nepotrebna, pa še obremenjujem se s tujimi problemi. Pri nas je problem, da dobiš veliko informacij zaupne narave, ki ti povedo marsikaj o ljudeh, zaupati jih ne smeš nikomur (varnost osebnih podatkov), kar tako odmisliti pa tudi ne moreš.

Freya, kako bi se počutila in kako bi reagirala, če bi imela dokaze, da nek otrok uživa prepovedane substance (ali alkohol), njegovi starši pa tega NOČEJO videti in slišati in ne želijo ukrepati. Ali si lahko zamisliš takšen občutek nemoči?

sirius
24.02.2007, 15:50
Z veliko truda v svetu staršev smo premaknili vse dogodke na 17-o uro, še vedno pa nam ni uspelo ločiti ure za višjo in nižjo stopnjo ( zato si starši menjamo zapiske med seboj, če ne moreta v šolo oba starša)....mogoče nam z novo ravnateljico uspe tudi to....motivirani smo dovolj.

In v čem je tu problem?

Vse je samo stvar dogovora, najprej gre starš na razredno stopnjo, nato na predmetno, učitelj ga pa počaka.
Saj tudi na predmetni (ali razredni) stopnij imajo starši lahko več otrok in se lahko oglasijo pri vseh učiteljih, s katerimi želijo govoriti. Če se boš najavila (pisno ali usto - lahko preko otroka), te bo učitelj zagotovo počakal.

lila5
24.02.2007, 16:53
Ne ne, jaz sem te vprašala, ti pa si me apriori določila...razlika je bisvena.

Učiš Lila?

kapara
24.02.2007, 18:09
ne vem, zakaj vsi kopirate moje besede...kje vam je besedni zaklad?
Vem kapara, dobro se spomnim njenih postov in verjamem, da je rada učila, da je dobro učila, spomnm pa se tudi, da je imela hude probleme z disciplino v razredu..pa tukaj to ni bistveno. in prav grdo označuješ učence kot hordo potencialnih kriminalcev. ...vsaj vsaka tretja tvoje tema je v tem stilu.
Vse ni črno belo, kot povsod so tudi med ravnatelji politično nastavljeni nesposobneži ( po zadnji menjavi vlade kar precej9 in pedagogov, ki opravljajo delo z dušo in vsemi močmi, vpeti med zahteve staršev, ministrstva in želje kolektiva in učencev. kot tudi med učitelji najdemo cukrčke, ki dihajo z otroki in take, ki so izbrali ta poklic, ker jim nudi mnogo prednosti, ena glavnih je delovni čas.

Še sprašuješ, zakaj delam gonju proti nekaterim ravnateljem in ravnateljicam???. Nekdo mora začet. Tisti, ki so v službi v prosveti tega iz strahu nočejo počet, ker se bojijo za službe.
Naj vesoljna Slovenija izve, kako nepoštene, lopovske in po možnosti tudi korupciske metode se poslužujejo nekateri ravnatelji-ice pri sprejemanju učiteljev v službo. Seveda zadnja metoda je zelo težko dokazljiva, ampak vsak, ki ima vsaj malo soli v glavi ve, da je tudi to prisotno.
Navajaš naslednje:
Ne zdi pa se mi prav, da na osnovi enega primera vodiš gonjo proti celotnemu voditeljskemu kadru na šolah

Ne govorim, da so vsi ravnatelji na vseh šolah slabi. Poznam tudi takšne, ki bi za svoje učitelje naredili vse najlepše, na žalost pa je teh zelo, zelo malo.
Glede enega primera pa sledeče:
Jaz osebno poznam najmanj deset primerov, kolegice od moje žene pa veliko več, ko ravnatelji-ce zavestno kršijo zakon o zaposlovanju in sprejemajo ljudi brez ustrezne izobrazbe.
No pa saj ti ne zamerim, da jih ščitiš, ker sigurno imaš službo zagarantirano za nedoločen čas in se s tem ne rabiš obremnjevati.

Če ti omenim samo en primer, ki je dokazljiv i, ker je omenjena še sedaj na tem delovnem mestu.

Moja žena se je prijavila na razpis kjer so na osnovni šoli Sveti Jurij potrebovali profesorja slovenskega jezika- alternativa angleški jezik. Iz zanesljivih virov je izvedela, da na tej šoli poučuje slovenski jezik »profesorica brez diplome«
Še isti dan je žena poklicala po telefonu tega ravnatelja in ga prosila, da ji omogoči v pogled dokumentacije izbranega kandidata.
Ravnatelj je bil zelo vljuden in je na to takoj pristal. Dogovorila sta se za dan in uro, da se oglasi na šoli, zraven pa dodal: »Samo malo, da si to zapišem« ter nadaljeval:
»Gospa … dne …. ob …. uri pregled dokumentacije od profesorice (seveda dokumentacijo druge profesorice, ki ima vso dokumentavijo o izobrazbi urejeno) ne pa od od tiste, ki jo je sprejel brez diplome.
Dne ..... uri se je moja žena javila na omenjeni šoli, kjer ji je ravnatelj hotel podtakniti dokumentacijo te profesorice, ki pa ima vso zahtevano izobrazbo za poučevanje.
Ker je vztrajala naj ji pokaže dokumentacijo od tiste, ki nima predpisane izobrazbe za poučevanje ji je ravnatelj povedal, da omenjena res nima diplome, vendar jo bo kljub temu obdržal na šoli na delovnem mestu profesorja slovenskega jezika, moja žena pa se ima pravico pritožiti.

Kljub pritožbi na inšekcijske službe omenjena brez diplome še dane poučuje na isti šoli isti prdmet

Če pa želiš še kaj več izvedet, kakšne nepoštene igrice se gredo nekateri ravnatelji-ce, potem malo pogledaj na internetu in ti bo vse razumno.
Ni dobro človeka v naprej obsojat, če nisi seznanjena o podrobnosi in brez tehnih argomentov
Da ti ne kratim tvojega časa še tole si preberi:
korupcija v šolstvu je v nasprotju z mnenjem večine, ena največjih težav družbe. Razlogov je več. Neposredni negativni učinki korupcije v šolstvu se pokažejo pri zaposlovanju, kjer imajo otroci, ki so prišli do diplome na nepošten način, večje možnosti za pridobitev zaposlitve. Čez čas se pokažejo negativne plati korupcije v šolstvu v slabi dejanski usposobljenosti diplomirancev, ki so do diplome prišli na čuden način. Ker je kvota diplomirancev na fakultetah določena, pa lažni diplomiranci odvzemajo mesta dejansko bolj sposobnim študentom, ki nimajo zvez. Posredno se negativni učinki korupcije v šolstvu kažejo v tem, da se otrokom privzgoji mišljenje, da je korupcija nekaj, kar lahko olajša njihovo življenje in zato so bolj dovzetni za korupcijo tudi kasneje. Zanimivo je, da v Sloveniji ne beležimo veliko primerov korupcije v šolstvu, pa ne zato, ker korupcija tam ne bi obstajala. Korupcija v šolstvu je po predvidevanjih visoka, le odkrivanje le te ni na zadovoljivi ravni. Razlog je verjetno strah staršev in otrok, da spregovorijo o korupciji v šolstvu, ker se bojijo slabih učinkov, ki bi jih lahko sprožila njihova javna beseda. Govorimo predvsem o strahu staršev, da bi njihovo "povedanje" ogrozilo nadaljnje šolanje njihovega otroka. Prav tako pa se o korupciji bojijo govoriti tudi nekateri učitelji in profesorji, ker se bojijo pritiska uglednih oseb v družbi ali višjih inštanc v šolstvu. Zaradi tega so pogoji za korupcijo v šolstvu zelo dobri in ravno zato je težko verjeti, da v šolstvu ni korupcije. Ker o korupciji v šolstvu v Sloveniji ni povedano veliko, smo izjemoma na tej strani poleg slovenskih podali nekaj povezav tudi do tujih strani o korupciji v šolstvu.
http://www.dossierkorupcija.com/solstvo.asp

sirius
24.02.2007, 18:39
Omenjeni ravnatelj ne bi smel nikomur pokazati nobenih dokumentov o nikomer (varnost osebnih podatkov), tako kot učitelji NE SMEMO spraševati staršev o njihovem poklicu in zaposlitvi. Tudi v matičnem listu tega podatka ni več.
Tudi v dnevnikih za 9.letno OŠ ni več zapisa dosežene stopnje izobrazbe učitelja, ampak samo zapis kaj poučuje. Teoretično tudi kolegi naj ne bi poznali teh podatkov.
V primeru, da se javi več kandidatov z enakimi pogoji, imajo ravnatelj možnost lastne presoje, pritožbe na njegovo izbiro med enakimi ni. V primeru izbire neustreznega kandidata je potem možna samo pritožba na inšpekcijo. Če je v primeru, ki ga navajaš bila pritožba neuspešna, je možno, da je bila navedena učiteljica razporejena na neko drugo delovno mesto (npr. tajništvo) in je z delom v razredu samo dopolnjevala svojo obvezo. To je zelo pogost pojav. Manevrskega prostora je veliko in nekateri ga znajo spretno izkoristiti.

kapara
24.02.2007, 18:47
Omenjeni ravnatelj ne bi smel nikomur pokazati nobenih dokumentov o nikomer (varnost osebnih podatkov), tako kot učitelji NE SMEMO spraševati staršev o njihovem poklicu in zaposlitvi. Tudi v matičnem listu tega podatka ni več.
Tudi v dnevnikih za 9.letno OŠ ni več zapisa dosežene stopnje izobrazbe učitelja, ampak samo zapis kaj poučuje. Teoretično tudi kolegi naj ne bi poznali teh podatkov.
V primeru, da se javi več kandidatov z enakimi pogoji, imajo ravnatelj možnost lastne presoje, pritožbe na njegovo izbiro med enakimi ni. V primeru izbire neustreznega kandidata je potem možna samo pritožba na inšpekcijo. Če je v primeru, ki ga navajaš bila pritožba neuspešna, je možno, da je bila navedena učiteljica razporejena na neko drugo delovno mesto (npr. tajništvo) in je z delom v razredu samo dopolnjevala svojo obvezo. To je zelo pogost pojav. Manevrskega prostora je veliko in nekateri ga znajo spretno izkoristiti.

Aha, na kateri argument pa potem nas sloni pritožba?
Se pravi, če je dvesto prijavljenih, se naj kar vseh dvesto pritoži, samo zato, ker niso bili izbrani.

NaceM
24.02.2007, 19:21
Se pravi, če je dvesto prijavljenih, se naj kar vseh dvesto pritoži, samo zato, ker niso bili izbrani.

Pa to je ista finta kot pri oklepnikih...

Teoretično torej lahko je cel učiteljski kolektiv z nepopolno izobrazbo, pa zaradi varstva osebnih podatkov ne pride to nikamor.

sirius
24.02.2007, 19:38

Imaš v bistvu prav, ampak zagotovo se ne bodo vsi pritožili, ker tvegajo preveč.
Pritoži se samo v primeru, ko so tvoje informacije resnične, to pomeni, da ljudi osebno poznaš. In če ZAGOTOVO veš, da omenjena oseba zaseda delovno mesto in nima ustrezne izobrazbe in NIMA POGODBE O ŠTUDIJU za pridobitev izobrazbe, potem imaš veliko možnosti. Kje dobiš podatke? Uradno težko, razen v postopku. Ali lahko poveš na osnovi česa je inšpekcija zavrnila pritožbo tvoje žene?

NaceM: Teoretično bi bilo možno (do prve pritožbe).

NaceM
24.02.2007, 20:07
Veš kako je s pritožbami. Tisti, ki se pritoži je znan zdrahar in ga drugje že podefaultu ne marajo.

Prva pritožba pa - tako kot delajo inšpekcije ponavadi nadrlja pritožitelj.

kapara
24.02.2007, 20:08

Včasih je treba brati zakonodajo bolj fleksibilno.
1. Zakon o janih uslužbencih (kar po ZOFVI učitelji so) v 63. členu, 2. odstavek natančno določa pravico do vpogleda konkretne dokumentacije.
2. Ne mešaj hrušk z jabolki: učitelji so v šoli JAVNI USLUŽBENCI, STARŠI PA NE. Tudi odnosa učitelj - šola in starš - šola nista istovetna. Upam, da je to jasno.
3. Konkretna "učiteljica" ne dela nikjer drugje kot v razredu, torej dela nekaj, česar ne da ne zna, ampak ne bi v nobenem primeru niti smela početi!!!

kapara
24.02.2007, 20:19
Imaš v bistvu prav, ampak zagotovo se ne bodo vsi pritožili, ker tvegajo preveč.
Pritoži se samo v primeru, ko so tvoje informacije resnične, to pomeni, da ljudi osebno poznaš. In če ZAGOTOVO veš, da omenjena oseba zaseda delovno mesto in nima ustrezne izobrazbe in NIMA POGODBE O ŠTUDIJU za pridobitev izobrazbe, potem imaš veliko možnosti. Kje dobiš podatke? Uradno težko, razen v postopku. Ali lahko poveš na osnovi česa je inšpekcija zavrnila pritožbo tvoje žene?

NaceM: Teoretično bi bilo možno (do prve pritožbe).

Ja, seveda.
Na podlagi ravnateljega pričevanja, ko so ga povabili k njim!!! Dejanskega stanja niso niti preverjali. (ženina beseda vs ravnateljeva beseda)!!!
In slednje, kar je še najbolj absurdno: V pritožbi ni bilo govora o nikakršni SPOLNI DISKRIMINACIJI, v obrazložitvi pa je navedek, da je ugotovljeno, "da je delodajalec prosto delovno mesto objavil in enako obravnaval glede na spol ter za določen čas zaposlil ..." Prav tako nesporno inšpekcija in ravnatelj ugotavljata, da "ni nihče od kandidatov prišel p vpogledat v razpisno dokumentacijo."
Skratka: sprevržena dejstva in laži, ki jih je v svoj prid naklepal ravnatelj, predobro plačani in leni inšpektorji pa tega še preveriti niso želeli.

Te zanima še kaj?

NaceM
24.02.2007, 20:21
Ja, seveda.
Na podlagi ravnateljega pričevanja, ko so ga povabili k njim!!! Dejanskega stanja niso niti preverjali. (ženina beseda vs ravnateljeva beseda)!!!
In slednje, kar je še najbolj absurdno: V pritožbi ni bilo govora o nikakršni SPOLNI DISKRIMINACIJI, v obrazložitvi pa je navedek, da je ugotovljeno, "da je delodajalec prosto delovno mesto objavil in enako obravnaval glede na spol ter za določen čas zaposlil ..." Prav tako nesporno inšpekcija in ravnatelj ugotavljata, da "ni nihče od kandidatov prišel p vpogledat v razpisno dokumentacijo."
Skratka: sprevržena dejstva in laži, ki jih je v svoj prid naklepal ravnatelj, predobro plačani in leni inšpektorji pa tega še preveriti niso želeli.

Te zanima še kaj?

To kar pišeš se mi zeloooo sorodno sliši iz enega podobnega primera izpred parih let.
In isto. .INŠPEKCIJA NAREDILA NULA-KOMA-JOZEF.

sirius
24.02.2007, 20:21
Nisi napisal kaj je bil odgovor inšpekcije, ker so svojo odločitev z nečim morali utemeljiti.

sirius
24.02.2007, 21:58
Meni pa tule nekaj ni jasno, v času posredovanja mojega odgovora na forum, dveh odgovorov pred mojim še ni bilo. Kako je to mogoče?

kapara
24.02.2007, 21:59
Nisi napisal kaj je bil odgovor inšpekcije, ker so svojo odločitev z nečim morali utemeljiti.

Še enkrat si dobro preberi moj en post nazaj, pa boš našel odgovor inšpekcije.

sirius
24.02.2007, 22:11
Ti pa mojega, en post pre teboj.

kapara
24.02.2007, 22:20
To kar pišeš se mi zeloooo sorodno sliši iz enega podobnega primera izpred parih let.
In isto. .INŠPEKCIJA NAREDILA NULA-KOMA-JOZEF.

In mi davkoplačevalci plačujemo nesposobneže v inšpekcijskih službah, ki se na račun pritoženih izživljajo in jim pošiljajo v odgovor blesave obrazložitve, ki po navadi sploh nimajo veze z pritožbami.
Bolje, da jih ukinejo, ker od njih tako ni pravih rezultatov.

kapara
24.02.2007, 22:23
Ti pa mojega, en post pre teboj.

To ti pa ne znam povedat. Popravljal sem samo to, da sem pobarval odgovor inšpekcije
Malo si poglej čas poslanih postov na forum pa ti bo takoj jasno

sirius
24.02.2007, 22:34
Marsikaj imaš prav, ampak pomaga ti ne veliko. Poglej, karkoli delaš, vse zapiši, če imaš kakršnokoli pritožbo ali vprašanje, vedno ga podaj pisno preko pošte, da imaš sploh dokaz, da si se nekam obrnil. Ustno ali po telefonu ne velja nič. Povsod velja pravilo močnejšega, inšpektorji se pa tako ali tako ukvarjajo s tistimi malenkostmi, ki so najmanj pomembne. Kaj se zgodi in kako okolica gleda nate v primeru pritožbe je pa že NaceM lepo napisal. V primeru problemov ostaneš vedno sam, nihče ti ne bo pomagal. Naši zakoni so pa tako napisani, da se jih da interpretirati na različne načine, po potrebi.

sirius
24.02.2007, 22:44
Malo si poglej čas poslanih postov na forum pa ti bo takoj jasno

Za post ob 21.21 mi je jasna možnost, ampak za tistega ob 21.19 (tvojega) pa ne, 2 minuti za računalnik pomenita veliko časa.

kapara
24.02.2007, 22:52
Marsikaj imaš prav, ampak pomaga ti ne veliko. Poglej, karkoli delaš, vse zapiši, če imaš kakršnokoli pritožbo ali vprašanje, vedno ga podaj pisno preko pošte, da imaš sploh dokaz, da si se nekam obrnil. Ustno ali po telefonu ne velja nič. Povsod velja pravilo močnejšega, inšpektorji se pa tako ali tako ukvarjajo s tistimi malenkostmi, ki so najmanj pomembne. Kaj se zgodi in kako okolica gleda nate v primeru pritožbe je pa že NaceM lepo napisal. V primeru problemov ostaneš vedno sam, nihče ti ne bo pomagal. Naši zakoni so pa tako napisani, da se jih da interpretirati na različne načine, po potrebi.

No, saj se več ne pritužujem, kar tako vem, da mafija je povsod.
Sedaj še samo objavljam na forumu, da tudi vesoljna Sovenija ve, kaj vse se dogaja v šolstvu. Mogoče bo moje sporočanje marsikaterega odgnalo od tega poklica in si prihranil živce ker bo ugotovil, kako hlapčevsko plazeči moraš biti pred ravnatelji, če hočeš, da te sprejmejo v svojo sredino. Pa še to ni pogoj, da boš ostal na tem delovnem mestu, če nimaš poznanstev v visokih krogih mafije.

sirius
24.02.2007, 22:57
Ne misliti, da je drugje bistveno drugače. Imam izkušnje tudi iz gospodarstva in ti lahko povem, da je tako povsod. Saj je dovolj, da se malce ozreš okoli sebe.

kapara
24.02.2007, 23:06
Ne misliti, da je drugje bistveno drugače. Imam izkušnje tudi iz gospodarstva in ti lahko povem, da je tako povsod. Saj je dovolj, da se malce ozreš okoli sebe.

Dobro, tam ne rečem, da pride do takšnih situacij, ker je pač v večini privatna lastnina in oni imajo pravico odločanja koga bodo sprejeli. Če bodo sprejeli nesposobnega bo pač to šlo na raču prav njih.
Bolj me skrbi za ustanove, ki so še v državni lasti in ki jih financiramo mi davkoplačevalci. Tu bi pravila igre morale bit čisto dregačne. Kaj čmo, saj že tukaj ima mafija raztegnjene svoje lovke.

sirius
24.02.2007, 23:25
Iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da je bilo pred recimo 15 - 20 leti težje priti do službe v šolstvu brez vez in vezic, takrat je bilo veliko več tistih, ki niso bili strokovno usposobljeni, so se pa pravilno pisali. To je bilo še v času zaprtih razpisov, danes je vseeno drugače, ker morajo biti razpisi objavljeni v javnih občilih in tako zanje sploh izveš. Težava je v tem, da je otrok vedno manj in s tem posledično vedno manj delovnih mest v šolstvu, vpis na pedagoške programe je pa večji in kandidatov z ustrezno izobrazbo je veliko. Pred časom se je na razpis, če ni šlo za večje mesto, prijavilo tam nekje do pet kandidatov, danes pa se jih povsod pogosto prijavi preko sto.

Lepo se imej in lahko noč.

kapara
25.02.2007, 09:40
Iz lastnih izkušenj ti lahko povem, da je bilo pred recimo 15 - 20 leti težje priti do službe v šolstvu brez vez in vezic, takrat je bilo veliko več tistih, ki niso bili strokovno usposobljeni, so se pa pravilno pisali. To je bilo še v času zaprtih razpisov, danes je vseeno drugače, ker morajo biti razpisi objavljeni v javnih občilih in tako zanje sploh izveš. Težava je v tem, da je otrok vedno manj in s tem posledično vedno manj delovnih mest v šolstvu, vpis na pedagoške programe je pa večji in kandidatov z ustrezno izobrazbo je veliko. Pred časom se je na razpis, če ni šlo za večje mesto, prijavilo tam nekje do pet kandidatov, danes pa se jih povsod pogosto prijavi preko sto.

Lepo se imej in lahko noč.

Zopet ti ne morem dat prav vsega.
Razpisi so laho javni (v časopisih) ali pa jih ravnatelji dajo samo na borzo.
Med temi so tudi takšni, ki se niti ne objavljajo na oglasnih tablah borze, se pravi zaprtega tipa. Takšne razpise dajejo ravnatelji predvsem tedaj, ko je to delovno mesto praktično že zasedeno, ali pa so že sprejeli nekoga, ki ne istreza razpisanim pogojem, seveda po mafijski liniji.
To ti lahko garantiram, ker ima moja žena tam zaposleno kolegico in je marsikdaj izvedela za razpis, ki sploh ni bil javno objavljen.

sirius
25.02.2007, 09:50
Zopet ti ne morem dat prav vsega.
Razpisi so laho javni (v časopisih) ali pa jih ravnatelji dajo samo na borzo.

Tule se pa motiš.
Sedaj morajo biti vsi razpisi za nezasedena delovna mesta objavljeni v javnih občilih, razen v primeru, da gre za notranje razporeditve. Ta zakon ne velja dolgo (nekaj let), ne vem natančno koliko časa, se pa lahko pozanimam.

kapara
25.02.2007, 10:14
Tule se pa motiš.
Sedaj morajo biti vsi razpisi za nezasedena delovna mesta objavljeni v javnih občilih, razen v primeru, da gre za notranje razporeditve. Ta zakon ne velja dolgo (nekaj let), ne vem natančno koliko časa, se pa lahko pozanimam.

Ne trdim, da morajo biti vsi razpisi objavljeni v javnih časopisih ampak morali bi biti objavljeni na oglasni deski borze, kar je tudi javno.

sirius
25.02.2007, 10:28
Ne trdim, da morajo biti vsi razpisi objavljeni v javnih časopisih ampak morali bi biti objavljeni na oglasni deski borze, kar je tudi javno.

http://www.zrss.si/doc/GLA_Okroznica%202006-2007.doc

Preberi 4. točko.

kapara
25.02.2007, 10:40
http://www.zrss.si/doc/GLA_Okroznica%202006-2007.doc

Preberi 4. točko.

Ja in?
To sem že vse navedel v prejšnjih postih.
Tale stran mi je že dobro poznana

sirius
25.02.2007, 10:46
In v čem je potem problem?

kapara
25.02.2007, 11:10
In v čem je potem problem?

Zdaj pa mi ni nekaj jasno.
Ali ne razumeš mojih postov ali pa me izivaš.
To kar je napisano pod točko 4 je povsem v redu, če bi se ga ravnatelji-ce strogo držali. Na žalost in na škodo marsikateremu kandidatu za službo pa ga ravnatelji-ce radi zavestno ignorirajo predvsem tedaj, ko že imajo izbranega kandidata, ki pa ne izpolnjuje razpisnih pogojev. se pravi, gredo se mafijskih poslov.

sirius
25.02.2007, 11:42
Dobro, sedaj pa po vrsti.

1. Ne izzivam te, načel si zelo občutljivo temo, ki se tiče nas vseh in mislim, da je v interesu obeh, da smo si na jasnem za kaj gre.

2. Če je bil odgovor inšpekcije, da se nihče ni zanimal za informacije, ti pa veš, da se tvoja žena je, potem to pomeni, da se ni držala predpisanega postopka. Praktično pomeni to sledeče: če vprašaš po telefonu, nimaš dokazila, da si to naredil. Dokazilo mora biti pisno.

3. Ne moreš se izgovarjati, da nisi vedel, da mora bit ugovor pisen. Pravna zmota že po Obligacijskem zakoniku ni opravičljiva.

4. Lahko, da si naletel na ravnatelja, ki si je upal kršiti zakon, ampak verjemi, da jih večina tega ne upa in se držijo zakonov kot pijanec plota.

5. Pri nas je bil podoben primer, inšpekcija je posredovala, oškodovani učitelj je dobil delovno mesto in precejšnjo odškodnino, samo postopek se vlekel celo leto.

sirius
25.02.2007, 11:53
Kapara, še nekaj!

Glede na to, da tako hitro in pogosto popravljaš svoje poste ( ti ne sledim več), imam samo dve možnosti: ali citiram vsak tvoj post, ali pa se izključim iz debate.

Lep pozdrav.

kapara
25.02.2007, 12:08
Dobro, sedaj pa po vrsti.

1. Ne izzivam te, načel si zelo občutljivo temo, ki se tiče nas vseh in mislim, da je v interesu obeh, da smo si na jasnem za kaj gre.

2. Če je bil odgovor inšpekcije, da se nihče ni zanimal za informacije, ti pa veš, da se tvoja žena je, potem to pomeni, da se ni držala predpisanega postopka. Praktično pomeni to sledeče: če vprašaš po telefonu, nimaš dokazila, da si to naredil. Dokazilo mora biti pisno.

3. Ne moreš se izgovarjati, da nisi vedel, da mora bit ugovor pisen. Pravna zmota že po Obligacijskem zakoniku ni opravičljiva.

4. Lahko, da si naletel na ravnatelja, ki si je upal kršiti zakon, ampak verjemi, da jih večina tega ne upa in se držijo zakonov kot pijanec plota.

5. Pri nas je bil podoben primer, inšpekcija je posredovala, oškodovani učitelj je dobil delovno mesto in precejšnjo odškodnino, samo postopek se vlekel celo leto.

1. Res, tema je šeinše občutljiva, zato je o njej smiselno govoriti na glas.
2. Ti naj skeniram še potrdilo o poslani pošiljki (saj veš, tisti beli listič, ki ga dobiš na pošti, ko oddaš priporočeno pošiljko), kakorkoli, postopek je bil nesporno ustrezen in pravilen.
3. Nič novega. Kdo pa se sploh izgovarja?
4. Bingo!!! Samo pripomba: V praksi se velikokraz ugotovi, da ravnatelji želijo ravnati po zakonu (iskreno!), a so preleni, da bi prebrali še kaj drugega kot samo ZOFVI, pa se zato nenehno sklicujejo samo nanj. V zakonodaji pa jasno in pogosto piše nekako takole: ...če s tem ali tem zakonom ni drugače določeno..., torej je treba prebrati še npr.: Zakon o splošnem upravnem postopku, ZDR, Zakon o javnih uslužbencih, konec koncev tudi ZOFVI in kolektivno pogodbo, pa razne dopolnitve zakonodaje ... Potem šele reči, kaj je belo in črno. Tudi na take "lojzeke" je žena že naletela. Torej: kdo mora poznati zakone bolj in prej? V naši prosveti se je zgodilo točno to, kar je nekoč nekdaj nekdo rekel: Če hočeš anarhijo, daj oblast norcu.
5. Bravo zanj!

kapara
25.02.2007, 13:38
Kapara, še nekaj!

Glede na to, da tako hitro in pogosto popravljaš svoje poste ( ti ne sledim več), imam samo dve možnosti: ali citiram vsak tvoj post, ali pa se izključim iz debate.

Lep pozdrav.
Povej mi, katere sem na zadnje popravljal.
Tisti ki je videt, da je popravljen sem nekaj besedila samo spremenil na rdeče. Besedila pa nisem popravljal

sirius
25.02.2007, 13:51
Nisi samo pobarval rdeče, v prispevku o šoli npr. je precej spremenjenega.
Seveda ne morem ničesar dokazati, ker nimam backupa, lahko me celo obtožiš, da lažem, zato se od tega posta dalje umikam iz debate.

Lahko ti pa povem naslednje: sedaj zastopim nekaj postov (npr. uporabnice Freya), ki mi prej niso bili popolnoma jasni.

Lep pozdrav in ne pozabi, za dežjem zagotovo posije sonce, samo tega kdaj, ne veš.

freya
25.02.2007, 21:42
Da, vsemu navkljub.

Če greš iz prosvete ven in se nato vrneš, je to zagotovo zato, ker ti je nekaj manjkalo. Ta poklic te na nek način "zastrupi", kljub vsemu ti marsikaj da.

Kar se pa tvojega mnenja tiče, imaš pravico, da si misliš karkoli želiš, te pravico, ti nihče odreka, ampak na forumu ne širi neresnic, bolje povedano,ne posplošuj. Ni povsod tako, kot se zdi tebi .

Tako zelo opevani delovni čas pomeni predvsem sledeče: ti prideš domov in ti je (lahko) popolnoma vseeno (če si samo delojemalka in ne lastnica podjetja ali kaj podobnega), tudi če se firma podre, mene pa še čaka delo, ki ga med letom ni malo, poleg vsega je vsaj polovica pisarije, ki jo moram opraviti nepotrebna, pa še obremenjujem se s tujimi problemi. Pri nas je problem, da dobiš veliko informacij zaupne narave, ki ti povedo marsikaj o ljudeh, zaupati jih ne smeš nikomur (varnost osebnih podatkov), kar tako odmisliti pa tudi ne moreš.

Freya, kako bi se počutila in kako bi reagirala, če bi imela dokaze, da nek otrok uživa prepovedane substance (ali alkohol), njegovi starši pa tega NOČEJO videti in slišati in ne želijo ukrepati. Ali si lahko zamisliš takšen občutek nemoči?

Lepo, da me zdaj bolje razumeš....;)
Moraš pa priznati, da je velika razlika v pripravi na delo na predmetni stopnji in pa na razredni stopnji, še posebej delo v podaljšanem bivanju. V obeh imam tudi nekaj izkušenj zato vem, o čem govorim.
Prej si vprašal, glede določene ure za roditeljske sestanke...namreč, veliko staršev ima dva ali več otrok, na različnih stopnjah in fizilčno je nemogoče biti na obeh ob isti uri..za govorilne ure pač ni problem.

S problemom, ko vidiš,da je nek otrok zabredel , se srečujejo učitelji in starši pogosto. še najtežje je povedati prijatelju, znancu, ker tvegaš, kako bo reagiral...lahko te zasovraži, lahko ti je hvaležen ( manj verjetna možnost, vsaj na začetku). Sicer ne vem, kakšna posebna navodila glede tega imate v šoli, jaz kot starš razredniku povem, da želim zvedeti vse, kar se tiče mojega otroka, naprej ukrepam in razsojam sama. Če starši ne želijo sodelovati z učiteljem, moraš obvestiti šolsko socialno delavko, pedagoginjo in skupaj poskusiti vplivati na otroka: Brez sodelovanja staršev verjetno res ne gre, tudi oni potrebujejo čas, da si priznajo, da ima njihov otrok problem, ki ga bodo na koncu nosili skupaj z otrokom...in pomembno je, da vedo, da si jim pripravljen pomagati poiskati pomoč, ko bo na to pripravljen.

freya
25.02.2007, 21:49
Pa še tole. Na šolah je še veliko učiteljic z višjo stopnjo izobrazbe , ki se bodo v nekaj letih upokojile- torej ne zadostujejo zahtevam po stopnji izobrazbe - predvidevam, da take delavke niso predmet prijave inšpekcijam.
Pa mogoče še tole.
Predvidevam, da vsak ravnatelj želi kolikor toliko homogen kolektiv, delavce, ki se med seboj razumejo, se dobro počutijo, ne pa mečejo polena pod noge.
Zato bo iskal nekonfliktne ljudi, ki ne bodo vnašali nemir mednje..po moje ima vso pravico.

sirius
25.02.2007, 21:56
Da, zelo velika razlika je med razredno in predmetno stopnjo. Gaber nas je izenačil po vsem, po mojem zato, ker je potreboval in tudi dobil podporo ( to je tisto, kar jaz poimenujem z "divide in impera" ) in na ta način ustvaril konflikte med razredno in predmetno stopnjo.

Ne razumem, zakaj morate imeti roditeljske sestanke vedno vsi ob istem času, saj po LDN potekajo stvari po razredih različno in se ni problem dogovoriti za različne dneve, oziroma ure.

Kar se tiče problematičnih učencev, razmišljaš pravilno, ampak kaj, ko starši tistih, ki so najbolj problematični, običajno v šolo niti ne pridejo. Ne misli, da se socialna delavka in pedagoginje ne trudita, ampak pogosto je ves trud, tudi zaradi naše zakonodaje, jalov.

In še v bistvu glavni razlog moje vključitve na forum: ali kdo ve, kaj je s temi zasebnimi šolami, do informacij preprosto ne prideš!

freya
25.02.2007, 22:00
Ura je določena v šolskem planerju za celo leto vnaprej...se dogovarjamo tudi za to spremembo.
Kakšne zasebne šole misliš?

sirius
25.02.2007, 22:04
Pa še tole. Na šolah je še veliko učiteljic z višjo stopnjo izobrazbe , ki se bodo v nekaj letih upokojile- torej ne zadostujejo zahtevam po stopnji izobrazbe - predvidevam, da take delavke niso predmet prijave inšpekcijam.
Pa mogoče še tole.
Predvidevam, da vsak ravnatelj želi kolikor toliko homogen kolektiv, delavce, ki se med seboj razumejo, se dobro počutijo, ne pa mečejo polena pod noge.
Zato bo iskal nekonfliktne ljudi, ki ne bodo vnašali nemir mednje..po moje ima vso pravico.

Vsi učitelji, ki imajo višjo stopnjo izobrazbe in so opravili ustrezen strokovni izpit pred 1.1.1996, imajo po zakonu ustrezno izobrazbo in lahko konkurirajo na razpisu kot enakovredni tistim z visoko izobrazbo. Magisteriji in doktorati niso prednost, če je v razpisnih pogojih zahteva po delovnih izkušnjah, imajo lahko celo prednost. Tega marsikdo ne ve. Inšpekcija bi te vrste pritožbo zagotovo zavrnila. Drugače bi bilo z učitelji z višješolsko izobrazbo in brez strokovnega izpita.

sirius
25.02.2007, 22:07
Ura je določena v šolskem planerju za celo leto vnaprej...se dogovarjamo tudi za to spremembo.
Kakšne zasebne šole misliš?

Osnovne šole. Prvotno je bilo uzakonjeno, da je lahko zasebna samo srednja šola, sedaj se govori tudi o osnovnih.

sirius
25.02.2007, 22:11
Freya, zakaj misliš, da so učitelji z višješolsko izobrazbo slabši od tistih z visokošolsko?
Vse je odvisno od vsakega posameznika, njegove predanosti in socialnega čuta.

Tudi tvoje razmišljanje o šolskem kolektivu je pravilno.

freya
26.02.2007, 06:16
Osnovna šola je zaenkrat zasebna samo ena in sicer že precej let - waldorfska šola klikni tukaj (http://www.waldorf.si/?vsebina=sola).

Nikjer ne trdim, da je boljši učitelj tisti, ki ima višjo izobrazbo.

biz
26.02.2007, 09:31
Zaenkrat še je samo waldorfska šola, na poti pa je vrsto zasebnih šol pod okriljem RKC in ki lahko računa na polno podproro s strani ministra Zver-a in seveda na 100% stroškov.

freya
26.02.2007, 12:26
Mene je presenetilo,da je imela škofijska gimnazija že pred letoma 15.000 starih na mesec šolnine!
Pa ni nihče zagotovil, da je zato toliko boljša od drugih šol.

biz
26.02.2007, 13:39
Mene je presenetilo,da je imela škofijska gimnazija že pred letoma 15.000 starih na mesec šolnine!

Morala bi vedeti da že po "zakonu" je šola katere pokrovitelj je cerkva boljša od drugih

freya
26.02.2007, 14:19
cerkev, ne cerkva ;)
ja itaq

biz
26.02.2007, 15:21
cerkev, ne cerkva ;)
ja itaq

Pardon narečje je diktiralo stavek.

kapara
26.02.2007, 17:20
cerkev, ne cerkva ;)
ja itaq

Mater si picajzlasta

NaceM
26.02.2007, 19:41

Kaj pa leta 1992, ko so starši dijakov Bežigrajske gimnazije "prostovoljno" prispevali določen znesek za "kvaliteto pouka". :) Malokdo se spomni tega.

Sicer pa.. Tudi na moji gimnaziji, smo dijaki kupili npr. žoge, atlase in podobne stvari, ker kao gimnazija "ni imela denarja" za kaj takega. (Npr. do tistega leta, ko sem jaz začel tam, je gimnazija premogla eno odbojkarsko žogo in eno košarkarsko žogo in pa cca. 1200 dijakov.) Pa vseeno nisem hodil v srednjo šolo med 2. svetovno vojno. :D :D :D :D

biz
27.02.2007, 07:49
Včeraj je v odmevih bila ravno tema o šolstvu in "strokovnjaki" popolnoma ignorirajo dejstvo da je potrebno v devetletki prilagoditi vse triade, govorijo pa samo o zadnji triadi ostale pa pozabijo. In pa seveda kako kaj kaznovati, o tem kako pa rešiti probleme da kaznovanja sploh ne bi bilo treba pa skoraj nič.
Seveda so otroci v zadnji triadi preobremenjeni saj imajo zraven velikega števila predmetov vključene še izbirne predmete, kaj pa če bi vse skupaj porazdelili na vseh 9 let šolanja in učne načrte prilagodili tako da bi učenci že po prvem razredu bili vešči pisanj ain branja in osnov matematike in bi po prvi triadi že mnogo bolj obvladali snov in ne pričeli z učenje pravzaprav šele v četrtem razredu. V drugi triadi bi morali imeti že en izbirni predmet in pa seveda večje število ur športne vzgoje, da se otroci dovolj hitro začnejo gibati in jim to preide v čim hitrejšo navado.
Debata je bila prav smešna, še posebej če se ukvarjaš z devetletko

strašljivka
27.02.2007, 08:05
jp. vzgaja naj mama za šporgetom, izobražuje pa far v farovžu...
ni niti prvo niti zadnje področje v naši državi ki ga je očitno treba zarad lastnih interesov in človeškega eksperimentiranja s čredo ovac totalno razsut, razgradit in uničit da na porušenih temeljih zgradijo slovenijo po svoji podobi...ki je, mimogrede, nastala v komunajzarskem sistemu (a se mogoče s tem ukvarja kdo ki je mlajši od 40 let ?)

biz
27.02.2007, 08:39
jp. vzgaja naj mama za šporgetom, izobražuje pa far v farovžu...
ni niti prvo niti zadnje področje v naši državi ki ga je očitno treba zarad lastnih interesov in človeškega eksperimentiranja s čredo ovac totalno razsut, razgradit in uničit da na porušenih temeljih zgradijo slovenijo po svoji podobi...ki je, mimogrede, nastala v komunajzarskem sistemu (a se mogoče s tem ukvarja kdo ki je mlajši od 40 let ?)

Ja jaz sem mlajši kot 40 let in zakaj je vedno komunizem kriv - izobraževanje je bilo boljše in bolj učinkovito kot je sedaj. Lahko sem primerjal znanje, ki sem ga pridobil v bivši Jugi z znanjem iz razvith držav, Nemčije, Avstrije, Švice, VB in kakšna je bila ugotovitev na koncu, boljše splošno in tehnično znanje na istem in drugih področjih kot pa iz navedenih držav.
Torej so me naučili več kot njih

skipper
03.03.2007, 11:46
Ja jaz sem mlajši kot 40 let in zakaj je vedno komunizem kriv - izobraževanje je bilo boljše in bolj učinkovito kot je sedaj. Lahko sem primerjal znanje, ki sem ga pridobil v bivši Jugi z znanjem iz razvith držav, Nemčije, Avstrije, Švice, VB in kakšna je bila ugotovitev na koncu, boljše splošno in tehnično znanje na istem in drugih področjih kot pa iz navedenih držav.
Torej so me naučili več kot njih

Ja res škoda, da je sistem propadel, pa tako dober je bil! :rolling:

In ti nesposobneži (v tujih državah) si še drznejo imeti boljši standard.:veryevil:

kapara
03.03.2007, 12:25

In ti nesposobneži (v tujih državah) si še drznejo imeti boljši standard.:veryevil:

Vsak pač ima pravico imeti svoje mnenje o šolstvu danes ali pa nekoč.
Recimo v času juge so iz poklicnih šol prišli vrhunski strokovnjaki, ki so bili zelo cenjeni v evropskih državah.
Danes prihajajo iz teh šol nabiti z teoretičnim znanjem, njihovo praktično znanje pa je čisto na psu.

lila5
03.03.2007, 16:50

In zato, da bomo mi imeli kao boljši standard je potrebno sesuti vse kar samo diši po nekem sistemu......to, če je kaj bilo dobro ni važno......važno je le, da bo Slovenija "prenovljena"........ni mi samo jasno, kako so zdaj lahko ti "prenovitelji" tako pametni, če so se večinoma izobraževali v prejšnjem sistemu, ki baje ni bil nič vreden in nam ni dal nič.......

Kar se pa standarda in sposobnosti ter znanja tiče........Američani zelo radi zaposlujejo indijske strokovnjake......pa je standard v Indiji in ZDA težko primerljiv........

skipper
04.03.2007, 08:23
In zato, da bomo mi imeli kao boljši standard je potrebno sesuti vse kar samo diši po nekem sistemu......to, če je kaj bilo dobro ni važno......važno je le, da bo Slovenija "prenovljena"........ni mi samo jasno, kako so zdaj lahko ti "prenovitelji" tako pametni, če so se večinoma izobraževali v prejšnjem sistemu, ki baje ni bil nič vreden in nam ni dal nič.......

Kar se pa standarda in sposobnosti ter znanja tiče........Američani zelo radi zaposlujejo indijske strokovnjake......pa je standard v Indiji in ZDA težko primerljiv........

He, he, torej meniš, da ima Indija boljši šolski sistem kot Amerika?

P.S.
Kar se paprenoviteljev tiče, pa verjamem, da so prebrali še kakšno drugo knjigo, razen "sistemskih".

skipper
04.03.2007, 08:28
Vsak pač ima pravico imeti svoje mnenje o šolstvu danes ali pa nekoč.
Recimo v času juge so iz poklicnih šol prišli vrhunski strokovnjaki, ki so bili zelo cenjeni v evropskih državah.
Danes prihajajo iz teh šol nabiti z teoretičnim znanjem, njihovo praktično znanje pa je čisto na psu.

Malo pozno, sem mislil, da sem že odgovoril...

Tista o vrhunskih strokovnjakih iz poklicnih šol je bosa. Se pa močno strinjam, da sedanji sistem poklicnega izobraževanja proizvaja praktično nesposobne kadre. Katastrofa. In to se vleče že od usmerjenega izobraževanja. Nujno je potrebno ponovno uvesti vajeniški sistem na poklicnih šolah. Se kaj dogaja v tej zvezi ?

yamamoto
04.03.2007, 08:48
Malo pozno, sem mislil, da sem že odgovoril...

Tista o vrhunskih strokovnjakih iz poklicnih šol je bosa. Se pa močno strinjam, da sedanji sistem poklicnega izobraževanja proizvaja praktično nesposobne kadre. Katastrofa. In to se vleče že od usmerjenega izobraževanja. Nujno je potrebno ponovno uvesti vajeniški sistem na poklicnih šolah. Se kaj dogaja v tej zvezi ?

Iz poklicnih šol seveda niso prihajali vrhunski strokovnjaki, so pa bili dovolj usposobljeni za samostojno opravljanje enostavnejših del, kar seveda za tiste, ki sedaj prihajajo iz teh šol ne moremo reči.
Da pa bi bil še kdo pripravljen tri leta zastonj gagati v delavnici v današnjem izkoriščevalskem kapitalizmu zato, da na koncu postane kvalificiran delavec z mizerno plačo, kar pozabimo. ;)
Pa tista tri leta mu tudi v pokojninsko dobo ne bi priznali.
Je pa že dovolj fakultet s katerih diplomo se da, z ne preveč truda, prilesti v dobro plačano in bistveno manj naporno in zahtevno službo. Le pravega političnega botra potrebuješ. To pa je tudi lažje kot včasih, saj so sedanje koalicije na oblasti kar številčne. :veryevil:

skipper
04.03.2007, 09:28
Dober delavec vedno dobi delo!!
Da pa postaneš dober delavec, pa potrebuješ znanje. In če ti ga ta sistem ne da dovolj, si ga najdeš sam.
Problem je pa v glavah ljudi, ki so navajeni da drugi skrbijo za njih. Tisti, ki spozna, da je vsak sam svoje sreče kovač, mu je veliko lažje, pa čeprav mora kdaj delati več, kot nekdo iz prave stranke. Sicer pa, stranke na oblasti se bodo menjale (vsaj upam, da ne bo ostalo tako kot včasih).
In ko govorie o političnih vezah; take služba se lahko dobi samo tam, kjer ima država prste vmes. Tega je vedno manj. Pa tudi sicer to ni glavni zaposlitveni bazen v Sloveniji. Podjetnika ne briga iz katere stramke si, temveč če znaš ustvariti dodatno vrednost. Tu pa imajo družboslovci probleme, še posebej v tej globaizaciji.
Je pa vedno lažje pokazati na koga drugega.

kapara
04.03.2007, 10:01
Iz poklicnih šol seveda niso prihajali vrhunski strokovnjaki, so pa bili dovolj usposobljeni za samostojno opravljanje enostavnejših del, kar seveda za tiste, ki sedaj prihajajo iz teh šol ne moremo reči.

S tole tvojo trditvijo se ne morem nikakor strinjat, ker vem kaj vse je moja generacija znala naredit. Včasih iz nemogočega je naredila mogoče.
Primer ti dam racimo avtomehanike. Ne vem, koliko se poznaš na to stroko, vendar ti zagotavljam, ker to delo zelo dobro poznam, da ta dela niso bila enostavna kot zatrjuješ. Generalko naredit na enem osebnem ali tovornem vozilu ni mačji kašelj.
Moraš vedet, da v tistih časih je primanjkovalo nekaterih rezervnih delov in so se morali mehaniki znajt kot so vedeli in znali. Pa to ni bilo vse. Še marsikaj so morali improvizirat, vendar o tem sedaj ne bom pisal, ker bi bilo tega preveč. Zato mi ne govorit, da so ti, ki so prišli iz poklicnih šol opravljali samo enostavnejša dela.
Danes je tem mehanikom bistveno lažje. Če je kakšen del v okvari, ga enostavno zamenjajo z novim.
Če ne najdejo napake, enostavno avto priklopijo na elektoniko, ki jim točno pove, kaj je narobe z vozilom.

Je pa že dovolj fakultet s katerih diplomo se da, z ne preveč truda, prilesti v dobro plačano in bistveno manj naporno in zahtevno službo.

Prav to je danes zgrešeno v naši šolski politiki. Se že opaža, da je na nekaterih fakulteteh vpisanih preveč študentov, ki po končanem šolanju ne dobijo zaposlitve. In marikateri od teh potem poprimejo tudi za nekvalificirano delo.
Vse jih tišijo v neke fakultete, nočejo pa priznat, da pretrebujemo tudi kvalificirane delavce raznih poklicev, ki bi se v času vajeniške dobe dobro usposobili za svoj poklic.

kapara
04.03.2007, 10:15
Dober delavec vedno dobi delo!!
Da pa postaneš dober delavec, pa potrebuješ znanje. In če ti ga ta sistem ne da dovolj, si ga najdeš sam.
Problem je pa v glavah ljudi, ki so navajeni da drugi skrbijo za njih. Tisti, ki spozna, da je vsak sam svoje sreče kovač, mu je veliko lažje, pa čeprav mora kdaj delati več, kot nekdo iz prave stranke. Sicer pa, stranke na oblasti se bodo menjale (vsaj upam, da ne bo ostalo tako kot včasih).
In ko govorie o političnih vezah; take služba se lahko dobi samo tam, kjer ima država prste vmes. Tega je vedno manj. Pa tudi sicer to ni glavni zaposlitveni bazen v Sloveniji. Podjetnika ne briga iz katere stramke si, temveč če znaš ustvariti dodatno vrednost. Tu pa imajo družboslovci probleme, še posebej v tej globaizaciji.
Je pa vedno lažje pokazati na koga drugega.

Ja pa kdo je tega kriv???
Predvsem naša oblast, šolska politika, predvsem pa minister Zver. Slednji se raje vključuje v razne komisije, ki sploh nimajo veze z šolstvom, namesto, da bi naredil red na fakultetah, da bi te sprejemale le toliko dijakov kot jih trenutno poterbije trg delovne sile.

yamamoto
04.03.2007, 10:22
kapara, malo površno si prebral moj prispevek. ;)
Govoril sem o tistih, ki zaključijo šolanje. Da pa nekdo postane strokovnjak na tem področju, potrebuje po zaključenem šolanju še najmanj 5 let prakse.
Na poklicno izobraževanje se zelo dobro spoznam. Končal sem poklicno šolo takrat, ko je bilo za vpis še potrebno opravljati sprejemni izpit. S časom pa je ta poklic izgubljal na vrednosti in odločil sem se, da nadaljujem šolanje na strojnem področju, za razliko od nekaterih kolegov, ki so že takrat obupali in se preusmerili v komercialo. Ker še vedno delam na področju vzdrževanja postrojenj, poznam tudi situacijo danes. Dobrega kvalificiranega delavca je praktično nemogoče dobiti, to pa predvsem zaradi izmaličenega plačnega sistema v večjih firmah, kjer smatrajo vzdrževanje še vedno za nujno zlo, pa tudi zaradi neustrezno postavljenih meril na nivoju države.
Če se že kje pojavi dober kvalificiran delavec, ga takoj poberejo zasebniki, katerim je lažje take delavce ustrezno plačati.
In predvsem o tem, kar mali podjetniki že zelo dobro vejo, je potrebno razmišljati v slovenski družbi. Kako nagraditi produktivno strokovno delo in temeljito predelati celoten plačni sistem, da bomo lahko na novo postavili vrednote, ki so se pri nas izmaličile skozi desetletja samovolje in diletantstva.
Nobena prisila ne bo preusmerila mladih pri izbiri študija. To mora narediti interes in spoznanje, da bo človek za svoj prispevek ustrezno nagrajen. :approve:
Šole bodo morale potem same prilagoditi število študijskih mest povpraševanju.

skipper
04.03.2007, 10:58
Ja pa kdo je tega kriv???
Predvsem naša oblast, šolska politika, predvsem pa minister Zver. Slednji se raje vključuje v razne komisije, ki sploh nimajo veze z šolstvom, namesto, da bi naredil red na fakultetah, da bi te sprejemale le toliko dijakov kot jih trenutno poterbije trg delovne sile.

Eh, Kapara. Beri bolj natančno. Fakultete so ravno tako na trgu, kot druge storive. Vpisujejo glede na interes. i, ki pa veliko veš, mi pa povej, koliko jih trenutno potrebuje trg delovne sile?!

Blagor tebi, ko ti je vse tako jasno. Za vso situacijo je kriv Zver! In vse to mu je uspelo pokvariti v dveh letih!
Pa tako lepo je bilo. Avtomehaniki so bili vrhinski strokovnjaki.

kapara
04.03.2007, 11:05
Eh, Kapara. Beri bolj natančno. Fakultete so ravno tako na trgu, kot druge storive. Vpisujejo glede na interes. i, ki pa veliko veš, mi pa povej, koliko jih trenutno potrebuje trg delovne sile?!

Blagor tebi, ko ti je vse tako jasno. Za vso situacijo je kriv Zver! In vse to mu je uspelo pokvariti v dveh letih!
Pa tako lepo je bilo. Avtomehaniki so bili vrhinski strokovnjaki.

Nikoli nisem zagotavljal, da vse vem, še daleč ne.
Poznam pa se na nekatere poklice, ki so slični mojemu, in tam se ne dam kar tako.
Statistika mi v življenju ni šla od rok, zato se s tem kar sam mantraj.

nattka
04.03.2007, 11:46

.

niso ... dokler so brezplačne ...

ko pa se po treba za vpis bistveno bolj potruditi in ga tudi plačati, pa bodo enakovredne drugim storitvam ...

pa ne govorim o tem, da bi jih morali plačevati, ampak o tem, da niso na trgu ... ker če bi bile, bi bil vpis na posamezno smer bistveno drugačen ...

sirius
04.03.2007, 12:27
Nobena prisila ne bo preusmerila mladih pri izbiri študija. To mora narediti interes in spoznanje, da bo človek za svoj prispevek ustrezno nagrajen. :approve:
Šole bodo morale potem same prilagoditi število študijskih mest povpraševanju.

Zapisal si bistvo problema. In še nekaj: po mojem mnenju je smrtni udarec poklicnim šolam zadalo usmerjeno izobraževanje. "Zakaj ne bi v isti klopi sedela bodoči zdravni in bodoči mesar?" so besede Aleksanre Kornhauser na seminarju v Novem Mestu jeseni 1980.

Lipovnik
04.03.2007, 13:44
A veste kaj se zgodi ko postanejo fakultete plačljive?
Poglejte si Ameriko.
Cel kup neizobraženih divjakov.

yamamoto
04.03.2007, 14:50
A veste kaj se zgodi ko postanejo fakultete plačljive?
Poglejte si Ameriko.
Cel kup neizobraženih divjakov.

Zadnja stvar, ki bi si jo jaz želel je še kakšen ameriški vzor. Za moj okus jih imamo že preveč. :(
V Evropi ne potrebujemo multimilijarderjev z gradovi na vrhu hriba, niti delavcev, ki svoji družini niti s celodnevnim garanjem ne morejo privoščiti stanovanja v katerem omet ne bi odpadal s sten in kanalizacija kapljala s stropa. :nonono:
Žalostno je, da si naša nomenklatura jemlje za zgled ravno državo, ki naklada o demokraciji samo takrat, ko njim paše, takoj zatem pa pobija na tisoče ljudi samo zato, ker živijo v državi, ki ima nafto in tlači ljudi v koncentracijska taborišča z mučilnicami v stilu inkvizicije.
Imamo dovolj pametnih ljudi, ki bi lahko šolstvo izboljšali tako, da bi odpravili vse neumnosti, ki so se v njem namnožile sklozi desetletja, pa bi študij vseeno ostal dostopen tudi manj premožnim.
Tudi med reveži so pametni in med bogataši tepci.
Ne pozabimo kaj je rekel Kafka: Največja nesreča človeštva so šolani bedaki. :approve:

kapara
04.03.2007, 15:37
Zadnja stvar, ki bi si jo jaz želel je še kakšen ameriški vzor. Za moj okus jih imamo že preveč. :(
V Evropi ne potrebujemo multimilijarderjev z gradovi na vrhu hriba, niti delavcev, ki svoji družini niti s celodnevnim garanjem ne morejo privoščiti stanovanja v katerem omet ne bi odpadal s sten in kanalizacija kapljala s stropa. :nonono:
Žalostno je, da si naša nomenklatura jemlje za zgled ravno državo, ki naklada o demokraciji samo takrat, ko njim paše, takoj zatem pa pobija na tisoče ljudi samo zato, ker živijo v državi, ki ima nafto in tlači ljudi v koncentracijska taborišča z mučilnicami v stilu inkvizicije.
Imamo dovolj pametnih ljudi, ki bi lahko šolstvo izboljšali tako, da bi odpravili vse neumnosti, ki so se v njem namnožile sklozi desetletja, pa bi študij vseeno ostal dostopen tudi manj premožnim.
Tudi med reveži so pametni in med bogataši tepci.
Ne pozabimo kaj je rekel Kafka: Največja nesreča človeštva so šolani bedaki. :approve:

Popolnoma se strinjam s tabo:2thumbs:

biz
05.03.2007, 11:31
Popolnoma se strinjam s tabo:2thumbs:

Zakaj si Zver ne vzame za vzor skandinavske države? Visoka stopnja izobrazbe, veliko univerzitetnega raziskovalnega dela, inovativnost, kreiranje novih standardov. Raje se eksperimentira na naših otrocih, ali pa želijo že v kali zatreti vsako možnost drugačnega razmišljanja in indoktrinirati njihovo razmišljanje.

Irina
18.03.2007, 22:16
Kdor ima čas naj si na 1.programu HTV ogleda našega ministra za šolstvo, ko Hrvatom razlaga kaj smo mi vse naredili za izobraaževanje.

biz
19.03.2007, 09:27
Kdor ima čas naj si na 1.programu HTV ogleda našega ministra za šolstvo, ko Hrvatom razlaga kaj smo mi vse naredili za izobraaževanje.

Vsaj hrvati ne bodo bolj šolani od slovencev

freya
19.03.2007, 11:14
hmm
kaj ne bo od septembra na Hrvaškem srednja šola obvezna? ;)
veliko Slovencem še osnovna manjka, kaj šele srednja

biz
19.03.2007, 13:04
hmm
kaj ne bo od septembra na Hrvaškem srednja šola obvezna? ;)
veliko Slovencem še osnovna manjka, kaj šele srednja

Pa ja ne misliš tistih v parlamentu - sakrileg

Irina
19.03.2007, 15:15
Biz, ali nisi malo zloben?

biz
19.03.2007, 16:58
Biz, ali nisi malo zloben?

Samo malo - potem moram začeti uporabljati večje kalibre. Sicer pa če že hrvatom razlaga minister zver kaj vse smo naredili za izobraževanje, potem pomeni da nismo storili ničesar.

biz
03.04.2007, 09:39
Včerajšnji odmevi in 100% financiranje zasebnega šolstva.

Kaj nam bo prineslo zasebno šolstvo? Vladni in provladni strokovnjaki pravijo da bo javno šolstvo "oplemenitilo" in da bo se s tem povečala kvaliteta šolstva. :nonono: Ja verjetno se bo vendra samo za izbrance. V vsej debati pa nisem slišal niti ene besede o finančnih posledicah.
Vprašanje št. 1 ki se mi je porajalo. Ali namerava država povečati sredstva za šolstvo? Če ja zakaj jih porabljati za zasebno šolstvo in ne raje nadgraditi in bolje opremiti sedanje osnovne in srednje šole. Če ne, ali to ne pomeni da bodo javne šole zaradi zasebnih šol dobile manj sredstev in s tem bodo lahko nudili tudi manj kakovosten pouk.
Vprašanje št. 2: Ali zasebne šole ne pomenijo delitev prebivalstva na premožne in ne premožne, saj se bodo zasebne šole financirale s strani države , s strani šolnin in s strani ustanovitelja. Pomeni da bodo imeli na voljo bistveno več sredstev in bodo tako lahko nudila učencem in dijakom več, kar pa si vsakkdo ne bo mogel privoščiti. Posledno pa kpomeni to tudi da bodo fakultete, ki bodo tudi po večini v zasebnih rokah dajale prednost dijakom iz zasebnih šol in posledično k temu bodo lahko študirali samo še tisti, ki imajo denar torej otroci menegerjev medtem ko bodo otroci delavcev lahko zaključili samo osnovne programe zakaj več pa bo imela možnost samo še peščica izbranih.
Vprašanje št 3: Kdo pa si v Sloveniji vse želi odpiranja zasebnih šol in ali le te ne bodo preveč ideološko obarvane? Pri pregledu v mednarodnem okolju daleč največ zasebnih vzgojno varstvenih zavodov odpirajo verske organizacije in je pouk pri njih tudi zelo ideološko obarvan , kar pa bi po definiciji o svobodni izbiri vere bilo proti ustavno, saj svobodne izbire tukaj ni.
Če bi država vložila vsaj polovico toliko truda v izpolnjevanje javnega šolstva kot ga sedaj vlaga v zasebno šolstvo potem bi šola izgledala popolnoma drugače, kot sedaj izgleda.