Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Proti-kadilski zakon

Strani : [1] 2 3 4

Lipovnik
07.01.2007, 18:49
Ravno sem gledal debato na poptv.
Končno se nam obeta popolna prepoved kajenja v javnih prostorih.
Končno bom lahko šel pozimi v gostilno in iz nje ne bom prišel kot en velik pepelnik.

To sem čakal že odkar sem za podoben zakon slišal v tujini.

Absolutno podpiram in pozdravljam.

Packac
07.01.2007, 18:51
Eni so šli pa v gostilno na cigaret in (kofe oz. čaj). Sj konc koncev greš v gostilno prostovoljno.

Cavallo
07.01.2007, 19:00
Jest bi bil za to da so pač lokali ločeni. Za kadilce in nekadilce. Pač lastnik se odloči kaj bo imel. Oboje bo zelo težko ker bajje so te "komore" ki jih zakon predpisuje da jih mora lokal imeti zelo drage in si bo to lahko redkokateri gostinec privoščil.

Nej bo ločeno za kadilce lokal in nekadilce. Pač če si kadilec in greš v lokal za nekadilce potem veš da tam pač neboš kadil. Če gre nekadilec v lokal za kadilce se bo pač moral sprijazniti da se pač notri kadi ...

Moje mnenje

Lipovnik
07.01.2007, 19:13
Eni so šli pa v gostilno na cigaret in (kofe oz. čaj). Sj konc koncev greš v gostilno prostovoljno. - Vsi imamo pravico it v gostilno (javni prostor)
- Ampak pravice kadilcev se nehajo s pravicami nekadilcev - na vhodu v gostilno.

- Vsi ki želijo kaditi lahko to še vedno počnejo, a ne tam kjer bi s tem motili koga drugega.

- Predstavljaj se da igram pozavno. Rad jo igram in imam jo pravico igrati. Lahko jo igram doma ali v prostoru, ki je namenjen posebej zato. Lahko se celo dobim s prijatelji glasbeniki in kakšno skupaj zaigramo.
Na kraj pameti pa mi ne pride, da bi jo nesel v gostilno, tam vadil in nerviral vse ostale goste.Te pravice enostavno nimam.

Upam da vidite analogijo.

anarchy
07.01.2007, 19:13
Ma v uni oddaji toliko streljajo. Hocejo vse neki ukiniti, a sami so nekoc bili kadilci in potem streljajo, kako bi bilo , če to, če uno, če tretje, samo če čeče čeče če čče, kot, da so vsi drugi krivi zato, da so postali kadilci, da ki niso poznali "groznih posledic kajenja", če bi kadilce bolj stigmatizirala druzba, mislim, ma kaksne bolane streljajo ven, da gremo se stigmatizirati ljudi, pa kaj zivimo v svobodni državi, ali v diktatorski?

Vsekakor morajo lokale bolje prezraciti in tak ukrep bi bil skoraj dovolj, saj zrak mora cirkulirati, cene se sam zastrupis ze z lastnim zrakom. In kaj zelijo se prepovedat prodajo cigaret mlajsim, mislim, sej nekako bodo dobili cigarete, samo nihce jih ne bo vprasal, kje in kako so jih dobili in, ce jih bodo kadili, kaj jim bodo naredili?

Ce kdo kadi, naj vsaj gleda, da ne kadi v blizini drugih in piha njim v obraz.

Lipovnik
07.01.2007, 19:15
Jest bi bil za to da so pač lokali ločeni. Za kadilce in nekadilce. Pač lastnik se odloči kaj bo imel.

A veš da so v angliji poizkusili to naredit in se je le 1% lasnikov lokalov odločilo, da bi imeli nekadilski lokal. Torej jih je bilo 99% takih, ki imajo kadilskega, torj tako skoraj kot je zdaj pri nas.

yamamoto
07.01.2007, 19:17
Kadilcem so vsaj pustili izbiro. Jaz pa se moram v avtu obvezno privezati. :(
Od kajenja pa dokazano umre več ljudi kot od tega, da niso privezani. :approve:

Katrin
07.01.2007, 19:57
Jaz bi tudi ločila kafiče na kadilske in nekadilske, ker bo drugače v tistih komorah precejšnja gneča... :)

nattka
07.01.2007, 20:23
kar naj se stiskajo v komorah ... bodo vsaj videli, kako je bilo nam nekadilcem vsa ta leta ...

Lipovnik
07.01.2007, 20:32
Saj v komorah ni zakajeno.
Po moje si jih bo malokdo privoščil.
Kadilci enostavno ali ne bodo kadili, ali pa bodo šli ven.

kapara
07.01.2007, 21:19
kar naj se stiskajo v komorah ... bodo vsaj videli, kako je bilo nam nekadilcem vsa ta leta ...
Brez skrbi, mene osebno to ne moti. Pač ne bom hodil v gostilne in tam pil drago pijačo. Pri tem bo tudi država od mene pobrala manj davka. Tudi doma si lahko narediš zelo dobro žurko in še to poceni:2thumbs:

Lipovnik
07.01.2007, 21:22
Veš kaj mislim.
Kadilci bodo še vedno hodili v gostilne, že iz navade.
Nekateri bodo imali dober izgovor, da nehajo kadit (poznam enih par).
Nekadilci bodo raje začeli hodit v gostilne.
Menim, da neke spremembe v prometu gostiln ne bo.

kartako
07.01.2007, 21:22
Tudi avtomobile ukinit,saj so v Nemčiji ugotovili, da katalizatorji in dizel povzročajio raka.
Pa tiste smrdljive deodorante. Iz ženskih garderob smrdi kot iz sekreta.
Pa še marsikaj bi se našlo.
Enostavno prepovedat prodajo cigaret in bo kar bo.

Lipovnik
07.01.2007, 21:45
Lepo počasi.

A misliš,da bo naslednji zakon o prostituciji?
Sicer mislim, da slovenčki še nismo zreli za kaj takega, ampak pri tej vladi je vse možno.

d28
07.01.2007, 22:01
Pozdravljam ta zakon.

Zadeva je dokaj enostavna: kadilci posegajo v osnovne pravice nekadilcev. Kadilci bodo še vedno imeli možnost kaditi v kadilnicah in na prostem. Nekadilci smo pač imeli dolga leta možnost dihati samo na prostem, čeprav nismo s tem posegali v nikogar. :shy:

ata
07.01.2007, 22:07
Kakšna osnovna pravica nekadilcev?
A je osnovna pravica nekadilcev to, da svoje frustracije stresajo na kadilce? Nihče vas ne sili hoditi v gostilne! V gostilnah se pa kadi, torej potrpi, ali pa ostani doma.

Kaj pa moja pravica abstinenta, da mi gostilni ne težijo pijanci? Prav za vsakim šankom se najde kdo, ki mi piha svojo smrdljivo pirovsko sapo za vrat.

Sem za popolno prevoved kajenja tudi v lokalih, ampak samo v primeru, da se popolnoma prepove tudi točenje in pitje alkohola v istih prostorih,

ervin34
07.01.2007, 22:16
za novo leto sem končal kaditi :P

kapara
07.01.2007, 22:26
A je osnovna pravica nekadilcev to, da svoje frustracije stresajo na kadilce? Nihče vas ne sili hoditi v gostilne! V gostilnah se pa kadi, torej potrpi, ali pa ostani doma.

Kaj pa moja pravica abstinenta, da mi gostilni ne težijo pijanci? Prav za vsakim šankom se najde kdo, ki mi piha svojo smrdljivo pirovsko sapo za vrat.

Sem za popolno prevoved kajenja tudi v lokalih, ampak samo v primeru, da se popolnoma prepove tudi točenje in pitje alkohola v istih prostorih,
Tudi od pijanščine zboliš, lahko dobiš raka na jetrih. Da ne govorimo koliko stanejo zdravstvo pijanci, ki se gredo zdravit in potem ponovno pijejo.
Da sploh ne omenim koliko družin trpi zaradi pijancev. Pretepanje družine, karamboli na cestah z smertnim izidom ali z hudimi telesnimi poškodbami. Kadilci so še nula proti tem pijancem.
Globalno segrevanje zemlje in to ne zaradi kadilcev ampak velikih gigantov, ki zastrupljajo ljidi, živali, rastline in vse drugo kar je živega.

Medved Pu
07.01.2007, 22:56
Hipokrizija.
1) Država služi mastne denarje iz cigaret, če je naše zdravje tako pomembno, naj jih prepove in adijo pare!:)

2)Na lestvici drog, ki povzročajo odvisnost je nikotin z ramo ob rami z heroinom, alkohola se je lažje odvadit kot nikotina, THC, tetrakanabinol-hašiš, marihuana, pa sploh ne povzroča odvisnosti niti nima dokazanih škodljivih učinkov, pa je prepovedana....:) noro.

3)V zadnjih letih je promet v mestih za parkrat narastel, dobesedno se dušijo v monoksidu in raznih spojinah, pa nikomur ne pade na pamet, da se meščani dosti bolj zastrupljajo na ta način, kot pa naj bi jih zastrupljali kadilci..Prepovejmo približevanje mestu z avtom!

4) Vodo in posledično povrtnine in meso imamo zastrupljene do amena z rakotvornimi polutanti, ki se nalagajo v telesu, po zaslugi kemijske industrije. Nikome ništa..:mad:

5.)Farmacevtska industrija proizvaja zdravila z vedno več stranskimi učinki, ki jih blaži z drugimi zdravili, nenadzorovana poraba zdravil skokovito narašča, pa nič...

6.)Smrtnost zaradi odpovedi ledvic je na drugem mestu vzrokov smrti..Do odpovedi ledvic prihaja večinoma zaradi učinkovin, ki jih vsebujejo VSA zdravila....tudi tega vam ne bo nihče prišepnil...:mad:

7) Prepovejmo basanje s hrano, holesterol kosi že v otroških vrtcih!!!

Sam naj se mi kak nerazgledan hipokritski nekadilec približa in bluzi o škodljivosti čikov...
Ga bom pokadil. :)

Lipovnik
07.01.2007, 23:04
Mene pa samo dim moti, ker me oči pečejo in mi obleka smrdi.
Poleg tega, če malo preveč spiješ v zakajeni gostilni in preveč spiješ v čistem ozračju, da drugi dan prvi primer veliko večjega tigra, pa čeprav sem nekadilec.
Če se bi šlo za zdravje mi je pravzaprav čisto vsseno.

d28
07.01.2007, 23:26

Osnovna pravica do zdravja, do čistega zraka, do nezasmrajenih oblačil, do tega, da lahko v miru jem in pijem itd. itd. itd. :censored:

V gostilnah se prvotno JE HRANA IN PIJE PIJAČA. Če bi bil prvotni namen kajenje, se ne bi imenovala gostilna ampak glej ga zlomka - kadilnica.

Tvoja logika je sila zanimiva, ti bi neko kršenje pravice upravičil z drugo kršitvijo pravice. Zelo odgovorno in zrelo, ni kaj. Ta zakon je upam, da začetek tudi reševanj nekaterih drugih kršitev osnovnih pravic ljudi.
Recimo uporabe petard kot je bila že odprta tema, pa problem alkohola, vožnje v prometu itd. Nekje se pač mora začeti!

Zato je veliko bolj pravilno in upravičeno, da ti jaz na tebi enak način odgovorim, da če ne želiš, da te motijo pijanci ne hodi v gostilno. ;)

ata
07.01.2007, 23:28
Se pravi, da si za prepoved kajenja zato, ker imaš po pijančevanju v nekadilskem okolju manjšega mačka.

ata
07.01.2007, 23:31
Osnovna pravica do zdravja, do čistega zraka, do nezasmrajenih oblačil, do tega, da lahko v miru jem in pijem itd. itd. itd. :censored:

V gostilnah se prvotno JE HRANA IN PIJE PIJAČA. Če bi bil prvotni namen kajenje, se ne bi imenovala gostilna ampak glej ga zlomka - kadilnica.

Tvoja logika je sila zanimiva, ti bi neko kršenje pravice upravičil z drugo kršitvijo pravice. Zelo odgovorno in zrelo, ni kaj. Ta zakon je upam, da začetek tudi reševanj nekaterih drugih kršitev osnovnih pravic ljudi.
Recimo uporabe petard kot je bila že odprta tema, pa problem alkohola, vožnje v prometu itd. Nekje se pač mora začeti!

Zato je veliko bolj pravilno in upravičeno, da ti jaz na tebi enak način odgovorim, da če ne želiš, da te motijo pijanci ne hodi v gostilno. ;)

Nič nimam proti, če se kajenje prepove v restavracijah. Tudi sam grem v restavraciji vedno med nekadilce. Uživanje hrane med dimom tudi meni ne diši.
Ampak popolna prepoved v kavarnah in gostilnah, kjer se hrana ne streže je pa popolna abotnost.
Prisotnost pijancev v gostilni moram vzeti v zakup enako, kot moraš ti prisotnost kadilcev.

d28
07.01.2007, 23:40
Ne bo držalo, ata. Še enkrat poudarjam, da so gostilne imenovane z razlogom, ker se tam je in pije.

Prostori, kjer se avtomatično smatra, da bo tam kadilski dim so kadilnice.

In zame je ta debata okoli pijancev v gostilni čisto neživljensko karikiranje in samo izgovor kadilcev, da bi končno začeli spoštovati tudi druge ljudi v čigar pravice posegajo s svojim ravnanjem.

Ker mene v vseh letih življenja še nikoli ni motil noben pijanec. Če pa nekatere moti samo njihova fizična prisotnost potem nekaj ni v redu z vami, ker je njihova pravica, da se napijajo, če želijo. Če pa to pijančevanje preseže meje tega, da začnejo posegati po vaših pravicah (mir...) potem
veljajo enaka pravila kot pri kajenju.

ata
07.01.2007, 23:45
Da si ne boš kaj naredil:
prostor kjer se kadi - kadilnica,
prostor kjer se pije - pivnica,
prostor kjer se je - jedilnica,
prostor kjer se kadi, pije in je - gostilna

Lipovnik
07.01.2007, 23:49
Zadnja točka ne bo več dolgo držala.

Kaj pa v gostilnah zaposleni nekadilci?

To da mam manjšega mačka v nezakajenem prostoru sem navedel zgolj kot sekundarni razlog, bolj kot ugodnost, če pa hočeš sem pa tudi zaradi tega proti zakonu, ja.

d28
07.01.2007, 23:50
ata, to je najbrž tvoja verzija iz SSKJ.

jaz še nikoli nisem zasledil, da bi neka gostilna, restavracija, celo bifeji, lokalčki itd. oglaševali, da se tam lahko tudi dobro zakadiš. medtem, ko vsi oglašujejo hrano in pijačo. kje je torej bolj upravičena predpostavka samoumevnosti?!

kako pa odgovarjaš na dejstvo, da hrana in pijača sama po sebi nikogar ne motita in neprostovoljno ne škodujeta zdravju medtem, ko cigareta dokazano škoduje in to NEPROSTOVOLJNO!

Da o smrdljivih oblekah, pekočih očeh itd. niti ne pišem.

d28
07.01.2007, 23:52
Zadnja točka ne bo več dolgo držala.

Kaj pa v gostilnah zaposleni nekadilci?

To da mam manjšega mačka v nezakajenem prostoru sem navedel zgolj kot sekundarni razlog, bolj kot ugodnost, če pa hočeš sem pa tudi zaradi tega proti zakonu, ja.

Za ljudi kot je ata, so zaposleni nekadilci v raznih gostilnah KOLATERALNA ŠKODA, a je tako? :nonono:

ata
08.01.2007, 00:05
ata, to je najbrž tvoja verzija iz SSKJ.

jaz še nikoli nisem zasledil, da bi neka gostilna, restavracija, celo bifeji, lokalčki itd. oglaševali, da se tam lahko tudi dobro zakadiš. medtem, ko vsi oglašujejo hrano in pijačo. kje je torej bolj upravičena predpostavka samoumevnosti?!

Si že zasledil lokal, ki bi oglaševal, da se ga tam lahko dobro napiješ?
Če si pazljivo brak, kar sem napisal, bi lahko opazil, da nisem proti prepovedi kajenja v lokalih, kjer strežejo hrano. Ampak v lokalih, kjer strežejo samo pijačo, je pa taka prepoved popolnoma brez pomena.

kako pa odgovarjaš na dejstvo, da hrana in pijača sama po sebi nikogar ne motita in neprostovoljno ne škodujeta zdravju medtem, ko cigareta dokazano škoduje in to NEPROSTOVOLJNO!

Pijača, da ni škodljiva? Iz katerega planeta pa si ti. Pijača je mnogo bolj škodljiva in še precej bolj neprostovoljno.

Da o smrdljivih oblekah, pekočih očeh itd. niti ne pišem.
Nihče te ne sili v zakajene prostore.

ata
08.01.2007, 00:09
Za ljudi kot je ata, so zaposleni nekadilci v raznih gostilnah KOLATERALNA ŠKODA, a je tako? :nonono:
Za pijance je so pa postranska škoda predvsem njihovi družinski člani. Na žalost otroci ne morejo izbirati staršev, medtem ko zaposleni lahko poiščejo drugo službo.
Ravno tako, kot tebe nihče ne sili v lokal kjer se kadi, tudi iskalec zaposlitve dobro ve kje bo delal. Gre za povsem svobodno odločitev.
Ampak, kot sem že dejal, če bo obveljala popolna prepoved pitja alkohola v lokalih, sem takoj pripravljen sprejeti tudi popolno prepoved kajenja. Si pripravljen na tak kompromis?

d28
08.01.2007, 00:58
Za pijance je so pa postranska škoda predvsem njihovi družinski člani. Na žalost otroci ne morejo izbirati staršev, medtem ko zaposleni lahko poiščejo drugo službo.
Ravno tako, kot tebe nihče ne sili v lokal kjer se kadi, tudi iskalec zaposlitve dobro ve kje bo delal. Gre za povsem svobodno odločitev.
Ampak, kot sem že dejal, če bo obveljala popolna prepoved pitja alkohola v lokalih, sem takoj pripravljen sprejeti tudi popolno prepoved kajenja. Si pripravljen na tak kompromis?

Bi bil tudi za ta predlog, če ne bi bilo to totalno zgrešeno z načelnega vidika!

In dobro si preberi moje besede, če jih že citiraš. Napisal sem, da pijača sama po sebi ni škodljiva, škodljiva je njihova zloraba. Pa tudi, če ne veš je tudi voda pijača. Vir: moj SSKJ. :D

Karikiraš in zavajaš ampak kakorkoli obrneš tvoja logika ne drži vode. Še dobro, da tisti, ki sprejemajo zakone niso bili takšni v temu primeru.

BTW a si ti imel kakšno travmatično izkušnjo z alkoholiki?! Ker je vsak tvoj odgovor na argument o kajenju besno naperjen proti alkoholu.

Jelengar
08.01.2007, 02:12
Sem proti kretenskemu predlogu omejevanja kajenja. Sam sem bivši kadilec. Bolj natančno povedano - bivši družabni kadilec. Pač, kadit sem nehal, ker sem se odločil da za življenje ne potrebujem dima, ki bi mi verjetno škodil. Zato pa, kdaj pa kdaj, grem rad v gostilno in tam ob kavi ali pivu v prijetni družbi rad prižgem en cigaret. To se mi zgodi morda 3X na leto. Po kakšnem bolj obilnem obroku na kakem pomembnem družabnem srečanju pa zelo rad prižgem kako cigaro. Cigaro prižgem iz čistega uživaštva. Po obilnem obroku pač paše. Ampak to se mi zgodi morda enkrat na leto. ...

Skratka, jaz bi uvedel kadilsko / nekadilski apartheid. Posebni javni lokali za kadilce ter posebni javni lokali za nekadilce. :veryevil: Po stari kapitalistični maksimi o ponudbi in povpraševanju bi si upal stavit, da bi vsi lokali za nekadilce slej kot prej izumrli. Zakaj? Zato, ker ljudje hodijo v javne lokale zaradi druženja ob popivanju, kjer kadijo in se zabavajo. Ne vem sicer zakaj, ampak nekako se mi zdi, da v lokale izključno za nekadilce, le-ti ne bi prav pogosto vstopali in bi slej kot prej propadli.

Prepoved kajenja v gostilnah bi bila kot prepoved molitev v cerkvah, oziroma prepoved onegavljenja v kuplerajih (zaradi drkađij). :veryevil:
Tako kot me nihče ne priganja v cerkev ali kupleraj, tako me tudi nihče ne priganja v gostilne. Zato vsekakor podpiram apartheidski zakon za kadilce in nekadilce. Po obiskanosti enih in drugih bi kar kmalu videli kolikšno je zanimamnje za nekadilske gostilne.

ata
08.01.2007, 05:47
Bi bil tudi za ta predlog, če ne bi bilo to totalno zgrešeno z načelnega vidika!

In dobro si preberi moje besede, če jih že citiraš. Napisal sem, da pijača sama po sebi ni škodljiva, škodljiva je njihova zloraba. Pa tudi, če ne veš je tudi voda pijača. Vir: moj SSKJ. :D

Ne sprenevedaj se. Sam govorim izključno o alkoholu in to tudi napišem.
Kako lahko zlorabiš mleko? Da nekoga v njem utopiš, ali kaj?

In zakaj natančno naj bi bil ta predlog totalno zgrešen? Popolna prepoved alkohola je popolnoma enaka totalni prepovedi kajenja? Se bojiš, da boš moral na skrivaj piti?

Karikiraš in zavajaš ampak kakorkoli obrneš tvoja logika ne drži vode. Še dobro, da tisti, ki sprejemajo zakone niso bili takšni v temu primeru.

BTW a si ti imel kakšno travmatično izkušnjo z alkoholiki?! Ker je vsak tvoj odgovor na argument o kajenju besno naperjen proti alkoholu.
Kaj si pa ti tako naperjen proti kajenju? Travmatična izkušnja zaradi kajenja? Ali pa samo opozarjaš na to, da alkohol praviloma povzroča travmatične izkušnje, medtem, ko za kajenje kaj takega ne moreš trditi?

Seveda je vsak moj argument besno naperjen proti alkoholu, zato ker je lakohol neprimerljivo večje družbeno zlo, ampak v naši državi (in socialnem okolju) je tako, da se ga lahko mirno natankaš, pa si ga samo "Malo preveč na zob dal", če pa samo eno prižgeš, si pa "smrdljiv prasec".
Opozarjam predvsem na dvojna merila in na svetohlinskvo tistih, ki s pirom v roki udrihajo po kadilcih.

Mimogrede: dobro se spomnim, ko je bil že dolga leta nazaj odprt prvi lokal za nekadilce v Ljubljani (se mi zdi da nekje na Miklošičevi). Pred kamerami je v tistem lokalu nastopal sam minister za zdravje (mislim, da je bil Keber) in veselo udrihal po kadilcih. Da se je v njegovem ozadju tip z že precej zapitim obrazom sredi dopoldneva nacejal s pivom, ga ni nič motilo.

Pa še to: ta isti minister je zagnal celo kampanjo o škodljivosti mleka (!), ko je Slovenija prilagodila zgornjo mejo maščob v mleku (iz 3,2 na 3,6%). Ampak, ko je bilo treba nazdraviti, pa v kozarcu nikoli ni imel soka.

kartako
08.01.2007, 08:53
Tole temo smo pred leti že do kosti obdelali.
Po moje gre spet za en velik biznis- dobiček zavarovalnic, ker se gredo to po celi evropi.
Za sabo pa potegne še cel kup zaposlitev za nadzor in izdelavo prostorov.
Vedno pa porinejo naprej človekove pravice.
Mislim, da je to trapasto, ker osnovne pravice so v ustavi. Ostalo pa kar koga moti se da po zakonih
tožiti in dobiti ali izgubiti.
Ti zakoni, ki se sprejemajo so izlobirani od zavarovalnic in zdravnikov, da raji poberejo čimveč in ji
naprtijo še odgovornost za svojo nesposobnost.

nejc
08.01.2007, 08:56
Sem kadilec, absolutno podpiram zakon!!!

d28
08.01.2007, 09:01
Sem kadilec, absolutno podpiram zakon!!!

Ko bi bilo več takšnih, ki zmorejo misliti tudi na druge, ne le nase. Bravo! :2thumbs:

čudežni
08.01.2007, 09:08
Podpiram zakon!!!:2thumbs:

kapara
08.01.2007, 09:45
Ne podpiram:(

Podpiral pa bi zakon
prepoved vožnja z avtomobili v mestih,
prepoved vožnje tovornjakov v tanzitu
Tile oboji se največji osnaževalci zraka, kakor tudi naših pluč.

lady_lucifer
08.01.2007, 09:56
podpiram zakon.
pa dvomim, da prometa v nekadilskih lokalih ne bo.

3nity
08.01.2007, 09:57

ker sem nekadilka, moram ostati doma. ker me moti cigaretni dim, moram ostati doma. itd.
:sleepy:

ta zakon totalno podpiram.

summer
08.01.2007, 09:58
ker sem nekadilka, moram ostati doma. ker me moti cigaretni dim, moram ostati doma. itd.

nea ostajaš doma...z mano greš na kofe:D pa jz kadim:D

3nity
08.01.2007, 10:15
nea ostajaš doma...z mano greš na kofe:D pa jz kadim:D

ti si velika izjema. upam, da si to šteješ v čast:D

kapara
08.01.2007, 10:17

Ta izjava je pa tako za lase prevlečena in tako butasta. Oprosti

3nity
08.01.2007, 10:21
Ta izjava je pa tako za lase prevlečena in tako butasta. Oprosti

to ni bila moja izjava. tako je ata napisal

freya
08.01.2007, 10:25
Ko sem bila v tujini, mi je zgledalo noro brezveze, ko smo šli zjutraj na kavo, nekateri smo jo stoje spili ob šanku , drugi so jo odnesli na okensko polico, ven, da so lahko pokadili zraven. Praktično kafičev, kjer si lahko v miru posedel ob kavi ni bilo....

kapara
08.01.2007, 10:26

Hja, to že, ampak mislila pa si točno to kar si izjavila

Jelengar
08.01.2007, 10:27

Ni ti treba ostati doma. :) Pojdi v kako slaščičarno, ali gledališče, opero in podobno... :)
Jaz tudi ne hodim na heavy metal koncerte. Po analogiji bi jaz zahteval, da na heavy-metalskih koncertih igrajo tudi glasbo za nas ne-heavy metalce. :veryevil:

Jelengar
08.01.2007, 10:36
Ko sem bila v tujini, mi je zgledalo noro brezveze, ko smo šli zjutraj na kavo, nekateri smo jo stoje spili ob šanku , drugi so jo odnesli na okensko polico, ven, da so lahko pokadili zraven. Praktično kafičev, kjer si lahko v miru posedel ob kavi ni bilo....
Natanko tako. Podobno mi je bilo v Dublinu, kjer je večina folka visela pred pubi, pubi pa so bili skoraj prazni.

3nity
08.01.2007, 10:44
Hja, to že, ampak mislila pa si točno to kar si izjavila

ne, nisem tako mislila.

d28
08.01.2007, 10:45

ah on je marsikaj takšnega napisal.

sicer pa so to vse drobni začetki v pozitivno smer. ti, ki se zdaj bunijo nad tem, da kajenje ni stvar, ki bi posegala v pravice drugih oz. da so mnoga druga ravnanja hujša so le manjšina, ki bo čez desetletja ostala le bled spomin.

summer
08.01.2007, 10:49
ti si velika izjema. upam, da si to šteješ v čast:D
si štejem v čast:approve:

ostali nekadilci ....bite me:D

kapara
08.01.2007, 11:23
V današnjih časih smo ljudje že prišli tako daleč, da sploh ne vemo, kaj nam paše in kaj ne.
Vsaka mala malenkot nas že moti.
Gostilne že obstajajo stoletja in stoletja in v njih se je vedno pijančevalo, kartalo in kadilo, da ne omenim kaj še vse drugega se je dogajalo v teh gostilnah, pa nobenega ni motilo.
Danes pa hočemo to več stoletno tradijo ukiniti in to zgolj samo zaradi kajenja v njih.
V gostilnah naj montirajo močnejše ventilatorje in se sploh ne bo poznalo, da se v nih kadi.
Pred novim letom smo imeli v Ljubljani zaljuček starega leta v restavraciji Fresco. Prisotnih je bilo kar precej kadilcev, vendar se nihče v restavraciji ni pritoževal glede cigaretnega dima, ker imajo dobro prezračevanje.
Mene osebno bolj moti, če pride k moji mizi zatežen, včasih tudi agresiven pijanec, ki si nikakor ne more dopovedat , da pač ni zaželjen v moji družbi.
Velikokrat me moti glasba, ki jo navijajo tako glasno, da ne slišiš niti svojega glasu, kaj še le sosedovega s katerim se pogovarjam.

lady_lucifer
08.01.2007, 11:25
ah dej no, vsak zase ve, kaj mu pase in kaj ne.

summer
08.01.2007, 11:27
tako kot si rekla....zato bi jz rekla, da nam naj nehajo vsiljevat nekadilstvo:approve:...ker je to protizakonito in nemoralno.....nekomu nekaj vsiljevat, če tega noče....:D

3nity
08.01.2007, 11:30
tako kot si rekla....zato bi jz rekla, da nam naj nehajo vsiljevat nekadilstvo:approve:...ker je to protizakonito in nemoralno.....nekomu nekaj vsiljevat, če tega noče....:D

:rolling:
a lahko nekaj rečem?

v tem primeru, morate vi nehat vsiljevat cigaretni dim :D

summer
08.01.2007, 11:39
a lahko nekaj rečem?

če se mi vsiljuješ v moj prostor....:D

kapara
08.01.2007, 11:39
a lahko nekaj rečem?

Ma kdo ti vsiljuje, da moraš vdihovati cigaretni dim? Po mojem kar sama.
Če tega nočeš potem greš v restavracijo, gostilno tam kjer imajo ločene prostorene.
Če pa v tvojem priljubljenem kafiču tega nimajo pač bog pomagaj
Če prideš k meni na obisk, bom kadil pa če tebi to paše ali pa ne. Razen, če imaš zaradi tega zdravstvene težave, to se razume.
Ko bom pa prišel k tebi na obisk bom pa hodil ven kadit. Tudi to se razume.

summer
08.01.2007, 11:44
ČE NE MORE IT....kr pol mene ni zraven:D

3nity
08.01.2007, 12:09
Če tega nočeš potem greš v restavracijo, gostilno tam kjer imajo ločene prostorene.
Če prideš k meni na obisk, bom kadil pa če tebi to paše ali pa ne. Razen, če imaš zaradi tega zdravstvene težave, to se razume.

če pridem k tebi na obisk in kadiš, ti ne težim. tudi tako ne težim kadilcem. če kadijo, naj kadijo.
edino kar me moti je, da ne morem normalno spiti kave ne da bi potem smrdelo pa dimu.

zakaj, moram zato, da hočem spiti kavo iti v slaščičarno. aja, pa tortic NE SEM jest (zdravstveno), ker se tam ne sme kaditi.

mertseger
08.01.2007, 12:10
ja vi ubogi če se še tako branite vam nebo uspelo je pač med poslanci samo 11 kadilcev še nekateri od teh bodo podprli zakon tko da se vam slabo piše, boste pač tiste pol ure brez čikov:rolling: :rolling:

odličen zakon:2thumbs: :2thumbs:

p.s no ja sej se mi smilite ko boste tako bogi:nonono: :rolling: :rolling: :rolling:

freya
08.01.2007, 12:28
jaz ne bom uboga, vprašanje je le, če bo kdo hotel z mano na kavo

summer
08.01.2007, 12:28
jz bom šla....

freya
08.01.2007, 12:31
boš pred vrati enga prej skurla?

nattka
08.01.2007, 12:33
zdej bodo tudi kadilci komaj čakali poletje, ko bo zunaj vrt pred kafičem ...;)

kapara
08.01.2007, 12:48
ja vi ubogi če se še tako branite vam nebo uspelo je pač med poslanci samo 11 kadilcev še nekateri od teh bodo podprli zakon tko da se vam slabo piše, boste pač tiste pol ure brez čikov:rolling: :rolling:

odličen zakon:2thumbs: :2thumbs:

p.s no ja sej se mi smilite ko boste tako bogi:nonono: :rolling: :rolling: :rolling:

Saj tudi nekadilci, ki ste tako glasni boste velikokrat prikrajšani.
Kako bo, ko vas bi punca, fant ali žena, mož povabili v gostilno, pa bomo mi kadilci odločno rekli NE, ker ne smemo v teh prostorih kadit.

bush
08.01.2007, 12:49
Ata, ti si pa tipični kadilec, ki misliš, da lahko kadiš vsepovsod in kadar ti sede. Ob tem pa pozabljaš, da za sabo puščaš smrad. Pijanec, če se lepo tušira in skrbi zase nikogar ne moti. Pri kadilcu je to nemogoče.

Sam sem takorekoč družabni kadilec in bivši redni kadilec, pa zakon močno podpiram. Zakaj bi moral smrdeti kot pepelnik če grem na usran kofe zjutraj. Zakaj bi moral pa kot nekadilec ostati doma in doma piti kavo? Zakaj pa raje kadilci nebi ostajali doma in doma smradili, saj imajo oni okolici motečo razvado.

LeonVeliki
08.01.2007, 13:06
Tudi jaz podpiram zakon. Kakadr grem iz kafiča smrdim ku dimnik od dima pa me boli glava. In ko pomislim, da je pasivno kajenje še bolj nevarno od aktivnega...:nonono:

Sam sem sicer nekadilec, vedar pa vsi moji prijatelji, ki so kadilci zakonu ne nasprotujejo. Niso ravno navdušeni, vendar pa vedo, da je to kljub temu pravilno, da se prepove.

nejc
08.01.2007, 13:07
Objektivno gledano kadilci po tradiciji(povzeto po kaparu:)) teroriziramo nekadilce. V sloveniji ločenih prostorov praktično ni. Vsaj v kafičih ne. Poleg tega je večina družb mešanih in če so doslej morali potrpeti nekadilci, ki so se znašli sredi zakajenega prostora, bomo poslej potrpeli kadilci, ki ne bomo smeli kadit.

Če bi kadilci škodovali le sebi, ne bi bilo problema, tako pa zdravstveno ogrožamo okolico.

Nekih dobrih argumentov proti zakonu praktično ni. Vlečt analgije je nesmotrno, ker bodo z razvojem v prihodnosti tudi druga področja urejena(promet v mestih itd.). Trenutno je na vrsti kajenje.

V 50. letih se je kadilo celo v bolnicah. Zdaj se ne. Pa probite vzet to kot dodatno vzpodbudo za nehat kadit. Js jo bom.

d28
08.01.2007, 13:25

Torej moramo mi ki se v nikogar ne vtikamo biti stigmatizirani in izolirani?

Potrebno je ločevati kdo se v koga vtika. Nekadilci s tem, da samo obstajamo ali kadilci, ki nekadilcem vsiljujejo svoj kadilski dim?!

In kapara, včasih se je v gostilnah tudi lahko naročilo žensko za posteljne zabave, celo pretepalo in pobijalo.
Ali naj to po tvoje ponovno uvedemo, ker je bila to nekoč tradicija?!
Res da karikiram ampak hotel sem poudariti kako je absurdno ponavljati, da kar je postala tradiciija se avtomatično tolerira in odobrava.

d28
08.01.2007, 13:32
Saj tudi nekadilci, ki ste tako glasni boste velikokrat prikrajšani.
Kako bo, ko vas bi punca, fant ali žena, mož povabili v gostilno, pa bomo mi kadilci odločno rekli NE, ker ne smemo v teh prostorih kadit.

Takšnih trmastih ljudi, ki na silo vztrajajo pri svojem bo zelo malo.

lady_lucifer
08.01.2007, 13:55
no, naslednji zakon, ki bi lahko izboljsal situacijo v zdravstvu, je omejevanje debelosti :D:D

strašljivka
08.01.2007, 13:56
...pasivna nevarnost je v mestu polnem izpušnih plinov blef avtomobilskega lobija. drugo pa je po vaških gostilna in v hribovju ;)

D' Andre
08.01.2007, 14:04
Mene osebno prepoved nč ne przadene - k itak ne hodm po lokalih. Tko da loh zarad mene prepovejo še točenje alkohola in nošenje mini kikel.

nejc
08.01.2007, 14:06
Brez prometa sodobna družba ne funkcionira, zatorej je brezveze to primerjat. Če npr. želiš ukiniti promet v mestnih središčih, moraš za njegovo nadomestitev poiskati druge rešitve.

Kajenje je pa navada posameznikov, brez katere družba vseeno funkcionira.

@strašljivka: Ogromno zadev ogroža naše zdravje? Naj zato pač ne odpravljajo eno po eno?:dontknow:

Dalmatinec
08.01.2007, 14:46
Preveč cirkusa okrog vsega tega. Se pač v lokalih oz. na javnih prostorih ne bo kadilo, pa pika. Saj se bomo vsi navadili. Lokalom pa prav tako ne bo upadel promet, tudi v Italiji jim ob sprejemu še restriktivnejšega zakona ni. To o upadanju prometa so nekateri vlekli na dan tudi, ko se je sprejemal zakon o CPP, o poviševanju kazni za vinjenost. Pa splošna poraba alkohola prav tako ni padla, pa tudi promet v lokalih se ni bistveno zmanjšal.
Sploh pa, če smo si tako želeli "Evrope", jo sedaj imamo; baje po podoben zakon kmalu sprejet za celotno območje EU...:dontknow:

d28
08.01.2007, 14:58
nejc, vsa čast. kljub temu, da si kadilec ne le da spoštuješ pravice drugih ampak navajaš tudi zelo tehtne argumente. takšnih potrebujemo več!

mertseger
08.01.2007, 15:02
no, naslednji zakon, ki bi lahko izboljsal situacijo v zdravstvu, je omejevanje debelosti :D:D

Zato ker je nekdo debel nisi ti prav nič ogrožena, bolj bi se splačalo da se prepove alkohol

Dalmatinec
08.01.2007, 15:04
Zato ker je nekdo debel nisi ti prav nič ogrožena, bolj bi se splačalo da se prepove alkohol

Mogoče pa kdaj je, kaj pa veš...:veryevil:

strašljivka
08.01.2007, 15:48
Brez prometa sodobna družba ne funkcionira, zatorej je brezveze to primerjat. Če npr. želiš ukiniti promet v mestnih središčih, moraš za njegovo nadomestitev poiskati druge rešitve.

Kajenje je pa navada posameznikov, brez katere družba vseeno funkcionira.

@strašljivka: Ogromno zadev ogroža naše zdravje? Naj zato pač ne odpravljajo eno po eno?:dontknow:

sej se zastopimo. je pač cel kup evropskih mest ki so središča avtomobilom že zaprla in me ne bo nihče prepričal da moj cigaret škodi bolj kot moj avto z ali brez katalizatorja....lepi zdravi max. do 30 pa ni rešitev...

nejc
08.01.2007, 16:09
Ne vem, če se čist razumemo.

Nihče te ne prepričuje, da izpust iz motornih vozil ne škoduje tvojemu zdravju. Le js te prepričujem, da kajenje se da na izi zajezit z enim zakonom, prometnih sprememb pa ni tako enostavno uvest, ker mora za to biti izpolnjenih kup pogojev. Vglavnem, primerjave ne držijo in so brezpredmetne ter so vglavnem namenjene preusmerjanju pozornosti. Kajenje je luksuz(nekaj kar ni bistvenega pomena za delovanje družbe), promet pa ni luksuz(je bistven za delovanje družbe, čeprav bi se ga dalo drugače in okolju ter ljudem na primernejši način rešiti).

Mislim, da se vsak zdrav(mentalno) človek zaveda, da kajenje je zdravju škodljivo, da nekadilci pri trenutnem stanju so prekomerno izpostavljeni cigaretnemu dimu po nelastni volji itd.. Večino tega se da rešit z enim zakonom. Je pa res, da bo(d/m)o kadilci še vedno lahka kadili doma, torej bodo nekadilci še naprej izpostavljeni pasivnemu kajenju. Za goste nekadilce ni problema. Pač ne bodo prišli na obisk. Kaj pa za vse otroke, katerih starši kadijo doma v zaprtih prostorih?

Problem je sigurno širši kot se zdi, največja prepreka pa je to, da se kadilci(večina) svojemu luksuzu(kar kajenje je) ne bo(d/m)o zlahka odrekli. Vsaj v miselnosti ne, če že realno(na srečo) ne more(j/m)o nič storiti glede tega.

Kaj misliš, da meni paše, da ne bom mogu več na kavo pa zraven čika skadit? Vsaj pozimi ne. Ne paše mi. Je pa prav in fer do nekadilcev.

kapara
08.01.2007, 16:36
Takšnih trmastih ljudi, ki na silo vztrajajo pri svojem bo zelo malo.
Dajmo času čas:

lady_lucifer
08.01.2007, 19:38

ne bo drzalo:veryevil: recimo kaka dva mesca nazaj, ko sm se vozila z biciklom, je ena debela zenska hodila sredi kolesarske steze. nism mogla ne levo ne desno prek nje, ker je zasedala vecino prostora. pozvonim, ona nic. potem vidim zarek upanja, ker se je umaknila malenkost bolj na levo, da sm jst le s tezavo nekak prisla mimo nje. zamisli si, da bi se zenska premaknila...stoposto bi zletela nekam:D:D :rolling:

uglavnem, sm pa hotla sam to povedat, da je eden izmed argumentov, ki jih navajajo, ta, da bo z zmanjsenjem kajenja tud manj obremenjena zdravstvena blagajna. po tej logiki bi blo treba eliminirat tud debele. :dontknow::D:D

Nincha II.
08.01.2007, 20:04
Ne vem, če se čist razumemo.

Nihče te ne prepričuje, da izpust iz motornih vozil ne škoduje tvojemu zdravju. Le js te prepričujem, da kajenje se da na izi zajezit z enim zakonom, prometnih sprememb pa ni tako enostavno uvest, ker mora za to biti izpolnjenih kup pogojev. Vglavnem, primerjave ne držijo in so brezpredmetne ter so vglavnem namenjene preusmerjanju pozornosti. Kajenje je luksuz(nekaj kar ni bistvenega pomena za delovanje družbe), promet pa ni luksuz(je bistven za delovanje družbe, čeprav bi se ga dalo drugače in okolju ter ljudem na primernejši način rešiti).

Mislim, da se vsak zdrav(mentalno) človek zaveda, da kajenje je zdravju škodljivo, da nekadilci pri trenutnem stanju so prekomerno izpostavljeni cigaretnemu dimu po nelastni volji itd.. Večino tega se da rešit z enim zakonom. Je pa res, da bo(d/m)o kadilci še vedno lahka kadili doma, torej bodo nekadilci še naprej izpostavljeni pasivnemu kajenju. Za goste nekadilce ni problema. Pač ne bodo prišli na obisk. Kaj pa za vse otroke, katerih starši kadijo doma v zaprtih prostorih?

Problem je sigurno širši kot se zdi, največja prepreka pa je to, da se kadilci(večina) svojemu luksuzu(kar kajenje je) ne bo(d/m)o zlahka odrekli. Vsaj v miselnosti ne, če že realno(na srečo) ne more(j/m)o nič storiti glede tega.

Kaj misliš, da meni paše, da ne bom mogu več na kavo pa zraven čika skadit? Vsaj pozimi ne. Ne paše mi. Je pa prav in fer do nekadilcev.

Nejc, lepo povedano. :2thumbs:

Tudi sama podpiram ta zakon, upam, da bo tudi sprejet.

Ni lepsega, kot it nekam, v miru popiti, pojesti, karkoli ... ne da bi potem morala doma smradit s prekajenimi cunjami. Pri nas v celi ozji druzini kadi samo en, pa se ta nikoli notri ali pa v gostilni. Ima otroka in nikoli ne kadi pred njim. Naj kadilci prostovoljno ogrozajo svoje zdravje, mojega ni treba - ce bi hotela kadit in bi mi pasalo, bi to ze zdavnaj pocela. Ce res ne mores brez cika tisto urco, pojdite pa ven enga prcint. Pa prosim, ne mi zdej analogij z debelimi (Lady :rolling: ), z izpusnimi plini, etc. vlect, ker, kot je ze Nejc povedal, to ni enako in smiselno.

Je pa zanimivo brati odgovore kadilcev - nekateri razumejo, nekateri pa se kar trobijo svoje ... :D

Jelengar
08.01.2007, 20:25
Sploh pa, če smo si tako želeli "Evrope", jo sedaj imamo; baje po podoben zakon kmalu sprejet za celotno območje EU...:dontknow:
Ravno včeraj je bil na to temo en prispevek na nizozemski TV. (sorry, nobenega linka ne navajam, ampak novico mi je sporočila sestra, ki tam živi) Tam se militantni nekadilci sprašujejo, kako to, da na Nizozemskem ni prepovedi kajenja, tako kot je to v sosednjih državah. Odgovor: Zveza gostincev ima na voljo več kot dovolj možnosti, da poskrbi za čist zrak v gostilnah. Zato tako omejevalnega zakona ne načrtujejo. :veryevil: :2thumbs: :rolling: Sicer čudaki, ampak tukaj jim pa dam popolnoma prav. Če bi gostinci dobro prezračevali prostore, bi omejitev postala brezpredmetna. :D

Lipovnik
08.01.2007, 20:37
Na nizozemskem tega nikakor ne bodo storili, ker potem lahko ve "Coffee Shope" zaprejo.

Jelengar
08.01.2007, 20:51
Ja, jih bodo raje dobro prezračili kot zaprli. ;) Prepovedi so zoprne in nekateri jih radi kršijo ravno zato, ker so prepovedi. :veryevil:

Vsekakor pa imajo tam tudi precej lokalov v katerrih se ne kadi in kjer se ne pije alkohol. Tam se točno ve v katerem lokalu se kaj počne, tako da res ni potrebe po omejevalnih zakonih. Naprimer: koliko je pri nas "palačinkarnic" (gostilne za otroke) kjer se ne kadi in kjer se pije čaj in podobno? Največji problem (po moje) so klubi v katerih se dogajajo koncerti. Tam bi pa res prepovedal kajenje vse do konca koncerta. Potem pa naj se pije in kadi. :approve:

ervin34
08.01.2007, 20:53
:veryevil: :2thumbs:

massive
08.01.2007, 20:55
ne bom ntolceval na dolgo. povem le, da mene gostilne po sprejetju tega zakona ne vidjo več. se boste tam lahko v miru, kot radi poudarite, sok pijoči, doslej tako zelo ogroženi nekadilčki. pa na zdravje, čistuni. pa preden se razpočte, vem, da z analogijo sok-nekadilec pretiravam. marš v slaščičarne.

ervin34
08.01.2007, 20:56
tudi mene ne bodo vidle več :(

Lipovnik
08.01.2007, 21:08
No bi rad videl stare gostilniške mačke, kako nehajo hodit v gostilno.

Bom šel pa zato jaz večkrat in to z večjim veseljem - v svež zrak.

Veš kaj mi je prijateljica rekla danes: "Greva nekam kjer ni preveč zakajeno"
In izbirala sva najmanj zakajene gostilne - kavarne.
Upam da bo taka izbira kmalu stvar preteklosti in se bomo za destinacijo odločali le po urejenosti prostora, kvaliteti strežbe, primernosti lokacije..., ne pa po kvaliteti zračenja (ki mimogrede skoraj nikjer ni učinkovita)

Nincha II.
08.01.2007, 21:30
ne bom ntolceval na dolgo. povem le, da mene gostilne po sprejetju tega zakona ne vidjo več. se boste tam lahko v miru, kot radi poudarite, sok pijoči, doslej tako zelo ogroženi nekadilčki. pa na zdravje, čistuni. pa preden se razpočte, vem, da z analogijo sok-nekadilec pretiravam. marš v slaščičarne.

A mi lahko poves, zakaj bi nekadilci morali prenasat razvado kadilcev?
En sam dober razlog mi povej, prosim.
In ne, "ker je blo ze do zdej tko", ne steje.

Zakaj imate vi pravico do kajenja, mi pa ne do nezakajenega prostora?
Ne vidim na tem cisto nic "cistunskega".

Mars ven na cik. :approve: :veryevil: :D

Jelengar
08.01.2007, 21:49
Nincha, nezakajenih prostorov je dovolj. Ampak ne, ti bi raje šla (po meni nerazumljivi logiki) v zakajen prostor. Le zakaj? Verjemi mi, da potem, ko boste iz zakajenih prostorov izgnali vse kadilce, da bodo ti prostori nenadoma postali nezanimivi tudi za nas / vas nekadilce, :veryevil: Poskusi razumeti, da ljudje hodijo v "luknje" zaradi uživaštva, nekadilci pa niso uživači amapk čistuni in nergači. Tam, kjer je bila nekoč živahna luknja, bodo prišli militantni nekadilci na en sok ali 1 dcl Radenske, potem pa bodo žez 10 minut odšli domov. Zanimivo družabno dogajanje bo zamrlo ali pa se bo s kadilci pač preselilo kam drugam. Nobena prohibicija namreč še ni uspela. :veryevil: Zakaj pa nekadilci ne greste v muzeje in podobne hrame umetnosti in kulture? Tam še nikogar nisem videl kaditi. :veryevil: Morda pa ravno zato, ker se ne da pritoževati zoper kadilce. :veryevil:

ervin34
08.01.2007, 21:51
:2thumbs:

nejc
08.01.2007, 22:01
O ***o vas, kk zblojena logika.

Nekadilci niso uživači. LOLOLOLOLOL

Jelengar, žal kažeš, da ti slovenski lokali niso preveč domači. Kafičev, pubov ipd. v Sloveniji praktično ni, ki bi bili nezakajeni. Če pa že imajo prostor za nekadilce(kar res predpisuje trenutna zakonodaja), pa ta ni fizično ločen od kadilskega ali pa je recimo(ta mi je najboljša) en štuk višje(brez fizičnih pregrad). Ker vemo, da dim potone na dno.:D Redki imajo to prav urejeno. Recimo 31.12.06 sma s punco v trebnjem šla na kosilo v motel(tam zraven bencinske ob glavni cesti). Prvi lokal v Sloveniji, kjer sem naletel na to, da so za kadilce bile namenjene le 3 mize, za nekadilce pa 10+.

Pa mi lepo Jelengar(dejmo čist konkretno za primer Ljubljano), naštej lokale v Stari Ljubljani in bližnji okolici, kjer je tako urejeno, kot ti trdiš. Js lahka trdim, da vem za 10 lokalov(ne gostiln, restavracij itd.....govorim za kafiče, pube ipd.), ki so obenem najbolj "in", kjer ni tako urejeno. Seveda me kot kadilca to ne moti preveč, ker se lahko razdajam svoji navadi. Me pa moti(tako kot med drugim nekdailce), da dam gor sveže cunje, skočim za 5 minut v en tak lokal, pa pridem vn v cotah, primernih za pranje.

Torej...Res bi rad slišal en konreten argument proti uvedbi takšnega zakona!!! Lepo prosim. Ne nabijat z razlogi, kk bo obisk lokalov padel. To ni argument. Vsaj nima enake teže kot jo ima nasprotni argument, ki je povezan s splošnim zdravjem ljudi.

Ajde, da vas vidim. Pa če nis bral vsega. Js sm kadilc že od 15. leta, torej 8 let. Skadim škatlo na dan, če ga pijemo, tud 2.

aglocoslovenija
08.01.2007, 22:05
Ne predstavljam si kavice brez cigareta, če bodo prepovedali kajenje v lokalih :(

ervin34
08.01.2007, 22:06
:( :( tudi jst ne

nejc
08.01.2007, 22:07
V zakajene lokale pa nekadilci hodijo, ker je kadilcev med mladimi ogromno in se praktično zmeraj takšne družbe odločijo za lokale ali dele lokalov, ki so namenjeni kajenju.

Kajenje v lokalih je pač bariera med kadilci in nekadilci, kar se tiče druženja.

Js tud ne vem, kk bojo kavice zgledae. Bol bogo.

Sam to ni argument proti zakonu.

mertseger
08.01.2007, 22:07
Ne se trudit z desetimi lokali naštej tri take kjer je urejeno tako kot mora biti

onri
08.01.2007, 22:09
Tak ko se mi pa ta zakon dopade.... Ja komi čakam, da bom lahko pil v gostilni in pri tem ne bom smrdel in bom lahko videl več kot dva metra od sebe. Pa drugi dan po fešti v kaki gostilni mi ne bo problem prit iz kopalnice nazaj v sobo, ker soba ne bo smrdela, kokr da bi bil še vedno v gostilni!!! Ja prou kul bo to, sam upam, da bo vse skupi res zaživelo.
Aja ke pa piše, da ga nekadilci ne znamo feštat??? Ma js še v življenju nism prižgal čika in hodim že od osnovne šole na fešte, pa sem zdej že v poznih štud. letih. Pa vedno sm ga dobro zafeštu. mislim, da so tisti časi minili, ko si mogu met čik u gobc, da si bil faca in da si se lahko normalno družu z ostalimi. Sicer pa mislim, da je čedalje več nekadilcev in da bo to samo še špodbudilo k temu, da bo folk manj kadil.
Sicer se pa trenutno nahajam v Berlinu, kjer je dovoljeno vsepovsod kaditi (pa tudi če ni, folk kadi kjer se jim sprdne) in je prou bedn. Kokr da sm prišu v državo, ki je nekaj let za nami. No samo da ne kadijo v predavalnicah, ker pol bi se mi pa res zamerlo vse skupi.
Živela Slovenija brez zakajenih gostiln!!!!

Nincha II.
08.01.2007, 22:11
Nincha, nezakajenih prostorov je dovolj. Ampak ne, ti bi raje šla (po meni nerazumljivi logiki) v zakajen prostor. Le zakaj? Verjemi mi, da potem, ko boste iz zakajenih prostorov izgnali vse kadilce, da bodo ti prostori nenadoma postali nezanimivi tudi za nas / vas nekadilce, :veryevil: Poskusi razumeti, da ljudje hodijo v "luknje" zaradi uživaštva, nekadilci pa niso uživači amapk čistuni in nergači. Tam, kjer je bila nekoč živahna luknja, bodo prišli militantni nekadilci na en sok ali 1 dcl Radenske, potem pa bodo žez 10 minut odšli domov. Zanimivo družabno dogajanje bo zamrlo ali pa se bo s kadilci pač preselilo kam drugam. Nobena prohibicija namreč še ni uspela. :veryevil: Zakaj pa nekadilci ne greste v muzeje in podobne hrame umetnosti in kulture? Tam še nikogar nisem videl kaditi. :veryevil: Morda pa ravno zato, ker se ne da pritoževati zoper kadilce. :veryevil:

Kje so te prostori?
Da jih ne bi sel slucajno stet na prste rok ... ;)

NE, nocem it v zakajen prostor, ravno zato podpiram ta zakon. Zakaj moram jaz z lupo iskat te nezakajene prostore?
Zakaj bi prostor nekadilcev postal nezanimiv? Ne vidim razlogov. A je kajenje samo po sebi zanimivo, al kako?
Teh "argumentov" ne razumem. Al domnevas, da prijatli, ki kadijo, z mano ne bodo sli vec na pijaco, samo zato, ker ne smejo not kadit? No ja, you´re wrong. Pa mislm, da lahko govorim v imenu nekadilcev v tem primeru.

Pa daj ti, Jelengar, poskusi razumet, da nismo nekadilci cistuni in nergaci po defaultu. Daj, poskusi se za 5 minut postavit v nase cevlje. Res, neverjetno, kako nekateri ne zmorete pogledat cez prag lastnih uzitkov, ki morda druge motijo. Razloge zakaj, smo ze nasteli....

Zakaj me posiljas v opero in muzej, ce hocem it v lokal na kavo in klepet s prjatli?
Imam ravno tako pravico, kot ti. In glede na to, da imas TI razvado, je meni ni treba trpeti.
Se vedno mi ni nihce odgovoril, zakaj naj bi nekadilci, ki nikogar ne ogrozamo, morali sprejeti razvado kadilcev?

Drugace pa, Nejc, se enkrat thumbs up za tvoj predzadnji post. ;)

Lipovnik
08.01.2007, 22:44
Že nekaj deset objav izpuščate jedro zakona.

Na javnih prostorih bo prepovedano kajenje med drugim tudi zaradi tega, ker imajo zaposleni v teh ustanovah pravico delati v čistem okolju.

Poleg tega mi je všeč, da bo starostna meja za nakup cigaret 18 let.

Jelengar
08.01.2007, 22:49
O ***o vas, kk zblojena logika.
Nekadilci niso uživači. LOLOLOLOLOL

Ja v čem pa uživajo? V kajenju že ne. V pitju tudi bolj slabo. Pitje kave, alkoholnih pijač in kajenje paše skupaj. Nekadilci uživajo edino v nerganju. Poskusi prepovedati kajenje v kavarni. Te so itak uničili komunisti iz ideoloških vzrokov. Zdaj pa, ko se počasi vračajo, jih bodo pa uničili militantni nekadilci. :nonono:

Jelengar, žal kažeš, da ti slovenski lokali niso preveč domači. Kafičev, pubov ipd. v Sloveniji praktično ni, ki bi bili nezakajeni. Če pa že imajo prostor za nekadilce(kar res predpisuje trenutna zakonodaja), pa ta ni fizično ločen od kadilskega ali pa je recimo(ta mi je najboljša) en štuk višje(brez fizičnih pregrad). Ker vemo, da dim potone na dno.:D

:dontknow: Ne vem, jaz vedno vidim, kako gre dim navzgor. Verjetno zaradi tega ker je toplejši od zraka okolja. Torej tvoj argument fizikalno ne vzdrži . :veryevil: Glede kafičev in pubov (pivnic) pa tu sploh ne bi smelo biti nobenega dvoma. Tako, kot vsi vedo kaj se dela v koffie-shopu bi morali vedeti tudi nekadilci kaj se dela v kafičih in (pivnicah). Ljudje tam pač popivajo in ob tem kadijo. Komur to ne paše, gre lahko drugam. So tudi lokali za nekadilce.

Pa mi lepo Jelengar(dejmo čist konkretno za primer Ljubljano), naštej lokale v Stari Ljubljani in bližnji okolici, kjer je tako urejeno, kot ti trdiš. Js lahka trdim, da vem za 10 lokalov(ne gostiln, restavracij itd.....govorim za kafiče, pube ipd.), ki so obenem najbolj "in", kjer ni tako urejeno. Seveda me kot kadilca to ne moti preveč, ker se lahko razdajam svoji navadi. Me pa moti(tako kot med drugim nekdailce), da dam gor sveže cunje, skočim za 5 minut v en tak lokal, pa pridem vn v cotah, primernih za pranje.
Poglej Nejc. Če se igraš z dojenčkom, potem lahko pričakuješ, da te bo le-ta slej kot prej polulal. Isto je v kafičih in pubih. Ti lokali so za popivanje in druženje ob kajenju. Če ti to ne paše pojdi v lokal, kjer ljudje ne kadijo. Simple as that.

V stari Ljubljani grem jaz zelo rad k Pavli. Tam mi odgovarja vse. Odlična ponudba domače slovenske kuhinje, točeno laško temno pivo (kar je v Ljubljani redkost) in ločena prostora za kadilce in nekadilce. Tam tudi vedno izberem prostor za nekadilce. :approve: Torej ne mi reči, da jih ni. :approve:
Torej...Res bi rad slišal en konreten argument proti uvedbi takšnega zakona!!! Lepo prosim. Ne nabijat z razlogi, kk bo obisk lokalov padel. To ni argument. Vsaj nima enake teže kot jo ima nasprotni argument, ki je povezan s splošnim zdravjem ljudi.

Ajde, da vas vidim. Pa če nis bral vsega. Js sm kadilc že od 15. leta, torej 8 let. Skadim škatlo na dan, če ga pijemo, tud 2.

Nejc, jaz sem naštel že celo kopico argumentov in se mi jih ne da zdaj spet tebi na čast (ker si bil len in jih nisi prebral) ponavljati.

1. Kafiči, pivnice - tam se pač kadi (Nekadilcem tja NI TREBA ITI POD NUJNO)
2. Javni prevoz - prepoved kajenja
3. Javni kulturni prostori (koncertne dvorane, kino dvorane) - prepoved kajenja
4. Glasbeni klubi - prepoved kajenja med koncerti, po koncertu - dovoljeno. Meni gre res na jetra, ko pridem po koncertu domov - smrdeč kot dimnik.
5. morda sem še kaj pozabil.......

Sicer pa sem za segregacijo. Posebni lokali za kadilce in nekadilce. Pa da se vidi. :veryevil: Ponudba in povpraševanje bi hitro dala verodostojen odgovor koliko je enih in drugih. Jaz napovedujem, da se nekadilski lokali ne bi obnesli.

Evo, toliko, več se mi ne ljubi. :)

P.S.
Aja, pa daj Nejc nehaj svirat ****u, pa raje nehaj kadit. Dokaži to kar govoriš z dejanjem. :veryevil:

massive
08.01.2007, 22:54
točno tako. naj se gostinci sami odločijo komu bodo namenjali lokal. vi se pa potem z njimi prerekajte če se jih bo samo en odstotek odločil za odprtje nekadilskega lokala. oz. še bolje, odprite nekadilske lokale kar sami, sodeč po vašem mnenju je to obetavna tržna niša. boste vsi družno dišali v njih.

Jelengar
08.01.2007, 22:54

Na javnih prostorih bo prepovedano kajenje med drugim tudi zaradi tega, ker imajo zaposleni v teh ustanovah pravico delati v čistem okolju..
Kako se pa taista država obnaša do delavcev obolelih za Azbestozo. (Salonit anhovo press). :nonono:
In še moj odgovor. Vsak naj dobro ve kam hodi delat. Delavci v Salonitu pa tega niso vedeli, oziroma so zvedeli, ko je bilo že prepozno.

massive
08.01.2007, 23:05
si predstavljate rokenrol bar, al pa jazz bar pa brez čikov? dejte nehat ga srat no. pomislite na sexndrugsnrokenrol in koliko glasbenikov kadi. tistih pravih, ki včasih tud prestopijo meje, ne čukov in aerosmithov...in potem povabite enga toma waitsa da vam zapoje v baru in mu obenem prepoveste čik...

mi že to ni jasno kako lahko nekemu gostincu ukažeš kaka so pravila igre v njegovem lokalu. ej pa sej gre za čike, v vsaki trgovini jih dobiš... mah sej se mi ne da. itak smo izgubili ker smo manjšina. naslednji so na vrsti vsi z živahnejšo prebavo, matr sam nej mi en prdne zraven mene ko sem na javnem mestu.

Jelengar
08.01.2007, 23:05
V zakajene lokale pa nekadilci hodijo, ker je kadilcev med mladimi ogromno in se praktično zmeraj takšne družbe odločijo za lokale ali dele lokalov, ki so namenjeni kajenju.

Bullshit in pervertirana logika. Mularija se zbira vedno tam kjer kaj dogaja. Kajenje je samo eden od stranskih pojavov v lokalih kjer kaj dogaja. :veryevil: Sex, drugs, rock'n'rol..... vse tisto, kar velja za slabo. Tudi popivanje in kajenje ni del imiđa za nekaj dobrega Torej je slabo, ampak to ravno vleče. :veryevil: Gre za logiko: Good girls go to heaven, bad girls go everywhere.

Jelengar
08.01.2007, 23:06
Massive, iste misli istočasno. :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

ReSTRaine0
08.01.2007, 23:06
Heh, kaj mislite, da je komu mar za vas in vaša pljuča, vaše počutje v gostilni? Da se ne boste počutili kakor pepelniki???? :rolling: :rolling: Narod, evropa je totalna zmagovalka glede propadajočih starostnih piramid in preprosto povedano, mora smanjit stroške v zdravstvu, ker ima vedno več upokojencev. Kadilci so najbolj izpostavljeni člen v tem trenutku. V Sloveniji letno umre okrog 3000 ljudi zaradi bolezni pogojenih z kajenjem * stroški zdravljenja = milijončki evrov.
Vaše nekadilske ekstaze v gostilnah so pa pač lucky strike :D
Se spomni kdo filma Demolition man? Sly "the čoba" Stalone se je prebudil v svetu v katerem so prepovedali sol.

:veryevil: Mogoče kdo razume moj oČiteN Namig :O

massive
08.01.2007, 23:08

Na javnih prostorih bo prepovedano kajenje med drugim tudi zaradi tega, ker imajo zaposleni v teh ustanovah pravico delati v čistem okolju.

Poleg tega mi je všeč, da bo starostna meja za nakup cigaret 18 let.

pa monitorji v pisarnah sevajo, in zapestja me bolijo od tipkanja, hej kaj ko bi ljudem ukazali še da naj se v lokalih preveč ne derejo. bo še kak kelner božjast fasov....

Jelengar
08.01.2007, 23:25
Heh, kaj mislite, da je komu mar za vas in vaša pljuča, vaše počutje v gostilni? Da se ne boste počutili kakor pepelniki???? :rolling: :rolling: Narod, evropa je totalna zmagovalka glede propadajočih starostnih piramid in preprosto povedano, mora smanjit stroške v zdravstvu, ker ima vedno več upokojencev. Kadilci so najbolj izpostavljeni člen v tem trenutku. V Sloveniji letno umre okrog 3000 ljudi zaradi bolezni pogojenih z kajenjem * stroški zdravljenja = milijončki evrov.
Vaše nekadilske ekstaze v gostilnah so pa pač lucky strike :D
Se spomni kdo filma Demolition man? Sly "the čoba" Stalone se je prebudil v svetu v katerem so prepovedali sol.

:veryevil: Mogoče kdo razume moj oČiteN Namig :O
:2thumbs: :rolling: Me prav zanima če ga bo razumel Nejc., ki že kadi od 15 leta naprej. :veryevil:

Medved Pu
08.01.2007, 23:37
Da si ne boš kaj naredil:
prostor kjer se kadi - kadilnica,
prostor kjer se pije - pivnica,
prostor kjer se je - jedilnica,
prostor kjer se kadi, pije in je - gostilnavagoni za kadilce in nekadilce, od pamtiveka, brez mijavkanja.
namen je jasen. Umetno stigmatizirati kadilce, že tako smo depriviligirani.
Brez sprenevedanja. Prepoved alkohola in tobaka.
Ne pijem, pijanci tud smrdijo in sejejo psihoze...sovražim psihoze in psihotike...škodijo družbi..
Nadaljujemo v tej smeri, škodljivcev in smrdljivcev za počistit nam ne bo zmanjkalo...postanimo čisti..:veryevil:
Ko ne bo več davka od cigaret in alkohola, bo DDV poskočil za 20%.
To pa ne, a ne?:)

Medved Pu
08.01.2007, 23:48
Kje so te prostori?
Da jih ne bi sel slucajno stet na prste rok ... ;)

NE, nocem it v zakajen prostor, ravno zato podpiram ta zakon. Zakaj moram jaz z lupo iskat te nezakajene prostore?
Zakaj bi prostor nekadilcev postal nezanimiv? Ne vidim razlogov. A je kajenje samo po sebi zanimivo, al kako?
Teh "argumentov" ne razumem. Al domnevas, da prijatli, ki kadijo, z mano ne bodo sli vec na pijaco, samo zato, ker ne smejo not kadit? No ja, you´re wrong. Pa mislm, da lahko govorim v imenu nekadilcev v tem primeru.

Pa daj ti, Jelengar, poskusi razumet, da nismo nekadilci cistuni in nergaci po defaultu. Daj, poskusi se za 5 minut postavit v nase cevlje. Res, neverjetno, kako nekateri ne zmorete pogledat cez prag lastnih uzitkov, ki morda druge motijo. Razloge zakaj, smo ze nasteli....

Zakaj me posiljas v opero in muzej, ce hocem it v lokal na kavo in klepet s prjatli?
Imam ravno tako pravico, kot ti. In glede na to, da imas TI razvado, je meni ni treba trpeti.
Se vedno mi ni nihce odgovoril, zakaj naj bi nekadilci, ki nikogar ne ogrozamo, morali sprejeti razvado kadilcev?

Drugace pa, Nejc, se enkrat thumbs up za tvoj predzadnji post. ;)
Jaz ne pijem.
Zahtevam, da se pivce in alkohol našiba iz oštarij, motijo me....
Pijan za volanom-dosmrten odvzem vozniške.
Pijan na pločniku-leto dela v kamnolomu.
Pijan udaril otroka, žensko-tri leta v kamnolomu.Pijan povzročil nesrećo-30 let.
Alkohol naredi dosti več škode družbi kot kajenje. Čas je, da ga sklestimo v nulo.
Jaz se zabavam brez alka. Kdor se ne, ga je po protikadilski logiki lahko dosti bolj sram kot, če bi bil kadilec.:rolling:
Kofetarji so živčni in agresivni. Skrajni čas, da jim stopimo na prste...Kava smrdi, metin čaj pa diši..:angel: .

Medved Pu
08.01.2007, 23:51
Tak ko se mi pa ta zakon dopade.... Ja komi čakam, da bom lahko pil v gostilni in pri tem ne bom smrdel in bom lahko videl več kot dva metra od sebe. Pa drugi dan po fešti v kaki gostilni mi ne bo problem prit iz kopalnice nazaj v sobo, ker soba ne bo smrdela, kokr da bi bil še vedno v gostilni!!! Ja prou kul bo to, sam upam, da bo vse skupi res zaživelo.
Aja ke pa piše, da ga nekadilci ne znamo feštat??? Ma js še v življenju nism prižgal čika in hodim že od osnovne šole na fešte, pa sem zdej že v poznih štud. letih. Pa vedno sm ga dobro zafeštu. mislim, da so tisti časi minili, ko si mogu met čik u gobc, da si bil faca in da si se lahko normalno družu z ostalimi. Sicer pa mislim, da je čedalje več nekadilcev in da bo to samo še špodbudilo k temu, da bo folk manj kadil.
Sicer se pa trenutno nahajam v Berlinu, kjer je dovoljeno vsepovsod kaditi (pa tudi če ni, folk kadi kjer se jim sprdne) in je prou bedn. Kokr da sm prišu v državo, ki je nekaj let za nami. No samo da ne kadijo v predavalnicah, ker pol bi se mi pa res zamerlo vse skupi.
Živela Slovenija brez zakajenih gostiln!!!!
Žalostne besede alkoholika. Ne boste več dolgo uničevali družbe, metin čaj je zakon!:mad: :angel: :2thumbs:

paradox
09.01.2007, 06:31
...btw, v Bombay-u, Indiji je samo vsakodnevno vdihavanje zraka enakovredno kajenju 2,5 skatle cigaret na dan...

3nity
09.01.2007, 07:01
ne bo drzalo:veryevil: recimo kaka dva mesca nazaj, ko sm se vozila z biciklom, je ena debela zenska hodila sredi kolesarske steze. nism mogla ne levo ne desno prek nje, ker je zasedala vecino prostora. pozvonim, ona nic. potem vidim zarek upanja, ker se je umaknila malenkost bolj na levo, da sm jst le s tezavo nekak prisla mimo nje. zamisli si, da bi se zenska premaknila...stoposto bi zletela nekam:D:D :rolling:

uglavnem, sm pa hotla sam to povedat, da je eden izmed argumentov, ki jih navajajo, ta, da bo z zmanjsenjem kajenja tud manj obremenjena zdravstvena blagajna. po tej logiki bi blo treba eliminirat tud debele. :dontknow::D:D

sory, ampak debeli ljudje še zmeraj manj ogrožajo okolico, kot pa pijani ljudje.

Aldebaran
09.01.2007, 07:03
... jah stvar bo zgledala približno takole: prišli bomo v lokal, se vsedli za mizo in naročili pijačo/hrano/karkoli... medtem, ko se bo kelnar/ca ubadal/a z našim naročilom bomo lepo stopili ven in enga scinli...potem se bomo vrnili nazaj v miru spili /pojedli in šli vsak po svoje...
... se bomo pač malo več sprehajali ...
... Zakon pa podpiram, in mene osebno ne moti... posledično bom pač nehal piti kavo in raje prešaltal na čaj...
... pa tudi kakšno pivo manj se bo spilo, kar pa je v končni fazi čist okej...
... najbolj mi je pa všeč, da bojo dvignili mejo za nakup cigaret na 18.let... TO bi morali storiti že na samem začetku.

monster
09.01.2007, 07:06
strinjam aldebaran

mi smo že itaq zraven službe našli en luškan mali lokalček, kjer je v separeju prepovedano kajenje, je pa naš naj plac ... naročiš, greš ven na en čikec, prideš nazaj ... jest tud doma ne kadim notr, tako da ...

pametni gostinci bodo zunaj naštimali pepelnike :)

d28
09.01.2007, 07:49

to pa je lep primer "strpnosti in razumevanja drugih". pa tvoji komentarji medved pu:hammer:

sicer pa jaz res ne vidim problemov za kadilce. še vedno bodo lahko kadili v kadilnicah ali zunaj. ta zakon ne prepoveduje kajenja na splošno ampak ga samo omejuje in to na način, da bo večina ljudi, ki so nekadilci lahko v miru pojedla ali popila.

je pa res zanimivo kako imamo razumevajoče in strpne kadilce in tiste, ki se sploh ne ozirajo na druge.
vsa čast tistim prvim!

monster
09.01.2007, 07:54
če mi pa en kretenček zateži zarad kajenja na placu, kjer bo kajenje dovoljeno, pa jih dobi po nekadilskem smrčku z desnico :D

monster
09.01.2007, 07:56
Na ministrstvu za zdravje na Štefanovi 5 bo danes ob 13. uri v veliki sejni sobi novinarska konferenca, na kateri bodo spregovorili o predlogu sprememb zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, ki je bil 3. januarja poslan v javno razpravo, so sporočili z ministrstva.

cenejac
09.01.2007, 08:12
Natanko tako. Podobno mi je bilo v Dublinu, kjer je večina folka visela pred pubi, pubi pa so bili skoraj prazni.

LAŽEŠ!!!:nonono:

Tudi sam sem bil po celi Irski, pa ni ravno tako. Sicer pa podatki kažejo, da se jim je promet povečal za 10 %:

monster
09.01.2007, 08:14
jelengar ma prou, folk v dublinu je pred pubi :) in tam so pepelniki in ceu žur

cenejac
09.01.2007, 08:20
jelengar ma prou, folk v dublinu je pred pubi :) in tam so pepelniki in ceu žur

Kar pa ne pomeni, da hi notri ni. Temple bar poleti je skoraj neprehoden, ampak so neprehodni tudi pubi.

monster
09.01.2007, 08:22
so so, samo na čik grejo nv :)

cenejac
09.01.2007, 08:24
In kakšen ima to vpliv na manjši promet barov oz. tezo, da bodo bari propadli, če se ne bo dalo kadit?

monster
09.01.2007, 08:25
ker slovenčki niso Irci ;), ki so vseeno bolj trpežni
ker so pri nas navade bližje italijanskim (kava in čik) :)

cenejac
09.01.2007, 08:29
Predvsem kava...

Jelengar
09.01.2007, 09:11
LAŽEŠ!!!:nonono:

Tudi sam sem bil po celi Irski, pa ni ravno tako. Sicer pa podatki kažejo, da se jim je promet povečal za 10 %: Poglej ga bizgeca, ti si pa res strokovnjak za odkrivanje lažnivcev. :nonono:
Jaz nisem nikjer omenil CELE Irske, niti nisem ocenjeval prometa v pubih. A nisi mogel na kak lepši način povedat, da si tudi ti bil na Irskem? :nonono:

nejc
09.01.2007, 09:13
:2thumbs: :rolling: Me prav zanima če ga bo razumel Nejc., ki že kadi od 15 leta naprej. :veryevil:
Ti se kr deli norca. Drugega ti ne preostane, ker pravega protiargumenta še nisi podal.

Da se bo zmanjšal promet v lokalih, je precej negotova trditev. Kaj pa če bodo sedaj v lokale navalili vsi nekadilci, ki jim prej zrak ni dišal??? Ti ziher zagotovo veš, da temu ne bo tako, ker si vseveden in imaš točne podatke. Nehaj ugibati in podaj že 1x en tehten argument za kajenej v zaprtih javnih prostorih.

To, da je precej še neurejenega, se vsi strinjamo. Idealnega sveta itak nikoli ne bo. Če se pa naredi kakšen korak v pravo smer, pa js res ne vidim problema.

Ene zadeve nekateri nočete spregledati. Če si narkoman in si injiciraš recimo heroin, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če si alkoholik in spiješ liter žganja na dan, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če vdihavaš lepila, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če vlečeš črtice, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Vse to velja za javne zaprte prostore. Če pa si kadilec, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ sebi in okolici. Ni to nek rocket science.

Pravtako ta argument glede zdravstvene blagajne morda ne vzdrži. Bi lepo prosu tistega, ki ga je omenil, da pokaže rezultate kakšne študije. Pred pol leta in več je nekdo na tem foumu omenjal(morda celo podal link), da so ne češkem naredili študijo, kjer so ugotovili, da kajenje z finančnega vidika države je zaželjeno, kajti davek na tobačne izdleke pomeni velik priliv v blagajno, poleg tega kadilci umirajo mlajši in s so s tem posledično manjši stroški za njihove penzije itd.. To skupaj naj bi pretehtalo strošek zdravstvene blagajne, ki je namenjen zdravljenju kajenju povezanih bolezni. Moja beseda proti tvoji.

Podatek, od kdaj kadim in koliko, sem pa omenil za to, da boš morda videl, da nismo vsi kadilci tako omejeni v našem pogledu na okolico.

Jelengar
09.01.2007, 09:17
jelengar ma prou, folk v dublinu je pred pubi :) in tam so pepelniki in ceu žur Vsaj tako je bilo v celem Temple Bar-u prva dva tedna meseca maja 2004. Videl na lastne oči. :)

nattka
09.01.2007, 09:21
nejc, pozdravljam tvoje zdravo razmišljanje in čestitam, ker ohranjaš nivo komunikacije ...
kljub tistim, ki svoje neodobravanje povejo z žaljivkami tipa cepec, bizgec, ***** ...
s tem pravzrav povedo veliko o sebi in nobeno ponarejeno svetovljanstvo jim pri tem ne pomaga ...

enako je s kadilci, ki mislijo da bo propadla država in oštarije , če ne bo kadilcev notri ... japajade ... ceno bodo dvignili pa je ...

mertseger
09.01.2007, 09:22
Kar se tiče denarja od cigaret so tudi že v sloveniji naredili študije tudi na televiziji je bilo da je to na dolgi rok samo izguba ker gre za zdravljenje več kot pa imajo od tega dobička..... ***at ga

kaptive
09.01.2007, 09:33
kaditi ali ne kaditi
vprasanje je sedaj...
da kajenje ni zdravo
to ve ze vsak papagaj.
se druga stvar poraja,
v drugem grmu zaj'c tici.
Mar ti lahko prepoves mi kaj,
v demokraciji?

Ah, da, seveda,
saj za to so ustaljene poti.
volitve, javne debate,
pa tud kdaj referendumi.
Preprican sem ,seveda ,
da do vsega tega je prislo.
da povsod v procesu,
vse cisto je bilo.
kajenje v javnini,
postaja zatrto,
kakor pitje v tujini.
cez luzo svobodno

hiba prohiba,
ni volja ljudi.
le par njih si roke mane,
vse druge nas boli.
ce hoces,
al noces
clovk vec ne zdrzi.
prej al slej,
se vej'ca zlomi

( kajenje = odvisnost; potrebno jo je obravnavati z medicinske strani in ne politicne.
Potrebno je upostevati pravice vseh ljudi , ter seveda je protiustavno rasno, versko ali kako drugacno razlikovanje. S tem v mislih je treba tudi ravnati pri splosnih dolocilih)

( PS. pa s kelnerco zgori mava navado en lXXI::::::::::::# ~ ~ & c\_/ spit med pavzo...
No, se bova pac stiskala v booth(y) room-u :)

Jelengar
09.01.2007, 09:35
Ene zadeve nekateri nočete spregledati. Če si narkoman in si injiciraš recimo heroin, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če si alkoholik in spiješ liter žganja na dan, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če vdihavaš lepila, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če vlečeš črtice, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Vse to velja za javne zaprte prostore. Če pa si kadilec, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ sebi in okolici. Ni to nek rocket science. Nejc, vljudno te vabim, da nehaš škodovati sebi in okolici. :approve: Če ti ne bi kadil (in posledično ne bi bilo kadilcev), potem tudi ne bi bilo treba prepovedi, ki jo tako zagovarjaš. :hammer: Ali še ne sprevidiš, da si v nasprotju s samim seboj ter logiko, ki jo zagovarjaš ? V bistvu delaš salto mortale in pri tem ostajaš živ (čeprav kadiš kot Turk). :veryevil: :rolling:

Poglej, jaz tega zakona itak ne potrebujem, ker ne kadim. Pred kadilci se tudi ne čutim ogroženega. Vedno znam najti gostilno, kjer je prostor za nekadilce. Motijo me edino situacije, kjer te izbire zares nimam. To pa so v mojem primeru samo koncertna prizorišča, kjer je nemogoče publiko ločiti na kadilce in nekadilce. Kaj več pa mi prosim ne podtikaj. ;)

Jelengar
09.01.2007, 09:50
nejc, pozdravljam tvoje zdravo razmišljanje in čestitam, ker ohranjaš nivo komunikacije ... .
Zdravo razmišljanje v zdravem kadilskem telesu. :rolling: Nejc, tudi jaz se pridružujem čestitkam in pozdravom. :rolling:

nejc
09.01.2007, 09:51
Ne delam nobenega salto mortale. Četudi sem kadilec in se doslej nisem prenehal predajat tej razvadi, to še ne pomeni, da se ne zavedam posledic le-te in vpliva na okolico. Poleg tega si kajenja nisem izmislil jaz, ampak je to že dolgo prisotno. Norme se pa spreminjajo. Če je včasih bilo sprejemljivo kadit vsepovsod, sedaj ni več.

Če si nekadilec, zakaj potem trdiš, da nekadilci ne znajo uživati?:dontknow: Torej znamo uživat samo tisti, ki se predajamo navadam, ki vodijo v odvisnost?

Žal je pa tako, da v Sloveniji niso samo koncertna prizorišča, ki bi bila izpostavljena pretiranemu dimu, ampak velika večina kafičev, pubov itd. od jutra do večera. Res ne vem, koliko si točno star in koliko posledično zahajaš po kafičih, pubih itd. ampak glede na tvoje izkušnje, bi rekel, da ne tako pogosto. Pa brez zamere. Sam sem vsak dan, tudi večkrat, kje na kavi, pravtako večkrat grem zvečer ven. Moje izkušnje so drugačne od tvojih.

Js osebno v tem zakonu vidim več dobrega kot slabega in ga za to podpiram.

Zarad tega zakona velika večina kadilcev ne bo prenehala kaditi, bodo pa za to manj izpostavljeni nekadilci. Vprašanje je res, kolikšen vpliv bo to imelo na zdravstveno blagajno. Čist na oko bi rekel, da ne pretiranega. Bolj se gre za to, da se skuša zaščitit tistih 300+ ljudi, ki letno umrejo zaradi pasivnega kajenja. Čeprav, kot sem že pisal, precej ljudi, predvsem otroci kadilcev(tistih, ki jim dol visi za ostali svet), bodo izpostavljeni dimu.

Js sm vse povedal, kar sem mel. Tehtnih protiargumentov pa še nisem slišal. V kolikor se pojavijo, se tudi sam še pojavim v tej debati.

p.s.: Skušam resno debatirat, ker je resna tema.

Balonar
09.01.2007, 09:56
sicer ni na mestu .. ampak meni pa v kaficu zasmrdi vonj po kavi, tudi kava ni zdrava .. lahko prepovemo pitje kave?

p.s. kadim

Jelengar
09.01.2007, 10:33
Ne delam nobenega salto mortale. Četudi sem kadilec in se doslej nisem prenehal predajat tej razvadi, to še ne pomeni, da se ne zavedam posledic le-te in vpliva na okolico. Poleg tega si kajenja nisem izmislil jaz, ampak je to že dolgo prisotno. Norme se pa spreminjajo. Če je včasih bilo sprejemljivo kadit vsepovsod, sedaj ni več. Samo poslušaj samega sebe. Kadilec si. Kadil boš še naprej in podpiraš protikadilski zakon, ki ga jaz (kot nekadilec) ne potrebujem. Očitno jaz, ki bi me ti rad zaščitil pred samim seboj, ne štejem nič. ;)

Če si nekadilec, zakaj potem trdiš, da nekadilci ne znajo uživati?:dontknow: Torej znamo uživat samo tisti, ki se predajamo navadam, ki vodijo v odvisnost?. Jaz tega ne trdim tako, kot si ti to reinterpretiral. Sicer pa za to temo to ni ne vem kako bistveno. Bom pa povedal malce drugače. Nekadilci s(m)o manjši užitkarji od kadilcev.

Žal je pa tako, da v Sloveniji niso samo koncertna prizorišča, ki bi bila izpostavljena pretiranemu dimu, ampak velika večina kafičev, pubov itd. od jutra do večera. Res ne vem, koliko si točno star in koliko posledično zahajaš po kafičih, pubih itd. ampak glede na tvoje izkušnje, bi rekel, da ne tako pogosto. Pa brez zamere. Sam sem vsak dan, tudi večkrat, kje na kavi, pravtako večkrat grem zvečer ven. Moje izkušnje so drugačne od tvojih.
Kafičev se 100% izogibam in me tam nikoli ne najdeš. V pube zahajam rad, ampak tudi to čedalje manj, ker me tam bolj kot dim moti preglasna (in slaba) glasba. Proti glasni glasbi sicer nimam nič proti, ampak mora biti na pravem mestu (koncert). V pubu pa se družimo in pogovarjamo. Ker pa zaradi hrupne glasbe pogovor ni mogoč je mogoče edino nalivanje s pijačo in kajenje. Tudi to se mi zdi brez veze. Torej imaš prav, da se po takih luknjah ne zadržujem kaj pogosto, sploh pa ne čez dan, ko delam, ti pa v teh lokalih veselo puhaš dim. ;) Ampak kaj ima to s temo? Pač, nihče me ne sili iti v kafiče, ki jih itak ne maram. Zaradi mene lahko tam tudi sušijo pršut. :D

Js osebno v tem zakonu vidim več dobrega kot slabega in ga za to podpiram.
Jaz pa ne: Zato, ker mi že v principu prepovedi niso ljube. Prohibicije se ne obnesejo. Dovolj bi bilo samo poostriti standarde prezračevanja v lokalih, kar tudi sicer ne bi bilo slabo, če tudi odmislimo kajenje. ;) Jaz še vedno mislim, naj gostinec odloča kakšne goste hoče gostiti. Kadilce ali nekadilce? In nekadilcem zares ne bi bilo potrebno riniti tja, kjer pač zrak ne odgovarja. :dontknow:

Zarad tega zakona velika večina kadilcev ne bo prenehala kaditi, bodo pa za to manj izpostavljeni nekadilci. Vprašanje je res, kolikšen vpliv bo to imelo na zdravstveno blagajno. Čist na oko bi rekel, da ne pretiranega. Bolj se gre za to, da se skuša zaščitit tistih 300+ ljudi, ki letno umrejo zaradi pasivnega kajenja. Čeprav, kot sem že pisal, precej ljudi, predvsem otroci kadilcev(tistih, ki jim dol visi za ostali svet), bodo izpostavljeni dimu.
Samo poglej kaj si napisal. Ampak ti boš svojo "kadilsko vest" lepo opral s tem, da podpiraš protikadilski zakon, kadil boš pa še naprej. Zame je to licemerstvo.

mertseger
09.01.2007, 10:55
sicer ni na mestu .. ampak meni pa v kaficu zasmrdi vonj po kavi, tudi kava ni zdrava .. lahko prepovemo pitje kave?

p.s. kadim

jaz pa pijem kavo ....pa zaradi mene se lahko tudi to prepove( jo bom pa pil samo doma) pa tudi pitje alkohola in še kaj drugega :rolling:

bush
09.01.2007, 11:08
jelengar ha ha ha, večje neumnosti kot je tale citirana pa še nisem slišal : "Kajenje, pitje kave in alkohola paše skupaj" Ha ha ha, nekadilci niso uživači, še enkrat ha ha ha. Človek malo poglej preko svojega petmetrskega plota, morda doživiš razsvetljenje.

nejc
09.01.2007, 11:22
LOL jelengar, zdj si se obesu na to, da sem kadilec, ker drugih "argumentov" ne premoreš. Si šel na osebnosti nivo, js bi si pa zavolje debate želel objektivne argumente. Piš karkoli hočeš, tehtnega protiargumenta še vedno nisi podal. Še najbolj tehten argument je boljše prezračevanje prostorov. Pa vseeno bi nekadilci v javnih zaprtih prostorih bili izpostavljeni cigaretnemu dimu. Čeprav v manjši meri, cigaretni dim bo še vedno ostal zdravju škodljiv. Potemtakem se ti tudi ne zdi dobra rešitev, da se v raznih pisarnah itd. ne sme kaditi? Se opravičujem, ker sem te razburu.:D Kot kadilec ne smem biti za takšen zakon?(retorično vprašanje, odgovor je seveda, da sem lahko)

Samo poglej kaj si napisal. Ampak ti boš svojo "kadilsko vest" lepo opral s tem, da podpiraš protikadilski zakon, kadil boš pa še naprej. Zame je to licemerstvo.
Nobene vesti ne perem, samo zavedam se, da kajenje(tudi moje) pod takšnimi pogoji kot so sedaj, ogroža zdravje drugih. Poslej me bo zakon prisilil v to, da bom kadil tako(primerna lokacija), da nekadilcev ne bom ogrožal oz. posiljeval s cigaretnim dimom, v kolikor se sami s tem ne bodo strinjali(privat žruke), ali pa bom celo nehal.:dontknow: Vsekakor se bo vsaj količina pokajenih cigaret dnevno zmanjšala, če bom še tok kot sedaj zahajal v razne lokale.

Post št.139:
Jaz tega ne trdim tako, kot si ti to reinterpretiral. Sicer pa za to temo to ni ne vem kako bistveno. Bom pa povedal malce drugače. Nekadilci s(m)o manjši užitkarji od kadilcev.
Post št.93:
Poskusi razumeti, da ljudje hodijo v "luknje" zaradi uživaštva, nekadilci pa niso uživači amapk čistuni in nergači.

Pa se dejmo obešat na besede.:nono:

Tale debata gre v napačno smer. Tole je moj zadnji post, dokler se kdo ne javi z argumentom, ki zruši argument skrbi za zdravje nekadilcev.V kar pa močno dvomim.

anarchy
09.01.2007, 11:48
Jaz pa ne: Zato, ker mi že v principu prepovedi niso ljube. Prohibicije se ne obnesejo. Dovolj bi bilo samo poostriti standarde prezračevanja v lokalih, kar tudi sicer ne bi bilo slabo, če tudi odmislimo kajenje. ;) Jaz še vedno mislim, naj gostinec odloča kakšne goste hoče gostiti. Kadilce ali nekadilce? In nekadilcem zares ne bi bilo potrebno riniti tja, kjer pač zrak ne odgovarja. :dontknow:

Ja, ker kot vecina problemov, bi se stvar ze dalo resiti samo z tem, da bi se bolj spostovalo ze predpisane zakone. Po zakonu je tocno predpisano, kaksno mora biti prezracevanje v lokalu in za koliko oseb je sposobno, se posebej, ce kadijo. V majhen prostor ne sme iti vec kot doloceno stevilo ljudi, razen, ce je zares dobro prezracevanje. Bi mogl imeti stevec pred vrati, koliko ljudi lahko gre notri, ko jih gre prevec not, se vhod zapre in je mozen samo izhod, hahahhaha. Pretiravano ajde, samo stevilo ljudi res marsikdaj presega zmoznost lokala.

Jelengar
09.01.2007, 12:00
Tale debata gre v napačno smer. Tole je moj zadnji post, dokler se kdo ne javi z argumentom, ki zruši argument skrbi za zdravje nekadilcev.V kar pa močno dvomim.
Nejc, tudi meni se ne ljubi več. :sleepy: Cel kup argumentov smo natresli in ne samo jaz. Če bi tebi res bilo toliko za zdravje nekadilcev bi svojo skrb lahko udejanil že danes, brez prisile in brez zakona. Ampak ti imaš raje zakon, ki bo omejeval vse in povsod. Nekateri res upoštevajo samo prepovedi pod grožnjo palice. :sleepy:

Lipovnik
09.01.2007, 12:45
Ma se vam da.
Se branite z vsemi štirimi, kaj?

Če ti ne paše v baru NE-kadit, pač ne hodi tja!

d28
09.01.2007, 12:52

p.s. kadim

To karikiranje in sprenevedanje očitno nima konca. :clown:

Kot prvo kava je potrjeno zdrava kot tudi alkohol v majhnih količinah. Za cigarete se to ne more reči.

Kot drugo v vseh gostinskih lokalih se streže hrana in/ali pijača. Tako je po zakonu oz. podzakonskih aktih in tudi po razumevanju vsakega malce normalnega človeka.

Cigaret pa se nikjer ne omenja in kajenje vsaj zame NI SAMOUMEVNO v gostinskih lokalih. :nonono:

Audeen
09.01.2007, 13:01
Jaz osebno zagovarjam kadilski zakon.
Zakaj ne bi vsi vdihavali ( v zaprtih prostorih zrak, ki je namenjen vsem)...za zdravje.
Odkar se v službi ne kadi, je marsikdo tudi prenehal kadit. In prav je tako:approve: :2thumbs:

Dalmatinec
09.01.2007, 14:28
Nihče te ne sili v zakajene prostore.

Tebe pa nihče ne bo silil v nezakajene.Amen.:dontknow:

d28
09.01.2007, 14:50
Tebe pa nihče ne bo silil v nezakajene.Amen.:dontknow:

Točno! :D

Ko nekomu zmanjka argumentov se začne obnašati odrezavo in takrat to ni več debata kot je izpostavil nejc.

Nincha II.
09.01.2007, 17:31
Jaz ne pijem.
Zahtevam, da se pivce in alkohol našiba iz oštarij, motijo me....
Pijan za volanom-dosmrten odvzem vozniške.
Pijan na pločniku-leto dela v kamnolomu.
Pijan udaril otroka, žensko-tri leta v kamnolomu.Pijan povzročil nesrećo-30 let.
Alkohol naredi dosti več škode družbi kot kajenje. Čas je, da ga sklestimo v nulo.
Jaz se zabavam brez alka. Kdor se ne, ga je po protikadilski logiki lahko dosti bolj sram kot, če bi bil kadilec.:rolling:
Kofetarji so živčni in agresivni. Skrajni čas, da jim stopimo na prste...Kava smrdi, metin čaj pa diši..:angel: .

A ne pijes kave in alkohola? :dontknow:
Kako pa to, ce ciki, alkohol, kava in ostale razvade spadajo skupaj?
Kaksen uzivac pa si?
Cistun! :veryevil:

PS: se vedno opazam, da nasprotniki zakona radi zamegljujete tematiko z razlicnimi drugimi (bolj ali manj posrecenimi) analogijami. Tista s prdcem od Massiva je legendarna :rolling:
Drugace pa se vkljucim v debato spet, ko bo nekdo dal nekadilcem dobro utemeljen razlog, zakaj naj se ta zakon ne bi sprejel.

massive
09.01.2007, 18:04
vsem je jasno da zakon koristi zdravju vseh nas in brez veze je tu povpraševat po argumentih ki bi ovrgli predlog zakona s tega vidika. sam se jezim zato ker se mi zdi tak zakon poseg v mojo svobodo. zakaj? preprosto, uzakonite nekadilske lokale in kadilske lokale in potem bo imel vsak svoje. kakor komu paše. tega pa nočete, ker veste da bodo potem vsi kadilski. in povrh še trdite da promet po novem zakonu ne bo padel. če ne bo padel, čemu ne ustanovite v vsakem mestu deset nekadilskih lokalov in bomo zadovoljni tako eni kot drugi. česa tu ne razumete?

če bo šlo tako naprej se bomo vsi slej ko prej znašli na strani preganjanih, nezaželenih. vsi imamo razvade, seveda kadilska bolj posega v življenje ostalih kot pa navada obiskovanja mcdonaldsov...in bručan pravi da mu gre v prvi vrsti za zdravje mladine. naj prepove mcdonalds, pa vaške oštarije s polnomastno hrano, pa playstatione, homogenizirano mleko, pa kadilo v cerkvi, pesticide po uporabi katerih smo med vodilnimi v evropi..... vse to tud še pride in potem se boste hitro tud sami znašli na seznamu prikrajšanih. moj podpis pove vse.

in kaj je narobe s prdcem? vsi se tule pritožujete kako vam laski in puloverji smrdijo...torej ne gre samo za zdravje, tud smrad vas moti. in motil vas bo še dolgo. vsaj do ponovnega pleskanja lokalov. in prav je tako.

Nincha II.
09.01.2007, 18:31
vsem je jasno da zakon koristi zdravju vseh nas in brez veze je tu povpraševat po argumentih ki bi ovrgli predlog zakona s tega vidika. sam se jezim zato ker se mi zdi tak zakon poseg v mojo svobodo. zakaj? preprosto, uzakonite nekadilske lokale in kadilske lokale in potem bo imel vsak svoje. kakor komu paše. tega pa nočete, ker veste da bodo potem vsi kadilski. in povrh še trdite da promet po novem zakonu ne bo padel. če ne bo padel, čemu ne ustanovite v vsakem mestu deset nekadilskih lokalov in bomo zadovoljni tako eni kot drugi. česa tu ne razumete?

če bo šlo tako naprej se bomo vsi slej ko prej znašli na strani preganjanih, nezaželenih. vsi imamo razvade, seveda kadilska bolj posega v življenje ostalih kot pa navada obiskovanja mcdonaldsov...in bručan pravi da mu gre v prvi vrsti za zdravje mladine. naj prepove mcdonalds, pa vaške oštarije s polnomastno hrano, pa playstatione, homogenizirano mleko, pa kadilo v cerkvi, pesticide po uporabi katerih smo med vodilnimi v evropi..... vse to tud še pride in potem se boste hitro tud sami znašli na seznamu prikrajšanih. moj podpis pove vse.

in kaj je narobe s prdcem? vsi se tule pritožujete kako vam laski in puloverji smrdijo...torej ne gre samo za zdravje, tud smrad vas moti. in motil vas bo še dolgo. vsaj do ponovnega pleskanja lokalov. in prav je tako.

Glej, jaz te poskusam razumet, pa poskusaj se ti mene - ko kadis, s tem posegas TI v moje pravice. Tvoja svoboda se konca tam, kjer se moja zacne in to je v primeru kajenja mal problematicno ...
Kar se tice locevanja kadilskih in nekadilskih lokalov se pa cisto strinjam s tabo, ampak stos je v tem, da pac novi zakon tega ne predivideva in ne jaz in ne ti ne piseva zakonov. Zal. Bi bila pa tudi za tak zakon, ki bi loceval te lokale. Takoj. Kdo je rekel, da tega nekadilci nocemo? :dontknow: Samo predlog zakona pac ni tak in debatiramo o aktualnem predlogu. Ne o tem, kaj bi, ce bi in kako bi ...

Strinjam se s tistim delom o razvadah, ki jih imamo vsi. Ampak kljuc do vsega je zmernost. Nic od tistega, kar si ti napisal, ni strupeno. OK, razen pesticidov, katerih uporabo bi lahko tudi malo bolje nadzirali, ampak pustimo, ker to nima nic s predlogom zakona o nekajenju...

In ja, moti me, da si oblecem diseca oblacila, ko pridem domov, pa se cel naslednji dal zracim stanovanje, ker mi oblacila smrdijo po dimu. Verjamem, da tebi kot kadilcu dim ne smrdi. Lahko brez zajedljivosti sprejmes tudi to, da nekaterim dim smrdi, jih boli glava in pecejo oci?
Moj fant je 15 let kadil po 2 skatlici na dan in je nehal malo preden sva se spoznala. Ne kadi ze skoraj 3 leta in pravi, da mu cigareti neverjetno smrdijo. Da ne more verjet, da ga prej to ni cisto nic motilo... In mislim, da ni on edini bivsi kadilec, ki je prisel do tega zakljucka.

S prdcem ni nic narobe, ne bit tako negativno nastrojen, ker ni potrebe - samo nasmejala sem se temu, kar si napisal :) Skoda, da so zanimive debate takoj odrezave in napadalne. :shy:

massive
09.01.2007, 18:38
ne ne. mam vas vse rad. to je sam moja težava s pisanjem. nekako ne morem napisat tko da bi videli da se pravzaprav zabavam ob teh pogovorih. no ja, malo sem že jezen, predvsem zato, ker se mi zdi da ste zdaj vsi malo privoščljivi. saj veš, udri po siromaku, prej ste vi nas zdaj bomo pa mi vas.

sej se zastopmo.

drgač pa sem tud sam priložnostni gostilniški kadilec in v gostilne zahajam zato ker drugje ne kadim, ne smem, mi ne paše, saj ni važno. ob pivu mi pa zapaše. zdej pa ne bo piva, ne cigareta, bo pa zdravje in polna denarnica, pa mal bolj kisel obraz.

Dalmatinec
09.01.2007, 18:43
drgač pa sem tud sam priložnostni gostilniški kadilec in v gostilne zahajam zato ker drugje ne kadim, ne smem, mi ne paše, saj ni važno. ob pivu mi pa zapaše. zdej pa ne bo piva, ne cigareta, bo pa zdravje in polna denarnica, pa mal bolj kisel obraz.

Takole ti povem: tudi sam sem bil kadilec in takrat si nisem mogel predstavljati, da bi lahko spil pir brez da bi kadil zraven. Zdaj ne kadim že kakih 5 let in povem ti, da ko se navadiš na to, je pir prav tako užitek spit tudi brez cigarete!:2thumbs:

d28
09.01.2007, 18:45
"...seveda kadilska bolj posega v življenje ostalih kot pa navada obiskovanja mcdonaldsov..."

Od gorečega zagovornika kadilske vseliberalnosti. Mislim, da noben komentar ni potreben.

Case closed! :veryevil:

d28
09.01.2007, 19:00
no nariš mi kaj ti ne štima v tem stavku. res ne vem

Ker vidim, da ti tudi branje dela težave si preberi vse dosedanje poste in tudi svoje poste, da vidiš kaj si pisal, ker dejansko sam sebe negiraš in priznavaš, da kadilci res posegate v pravice nekadilcev.

Primerjava z Mcdonaldsom in kajenjem pa je naravnost smešna. :clapping:
Kako nekdo, ki hodi v Mcdonalds s tem posega v pravice nekoga drugega po tvoje? In prosim za direkten odgovor!

Za kajenje pa si to tudi sam priznal, da posega v pravice drugih in prosim ne izmikaj se, ker se mi te ne da več citirati.

Meni bi bilo že dosedaj nerodno ob takšnih komentarjih, ker naj bi tole bila resna debata.

massive
09.01.2007, 19:03
no, ne bodiva preveč osebna. ker si hitre jeze ti še enkrat lepo počasi napišem da si moj post citiral kot primer nestrpnosti. v tem postu jaz pošiljam nekadilce v slaščičarne. ti pa jih po mojem sklepanju na ulice, ker v praksi kadilnic v lokalih pač ne bo. vsaj v tistih pajzlih v katere sam zahajam ne. saj veš rokenrol pa to. in potem z malo dodatnega sklepanja lahko prideš do tega da se ti meni zdiš veliko bolj nestrpen kot sem sam. jaz zagovarjam izbiro tipa lokala, ti pa meni izbire ne nudiš, razen tiste na mrazu.

in ja provokacija je del komunikacije na forumu, brez te bi bilo dolgčas. tko kot tud brez razvad.

fazan
09.01.2007, 19:08
Ma v uni oddaji toliko streljajo. Hocejo vse neki ukiniti, a sami so nekoc bili kadilci in potem streljajo, kako bi bilo , če to, če uno, če tretje, samo če čeče čeče če čče, kot, da so vsi drugi krivi zato, da so postali kadilci, da ki niso poznali "groznih posledic kajenja", če bi kadilce bolj stigmatizirala druzba, mislim, ma kaksne bolane streljajo ven, da gremo se stigmatizirati ljudi, pa kaj zivimo v svobodni državi, ali v diktatorski?

Vsekakor morajo lokale bolje prezraciti in tak ukrep bi bil skoraj dovolj, saj zrak mora cirkulirati, cene se sam zastrupis ze z lastnim zrakom. In kaj zelijo se prepovedat prodajo cigaret mlajsim, mislim, sej nekako bodo dobili cigarete, samo nihce jih ne bo vprasal, kje in kako so jih dobili in, ce jih bodo kadili, kaj jim bodo naredili?

Ce kdo kadi, naj vsaj gleda, da ne kadi v blizini drugih in piha njim v obraz.

Popolnoma te podpiram kar si napisal vendar noben ni vprašal gostincev kaj bo z njimi ker kafiči in gostilne so že zdaj bolj kot ne prazni ,če pa si ne bom mogel prižgat cigareta v gostilni pa not ne bom šel.Sicer država nekomu ki ne kadi uveljavlja pravico po čistem zraku meni pa jo krati kajti če hočem kaditi bom kadil enako kot tisti ki ne kadi ne bo kadil in kje smo spet.

massive
09.01.2007, 19:10
Ker vidim, da ti tudi branje dela težave si preberi vse dosedanje poste in tudi svoje poste, da vidiš kaj si pisal, ker dejansko sam sebe negiraš in priznavaš, da kadilci res posegate v pravice nekadilcev.

Primerjava z Mcdonaldsom in kajenjem pa je naravnost smešna. :clapping:
Kako nekdo, ki hodi v Mcdonalds s tem posega v pravice nekoga drugega po tvoje? In prosim za direkten odgovor!

Za kajenje pa si to tudi sam priznal, da posega v pravice drugih in prosim ne izmikaj se, ker se mi te ne da več citirati.

Meni bi bilo že dosedaj nerodno ob takšnih komentarjih, ker naj bi tole bila resna debata.

joj dej se umir no. napisal sem da kajenje bolj posega kot obiskovanje mcdonaldsovih restavracij. bolj. torej kajenje posega, nažiranje z mastno hrano pa ne. torej bolj še vedno obvelja ali pač ne. in če že hočeš, debeli ljudje obremenjujejo zdravstveno blagajno in s tem nan nek način zmanjšujejo moje pravice do zdravljenja. ker je pač sredstev omejeno....prosim da to jemlješ zlo na izi, karikirano, ne da se mi zdaj še o tem zapenjat.

nerodno naj mi bo? ma dej ne pretiravej zdej.

Medved Pu
09.01.2007, 19:14
Ti se kr deli norca. Drugega ti ne preostane, ker pravega protiargumenta še nisi podal.

Da se bo zmanjšal promet v lokalih, je precej negotova trditev. Kaj pa če bodo sedaj v lokale navalili vsi nekadilci, ki jim prej zrak ni dišal??? Ti ziher zagotovo veš, da temu ne bo tako, ker si vseveden in imaš točne podatke. Nehaj ugibati in podaj že 1x en tehten argument za kajenej v zaprtih javnih prostorih.

To, da je precej še neurejenega, se vsi strinjamo. Idealnega sveta itak nikoli ne bo. Če se pa naredi kakšen korak v pravo smer, pa js res ne vidim problema.

Ene zadeve nekateri nočete spregledati. Če si narkoman in si injiciraš recimo heroin, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če si alkoholik in spiješ liter žganja na dan, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če vdihavaš lepila, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Če vlečeš črtice, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ le sebi. Vse to velja za javne zaprte prostore. Če pa si kadilec, s tem v zdravstvenem smislu škoduješ sebi in okolici. Ni to nek rocket science.

Pravtako ta argument glede zdravstvene blagajne morda ne vzdrži. Bi lepo prosu tistega, ki ga je omenil, da pokaže rezultate kakšne študije. Pred pol leta in več je nekdo na tem foumu omenjal(morda celo podal link), da so ne češkem naredili študijo, kjer so ugotovili, da kajenje z finančnega vidika države je zaželjeno, kajti davek na tobačne izdleke pomeni velik priliv v blagajno, poleg tega kadilci umirajo mlajši in s so s tem posledično manjši stroški za njihove penzije itd.. To skupaj naj bi pretehtalo strošek zdravstvene blagajne, ki je namenjen zdravljenju kajenju povezanih bolezni. Moja beseda proti tvoji.

Podatek, od kdaj kadim in koliko, sem pa omenil za to, da boš morda videl, da nismo vsi kadilci tako omejeni v našem pogledu na okolico.
Alkoholik uničuje svojo družino...zastruplja odnose, alkohol dviguje stopnjo nasilja v družini in celotni družbi.
Če smo bili po letu 1918 priča protialkoholnim kampanjam, jih danes ni...
Pilješ in si dec-my ass...Vsi se delamo, da alkoholizma ni ganjamo kadilce namesto pjančkov.
Blebetanje istih fraz za istim šankom in pogrevanje starih štosov vsak dan ob nacejanju naj bi bilo zabava?
Skrajni čas, da uvedemo licence za točenje alkohola za lastnike lokalov in prepoved točenja vinjenim osebam upoštevamo dosledno in kaznujemo lastnike lokalov, ki jo bodo kršili z odvzemom licence!
V Sloveniji je kršenje točenja vinjenim osebam zakon zase! Za šanki na veselicah se majejo množice nažganih, ki jim kljub temu obilno točijo naprej!
Zraven pa jamramo nad številom prometnih nesreč, ki jih povzročijo vinjeni, raje kar-šnopsnjeni!!!:mad: :mad:
Smo debili ali kaj? Inšpekcija in policija bi morali take veselice in lokale zapret in nabit kazni do neba in to po zakonu, pa jih ne!!!
In zdaj bo kadilec dosledno preganan, po drugi plati, pa se bomo požvižgali še naprej na zakon o prepovedi točenja vinjenim!!!
Požvižgajmo se na oba ali pa na nobenega!!!
V lokale ne hodim, če pa že bom v kakšnega, bomo pa kadili kot smo kot mulčki v šoli-zunaj...
Adolescentna zakonodaja adolescentnih zakonodajalcev, ki niso sposobni spohat uredbe o fizično ločenih prostorih v lokalih za kadilce...
Tista o ubogih prekajenih kelnerjih pa je otročja, če jo butne ven odrasel človek, posebej, če isti človek ločuje bolnike z azbestozo po kategorijah.....O ploskačih temu nesmislu, pa ne bom več zgubljal besed.
Če se Irci in Italijani jutri iz kao higienskih vzrokov začnejo obrezovat, bom tudi jaz ob kožco?:angel:

d28
09.01.2007, 19:19
no, ne bodiva preveč osebna. ker si hitre jeze ti še enkrat lepo počasi napišem da si moj post citiral kot primer nestrpnosti. v tem postu jaz pošiljam nekadilce v slaščičarne. ti pa jih po mojem sklepanju na ulice, ker v praksi kadilnic v lokalih pač ne bo. vsaj v tistih pajzlih v katere sam zahajam ne. saj veš rokenrol pa to. in potem z malo dodatnega sklepanja lahko prideš do tega da se ti meni zdiš veliko bolj nestrpen kot sem sam. jaz zagovarjam izbiro tipa lokala, ti pa meni izbire ne nudiš, razen tiste na mrazu.

in ja provokacija je del komunikacije na forumu, brez te bi bilo dolgčas. tko kot tud brez razvad.

ne poglej, nekaj je kaj ti sklepaš in drugo kaj sem jaz dejansko napisal. jaz ne vem kaj bo v lokalih v praksi, ker nisem jasnovidec. napisal pa sem, da zagovarjam, da imajo kadilci kadilnice znotraj gostiln.

sicer pa nimam nič proti občasni provokaciji, proti sprenevedanju in osebnemu obračunavanju pa pač imam.
in nisem nič bolj hitre jeze kot ti. ;)

d28
09.01.2007, 19:20
joj dej se umir no. napisal sem da kajenje bolj posega kot obiskovanje mcdonaldsovih restavracij. bolj. torej kajenje posega, nažiranje z mastno hrano pa ne. torej bolj še vedno obvelja ali pač ne. in če že hočeš, debeli ljudje obremenjujejo zdravstveno blagajno in s tem nan nek način zmanjšujejo moje pravice do zdravljenja. ker je pač sredstev omejeno....prosim da to jemlješ zlo na izi, karikirano, ne da se mi zdaj še o tem zapenjat.

nerodno naj mi bo? ma dej ne pretiravej zdej.

OK naj ti bo. :)

massive
09.01.2007, 19:28
ta pameten je popustu.

Jelengar
09.01.2007, 19:29
drgač pa sem tud sam priložnostni gostilniški kadilec in v gostilne zahajam zato ker drugje ne kadim, ne smem, mi ne paše, saj ni važno. ob pivu mi pa zapaše. zdej pa ne bo piva, ne cigareta, bo pa zdravje in polna denarnica, pa mal bolj kisel obraz. Natanko tako. :approve: In vse zato, ker idiotski predlagalci zakona niso pomislili na to, da bi lahko obstajali lokali posebej za kadilce in nekadilce. Kako neznosno lahko je samo uveljavljati prepovedi in ne uveljavljati novih idej. :(

massive
09.01.2007, 19:42
hudič je ko se takole zaveš da si samo lutka ki mora ubogat. odloki, uredbe, zakoni, ti pa kimaj.

sem ravno gledal en star jugo film 'nacionalna klasa 750' v katerem so v bolnici v čakalnici kadili kot turki in se vozili s fičkoti z zlizanimi gumami...pa ni ravno tako nobenemu nič manjkalo. zdaj pa merimo izpuh (bush se nam pa smeji), milimetre profila, decibele glasnosti.... na vsakem koraku ograje, omejitve gibanja... mal na izi bi si ga morali vsi vzet...rabmo en odlok o omejitvi stresa.mah nakladam.

Medved Pu
09.01.2007, 19:49
Natanko tako. :approve: In vse zato, ker idiotski predlagalci zakona niso pomislili na to, da bi lahko obstajali lokali posebej za kadilce in nekadilce. Kako neznosno lahko je samo uveljavljati prepovedi in ne uveljavljati novih idej. :(Uredba-dopolnilo, ki predpisuje fizično ločene prostore, bi zadostovala.
Tako pa je Bručan jamral, da se dim vali in kadilskih delov lokalov v nekadilske...Saj se dim vali tudi s ceste, torej zaprimo lokale, ki imajo vrata na cesto:2thumbs: :rolling:

Dalmatinec
09.01.2007, 20:34
Popolnoma te podpiram kar si napisal vendar noben ni vprašal gostincev kaj bo z njimi ker kafiči in gostilne so že zdaj bolj kot ne prazni ,če pa si ne bom mogel prižgat cigareta v gostilni pa not ne bom šel.Sicer država nekomu ki ne kadi uveljavlja pravico po čistem zraku meni pa jo krati kajti če hočem kaditi bom kadil enako kot tisti ki ne kadi ne bo kadil in kje smo spet.

Ko so podoben zakon uveljavili v Italiji, so govorili prav tako. Sedaj je evidentno, da se promet v lokalih ni zmanjšal.:dontknow: Vse skupaj me spominja na čas, ko je bil še svež zakon o CPP - ko so drastično zvišali kazni za vožnjo pod vplivom alkohola - pa so nekateri prav tako govorili, kako se bo promet v lokalih zaradi tega zmanjšal. Zaradi upada porabe alkohola. Pa še zdaleč ni tako.:rolling:

Lipovnik
09.01.2007, 21:02
Se je pa bencin podražil.
Ugibamo ali se je zaradi zakona, ker se manj pijanih ljudi vozi o cesti ali zaradi česa drugega:dontknow:
LOL

Ločeni prostori.
Saj to narekuje zakon že zdaj.
Moja pljuča in oblačila pa tega sploh ne opazijo.

Jelengar
09.01.2007, 21:22
Ločeni prostori.
Saj to narekuje zakon že zdaj.
Moja pljuča in oblačila pa tega sploh ne opazijo.
Preveč zahajaš v srmdljive pajzlje. Pojdi raje v cerkev, brat moj. Tvoja pljuča in oblačila ti bodo neizmerno hvaležna. :clown:

Ok, zdaj pa brez heca. Jaz sem imel v mislih zares fizično ločene prostore, ne pa prostor pregrajen s paravanom. :nonono: Če pa tudi to ni izvedljivo, potem pa bi se naj lokali jasno deklarirali kot lokali kjer je kajenje dovoljeno, in druge vrste lokali kjer je kajenje prepovedano. Tako kot greš na vlak v vagon za kadilce oziroma za nekadilce. Pač po izbiri. Lokali se naj pač profilirajo po ciljni publiki. Dovolj bi bil že napis na vratih vsakega lokala: Kajenje dovoljeno, Kajenje prepovedano. Potem pa to dosledno in rigorozno spoštovat. Brez pardona. A je to res tako težko razumet? :dontknow:

kartako
09.01.2007, 21:59
Ali je morda kdo pomislil, da se ta zakon vsiljuje iz drugih namenov, ne zaradi zdravja?
Kako enostavno se bo delodajalec zakonito znebil strastnega kadilca ?
Kolko delodajalcev bo šlo v investicijo kabin, da mu bo delavec kadil?
Mislim, da je v igri več kot zdravje nekadilcev !

človek
09.01.2007, 22:01
Moje mnenje je pa takole:
če ljdje ne spoštujejo določil, zakonov urdb,.... jih je pač porebno v to "prisiliti"!
Dokazano je, da pasivno kakenje škoduje - zastruplja (v najslabšem primeru lahko zboliš za rakom)! Zdaj pa mi, dragi kadilci, povejte s kakšno pravico zastrupljate mene, pa čeprav po naključju zaidem v vaš raj - lokal?
Je nimate!!
In ta zakon je potreben!!

Nihče ne prepoveduje kajenja!
Le omejuje se možnost zastrupljanja tistih, k si tega ne želimo!

Glede uživanja mastne hrane in podobnih protiargumentov pa sam toliko: Za nekatere je takšna hrana potrebna za obstoj, drugm mastna hrana obstoj ogroža. Vendar nikogar ne ogrožam, če jem mastno hrano razen samega sebe.

človek
09.01.2007, 22:03
Ali je morda kdo pomislil, da se ta zakon vsiljuje iz drugih namenov, ne zaradi zdravja?

Da mogoče se bo tisti, ki kadi premisll in nehal kaditi, da bi obdržal službo!
In to je plemenit namen!

massive
10.01.2007, 01:42
Moje mnenje je pa takole:
če ljdje ne spoštujejo določil, zakonov urdb,.... jih je pač porebno v to "prisiliti"!
Dokazano je, da pasivno kakenje škoduje - zastruplja (v najslabšem primeru lahko zboliš za rakom)! Zdaj pa mi, dragi kadilci, povejte s kakšno pravico zastrupljate mene, pa čeprav po naključju zaidem v vaš raj - lokal?
Je nimate!!
In ta zakon je potreben!!

Nihče ne prepoveduje kajenja!
Le omejuje se možnost zastrupljanja tistih, k si tega ne želimo!

Glede uživanja mastne hrane in podobnih protiargumentov pa sam toliko: Za nekatere je takšna hrana potrebna za obstoj, drugm mastna hrana obstoj ogroža. Vendar nikogar ne ogrožam, če jem mastno hrano razen samega sebe.

kje je že to dokazano da pasivno kajenje pobija? kakšen link? nihče ne prepoveduje kajenja? to je tko kot bi ti reku da nihče ne prepoveduje rokenrola obenem bi pa vsem radijskim postajam prepovedal predvajnje rokenrola. ni prepovedano, lahko si ga sam doma zašpilaš, vseeno pa to ni isto kot če ga poslušaš med ljudmi.

massive
10.01.2007, 01:45
seveda da je v igri več kot to. sam to ne prepričuje zafrustriranih nekadilcev da ne bi zdaj s polno močjpo udarili po kadilcih. dejmo jih zdaj. vrnimo jim vse kar smo do sedaj požirali oz. vdihavali.

zlato
10.01.2007, 05:14
seveda da je v igri več kot to. sam to ne prepričuje zafrustriranih nekadilcev da ne bi zdaj s polno močjpo udarili po kadilcih. dejmo jih zdaj. vrnimo jim vse kar smo do sedaj požirali oz. vdihavali.

Vzgoja, vzgoja in še enkrat vgoja, TO MANJKA, PA PREDLAGAJMO ZAKON, DA SE MORAJO STARŠI VSAJ ŠEST UR DNEVNO POSVETITI OTROKOM in jih pravilno vzgajati in usme4rjati. SIGURNO BO VEČJI UČINEK. Ker pa so starši preobremenjeni nekateri zaradi karjere, drugi zaradi nenasitnosti materialnih dobtin, treji zaradi preživetja in tako dalje. PREPUSTIJO VZGOJO VRTCEM IN ŠOLAM. PO TEM PA ŠE ULICI, MISLITE ČE JIM VSE NUDITE IN DATE DENAR KOLIKOR GA POTREBUJEJO, DA JE TO PRAVA VZGOJA. žAL NI OTROCI POTREBUJEJO VAS IN VAŠO STARŠEVSKO LJUBEZEN. OH KAKO NAIVNI SO KADILCI IN NEKADILCI, ČE MISLITE DA BO TA ZAKON VSE REŠIL IN KADILCE IN NEKADILCE SE MOČNO MOTITE IN ENI IN DRUGI.:mad:

freya
10.01.2007, 05:44
kje je že to dokazano da pasivno kajenje pobija? kakšen link? nihče ne prepoveduje kajenja? to je tko kot bi ti reku da nihče ne prepoveduje rokenrola obenem bi pa vsem radijskim postajam prepovedal predvajnje rokenrola. ni prepovedano, lahko si ga sam doma zašpilaš, vseeno pa to ni isto kot če ga poslušaš med ljudmi.

tole bi tudi mene zanimalo
Odkod dokazi, da je nekdo zbolel zaradi pasivnega kajenja. Vzrokov za pljučnega raka je več in očitno je dežurni krivec pasivno kajenje.

nattka
10.01.2007, 08:59

sinova sodelavka je bila odpuščena zaradi 10 kil viška ...
se je glavnemu direktorju zazdelo, da je zdaj pa šla čez vse meje ...

torej, očitno prihaja čas odpuščanja kar tako ...
ni mi všeč, a vse jim bo prav prišlo ...
ne kadim in sem za gostilne brez cigaret ... a delodajalec ima sicer absolutno pravico zahtevati, naj nekdo v službi ne kadi, ne more pa spreminjati njegovega načina življenja ...

nejc
10.01.2007, 09:13
Sj je prav, da ste skepitčni glede predlogov zakonov itd.. Samo ne razumem vas, kako ste lahko tako skeptični do protikadilskega zakona?:dontknow: Pa nima veze. Očitno nihče od prisotnih ni iz medicinske stroke, torej lahko samo ugibamo, kako vejo. Če pa ima kdo drugačne podatke od splošnega prepričanja/vedenja oz. od mnenja, s katerim nam stereže medicinska stroka,pa naj postreže z njimi. Sama skepsa ni argumentacija.

Predlog o ločenih lokalih ni tako slab, zato ga bom komentiral.

Moje mnenje je, da če bi dali to možnost, bi večina gostincev izbrala kadilsko opcijo, tako da s tem ne bi nič kaj rešili oz. ne bi zajezili vplivov kajenja. Je res, da je to ugibanje. Morda so o tem celo kdaj razglabljali.:dontknow: Vsekakor pa takšen predlog, kot je sedaj, ni ekvivalenten tistemu členu "Kebrovega zakona", po katerem je prepovedano prodajat alkohol v trgovinah po 21. uri zvečer. Upam, da razumete, kaj hočem povedat. Me pa zanima, kje pa imajo takšno ureditev(razen Nizozemske, kjer bi naj o tem debatirali, če se prav spomnem debate)? A smo mi, v medicinski stroki laiki, res kompetenti, da bomo dvomili v čisto vsak člen tega predloga? Js ne rečem, da ne obstaja možnost, da niso v ozadju tudi finančni razlogi za razbremenitev zdravstvene blagajne. Ampak, ali je takšna razbremenitev res tako slaba za vse? Glede na to, da je kajenje ena večjih rak ran naše družbe, je res tako slabo, če se skušajo postaviti strožje omejitve, četudi zaradi finančnih razlogov?

Ker so bli omenjeni tudi kadilci zaposlenci. Ste kdaj razmišljali, da zaposlenec kadilec, ki ne more kadit ob delu, je manj učinkovit od nekadilca? Recimo, govorim čist iz osebne izkušnje. Po dveh urah nekajenja postanem nestrpen, pdae mi koncentracija, zato si moram privoščiti cigaret. Je to fer do sodelavca nekadilca, ki bo kljub temu delal naprej in bo po končanem 8 urnem delavniku opravil (čeprav samo) minimalno za pol ure več dela kot kadilec za isto plačilo?

Poleg tega se vas nekaj sklicuje na pravice kadilcev? Kako bodo s tem kršene. Da so pa sedaj bile kršene pravice nekdailcev, je pa vsem vseeno. To so dvojna merila.

Glede na to, da nekih pravih argumentov ni bilo in jih tudi ne more biti, js zaključujem s to debato.

p.s.:Še to.Včeraj sem nekje prebral, da v Sloveniji 25% odraslih kadi(to lahka sami zbrskate, se mi ne da iskat). Manjšina "terorizira" večino?

nattka
10.01.2007, 09:15
o tem da hodijo ene vsako uro za četrt urice na čikec, pa raje ne bi ...

smo nekadilke zračunale, da bi komot imele dve uri odmora za malico ...

Jelengar
10.01.2007, 09:56
Ste kdaj razmišljali, da zaposlenec kadilec, ki ne more kadit ob delu, je manj učinkovit od nekadilca? Recimo, govorim čist iz osebne izkušnje. Po dveh urah nekajenja postanem nestrpen, pdae mi koncentracija, zato si moram privoščiti cigaret. Je to fer do sodelavca nekadilca, ki bo kljub temu delal naprej in bo po končanem 8 urnem delavniku opravil (čeprav samo) minimalno za pol ure več dela kot kadilec za isto plačilo?
Nejc, medtem ko ti razmišljaš o tem kaj je fer in kaj ni, si poskusi predstaviti naslednji primer. Delodajalec naprimer išče ljudi za določeno delovno mesto. Poleg vseh strokovnih kvalifikacijah, ki jih zahteva, te "mimogrede" tudi povpraša ali kadiš, potem pa na koncu izbere kandidata med nekadilci. Povedano drugače. Že danes je na Zahodu kadilec stigmatiziran kot nekaj slabšega, manjvrednega. Kajenje je pač (škodljiva) razvada, ki ima cel kup posledic.
Zdaj pa nazaj na tvoj osebni primer. Če bi jaz bil delodajalec, bi te postavil pred dejstvo: ali služba ali kajenje? Če bi se ti odločil za kajenje bi te odpustil in namesto tebe zaposlil nekadilca. Z njim bom imel manj težav, manj bolniških itd. ;) Kajenje na delovnem mestu bi povsod prepovedal. Brez pardona. :approve: Ljudje se moramo končno zavedati, da kajenje ni nekaj mačističnega in kar te naredi odraslega, amapak je človeška slabost. :approve:

Jelengar
10.01.2007, 10:00
BTW, a kdo ve, a je kje dosegljiv osnutek tega zakona, ki ga tako kompetentno šimfamo? :clown:

massive
10.01.2007, 15:00
Sj je prav, da ste skepitčni glede predlogov zakonov itd.. Samo ne razumem vas, kako ste lahko tako skeptični do protikadilskega zakona?:dontknow: Pa nima veze. Očitno nihče od prisotnih ni iz medicinske stroke, torej lahko samo ugibamo, kako vejo. Če pa ima kdo drugačne podatke od splošnega prepričanja/vedenja oz. od mnenja, s katerim nam stereže medicinska stroka,pa naj postreže z njimi. Sama skepsa ni argumentacija.

o ne. je pa veliko bolj logično da to dokazujejo tisti ki te trditve postavljajo kot pa mi ki dvomimo vanje. torej če pasivno kajenje ubija je bila sigurno narejena vsaj ena resna študija o tem. vsi se sklicujejo nanjo pa naj jo še z imenom omenijo, da jo bom lahko sam našel. ko npr. bručan izjavi da v sloveniji umre letno npr.300 ljudi zaradi pasivnega kajenja on enostavno reče da so to ugotovili s primerjavo podatkov z nekim drugim okoljem. po sistemu v nemčiji jih 2000, pri nas pa toliko manj kot je manjše število prebivalcev. in najbrž so v nemčiji storili enako da so prišli do svoje številke. (številke si izmišljujem) kje so torej te izvorne študije na podlagi katerih vsi kar napamet sklepajo koliko je žrtev v drugih državah.

Jelengar
10.01.2007, 15:15
:dontknow: Pa probajmo uganjevat zakaj naša vlada tako dobro skrbi za nas, ko gre za prepoved.
Sicer pa, bojda je kajenje po lokalih že prepovedano tudi na Škotskem (le kje je naš tajni agent Matt?) in Belgiji. Link (http://www.theundutchables.com/cgi-bin/webbbs/config.pl?read=34325). Vse skupaj izgleda kot epidemija, ki se širi po EU. Slaba se nam piše. :dontknow:

massive
10.01.2007, 15:18
minulo poletje smo v belgiji še veselo zakajali gostilne.

človek
10.01.2007, 16:43

Sej se ti ni treba tako razburjat, drugač te bo pobralo zarad živčnega zlma in ne zaradi cigaret!

Drugače pa:
http://www.cilizadelo.si/default-20810.html
http://revijavita.si/Vita_50/Tudi_pasivno_kajenje_ubija_poc/tudi_pasivno_kajenje_ubija_poc.html
http://www.mama.si/?menu=A009
http://www.plivazdravje.si/?section=home&id=8787&cat=e&show=1
http://www.ezdravje.com/si/etc/novice/?v=novica&id=3869&aurora=print

... ampak tebi to nebo dovolj! zahteval boš uradne študije in če bi ti jih slučajno priskrbel boš izpodbijal s tem da niso objektivne!

Sicer pa ti nihče ne prepoeduje kaditi, sam ne posiljuj s tem še druge!

d28
10.01.2007, 17:19
o ne. je pa veliko bolj logično da to dokazujejo tisti ki te trditve postavljajo kot pa mi ki dvomimo vanje. torej če pasivno kajenje ubija je bila sigurno narejena vsaj ena resna študija o tem. vsi se sklicujejo nanjo pa naj jo še z imenom omenijo, da jo bom lahko sam našel. ko npr. bručan izjavi da v sloveniji umre letno npr.300 ljudi zaradi pasivnega kajenja on enostavno reče da so to ugotovili s primerjavo podatkov z nekim drugim okoljem. po sistemu v nemčiji jih 2000, pri nas pa toliko manj kot je manjše število prebivalcev. in najbrž so v nemčiji storili enako da so prišli do svoje številke. (številke si izmišljujem) kje so torej te izvorne študije na podlagi katerih vsi kar napamet sklepajo koliko je žrtev v drugih državah.

Očitno dejstvo, ki je bilo zadnjič predstavljeno v medijih, da tisti, ki so zaposleni v gostilnah-predvsem natakarji veliko pogosteje zbolevajo za pljučnim rakom ni dovolj zgovorno?! :nonono:

d28
10.01.2007, 17:20
Sej se ti ni treba tako razburjat, drugač te bo pobralo zarad živčnega zlma in ne zaradi cigaret!

Drugače pa:
http://revijavita.si/Vita_50/Tudi_pasivno_kajenje_ubija_poc/tudi_pasivno_kajenje_ubija_poc.html

... ampak tebi to nebo dovolj! zahteval boš uradne študije in če bi ti jih slučajno priskrbel boš izpodbijal s tem da niso objektivne!

Sej sem že zdavnaj napisal, da se nekateri tukaj sprenevedajo.

Lipovnik
10.01.2007, 18:18
BTW, a kdo ve, a je kje dosegljiv osnutek tega zakona, ki ga tako kompetentno šimfamo? :clown:
Obstoječi zakon

(http://www2.gov.si/zak/Zak_vel.nsf/7e8891d494d7669fc1256616002db47b/4a350849838ffbf2c125661f0046ba01?OpenDocument)Osnu tek sprememb zakona (http://www.mz.gov.si/fileadmin/mz.gov.si/pageuploads/aktualno/javna_razprava/zakon_o_kajenju/predlog_zakona_o_kajenju_2007.doc)

(http://www2.gov.si/zak/Zak_vel.nsf/7e8891d494d7669fc1256616002db47b/4a350849838ffbf2c125661f0046ba01?OpenDocument)

Jelengar
10.01.2007, 18:56
Hvala. Boh ti daj zdravja! :)

Lipovnik
10.01.2007, 19:09
Hvala. Boh ti daj zdravja! :)
Se bom zanesel kar na svojo odpornost.
Vseeno hvala za želje:D

Konfucij
10.01.2007, 21:09
A tale skor-prohibicija pomen, da so nekadilci malo bolj enakopravni kot kadilci (v stilu Orwellove Živalske farme)? Nekadilci nam bojo torej zdej kratil pravico, da si v gostilni prižgemo cigaret. To je kratenje človekovih pravic. Nej raj bl striktno izvajajo prejšn zakon o ločitvah prostorov za kadilce in nekadilce, pa bo prec vse v redu. Heh, sej zdej bo še hujš k bojo nekadilcem že na pragu gostilne puhal kadilci dim v faco (bojo šli vn na čik). :D

kobek
11.01.2007, 00:29
A tale skor-prohibicija pomen, da so nekadilci malo bolj enakopravni kot kadilci (v stilu Orwellove Živalske farme)? Nekadilci nam bojo torej zdej kratil pravico, da si v gostilni prižgemo cigaret. To je kratenje človekovih pravic. Nej raj bl striktno izvajajo prejšn zakon o ločitvah prostorov za kadilce in nekadilce, pa bo prec vse v redu. Heh, sej zdej bo še hujš k bojo nekadilcem že na pragu gostilne puhal kadilci dim v faco (bojo šli vn na čik). :D
Ti kadilec bi pa lahko še kar naprej kratil pravico meni z svojim škodljivim smradom?Prižgi si doma in sam uživaj!

massive
11.01.2007, 00:59

Drugače pa:

hvala za linke, čeprav bi me vseeno lahko prehitel in priskrbel te uradne študije, tako za vsak slučaj, če že predvidevaš moje reakcije. nisem se razburjal. nikoli nisem nikogar posiljeval s kajenjem, še celo odsvetoval sem ga. ampak to je popolnoma druga debata.

massive
11.01.2007, 01:18
prvi link v ničemer ne odgovarja na moja vprašanja o pasivnem kajenju.

saj vem da boš rekel da zdaj pa res težim ampa drugi link je smešen. omenja najprej študije, ki trdno dokazujejo škodljivost, a jih samo omenja, nič ne govori o tem kdo in kdaj jih je naredil. najprej omeni vse to, potem pa kar nadaljuje da omenjena študija ugotavlja povezave čeprav sploh konkretno ni omenil nobene študije, govoril je le 'o študijah'

"Obstajajo trdni dokazi o negativnih učinkih pasivnega kajenja. Študije kažejo, da pasivno kajenje povzroča raka na pljučih in da je pri ljudeh z dolgotrajno izpostavljenostjo kajenju tveganje za razvoj pljučnega raka povečano za 20-30 odstotkov. Pasivno kajenje je tudi vzrok za ishemično srčno bolezen, hude bolezni dihal, astmatične napade, bolezni srednjega ušesa pri otrocih in sindroma nenadne smrti novorojenčka.

Pasivno kajenje je bilo identificirano kot rizični dejavnik za naslednje:

*
rojstvo in otroštvo: nizka porodna teža, sindrom nenadne smrti novorojenčka
*
bolezni pri otrocih: infekcije srednjega ušesa, astma, bronhitis, pljučnica
*
bolezni pri odraslih: srčna bolezen, možganska kap, pljučni rak in rak nosu

#
ta študija je ugotovila tudi povezavo med pasivnim kajenjem in spontanim splavom, neugodnim učinkom na učenje in vedenjski razvoj pri otrocih, meningokoknimi infekcijami pri otrocih, karcinomi in levkemijo pri otrocih, poslabšanjem astme pri odraslih, poslabšanjem cistične fibroze, zmanjšano pljučno funkcijo, karcinomom materničnega vratu."

tretji link je sploh pogalvje zase. spet nič konkretnega. vse v smislu 'študije dokazujejo'.takih linkov ne potrebujem, dovolj so mi že vaša razglabljanja na forumu.

Če kadite ali pa kadi vaš partner, potem bo imel otrok najverjetneje veliko več infekcij kot tisti, ki živi pri starših - nekadilcih. Pasivno kajenje povzroča astmo, izpuščaje, infekcijo pljuč, ušes, nosa in grla. Ko pa bo vaš otrok starejši, se lahko pojavijo tudi različne resnejše težave z dihanjem.
Veliko primerov smrti v zibki je povezanih z otrokovim pasivnim kajenjem v domačem okolju. Nekateri strokovnjaki celo menijo, da otroci s starši - kadilci v šoli niso tako bleščeči kot tisti otroci, ki so odraščali v okolju brez cigaretnega dima.

najhujša pa je tale in zaradi te sploh ne vem kaj zganjate tak hrup. madonca, kaj če je podobno tudi pri ostalih težavah.

Vendar, ko boste s kajenjem prekinili, bo v roku nekaj mesecev plodnost na isti ravni kot pri ljudeh, ki niso nikoli kadili. To pa je vsekakor dobra novica, zaradi katere velja s kajenjem čimprej prenehati..

četrti link je prvi ki omenja konkretne študije, na žalost jih samo omenja...vem ja rekel si da bom dvomil, a kaj čem drugega ko mi pošiljaš linke do poljudnih sestavkov, napisanih v nekaj vrsticah. in ja, vem, jaz sem grd, ker dvomim v strokovnost le-teh.

v petem linku ničesar o pasivnem kajenju.

lej saj se ne mislim tule kregat ampak vprašal sem in ti si mi popolnoma pomanjkljivo odgovoril. navedel si brezvezne linke, ki z resnimi raziskavami nimajo nobene zveze, le omenjajo jih, a ne po imenu, kar tako.

torej če bi tule rad argumentirano debatiral, potem odgovori na vprašanja, ne pa da na pamet obsojaš. na hitro poguglat zna vsak in na internetu najdeš hitro marsikaj.

massive
11.01.2007, 01:26
se opravičujem če sem prehitro pregledal te linke in mi je kaj ušlo.

takole dokazovanje ni primerno niti za seminarsko nalogo kaj šele za resno raziskovalno delo. in potem ti mene še označiš za nejeverneža. saj nisi resen.

pa da ne bo nesporazumov, pogovarjamo se o škodljivosti pasivnega kajenja. da mi ne bi zdaj kdo pogumno nalimal še etikete zagovornika teorije da je kajenje zdravo.

massive
11.01.2007, 01:39
offtopic

@Massive: Ti nekaj, kar je splošno znano in na kar stroka venomer znova in znova opozarja, izpodbijaš s tem, da enostavno dvomiš in zahtevaš dokaze.:nonono: Bom mogu še teb tk ko zadnič unmu kekcu u euro debati razložit, kaj je smisel debate. Argumentacija! V kolikor izpodbijaš splošno znano dejstvo z nečim neznanim, podpri to z dokazi!!! Zato sem napisal že prej.

Še mal, pa se bo najdu dvomljivec v Newtonove zakone in mu bomo morali dokazovat njihovo pravilnost.:clapping:

Zdj morm pa nehat, da ne bo freya spet jezna:);)

ok. reciva da sem tud jaz en kekec in mi prosim pomagaj in konkretno pokaži, saj veš argumentirana debata, na podlagi česa ta tvoja stroka venomer znova in znova opozarja. in kako je ta tvoja stroka do teh znanih dejstev prišla. v enem od linkov (saj ne da so zanesljivi) ki jih je natresel en izmed tvojih somišljenikov piše celo da se o škodljivosti pasivnega kajenja govori zadnjih dvajset let. primerjava z newtonovimi zakoni najbž zato odpade.
veš jaz nič ne dokazujem, zato mi ni treba najt dokazov, dokazuješ ti. jaz samo dvomim.

massive
11.01.2007, 01:46
Očitno dejstvo, ki je bilo zadnjič predstavljeno v medijih, da tisti, ki so zaposleni v gostilnah-predvsem natakarji veliko pogosteje zbolevajo za pljučnim rakom ni dovolj zgovorno?! :nonono:
ma nemoj.v lokalih delam že deset let, ne kot natakar ampak saj nima veze. in na prste ene roke ti preštejem natakarje nekadilce ki sem jih spoznal. v glavnem delajo za šankom itak študentje ki delajo v gostilnah le nekaj let. kako je s profesionalnimi natakarji ne vem, ampak podatek o številu kadilcev med natakarji v tej študiji (spet skrivnostni) je bil najbrž zamolčan a je precej pomemben.

massive
11.01.2007, 01:52
Ti kadilec bi pa lahko še kar naprej kratil pravico meni z svojim škodljivim smradom?Prižgi si doma in sam uživaj!

ko boste počistili z vsemi ki niso po standardu bomo itak lahko vsi samo še doma.

monster
11.01.2007, 02:38
Blazno mi je všeč, ker so militantni nekadilci končno dobili veter v svoja jadra, da se lahko revčki sedaj razmahnejo in udrihajo po nas, smrdljivcih :) go ahead, make yourself a day or two :D

Da ne bo pomote: zakon podpiram. Samo zato, da ne bo kakšen kvakač še gobcal in se pritoževal. Imejte to, kar si tako želite, mi se bomo že znašli, še vedno smo se. Ponavljam ... če pa mi bo kdo zatežil na mestu, kjer bo kajenje dovoljeno, bo dobil direkt na gobec.

1. že pred letom, ko se je govorilo o tem zakonu, sem navedel čisto blesav argument. Lokal kava &čaj na Kersnikovi v LJ. Spodaj nekadilska scena. Sedmina. Če dobro prisluhneš, v ozadju možganov slišiš pogrebno koračnico. Pol miz prostih, pa čeprav jih je samo 6 ali 7. Tih pogovor zateženih intelektualcev. Štuk višje kadilsko nadstropje, trikrat večje , vedno skoraj polno, živahno in glasno.

2. Na faksu je bil prvi stik med kolegi v 1. letniku, ko smo se dobili zunaj na čiku. Med njimi sem našel ne samo kolege, ampak tudi prijatelje in bilo je zabavno in veselo in polno humorja. Tudi po štirih letih sem lahko ugotovil, da je bila izbira dobra. Preostali nekadilski kolegi in kolegice so bili in ostajajo tako brezupno dolgočasni in nezanimivi, da je kar joj.

3. revčki puristi, v nos, dobesedno v nos vam gre dejstvo, da je element kajenja UŽITEK. Prikazati nas hočete kot uboge pare, ki smo tako odvisni, da hlepimo po nikotinu kot žejna kamela v puščavi po vodi. Ja res je, odvisnik sem in to od cigaret. Prepričan sem, da ste vi od česa drugega, mogoče od zdravega življenja, rekreacije, odnosov, španskih telenovel ali čistih rjuh. Ampak! Seveda pa ne poznate čistega užitka, ko zjutraj ob dišeči kavi (ja kofeinski!) s sladkorjem (belim ja!) potegneš prve dime. Po seksu nič ne paše bolj kot skupaj pokajena cigareta :P oja ... nimate pojma o čem pišem ane?

4. Prosim, izglasujte zakon. Ne želim s svojo navado motiti vašega čistega življenja. Sprejemam in spoštujem dejstvo, da vas moj dim moti. Torej ...ker vem, da ste tako zelo dolgočasni, da z vami nimam kaj početi, se prosim ločimo in se nehajmo motiti. Vi v mlečne restavracije in kadilci v kake špelunke, kjer bo rock'n'roll, kjer bo seks in tobak :) Nismo za skupaj, ok?

5. Kot zlajnana plošča omenjate neke raziskave in trobite trobite v isti rog. Pa koga to briga? Bruha se mi ob takšni zlorabi znanosti na obeh straneh. Tobačni lobiji imajo kupljene ene znanstvenike in puristi druge. Resnica je drugačna, kar je pred leti dokazal Slovenec in požel neodobravanje strokovne javnosti. Odličen strokovnjak, dr. Marušič (nekadilec) je dokazal, da ni kajenje odločilni faktor tveganja za bolezni, ampak življenjski stil, kar je veliko bolj obsežno področje. Najbolj banalno: človek je celostno bitje, ki tudi je, spi, pije, se giblje ali ne itd. Velikanska razlika je med zafrustrinaim uradnikom, ki iz gnusa do svojega šefa v besu vleče smotke tobaka na hodniku, poje dva sendviča na dan in spije 5 kav iz avtomata, nazadnje pa se gibal, ko je z vrha omare dvignil lončnico in na drugi strani človekom, ki v družbi pokadi tudi škatlo cigaret ob dobri hrani in pijači, se pri tem izborno zabava in nasmeji, v soboto pa gre vseeno v bazen odplavati svojih 20 dolžin in spomladi kolesari ...recimo.

6. V celotni debati pogrešam nek respect, neko distanco in racionalno gledanje. Nekadilci (nekateri, ne vsi) polni gneva slavijo, kadilci (nekateri) branijo svoje okope ... bah, brezveze.

7. Prvinski nagon, Sharon Stone z razkrečenimi nogami ... v rokah cigareta :P jep.

8. Prohibicija ima veliko stranskih učinkov, ki so običajno bolj škodljivi kot je bilo dejanje pred prepovedjo. In prepoved je tisti motiv, ki mlade najbolj stimulira k nekemu početju. Ne bodo kadili, ker jim boste otežkočili dostop do čikov? V kateri pravljici pa vi živite? :D ... s prepovedjo že ne ...

9. dvig cen na kao "evro" nivo ... tako gre še malo več davkov v državni proračun, ki od čikov odlično živi. Kant je temu rekel "lepa duša" - na besedah si močen in se kažeš lep in čist, v resnici pa ne narediš ničesar ali, po domače, dvojna morala ...bljak

10. Človeka ne spremeniš z zakoni in prepovedmi. Tako pač je :)

Pa lepo se imejte in pazite, da boste zakon izglasovali. Računam na vas. Zdaj grem pa enega prižgat. Z užitkom :P

Jelengar
11.01.2007, 04:48
Na hitro sem preletel dopolnila k zakonu. Zakon v bistvu podpiram. Ostajam pa še vedno pri svojem mnenju. Kajenja ne bi smeli prepovedati v "oštarijah". Če nekatere "oštarije" ne morejo zagotovit ločenih prostorov za kadilce in nekadilce, potem naj svoj lokal profilirajo za enega ali drug tip gostov, kar naj bo tudi na vratih dobro označeno, tako, da bi vsak dobro videl kam vstopa. Tudi jaz dodam en primer. Holidays Pub: Zgoraj kjer se je kadilo je bilo vedno nabasano. Spodaj (v kleti) kjer je bil prostor izključno za nekadilce pa je bilo vedno skoraj prazno. Zgoraj je bil vedno žur, spodaj pa sedmina. No, vsaj v tistih časih, ko sem jaz tja zahajal. Skratka, Monster, navrgel si celo kopico realnih življenjskih primerov. :clapping:Aja, smatram se za nekadilca, čeprav letno pokadim circa 3 cigarete in spuham eno cigaro. Vse to iz čistega užitka in ne zato, ker bi bil živčen. :approve:

Jelengar
11.01.2007, 04:51
Aja, še nekaj. V zakonu so omenjene mlečne restavracije. A mi lahko kdo navede kje je kakšna v Ljubljani? (a to sploh obstaja?)Jaz si niti ene ne morem priklicat v spomin. :dontknow:

monster
11.01.2007, 04:57
jelengar in doxi ;)

ni tolk pomembno ali si kadilec ali ne, važno kaj v glavi dogaja :D

zlato
11.01.2007, 06:03
jelengar in doxi ;)

ni tolk pomembno ali si kadilec ali ne, važno kaj v glavi dogaja :D

ZOPET ŠE ENA VEČ PREPOVED BREZ PRAVEGA UĆINKA, ČE SE NE BO NIČ ZGODILO NA VZGOJI, SAMO NE SAMO NA VZGOJI V VRTCIH IN ŠOLAH, TEMVEČ NA VZGOJI DOMA V DRUŽINI.:mad:

1313
11.01.2007, 08:48
Sem nekadilec in popolnoma podpiram ta zakon!:2thumbs:

lady_lucifer
11.01.2007, 08:48
1. že pred letom, ko se je govorilo o tem zakonu, sem navedel čisto blesav argument. Lokal kava &čaj na Kersnikovi v LJ. Spodaj nekadilska scena. Sedmina. Če dobro prisluhneš, v ozadju možganov slišiš pogrebno koračnico. Pol miz prostih, pa čeprav jih je samo 6 ali 7. Tih pogovor zateženih intelektualcev. Štuk višje kadilsko nadstropje, trikrat večje , vedno skoraj polno, živahno in glasno.

dej monst ne bluzi, tm jst redko sploh dobim plac za sedet, res!:D:D

monster
11.01.2007, 12:38
dej monst ne bluzi, tm jst redko sploh dobim plac za sedet, res!:D:D

to pa samo zato, ker hočjo bit vsi bliz tebe :P

Konfucij
11.01.2007, 13:15
Če bi se dosledno izvajalo ločevanje kadilskih in nekadilskih prostorov ne bi noben nobenmu kratu pravic. Tko pa zdej nekadilci kratite pravice nm kadilcem.

d28
11.01.2007, 13:28
ma nemoj.v lokalih delam že deset let, ne kot natakar ampak saj nima veze. in na prste ene roke ti preštejem natakarje nekadilce ki sem jih spoznal. v glavnem delajo za šankom itak študentje ki delajo v gostilnah le nekaj let. kako je s profesionalnimi natakarji ne vem, ampak podatek o številu kadilcev med natakarji v tej študiji (spet skrivnostni) je bil najbrž zamolčan a je precej pomemben.

Pa ti si faca! Poznaš vse natakarje in druge, ki delajo v vseh gostinskih lokalih v celi Sloveniji.

In ne samo, da jih vse poznaš, poznaš tudi njihove razvade in njihovo zdravstveno stanje.

Dober si, vsa čast! :2thumbs:

d28
11.01.2007, 13:31
Pa še nekaj razmišljam, ko opažam takšne množične in besne odzive kadilcev, da je prav žalostno, da se več Slovenije spravi na noge, ko gre za cigarete kot pa, ko gre za socialne krivice kot je zdravstvo, šolstvo, družinska zakonodaja pa tudi revščina itd.

massive
11.01.2007, 14:24
Pa ti si faca! Poznaš vse natakarje in druge, ki delajo v vseh gostinskih lokalih v celi Sloveniji.

In ne samo, da jih vse poznaš, poznaš tudi njihove razvade in njihovo zdravstveno stanje.

Dober si, vsa čast! :2thumbs:

res ne vem kako si prišel do zaključka da jih poznam, njihove razvade, zdravstveno stanje. vem pa kdo kadi in kdo ne. in večina kelnerjev kadi. pejt v eno gostilno pa opazuj.

se ti ne zdi da če recimo poznaš razmere v enem kraju, reciva v kranju, da lahko na osnovi tega sklepaš kako je v sloveniji? če torej neka študija trdi da zaposleni v gostinstvu pogosteje zbolevajo za rakom na pljučih, to ni nujno zaradi pasivnega kajenja saj je odstotek kadilcev med natakarji(po tem kar sam vidim) sigurno mnogo višji kot med npr.cvetličarji.

massive
11.01.2007, 14:27
Pa še nekaj razmišljam, ko opažam takšne množične in besne odzive kadilcev, da je prav žalostno, da se več Slovenije spravi na noge, ko gre za cigarete kot pa, ko gre za socialne krivice kot je zdravstvo, šolstvo, družinska zakonodaja pa tudi revščina itd.

a se ti spomniš nedavne stavke sindikatov v ljubljani? a kaj bereš, gledaš poročila? si zasledil kje kakšne proteste kadilcev, razen brezupnega bentenja par kadilcev na forumu, ki imamo malo preveč časa? dej če že pišeš mal premisli kaj pišeš, ker ti tvoji prispevki so navadna poceni provokacija na pamet.

mertseger
11.01.2007, 14:33
Massive pa kaj se trudiš saj kadilcev neboš prepričal oni kakijo oni že vedo kako morabiti prav raziskave pa seveda nič ne pomenijo saj so jih verjetno opravljali nekadilci to je vse izmišljeno:rolling: :rolling:

Jelengar
11.01.2007, 14:36
Če bi se dosledno izvajalo ločevanje kadilskih in nekadilskih prostorov ne bi noben nobenmu kratu pravic. Tko pa zdej nekadilci kratite pravice nm kadilcem.
:2thumbs: S tem pa se moram presneto strinjat, o veliki modrec. :drop: :D

mertseger
11.01.2007, 15:14
Verjetno je najbolš da sprejmejo tak zakon da bomo nekadilci zunaj pred lokali kamor nam bodo pijačo in hrano nosil samo da bodo ti revčki lahko v miru kadili v lokalih. Sigurno bo manj pritoževanja kot ga je sedaj

Jelengar
11.01.2007, 15:33
Podpiram idejo. Saj je zares nelogično, da bi kadilci hodili ven pred gostilne onesnaževat zrak, medtem, ko bi bili nekadilci v zaprtih neprezračenih prostorih. :veryevil: Stvar je treba obrnit. Naj nekadilci uživajo čist zrak pred gostilnami, kadilci pa naj se sušijo v lastnem dimu znotraj zakajenih lokalov. :D

nattka
11.01.2007, 16:07
Verjetno je najbolš da sprejmejo tak zakon da bomo nekadilci zunaj pred lokali kamor nam bodo pijačo in hrano nosil samo da bodo ti revčki lahko v miru kadili v lokalih. Sigurno bo manj pritoževanja kot ga je sedaj

lahko nam dajo nalepke : "počakal bom zunaj" ...

Arjuna
11.01.2007, 16:30
Nič nimam proti kadilcem, celo simpatični mi znajo biti nekateri. Nepozabni so spomini na kakšno partijsko sekretarko, ki je z debelim hripavim glasom, uničenim od silnega kajenja na partijskih sestankih, prepričevala okrog prisotne. Polonca Dobrajc in Breda Pečan sta le bledi senci teh "femmes fatales".

mertseger
11.01.2007, 16:35
lahko nam dajo nalepke : "počakal bom zunaj" ...
:2thumbs:

Konfucij
11.01.2007, 16:52
Se ti ne zdi malo arogantno, da imaš s takim pisanjem vzdevek Konfucij? kako bi zvenelo, če bi imel nekdo recimo vzdevek Aristotel ali Nietzsche?

Pa brez zamere!
Kadit sm začeu še predn sm si dau ta nick. Prouzaprou sm v resnic zlo skladn s tem nickom, ker se zavzemam za enakopravno obravnavo kadilcev in nekadilcev. Kadilci smo za težave, povezane s kajenjem krivi sami in ne rabmo države, da bi nas na silo odvadla od kajenja. Sm biu pa zmeri (in bom še naprej) obzirn do nekadilcev in nism kadil če jih je to motl.

To se pa strinjam, čeprou na tem forumu potekajo tud druge debate in po Sloveniji se debatira tud o drugih zadevah.

d28
11.01.2007, 17:01
Če je to res, kar si napisal v zadnjem postu potem vsa čast!

Čeprav ti nick še vedno ne pristoji. Iskreno pa tudi meni ne bi.

d28
11.01.2007, 17:09
a se ti spomniš nedavne stavke sindikatov v ljubljani? a kaj bereš, gledaš poročila? si zasledil kje kakšne proteste kadilcev, razen brezupnega bentenja par kadilcev na forumu, ki imamo malo preveč časa? dej če že pišeš mal premisli kaj pišeš, ker ti tvoji prispevki so navadna poceni provokacija na pamet.

Ammm, kaj ti misliš, ali spremljam medije? Če sem že na temu forumu toliko prisoten? ;)

Pa kolikor jaz vem, so stavke oz. ukrepi lahko zelo različni, sploh danes ni nujno, da se gre samo na ulico, da se pokaže svoje nestrinjanje z nečim. Prav tako imajo takšni mediji kot je internet vse večjo moč.

BTW ali si ti zasledil javno iniciativo kadilcev v medijih?

Konfucij
11.01.2007, 17:31
Če je to res, kar si napisal v zadnjem postu potem vsa čast!

Čeprav ti nick še vedno ne pristoji. Iskreno pa tudi meni ne bi.
Hja, kaj čmo, men je moj nick čist všeč.....:)

Drgač je pa vse res.

Konfucij
11.01.2007, 17:36
Ammm, kaj ti misliš, ali spremljam medije? Če sem že na temu forumu toliko prisoten? ;)

Pa kolikor jaz vem, so stavke oz. ukrepi lahko zelo različni, sploh danes ni nujno, da se gre samo na ulico, da se pokaže svoje nestrinjanje z nečim. Prav tako imajo takšni mediji kot je internet vse večjo moč.

BTW ali si ti zasledil javno iniciativo kadilcev v medijih?
Iniciativa glih ni bla, je biu pa včeri pr Dnevniku v prispevku o kadilskem zakonu en tip iz Društva kadilcev. Je reku da bojo odprl lokal, kjer bojo kadilci lohk v miru kadil. Novinarka v prispevku je to komentirala, da bojo s tem kršl zakon in plačal kazen.

Hm, kaj pa če bojo npr. mel notr dvajset miz, pa jih bojo 19 ogradil z unimi steklenimi kletkami za kadilce, eno pa pustil za nekadilce?:rolling:

Jelengar
11.01.2007, 18:19
Nič nimam proti kadilcem, celo simpatični mi znajo biti nekateri. Nepozabni so spomini na kakšno partijsko sekretarko, ki je z debelim hripavim glasom, uničenim od silnega kajenja na partijskih sestankih, prepričevala okrog prisotne. Polonca Dobrajc in Breda Pečan sta le bledi senci teh "femmes fatales". :2thumbs: To so bili zares lepi časi, ko smo si bili kot bratu brat. :rolling:

pk
11.01.2007, 19:59
Kot bi človk reku : v dobrem in v slabem;) Mišljeno je kot prispodoba za zakajene diskače, kjer se od silnega dima ni videlo več kot 3 m daleč (pa kdo je sploh rabu videt tako daleč:rolling: ) in se je po 5 minutah množično jokalo zaradi pekočih oči. Drugo jutro so pa sami zajčki z rdečimi učki okrog skakljali, res, vsi smo si bili bratci in sestrice:D

massive
11.01.2007, 20:03
Nič nimam proti kadilcem, celo simpatični mi znajo biti nekateri. Nepozabni so spomini na kakšno partijsko sekretarko, ki je z debelim hripavim glasom, uničenim od silnega kajenja na partijskih sestankih, prepričevala okrog prisotne. Polonca Dobrajc in Breda Pečan sta le bledi senci teh "femmes fatales".

ti jih pa pokaš: 'kadilci mi znajo bit CELO simpatični'.

massive
11.01.2007, 20:04
Kot bi človk reku : v dobrem in v slabem;) Mišljeno je kot prispodoba za zakajene diskače, kjer se od silnega dima ni videlo več kot 3 m daleč (pa kdo je sploh rabu videt tako daleč:rolling: ) in se je po 5 minutah množično jokalo zaradi pekočih oči. Drugo jutro so pa sami zajčki z rdečimi učki okrog skakljali, res, vsi smo si bili bratci in sestrice:D
tist je bla megla, efekt.

Arjuna
11.01.2007, 20:18
ti jih pa pokaš: 'kadilci mi znajo bit CELO simpatični'.
Ja, ampak morajo biti na distanci. Vsi brez izjeme smrdijo, ampak se ne vohajo, ker imajo zažgan olfaktorni aparat. Poljub s kadilko pa je, kot da bi lizal pepelnik.
Zdaj pa planite po meni, čakam vas v položaju kihon dači.

massive
11.01.2007, 20:23
kaj bi te sedaj še jaz napadal. maš drugih težav dovolj.

Jelengar
11.01.2007, 20:33
Uh, Arjuna, tebi, kot krepostni ženski kova Sonje Lokar pa res ne privoščim poljubljanja s kadilkami. :) Samo upam lahko, da te Rupar ne dobi pred komisijo za pregled ... :rolling:

Octapus
11.01.2007, 22:41
Amm ta zakon je pravilna odločitev, ker mene tudi moti ko sem v gostilni in drugi kadijo, saj se ne morem skoncetrirat pri tistem dimu, potem druga stvar je pa ko pridem domov smrdim po cigaretih uh nemogoče:) , sicer pa eni so uvidevni in ne kadijo v prisotosti tistih ki jim to ne odgovarja, obstajajo pa tudi taki ki jim je zato vseeno.

d28
11.01.2007, 23:17
Ja, ampak morajo biti na distanci. Vsi brez izjeme smrdijo, ampak se ne vohajo, ker imajo zažgan olfaktorni aparat. Poljub s kadilko pa je, kot da bi lizal pepelnik.
Zdaj pa planite po meni, čakam vas v položaju kihon dači.

Ej a veš, da se meni tudi gabi poljubiti žensko kadilko. Brez zezanja.:eek:

Jelengar
11.01.2007, 23:32
Ma ja. Treba bi bilo tudi prepovedati poljubljanje kadilk. :clown: Vsem kadilcem je treba dati vetra, da se malo preluftajo. :D

massive
12.01.2007, 00:08
kaj pa počneš ti v gostilni takega kar zahteva koncentracijo?

ribnčan
12.01.2007, 08:08
LOL jelengar, zdj si se obesu na to, da sem kadilec, ker drugih "argumentov" ne premoreš. Si šel na osebnosti nivo, js bi si pa zavolje debate želel objektivne argumente. Piš karkoli hočeš, tehtnega protiargumenta še vedno nisi podal. Še najbolj tehten argument je boljše prezračevanje prostorov. Pa vseeno bi nekadilci v javnih zaprtih prostorih bili izpostavljeni cigaretnemu dimu. Čeprav v manjši meri, cigaretni dim bo še vedno ostal zdravju škodljiv. Potemtakem se ti tudi ne zdi dobra rešitev, da se v raznih pisarnah itd. ne sme kaditi? Se opravičujem, ker sem te razburu.:D Kot kadilec ne smem biti za takšen zakon?(retorično vprašanje, odgovor je seveda, da sem lahko)

Nobene vesti ne perem, samo zavedam se, da kajenje(tudi moje) pod takšnimi pogoji kot so sedaj, ogroža zdravje drugih. Poslej me bo zakon prisilil v to, da bom kadil tako(primerna lokacija), da nekadilcev ne bom ogrožal oz. posiljeval s cigaretnim dimom, v kolikor se sami s tem ne bodo strinjali(privat žruke), ali pa bom celo nehal.:dontknow: Vsekakor se bo vsaj količina pokajenih cigaret dnevno zmanjšala, če bom še tok kot sedaj zahajal v razne lokale.

Post št.139:

Post št.93:

Pa se dejmo obešat na besede.:nono:

Tvoja skrb za zdravje my ASS ja. Dej mi ti razloži zakaj nisi bil tko uvideven do nekadilcev takrat oz. zakaj nisi do njih že danes uvideven in ko si v gostilni in pač v drugih javnih prostorih ne greš ven in zunaj pokadiš čik???????? :dontknow: ampak ga v prostoru kjer so tudi nekadilci ...
ZAKAJ moraš čakati ZAKON da ti bo to prepovedal :dontknow: :dontknow: :dontknow:
:censored: :censored: :censored: :censored: :censored: :censored: :censored: :censored:

na živce mi gredo taki kot si ti, ki se vedno obrnejo v tisto stran kamor piha veter - mamini sinčki

Ajd

nejc
12.01.2007, 08:40
Tvoja skrb za zdravje my ASS ja. Dej mi ti razloži zakaj nisi bil tko uvideven do nekadilcev takrat oz. zakaj nisi do njih že danes uvideven in ko si v gostilni in pač v drugih javnih prostorih ne greš ven in zunaj pokadiš čik???????? :dontknow: ampak ga v prostoru kjer so tudi nekadilci ...
ZAKAJ moraš čakati ZAKON da ti bo to prepovedal :dontknow: :dontknow: :dontknow:
:censored: :censored: :censored: :censored: :censored: :censored: :censored: :censored:

na živce mi gredo taki kot si ti, ki se vedno obrnejo v tisto stran kamor piha veter - mamini sinčki

Ajd
:clapping::clapping::clapping:

Če kadim, se res obrnem v tisto smer, kamor piha veter. Še posebi, če močno piha.:rolling:

d28
12.01.2007, 08:49
Ma ja. Treba bi bilo tudi prepovedati poljubljanje kadilk. :clown: Vsem kadilcem je treba dati vetra, da se malo preluftajo. :D

A ti bi nas kar zaprl nekam in nam vsiljeval še to koga smemo in ne smemo poljubljati. :ass:

Jelengar
12.01.2007, 08:55
d28, daj vklopi filter za detekcijo sarkazma. ;)

Izbrisan
12.01.2007, 09:40
Ampak tukaj se pa res čisto brez veze prepirate. Država - trenutna oblast delo to samo zato, ker rabi denar in nič drugega! Tisto, kar bodo mogoče prihranil denarja v zdravstvu je nič ali pa zanemarljivo v primerjavi s kaznimi, ki jih bodo pobrali. Po drugi strani, pa s tem v resnici niso čisto nič omejili porabo tobaka, tako da bo donos od tam pa tudi še vedno enak. Torej proračun se bo sedaj polnil iz treh naslovov. A prav? Briga jih kajenje, brigajo jih ljudje, samo money, money!

Nincha II.
12.01.2007, 09:44
Ampak tukaj se pa res čisto brez veze prepirate. Država - trenutna oblast delo to samo zato, ker rabi denar in nič drugega! Tisto, kar bodo mogoče prihranil denarja v zdravstvu je nič ali pa zanemarljivo v primerjavi s kaznimi, ki jih bodo pobrali. Po drugi strani, pa s tem v resnici niso čisto nič omejili porabo tobaka, tako da bo donos od tam pa tudi še vedno enak. Torej proračun se bo sedaj polnil iz treh naslovov. A prav? Briga jih kajenje, brigajo jih ljudje, samo money, money!

Ah, bejz no. A res. :hihi:

A je bla kaksna oblast slucajno kej drugacna?
We are just numbers.

Octapus
12.01.2007, 09:55
kaj pa počneš ti v gostilni takega kar zahteva koncentracijo?

Kartam

d28
12.01.2007, 10:28
d28, daj vklopi filter za detekcijo sarkazma. ;)

Ker ga je sploh v tej debati že toliko in tudi cinizma ter sprenevedanja, ne vem več sploh kaj kdo piše in kaj pri tem misli.

_lunca_
12.01.2007, 10:39
po mojem mnenju zakon sploh ne bo bil sprejet, ker kadilci znatno pripomorejo k državni blagajni...
saj ne da bi se pozneje manj kadilo...ampak država ne bo ''ubila'' kure, ki ji nese zlata jajca... :S

mertseger
12.01.2007, 10:46
lunca verjeno je bilo že kaj zadaj napisano ampak zdravljenje vseh teh ljudi (in ostalih) znese veliko več kot pa tisti denar ki ga dobijo od cigaret. to ni nobena kokoš z zlatimi jajci.........mogoče z gnilimi

strašljivka
12.01.2007, 11:08
lunca verjeno je bilo že kaj zadaj napisano ampak zdravljenje vseh teh ljudi (in ostalih) znese veliko več kot pa tisti denar ki ga dobijo od cigaret. to ni nobena kokoš z zlatimi jajci.........mogoče z gnilimi
...ki pa se povrne z neizplačanimi penzijami pokojnikov...

D' Andre
12.01.2007, 11:17
Škatlica cigaret je le črna ovca - bla bla bla - alkohol ni nč manjši problem, le da nima smrdljivega učinka. Edini 'problem' čikov je, da smrdijo. Če govorimo o morilcih, bi potem morali skenslati tudi alkohol, avtomobile in visokomaščobne izdelke. S kadilskim zakonom se bodo gostinci poslovili od kšefta - lokale že zdej bojkotiram - večina mojih kadilskih kolegov je tudi napovedala bojkot (okej, drugo vprašanje je, ali se bodo tega držali). Nekadilci ki v lokalih težijo zaradi čikov (čeprav je v momentu še dovoljeno) pa naj vprašajo sorodnike 300 žrtev prometnih nesreč, kaj si mislijo o avtomobilih. Glede na to, kaj vidim vsak dan na cestah, je pol folka potencialnih morilcev, moteče in nevarne osebke bi dal odstraniti, vendar jaz seveda ne morem vplivati na to - odstranijo se lahko le sami, tako da se nekam zakantajo, s tem da lahko le upam, da takrat mene in koga od mojih bližnjih ne bo zraven. Rahlo hinavsko se mi zdi, da se čveka o čikih tako izključujoče, to je vse, kar sm hotu rečt.

1313
12.01.2007, 12:29
Čeprav, kot sem že enkrat rekel, podpiram ta zakon in se mi zdi dober, je po drugi strani tudi res, da bi se dalo to stvar drugače rešiti. Namreč, bil sem že v akr nekaj lokalih kjer so imeli super urejeno prezračevanje in z dimom ni bilo problema. Za sosednjo mizo so kadili kot turki, kot nasploh v celem lokalu, pa sem ven prišel čisto nesmrdljiv. To bi po moje bila dobra rešitev, samo kdo bi potem to nadziral in sankcioniral tiste lastnike, ki se tega nebi držali? Lahko smo sigurni da to nebi šlo.

summer
12.01.2007, 12:54
mene zanima kako bodo 140 kil težkemu malce opitemu tipu, ljudje razložili, da ne more oziroma ne sme kadit:D
in nasploh, ok Ljubljana....kdo bo hodil po manjših mestih in gledal manjše lokale...

mertseger
12.01.2007, 15:13
Škatlica cigaret je le črna ovca - bla bla bla - alkohol ni nč manjši problem, le da nima smrdljivega učinka. Edini 'problem' čikov je, da smrdijo. Če govorimo o morilcih, bi potem morali skenslati tudi alkohol, avtomobile in visokomaščobne izdelke. S kadilskim zakonom se bodo gostinci poslovili od kšefta - lokale že zdej bojkotiram - večina mojih kadilskih kolegov je tudi napovedala bojkot (okej, drugo vprašanje je, ali se bodo tega držali). Nekadilci ki v lokalih težijo zaradi čikov (čeprav je v momentu še dovoljeno) pa naj vprašajo sorodnike 300 žrtev prometnih nesreč, kaj si mislijo o avtomobilih. Glede na to, kaj vidim vsak dan na cestah, je pol folka potencialnih morilcev, moteče in nevarne osebke bi dal odstraniti, vendar jaz seveda ne morem vplivati na to - odstranijo se lahko le sami, tako da se nekam zakantajo, s tem da lahko le upam, da takrat mene in koga od mojih bližnjih ne bo zraven. Rahlo hinavsko se mi zdi, da se čveka o čikih tako izključujoče, to je vse, kar sm hotu rečt.

O teh žrtvah je že bilo govora in mislim da statistika ni vam kadilcem v prid ampak alkoholikom.In seveda od 250 žrtev prometnih nesreč alkoholiko povzročijo manj kot tretino

" Epidemiologija KOPB"

Natančnih epidemioloških podatkov o KOPB v Sloveniji ni. Sodeč po tujih izkušnjah, da ostane veliko bolnikov s KOPB nespoznanih, smemo verjetno domnevati, da pri nas ni drugače.
Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja (mag. dr. Sonja Grobovšek) je letno v Sloveniji med 3000 in 4000 hospitalizacij zaradi KOPB. Te so načeloma dolgotrajne, pogosto vsaj del časa potekajo na oddelkih za intenzivno zdravljenje. Zato so drage. Letno umre v Sloveniji zaradi KOPB 500-600 bolnikov. To je impresiven podatek, saj je KOPB bolezen, ki jo je mogoče povsem preprečiti. Na leto je v Sloveniji torej 500-600 prezgodnjih smrti zaradi KOPB. Vendar so politični ukrepi neprimerno intenzivnejši v zvezi s preprečevanjem prometnih nesreč s smrtnim izidom. Te so tudi medijsko odmevne in se vsak dan poučimo o njih. Nikakršne politične volje ni za preprečevanje KOPB, razen v relativno skromnih okvirih preprečevanja kajenja, ki pa ga zvečine utemeljujejo zaradi vplivov kajenja na srčnožilne bolezni ali na vznik pljučnega in ostalih oblik raka. O KOPB politiki le redkokdaj govorijo. Nikakršne politične pobude ni za zgodnje odkrivanje KOPB.

vir: http://www.vestnik.szd.si/st3-3/st3-3-157-161.htm

Samo ena od mnogih bolezni.

Vsemogočni
12.01.2007, 19:43
Sem proti kadilcem iz dveh argumentiranih (najmanj) razlogov, drugače, me nikakor ne bi motili.

1. Svoj smrdeči dim dobesedno vsiljujejo vsakomur, ki se znajde v njihovi bližini, oziroma pridejo oni k človeku. Če ne bi bili tako egoistični in imeli normalen odnos do soljudi, ter se pri kajenju umaknili nekam, kjer ne bi motili nikogar, bi blo meni vseeno, če se stopijo z dimom svojih cigaret.

2. S čiki svinjajo okolico, stopnišča, tako, da je včasih že kar nemarno. Doma tega nihče ne počne. Ne ležijo čiki po tleh, ne v omarah, ne med posodami za hrano, za obleko, ne v kopalni kadi, ne v hladilniku ne v dnevni sobi po tleh, ne v kuhinji po tleh, ne v kopalnici po tleh.... Zunaj izven svojih stanovanj, je vseeno kam odvržejo svoj čik, samo, da pade nekoliko stran od kadilca. Svoje čike ugašajo v šalcah za kavo, na krožničkih ko pojedo pecivo, v kozarcih, kljub temu, da imajo poleg pepelnike. Milo rečeno pras... Nihče pa čike ne odloži v svoj žep v hlačah ali bundah... in ga potem odvrže doma v smeti. Neeee, to pa nikakor ne.

Če ne bi bili tako egoistični do ostalih soljudi in narave, bi bilo meni popolnoma vseeno, kje bi pokadili cigaretek, ki vam pač paše. In zakaj ga ne bi smeli, če bi imeli občutek saj za soljudi, :dontknow: :dontknow:

pinky
12.01.2007, 19:46
ne posplošuj ... če ni pepelnika ali koša, raje nekje ugasnem in dam čik v žep od bunde, kot da bi ga kar-nekam odvrgla