Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Pralno-sušilni stroj

Mighty
25.02.2007, 20:13
Živjo!

Kupujeva nekaj takega. Najprej sem mislil kupiti samo pralni stroj od gornja a sva se sedaj odločila, da vzameva 2 v 1. Kakšne so vaše iskušnje, na kaj je treba biti pozoren ter kaj priporočate.

Hvala za pomoč:blush:

Vsemogočni
25.02.2007, 22:48
Ti napišem nekaj zapisov iz revije VIP - Zveza potrošnikov Slovenije, kjer so povzeli teste po nemški reviji za potrošnike.

Uvod
Marsikateri potrošnik se gotovo tudi v današnjem času vpraša, zakaj sploh kupiti sušilni stroj, če pa lahko perilo sušimo zunaj na zraku zastonj. Odgovor bo menda prepričal tudi tiste najbolj nejeverne, saj je razlogov za nakup sušilnega stroja kar precej. Z uporabo sušilnega stroja prihranimo čas, v njem sušimo ne glede na vreme. Če je stroj primerne kakovosti in ga pravilno uporabljamo, je tudi pozneje s perilom manj dela kot če bi ga sušili na zraku. Izdelkov, kot so trikotaža, pletenine in frotir, po sušenju v stroju ni treba likati, z roko jih preprosto zgladimo in zložimo v omaro. Z izbiro pravih programov lahko iz stroja vzamemo perilo, ki je ravno prav vlažno, zato je likanje hitrejše, lepše in lažje, ne da bi morali uporabiti parni likalnik. V stroju lahko perilo po potrebi le prezračimo in tako brez pranja odstranimo neprijetne vonjave (po hrani, tobaku...).
V stroju sicer še ne moremo sušiti prav vseh kosov perila, vendar se tehnologija izboljšuje in vedno manj je materialov, ki ne smejo v sušilnik. Danes v strojih ne sušimo zgolj bombažnega tekstila, ampak tudi izdelke iz mešanic in zahtevnejših vlaken, celo volnena oblačila (vendar ta le do določene stopnje vlažnosti).
Prednost uporabe sušilnega stroja je tudi v tem, da lahko perilo peremo v pralnem stroju, ne da bi dodali mehčalo, torej brez uporabe kemije.

Zaradi gibanja med sušenjem v sušilnem stroju je namreč oprano perilo mehko in polno na otip.

Primerjava klasičnega sistema in toplotne črpalke
Klasični kondenzacijski sušilni stroj deluje na principu dveh krožnih poti zraka: pri procesu sušenja perila in pri procesu hlajenja vročega vlažnega zraka. Zrak, ki prihaja iz prostora, se ob grelcih na zadnjem delu stroja segreje in vroč vpihuje na perilo v bobnu, kjer se navzame vlage. V kondenzatorju se nato sreča s hladnim zrakom, ki ga stroj zajema iz prostora, zato se ohladi in utekočini. Črpalka prečrpa vodo v posodo za zbiranje kondenza, ohlajeni zrak pa se vrača v proces, se ponovno segreva in vpihuje na perilo. Zrak, ki sodeluje pri hlajenju, se segret vrača v prostor in predstavlja neposredno izgubo energije.

Stroj s toplotno črpalko deluje na podoben način, le da gre pri tem za en sam, zaprt sistem kroženja zraka. Stroji so opremljeni s toplotno črpalko s hladilno tekočino, podobno kot hladilniki. Toplotna črpalka s pomočjo hladilne tekočine ohlaja vroč vlažen zrak in ga spet segreje. Utekočinjena vlaga se prav tako zbira v kondenzacijski posodi, zato s prostim očesom med strojema ne bomo opazili razlike. Ti stroji za delo porabijo precej manj energije (prihranek okoli 40%), ker uporabljajo zaprt sistem.

Nasvet
Ko se odločate za nakup sušilnega stroja, morate upoštevati, da so tovrstni stroji tehnično zahtevni izdelki, zato pomeni izbira kakovostnega sušilnega stroja najverjetneje tudi daljšo življensko dobo in manj popravil. Seveda ob predpostavki, da boste stroj redno vzdrževali (pri kondenzacijskih strojih je treba po vsakem sušenju očistiti filtre v vratih, enkrat mesečno tudi kondenzator, ter redno prazniti posodo s kondenzatom). Slaba kakovost stroja kmalu pusti sledi tudi na perilu, ki izgublja estetske in uporabne lastnosti.
Nakup odzračevalnega modela je cenovno najugodnejši, vendar odvodne cevi skozi katero se odvaja vlažen zrak, ni mogoče namestiti povsod. Zrak je potrebno speljati na prosto skozi okno ali neposredno skozi zid. Odzračevalni modeli v zimskem času povzročajo tudi precejšnje toplotne izgube in s tem večje stroške za ogrevanje. Kondenzacijski stroji so nekoliko dražji, a ne več toliko kot včasih. Namestitev je enostavna, saj za priključek potrebujejo le električno vtičnico. Med delovanjem oddajajjo v prostor toploto, kar je za hladni del leta ugodno, poleti pa je ta lastnost lahko moteča.

Obe izvedbi sušilnh strojev porabita precej energije in le redki so na energijski lestvici uvrščeni višje kot v razred C. Le najnovejši modeli s toplotno črpalko so varčnejši in so uvrščeni celo v razred A. Šibka točka večine sušilnih strojev je glasnost, kar je prav gotovo posledica dejstva, da je tehnologija sušenja perila še relativno nova, zato ima tudi še kar nekaj pomanjkljivosti. Omenimo še, da je pri strojih s toplotno črpalko čiščenje precej težavno. Dobro ga bo opravil le serviser, to pa lahko marsikoga tudi odvrne od nakupa.

Priporočila
- boben vedno napolnite toliko, kot priporoča proizvajalec. če je prepoln, bo na perilu več zmečkanin. Če boste vanj vložili manj perila, kot je priporočeno, pa bo poraba energije večja.
- pletenine in trikotaža se pri prvem sušenju običajno nekoliko skrčijo. Zato kupujte za številko večje kose.
- v sušilni stroj ne sodijo oblačila, ki imajo polnilo iz pene, perja ali puha. V stroju tudi ne sušite gumiranih tekstilnih izdelkov ter krp, ki vsebujejo ostanke olja in topil (lak za lase, odstranjevalec laka, bencin).
- vodo iz sušilnika lahko uporabite za zalivanje rož, priporočamo le, da jo precedite (najbolje, da prek filtra za kavo).

Naj dodam še to: Testirani stroji so bili iz različnih cenovnih razredov, kljub temu pa v končni razvrstitvi ni velikih razlik. Dejstvo, da med testiranimi modeli NI SLABEGA, kaže na konkurenčni boj proizvajalcev za višjo kakovost strojev. Večina strojev je na koncu dobila oceno "dobro", tudi sušilni stroj Gorenja, le trije (Whirpool, Indesit in Baucknecht) oceno manj - predvsem zaradi glasnega delovanja in velike porabe energije. Na najvišji stopnici so z enako končno oceno trije modeli: Mielejev s klasično tehnologijo in oba stroja s toplotno črpalko, AEG-Electrolux in Blomberg (opomba pisca: določenih modelov pri nas ni za dobiti, ker je test povzet po nemški reviji za postrošnike: TEST), oba predvsem zaradi majhne porabe energije.

Povzeto po VIP reviji Zveze potrošnikov Slovenije, številka: 2/2007.

Toliko bistvenih stvari iz revije, malce za orientacijo (tudi ostalim, ki se bodo še odločali za nakup), ostalo bodo dodali uporabniki, ki že sušijo perilo v sušilnih strojih.

Pri nas doma je padla odločitev, da pač tega stroja ne bomo imeli. Vendar to ni vzrok, da bi pisal slabo o strojih in ne bi podal realen članek iz nevtralne revije, kjer so opravili nepristranska testiranja prav za potrošnike. Vsekakor pa ni možno prepisati celotnega članka, mislim, pa da sem podal bistvene stvari, kar se tiče sušilnega stroja.
Tako, da le nismo vsi mišlenja, če jaz ne uporabljam, je to za mene nepotreben in slab izdelek. Pač teba je biti realen in se zavedati, kar za mene ni sprejemljivo, nekdo drug rade volje uporablja. In če se da, se pomaga tsitim, ki želijo imeti nekaj kar drugi nikakor ne sprejmejo ali pa nimajo možnost kupiti.

Uporabnikom želim kvalitetno uporabo strojev in čim manj okvar :2thumbs:

HOLLAND
25.02.2007, 22:52
Kar je meni znano je kombinacija pralnega in sušilnega stroja slaba. Če že kupuješ kupi pralni in sušilni stroj posebej!!!

Vsemogočni
25.02.2007, 23:17
Kar je meni znano je kombinacija pralnega in sušilnega stroja slaba. Če že kupuješ kupi pralni in sušilni stroj posebej!!!

To sem večkrat slišal tudi sam. Vendar tega v zapisu nisem navajal, čeprav sem pozorno prebral v reviji ves prispevek, tega notri ni pisalo. Verjetno ima kdo to kombinacijo in če stroj ni star več let, bo lahko podal primerno oceno. Se pač tehnologija hitro spreminja na boljše.

Mighty
26.02.2007, 08:15

rekla, kazala....

sam sem tudi slišal to in pa tudi hvalo....torej čist odvisno od posameznika. hvala za članek vsemogočni. sej mal bo treba še po netu brskat. ej vsemogocni na podlagi cesa se pa niste odlocili zanj -ce ni skrivnost?

Vsemogočni
26.02.2007, 22:42
Ni skrivnost, le zakaj, saj ima vsak lahko svoje mišlenje. Žena ga pač preprosto ne mara. Najprej je v razgovoru s kolegicami ugotovila, da so uničile že precej perila. Ne mara sortiranja perila za v sušilca in pravi, da je vedno toliko časa, da se perilo lahko posuši na zraku. Imamo pač balkon in kopalnico z oknom.

Nekako bi reku princip, pomanjkanje prostora in dovolj kvalitetno rokovanje s perilom, ki ga pere tako, da ni veliko za likanje. Pa nč ne jamra kolk ima dela. Določena dela si razdelimo, tako da prime vsak za kakšno delo in skupaj poštimamo stanovanje in dela v njem.

nattka
02.03.2007, 09:28
sama se tudi nisem odločila za sušilca ... ker sem slišala taka in drugačna mnenja, od tega da sušilec oblačila krči do tega, da se vsega notri ne da sušiti ...

glede na to, da imam brisač in posteljnine za izvoz, se lahko mirno suši na stojalu ... tiste reči, ki bi mi pa prav prišle, da se hitro posušijo ( kaka fensi bluzica ) pa menda niso primerne ...

prelaganje iz enega stroja v drugega, sortiranje kaj gre takoj v sušilec, kaj pa na stojalo, pa se mi zdi enaka izguba časa kot klasično obešanje ... ker pa tudi likam enkrat tedensko, mi nič ne bi pomenilo še rahlo vlažno perilo, nasprotno v košari za likanje bi mi samo plesnilo ...

poznam pa ženske, ki si brez sušilca ne predstavljajo več žehte ...
bom zaenkrat še prihranila tistih 700€ ...

majti javi, kako si zadovoljen z novo pridobitvijo ... morda se čez kako leto premislim ... saj veš: to moram imeti ...;)

pinky
02.03.2007, 18:29
Jaz imam 11 let star pralno sušilni stroj - in se mi ni še čisto nič skrčilo v njem. Je pa res, da občutljivih stvari ne sušim v njem. Sušim pa vse bombažne majice, bombažno spodnje perilo, nogavice, kuhinjske cunje, včasih brisače (odvisno koliko mam še prostora, ker lahko sušim samo polovico opranega). Za majice mi je fajn, ker niso razvlečene zaradi visenja na kljukicah, nogavice zato, ker niso spodaj nič trde, kot so če visijo, spodnje perilo pa že zato, da ga ne razstavljam na balkonu.

Vse posušeno v pralnem stroju je mehkejše, vse še toplo vzamem ven in zložim, pa niti likati ni treba.

In moram reči da ima sin nekaj majic, ki jih že kakih 10 let vsak teden perem in sušim v stroju - in še niso ne razpadle ne se skrčile :approve:

Slabost kombiniranega je v tem, da lahko samo polovico posušiš in tako porabiš tudi več elektrike (menda samostojni stroji v istem času in z enako porabljene elektrike posušijo cel stroj perila). Pa novejši samostojni sušilni stroji imajo več funkcij - predvsem za občutljive stvari, pa za delno sušenje (ostane vlažno za likanje).

Irina
02.03.2007, 20:19
Pozdravljeni,

pridružujem se pinky. To je čudovita iznajdba. Tudi jaz imam pralo-sušilni stroj. In sem zelo zadovoljna. V enem stroju sta oba zato, ker za dva nimamo prostora. Sušilec uporabljam večinoma pozimi, ko posteljnine, brisače, kavbojke mikice ipd. ni moč sušiti zunaj. Saj sušilni del pralnega dela ne moti. Je pa praktično, če sušilec potrebuješ je pri roki. Sušim na najnižji stopnji in kot je rekla pinky, iz stroja poberem perilo takoj ko je program končan. Nič še nisem uničila, niti se mi ni skrčilo. Na oblačilih so oznake ali je sušenje dovoljeno ali ne. S sušilcem je tako kot s pečico. Če nežno pecivo pečemo na 250 st.C se nam bo zažgalo, pa zato ni kriva pečica.

spartan
03.03.2007, 23:30
Živjo!

Kupujeva nekaj takega. Najprej sem mislil kupiti samo pralni stroj od gornja a sva se sedaj odločila, da vzameva 2 v 1. Kakšne so vaše iskušnje, na kaj je treba biti pozoren ter kaj priporočate.

Hvala za pomoč:blush:

vzami vsakega posebej....če maš premalo placa postavi enega navrh drugega (spodaj pralni stroj, zgoraj sušilni stroj).

Če pa kupuješ pralnega, kupi še onega s programom ročnega pranja....ima celo ovco narisano gor:clown:

Kar se pa tiče sušilnega stroja se zelo rado skrči....je pa res, da je stroj zdaj že star cca. 6 let. Ko bom nabavu čisto novega, mora biti ta brez napak in s programom proti mučkanju cunj.

Mighty
06.03.2007, 12:43
a lahk kdo od vas se napise katero firmo mate kaj doma? se dajo candy ze za kakih 160k sit dobit.

folk pac pove svoje mnenje, sam morm pa priznat, da jih vecina ne priporoca. kaj pa vem.

sicer sva se odlocila, da bova samo pralnega nabavila. in to od gorenja. mava balkon in ko bova kupila stanovanje bo itak balkon zravn ;). predvsem pa je velika poraba stroma, pa polnitev,... nekak sva rekla, da lahko tut brez njega ziviva. bova mal bolsi pralni stroj nabavla.

sicer pa mat ni mela susilnega in je bilo zmeri vse pod kontrolo.

sej javim kako pa kaj.

pinky
06.03.2007, 12:45
jaz mam Candy Alisé

spartan
06.03.2007, 13:34
Gorenje pralni stroj je čist okey:approve:

freya
06.03.2007, 13:48
Candy Alise je kolegici prvič crknil po petih letih, dokončno po devetih...moj pralni Candy Aquaviva pa je še vedno brez okvar skorajda kot nov ( glasno trkam ob les).
Za dva člana sušilni stroj ni tako nujno potreben, ko pa imaš 4-člansko družino z dvema živahnima otrokoma, si ne morem predstavljati življenja brez tega družinskega prijatelja. Bosch se kliče.

berta
16.03.2009, 11:56
Ojla!

Mene zanima, če mi lahko kdo pomaga, ki ima pralno-sušilni stroj Candy Alise CMD 166 A. Zanima me, če je prav, da je stoj tako glasen? Poleg tega pa me še zanima glede sušenja: prebrala sem vsa navodila in mi nekaj ne dela prav oz. nisem kaj naredila prav.
Ko hočem sušiti belo perilo-npr. brisače vklopim na funkcijo za sušenje (dva sončka), potem nastavim recimo avtomatsko sušenje za zelo suho perilo na programu z majčko in sončkom se pokaže rdeča lučka in nato dam start. Stroj se vklopi, lučka ne ostane na programu sonček in majčka ampak se premakne na zadnjo fazo kjer je hlajenje in dela 10 min nato preneha. Če nastavim recimo na 2 uri normalno posuši. Ali pa če premaknem na program za malo bolj občutljive stvari (en sonček) in dam npr. na obešalnik-program za sušenje za v omaro pa mi ostane tam in posuši. Nagaja mi samo pri prvem programu!
Je že kdo mel kakšno podobno izkušnjo

Hvala za odgovor

lp

Vsemogočni
07.04.2009, 00:10
Pri nas imamo že od nekdaj Gorenjev pralni stroj. Tudi prejšnji je bil Gorenjev. Zadeva je tudi z vidika vzdrževanja sila preprosta in ne rabimo čakat serviserja, kdaj se mu zlušta priti, kot ponavadi pa če že pride do okvare, se ta najraje naredi v petek ali soboto, ko kup cunj čaka na pranje. Rezervne dele naročiš po pošti in pridejo v dveh največ treh dnevih (sigurno prej kot serviser). Res so malce drugačne oblike, ampak funkcionalno enake, ter popolnoma enake za pritrditev na svoje mesto.
Zadnji pralni stroj smo kupili 1989 leta. Do danes je bilo potrebno zamenjati le črpalko za izčrpanje vode (ker je zašel kovanec iz žepa hlač v vodno črpalko) pa 2x sem moral očistiti posodo, kamor se vliva mehčalec, ker je postala čisto črna. Mehčalca pa že ne uporabljamo nekaj let, ker so pač praški že tako izpopolnjeni, da sploh ni potrebe.