Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Ontološki do-kaz !

Akvinski
08.03.2007, 12:52
...gre za znani t.i. Ontološki do-kaz Anzelma Canterbuyskega (1033-1109) iz znanega dela Proslogion...gre pa takole malo po domače...v dveh verzijah..

...torej če pod pojmom Boga smatramo nekaj tako velikega in vsemogočnega, da se nad njim, ne da misliti nič večjega...

...1.) potem nekaj tako velikega vsebuje bivanje, ker je bivanje taka kvaliteta, da jo le to mora vključevati, če je najvišje..

...2. )in, če nekdo reče, da nekaj takega ne biva (Bog)
, kako ve in razume kaj je mišljeno s tem pojmom najvišjega nad čemer se ne da misliti večjega in če ne drugega kako, da to biva v njegovem razumu...

slehernik
08.03.2007, 13:06
...gre za znani t.i. Ontološki do-kaz Anzelma Canterbuyskega (1033-1109) iz znanega dela Proslogion...gre pa takole malo po domače...v dveh verzijah..

...torej če pod pojmom Boga smatramo nekaj tako velikega in vsemogočnega, da se nad njim, ne da misliti nič večjega...

...1.) potem nekaj tako velikega vsebuje bivanje, ker je bivanje taka kvaliteta, da jo le to mora vključevati, če je najvišje..

, kako ve in razume kaj je mišljeno s tem pojmom najvišjega nad čemer se ne da misliti večjega in če ne drugega kako, da to biva v njegovem razumu...Ni razloga za ontologiziranje miselnih kategorij.

Akvinski
08.03.2007, 13:29
Ni razloga za ontologiziranje miselnih kategorij.

...aha, torej le zato ker si pač že predhodno miselno ontologiziral to kar si spisal zgoraj...:clown:

slehernik
08.03.2007, 16:04
...aha, torej le zato ker si pač že predhodno miselno ontologiziral to kar si spisal zgoraj...:clown:Ne, sem jasno ostal v območju logike.

Pikado
08.03.2007, 16:40
Človeška miselna meja je omejena, torej je bog omejen, oz. produkt človeške omejenosti...

buba
08.03.2007, 16:55

, kako ve in razume kaj je mišljeno s tem pojmom najvišjega nad čemer se ne da misliti večjega in če ne drugega kako, da to biva v njegovem razumu...---Kantov "trikotnik"....bo kar dovolj, za plitvoumno, dokazovanje nedokazljivega --- :clown:

kopron
08.03.2007, 19:40
Človeška miselna meja je omejena, torej je bog omejen, oz. produkt človeške omejenosti...

Ja, točno tako ; " Človeška miselna meja je omejena", -Bog pa je Neomejen, kot Neomejeno bitje ! (če si kdo sploh lahko predstavlja kaj podobnega ) :2thumbs:

Pikado
09.03.2007, 17:41
Ja, točno tako ; " Človeška miselna meja je omejena", -Bog pa je Neomejen, kot Neomejeno bitje ! (če si kdo sploh lahko predstavlja kaj podobnega ) :2thumbs:
Torej si človek lahko predstavlja samo omejenega boga...:approve:
Človek, kot omejeno bitje, si ne more predstavljati neomejenega bitja....pa kljub temu je ogromno omejenih osebkov, ki trdijo prav to, s tabo vred...:rolling:
Glede na to, da je na svetu ogromno bogov, je to jasen dokaz, da neomejen bog ne obstaja, ker je bog samo nerazumni produkt omejenega človeka....če bi bog res obstajal, si ga omejeno bitje ne bi moglo predstavljati, ker bi presegal njegove zmožnosti predstave...bogoljubci so dokaz neobstoja boga...:veryevil:
Tisti dokaz na začetku se izniči sam po sebi...puf!

slehernik
09.03.2007, 20:03
Človek, kot omejeno bitje, si ne more predstavljati neomejenega bitja....pa kljub temu je ogromno omejenih osebkov, ki trdijo prav to, s tabo vred...:rolling: Ahemm, ne, sam je izrecno izrazil dvom, da si ga je mogoče predstavljati kot neomejeno bitje.

In ni naključje. Trditev, da sta človek in človeška misel omejena, je značilna trditev vernikov, s katero mdr. utemeljujejo domnevno nujnost neomejenega bitja.

S čim pa je misel tako omejena? Je odvisna od materije, kot pravzaprav vse, ampak na svojem področju je suverena.
Pravilno se ti je zapisalo, miselna meja je omejena, ne misel.

Pikado
09.03.2007, 20:55
Ahemm, ne, sam je izrecno izrazil dvom, da si ga je mogoče predstavljati kot neomejeno bitje.

In ni naključje. Trditev, da sta človek in človeška misel omejena, je značilna trditev vernikov, s katero mdr. utemeljujejo domnevno nujnost neomejenega bitja.

S čim pa je misel tako omejena? Je odvisna od materije, kot pravzaprav vse, ampak na svojem področju je suverena.
Pravilno se ti je zapisalo, miselna meja je omejena, ne misel.
Kje si videl trditev o omejenosti misli...
Človek je omejen...to je dejstvo...in zavedanje omejenosti, še ne pomeni nujnega iskanja neomejenosti...
Če to dejstvo, nekdo uporablja za dokazovanje obstoja neomejenega bitja, samega dejstva prav nič ne spremeni, prav nasprotno, ujame se v zanko...
To neomejeno bitje si še vedno predstavlja v svojih omejenih pogledih...pa naj gre za bradate bogove, marsovce ali pa mostove....da o nagrajevanju hlapcev ne govorimo...
Predstavlja si nekaj in še huje, podreja se nečemu, kar je samo plod njegove zmožnosti zaželeti si nekaj in je zelo daleč od vsemogočnosti...temu se niti najman ne približa, ker je vsemogočnost enaka neskončnosti, s tem pa samo problemi in ne odrešitev...
Hoče nagrado, pa ne more vedeti kdo podeluje nagrade, kakšne so sploh nagrade, zakaj jih podeluje in navsezadnje, če jih sploh podeluje...ampak to bogoljubce ne moti...v množici zamižanih dejstev je to samo še ena laž samemu sebi...

slehernik
09.03.2007, 22:31
Kje si videl trditev o omejenosti misli... Kaj si torej pravzaprav mislil? Dobesedni seštevek besed v stavku približno pomeni, da miselne meje skoraj ni, ampak potlej si nadaljeval s človeško omejenostjo, tako da priznam, da te nisem popolnoma razumel.
Z glavnimi trditvami pa se - mdr. kot vedno, kar je že skoraj ironično - seveda strinjam. ;)

kopron
10.03.2007, 07:30
Kje si videl trditev o omejenosti misli...
Človek je omejen...to je dejstvo...in zavedanje omejenosti, še ne pomeni nujnega iskanja neomejenosti...
Če to dejstvo, nekdo uporablja za dokazovanje obstoja neomejenega bitja, samega dejstva prav nič ne spremeni, prav nasprotno, ujame se v zanko...
To neomejeno bitje si še vedno predstavlja v svojih omejenih pogledih...pa naj gre za bradate bogove, marsovce ali pa mostove....da o nagrajevanju hlapcev ne govorimo...
Predstavlja si nekaj in še huje, podreja se nečemu, kar je samo plod njegove zmožnosti zaželeti si nekaj in je zelo daleč od vsemogočnosti...temu se niti najman ne približa, ker je vsemogočnost enaka neskončnosti, s tem pa samo problemi in ne odrešitev...
Hoče nagrado, pa ne more vedeti kdo podeluje nagrade, kakšne so sploh nagrade, zakaj jih podeluje in navsezadnje, če jih sploh podeluje...ampak to bogoljubce ne moti...v množici zamižanih dejstev je to samo še ena laž samemu sebi...

Ja, jaz sem jih tudi zaznal , kot Sleherni ( omejenost misli ) . Bi pa rekel, da če ima nekdo omejene misli, si težko /ali pa sploh ne more predstavljati nekaj neomejenega . Ko pa govoriš o raznih bogovih, bi moral kaj dodati tudi o raznih bebcih po svetu . :approve:
Točno pa vem, glede nagrad, Kdo jih podeljuje, in ne tako, kot si napisal . In to dejstvo zavedanja omejenosti kar močno spremeni dejstvo o dokazovanju Neskončnega-Neomejenega Boga . Ker, mi razmišljamo po človeško, kar pa je napaka . Ker , mi se moramo naučiti razmišljati PO BOŽJE , in ne po človeško . In, tu ne vidim nobene zanke, ki jo ti nekje zaznavaš ...
No, upam, da sem ti količkaj razložil , da kdaj dojameš dojemljivo :angel: ;)
Pa lep, sončen dan, še naprej ... skozi večnost:2thumbs: ;) :) :approve:

Pikado
10.03.2007, 11:21
Kaj si torej pravzaprav mislil? Dobesedni seštevek besed v stavku približno pomeni, da miselne meje skoraj ni, ampak potlej si nadaljeval s človeško omejenostjo, tako da priznam, da te nisem popolnoma razumel.
Z glavnimi trditvami pa se - mdr. kot vedno, kar je že skoraj ironično - seveda strinjam. ;)
V katerem stavku si sešteval besede...za lažji odgovor...

Pikado
10.03.2007, 11:34
Ja, jaz sem ji tudi zaznal , kot Sleherni ( omejenost misli ) . Bi pa rekel, da če ima nekdo omejene misli, si težko /ali pa sploh ne more predstavljati nekaj neomejenega . Ko pa govoriš o raznih bogovih, bi moral kaj dodati tudi o raznih bebcih po svetu . :approve:
Točno pa vem, glede nagrad, Kdo jih podeljuje, in ne tako, kot si napisal . In to dejstvo zavedanja omejenosti kar močno spremeni dejstvo o dokazovanju Neskončnega-Neomejenega Boga . Ker, mi razmišljamo po človeško, kar pa je napaka . Ker , mi se moramo naučiti razmišljati PO BOŽJE , in ne po človeško . In, tu ne vidim nobene zanke, ki jo ti nekje zaznavaš ...

Razmišljaš po človeško ni napaka, ampak dejstvo...razmišljanje po božje je še vedno samo in nič drugega kot razmišljanje po človeško in to na slabši način, pravila božjega razmišljanja so nastala v človeških glavah...lahko se kitiš s še ne vem tako misterijo, ostal boš navaden omejen smrtnik...vse ostalo je laž..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ac/Rammumy.jpg

kopron
10.03.2007, 12:25
Wrooong again, Pikado:approve: + kot vidim, da me nisi razumel , poglej : Bog razmišlja čiiisto drugače , kot mi , ljudje :2thumbs: ( še sreča, ker...:O ) . Torej, spreglej . ( če moreš ;) ) :2thumbs:
Pa lep dan, še naprej ...by Boštjan , Minkendorf

slehernik
10.03.2007, 14:26
V katerem stavku si sešteval besede...za lažji odgovor...
V stavku "Človeška miselna meja je omejena".

...razmišljanje po božje je še vedno samo in nič drugega kot razmišljanje po človeško in to na slabši načinOja. :approve:

Pikado
10.03.2007, 14:51
Wrooong again, Pikado:approve: + kot vidim, da me nisi razumel , poglej : Bog razmišlja čiiisto drugače , kot mi , ljudje :2thumbs: ( še sreča, ker...:O ) . Torej, spreglej . ( če moreš ;) ) :2thumbs:
Pa lep dan, še naprej ...by Boštjan , Minkendorf
En človeček trdi da bog razmišlja čisto drugače...
Namesto da bi bog ukazoval človečku, človeček bogu ukaže kako naj razmišlja...že spet dokaz o človeškem izvoru božanskega...
In zakaj bi popolno bitje, kot naj bi bil bog, sploh razmišljal...:dontknow:

Pikado
10.03.2007, 15:00
V stavku "Človeška miselna meja je omejena".

Aha...
Sicer ne vem v čem bi bil problem...
..sama misel ne povzroča meje, ampak jo povzroča nepopolni uporabnik...

slehernik
10.03.2007, 15:06
Aha...
Sicer ne vem v čem bi bil problem...Res ga ni. :)

kopron
10.03.2007, 18:48
En človeček trdi da bog razmišlja čisto drugače...
Namesto da bi bog ukazoval človečku, človeček bogu ukaže kako naj razmišlja...že spet dokaz o človeškem izvoru božanskega...
In zakaj bi popolno bitje, kot naj bi bil bog, sploh razmišljal...:dontknow:

Eeeej, eeej jej, jej, ga brateee, ...:nonono: :rolling: :D . Čiiist vse si zmešal :D :rolling:
Nikoli nisem omenil, da človek Bogu ukaže, kako naj razmišlja :O .( to si niti v sanjah nebi drznil :nonono: ) AAAmpaaak, ravno nasprotno : Bog svetuje nam ljudem, kako naj razmišljamo, če hočemo kam priti ( nasploh + v življenju ) :approve: :2thumbs: .
Kar pa si ti navedel , bi držalo samo v primeru, če bi ti bil Bog :O . Vendar, do sedaj me še nisi prepričal z svojimi izjavami :rolling: ;) :2thumbs: .
Kaj , a popolno bitje pa ne sme recimo razmišljati o svoji popolnosti, npr. ?:2thumbs: :angel:
Pa lep večer, še napreeej:angel: by Boštjanko

Lipovnik
10.03.2007, 19:13
@kopron
Ma daj a še nisi ugotovil, da te imajo vsi za norca, tebe in tvoja dva brata.
Pa ne moreš s takim infantizmom resno razpravljati.
Kako si sploh upaš brez argumentov in trdnih osnov stopat v debato in nastopat kot nek nezmotljivi vseved, ostale pa z zamahom odrivat, češ da nimajo pojma.
To ni način.

Poleg tega: + (plus) je znak za matematično operacijo in v stavčni tvorbi nima kaj iskati.

Pikado
10.03.2007, 21:38
Nikoli nisem omenil, da človek Bogu ukaže, kako naj razmišlja :O .( to si niti v sanjah nebi drznil :nonono: ) AAAmpaaak, ravno nasprotno : Bog svetuje nam ljudem, kako naj razmišljamo, če hočemo kam priti ( nasploh + v življenju ) :approve: :2thumbs: .
Kar pa si ti navedel , bi držalo samo v primeru, če bi ti bil Bog :O . Vendar, do sedaj me še nisi prepričal z svojimi izjavami :rolling: ;) :2thumbs: .
Kaj , a popolno bitje pa ne sme recimo razmišljati o svoji popolnosti, npr. ?:2thumbs: :angel:
Pa lep večer, še napreeej:angel: by Boštjanko
Ti si postavil tezo da bog razmišlja drugače kot človek...torej si mu postavil omejitev...svojemu bogu si ukazal kakšen mora biti, kar je razumljivo, saj je vse samo plod tvoje domišlije, tako bog, tako njegovo razmišljanje...
Ti praviš da bog svetuje človeku, torej bitje ki razmišlja drugače kot človek, kljub temu svetuje človeku kako naj razmišlja...:clown:
Popolno bitje ne razmišlja o svoji popolnosti, ker bi to pomenilo samovšečnost, to pa ni popolno, ampak zelo človeško...

mizarstvo.lorencak
11.03.2007, 08:21
Ti si postavil tezo da bog razmišlja drugače kot človek...torej si mu postavil omejitev...svojemu bogu si ukazal kakšen mora biti, kar je razumljivo, saj je vse samo plod tvoje domišlije, tako bog, tako njegovo razmišljanje...
Ti praviš da bog svetuje človeku, torej bitje ki razmišlja drugače kot človek, kljub temu svetuje človeku kako naj razmišlja...:clown:
Popolno bitje ne razmišlja o svoji popolnosti, ker bi to pomenilo samovšečnost, to pa ni popolno, ampak zelo človeško...

Vidim, da tudi ti ne veš kaj pišeš. V eni sapi , ko Kopronu očitaš, da Bogu ukazuje, se ti potem s svojimi mislimi in
besedami postavljaš nad Boga.

Ko boš nekoč spoznal razliko med samovšečnostjo in ljubeznijo, boš drugače govoril.

Pikado
11.03.2007, 14:43
Vidim, da tudi ti ne veš kaj pišeš. V eni sapi , ko Kopronu očitaš, da Bogu ukazuje, se ti potem s svojimi mislimi in
besedami postavljaš nad Boga.

Ko boš nekoč spoznal razliko med samovšečnostjo in ljubeznijo, boš drugače govoril.
Ne morem se postavit nad boga, ker ga ni ! Jaz ne verjamem v njega, niti si ga ne ustvarjam !

Ostali, ki pa verjamete v njega, oz. ste si ga ustvarili po svojih omejenih pogledih, sami zelo dobro rušite njegov obstoj...tudi ti in ne samo kopron...:rolling:
Ti, ki veruješ v popolno bitje imenovano bog, trdiš da sem se jaz nepopolen, postavil nad njega...s tem si ga sam degradiral, oz. zanikal njegov obstoj...:clown:
Ljubezen je trpljenje, popolno bitje pa ne trpi...ali pač?

kopron
11.03.2007, 21:26
@kopron
Ma daj a še nisi ugotovil, da te imajo vsi za norca, tebe in tvoja dva brata.
Pa ne moreš s takim infantizmom resno razpravljati.
Kako si sploh upaš brez argumentov in trdnih osnov stopat v debato in nastopat kot nek nezmotljivi vseved, ostale pa z zamahom odrivat, češ da nimajo pojma.
To ni način.

Poleg tega: + (plus) je znak za matematično operacijo in v stavčni tvorbi nima kaj iskati.

Ja, sem ugotovil , da me imajo samo nekateri za norca, in to samo tisti- malo bolj omejeni :dontknow: .
Ja, kdor je takole globoko prepričan, ( o teh stvareh ) kot jaz, si upa še marsikaj več :O , vendar, vse ob svojem času . :2thumbs:
Btw, plus uporabljam kot znak povezovanja , torej = IN . No, to imam bolj za okrajševano označevanje za - in . + Malo pa tudi za simbol ;)

kopron
11.03.2007, 21:28
Ne morem se postavit nad boga, ker ga ni ! Jaz ne verjamem v njega, niti si ga ne ustvarjam !

Ostali, ki pa verjamete v njega, oz. ste si ga ustvarili po svojih omejenih pogledih, sami zelo dobro rušite njegov obstoj...tudi ti in ne samo kopron...:rolling:
Ti, ki veruješ v popolno bitje imenovano bog, trdiš da sem se jaz nepopolen, postavil nad njega...s tem si ga sam degradiral, oz. zanikal njegov obstoj...:clown:
Ljubezen je trpljenje, popolno bitje pa ne trpi...ali pač?

Ampak, Pikado, veš, da se mi čedalje bolj zdi, da čedalje bolj mešaš vse stvari + pojme :dontknow: :rolling: :( :nonono: ;) .
In tudi o razliki med človeškim razmišljanjem in med Božjim razmišljanjem ti je bolj malo znanega :( .

Lipovnik
11.03.2007, 21:35
Look who's talking

paradox
11.03.2007, 22:08
...hvala vsem za zabavo :rolling: :rolling: :2thumbs:

kopron
12.03.2007, 12:42
Meni to niti najmanj ni v nekakšno zabavo:O :nonono: :O ... je mi pa ( še vedno ) - v veselje:2thumbs: :angel: :)

Pikado
12.03.2007, 13:12
Ampak, Pikado, veš, da se mi čedalje bolj zdi, da čedalje bolj mešaš vse stvari + pojme :dontknow: :rolling: :( :nonono: ;) .
In tudi o razliki med človeškim razmišljanjem in med Božjim razmišljanjem ti je bolj malo znanega :( .
Božje razmišljanje je samo in nič drugega kot človeško razmišljanje...

Pikado
12.03.2007, 13:15
...hvala vsem za zabavo :rolling: :rolling: :2thumbs:
Bog bi moral biti, če že mora obstajati, en dober, popoln klovn...:clown:
Pa so vsi bogovi zategnjeni do daske, odraz glav, v katerih so nastali...

kopron
12.03.2007, 23:02
Božje razmišljanje je samo in nič drugega kot človeško razmišljanje...

Jah, no, seveda, saj te razumem:( . Tebi je to čiiisto logično :clown: . Ker pač ne vidiš dlje od samega sebe :nonono: . In, tako si sam sebi tudi bog :approve: . Vendar ti še veliiiko manjka , prjatu',... dolga bo še pot , do Pravega Boga, ki pa je delno tudi v tebi, ampak ...
Grem spat zdej,:sleepy: ... morm hmal ustat zju3 , ajd' :sleepy:

shem_me_zion
18.03.2007, 08:48
Glede na to, da je na svetu ogromno bogov, je to jasen dokaz, da neomejen bog ne obstaja, ker je bog samo nerazumni produkt omejenega človeka....če bi bog res obstajal, si ga omejeno bitje ne bi moglo predstavljati, ker bi presegal njegove zmožnosti predstave...bogoljubci so dokaz neobstoja boga...

To je jasno neumnost.

Na svetu je ogromno bancnih racunov. Torej (po tvoji logiki) ne obstaja pojem bancnega racuna, kaj sele bancni racun.

Ce bi HIV obstajal, si ga omejeno bitje ne bi moglo predstavljati, ker bi presegal njegove zmožnosti predstave...AIDSaljubci so dokaz neobstoja HIV...

Odlicna argumentacija.

Pikado
18.03.2007, 11:24
To je jasno neumnost.

Na svetu je ogromno bancnih racunov. Torej (po tvoji logiki) ne obstaja pojem bancnega racuna, kaj sele bancni racun.

Ce bi HIV obstajal, si ga omejeno bitje ne bi moglo predstavljati, ker bi presegal njegove zmožnosti predstave...AIDSaljubci so dokaz neobstoja HIV...

Odlicna argumentacija.
Ni neumnost...
Če si že uporabil bančne račune...ali trdiš da na svetu obstaja en sam bančni račun ?
Nihče ne trdi da ne obstaja pojem boga...
HIV ni nekaj popolnega in neomejenega, njegov obstoj je dokazan in ne obstaja samo kot pojem!

kopron
18.03.2007, 22:22
Uuuf, Pikado, si trd ( lesen ) :rolling: . Je pa Shem_me _zion podal dobro primerjavo ( čeprav nasprotno-negativno ) z HIV :O . Nekako tako zgleda Bog ...: je prisoten po vseh Vesoljih ( kot HIV po Zemlji ) , pa vendar tudi v vsakem posamezniku ( tudi HIV imamo menda vsi, razvije pa se z oslabljenjem imunskega sistema ) .:D ( kot dobro + zlo v vsakem od nas :O )
No, pa LP, B:2thumbs:

slehernik
18.03.2007, 22:45
Uuuf, Pikado, si trd ( lesen ) :rolling: . Je pa Shem_me _zion podal dobro primerjavo ( čeprav nasprotno-negativno ) z HIV :O . Nekako tako zgleda Bog ...: je prisoten po vseh vesoljih ( kot HIV po Zemlji ) , pa vendar tudi v vsakem posamezniku ( tudi HIV imamo menda vsi, razvije pa se z oslabljenjem imunskega sistema ) .:D
No, pa LP, B:2thumbs::dead: