Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Izziv generacije rojene okoli leta 1980

protein
10.03.2007, 10:43
Ne vem,men se zdi mal čudn par stvari v tej Sloveniji:
-delam kot redno zaposlen,plačujem davek,pa morm še plačevat dodatno zavarovanje za zdravstvo,k da tega ne morjo odtegnt že pr itaq velkem odteglaju od plače (ker če je tko,če ne plačaš dodatnega,morš plačat vse operacije,k da nimaš niti osnovnega pokritega)..torej,zakaj pol plačujem osnovnega,pa morm še dodatnega-upam,da mi bo znal kdo odgovort,sam si ne znam
-del moje plače gre za pokojnino,tud mojih staršev,sam oni bojo mel tok mal pokojnine (kot najbrž večina vaših),da jim bom mogu še mal plače zravn dat (ker mam pač slabo vest,če ne bi,ker so tud oni zame skrbel)...sam po drugi strani pa plačujem za svojo pokojnino,k pa itaq vemo,da bo simbolična,al pa je ne bo,če bo tkole šlo naprej....
-ali se mi splača vlagat v pokojninske sklade in si probat vsaj tko nekak pokojnino prslužt (če jo bom sploh vidu,glede na to,da se delovna doba zvišuje in bom najbrž delu do dneva,ko grem v leseni piđami spat)
-pa kako si nej pr teh odteglajih prvoščm še stanovanje?:)

Soleil
10.03.2007, 18:09
Dobra tema.

Glede prispevkov od plače, bi se lahko šli Ameriko in bi mesečno dobivali bruto zneske, potem pa bi s tem denarjem delali kar bi hoteli. S časoma bi najbrž dobili kar lepo število takih "norcev", ki si ne bi plačevali ne socialne varnosti, ne za pokojnino. In ke smo še vedno "socialna" država, bi taki ljudje postali breme dežave, ki pa zanje tudi ne bi imela več kje vzeti.

Dodatno zavarovanje si pač plačujemo sami; zakaj pa ne vem, navsezadnje pa tudi zato, ker se je vse skomercializiralo in imamo več zavarovalnic in paketov zavarovanj. Trg je naredil svoje.

Pokojnina mene ne skrbi. Zakaj? Ker bom tako ali tako delala do starosti, če me ne bo že prej pobralo. Opažam, da v moji okolici vse pogosteje umirajo mladi ljudje; vzroka sta infarkt ali rak. Stari pa redno hodijo na obiske k zdravniku (zgleda, da imajo kar precej prostega časa), da jim merijo pritisk, ker srbno pazijo nanje, da ne bi slučajno kdo umrl.

Stanovanje? ***eš stanovanje ... Če imaš gotovino, si ga kupi. Kredita se ti ne splača jemati, ker ga preplačaš vsaj enkrat. Če hočeš imeti če za živeti, potem ti ne preostane nič dugega kot, da vzameš kredit na 20-30 let, tam pa so obresti velike. V tem primeru se bolj splača najem - preračunaj.

protein
11.03.2007, 12:36
JAh,mal smešn mi je,da nekak plačevanje obveznega zdravstvenega zavarovanja ne pokrije tud dodatnega in če bi država še odtegnla za tist dodatno in sama dala eni od zavarovalnic ali dvema (da ne bi rekl,da je monopol),je to res blem?ker v šopu položnic me še to zmer čaka,znesek je minimaln,sam slabe volje sm pa zmer:)
Glede pokojnine se strinajm se s tabo...a pol hočš rečt,da si plačujem pokojninski steber,da bo nekdo za mano,k bo pokaseru se meu lepo na havajih dva tedna?:)je pa res,da vse več folka umira mladega...tko to je...sej sam sm tud deloholik,plača je kul,sam mam pa vrstnike,k je pa to blem...in smo mel zanč eno debato...
stanovanja pa upam,da bojo kej cnej kmal,ker drgač bom šel v podnajemniško in ceu lajf daju za najemnino,na konc pa še nč nau mojega...al pa če sm doma do mal čez 30tega,pa pol skešeram...

ekica
11.03.2007, 19:37
v manjsih mestih se lahko kupi garsonjera za 5 do 6 miljonov nasih bivsih tolarjev, pol od tega lahko prisparas skupaj s starsi, ce kako leto do tri delas in zivis pr njih, pol pa vzames kredit na 10 let in mas flat, ce ga ze kupujes sam.:dontknow:

maajde
11.03.2007, 21:30
Glede pokojnine ne razumem zakaj se tako sekirate glede tega če nekateri ne bodo varčevali. Je to pač problem teh ljudi. Sam osebno menim, da bi s tem spremenili sistem na veliko boljši in učinkovitejši. Več varčevanja in s tem več denarja, standarda. Seveda pridnih delavcev.

Problem stanovanj je pa že od leta 1930. Že takrat je bilo tako hudo.

Za konec; želim si da bi tudi v Sloveniji dobili svojega ostrostrelca Legijo, da pospravi par politikov in da bi ti začeli delati v korist vseh in ne samo za svoj žep.

mertseger
11.03.2007, 21:50
zadnjič sem gledal mislim da so bila trenja ali pa odmevi in je bil tist državni sekretar iz ministrstva za finance ( al, pa gospdarstvo) sej vse kar je rekel so ostali spodbijal....model je res bedat ampak tista je najbolj....današnja mladina namesto da bi šparala za pokojnino pa šparajo za avto pa za stanovanje....lol kot da ti bo država kupila stanovanje... sej sem že začel šparat za pokojnino upam da se bo v 50 letih dost nabral......sam kje je pa še hiša pa avto pa otroc pa......:(

Katrin
11.03.2007, 22:55
v manjsih mestih se lahko kupi garsonjera za 5 do 6 miljonov nasih bivsih tolarjev, pol od tega lahko prisparas skupaj s starsi, ce kako leto do tri delas in zivis pr njih, pol pa vzames kredit na 10 let in mas flat, ce ga ze kupujes sam.:dontknow:

Odlično, nakar imaš pri 35-40 letih garsonjero, kjer ne moreš riti obrnit, ne da bi obdrajsal z njo še partnerja...

protein
12.03.2007, 13:31
kdaj pa paše,da partner ne more mim tebe,da se ne podrajsa ob:)
ja,valda,šparu bom za pokojnino...pol bojo pa neki šli kupovat,recmo avion,pa bom še brez tega,kar sm naberu 50let...eetaq da je kul met za flet,pa avtoček...sm gledu ene mejhne hišce za mlade družine....hura,40mio:)pa kje nje pr enmu mejhnem pamžu najdem še 40miotov za bajto dam na stran,pa zavarovanje,....ker suport...da o tem,da so hotl narest splav ultra zasoljeno plačljiv,ne govorim...
Sm računu,da dva družinska partnerja rabta 1600Eur,če mata otroka,s to predpostavko,da mata stanovanje&avto,pa da vsak obisk štecune ni treba gledat v denarnico....

kapara
21.03.2007, 12:31
kdaj pa paše,da partner ne more mim tebe,da se ne podrajsa ob:)
ja,valda,šparu bom za pokojnino...pol bojo pa neki šli kupovat,recmo avion,pa bom še brez tega,kar sm naberu 50let...eetaq da je kul met za flet,pa avtoček...sm gledu ene mejhne hišce za mlade družine....hura,40mio:)pa kje nje pr enmu mejhnem pamžu najdem še 40miotov za bajto dam na stran,pa zavarovanje,....ker suport...da o tem,da so hotl narest splav ultra zasoljeno plačljiv,ne govorim...
Sm računu,da dva družinska partnerja rabta 1600Eur,če mata otroka,s to predpostavko,da mata stanovanje&avto,pa da vsak obisk štecune ni treba gledat v denarnico....

Naši vladni mafiji je vse eno, kako bo živel človek. Ti, ki so pri koritu se bodo že znajdli in od davkoplačevalcev potegnili čiveč, da bodo oni lahko živeli na veliki nogi.
Počasi , zelo počasi se že približujemo ameriškemu sistemu.
Če boš imel denar si boš lahko privoščil stanovanje ali hišo, avto, se pravi solidno življenje.
Če tega ne bo, se bodo začela graditi ciganska naselja, katera sedaj tako kritiziramo. Grajena bodo iz stare zarjavele pločevine, odpadnega materiala iz lesa in podobno.
Ne, to ni znanstvena fantastika ampak realna prihodnost, ki se bo dotaknila tudi nas slovencev, če bomo dovolili tej mafiji, da nas zavrže kot kup smeti.

Dalmatinec
01.04.2007, 01:29
Kar smo hoteli imeti - to sedaj imamo....:dontknow:

Irina
01.04.2007, 03:02
-delam kot redno zaposlen,plačujem davek,pa morm še plačevat dodatno zavarovanje za zdravstvo,k da tega ne morjo odtegnt že pr itaq velkem odteglaju od plače (ker če je tko,če ne plačaš dodatnega,morš plačat vse operacije,k da nimaš niti osnovnega pokritega)..torej,zakaj pol plačujem osnovnega,pa morm še dodatnega-upam,da mi bo znal kdo odgovort,sam si ne znam
-del moje plače gre za pokojnino,tud mojih staršev,sam oni bojo mel tok mal pokojnine (kot najbrž večina vaših),da jim bom mogu še mal plače zravn dat (ker mam pač slabo vest,če ne bi,ker so tud oni zame skrbel)...sam po drugi strani pa plačujem za svojo pokojnino,k pa itaq vemo,da bo simbolična,al pa je ne bo,če bo tkole šlo naprej....
-ali se mi splača vlagat v pokojninske sklade in si probat vsaj tko nekak pokojnino prslužt (če jo bom sploh vidu,glede na to,da se delovna doba zvišuje in bom najbrž delu do dneva,ko grem v leseni piđami spat)

Pred slabim mesecem dni sem odprla temo"Kaj mi je prinesla demokracija" (mogoče ne najbolje izbran naziv teme). Razpravljali smo na vse možne načine, ampak kakor "fil rouge" so se nizali odgovori in razlage, da sem/smo yugonostalgični in podobno. Silno radovedna sem kakšene odgovore boste nanizali mladcu, ki res nima s preteklostjo ničesar, ampak tudi sedanjost in prihodnjost se mu ne zdita, da sta dobro zastvljeni.

lila5
01.04.2007, 14:47

Sistem dodatnega zavarovanja se tudi meni zdi nesmiseln v taki obliki kot je sedaj......ker če dodatnega zavarovanja nimaš nisi upravičen niti do tistega dela, ki naj bi ti ga krilo osnovno zavarovanje..........torej nam dodatno zavarovanje ne prinaša nobenih "dodatnih ugodnosti" in je praktično osnovno zavarovanje, ki bi nam ga brez problema lahko "trgali" tudi od plače........

Pri pokojninah pa je tako.....smo v nekem prehodnem obdobju in smo še vedno socialna država in moramo pač plačevati tudi za pokojnine naših staršev oz. današnjih upokojencev in poled tega tudi še za svojo pokojnino za katero pa danes skoraj ne moremo vedeti kakšna bo, ko bomo šli mi v pokoj.........

Kako pa bo s tvojim vlaganjem v razne pokojninske sklade pa se boš moral odločiti sam.......jaz sama ne vlagam in ne mislim tega početi.......zdaj, ko sem mlada potrebujem več denarja kot ga bom potrebovala ko bom imela 60 in 70 let, ko bo stanovanjski problem v celoti rešen, potrebe bodo tudi verjetno manjše kot so sedaj, otroci bodo verjetno tudi že v službah in če bom takrat dobila 50 % tega, kar prejmem danes, bo šlo.....mogoče pa penzije niti dočakala ne bom;) .......

arturius
26.04.2007, 15:59
Kar se dodatnega zavarovanja tiče, je čista bedarija. Sam si ga sicer plačujem, ampak to bi res moralo biti vključeno v osnovno zavarovanje.

Kar pa se tiče pokojnin, pa nam je vsem jasno, da s tako nataliteto naše pokojnine nimajo prihodnosti. Edina realna in relativno hitra varianta je pač privabiti čim več gastarbajterjev in jim dati redne službe ter jih pametno integrirati v našo družbo in ne getoizirati. Saj vseeno, če svoje prihranke pošiljajo domov, glavno da plačujejo pokojninsko in zdravstveno zavarovanje, pa se stvari lahko popravijo.

Seveda pa bi najprej bilo treba ustvariti dovolj delovnih mest zanje. In glede na to, da jih trenutno primanjkuje tudi za obstoječe slovenske državljane, se mi zdi, da bo treba začeti varčevati za pokojnino.

lila5
26.04.2007, 17:13
Po drugi strani pa se spet pojavi vprašanje, če bi bila nataliteta višja, kje bi zaposlili vse bodoče delavce, če že zdaj povpraševanje po delovnih mestih krepko presega ponudbo.........delovna doba že zaposlenih delavcev pa se tudi vedno bolj podaljšuje..........

Michelinko
26.04.2007, 20:47
Po drugi strani pa se spet pojavi vprašanje, če bi bila nataliteta višja, kje bi zaposlili vse bodoče delavce, če že zdaj povpraševanje po delovnih mestih krepko presega ponudbo.........delovna doba že zaposlenih delavcev pa se tudi vedno bolj podaljšuje..........

Ja, sej ... Stari delajo in jim podaljšujejo delovno dobo, mladi pa pohajajo, ker ne morejo dela dobit. :dontknow:

Restraint
30.04.2007, 22:39
Ja, sej ... Stari delajo in jim podaljšujejo delovno dobo, mladi pa pohajajo, ker ne morejo dela dobit. :dontknow:
Ni vse tako enostavno, če bi bilo tako enostavno, bi problem že zdavnaj rešili.

Montenegro
01.05.2007, 05:00
Tito bi nam dal stanovanje zastonj:)))) a veste zakaj mladi pohajajo? eni ker so leni, drugi ker jih dela ki so prosta enostavno ne zanimajo in tretji ta pametni ki nebojo lomili hrbet za 100 poscanih tisoč tolarjev starih. Vem da je to slabo razmisljanje da je treba delat pa magari za 50tisoč. ampak to enostvano ni dovolj denarja da človek NORMALNO, NE PA RAZKOŠNO živi! Kaj pa če mlad človek hoče it na svoje? ste videli kolko se naprimer pri nas v kopru oddajajo garsonjere? 300 -500 eur mesečno PLUS stroški. NOBEDEN NI BUDALA DA BO CEL MESEC DELAL V TOVARNI ZA ODPLAČAT STANOVANJE, kje pa je hrana oblačila itd.? NI hvala

dzuko
03.05.2007, 10:04

Hm..kaj je zate manjše mesto? Gabrovka? Beltinci? Spodnja Kungota?

bob marley
03.05.2007, 10:26
npr. iz prve roke, v Sevnici - 1 ura do Lj, Zagreba in dobre pol ure do Celja:dontknow:

Luka2k
03.05.2007, 15:47
Zato pa ni čudno, da gre folk delat in živet v tujino...
Ni perspektive tle pr nas...

Katrin
03.05.2007, 16:32
npr. iz prve roke, v Sevnici - 1 ura do Lj, Zagreba in dobre pol ure do Celja:dontknow:

Čudovito, v službi sem 9 ur, 2 uri na poti... v tem tempu bi otroke še uspela naredit, ampak kaj ko jih potem do enega 20. leta ne bi več videla...

NaceM
03.05.2007, 18:38
Za pokojnino ne vem, kaj se tako sekirate. Sam zase vem, da verjetno do pokojnine tako ali tako ne bom prišel, če pa bom prišel, bom pa tako ali tako delat hodil še z britofa. :D Nadalje.. Meni se pa zdi tak pokojninski sistem dober, ker včasih se je dogajalo, da je človek plačeval v pokojninsko blagajno vse življenje, umrl pa malo preden je zaključil z delovno dobo. Pa si se za tisti denar lahko obrisal pod nosom. Sedaj pa.. Koliko našparaš.. Toliko imaš.. That's it.

Stanovanja? Hmm.. Kako že gre tista praviljica.. Nekoč je živel en dober mož, dober do nekaterih... Pisal se je Jazbinšek... In poceni je zrihtal določenim ljudiem stanovanja, da lahko le-ta dražje prodajajo.. :D Tako je to... Če jadikuješ ne pomaga. Nekaj narediš na to temo.. Ali pa nič ne narediš.

NaceM
03.05.2007, 18:39
Čudovito, v službi sem 9 ur, 2 uri na poti... v tem tempu bi otroke še uspela naredit, ampak kaj ko jih potem do enega 20. leta ne bi več videla...

Jaz sem isto toliko na poti, pa sem konkretno bližje službi doma (po kilometrih seveda). :D Zaradi prometne politike pa zgubim, če grem ob 7h v službo cca 50 min v eno smer, če grem pa ob 8.15 v službo pa samo 25 min v eno smer. :D :D

DrOnyx
04.05.2007, 10:03

To se pa strinjam. Vsi bi radi živeli v Ljubljani in jamrajo, kako stane 40 kvadratov stare luknje 20 starih milijonov. :dontknow:

DrOnyx
04.05.2007, 10:07
Stanovanja? Hmm.. Kako že gre tista praviljica.. Nekoč je živel en dober mož, dober do nekaterih... Pisal se je Jazbinšek... In poceni je zrihtal določenim ljudiem stanovanja, da lahko le-ta dražje prodajajo.. :D Tako je to... Če jadikuješ ne pomaga. Nekaj narediš na to temo.. Ali pa nič ne narediš.

Nekoč sem za eno mojo bivšo sodelavko izračunal, da je samo z možnostjo odkupa službenega stanovanja za par tisoč mark prosto po Jazbinšku z današnjo ceno tega stanovanja v Ljubljani zaslužila toliko, kot bom jaz praktično zaslužil v celem življenju, če bi ves zaslužek vsa leta privarčeval in nič jedel.:veryevil:

He,he,he... Jazbinška bi morali nekateri častiti kot boga. Vsaj jaz ga bi.

besoft
04.05.2007, 15:05
Naši vladni mafiji je vse eno, kako bo živel človek. Ti, ki so pri koritu se bodo že znajdli in od davkoplačevalcev potegnili čiveč, da bodo oni lahko živeli na veliki nogi.
Počasi , zelo počasi se že približujemo ameriškemu sistemu.
Če boš imel denar si boš lahko privoščil stanovanje ali hišo, avto, se pravi solidno življenje.
Če tega ne bo, se bodo začela graditi ciganska naselja, katera sedaj tako kritiziramo. Grajena bodo iz stare zarjavele pločevine, odpadnega materiala iz lesa in podobno.
Ne, to ni znanstvena fantastika ampak realna prihodnost, ki se bo dotaknila tudi nas slovencev, če bomo dovolili tej mafiji, da nas zavrže kot kup smeti.

Mene samo zanima kakio si pa Vi predstavljate rešitev teh problemov? Čisto realno je, da če imaš denar si lahko privoščiš vse, če ga nimaš pa itak nič. Težava se pojavi pri vprašanju, zakaj ljudje nimajo denarja oz. zakaj raje kot ureditev stanovanja ali pa reševanje stanovanjskega problema ljudje kupujejo avtomobile in živijo iz dneva v dan ? Enostavno zato, ker država to podpira z socialnimi pomočmi. Nobeden, ki je delal in je bil vajen dela in je izgubil službo še ni umrl od lakote z tem da mnogi prejemajo pomoč in se jim živo j*** za vse.
Skratka dela je dovolj, če ne v tovarnah je dosti zemlje neobdelane....ampak se pojavi drugi problem...jara gospoda.

Knez
04.05.2007, 19:15
Ok, kar se penzije tiče, sem se jaz že sprijaznil, da je ne bom dočakal in da bom rintal vse do bridkega konca.

X-wrt
13.05.2007, 19:39
Trenutno znaša penzija 72.5% najvišjega zneska prihodkov v 18 mesecih.
in ta znesek (72.5%) bo čez 10-20 let znižal na okoli 50% saj bo enostavno preveč penzionstov in premalo delovno aktitvnih, ki bi plačevalu v blagajno.
Je pa hudič kako varčevati če ti nič ne ostane za varčevat :(

Soleil
15.05.2007, 06:02
Jaz mislim delati čim dlje.

bico
11.08.2007, 10:01
Razmišljam o selitvi v drugo državo.:rolling: :rolling: :rolling:

Katrin
11.08.2007, 19:51
Koliko časa že?

primorski
29.08.2007, 00:44
Tukaj znate govoriti , a kdo bo pa dejanja izvedel da bo kaj bolje?
Dejanja vedno prepuščamo parazitom, kaj?

Glede varčevanja:
Dobro vprašanje, zakaj varčevati?
Če ne bi nihče varčeval od česa naj bi živelo teh naših par tisoč parazitov???
A se zavedate koliko siromakov v kravatah bi imeli na ulicah?
Usmilite se jih narod, usmilite!!!
Ko jih boste pa potrebovali vas bodo najprej vprašali koliko ste privarčevali, a.
Dobro naštudirana zvijača.

Pa vsa dobra podjetja prodati tujcem da bodo naši otroci imeli za koga spet delati tako kot so naši dedki in pardedki - za slano vodo vsaj.
Kaj mnite?
Kdo naj bi ukrepal lahko pravočasno?
A je korenjak, ki si upa slinastega kravatarja potegnt s prestolčka?
Toliko v razmišljanje.
Saj ni vse tako črno.
Je še bolj :)
A zaradi svetlobe nas malo blešči.
LP vsem varčevalcem

plebs
11.09.2007, 08:43
Ja ponavadi nas od majhnega učijo da "pametnejši popušča"...

... kar je pa po moje totalno zgrešena logika, saj vsakič ko pameten popusti, pomeni da je ena budala prišla na svoje. Pomeni da budale dominirajo v naši družbi.

Da bi pa varčeval pa pomeni da imaš presežek ki ga lahko daš na stran. Večina ljudi ga nima ker živi od meseca do meseca.

gostMR
11.09.2007, 14:02
Razmišljam o selitvi v drugo državo.:rolling: :rolling: :rolling:
Tudi tako nekateri resujejo zadeve. Ceprav imas slabo pokojnino, ki je pri nas mogoce 400 evrov ali se manj. S tem ne mores prezieti, posebej ce si sam.
Ce pa gres s tem v eno revno drzavico, kjer je povprecna placa 100 evrekov, potem pa tam kar solidno zivis. Tudi k nam prihajajo starejsi ljudje s severa. Niso vec redki primeri, ko pridejo Anglezi k nam uzivat jesen svojega zivljenja.

Mowgli
11.09.2007, 15:22
Štiri strani jamranja... prispevke od naših plač dobivajo prejšnje generacije, ker so njihove prihranke zapravili prejšnji politični ekonomisti. Naše prispevke zapravljajo pa trenutni politični ekonomisti... Ko bo vrsta na nas, bo pa hec.

Očitno je to premalo moteče blejajoči publiki, da bi se našel v maniri "tekovina revolucije" kak nostalgični mandeljc in nas povedel na barikade. Na majčki ima pa vsak drugi Cheja... Mater, samo domobranci so še živi... :veryevil:

Če že mora počiti, naj pač poči čimprej. Zakaj že plačujem, in to v kapitalizmu, nekaj, česar ne bom deležen??? In zakaj bi moral imeti lastno stanovanje? Ker izvoljeni veleumi ne znajo poskrbeti za zadostno število najemnih stanovanj???

gostMR
11.09.2007, 19:09
Mowgli, saj najemnih stanovanj je ze precej, sicer se malo premalo, dabi se cene malo znizale.
Sicer pa cene dosti nizje ne bodo.
Kdor daje stanovanje v najem, ga daje zaradi profita. Praviloma bi se naj stanovanje v 40 letih poplacalo, torej vsako leto moras placati za najemnino vsaj 2,5%. Zraven pa se tekoče stroške in nekaj za profit in je realna cena tukaj.

_____
11.09.2007, 20:08
Dodatno pokojninsko je zame nateg - če bi pokojninske zavarovalnice RES skrbele za zavarovance, ali bi imeli toliko reklam za dodatno pokojninsko zavarovanje, ali bi bilo toliko zavaravalnic, če s tem ne bi imeli velikega profita? Oni od vplačanega (mojega) denarja DOBRO živijo sedaj, jaz pa naj sedaj crkujem da bom MOGOČE kdaj imel nekaj fičnikov? In še drugi pogled: mlad človek ima stroške s tem da si vzpostavi osnovne pogoje za življenje in da poskrbi za otroke. Z drugo besedo, v starih letih imaš pol manj stroškov kot na začetku svojega delovnega življenja.
Dodatno zdravstveno??? Le še en nateg s strani države.

http://www.forbes.com/opinions/2007/05/03/forbes-misery-index-oped-cx_ja_0503misery_slide_2.html?thisSpeed=15000

Grey
13.09.2007, 20:29
Zakaj 9ur? To mi ne bo nikoli popolnoma jasno - nadure. Kapitalizem ima eno veliko napako - vedno mora ekonomija kazati neko rast; posledično to zahteva čedalje daljše delovne čase.:nonono:

Katrin
13.09.2007, 20:33
V takem sistemu živimo - al se prilagodiš al pa ne. Večina ljudi nima druge alternative.

Grey
13.09.2007, 20:34
Nekaj bo treba ukrenit, ker imam počasi dovolj vsega tega kapitalističnega sranja. Osebno upam na kako svetovno vojno.

Katrin
13.09.2007, 21:11
Preveč brezciljno. Ena poštena revolucija bi čisto zadostovala...

king16
14.09.2007, 05:48
ja, zato pa sam še vedno zagovarjam socializem, ki smo ga imeli v Sloveniji do uvedbe kapitalizma ( in ne demekracije, kot danes pravimo sedanjemu režimu). Službe so potekale od 06. do 14.ali od 14. do 22. ure, sobote in nedelje doma- čas za piknike z družino, sorodniki, prijatelji; vsaj enkrat na leto na morje preko firme po sindikalni ceni, lahko pa tudi v hotel ( stvar okusa ).
Bilo je časa za družino, otroke, prijatelje, denarja je tudi še kar bilo, lačni pa tudi nismo bili.
Ja, mislim, da mlajše generecaije nikoli ne bodo poznale in okusili tako lagodnega življenja, pa naj mi nihče ne reče, da danes vsi plačujemo zaradi tega. Ne, ker je bila Juga takrat zadolžena v tujini le 22 miljard dolarjev, današnji puf Slovenije pa je v 15 letih že krepko višji, in se iz leta v leto samo še viša. pa je Slovenija ob osamosvojitvi prevzela le slabo miljardo dolga prejšne Juge.

gostMR
14.09.2007, 07:42
king16, dobro povedano. Sem v glavnem strinjam s tabo. Le da bi vseeno vsaj del tega kapitalizma mora uvesti, ker prej so se nekateri zelo polenili in tudi precej parazitov je bilo takrat vsepovsod.

Mowgli
14.09.2007, 08:02

Ponavadi da vsaj začeten zagon in optimizem, ja. Čeprav se potem itak spet vse sfiži. ;)

Katrin
14.09.2007, 17:24
To so majhni zastoji na poti do popolnega družbenega sistema prihodnosti. :)

(mimogrede, pišem iz službe)

king16
15.09.2007, 05:36
king16, dobro povedano. Sem v glavnem strinjam s tabo. Le da bi vseeno vsaj del tega kapitalizma mora uvesti, ker prej so se nekateri zelo polenili in tudi precej parazitov je bilo takrat vsepovsod.

Se strinjam. Uvest več induvidualne odgovornosti v prejšnem sistemu, odpravit birokracijo, nagnat parazite, pa bi bilo to to.

Winglet1
15.09.2007, 17:06
1.)Socializem v kakršnikoli obliki verjetno danes ob globalno kapitalističnem sistemu nebi bil vzdržen.....

2.) To glede dolgov mi nikoli ni bilo jasno....... večina takratnih velikih podjetij je delala izgubo, ki se je krila iz državne blagajne....kako potem nizka zadolženost? (Nisem nikoli videl nobenih podatkov na to temo, vendar mi ni logično kako bi lahko tak sistem oz. država dolgoročno preživela)

3.) Prav tako ne razumem argumenta, da se danes živi slabše (90% forumašev tukaj kar nekaj jamra in jamra). Če samo pogledam koliko novih nakupovalnih centrov se gradi po Sloveniji in v vseh je skoraj ob vsaki uri gneča je to en dober indic da v povprečju ljudje vseeno nekaj morejo imeti, če lahko polnijo blagajne trgovinam, ki jih je vsako leto več......drugo je npr. porast števila avtomobilov.......

king16
16.09.2007, 15:20
Ja, če sem odkrit, če pogledam na zadevo na tak način, tudi meni ni prav nič več jasno.

Pikica
18.10.2007, 13:24
Kar hudo je brati, ko "mlad" človek vpraša kako si naj kupi stanovanje in odgovor, ki je pošteno povedano še najboljši.

Kupi si ENO garsonjero 70 KM ODDALJENO iz centra mesta, ki stane od 5 do 6 MIO skupaj s STARŠI in zanjga odplačuj KREDIT 10 LET.
Kaj pa, če nimaš staršev? Kako pa naj potem plačujem prevoz do službe? Kje naj dobim denar za adaptacijo? Kje naj dobim za hrano?

Moj nasvet je, pojdite delat v tujino in si našparajte keš, potem pa pridite nazaj in tu kupite stanovanje, če vam bo Slovenija še vedno všeč.

Pikica
18.10.2007, 13:35
Nekoč sem za eno mojo bivšo sodelavko izračunal, da je samo z možnostjo odkupa službenega stanovanja za par tisoč mark prosto po Jazbinšku z današnjo ceno tega stanovanja v Ljubljani zaslužila toliko, kot bom jaz praktično zaslužil v celem življenju, če bi ves zaslužek vsa leta privarčeval in nič jedel.:veryevil:

He,he,he... Jazbinška bi morali nekateri častiti kot boga. Vsaj jaz ga bi.

Jap, zato pa je danes tako, ker če bi ga morali oni zaslužiti jim na kraj pameti ne bi padl, da bi postavili take cene, ker bi bili v pufu in bi jih že pol bankrotiral, zato bi bilo stanovanj seveda dovolj, tako pa nas to šele čaka, hočem reči, to čaka mlado generacijo.

Knez
23.10.2007, 16:18

In kakšen bi torej po tvoje bil pravičen sistem?

Katrin
24.10.2007, 21:49
Za začetek bi bila nujno potrebna očiščevalna katarza v obliki smrtonosne epidemije ali podobnega, vendar obvezno zaradi človeške neumnosti.

Winglet1
05.11.2007, 22:49
Nekaj bo treba ukrenit, ker imam počasi dovolj vsega tega kapitalističnega sranja. Osebno upam na kako svetovno vojno.

Kapitalizem je odlična zadeva, ker je dokaj pravičen.....

paradox
06.11.2007, 08:09
Kapitalizem je odlična zadeva, ker je dokaj pravičen........odlicno in dokaj ne gre skupaj :nonono: :d

Winglet1
06.11.2007, 09:38
...odlicno in dokaj ne gre skupaj :nonono: :d

...še kako gre...

doli
06.11.2007, 10:09
...odlicno in dokaj ne gre skupaj :nonono: :d

dokaj odlično = prav dobro v lepem celofanu z rožicami

king16
07.11.2007, 06:10
Kapitalizem je odlična zadeva, ker je dokaj pravičen.....

Amerika, zibelka kapitalizma ( vsaj po mojem ), pa si nekaj milijonov ljudi ne more privoščit osnovnega zdravstvenega zavrovanja,
v večjih mestih ljudje živijo v getih ( Harlem itd ), največ kriminala in to tapravega,
koglomerati, ki si s falango dragih odvetnikov lahko premagajo na sodiščih kogarkoli in to ne zato, ker imajo prav, amapak ker imajo denar;
kapitital, ki odreja administraciji, kje bo v svetu vojna in kje ne, kje bodo strmoglavili predsednika v južni ameriki in kje ne, ker je na plačilnem seznamu kakšne močne Ameriške firme itd, itd.

Po vsem tem, vsak dan videm, se s tabo enostavno ne morem strinjat.

Winglet1
08.11.2007, 10:23
No poudarjaš le negativne značilnosti......treba je pogledat celotni paket. Malo manj pesimizma in malo več realizma pa bo.....

dzuko
08.11.2007, 10:50
Za začetek bi bila nujno potrebna očiščevalna katarza v obliki smrtonosne epidemije ali podobnega, vendar obvezno zaradi človeške neumnosti.

Brezveze..na***ali bi mi, tisti "odgovorni" pa bi bili nekje varno umaknjeni...

Knez
25.11.2007, 21:17
Sej..ko človek gledat TV, ima občutek, da v tej naši državi živijo samo ultra bogati tajkuni in fizični delavci.

Ne spomnim se, da bi kdaj videl kaj o mladih izobraženih ljudeh, ki postajajo dejansko intelektualni proletariat.

Z državo, kjer si z nadpovprečno plačo ne moreš kupit niti pasje ute, če se ne zakreditiraš do vratu za 40 let (pa še starše zraven), je nekaj hudo narobe.

Davor
26.11.2007, 21:07
Sej..ko človek gledat TV, ima občutek, da v tej naši državi živijo samo ultra bogati tajkuni in fizični delavci.

Ne spomnim se, da bi kdaj videl kaj o mladih izobraženih ljudeh, ki postajajo dejansko intelektualni proletariat.

Z državo, kjer si z nadpovprečno plačo ne moreš kupit niti pasje ute, če se ne zakreditiraš do vratu za 40 let (pa še starše zraven), je nekaj hudo narobe.

Emmm emmmm emmmm....sam neki, stopnja izobrazbe s slovenskih fakultet niso neko jako merilo za izobraženost in intelektualnost....prej se boš s tem sprijaznil lažje ti bo.....

Knez
27.11.2007, 07:01
Kaj je želel pesnik povedati?

Aja sej res, v Sloveniji velja, da bolj kot si izobražen, večji butelj si.Doktorji znanosti so pa sploh za luno.

prelude
27.11.2007, 08:30

Kdo je pa kriv.Po večini pravjo zdejšna vlada,ko pa JJ napove boj proti tajkunstvu pa spet Šrota podpiramo.Kaj smo mi Slovenci ****** narod.

Davor
29.11.2007, 17:55
Kaj je želel pesnik povedati?

Aja sej res, v Sloveniji velja, da bolj kot si izobražen, večji butelj si.Doktorji znanosti so pa sploh za luno.

Da naše univerze pol ****e niso vredne.

socialist
26.01.2008, 11:57
A vi pa verjamete slučajno v stebre in takozvane sklade za pokojnino he he he . Zdaj boste šparal pol se bo pa spet en najdu k i bo vse pokradu država bo pa rekla da ni zakonske podlage za povrnitev denarja ter za pregon pol boste pa še mal za odvetnike zmetal pa bo.

Katrin
26.01.2008, 13:26
Za razliko od tega, da pač ne bi šparal pa potem tudi nič ne bi imeli?

socialist
26.01.2008, 15:11
Za razliko od tega, da si pač trgaš od ust 10 let pol si pa en kupi novega audia na tvoj račun, raje zapravim ali vržem skozi okno. Drugače imaš pa tudi druge načine varčevanja, pa si za izgubljen denar pač sam kriv ali si povečaš dobiček za lagodno upokojeniško življenje. Drugače, pa vi mladi najprej začnite šparati, da boste lahko plačali šolanje svojim otrokom.

Katrin
26.01.2008, 16:54
Ne se razburjat, samo vprašam. Ti pač raje mečeš čez okno in veš. da ne boš imel pokojnine, jaz pa vsaj upam, da jo bom nekaj imela.

ptič
27.01.2008, 09:41
Kot sem že napisal v neki drugi temi je moje mnenje in nasvet, da vlaganje v pokojninske sklade ni pametno. To je zgolj neka nova tržna niša bogatunskih umazancev, ki bi radi od ljudi zmolzli še zadnje denarje.

Winglet1
27.01.2008, 10:35
Ne se razburjat, samo vprašam. Ti pač raje mečeš čez okno in veš. da ne boš imel pokojnine, jaz pa vsaj upam, da jo bom nekaj imela.

glede na to, da je rast pokojnin usklajena z rastjo plač je vsakršno dolgoročno računanje na pokojnino izjemno nevarno....

Katrin
27.01.2008, 23:01
Kot sem že napisal v neki drugi temi je moje mnenje in nasvet, da vlaganje v pokojninske sklade ni pametno. To je zgolj neka nova tržna niša bogatunskih umazancev, ki bi radi od ljudi zmolzli še zadnje denarje.

Imaš morda še nasvet, kaj je bolj pametno?

Katrin
27.01.2008, 23:02
glede na to, da je rast pokojnin usklajena z rastjo plač je vsakršno dolgoročno računanje na pokojnino izjemno nevarno....

Nisem mislila na tisto "državno", ampak na tisto "pomagaj si sam in Bog ti bo pomagal".

ptič
28.01.2008, 07:36
Imaš morda še nasvet, kaj je bolj pametno?

Imam nasvet, ampak ta nasvet ni neka čudežna ideja, ampak trdo delo. Torej pametno je denar dolgoročno vlagati v delnice. Seveda ne nekaj na pamet, ampak je treba spremljati razmere in novice na borznem trgu. Potem je npr. v tem trenutku dobro vložiti v zlato, ki vseskozi pridobiva na ceni. Vsekakor pa se ob finančni zmožnosti splača kupiti nepremičnine na obrobju Ljubljane kjer bo čez nekaj let že priključeno Ljubljani in bodo cene takrat zrasle. Torej prihranke vložiti v donosne delnice, zlato, nepremičnine ali kam drugam kjer so razmere v realnem času ugodne.
Torej kot lahko razberete je po mojem mnenju edino, kjer lahko priskrbiš dodaten denar za pokoj način, da sam ustvarjaš in plemenitiš premoženje. Seveda pa je to veliko težje kot samo vreči denar v nek sklad, ampak je zato tudi donosen za razliko od "nategovalskih" pokojninskih skladov. Tudi če bodo te skladi delovali pod nadzorom države in ne bodo goljufali, si zapomnite, da ne boste nikoli ven dobili več kolikor boste morali vanj vložiti.

Katrin
28.01.2008, 22:34
Torej prihranke vložiti v donosne delnice, zlato, nepremičnine ali kam drugam kjer so razmere v realnem času ugodne.

Super nasvet in se popolnoma strinjam s tabo, samo mgoče za kanček realizma mu fali.
V delnice vlagat po 80 eur na mesec al pa 800 na leto, je mal žalostno. Delnice so posel za orenk denarje. Če vložiš 5.000 eur, se nekaj pozna, če vložiš 500 eur, pa bolj malo. Poleg tega je v Sloveniji je slab milijon aktivnih ljudi. Vsi pač ne morejo biti borzni experti in slediti borznim premikom.
Za nrepemičnino tudi potrebuješ resne denarje in resnici na ljubo, če bi imela dovolj za nepremičnino, me ne bi skrbela pokojnina.
Problem je v tem, da si večina ljudi lahko mesečno trga od 50 do 100 eur. Pri takih zneskih nisi ne vem kako dojemljiv za tvegana vlaganja. Paradoksalno mene izguba 1.000 eur na borzi veliko bolj boli, kot nekoga, ki si lahko privošči vložit 10.000 eur, ker ima verjetno drugačno zalednje.

ptič
29.01.2008, 07:27
Super nasvet in se popolnoma strinjam s tabo, samo mgoče za kanček realizma mu fali.
V delnice vlagat po 80 eur na mesec al pa 800 na leto, je mal žalostno. Delnice so posel za orenk denarje. Če vložiš 5.000 eur, se nekaj pozna, če vložiš 500 eur, pa bolj malo. Poleg tega je v Sloveniji je slab milijon aktivnih ljudi. Vsi pač ne morejo biti borzni experti in slediti borznim premikom.
Za nrepemičnino tudi potrebuješ resne denarje in resnici na ljubo, če bi imela dovolj za nepremičnino, me ne bi skrbela pokojnina.
Problem je v tem, da si večina ljudi lahko mesečno trga od 50 do 100 eur. Pri takih zneskih nisi ne vem kako dojemljiv za tvegana vlaganja. Paradoksalno mene izguba 1.000 eur na borzi veliko bolj boli, kot nekoga, ki si lahko privošči vložit 10.000 eur, ker ima verjetno drugačno zalednje.

Saj to je ta "tragedija", da se revnejši in manj razgledani ne bodo ukvarjali s raznoraznimi vlaganji v delnice, zlato, nepremičnine ipd. Torej vlagali bodo tja kjer je najlažje, se pravi v razne pokojninske sklade, kjer pa ne bodo nič profitirali.

Soleil
02.02.2008, 09:26
ja, zato pa sam še vedno zagovarjam socializem, ki smo ga imeli v Sloveniji do uvedbe kapitalizma ( in ne demekracije, kot danes pravimo sedanjemu režimu). Službe so potekale od 06. do 14.ali od 14. do 22. ure, sobote in nedelje doma- čas za piknike z družino, sorodniki, prijatelji; vsaj enkrat na leto na morje preko firme po sindikalni ceni, lahko pa tudi v hotel ( stvar okusa ).
Bilo je časa za družino, otroke, prijatelje, denarja je tudi še kar bilo, lačni pa tudi nismo bili.
Ja, mislim, da mlajše generecaije nikoli ne bodo poznale in okusili tako lagodnega življenja, pa naj mi nihče ne reče, da danes vsi plačujemo zaradi tega. Ne, ker je bila Juga takrat zadolžena v tujini le 22 miljard dolarjev, današnji puf Slovenije pa je v 15 letih že krepko višji, in se iz leta v leto samo še viša. pa je Slovenija ob osamosvojitvi prevzela le slabo miljardo dolga prejšne Juge.

Saj je bilo lepo, ampak tega je moralo biti enkrat konec. Dolg bi naraščal, inflacija tudi, enkrat bi se ta pravljica sesula sama od sebe.

nattka
02.02.2008, 09:42
Saj je bilo lepo, ampak tega je moralo biti enkrat konec. Dolg bi naraščal, inflacija tudi, enkrat bi se ta pravljica sesula sama od sebe.

a zdaj imamo pa happily ever after ...

Dalmatinec
02.02.2008, 23:31

Jap, zato pa hvalabogu zdaj nimamo inflacije, in tudi zadolženi nismo kajne?

Če verjameš...:veryevil:

king16
03.02.2008, 09:20

Za marskikoga v demokratični Slkoveniji se je pravljica iz 90 let že sesula in to po šele 15 letih.
Se pa strinjam, da tako, kot se je dogajalo v jugi od 1984 dalje, dolgo ne bi šlo in tudi ni šlo. Ampak zopet, to se je dogajalo zaradi jugo politikov, sam sistem je bil dobro nastavljen.