Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : SiOL WiMax

madpanter
02.04.2007, 08:38
Skrata priklopili so prvega testnega uporabnika. Zdej pa naj kdo od uradnikov pove kake so kaj možnosti, da postanem tudi jaz testni uporabnik, oziroma kam se je treba obrniti ali prijavit :), ker kjer živim ni nobene možnosti širokopasovnega priključka :mad:

http://24ur.com/naslovnica/novice/it/20070330_3093647.php

wishmaster
02.04.2007, 09:07
Raje čakam še 10 let na optiko ali pa VDSL2 in imam stari paket 2/384, kot pa da bom šel na neko tehnologijo, ki še deluje manj zanesljivo kot VDSL2.

madpanter
02.04.2007, 09:43
Ja sam če ni druge možnosti kot analogni modem oziroma mobitel gprs pa še ta levo dela je to več kot odlično pa tudi če dela samo polovico dni v mesecu :blush: . Nažalost taka je situacija :P

tk2398
02.04.2007, 21:46
Tudi mene to zanima, pa lahko bi imel kaj prednosti oz. privilegijev, samo ne vem tocno, na koga se obrnit :dontknow:

Dr. MadMan
03.04.2007, 15:50
Jaz bi tudi se prijavu pa še v tem območju sem kot tale uporabnik! kje se prijavim za testerja? A je kdo od SiOLa sploh na forumu?

wishmaster
03.04.2007, 16:21
Rabiš samo Veze In Poznanstva, pa lahko imaš še optiko bogu za hrbtom.

Veron
03.04.2007, 16:46
Rabiš samo Veze In Poznanstva, pa lahko imaš še optiko bogu za hrbtom.
Sm lahko tvoj prjatu? :approve:

howrude
03.04.2007, 18:10
sam kaksne bodo pa cene ? a se bo tudi racunalo glede na kolicino prenesenih podatkov ? ker to bi bilo ektremno drago za alternativo dsl prikljuckom
ker naprimer ze sedaj ne vem ce se mi sploh splaca nabavit hsdpa telefon. ker je lahko kriza ce te v tujini "malo prevec zanese" pri downloadu

howrude
03.04.2007, 18:12

jaz bi najraje rekel "storz a bi bil ti moj prjatu"
ker tisto se menda se najbolj obrestuje na siolu :)

wishmaster
03.04.2007, 18:21

Nimam jaz nobenih prioritet pri Telekomu. Če bi jih že imel, bi že bil z vdsl2 paketom 5/2 zadovoljen. Prioriteto imam pa res pri tem, da me lahka vsi je*ejo v glavo. Si bom pač moral brezžični link iz mesta zrihtat, kjer bi že z malo boljšo anteno delovalo kot se šika.

missClause
03.04.2007, 21:29
ma to se že zdaj da narest... samo si deliš z nekom internet... ampak to nima tukaj nič ne Siol, ne Telekom.. to bi bla vaša domena, ter vaši interni dogovor kako in kaj... pa delite si stroške..

wishmaster
03.04.2007, 22:45
A sem Telekom obsojal kaj ? Seveda je vse stvar dogovora. Da pa 2 km iz mesta ne morš imeti vredu interneta je pa že tudi ...... .

missClause
04.04.2007, 14:46
hja no.. zdaj je odvisno kaj podpira tvoja centrala in še najbolj pomembno je to koliko km kabla imaš od centrale do tvoje hiše... ;)

wishmaster
04.04.2007, 14:59
Centrala podpira zankrat samo ADSL2+. Oddaljen sem pa 2,5 km po kablu. Samo pri nas je problem v kablovju. Omrežje se je leta 1990 gradilo na pol.

missClause
04.04.2007, 15:18
hja kej če si toliko oddaljen, je še najboljše da ostaneš na starem paketu, ali pa da narediš prehod na novo shemo in počakaš da v bližnji prihodnosti počakaš da pride optika do tvoje centrale...

wishmaster
04.04.2007, 15:23
Imam optiko 300 metrov od hiše :D :D :D. Pa so mi že na krajevni skupnosti zabičal, da se nič ne bo več razkopaval.

missClause
04.04.2007, 15:48
če na krajevni skupnosti so rekli ne optiki, pol se lahko ti pod nosom obrišeš :rolling:

madpanter
16.04.2007, 09:23
Torej noben siolovec se še ni oglasil, da bi kaj več o tem povedu:( :sad: .

RudiBr
24.04.2007, 20:37
Siolovcev ni več. So samo še Telekomovci, ki pa še niso našli teh forumov. ;)

wishmaster
24.04.2007, 20:49
Res bi že bilo lepo od koga od Telekomovcov, da bi se malo razpisal, kdaj lahko wimax pričakujemo.

janezpesec1
25.04.2007, 17:55
Menda cez pol leta, beri http://www.dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/241654/

wishmaster
25.04.2007, 18:12
Komercialni zagon pričakujejo čez približno pol leta, takrat pa bodo, pravi, pokrivali 15 odstotkov prebivalstva v vsej Sloveniji in pet odstotkov prebivalcev na podeželju.

Pa seveda spet v mestih :veryevil: .

DrOnyx
14.05.2007, 09:03
Kakor opažam, se bomo kmalu prebivalci delili na tiste, ki živijo v mestih in lahko izbirajo med 5-10 ponudniki dostopa v internet, pri čemer jim iz omarice gleda nekaj optičnih kablov različnih ponudniov in tiste, ki živijo na "podeželju", pri čemer je podeželje lako že vas nekaj kilometrov iz Ljubljane, kjer ti ostane samo stari analogni modem, pa še ta se poveže z nekaj kb na sekundo.

Sam sem upal na WiMax, ker mi Telekom ne omogoča ADSL zaradi tega, ker nas baje več uporablja isto fizično žico. Samo kakor sedaj berem, bo tudi ta tehnologija predvsem uporabljena za "ruralna naselja" kot je center Ljubljane, medtem ko na "podeželju" bo še vedno zadeva nepokrita, ker se preprosto ne izplača.

Res da imajo v koncesiji klavzulo, koliko procentov podeželja morajo pokriti s signalom, samo dvomim, da bo šel APEK z inštrumenti na teren preverjat, če je temu res tako.

ADSL priklop v internet bi morala biti pravica in ne milost telekomunikacijskega "giganta", ki so ga večinoma sofinancirali državljani v komunizmu. :veryevil:

wishmaster
14.05.2007, 09:20
Brezveze vse skupaj. V mestih ne veš kaj bi izbral. Si pa iz mesta 1,5 km zračne linje, pa lahko imaš samo enega ponudnika, pa še to ne dela kot bi moralo zaradi kvalitetne linje. APEK ne bo šel nič preverjat. Ker je v mestu samo prebivalstvo, drugje ga ni. Glih tisti, ki smo največ plačevali za telefonski priključek nimamo sedaj skoraj nič.

dkivi
14.05.2007, 09:51
slaba stran wimaxa je med drugim tudi to da ga že sneženje močno ovira....pa še max DL\UL je možen samo v primeru da se s tvoje lokacije vidi oddajnik...lahko si 500m od njega pa če je vmes hrib ali večja zgradba se poslovi od neta :nonono:

DrOnyx
14.05.2007, 10:23
slaba stran wimaxa je med drugim tudi to da ga že sneženje močno ovira....pa še max DL\UL je možen samo v primeru da se s tvoje lokacije vidi oddajnik...lahko si 500m od njega pa če je vmes hrib ali večja zgradba se poslovi od neta :nonono:

Kaj pa je drugače pri kablih? Če si en kabel delimo več telefonistov, se lahko poslovim od ADSL. Če so vmes še kakšne naprave, če je dolžina predolga, se poslovi od velike hitrosti ...

Pri brezžičnio tehnologiji vsaj veš, kaj je med tabo in oddajnikom na hribu. Pri kablih ve samo Telekom. :)

T-a-d-e-j
14.05.2007, 11:06
Ali pa še ta ne:).

wishmaster
14.05.2007, 11:58
dkivi, sej to je ravno fora. Ko je ozračje naelektreno so že motnje. Kolikor vem do kakšnih 900 metrov ne vplivajo vremenske razmere na signal. Dlje ko si oddaljen slabše je. Ni treba da je vmesh hrib, lahko so samo žice vmes.

janezpesec1
14.05.2007, 18:17
Hm jaz sem imel 3 leta Voljin wireless (WI-FI 802.11) in ob slabem vremenu ni bilo nobenih motenj. Za Wimax bi pa lahko povprasal bivse sodelavce ki zdaj to razvijajo.

mark2
15.05.2007, 08:11
Hm jaz sem imel 3 leta Voljin wireless (WI-FI 802.11) in ob slabem vremenu ni bilo nobenih motenj. Za Wimax bi pa lahko povprasal bivse sodelavce ki zdaj to razvijajo.

Janez povprašaj, pa malo razloži, saj informacij iz strani telekoma ne bomo nikoli dobili.

janezpesec1
16.05.2007, 19:01
Velja. Sicer ne gre za Telekom ampak je tehnologija enaka in ze nekaj casa v prakticni uporabi. Ko kaj izvem bom dopisal tule.

janezpesec1
21.05.2007, 19:00
Teste so izvajali na razdalji 5 km v dezju in ni bilo opaziti poslabsanja hitrosti, tole zveni obetavno.

madpanter
27.06.2007, 11:10
Kaj je kaj novega okoli wimaxa?

sg23
03.07.2007, 15:21
Tudi mene zanima, če je kaj novega na področju WiMax-a,
pred kratkim sem se namreč preselil na področje,
ki drugačnega širokopasovnega dostopa do interneta-a, kot je brezžični še lep čas ne bo videl :(

hvala

gusti85
07.09.2007, 16:10
LP
Mene pa zanima a deluje internetna televizija tut prek wimax-a?

wishmaster
07.09.2007, 16:35
Me zanima, če nam bo ker kaj povedal ?

janezpesec1
07.09.2007, 17:46
Jaz sem slisal da TV cez wimax ne bo. Bomo videli ce sem prav slisal. :)

Dr. MadMan
24.09.2007, 09:01
Kaj je zdej s tem a bo al ne bo? obljubljali so 1. 10. ? A kdo ve že kaj več?

wishmaster
24.09.2007, 09:25
Kaj je zdej s tem a bo al ne bo? obljubljali so 1. 10. ? A kdo ve že kaj več?

Niso pa nikjer povedali katerega leta. Se vidi, kako se Telekom norčuje iz uporabnikov. Samo je tak mala verjetnost, da bomo dočakali wimax tudi izven mest. Tak vsi poznamo današnjo strategijo ponudnikov iinterneta.

Whistle
28.09.2007, 06:24
ADSL priklop v internet bi morala biti pravica in ne milost telekomunikacijskega "giganta", ki so ga večinoma sofinancirali državljani v komunizmu. :veryevil:

Saj mi smo par deset let nazaj financirali za telefonske priključke in ni bila majhna vsota. Pa tudi nikoli ne bodo vrnili tega nazaj. Zdaj pa mi pravijo, da nimam "paric". Za ta denar, ki smo ga dali takrat bi mogel imet deset paric. Če je to razlog, da nimam ADSL-a. Nič ne zahtevam drugega, samo to, da imam ubogo ADSL linijo, zadovoljen bi bil, če bi imel samo 1M linijo. Aja pa še sram me je ko povem prijatelju iz Nemčije, da imam navadno analogno linijo. Smejal se je cca. pol ure! Tako, da ne morem komunicirat ,recimo prek MSN.

Dr. MadMan
02.10.2007, 08:06
WiMax start trženja 5. 10. 2007. Upam da so mojo bajto pokrili in da se končno rešim GPRS katastrofe.

wishmaster
02.10.2007, 08:10
Kje si pa to izvedel ?

Dr. MadMan
02.10.2007, 11:19
Včeraj v s strani call centra po nekajminutnem pogovoru, ker jim težim 100 na uro kdaj bo to pri meni ker so imeli v sosednji vasi testnega uporabnika.

wishmaster
02.10.2007, 12:54
To pol pomeni, da v petek ta teden. Sam to bo tak samo za mesta. Ali lahko kdo od Telekomovcev to informacijo glede Wimaxa potrdi ?

Whistle
02.10.2007, 17:04
Včeraj v s strani call centra po nekajminutnem pogovoru, ker jim težim 100 na uro kdaj bo to pri meni ker so imeli v sosednji vasi testnega uporabnika.

Na katerem področju si ti? Mislim gorenjska, dolenjska...
Mislim, da bo to res pokrita samo večja naselja in to tam ,ki imajo možnost optiko. Mi, ki ne moremo imet navadnega ADSL lahko pozabimo na Wimax. Zato ker nismo zanimivi. Če bi bili, bi že imeli žični ADSL.

Aha pa zanima me če gre to prek mobitelovega oddajnika? In če je že narejen plan lokacije, kje bodo oddajniki? Me prav zanima kam jih bodo postavli.

Dr. MadMan
03.10.2007, 10:03
Osebno sem 4km zračne razdalje od centrale. Po kablu očitno preveč da bi imel kakršen koli broadband po žici. ISDN imam... vsaj nekaj. Živim pa 20km iz LJ ven konkretno v okolici Turjaka.
Glede WiMaxa pa je v licenci jasno zapisano, da je potrebno pokriti xx% RURALNEGA prebivalstva. Zdaj za točen procent pa ne vem bi moral pogledati razpisno dokumentacijo.

Whistle
04.10.2007, 13:02
WiMax start trženja 5. 10. 2007. Upam da so mojo bajto pokrili in da se končno rešim GPRS katastrofe.

Danes se klical na 0808000 in sem vprašal kaj in kako z WiMax. Ne vem ali ni operaterka hotela odgovorit ali pa nima pojma o čem sprašujem. Pravi ,da WiMax še ne bodo tržili. Enkrat sem klical pred tremi tedni nazaj, pa je eden operater odgovoril, da bodo tržili 5.10. 2007, vprašal je odgovorno osebo!
Pri telekomu je vse možno, mogoče pa res ŠE ne bodo tržili z WiMax-om:dontknow: :mad:

wishmaster
04.10.2007, 13:51
Lahk ti jaz povem, kako delajo ti Telekomovci iz lastnih izkušenj. Tudi sam sem jim težil skoz imel pred leti kar nekaj problemov. Letos Februarja sem že hotel vse skupaj odjavit, pa mi rečejo da bo do jeseni zgrajena nova centrala (Celje - Vzhod). Vsaj tako mi pove na Telekomu v Celju. Potem grem tja prejšni teden, pa mi reče ista ženska, da ne ve nič zato. Sam da se te rešijo in da jim ne težiš. V bistvu se ti pa zlažejo, da imajo mir. Najkrajšo pa potegnemo uporabniki. Isto so pa Dr.MadMana na*ukal.

Whistle
04.10.2007, 18:09
Ja to je res! Objubljajo samo, da jih pustiš na miru!
Počasi že obupam, zaradi Telekoma!

Sem pa na internetu zasledil zanimivo stvar SAT ADSL prek satelita ASTRA. Imajo celo ponudbo triple play. Cena je zelo zanimiva:2thumbs:
Boljše to kot pa nič! Kaj sem jaz kriv če živim bogu za hrbtom! (7 km zračne linije do centrale ali pa še manj:rolling: :d :nonono: )

Martin
09.10.2007, 20:08
Danes se klical na 0808000 in sem vprašal kaj in kako z WiMax. Ne vem ali ni operaterka hotela odgovorit ali pa nima pojma o čem sprašujem. Pravi ,da WiMax še ne bodo tržili. Enkrat sem klical pred tremi tedni nazaj, pa je eden operater odgovoril, da bodo tržili 5.10. 2007, vprašal je odgovorno osebo!
Pri telekomu je vse možno, mogoče pa res ŠE ne bodo tržili z WiMax-om:dontknow: :mad:

Ne morem verjeti, da ima zaenkrat glede začetka trženja WiMax "nevedna" operaterka bolj prav, kot ona druga odgovorna oseba. Pa tolk sem se veselil 5.oktobra... :(

Martin

Whistle
10.10.2007, 14:07
Hvala bogu, končno sem dobil možnost ADSL, na bakreni žički seveda!:2thumbs: :d :rolling:
Mislim, da je to boljša varianta kot WiMax. Pa telekom ni tako slab, kot sem si mislil.:d

RudiB
19.10.2007, 17:01
Saj mi smo par deset let nazaj financirali za telefonske priključke in ni bila majhna vsota. Pa tudi nikoli ne bodo vrnili tega nazaj. Zdaj pa mi pravijo, da nimam "paric". Za ta denar, ki smo ga dali takrat bi mogel imet deset paric. Če je to razlog, da nimam ADSL-a. Nič ne zahtevam drugega, samo to, da imam ubogo ADSL linijo, zadovoljen bi bil, če bi imel samo 1M linijo. Aja pa še sram me je ko povem prijatelju iz Nemčije, da imam navadno analogno linijo. Smejal se je cca. pol ure! Tako, da ne morem komunicirat ,recimo prek MSN.

Jest bom pa vztrajal do zadnjega centa za denar, ki sem ga nekoč v obliki DM vložil v Telekom. pa če takoj potem vse skup revežu na ulici v klobuk vržem! :veryevil:

RudiB
19.10.2007, 17:03
Ja to je res! Objubljajo samo, da jih pustiš na miru!
Počasi že obupam, zaradi Telekoma!

Sem pa na internetu zasledil zanimivo stvar SAT ADSL prek satelita ASTRA. Imajo celo ponudbo triple play. Cena je zelo zanimiva:2thumbs:
Boljše to kot pa nič! Kaj sem jaz kriv če živim bogu za hrbtom! (7 km zračne linije do centrale ali pa še manj:rolling: :d :nonono: )

To prek satelita gre samo v eni smeri, za gor moraš imeti še vedno "zemeljsko" internetno povezavo. Ne vem sicer današnjih cen, pred enim letom vem, da še ni bilo ekonomično.

wishmaster
19.10.2007, 17:58
RudiB, bullshit :censored: . Število uporabnikov Telekoma vse pove.

RudiB
19.10.2007, 18:25
Število je seveda veliko. Si se kdaj vprašal, ZAKAJ? Če je bil od NOB dalje eden in edini. ;)

T-a-d-e-j
20.10.2007, 12:50
V zadnjem času sta se zganila tudi mobitel in simobil tako da za 40 evrov dobiš 10 gigabajtov prenosa. Dovolj in več kot dial up za katerega ob manjših prenosih porabiš celo premoženje če hočeš biti "online"-

RS71
21.10.2007, 10:40
WiMAX na bi se začel tržiti do konca leta 2007, v oktobru je bil izbran izvajalec HW in SW opreme. Na trgu bodo trije paketb256/128, 512/128 in 1024/256kbs, VoIP se še testira in ne bo v začetni ponudbi. Maximalna hitrost na sektor je pri optimalnih pogojih 19Mbs, tako da IPTV ne dela. Do konca leta se bo opremilo 20 lokacij/baznih postaj z WiMAX opremo.
Obstaja tudi alternativa, drugo licenco je dobilo podjetje TOK telekomunikacije in jih povprašajte kdaj bodo zagnali omrežje WiMAX.

LP

rda
21.10.2007, 15:33
3,41 GHz do 3,6 GHz

http://www.apek.si/sl/uradni_postopki_po_zekom?stran=280

Whistle
23.10.2007, 08:54
Pa telekom ni tako slab, kot sem si mislil.:d

Tukaj moram pripomnit, da sem se zmotu glede prejšenga sporočila. Zdaj je vse kontra. :veryevil:
Rekli so, da lahko imam ADSL. In sem takoj izpolnil pogodbo in poslal. Seveda sem jo dobil izpolnjeno nazaj. Potem so mi drug dan poslali uporabniško ime in geslo.:2thumbs:
Potem sem še čakal, da me pride "mojster" iz telekoma priklopit. In je klical iz centrale, da tukaj nikakor ne morem imet ADSL. Da se ne sinhronizira modem.
Preden sem podpisal pogodbo, pa je bilo možno?
Klical sem na telekom in povedal zakaj ima moj sosed lahko ADSL in jaz ne.
Povedal mi je zato, ker je on vezan na drugo razdelilno omaro.
Potem pa naj mene vežejo. Pravi, da ni možno.

OK. Hvala za sodelovanje.

Whistle
23.10.2007, 09:06
WiMAX na bi se začel tržiti do konca leta 2007, v oktobru je bil izbran izvajalec HW in SW opreme. Na trgu bodo trije paketb256/128, 512/128 in 1024/256kbs, VoIP se še testira in ne bo v začetni ponudbi. Maximalna hitrost na sektor je pri optimalnih pogojih 19Mbs, tako da IPTV ne dela. Do konca leta se bo opremilo 20 lokacij/baznih postaj z WiMAX opremo.
Obstaja tudi alternativa, drugo licenco je dobilo podjetje TOK telekomunikacije in jih povprašajte kdaj bodo zagnali omrežje WiMAX.

LP

No tukaj moram povedat, da je ta WiMax za en k****c:censored:
1. Na začetku bodo montirali le v manjših mestih. Za kasneje ne vem! V primeru, če bo centrala polna. Bodo ponudili WiMax. Zato pozabite na podeželju in po vaseh.
2. Oddajnik in sprejemnik (hiše) morajo bit na vidnem polju. Ne sme bit ovira kot je hiša ali drevo. Da ne govorimo, ob močnem sneženju. Pride poštev tam kjer je vse ravno. Na hribovitem kraju pa pozabimo.

wishmaster
23.10.2007, 11:01
Kar je napisal RS71 ne drži. V idealnih pogojih dela na kratkih razdaljah do 2 km do 70 Mbitov. Pri razdaljah 5 - 10 kma pa do 10 Mbitov simetrično. To pišem za pravi wimax. Whistle, bi se kar strinjal z točko 1. Žalostno ampak resnično.

hartiganus
23.10.2007, 12:54
http://wimax.beotel.net/domet.htm

na strani spodaj je kalkulator...

Je to teorija ali so ti izračuni podobni praksi?

wishmaster
23.10.2007, 14:14
Meni te strani ne odpre.

Senitel
23.10.2007, 21:01
Wishmaster še vedno pozabljaš, da so te tvoje specifikacije optimalni pogoji, oziroma celoten razpoložljiv bandwidth... Pri nas se bo WiMAX uporabljal na 3,5 GHz območju (3,410 GHz do 3,6 GHz) in ima več širin kanalov: od 1,25 MHz do 20 MHz. Spektralna učinkovitost WiMAX-a je 3,5 bita na Hz, kar ti v optimalnih okoliščinah prinese 4,375 Mbps (1,25 MHz kanal) do tvojih 70 Mbps (20 MHz kanal). Na razpolago imamo 190 MHz in če torej v eni celici/sektorju priklapljamo gor samo 20 MHz uporabnike jih lahko priklopimo samo 9... Uporabniki, ki so dlje od bazne postaje bodo potrebovali večji kanal za isti bandwidth kot tisti, ki so blizu...
V praksi pa bo pomojem vse skupaj dejansko tako kot je RS71 napisal... Tolk kot smo "rovtarji" je še vedno več kot 9 interesentov na ~120 km^2, da bi lahko kar vsakemu pipco do konca odprli.

vizitor
28.10.2007, 16:36
kako kaj kaze z wimaxom na siolu?

szitnik
31.10.2007, 12:26
Tudi jaz komaj pričakujem ta WiMAX.

Imam 1,5km vidne zračne linije do centrale na gradišču, kjer je nekdo že testni uporabnik.

Upam, da ne bodo potem rekli, da je antenca v napačno smer obrnjena :veryevil:

vizitor
31.10.2007, 14:23
kaj nihce ne ve kdaj naj bi zadeva začela komercialno laufat, meni je blo rečeno še pred zimo, samo močno dvomim v Siolov KC

madpanter
02.01.2008, 21:02
No bo kaka uradna informacija glede wimax in začetek ponujanja te storitve ali bojo sam neuradne okol se govorile ??? Neuradna naj bi bila do februarja kakor sem jaz slišal :blush:

dal
02.01.2008, 21:19
Ali je kje pisalo, kako je s storitvijo zadovoljen prvi in edini uporabnik?

Dr. MadMan
04.01.2008, 11:11
Sedaj se nekako šušlja okrog da bo siol komercialno pognal v luft wimax v februarju. Sam kolkor mi je uspelo zvohat informacije bomo HUDO razočarani. :(

wishmaster
04.01.2008, 12:12
Sedaj se nekako šušlja okrog da bo siol komercialno pognal v luft wimax v februarju. Sam kolkor mi je uspelo zvohat informacije bomo HUDO razočarani. :(

Lahko ugibam: Wimax bo samo v mestih možen ?

Senitel
07.01.2008, 08:13
Ja kaj ste pa pričakovali?
Moje ugibanje:
-WiMax bo na razpolago v Ljubljani in eni X vasici, mogoče še kakšno slovensko velemesto in kakšna Y vasica, se bo pa dalo bazne postaje preštet na prste, pokrite lokacije pa na prste ene roke (tko ko optika in tam ko optika :rolling:).
-Najvišja hitrost bo 1Mbps/256Kbps.
-Mesečna naročnina za isto hitrost kot na xDSL-u bo za 5€ višja.
Vsaj dve od zgornjih ugibanj bosta zagotovo držali. Kar koli več od tga pa bo zame HUDO veliko presenečenje.

wishmaster
07.01.2008, 08:37
To bo pa zato, ker za Telekom ne velja noben zakon.

szitnik
07.01.2008, 22:01
samo upam, da ne bo omejenega mesečnega prenosa podatkov :d

_____
13.01.2008, 18:52
http://www.telekom.si/uploads/pricelist/Cenik_storitev_SiOL_10122007.pdf

Na drugi strani...

Dunja
13.01.2008, 19:21
wimax bo po večini namenjen uporabnikom, ki dostopa do interneta sploh nimajo oz imajo na razpolago samo dialup. bodte srečni s tistim kar mate trenutno, eni tud tega nimajo (še)

wishmaster
16.01.2008, 09:48
wimax bo po večini namenjen uporabnikom, ki dostopa do interneta sploh nimajo oz imajo na razpolago samo dialup. bodte srečni s tistim kar mate trenutno, eni tud tega nimajo (še)

Rad bi to videl. Prej v mestih :veryevil:

Dunja
16.01.2008, 15:59
če že bo bo na voljo vrjetno v tistih delih mesta kjer majo kak emx-dejansko to obstaja sred lj recimo :)

madpanter
31.01.2008, 11:46
@Dr. MadMan: Kje iz okolice turjaka pa si? Prbližno ;)

Drugače pa wimax bo baje tudi v Lj-Polje kjer je centrala podn kakor sem jaz slišu :p

Dr. MadMan
04.02.2008, 13:38
@madpanter: Sem iz Gradeža cca 1km iz Turjaka proti Grosuplju. Me je že parkrat zagrabilo da kupim kolut optike pa potegnem 5km kabla do centrale v V. Laščah.

madpanter
05.02.2008, 10:04
hehe pol smo pa skor sosedje oz fotr gor živi pa sem skor vsak vikend gor. Si nad ali pod 100 :p

Dr. MadMan
05.02.2008, 10:38
nad 100 desni hrib.

madpanter
07.02.2008, 13:52
hehe fotr tudi nad 100 še malo pa boma odkrila da smo sosedje :p skratka upajmo da bo wimax gori vlekel ker 1gb na umts hitro gre. Z bajte direkt ujame fotr preko zunanje antene umts in mu tudi do 300kb/s vleče :) sam potem gre 1gb hitro :p

Dr. MadMan
07.02.2008, 13:57
S kje mu vleče? A je na Mafni al na Simobilu?

madpanter
09.02.2008, 19:59
Na mobitel antena je pa veliki osolnik

bivša080
25.02.2008, 15:06
Mogoče kdo ve, kje so oddajniki za wimaxe?

janezpesec1
18.03.2008, 17:18
http://www.siol.net/tehnologija/telekomunikacije/2008/03/telekom_slovenije_komercialno_uvedel_wimax.aspx

Forenzik
18.03.2008, 20:10
Kakšne so pa kaj cene ? Cenika še ne najdem ?

madpanter
19.03.2008, 11:50
v enem pdf-ju od telekoma je bila cena za 1mbit mislim da 26 oz 29 ojro nism zihr

wishmaster
19.03.2008, 12:33
Kaj več kot paketa 1/256 tak ne bodo ponudili.

rda
19.03.2008, 12:41
Iz Financ:

Telekom Slovenije preko wimax tehnologije ponuja storitvene pakete s hitrostmi do največ 1Mbit/s (paketi 1M, 512k in 256k) na uporabnika pod pogojem, da uporabnik "vidi" bazno postajo. Poleg širokopasovnega dostopa do interneta nameravajo ponuditi tudi internetno telefonijo.

muc
19.03.2008, 21:03
Nisem našel kje so že nameščeni oddajniki za wi-max :dontknow:
Če je pogoj da se vidi oddajnik kolikšna pa je maksimalna oddaljenost od oddajnika?

madpanter
20.03.2008, 06:54
Mah a ni bilo govora da nebo potrebno vidnost oddajnika? Super spet si bo lahko polovico folka pod nosom obrisala za spodobn flatrate internet. Zgleda, da nas bo moral T-2 rešit z flatrate umts :p:blush:

szitnik
20.03.2008, 09:13
jz mam vidno linijo(1,5km) od oddajnika gradisce (kjer naj bi bil prvi testni user gor), pa je bilo zavrnjeno- mogoce se niso vse centrale operativne ali pa bodo dali enega neuradno enega userja na 60mbit-ov gor (kar ni nic nenavadnega za tk)

matej20
23.03.2008, 20:16
http://mobile.slashdot.org/mobile/08/03/23/1512220.shtml

gapipro
24.03.2008, 08:06
S tehnologijo, ki jo ponuja WiMax bi lahko enostavno res pokrili skoraj celo Slovenijo, sedaj pa kot prvo pravijo da moraš direktno videti oddajnik, kot drugo pa, da so umejili paket hitrosti na 1Mb/256. WTF no???? Že na samem začetku so za***al čisto vse kar bi lahko. Hitrosti z WiMax so lahko vse do 75Mb in kot drugo ni nujno, da direktno vidiš oddajnik, ker bi to moralo delovati na vseh mestih v radiju 50km. Res nevem kje pobirajo tako kretenske odločitve.

dal
24.03.2008, 08:59
Skupna hitrost vseh uporabnikov na sektor je 20 Mb. Hitrost 75 Mb/s je najvišja teoretična hitrost pri širini kanala 14 MHz (Telekom ima koncesijo za 7 MHz), domet 50 Km pa je tudi samo v teoriji (v praksi pa šest do deset kilometrov). Torej je logično, da so hitrost omejili na 1 Mb, ker bodo na en oddajnik priklopili več uporabnikov.

Preberi tudi zgornji članek - če oddajnika ne vidiš, je domet manj kot 2 Km, ping pa tudi do 1000 ms.

Senitel
24.03.2008, 09:27
Daj ne pametuj o tem kje kdo pobira kretenske odločitve, če se ti ne sanja kako stvari delujejo! Kot že milijonkrat omenjeno je 75Mbps maksimalna hitrost v sektorju (ampak pri nas tako širok frekvenčni pas, ki bi to omogočal, sploh ni bil prodan). To pomeni da si vsi userji v sektorju delijo teh 75Mbps, oziroma če bi prebral kaj so Telekomovci napisal, 20Mbps v praksi. In kako naj bi z WiMax-om tako zelo enostavno pokrili skoraj celo Slovenijo? GSM ne pokriva cele slovenije pa je bistveno bistveno manj občutljiv na motnje...
WiMax je fajn recimo za v Indijo, kjer so vsi srečni, če dobijo 256/128 broadband in je fajn za povezovanje posameznih uporabnikov, v bolj razvitem svetu kjer jim lahko ponudiš recimo 10Mbps hitrosti (imaš jih pa tako ali tako samo ene par na bazni).
Če misliš da pa sedaj ko mamo WiMax lahko kar nehamo kopat za optiko in vsakemu intresentu za internet pripeljemo 75Mbps... Time to wake up and smell the coffe...

Hehe... Me je že dal prehitel...

gapipro
24.03.2008, 09:41
Ja tudi 20Mb bi bilo bolš ko pa 1 ane? Pa če je že tako majhen domet potem naj vsaj dajo oddajnike na en hrib da bo vsaj mal lovil. Itak pa lohk polovica slovenije pozabi na optiko še naslednih 10 let, ker je preprost ne BO.

dal
24.03.2008, 10:07
WiMax je namenjen uporabnikom, ki nimajo druge možnosti povezave. Za večino uporabnikov, ki so sedaj na klicni povezavi, je 1 Mb neprekinjena povezava velik napredek in prihranek.

Mogoče pa je zate bolj primerna kakšna druga rešitev, naprimer Mobitelov Itak internet XL?

Kaj se bo zgodilo v naslednjih desetih letih pa nihče ne ve. Samo poglej, kako hiter je bil razvoj zadnjih deset let.

Senitel
24.03.2008, 10:08
A si mal počasen al kaj? 20Mbps na sektor = 16 uporabnikov z 1Mbps/256Kbps na sektor (nekaj več). 20Mbps na sektor = en sam uporabnik z 20Mbps v celem sektorju (120 stopinj okrog in od 0m do ~10km od bazne postaje). Nisi sam na svetu veš...

gapipro
24.03.2008, 10:15
Ja in v 10km jih samo 16 živi ane? Če bodo oni hotl s tem pokrit celo slovenijo potem bodo mogl na vsak grič postavt oddajnik ker drugače to ne bo delal nikol.

Mobitelov Itak internet XL bi bil koristen ja, če bi v našem koncu lovilo kako omrežje, ki ima hitrost nad 1Mb.

Senitel
24.03.2008, 10:28
Ja tam okrog 16 jih lahko dobi hitrost 1Mbps/256Kbps znotraj enega sektorja! Če Telekom ne bi sprejemal tako kretenskih odločitev in bi poslušal tebe ter ponudli 20Mbps, potem bi lahko imel samo enega uporabnika na sektor (znotraj tistih 10km)!

gapipro
24.03.2008, 10:37
Ja in kaj ti to koristi? Na sredin vsake vasi ki ima 40 bajt bo en stolp na katermu bo oddajnik da se bodo sploh lahko vsi iz vasi povezal gor.

Kaj ti nuca to v mestih? NIČ

Že z reširitvijo UMTS omrežja čez celo Slo bi dobil večji izkoristek ko pa s tem "sranjem".

dal
24.03.2008, 10:48
Če bodo oni hotl s tem pokrit celo slovenijo potem bodo mogl na vsak grič postavt oddajnik ker drugače to ne bo delal nikol.Takole so zapisali:

Ob koncu triletnega obdobja bo pokritost področja pokrivanja prebivalstva 98,4-odstotna in področja pokrivanja prebivalstva na podeželju 55,6-odstotna, kar bo za 38,4 oziroma 22,3 odstotka presegalo razpisne zahteve APEKa.

Torej, pokritost prebivalstva in ne pokritost ozemlja.

Po izračunih nekega drugega ponudnika se finančno investicija v WiMax nikoli ne povrne. Torej gre predvsem za dobro voljo Telekoma, da omogoči internet tistim, ki ga sicer ne morejo dobiti.

gapipro
24.03.2008, 10:52
Po izračunih nekega drugega ponudnika se finančno investicija v WiMax nikoli ne povrne. Torej gre predvsem za dobro voljo Telekoma, da omogoči internet tistim, ki ga sicer ne morejo dobiti.

Kr pomen, da se še vedno bolj splača pokrit Slovenijo z UMTS kot s tem.

Leto
24.03.2008, 15:16
Ja tam okrog 16 jih lahko dobi hitrost 1Mbps/256Kbps znotraj enega sektorja! Če Telekom ne bi sprejemal tako kretenskih odločitev in bi poslušal tebe ter ponudli 20Mbps, potem bi lahko imel samo enega uporabnika na sektor (znotraj tistih 10km)!

To preprosto ni res. Na 20mbit v nobenem primeru ne bojo priklopili samo 16 uporabnikov. Nivo zgoščevanja je pri ADSL uporabnikih 1:15, na WiMaxu bo verjetno vsaj tak, če ne višji.

wishmaster
24.03.2008, 15:32
Vemo zakaj so wimax ponudili. Sedaj se je folk tam kjer ni bilo možno imeti širokopasovnega interneta, boril za izgradnjo centrale ali optiko. Sedaj se bodo pač Telekomovci zgovarjal, lahko imate širokopasovni dostop. Pa se lahko po domače rečeno je*eš, če bo kdo hotel imeti več kot 1/256.

szitnik
25.03.2008, 16:03
Takole so zapisali:

Če kdo izkazuje dobro voljo, jo mi, ki živimo 10km od centra in ne izvajamo sabotaž nad centralami, kamor so za smešen denar priklopljeni optični priključki.

madpanter
02.04.2008, 08:43
No fajn. Glede nato, da telekom ne misli z tem wimax nic povedat kje, kaj in kako je z njim sem pa zasledil tole, ki je več kot odlična alternativa proti wimaxu:

http://www.simobil.si/sl/packages.cp2?cid=D54B68CD-09E1-53CC-E31B-04236008E7A5&linkid=package

Za 19 evrov na mesec neomejen umts internet.:):p sam signal moram stestirat kaki je :):p

Blond
02.04.2008, 18:28
hmmm ...zanimivo ... kaj pa bo mobitel rekel na to ??

Blond

madpanter
02.04.2008, 20:22
Nič pomoje ker mu ne teče voda u grlo. Simobil ma nikakvo pokritost z umts in tu je mobitel v prednosti :p:(

rda
15.10.2008, 14:25
http://www.monitor.si/novica/wimax-zacenja-komercialno-pot/

19. marec 2008

"Telekom je v postopku gradnje dvajsetih baznih postaj, ki jih bo do oktobra šestdeset, kar bo zadoščalo za 40-odstotno pokritost prebivalstva."

Se da kje dobiti zemljevid teh 40% pokritosti (oz. kolikor pač je do sedaj) ?

lp

T-a-d-e-j
01.12.2008, 11:48
Sploh ma že kdo Telekomov wimax in da ni testni uporabnik? Močno dvomim.

080 Tehnična pomoč
01.12.2008, 12:13
Imamo navadne uporabnike na wimaxu in jim zadeva dela. Vem, ker sem bil sam v kontaktu z njimi.

HEPANDIL
02.12.2008, 08:39
kje? tud jaz bi to zelel sprobat...

080 Tehnična pomoč
02.12.2008, 10:48
Pokličeš na 080 8000/2 in preveriš, ali je na lokaciji možno imeti wimax. Na wimax vključujemo samo stranke, pri katerih druge tehnologije ne pridejo vpoštev (optika -> vdsl -> adsl -> emx -> wimax).

rda
02.12.2008, 13:32
Vprašanje je, koliko se wimax splača, saj dobiš za 3€ več višjo hitrost (mobitel unlimited UMTS), ki zraven tega ni vezan na lokacijo (govorim za konkreten primer - pri meni na vikendu)

Edini pogoj je pokritost z UMTS, ki pa je zelo velika

lp

HEPANDIL
02.12.2008, 14:20
oki doki,hvala za odgovore

T-a-d-e-j
02.12.2008, 17:08
Pokličeš na 080 8000/2 in preveriš, ali je na lokaciji možno imeti wimax. Na wimax vključujemo samo stranke, pri katerih druge tehnologije ne pridejo vpoštev (optika -> vdsl -> adsl -> emx -> wimax).

Obstaja zemljevid pokritosti?

080 Tehnična pomoč
02.12.2008, 17:12
Jaz ga nimam, sem že gledal zanj, povprašaj na 080 8000.