Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : Studentske napotnice in delo

Nej
16.04.2007, 12:02
...sam sem nasprotnik studentskega dela v obliki kot je sedaj.
Smo nelojalna konkurenca redno zaposlenim, ker ima delodajalec obcutno manjse stroske kot z rednozaposlenim. Delna resitev problema, cimbolj oklestit stroske rednozaposlenega (meddrugim tudi davek na place ki se postopoma ukinja), ter za potem "studentsko delo" uvest prispevke, ki gredo na stroske delodajalcev. Se pravi ukinitev studenskega dela v zdajsni obliki. Tako da bi tudi studentom teklo zdravstveno in pokojninsko zavarovanje v obsegu dela. Bi pac glede na to koliko dela tako tekla tudi njegova delovna doba. Npr njegovo delovno leto bi teklo dve leti, ce bi delal pol manj. Taksni bi bili tudi vsi prispevki in bonitete.

Poglejmo minuse studentskega dela. Ne tece nam delovna doba. Sami sebi postanemo nelojalna konkurenca. Nimamo placanega dopusta. Ce zbolimo nam nihce ne placuje bolniske. Vecinoma je slabo placano tudi za tiste, ki delajo strokovnejsa in zahtevnejsa dela. Ob izgubi statusa pusimo k.... in ce delamo prek svoje napotnice ze ob tako nizji placi mi placamo drzavi 25%. Limit za neobdavcenje je 2800 evrov, kar je nic ce moras sam skrbeti zase. Plus tega, da se nam to delo redkokdaj steje kot delovne izkusnje in reference.

Pa se nekaj plusov. Lahko si naredimo flkesibilen delovni cas. Vecinokrat ni odgovornosti (kar se kasnje lahko izkaze kot minus). Nj se kdo napise kaksnega, ker trenutno nimam nobenega vec na zalogi.

Skratka. Sm za ukinitev studentskega dela in studentskih servisov ter tudi zavodov za zaposlovanje, ki so takorekoc mrtvi in za ustanovitev nekaj novega, ki bi imelo lahko lastnosti obeh. Studentom se pa naj omogoci delo na pogodbo, kar bi dosegli z relativno izenacitvijo redno zaposlenih in potem stuidentov ki bi pac zeleli delati. Ob ukinitvi studentskih servisov se ne bi ukinila delovna mesta, saj bi nekdo se vedno moral pokriti ta delovna mesta. Se vedno bi jih vecinoma pokrivali studentje in dijaki prek drugih institutov.

nattka
16.04.2007, 15:38
Ob ukinitvi studentskih servisov se ne bi ukinila delovna mesta, saj bi nekdo se vedno moral pokriti ta delovna mesta. Se vedno bi jih vecinoma pokrivali studentje in dijaki prek drugih institutov.

ko bi se delo študentov izenačilo z ostalim, bi delodajalci začeli zaposlovati izšolan kader ( študent prvega ali drugega letnika pač še ni nek strokovnjak anede), ker danes preko študenstke napotnice dobiš delo zaradi nizkih dajatev delodajalca ...
tako bi končno tudi študij dobil pravi smisel ...

nikoli nisem razumela, da študentka ekonomije lahko dela leta na banki, ko pa pride z diplomo ... pa vzamejo novo študentko ... punca s šolo in izkušnjami pa na borzo ...

kabala
16.04.2007, 20:24
nikoli nisem razumela, da študentka ekonomije lahko dela leta na banki, ko pa pride z diplomo ... pa vzamejo novo študentko ... punca s šolo in izkušnjami pa na borzo ...

točno tako. ker se ta študentka tega zaveda, bo poskušala študij podaljšati, koliko se da, le da ima delo. in zato slovenski študentje (med drugim) tako zavlačujejo s faksom. te stvari je res treba uredit.

Škrlatka
17.04.2007, 11:56
katastrofa, sama pri sebi vidim da delo tako tezko dobis ce nisi student. seveda tako kot ste napisali, student firmo zelo malo stane prosti rednemu zaposlenemu, a ne vedo da se student vecinoma enkrat manj trudi kot redno zaposleni ce je ta pravilno motoviran.

Knez
25.04.2007, 16:03
Študenti niso toliko nelojalna konkurenca diplomiranim (študent pač ne more delati na delovnem mestu,kjer se zahteva diploma iz ekonomije, prava..), bolj so nelojalna konkurenca srednješolsko izobraženim,raznim natakarjem in podobno.

Stvar se po moje še nekaj časa en bo spremenila, ker je v Sloveniji preveč ljudi, ki jim situacija odgovarja.

1.Odgovarja delodajalcem, ki lahko poceni najamejo študenta in ga na hiterr način odpustijo.
2.Odgovarja staršem študentom, ker njihova mularija na izi služ isvoj študentski denar.
3.odgovarja študentom, ki na lahek način dobijo delo, pri opravljanju katerega v bistvu nimajo odgvornosti.

Heh, vsake toliko časa se mi kdo pritoži, da je preko študenta najel eno punco kotsvojo tajnico in da je površna.Ko mu pa predlagam, naj eno žensko redno zaposli in bo seveda od nje kot od redno zaposlene lahko zahteval kvalitetno opravljeno deo, me pa gleda, kot tele v nova vrata..

Restraint
30.04.2007, 22:33
Stvar se po moje še nekaj časa en bo spremenila, ker je v Sloveniji preveč ljudi, ki jim situacija odgovarja.

1.Odgovarja delodajalcem, ki lahko poceni najamejo študenta in ga na hiterr način odpustijo.
2.Odgovarja staršem študentom, ker njihova mularija na izi služ isvoj študentski denar.
3.odgovarja študentom, ki na lahek način dobijo delo, pri opravljanju katerega v bistvu nimajo odgvornosti.

Nekaj si pozabil, nastala situacija ugaja tudi državi, saj na borzi ni prijavljenih 34535 faliranih študentov, ki delajo preko napotnic. Od tega je več koristi, ni jim treba plačevati podpore, iskati dela, posledično je registirana nezaposlenost manjša, in navsezadnje se lahko država hvali z številom študentov (hehe, koliko pa jih diplomira pa kr modro zamolči).

In kaj se bo zgodilo, ko bo se hotela zadeva uredit?? Študentske demonstracije, kjer bo zastonj pivo, in ironično, študenti sploh ne bodo vedeli za kaj so tam - pač čaga je in morajo bit tam. Spet začaran krog, kot drugod.

NaceM
07.05.2007, 14:15
Nekaj si pozabil, nastala situacija ugaja tudi državi, saj na borzi ni prijavljenih 34535 faliranih študentov, ki delajo preko napotnic. Od tega je več koristi, ni jim treba plačevati podpore, iskati dela, posledično je registirana nezaposlenost manjša, in navsezadnje se lahko država hvali z številom študentov (hehe, koliko pa jih diplomira pa kr modro zamolči).

In kaj se bo zgodilo, ko bo se hotela zadeva uredit?? Študentske demonstracije, kjer bo zastonj pivo, in ironično, študenti sploh ne bodo vedeli za kaj so tam - pač čaga je in morajo bit tam. Spet začaran krog, kot drugod.

:) So prijavljeni, pa še podporo vlečejo ponavadi.

Knez
07.05.2007, 14:18

Jap, večina Slovenev pa to podpira.

Ker to je "socialna država".

NaceM
07.05.2007, 14:25
Jap, večina Slovenev pa to podpira.

Ker to je "socialna država".

Hvalabogu, da nisem večina. Ljudje so pa ovce.

Andreea
08.05.2007, 09:53

Kolikor js vem, ne moreš biti prijavljen na zavodu in delati preko študentskega servisa (razen seveda na črno, ampak to lahko tudi moja stara mama, ki sploh NI študentka). :dontknow:

NaceM
08.05.2007, 12:44
Kolikor js vem, ne moreš biti prijavljen na zavodu in delati preko študentskega servisa (razen seveda na črno, ampak to lahko tudi moja stara mama, ki sploh NI študentka). :dontknow:

Na pamet poznam vsaj 5-6 "študentov", ki delajo preko "sposojenih" napotnic in še vlečejo podporo. Hmmm .. A tvoja stara mama ima podporo ali penzijo?

Andreea
08.05.2007, 13:00
Moji stari mami počivata v miru...

Bistvo, ki sem ga hotela izpostaviti je to, da niso samo študentje "tisti grdi" - preko "sposojenih" napotnic delajo tudi redno zaposleni, samozaposleni, privatniki, in tako naprej. In predvsem - da zakon tega ne dopušča.
Mislim da tisti študentje, ki res nimajo denarja in delajo za golo preživetje, ter za to, da imajo sploh možnost študirati, niso v veliko boljšem položaju na račun študentskega dela.

Problem vidim v tistih, ki to izkoriščajo. In tu je na vrsti politika, delo na črno preko ŠS (študentskih servisov) bi z lahkoto omejili, ampak ga ne. Zakaj? Ker jim to ni v interesu. Zakaj? Ker nekdo od tega mastno služi. Največ pa na račun studentskega dela služijo ravno "študentski servisi", tako da lahko plačajo izletke (službena potovanja), spremljevalke (ku**e), pa še papico in pupico, ker so tako ubugi revni študentki na vodilnem položaju...in ker seveda morajo tudi nekaj jesti, se takoj, ko izgubijo stolček v ŠS, preselijo v politiko...voila...zadeve tečejo naprej in vsi so lepo zadovoljni...NOT...

Na koncu se zaradi vse te zbrke najbolj razburjajo tisti iz srednjega razreda, ker se (deloma upravičeno) čutijo opeharjeni za službo, do katere pri vseh naporih ne morejo (ali pa jo imajo in gledajo muke ostalih).

Vaša nejevolja je usmerjena v napačno smer (po mojem skromnem mnenju).

NaceM
08.05.2007, 13:15
Ah daj no daj.. Saj sem jaz tudi enkrat študiral, pa vem kako je to... :)

Dejstvo je, da z delom preko študentske napotnice nateguješ sam sebe (da ne omenjam to, da študente, ker jih lahko na hitro kiknejo tudi izkoriščajo marsikje) in to big time!

Andreea
08.05.2007, 13:24
Dejstvo je, da z delom preko študentske napotnice nateguješ sam sebe (da ne omenjam to, da študente, ker jih lahko na hitro kiknejo tudi izkoriščajo marsikje) in to big time!

S tem se absolutno strinjam.
Js sem samo za to, da se študentom delo OMOGOČA (še naprej), na kakršenkoli način že, najsi bo to ureditev zdajšnje situacije, oz. popolno preoblikovanje celotnega sistema. Razlog, da se študenti upirajo (vsaj tisti, ki vejo, zakaj se upirajo) ukinitvi dela preko ŠS je zelo preprost - bojijo se, da bi pristali še na slabšem. Glede na to, h kakšnemu sistemu težijo ministrstva s svojim (počasnim) ukinjanjem bonitet eno za drugo, mogoče ta strah celo ni neupravičen. In nihče noče izgubiti bonitet, ki jih že ima (govorim o bonih za kosila, itd.).

NaceM
08.05.2007, 13:44
Kaj se omogoča? Da študent lahko študira, mora študirat, če pa hoče delat, pa naj dela! Saj sem jaz tudi bil včasih študent, pa sem tudi se pustil na veliko izkoriščat, pa še kako grdo so me imeli, ker sem delal preko študentske napotnice in nonstop grozili, da me bodo kiknili itd...
In zakaj se to ne prepreči? Simpl... Ker tisti, ki se tako šlepajo preko napotnic, naj ne bi bili iskalci zaposlitve (čeprav so tudi takšni, kot sem pisal ki delajo na prijateljeve napotnice itd) in vlada se potem lahko hvali, kako znižuje brezposelnost.

Andreea
08.05.2007, 14:03
Kaj se omogoča? Da študent lahko študira, mora študirat, če pa hoče delat, pa naj dela!

Marsikatera družina svojim otrokom ne more omogočit šolanja in plačevanja niti najskromnejše sobice v ljubljani (pa ne reci, da se lahko vozijo od doma, ker je javni prevoz iz recimo Kranja, ki je relativno blizu Lj., mesečno enakovreden najemnini za sobo). Torej bi bili po tvojem vsi otroci nezaposlenih staršev in tistih, ki imajo preskromne plače, obsojeni na življenje brez akademske izobrazbe. Štipendije v 90% primerih (vsaj v moji branži) ne zadoščajo za osnovno preživetje (tu imam v mislih samo najemnino in hrano, studijsko gradivo sploh všteto ni zraven).

NaceM
08.05.2007, 15:24
Marsikatera družina svojim otrokom ne more omogočit šolanja in plačevanja niti najskromnejše sobice v ljubljani (pa ne reci, da se lahko vozijo od doma, ker je javni prevoz iz recimo Kranja, ki je relativno blizu Lj., mesečno enakovreden najemnini za sobo). Torej bi bili po tvojem vsi otroci nezaposlenih staršev in tistih, ki imajo preskromne plače, obsojeni na življenje brez akademske izobrazbe. Štipendije v 90% primerih (vsaj v moji branži) ne zadoščajo za osnovno preživetje (tu imam v mislih samo najemnino in hrano, studijsko gradivo sploh všteto ni zraven).

Ma tako, kot da bi poslušal študentske funkcionarje! Pa ne mi govoriti, da ni tako, ker sam na svojem živim (in se preživljam) že od svojega 18.leta!
In SORI to ti je KAPITALIZEM, ki smo ga tako hoteli. Jaz štipendije nisem dobil (je nikoli ne imel), končal sem gimnazijo (ko vemo, da si dandanes z maturo oz. zaklj. izpitom, ki so še takrat bili, lahko GENAU OBRIŠEŠ RIT!). Od staršev dnarja nisem dobil, pa še odseliti sem se moral, ker ni bilo več placa za mene. TOREJ KAJ? Ja .. Šlepal sem se par let preko študentskih napotnic, da sem si plačal za knjige, življenje, hrano in še najemnino za stanovanje. Hodil bolan v službo, delodajalci pa so delali z menoj kot svinja z mehom - KER SO LAHKO, ker sem bil samo en ŠTUDENT, ki ga lahko sunejo v rit, kdaj si bodi!. Zakaj? Zato, ker jih je vedno "dovolj čakalo na študentskem servisu...". In ja.. In za teh par let se lahko obrišem za vse regrese (delal sem isto, kot tisti, ki so jih dobili), božičnice, dopust (ja... na dopust nisem šel, ker sem takrat ostal brez dnarja in hmm a sem že povedal, da sem delal isto, kot tisti, ki so lahko šli na dopust?). Tako, ne meni govoriti tralallalalalala. S temi napotnicami si vsi tisti, ki delajo tako dobesedno žagajo vejo na kateri sedijo.

Andreea
08.05.2007, 16:27
(in se preživljam) že od svojega 18.leta!

Jaz tudi in še vedno ne hodim na dopust.

Če že utegneš povedati, kako ti je bilo hudo, ko sam priznaš, da si se "šlepal", bi bilo lepo da ne pozabiš tudi na ostale, ki so lahko v podobni ali slabši situaciji kot si bil sam. Zakaj se razburjaš zaradi študentov, ki sedaj delajo prek ŠS, če so s tabo ravnali kot s smetjo? To so počeli, ker si jim sam dovolil, če si želel regres, bi se pač redno zaposlil (kot predlagaš za zdajšnjo generacijo). Od polnoletnih se pač pričakuje, da bodo razmišljali z lastno glavo, zakaj si potem delal prek ŠS, če bi ti bilo tako lepše in lažje biti redno zaposlen? Aja, saj res - imel si "samo gimnazijo"... (da ne omenjam tega, da se redno zaposleni pač ne morejo vpisati v določene programe, ker politika univerze tega ne dopušča)... Kateri izmed redno zaposlenih si je lahko vzel mesec dni dopusta za poletno in jesensko izpitno obdobje, poleg tega pa še dopust? Nihče. Tisti ki se preživljajo izključno z delom prek ŠS in zraven redno opravljajo študijske obveznosti ponavadi NE hodijo na dopust, ker nimajo s čim. Pa tudi ne dovolijo si, da delajo z njimi kot s smetmi, ker enostavno zamenjajo službo, saj jih ne veže nobena pogodba (v večini primerov).

In kar se tega tiče: "Ma tako, kot da bi poslušal študentske funkcionarje!" - poglej si še enkrat zgoraj, kaj si mislim o "funkcionarjih", če si slučajno spregledal.

Zanimivo, da tisti, ki so odraščali v socializmu, vedno najraje poudarjajo, da je zdaj - kapitalizem. :veryevil:
EMPATIJA...:nonono:

Jelengar
08.05.2007, 18:32
Torej bi bili po tvojem vsi otroci nezaposlenih staršev in tistih, ki imajo preskromne plače, obsojeni na življenje brez akademske izobrazbe. Štipendije v 90% primerih (vsaj v moji branži) ne zadoščajo za osnovno preživetje (tu imam v mislih samo najemnino in hrano, studijsko gradivo sploh všteto ni zraven). Proroblem je torej v premajhnosti in odsotnosti štipendij, mar ne? :nonono: Kaj pa krediti za študij, ki obstajajo v drugih državah? Ko doštudiraš pa te kredite vrneš. Na švedskem, ko otrok dopolni 18 let, ga starši niso več dolžni preživljat. Pri nas so ga dolžni do 26 leta. :nonono: Študentsko delo je anahronizem. Študentje bi morali samo študirati, dobiti štipendije ali kredite in se redno zaposliti takoj po opravljenem študiju okoli 24 leta starosti. Pri nas pa še upokojenci zlorabljajo študentske napotnice. :nonono: Zato pa nihče ne dobi redne zaposlitve, ker imajo za to študentsko delovno silo. Totalna štala. Jaz menim, so so študentske napotnice eden naglavnih grehov, ki se vleče vse od osamosvojitve Slovenije, s pomočjo katere je breme šolanja z države prevrgla na Študensdtsko delo in starše, ob tem pa si je LDS veselo kupoval volivce. Nevem kaj čaka JJ, da ne ukine tega študentskega dela in ponudi normalne rešitve, kakršne so drugod po svetu.

Andreea
08.05.2007, 19:06
No, jaz se s tem ne strinjam. Zakaj bi moral biti študij privilegij bogatih? Kaj je tako privlačnega na (recimo) ameriškem sistemu (v kaki drugi temi se zagovorniki teh teorij smejejo "gluposti" američanov...) Že zdaj si večina ne more privoščit lastnih stanovanj n to brez odplačevanja kredita za študij...posledično se bi lahko sinki in hčerkice premožnih staršev preseravali po fakulteti, ker doma pač nimajo kam z denarjem.

Sem za to, da se ali ZELO zaostri pogoje študentskega dela oz. se ga ukine in študentom ponudi alternativo - torej možnost, da delajo ob študiju. Ker to se da nadzorovat, uvest kazni, inšpekcijo itd. zaradi katerih delodajalec niti pomislil ne bi, da bi se kaj "hecal" s tem.

Zaradi mene se lahko kot alternativo tudi ukine št. delo in ponudi omejeno stevilo štipendij (dovolj visokih za preživetje), kar bi bila po mojem najboljša rešitev. Pa naj študirajo tisti, ki so najbolj pridni, oz. so se pripravljeni za to potrudit. Ampaaak - to se ne bo zgodilo. "Ni sredstev."

Naj predstavijo eno sprejemljivo možnost. Do zdaj je še niso. Študentsko delo bi oklestili, štipendij pa ne bi zagotovili. Lahko je reči "imamo kapitalizem, ki smo ga tako želeli". Zdajšnja generacija študentov ni želela kapitalizma. Takrat še vedeli nismo, kaj je to. Kapitalizem ste želeli tisti, ki ste zunaj študentskih let... Samo v razmislek tistim, ki ste pred upokojitvijo - ste še vedno za to, da se uvede ameriški sistem brez pokojnin? Da bo vaša penzija odvisna od tega, koliko ste si za časa življenja nahrčkali? Tudi to je kapitalizem...

Andreea
08.05.2007, 22:50
Ti pa bi storila ravno obratno. Ukinila štipendije in povečala ribarjenje v kalnem. :nonono:
WTF? Kje si to prebral? (toliko o funkcionalni nepismenosti)

A ti bi hotela, da bi te kdo vprašal, če želiš kapitalizem? O, Bog se nas usmili takšnih študentov. Mene tudi ni nihče vprašal, če želim živeti v komunizmu, pa sem vseeno (hvala curcu) doživel konec le-tega. Ej, samostojna, svobodna Slovenija, to so bile sanje komaj 16 let nazaj. Ej, če študentje ne marate kapitalizma, spisdite na Ktajsko. :nonono:
Moj post je je bil odgovor na NaceM-ov post, "In SORI to ti je KAPITALIZEM, ki smo ga tako hoteli. " Mi ga nismo hoteli.

Nisem za ukinitev štipendij, ampak za REALIZACIJO tega, da se študentom nudijo štipendije! In to NE v višini 50€ ampak vsaj toliko, da si lahko plačajo stanovanje in hrano.

Edina stvar, PROTI kateri sem, je ta, da bi študij postal privilegij bogatih. Študij mora (bi moral) biti privilegij sposobnih in tistih, ki so se pripravljeni za to potruditi. In mi je vseeno, na kakšen način je to urejeno, važno je, da je UREJENO. Ker zdaj NI. In ne izpeljujte bedarij iz mojih postov - ker sem PROTI obliki študentskega dela, kot ga sedaj poznamo. Mogoče razmišljam utopično, ampak sem PROTI "kupovanju" diplom! Ker se s tem nenazadnje tudi razvrednoti celotna univerza.

NaceM
08.05.2007, 23:10
Zdaj pa še na dolgo...

Jaz tudi in še vedno ne hodim na dopust.

Kot sem že zgoraj napisal, predvidevam, da si dopolnila 18 let konkretno za menoj... (Sklepam iz tvojega pisanja.)

Če že utegneš povedati, kako ti je bilo hudo, ko sam priznaš, da si se "šlepal", bi bilo lepo da ne pozabiš tudi na ostale, ki so lahko v podobni ali slabši situaciji kot si bil sam.

Zakaj sem se "šlepal"? Samo zato, ker NI BILO DRUGE ALTERNATIVE. Če študentskega dela ne bi bilo, bi se lepo lahko zaposlil in ob delu doštudiral (tako ali tako sem moral delati, da sem lahko živel). In ne bi me moglo biti strah, da me bodo od danes na jutri sunili v rit, ampak da bom to izvedel vsaj en mesec prej (odpovedni rok, ki ga npr. študent nima), prav tako kot študent nima ne bolniške, ne regresa in ja NE DOPUSTA. In roko na srce, večina "študentov" dela redno in si dopusta niti ne more vzeti, ne za počitnice in še težje za izpite!

Zakaj se razburjaš zaradi študentov, ki sedaj delajo prek ŠS, če so s tabo ravnali kot s smetjo? To so počeli, ker si jim sam dovolil, če si želel regres, bi se pač redno zaposlil (kot predlagaš za zdajšnjo generacijo). Od polnoletnih se pač pričakuje, da bodo razmišljali z lastno glavo, zakaj si potem delal prek ŠS, če bi ti bilo tako lepše in lažje biti redno zaposlen? Aja, saj res - imel si "samo gimnazijo"...

Mislim, da sem zgoraj že odgovoril na tvoje nesmiselno pisanje.

(da ne omenjam tega, da se redno zaposleni pač ne morejo vpisati v določene programe, ker politika univerze tega ne dopušča)... Kateri izmed redno zaposlenih si je lahko vzel mesec dni dopusta za poletno in jesensko izpitno obdobje, poleg tega pa še dopust? Nihče. Tisti ki se preživljajo izključno z delom prek ŠS in zraven redno opravljajo študijske obveznosti ponavadi NE hodijo na dopust, ker nimajo s čim. Pa tudi ne dovolijo si, da delajo z njimi kot s smetmi, ker enostavno zamenjajo službo, saj jih ne veže nobena pogodba (v večini primerov).

Ne vem s katerega dela Slovenije si, ampak enkrat sem si vzel čas in gledal plačila za neko delo v ŠS v Ljubljani, Mariboru in Murski Soboti.. Dlje, ko greš iz "centra" slabše je isto delo plačano. In povem ti, da npr. za tako sramotno nizko plačilo, ki dobi "študent" v MS, si v Ljubljani noben niti malo ritke ne bo hotel pretegnit. In konec koncev se "dobro" oz. solidno plačano delo tudi preko ŠS težko, težko najde.In ja.. Tako kot lahko hitro zamenjaš delo preko študentskega servisa (nisem samo enega direktorja podjetja slišal, ko je rekel: "Saj je samo študent, dajmo ga maksimalno izkoristit."), tako te tudi hitro lahko sunejo od danes na jutri v rit.. In ja.. Če že tako govoriš, kako so študentje odvisni od tega dela, potem se vsakemu pokaže "izpad dohodka", v tem času ko mora iskati novo službo preko ŠS. Išče pa lahko samo en dan ali pa tudi en mesec.. (Spet odvisno ponavdi, kje išče.. Oz. v katerem kraju.)

In kar se tega tiče: "Ma tako, kot da bi poslušal študentske funkcionarje!" - poglej si še enkrat zgoraj, kaj si mislim o "funkcionarjih", če si slučajno spregledal.

Zakaj pa potem govoriš skoraj isto kot oni?

Zanimivo, da tisti, ki so odraščali v socializmu, vedno najraje poudarjajo, da je zdaj - kapitalizem. :veryevil:
EMPATIJA...:nonono:

Se opravičujem, ampak sem odraščal v tisti najbolj gnili tranziciji. Ampak JA, kapitalizem smo sami hoteli! No, če ne ti, pa ostali... Sicer pa.. Ti nihče ne brani.. Npr. na Kitajskem imajo še zdaj socialistično ureditev, lahko greš tudi tja, aternativa ti je pa tudi kakšna Kuba, Venezuela, Severna Koreja itd...

In ja.. Bilo ti je odgovorjeno.. (Pa ne od mene.) Nikjer nisem pisal, da bi moral biti študij le privilegij bogatih, ampak žal se vse plača, tako ali drugače.

In še vedno sem mnenja, da je delo preko študenta (pa tu ne mislim razna priložnostna dela, kot je na primer kakšna selitev ali razkladanje kamiona, ampak čisto tako redno delo kot tisti, ki delajo "normalno" in ne preko napotnic) skoraj dobesedno žaganje veje na kateri sediš!

Ja pa še nekaj.. Dostikrat se dogaja, da ti kakšen delodajalec obljublja, da te bo "zaposlil" samo najprej pa delaj preko "študenta", da te preizkusimo... (Dosti takih primerov poznam.) In potem se človek trga, ker bi rad službo in trga... Delodajalec pa obljublja in obljublja... Pa tudi mine pol leta, leto, dve leti, tri... Potem pa te zaposlijo ali pa tudi NE in tudi, če te zaposli, te ponavad izaposli s POL LETA PREIZKUSNE DOBE - to je nekako postalo zadnje čase standard (torej tisto tvojo študentsko agonijo podaljša še za pol leta). Ko, če ne bi bilo možno tako izkoriščanje teh napotnic, potem bi te pa delodajalec MORAL zaposliti tudi za tisti čas, ko te "preizkuša".

Jelengar
08.05.2007, 23:41
WTF? Kje si to prebral? (toliko o funkcionalni nepismenosti)

Hmmmm, iz tega sem sklepal:

Sem za to, da se ali ZELO zaostri pogoje študentskega dela oz. se ga ukine in študentom ponudi alternativo - torej možnost, da delajo ob študiju. Ker to se da nadzorovat, uvest kazni, inšpekcijo itd. zaradi katerih delodajalec niti pomislil ne bi, da bi se kaj "hecal" s tem.

OK, morda sem malce prehitro sklepal, še posebno, ker si začela svoj post, da se s tem ne strinjaš. :dontknow: Poostrit pogoje študentskega dela se mi ne zdi smiselno. Vedno bo to nekdo izrabljal. Preveč balkanski smo še vedno. Jaz bi bil tu bolj radikalen. Študentje naj izklučno študirajo, in naj dobijo bodisi štipendije, bodisi kredit če hočejo študirat nekaj kar družbi ne primanjkuje. ;) Kot sem že rekel, na švedskem otrok po 18 letu ni več v breme staršem ampak je tisti, ki študira v breme državi. Če študentje že delajo, delajo za luxus in ne za preživetje. Upam, da razumeš to kvalitativno razliko. Luxus pomeni več CD-jev, potovanj, koncertov in podobno. Pri nas pa je vse to ušlo z vajeti,. Študentje zasedajo delovna mesta delavcem in so za to delo še slabo plačani. Manj kot bi morali bit plačani delavci. Skratka, poskusi si zamislit, da bi študentje študirali do 24 leta, potem bi se lahko takoj zaposlili, zaposlili bi se lahko zato, ker jim študenti ne bi odžirali delovnih mest, in nato bi pričeli ustvarjati si družine že pri cca 25 letih. :dontknow: Enkrat bo treba presekat ta gordijski vozel, ki nas vse pelje v bedo.

Edina stvar, PROTI kateri sem, je ta, da bi študij postal privilegij bogatih. Študij mora (bi moral) biti privilegij sposobnih in tistih, ki so se pripravljeni za to potruditi. In mi je vseeno, na kakšen način je to urejeno, važno je, da je UREJENO. Ker zdaj NI. In ne izpeljujte bedarij iz mojih postov - ker sem PROTI obliki študentskega dela, kot ga sedaj poznamo. Mogoče razmišljam utopično, ampak sem PROTI "kupovanju" diplom! Ker se s tem nenazadnje tudi razvrednoti celotna univerza.

OK. Torej se le popolnoma strinjava. :)

Winglet1
11.05.2007, 15:14
Hmmmm, iz tega sem sklepal:

OK, morda sem malce prehitro sklepal, še posebno, ker si začela svoj post, da se s tem ne strinjaš. :dontknow: Poostrit pogoje študentskega dela se mi ne zdi smiselno. Vedno bo to nekdo izrabljal. Preveč balkanski smo še vedno. Jaz bi bil tu bolj radikalen. Študentje naj izklučno študirajo, in naj dobijo bodisi štipendije, bodisi kredit če hočejo študirat nekaj kar družbi ne primanjkuje. ;) Kot sem že rekel, na švedskem otrok po 18 letu ni več v breme staršem ampak je tisti, ki študira v breme državi. Če študentje že delajo, delajo za luxus in ne za preživetje. Upam, da razumeš to kvalitativno razliko. Luxus pomeni več CD-jev, potovanj, koncertov in podobno. Pri nas pa je vse to ušlo z vajeti,. Študentje zasedajo delovna mesta delavcem in so za to delo še slabo plačani. Manj kot bi morali bit plačani delavci. Skratka, poskusi si zamislit, da bi študentje študirali do 24 leta, potem bi se lahko takoj zaposlili, zaposlili bi se lahko zato, ker jim študenti ne bi odžirali delovnih mest, in nato bi pričeli ustvarjati si družine že pri cca 25 letih. :dontknow: Enkrat bo treba presekat ta gordijski vozel, ki nas vse pelje v bedo.

OK. Torej se le popolnoma strinjava. :)

1. študentsko delo je konkurenca le delovnim mestom z nizko kvalifikacijo kjer (kot že večkrat poudarjeno) ni neke velike odgovornosti-zato bo lahko nek študent tajnica ali tajnik, ne more pa biti npr. pravnik ali kaj podobnega.

2. študentsko delo prinaša vsaj delček fleksibilnosti v nerazumno togi trg dela v Sloveniji (zahvala sindikatom) in s tem omogoča podjetjem, da poslujejo bolj profitabilno

3. če se nek študent odloči da bo delal za "luksuz", pa naj ga ima. kdor je priden si tudi zasluži potovanje in podobno, poleg tega so študentje bolj pridni (vsaj koliko slišim iz gostinskih krogov) kot pa nek zaposleni, ki se mu niti ne ljubi dvignit svoje lene riti za tisto (majhno) plačilo.

4. heeh mislit, da je študentsko delo krivo za to, da ni zaposlitev pri 24,25-tih je zelo zgrešeno. Dejstvo je, da se bo študiralo več in dalj časa kot v preteklosti. Poleg tega je želja po karieri večja kot pa menjavanje pleničk.

5. Švedski sistem je zgrešen in je daleč od idealnega (malo poglej od kod prihaja npr. prvih 100 najuglednejših univerz). Najboljši šolski sistem ima ZDA (ja ZDA!) saj je večina dobrih fakultet plačljiva (ali imaš denar ali pa štipendijo!) in s tem ti študentje niso breme države. Pri nas je šolski sistem najbolj nepravičen za premožnejši del prebivalstva, saj v Sloveniji ljudje z višjimi dohodki subvencionirajo študij ljudem z nižjimi dohodki.

NaceM
12.05.2007, 17:13
1. študentsko delo je konkurenca le delovnim mestom z nizko kvalifikacijo kjer (kot že večkrat poudarjeno) ni neke velike odgovornosti-zato bo lahko nek študent tajnica ali tajnik, ne more pa biti npr. pravnik ali kaj podobnega.

Ta trditev ne vzdrži. V 2 firmah sem delal kot "študent" na mestu ljudi s višješolsko in (na drugi) s fakultetno izobrazbo. Ker sem pač bil cenejši. Aja.. Delal sem na mestu inženirja in diplomiranega inženirja. Pa sem bil "študent". Odgovoren pa sem bil kar za nekaj milionskih poslov. In veš kaj? Spet vem na pamet vsaj za 3-4 ljudi na podobnih mestih z isto ali še višjo odgovornostjo.

2. študentsko delo prinaša vsaj delček fleksibilnosti v nerazumno togi trg dela v Sloveniji (zahvala sindikatom) in s tem omogoča podjetjem, da poslujejo bolj profitabilno

Kaj s tem hočeš reči? Da je študentsko delo rešilna bilka podjetjem, ker so pač študentje cenejši. Lepo te prosim.. Saj je bilo govora o tem, da vodstvo ponavadi najraje špara tam, kjer najlažje špara - pri plačah. Spet ne vzdrži.

3. če se nek študent odloči da bo delal za "luksuz", pa naj ga ima. kdor je priden si tudi zasluži potovanje in podobno, poleg tega so študentje bolj pridni (vsaj koliko slišim iz gostinskih krogov) kot pa nek zaposleni, ki se mu niti ne ljubi dvignit svoje lene riti za tisto (majhno) plačilo.

Da so pridni? Ja verjetno so pridni, ker morajo bit pridni, čeprav se študente lahko (nekaznovano) guli trikrat več kot zaposlene.

4. heeh mislit, da je študentsko delo krivo za to, da ni zaposlitev pri 24,25-tih je zelo zgrešeno. Dejstvo je, da se bo študiralo več in dalj časa kot v preteklosti. Poleg tega je želja po karieri večja kot pa menjavanje pleničk.

Ni edino krivo. Je pa dosti krivo za to, da se dela z delavci tako kot se dela. (O tem sem že pisal.)

5. Švedski sistem je zgrešen in je daleč od idealnega (malo poglej od kod prihaja npr. prvih 100 najuglednejših univerz). Najboljši šolski sistem ima ZDA (ja ZDA!) saj je večina dobrih fakultet plačljiva (ali imaš denar ali pa štipendijo!) in s tem ti študentje niso breme države. Pri nas je šolski sistem najbolj nepravičen za premožnejši del prebivalstva, saj v Sloveniji ljudje z višjimi dohodki subvencionirajo študij ljudem z nižjimi dohodki.

Evo - žebljica na glavico.. Študentje niso v breme države.. Zato pa jih fiktivno študira še veliko več kot čisto zares. Koliko jih samo status vleče zaradi napotnic?

Winglet1
12.05.2007, 21:57
Ta trditev ne vzdrži. V 2 firmah sem delal kot "študent" na mestu ljudi s višješolsko in (na drugi) s fakultetno izobrazbo. Ker sem pač bil cenejši. Aja.. Delal sem na mestu inženirja in diplomiranega inženirja. Pa sem bil "študent". Odgovoren pa sem bil kar za nekaj milionskih poslov. In veš kaj? Spet vem na pamet vsaj za 3-4 ljudi na podobnih mestih z isto ali še višjo odgovornostjo.

Kaj s tem hočeš reči? Da je študentsko delo rešilna bilka podjetjem, ker so pač študentje cenejši. Lepo te prosim.. Saj je bilo govora o tem, da vodstvo ponavadi najraje špara tam, kjer najlažje špara - pri plačah. Spet ne vzdrži.

Da so pridni? Ja verjetno so pridni, ker morajo bit pridni, čeprav se študente lahko (nekaznovano) guli trikrat več kot zaposlene.

Ni edino krivo. Je pa dosti krivo za to, da se dela z delavci tako kot se dela. (O tem sem že pisal.)

Evo - žebljica na glavico.. Študentje niso v breme države.. Zato pa jih fiktivno študira še veliko več kot čisto zares. Koliko jih samo status vleče zaradi napotnic?

1.) heeh, ne dolgo nazaj me je nek znanec od mojega kolega prepričeval kako v eni pravniški pisarni niso sprejeli odvetniškega pripravnika na delo zaradi nekega študenta (on je to tudi slišal od nekih "ljudi"). no po 30 sekundah (ko sem mu razložil, da pripravniki ne stanejo dosti in da zato moraš imeti določene papirje in podobno, da lahko opravljaš pripravniško odvetniško delo) je nekam obmolknil:d . verjamem, da lahko študent dela nizkokvalificirano delo ampak nekih "milijonskih" poslov se pa ne more it-razen, če ima seveda svoje lastno podjetje.

2.)kot sem lepo napisal (pozorno preberi!) je študenta lažje zaposliti/odpustiti kot nekoga, ki je zaposlen za nedoločen ali določen čas. s tem imajo podjetja večjo fleksibilnost pri zaposlovanju (seveda pri nizkokvalificiranih delih) in tako je to določeno "olajšanje" za določena podejta saj lažje reagirajo na nihanja v proizvodnji in povpraševanju po njihovih izdelkih/storitvah. nikoli pa nisem trdil, da bo to rešilo slovenska podjetja in ne dramatiziraj v svojih izjavah samo zato, da bi lahko lažje nasprotoval mojim trditvam

3.) no očitno se (nehote) strinjaš za mano glede pridnosti študentov...:)

4.) to kako se z delavci dela je pač odvisno od podjetja in povprečne kvalificiranosti zaposlenih. najuspešnejša podjetja (pa to mislim na splošno v vseh panogah) se zelo dobro zavedajo pomena človeškega kapitala in se tako tudi obnašajo. dejstvo je da vsak mora poskrbeti zase in si z dodatno izobrazbo ter znanji zviševat svojo vrednost na trgu. dober kader bo podjetje še kako razvajalo z raznimi dodatki, samo da ostanejo tam in ne grejo h konkurenci.

5.) jah to koliko jih fiktivno študira je problem (isto kot pri fiktivno nezaposlenih, ki prejemajo podporo). študentje v nobeni državi in v nobenem šolskem sistemu niso breme, ker višja izobrazba pomeni višjo dodano vrednost na delovnih mestih, kar posledično pelje do višje gospodarske rasti (to pa je to kar vsi hočemo). je pa (kot že prej omenjeno) naš sistem zelo slab in nekonkurenčen saj pri nas lahko študira (skoraj) vsak a neke ugledne univerze nimamo. to je dolgoročni problem, ki se lahko reši le s privatizacijo šolskega sistema (verjetnost, da se bo to zgodilo pa je na žalost zelo majhna).

NaceM
13.05.2007, 23:38
1.) heeh, ne dolgo nazaj me je nek znanec od mojega kolega prepričeval kako v eni pravniški pisarni niso sprejeli odvetniškega pripravnika na delo zaradi nekega študenta (on je to tudi slišal od nekih "ljudi"). no po 30 sekundah (ko sem mu razložil, da pripravniki ne stanejo dosti in da zato moraš imeti določene papirje in podobno, da lahko opravljaš pripravniško odvetniško delo) je nekam obmolknil:d . verjamem, da lahko študent dela nizkokvalificirano delo ampak nekih "milijonskih" poslov se pa ne more it-razen, če ima seveda svoje lastno podjetje.

Te povabim enkrat na pir, pa pridem z dokazi (kopija pogodbe, ki sem si jo naredil iz varnostnih razlogov, z mojim podpisom in seveda tudi podpisom direktorja in hehe .. kopijo študentske napotnice - tista zadnja stran datirana na isti mesec, ko je bil posel sklenjen in na moje ime). Moj zadnji posel pri podjetju (kot študenta) je bil nekaj čez 2 miliona starih sitkov vredna vzdrževalna pogodba. In če upoštevaš, da je to bilo pred kar nekaj časa.. Sta takrat bila tista 2 miliona vredna kar nekaj več kot danes.

2.)kot sem lepo napisal (pozorno preberi!) je študenta lažje zaposliti/odpustiti kot nekoga, ki je zaposlen za nedoločen ali določen čas. s tem imajo podjetja večjo fleksibilnost pri zaposlovanju (seveda pri nizkokvalificiranih delih) in tako je to določeno "olajšanje" za določena podejta saj lažje reagirajo na nihanja v proizvodnji in povpraševanju po njihovih izdelkih/storitvah. nikoli pa nisem trdil, da bo to rešilo slovenska podjetja in ne dramatiziraj v svojih izjavah samo zato, da bi lahko lažje nasprotoval mojim trditvam

Poglej si gor, kako nizkokvalificirani študentje tudi med drugim delajo. In ja.. Ne samo, da sem slišal za tiste osebe, ki to še delajo. Na lastne oči sem se tudi prepričal, kako to delajo... Samo ozri se malce okoli po kakšnih marketing agencijah npr...
Nihanja v proizvodnji? Hočeš reči... Da je to super, ker se potem lahko delavci bolj izkoriščajo? Pa nič ne dramatiziram, samo me pa zbode, da nekdo dobesedno sesanje ljudi tako zlahka jemlje kot ti!

3.) no očitno se (nehote) strinjaš za mano glede pridnosti študentov...:)

Nehote? Nikakor nehote... Študentje so pridni ravno zato (kot sem že napisal), ker jih lahko sunejo v rit, kdaj si bodi. A še nisi nikoli slišal, da delodajalci delavce "preizkušajo" preko študentskih napotnic in ko se tak delavec "dokaže" ga zaposlijo? Hmmmm...

4.) to kako se z delavci dela je pač odvisno od podjetja in povprečne kvalificiranosti zaposlenih. najuspešnejša podjetja (pa to mislim na splošno v vseh panogah) se zelo dobro zavedajo pomena človeškega kapitala in se tako tudi obnašajo. dejstvo je da vsak mora poskrbeti zase in si z dodatno izobrazbo ter znanji zviševat svojo vrednost na trgu. dober kader bo podjetje še kako razvajalo z raznimi dodatki, samo da ostanejo tam in ne grejo h konkurenci.

Se popolnoma strinjam s to trditvijo.
En sam problem nastopi, ko slučajno nisi doma v Ljubljani (ali njeni okolici).

5.) jah to koliko jih fiktivno študira je problem (isto kot pri fiktivno nezaposlenih, ki prejemajo podporo). študentje v nobeni državi in v nobenem šolskem sistemu niso breme, ker višja izobrazba pomeni višjo dodano vrednost na delovnih mestih, kar posledično pelje do višje gospodarske rasti (to pa je to kar vsi hočemo). je pa (kot že prej omenjeno) naš sistem zelo slab in nekonkurenčen saj pri nas lahko študira (skoraj) vsak a neke ugledne univerze nimamo. to je dolgoročni problem, ki se lahko reši le s privatizacijo šolskega sistema (verjetnost, da se bo to zgodilo pa je na žalost zelo majhna).

Fiktivni študentje niso breme? Hmmm letos dela na napotnico, drugo leto pa kaj? Ko ne bo mogel več delat na napotnico bo pa sesal državo na zavodu, ker delodajalec ga več noče, bil je "fiktivni študent" in si tudi izobrazbe ni dvignil, da bi bil laže zaposljiv... Sori, ampak meni se to zdi breme za državo. In s takimi čimveč študentje, ki samo tako študirajo, za napotnico, si država rešuje statistike.

Winglet1
15.05.2007, 00:12
Te povabim enkrat na pir, pa pridem z dokazi (kopija pogodbe, ki sem si jo naredil iz varnostnih razlogov, z mojim podpisom in seveda tudi podpisom direktorja in hehe .. kopijo študentske napotnice - tista zadnja stran datirana na isti mesec, ko je bil posel sklenjen in na moje ime). Moj zadnji posel pri podjetju (kot študenta) je bil nekaj čez 2 miliona starih sitkov vredna vzdrževalna pogodba. In če upoštevaš, da je to bilo pred kar nekaj časa.. Sta takrat bila tista 2 miliona vredna kar nekaj več kot danes.

Poglej si gor, kako nizkokvalificirani študentje tudi med drugim delajo. In ja.. Ne samo, da sem slišal za tiste osebe, ki to še delajo. Na lastne oči sem se tudi prepričal, kako to delajo... Samo ozri se malce okoli po kakšnih marketing agencijah npr...
Nihanja v proizvodnji? Hočeš reči... Da je to super, ker se potem lahko delavci bolj izkoriščajo? Pa nič ne dramatiziram, samo me pa zbode, da nekdo dobesedno sesanje ljudi tako zlahka jemlje kot ti!

Nehote? Nikakor nehote... Študentje so pridni ravno zato (kot sem že napisal), ker jih lahko sunejo v rit, kdaj si bodi. A še nisi nikoli slišal, da delodajalci delavce "preizkušajo" preko študentskih napotnic in ko se tak delavec "dokaže" ga zaposlijo? Hmmmm...

Se popolnoma strinjam s to trditvijo.
En sam problem nastopi, ko slučajno nisi doma v Ljubljani (ali njeni okolici).

Fiktivni študentje niso breme? Hmmm letos dela na napotnico, drugo leto pa kaj? Ko ne bo mogel več delat na napotnico bo pa sesal državo na zavodu, ker delodajalec ga več noče, bil je "fiktivni študent" in si tudi izobrazbe ni dvignil, da bi bil laže zaposljiv... Sori, ampak meni se to zdi breme za državo. In s takimi čimveč študentje, ki samo tako študirajo, za napotnico, si država rešuje statistike.

Da bom kratek.....

1.) Nihanja v proizvodnji (ali pa tudi povpraševanja po storitvah v storitvenih podjetjih) so nekaj čisto normalnega in vsakdanjega pri številnih panogah (npr. potovalne agencije). To še nikakor ne pomeni, da gre za izkoriščanje delavcev, ker sta to dva (popolnoma!) različna pojma. Fleksibilnost trga dela pač omogoča, da podjetja lahko poslujejo bolj produktivno in konkurenčno v primerjavi s tujino. Pri konkurenčnosti smo, kot verjetno sam veš, na dnu lestvice. Tukaj gre zahvala sindikatom, ki s svojimi populističnimi nastopi delavcem zelo škodijo (zavedat se je treba, da če podjetje ni "srečno" tudi delavci ne morejo bit in takrat več ne bo vprašanje plačana malica ali ne ampak preživetje in plačani računi).

2.) Glede fiktivnih študentov sem pa napisal, da so problem. V nadaljevanju sem pa mislil tiste "prave" študente.

3.) Na splošno pa res ne razumem te nove modne muhe "preganjanja" študentov. Glede na to, da še kako potrebujemo višjo izobraženo aktivno prebivalstvo, ki bo zaradi višjih dohodkov tudi bolj polnila državno blagajno (ampak pri trenutnem pokojninskem sistemu tudi to ne pomaga) je naravnost smešno, da se odpirajo teme "študentskega dela" in kako to škoduje gospodarstvu. Študentje, ki poleg študija še delajo so pa povsem opravičeni do zaslužka, ki ga lahko zapravijo za karkoli (veliko jih pa s tem tudi financira študij!). Treba se je zavedat, da "jamranje" ne prinaša nič in vsak mora sam poskrbet zase.

NaceM
15.05.2007, 08:16
Kakšno preganjanje študentskega dela? Jaz bi pa rekel, da se je razpaslo izkoriščanje študenskega dela kot en od vzvodov, kako se obide davke (hmmm če se prav spomnim, je bilo tudi na enem sporočilu zgoraj nekaj omenjeno glede polnenja proračuna - no tu se to obide). In konec koncev tudi za "študenta" ni ravno dobro, da je "nadelal" par let preko študentskega servisa (še po TV-ju je bilo, da ti takih izkušenj bodoči "pravi" delodajalci ne upoštevajo), potem pa po tistih parih letih ugotovi, da je star čez 30 in da nima niti ene ure delovne dobe. To se je razpaslo.

Jelengar
15.05.2007, 08:55
Studentje imajo za studirat, delavci pa naj delajo. Studentje naj cimprej dostudirajo, da zato lahko cimprej pricnejo delat in si ustvarjat druzine. Studiranje naj bo popolnoma placljivo, tako kot v Ameriki. Starsi naj ze ob rojstvu otroka pricnejo sparat za studij svojega otroka, ne pa za nov avto in vikend hiso. Saj so nam otroci najvecja vrednota, mar ne? Drzava bi morala samo poskrbet, da bi lahko tudi tisti, socialno najsibkejsi, studirali. Takim je treba studij omogocit, tako, da se jim da studentski kredit, ki ga odplacujejo potem ko dostudirajo in se zaposlijo. Je kdo gledal TV nadaljevanko Severna obzorja? Dr. Fleishcman je moral delati na Aljaski, da je poplacal svoj dolg za studij. Tam ni bil po svoji volji. K temu ga je zavezovala pogodba za studentski kredit. Ko bi tudi pri nas tako zastavili, potem ne bi primanjkovalo zdravnikov v Prekmurju (na primer), oziroma kjerkoli izven Ljubljane. Ko bi stvari zastavili tako, potem mladina ne bi vec studirala do 35 leta, ampak bi vsak skrbel, da se cimprej zaposli. Pri nas pa je zaposlitev biti student. To je kapitalna napaka vseh vlad po letu 1991, ki so si na racun studentov "kupovali " socialni mir. Samo, pocasi se vse vecim ljudem svita, da tako ne more vec biti. Tudi zato, ker studentje dostudirajo prepozno, pada nataliteta. Skratka, cel kup problemov bi resili, ce bi studentom omogocili, da lahko studirajo, brez da bi morali ob studiju delati. Studij je dovolj zahteven ze brez dela ob studiju. Pri nas pa smo vse pobrkali in zato je tako, kot je. :(

Winglet1
16.05.2007, 10:28
1.) Za večino študentov, ki jih jaz poznam je študentsko delo vir dohodka, ki se nameni za plačevanje računov za najemnino in podobno. Treba je upoštevat, da je mnogo takih ki bi bili upravičeni do študentskega doma a si morejo zaradi premajhnih kapacitet najeti stanovanje. Seveda so tu črne ovce, ki izkoriščajo ta sistem (kot kjerkoli drugje) ampak ti "študenti" niso tako številni in pri trenutnem šolskem sistemu (in sistemu financiranja šolanja) bi naredili mnogo več škode, če bi študentsko delo ukinili.

2.) Glede "priznanja" študentskega dela pa je to dvorezni meč. Faks ti vsekakot ne prizna tega dela (npr. kot obvezna praksa pred diplomo) je pa za določenega delodajalca sigurno prednost, da imajo diplomanti in podobno že določene izkušnje, če že ne drugo pa pri ravnanju s strankami in podobno. Takega se verjetno prej zaposli kot nekoga, ki je le 4 leta "buljil" v knjige. Poleg tega se pri študentskem delu vzpostavijo mnoge vezi med študenti in potencialnimi bodočimi delodajalci.

3.) Glede polnjenja državne blagajne (druga tema ampak vseeno) pa verjemi, da se ta polni s strani tistih, ki imajo višje dohodke (z nizko plačo pač ne moreš dost prispevat).

Časi, kjer bi bil sam študij dovolj so definitivno preteklost. Delovne izkušnje in dodatna izobraževanja pa so nujno zato je tudi iz tega vidika študentsko delo koristno.

lila5
16.05.2007, 14:43
1.) Za večino študentov, ki jih jaz poznam je študentsko delo vir dohodka, ki se nameni za plačevanje računov za najemnino in podobno. Treba je upoštevat, da je mnogo takih ki bi bili upravičeni do študentskega doma a si morejo zaradi premajhnih kapacitet najeti stanovanje. Seveda so tu črne ovce, ki izkoriščajo ta sistem (kot kjerkoli drugje) ampak ti "študenti" niso tako številni in pri trenutnem šolskem sistemu (in sistemu financiranja šolanja) bi naredili mnogo več škode, če bi študentsko delo ukinili.

2.) Glede "priznanja" študentskega dela pa je to dvorezni meč. Faks ti vsekakot ne prizna tega dela (npr. kot obvezna praksa pred diplomo) je pa za določenega delodajalca sigurno prednost, da imajo diplomanti in podobno že določene izkušnje, če že ne drugo pa pri ravnanju s strankami in podobno. Takega se verjetno prej zaposli kot nekoga, ki je le 4 leta "buljil" v knjige. Poleg tega se pri študentskem delu vzpostavijo mnoge vezi med študenti in potencialnimi bodočimi delodajalci.

3.) Glede polnjenja državne blagajne (druga tema ampak vseeno) pa verjemi, da se ta polni s strani tistih, ki imajo višje dohodke (z nizko plačo pač ne moreš dost prispevat).

Časi, kjer bi bil sam študij dovolj so definitivno preteklost. Delovne izkušnje in dodatna izobraževanja pa so nujno zato je tudi iz tega vidika študentsko delo koristno.

Kar nekako se mi zdi, da večina študentov preko študentskega servisa ne opravlja tistega dela za kar študira .....ampak dela dela kot so natakarji, hostese po sejmih, promotorji v trgovskih centrih, trgovci v trgovskih centrih.....logično, da za tako delo faks ne more priznati obvezne prakse......in če študiraš pravo, ali razredni pouk si s 4 letnim delom kelnarce ne nabereš nobenih delovnih izkušenj, vezi, ki pa jih s takim delom vzpostaviš s potencialnimi bodočimi delodajalci pa so tudi pod vprašajem :blush: ;) ........

In študiranje do 30 leta........ob delu preko študentskega servisa........ponavadi je še nujno, da ima študent vsaj samostojno garsonjero, če ne že stanovanje, svoj avto, da si privošči nekaj mesečni eksotični dopust......ne vodi nikamor.......ker potem pa, ko študent diplomira tam nekje, ko je star nekaj čez 30 in ne dobi službe, ker študentsko delo se ne upošteva tako, kot študentje očitno mislite......običajno ti bodoči delodajalec dela v kelnariji ne šteje kot delovno izkušnjo ampak ti praktično direktno pove, da se mu zdi čudno, da si star 30 ali 32 let in še nimaš nič delovne dobe in da te kot takega ne bo zaposlil.........potem pa pride do jamranja, da mladi nimajo pogojev za zaposlitev, za družino, otroke.....ker ko se "študentski luksus" dokaj pozno konča, pridejo precejšnji problemi, ki se jih prej noben študent sploh ne zaveda..........

Winglet1
16.05.2007, 16:30
1.) Očitno nisi dobro prebrala kar sem zapisal zato še zadnjič.....Pri večini študentov je glavni motiv denar in nikakor ne delo, ki bi bilo povezano s študijem, tako da si malo bolj pozorno preberi. Glede spoznavanja potencialnih (!) bodočih delodajalcev pa ti lahko povem primer, kjer študent dela kot neke vrste programer (preko servisa) pri nekem podjetju in to zelo uspešno. Kaj misliš koga bodo vzel takrat, ko bodo iskal programerje z univerzitetno izobrazbo? In še bi lahko našteval podobne primere.....in kot sem zgoraj omenil, če ne drugega se razvijajo delovne navade in odnos s strankami.

2.) Kot sem napisal je študentsko delo za mnoge vir dohodka, ki ga porabijo za življenske stroške in izobraževalne potrebščine. Če misliš, da je večina študentov, ki dela preko servisa tako "vrlih", da bi poleg faksa še šli delat samo zato, da bi si lahko kaj dodatno "privoščili" se močno motiš. Glede "luksuznih" potovanj pa je to očitno stvar definicije. Če je po tvojem luksuzno potovanje neka last-minute ponudba, 7 dni, hotel 3*, potem se motiš, ker to ni luksuz. Tistih 200 € za tako potovanje pa ni tako dost. Glede avtomobilov in podobno pa se temu reče razvoj gospodarstva. Dohodki so vseeno relativno višji kot pred 10, 20 ali 30 let nazaj zato pa ima danes večina gospodinjstev 2 avtomobila, mobilnike, računalnike.....to je pač višji standard, ki je posledica svetovnega gospodarskega razvoja (večina študentov pa nima avtomobila zato je to brezvezno potenciranje).

3.) No jaz osebno nisem nikoli delal preko študentskega servisa, dosti mojih prijateljev pa dela in večina si s tem plačuje določen del življenskih stroškov. Seveda pa obstajajo črne ovce, ki ta sistem izkoriščajo ampak to nikakor ni večina. Naš šolski sistem je pač tak kot je in dokler se ne bo nekaj korenito spremenilo bo študentsko delo eden izmed (pre)redkih načinov financiranja študija.

Jelengar
16.05.2007, 16:53
Winglet, zakaj se zavzemas za delo studentov? Se ti ne zdi, da bi se vsi morali zavzemati za pogoje, da bi studentje lahko studirali brez dodatnega dela?

lila5
16.05.2007, 20:02
1.) Očitno nisi dobro prebrala kar sem zapisal zato še zadnjič.....Pri večini študentov je glavni motiv denar in nikakor ne delo, ki bi bilo povezano s študijem, tako da si malo bolj pozorno preberi. Glede spoznavanja potencialnih (!) bodočih delodajalcev pa ti lahko povem primer, kjer študent dela kot neke vrste programer (preko servisa) pri nekem podjetju in to zelo uspešno. Kaj misliš koga bodo vzel takrat, ko bodo iskal programerje z univerzitetno izobrazbo? In še bi lahko našteval podobne primere.....in kot sem zgoraj omenil, če ne drugega se razvijajo delovne navade in odnos s strankami.

2.) Kot sem napisal je študentsko delo za mnoge vir dohodka, ki ga porabijo za življenske stroške in izobraževalne potrebščine. Če misliš, da je večina študentov, ki dela preko servisa tako "vrlih", da bi poleg faksa še šli delat samo zato, da bi si lahko kaj dodatno "privoščili" se močno motiš. Glede "luksuznih" potovanj pa je to očitno stvar definicije. Če je po tvojem luksuzno potovanje neka last-minute ponudba, 7 dni, hotel 3*, potem se motiš, ker to ni luksuz. Tistih 200 € za tako potovanje pa ni tako dost. Glede avtomobilov in podobno pa se temu reče razvoj gospodarstva. Dohodki so vseeno relativno višji kot pred 10, 20 ali 30 let nazaj zato pa ima danes večina gospodinjstev 2 avtomobila, mobilnike, računalnike.....to je pač višji standard, ki je posledica svetovnega gospodarskega razvoja (večina študentov pa nima avtomobila zato je to brezvezno potenciranje).

3.) No jaz osebno nisem nikoli delal preko študentskega servisa, dosti mojih prijateljev pa dela in večina si s tem plačuje določen del življenskih stroškov. Seveda pa obstajajo črne ovce, ki ta sistem izkoriščajo ampak to nikakor ni večina. Naš šolski sistem je pač tak kot je in dokler se ne bo nekaj korenito spremenilo bo študentsko delo eden izmed (pre)redkih načinov financiranja študija.

Večina delodajalcev je ponavadi takih, da dokler lahko najemajo poceni delovno silo za določena dela (kar študentski servis tudi je v primerjavi z nekom, ki je redno zaposlen) bodo to tudi počeli........in če podjetje lahko zaposluje leta neke vrste programerja preko študentskega servisa in ugotovi, da študent lahko to delo obvlada prav tako dobro, kot nekdo, ki ima že diplomo bo vedno znova zaposlovalo študente za to delo.......

Oprosti, potovanje je za študenta luksus, prav tako kot je luksus zanj avto in svoje najemniško stanovanje kjer živi sam.....in luksus se plača......ker potovanje in avto niso zgolj načini financiranja študija..........

In kot ti je Jelengar že napisal, raje se zavzemajte za pogoje, da bo študij lahko potekal brez dodatnega študentskega dela.....mimogrede, če želiš končati študij v roku (recimo 4 ali 5 letih) in ne v 8 letih, težko to narediš tako, da delaš 8 ur na dan in opravljaš še redno vse svoje obveznosti na faksu......zato pa imamo študente, ki študirajo do 30 leta......

kekez
16.05.2007, 20:10
Pa kaj fali študentom, ki študirajo do 30. leta? Danes se govori o vseživljenskem izobraževanju in da je to že nuja. Torej se študira do 80. leta :d .
Jaz še vedno študiram ;) .

Nimam nič proti študentskemu delu, samo pogoje naj izenačijo z rednim delom, pa bo. :)

lila5
16.05.2007, 20:14
Saj v tem je štos, da tistim, ki študirajo do 30. leta nič ne fali......falilo bi jim izgleda takrat, ko bi pogoje študentskega dela izenačili z rednim delom.......

Jelengar
16.05.2007, 20:17
.....zato pa imamo študente, ki študirajo do 30 leta......
Poznam "studente", ki so pri teh letih se vedno (ali spet) vpisani v 1. .letnik. Vecni bruci. :d :(

Winglet1
16.05.2007, 20:38
1.) Jelengar: nisem zagret zagovornik študentskega dela na splošno, moj point je le, da ob trenutni ureditvi šolskega sistema študentsko delo predstavlja enega izmed redkih načinov financiranja študentskih stroškov. Ureditev šolskega sistema je pa katastrofalna. V bolj konkurenčnem šolstvu (privatizacija univerz in srednjih šol, različne oblike financiranja in štipendiranja študentov, večje kapacitete v študentskih domovih) študentsko delo nebi bilo tako razširjeno med študenti. Prav smešno je ker po eni strani vsi govorite kako so današnji študenti "leni", ker živijo v nekem "luksuzu študentskega življenja", po drugi strani pa istočasno poudarjate, da ti isti študentje poleg študija delajo 8 ur in več na dan?. Seveda se najdejo "fiktivni" študentje (tako kot imaš "fiktivne" brezposelne) ampak velika večina jih ta denar rabi za financiranje študija in to je dejstvo. A si res misliš, da je večini študentom cilj prostovoljno delat v neki gostilni kot natakarji ali pa kot delavci v neki proizvodnji za drobiž na uro?
V takem sistemu kot ga imamo zagovarjam vsakega študenta, ki redno študira in dela. Seveda je pa obstoječi šolski sistem zgrešen in upam, da bo kdaj prišlo do sprememb.

2.) lila5: ok očitno tebi luksuz pomeni nekaj drugega kot meni ampak pustimo to. Od kje ti predstava, da so ravno ti študentje, ki imajo za tebe "luksuzne" dobrine tisti, ki največ delajo preko servisov? Malo se prej informiraj.....glede najemniških stanovanj in nekaterih prednostih, ki jih prinaša študentsko delo na trg dela pa sem že nekaj napisal prej in res se mi ne ljubi ponavljat.

3.) lila5: glede na to, da si delaš skrbi za dolžino mojega študija ti lahko povem, da bom študij končal v 5 letih (skupaj z absolventom in diplomo). Poleg vseh študijskih obveznosti pa te bo verjetno šokiral podatek, da ostalim obveznostim (ki niso povezane s študijem in preživljanjem prostega časa) z veliko verjetnostjo namenim več časa kot jih ti preživiš za svojim delovnim mestom v enakem obdobju. Posploševanja so zelo nevarna reč;)

NaceM
17.05.2007, 09:56
Dohodkovno gledano "fiktivni" študenti preko študentskega servisa prispevajo levji delež k bogatenju študentskih servisov... In začuda.. VSI ti študentski servisi res dobro živijo. In zakaj jih funkcionarji zagovarjajo? Valda, da ne boš ranil roke, ki te hrani!

In še nekaj.. Če delaš ne moreš redno študirat, ampak lahko samo izredno.

nejc
17.05.2007, 10:59
Js sm redno zaposlen in redno vpisan na faks. Reden vpis v tem primeru pomeni, da imam možnost zastonjskega opravljanja izpitov, nimam pa ostalih študentskih bonitet kot so študentski boni itd..

Winglet1
17.05.2007, 11:20
Dohodkovno gledano "fiktivni" študenti preko študentskega servisa prispevajo levji delež k bogatenju študentskih servisov... In začuda.. VSI ti študentski servisi res dobro živijo. In zakaj jih funkcionarji zagovarjajo? Valda, da ne boš ranil roke, ki te hrani!

1.) Eden izmed tehtnih razlogov zakaj se študentsko delo ne odpravi je kompleksnost tega problema. Tukaj kar vsi tako iskreno povedano naivno pišete, da je treba študentsko delo izenačit z redno zaposlitvijo (ali pa popolnoma ukinit) in bo problem rešem. To ni niti slučajno tako enostavno in takšno zagovarjanje brez upoštevanja možnih posledic je nesmiselno.

2.) Kar se pa študija tiče in dela....ja je možno....

bob marley
17.05.2007, 12:27
Če podam še mojo izkušnjo.

Vpisal sem se na fakuleto, z namenom čimprej došudirati in živeti življenje po lasti izbiri, torej samostojno in neodvisno od staršev, ki so se v svojem živeljnju vse preveč stvarem odrekli, da bi še mene preveč časa imeli na grbi.

Nisem nek piflar, v času študija sem strogo ločeval čas za zabavo in čas, ko se je bilo potrebno učiti. Potrudil sem se, da sem junija imel narejene pogoje za vpis v višji letnik (na pravu je junija že drugo izpitno obdobje, op.p.). Potem sem si poiskal delo, delal sem julij, avgust september in zaslužil za ekstra dobrine - avto, dopust, nekaj tudi za rezervo za nepredvidene sizuacije ipd. Ker nisem iz Ljubljane in nimam vez, sem pač prevzel delo ki sem ga dobil - delal sem na gradbiščih kot fizični delavec, v proizvodnji pohištva, kot natakar ipd. Oktobra sem zopet zavzel študijsko "pozo" in vajo ponovil.

Redno sem prilezel do absolventa, ostalo mi je še nekaj izpitov. Gled ena izobrazbo sem se določil, da si poskušam dobiti delo še vsaj približno v stroki, poslal sem prošnje in začel delati kot pomočnik tajnice v "stroki". Z trdim delom in dokazovanjem sem počasi napredoval in začel delati tudi na pravnih stvareh. ker sem se izkazal, mi je delodajalec ponudil službo takoj po diplomi in sem svoj 1 delovni dal oddelal natanko 5 let od dneva prvega predavanja.

Živel sem v študentskem domu, živel sem se s štipendijo, bivanje pa je pokril otroški dodatek. Živel po pameti in po zmožnostih.

Nakladanje o delu zaradi preživetja sicer ni čisto iz trte zvito. Tudi ne zanikam, da je štipendij in študentskih postelj premalo. Je pa drugo vprašanje, koliko tistih, ki bivajo v študentu, ki imajo štipendijo - dejansko študira in koliko jih zgolj odžira mesto pravim študentom n koliko se jih zgolj šlepa na račun ugodnosti. In še, koliko je takšnih, ki so "native Ljubljančani", so študenti in na ta račun vlečejo ugodnosti na račun tistih, kjer dva za bivanje v garsonjeri odštejeta 200 EUR per capita.

Če bi študentje študirali, imeli odnos do dobrin, ki jih njim kot študentom nudi država, ne pa samo jokali in stokali, no potem bi bili vsaj malo kredibilnejši sogovorniki in zagovorniki obstoječega stanja.

lila5
17.05.2007, 13:27
2.) lila5: ok očitno tebi luksuz pomeni nekaj drugega kot meni ampak pustimo to. Od kje ti predstava, da so ravno ti študentje, ki imajo za tebe "luksuzne" dobrine tisti, ki največ delajo preko servisov? Malo se prej informiraj.....glede najemniških stanovanj in nekaterih prednostih, ki jih prinaša študentsko delo na trg dela pa sem že nekaj napisal prej in res se mi ne ljubi ponavljat.

3.) lila5: glede na to, da si delaš skrbi za dolžino mojega študija ti lahko povem, da bom študij končal v 5 letih (skupaj z absolventom in diplomo). Poleg vseh študijskih obveznosti pa te bo verjetno šokiral podatek, da ostalim obveznostim (ki niso povezane s študijem in preživljanjem prostega časa) z veliko verjetnostjo namenim več časa kot jih ti preživiš za svojim delovnim mestom v enakem obdobju. Posploševanja so zelo nevarna reč;)

Oprosti, ko sem bila jaz študent mi je 200 EUR dosti pomenilo.......ti pa praviš, da je to praktično drobiž......;) očitno imava različne pojme kaj je luksuz in kaj je nujno financiranje študija......

Če pa študent hoče iti vsakih nekaj mesecev na potovanje za 200 EUR (približno toliko še rabi za zraven), plačati stavnovanje, po možnosti še študij, ker ni redno vpisan, da ne omenjam izhodov na pijačo ob vikendih.......pa mora delati in dela tako, da "zanemari" študij......ker kot sem že povedala je težko delati 8 ur na dan vsak dan, redno izpolnjevati študijske obveznosti in se poleg vsega še iti t.i. "luksus".......

ok, če študent to dela, naj dela, samo potem naj ne jamra, ko je star 30 let, da pa mu država ne omogoči nakupa stanovanja, da ne dobi zaposlitve, ker je že sorazmerno star in brez delovnih izkušenj in delovne dobe.......da zaradi tega ne more imeti otrok......in krivi za svoje probleme državo, čeprav je prej 10 let povsem samovoljno izkoriščal vse prednosti, ki mu jih je država nudila, ni se pa zavedal posledic......

Hmm......ne vidim pa razloga zakaj se ti počutiš ogroženega, ko omenjam študente, ki študirajo do 30 leta.....saj jaz nisem govorila o tebi.....in tudi posploševala nisem........ker pred nekaj meseci smo imeli v službi na razgovoru precej "mladih" diplomantov.........večina jih je bila brez delovne dobe, vsi pa so seveda delali prej preko študentskih servisov (razne ankete, bili so kelnarji, na sejmih, promotorji) in najmlajši je imel 28 let, ko je končal študij.......

Geawind
17.05.2007, 14:00
vsak ima svoje življenje ...

določene situacije te lahko pahnejo v položaj kjer dejansko zakasniš s končanjem študija - ker roko na srce ni vse v faksu - in če se vmes znajdeš in delaš (tudi če le preko študenta) - hvala bogu, vsaj ne posedaš doma, pa tudi preživeti se je treba nekako - in tudi tako delo ti da izkušnje

NaceM
17.05.2007, 18:09
Js sm redno zaposlen in redno vpisan na faks. Reden vpis v tem primeru pomeni, da imam možnost zastonjskega opravljanja izpitov, nimam pa ostalih študentskih bonitet kot so študentski boni itd..

Tudi jaz sem tadrug fax tako naredil. Ni pa lahko.

NaceM
17.05.2007, 18:12
vsak ima svoje življenje ...

določene situacije te lahko pahnejo v položaj kjer dejansko zakasniš s končanjem študija - ker roko na srce ni vse v faksu - in če se vmes znajdeš in delaš (tudi če le preko študenta) - hvala bogu, vsaj ne posedaš doma, pa tudi preživeti se je treba nekako - in tudi tako delo ti da izkušnje

Jaz sem imel 3 leta delovne dobe, ko sem zaključil s študijem. Če še prišteješ skoraj 3 leta preko študenta sem že 6 let delal...

Winglet1
17.05.2007, 21:59
Oprosti, ko sem bila jaz študent mi je 200 EUR dosti pomenilo.......ti pa praviš, da je to praktično drobiž......;) očitno imava različne pojme kaj je luksuz in kaj je nujno financiranje študija......

Če pa študent hoče iti vsakih nekaj mesecev na potovanje za 200 EUR (približno toliko še rabi za zraven), plačati stavnovanje, po možnosti še študij, ker ni redno vpisan, da ne omenjam izhodov na pijačo ob vikendih.......pa mora delati in dela tako, da "zanemari" študij......ker kot sem že povedala je težko delati 8 ur na dan vsak dan, redno izpolnjevati študijske obveznosti in se poleg vsega še iti t.i. "luksus".......

ok, če študent to dela, naj dela, samo potem naj ne jamra, ko je star 30 let, da pa mu država ne omogoči nakupa stanovanja, da ne dobi zaposlitve, ker je že sorazmerno star in brez delovnih izkušenj in delovne dobe.......da zaradi tega ne more imeti otrok......in krivi za svoje probleme državo, čeprav je prej 10 let povsem samovoljno izkoriščal vse prednosti, ki mu jih je država nudila, ni se pa zavedal posledic......

Hmm......ne vidim pa razloga zakaj se ti počutiš ogroženega, ko omenjam študente, ki študirajo do 30 leta.....saj jaz nisem govorila o tebi.....in tudi posploševala nisem........ker pred nekaj meseci smo imeli v službi na razgovoru precej "mladih" diplomantov.........večina jih je bila brez delovne dobe, vsi pa so seveda delali prej preko študentskih servisov (razne ankete, bili so kelnarji, na sejmih, promotorji) in najmlajši je imel 28 let, ko je končal študij.......

1.) Nikoli nisem rekel, da je 200€ drobiž.....da ne bo napačnih predstav. So pa danes potovanja mnogo bolj dostopna in to sem hotel poudarit. Saj danes npr. malo bolj kvalitetna bukva stane več kot nek tridnevni novoletni izlet v kakšno evropsko prestolnico.

2.) Ja glede jamranja.....a danes ne počne to že večina ljudi?

lila5
19.05.2007, 14:23
1.) Nikoli nisem rekel, da je 200€ drobiž.....da ne bo napačnih predstav. So pa danes potovanja mnogo bolj dostopna in to sem hotel poudarit. Saj danes npr. malo bolj kvalitetna bukva stane več kot nek tridnevni novoletni izlet v kakšno evropsko prestolnico.

2.) Ja glede jamranja.....a danes ne počne to že večina ljudi?

Maš prav.......samo jamranje problemov ne reši........

Winglet1
19.05.2007, 22:19
Maš prav.......samo jamranje problemov ne reši........

no, študentsko delo v primerjavi z drugimi zadevami v našem gospodarstvu res ni vredno jamranja...sicer se pa danes ne jamra zarad problemov ampak zarad jamranja kot takega.

lila5
20.05.2007, 20:03
no, študentsko delo v primerjavi z drugimi zadevami v našem gospodarstvu res ni vredno jamranja...sicer se pa danes ne jamra zarad problemov ampak zarad jamranja kot takega.

Iz tega sklepam, da si tudi ti mnenja, da študentje sploh nimate problemov, ampak si jih "dalate" sami, da potem lahko jamrate kako se vam godijo oz. se vam naj bi godile krivice......ker se pač dandanes jamra kar tako, brez osnove.......

Winglet1
21.05.2007, 12:39
Iz tega sklepam, da si tudi ti mnenja, da študentje sploh nimate problemov, ampak si jih "dalate" sami, da potem lahko jamrate kako se vam godijo oz. se vam naj bi godile krivice......ker se pač dandanes jamra kar tako, brez osnove.......

glede jamranja "brez osnove", sem mislil bolj splošno na vse generacije, sicer pa nevem od kod ta tvoja "negativnost" glede študentov (in posledično tudi študentskega dela)....ali se ti hudo "kolca" po očitno dobrih študentskih časih ali pa poslušaš napačne ljudi.....

lila5
21.05.2007, 19:32
glede jamranja "brez osnove", sem mislil bolj splošno na vse generacije, sicer pa nevem od kod ta tvoja "negativnost" glede študentov (in posledično tudi študentskega dela)....ali se ti hudo "kolca" po očitno dobrih študentskih časih ali pa poslušaš napačne ljudi.....

Včasih se mi res zakolca po dobrih študentskih časih......ker so bili res dobri......denarja je tistih 5 let res bilo bistveno manj kot danes.......skrbi, razen študija praktično nobene (čeprav se tega takrat nisem prav dobro zavedala)......

Winglet1
21.05.2007, 19:48
Včasih se mi res zakolca po dobrih študentskih časih......ker so bili res dobri......denarja je tistih 5 let res bilo bistveno manj kot danes.......skrbi, razen študija praktično nobene (čeprav se tega takrat nisem prav dobro zavedala)......

no potem so spomini na dobre stare čase krivi za te "vi študentje nimate pojma" izjave.....

lila5
22.05.2007, 10:40
no potem so spomini na dobre stare čase krivi za te "vi študentje nimate pojma" izjave.....

Kje sem pa trdila, da študentje nimate pojma?........:dontknow:

Če trdim, da povzroča študentstko delo v okvirih kakršnih je danes študentom dolgoročno večjo škodo kot koristi, še ne pomeni, da menim, da študentje nimate pojma........pač izkoriščate sistem, ki se vam ponuja........in ker vam trenutno tak sistem ustreza (da ne omenjam študenstkih servisov in njihovih koristi) ste takoj v luftu, ko nekdo napiše svoje mnenje, da pa to ni vredu.....in vedno bom trdila, da sistem, ki dovoljuje študentom mesečno neobavčeno zaslužiti 130.000.- SIT, če dela le preko svoje napotnice......(minimalna plača, ki je obdavčena in ki jo prejema precej delavcev v Sloveniji pa ob tem znaša 40.000.- manj) ni dober.......

Kdo ve, mogoče pa se boš tudi ti čez 10, 20, 30 let spominjal z veseljem svojih študentskih časov, čeprav zdaj misliš, da se ti dogajajo krivice.......

kekez
22.05.2007, 12:03
Meni se je čudno zdelo pred časom, ko so sredi zime šli delavci demonstrirat na cesto in z njimi še študenti (mislim, da je šlo za protest proti enotni davčni stopnji).

Kateri le so skupni interesi delavcev in študentov? Zelo kratkovidni mogoče, saj bi tudi študenti bili obdavčeni po enotni stopnji. Po drugi strani pa takoj, ko bi študij končali in se zaposlili, bi nosili precej manjše davčno breme kot zdaj. Diplomanti ponavadi opravljajo kakšna bolj zahtevna in plačana dela kot delavci in niso na minimalcu.

Študenti so torej štrajkali proti višji plači za večji del svojega življenja. :veryevil:
(in za višjo "plačo" samo za kratek(!?) čas študija)

Winglet1
22.05.2007, 13:58
lila5:
1.) na nobeno tvoje mnejne, ki si ga zapisala nisem skočil v "luft" ampak sem ti lepo odgovoril nazaj.

2.) strinjam se s tabo glede tistih študentov, ki obstoječ sistem izkoriščajo in se "šlepajo" namesto, da bi kaj postorili in nikoli nisem tega zagovarjal. Moraš pa razumeti, da večina študentov, ki dela preko študentskega servira, ta denar zares potrebuje (ali ker si sami krijejo večino stroškov ali pa s tem dohodkom razbremenjujejo svoje starše).

3.) lepo, da si omenila delavce/-ke, ki služijo slabih 200€. Ravno študenti iz takih družin (kot si sama omenila- ni jih malo) morajo iskat alternativne vire dohodka za stroške študija (štipendij je pa daleč premalo). In takim delavcev z tako nizkimi plačami ti hočeš še poslabšat pogoje?

4.) Dejstvo je, da ukinitev študentskega dela ni tako enostavna (iz zgoraj omenjenih razlogov) in zaradi manjšine, ki izkorišča ta sistem, ne moremo kar ukinit vse skupaj.....stvari niso tako enostavne

5.) Osebno nikoli nisem trdil, da se študentom godi krivica in od mene te besede nikoli ne boš slišala. Glede mojih spominov na lepa študentska leta pa nevem.....ne živim ravno tipičnega študentskega življenja sestavljenega iz zabav predavanj in izpitov :)

kekez: osebno sem EDS podpiral in vedno bom (zakaj pa pustimo za drugič). Topa prvič slišim, da so študentje takrat demonstrirali skupaj z sindikati. V tem primeru pa tudi moraš upoštevat dejstvo, da 99,99% tistih, ki so se "kobacal" v snegu sem ter tja sploh niso vedeli, zakaj demonstrirajo.

Jelengar
22.05.2007, 14:10
Študenti so torej štrajkali proti višji plači za večji del svojega življenja. :veryevil: (in za višjo "plačo" samo za kratek(!?) čas študija) Ampak, glede na dolzino studija dandanes, je studij pravzaprav vecji del zivljenja in ne samo kratek cas. :veryevil:

lila5
22.05.2007, 20:08
lila5:
1.) na nobeno tvoje mnejne, ki si ga zapisala nisem skočil v "luft" ampak sem ti lepo odgovoril nazaj.

2.) strinjam se s tabo glede tistih študentov, ki obstoječ sistem izkoriščajo in se "šlepajo" namesto, da bi kaj postorili in nikoli nisem tega zagovarjal. Moraš pa razumeti, da večina študentov, ki dela preko študentskega servira, ta denar zares potrebuje (ali ker si sami krijejo večino stroškov ali pa s tem dohodkom razbremenjujejo svoje starše).

3.) lepo, da si omenila delavce/-ke, ki služijo slabih 200€. Ravno študenti iz takih družin (kot si sama omenila- ni jih malo) morajo iskat alternativne vire dohodka za stroške študija (štipendij je pa daleč premalo). In takim delavcev z tako nizkimi plačami ti hočeš še poslabšat pogoje?

4.) Dejstvo je, da ukinitev študentskega dela ni tako enostavna (iz zgoraj omenjenih razlogov) in zaradi manjšine, ki izkorišča ta sistem, ne moremo kar ukinit vse skupaj.....stvari niso tako enostavne

5.) Osebno nikoli nisem trdil, da se študentom godi krivica in od mene te besede nikoli ne boš slišala. Glede mojih spominov na lepa študentska leta pa nevem.....ne živim ravno tipičnega študentskega življenja sestavljenega iz zabav predavanj in izpitov :)

kekez: osebno sem EDS podpiral in vedno bom (zakaj pa pustimo za drugič). Topa prvič slišim, da so študentje takrat demonstrirali skupaj z sindikati. V tem primeru pa tudi moraš upoštevat dejstvo, da 99,99% tistih, ki so se "kobacal" v snegu sem ter tja sploh niso vedeli, zakaj demonstrirajo.

1. Bilo je metaforično rečeno......;)

2. Plačila, ki so se izvrševala preko študentskih servisov in so pripadala/pripadajo tistim, ki obstoječi sistem izkoriščajo ne pradstavljajo ravno manjšinski delež.....

3. Zaradi tega, pa je potrebno, da se študenti zavzemate za štipendije in za to, da bo več t.i. rednih študijev in manj tistih, kjer so šolnine ekstremno visoke in si jo tisti, ki ima starše z 400 EUR plače nikakor ne more privoščiti, razen če dela in če dela, mora delati vsaj 8 ur na dan vsak dan, da lahko krije šolnino, ker dela 8 ur na dan ne more aktivno študirati in konča študij, ko je star 30 let.......in imejte take zahteve ne pa iti na ulice z zahtevami tipa brezplačen avtubusni promet oz. s takimi zahtevami za katere se itak ve, da ne bodo nikoli uresničene.......

4. Ukinitev študentskega dela oz. ne ukinitev ampak njegovo zmanjšanje res ni enostavna in je precej kompleksna zadeva in zahteva verjetno dokaj resen pristop velikega dela ustanov.......

5. Ja, takšno bi moralo biti tipično študentsko življenje......predavanja, izpiti, zabave in kakšno priložnostno delo za kritje "luksuza"......:)

Winglet1
22.05.2007, 21:52
1. Bilo je metaforično rečeno......;)

2. Plačila, ki so se izvrševala preko študentskih servisov in so pripadala/pripadajo tistim, ki obstoječi sistem izkoriščajo ne pradstavljajo ravno manjšinski delež.....

3. Zaradi tega, pa je potrebno, da se študenti zavzemate za štipendije in za to, da bo več t.i. rednih študijev in manj tistih, kjer so šolnine ekstremno visoke in si jo tisti, ki ima starše z 400 EUR plače nikakor ne more privoščiti, razen če dela in če dela, mora delati vsaj 8 ur na dan vsak dan, da lahko krije šolnino, ker dela 8 ur na dan ne more aktivno študirati in konča študij, ko je star 30 let.......in imejte take zahteve ne pa iti na ulice z zahtevami tipa brezplačen avtubusni promet oz. s takimi zahtevami za katere se itak ve, da ne bodo nikoli uresničene.......

4. Ukinitev študentskega dela oz. ne ukinitev ampak njegovo zmanjšanje res ni enostavna in je precej kompleksna zadeva in zahteva verjetno dokaj resen pristop velikega dela ustanov.......

5. Ja, takšno bi moralo biti tipično študentsko življenje......predavanja, izpiti, zabave in kakšno priložnostno delo za kritje "luksuza"......:)

1.) Noben študent ali študentska organizacija si ne more priborit več štipendij ampak je to možno le s spremembo šolskega sistema-privatizacija univerz, srednjih in osnovnih šol. Le takrat se lahko razvijejo boljši državni in privatni štipendijski sistemi. Poleg tega bodo tudi pari, ki se odločajo za otroke začel že takoj na začetku v svoje finančne načrte vključevat stroške šolanja za svoj naraščaj. Takrat bomo imel konkurenčnejši šolski sistem in uglednejše univerze, ki se bodo lahko primerjale z boljšimi v EU ali ZDA. Ampak verjetnost, da se to zgodi je skoraj minimalna.

2.) To kar zagovarjajo "vodje" študentskih organizacij je v večji meri bedarija in tega nikoli nisem podpiral. Na žalost bi verjetno sindikati prej popustili pri EDS kot pa ozkogledne študentske organizacije pri vpeljavi korenitih reform šolskega sistema.

3.) No, glede tipičnega študentskega življenja.....jaz nisem tipičen študent:)

Knez
16.06.2007, 10:38
Naši študentje so res budale.

Če bi bili pametni, bi s ezavzemali za to, da se jim študentsko delo prizna kot delovna doba..

Tako pa so celi srečni, ker lahko delajo preko NAPOTNIC in za to milost še plačujejoraznim profitnim "študentskim servisom"..

Nobenih študentskih servisov ni treba, študente vreči pod okrilje zavoda za zaposlovanje, študentsko delo s eohrani, študentje plačujejo dohodnino državi, država s tem denarjem gradi študentske domove...in študentom se to delo šteje kot delovna doba. (seveda glede na to, koliko so delali, tu se malo preračuna)

king16
17.06.2007, 09:23
:2thumbs: Se poolnoma strinjam. Ob milijonskih profitih študentskih servisov je res nekaj hudo narobev tem sistemu. tako, kot si omenil. servise ukinit, delo študentom pa ponudit preko zavodov za zaposlovanje na način, kot si ga opisal.
Ampak, si kar mislim,kdo so lastniki študentskih servisov in na kak način so prišli do koncesij.

Winglet1
23.06.2007, 19:39
Naši študentje so res budale.

Če bi bili pametni, bi s ezavzemali za to, da se jim študentsko delo prizna kot delovna doba..

Tako pa so celi srečni, ker lahko delajo preko NAPOTNIC in za to milost še plačujejoraznim profitnim "študentskim servisom"..

Nobenih študentskih servisov ni treba, študente vreči pod okrilje zavoda za zaposlovanje, študentsko delo s eohrani, študentje plačujejo dohodnino državi, država s tem denarjem gradi študentske domove...in študentom se to delo šteje kot delovna doba. (seveda glede na to, koliko so delali, tu se malo preračuna)

Jap, samo še prej naj dohodnino plačujejo cerkveni uslužbenčki in cerkev kot taka, davke na dobičke:)

Fajn bi bilo, če bi država res poskrbela, da bi se od denarja iz študentskega dela financiralo študentske domove in podobno vendar bi prej iz tega denarja verjetno videli še kakšne dodatne vojaške "igračke" katere naša vlada tako rada nabavlja.....

nina_nana
20.07.2007, 08:54
... mi placamo drzavi 25%. Limit za neobdavcenje je 2800 evrov, kar je nic ce moras sam skrbeti zase.

Tole si ga mal usekov...če skrbiš sam zase, zakaj si pol prjavljen kot družinski član?...če nebi bil bi lahko imel 2 krat po 2800...

se pa čist strinjam glede dela...ne dobimo malce plačane (ponekod jo dobiš v firmi)...nimamo prevoza..in potem si zračunaš kolk sploh dobiš na mesec vn keša...če delaš celi mesec dobiš bogih 350-400 evrov vn. ne vem no...js sama pr sebi vidim, da nimam dovolj, saj je tu še registracija avtomobila in mobitel...bognedaj da bi morala plačevat še kakršnekoli položnice. za moje pojme je to od države malo nesramno...2800 na leto??...me zanima kdo od teh "nesposobnežov na vrhu" ima otroka študenta...sicer pa..tudi če ga ima, ima najbrž polno rit vsega. 2800 evrov me en študen le za izredni študij na leto, kje je šele kaj drugega...Dopusta nimamo plačanega, niti ne bolniške...tako, da moraš prov gledati, koliko časa ne boš dela..
Da ne govorim, kako spoštovanje majo v nekaterih podjetjih do študentov...:nonono:

bejdi
09.08.2007, 10:03
Tole si ga mal usekov...če skrbiš sam zase, zakaj si pol prjavljen kot družinski član?...če nebi bil bi lahko imel 2 krat po 2800...

se pa čist strinjam glede dela...ne dobimo malce plačane (ponekod jo dobiš v firmi)...nimamo prevoza..in potem si zračunaš kolk sploh dobiš na mesec vn keša...če delaš celi mesec dobiš bogih 350-400 evrov vn. ne vem no...js sama pr sebi vidim, da nimam dovolj, saj je tu še registracija avtomobila in mobitel...bognedaj da bi morala plačevat še kakršnekoli položnice. za moje pojme je to od države malo nesramno...2800 na leto??...me zanima kdo od teh "nesposobnežov na vrhu" ima otroka študenta...sicer pa..tudi če ga ima, ima najbrž polno rit vsega. 2800 evrov me en študen le za izredni študij na leto, kje je šele kaj drugega...Dopusta nimamo plačanega, niti ne bolniške...tako, da moraš prov gledati, koliko časa ne boš dela..
Da ne govorim, kako spoštovanje majo v nekaterih podjetjih do študentov...:nonono:

to je urejeno tako zato, (tak je bil odgovor iz davčne), ker kot študent ali otrok, ki se šola, so ga starši dolžni vzdrževati in tako se tudi smatra, zelo težko je dokazat (tudi s papirji iz sodišča, da ti starši ne dajajo nič denarja zraven, če imaš prazen račun potem sklepajo, da od njih dobivaš na roke)
študenti so samo poceni delavna sila za podjetja in zlata jama za državo pri davkih.

T-a-d-e-j
09.08.2007, 13:15
Kako zlata jama? Od študentov država razen stroškov nima nič, najbolj profitirajo podjetja, ker imajo pred sabo ogromen bazen nizko obdavčene delovne sile brez obveznosti. Ob rigidni in nefleksibilni zakonodaji bo vsak raje mel študente kot pa redno zaposlene.

bejdi
10.08.2007, 11:30
če študent prekoroči določen znesek za dohodnino, potem plača precej visok davek, ravno zato, ker se le ta denar smatra kot dodatni zaslužek, ne za preživetje, ker naj bi te v času šolanja vzdrževali starši. Mislim, te študente, ki delajo za preživetje - za najemnino, študij in ostale stroške. Počitniško delo je drugo ... ;)

nina_nana
10.08.2007, 17:27
to je urejeno tako zato, (tak je bil odgovor iz davčne), ker kot študent ali otrok, ki se šola, so ga starši dolžni vzdrževati in tako se tudi smatra, zelo težko je dokazat (tudi s papirji iz sodišča, da ti starši ne dajajo nič denarja zraven, če imaš prazen račun potem sklepajo, da od njih dobivaš na roke)
študenti so samo poceni delavna sila za podjetja in zlata jama za državo pri davkih.

na žalost je to res tko...:nonono:
drugače pa bi bilo, ko bi se le eden izmed vodilnih postavil na realna tla in si malo preračunal kako in zakaj se porabi ves ta denar...

ubistvu, če tako pogledamo, pri tistih družinah, ki res nimajo dosti za preživetje, lepo študentje vlečejo štipendijo, ki pa jim pokrije vse mesečne stroške, kot so prevoz, študetski domovi (ki mu pripadajo, če nimajo dovolj prihodkov)...tako, da denar, ki ga zasluži preko študetskega dela definitivno lahko porabija za kaj ""luksuznega""....morje...itd
sama nisem iemla štipendijo nikoli, vem pa da jo imajo že dijaki okoli 150 evrov-kar ni malo...

lila5
10.08.2007, 18:00

Zato se pa borite za to, da boste lahko redno študirali in ne izredno........:dontknow:

nina_nana
10.08.2007, 22:17
Zato se pa borite za to, da boste lahko redno študirali in ne izredno........:dontknow:

je kdo reku, da se ne?...samo daj, današnji folk se uči k zmešan...vsi vaksi majo že po 80 pik...
če hočeš met skos dobre ocene, morš tut mal mn uživat...kokr komu paše...
eni se raj učijo, pa ne delajo pa nimajo keša...drugi pa se raj malo manj učijo, delajo, uživajo, ker majo dnar in to lahko počnejo in pa si plačajo tut študij...

lila5
11.08.2007, 14:52
je kdo reku, da se ne?...samo daj, današnji folk se uči k zmešan...vsi vaksi majo že po 80 pik...
če hočeš met skos dobre ocene, morš tut mal mn uživat...kokr komu paše...
eni se raj učijo, pa ne delajo pa nimajo keša...drugi pa se raj malo manj učijo, delajo, uživajo, ker majo dnar in to lahko počnejo in pa si plačajo tut študij...

Zakaj pa potem jamrate, če ste se sami odločili, da se boste manj učili in namesto tega delali in uživali......? :dontknow:

nina_nana
11.08.2007, 18:40
Zakaj pa potem jamrate, če ste se sami odločili, da se boste manj učili in namesto tega delali in uživali......? :dontknow:

sj ne jamram...samo povem kako in kaj je v naši državi...nism rekla da sm js na tem...samo tut če greš redni študij, porabiš dost denarja za študij...

Winglet1
27.08.2007, 22:37
sj ne jamram...samo povem kako in kaj je v naši državi...nism rekla da sm js na tem...samo tut če greš redni študij, porabiš dost denarja za študij...

Mah, ljudje imajo očitno preveč časa, če mislijo da je študentsko delo problem.....študij bo pa samo še vsako leto dražji....upam pa da bodo do takrat tisti, ki bodo svoje otročičke pošiljali študirat privarčevali toliko, da jim bodo vsaj omogočili študij brez za nekatere potrebnega študentskega dela in dohodkov iz tega naslova.....

juljana
27.09.2007, 12:37
Včeraj sem videla na našem Zavodu za zaposlovanje(nalepljeno sporočilo znotraj!), da iščejo dijake in študente za delo....zakaj že????????'

Irina
09.11.2007, 23:13
Veliko študentov (in ne-študentov) si svoj vir dohodkov zagotovi z delom preko Študentskih sevisov. Nobena skrivnost ni, da ne tako malo podjetij zavlačuje s plačilom za že opravljeno delo. Vmes so tudi taka, ki se celo izognejo plačilu. Kakšne so vaše izkušnje? Dobre, manj dobre ali celo zelo slabe. Katera so tista podjetja, ki se svojim obveznostim zelo rada izognejo?

Kal-El
09.11.2007, 23:30
OK, pa kwa enim ni jasn tlele??? A mislte de smo vsi dijaki in študentje froci premožni h staršev, ki nam tko lajk 500 eurov v rit zatlačjo in rečejo, na kle maš pa se mej fino čez mesec???
Dejte se pisda mal zresnt!!!! Eni mormo preklet orng delat da lahko pridem oskozi študijska leta, tko da so tele razno razne namigvanja žeprov tu mač...

Me prov zanima kdo od vas je prišel skozi študij brez tega, da bi mogu delat...

tko da nehite tlele buče prodajat in bit neki pametni ko sploh ne veste kako so dejanske razmere!!!!

Bemo mast, kolk mi gre pa to na jetra....1!!!!
Dem ju vanabi rajčs folks....

Pa samo še tole: če bi bli redno zaposleni tko aptudejt z novimi tehnologijami in novimi prijemi pri določenih stvareh, po lbi tole blo na vaš mlin, ker s epa neki greste, kolk ste hudi, v resnici vas pa skori vsak študent v prvem letniku scat pele... tko da ... dejte najprej pr svojmu pragu pošlihtat in se pol pisdite nad štedente in dijake , kolk vam deu odžerajo...

aaarrrggghhhh kwa wm ni jasn. pisda????????????

kabala
10.11.2007, 08:36
Veliko študentov (in ne-študentov) si svoj vir dohodkov zagotovi z delom preko Študentskih sevisov. Nobena skrivnost ni, da ne tako malo podjetij zavlačuje s plačilom za že opravljeno delo. Vmes so tudi taka, ki se celo izognejo plačilu. Kakšne so vaše izkušnje? Dobre, manj dobre ali celo zelo slabe. Katera so tista podjetja, ki se svojim obveznostim zelo rada izognejo?

Hja, po moje bi bila lista zelo dolga. Do zdaj so bile sicer izkušnje OK, sem pa delala tudi degustacije, ki so trajale kar nekaj časa, tako da se je nabral konkreten kupček (vsaj zame). Plačila ni in ni bilo, potem pa smo izvedeli, da je šlo podjetje v stečaj. K sreči je bila napotnica pred tem vrnjena na študentski servis (hvala tistemu, ki je bil na strani študentov). Preostalo mi je le čakanje - dobrega pol leta, da so se uredile pravne zadeve.

Stane
10.11.2007, 13:48
Meni se je čudno zdelo pred časom, ko so sredi zime šli delavci demonstrirat na cesto in z njimi še študenti (mislim, da je šlo za protest proti enotni davčni stopnji).

Kateri le so skupni interesi delavcev in študentov? Zelo kratkovidni mogoče, saj bi tudi študenti bili obdavčeni po enotni stopnji. Po drugi strani pa takoj, ko bi študij končali in se zaposlili, bi nosili precej manjše davčno breme kot zdaj. Diplomanti ponavadi opravljajo kakšna bolj zahtevna in plačana dela kot delavci in niso na minimalcu.

Študenti so torej štrajkali proti višji plači za večji del svojega življenja. :veryevil:
(in za višjo "plačo" samo za kratek(!?) čas študija)

Ah, demonstracije. :-)

Opozicijska politika in nič drugega. Študenti so nelojalna konkurenca delavcem, ki jih zastopajo sindikati, zato dejstvo, da so bili skupaj na demonstracijah, jasno izraža, da niso vedeli kaj počnejo. Oz. so - zavajajo javnost, da so reforme napaka. Ampak ravno to zavajanje je bila napaka. Korenite reforme bomo potrebovali prej ko slej, pa če se Semolič in Rebolj slečeta.

K sreči naše gospodarstvo zaenkrat izredno dobro raste, zato je brezposelnost na skoraj najnižji možni ravni (eni pač preprosto nočejo delat). (Žal gospodarska rast s sabo potegne tudi inflacijo.)

Ampak vedno ne bomo tako rasli in čeprav takrat ne bo inflacije, lahko brezposelnost spet naraste, več bo socialnih podpor, penzij pa tako ali tako.

king16
10.11.2007, 17:00
OK, pa kwa enim ni jasn tlele???
Bemo mast, kolk mi gre pa to na jetra....1!!!!
Dem ju vanabi rajčs folks....

Pa samo še tole: če bi bli redno zaposleni tko aptudejt z novimi tehnologijami in novimi prijemi pri določenih stvareh, po lbi tole blo na vaš mlin, ker s epa neki greste, kolk ste hudi, v resnici vas pa skori vsak študent v prvem letniku scat pele... tko da ... dejte najprej pr svojmu pragu pošlihtat in se pol pisdite nad štedente in dijake , kolk vam deu odžerajo...

aaarrrggghhhh kwa wm ni jasn. pisda????????????

Ti prav gotovo ne, saj še slovensko pisat ne znaš, kaj še karkoli več.

nattka
10.11.2007, 20:13
Mah, ljudje imajo očitno preveč časa, če mislijo da je študentsko delo problem.....študij bo pa samo še vsako leto dražji....upam pa da bodo do takrat tisti, ki bodo svoje otročičke pošiljali študirat privarčevali toliko, da jim bodo vsaj omogočili študij brez za nekatere potrebnega študentskega dela in dohodkov iz tega naslova.....

mene pravzaprav bolj zanima ... ali ima smisel študirati, če lahko s srednjo šolo ( na žalost, dokler nimaš diplome, si samo SŠ) delaš praktično večino dela, ki ga ponuja tržišče ...:dontknow:

Irina
10.11.2007, 22:41
Ne razumem zapisa v oklepaju ......(na žalost, dokler nimaš diplome, si samo SŠ).... V kolikor temu ne bi bilo tako, bi študij zaključilo še manj študentov.

Winglet1
11.11.2007, 09:58
mene pravzaprav bolj zanima ... ali ima smisel študirati, če lahko s srednjo šolo ( na žalost, dokler nimaš diplome, si samo SŠ) delaš praktično večino dela, ki ga ponuja tržišče ...:dontknow:

dolgoročno to ne zdrži, saj se pomikamo od industrijskega proti storitvenemu gospodarstvu (v razvitih gospodarstvih prevladuje storitveni sektor), tam pa je stopnja izobrazbe v povprečju višja. Prav tako več diplomantov pomeni, da bodo podjetja pač morala zaposlovat slednje.....po bolonjcu pa bo za par generacij že "vsak drugi" mag.,....

Sicer je pa Slovenija zelo majhen prostorček na tem svetu in vsak, ki mu tukaj ne ustreza lahko hitro gre ven....tam pa je izobrazba pomembna.......pa ne samo to.......tudi kje je pridobljena........zato pa rabimo privatne univerze.....

...tako da ja ima smisel študirat....in ključno je kje se študira (sploh pri podiplomskem študiju), zato pa rečem, da preden se kdo odloč za otročička mora najprej pogledat če mu lahko priskrbi dobro izobrazbo, ker slednja stane....to je enostavna matematika:)

nattka
11.11.2007, 10:44
moje vprašanje ni bilo usmerjeno v nesmisel študija, ampak v to ...
če je delodajalcem dovolj že status študenta, ne pa tudi dejansko znanje in omika, ki ga diploma prinaša ... potem je študij sam sebi namen ...

torej še vedno ostaja vprašanje, zakaj študirati ... če so zaradi zlorab, študenti s statusom v bolj priviligiranem položaju, kot diplomanti ...

pa nisem proti ukinjanju študentskega dela ( kot bodo spet trdili funkcionalno nepismeni osebki), ampak za izenačitev tega dela z ostalim ...
tako bi dipl. oec delala v banki, kjer zdaj dela študentka višje komunalne tehnologije ... in ji ne bi bilo treba čistiti po hišah ...

TO sem mislila s prejšnjim postom ... ker menim, da je smisel študija v tem, da diplomant osvoji znanje, delodajalec pa ima izobraženega človeka, na katerega lahko prenese del odgovornosti ...
ne pa da je pri nas študij (pardon status študenta) postal eden od pogojev za zaposlitev ...

Irina
11.11.2007, 11:06
Večino delodajalcev zanima samo njihov dobiček. Delujejo kratkoročno, v najkrajšem možnem času zaslužiti največ kar se da. In izračun, ki sem ga videla nekaj dni nazaj je za delodajalca zelo enostaven.
Izplačilo neto plača € 1000 za delodajalca pomeni:
Obračun za redno zaposlenega € 1.970
Obračun po avtorski pogodbi € 1.250
Obračun po študentski napotnici € 1.192
Razlika € 778, ni mačji kašelj. Vsi smo krvavi pod kožo, kakor se reče. In, če država nič ne ukrene na tem področju, je razumljivo, da si bo delodajalec omislil za skoraj isti denar dva delavca in ne enega redno zaposlenega. S tem, da študentu ne izplačuje nadomestila za vožnjo, hrano. regres in v primeru bolezni nadomestilo za čas odsotnosti, in nobenih prispevkov v noben sklad. Kaj češ lepšega.

Winglet1
11.11.2007, 11:15
moje vprašanje ni bilo usmerjeno v nesmisel študija, ampak v to ...
če je delodajalcem dovolj že status študenta, ne pa tudi dejansko znanje in omika, ki ga diploma prinaša ... potem je študij sam sebi namen ...

torej še vedno ostaja vprašanje, zakaj študirati ... če so zaradi zlorab, študenti s statusom v bolj priviligiranem položaju, kot diplomanti ...

pa nisem proti ukinjanju študentskega dela ( kot bodo spet trdili funkcionalno nepismeni osebki), ampak za izenačitev tega dela z ostalim ...
tako bi dipl. oec delala v banki, kjer zdaj dela študentka višje komunalne tehnologije ... in ji ne bi bilo treba čistiti po hišah ...

TO sem mislila s prejšnjim postom ... ker menim, da je smisel študija v tem, da diplomant osvoji znanje, delodajalec pa ima izobraženega človeka, na katerega lahko prenese del odgovornosti ...
ne pa da je pri nas študij (pardon status študenta) postal eden od pogojev za zaposlitev ...

Eh natka, to da večino zaposlitev lahko delajo študentje, se ne morem strinjat, sploh pa ne na dolgi rok (zakaj sem napisal že v prejšnjem postu)....

Študentje so "nelojalna" (če kaj takega sploh obstaja) konkurenca nižje izobraženim kadrom. Če misliš, da so konkurenca diplomiranim (npr. inženirjem, medicina, pravo,....) se s tabo ne strinjam. Večina študentskih del je omejena v gostinstvo, prodajo ali pa nepomebna dela pri podjetjih. In tu potem pride do konflikta, ko se npr. v baru zaposli študenta namesto "pravega" natakarja.....slednji pa potem javkajo.....

Strinjam se, da bi zgoraj opisana dela lahko opravljali nižje izobraženi kadri ampak dokler se bo to za podjetja bolj izplačalo bo pač tako. Zdaj zadevo napihovat s smislu nekih velikih negativnih učinkov na gospodarstvo pa je nesmiselno, saj je za gospodarstvo dolgoročno bolj pomembno, da ima izobražene ljudi, ne pa natakarje, gradbince in podobno.....jih lahko uvozimo.

Se mi pa enostavno ne zdi prav, da bi se nekega študenta "izenačilo" saj poleg tega dela (velika večina si jih financira študij) še študirajo in dokler ni nekih drugih pametnejših mehanizmov je to pač ena alternativa. Poleg tega se lahko tako krepijo odnosti s podjetji in je morebitna pot do prve zaposlitve lažja......

nattka
11.11.2007, 12:08
Večino delodajalcev zanima samo njihov dobiček. Delujejo kratkoročno, v najkrajšem možnem času zaslužiti največ kar se da. In izračun, ki sem ga videla nekaj dni nazaj je za delodajalca zelo enostaven.
Izplačilo neto plača € 1000 za delodajalca pomeni:
Obračun za redno zaposlenega € 1.970
Obračun po avtorski pogodbi € 1.250
Obračun po študentski napotnici € 1.192
Razlika € 778, ni mačji kašelj. Vsi smo krvavi pod kožo, kakor se reče. In, če država nič ne ukrene na tem področju, je razumljivo, da si bo delodajalec omislil za skoraj isti denar dva delavca in ne enega redno zaposlenega. S tem, da študentu ne izplačuje nadomestila za vožnjo, hrano. regres in v primeru bolezni nadomestilo za čas odsotnosti, in nobenih prispevkov v noben sklad. Kaj češ lepšega.

moj point je bil drugje ...

nattka
11.11.2007, 12:18
bolj izplačalo bo pač tako. Zdaj zadevo napihovat s smislu nekih velikih negativnih učinkov na gospodarstvo pa je nesmiselno, saj je za gospodarstvo dolgoročno bolj pomembno, da ima izobražene ljudi, ne pa natakarje, gradbince in podobno.....jih lahko uvozimo.

.

:mad: :mad:

a tako ... pri tej revščini, ki nam grozi ... taki brezposelnosti ... šikaniranju starejših, žensk in nižje izobraženih ... se najdejo taki, ki vidijo samo dobiček ...
pa naj stane kolikor hoče ane ... :mad:

za trdno gospodarstvo rabiš celo plejado delavcev, ki bodo delali na strojih in v svineriji ...
ali misliš da bodo diplomiranci nevemčesa delali za trakom za 500€ ?
če hočeš, da delavec diha s podjetjem, mora imeti občutek, da je nekaj vreden ... in ne, da se ga bo nadomestilo s kitajci ali bolgari ...

zakaj pa nižje izobraženi ne bi imeli pravice delati ... a je to domena samo izobraženih ...

zakaj pa ne bi razmišljali drugače ... in dali delo staršem ... s človeka dostojno plačo ... pa mladini ne bi bilo treba poleg študija še delati ...
kaj če bi otrokom dali štipendije, jim omogočili sobe v študentskih domovih in jih s tem prisilili k študiju ...

pa bi bili vsi zadovoljni ... a kakor ugotavlja Irina ... od kaosa imajo kapitalisti velik dobiček ... zato bomo prešli kmalu še v večjo svinerijo ...
pa če to verjameš ali ne ... ker brez kelnerjev, gradbincev in čistilk bi tudi tvoja rit v grmovju srala ...

Winglet1
11.11.2007, 15:49
:mad: :mad:

a tako ... pri tej revščini, ki nam grozi ... taki brezposelnosti ... šikaniranju starejših, žensk in nižje izobraženih ... se najdejo taki, ki vidijo samo dobiček ...
pa naj stane kolikor hoče ane ... :mad:

za trdno gospodarstvo rabiš celo plejado delavcev, ki bodo delali na strojih in v svineriji ...
ali misliš da bodo diplomiranci nevemčesa delali za trakom za 500€ ?
če hočeš, da delavec diha s podjetjem, mora imeti občutek, da je nekaj vreden ... in ne, da se ga bo nadomestilo s kitajci ali bolgari ...

zakaj pa nižje izobraženi ne bi imeli pravice delati ... a je to domena samo izobraženih ...

zakaj pa ne bi razmišljali drugače ... in dali delo staršem ... s človeka dostojno plačo ... pa mladini ne bi bilo treba poleg študija še delati ...
kaj če bi otrokom dali štipendije, jim omogočili sobe v študentskih domovih in jih s tem prisilili k študiju ...

pa bi bili vsi zadovoljni ... a kakor ugotavlja Irina ... od kaosa imajo kapitalisti velik dobiček ... zato bomo prešli kmalu še v večjo svinerijo ...
pa če to verjameš ali ne ... ker brez kelnerjev, gradbincev in čistilk bi tudi tvoja rit v grmovju srala ...

No no nattka zdaj obračaš mal besede.

1.) Za razvito gospodarstvo mora biti cilj, da je čim več izobraženih ljudi, ker s tem raste tudi povprečna dodana vrednost (v povprečju) dela.

2.) Nerazvito gospodarstvo pri prehodu k razvitemu "opravi" zelo pomembno transformacijo. Iz industrijskega postane storitveno....za storitveni sektor (v povprečju) pa velja, da je povprečna izobrazba višja. To je pomembno.

3.) Nikoli nisem zaničeval določenega poklicnega segmenta oz. ljudi, ki jih opravljajo. Tvoj point v grobem je bil, da glede na raznolika dela, ki jih študentje lahko opravljajo diplomante ne rabimo.....jaz ti trdim da to ni tako, da študentsko delo krije le dela, ki ne zahtevajo visoke izobrazbe (saj logično) in da je več del takšnih, ki zahtevajo visoko izobrazbo ali(!) razne specializacije oz. kvalifikacije. Iz slednjega nam mora biti cilj čim več diplomantov saj (in nattka tako pač je, pa se ti lahko jeziš koliko se hočeš) natakarja (ali npr. gradbenega delavca) lahko ob morebitnem primankljaju nadomestiš hitreje kot nekega diplomiranca. In čim bolj razvito bo gospodarstvo tem više bodo zahteve po izobraženih ljudeh (se pravi bolj razvito gospodarstvo zahteva bolj izobraženo aktivno prebivalstvo). Za "trakom za 500€" lahko delajo v Kitajski....mi pa moramo poskrbet, da bomo imeli čim več delovnih mest z visoko dodano vrednostjo.

4.) Delaš eno zelo pogosto napako in res nevem kako se ti ne posveti (preden se znova razhudiš nad to izjavo, dejansko je kompliment). Zaposleni v privatnih podjetjih imajo v povprečju višje plače kot zaposleni v državnih. Vodilni ljudje v privatnih podjetjih (govorim predvsem za SME sektor) imajo nižje plače kot vodilni v državnih podjetjih (tu predvsem mislim glede na uspešnost poslovanja, saj pri državnih podjetjih kljub slabim dosežkom deljo nagrade-primerov je več).

Ti pa napadaš "kapitaliste", da izkoriščajo zaposlene. Ta "kapitalist" je država, politiki,ki cel čas trobijo o sociali in podobnih blesarijah in ne toliko privatniki (govorim ti povprečje, seveda so določene panoge in privatna podjetja, ki počno še hujše stvari s svojimi zaposlenimi).

Se pravi ko ti in ostali govorite o grdih "kapitalistih" imate v mislih pretežno podjetja v državni lasti.....malo razmisli.....

5.) Nattka jaz ti samo povem kako je, ne moraliziram kako bi moralo biti, ker je to zapravljanje časa.......tako samo za info preden me znova spredalčkaš.....

nattka
11.11.2007, 20:28
Tvoj point v grobem je bil, da glede na raznolika dela, ki jih študentje lahko opravljajo diplomante ne rabimo.....
5.) Nattka jaz ti samo povem kako je, ne moraliziram kako bi moralo biti, ker je to zapravljanje časa.......tako samo za info preden me znova spredalčkaš.....

no nekje sva se narobe razumela ... moj point je bil, da so diplomanti na določenih področjih dela diskriminirani, ker delodajalci ( zaradi lastnih koristi) raje zaposlujejo študente ...
pa še nekako sem odgovarjala na tisti post Ka Ela, ki je napisan v nekem meni tujem jeziku ... kjer piše, citiram, da študentje lahko nas dolgoletno zaposlene vozijo scat ...

čeprav ponavljam, da nisem proti študentskemu delu ... ravno tako ponavljam, da dnevno srečujem študente npr. v back officih bank, na ministrstvih, v tajništvu (naše firme) pa tko ... poznam pa diplomirane ekonomistke, ki čistijo in likajo po lj ...
o kelnarcah- študentkah in trgovkah- študentkah pa sploh ne bi izgubljala besed ...

pod alineo 5 pa tole ... fajn je debatirat z nekom, ki zna za spremembo argumentirati tisto, kar napiše, brez da bi jaz, ki sem rahlo bukova in nekako nevešča velikih besed, imela filing da se mi posmehuje ... :shy: ;)
ma sej oprostiš, da te včas mal pokupčkam ... ker rahlo dišiš po krutem kapitalistu ...:) :)

Winglet1
11.11.2007, 23:24
Oh nattka hvala za kompliment:blush:....samo tisti "krut" mi ne paše.....kot globoka praska na novem avtu....

glede študentskega dela sva se prav razumela in vsako pametno podjetje bo (tam kjer to lahko) zaposlilo študenta namesto redno. Te službe (saj sama si jih naštela) so za študente "primerne" in tukaj se bo to pač dogajalo. Gospodarstvu na splošno pa to ne dela velike škode....

Glede ekonomistov pa tako.....ekonomski faks lahko narediš na zelo lahek način, vendar pa ti glede na bodoče zahteve trga, da izjemno malo znanja. Če neznanje (mislim študent ef, ki bi znal perfekt (!) en tuji jezik težko najdeš, da o dveh tujih jezikih ne govorimo) skombiniraš skupaj z nizko fleksibilnostjo glede dela (npr. lokacija) imaš diplomirane ekonomiste, ki delajo za par 100€.....

biz
12.11.2007, 13:42
dolgoročno to ne zdrži, saj se pomikamo od industrijskega proti storitvenemu gospodarstvu (v razvitih gospodarstvih prevladuje storitveni sektor), tam pa je stopnja izobrazbe v povprečju višja. Prav tako več diplomantov pomeni, da bodo podjetja pač morala zaposlovat slednje.....po bolonjcu pa bo za par generacij že "vsak drugi" mag.,....

Sicer je pa Slovenija zelo majhen prostorček na tem svetu in vsak, ki mu tukaj ne ustreza lahko hitro gre ven....tam pa je izobrazba pomembna.......pa ne samo to.......tudi kje je pridobljena........zato pa rabimo privatne univerze.....

...tako da ja ima smisel študirat....in ključno je kje se študira (sploh pri podiplomskem študiju), zato pa rečem, da preden se kdo odloč za otročička mora najprej pogledat če mu lahko priskrbi dobro izobrazbo, ker slednja stane....to je enostavna matematika:)

Tu ti dam prav , ugovarjati pa ti moram glede privatnih univerz, ki jih ne rabimo zato da bodo naši absolventi dobili delo v tujini ampak prej zaradi višanja kvalitete raziskovalnega dela, saj na tem področju je največja pomanjkljivost sedanjega javnega študija. Da pa bi bilo več raziskovalnega študija pa mora k temu prispevati tudi vlada.
Glede otročičkov pa tako, ne razmišljat o tem kako jih boš izšolal, najprej jih moraš imeti. In verjemi mi da so lahko otročički zlato, ne glede na status v družbi in kot take jih moramo jemati.
Ni pa vedno potrebno da je nekdo študiran da je cenjen, saj obstaja ogromno drugih storitvenih dejavnosti, ,kjer ne potrebuješ študij ampak drugačne lastnosti. Mora pa se premakniti nekaj v naših glavah in moramo dr. ekonomije enako znati ceniti kot pa kakšno frizerko ali zidarja, vsak ima svojo funkcijo in le če vse funkcije delujejo usklajeno potem imaš lepo življenje.

Winglet1
12.11.2007, 18:48
Tu ti dam prav , ugovarjati pa ti moram glede privatnih univerz, ki jih ne rabimo zato da bodo naši absolventi dobili delo v tujini ampak prej zaradi višanja kvalitete raziskovalnega dela, saj na tem področju je največja pomanjkljivost sedanjega javnega študija. Da pa bi bilo več raziskovalnega študija pa mora k temu prispevati tudi vlada.
Glede otročičkov pa tako, ne razmišljat o tem kako jih boš izšolal, najprej jih moraš imeti. In verjemi mi da so lahko otročički zlato, ne glede na status v družbi in kot take jih moramo jemati.
Ni pa vedno potrebno da je nekdo študiran da je cenjen, saj obstaja ogromno drugih storitvenih dejavnosti, ,kjer ne potrebuješ študij ampak drugačne lastnosti. Mora pa se premakniti nekaj v naših glavah in moramo dr. ekonomije enako znati ceniti kot pa kakšno frizerko ali zidarja, vsak ima svojo funkcijo in le če vse funkcije delujejo usklajeno potem imaš lepo življenje.

Privatne univerze rabimo zato, da bodo naši diplomanti bolj konkurenčni tistim v tujini.....saj danes se že za MBA študije govori, da so preveč teoretični in premalo prakse......heeh, kaj potem naj rečem o univerzah pri nas??

dr. ekonomije (sicer nevem zakaj si izbral ravno to) bodo vedno bolj cenili kot frizerko in tukaj se v bližnji prihodnosti ne bo nič spremenilo.....glede otročičkov pa niti slučajno nisem govoril za sebe......samo tako na splošno......

king16
13.11.2007, 08:03
Privatne univerze rabimo zato, da bodo naši diplomanti bolj konkurenčni tistim v tujini.....saj danes se že za MBA študije govori, da so preveč teoretični in premalo prakse......heeh, kaj potem naj rečem o univerzah pri nas??

dr. ekonomije (sicer nevem zakaj si izbral ravno to) bodo vedno bolj cenili kot frizerko in tukaj se v bližnji prihodnosti ne bo nič spremenilo.....glede otročičkov pa niti slučajno nisem govoril za sebe......samo tako na splošno......

Privatne univerze da, ampak brez sofinanciranja države. In če bi hoteli, da bi bile te univerze drugačne, potem jim država ne more predpisovati učnega načrta, ker če ga bo, potem ne bo nobene razlike z zdajšnimi.

In vidiš, tukaj govoriš o tem, da so naše univerze in tudi MBA študiji preveč teoretični. Zamisli si takšnega diplomanta, ki bi prišel na neko firmo za vodilnega delavca. V trenutku se bi zgubil v praksi in bi ga povozil nekdo z nižjo izobrazbo in več prakse.
Zato pa ima BIz po svoje prav, ko pravi, da bi moral vsak začeti delat kot uslužbenec, si nabirat prakso in če se iskaže, potem je na vrsti napredovanje na vodilno delovno mesto.
Teorija in preksa sta ponavadi dve popolnoma različni zadevi.

Winglet1
20.11.2007, 20:05
Privatne univerze da, ampak brez sofinanciranja države. In če bi hoteli, da bi bile te univerze drugačne, potem jim država ne more predpisovati učnega načrta, ker če ga bo, potem ne bo nobene razlike z zdajšnimi.

In vidiš, tukaj govoriš o tem, da so naše univerze in tudi MBA študiji preveč teoretični. Zamisli si takšnega diplomanta, ki bi prišel na neko firmo za vodilnega delavca. V trenutku se bi zgubil v praksi in bi ga povozil nekdo z nižjo izobrazbo in več prakse.
Zato pa ima BIz po svoje prav, ko pravi, da bi moral vsak začeti delat kot uslužbenec, si nabirat prakso in če se iskaže, potem je na vrsti napredovanje na vodilno delovno mesto.
Teorija in preksa sta ponavadi dve popolnoma različni zadevi.

1.) Seveda jih mora financirat privatni kapital.....to je ključno.

2.) Biz govori o mentorstvu, kar je nekaj drugega. Na začetku je pa bilo mišljeno da moraš začet čisto od spodaj da si lahko na vrhu uspešen. V tem delu se ne strinjam. To da pa nek teoretični MBA-jevec potrebuje nekega mentorja je pa razumljivo, samo tukaj se osredotoča že na višja delovna mesta v hierarhiji in ne najnižje.....v bistvu so se sčasoma mešali pojmi in smo na koncu pristal nekje drugje kot pa je bilo izhodišče....

king16
21.11.2007, 06:34
1.) Seveda jih mora financirat privatni kapital.....to je ključno.

2.) Biz govori o mentorstvu, kar je nekaj drugega. Na začetku je pa bilo mišljeno da moraš začet čisto od spodaj da si lahko na vrhu uspešen. V tem delu se ne strinjam. To da pa nek teoretični MBA-jevec potrebuje nekega mentorja je pa razumljivo, samo tukaj se osredotoča že na višja delovna mesta v hierarhiji in ne najnižje.....v bistvu so se sčasoma mešali pojmi in smo na koncu pristal nekje drugje kot pa je bilo izhodišče....

:2thumbs: Tukaj se strinjava.