Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : krst

francalbert
16.04.2007, 19:15
Lep pozdrav

Zanima me vaše mnenje oz. če kdo pozna, kakšen je zakon okoli botra pri krstu?
Je lahko boter nekdo, ki ni cerkveno poročen, torej samo civilno in je lahko boter nekdo, ki živi na ' koruzi' torej v izvenzakonski skupnosti? Če si samski, sem 100 %, da greš lahko za botra; torej, zame je logično, da si prav tako lahko boter, ker si uradno samski, čeprav živiš kao na koruzi.

Kolega ima namreč problem, fajmoštr ne dovoli, da bi bil boter nekdo, ki ni cerkveno poročen in boter nekdo, ki živi nakoruzi?

Vaše mnenje.

lp franc

legenda
16.04.2007, 20:14
Lep pozdrav
Je lahko boter nekdo, ki ni cerkveno poročen, torej samo civilno in je lahko boter nekdo, ki živi na ' koruzi' torej v izvenzakonski skupnosti? Če si samski, sem 100 %, da greš lahko za botra; torej, zame je logično, da si prav tako lahko boter, ker si uradno samski, čeprav živiš kao na koruzi.
Kolega ima namreč problem, fajmoštr ne dovoli, da bi bil boter nekdo, ki ni cerkveno poročen in boter nekdo, ki živi nakoruzi?
Vaše mnenje.
lp franc

Če gledaš Svetopisemsko, krščuje se samo odrasla oseba, tista, ki se zaveda.
To kar delajo v RKC nima Svetopisemske podlage.

bladzo
16.04.2007, 22:00
Boter pri krstu je nekdo, ki bo pri krstnem obredu obljubil (tako kot starši), da bo novokrščenemu zgled in ga bo pomagal vzgajati v veri v kateri je krščen.
Logično je, da boter ne bi smel biti nekdo, ki odkrito in zavestno krši zapovedi Cerkve, v kateri bo njegov krščenec krščen. In po kanonskem pravu boter ne sme živeti v izvezakonski skupnosti....In če župnik to ve, zagotovo ne bo pustil.
lp

francalbert
17.04.2007, 08:20
Pozdravljeni

Saj v tem niti ni tak problem, da fajmoštr ve za nekoga, ki živi na koruzi...Problem je v tem, da je v fari zakon raztegljiv in fleksibilen, seveda, za nekatere...Po dugi strani je pa sedaj v cerkvi veliko tardečih, in samo zaradi tega, ker hodijo v cerkev, so lahko bili botri itd...kar nekaj jih poznam. Seveda, ob dejstvu, da so zraven priložili ' kuverto ' ...

Se pravi, denar, sveta vladar...In po kanonskem pravu, kot pravi sogovornik, verjetno še marsikaj ne sme biti, in ne more biti, kot recimo, klientelizem, korupcija....In to v cerkvi...

lp franc

lila5
17.04.2007, 08:51
Boter pri krstu je nekdo, ki bo pri krstnem obredu obljubil (tako kot starši), da bo novokrščenemu zgled in ga bo pomagal vzgajati v veri v kateri je krščen.
Logično je, da boter ne bi smel biti nekdo, ki odkrito in zavestno krši zapovedi Cerkve, v kateri bo njegov krščenec krščen. In po kanonskem pravu boter ne sme živeti v izvezakonski skupnosti....In če župnik to ve, zagotovo ne bo pustil.
lp

Pri tem nič ni logično in verjetno tudi kakšno posebno pravo ne obstaja za to, kdo je lahko boter.......in je vse prepuščeno župniku, vsaj glede na to, kako je v enih farah lahko boter celo tisti, ki sploh ni bil krščen......v drugi fari pa župnik komplicira že pri tem, če boter ali starši niso poročeni, čeprav imajo vse ostale zakramente opravljene.......ponavadi se potem, če so starši dovolj vztrajni (kar pomeni, da povedo, da bodo pa pač šli krstit otroka v drugo faro, kjer se pa to da) župnik "omehča" in dovoli, da se kao krši kanonsko pravo......ker kot je že moj predhodnik zapisal.....denar je sveta vladar.....in krst v cerkev prinese precejšnjo malho.....tako, da se da zamižati na eno oko in je moraliziranje hitro pozabljeno........

mrjerry
17.04.2007, 10:17
Kako pa starsi otroka gledajo na to?

Po eni strani bi dali otroka krstiti, po drugi strani mu pa dolocajo botra, ki po mnenju kanonskega prava (kar naj bi bila neka avtoriteta) ni primeren za pomoc pri vzgoji otroka v vzornega vernega pripadnika krscanske druzbe.

lila5
17.04.2007, 18:52

Po eni strani bi dali otroka krstiti, po drugi strani mu pa dolocajo botra, ki po mnenju kanonskega prava (kar naj bi bila neka avtoriteta) ni primeren za pomoc pri vzgoji otroka v vzornega vernega pripadnika krscanske druzbe.

Če pogledam nazaj, jaz (pa verjetno tudi marsikateri drugi krščen otrok) od svoje botre ali botra ni bil deležen nevemkakšne podpore pri duhovni vzgoji v vzornega in vernega kristjana........pa so imeli botri opravljene vse cerkvene zakramente po kanonskem pravu......ker to, da boter svojemu krščenemu otroku ob določen cerkvenem dogodku kupi zlatnino ali skuterja ni ravno pomoč pri vzgoji v vzornega vernega pripadnika krščanske družbe.......

Ker so se pa otroci krstili in se še vedno krstijo bolj zgolj iz navade ali tradicije kot pa da bi jih starši ali botri vzgajali v vzornega in vernega kristjana po nekem kanonskem pravu pa pride do tega, da se odloča za botre, ki so ponavadi bližnji sorodniki ali dobri prijatelji (včasih je boter tudi pripadnik drugačne krščanske cerkve kot je otrok) in ki nimajo opravljenih vseh cerkvenih zakramentov.......

anarchy
17.04.2007, 19:55
Ma sploh ne vem, zakaj morajo biti starsi prisotni na krstu, kar, ce sem jaz star 50 let in bi se rad krstil, starsi so loceni, itd... Sramota, kako sploh dovoli zakon, da se krsti otroka, ki ni polnoleten, kaj sele dojence, ki se sploh ne zavedajo, ali so krsceni ali ne, mogoce smo vsi krsceni, pa niti ne vemo.

bladzo
17.04.2007, 20:56

Takšni starši, ki otroku sploh izberejo takšnega botra,ne jemljejo resno zakramenta svetega krsta in njihove zaobljube pri obredu. In priznam: tudi nekateri duhovniki ne.

bladzo
17.04.2007, 20:59
Ma sploh ne vem, zakaj morajo biti starsi prisotni na krstu, kar, ce sem jaz star 50 let in bi se rad krstil, starsi so loceni, itd... Sramota, kako sploh dovoli zakon, da se krsti otroka, ki ni polnoleten, kaj sele dojence, ki se sploh ne zavedajo, ali so krsceni ali ne, mogoce smo vsi krsceni, pa niti ne vemo.

Starši so prisotni pri krstu, ker namesto otroka sprejmejo odločitev, da ga posvetijo z neko milostjo, ki jo otrok dobi pri krstu. Starši so tudi po civilni zakonodaji skrbniki, vzgojitelji otrok dokler ti ne dosežejo pravne zrelosti. V kanonskem pravu se je otrok sposoben sam odločati in sprejemati svoje odločitve nekako pri 13 letih. Torej se takrat lahko odloči, da Kristusovega povabila ne bo sprejel.

bladzo
17.04.2007, 21:03
Pozdravljeni

Saj v tem niti ni tak problem, da fajmoštr ve za nekoga, ki živi na koruzi...Problem je v tem, da je v fari zakon raztegljiv in fleksibilen, seveda, za nekatere...Po dugi strani je pa sedaj v cerkvi veliko tardečih, in samo zaradi tega, ker hodijo v cerkev, so lahko bili botri itd...kar nekaj jih poznam. Seveda, ob dejstvu, da so zraven priložili ' kuverto ' ...

Se pravi, denar, sveta vladar...In po kanonskem pravu, kot pravi sogovornik, verjetno še marsikaj ne sme biti, in ne more biti, kot recimo, klientelizem, korupcija....In to v cerkvi...

lp franc
Sem že slišal o farah, kjer se da vse in to zelo obsojam. Vendar ne zdaj tega posploševati na vse fare.
Človeku, ki se hoče krstiti, duhovnik ne sme odreči krsta. Drugače je pri otrocih, kjer je jasno razvidno, da je krst le še en razlog za žurko in le neka polurna brezvezna ceremonija, kjer fajmošter nekaj naklada, samo da naš tamal ne bo mel problemov, če si bo slučajno najdu kkšno verno deklino...
Tist tvoj primer o tardečih je čist stereotipen. Kdo je rekel, da t.i."tardeči" ne morjo bit verni in ne smejo hoditi v cerkev?

lila5
18.04.2007, 08:59
Starši so prisotni pri krstu, ker namesto otroka sprejmejo odločitev, da ga posvetijo z neko milostjo, ki jo otrok dobi pri krstu. Starši so tudi po civilni zakonodaji skrbniki, vzgojitelji otrok dokler ti ne dosežejo pravne zrelosti. V kanonskem pravu se je otrok sposoben sam odločati in sprejemati svoje odločitve nekako pri 13 letih. Torej se takrat lahko odloči, da Kristusovega povabila ne bo sprejel.

Po katerem pravu pa se potem krstijo nekaj mesečni otroci.......? Ko si namreč enkrat že krščen, Kristosovo povabilo dokaj težko odkloniš.......

Torej se krsti zgolj bolj iz navade in tradicije kot zaradi nekih višjih krščanskih duhovnih ciljev, da bi bil otrok posvečen z božjo milostjo in da bi se vzgajal kot bog uči........in potem ne vidim razloga zakaj bi morali ob krstu otroka straši in botri biti poročeni, imeti opravljene vse zakramente........

francalbert
18.04.2007, 09:18
Sem že slišal o farah, kjer se da vse in to zelo obsojam. Vendar ne zdaj tega posploševati na vse fare.
Človeku, ki se hoče krstiti, duhovnik ne sme odreči krsta. Drugače je pri otrocih, kjer je jasno razvidno, da je krst le še en razlog za žurko in le neka polurna brezvezna ceremonija, kjer fajmošter nekaj naklada, samo da naš tamal ne bo mel problemov, če si bo slučajno najdu kkšno verno deklino...
Tist tvoj primer o tardečih je čist stereotipen. Kdo je rekel, da t.i."tardeči" ne morjo bit verni in ne smejo hoditi v cerkev?

Pozdravljeni

Mogoče je stereotipno za nekoga; nisem rekel, da ne smejo in da ne morejo biti vernii!!! Obrni list zgodovine 15 in več let nazaj, ko se je vse skup začelo deliti levo in desno...Da o socializmu sploh ne govorim...Ne bi šel rad še dlje, kar pomeni dejstvo, da nekateri sploh krščeni niso in cerkveno poročeni, nimajo nikakršnih zakramentov, sedaj pa sedijo v prvi vrsti v cerkvi. Osebno mi ni pa prav nič pomembno, kdo je in kakšne barve je, dejstvo je, da nekdo, ki je pa zares krščansko vzgojen in si želi botro, ki je tudi krščansko vzgojena in botra, ki je prav tako krščansko vzojen, prva brez cerkvene poroke, drugi kao koruznik, ne morejo to bit...V tem je fazon. Je pa krst danes res bolj običaj, kot pa neka obveza, da se bo ta in ta krščansko vzgajal. Mene so starši silili v cerkev, dokler nisem prejel zakramenta birme. No, in potem...še nekajkrat sem šel.In konec...Tudi svojih otrok ne mislim silit.

Cerkev pozablja, da smo v demokraciji, in naj spoštuje voljo posameznika.

Povsem se strinjam z Lila5

lp franc

mrjerry
18.04.2007, 11:06
Krst se morda Janezu zdi le obicaj, ampak duhovnik bi pa moral biti tisti, ki bi znal locevati med ljudmi, ki zelijo krstiti otroka `za stos' in tistimi, ki si tega res zelijo. Ceprav gre samo za spricanje z vodo in nekaj besedicenja, stvar prav gotovo ima doloceno tezo.

spartan
18.04.2007, 11:17
Lep pozdrav

Vaše mnenje.

lp franc

Če je človek boter se zaveže krščencu....vse ostalo je bore malo vredno. Če pa ma župnik kaj proti, mu daj enih 50 Eur da bo tiho.

Sploh pa je potrebno ločevati institucijo od vere in si odgovoriti na vprašanje ali je RKC dejansko "nadomestek božje roke na Zemlji".

lila5
18.04.2007, 14:37
Krst se morda Janezu zdi le obicaj, ampak duhovnik bi pa moral biti tisti, ki bi znal locevati med ljudmi, ki zelijo krstiti otroka `za stos' in tistimi, ki si tega res zelijo. Ceprav gre samo za spricanje z vodo in nekaj besedicenja, stvar prav gotovo ima doloceno tezo.

Denar prejet od ljudi, ki želijo krstiti otroka "za štos" in tistimi, ki si tega res želijo ima pač enak vonj.........in krst "stane" enako za ene in druge.........:dontknow:

nattka
18.04.2007, 17:20
Jezus se je krstil kot 30 leten mož ...poleg tega ne smemo zanemariti dejstva, da so Izraelci postali polnoletni s tridesetim letom ... torej krst dojenčkov nikakor ni opravičljiv in je otrokom vsiljen ...

krsti naj se tisti, ki zna samostojno sprejeti odločitev zase in v tisti veri, ki se njemu zdi primerna ... ne pa tam, kjer so starši določili ...

boter je še ena ( ne ravno poceni) pritiklina tega nesmisla ...

Keymaker
18.04.2007, 18:08
podpis

zato pa ne bom dau krstit otroka (če ga bom sploh meu -> raj ne, mu vsaj ne bo treba bremena prihodnosti nosit)

prot
19.04.2007, 16:32
Če je človek boter se zaveže krščencu....vse ostalo je bore malo vredno. Če pa ma župnik kaj proti, mu daj enih 50 Eur da bo tiho.

Sploh pa je potrebno ločevati institucijo od vere in si odgovoriti na vprašanje ali je RKC dejansko "nadomestek božje roke na Zemlji".

Nadomestek vsekakor... Cikorija ali knajp sta tudi kavna nadomestka, le da nista kava. ;)

bladzo
19.04.2007, 18:40
Po katerem pravu pa se potem krstijo nekaj mesečni otroci.......? Ko si namreč enkrat že krščen, Kristosovo povabilo dokaj težko odkloniš.......

Torej se krsti zgolj bolj iz navade in tradicije kot zaradi nekih višjih krščanskih duhovnih ciljev, da bi bil otrok posvečen z božjo milostjo in da bi se vzgajal kot bog uči........in potem ne vidim razloga zakaj bi morali ob krstu otroka straši in botri biti poročeni, imeti opravljene vse zakramente........

Zgodba je povsem jasna in enostavna. Kristjani verujemo, da smo vsi, razen Jezusa in Marije grešni in v sebi ob rojstvu nosimo izvirni greh, ki ga lahko uniči le Bog s svojo posvečujočo milostjo. To je razlog da se krščuje otroke.
Zakaj morajo starši in botri, ki ob krstu prisežejo, da bodo otroka vzgajali v veri v kateri je krščen, živeti po nauku Cerkve? Zato, ker drugač otroka ne morejo vzgajati v tej veri in v tej Cerkvi!
Tudi ko si krščen lahko odkloniš Jezusovo povabilo. Po nauku Cerkve krst res pusti v človekovi duši neizbrisno znamenje posvečujoče milosti, ampak človek ima še vedno možnost in pravico svobodnega odločanja o samem sebi. Tako, da se lahko vedno odloči, da ne bo sledil tej veri ali pa se odloči obratno.
Na žalost ej tako ja, da se v današnjem času krst opravlja tudi zaradi tradicije ali za to, da v prihodnosti sinček ne bo imel problemov. In to je za obsojat!

bladzo
19.04.2007, 18:46
Pozdravljeni
Osebno mi ni pa prav nič pomembno, kdo je in kakšne barve je, dejstvo je, da nekdo, ki je pa zares krščansko vzgojen in si želi botro, ki je tudi krščansko vzgojena in botra, ki je prav tako krščansko vzojen, prva brez cerkvene poroke, drugi kao koruznik, ne morejo to bit...V tem je fazon. Je pa krst danes res bolj običaj, kot pa neka obveza, da se bo ta in ta krščansko vzgajal. Mene so starši silili v cerkev, dokler nisem prejel zakramenta birme. No, in potem...še nekajkrat sem šel.In konec...Tudi svojih otrok ne mislim silit.

Cerkev pozablja, da smo v demokraciji, in naj spoštuje voljo posameznika.
lp franc

Če živi človek mimo cerkvenih ali božjih zapovedi, ne more obljubljati, da bo otroka vzgajal o teh zapovedih. To je non sense in tega se ne sme delat.
Problem pri slovenskih starših je ta, da otroka silijo v cerkev, namesto, da bi mu Jezusa približali na kakšen bolj prijazen način kot prijatelja otrok in prijatelja vsakega posameznika. Rekel bom tako: prepričan sem, da v Sloveniji vsaj 80 % staršev ne zna vzgajati svojih otrok.
In upam, da otrok ne boš silil v karkoli in upam, da jih tudi ne boš dal krstiti! (upam, da veš zakaj to).
Cerkev spoštuje voljo posameznika! Cerkev dovoljuje posamezniku svojo pot in tudi ponuja nekaj drugega. Nikogar pa še ni prisilila, da mora otroka krstiti. Kot sem že lili prej napisal ima vsak človek po cerkvenem družbenem nauku in Svetem pismu svobodno voljo!in to vse pove...
lp

bladzo
19.04.2007, 18:48
Denar prejet od ljudi, ki želijo krstiti otroka "za štos" in tistimi, ki si tega res želijo ima pač enak vonj.........in krst "stane" enako za ene in druge.........:dontknow:
krst ne stane! krst je zastonj(kar se tiče plačila obreda), če ne šteješ zraven kosila s sorodniki.
Seveda se pa ponavadi da nek dar duhovniku, ministrantu in za cerkev.lp

bladzo
19.04.2007, 18:56
Jezus se je krstil kot 30 leten mož ...poleg tega ne smemo zanemariti dejstva, da so Izraelci postali polnoletni s tridesetim letom ... torej krst dojenčkov nikakor ni opravičljiv in je otrokom vsiljen ...

krsti naj se tisti, ki zna samostojno sprejeti odločitev zase in v tisti veri, ki se njemu zdi primerna ... ne pa tam, kjer so starši določili ...

boter je še ena ( ne ravno poceni) pritiklina tega nesmisla ...
Jezus se je krstil pri 30 letu - domnevno - ker je živel kot Jud, Judje pa ne poznajo krsta. Jezusa se nenazadnje ne bi bilo treba krstiti sploh, ker je bil itak brez greha in Božji Sin.
A Izraelci so postali polnoletni s 30 letom? To pa prvič slišim. kot sem jaz obveščen postane Jud "bar micva" nekako pri 13 letih.iN to pomeni, da je bil fant v telesnem, verskem in družbenem smislu odrasel človek. In tega splooh ni mogoče primerjati s krstom. Takšno potrditev kot je pri Judih "bar micva", predstavlja pri kristjanih birma.
Krst dojenčkov ni proti ustavi RS, tko da mislim, da ni vsiljen. Če imamo recimo otroke stare 13 let za takšne, ki že znajo sprejemat odločitev, potem se naj o tem odločajo pred birmo. Krstno botrstvo pa zaenkrat še ni drago. Biti priča je precej bolj drago.
lp

lila5
19.04.2007, 21:04
krst ne stane! krst je zastonj(kar se tiče plačila obreda), če ne šteješ zraven kosila s sorodniki.

Saj zato sem pa dala stane v narekovaje........;) In nisem mislila kosila s sorodniki.......

Precej jasno mi je, da v cerkvi uradno nič ne stane.......če bi, ne bi bilo pogoja za t.i. prostovoljne prispevke, ki niso obdavčeni......;)

Ti darovi duhovniku, ministrantu, za cerkev.......pa tudi niso le evro ali dva.......in so ponavadi kar nekako neuradno določeni.........

lila5
19.04.2007, 21:36
Zgodba je povsem jasna in enostavna. Kristjani verujemo, da smo vsi, razen Jezusa in Marije grešni in v sebi ob rojstvu nosimo izvirni greh, ki ga lahko uniči le Bog s svojo posvečujočo milostjo. To je razlog da se krščuje otroke.
Zakaj morajo starši in botri, ki ob krstu prisežejo, da bodo otroka vzgajali v veri v kateri je krščen, živeti po nauku Cerkve? Zato, ker drugač otroka ne morejo vzgajati v tej veri in v tej Cerkvi!
Tudi ko si krščen lahko odkloniš Jezusovo povabilo. Po nauku Cerkve krst res pusti v človekovi duši neizbrisno znamenje posvečujoče milosti, ampak človek ima še vedno možnost in pravico svobodnega odločanja o samem sebi. Tako, da se lahko vedno odloči, da ne bo sledil tej veri ali pa se odloči obratno.
Na žalost ej tako ja, da se v današnjem času krst opravlja tudi zaradi tradicije ali za to, da v prihodnosti sinček ne bo imel problemov. In to je za obsojat!

Za obsojat?!.......Jaz imam le nekaj čez 30 let pa se spomnim, da so v naši vasi pokopali dojenčka, ki je umrl preden je bil krščen v zadnjem delu pokopališča, dva metra od kontejnerja za smeti.......ker še ni bil krščen, torej očiščen izvirnega greha........na srečo je bil nekdo v tisti družini potem tako pameten, da je poleg vnučke dal pokopati tudi dedka, ko je ta umrl.......in se je potem ta precej nesramna cerkevena dogma oz. tradicija prekinila.....nekoč ženske v času menstruacije niso smele v cerkev, ker so bile nečiste......mnoge goreče vernice še danes to prakticirajo.......in tako v ljudeh ostane verjetno strah, da pa če ne bo otrok krščen, se bo pa nekaj zgodilo......ker cerkev je vedno vplivala na ljudi z ustrahovanjem.......trpi zdaj in po smrti ti bo lepo.......če ne boš to in to, boš šel v pekel..........

In sam si zapisal, da se krsti zato, da se očisti človeka izvirnega greha.........tebi je to jasno in enostavno, meni pa ni.......ker si takoj v naslednjem stavku zapisal, da morajo starši in botri živeti po nauku cerkve........? Torej, bi se starši prej omenjene deklice izneverili nauku cerkve, če bi pokopali otroka na t.i. posvečenem delu pokopališča......? Ker otroka bi krstili, samo je pač otrok prej, preden je bil očiščen, umrl........

A je postopek izbrisa krsta enostaven?...........Pustimo to, da pusti v duši tisto znamenje posvečujoče milosti (če se ne čutiš kristjana, ti to znamenje itak nič ne pomeni)......govorim o čisto birokratskem izbrisu iz evidence vernikov.......

Aja, pa ti t.i. tradicionalni krsti, ki jih ti tako obsojaš, precej koristijo tudi cerkvi......še posebno po tem novem zakonu, ko so glave vernikov (ki se po vsej verjetnosti ugotavljajo po krstu) pomembne za določena finančna sredstva s strani države........če bi krstili le tiste otroke, ki bi jih starši in botri vzgajali in sami živeli striktno po nauku cerkve, cerkev ne bi imela pol toliko članov, kot jih ima zdaj........in sami radi poudarjamo (to smo večkrat slišali, ob gradnji džamije), da je Slovenska tradicija krščanska (beri katoliška).......ko pa nekdo pove, da se krsti otroka zaradi tradicije pa naleti na zgražanje.........:dontknow:

nattka
20.04.2007, 13:39

aha ... obvezni prostovoljni prispevek ...

eisenhower
20.04.2007, 13:45
zadnjič je moj brat na željo svoje bodoče žene opravil krst, prvo obhajilo in birmo (itak vse v eni uri :) )

Duhovnik, ki je vodil obred je povedal, da je bila stoletja praksa, da so krstili odrasle ljudi. Šele, ko so ugotovili, da je pravih krščencev postajalo vedno manj in manj so začeli krstiti dojenčke.

Odeen
21.04.2007, 11:21
Lepo je, če se odločiš nudit otroku neko zdravo osnovo za družbeni in socialni temeljni kamen..., kar verska izobrazba po moje je;) Pa katerakoli veroizpovedi že..., odvisno pač od okolja kjer se otrok rodi.

Me pa bega ena zadeva- se vam zdi, da mora bit Boter zgleden kristjan ali zgleden Človek?

Mene je življenje naučilo, da ni nujno da se to dvoje dopolnjuje..., torej moje mnenje okoli tega je sledeče;
Če hočeš da bo otrok kaj "imel" od botra, mu za to popotnico v življenju izberi najprej dobrega človeka; če živi na koruzi še ni največji greh ki ga lahko nekdo naredi...

bladzo
22.04.2007, 15:31
Aja, pa ti t.i. tradicionalni krsti, ki jih ti tako obsojaš, precej koristijo tudi cerkvi......še posebno po tem novem zakonu, ko so glave vernikov (ki se po vsej verjetnosti ugotavljajo po krstu) pomembne za določena finančna sredstva s strani države........če bi krstili le tiste otroke, ki bi jih starši in botri vzgajali in sami živeli striktno po nauku cerkve, cerkev ne bi imela pol toliko članov, kot jih ima zdaj........in sami radi poudarjamo (to smo večkrat slišali, ob gradnji džamije), da je Slovenska tradicija krščanska (beri katoliška).......ko pa nekdo pove, da se krsti otroka zaradi tradicije pa naleti na zgražanje.........:dontknow:

Oj!
Najprej nekaj na prejšnji post: cena krsta ni določena in tudi prostovoljni prispevki niso določeni. Če ne daš, ne daš...če daš, daš. Odvisno kakšen čut za te stvari imaš.
Kar se pa tiče denarja, ki naj bi ga Cerkev dobila na glavo vernikov, pa samo tole. Ta odstotek, ki se pojavlja v javnosti in ki bo relevanten pri morebitnih dodatnih financiranjih verskih skupnosti, bo podatek iz zadnjega štetja ljudstva, kjer se je državljan sam določil za pripadnika neke skupnosti.
Slovenska tradicija je krščanska. Vse, kar je danes znano o zgodovini Slovencev kot že izoblikovanega naroda, je krščansko in je zrastlo iz krščanstva.
Vendar krst ne sme biti tradicija!!!
lp

bladzo
22.04.2007, 15:31
zadnjič je moj brat na željo svoje bodoče žene opravil krst, prvo obhajilo in birmo (itak vse v eni uri :) )

Duhovnik, ki je vodil obred je povedal, da je bila stoletja praksa, da so krstili odrasle ljudi. Šele, ko so ugotovili, da je pravih krščencev postajalo vedno manj in manj so začeli krstiti dojenčke.

Ja vse v eni uri opravil, ampak je prej se moral pripravljati!

lila5
22.04.2007, 18:06
Oj!
Najprej nekaj na prejšnji post: cena krsta ni določena in tudi prostovoljni prispevki niso določeni. Če ne daš, ne daš...če daš, daš. Odvisno kakšen čut za te stvari imaš.
Kar se pa tiče denarja, ki naj bi ga Cerkev dobila na glavo vernikov, pa samo tole. Ta odstotek, ki se pojavlja v javnosti in ki bo relevanten pri morebitnih dodatnih financiranjih verskih skupnosti, bo podatek iz zadnjega štetja ljudstva, kjer se je državljan sam določil za pripadnika neke skupnosti.
Slovenska tradicija je krščanska. Vse, kar je danes znano o zgodovini Slovencev kot že izoblikovanega naroda, je krščansko in je zrastlo iz krščanstva.
Vendar krst ne sme biti tradicija!!!
lp

A pri popisu prebivalstva ne velja sledeče: "Podatki, zbrani s popisom, se uporabljajo samo za statistične namene"?

In nekoč je že ustavno sodišče ugotovilo, da je ureditev, ki omogoča s popisom in za statistične namene zbrane podatke uporabljati tudi za druge namene (recimo, da jih uporabljajo kake druge državne in upravne službe) v neskladju z Ustavo.........

Če jaz želim krstiti otroka zaradi tradicije in ne zato, ker verjamem, da se bo mojemu otroku izbrisal nek izvirni greh, za katerega nihče prav ne ve kaj je (ker tisto nebogljeno dete sigurno še ne more grešiti) je to moja pravica....... sicer pa sam praviš, da vse kar je znano o zgodovini Slovencev je krščansko, torej je tudi vera in z njo krst del krščanske tradicije........velika večina nas praznuje Božič in Veliko noč zaradi tradicije in zato, da razveselimo otroke kot pa zato, da bi globoko premišljevali o Jezusovem trpljenju.........

Trdonja
22.04.2007, 19:26
bladzo,

seveda vsa zgodba sploh ni tako "zelo jasna", kot bi jo ti želel prikazati - Gre namreč za domislico Avguština, ki je živel v 5.stol. CE in ni niti z eno samo besedico potrjena v sami Bibliji!

Ne bom elaboriral vseh vidikov te povsem zgrešene in neresnične trditve o tem, da je Adam zagrešil "izvirni greh" - tega namreč ne zasledimo niti v SZ in v verovanju Judov - niti to ni ideja v katerikoli od judovskih verskih sekt iz začetka obdobja CE, med katerimi je bila tudi ločina Nazarejcev - katere nedvomni vodja je bil Ješua ha Nozri - KASNEJE PREIMENOVAN v latinizirano obliko - "Jezusa kristusa"!

iveco
17.06.2007, 22:09
Boter mora skrbeti za otroka v primeru, da starši odpovedo. tak je bilo včasih.

Kaj se tiče glede pogojev pa kak kje. Ponavadi so na vasi bolj dosledni kot pa v mestu, pa tudi bolj konservativni.

s@ma_j@ma
25.06.2007, 09:00
Boter mora skrbeti za otroka v primeru, da starši odpovedo. tak je bilo včasih.

Kaj se tiče glede pogojev pa kak kje. Ponavadi so na vasi bolj dosledni kot pa v mestu, pa tudi bolj konservativni.

Kot je meni to področje poznano, morajo botri tudi in predvsem skrbeti za duhovno rast in vzgojo (če so starši v tem površni, ali pa jih otrok zgubi) svojega krščenca in to skozi ves čas svojega življenja - kakor tudi sicer, mu morajo po svojih močeh pomagati, če se krščenec znajde v življenju v kakršnih koli težavah.
Ne vem, če današnji botri na to pomislijo preden sprejmejo to poslanstvo in, če jih duhovniki na to opozorijo.

Vsak boter mora obvezno izpolnjevati pogoje, ki jih cerkev določa, da sploh lahko postane boter.

Mislim, da konzervativnost tu ne igra posebne vloge, ampak bolj doslednost dotičnega duhovnika, koliko se drži pravil cerkve, ki jih ta glede tega določa.