Dlančnik (PDA)

Poglejte polno različico : pomoč, učim se ...

St.Jimmy
27.02.2007, 17:50
Lp,

Mene pa zanima s koliike visine je se "varno" skočiti v vodo? Zanimajo me predvsem enačbe... sem iskal že pa googlu vendar sploh nevem pod kaj naj to iščem..

hvala

La-di-da
27.02.2007, 21:08
prosti pad in potem ob stiku z vodo:sprememba gosote, sile na telo, ki se pojavijo ob določeni globini vode, vzgon, bla bla bla...v kakem priročniku je treba najt še kakšne sile telo prenese... Po moje ti bo za prvi vtis srednješolski Kladnik zadost.

Veselo računanje.

Katrin
27.02.2007, 21:21
Takole, laično, bi rekla, da je pomemben tudi kot padca... če prav priletiš, je lahko tudi že nekaj metrov usodnih.

mrjerry
28.02.2007, 07:28
Tocno tako. Enacb ne bos nasel, na tvojem mestu bi rajsi iskal tehnike dobrih skakalcev v vodo. Znano je, da nekaterim skoki z vec 10 metrov ne delajo problemov...

kekez
28.02.2007, 11:00
Kaj ni v redu z omenjanjem gostote? :O
Sprememba gostote pri prehodu medijev ima tu kar pomembno vlogo. Sicer posredno.
Od gostote je direktno odvisen upor gibanja v mediju. Upor je dejansko sila in sila te poškoduje.
Tudi način skoka isto vodi k sili upora. Zaradi večje površine in koeficienta upora.

Sicer pa poznam otok v Kornatih, ki ga vedno izkoristimo za skakalne poizkuse.
Ima primerno obliko, saj gre linearno od vode (višina 0) do višine 50m in lahko izbereš višino skoka.

Trenutno imamo rekord: ženske 12m, moški 17m.
Kolegu, ki je skočil s te višine na noge, je strgalo kopalke (boksarce).

mrjerry
28.02.2007, 11:33
Kolikor je meni znano, dobri skakalci v vodo priletijo popolnoma navpicno in so zelo zategnjeni. Roke pred njimi jim odprejo pod skozi, tako da jih dejansko zalije turbulentna voda s strani in od zadaj, ne pa od spredaj. Kdor je vesc v biomehaniki, mu bo jasno, da je taksen prenos sil bolj ugoden.

Cim jih zalije voda, se uslocijo, s cimer v trenutku mocno povecajo povrsino telesa pravokotno na smer gibanja. Ucinek je podoben, kot da bi odprl padalo, sile, ki pri tem nastanejo, pa delno ustvarijo rotirajoce gibanje (kar je spet lazje prenesti od dejanskega zmanjsanja hitrosti).

Kako to modelirati? Dober tek. Aproksimacije z idealnimi fluidi, gibanji togega telesa in podobno pa bodo po mojem mnenju dale katastrofalno velike napake.

Andreea
28.02.2007, 11:37
@kekez: Odvisno, čemu se po njenem spremeni gostota...vodi ne prav veliko...:rolling:
Gostota nima veze, ampak viskoznost in (ne)stisljivost :D Ukar je razlog zapletenosti realnega izračuna...)
Vzgon?:rolling: Važna je sila ob stiku s površino, ko telo ni potopljeno...ja veliiiko vzgona je prisotnega (razen če ni mislila tistega vzgona v zraku, ki je tudi zelo NEzanemarljiv, ravno tako kot upor zraka pri padu z višine 10 m :clown: )

Kolikor jaz vem, upor nastane zaradi viskoznosti, ne pa zaradi gostote... :shy:

Poleg tega bi potreboval za prvotno željen izračun natančne parametre (laboratorijsko določene/izmerjene) površine (oblika telesa, položaj itd...), ki pride v dotik z vodo. Strogo analitično je izračun možen le za kroglo po Stokesovem zakonu:, kejr je sila, ki deluje na telo:
F=6*3,14(Ludolfovo št. ali pi)*v*n
kjer je v...hitrost telesa glede na vodo in n...viskoznost.
Za vodo je n=1

Torej - če nimaš parametrov točno tistega dela telesa, na katerega misliš priletet, ne moreš izračunati "varnega" območja, oz. sile upora ki bo delovala na telo... :approve:

Andreea
28.02.2007, 11:40
Cim jih zalije voda, se uslocijo, s cimer v trenutku mocno povecajo povrsino telesa pravokotno na smer gibanja. Ucinek je podoben, kot da bi odprl padalo, sile, ki pri tem nastanejo, pa delno ustvarijo rotirajoce gibanje (kar je spet lazje prenesti od dejanskega zmanjsanja hitrosti).
Jaz sem pa mislila, da je to hitrost zmanjšajo zato, da jih ne izstreli (pre)globoko pod površino... :shy:
A ima to kaj veze z silo ob udarcu na gladino? :dontknow:

Kako to modelirati? Dober tek. Aproksimacije z idealnimi fluidi, gibanji togega telesa in podobno pa bodo po mojem mnenju dale katastrofalno velike napake.
ekzaktli :approve:

La-di-da
28.02.2007, 12:00
andreea: Skok v vodo si lahko poenostaviš tako, da vzameš kot glede na gladino takšen, da bo cos=1, torej 90°, če ne morš rastavljat sile in se sam neki brez veze ***eš. Pri skoku, kjer iščeš max.višino je jasno, da ne boš vzela najvešje stične ploskve telesa z vodo, ker je jasno, da se energija trka porazdeli po celi stični ploskvi, kar pomeni, da vzameš najmanško stično ploskev. Skok v vodo je podoben tistim nalogam, ko s puško streljaš v klado in koliko se metek zarine v leseno klado. Jasno je, da pri skoku v vodo ne želiš umret že ob trčenju z vodo. Torej se moraš zariti v vodo do neke mere, vendar spet ne tako globoko, da bi zaradi globine umrl. Z globino vode se spreminja pritisk na telo, torej je tudi jasno, da se ne misliš v vodo zariti toliko, da ti bo pritisk poškodoval pljuča. Da se izračunati višino, vendar ne gre vse s silami, ker se kajhitro zmotiš, sploh če moraš sile rastavljati na x in y os. Lahkjo računaš z gibalnimi količinami, z energijami, s silami. Včeraj se mi ni dalo vsega razlagat po dolgem in počez. Še danes se mi ne da. Gostota vode je pomemben dejavnik ob tovrstnih skokih, saj je logično! MAX.višina skoka v vodo je različna od max. višine skoka v npr.olje in to ravno zaradi gostote. Če misliš da ne, potem še nikoli nisi skakala ne v vodo, kaj šele v olje.. :nonono:

kekez
28.02.2007, 12:07
Hja, očitno bo držalo. (Jaz se že dolgo časa nisem ukvarjal s tem :blush: )
Pri aerodinamiki (to je meni bližje, ker sem imel pri letalstvu) je zadeva bolj odvisna od gostote, pri hidrodinamiki (podmorničar nisem nikoli bil ;) ) pa od viskoznosti, ker so sile trenja med telesom in medijem večje.

kekez
28.02.2007, 12:13
Torej se moraš zariti v vodo do neke mere, vendar spet ne tako globoko, da bi zaradi globine umrl. Z globino vode se spreminja pritisk na telo, torej je tudi jasno, da se ne misliš v vodo zariti toliko, da ti bo pritisk poškodoval pljuča.
Tole je itak nemogoče. Svetovni rekord pri potapljanju na dah je kar precej več kot 100m.

V vodo nihče ne more skočiti tako, da bi prišel vsaj približno omembe vredno globoko brez da bi se že prej raztreščil.

mrjerry
28.02.2007, 12:51
Jaz sem pa mislila, da je to hitrost zmanjšajo zato, da jih ne izstreli (pre)globoko pod površino... :shy:
A ima to kaj veze z silo ob udarcu na gladino? :dontknow:

Naj te samo spomnim, da se sila s casom spreminja, zato se splaca vizualizirati graf potek sile v odvisnosti od casa. Tisto, kar ustavi plavalca, je ploscina pod grafom (sprememba gibalne kolicine). Za plavalca je najbolj ugodno, da je amplituda sile cim manjsa, kar doseze na racun podaljsevanja casa delovanja sile.

mrjerry
28.02.2007, 12:55
andreea: Skok v vodo si lahko poenostaviš tako, da vzameš kot glede na gladino takšen, da bo cos=1, torej 90°, če ne morš rastavljat sile in se sam neki brez veze ***eš. Pri skoku, kjer iščeš max.višino je jasno, da ne boš vzela najvešje stične ploskve telesa z vodo, ker je jasno, da se energija trka porazdeli po celi stični ploskvi, kar pomeni, da vzameš najmanško stično ploskev. Skok v vodo je podoben tistim nalogam, ko s puško streljaš v klado in koliko se metek zarine v leseno klado. Jasno je, da pri skoku v vodo ne želiš umret že ob trčenju z vodo. Torej se moraš zariti v vodo do neke mere, vendar spet ne tako globoko, da bi zaradi globine umrl. Z globino vode se spreminja pritisk na telo, torej je tudi jasno, da se ne misliš v vodo zariti toliko, da ti bo pritisk poškodoval pljuča. Da se izračunati višino, vendar ne gre vse s silami, ker se kajhitro zmotiš, sploh če moraš sile rastavljati na x in y os. Lahkjo računaš z gibalnimi količinami, z energijami, s silami. Včeraj se mi ni dalo vsega razlagat po dolgem in počez. Še danes se mi ne da. Gostota vode je pomemben dejavnik ob tovrstnih skokih, saj je logično! MAX.višina skoka v vodo je različna od max. višine skoka v npr.olje in to ravno zaradi gostote. Če misliš da ne, potem še nikoli nisi skakala ne v vodo, kaj šele v olje.. :nonono:

Da bi ugotovili, kaj tocno ubije tistega, ki je napacno skocil, bi morali poklicati se koga dobro podkovanega v anatomiji. Kot strojnik vem le to, da clovesko telo izjemno tezko prenasa spremembe pospeska. Pospesek pa se spremeni, ko se telo zacne gibati skozi vodo (prej je bil g), velikost spremembe pa je odvisna od sticne ploskve, kot ze povedano. V tem trenutku pa sem preprican, da so vztrajnostne sile, ki `delujejo' na telo, neprimerno vecje od vplivov hidrostaticnega tlaka ipd.

Andreea
28.02.2007, 13:56
Hja, očitno bo držalo. (Jaz se že dolgo časa nisem ukvarjal s tem :blush: )
Pri aerodinamiki (to je meni bližje, ker sem imel pri letalstvu) je zadeva bolj odvisna od gostote, pri hidrodinamiki (podmorničar nisem nikoli bil ;) ) pa od viskoznosti, ker so sile trenja med telesom in medijem večje.
Pri plinih je malo drugače, ja :shy: pa hitrosti so tudi večje...

@La-di-da: res je strinjam se s tabo...najbolj zahtevna stvar pri vsem tem je razstavljanje sil na komponente in tudi prvi vir vseh možnih napak... :rolling: izjemno zahtevna operacija, ki zahteva uporabo kotnih funkcij :O :angel:
Tisti primer je bil podan zato, ker je edini, za katerega vem, da so podane vsaj nekatere spremenljivke (hitrost gibanja), in je lep praktičen pokazatelj, kako velika je približno sila, ki deluje na človeka pri taki hitrosti (da lahko "stoji" na vodi)...upam da svojih teorij ne preizkušaš s skakanjem v olje (in/ali vodo) :rolling: me zanima s kolikih km moraš v vodo past (kaj šele v olje), da se potopiš do še sprejemljivih 100m pod gladino (tam te pritisk preverjeno še ne fenta) :angel:

Vsa "fora" je v tem, da se "varne" višine ne da izračunat...to je vse kar sem hotela povedat.

La-di-da
28.02.2007, 15:51
Obstajajo matematični približki, obstajajo matematični modeli, neka teoretična max.višina se vsekakor da izračunati (sam teb se ne lub tega računat, kajneda;) :veryevil: )

La-di-da
28.02.2007, 16:30
Kekez:bi te rada vidla 100m pod morsko gladino pri tekmavanju na na dah. To so posebej tenirani ljudje, tak da tle o povprečju ne moremo govorit. Poleg tega oni ne skočijo v vodo z velike višine, kot mi tle govorimo. Po moje je potrebno pri takšnem skoku upoštevati tudi energijo površinske napetosti vode, ki jo mora skakalec premagati, če hoče preiti v vodni medij.
Za primerjavo sem se vpršala, če bi padalec, kateremu je padalo zatajilo, preživel skok v vodo? Zakaj ja in zakaj ne? Jst mislim, da bi to bilo povsem mogoče, sam verjetno bi imel večne probleme z očmi in še s kakšno mišico ali dvema.

Faust
28.02.2007, 17:29
Uporabnica Andreea, do ostalih sodelujočih se obnašajte bolj spoštljivo!

kekez
28.02.2007, 19:36
Kekez:bi te rada vidla 100m pod morsko gladino pri tekmavanju na na dah.
Nisem pisal, da bi jaz šel tekmovat, ampak samo, da človeško telo to prenese.
Itak je v glavnem problem, kako imeti dovolj zraka za ta potop in ne toliko, kako prenesti tlak. Razlaga enega od tekmovalcev: človek je sestavljen v glavnem iz vode, voda nima težav s tlakom.
Pri potopu na dah ni potapljaških težav in dekompresije.

Po drugi strani.
Dvomim, da se komu pri skoku v vodo uspe potopiti dosti več kot 10m.

mrjerry
01.03.2007, 08:11
Kekez:bi te rada vidla 100m pod morsko gladino pri tekmavanju na na dah. To so posebej tenirani ljudje, tak da tle o povprečju ne moremo govorit. Poleg tega oni ne skočijo v vodo z velike višine, kot mi tle govorimo. Po moje je potrebno pri takšnem skoku upoštevati tudi energijo površinske napetosti vode, ki jo mora skakalec premagati, če hoče preiti v vodni medij.
Za primerjavo sem se vpršala, če bi padalec, kateremu je padalo zatajilo, preživel skok v vodo? Zakaj ja in zakaj ne? Jst mislim, da bi to bilo povsem mogoče, sam verjetno bi imel večne probleme z očmi in še s kakšno mišico ali dvema.

Razen tega, da dajes splosne komentarje in vracas nizke udarce, nisi povedala se nicesar oprijemljivega.

Za padalca pa veljajo enaki fizikalni zakoni kot za skakalca. Odvisna je visina, s katere je padel (skocil), kot, pod katerim je priletel v vodo, togost telesa...

St.Jimmy
02.03.2007, 08:55
uau, najlepsa hvala vsem za info! :)

La-di-da
02.03.2007, 19:53
Mr.Jerry...glede na to, da ste baje strokovnjak iz naravoslovnega področja, bi bilo za pričakovat da boste vi bolj konkretni od mene, ki se o naravoslovju šele učim.:dontknow:

Lahk bi bla tih in se v debato sploh ne bi umešavala, vendar sem se kljub moji skromni splošni podkovanosti o fiziki vseeno izpostavila in podala svoje razmišljanje. Če se bomo kdaj menl o kemiji, bom bolj konkretna ;)

Sebbi
03.03.2007, 17:50
Določi polinoma p z realnimi koeficienti, če je dana njegova stopnja, vodilni koeficient in ničle:

stopnja = 3
vodilni koeficient = 1
Ničle so:
x1 = - 2
x2 = 3 - i (tu ni 1, ampak i = imaginarno število) ^^ć

Prosim za pomoč ,če zna kdo^^

ircr
04.03.2007, 11:24
Evo, jaz sem nekaj probaval in mislim, da je to, to. Greš po obrazcu in vstavljaš podatke.

http://shrani.si/files/polinomux94.jpg

Sebbi
05.03.2007, 18:54
Tnx,tnx ^^
Še ena mi dela preglavice :blush:

Poišči vse realne rešitve enačbe:

x3 + 2x2 = | 4x + 8 | (x3 je x na tri ; 2x2 je dvakrat x na dva ; | <-- tale črtica pa označuje absolutno vrednost)

pinky
05.03.2007, 19:11
x2 (x+2) = 4 | x + 2 |

poizkusi nadaljevat sam

kekez
08.03.2007, 23:29
Če se bomo kdaj menl o kemiji, bom bolj konkretna ;)
Kemija je tudi del fizike (podobno kot elektrotehnika) ;)

Andreea
09.03.2007, 00:30
vendar sem se ... ... vseeno izpostavila in podala svoje razmišljanje

Nadvse pogumno od vas, draga kolegica...
Si bom pa vseeno privoščila manjši popravek - to da se mi "ne da" nisem izjavila jaz, ampak nekdo drug...zato tudi nisem izračunala natančne vrednosti - trdim namreč, da se to ne da. :dontknow: Mogoče pa vseeno nimam blage veze o fiziki...namreč, nadvse me zanima rezultat, pa nisem sposobna priti do njega...

La-di-da
09.03.2007, 11:39
Če ti galvanski člen in elektroliza sliči prej na fiziko kot kemijo, potem ti naj povem, da obe snovi zelo podrobno obravna fizikalna kemija, ki pa se jo učimo na kemiji in ne na fiziki. Fiziki brez kemikov ne morjo, tako kot ne kemiki brez matematikov. Bilo bi čudno, če bi ločevali temeljne naravoslovne vede na eno in drugo. Nekje se zagotovo srečamo, hvala bogu.:angel:

andreea: boma šle enkrat na kafe, pa se boma vse zmenle, vredi:2thumbs: ?

kekez
09.03.2007, 19:43
Če ti galvanski člen in elektroliza sliči prej na fiziko kot kemijo, potem ti naj povem, da obe snovi zelo podrobno obravna fizikalna kemija, ki pa se jo učimo na kemiji in ne na fiziki. Fiziki brez kemikov ne morjo, tako kot ne kemiki brez matematikov. Bilo bi čudno, če bi ločevali temeljne naravoslovne vede na eno in drugo. Nekje se zagotovo srečamo, hvala bogu.:angel:

andreea: boma šle enkrat na kafe, pa se boma vse zmenle, vredi:2thumbs: ?

Kemija je samo velika poenostavitev. Fizika bi prav lahko brez kemije, pa nobena stvar ne bi ostala neobdelana, obratno ne bi šlo.

Pikado
09.03.2007, 21:41
Lp,

Mene pa zanima s koliike visine je se "varno" skočiti v vodo? Zanimajo me predvsem enačbe... sem iskal že pa googlu vendar sploh nevem pod kaj naj to iščem..

hvala
Da ne boste pozabili na morske pse in na to, da mogoče skakalec sploh ne zna plavat...:clown:

La-di-da
10.03.2007, 12:29
Kemija je samo velika poenostavitev. Fizika bi prav lahko brez kemije, pa nobena stvar ne bi ostala neobdelana, obratno ne bi šlo.

Ko govorimo npr. o organski kemiji, se zlo hitr znajdemo v kemiji biloških procesov, s čemer se ukvarjajo tako biokemiki, kot mikrobilogi, pa tudi biologi, pa oni tudi spadajo pod fiziko, ker pač se pogovoarjamo o organski kemiji in ker je kemija SAMO poenostavitev? Potemtakem lahko rečemo, da je cel svet samo in izključno fizika. Pa je? Odgovor mi na to.

Andreea
10.03.2007, 15:02
Cel svet JE samo fizika (problem je le v tem, da še ne poznamo in vemo vsega). Tudi na področju kemije - kemija je del fizike, ki obravnava dogajanje na (sub)atomskem nivoju. Prav tako (mikro)biologija... Stvar je v tem, da je celotno področje izjemno obsežno, in posameznik ne zmore obvladovati vsega, torej se je pojavila potreba po specializaciji in usmeritvi v majhno področje, ki ga posameznik lahko obvlada...

Ne bi rekla, da so druge znanosti poenostavitve, ampak grejo v večje podrobnosti ter včasih obravnavajo probleme z drugih zornih kotov...

kekez
10.03.2007, 19:06
Mogoče bi lahko bolj točno rekli, da je MATERIALNI svet fizika. "Obstaja" pa tudi še kaj drugega.

Andreea
11.03.2007, 10:37
Nope...dejansko so tudi čustva, misli, kajvemkakšni bioenergetski tokovi, itd. - preprosto elektromagnetno valovanje... Imajo dejansko, izmerljivo moč (lahko spremenijo kristalizacijo vode pri zmrzovanju, ipd.,) kar se je tudi že dokazalo. Hec je v tem, da to mnogim meji že na eno izmed para-znanosti, torej naj se "resni" znanstveniki s tem ne bi ukvarjali, ker jim je pod častjo.

mrjerry
12.03.2007, 08:28
To ze, vendar je mnogo enostavneje reci, da si zaljubljen, kot pa v nekem trenutku podajati konfiguracijo toliko in toliko milijard zivcnih celic, ki ti vzpostavljajo obcutek zaljubljenosti.

Andreea
12.03.2007, 08:32
Žery - a ko se pelješ z avtom od ljubljane do kopra podajaš vedno vektorski opis hitrosti glede na sonce in upoštevaš tudi vrtenje zemlje, al preprosto rečeš, vozil sem se mimo razdrtega s 140km/h? :dontknow:
Vse je poenostavitev...

mrjerry
12.03.2007, 08:38
Vektorski opis polja je zapakiran v informaciji, da sem se vozil mimo razdrtega ;) :clown:

touch_of_pink
06.04.2007, 14:59
Lep pozdrav!

Prosila bi, ce mi kdo posreduje kaksno informacijo o seminarski nalogi v zvezi z depresijo (med mladimi), saj jo moram narediti na maturi, sama pa ne vem, kje in kako naj zacnem. kakrsnakoli pomoc bi mi prav prisla vsaj za zacetek, mogoce bi bilo celo v redu, da bi si kaksen osnutek seminarske naloge ogledala, da vem kako in kaj narediti.

Hvala

monster
08.04.2007, 14:49
touch of pink ... delam na tem področju in če te kaj zanima - OS :)

nofear2009
08.04.2007, 23:22
Kot opravicilo sem ti nasel par strani na katerih bos sigurno nasla dovolj, da napises tistih 20 strani ;).
http://www.helpguide.org/mental/depression_teen.htm
http://www.focusas.com/Depression.html
http://www.teendepression.org
http://www.clinical-depression.co.uk/Depression_Information/facts.htm
http://www.psychologyinfo.com/depression/teens.htm
http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/5000/5282.html (na tej strani bos dobla nekaj avtorjev literature o depresiji med mladimi)
Vse te strani se razlikujejo in vsaka ti predstavi to temo na drugacen nacin. Ce rabis se vec strani, ti jih bom se vec citiral ;).

touch_of_pink
09.04.2007, 14:25
ok najlepsa hvala vsem :) ce bom se kej rabla pa vas bom se kej prasala :)
se enkrat hvala

Sebbi
11.04.2007, 19:56
Jutri pišemo test, zato bi prosil, če kdo ve naslednje:
Razvrstitev danih spojin po reaktivnosti od njabolj do najmanj:
Fenoli(veliko reaktivnih mest + aromatski obroč)
Alkoholi
Karboskilne kisline
Aldehidi
Ketoni
Etri
Razvrstitev danih spojin po vrelišču od najvišjega do najnižjega:
Fenoli(vodikova vez, trdno stanje pri sobnih pogojih)
Alkoholi(vodikova vez)
Karboskilne kisline(vodikova vez)
Ketonih in aldehidi( ni vodikove vezi)
Etri(po teoriji naj bi bili najnižji)

Prosim če bi si kdo tole lahko od bližje pogledal in odpravil morebitne napake!!
Hvala vnaprej!

SebaR
12.04.2007, 15:54
Jutri imam kolokvij iz Matematike I, in mi kar se tiče Taylorjevega polinoma nič jasno razen to da računaš z njim natančnost enačb z odvodi na več decimalk natačno...:)

Zdaj bi pa prosil strokovnjake širne slovenije da se zberete v tej temi, sprostite živce, in svoje stresno življenje omilite z malce pisanja in se razpišete kar se tiče te teme. :2thumbs:

Za primer da tudi eno nalogo (prosil bi če postopke opišete ker na internetu tega ni ):

ln3=?

-tu so neki odvodi, pa nehi h-ji, pa nič ne vem kaj se kam kaj da. Ja vem problem je če imaš nalogo rešeno in ti nič ni jasno....

Danke shön!:rolling:

GL & HF!

soncnica
12.04.2007, 16:03
Taylorjeva vrsta- vstavljas- 1. odvod, 2. odvod,...v formulo- z vsakim odvodom več, dobiš bolj natančno sliko, oziroma obnašanje naprimer grafa.(Na pamet ne vem formule)...

SebaR
12.04.2007, 16:52
f(x) = f(a) + f ' (a)/1! * (x-a)^1 + f '' (a)/2! * (x-a)^2 + ... + f^(n) (a)/n! * (x-a)^n + dodatn odvod f^(n+1) (a)/(n+1)! * (x-a)^(n+1)

Evo enačbo. Bi mi znala sedaj izračunati to in ob vsakem členu še podati krajšo razlago? prosim lepo, sem na trnih...VELIKIH!

soncnica
12.04.2007, 21:37
zal nimam pr seb nobenih zapiskov- iz mojih casov:)...vedno mas podano "v okolici točke"...je tko?no, to je x v enačbi...vse ostalo so odvodi in kokr sm rekla, z vsakim odvodom vec, je izracun/slika/graf natancnejsi...
ce pridem do zapiskov, ti sporočim...

zverina
18.04.2007, 17:48
Tišlerja si preber, tam ti je vse lepo razloženo.

Tanatie
19.04.2007, 12:41
poz.

Zanima me ce mi zna kdo povedat kako se po anglesko rece sveti birmi. Hvala za pomoc...

silence
19.04.2007, 12:42
Confirmation je birma,:) Ce sledimo Wikipedii pa tudi chrismation:
http://en.wikipedia.org/wiki/Christianity

Tanatie
19.04.2007, 12:44
ok, hvala:) zdej morm pa sam se pogruntat kako to spravt v kitajscino:)

Goody
19.04.2007, 12:47
moj slovar pravi: confirmation, bírmanec, -nka confirmee ... :)
sveti je pa: holy ;)

Tanatie
19.04.2007, 12:58
ok, za sveti del sem vedu:)

silence
19.04.2007, 13:09
ok, hvala:) zdej morm pa sam se pogruntat kako to spravt v kitajscino:)
:d Ce se ti ne mudi zlo (npr.: rabis dons), ti mogoc tud tuki lohk pomagam.:)

Paky
22.04.2007, 09:57
Imam rahel problemček in s tem povezano prošnjo, pa ne vem, kam to temo sploh uvrstiti in bom poskusila tukaj. :blush:

Napisati moram projekt za organiziranje koncerta glasbene skupine, s katerim se dogodek predstavi potencialnim sponzorjem. Zanima me, če kdo ve (ali pa pozna, kakšen link) , na kakšen način bi to najboljše izvedla oziroma katere so ključne postavke, ki jih je potrebno vklučiti v to predstavitev projekta.
:dontknow:

Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem. :/:

eisenhower
22.04.2007, 10:15
Kompleksnost projekta je odvisna od višine sredstev za katere misliš zaprosit. Ker predvidevam, da boš prosila do nekje 2.000 € ali pa še manj, ti ni potrebno narediti neko strašno zadevo. Tam nekje do 15 strani.

Vsebino, ki jo moraš zajeti je:
1. Kratek opis projekta (kdo, kje, kdaj, zakaj, kako)
2. Marketing projekta (zelo pomembno, da napišeš kje bodo sponzorji objavljeni, če boš imela različne kategorije sponzorstev, kaj vsaka posemezna prinaša itd. itd.)
3. Natančen terminski plan projekta (kdaj se začne marketing, potek koncerta, kdaj je konec projekta - nekaj dni ali tednov po koncertu ;) )
4. Natačna finančna konstrukcija projekta (vsi stroški - bendi, promocija, ozvočenje, najem koncertnega prostora, varnostniki, delovna sila itd. , ter vsi predvideni prihodki - prihodki iz prodaje kart, predviden prihodek iz prodaje pijače in hrane, predvidena sponzorska sredstva, lastna sredstva, dotacije lokalne skupnosti itd. itd.)

Mislim, da bi tole bilo dovolj za eno tako prireditev.

Kate
22.04.2007, 10:20
še en koristen link na to temo ... :) http://www.fundersonline.org/grantseekers/proposal_basics.html

Kate
22.04.2007, 10:27
aja, pa fajn je met že vnaprej razdelano kaj točno pričakuješ od sponzorjev in predvsem kaj ti njim lahko nudiš, pa to je priporočljivo delat za vsakega potencialnega sponzorja posebej - ker vsak hoče neki drugega, a ne. vnaprej jih fajn preštudirat in se pozanimat v kaj so usmerjeni in kaj bi jih znalo zanimat ...

pa fajn je met konkretne predloge glede tega kaj jim lahko nudiš - da ne rečeš recimo sam promocija ampak tud kakšna promocija ... ne vem, v tem primeru recimo logo sponzorja na spletni strani skupine, deljenje pr materiala sponzorja na koncertu, predstavitev sponzorja na koncertu ... blablabla ... sam primeri - ampak tole je res fajn met konkretno :)

Paky
22.04.2007, 11:14
Najlepša vama hvala...res...bo fuul pomagal:2thumbs:

Kyo_san
24.04.2007, 12:16
Torej js bi mogu met siminarsko o elektro motorju na Power pointu, to ni tak problem...moj problem je le da ničesar o njem(elektro motoruju)nenajdem.

Tako da če mi bi lahko kdo dal link oz bilo kakšne podatke o tem bi bil vesel!
Če se sprašujete kaj točno bi rabil? Je odgovor; preprosto use, Zgodovina, nastanek, uporaba...itd

Hvala v naprej!

L.p Kyo =P

:2thumbs:

Teo
24.04.2007, 12:59
http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_motor

spartan
24.04.2007, 13:32
Imam rahel problemček in s tem povezano prošnjo, pa ne vem, kam to temo sploh uvrstiti in bom poskusila tukaj. :blush:

Napisati moram projekt za organiziranje koncerta glasbene skupine, s katerim se dogodek predstavi potencialnim sponzorjem. Zanima me, če kdo ve (ali pa pozna, kakšen link) , na kakšen način bi to najboljše izvedla oziroma katere so ključne postavke, ki jih je potrebno vklučiti v to predstavitev projekta.
:dontknow:

Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem. :/:

NASLOVNA STRAN:
PROJEKT:
Oznaka projekta:
Projektni vodja:
Namestnik projektnega vodje:

1 UVOD

(kratek opis aktivnost) +
»standardni« pripomočki poslovanja, katerega elementi so:

- hardware ali strojna oprema
- software ali programska oprema
- lifeware

2 STRATEGIJA

Strategije:
S1 – pridobitev znanja XXXX
S2 – podpora Projektnemu timu
S3 – optimizacija in racionalizacija

Utemeljitev strategij:

S1 -
S2 -
S3 -

2.1 OPIS PROCESOV PROJEKTA

Analiza

(V fazi analize se izvede analiza obstoječega stanja)

Izsledki Analize:
Tržna raziskava
Zaposleni:

Oblikovanje rešitve

Skladnost in testiranje

Pri testiranju pilotsko uvedemo projekt. Testiranje se izvrši vzporedno in ne zamenja obstoječega sistema.

2.2 CILJI PROJEKTA

2.2.1 NAMENSKI IN OBJEKTNI CILJI PROJEKTA

N1 – pridobitevXXX
N2 – pridobitev XXXX
N3 – proizvodnja XXX

3 TAKTIKA IZVEDBE

T1 – Izbira dobaviteljev
T2 – Priprava projektnih faz

- analiza obstoječega stanja (opravljeno)
- oblikovanje novih sestavin
- skladnost in testiranje
- operativa
- spremljanje delovanja in odpravljanje napak (ter morebiten ponoven zagon)
- vzdrževanje sistema.

T3 – Rok zaključitve projekta

Projekt se zaključi takrat, ko se funkcionalno delujoč sistem vgradi v sistem.

4 FAZE PROJEKTA

4.1 NAZIV AKTIVNOSTI IN KRITERIJI
OCENJEVANJA TRAJANJA AKTIVNOSTI

Naziv projekta XXXXXX
Nosilec projekta
CILJ AKTIVNOSTI KONTROLNIK MEJNIKI

Naziv aktivnosti.......... Datum začetka izvajanj ........Izvedbena aktivnost ........Datum realizacije

5 EKONOMIKA PROJEKTA
5.1 PLAN STROŠKOV

Naziv sredstva........................................ Znesek sredstev

Vzdrževanje
Strojno delo (Hardware)

= Skupaj

(Navedene cene so okvirne)

5.2 NEPOSREDNI IN POSREDNI EKONOMSKI UČINKI

5.3 VRAČANJE VLOŽENIH SREDSTEV
5.4 VIRI FINANCIRANJA

6 PROJEKTNA ORGANIZACIJA

Projektni tim

Vodja projekta:
(planiranje, organiziranje,
neposredno vodenje izvedba, nadzor)

Namestnik projektnega vodje:

Notranji izvajalci projektne skupine........................................... .... Zunanji izvajalci projekta

6.1 PLAN DELA PO IZVAJALCIH

6.2 NOTRANJI IZVAJALCI

Opredelitev posameznih del izvajalcev po nalogah

6.3 ZUNANJI IZVAJALCI

7 SKLEP

s_s
25.04.2007, 14:41
Pozdravljeni!
Prosila bi, če bi mi lahko pomagali in našli sopomenko besede DRUŽINA ter SOCIALIZACIJA in protipomenko besede DRUŽINA ter SOCIALIZACIJA.

Hvala za vašo pomoč že vnaprej.

LP !

vea
02.05.2007, 10:24
Pozdravljeni!
Prosila bi, če bi mi lahko pomagali in našli sopomenko besede DRUŽINA ter SOCIALIZACIJA in protipomenko besede DRUŽINA ter SOCIALIZACIJA.

LP !

družina - skupnost, druščina
socializacija - podružbljanje

protipomenke :dontknow:

vea
29.05.2007, 16:01
takole je..
ker se v teh dneh intenzivno pripravljam na matematiko sem prišla do primera, ki ga ne znam rešiti.

zna mogoče kdo od vas izračunati nedoločen integral od sin2x
{sin2x dx= ?

Andreea
29.05.2007, 16:20
http://shrani.si/files/int11fbm.jpg

:clown:

domine
10.06.2007, 09:30
elow, jst bi pa sam vprašu, če kdo ve, kje bi lahko dobil podatke o INFRA ZVOKU:?
sm gledu na sletne strani pa tok slabo piše gor:S skor nč, zdei pa n vem kje iskat...

hvala za odg.

nofear2009
10.06.2007, 15:23
http://www2.arnes.si/~sspvjeme/Neporusitvene%20metode/ultra.htm

domine
13.06.2007, 08:14
hih, ja sem odpru že tisoč takih strani, problem je ,ker je samo ultrazvok...hvala vseen

LP

zlata_rozga
13.06.2007, 08:46
http://en.wikipedia.org/wiki/Infrasound

http://www.aip.org/149th/garces.html

http://www.isla.hawaii.edu/sounds/sounds.shtml

http://www.isla.hawaii.edu/ocean/tsunami/sumatra1.shtml

http://www.borderlands.com/newstuff/research/infra.htm

Upam, da boš na teh straneh našel, kar iščeš :)

nofear2009
13.06.2007, 20:26
Ej, ljudje, mene pa neki ful zanima in cim prej mi odgovorte na vprasanje, ce veste odgovor....preprican sem, da veste :D. Koliko ur na teden imaste slovenscino v gimnaziji v 3. in 4. letniku v Sloveniji? Koliko pa predmete visjega nivoja? In koliko matematiko: splosno in visjo?

Tnx
lp

Mišo_Kranjec
14.06.2007, 13:15
Zdravo,

Lepo bi prosil, če zna kdo rešit tole nalogo.

Na mizi so kovanci razvrščeni v kupe. Na posameznem koraku izberemo kup z vsaj tremi kovanci, en kovanec s tega kupa odstranimo z mize, ostale kovance tega kupa pa razdelimo v dva nova kupa (ne nujno enako velika). Ali lahko po nekaj korakih dobimo same kupe s tremi kovanci, če začnemo z enim kupom z 2000 kovanci?

Hvala :) .

domine
14.06.2007, 17:40
hvala, ja uno prvo sem res da uporabu..sem se sprijaznu da bom mogu prevajat..hih k na slo. področju so mrzli o tem. Konc koncev sem zdei neki najdu pa prevedu in opravil. :veryevil: :2thumbs:

hvala za link-e ;)

*biba*
15.06.2007, 16:52
Pozdravljeni!

LP !

sopomenke:
DRUŽINA = FAMILIJA, RODBINA
SOCIALIZACIJA = PODRUŽBLJENJE

protipomenke:
DRUŽINA = poskusi z NEDRUŽINA (na Najdi.si imaš 3 zadetke s tem geslom)
SOCIALIZACIJA = DESOCIALIZACIJA

Erikfrik
16.06.2007, 20:39
Lep pozdrav vsem!

Ali bi mi lahko nekdo razložil kaj je to PRAVOKOTNA PROJEKCIJA?

The Devil
23.07.2007, 19:17
sopomenke:
DRUŽINA = FAMILIJA, RODBINA
SOCIALIZACIJA = PODRUŽBLJENJE

protipomenke:
DRUŽINA = poskusi z NEDRUŽINA (na Najdi.si imaš 3 zadetke s tem geslom)
SOCIALIZACIJA = DESOCIALIZACIJA

Socializacija= REsocializacija

freya
27.08.2007, 07:06
ebarsh, ebarsh te kuravle
sego nakre ravale
e,eria pero, eria pero
o,pomun grodro peio

oro, oro te kuravle
darte evavle civavle
e, butra omora butra avrora
vaie, politroio veio

gramuvlo,gramuvlo
paldrom lungo paibuvlo
e, sarte gia sarte gia
sarte gia

Adolf
29.08.2007, 11:54
Ej, ljudje, mene pa neki ful zanima in cim prej mi odgovorte na vprasanje, ce veste odgovor....preprican sem, da veste :D. Koliko ur na teden imaste slovenscino v gimnaziji v 3. in 4. letniku v Sloveniji? Koliko pa predmete visjega nivoja? In koliko matematiko: splosno in visjo?

Tnx
lp
Zame je veljalo naslednje:
slo:4(3.letnik),5(4.letnik)
mat:4,4
Pri čemer je bilo število ur neodvisno od nivoja, ki sem ga vzel na maturi; je pa odvisno od posamezne šole.

Adolf
29.08.2007, 12:07
Lep pozdrav vsem!

Ali bi mi lahko nekdo razložil kaj je to PRAVOKOTNA PROJEKCIJA?

Pravokotna projekcija točke T na premico je presilkava, ki točko T preslika v točki T najbližjo točko (imenujmo jo A) na premici. Če to storimo, velja, da je daljica, ki povezuje T in A, pravokotna na premico.
Pravokotna projekcija daljice BC na premico je daljica, ki povezuje pravokotno projekcijo točke B s pravokotno projekcijo točke C (seveda obe na dano premico).
Vse zgoraj povedano velja tudi pri pravokotni projekciji točke ali daljice na ravnino.

Andreea
29.08.2007, 12:53
Ali pa tole:

pravokotna projekcija (http://www2.arnes.si/~ozalecce/tehris/risanje/pravokot2.htm)

nina_nana
29.08.2007, 13:09

Tnx
lp

V tretjem letniku se sploh še ne pripravljaš na maturo, torej je tu število ur enak za vse. V tretjem letniku imaš torej 4 ure tedensko slovenčino in ravno tako matematiko. V četrtem letniku pa je slovenčina 5 ur, matematika 4 ure. Slovenščine v dveh nivojih ni. Pri matematiki pa smo mi na višjem nivoj imeli le eno uro več na tedn kot ostali, pa še to ne vsak tedn. Ravno tako pri angleščini.

V kolikor imajo ponekod na tedn več ur, je to izbira šola, da omogoči dijakom več učenja, vsekakor pa ne sme bi ur manj, kot je napisano v pravilniku.

Bernie
09.02.2008, 10:03
ERROR <<<ni na voljo>>>

Aldebaran
09.02.2008, 10:18
če vidi kdo kako slovnično napako nej javi, ker mi je brat reko naj mu pregledam, ko more oddat, pa mam premal časa za pregled.

PTUJ
GEOGRAPHY
Velenje is on Šaleška valley. It`s in the north-east of Slovenia. It`s flat area there. There is on big river (Paka) and few small rivers (Trebušnica, Veriželj in Slatina).
THE CLIMATE
It`s warm temperate climate there. It`s very hot there. Summers are dry, it`s often over 40°C there. Winters are not normally very cold there. We have four diffrent seasons (spring, summer, automn, winter). It`s nice area for live.
THE PEOPLE IN YOUR AREA
Around 33 thousand people live in Velenje. They work in coalmine, factories, shops, on farms,... They go to the church, castle, sports areas, park, ski-jump at the free time. They live in houses, block of flats, in town or farms.
INDUSTRIES
There is one big factory Gorenje. They making washmachines, refrigerators and another household appliances. There are constuction, coalmine, textual factory and another small factories. They make clothes, shoes in textual factory.
FARMING
There are a lot of farms. Some people work on farms. There are small farms with some pigs, caws, chickens and sheep because that area doesn`t big too.

There are a lot of castles (castle Šalek, castle Trun and castle Velenje). There is museam with coalmine, etnographic, african, painting and history collections. There are a lot of industries and one big coalmine. They mine brown coal - lignite. There is thermoelectricity Šoštanj. There are ski-jump, tennis hall, many restaurants, turist offers, two churches, park, many concerts and hundred another beautiful things in Velenje only.

WTF is termoelectricity??? thermoelectric plant oziroma thermoelectric power plant!
museam? museum!

caws? = cows
prevečkrat uporabljena beseda there - nesprejemljivo... in potem kaj ima Velenje veze s Ptujem???
in kaj v bistvu si mislil s titim delom stavka, ki sem ga povdaril?
chickens and sheep because that area doesn't big too???

O vsem kar spašuješ obstajajo angleški članki na googlu... ozirom a Wikipedia ali pa kakšna podobna zadeva... Seveda ne pogledat na uradne turistične strani omenjenih mest: www.ptuj-tourism.si
http://arhiva.velenje.si/eng.htm

Bernie
09.02.2008, 11:55
Šele zdaj sem opazil da se je brat velik zmoto najprej to z ptujem pa velenjem. zgleda da si je premislo kraj. hehe! Pa hvala ti, tist ko je pa prevelik there uporabljeno to pa tut sam vem, ampak mu je rekla učiteljica da je vsejeno lahka tolk therov, ker so že v šoli neki pisal.

andreaaaaa
09.02.2008, 18:54
če vidi kdo kako slovnično napako nej javi, ker mi je brat reko naj mu pregledam, ko more oddat, pa mam premal časa za pregled.

VELENJE
GEOGRAPHY
Velenje is on Šaleška valley. It`s in the northeast of Slovenia. It`s a flat area. There is one big river (Paka) and few small rivers (Trebušnica, Veriželj in Slatina).
THE CLIMATE
Typical for Velenje is warm temperate climate. It`s very hot . Summers are dry, it`s often over 40°C . Winters are normally mild. We have four different seasons (spring, summer, autumn, winter). It`s a nice place for living.
PEOPLE IN THE AREA
Around 33 thousand people live in Velenje. They work in coalmine, factorIes, shops, on farms,... They go to the church, castle, sports areas, park and some ski-jump at their free time. The most people live in houses, blocks or flats in town or farms.
INDUSTRY
There is one big factory named Gorenje. They are producing washmachines, refrigerators and another household appliances. There are also construction ( kakšna??), coalmine, textual factory and another small factories ( clothes, shoes in textual factory) .
FARMING
Velenje is famous for many farms, a lot of farms are there. Some people work on farms. There are small farms with some pigs, cows, chickens and sheep.
but there are just small farms, because the area is not so big.

There are a lot of castles (castle Šalek, castle Trun and castle Velenje). There is museum with coalmine, etnographic, african, painting and history collections. We mentioned many industries, and there is also a big coalmine. They mine brown coal named lignite. In Velenje is the thermoelectric plant Šoštanj. There are ski-jump ( kaj , sam ski-jump... kj pa mal bolj jasno... kaj to sploh je?!) , tennis hall, many restaurants, turist offers, two churches, park, many concerts ( kaj koncerti ali prostor za koncerte) and hundred another beautiful things in Velenje.
only in Velenje.
enjoy all the beauty of it!!

hjoj ko se tipi spravijo kaj pisat:nonono:
ali pa celo popravljat:nonono:

*Typical for Velenje is warm temperate climate. It`s very hot there to nima smisla, če rečeš da je temperate kar pomeni vzdržno, ne moreš napisat potem da je tukaj zelo vroče... wtf to je PROSTISLOVJE! :rolling:

*ne piši tolikokrat there, lahko rečev in velenje ... ali pa celo spustiš kar, saj se pa ve o čem pišeš

*town,... kaj je to zana povezava... če rečeš da živijo v hišah, blokih, stanovanjih v mestih... wtf!!!???

hja upam da sem lahko kaj pomagala ;)

lp
uživaj:sleepy:

KissMe
09.02.2008, 22:13
Js svetujem, da se vse še enkrat na piše, ker (sorry no) je tole res zelo slabo.

aknap
05.03.2008, 20:18
Mogoče mi lahko kdo pomaga z idejo kaj napisati v vabilo za obletnico konca OŠ-valete!!Se mudi.Bom zelo hvaležna.

branetin
25.04.2008, 19:56
Pozdravljeni :shy:

Potreboval bi vašo pomoč pri seminarski nalogi.

In sicer pri predmetu poslovno sporazumevanje in vodenje.

Izbral sem si temo DELEGIRANJE.

Ali ima kdo seminarsko na to temo ali kakšno povezavo,bližnico do gradiva.

Se vam že v naprej zahvaljujem in vam vsem želim lepe in sproščujoče praznike !

:shy: